Dzisiejszy temat dedykuje głównie tym, którzy zmagają się z nałogiem, próbowali rzucić palenie, jednak nigdy im się to nie udało.
Jeśli nie palisz to możesz oddychać spokojnie i czytać dalej, bo na pewno masz w rodzinie lub pośród znajomych wiele osób, które są uzależnione od tytoniu.
Wiele z nich myślało, bądź myśli o rzuceniu palenia, więc jeśli usłyszysz, że szukają wsparcia to podeślij im link do tego artykułu o szkodliwych skutkach nałogu wiesz zapewne wiele.
Choroby układu oddechowego oraz pokarmowego to tylko garstka z nich. Pragnę przypomnieć, że według WHO liczba palących osób na świecie wynosi 1,1 miliarda. W Polsce z nałogiem zmaga się na co dzień około 9 mln Polaków.
Siła uzależnienia od tytoniu jest porównywalna do uzależnienia od heroiny, stąd też nie jest łatwe, żeby pozbyć się nałogu raz na zawsze.
Czy można naturalnie rzucić palenie? Można, ale wymaga to pewnej wiedzy, przygotowania i wytrwałości.
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- Jak rzucenie palenia wpływa na organizm
- Jak zrobić to bez leków z pomocą naturalnych metod
- Jak rzucić palenie bez mdłości, bez spadku nastroju, bez stresu oraz bez problemów z zasypianiem
- Jak w prosty sposób od razu rzucić palenie raz na zawsze
- Poznasz mieszanki ziołowe pomocne przy rzucaniu palenia
Dlaczego rzucanie palenia jest takie trudne?
To co jest najtrudniejsze w pokonaniu nałogu to zespół abstynencyjny. Palenie tytoniu powoduje podniesienie poziomu dopaminy i stymuluje ośrodek przyjemności w układzie limbicznym. Stąd też uzależnienie jest szybkie i trudne do przezwyciężenia.
Objawy podczas rzucania palenia
Nagłe rzucanie palenia powoduje spadek poziomu dopaminy, pogorszenie nastroju, lęk i niepokój. Wiele osób skarży się na problemy z koncentracją, nudności oraz wzmożony apetyt.
Brak umiejętności radzenia sobie z odstawieniem używki skutkuje najczęściej ponownym sięgnięciem po papierosa przy pierwszych objawach zespołu abstynencyjnego.
Metody rzucania palenia
Jest wiele skutecznych metod począwszy od psychoterapii po leczenie farmakologiczne. Jednak to co chciałbym przedstawić to metody, w której stosuje się surowce roślinne:
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Imbir lekarski na mdłości
Jednym z objawów podczas pierwszych dni zrywania z nałogiem to nudności i czasem wymioty. Te można w łatwy sposób ograniczyć stosując imbir. Świeży lub kapsułkowany doskonale poradzi sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami gastrycznymi. Dodatkowo imbir podnosi temperaturę ciała i wzmaga pocenie, co ułatwi szkodliwym związkom dymu tytoniowego opuszczenie organizmu.
Zamiast zajadać się kłączem imbiru można zrobić sobie na przykład zieloną herbatę z imbirem. Szczególnie dobrym pomysłem jest picie jej zamiast kawy z rana, która jest tak zwanym triggerem, czyli tym co wyzwala w ludziach chęć zapalenia papierosa. Najpierw kawa, potem fajeczka :). Dobrym pomysłem jest też lemionada imbirowa.
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Lobelia na wytrwałość
Wyciąg z ziela lobelii zawiera alkaloidy pirydynowe i piperydynowe. Należy do nich lobelina, czyli substancja, której skuteczność polega na hamowaniu wyrzutu dopaminy podczas dostarczania nikotyny do organizmu.
Powoduje to, odebranie uczucia nagrody, które występuję u osób odpalających kolejnego papierosa Znalazła przez to zastosowanie w leczeniu uzależnienia od tytoniu.
Jednak z powodu wiele działań niepożądanych zaprzestano stosowania preparatów z lobeliną.
Przyjęcie ekstraktu z ziela lobelii powoduje często biegunki, wymioty, kaszel, zawroty głowy. Ponadto dawka terapeutyczna lobeliny jest niewiele mniejsza od dawki toksycznej. Ostrożnie stosowana, po uwzględnieniu działań niepożądanych, mogłaby być przydatnym pomocnikiem w walce z nałogiem.
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Dziurawiec na spadek nastroju
Preparaty na bazie dziurawca stosowane są głównie w leczeniu depresji. Jednakże niektóre badania wskazują, że mogą być też pomocne w wyjściu z nałogu.
Ich działanie polega na podnoszeniu poziomu neuroprzekaźników serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w mózgu, które regulują nastrój.
Ma to być szczególnie pomocne, kiedy osoby rzucające palenie, nagle odczuwają pogorszenie samopoczucia, lęk oraz bezsilność.
Wyciąg z dziurawca poprawia nastrój, lecz należy go przyjmować regularnie i długotrwale, gdyż pierwsze efekty lecznicze odczuwane są nieraz po kilku tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.
Więcej o dziurawcu i środkach ostrożności podczas stosowania znajdziesz tu: 10 roślin zwalczających bezsenność.
Pflanzen der HeimatLeipzig,Quelle und Meyer,1913.
http://biodiversitylibrary.org/item/44791
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Mięta pieprzowa na utrzymanie świeżości
Zastanawialiście się dlaczego u wszystkich producentów gum do żucia z nikotyną zawsze znajduje się wersja miętowa? Nie bez powodu. Składniki czynne zawarte w liściach mięty, mają osłabiać dolegliwości żołądkowe, wynikające z odstawienia używki, a także chęć zapalenia papierosa. Ponad to mentol działa odświeżająco i ułatwia utrzymanie świeżego posmaku w ustach.
Mięta pieprzowa może być spożywana w postaci naparu. Świeże liście smakuje świetnie razem z wodą, cytryną i kostkami lodu.
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Żeń- szeń na redukcję stresu
Pamiętacie jak pisałem o redukcji stresu i regulacji poziomu kortyzolu w organizmie? Odstawienie nikotyny może powodować nerwowość, bezsenność, a nasze relacje z innymi nie będą należeć do najłatwiejszych w pierwszych kilku dniach. Żeń- szeń wspomaga utrzymanie odpowiedniego stężenia kortyzolu w organizmie, co zmniejszy objawy stresu związanego z rzucaniem nałogu. Dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia chęci sięgnięcia po papierosa.
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Męczennica lekarska (passiflora) na łagodzenie napięcia
Kwiaty passiflory znalazłyby również zastosowanie podczas rzucania palenia. Łagodzą objawy lęku i poddenerwowania w pierwszych dniach po odstawieniu papierosów.
Więcej informacji o passiflorze znajdziesz tu: 10 roślin zwalczających bezsenność.
Zioła pomocne w rzucaniu palenia- Kozłek lekarski (waleriana) na problemy z zasypianiem
Skutecznie zmniejszy lęk i rozwiąże problemy z bezsennością. Waleriana może być przyjmowana w postaci kropli lub jako suchy ekstrakt w postaci tabletek, kapsułek.
Więcej informacji o walerianie znajdziesz tu: 10 roślin zwalczających bezsenność.
Domowe sposoby na rzucenie palenia − pokonaj nałóg w nowym roku!
Domowe sposoby na rzucenie palenia mogą być skuteczne, jeżeli tylko uzbroisz się w cierpliwość i wykażesz odrobinę silnej woli. Prawie 9 milionów Polaków codziennie sięga po papierosy.
Według Ministerstwa Zdrowia, ponad 60 tysięcy osób rocznie umiera w związku z chorobami „odtytoniowymi”. Zobacz, jak przerwać zaklęty krąg i wyjść z nałogu. Oto naturalne sposoby na rzucenie palenia.
Wejdź w nową dekadę bez papierosa!
Czy wiesz, że…
palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko występowania chorób naczyniowo-sercowych, takich jak udar czy zawał serca?
Naturalne środki na rzucenie palenia
Przeciętnie palacz potrzebuje między 7 a 8 prób, żeby skutecznie rzucić palenie. Nie możesz więc zniechęcać się po 1. nieudanej próbie. W rzuceniu palenia często stosuje się naturalne sposoby na rzucenie palenia.
Niektórzy specjaliści polecają zastąpić szkodliwą nikotynę naparem z ziół. Jako suplement diety w rzuceniu palenia możesz stosować melisę, dziurawiec czy kozłek lekarski.
Mają one działanie uspokajające i pomogą Ci radzić sobie ze stresem związanym z odstawieniem nikotyny.
Dobrym domowym sposobem na rzucenie palenia jest także odtrucie organizmu. Możesz zrobić to stosując napary ziołowe i dietę oczyszczającą. Przede wszystkim pij dużo wody i wzbogać swoją dietę w zielone warzywa (zawierają dużo antyoksydantów). Możesz także stosować bezpieczne ziołowe napary z dziewanny czy podbiału − mają one działanie oczyszczające na organizm.
Domowe sposoby na rzucenie palenia − walka z przyzwyczajeniami i stresem
1. Walka z przyzwyczajeniami
Domowy sposób na rzucenie palenia dotyczy przede wszystkim walki z własnymi przyzwyczajeniami. Być może nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy, ale papieros zapewne jest jednym z Twoich codziennych rytuałów i towarzyszy innym czynnościom.
Np. co dziennie około godziny 10:00 wychodzisz z biura na „dymka z kawą”. Staraj się zmienić to, co może przypominać Ci o papierosie. Zamiast kawy, spróbuj napić się zielonej herbaty (odpowiednio parzona ma podobne działanie pobudzające do kawy).
Palenie papierosów może wiązać się też z relacjami z innymi ludźmi. W korporacjach palenie papierosów staje się bardziej elementem socjalizacyjnym niż potrzebą.
Możesz więc albo nakłonić kolegów z pracy do rzucenia palenia razem z Tobą (choć może być to karkołomne zadanie) lub zacznij przebywać wśród osób, które nie palą.
Jeżeli masz w sobie na tyle silnej woli i ciężko zrezygnować Ci z przerwy na papierosa i pogaduszek ze znajomymi, możesz nadal wychodzić „na papierosa” razem z nimi, ale po prostu nie palić. Pierwsze kilka razy będzie bardzo trudne, ale z czasem zobaczysz, że to tylko kwestia przyzwyczajenia.
2. Rozpraszaj się!
Uporczywa myśl o chęci zapalenia papierosa pojawia się w głowie na 2 − 3 minuty. Postaraj się za wszelką cenę rozproszyć tą myśl. W domu zrób listę rzeczy, które mógłbyś zrobić, zamiast zapalenia papierosa.
Mogą to być nawet tak błahe czynności jak przejrzenie feedu Instagrama, zadzwonienie do znajomych, przeczytanie newsów w Internecie czy pobawienie się z dzieckiem! Specjaliści podkreślają, że przy zrywaniu z każdym nałogiem bardzo ważne jest pozostanie zajętym.
Staraj się wypełnić swój grafik możliwie najpełniej tak, żeby nie pojawiały się momenty nudy, w których sięgniesz po papierosa.
3. Palenie nie uspokaja!
Osoby, które zrywają z nałogiem często wpadają w pułapkę: „Tak dobrze mi szło, ale tak się zdenerwowałem w pracy, że musiałem zapalić!”. To, że palenie papierosów uspokaja to duży mit.
Tak naprawdę palenie papierosów powoduje wyrzut dopaminy (hormonu szczęścia, po którym możesz bardzo chwilowo dobrze się poczuć. Nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i pobudza organizm. Nie można więc mówić, że ma uspokajający wpływ na Twoje ciało.
Co więcej, palenie papierosów sprawia, że jeszcze bardziej się stresujesz. Spadek poziomu nikotyny w organizmie sprawia, że rozdrażniasz organizm.
Co więc pomaga na uspokojenie? Przede wszystkim techniki oddechowe. Kiedy czujesz się zdenerwowany, usiądź wygodnie, zamknij oczy i licząc powoli w myślach do 4 zrób głęboki wdech.
Następnie licząc znów do 4 utrzymaj powietrze w płucach. W tym samym rytmie (licząc do 4) wypuszczaj powietrze z płuc. To uspokoi pracę Twojego serca i płynie dobrze na ciśnienie krwi.
Po 3 minutach będziesz spokojniejszy!
4. Wsparcie najważniejsze!
Przy zrywaniu z każdym nałogiem najważniejsze jest wsparcie otoczenia. Powiedz wszystkim, z którymi na co dzień obcujesz, że rzucasz palenie i potrzebujesz wsparcia. Rodzina i znajomi na pewno to uszanują i będą Cię wspierać.
Wśród grona znajomych dobrze jest znaleźć osobę, która będzie Twoją opoką w chwilach kryzysowych. Umów się z taką osobą na to, że kiedy najdzie się ogromna ochota na papierosa, zadzwonisz do niej i rozproszy Cię rozmową.
Pamiętaj, chęć zapalenia papierosa to tylko 2 − 3 minuty na raz.
Znane metody rzucenia palenia − nikotynowa terapia zastępcza
Bardzo często w ramach rzucania palenia oferuje się tzw. terapię zastępczą. Wykorzystuje się do tego gumy czy plastry, które zawierają nikotynę lub substancje zastępcze. Tak zwana nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na stopniowym zmniejszaniu dawki nikotyny dostarczanej do organizmu. Palacz, który kończy z nałogiem, cierpi najczęściej na syndrom odstawienia.
Mimo silnej woli, jego ciało dalej potrzebuje uzależniającej substancji, do której organizm był przyzwyczajony przez lata. Z badań przeprowadzonych przez niezależną międzynarodową organizację typu non-profit Cochrane wynika, że stosowanie nikotynowej terapii zastępczej zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego rzucenia palenia o 50 – 60%.
To bardzo dobre wyniki.
Jeżeli więc domowe sposoby na rzucenie palenia nie będą działały, zawsze możesz sięgnąć po nikotynową terapię zastępczą. Suplementy do niej potrzebne znajdziesz w aptece bez recepty.
Jak rzucić palenie – domowe sposoby. Terapia, zioła
Jak rzucić palenie? Domowe sposoby na rzucenie palenia mogą się okazać bardzo pomocne, podobnie jak alternatywne terapie antynikotynowe.
Dowiedz się, jak rzucić palenie bez wspomagaczy, takich jak tabletki czy plastry nikotynowe.
Z bogatego repertuaru niefarmakologicznych sposobów na rzucenie palenia wybraliśmy kilka, każdy o zupełnie innym charakterze. Zaczniemy nietypowo, od… literatury.
Allen Carr – prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie
Jak rzucić palenie? Książka Allena Carr „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” jest jedną z pozycji, po które najchętniej sięgają osoby pragnące dowiedzieć się, jak rzucić palenie bez wspomagaczy – czyli bez środków farmakologicznych, takich jak nikotyna, cytyzyna, wareniklina czy bupropion. Autor prezentuje swoją historię zmagań z nałogiem, wyjaśnia, czym jest tak zwana pułapka nikotynowa i w jaki sposób mentalnie uwolnić się od papierosów, niezależnie od tego, czy palimy mało czy dużo.
Wydawca zachwala, że napisana przez Allana Carr „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” pozwoli rozstać się z papierosami bez bólu, żalu i poczucia straty, usuwając psychiczną potrzebę palenia.
Książka na całym świecie rozeszła się w 11 milionach egzemplarzy – wynik ten niewątpliwie oddaje skalę zapotrzebowania na tego typu poradnictwo i w pewnym sensie jest miarą skuteczności udzielanych rad.
Nie mniej należy pamiętać, że książka ta skupia się na psychicznym aspekcie nałogu nikotynowego, natomiast w większości przypadków uzależnienie od tej substancji ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
Czytaj także: Jak nie przytyć po rzuceniu palenia – dieta, co jeść?
Komputerowe rzucanie palenia
Jeśli nie jesteśmy w stanie przekonać się do walki z nałogiem za pomocą książki, przestawmy się na inny tok myślenia i wypróbujmy alternatywne sposoby na rzucenie palenia.
Należą do nich między innymi hipnoza, akupunktura, psychoterapia, a także komputerowe rzucanie palenia, czyli biorezonans magnetyczny.
Jako szczególnie skuteczna, a przy tym niezwykle szybka, zachwalana jest w szczególności ostatnia z wymienionych metod.
Terapia antynikotynowa metodą biorezonansu magnetycznego, to komputerowe rzucanie palenia za pomocą aparatury opracowanej w latach siedemdziesiątych minionego stulecia przez niemieckich naukowców F. Morella i H. Brugemanna.
Sterowane komputerowo urządzenie wykorzystuje drgania elektromagnetyczne. Za ich pomocą redukowane jest poczucie głodu nikotynowego, przyspieszone też zostaje oczyszczenie organizmu z toksyn. Komputerowe rzucanie palenia uchodzi za jedną z najszybszych metod zerwania z nałogiem.
Aby osiągnąć pożądany efekt, przeprowadza się zaledwie jeden zabieg, trwający od 25 do 60 minut.
Zioła na rzucenie palenia
Jak rzucić palenie? Domowe sposoby też mogą być skuteczne, jeśli tylko mamy odpowiednią motywację. Sprawdź, jak działają zioła na rzucenie palenia.
Oczywiście, żadne z nich nie sprawi, że o nikotynie nasz organizm zapomni bez bólu, nie mniej łagodzić będą stany rozdrażnienia i inne objawy zespołu odstawienia nikotyny.
Dla przykładu, napar z męczennicy działać będzie uspokajająco, gdy dopadnie nas typowa w trakcie terapii antynikotynowej lękliwość. Zioła te łagodzić będą też chęć sięgnięcia po papierosa, tłumiąc tzw. głód nikotynowy.
Naturalne sposoby na rzucenie palenie obejmują też całą paletę innych leczniczych roślin. Wymienić wśród nich można
- lukrecję, która redukuje uczucie niepokoju, a ze względu na swoje właściwości nazywana jest zastępczym tytoniem
- imbir osłabia nudności, które są jedną z możliwych konsekwencji odstawienia nikotyny, działa też detoksykacyjnie
- dziurawiec, na co dzień wykorzystywany w walce z depresją, znajdzie też zastosowanie w domowej terapii antynikotynowej, łagodząc stany napięcia, na które bez wątpienia będziemy narażeni po odstawieniu nikotyny.
Sprawdź: Co się dzieje po rzuceniu palenia – objawy, oczyszczanie
Motywacja do rzucenia palenia
Ostatnim ze sposobów na rzucenie palenia, jest… motywacja do rzucenia palenia. Często lekceważona, a w rzeczywistości najistotniejsza w całym procesie. Motywacja do rzucenia palenia jest pierwszym, a zarazem ostatecznym warunkiem powodzenia terapii antynikotynowej.
O ile za pomocą środków farmakologicznych, mądrych książek czy ziół, lecz bez odpowiedniej motywacji, palenia nie rzucimy, o tyle sama motywacja do rzucenia palenia może zagwarantować nam sukces nawet, jeśli nie użyjemy żadnego wspomagania czy to farmakologicznego, czy ziołowego, czy psychoterapeutycznego.
Motywacja do rzucenia palenia może być różna.
W obecnych czasach, wraz ze wzrostem świadomości zdrowotnej, to właśnie troska o własny organizm jest najczęstszą motywacją do rzucenia palenia.
Często chodzi o działania czysto profilaktyczne, ale też dobrą motywacją do rzucenia palenia może być zajście w ciąże i związana z tym troska o dziecko. Albo przebyty zawał serca, lub choroba nowotworowa.
Motywacją do rzucenia palenia może być również miłość – warto to zrobić dla ukochanej osoby. Wiele osób może też kierować się zwykłą modą. Wszak w drugiej dekadzie XXI wieku palenie papierosów staje się naprawdę passe…
Zobacz: Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia – etapy
Jak rzucić palenie w "aptece"? – Pan Tabletka
Artykuły, Warto przeczytać
22 grudnia 2019
Chcesz rzucić palenie. Super. Masz moje pełne wsparcie! W tym wpisie dostajesz konkretną paczkę informacji. Same konkrety – w zasadzie to taka paczka wiedzy, którą staram się przekazać swoim pacjentom.
Jak rzucić palenie w aptece – różne historie, różna motywacja
Każda osoba przychodząca do apteki po informację jak rzucić palenie, to inna historia. Historia osobistej walki z nałogiem, najczęściej jednak przegranych bitew. Zawsze staram się wydobyć tą historię. Od razu zasiać ziarenko motywacji. Bo wiem, że da się. Pacjenci przychodzą i chwalą się – udało się! A ja przekazuję to dalej.
Czasami przychodzisz zdecydowany na konkretną metodę. Wtedy kupujesz i znikasz, nie dajesz sobie pomóc. Bardzo często jednak dopiero zbierasz informacje albo weryfikujesz historie zasłyszane od rodziny i znajomych.
Bo Krzysiek od Kaśki rzucił palenie i używał takich, a takich tabletek. Bo ojciec zmarł na raka płuc. Bo przeczytałem w internecie, że z tabletkami łatwiej. Bo obiecałem żonie. Bo chcemy starać się o dziecko. Bo co roku próbuję.
Każdą taką rozmowę biorę za dobra znak, mocno kibicuję i staram się pielęgnować iskierkę motywacji oraz wolę walki.
Co z apteki na rzucenie palenia?
Decydując się na pomoc z apteki, masz w zasadzie dostępne dwie metody/grupy środków do kupienia bez recepty (OTC). Nikotynową terapię zastępczą (NTZ) i preparaty z cytyzyną. Istnieją również leki dostępne z przepisu lekarza. Nie chcę prawić morałów – ale warto skonsultować z lekarzem POZ stosowanie każdego z tych środków.
Nawet preparty OTC nie są pozbawione skutków ubocznych i przeciwwskazań. Zanim w ogóle rozpoczniesz jakąkolwiek kurację, musisz wiedzieć jedno – leki mogą być tylko wsparciem dla Twojej silnej woli. Nie zrobią za Ciebie całej roboty. Są tylko albo aż, ale jednak wsparciem. Musisz chcieć rzucić. Pogodzić się z myślą o niepaleniu.
Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) preparaty – Nicorett, Niquitin i podobne
NTZ to sposób leczenia, który polega na zastąpieniu papierosów różnego typu preparatami z czystą nikotyną (portfolio Nicorett i Niuitin). Do dyspozycji masz gumy do żucia, plastry, pastylki do ssania, spray’e.
Te wszystkie preparaty posiadają różne dawki nikotyny – od większej do mniejszej – co ma umożliwić stopniowe odzwyczajanie od nikotyny (zerknij do dowolnej ulotki).
Zasada postępowania jest wspólna dla nich wszystkich:
(1) Przestajesz palić —> (2) zaczynasz stosować wybrany preparat z nikotyną w wyższej dawce —> (3) stopniowo zmniejszasz dawkę —> (4) następnie mniejszą dawkę stosujesz coraz rzadziej —> (5) odzwyczajasz organizm od nikotyny
Zalety NTZ:
- Nie palisz od pierwszego dnia kuracji;
- Skuteczność tej metody jest potwierdzona badaniami;
- Cała taka kuracja trwa do 3 miesięcy;
- Koszt waha się od 100 do 300zł za całą kurację – ale jeśli dużo palisz (czyt. dużo wydajesz na papierosy) to zaczynasz oszczędzać w zasadzie od pierwszego dnia.
Wady NTZ:
- Ciągle stosujesz nikotynę, która jest trucizną’
- Koszty nie są raczej problemem – spora część aptek sprzedaje te preparaty na blistry/pojedyncze plastry – zamiast kupować papierosy kupujesz lek;
- Możesz uzależnić się od środka, którym leczysz się.
I ta ostatnia wada dla mnie osobiście jest dosyć poważna. Codziennie przychodzą do apteki osoby, które przeskoczyły z nałogu w nałóg – z papierosów na gumy albo tabletki.
Dobrze czy źle? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Nałóg to nałóg. Z pewnością brakło silnej woli i może pomocy z zewnątrz, żeby całkiem zerwać z paleniem.
Przewlekłe stosowanie tych preparatów również jest szkodliwe i niewskazane.
Kuracja cytyzyną – Tabex, Desmoxan, Recigar itd
Przyznam od razu, że jestem zwolennikiem tej metody. O ile nie ma dla konkretnego pacjenta przeciwwskazań, zachęcam by od niej zacząć. Dlaczego? Jest w pewien piękny sposób brutalna i nieodwołalna. Palisz maksymalnie do 5 dnia. Później koniec. Stop. Zero nikotyny.
Mamy w tym momencie w Polsce trzy leki z tą substancją. Wybranie jednego z nich jest dla wielu osób sporym problemem – mimo tego, że pod kątem działania farmakologicznego te leki są zamiennikami – czyli mają wykazywać tożsame efekty lecznicze. Całą tę sytuację wyjaśniłem we wpisie: Desmoxan czy Tabex? Oto jest pytanie!
Na czym polega kuracja cytyzyną?
Najogólniej mówiąc, cytyzyna jest związkiem, który pozwala oszukać organizm. Oszukać w taki korzystny sposób, że nie czuje on aż tak bardzo braku nikotyny.
Tym samym głód nikotynowy i generalnie dyskomfort jaki powoduje odstawienie papierosów jest dużo, dużo mniejszy. Kurację rozpoczyna się od częstego przyjmowania (co 6h jedną dawkę) – chodzi o wysycenie organizmu. Dalej, co kilka dni redukuje się ilość zjadanych porcji leku.
Ostatecznie po 25 dniach przestajesz stosować cytyzynę i już nie palisz (po szczegóły zapraszam do ulotek).
Kuracja cytyzyną ma również swoje przeciwwskazania i obostrzenia – najlepiej jeśli przegadasz sprawę ze swoim lekarzem/farmacutą
Preparaty pomocnicze
Gdzie jest nisza, tam są produkty i handel kwietnie. Możesz znaleźć całą masę suplementów diety, które mają być pomocą w rzucaniu palenia. A to różne ziołowe wyciągi, a to coś do ssania, a to coś pobudzającego.
Dobrze, żeby udało Ci się zachować odpowiedni dystans i punkt widzenia. Tego typu wspomagacze, to tylko dodatek. Nie mają nawet porównania do produktów leczniczych. Najważniejsza jest i tak Twoja praca oraz walka.
Pan Tabletka pomoże rzucić palenie
Jeśli treść tego artykułu jest dla Ciebie niewystarczająca – to najlepiej jeśli skonsultujesz się z lekarzem który Cię dobrze zna, lub udasz się po pomoc i wsparcie do psychologa. Terapia z udziałem wykwalifikowanego psychologa – specjalistę od uzależnień – może być bardziej skuteczna niż leki – ponieważ pozwala sięgnąć do przyczyny nałogu.
- Pan Tabletka
- Marcin
- Chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką? Zapraszam dołącz do newslettera:
W powyższym artykule nie podałem nawet części ważnych informacji dotyczących stosowania leków z cytyzyną. Przed zastosowaniem zapoznaj się z ulotką! Pamiętaj:
W powyższym artykule znajdziesz tylko skróconą informację o lekach. „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”
Rzuć palenie w Nowym Roku! Jak wybrać skuteczny preparat?
Często wśród noworocznych postanowień pojawia się chęć rzucenia palenia. Jakie kroki podjąć, aby wygrać walkę z nałogiem? Ekspert allecco.pl podpowiada, co pomoże zwalczyć uzależnienie od nikotyny.
Mimo rosnącej świadomości na temat szkodliwości nikotyny i substancji smolistych, zawartych w dymie tytoniowym, papierosy pali regularnie nieco ponad 20 proc. polskiego społeczeństwa.
Długoletnie sięganie po tego typu używkę prowadzi do uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego, a składniki dymu papierosowego są nie tylko rakotwórcze, ale wywołują również szereg schorzeń w obrębie układu krążenia, przewodu pokarmowego, a także zaburzenia podczas przebiegu ciąży i niepłodność.
Nie jest łatwo skończyć z nałogiem z dnia na dzień. Jedni potrzebują wsparcia ze strony najbliższych, a inni silnego impulsu, aby podjąć i kontynuować walkę z paleniem. Jak zatem rozważnie podejść do tej kwestii i jakie preparaty pomogą w wygrać z nałogiem?
Jak rzucić palenie papierosów?
Zanim podejmiemy próbę rzucenia palenia, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niekiedy właściwe podejście pozwoli osiągnąć znacznie więcej niż sięganie jedynie po tabletki na niepalenie czy środki związane z nikotynową terapią zastępczą. O czym należy pamiętać?
- Zapisz na kartce powody, dla których chcesz rozpocząć walkę z nałogiem i regularnie czytaj utworzoną listę. Podczas całego procesu czeka cię mnóstwo wyrzeczeń, dlatego warto pamiętać o argumentach, które zapoczątkowały taką decyzję.
- Dobrze zaplanuj rozpoczęcie całego procesu. Nie będzie dobrym pomysłem kiedy zaczniesz rezygnować z papierosów podczas miesiączki czy stresującego okresu w pracy. Dlatego niekiedy lepiej przesunąć ten termin na późniejszy okres, np. urlopu.
- Zadbaj, aby w czasie walki z nałogiem otaczali cię ludzie niepalący oraz tacy, którzy będą utwierdzać cię w słuszności podjętych działań.
- Powiedz jak największej liczbie osób o swojej próbie walki z nałogiem, ponieważ znacznie trudniej jest okazać słabość w oczach innych.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz nawodnieniu. Higieniczny tryb życia pozwoli nie tylko poprawić ogólną kondycję organizmu, ale także odwróci uwagę od chęci zapalenia na co dzień.
- Miej zawsze zajęte ręce, a wokół siebie rzeczy, które będą w stanie zastąpić papierosa.
- Nie bój się skorzystać z pomocy farmaceuty lub lekarza, którzy doradzą Ci, po jakie preparaty łagodzące głód nikotynowy można sięgnąć.
Nikotyna to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, a przez to powoduje powstanie uzależnienia fizycznego.
Organizm nie jest w stanie radzić sobie bez regularnego drażnienia receptorów nikotynowych, co oznacza, że aby osiągnąć poziom koncentracji i pobudzenia podobny jak u osób niepalących, należy po prostu sięgnąć po papierosa.
Ponadto wraz z upływem lat dawki nikotyny muszą być regularnie zwiększane, aby utrzymać podobny poziom stymulacji.
Właśnie w związku z brakiem określonej stymulacji, czyli z zaprzestaniem palenia, pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym. Mogą zacząć się one już nawet po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa:
- ogromna chęć sięgnięcia po papierosa (głód nikotynowy),
- irytacja,
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- zmęczenie,
- bezsenność,
- problemy ze skupieniem uwagi,
- zwiększenie apetytu.
Natomiast zależność psychiczna jest wynikiem powtarzalnego rytuału związanego z paleniem papierosów. Dzieje się tak ze względu na to, że palimy w sytuacjach stresowych lub kiedy czujemy się niekomfortowo.
Nikotyna działa pobudzająco, więc wcale nie pomaga rozładować napięcia, ale jednak sama czynność palenia odwraca uwagę od problemu i daje złudne poczucie jego rozwiązania. Poza tym niektórzy łączą palenie papierosów z codziennie wykonywanymi czynnościami, np.
piciem kawy, czytaniem gazety czy rozmową przez telefon, więc rzucając palenie bardzo ciężko odmówić sobie papierosa szczególnie podczas tych rytualnych czynności.
Więcej informacji o rzucaniu palenia możesz znaleźć w artykule – Rzucanie palenia – prawdy i mity >>
Leki na rzucenie palenia
Środki farmakologiczne pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy związane z rzucaniem palenia. Można podzielić je na preparaty zawierające nikotynę w czystej postaci lub na takie, które blokują receptory nikotynowe i pozwalają na ich stopniowe wyciszanie.
1. Nikotynowa terapia zastępcza
Dzięki środkom zawierającym jedynie nikotynę można ograniczyć szkodliwe działanie dymu tytoniowego i stopniowo zmniejszyć ilości dostarczanego do organizmu narkotyku, co z upływem czasu pozwala całkowicie uwolnić się od nikotyny, a przede wszystkim złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Preparaty stosowane w nikotynowej terapii zastępczej są dostępne w następujących postaciach:
- gumy z nikotyną – dostępne w różnych wariantach smakowych, zawierające 4 mg (dla osób rozpoczynających walkę z nałogiem) bądź 2 mg czystej nikotyny; należy zastosować 1 gumę w momencie gdy odczuwa się potrzebę sięgnięcia po papierosa, np. Nicorette classic 2 mg lub Nicorette freshfruit bez cukru 4 mg;
- plastry z nikotyną – 3 – stopniowa kuracja plastrami trwa około 10 – ciu tygodni i polega na ich codziennej zmianie oraz naklejaniu w nieco innym miejscu; dawki nikotyny należy dostosowywać do zaleceń producenta;
- spraye z nikotyną – spray do stosowania w jamie ustnej należy zastosować kiedy pojawia się chęć na papierosa, maksymalnie można zaaplikować 64 dawki w ciągu 16 – tu godzin, jednak z każdym kolejnym dniem najlepiej jest zmniejszać ich liczbę;
- tabletki do ssania z nikotyną – dostępne są różne dawki tego typu produktów, zazwyczaj o miętowym smaku.
2. Tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną
Na rynku dostępne są bez recepty tabletki zawierające cytyzynę. Substancja ta działa podobnie do nikotyny, stanowiąc dla niej konkurencję. Pozwala to na stopniowe oczyszczenie organizmu z nikotyny, zmniejszenie zależności organizmu, a także odzwyczajenie się od palenia i ograniczenie objawów abstynencji.
Przez pierwsze 3 dni kuracji można zastosować nawet 6 dawek leku, a następnie stopniowo je zmniejszać, ograniczając jednocześnie liczbę wypalanych papierosów. Całość takiej terapii trwa 4 tygodnie.
Oczywiście jak w każdym przypadku najważniejsza i tutaj jest silna wola i determinacja pacjenta, dlatego nie ma co liczyć, że jest to kolejny cudowny i łatwy sposób na rzucenie palenia. Leki tego typu to: Tabex oraz Desmoxan.
Więcej preparatów pomagających w rzucaniu palenia znajdziesz tutaj >>
Niewątpliwie rzucenie palenia niesie za sobą wiele korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i finansowych. Nie jest to jednak proste, szczególnie dla osób, które sięgają po papierosa regularnie od wielu lat.
Może Nowy Rok będzie dla niektórych impulsem do wprowadzenia korzystnych zmian w swoim życiu i zapoczątkowania niepalenia.
Warto również pamiętać, że pomocne w przetrwaniu tego trudnego okresu będą środki farmakologiczne, łagodzące objawy abstynencji, które to w połączeniu z odpowiednim podejściem pacjenta ułatwią drogę do wygrania walki z nałogiem.
Kto dla nas pisze?
Ekspert allecco.pl o sobie: Nazywam się Karina Braja. Z zawodu oraz z zamiłowania jestem farmaceutą.
Jako absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie realizuję się pracując na co dzień z osobami starszymi i chorymi w aptece, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi jest czymś zupełnie naturalnym.
Kocham zwierzęta. Mam psa i kota. Uwielbiam literaturę hiszpańską, nadmorskie klimaty oraz jazdę na rowerze.
Masz pytania?
Napisz po bezpłatną poradę: [email protected]
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego.
Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Poradnik dla chcących odstawić marihuanę
Konsumujesz zioło już od dłuższego czasu i zastanawiałeś się nad zrobieniem sobie przerwy? Może odczuwasz mniejszą lub większą obawę na myśl o takim kroku? Nie martw się. W tym miejscu wielu było już przed tobą. Musisz pamiętać, że w większości przypadków odstawienie zioła to tak naprawdę nic wielkiego. Większość ludzi robi to samoistnie i nie potrzebuje do tego pomocy specjalistów.
Powodów do odstawienia marihuany jest sporo.
Pierwszy i najczęstszy – przestało cię to bawić, stało się to nudne, nie działa już tak jak wcześniej. Drugim poważniejszym powodem jest to, że zaczynasz żyć wokół marihuany, czyli konopie indyjskie i ich konsumpcja stają się celem samym w sobie, a nie tylko dodatkiem do życia.
W tym wypadku niestety cierpisz zarówno ty, twoje życie (np. zawodowe), ale często też twoi bliscy. W tym okresie popadasz w rutynę, która jest często na tyle uciążliwa, że przestajesz być produktywny, stajesz się umysłowym „warzywem”, masz wszystko gdzieś i nigdzie dalej w życiu niż do dilera zajść nie możesz.
Prędzej czy później, po okresie racjonalizowania sobie tej sytuacji twój mózg doprowadzi cię do pytania: po co ja to w ogóle robię? Zaczniesz zastanawiać się i zrzucać wszystkie problemy pojawiające się w życiu na marihuanę, swoich znajomych, z którymi spożywasz i na świat, który nie spełnia twoich oczekiwań.
Może w tym całym obwinianiu zapomnisz nawet, autorem ilu problemów w twoim obecnym życiu jesteś ty sam.
W tym wypadku przede wszystkim powinieneś zacząć spoglądać na zaistniałą sytuację z dystansem i spojrzeć na samego siebie.
Co cię pchnęło do tego, że doprowadziłeś się do tego stanu? Może są to problemy natury psychicznej? Może w ten sposób uciekasz od problemów dnia codziennego? Może dopada cię wypalenie, rozczarowanie sobą lub innymi, masz poczucie, że nie spełniasz czyichś oczekiwań? Może to z powodu złych relacji w rodzinie? Może powodem jest alkoholizm i agresja w twojej rodzinie? Być może dzieje się to przez kompleksy, w które popadasz dorastając? Zastanów się i spróbuj zacząć rozwiązywać problemy, od których uciekasz, a przed którymi nie uciekniesz, bo życiu w naturalny sposób towarzyszą problemy. Musisz wykazać inicjatywę, musisz obudzić w sobie motywację, zrozumieć, że inni też muszą się z tymi problemami na co dzień borykać, zrozum, że nie jesteś sam. Pamiętaj wszystko „siedzi” w twojej głowie. Zrozum, że to nie substancja jest winna twojego stanu, jej nadużywanie jest sygnałem, że to z tobą dzieje się coś niedobrego. Możliwe, że opisywany tu krok będzie dla ciebie trudny, może nie potrafisz zobaczyć problemów lub skonfrontowanie się z nimi wydaje ci się zbyt drastyczne – warto zastanowić się nad rozmową z kimś, może to być znajomy, przyjaciel, a może warto wraz z psychologiem zaglądnąć do tego bolesnego worka?
Jak już zanalizujesz sytuację, w której się znalazłeś i wyciągniesz wnioski zastanów się w jaki sposób konsumujesz marihuanę i czy mieszasz ją z tytoniem.
Dużo łatwiej jest zrezygnować z marihuany ludziom, którzy nie palą papierosów lub nie dodają tytoniu do skrętów. Niestety większość ludzi tak robi i prawie żaden nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę dodatkowym problemem w odstawieniu marihuany jest uzależnienie od nikotyny.
Połączenie tych dwóch substancji jest dla twego uzależnienia kluczowe. Wiele efektów odstawiennych spotęgowanych jest właśnie przez nikotynę i to ona podnosi poprzeczkę w przypadku prób rezygnacji z konsumpcji.
Jeśli nie musisz odstawiać palenia natychmiast, albo chcesz zredukować szkody, zacznij powoli pozbywać się tytoniu z marihuany tak, aby organizm „nie zauważył” w mieszance jego braku.
Możesz robić to powoli i stopniowo, z tygodnia na tydzień zmniejszać ilość tytoniu, aż po kilku miesiącach palenia, bez żadnego dyskomfortu z tym związanego dojdziesz do bardzo nikłej ilości, której prawie w joincie nie widać. Najtrudniejsze w tym procesie jest całkowite zrezygnowanie z tytoniu.
Przez dość długi okres prawdopodobnie musisz mieć chociaż tę ociupinkę w środku, a jak się tego pozbywasz joint nie smakuje tak dobrze i „czegoś” ci brakuje. Jednak Twój zapał i chęć pozbycia się tej substancji z jointa musi być silniejsza. Wiedz, że po kilku dniach lub tygodniach całkowitego wyeliminowania tytoniu uczucie „braku czegoś” zanika. Gdy dojdziesz do tego etapu, będzie ci dużo łatwiej odstawić marihuanę, niż na etapie palenia jej z tytoniem.
Jednak ty chcesz rzucić zioło już teraz, nie masz czasu na pozbycie się tytoniu z suszu, co masz zrobić, aby tak się stało?
Po pierwsze ustal sobie datę, która wyznaczy ci czas zaprzestania używania. Np. daj sobie na to 30 dni. Gdy już ten okres minie i przyjdzie dzień odstawienia pozbądź się pojawiających się obaw zmieniając podejście do tego procesu.
Podczas próby odstawienia marihuany po wieloletnim, codziennym nadużywaniu, większość użytkowników ma olbrzymie obawy przed tym, co będzie się z nimi działo.
Jak będzie wyglądał świat i codzienność po zaprzestaniu palenia? Co się stanie z moim organizmem? Czy będę wciąż widział sens życia? Jak poradzę sobie ze stresem, gdy w domu nie będzie na mnie czekać joint na kanapie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że myśli a rzeczywistość to zupełnie inne bieguny.
W tym momencie myśli urastają do obaw o wydawałoby się wielkich rozmiarach, ale tak naprawdę jak spojrzysz na to z dystansem pozwoli ci to na pomniejszenie ich znaczenia. Ja z perspektywy czasu patrzę się na to z uśmiechem i nawet z zaciekawieniem, że mogłem się tego w ogóle obawiać.
Bądź pewien, że jeżeli nie cierpisz na zaburzenia psychiczne czy inne choroby, na które pomaga marihuana i jesteś zdrowym użytkownikiem, który jej nadużywa, to z zaprzestaniem palenia wiązać się będzie tylko i wyłącznie pozytyw.
Postaraj się nie walczyć z tymi myślami, ale je zmienić, spróbować pomyśleć pozytywnie – przecież świat się nie skończy, przecież dilerzy lub namiot uprawowy nie znikną, przecież jak będę chciał, to jeszcze nie raz w życiu „zajaram”, moja dziewczyna nadal mnie będzie kochać, a być może po odstawieniu jeszcze bardziej. Przecież jak zrezygnuję z palenia będę trzeźwiej myśleć, poprawi mi się pamięć, będę wydajniejszy w życiu, będę mniej ograniczony, bardziej zmotywowany! Powiedzenie „żyć nie umierać” pasowałoby tutaj idealnie, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Najważniejsze to zacząć ze sobą rozmawiać.
Jak już spróbujesz zmienić swoje nastawienie psychiczne, powinieneś przygotować się również na możliwe efekty odstawienne.
Są one nieprzyjemne, wprowadzają dyskomfort, ale i tak porównując do efektów od innych substancji psychoaktywnych, chociażby takich jak nikotyna czy alkohol są one nikłe, o słabym nasileniu! Przede wszystkim odstawienie marihuany nie jest dla ciebie niebezpieczne.
Musisz wiedzieć, że ogrom ludzi, możliwe, że o tej samej godzinie również odstawia inne używki i ma dużo większy problem niż ty! Skoro inni dają radę, dlaczego ty masz nie dać? Efekty odstawienia wiążą się ze zmianą funkcjonowania pracy mózgu, nasz mózg musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji, a do tego potrzebny jest upływ czasu.
Najpopularniejsze skutki po zaprzestaniu nadużywania to: pocenie się rąk, pocenie się ciała podczas snu, bezsenność, brak apetytu, dreszcze, uczucie zmęczenia, chęć sięgnięcia po używkę (efekt występujący szczególnie, gdy mieszasz marihuanę z tytoniem), poddenerwowanie, a w dłuższym okresie abstynencji, u niektórych osób obniżenie nastroju.
W ekstremalnych przypadkach obniżenie nastroju, a nawet symptomy depresji mogą trwać do roku, do czasu aż twój mózg zacznie ponownie produkować endokannabinoidy w sposób naturalny (paląc marihuanę rozregulowujesz pracę tego układu uzależniając ciało od przyjmowania kannabinoidów z zewnątrz).
Efekty te mogą występować wszystkie naraz, bądź tylko niektóre. Musisz pamiętać, że u zdecydowanej większości nawet tzw. ciężkich użytkowników trwają one do 7 dni. Po tym okresie prawdopodobnie skończy ci się dyskomfort z odstawieniem i zaczniesz coraz lepiej i łatwiej funkcjonować.
Dla wielu ten okres jest trudny do przetrwania i wielu wraca do marihuany po kilku dniach bądź, co jest częstym i bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, sięga po inną używkę lub leki. Pamiętaj, że nasz umysł traktuje odstawienie używki jako stratę, karę i będzie wystawiał cię na pokusy zdobycia jakiejś szybkiej nagrody w postaci np.
kolejnego uzależnienia (hazard, alkohol itp). Jeżeli masz zamiar wspomagać się w tym okresie farmakologią to radzę ci to zrobić pod okiem specjalistów lub wybrać mniejsze zło i zostać przy marihuanie.
Co zrobić, aby w miarę komfortowo przetrwać ten okres?
Po pierwsze, przypomnij sobie co lubiłeś robić przed rozpoczęciem konsumpcji marihuany, a z czego zrezygnowałeś i zacznij to robić. Po drugie wprowadź przynajmniej w pierwszym tygodniu od odstawienia ćwiczenia fizyczne, dość intensywne. Ćwicz tak, aby się zmęczyć, musisz poczuć te ćwiczenia w mięśniach! Po trzecie pójdź na masaż, szczególnie wieczorową porą.
Masaż i ćwiczenia pobudzają twój mózg do produkcji endokannabinoidów, a poprzez to, że dostarczałeś je z zewnątrz, twój mózg się „rozleniwił” i przestał je produkować. Podczas pracy i dodatkowych zajęć będzie ci dużo łatwiej przetrwać okres odstawienia. Po czwarte powiedz znajomym i rodzinie, że odstawiasz marihuanę.
Powiedz im, aby wspierali cię w tym procesie moralnie i motywacyjnie. To jest bardzo ważna sprawa, aby twoje otoczenie w tym pomagało. Niektórzy „odstawiacze” całkowicie rezygnują z dotychczasowych znajomości, ale w mojej opinii nie jest to dobre rozwiązanie.
Przecież nie kumplujesz się ze swoimi przyjaciółmi tylko z powodu tego, że konsumujesz z nimi marihuanę, ale dlatego, że ich po prostu lubisz. Ja nie musiałem rezygnować ze swojego towarzystwa, nie musiałem wyrzucać przedmiotów kojarzących mi się z marihuaną, ba, nie musiałem nawet wyrzucać marihuany. Po prostu ją schowałem w szafie.
Ja jednak nie miałem na celu rzucić konsumpcji na stałe, ja miałem na celu abstynencję przez ustalony przeze mnie czas. Wiedziałem, że będę używać marihuany w przyszłości. Tym, którzy chcą odstawić marihuanę na stałe radzę jednak pozbyć się wszystkiego co z nią związane. Są dwie metody odstawienia marihuany: całkowite odstawienie lub odstawienie powolne.
Całkowite odstawienie wiąże się z natychmiastowym zaprzestaniem konsumpcji (bez względu na to, czy jest to natychmiast, czy w danym dniu), odstawienie powolne, czyli stopniowa eliminacja używania, to zmniejszanie częstotliwości i ilości. Są również dwa cele odstawienia marihuany: na stałe i na dany okres.
Gdy chcesz zrezygnować musisz sobie taki cel ustalić i wybrać najbardziej odpowiednią dla ciebie metodę. Pamiętaj wszystko wymaga dyscypliny, samozaparcia i odpowiedniego podejścia psychicznego, zrozumienia otoczki, która wiąże się z konsumpcją marihuany i jej zakończeniem.
Następnym ważnym czynnikiem jest zbilansowana i zdrowa dieta.
Podczas tzw. wycofania (odstawienia marihuany) prawdopodobnie stracisz apetyt i będziesz z rozrzewnieniem tęsknił za tzw. gastrofazą, czyli niepohamowaną chęcią jedzenia słodyczy i tłuszczy. Pamiętaj, że apetyt prędzej czy później odzyskasz, a czas ten możesz wykorzystać na swoją korzyść.
Zacznij dobrze się odżywiać, wyrób w sobie dobry nawyk zdrowego jedzenia – da to twojemu organizmowi energię, naprawi tkanki narządowe i wzmocni twój system odpornościowy, a w przypadku wycofywania się z marihuany przede wszystkim wpłynie pozytywnie na twój nastrój.
Możliwe, że rozpoczęcie przyrządzania potraw to jest jedna z tych rzeczy, które będą dla ciebie swoistą formą terapii, która znajdzie ujście dla twojej kreatywności i zwiększy poczucie własnej wartości.
Pamiętaj – odstawiając marihuanę unikaj sytuacji stresowych, samotności i nudy, bo są to podstawowe powody, przez które zacząłeś ją nadużywać.
Takie rzeczy jak nowe hobby, zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, branie od czasu do czasu udziału w spotkaniach towarzyskich, posiadanie wspierających cię przyjaciół i rodziny to klucze do osiągnięcia sukcesu.
Rzucenie zioła nie jest trudne, ale też nie jest łatwe, jednak dzięki odpowiedniemu podejściu, wsparciu i dalszej opiece jest możliwe i nadzwyczajnie satysfakcjonujące.
Jeżeli mimo powyższych rad nie będziesz w stanie odstawić samemu używania marihuany, możesz skorzystać z pomocy specjalnego programu terapeutycznego CANDIS, który został stworzony tylko dla marihuanistów. Ma on za zadanie zmniejszyć częstotliwość używania lub wyeliminować je całkowicie i to ty decydujesz, którą formę wybierzesz.
Jeżeli chcesz dalej używać to ten program pomoże ci robić to świadomie, pomoże ci zredukować szkody z używania i pomoże ci odpowiedzieć na wiele pytań, nad którymi do tej pory nawet się nie zastanawiałeś.
Pójście na tę terapię wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, musisz udostępnić swoją prywatność i emocje terapeutce, ale nie martw się nic nie wyjdzie poza drzwi gabinetu. Zapewniam cię, że po skończeniu każdego spotkania będziesz się czuł lepiej niż przed.
Jest to całkowicie darmowy i anonimowy cykl spotkań z terapeutą przeszkolonym specjalnie do tego typu terapii, który w przyjazny sposób, z serdecznym podejściem zrobi wszystko, aby ci pomóc! Nie bój się skorzystać z tej opcji, może ona przynieść ci same korzyści i od ciebie zależeć będzie jak je wykorzystasz.
Powodzenia!
Jakub Gajewski