Jak dbać o wątrobę?

Jak dbać o wątrobę? Jak dbać o wątrobę? > Jak dbać o wątrobę?

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, to wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Wspomaga trawienie, metabolizuje toksyny, magazynuje witaminy, bierze udział w procesie przetwarzania węglowodanów – spełnia wiele ważnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, to wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie.

Wspomaga trawienie, metabolizuje toksyny, magazynuje witaminy, bierze udział w procesie przetwarzania węglowodanów – spełnia wiele ważnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak dbać o wątrobę na co dzień, jak wspomagać jej działanie i chronić przed szkodliwymi substancjami?

Wątroba jest nie tylko największym narządem w ludzkim organizmie, ale też jednym z najbardziej pracowitych. Spełnia wiele funkcji, najważniejsze z nich to przede wszystkim udział w metabolizmie węglowodanów – wątroba gromadzi glikogen oraz przetwarza złożone substancje w proste, lepiej przyswajalne dla organizmu.

Ponadto odtruwa organizm poprzez rozkład szkodliwych i toksycznych związków chemicznych. Produkuje żółć, która wspomaga trawienie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Gromadzi witaminy A, D i B12 oraz sporą ilość żelaza. Jakiekolwiek zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby od razu odbijają się niekorzystnie na całym organizmie.

Dlatego warto o nią dbać i utrzymywać ją w dobrej kondycji, aby jak najlepiej mogła spełniać swoje funkcje.

Dieta i dobre nawyki żywieniowe

Ogromny wpływ na wątrobę ma nie tylko skład codziennych posiłków, ale też pewne nawyki żywieniowe. Jakie? Oto kilka prostych zasad.Przede wszystkim nie przeciążaj wątroby. Postaw na dietę lekkostrawną, z dużą ilością owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w witaminy B1, B2, B6 i PP (np.

brokuły, sałata, soja, kapusta). Zamiast smażonych produktów, wybieraj te gotowane. Zamiast 3 dużych posiłków dziennie, lepiej jedz mniej, a częściej – 5-6 małych lekkostrawnych posiłków znacznie ułatwi wątrobie pracę. Włącz do diety tłuszcze roślinne (np.

oliwa z oliwek), zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Strawienie tych ostatnich to dla wątroby duży wysiłek, a nie warto jej przeciążać. Posiłki jedz powoli, dobrze rozdrabniając kęsy.

Większe porcje pokarmu oraz częste przejadanie się utrudniają rozłożenie pokarmów oraz dostęp do szkodliwych substancji w przewodzie pokarmowym. Posiłki wzbogacaj o przyprawy „przyjazne” wątrobie, które ułatwiają trawienie, jak np.: majeranek, mięta, tymianek, oregano, kminek czy jałowiec.

Unikaj natomiast ostrych przypraw, jak: pieprz, ostra papryka, curry, musztarda czy ocet. Pamiętaj także, aby zminimalizować picie alkoholu – nawet małe, ale regularnie przyjmowane dawki działają szkodliwie.

Jak działają preparaty na wątrobę?

Po ziołowo-mineralne preparaty wspomagające pracę wątroby warto sięgnąć przy problemach z tym narządem (np. zaburzenia trawienia), po zatruciach, w stanach rekonwalescencji lub w celach profilaktycznych (np. przy ciężkostrawnej diecie).

Ich działanie jest wielokierunkowe – przede wszystkim pobudzają czynność wątroby i stymulują jej najważniejsze funkcje (jak np.: produkcja żółci, metabolizm cukrów, rozkład toksyn).

Ponadto chronią ten narząd poprzez zmniejszenie szkodliwego wpływu i częściową neutralizację toksyn bakteryjnych, wirusów i innych substancji, takich jak np.: leki, toksyczne związki chemiczne (np. metale ciężkie) lub alkohol.

Warto wybrać takie preparaty, które dodatkowo stymulują komórki wątroby do regeneracji, co ma szczególne znaczenie w stanach rekonwalescencji po ciężkich chorobach lub zatruciach.

Polecamy szczególnie preparaty oparte na wyciągach roślinnych, np. tabletki LIV 52 na bazie wyciągów z karczocha i cykorii, SYLIMAROL z wyciągiem z łuski ostropestu plamistego lub RAPHACHOLIN C z wyciągiem z korzenia rzodkwi czarnej z węglem leczniczym. Naturalne roślinne substancje chronią wątrobę oraz wspomagają jej kluczowe funkcje.

 • Bardzo przydatny i wiele wnoszące artykuły dla osoby z nikłymi wiadomościami o wątrobie i szczególnie o problemach z podejrzeniem o marskość wątroby. Bardzo przystępny sposób podawania poszczególnych posiłków z równoczesnym tłumaczenie wpływu poszczególnych składników. Moja przyjaciółka ma podejrzenie o marskość wątroby, ale jest osłabiona i zniechęcona i w związku z tym postanowiłam się włączyć. Nie spodziewałam się, że trafię na tak przejrzysty, logiczny i kształcący wykład jak w takim przypadku postępować. Jestem bardzo, ale to bardzo zachwyconą tą formą edukacji medycznej i za to serdecznie dziękuję. Życzę dużo energii w dalszej pracy. Pozdrawiam.
 • Jak dbać o wątrobę? Ząbkowanie to nieodzowny element rozwoju dziecka, któremu często towarzyszy ból. Ślinienie się, marudność i łzy mogą sprawić, że ząbkowanie stanie się męką zarówno dla niemowląt, jak i rodziców. W tym artykule znajdują się informacje, które mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu bolesnego ząbkowania.
 • Jak dbać o wątrobę? Trądzik dotyka nawet ponad 80% populacji, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – młodych osób oraz dorosłych. Może mieć różne przyczyny, jednak zawsze trądzik cechują trudne do całkowitego wyleczenia stany zapalne, nadmierne wydzielanie sebum czy też powstawanie blizn. To problem zarówno wizualny, jak i zdrowotny oraz psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, co pomaga na trądzik, zwłaszcza spośród sposobów, które możemy wykorzystać samodzielnie, w domowym zaciszu.
 • Jak dbać o wątrobę? Nasze włosy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Dlatego tak ważnym produktem do regularnego stosowania jest odżywka do włosów. Domowe sposoby na jej wykonanie mogą być jednak równie skuteczne, co wybieranie sklepowych odżywek. Trzeba tylko wiedzieć, jakie składniki powinna zawierać taka domowa odżywka do włosów. Rozszerzamy ten temat w niniejszym artykule i mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie przydatny!

Jak zregenerować wątrobę?

Wątroba to organ mający duże zdolności regeneracyjne, ale nie są one nieograniczone. Ze względu na funkcję odtruwającą jest narażona na wiele szkodliwych czynników, które mogą ją uszkadzać. Jednym z nich są przyjmowane leki.

Duża część z nich jest w tym organie metabolizowana, a ich dłuższe przyjmowanie może obciążać wątrobę. Dochodzi do tego częste zjawisko poligragmazji (przyjmowania wielu leków jednocześnie).

Szczególne znaczenie ma tutaj paracetamol, który jest jednym z najpopularniejszych w Polsce środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Często powtarzanym błędem jest przyjmowanie go jednocześnie pod postacią różnych produktów leczniczych, z których (przykładowo) lek A jest reklamowany jako preparat na ból głowy, a lek B już jako przeciwgorączkowy.

Stosowane w regeneracji wątroby

Kolejnym czynnikiem szkodzącym wątrobie jest alkohol. Uszkodzenie narządu w tym przypadku zazwyczaj przebiega etapowo, od najczęstszego stłuszczenia wątroby, przez jej zapalenie, aż po marskość.

Wątroba może zostać uszkodzona także przez niewłaściwą dietę, która często w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej powoduje otyłość i czasem cukrzycę – kolejne czynniki obciążające. W tych przypadkach może dojść do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Istotnymi przyczynami szkodzącymi wątrobie są także: wirusowe zapalenia wątroby, a także zatrucie pleśnią czy metalami ciężkimi.

Niezależnie od przyczyn, objawy uszkodzenia wątroby są do siebie we wszystkich przypadkach podobne. Są to najczęściej:

 • ból w prawej części nadbrzusza – określany przez pacjentów jako „ból wątroby”,
 • wzdęcia,
 • osłabienie,
 • nudności, wymioty,
 • brak apetytu,
 • spadek masy ciała,
 • spadek libido,
 • ginekomastia,
 • czasem występuje żółtaczka.

Warto zaznaczyć, iż ból wątroby to w rzeczywistości ból spowodowany znacznym powiększeniem organu i podrażnieniem błony surowiczej, gdyż sama wątroba nie ma nerwów czuciowych.

Chora wątroba to często efekt złych nawyków żywieniowych. W przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy tego organu, warto przejść na dietę wątrobową. Taki sposób odżywiania nie tylko zahamuje rozwój choroby, ale może także ją wyleczyć. Dzieje się tak  w przypadku stłuszczenia wątroby. Oto kilka podstawowych zasad diety wątrobowej:

 • Potrawy powinny być lekkostrawne z jak najbardziej ograniczoną ilością tłuszczu – pozwoli to na jak najmniejsze wykorzystanie wątroby w procesie trawienia. Zamiast smażenia czy grillowania, warto postawić na gotowanie w wodzie lub na parze czy też pieczenie
 • Należy spożywać 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 3 dużych.
 • Posiłki jedzmy powoli, co będzie zapobiegać zjadaniu zbyt dużych porcji.
 • Wybierajmy produkty świeże – nawet minimalnie przeterminowane lub nieświeżo wyglądające produkty mogą zawierać toksyny, które uszkodzą wątrobę.
 • Z diety należy wykluczyć alkohol, mocną kawę i herbatę.
 • Trzeba zadbać o odpowiednią ilość białka, które przyspiesza proces regeneracji. Szczególnie istotne jest chude mięso oraz ryby, które zawierają kwasy omega-3.
 • Ogranicz ilość błonnika – ten wskazany w większości diet składnik tutaj jest raczej niemile widziany. Jego spożycie może nasilić objawy chorej wątroby, tj. wzdęcia i biegunki.

  Jak dbać o wątrobę? Dieta wątrobowa powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od stopnia uszkodzenia organu, stanu odżywienia i preferencji smakowych chorego. Najlepiej udać się w tym celu do dietetyka, który rozpisze nam dokładnie każdy posiłek. Wspomagająco w procesie poprawy funkcjonowania wątroby działają też niektóre rośliny, z których najpopularniejszy jest ostropest plamisty. Stosowany jest on w toksyczno-metabolicznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym np. zatruciem muchomorem sromotnikowym czy pestycydami. Zawarta w ostropeście sylimaryna potrafi zneutralizować działanie tych substancji i przyspieszyć ich usunięcie z organizmu. Dodatkowo przyjmowanie ekstraktów z ostropestu pobudza regenerację już istniejących i tworzenie nowych hepatocytów (komórek wątroby).

Przeczytaj więcej:Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

You might be interested:  Plamy na szyi – jakie są przyczyny plam na szyi i dekolcie?

Warto także wzbogacić dietę o wyciągi z karczocha, który działa żółciopędnie i obniża poziom cholesterolu. Podobne działanie mają mniszek lekarski i herbata z dziurawca.

Ważne jest dostarczanie fosfolipidów niezbędnych, które wnikają w hepatocyty i przyspieszają proces ich regeneracji. Fosfolipidy niezbędne to takie, w skład których wchodzi odpowiednio duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza kwasu linolowego).

Związki te hamują proces włóknienia wątroby, obniżają poziom cholesterolu (poprzez zwiększenie jego rozpuszczalności w żółci – jest wtedy szybciej usuwany z organizmu), pomagają w trawieniu tłuszczów, a także poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Preparat fosfolipidowy można uzupełnić także o produkt zawierający ornitynę, która jest powszechnie stosowana we wszelkich schorzeniach wątroby.

Nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Sport pomaga zredukować masę ciała, a także zwiększa wrażliwość na insulinę. Dodatkowo ćwiczenia przyspieszają proces likwidacji stłuszczenia wątroby. Już półgodzinny spacer trzy razy w tygodniu może dać dobry rezultat.

Uszkodzenie wątroby to najczęściej wynik naszych złych nawyków. Pomimo dużej zdolności do autoregeneracji tego organu, czasem należy go wspomóc. W łagodnych schorzeniach podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety, którą można wzbogacić o preparaty dostępne bez recepty.

W cięższych uszkodzeniach niezbędna będzie pomoc lekarska.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Nie tylko unikanie alkoholu. Dowiedz się, jak dbać o wątrobę

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Rys. Krzysztof “Rosa” Rosiecki

Wątroba, największy gruczoł organizmu, spełnia całe multum zadań. Umieszczony z prawej strony pod żebrami narząd wydziela potrzebną do trawienia żółć, prowadzi metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, przechowuje glikogen (energetyczny zapas organizmu), witaminy i inny substancje, wytwarza związki potrzebne do krzepnięcia krwi, rozkłada toksyny, reguluje ilość krwi i usuwa stare czerwone krwinki. Nie bez przyczyny więc mówi się o niej, jako o chemicznym laboratorium organizmu. Zdrowa wątroba to prawdziwy skarb. 

Wirusowe zakażenia

Zaszkodzić jej mogą m.in. infekcje, głównie wirusowe, ale także pasożytnicze (niektóre występują nawet w Polsce). Najgroźniejsze wirusy wywołują wirusowe zapalenia wątroby (WZW), które mogą prowadzić do marskości, a nawet raka.

Wirusy mogą przenosić się z krwią, nasieniem i innymi płynami ciała.

Trzeba więc zachować bezpieczeństwo, a zatem stosować prezerwatywy i mieć na uwadze to, że im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową – w tym tych uszkadzających wątrobę.

Jeśli ktoś korzysta z salonów tatuażu czy kosmetycznych, powinien wybierać wyłącznie miejsca zapewniające odpowiednią higienę: przed skorzystaniem z usług takich miejsc warto nie obawiać się zadać pytania, w jaki sposób odkażane są narzędzia i powierzchnie i pamiętać, że sama dezynfekcja igieł czy cążek preparatem dezynfekcyjnym to za mała broń na wirusy powodujące zakażenia wątroby (narzędzia powinny być sterylizowane w odpowiednich urządzeniach). Wirusy mogą przenieść się też przez igły do zastrzyków używane przez różne osoby, a takie zagrożenie dotyczy niektórych ludzi uzależnionych od narkotyków.

Natomiast wirus zapalenia wątroby typu A przenosi się na człowieka także z brudnych rąk, skażonego jedzenia czy wody. Na to najbardziej jest się narażonym w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze, ale nie tylko.

Stąd konieczne jest zarówno mycie rąk przed jedzeniem, jego przygotowywaniem i w trakcie przygotowywania (np.

po dotykaniu surowego mięsa), a także używanie osobnych desek i noży do krojenia surowego mięsa, warzyw i produktów, które nie podlegają obróbce termicznej.

Przed zapaleniem wątroby typu B i A chronią szczepienia. Te pierwsze są w Polsce w kalendarzu szczepień obowiązkowych, ale wciąż istnieje spora populacja ludzi, którzy się urodzili jeszcze przed ich wprowadzeniem. Specjaliści zalecają, by w takim przypadku zaszczepić się na własną rękę. 

Leki i chemikalia

Wątrobie mogą także zaszkodzić różnego typu substancje chemiczne i leki. Bynajmniej nie chodzi tylko o leki sprzedawane na receptę – wątrobę mogą uszkodzić także te powszechnie dostępne (np. paracetamol).

Uważać także trzeba na niektóre preparaty ziołowe.

Przede wszystkim nie należy łączyć środków leczniczych z alkoholem, za to trzeba pamiętać o czytaniu ulotek i skonsultowaniu się z lekarzem (lub farmaceutą), co ma szczególne znaczenie przy równoczesnym przyjmowaniu różnych preparatów.

Dołączaną przez producenta informację trzeba czytać także w przypadku kontaktu z różnymi chemikaliami, np. owado- lub grzybobójczymi, toksycznymi farbami i innymi produktami.

Przy ich użyciu koniecznie trzeba dbać o odpowiednią wentylację i stosować się do zaleceń odnośnie danej substancji – w razie potrzebny stosować maski, rękawice i odzież ochronną (niektóre związki mogą wchłaniać się do organizmu także przez skórę).

Alkohol

Kto chce mieć zdrową wątrobę, powinien także uważać na alkohol. W wyniku jego działania może bowiem dojść do alkoholowego zapalenia wątroby – przewlekłej choroby niszczącej narząd. W jej przebiegu może nawet dojść do marskości wątroby. Bywa, że jedynym ratunkiem jest przeszczepienie wątroby.

Najczęściej alkoholowe zapalenie wątroby dotyka ludzi nadużywających alkoholu przez wiele lat.

Dlatego specjaliści zalecają mężczyznom spożywanie nie więcej niż dwa standardowe drinki dziennie, a kobietom – nie więcej niż jeden. Za standardowy drink specjaliści uznają np. 355 ml 5-proc.

piwa czy 45 ml 40 proc. wódki. Ale uwaga! – bywa, że alkoholowe zapalenie wątroby rozwija się nawet u osób pijących z umiarem.

Naukowcy nadal badają, dlaczego alkohol uszkadza wątrobę. Okazuje się, że nie tylko bezpośrednio niszczy komórki, ale działa też okrężną drogą. Otóż zespół z University of California, San Diego, w eksperymentach na myszach odkrył, że etanol pomaga szkodliwym bakteriom w przenikaniu z jelit do wątroby.

– Alkohol wydaje się upośledzać zdolność organizmu do kontrolowania bakterii – ostrzega prof. Bernd Schnabl, autor odkrycia. – Kiedy bariery ulegają zniszczeniu, bakterie, które w normalnych warunkach nie kolonizują wątroby, przenikają tam i jak teraz zauważyliśmy, ta bakteryjna migracja powoduje alkoholową chorobę wątroby – wyjaśnia badacz. 

Dieta i ruch

W ubiegłym roku, w trakcie konferencji  EASL Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) Summit 2019 został przedstawiony raport, według którego niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease – NAFLD) osiągnęła w europie skalę epidemii (https://www.youtube.com/watch?v=PIqWI45VqQ0&feature=youtu.be).

Jednocześnie ponad połowa dorosłych i jedna trzecia europejskich dzieci ma nadwagę lub jest otyła (najczęściej dotyczy to osób o niskim statusie społeczno-ekonomicznym).

Tymczasem NAFLD to skutek gromadzenia się w wątrobie nadmiarowych ilości tłuszczu. To także najczęstsza przyczyna zaburzeń wątroby w krajach zachodu, głównie z powodu rosnącej liczby przypadków otyłości i cukrzycy typu 2.

Choroba może prowadzić do marskości, a nawet do nowotworów wątroby.

Co więc zrobić, aby uniknąć kłopotów? To proste, choć niekoniecznie łatwe – trzeba zadbać o dobrą dietę, w tym nie przesadzać z kaloriami, a także dbać o odpowiednią ilość ruchu. To ogranicza przybieranie na wadze i odkładanie się tłuszczu w wątrobie.

– Jest jasne, że wiele przyczyn NAFLD – siedzący tryb życia, zbyt duża konsumpcja kalorii i słaba dieta, jest do uniknięcia – podkreślił  Philip N. Newsome, sekretarz generalny European Association for the Study of Liver Disease (EASL).

Naukowcy zalecają m.in. ograniczenie spożycia słodzonych napojów, które stanowią jedno z głównych źródeł cukru, a mają minimalną wartość odżywczą. Z tego powodu, ich wysoka konsumpcja to jedna z ważniejszych przyczyn otyłości. Co więc jeść i pić?

– Dieta śródziemnomorska, która charakteryzuje się wysokim spożyciem oliwy z oliwek, orzechów, owoców, warzyw i ryb, a jednocześnie niską konsumpcją czerwonego i przetworzonego mięsa i cukru, to skuteczne rozwiązanie, które korzystnie działa w terapii oraz zapobieganiu NAFLD – stwierdziła prof. Helena Cortez-Pinto, doradza ds. polityki Unii Europejskiej EASL.

O dietę i ruch powinny dbać także szczupłe osoby, bo NAFLD może się rozwinąć także u nich. Jak to możliwe? Naukowcy z Westmead Institute for Medical Research odkryli, że niektórzy ludzie mają metabolizm działający tak, że chroni ich przed otyłością, ale nie chroni przed odkładaniem się tłuszczu w wątrobie.

Jakie objawy daje chora wątroba

Niestety, chora wątroba nie od razu daje znać o nieprawidłowościach. Kiedy pojawia się żółte zabarwienie skóry i oczu, ból i opuchlizna brzucha, opuchlizna nóg i kostek, świadczyć to może już o zaawansowanym procesie chorobowym i nie można zwlekać z wizytą u lekarza, zwłaszcza, że możemy być wtedy zagrożeniem dla domowników.

Charakterystycznym objawem towarzyszącym wielu schorzeniom wątroby jest świąd. Poza tym niepokoić nas powinny ciemne zabarwienie moczu i jasne – stolca.

O zaburzeniach pracy wątroby może też świadczyć chroniczne zmęczenie, mdłości i wymioty, utrata apetytu i łatwo tworzące się siniaki. W przypadku niepokojących objawów, lepiej wybrać się do lekarza.

Kiedy natomiast pojawi się silny, trudny do wytrzymania ból w brzuchu, natychmiast trzeba zgłosić się po pomoc.

Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl

 • Źródła:
 • Mayo Clinic – informacje na temat wątroby i jej chorób
 • Praca naukowa na temat chorób pasożytniczych wątroby
 • Doniesienie na temat bakterii przenikających do wątroby pod działaniem alkoholu
 • Doniesienie na temat NAFLD w Europie
 • Doniesienie na temat mechanizmów powstawania NAFLD u szczupłych osób
You might be interested:  Paciorkowiec – objawy zakażenia, leczenie, jak można się nim zarazić bakteriami?

Jak dbać o wątrobę? Zdrowa dieta to podstawa

08 kwi 2021

Wątroba jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jednak niewłaściwe odżywianie się czy nadmierne spożywanie alkoholu mogą niekorzystnie wpływać na jej kondycję i przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń. Jak zadbać o wątrobę i co jeść, by wspierać jej pracę?

Spis treści:

Jakie objawy daje chora wątroba?

Wątroba uczestniczy w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka i pełni szereg funkcji, niezbędnych dla jego prawidłowego działania.

Choć choroby wątroby w wielu przypadkach są wynikiem nadużywania alkoholu czy zakażenia wirusami zapalenia wątroby, nie bez wpływu na jej stan pozostaje nasz tryb życia i sposób odżywiania się – uszkodzenia tego narządu nierzadko są spowodowane nieodpowiednią dietą oraz nadwagą czy otyłością.

Wśród najczęściej występujących schorzeń wątroby wymienia się: marskość wątroby, nowotwór wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby oraz toksyczne uszkodzenie wątroby.

Jakie objawy występują przy chorej wątrobie? O rozwoju procesu chorobowego mogą świadczyć: żółtaczka, pogorszenie nastroju, nagłe osłabienie organizmu, szybsze męczenie się czy niestrawność. Inne symptomy, które mogą sugerować problemy z wątrobą, to niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi oraz epizody padaczkowe.

Zmiany chorobowe mogą obejmować też woreczek żółciowy – niewielki narząd położony tuż pod wątrobą, który łączy ją z dwunastnicą. Woreczek żółciowy, jak potocznie określa się pęcherzyk żółciowy, odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci – wydzieliny wspierającej proces trawienia i wchłaniania tłuszczów z pokarmu.

Jakie symptomy można zaobserwować, gdy choruje i wątroba, i woreczek żółciowy? Są to: pogorszenie samopoczucia, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty oraz bardzo silny, promieniujący ból w prawym podżebrzu, który utrzymuje się ponad 6 godzin.

Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów powinno być impulsem do konsultacji lekarskiej oraz wykonania niezbędnych badań.

W takiej sytuacji nieocenione okazuje się dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie, które obejmuje pakiet badań kontrolnych bez skierowania od specjalisty – morfologię i badanie ogólne moczu.

W ramach pierwszego z nich można wykonać badanie ALT, które jest jedną z podstawowych metod diagnozowania chorób wątroby.

Jak dbać o wątrobę na co dzień?

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta to nieodłączny element profilaktyki oraz terapii chorób wątroby.

Dieta na wątrobę powinna wspierać jej funkcjonowanie, pozwalać na wyrównanie niedoborów żywieniowych oraz ograniczać czynniki, które mogą ją uszkadzać lub obciążać.

Choć nie ma jednej, uniwersalnej diety wątrobowej, istnieje kilka ważnych zasad, których przestrzeganie usprawni pracę tego narządu.

Dieta przy problemach z  wątrobą

Jak powinna wyglądać dieta przy chorej wątrobie i jakich zasad warto przestrzegać?

 • jedzenie 5-6 mniejszych, lekkostrawnych posiłków w odstępach co 2-3 godziny;
 • przyjmowanie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie – przede wszystkim wody mineralnej i słabej herbaty;
 • gotowanie produktów w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub duszenie – bez dodatku tłuszczu i wcześniejszego smażenia;
 • ograniczenie ostrych przypraw oraz soli;
 • wzbogacenie diety o witaminy, zwłaszcza B2, C i E;
 • jedzenie powoli, bez pośpiechu i połykania dużych kęsów;
 • unikanie przejadania się;
 • spożywanie posiłków o odpowiedniej temperaturze – jedzenie nie powinno być ani bardzo gorące, ani zimne.

Dieta właściwie skomponowana dla wątroby powinna uwzględniać następujące produkty:

 • produkty zbożowe – mąka pszenna, pieczywo pszenne, kasza manna i jaglana;
 • produkty mleczne – chude mleko, chudy jogurt naturalny, maślanka, kefir;
 • mięso – cielęcina, jagnięcina, indyk i kurczak bez skóry, dziczyzna, konina, królik;
 • ryby – dorsz, mintaj, flądra, szczupak, sandacz, halibut;
 • warzywa – buraki, ogórki, pomidory, sałata zielona i lodowa, brokuły, kalafior, seler, pietruszka, cukinia, ziemniaki;
 • owoce – jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki, truskawki, maliny, brzoskwinie, morele;
 • tłuszcze – oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

Unikanie alkoholu

Wątrobowa dieta zakłada też unikanie alkoholu. Mimo że sposób odżywiania się ma istotny wpływ na kondycję wątroby, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych wciąż pozostaje jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby tego narządu. W trosce o wątrobę należy więc ograniczyć alkohol, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Aktywność fizyczna

Ważnym uzupełnieniem  zdrowej diety powinna być regularna aktywność fizyczna.

Pozwala ona utrzymać prawidłową masę ciała – nadwaga i otyłość sprzyjają schorzeniom wątroby – a ponadto wspiera pracę wielu układów i funkcjonowanie całego organizmu.

Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny przeznaczać na aktywność fizyczną od 150 do 300 minut tygodniowo.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba, gdy jest zdrowa, ma bardzo wiele zadań do wypełnienia, dzięki czemu nasz organizm działa bez zarzutu. To ona zajmuje się neutralizacją wszelkich toksyn i usunięciem ich z organizmu.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest największym gruczołem w ciele człowieka i pełni ponad 500 funkcji. Umieszczona jest z prawej strony pod żebrami i do jej głównych funkcji należy:

 • Wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia,
 • Metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów,
 • Odtruwanie z toksyn;
 • Filtrowanie krwi,
 • Magazynuje witaminy, glikogen i składniki mineralne,
 • Reguluje ilość krwi,
 • Przyczynia się do właściwego krzepnięcia krwi.

Co szkodzi wątrobie?

Na zdrowie wątroby wpływa szereg czynników. Organ ten posiada zdolności regeneracyjne ale tylko do pewnego momentu.

Należy pamiętać, że objawy jej uszkodzenia pojawiają się bardzo późno, kiedy już nie ma możliwości pełnej regeneracji.

Dlatego warto wiedzieć co jej szkodzi i zadbać o tą bardzo ważną część naszego ciała. Do czynników mogących przyczynić się do uszkodzenia wątroby należą:

Leki

Niestety leki, które można kupić bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe, bardzo destrukcyjnie wpływają na wątrobę. Bardzo ważne jest zatem aby leków takich używać tylko w ostateczności a przy przedłużających się dolegliwościach bólowych skontaktować się z lekarzem.

Alkohol

To jedno z bardziej znanych powodów uszkodzeń wątroby. Większość ludzi wie, że nadmierne spożywanie alkoholu może skończyć się źle dla naszej wątroby. Uszkodzenie takie może w końcowej fazie doprowadzić nawet do marskości wątroby.

Zakażenia wirusowe

Wirusy mogą przyczynić się do zapalenia wątroby (WZW B), które z kolei może spowodować marskość wątroby bądź nawet raka tego narządu.

Ponieważ wirusy przenoszą się poprzez krew oraz drogą płciową, dlatego należy być ostrożnym we wszystkich sytuacjach, gdzie może dojść do zakażenia.

Drugi wirus typu A, przenosi się z człowieka na człowieka poprzez skażone jedzenie wodę ale tez brudne ręce.

Jak dbać o wątrobę aby była zawsze zdrowa?

Dbanie o wątrobę powinno być wielowymiarowe. Jeśli naprawdę chcemy o nią zadbać, powinniśmy zmienić kilka nawyków, które tak naprawdę przyczynią się do poprawy zdrowia całego organizmu.

Zmiana diety

Przede wszystkim należy tu zaznaczyć, że otyłość i nadwaga nie odbijają się dobrze na zdrowiu wątroby. Zmiana diety jest najważniejsza i nie ma od tego odstępstw. Wątroba nie lubi potraw smażonych na głębokim tłuszczu, słodyczy, potraw typu fast food czy żywności przetworzonej.

W wątrobie zaczyna gromadzić się tłuszcz co doprowadza do jej marskości i innych problemów. Dieta z dużą ilością warzyw i owoców, pełnoziarnistych kasz, unikanie smażenia a w zamian gotowanie na parze na pewno przyczynią się do poprawy w funkcjonowaniu pracy wątroby. Najbardziej rekomendowana jest dieta śródziemnomorska.

Bardzo ważnym składnikiem błon komórkowych są fosfolipidy, których największa ilość znajduje się we krwi i w tkance nerwowej. Fosfolipidy pełnią bardzo ważną rolę w pracy wątroby.

Fosfolipidy mogą być dostarczone wraz z dietą a najlepsze ich źródła to kiełki pszenicy, soja, orzechy włoskie, ryby, owoce morza, szparagi a także olej z ostropestu plamistego. Warto pamiętać aby włączyć te składniki do naszej diety.

Wsparcie ziół dla wątroby

Sporo ziół wykazuje działanie ochronne i regenerujące na wątrobę, dlatego warto je popijać w ciągu dnia. Jeśli zażywamy jakiekolwiek leki, przed rozpoczęciem picia ziół należy się skonsultować z lekarzem. Do ziół mających dobroczynne działanie dla wątroby należą:

 • Ostropest plamisty,
 • Mieszek lekarski,
 • Kurkuma,
 • Korzeń czarnej rzodkiew,
 • Babka płesznik.

Ruch

Ruch jest niezbędny aby utrzymać w zdrowiu całe ciało, w tym również wątrobę. Przede wszystkim poprawia on przemianę materii oraz wpływa na zrzucenie ewentualnych zbędnych kilogramów co przyczynia się do poprawy formy wątroby.

Jednak o ruch powinni zadbać wszyscy, nie tylko osoby z nadwagą.

Każda forma ruchu jest zalecana, zarówno ćwiczenia siłowe jak i aerobowe W czasie treningu rośnie tętno, co powoduje, że więcej krwi jest pompowane w całym ciele, dzięki czemu wątroba może szybciej oczyścić się z toksyn.

Choroby wątroby – objawy. Jak dbać o wątrobę? Jak znaleźć przyczyny?

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezbędne dla naszego zdrowia. Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo dbać o ten narząd.

You might be interested:  Rak pęcherzyka żółciowego – jakie objawy daje nowotwór złośliwy?

Ten organ spełnia ponad 500 funkcji, a w ciągu każdej minuty przepływa przez niego nawet 1,5 litra krwi wymagającej oczyszczenia! Choroby wątroby powodują, że proces ten nie przebiega prawidłowo.

Badania przeprowadzone przez jedną z firm farmaceutycznych wskazują, że więcej niż połowa Polaków nie posiada rzetelnej wiedzy na temat funkcji i i sposobu funkcjonowania wątroby.

Tylko 25 proc. Polaków przyznaje, że obecnie dba o swoją wątrobę. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób zmaga się z różnymi dolegliwościami, których źródłem jest zaburzenie funkcjonowania wątroby.

Wątroba pełni w naszym ciele bardzo ważne funkcje, m.in.:

 • uczestniczy w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek
 • utrzymuje stały poziom glukozy we krwi
 • neutralizuje trucizny
 • magazynuje żelazo i witaminę B12
 • bierze udział w termoregulacji

Jak zadbać o zdrowie tego ważnego organu? Skorzystaj z naszych rad i zadbaj o stan swojej wątroby.

1. O jeden kieliszek za dużo

Dane dotyczące spożycia alkoholu w Polsce są zatrważające: Ministerstwo Zdrowia szacuje, że średnio każdy obywatel naszego kraju wypija rocznie 9,25 l czystego spirytusu! Po krótkotrwałym spadku statystyk dane liczbowe dotyczące alkoholowych potrzeb Polaków znów poszybowały w górę i są najwyższe od 1991 r.!

Nic dziwnego, że nasza wątroba nie daje sobie rady z taką ilością trucizn, które do niej często docierają i zaczyna wysyłać niepokojące sygnały (np. bólowe).
Dla własnego zdrowia warto więc ograniczyć spożycie alkoholu.

Przyjmuje się, że bezpieczną dawką alkoholu jest u mężczyzny 1 gram czystego alkoholu na kilogram masy ciała, a u kobiet ta dawka powinna być jeszcze niższa! Spożywanie większej ilości alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do zapalenia wątroby, a w ciężkich przypadkach nawet do marskości wątroby i śmierci.

2. Niezdrowe jedzenie? Wątroba może nie dać sobie z tym rady!

Teoretycznie kampanie społeczne i apele lekarze przynoszą pożądany skutek: coraz więcej Polaków rezygnuje z niezdrowego jedzenia i zaczyna uprawiać sport.

Jednak z drugiej strony widoczna jest też intensywna zmiana stylu życia, wmuszająca (z powodu braku czasu) sięganie po ciężkostrawne, “śmieciowe” jedzenie i spożywanie posiłków w biegu. Fakt, że jedynie 20% Polaków przyznaje, że stosuje jakąkolwiek dietę, tylko tą tezę potwierdza.

Wątroba może na dłuższą metę nie poradzić sobie z tak dużą ilością spożywanego tłuszczu i “odmówić współpracy”. Jakie pokarmy “lubi” ten organ? Przede wszystkim warto postawić na codzienne posiłki bogate w witaminę C oraz kwas foliowy (obecny m.in. w owocach cytrusowych).

Dieta powinna być również bogata w ryby oraz pełnoziarniste pieczywo. Warto urozmaicać posiłki dodając do nich suszone owoce i warzywa. Koniecznie należy ograniczyć spożycie słodyczy, zwłaszcza bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe czekolady oraz tłustych mięs i wędlin.

3. Leki mogą szkodzić

Któż z na nie łykał środków przeciwbólowych przy okazji bolesnego miesiączkowania czy bólów głowy? Jednak fabryczne leki, oprócz swoich właściwości uśmierzających dolegliwości, zawierają w swoim składzie groźne trucizny, które zmagazynowane w dużych ilościach mogą spowodować uszkodzenie wątroby.

Bardzo szkodliwe jest, niestety wciąż nagminne, łączenie spożywania leków z piciem alkoholu. Także popularny paracetamol w przypadku przedawkowania to niezwykle groźny wróg dla naszej wątroby.

W Stanach Zjednoczonych przedawkowanie paracetamolu stanowi drugą najbardziej popularną przyczynę zgonów spowodowanych zatruciami polekowymi! Dlatego dla naszego zdrowia warto uważnie sprawdzać skład leków, które przyjmujemy, ze szczególnym uwzględnieniem tych środków, które są podawane dzieciom (z racji niewykształconych do końca organów są one bardzo podatne na zatrucia). Wszelkie wątpliwości warto zgłaszać specjalistom, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie danego środka może spowodować nawet marskość wątroby.

4. Dodatkowe kilogramy nie dla wątroby

Otyłość czy nadwaga nie pozostają bez wpływu również na funkcjonowanie tego ważnego narządu. Odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie czy marskość wątroby.

Często przy odkładaniu się nadmiaru tłuszczu w wątrobie mogą pojawić się takie nieswoiste dolegliwości jak zmęczenie, osłabienie czy problemy ze snem.

Stłuszczenie wątroby jest w pełni wyleczalne, wymaga jednak zmiany dotychczasowego stylu życia (zdrowa dieta, wzmożona aktywność fizyczna).

Wątroba wymaga naszej stałej troski. Bagatelizowane dolegliwości z nią związanych mogą prowadzić do pojawienia się poważnych schorzeń. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i ocena stanu zdrowia.

Z pomocą przychodzi tu Test Obciążeń Organizmu, który pozwala na poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami (m.in. toksynami) oraz umożliwia ocenę stanu narządów wewnętrznych.

Dzięki zdobyciu takiej wiedzy możliwe jest dobranie kuracji, która pomoże w oczyszczeniu wątroby z toksyn oraz wzmocni siły witalne organizmu.

Jak dbać o wątrobę? | KalendarzRolnikow.pl

Objawy chorób wątroby

Wątroba jest narządem nieunerwionym, oznacza to, że ma w niej nerwowych zakończeń bólowych, które przy dolegliwościach wątroby powodowałyby ból i wskazywały jednoznacznie na rozwijającą się chorobę w obrębie właśnie tego narządu.

W wyniku długotrwałego oddziaływania szkodliwych czynników na wątrobę, dochodzi do uszkodzeń prawidłowych komórek wątroby, czyli hepatocytów i zastępowania ich przez tkankę łączną i tłuszczową.

Uszkodzona wątroba zwykle powiększa swoje rozmiary, uciska na sąsiednie organy, powodując nieprzyjemne dolegliwości – wzdęcia, przewlekłe zaparcia, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, zmniejszony apetyt, zmiany skórne i swędzenie skóry. Przy znacznych uszkodzeniach, które obejmują woreczek lub przewody żółciowe, głównym objawem jest żółtaczka.

Jak dbać o wątrobę?

Tłusta, ciężka dieta, zbyt duża ilość cukru, produkty poddane chemicznej obróbce, alkohol, papierosy, stres i szybkie tempo życia, te wszystkie czynniki wpływają niekorzystnie na wątrobę.

Mimo że wątroba to narząd, który potrafi się doskonale regenerować, często zbyt duża ilość szkodliwych czynników powoduje powstawanie w niej uszkodzeń.

Aby wspomóc pracę wątroby i jej regenerację, wystarczy stosować kilka prostych zasad.

    • Prawidłowa dieta

Wszystko, co jemy i pijemy wpływa na wątrobę pozytywnie lub negatywnie. Dieta przyjazna wątrobie to dieta lekkostrawna, pozbawiona utwardzanych tłuszczów roślinnych, z dużą ilością warzyw owoców i ryb, z odpowiednią ilością czerwonego mięsa i węglowodanów. 

    • Leki i suplementy diety

Wszystkie leki i suplementy diety, które zażywamy metabolizowane są w wątrobie, jeśli zażywamy je w zbyt dużych ilościach, wątroba nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Z suplementów diety można zrezygnować całkowicie, ponieważ przy prawidłowej diecie nie są one potrzebne. Z leków, szczególnie tych zażywanych regularnie nie można jednak zrezygnować.

Warto więc zapytać lekarza czy dany lek oddziałuje w sposób negatywny na wątrobę, jeśli tak, warto włączyć do diety produkty naturalne, które wspomagają jej pracę. 

    • Produkty wspomagające pracę wątroby

Istnieje kilka produktów, które dzięki zawartości substancji oddziałujących na wątrobę mogą korzystnie wpłynąć na ten organ. Najbardziej skutecznymi produktami są nasiona ostropestu plamistego oraz olej z ostropestu. Zawierają one sylimarynę, która korzystnie wpływa na komórki wątroby, wzmaga procesy regeneracji hepatocytów oraz oczyszcza wątrobę.

Warto kupować całe nasiona ostropestu plamistego, ponieważ ten mielony jest często odtłuszczany, czyli pozbawiany cennej sylimaryny. Wówczas stanowi jedynie źródło błonnika pokarmowego. Nasiona sylimaryny mielimy tuż przez spożyciem, otrzymany proszek można dodawać do dań ciepłych (po zakończeniu gotowania) lub zimnych, koktajli czy jogurtu.

Korzystnie na pracę wątroby wpływa również olej z ostropestu. 

Do diety warto także włączyć herbatki ziołowe wpływające korzystnie na pracę wątroby: kwiat krwawnika, hibiskus, miętę pieprzową i korzeń arcydzięgla. 

    • Ograniczenie ilości alkoholu 

Alkohol, szczególnie spożywany w nadmiarze, wpływa niekorzystne na pracę wątroby. Może dojść wówczas do uszkodzeń, które nie mogą się zregenerować.

Przyjmuje się, że dla wątroby toksyczne jest wypijanie codziennie, w przypadku kobiet 20 gram, a w przypadku mężczyzn 60 gram czystego alkoholu.

Trzeba pamiętać, że jedno piwo to około 18 gram, kieliszek wina 17 gram, a 50 ml wódki to 16 gram alkoholu.  

  • Badana profilaktyczne 

Wątroba to niezwykle ważny organ, zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą prowadzić do uszkodzeń i groźnych chorób, takich jak stłuszczenie, marskość, niewydolność wątroby czy nowotwory.

  Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które każda dorosła osoba powinna wykonywać raz w roku – tzw.

próby wątrobowe, czyli oznaczenie ilości enzymów i substancji produkowanych przez wątrobę oraz badanie USG jamy brzusznej, które pozwoli stwierdzić nie tyko nieprawidłowe zmiany w obrębie wątroby, ale także w innych narządach jamy brzusznej. 

Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm. Jednak przy wprowadzeniu niewielkich zmian w stylu życia można osiągnąć dobre efekty, które pozwolą zadbać o zdrowie wątroby. Pamietajmy – im lepiej funkcjonuje wątroba, tym lepsze jest nasze samopoczucie. 

Redakcja KalendarzRolnikow.pl Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *