Jak szybko rzucić palenie?

Jak szybko rzucić palenie? Człowiek palący papierosa [pixabay.com]

Jak rzucić palenie na tyle skutecznie, aby nie powrócić szybko do nałogu? To pytanie zadaje sobie 80% Polaków uzależnionych od nikotyny. Otóż istnieją proste metody na to, aby rzucić palenie, jednak wymagają one silnej determinacji zainteresowanych. Nałóg ten bowiem wpływa nie tylko na psychikę, ale także silnie uzależnia organizm fizycznie. Jak rzucić palenie, a nie przytyć? Tego najczęściej obawiają się kobiety. Na te i inne pytania odpowiadam w artykule.

Uzależnienie od nikotyny dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to uzależnienie farmakologiczne, które oznacza konieczność utrzymania konkretnego poziomu stężeń nikotyny w surowicy krwi. Drugi rodzaj to dużo bardziej skomplikowane uzależnienie behawioralne, na które wpływają czynniki:

 • psychologiczne,
 • środowiskowe,
 • kulturowe,
 • społeczne.

Trudno jest powiedzieć komuś kto zapalił jednego papierosa w całym swoim życiu, że tym zachowaniem bezpośrednio przyczynił się do swojej śmierci. Jeśli palił znacznie więcej, a później zapadł na jakąś ciężką chorobę trudno jest też poprawnie ocenić, w jakim stopniu nałóg przyczynił się do tego.

W związku z tym, że skutki palenia nie są widoczne gołym okiem lub nie są związane wyłącznie z paleniem – jest to idealny argument na swoją obronę dla wszystkich uzależnionych od tytoniu. W tym momencie warto jednak wziąć pod uwagę hierarchię wartości życiowych.

Zewsząd możemy wpływać na swoje zdrowie negatywnymi bodźcami, tłumacząc sobie takie zachowania faktem, że w XXI wieku wiele czynników źle na nas wpływa. Jednak w sytuacji kiedy zależy nam, aby jak najdłużej żyć i samodzielne funkcjonować do końca swoich dni – powinniśmy zastanowić się nad tym, co robimy każdego dnia.

Dlaczego zatem ośmielam się stwierdzić, że palacze są cichymi samobójcami? Wynika to z analizy wpływu tytoniu na stan zdrowia.

Dym tytoniowy zawiera ponad 7 000 szkodliwych substancji, z których ok. 70 ma udowodnione działanie rakotwórcze.

 • Palenie tytoniu znacząco przyspiesza procesy miażdżycowe poprzez ograniczenie dostępu tlenu, a ułatwienie działania tlenku węgla na śródbłonek naczyń.
 • Wdychany tytoń zwiększa procesy agregacyjne przyczyniające się do wewnątrznaczyniowego wykrzepiania. Z tego powodu palaczom doskwierają choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa serca, zespół płucno-sercowy, degeneracja miąższu sercowego, nadciśnienie, choroba Buergera, choroba naczyń mózgowych.
 • Trzy razy częściej w tej grupie społecznej występują udary mózgu.
 • Palacze są obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej, demencji, choroby Alzheimera, przewlekłego zapalenia oskrzeli i płuc, astmy oskrzelowej, gruźlicy płuc, wrzodów żołądka i dwunastnicy, tytoniowego niedosłuchu lub niedowidzenia, paradontozy, osteoporozy.
 • Trzy razy częściej umierają nagle, bez wcześniejszych symptomów jakiejkolwiek choroby, w znacznie młodszym wieku niż ci, którzy nigdy nie palili.
 • Regularne palenie silnie przyczynia się także do powstawania nowotworów złośliwych płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki oraz żołądka, nosa, warg, wątroby, miąższu nerki, białaczki.
 • Palenie bardzo negatywnie wpływa na płodność.

Jak zerwać z nałogiem tytoniowym? 10 sposobów na rzucenie palenia!

Jednak nikt nie jest na straconej pozycji:

Nałóg palenia jest jedynym czynnikiem ryzyka chorób w pełni modyfikowalnym stosunkowo prostymi metodami, którego eliminacja powoduje całkowitą lub znaczną redukcję powikłań związanych z paleniem.

Wykazano, że u osób palących do 20 papierosów dziennie, które rzuciły palenie, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia po 10 latach od zaprzestania palenia porównywalne jest do ryzyka osób nigdy niepalących, a u osób palących intensywniej ryzyko to zdecydowanie się obniża.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na całym świecie jest uzależniona od tytoniu. W każdym roku umiera ponad 3 miliony ludzi przed siedemdziesiątym rokiem życia z tego powodu, a ponad 20% wszystkich zgonów wiąże się z nikotynizmem.

W całej Polsce z nałogiem tytoniowym boryka się 42% mężczyzn i 25% kobiet. Występuje znaczące zróżnicowanie względem województw, tj. w podlaskim problem ten występuje najczęściej w skali całego kraju.

Dobrą informacją jest fakt, że ponad 80% uzależnionych deklaruje chęć porzucenia nałogu przez aspekt finansowy albo z obawy przed konsekwencjami zdrowotnymi wywołanymi długoletnim paleniem.

Jest to idealne pole do działań prewencyjnych dla polskiej służby zdrowia.

Jak w przypadku większości uzależnień powstało już wiele kwestionariuszy, które pomagają scharakteryzować, np. poziom uzależnienia oraz motywacji do porzucenia nałogu. Wykonanie takich testów znacząco ułatwia ustalenie procesu leczenia. Bardzo znany test Schneidera składa się z dwunastu następujących pytań, na które odpowiada się wyłącznie potwierdzeniem (TAK) bądź zaprzeczeniem (NIE):

 1. Czy chcesz rzucić palenie tytoniu?
 2. Czy decydujesz się na to dla siebie, czy np. dla rodziny?
 3. Czy podejmowałeś/łaś próby rzucenia palenia?
 4. Czy orientujesz się w jakich sytuacjach palisz najczęściej?
 5. Czy wiesz, dlaczego palisz tytoń?
 6. Czy mogłabyś (mógłbyś) liczyć na pomoc rodziny/ przyjaciół, itp. gdybyś chciała (chciał) rzucić palenie?
 7. Czy członkowie twojej rodziny są osobami niepalącymi?
 8. Czy w miejscu, w którym pracujesz, nie pali się tytoniu?
 9. Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy i trybu życia?
 10. Czy orientujesz się, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, gdybyś miał (miała) problemy z utrzymaniem abstynencji?
 11. Czy wiesz na jakie pokusy będziesz narażony w okresie abstynencji?
 12. Czy wiesz, w jaki sposób samemu poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych?

Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania specjalista jest w stanie podjąć decyzję względem konkretnej osoby dotyczącą drogi wyprowadzania z uzależnienia. Czy wynika ono bardziej z fizycznych aspektów, czy też wymaga wsparcia behawioralnego, farmakoterapii itp.

Jak rzucić palenie i nie przytyć? Motywacja jest podstawą

Skuteczne rzucenie palenia wiąże się przede wszystkim z odpowiednią motywacją. Ulega ona zmianie w zależności od etapu na jakim jesteśmy w żegnaniu się z nałogiem. Wpływają na nią silnie także różnego rodzaju wydarzenia, które nieustannie wynikają w życiu każdego z nas. Motywację tę należy odpowiednio ukierunkowywać.

W pierwszy stadium odstawienia nikotyny nie warto powtarzać takiej osobie jak bardzo negatywny wpływ na zdrowie ma palenie. Szczytne idee dbania o siebie są na dalszym planie w porównaniu z walką z objawami zespołu abstynencyjnego.

Wiele osób zaraz po odstawieniu papierosów przerzuca się na dostarczanie do organizmu większych ilości jedzenia. Nie wiedzą dlaczego ich organizm tak reaguje i obawiają się konsekwencji wypływających z takiego zachowania. Otóż wtedy warto doradzać im żeby dodatkowo w momencie zapominania o papierosach skupili się np.

na aktywności fizycznej. Nie dość, że odsuną myśli o tytoniu na bok, to jeszcze spalą zbędne kalorie dostarczane przez zwiększone porcje jedzenia.

Każdy, kto rzuca palenie, przechodzi okres abstynencji nikotynowej. W jego trakcie mogą wystąpić konkretne objawy, takie jak:

 • głód tytoniowy,
 • osłabienie samopoczucia,
 • lęki,
 • drażliwy nastrój,
 • niepokój,
 • bezsenność,
 • większy apetyt,
 • nasilenie się kaszlu,
 • owrzodzenie jamy ustnej,
 • niemożność koncentracji.

Rzucić palenie w ciąży? Skutki palenia przez ciężarne

Spośród metod stosowanych w walce z uzależnieniem od nikotyny wyróżnia się:

 1. metodę behawioralna w rzucaniu palenia,
 2. metodę samokontroli pacjenta podczas rzucania palenia,
 3. metodę hipnozy i akupunktury w rzucaniu palenia,
 4. metodę terapii grupowej ludzi z problemem nikotynizmu,
 5. leczenie farmakologiczne nałogowych palaczy.

Ta forma rzucania palenia wiąże się ze związkiem przyczynowo-skutkowym. Takim, który dobrze zapamiętamy. Oznacza to, że pragniemy osiągnąć awersję względem sięgania po papierosy. Nawyk ten musi się nam kojarzyć z czymś przykrym.

Dawniej wykorzystywano wstrząsy elektryczne stosowane za każdym razem, gdy palacz sięgnął po papierosa. Obecnie nie praktykuje się takich inwazyjnych metod. Natomiast każdy człowiek najlepiej siebie zna i może wpaść na świetny pomysł, tzw. obrzydzenia sobie tytoniu.

Często ludzie stosują metodę szybkiego palenia. Papieros dawniej spalany w np. w 4 minuty, podczas rzucania tytoniu spalany ma być w 30 sekund. Prowadzi to do nadmiernej inhalacji dymem w zbyt krótkim czasie, a przez co do kolokwialnego obrzydzenia sobie tego nawyku.

Niestety ta forma naraża na wdychanie dużych ilości substancji chemicznych.

Można także wprowadzić system regularnych nagród, które utkwią w naszej podświadomości. Za każdym razem, gdy będziemy rozmyślać o tym, jak bardzo chce nam się palić sami sobie dajemy nagrodę.

Może to być wyjście z miejsca pracy na 3 minuty, by pooddychać świeżym powietrzem, jabłko lub cokolwiek, co sprawi nam radość. Tutaj warto jednak warto pamiętać, aby nagród nie stanowiły słodycze.

Wynagradzając się w ten sposób przyczyniamy się do wzrostu masy ciała i niestety łatwo wpędzamy się w inne, jeszcze powszechniejsze na świecie uzależnienie od cukru.

Metoda samokontroli pacjenta podczas rzucania palenia – domowy sposób

W tej sytuacji palący musi uzmysłowić sobie jakim sytuacjom w jego życiu towarzyszy palenie. Być może będzie to poranna kawa, przerwy między zajęciami na uczelni lub wyjście po obiedzie w pracy. Gdy już posiada taką wiedzę kategorycznie musi wyeliminować nawyki towarzyszące paleniu.

Nie wypijać rano kawy tylko herbatę lub w ogóle poczekać na wypicie czegokolwiek aż do momentu bycia w pracy, nie wychodzić wcale na zewnątrz między zajęciami na uczelni lub po obiedzie.

Wszystkie możliwe sytuacje, które jednoznacznie kojarzą się uzależnionemu z jego nałogiem powinny być wyeliminowane.

Inną metodą samokontroli jest wprowadzenie akordów tytoniowych. Jeśli do tej pory wypalałeś 20 papierosów dziennie, ograniczyć tę liczbę np. do 8 i ustal sobie konkretne godziny, w których będziesz mógł sobie na to pozwolić. Sprawę ułatwi nastawienie regularnego budzika w telefonie lub przypomnienia w kalendarzu.

Stosuj tę metodę tak długo aż twój organizm przywyknie do faktu, że możesz palić tylko po sygnale dźwiękowym osiem razy dziennie. Taki proces może trwać i miesiąc. Ważne jest, abyś nigdy nie pozwolił sobie na odstępstwo.

Gdy już jesteś w stanie obiektywnie ocenić, że przywykłeś do takiego trybu, ogranicz papierosy do 4, później 2, aż w końcu całkowicie będziesz mógł je wyeliminować.

Metoda hipnozy i akupunktury podczas rzucania palenia

Wciąż toczą się spory o skuteczność i zasadność stosowania tych metod w procesie odzwyczajania od nikotyny.

Natomiast pewne jest to, że jeśli osoba paląca bardzo chce im się poddać i wierzy w ich powodzenie nie powinno się ich zabraniać bądź zniechęcać zainteresowanego. Np.

nakłucie nosa ma na celu zmniejszyć przekrwienie układu oddechowego, a przez to wywołać odrazę względem nikotyny. Może okazać się skuteczne.

To metoda skupia się raczej na dotarciu do istotnych przyczyn nałogu, analizowaniu ich, a później wypieraniu z życia. W rozmowie stale uświadamia się palącemu, jak sam degradacyjnie na siebie wpływa. Pomaga się mu monitorować swój nałóg, czyli np.

stopniowo ograniczać wypalane papierosy w ciągu dnia. Co więcej osoba, która regularnie spotyka się z innymi, aby opowiedzieć o swoich postępach w ich wspólnym celu pożegnania się z nikotyną może mieć większą determinację.

You might be interested:  Endoprotezoplastyka (alloplastyka) – co to jest i kiedy się wykonuje?

Wstyd związany z wyznaniem prawdy nie ograniczenia palenia może stymulować motywacyjnie do abstynencji nikotynowej.

Farmakologiczne leczenie osób uzależnionych od tytoniu stosowane jest, aby przede wszystkim ułatwić znoszenie objawów zespołu abstynencyjnego, występującego po odstawieniu papierosów.

Polega na dostarczeniu do organizmu w różnej formie nikotyny, która wcześniej uzyskiwana była wraz z wdychaniem dymu papierosowego. Niestety leczenie farmakologiczne (np. przyjmowanie tabletek na rzucanie palenia) nie wpływa na usuwanie przyczyn palenia.

W związku z tym zaraz po jego zakończeniu może okazać się, że było ono bezskuteczne.

Źródła:

 1. Dzieło zbiorcze, ,,Nałóg palenia tytoniu w populacji polskiej. Wyniki programu WOBASZ’
 2. Dzieło zbiorcze, ,,Konsensus dotyczący rozpoznawania i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu”
 3. Dzieło zbiorcze ,,Diagnostyka, mechanizm uzależnienia i metody leczenia uzależnienia od nikotyny”

Skutki palenia papierosów. Jak nałóg tytoniowy wpływa na Twó…

Poznaj 10 trików na rzucenie palenia | Serwis Zdrowie

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Fot. PAP

Z danych warszawskiego Centrum Onkologii wynika, że połowa palaczy myśli o rzuceniu palenia. Jeśli Ty też o tym marzysz, poznaj 10 sposobów, które Ci to ułatwią:

 • Zobacz, jakie sytuacje z codziennego życia kojarzą ci się z papierosem. Może to być picie porannej kawy, stres w pracy, oglądanie filmu, czytanie gazety, spotkanie z przyjaciółmi, rozmowa przez telefon. Dla każdego palacza jest to bardzo indywidualne.

– Wyodrębnienie takich momentów pozwala zastanowić się w jaki sposób można sobie poradzić z pustką, którą wywoła brak papierosa – mówi Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym działającego w warszawskim Centrum Onkologii. – Każdy palacz powinien znaleźć swoją własną metodę na zastąpienie palenia.

Uporczywa myśl o zapaleniu papierosa pojawia się w głowie na ok. 2-3 minuty. Wtedy warto przekierować swoją uwagę na coś innego np.: na czynności, którą w danej chwili się wykonuje.

Jeśli papieros był sposobem na zabicie nudy, wtedy lepiej znajdź inne zajęcie, np. sprzątanie, telefonowanie do dawno niewidzianych znajomych, zabawa z psem, wyjście na rower, przeczytanie książki itd.

Z czasem „odczaruje się” codzienne rytuały, które związane były z papierosem.

 • Zaakceptuj, że pierwsze dni mogą być trudne.

– Najtrudniejsze są cztery pierwsze dni, bo wtedy – w wyniku braku nikotyny w organizmie – występują tzw. objawy odstawienia – mówi Magdalena Cedzyńska.

Dzieje się tak, ponieważ nikotyna silnie uzależnia. Trzeba przygotować się na to, że receptory w mózgu będą domagać się kolejnej dawki nikotyny, a osoba rzucająca palenie będzie walczyć z uporczywą chęcią sięgnięcia po kolejnego papierosa.

 • Nie wierz w mity: palenie wcale nie uspokaja. Jednym z mitów dotyczącym palenia jest przekonanie, że papierosy pomagają rozładować napięcie.

– Nikotyna działa pobudzająco na organizm. Powoduje ogólne ożywienie oraz podniesienie ciśnienia tętniczego – opowiada Cedzyńska. – Ponadto w wyniku zapalenia następuje w mózgu wyrzut dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia i palacz osiąga chwilową ulgę, dlatego istnieje mylne przekonanie, że palenie uspokaja.

Wbrew temu, co uważają palacze, jest dokładne odwrotnie: palenie papierosów zwiększa stres, gdyż wtedy, kiedy spada poziom nikotyny w organizmie, czyli kilkanaście razy w ciągu dnia, prowokuje rozdrażnienie, spadek koncentracji i napięcie psychiczne. Gdy rzucamy palenie, warto znaleźć alternatywną metodę walki z przykrymi emocjami np.: zacząć uprawiać sport, pójść na jogę, nauczyć się technik relaksacji.

Korzyści zdrowotne z rzucania palenia:

 • Już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wraca do normy.
 • Po 24 godzinach płuca zaczną się oczyszczać.
 • Po 3 dniach nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej czuć smaki i zapachy.
 • Po 5 latach abstynencji ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
 • Unikaj sytuacji kojarzących się z paleniem. Warto zastanowić się, czy palenie kojarzy nam się z konkretnym miejscem, np.: pokojem, kuchnią, balkonem, przystankiem autobusowym, parkiem.

Jeżeli ktoś palił w mieszkaniu, warto je przearanżować tak, aby nie przypominało już tak bardzo poprzedniego wnętrza. Można przestawić meble, kupić nową narzutę na sofę, zmienić rolety, przemalować ściany, powiesić plakat czy obraz. Lepiej omijać miejsca, w których wolno palić.

 • Zastanów się, co zrobić z wolnymi rękoma.

Warto mieć przy sobie coś, co zajmie dłonie, np. piłeczkę antystresową, gumkę do włosów, długopis, breloczek. Można nosić ze sobą małe smakołyki zastępujące wkładanie papierosa do ust takie jak: pestki słoneczniki lub dyni, suszoną żurawinę, bezcukrowe gumy do żucia. Problem odruchu sięgania po papierosa można też łatwiej pokonać dzięki słomce lub wykałaczce trzymanych w ustach lub w dłoni.

 • Wcale nie musisz utyć. To jedna z najczęstszych obaw palaczy.

– Rzeczywiście, w momencie, gdy osoby palące przestają trzymać w ręce papierosa, starają się go zastępować różnego rodzaju przekąskami – mówi Cedzyńska. – Jeżeli nie dba się o to, czy są one zdrowe, można przybrać na wadze.

Dlatego na zabicie odruchu sięgnięcia po papierosa lepiej wybrać np.: warzywa pokrojone w paski. Takie przekąski można ustawić w mieszkaniu w miejscach, gdzie się paliło najczęściej. Warto też pić dużo płynów, zwłaszcza wody.

Co zyskasz rzucając palenie

 • Nie będziesz się truł! Dym tytoniowy to koktajl ok. 7000 pierwiastków i związków chemicznych. Palenie tytoniu jest podstawowym czynnikiem chorobotwórczym 15 nowotworów, kilkudziesięciu chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów.
 • Specjalne diety czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu.
 • Będziesz bogatszy. Policzono, że paląc paczkę papierosów dziennie w ciągu 50 lat z dymem puścisz blisko 300 tys. zł, czyli równowartość luksusowej limuzyny.
 • Odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe! Ryzyko to będzie systematycznie malało z każdą godziną utrzymywanej abstynencji.
 • Pamiętaj, że zaprzestawanie palenia to proces, w którym ważna jest Twoja gotowość do tej zmiany.

Po podjęciu decyzji o zaprzestaniu palenia warto opracować plan. Osoba paląca może wyznaczyć dzień, w którym już nie będzie paliła. Ale może się też przygotowywać do całkowitego odstawiania tytoniu np.

: poprzez stopniowe zmniejszanie liczby wypalanych papierosów, zmniejszenie czasu narażenia na ekspozycję na dym tytoniowy, unikanie palenia w typowych sytuacjach, zmianę gatunku papierosów, zastępowanie palenia innymi czynnościami.

Motywujące są drobne sukcesy np.: mniejsza liczba wypalanych papierosów i więcej czasu przeznaczonego na przyjemności.

 • Skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Możesz ją znaleźć u lekarza rodzinnego, w specjalistycznej poradni lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym na nr tel. 801 108 108 (czynna jest od pon. do pt. w godz. 11-19). Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to ogólnopolska, specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.

Jeśli planujesz zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucanie palenia, skonsultuj z lekarzem wybór odpowiednich produktów. Dobrze, by taka konsultacja odbyła się minimum tydzień przed wyznaczoną przez Ciebie datą zaprzestania palenia, ponieważ niektóre leki trzeba zacząć brać wcześniej.

 • Uprzedź swoje otoczenie, że rzucasz palenie i poproś o wyrozumiałość i wsparcie. Drażliwość może się pojawić już w kilka godzin po odstawieniu papierosów i trwać nawet kilka tygodni.

– Często osoba rzucająca palenie staje się tak rozdrażniona i chwiejna emocjonalnie, że jest to dla niej i dla otoczenia bardzo uciążliwe – dodaje Cedzyńska. – Uczucie to bywa określane jako: rozdygotanie, przeskoki od smutku do radości, płaczliwość, napięcie wewnętrzne. Niektórzy mówią wręcz, że “czują się jakby mieli eksplodować”.

Zdarza się też, że otoczenie osoby przeżywającej takie stany daje rady typu: „Lepiej zapal, jeśli masz być tak zdenerwowany”, co, niestety, często prowadzi do złamania abstynencji. Tymczasem rozdrażnienie jest naturalnym objawem w procesie walki z uzależnieniem.

Wiąże się z tym, że układ nerwowy nie otrzymał dawki substancji (w tym wypadku: nikotyny), która regulowała jego funkcjonowanie. Potrzeba czasu, by ponownie przyzwyczaił się do naturalnego regulowania emocji.

Także brak samej czynności palenia, wieloletniego nawyku, powoduje nerwowość.

– Biologiczne przyczyny drażliwości można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia lub łagodne środki uspakajające – radzi Cedzyńska. – Dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

 • Podstawową siłę w walce z obniżonym nastrojem stanowi Twoja psychika. Musisz wiedzieć, że rzucanie palenia to stan przejściowy. W chwilach zwątpienia, przypominaj sobie o tym, dlaczego chcesz się pozbyć nałogu. Zadbaj o siebie! Sprawiaj sobie przyjemności! Nagradzaj się!

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (www.zdrowie.pap.pl)

 • Źródła:
 • Jakrzucicpalenie.pl
 • „Jak się uwolnić od palenia tytoniu?”, Jolanta Ryniak, dr Barbara Bętkowska-Korpała, Medycyna Praktyczna dla pacjentów- Psychiatria

Porady dla osób rzucających palenie

Nigdy nie wmawiaj sobie, że możesz rzucić palenie w każdej chwili. Lepiej powiedz sobie „Nie jest łatwo przestać palić, ale ja chcę i mogę to zrobić” i utrwalić to przekonanie.

Wówczas przypadkowe zapalenie papierosa np. w sytuacji głębokiego stresu, nie wzbudzi w Tobie aż tak wielkich wątpliwości co do siły Twojego charakteru, aby podważyć raz podjętą decyzję.

Większość palaczy przestała palić na dobre po kilku próbach.

Zanim zdecydujesz się rzucić palenie zapakuj swoją paczkę papierosów w świąteczny papier, aby przypominał gwiazdkowy prezent.

Kiedy chcesz zapalić, rozpakuj paczkę z papieru, a na jego brzegu opisz, co w tym momencie robisz, co odczuwasz i dlaczego zapalenie papierosa jest teraz tak ważne dla Ciebie.

Rób to z każdą paczką papierosów przez najbliższe dwa tygodnie aż do chwili, kiedy nabierzesz przekonania, że już wiesz dlaczego i w jakich sytuacjach najczęściej palisz.

You might be interested:  Zapalenie wsierdzia – infekcyjne i reumatyczne – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, rokowania

Wówczas spróbuj podsumować – najlepiej w formie pisemnej – dlaczego, w jakich sytuacjach i w czyim towarzystwie zazwyczaj to robisz oraz zastanawiać się, jak w inny sposób zaspokoić swoje potrzeby.Spróbuj też sporządzić listę powodów, dla których chciałbyś rzucić palenie.

Weź pod uwagę swoje zdrowie i zdrowie swojej rodziny, ekonomiczne koszty palenia, zastanów się czy paląc tytoń nie sprawiasz przykrości bliskim Ci osobom, czy nie zwracają Ci one uwagi na nieprzyjemny zapach Twoich ubrań i widok pożółkłych palców.

Na tydzień przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu palenia przeczytaj tę listę każdego wieczoru zanim pójdziesz spać. Nie opróżniaj popielniczek z papierosów. Dzięki temu będziesz mógł zorientować się, ile papierosów wypalasz w ciągu dnia i jak nieprzyjemny jest widok i zapach niedopałków papierosów.

Sprawdź na opakowaniu, ile ciał smolistych i nikotyny zawierają papierosy, które zazwyczaj palisz. Co tydzień zmieniaj markę palonych papierosów na taką, która zawiera mniej tych substancji.

Pamiętaj jednak, że nie ma bezpiecznych papierosów i że intensywne i długotrwałe palenie papierosów o mniejszej zawartości substancji szkodliwych nie jest obojętne dla Twojego zdrowia.Nie gromadź papierosów. Kolejną paczkę papierosów kupuj dopiero wtedy, kiedy nie będziesz miał co palić. Nigdy nie kupuj papierosów w kartonach.

Nie poddawaj się! Rzucenie palenia jest procesem stopniowym:

    Decyzja      

    Rzucenie palenia           Wytrwanie jako niepalący          Pozostanie niepalącym

 • Na parę dni przed rzuceniem nałogu
 • W dniu podejmowania decyzji
 • Pierwsze dni po zaprzestaniu palenia

Staraj się nie nosić papierosów ze sobą do pracy lub do domu. Trzymaj je z dala od siebie. Pozostaw je, na parę godzin każdego dnia. Pod czyjąś opieką lub schowaj i zamknij na klucz.Nie noś ze sobą zapałek lub zapalniczki.Wydziel dla siebie ustronne miejsce do palenia. Jeśli lubisz palić w obecności innych, staraj się palić papierosy sam, jeśli zaś wolisz palić w samotności, szukaj obecności innych osób, w szczególności niepalących.Nigdy nie pal, kiedy siedząc wygodnie w fotelu czytasz gazetę lub książkę albo oglądasz telewizję.Staraj się nie palić po sutym posiłku lub kiedy pijesz kawę lub alkohol.Sporządź krótką listę przedmiotów, na których kupno na co dzień Cię nie stać, a które chciałbyś mieć lub podarować komuś, kogo lubisz. Oblicz, ile pieniędzy musiałbyś wydać na każde z nich i ile wydajesz na papierosy. Wówczas zastanów się, które z upragnionych przedmiotów chciałbyś kupić w pierwszej kolejności i czy Cię będzie na to stać już po kilku tygodniach oszczędzania, jeśli rzucisz palenie. Bądź pewien, ze wydając pieniądze zaoszczędzone na papierosach na upragniony prezent nie wyrzucisz ich w błoto. Pomyśl o swoim zdrowiu i radości, którą sprawisz sobie lub swoim miłym prezentem.Starannie wybierz dzień, kiedy chciałbyś rzucić palenie. Czasami dobrze zdecydować się na to w czasie choroby, kiedy palenie tytoniu jest przeciwwskazane, innym razem w trakcie pobytu na urlopie, kiedy starasz się nabrać sił i kondycji fizycznej po okresie wytężonej pracy.Zwróć się do osób Ci najbliższych o pomoc. Powiedz im, że zdecydowałeś się przestać palić i kiedy masz zamiar to zrobić. Przedstaw im w miarę szczegółowy plan swoich działań i przedyskutuj go z nimi. Załóż się z przyjacielem, najlepiej w obecności innych osób, że przestaniesz palić w określonym dniu lub namów kogoś, aby zerwał z nałogiem razem z Tobą. Lepiej to zrobić w formie deklaracji pisemnej.Zdecyduj się, czy masz zamiar rzucić palenie od razu czy też będziesz to robił stopniowo. Jeśli krok po kroku, to staraj się radykalnie zmniejszyć liczbę palonych papierosów możliwie szybko, najlepiej w ciągu kilku dni. Gdy dojdziesz do 5 papierosów dziennie, spróbuj podjąć decyzję o zaprzestaniu palenia. Cały proces powinien trwać nie dłużej niż dwa tygodnie.Zaplanuj sobie dokładnie dzień zerwania z nałogiem. Staraj się być w tym dniu jak najbardziej zajęty, nie rezygnuj jednak z pewnej formy relaksu. Idź do kina lub do teatru, zorganizuj sobie wycieczkę rowerową, idź na długi spacer.Wyrzuć wszystkie papierosy nagromadzone w domu i pracy, z widocznych miejsc usuń popielniczki, zapałki i zapalniczki.Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i w pracy. Aby pozbyć się zapachu papierosów wyczyść swoje ubrania, siedzenia w samochodzie, narzuty na fotele i kanapy w mieszkaniu. Regularnie wietrz pomieszczenia, w których bywasz najczęściej. Umieść w nich kwiaty lub odśwież je dezodorantem o delikatnym zapachu.Pamiętaj, że nadmierne picie alkoholu osłabia Twoją wolę.Zaraz po zaprzestaniu palenia odwiedź swojego dentystę i poinformuj go, na co się zdecydowałeś; wylecz swoje zęby, usuń z nich kamień i osad tytoniowy. Poproś o zarekomendowanie właściwej pasty do zębów lub żelu. Żuj gumę lub jedz cukierki o smaku miętowym, eukaliptusowym itp., które odświeżą Ci oddech. Płucz usta naparami z ziół.W sytuacjach, w których zazwyczaj sięgałeś po papierosa staraj się mieć ręce czymś zajęte. Rób to, co najbardziej lubisz: graj na jakimś instrumencie, rysuj, rób na drutach, układaj puzzle, majsterkuj itp.Zmień swój rozkład dnia codziennego tak, aby zerwać z nawykami i sytuacjami, w których zazwyczaj paliłeś tytoń. Staraj się wypełniać swój wolny czas i chwile, kiedy jesteś poddany stresowi czynnościami, które lubisz wykonywać. Po posiłku wstań od stołu, umyj zęby i idź na spacer, nie siadaj przez jakiś czas w swoim ulubionym fotelu, chodź wcześnie spać, przed snem weź gazetę lub książkę, swoje ulubione czynności wykonuj w innych miejscach i w inny sposób niż dotychczas.Stosuj techniki relaksacji. Wdychaj i wydychaj powietrze powoli, licząc do pięciu. Rano i wieczorem zrób 10 głębokich oddechów, ostatni wstrzymaj na czas zapalenia zapałki. Po nim zgaś zapałkę, pomyśl, że to papieros i rozgnieć ją w spodeczku. Wykonuj proste ćwiczenia fizyczne, kontrolując przy tym pracę swojego serca i płuc. Kup sobie ciśnieniomierz i dokonuj regularnych pomiarów ciśnienia.W pierwszych dniach po zaprzestaniu unikaj palenia w miejscach, w których palenie tytoniu jest dozwolone, takich jak kawiarnie, restauracje, przyjęcia, na których zwykle pali się tytoń.Mimo, że już nie możesz wytrzymać bez papierosa, poczekaj z tym przynajmniej przez 3 minuty. W tym czasie zadzwoń do przyjaciela lub kogoś, kto niedawno rzucił palenie i porozmawiaj z nim o tym, w jaki sposób mógłbyś pokonać swoje słabości. Bądź pewien, że już po kilku lub kilkunastu minutach silna potrzeba zapalenia papierosa zmniejszy się na tyle, abyś mógł sobie z tym na razie poradzić. Spróbuj to sprawdzić z zegarkiem w ręku.Jeśli zaczną występować u Ciebie objawy głodu nikotynowego (silna potrzeba zapalenia papierosa, podenerwowanie, niepokój, drażliwość, zmniejszona zdolność koncentracji, niewielki ból głowy lub brzucha) lub jesteś w stanie depresji, należy powiadomić o tym lekarza i poprosić go o radę. Być może, w celu przełamania głodu nikotynowego, przepisze Ci on środki farmakologiczne (NTZ). Zwróć się też do rodziny i przyjaciół, aby wspomogli Cię w tym trudnym okresie. Kaszel, który może nasilić się u Ciebie po rzuceniu nałogu jest tylko przejściową reakcją, która świadczy o oczyszczaniu się Twoich płuc. Bądź dobrej myśli, najsilniejsze objawy głodu nikotynowego nie trwają długo (1 – 2 tygodnie); masz duże szanse, aby się z nim uporać.Jeśli ostatecznie rzuciłeś palenie i masz dostatecznie dużo silnej woli, aby wytrwać w swoim postanowieniu, nie ryzykuj i nie pal okazjonalnie. Czasami grozi to powrotem do nałogu.Po rzuceniu palenia unikaj lub ogranicz – przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy – spożycie wysokokalorycznych produktów żywnościowych, potraw i napojów, przede wszystkim mięsa, wędlin, tłuszczów zwierzęcych, cukru i produktów słodzonych. W tym czasie nie pij dużo piwa oraz mocnej kawy i herbaty. Pij natomiast dużo wody mineralnej i soków owocowych. Staraj się wprowadzić do swojej codziennej diety więcej tłuszczów roślinnych i potraw rybnych, jedz dużo świeżych i soczystych owoców oraz surówek warzywnych. Nie podjadaj między głównymi posiłkami. Bądź pewien, że stosując się do tych zaleceń i uprawiając, choćby w ograniczonym zakresie, ćwiczenia fizyczne nie przybędziesz zanadto na wadze po zaprzestaniu palenia.

Jak szybko rzucić palenie + Możesz rzucić palenie – 7742091037 – oficjalne archiwum Allegro

 • Jak szybko i skutecznie rzucić palenie
 • Psychologia energetyczna w praktyce opracowana przez dr. Michaela Bohne
 • Treusch Dirk
 • Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
 • ISBN: 978-83-7377-529-9
 • Tłumaczenie: Natalia Szczyglewska

Format: 15.0×21.0cm

 1. Liczba stron: 144
 2. Oprawa: Miękka
 3. Wydanie: 1, 2012 r.
 4. Język: polski

Palenie dozwolone! Ta książka nie zmusza do rzucenia papierosów. Jeśli natomiast masz już dość śmierdzących palców nikotyną, pożółkłych zębów i dodatkowo chciałbyś zaoszczędzić co miesiąc okrągłą sumkę, wskaże Ci ona jak krok po kroku pozbyć się potrzeby palenia, która jest główną przyczyną Twojego uzależnienia.

Teraz uwolnisz się od tego nałogu łatwiej niż możesz się tego spodziewać. Pomoże Ci w tym – Dirk Treusch, który szkoli lekarzy, psychologów i terapeutów z zastosowania psychologii energetycznej i hipnozy. Posiada on także kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od papierosów i prowadzi seminaria poświęcone odzwyczajaniu się od palenia.

Autor w tym poradniku udowadnia, że palenie papierosów nie jest wcale uzależnieniem fizycznym, a przede wszystkim psychicznym. Nie zmusza do natychmiastowego zerwania z nałogiem, a jedynie uczy jak raz na zawsze uwolnić się od papierosów bez odczuwania przy tym ich braku, a także skutków ubocznych.

Dirk Treusch pomoże Ci zerwać z tym nawykiem dzięki sprawdzonym i skutecznym metodom. Nieważne od jak dawna i ile papierosów dziennie palisz, opisane w książce proste techniki opukiwania punktów na ciele (działające podobnie jak EFT), odblokują i uwolnią Twój mózg oraz ciało od potrzeby palenia.

Dzięki przedstawionej metodzie, opartej na psychologii energetycznej sam wyleczysz się z uzależnienia i staniesz się wolnym, szczęśliwym człowiekiem. Zerwij z nałogiem już dziś! To prostsze niż myślisz!

 • Możesz rzucić palenie Zrób to teraz + CD
 • Prosta metoda
 • Carr Allen
 • Wydawnictwo: Betters
 • ISBN: 978-83-926159-5-8

Format: 14.5×20.5cm

 1. Liczba stron: 248
 2. Oprawa: Miękka
 3. Wydanie: 1, 2013 r.

Czy kiedykolwiek postanawiałeś być palaczem do końca życia? Chcesz rzucić, próbujesz i znów zaczynasz od nowa?

Rzuć skutecznie palenie metodą Allena Carra. Jeśli nie zrobisz tego teraz, to kiedy?

 • Już w czerwcu 2011 na półkach księgarskich znajdzie się nowa wersja światowego bestsellera autorstwa Allena Carra.
 • To książka, która skutecznie pomaga w rozstaniu się z nałogiem – bez bólu, żalu i poczucia straty!
 • Osoby na całym świecie, które rzuciły palenie dzięki METODZIE ALLENA CARRA deklarują, że są szczęśliwe, że wreszcie i na zawsze odzyskały wolność.
 • Hipnoterapia na CD – gratis!
You might be interested:  Hipertyreoza – co to jest, jakie są przyczyny, objawy i leczenie?

Jak skutecznie rzucić palenie? Domowe sposoby na rzucenie palenia i porady, jak rzucić palenie i nie przytyć

Po pierwsze wybierz moment i działaj. Nie warto odkładać rzucenia palenia do Nowego Roku, czy do ostatniego papierosa w paczce.

Jeśli masz w domu papierosy schowane na czarną godzinę, czym prędzej się ich pozbądź!

Przeszukaj też kieszenie kurtek, torebki i inne miejsca, gdzie mogą ukrywać się zapomniane „szlugi”. Ważne jest, aby w momentach słabości taki zabłąkany papieros nie wpadł ci w ręce, rujnując skuteczny plan rzucenia palenia.

Jeśli po rozstaniu z nikotyną drażni cię zapach dymu, zrób w domu gruntowne porządki, wypierz firanki, nakrycia, „okopcone” kurtki. Jeśli to możliwe unikaj też towarzystwa palaczy.

Nie musisz zrywać kontaktów z palącymi znajomymi, poproś jedynie, aby nie palili w twojej obecności. Unikaj też mocno zakrapianych imprez.

 1. Mocniejsze trunki potęgują potrzebę „dymka”, a tym samym zmniejszają skuteczność rzucania palenia.
 2. Będąc w stanie ograniczonej świadomości możesz ulec pokusie i następnego dnia walkę trzeba będzie zaczynać od nowa.

Dobrze opowiedzieć znajomym, że zdecydowaliśmy się rzucić palenie. Będzie to dla nas dodatkowa motywacja, by wytrwać w swoim postanowieniu.

Sport to zdrowie, ale i sprzymierzeniec w walce z rzuceniem palenia. Wyjdź pobiegać, zapisz się na basen albo siłownie. Krótko mówiąc zajmij się czymś, co odwróci twoją uwagę od papierosów i wpłynie na skuteczniejsze rzucania palenia. Warto mieć też pod ręką:

 • słonecznik
 • pestki dyni
 • surowe warzywa
 • gumę do żucia

Staraj się nie zajadać słodyczami czy słonymi przekąskami potrzeby zapalenia papierosa, bo szybko może się okazać, że przypłaciłeś rozstanie z nałogiem problemami z utrzymaniem wagi.

Pamiętaj: z badań wynika, że palacze statystycznie żyją dziesięć lat krócej, w porównaniu do osób niepalących!

Silna motywacja to połowa sukcesu. Postaw w widocznym miejscu skarbonkę i wrzucaj do niej każdego dnia kwotę, jaką wcześniej wydawałeś na papierosy. Gdy pojawią się chwile słabości przelicz zawartość skarbonki, a za zaoszczędzoną sumę pozwól sobie na drobną przyjemność. Warto mieć też mocną broń na chwile szczególnej słabości.

Zdjęcia obrazujące skutki palenia robią piorunujące wrażenie. W internecie znajdziecie ich całe mnóstwo.

Lekarz wlewa nadzieję w serca palaczy: Pierwsze skutki rzucenia palenia już po 20 minutach!

Soda oczyszczonaBardziej podatny na uzależnienia jest organizm zakwaszony, dlatego naszym sprzymierzeńcem w rzucaniu palenia jest… soda oczyszczona. Soda jest wysoko zasadowa, dlatego zmniejsza kwasowość organizmu, a taki organizm ma mniejszy pociąg do nikotyny.

Jak wykorzystać sodę w walce z nikotyną? Są proste domowe sposoby rzucania palenia. Wystarczy dodać do szklanki wody jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i – gdy proszek zupełnie się rozpuści – wypić miksturę.

Czynność powtarzamy dwa razy dziennie przez tydzień. W kolejnym tygodniu wystarczy pić miksturę raz dziennie.

Uwaga! Tej metody nie należy stosować dłużej niż dwa tygodnie, bo może powodować uszkodzenie nerek. Ostrożnie do spożywania sody powinny też podchodzić osoby z nadciśnieniem.

Innym domowym sposobem rzucania palenia jest płukanie ust wodą z sodą za każdym razem, gdy czujemy potrzebę zapalenia papierosa.

Pieprz cayenne, czyli papryczka chili

Ci, którzy korzystali z tego domowego sposobu rzucania palenia twierdzą, że pikantny smak przyprawy zmniejsza chęć zapalenia papierosów. Pieprz cayenne jest też przeciwutleniaczem, który korzystnie wpływa na stan błony płuc.

Waleriana

Wielu palaczy sięga po przysłowiowego dymka w chwilach stresu i zdenerwowania. Z badań wynika, że 2-3 filiżanki naparu waleriany dziennie mogą złagodzić głód nikotynowy i pomóc w skutecznym rzuceniu palenia.

Waleriana ma właściwości uspokajające, dlatego warto napić się jej zwłaszcza przed snem. W trakcie dnia nie nadużywajmy jednak tego sposobu, ponieważ waleriana, stosowana w nadmiarze, może powodować senność.

Guma do żuciaSkuteczną metodą wspomagającą rzucenie palenia bywa też sięgnięcie po gumę do żucia za każdym razem, gdy pojawia się chęć zapalenia.

Lepiej wybierać te bezcukrowe, ponieważ nie mają one szkodliwego wpływu na szkliwo zębów.

Jak rzucić palenie i nie przytyć

Skuteczne rzucenie palenia to jedno. Ważne jednak, aby rozwiązanie jednego problemu nie przysporzyło nam kolejnego w postaci niekontrolowanego tycia. Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Pomogą ci w tym:

 • regularne, zdrowe posiłki
 • picie odpowiedniej ilości wody
 • aktywność fizyczna.

Regularne, zdrowe posiłkiRzucenie palenia może spowodować chęć podjadania, dlatego warto zadbać o ustalenie regularnego rytmu posiłków (spożywanych co 3-4 godziny) i konsekwentnie się go trzymać.

Przy założeniu, że będziemy spożywać 5 posiłków dziennie, trzy z nich mogą być bardziej obfite, natomiast dwa powinny mieć formę owocowych lub warzywnych przekąsek. Po pierwsze dlatego, że warzywa i owoce są bogatym źródłem witamin, ale również dlatego, że zawarty w nich błonnik daje nam uczucie sytości na dłużej, a do tego przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn.

W przypadku posiłków głównych lepiej zrezygnować z fast foodów, a w ich miejsce wprowadzić do diety bogate w białko ryby i drób oraz węglowodany złożone, takie jak pieczywo razowe czy brązowy ryż, bo one dadzą nam uczucie sytości na dłużej. Dzięki temu unikniemy rozdrażnienia, które mogłoby potęgować chęć sięgnięcia po papierosa.

Po pierwsze wybierz moment i działaj. Nie warto odkładać rzucenia palenia do Nowego Roku, czy do ostatniego papierosa w paczce. pixabay

Picie odpowiedniej ilości wody

Zdrowy człowiek, zwłaszcza ten który rzucił palenie i chce oczyścić organizm z toksyn, powinien wypić każdego dnia minimum 2 litry płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej (szczególnie polecana jest ta niegazowana, ponieważ nie działa drażniąco na żołądek). Uczucie łaknienia pomogą również zmniejszyć napary ziołowe, m.in. z melisy (dodatkowo taki napar może ukoić napięcie nerwowe, związane z rzuceniem palenia) oraz kozłka lekarskiego.

Aktywność fizyczna

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy po rzuceniu palenia mogli sobie pozwolić na codzienną porcję ruchu. Może to być np. 30-minutowy jogging, pływanie, maszerowanie, jazda na rowerze, ćwiczebna na siłowni albo taniec.

Ważne, aby wybrać taką aktywność, która sprawia nam przyjemność. W innym razie szybko się zniechęcimy.

Dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia?

Zawarta w papierosach nikotyna powoduje przyspieszenie przemiany materii, a do tego hamuje uczucie głodu, dlatego ci, którzy walczą z nałogiem, skarżą się czasami na wzrost wagi. Rzucając palenie warto więc pomyśleć nad modyfikacją diety oraz włączeniem aktywności fizycznej.

Ci, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji pytają często „ile przytyje po rzuceniu palenia?”. Wszystko zależy od tego, ile kalorii więcej dostarczymy swojemu organizmowi. Jeśli zrywając z nałogiem zaczniemy się zdrowo odżywiać, a do tego regularnie ćwiczyć, to nie tylko nie przytyjemy, ale możemy wręcz schudnąć.

Objawy rzucenia palenia

Przykre konsekwencje rzucenia palenia mogą pojawić się już kilka godzin po rozstaniu z nałogiem i utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Do najczęstszych objawów rzucenia palenia tytoniu należą:

 • drażliwość – można ją złagodzić farmakologicznymi środkami dla osób rzucających palenie lub łagodnymi środkami uspokajającymi (jedne i drugie są dostępnymi w aptece), ale zanim po nie sięgniemy warto spróbować domowych metod, np. wypijając w ciągu dnia napar z melisy.
 • trudności z koncentracją – jedynym sposobem jest przeczekanie tego przykrego objawu odstawienia palenia tytoniu, dlatego na rozstanie z nałogiem najlepiej wybierać czas, który nie wymaga od nas wzmożonej koncentracji lub intensywnej pracy umysłowej, np. podczas urlopu.
 • spadek nastroju – najlepiej radzić sobie z tym przykrym objawem rzucenia palenia zajmując czymś myśli. Idealnym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, która dodatkowo dotleni nasz organizm i zapewni wyrzut endorfin, zwanych… hormonami szczęścia.
 • bezsenność – aby jej uniknąć warto zrezygnować z picia popołudniami mocnej kawy lub herbaty, a zamiast nich włączyć do codziennego rytmu umiarkowaną aktywność fizyczną. Zanim pójdziemy spać warto też przewietrzyć sypialnię, ponieważ świeże powietrze sprzyja szybszemu zasypianiu. Pomóc w walce z tym przykrym objawem odstawienia tytoniu może również napar z melisy.
 • kaszel palacza lub drapanie w gardle – podobnie jak w przypadku przeziębienia pomocne bywają dostępne w aptece tabletki na gardło. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza.

Ile oczyszcza się organizm po rzuceniu palenia?

 • Płuca już w pierwszej dobie zaczynają intensywnie oczyszczać się, eliminując toksyny.
 • Po 48 godzinach od rzucenia palenia poprawia się zmysł smaku i węchu, a to za sprawą usunięcia nikotyny z organizmu.
 • Proces, w którym organizm oczyszcza się po rzuceniu palenia trwa jednak nadal.
 • Już w ciągu pierwszego tygodnia zmniejsza się ilość dwutlenku węgla we krwi, a wzrasta ilość tlenu, więc nasze samopoczucie staje się wyraźnie lepsze.

Po dwóch tygodniach powinniśmy poczuć, że wchodzenie po schodach sprawia nam mniejszy problem niż dotychczas.

Po miesiącu oczyszczony organizm wysyła nam pierwsze sygnały zewnętrzne w postaci poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Każdy kolejny miesiąc to czas intensywnej regeneracji. Skutkiem oczyszczenia organizmu jest między innymi wzrost odporności, a także zanikanie tzw. kaszlu palacza. Ile trwa oczyszczanie się organizm po rzuceniu palenia? Co najmniej kilka miesięcy i zależy od tego, jak długo paliliśmy. Wieloletnich zmian nie da się odwrócić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dlaczego rzucić palenie?

Rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak chociażby zawał serca czy udar mózgu.

Dlaczego jeszcze rzucić palenie? Chociażby po to, aby dodać sobie urody. Zerwanie z nałogiem sprawi, że skóra stanie się promienna, włosy odzyskają blask, a paznokcie staną się zdrowe i silne.

Część kobiet zauważyła, że rzucenie palenia spowodowało też redukcję cellulitu.

Jeśli to was nie przekonuje, rzućcie palenie z oszczędności! Szybko okaże się, że zaoszczędzone na dymku pieniądze dadzą wam sporo frajdy, kiedy będzie mogli je wydać na małe i większe przyjemności.

Jaki wpływ na zdrowie mają e-papierosy?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *