Jak Poznać Złamanie Palca?

Złamany palec u stopy lub ręki rozpoznaje się na podstawie objawów i zdjęcia RTG ręki. Gdy palec jest złamany, pojawiają się charakterystyczne symptomy: czasami zmienione jest położenie palca. W przypadku zauważenia objawów złamania palca, najlepiej udać się do szpitala. Na podstawie badania RTG lekarz jest w stanie stwierdzić,
Najczęstsze objawy złamania palca stopy to:

 1. ból w miejscu złamania;
 2. obecność zasinienia skóry – złamanie paliczka palca stopy może wiązać się z wynaczynieniem krwi;
 3. obrzęk w okolicach złamania;
 4. ograniczenie ruchomości w obrębie stawu.

Jakie są objawy złamania palca?

Objawy złamania palca u stopy czy ręki widoczne są tuż po urazie. Złamany palec przybiera zwykle nienaturalny wygląd. W miejscu uszkodzenia kości obserwuje się wszelkiego rodzaju deformacje paliczka (łącznie z najbliższym stawem w postaci odchyleń od prawidłowej osi palca), skręcenia, przesunięcia.

Jakie są rodzaje złamań paliczków?

Złamany palec u stopy czy dłoni może przybrać różnoraki charakter w zależności od rodzaju mechanizmu uszkadzającego. Do najbardziej powszechnych złamań paliczków można zaliczyć, m.in. złamanie otwarte, zamknięte, proste, złożone, skośne, poprzeczne, wieloodłamowe.

Co powoduje złamanie palca w stopie?

Złamanie palca zwykle powstaje na skutek wysokoenergetycznego urazu, np. złamanie małego palca w stopie może wynikać z uderzenia nim o krawędź stołu. Z kolei złamanie paliczka dystalnego ręki może powstać na skutek upadku na rękę bądź przytrzaśnięcia go drzwiami.

Dlaczego złamany palec powstaje u ręki?

Złamany palec u stopy czy u ręki najczęściej powstaje w wyniku bezpośredniego urazu np. uderzenia, rzadziej przyczyną jest samoistne złamanie palca w stopie lub dłoni. Nie każdy obraz tego urazu jest do siebie podobny. O tym jak wygląda złamany palec decyduje mechanizm powstania kontuzji.

Czy można chodzić ze złamanym palcem?

Złamanie palca u stopy objawia się miejscowym bólem, obrzękiem, zasinieniem i ograniczeniem ruchomości. Mogą pojawić się trudności w chodzeniu, stawaniu na nodze. Szczególnie niepokojąca jest deformacja palca – jego odgięcie od prawidłowej osi, gdyż może to świadczyć o tym, że złamanie jest przemieszczone.

You might be interested:  Jak Wyglada Koci Katar?

Jak odróżnić złamanie palca od stłuczenia?

Stłuczenie należy odróżnić od innego urazu, jakim jest wybity palec – wówczas nie ma możliwości poruszenia palcem. Pierwsza pomoc w stłuczeniu palca to przede wszystkim wykonanie zimnego okładu. Zazwyczaj nie jest konieczna interwencja lekarska. Natomiast wybity palec musi być nastawiony i unieruchomiony.

Czy iść do lekarza z wybitym palcem?

Kiedy dojdzie do wybicia palca, w pierwszym odruchu należy przyłożyć do kontuzjowanej części ciała coś zimnego, by zapobiec tworzeniu się obrzęku i krwiaka. Następnie trzeba udać się do lekarza. Nie warto bagatelizować kontuzji, gdyż przechodzona będzie się dłużej leczyć, a do tego mogą wystąpić powikłania.

Jak długo zrasta się złamany palec?

Podczas złamania paliczka dystalnego zamkniętego oraz bez przemieszczenia, na palec zakłada się szynę Zimmera lub szynę gipsową na okres 3-4 tygodni. Zrost kośćca w tym przypadku powinien wynosić trzy tygodnie. Po tym czasie konieczna jest kontrola ortopedyczna w celu określenia skuteczności leczenia.

Czym się różni złamanie od stłuczenia?

Stłuczenie powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek miękkich. Objawia się miejscową tkliwością, bólem, zasinieniem i opuchlizną. Stłuczenie tym różni się od złamania, że nie wywołuje przerwania ciągłości tkanek, więc wiąże się raczej z umiarkowanym niż ostrym bólem.

Jak wygląda stłuczenie palca?

Do najczęstszych objawów stłuczenia należą: obrzęk i podskórne krwawe wylewy (siniaki) w miejscu stłuczenia, ostry ból i nadwrażliwość na dotyk, ograniczenie ruchu lub całkowita niemożność poruszania stłuczonym palcem.

Jak wygląda złamany maly palec u ręki?

Złamany palec u ręki objawia się bólem, obrzękiem i niemożnością wykonania ruchu. Spuchnięty palec nie zawsze oznacza jego złamanie – w przypadku uszkodzenia tkanek miękkich bez przerwania ciągłości kości rozpoznaje się stłuczenie.

Co zrobić z wybitym palcem?

Co robić przy wybitym palcu?

 1. schłodzenie obrzękniętego stawu,
 2. nastawienie palca,
 3. unieruchomienie paliczków,
 4. rehabilitacja kończyny.
You might be interested:  Osobowość typu A i B – jak je rozpoznać?

Jakie są objawy wybitego palca?

Wybity palec – objawy

 • ból o różnym stopniu nasilenia (najczęściej bardzo silny),
 • obrzęk uszkodzonego stawu,
 • zniekształcenie stawu,
 • krwiak w okolicy stawu,
 • nieprawidłowe ustawienie palca,
 • niemożność wykonywania ruchów palcem.
 • Czy wybity palec musi być usztywniony?

  Niezależnie od tego, jak poważne/rozległe są uszkodzenia, wybity palec wymaga w zasadzie natychmiastowego usztywnienia i/lub ucisku, aby jego stan się nie pogarszał.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *