Uczulenie na lateks może być leczone za pomocą immunoterapii, czyli tak zwanego odczulania. Ma ona zmniejszyć wrażliwość pacjenta na określone alergeny. Efekt osiągany jest przez ekspozycję chorego na coraz większe dawki substancji uczulającej.
Leczenie uczulenia na lateks Niekiedy lekarz wykonuje dodatkowo próby prowokacyjne nosa i oskrzeli. Warunkiem skutecznego leczenia jest ograniczenie kontaktu z produktami zawierającymi w składzie lateks. Jedyną metodą leczenia jest immunoterapia swoista.
Co uczula w lateksie?
Gdy lateks uczula…
W jego składzie znajdziemy m.in. lipidy, fosfolipidy, węglowodany czy białka. I to właśnie białka są czynnikiem, który wywołuje alergie. Co więcej, białka lateksowe to alergeny zarówno kontaktowe, jak i wziewne.
Jak sprawdzic czy jestem uczulenie na lateks?
Obecnie za najczęściej spotykane objawy uczulenia na lateks uznaje się takie symptomy, jak:
- wysypka, świąd i inne reakcje skórne, często występujące w miejscu bezpośredniego kontaktu z lateksowym materiałem;
- zapalenie spojówek, pieczenie oczu, łzawienie.
- astma oskrzelowa, nieżyt nosa (katar, kichanie)
Co powoduje uczulenie na lateks?
Alergia na lateks może wystąpić u każdego, jednak jej objawy najczęściej pojawiają się u pracowników służby zdrowia. W tym przypadku źródłem uczulenia na lateks zwykle są rękawiczki lateksowe. Alergia ta występuje także często przy stosowaniu prezerwatywy.
Czy lateks syntetyczny uczula?
Częściej uczula lateks naturalny niż syntetyczny, wszystko to ze względu na białka obecne w mleczku kauczukowym stosowanym do produkcji lateksu. Na rynku raczej jest dość mało materacy w całości wykonanych z naturalnego lateksu, ponieważ są bardzo drogie.
Jakie prezerwatywy nie uczulają?
Tak samo jak prezerwatywy lateksowe, producenci zapewniają nam różnorodność prezerwatyw bez lateksu, mamy więc do wyboru ultracienkie, na przykład Unimil Skyn Elite, z wypustkami, z prążkami, w różnych rozmiarach, z dodatkiem lubrykantu, smakowe oraz tradycyjne, oryginalne Unimil Skyn Original.
Czy lateks jest szkodliwy dla zdrowia?
Stosunkowo częste przy alergii na lateks są też problemy z drogami oddechowymi, takie jak dolegliwości nosa i oczu oraz astma. Lateks reaguje krzyżowo z białkami obecnymi w egzotycznych owocach, przez co może prowadzić do zespołu alergii jamy ustnej (swędzenie i opuchlizna w ustach, nosie, na wargach i w przełyku).
Czy lateks syntetyczny jest szkodliwy?
Lateks może wywołać u nich reakcję alergiczną objawiającą się wysypką, zaczerwienieniem skóry, dolegliwościami układu oddechowego czyli katarem, kaszlem, dusznościami, kichaniem oraz łzawieniem i pieczeniem oczu. W skrajnych przypadkach występuje również ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.
Czy Naturalny lateks uczula?
Coraz więcej osób ma uczulenie na lateks. Szacuje się, że alergia kontaktowa występuje u 9% populacji. Problem dotyczy zarówno lateksu naturalnego jak i sztucznego. Warto wiedzieć, że częsty i długotrwały kontakt z lateksem wywołuje reakcję uczuleniową u osób, u których alergii wcześniej nie stwierdzono.
Jaki materac dla astmatyka?
Materace lateksowe są zdecydowanie najlepszym typem materaca dla osoby cierpiącej na alergię, nie zbiera kurzu, nie rozwijają się w nim roztocza, nie gromadzi naskórka ani potu. Materace lateksowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików.
Z czego robi się lateks?
Lateks naturalny uzyskuje się poprzez nacinanie roślin kauczukodajnych i obróbkę soku mlecznego. Sok mleczny stabilizowany jest substancjami alkalicznymi np. amoniakiem. Ostateczny produkt stanowiący surowiec w przemyśle gumowym uzyskuje się w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczenia.