Kamica nerkowa – objawy, leczenie, domowe sposoby

Kamica nerkowa jest coraz bardziej powszechną chorobą układu moczowego. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać należy głównie w trybie życie, jaki prowadzi człowiek XXI wieku.

Mieszkańcy krajów dobrze rozwiniętych w większości wypadków prowadzą siedzący tryb życia, a ich dieta bogata jest w białko pochodzenia zwierzęcego i sól.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny odkładania się złogów w układzie moczowym, również uwarunkowania genetyczne czy częste infekcje układu moczowego przyczyniają się do rozwoju choroby.

Jak radzić sobie z kamicą nerkową? Czy przyjmowanie lekarstw jest jedyną alternatywą? Czy istnieją domowe metody leczenia kamicy nerkowej?Kamica nerkowa – objawy, leczenie, domowe sposoby

Na szczęście usunięcie większości kamieni nerkowych nie wymaga interwencji urologicznej, choć zazwyczaj dobrze jest skonsultować się z lekarzem, a wypadku ataku kolki nerkowej jest to niezbędne. Domowe sposoby pomagają przede wszystkim usunąć niewielkie złogi tzw. piasek nerkowy czy małe kamienie nerkowe oraz usprawniają pracę układu moczowego i zapobiegają nawrotom kamicy nerkowej.

Podstawową zasadą, jakiej muszą przestrzegać osoby cierpiące na kamicę nerkową, jest odpowiednia podaż płynów. Specjaliści zalecają wypijanie od 8 do 10 szklanek płynów dziennie najlepiej wody mineralnej. Wbrew powszechnej opinii picie piwa nie jest dobrym sposobem na rozpuszczanie i usunięcie kamieni nerkowych.

Jego działanie w niczym nie różni się od działania wody, a nadmierne spożywanie piwa może przyczynić się do marskości wątroby, chorób trzustki czy uzależnienia alkoholowego. Dobrą praktyką jest dodawanie soku z cytryny do wody, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z atakiem kolki nerkowej. Ponadto wielu specjalistów zaleca stosowanie ziół czy też herbatek moczopędnych.

Gotowe mieszanki można kupić w aptece lub przygotować samemu.

Inne domowe metody leczenia kamicy nerkowej

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która ograniczy produkty bogate w związki chemiczne, z których później powstają złogi. Przed opracowaniem diety bardzo ważne jest ustalenie, z jakich substancji powstają kamienie nerkowe. Są jednak pewne zalecenia, które dotyczą wszystkich osób cierpiących na kamicę nerkową.

Ich dieta powinna być uboga w sól. Zamiast niej dobrze jest stosować różnego typu zioła. Należy unikać jedzenia typu fast food, ponieważ jest ono bardzo bogate w sól. Z kolei korzystnie na pracę układu moczowego wpływa sok z żurawiny czy też z granatu.

Jeżeli ktoś woli, może zamiast soku jeść świeże granaty, zaleca się spożywanie jednego owocu dziennie.

Jakie są jeszcze domowe sposoby na kamicę nerkową?

Ważny zaleceniem dla wszystkich cierpiących z powodu kamieni nerkowych jest ruch fizyczny. Zgodnie ze starożytnym przysłowiem „w zdrowym ciele zdrowy duch”, ćwiczenia mają dobroczynny wpływ na cały  organizm człowieka, poprawiają funkcjonowanie układu moczowego i pomagają usunąć niewielkie złogi.

Osobom, które mają skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych, zaleca się przyjmowanie preparatów magnezowych, ponieważ magnez wiążę substancje, z których powstają kamienie nerkowe, w łatwo usuwalne z organizmu sole szczawianu magnezu.

Dbanie o układ moczowy powinno obejmować również przyjmowanie witamin z grupy B6 i witamin A. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą A należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jej nadmiar jest toksyczny dla organizmu.

Z kolei witamina D i C należy przyjmować ostrożnie po konsultacji z lekarzem, ponieważ sprzyjają one powstawaniu złogów w obrębie układu moczowego.

Woda zjonizowana, a zapobieganie kamicy nerkowej

W profilaktyce kamicy nerkowej bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Warto zastosować zjonizowaną wodę, która bardzo często określana jest przez specjalistów jako woda żywa.

Dzięki niej mamy możliwość utrzymania właściwego pH organizmu oraz dostarczamy organizmowi jonów OH- które są źródłem tlenu i poprawiają metabolizm.

Odwiedź nasze strony i dowiedz się jak sprawić, żeby pita przez Ciebie woda była skuteczną metodą zapobiegania tworzenia kamieni nerkowych.

Atak kamicy nerkowej

Kamica nerkowa, nazywana potocznie kamieniami nerkowymi, to obecność w drogach moczowych skrystalizowanych minerałów, których organizm nie był w stanie wydalić lub zneutralizować.

Ich rozwój jest związany ze zmniejszoną objętością moczu lub zwiększonym wydalaniem związków mineralnych tworzących kamienie, przekraczającym tzw. próg rozpuszczalności. Złogi powstają w nerkach lub drogach moczowych i mogą nawet osiągać wielkość miedniczki nerkowej.

W zależności od związków mineralnych, które je tworzą, można rozróżnić kamienie szczawianowe, cystynowe, moczanowe i fosforanowe. Najczęściej są one złogami szczawianów wapnia.

Kamica nerkowa często jest przyczyną wystąpienia krwi w moczu (krwinkomocz lub krwiomocz) i może powodować ból w dolnej części brzucha, promieniujący do boku i pachwiny.

Kto jest narażony na kamienie nerkowe?

Kamica nerkowa może dotyczyć każdego, jednak najbardziej predysponowane są osoby z niektórymi chorobami lub przyjmującymi konkretne leki. Kamienie nerkowe częściej występują u mężczyzn niż u kobiet.

Schorzenie rozwija się u pacjentów w wieku 20-49 lat, a u tych, którzy mają skłonności do wielokrotnych ataków kamicy, zwykle pierwszy raz pojawia się między drugą a trzecią dekadą życia.

Zaobserwowano, że osoby, które miały więcej niż jeden kamień nerkowy, prawdopodobnie będą miały nawroty choroby.

Czynnikiem ryzyka rozwoju kamicy nerkowej jest historia rodzinna: choroba występuje częściej u osób z przewlekle podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia).

Oprócz wrodzonej wady układu moczowego do przyczyn powstawania kamieni nerkowych zalicza się:

 • nawracające zakażenia dróg moczowych,
 • nadczynność przytarczyc,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów, moczopędnych, zobojętniających i zawierających wapń,
 • środki alkalizujące, wykorzystywane w leczeniu wrzodów żołądka,
 • przedawkowanie witamin C i D3 oraz wapnia,
 • zbyt duże zagęszczenie moczu, spowodowane za małą ilością przyjmowanych płynów,
 • choroby immunologiczne, szczególnie zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna),
 • dnę moczanową, powodująca przewlekłe zwiększenie ilości kwasu moczowego we krwi i moczu,
 • przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze krwi,
 • hiperoksaluria, czyli nadmierne wydzielanie kwasu szczawiowego z moczem.

Bardzo często czynniki przyczyniające się do kamicy nerkowych występują łącznie.

Objawy kamicy nerkowej

Zazwyczaj kamienie nerkowe nie dają żadnych objawów, aż do czasu wystąpienia kolki nerkowej, gdy kamień zablokuje naturalne drogi odpływu moczu.

Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty, bolesne wzdęcia brzucha i pocenie się, które są efektem podrażnienia autonomicznego układu nerwowego.

Przez wielu pacjentów ból towarzyszący kolce nerkowej jest określany jako najgorszy ból w życiu, porównywalny z bólem porodowym.

Kamienie nerkowe wywołują charakterystyczny krwiomocz. Jeśli kamicy nerkowej towarzyszy infekcja dróg moczowych, to mogą się pojawić gorączka i dreszcze. Czasami z powodu kamicy mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu, parcie na pęcherz oraz ból prącia i jąder.

Kolka nerkowa – objawy

Objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa.

Większość chorych zgłasza silny ból o nagłym początku, narastający w ciągu kilku minut lub godzin, W zależności od miejsca uwięźnięcia złogu ból może być umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, pachwinie, mosznie u mężczyzn, wargach sromowych większych u kobiet lub górnej części uda.

Często jednak lokalizacja jest trudna do określenia. Zmiana pozycji ciała nie łagodzi bólu, który nasila się falowo a jego natężenie może się zmniejszać lub zwiększać. Pacjent nie potrafi znaleźć pozycji przynoszącej ulgę i często wije się z bólu.

Diagnozowanie kamicy nerkowej

Rozpoznanie kamicy nerkowej stawia się na podstawie charakterystycznych symptomów, badania ogólnego moczu i po wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu jamy brzusznej lub bólu lędźwiowego.

W celu potwierdzenia diagnozy lekarz (najczęściej urolog lub nefrolog) zwykle zleca wykonanie badania ultrasonograficznego (USG).

Przeglądowe RTG brzucha może uwidocznić złogi nieprzepuszczalne dla promieni rentgenowskich i – razem z USG – jest wstępnym badaniem obrazowym u chorych z kolką nerkową w wywiadach.

W razie wątpliwości diagnostycznych wykonuje się spiralną tomografię komputerową (TK) nerek, moczowodów i pęcherza moczowego bez podania środka cieniującego. Należy pamiętać, że TK naraża pacjentów na znaczne promieniowanie. Dlatego najpopularniejsze jest badanie ultrasonograficzne w połączeniu z urografią, która pozwala określić rodzaj kamieni.

Kamica nerkowa – lek, który pomoże

W kolce nerkowej podawane są silnie działające leki przeciwbólowe, najlepiej w postaci czopków, i leki rozkurczowe. W większości przypadków nawet całkiem duże kamienie nerkowe (do 6 mm) udaje się usunąć z dróg moczowych samoistnie, spożywając duże ilości napojów i przyjmując odpowiednie leki – rozkurczające mięśnie gładkie moczowodu lub hamujące jego perystaltykę.

Zwykle taki proces trwa około kilku tygodni. Chociaż nie ma sprawdzonych domowych sposobów, aby rozpuścić kamienie nerkowe, takie leczenie można rozważyć u pacjentów, którzy już przechodzili tę chorobę.

Wówczas postępowanie ukierunkowane jest na kontrolę objawów i koncentruje się na piciu dużych ilości napojów, ponieważ kamienie potrzebują czasu, aby przejść przez drogi moczowe.

Kamica nerkowa – leczenie zabiegowe

Jeśli kamienie nie zostaną samoistnie wydalone, stosuje się litotrypsję, czyli zabieg polegający na ich rozbiciu.

W zależności od wielkości, umiejscowienia i rodzaju złogu może to być litotrypsja falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo (ESWL), ureterorenoskopia (URS) lub przezskórna nefroloitotrypsja (PCNL).

Obecnie bardzo rzadko wykonuje się klasyczny zabieg chirurgiczny, jeśli inne metody leczenia nie są skuteczne.

W niektórych zawodach (np. piloci linii lotniczych) wymagane jest całkowite usunięcie kamieni z dróg moczowych, zanim pacjent będzie mógł powrócić do pracy. Warto też rozważyć interwencję zabiegową, gdy mamy zaplanowane ważne wydarzenia rodzinne lub towarzyskie czy też wakacje w egzotycznych miejscach.

Niezwykle istotna w leczeniu kamieni nerkowych jest dieta. Specjalista dobiera zalecenia zgodnie z typem kamicy. Zwykle polecane jest wykluczenie pewnych produktów, np. ciężkostrawnego mięsa, kawy, czekolady czy kakao, oraz ograniczenie spożycia soli. Należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów – co najmniej 2 litrów dziennie.

Pozbądź się kamieni nerkowych domowymi sposobami!

 • Formowanie się kamieni nerkowych to problem zdrowotny, który może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego organizmu.
 • Głównym objawem występowania ciał obcych w nerkach i ich przemieszczania się przez moczowody jest silny ból, którego intensywność bywa porównywalna z bólami porodowymi.
 • Jeśli chcesz uniknąć przykrych i bardzo bolesnych konsekwencji związanych z przemieszczaniem się kamieni nerkowych z nerek do pęcherza moczowego, koniecznie sięgaj po naturalne produkty moczopędne, które regularnie oczyszczają nie tylko nerki, ale także cały organizm z zalegających w nim toksyn i innych szkodliwych substancji.

Poznaj dziś z nami najlepsze domowe sposoby na naturalne wydalenie zalegających w nerkach kamieni. Pamiętajmy, że dzięki prawidłowej diecie jesteśmy w stanie znacząco złagodzić objawy kamicy nerkowej oraz w miarę bezboleśnie wydalić formujące się w nerkach złogi.

Poniższe produkty charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami leczniczymi. Co więcej, są one w pełni bezpieczne dla naszego organizmu oraz nie wywołują żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Zadbaj o swoje nerki już od dziś, wprowadzając zmiany do swojej codziennej diety oraz sięgając po zioła, lecznicze produkty i stosując proste kuracje medycyny naturalnej!

Poznaj skład chemiczny kamieni nerkowych!

Kamienie nerkowe to nic innego jak skrystalizowane złogi zalegające w układzie moczowym. Istnieje wiele różnych ich rodzajów, a ustalenie odpowiedniego ich typu jest kluczem do zastosowania prawidłowej kuracji leczniczej. Od kompozycji kamieni będzie bowiem zależało powodzenie podjętego leczenia.

Stosując podstawowy podział kamieni nerkowych, można wyszczególnić ich następujące typy:

 • Kamienie szczawianowe. Dieta w przypadku tego rodzaju kamieni powinna opierać się na produktach o niskiej zawartości wapnia i kwasu szczawiowego.
 • Kamienie fosforanowe. Podobnie jak w powyższym przypadku, należy unikać żywności bogatej w wapń i kwas szczawiowy.
 • Kamienie moczanowe. Dieta w przypadku tego typu kamieni zakłada ograniczenie spożywania produktów o wysokiej zawartości puryny.
You might be interested:  Choroba raynauda – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Warto podkreślić, że kamienie nerkowe znacznie częściej tworzą się u mężczyzn niż u kobiet. Ogromną rolę odgrywają tu także czynniki genetyczne, czyli wrodzona predyspozycja do zachorowania na kamicę nerkową.

Kamica nerkowa a codzienna dieta

Na tworzenie się kamieni nerkowych – obok uwarunkowań genetycznych – ogromny wpływ ma nasza codzienna dieta.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zażegnać problem, zrezygnuj ze spożywania niektórych produktów, które stymulują rozwój kamicy nerkowej oraz regularnie stosuj domowe, w pełni naturalne metody leczenia.

Zabronione produkty

 1. Niezwykle ważnym krokiem w leczeniu kamicy nerkowej jest poznanie grupy produktów żywnościowych, które sprzyjają tworzeniu się kamieni.
 2. Powinny z nich zrezygnować zarówno osoby, które zmagają się z tym problemem oraz ci, u których stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na uwarunkowania genetyczne.

 3. Które produkty stymulują rozwój kamieni nerkowych?
 • Mleko i jego przetwory
 • Cukier
 • Sacharoza
 • Czerwone mięso
 • Owoce morza

Aby trwale pozbyć się problemu kamieni nerkowych, należy ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować z powyższych produktów w naszej codziennej diecie.

Choć na pierwszy rzut oka taka zmiana może wyglądać na poważną rewolucję, już po krótkim czasie przyzwyczaisz się do nowych smaków.

Istnieje wiele różnych zamienników. Zamiast tradycyjnego krowiego mleka sięgaj po mleka roślinne (migdałowe, owsiane, kokosowe). Zamiast czerwonego mięsa wybieraj ryby. Cukier zastąp naturalnymi substancjami słodzącymi (miodem, stewią), a rafinowaną mąkę zastąp pełnoziarnistą.

Naturalne metody leczenia kamicy nerkowej

Obok trwałych zmian w sposobie odżywiania należy również regularnie spożywać produkty o leczniczych właściwościach, które pomagają szybko i skutecznie pozbyć się kamieni nerkowych.

Poznaj najskuteczniejsze z nich!

1. Soki o działaniu alkalizującym

Kamienie nerkowe zaczynają się formować wówczas, gdy w naszym organizmie gromadzi się nadmiar kwasów. Aby przywrócić prawidłowe pH wewnątrz ciała, należy włączyć do codziennej diety produkty żywnościowe o działaniu alkalizującym.

Pomagają one ustabilizować pH oraz zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych.

Szybkim i bardzo skutecznym sposobem zneutralizowania nadmiernej kwasowości w organizmie jest regularne spożywanie zielonych soków, które fantastycznie odkwaszają organizm oraz dostarczają mu wartościowych substancji odżywczych.

Świeże, zielone soki i koktajle należy spożywać regularnie. Poniżej znajdziesz kilka składników, które możesz łączyć ze sobą w zależności od swoich kulinarnych upodobań. Każdy z nich wykazuje silne działanie alkalizujące oraz szybko i skutecznie reguluje poziom pH organizmu.

 • Zielone warzywa liściaste (seler naciowy, rukola, sałata, liście rzodkwi, jarmuż…)
 • Jabłko
 • Zielony ogórek
 • Imbir

Łącz powyższe składniki dowolnie. Zielony sok nie tylko oczyści organizm ze złogów, ale także wzmocni odporność oraz odżywi wszystkie komórki ciała!

2. Przyjmowanie magnezu

Regularne uzupełnianie poziomu magnezu w organizmie w naturalny sposób pomaga zapobiegać i leczyć kamienie nerkowe.

 • Liczne badania potwierdziły, że magnez skutecznie zapobiega formowaniu się kamieni – hamuje on bowiem proces krystalizacji oraz neutralizuje poziom kwasowości w organizmie.
 • Warto zaznaczyć, że magnez jest minerałem, który nie tylko pomaga oczyścić układ moczowy ze złogów.
 • Również korzystnie wpływa na wiele innych procesów zachodzących w organizmie: pomaga złagodzić skurcze mięśni, koi bóle głowy, zapobiega bezsenności, wzmacnia układ nerwowy, obniża ryzyko wystąpienia zawału serca…

Regularnie przyjmuj więc magnez w postaci suplementu diety. Zaleca się spożywanie cytrynianu magnezu, który łatwo się wchłania oraz wykazuje delikatne działanie przeczyszczające.

3. Witamina C

Witamina C to kolejny składnik, którego nie powinno zabraknąć w żadnej zdrowej diecie, zwłaszcza u osób, u których ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych jest podwyższone.

Witamina ta w moczu wiąże wapno oraz jego strukturę, zapobiegając tym samym jego oddzielaniu się i tworzeniu kamieniotwórczych złogów.

Wyrób sobie nawyk porannego picia wody ze świeżym sokiem z cytryny. Pomoże ci on stopniowo poprawić stan zdrowia układu moczowego oraz wyeliminować nagromadzone dotychczas złogi.

W przypadku, gdy nie masz w lodówce cytryn, możesz sięgnąć po suplement diety w postaci witaminy C lub wzbogacić swoją codzienną dietę o inne produkty, które zawierają jej dużą ilość. Należą do nich między innymi:

 • Acerola (wiśnia z Barbados)
 • Owoce dzikiej róży
 • Gujawa
 • Czerwone owoce (truskawki, maliny, jagody, porzeczki…)
 • Świeże liście pietruszki
 • Kiwi

4. Orzechy laskowe

Orzechy laskowe – nie tylko pyszny i odżywczy dodatek do potraw i deserów, lecz przede wszystkim skuteczny, naturalny lek zapobiegający tworzeniu się kamieni nerkowych oraz wspomagający ich bezbolesne usuwanie z organizmu.

Jeśli stwierdzono u ciebie genetyczną skłonność do odkładania się złogów w układzie moczowym, powinieneś na stałe włączyć do swojej codziennej diety orzechy laskowe.

Dzięki nim utrzymasz czyste nerki, moczowody i pęcherz moczowy. A jeśli już zdiagnozowano u ciebie kamicę, te pyszne orzechy wspomogą leczenie, przyspieszając rozkład nagromadzonych złogów.

Przeczytaj także: Kwas moczowy – 5 powodów jego nadmiaru

Doskonałą alternatywą dla świeżych orzechów jest przygotowanie domowej roboty kremu z orzechów laskowych z dodatkiem gorzkiego kakao. Unikaj tych gotowych ze sklepowych półek, gdyż zawierają one w swym składzie ogromne ilości cukru oraz mleka.

Samodzielnie przygotowując krem do smarowania tostów i naleśników, będziesz mieć pewność, że jest on zdrowy i nie przyniesie twojemu organizmowi żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

5. Woda, woda i jeszcze raz woda!

Przyjmowanie dużej ilości wody to najtańsza i jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania kamicy oraz leczenia powstałych już kamieni nerkowych. Staraj się więc pić przynajmniej dwa litry wody dziennie.

Zawsze zaczynaj dzień od szklanki letniej wody z dodatkiem soku z cytryny. Spożywanie naturalnej lemoniady na pusty żołądek naturalnie stymuluje proces oczyszczania organizmu z toksyn i złogów oraz pomaga uzupełnić płyny utracone podczas snu.

Nie musisz pić wyłącznie czystej wody – możesz przygotowywać różne jej wersje smakowe, dodając do niej plasterek cytryny, kilka liści mięty czy melisy, nasiona chia, różne zioła… Najważniejsze, by codziennie wypijać przynajmniej dwa litry zdrowych, niesłodzonych napojów.

6. Skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina o bardzo silnych właściwościach leczniczych. Słynie głównie ze swego działania moczopędnego, które znakomicie wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn i innych zalegających w nim zbędnych produktów przemiany materii.

Co więcej, napar ze skrzypu poprawia funkcje nerek, dostarcza komórkom cennych wartości odżywczych oraz działa przeciwzapalnie. Aby maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości skrzypu polnego, należy regularnie przeprowadzać kuracje poprawiające funkcje układu moczowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne spożywanie naparu przez kilka lub kilkanaście dni z rzędu. Następnie należy odstawić go na kilka dni i znów powtórzyć cały proces.

7. Miejscowe przykładanie ciepła

Jedną z naturalnych metod leczenia kamieni nerkowych i przede wszystkim łagodzenia bólu wywołanego ich przemieszczaniem się przez układ moczowy jest miejscowe stosowanie ciepłych okładów. Należy je stosować głównie na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w dolnej jego części.

Zaopatrz się więc w termofor lub samodzielnie wypełnij plastikowy woreczek albo butelkę ciepłą wodą – efekt działania ciepłego okładu będzie taki sam. Przekonaj się sam, że ta metoda fantastycznie łagodzi ból i przynosi natychmiastową ulgę, zwłaszcza gdy uporczywy ból nie pozwala nam zasnąć.

To może Cię zainteresować …

Kamica nerkowa – objawy, przyczyny i leczenie kamieni nerkowych

Kamica nerkowa charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem w jamie brzusznej, mogą pojawić się też nudności i wymioty.

Objawy kamicy nerkowej spowodowane są obecnością kamieni nerkowych w drogach moczowych. Dieta przy kamicy nerkowej powinna uwzględniać przede wszystkim zwiększoną podaż płynów.

Szczegółowe zalecenia dietetyczne zależą od rodzaju kamicy. 

Co to jest kamica nerkowa wydaje się prostym pytaniem, jednak nie wszyscy są świadomi istnienia różnych jej rodzajów. Do najczęstszych postaci schorzenia należy kamica nerkowa szczawianowo-wapniowa, fosforanowo-wapniowa, moczanowa, cystynowa oraz struwitowa.

Kamice nerkowe dzieli się ze względu na skład chemiczny, ale także na cechy fizyczne, etiologię i lokalizację złogu. Zgodnie z aktualną klasyfikacją ICD-10, wyróżnia się kamicę nerki, moczowodu, a także kamicę nerki z kamicą moczowodu oraz kamicę moczową.

Kamica moczowa charakteryzuje się obecnością piasku lub kamieni w nerkach lub drogach moczowych.

Przyczyny piasku w nerkach, a w dalszych etapach choroby – także kamieni nerkowych, mogą być związane z zaburzeniami metabolicznymi, głównie z hiperkalciurią lub innymi, genetycznie uwarunkowanymi zaburzeniami. Powodem schorzenia jest też odkładanie się soli wapnia, np.

szczawianów wapnia lub fosforanu wapnia. Rzadziej piasek w nerkach jest wynikiem krystalizacji kwasu moczowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że małe złogi piasku pojawiają w organizmie człowieka często, ale usuwane są z moczem prawie natychmiastowo.

Tylko w nielicznych przypadkach piasek zalega w drogach moczowych, a w efekcie dalszej krystalizacji i tworzenia większych złogów tworzą się kamienie nerkowe. Dlatego też jedynie 10 proc. mieszkańców Polski cierpi na kamicę nerkową.

Kiedy powstaje kamień nerkowy? Przyczyny kamicy nerkowej to – poza określonymi sytuacjami, sprzyjającymi tworzeniu kamieni nerkowych określonego typu – niewystarczające nawodnienie organizmu, a tym samym – zbyt mała diureza. Produkowanie małych objętości moczu uniemożliwia przepłukiwanie dróg moczowych i wydalanie kryształów czy drobnego piasku – a w konsekwencji powstają kamienie nerkowe.

Kamienie nerkowe mogą powstać w efekcie krystalizacji rozmaitych związków. U większości osób przeważają kamienie zbudowane ze szczawianów i związków wapnia, a najrzadziej spotykane są kamienie cystynowe. Rodzaje kamieni nerkowych są następujące:

 • kamienie nerkowe wapniowe, powstające w efekcie nadmiernego wydalania wapnia z moczem – wówczas przyczyna kamicy nerkowej wapniowej to m. in. nadczynność przytarczyc, inne przyczyny kamicy wapniowej to nadmiar szczawianów w moczu oraz zasadowy odczyn moczu,
 • kamienie nerkowe szczawianowe, powstające w przebiegu zaburzeń metabolizmu szczawianów oraz nadmiernego spożycia szczawianów wraz z dietą (szczaw, szpinak, rabarbar, kakao, mocna herbata, czekolada, konserwy rybne i mięsne),
 • kamienie nerkowe moczanowe, czyli złogi z kwasu moczowego, powstałe przede wszystkim u osób z wrodzonym zaburzeniem metabolizmu puryn (np. zespołem Lescha-Nyhana) oraz spożywających produkty bogate w puryny (mięso),
 • kamienie nerkowe fosforanowe, które powstają głównie w przebiegu zakażeń dróg moczowych bakteriami Klebsiella, Proteus czy Psudomonas, którym towarzyszy alkalizacja moczu,
 • kamienie nerkowe cystynowe, pojawiające się u osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu cystyny.

Kamica nerkowa – przyczyny powstawania kamieni

Tworzeniu się kamieni nerkowych sprzyjają błędy żywieniowe (np. niedostateczna ilość przyjmowanych płynów, dieta wysokobiałkowa, nadmierne spożycie soli i czerwonego mięsa) oraz przyjmowanie leków lub suplementów diety zakwaszających mocz (np. wysokich dawek witaminy C).

Wśród czynników ryzyka kamicy nerkowej, stanowiących częste przyczyny kamicy nerkowej wymienia się także niektóre choroby:

 • schorzenia układu moczowego, zwłaszcza nawracające infekcje dróg moczowych oraz zastój moczu;
 • schorzenia układu pokarmowego, np. choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół złego wchłaniania;
 • schorzenia układu kostno-stawowego, np. dna moczanowa, osteoporoza;
 • zaburzenia hormonalne np. nadczynność przytarczyc;
 • schorzenia nowotworowe, zwłaszcza z przerzutami do kości.

Zwiększone ryzyko rozwinięcia kamicy nerkowej występuje w przypadku predyspozycji genetycznych, czyli wrodzonych skłonności do tworzenia nierozpuszczalnych złogów w drogach moczowych. Kiedy jeszcze mogą powstać kamienie nerkowe? Przyczyny to wady anatomiczne układu moczowego, sprzyjające zastojowi moczu.

Dolegliwości związane z atakiem kamicy nerkowej bywają tak dotkliwe, że chorzy często zgłaszają się po pomoc na szpitalne oddziały ratunkowe.

 Objawy kamicy nerkowej u mężczyzn i u kobiet są spowodowane przesuwaniem się kamienia i silnym skurczem mięśni gładkich moczowodu. Wśród dolegliwości dominuje silny i nawracający ból kolkowy, który promieniuje do pachwiny.

Bolesność oraz nasilone napięcie mięśniówki występuje po stronie kolki. Ból jest tępy i promieniujący, o bardzo dużym nasileniu.

Atak kamicy nerkowej to nie tylko ból. W trakcie napadu kolki mogą pojawić się nudności i wymioty oraz spadki ciśnienia tętniczego z omdleniami włącznie.

Pojawienie się gorączki i dreszczy świadczy o towarzyszącej infekcji bakteryjnej, a krwiomoczu ‒ o uszkodzeniu śluzówki dróg moczowych.

Gdy dojdzie do zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła dróg moczowych przez kamienie nerkowe, objawy to:

 • potrzeba ciągłego oddawania moczu,
 • parcie na mocz,
 • brak możliwości oddania moczu.

Objawy kamicy nerkowej zwykle mają charakter nawrotowy. W przypadku braku podjęcia odpowiedniego leczenia, prawdopodobieństwo nawrotu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w ciągu 10 kolejnych lat. W przypadku choroby takiej jak kamica nerkowa, objawy i przyczyny są podobne u kobiet i mężczyzn.

Jednak to u mężczyzn, zwłaszcza po 30 roku życia, kamica nerkowa jest rozpoznawana kilkakrotnie częściej. U kobiet, ze względu na częstsze infekcje dróg moczowych, dominuje kamica struwitowa. U kilku procent chorych kamica nerkowa (najczęściej struwitowa) może prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek, będącej wskazaniem do dializoterapii.

Co czwarty pacjent z objawami kamicy nerkowej wymaga leczenia zabiegowego, ponieważ ze względu na dużą wielkość kamienia nie jest możliwe jego samoistne wydalenie.

Ponadto wskazane jest trzymanie się odpowiednich zaleceń dietetycznych, czyli przyjmowanie zwiększonej ilości płynów oraz unikanie spożywania produktów sprzyjających tworzeniu się kamieni nerkowych.

Kamica nerkowa u dzieci – objawy i przyczyny

Kamica nerkowa u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych. Objawy kamieni nerkowych u dzieci są takie, jak u dorosłych.

Przyczyny kamicy nerkowej u dzieci to wrodzone wady układu moczowego, sprzyjające rozwojowi zakażeń dróg moczowych oraz zastojowi moczu.

Inne przyczyny kamicy  u dzieci to także zbyt niska podaż płynów oraz dieta bogata w sól czy czerwone mięso.

Kolka nerkowa w ciąży pojawia się na skutek zastoju moczu w przewodach moczowych. Ataki związane są nie tylko z obecnością kamieni, ale również zbyt małą podażą płynów.

Ponieważ przyszłe mamy mają ograniczone możliwości terapeutyczne, to przy atakach kolki nerkowej w ciąży leczenie musi być ograniczone do zwiększenia ilości przyjmowanych płynów, bezpiecznego dla maluszka przeciwbólowego paracetamolu i środków rozkurczowych. Należy zgłosić się do lekarza lub szpitala.

Rodzenie kamieni nerkowych – ile trwa?

Dokładny czas ataków kolki nerkowej trudno określić, ponieważ jest to kwestia indywidualna. W zasadzie dolegliwości w postaci bólu powinny zniknąć samoistnie w momencie wydalenia kamieni z przewodów moczowych.

Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej trwa pozbywanie się złogów, tym dłużej chory cierpi. Wydalanie kamieni z przewodów moczowych nie jest proste, dlatego niektóre ataki kolki nerkowej trwają nawet po kilka dni.

Z medycznego punktu widzenia trudno określić, ile trwa kolka nerkowa.

Przesuwanie się kamienia nerkowego wzdłuż dróg moczowych, aż do jego wydalenia określanego jest jako rodzenie kamieni nerkowych. Jak długo rodzi się kamień nerkowy? Wszystko zależy od wielkości kamienia i jego położenia. Kamienie nerkowe o średnicy do 5 – 7 mm mogą być usunięte samoistnie.

Jak urodzić kamień nerkowy? Przyjmować dużo płynów, stosować leki i zioła pobudzające diurezę oraz środki rozkurczowe. Można pomóc grawitacji, skacząc na skakance czy schodząc po schodach – ułatwia to przesuwanie się w dół złogów zalegających w drogach moczowych. Gdy zakończy się rodzenie kamienia nerkowego, objawy bólowe ustępują natychmiast.

Większe kamienie nerkowe nie mogą być wydalone samoistnie i zazwyczaj wymagana jest interwencja lekarska.

Kamienie nerkowe – leczenie kamicy

Kamice nerkową diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych, ogólnego badania moczu oraz wyników badania obrazowego. Schorzenie może być rozpoznane w oparciu o przeglądowe badanie rentgenowskie (RTG), urografię, badanie ultrasonograficzne (USG) lub tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy małej.

Jak leczyć kamicę nerkową? W przypadku schorzenia, jakim jest kamica nerkowa, leki stosowane są objawowo, w celu złagodzenia objawów napadu kolki nerkowej. W celu doraźnego zniesienia dolegliwości bólowych stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i/lub rozkurczowym.

W dolegliwościach o małym nasileniu są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. naproksen, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), a także paracetamol. Spośród leków o działaniu rozkurczowym dostępna jest drotaweryna, hioscyna lub papaweryna.

W nasilonych dolegliwościach zwykle podaje się silniejsze leki na kamicę nerkową, dożylnie lub domięśniowo.

Spośród niesteroidowych leków przeciwzapalnych najczęściej stosuje się ketoprofen lub diklofenak, a spośród opioidów, tramadol lub morfinę, w monoterapii lub w kombinacji ze środkiem działającym spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg moczowych. Ułatwia to samoistne usuwanie kamieni nerkowych.

W leczeniu kamicy nerkowej stosuje się również leczenie inwazyjne, które ma na celu rozbicie kamieni nerkowych na mniejsze fragmenty i ułatwienie ich wydalenia z układu moczowego.

Leczenie operacyjne jest rzadko stosowane, większe zastosowanie znalazły metody endoskopowe, takie jak nefrolitotrypsja przezskórna i litotrypsja ureterorenoskopowa, a także litotrypsja pozaustrojowa.

Są to metody na skuteczne rozbijanie kamieni nerkowych, wymagające zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólne. Takie zabiegu pozwalają na mało inwazyjne usuwanie kamieni nerkowych.

Jak oczyścić nerki z piasku i kamieni? W przypadku piasku w nerkach zarówno u dzieci, jak i u każdej osoby dorosłej poleca się picie dużej ilości płynów (przynajmniej 2, a najlepiej 4 litry dziennie).

Jeśli kamienie są małe, zostaną one usunięte wraz z moczem, szczególnie, gdy są ułożone blisko pęcherza.

Jak rozpuścić kamienie nerkowe? Środowisko zasadowe ułatwia rozpuszczanie kamieni, pH moczu w granicach 7–7,2 uzyskiwane jest albo przez podawanie soli potasu i sodu, albo w postaci cytrynianu lub wodorowęglanu sodu.

Można też zwiększyć wydzielanie moczu poprzez domowe sposoby, a mianowicie picie odwarów i naparów z ziół o działaniu moczopędnym. Najskuteczniejsze zioła na kamienie nerkowe to liść brzozy, ziele skrzypu polnego, korzeń lubczyku, korzeń i owoc pietruszki, liście pokrzywy czy kłącza perzu.

Kamica nerkowa – dieta zapobiegająca powstawaniu kamieni

Dieta przy kamicy nerkowej zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Jednak istnieje grupa zaleceń dietetycznych, z których skorzystać może każdy cierpiący z powodu tej dolegliwości.

Jaka jest najlepsza dieta w kamicy nerkowej? Jadłospis zaleca przyjmowanie zwiększonej ilości wody, tak aby dzienna objętość wydalanego moczu przekraczała 2 litry. Płyny należy podawać w formie naparów z surowców roślinnych (np.

z ziela skrzypu, liścia brzozy, liścia borówki brusznicy czy liścia pokrzywy), polecana jest też słaba herbata, herbatki owocowe, przegotowana woda oraz soki owocowe, zwłaszcza z cytrusów. Wyjątek stanowi sok grejpfrutowy, który może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Ponadto, zwraca się uwagę, aby płyny przyjmować także przed snem, w celu rozcieńczenia moczu w godzinach nocnych. Przeciwwskazana jest mocna herbata i mocna kawa. A co z piciem piwa? Gdy pojawia się kamica nerkowa, piwo nie jest najlepszym wyborem.

Owszem, działa moczopędnie, ale jednocześnie zwiększa ryzyko zwiększonego wydalania z moczem kwasu moczowego. Dieta w kamicy nerkowej obejmuje ograniczenie spożywania soli kuchennej i produktów z nią bogatych. Niepożądane w diecie są środki spożywcze zawierające glutaminian sodu, a także produkty typu instant (zupy, sosy) oraz czekolada i kakao.

Właściwa dieta na kamicę nerkową szczawianowo-wapniową charakteryzuje się zmniejszoną podażą produktów bogatych w kwas szczawiowy (np. szczaw, rabarbar, szpinak, szparagi). Wśród produktów przeciwwskazanych znajdują się m.in.

konserwy mięsne i rybne, smalec, słonina, margaryny twarde, a także ostre przyprawy. Natomiast, zaleca się zwiększyć spożycie produktów z dużą zawartością magnezu, cytrynianów oraz fosforanów.

Szczególnie polecane są soki owocowe, owoce cytrusowe, miód, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, płatki, kasze i ryż.

Gdy pojawiają się fosforanowo-wapniowe kamienie nerkowe, dieta zakłada ograniczone przyjmowanie alkalicznej wody mineralnej, nasion roślin strączkowych, a także produktów bogatych w kwas szczawiowy.

W przypadku nadwagi lub otyłości przeciwwskazane są produkty zbożowe z białej mąki, a także mąka pszenna, płatki kukurydziane oraz kasza manna. Niezalecane jest również mleko i przetwory mleczne (np.

twarogi i żółte sery pełnotłuste, sery pleśniowe, jogurty zawierające cukier).

W przypadku kamicy moczanowej zalecana jest dieta mleczno-jarska. Zaleca się zmniejszenie podaży puryn w diecie, czyli związków obficie występujących w podrobach, baraninie, wieprzowinie, a także roślinach strączkowych. Przeciwwskazane są ryby (m.in. szproty, śledzie, sardynki), a także zupy przyrządzone na wywarach mięsnych i grzybowych.

Prawidłowo dobrana dieta na kamicę nerkową cystynową polega na ograniczenie podaży w diecie takich aminokwasów, takich jak cystyna i metionina, które występują obficie w mięsie i jego przetworach, a także w rybach, jajach i soi.

Bibliografia:

 1. Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej, pod red. A. Szczeklika i P. Gajewskiego; Medycyna Praktyczna 2010
 2. Althof S., Kindler J., Atlas osadów moczu; Wydawnictwo Medyczne Sapota 2005

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Jak pozbyć się kamieni nerkowych

Strona główna » Edukacja » Jak pozbyć się kamieni nerkowych

Leki na pozbycie się kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to problem, którym zazwyczaj zaczynamy się przejmować gdy niezbędne staje się leczenie inwazyjne takie jak litotrypsja czy nefrolitotrypsja przezskórna. Jednak nawet te zabiegi nie dają gwarancji, że problem nie powróci, ponieważ problem z metabolizmem minerałów w organizmie nadal istnieje. Wobec tego jak się ich pozbyć?

Kamienie nerkowe powodujące olbrzymi ból oraz blokujące przepływ moczu mogą doprowadzić do poważniejszych chorób układu moczowego.

Nerki są niezbędne w oczyszczaniu organizmu w naturalny sposób więc jeśli nie działają prawidłowo, to reszta organizmu staje się zagrożona przez zalegające w nim toksyny. Choroba ta dotyczy około 2-3 razy częściej mężczyzn niż kobiet.

U około 10% ludzi w ciągu życia dojdzie do wytworzenia złogów w układzie moczowym. U 25% pacjentów, u których powstał pierwszy złóg, w ciągu najbliższych 10 lat dojdzie do wytworzenia kolejnego, a 50% będzie miało w życiu tylko 1 nowy złóg.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że można (przede wszystkim) zapobiegać ich powstaniu, ale też skutecznie je leczyć i usunąć z organizmu. Skąd się biorą? Jakie domowe sposoby i dietę stosować? Co oferuje nam medycyna? Jak się ich pozbyć?

Dlaczego i jak powstają kamienie nerkowe?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie lekarze oraz mineralodzy zjednoczyli siły. Bruce Fouque – geobiolog i naukowiec z University of Illinois (USA) – połączył swoje siły z interdyscyplinarnym zespołem badawczym, aby spojrzeć na kamienie w nerkach z punktu widzenia geologii.

Gdy badali próbki w nanometrowej skali, pod światłem UV można było dostrzec różne warstwy mineralne przypominające te, które występują w kamieniach szlachetnych.

Ich warstwowa struktura dobrze ilustruje ślady procesów wzrostu i rozpadu zachodzące w kamieniach nerkowych. Foquet sądzi, że dokładne poznanie struktury i składu kamienia pomoże znaleźć sposób leczenia nerek.

Miałby polegać on na wyprzedzeniu tworzenia się kamienia przez proces rozpuszczania go.

Określenie składu mineralnego i struktury kamieni nerkowych jest dla urologów konieczne do zlecenia odpowiedniego leczenia oraz działań zapobiegających. Badanie około tysiąca przypadków wśród mieszkańców Tomska i Obwodu tomskiego pozwoliły określić jak często kamienie nerkowe występują w ogóle.

Prawidłowość wzrostu kamieni

Badając układ warstw kamieni nerkowych naukowcy zasugerowali, że ich skład mineralny jest zależny od ogólnego fizjologicznego stanu organizmu, a także chorób w poszczególnych układach i narządach oraz od pH moczu.

Kamienie nerkowe, o regularnym układzie warstw, charakteryzują się naprzemienną budową warstwową o różnym składzie (warstwy mineralne przeplatają się ze sobą lub z warstwami materii organicznej). Sole kwasów fosforowego i szczawiowego, które są zawarte w kamieniach nerkowych, osadzają się w różnych środowiskach.

Kwas fosforowy chociażby wydala się tylko gdy mocz ma odczyn zasadowy, natomiast sole kwasu szczawiowego – jak odczyn moczu jest kwasowy.

Naukowcy badając warstwy kamieni nerkowych przyjęli założenie, że najmniejsze jednostki strukturalne kamieni są wynikiem dobowych wahań równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka.

Zauważyli oni też, że wraz z nadejściem jesieni metabolizm przyśpiesza i poprawia się ogólny stan organizmu. Jednocześnie zjawiska patologiczne układu moczowego nasilają się.

Dobowe wahania równowagi kwasowo-zasadowej mogą przyczynić się do cyklicznego osadzania się warstw kamieni o różnym składzie na materii organicznej.

Badacze odkryli, że zmiany w tym cyklu zachodząc regularnie co 15,5 dnia, przez co można mówić o półmiesięcznym cyklu warstwowym kamieni nerkowych.

Badania kamieni nerkowych mieszkańców Obwodu tomskiego wykazały, że wiele czynników determinuje tworzenie się mechanizmów organiczno-mineralnych:

 • Charakterystyka hydrochemiczna wody pitnej: poziom mineralizacji i twardości wód, wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę; obecność w wodzie soli i związków organicznych; niewystarczająca ilość fluoru i nadmiar jodu w wodzie pitnej.
 • Mikroelementy: charakterystycznym dla każdego regionu na Ziemi jest niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika mineralnego. Vladimir Ivanovich Vernadski wprowadził pojęcie materii nieorganicznej i organicznej. Powstawanie minerałów związane jest z procesami mikro- i makroorganizmów; stanowi jedną z form interakcji między materią nieorganiczną a organiczną. Badanie struktury kamieni nerkowych umożliwiło ustalenie jaki związek występuje pomiędzy składnikami mineralnymi i organicznymi w składnikach kamieni. Jednocześnie, można mówić o poziomie mineralnym materii organicznej i tym samym – o bezpośredniej korelacji pomiędzy materią organiczną i nieorganiczną, odkrywając przy tym szereg ich wspólnych cech. Te formacje są klasycznym przykładem powiązań między substancjami nieorganicznymi i organicznymi, tworzącymi się w ludzkim organizmie.

Najnowsze odkrycia

Dwa lata temu naukowcy z Wydziału Geologii i Geografii Państwowego Uniwersytetu w Tomsku wraz z chirurgami z Oddziału Urologicznego kliniki Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego, poszukiwali metody najbardziej wydajnego i bezpiecznego kruszenia kamieni nerkowych, przed zabiegiem usunięcia ich za pomocą endoskopu.

Wraz z chirurgiem, profesorem nadzwyczajnym Wydziału Urologii Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego Viacheslavem Boschenko, geolodzy badali różnorodność struktury i tekstury kamieni, za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, mikrosondy elektronowej oraz metod analizy luminescencyjnej, termicznej i rentgenografii strukturalnej.

Umożliwiło to zidentyfikowanie kolonii bakterii zdolnych do wywołania stanu patologicznego w ludzkim ciele. Mineralodzy planują poszerzyć zakres swoich badań i zaczynają badać minerały znajdujące się we krwi. „Otrzymaliśmy pierwsze wyniki. Analiza suchego preparatu krwi wykazała zawartość tych samych minerałów co kamienie nerkowe” – czytamy w raporcie.

Jaką dietę zastosować przy chorobie nerek?

W wyniku choroby i zmniejszenia czynności nerek dochodzi do przewlekłej niewydolności nerek, czego rezultatem są zatrucia organizmu produktami przemiany materii, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia metabolizmu. Oprócz podstawowej terapii równie ważna jest dieta – obowiązkowy składnik kompleksowego leczenia.

Pierwszym istotnym czynnikiem diety przy przewlekłej niewydolności nerek jest konieczność zmniejszenia ilości spożywanego białka do 20-60g dziennie (w zależności od stopnia choroby).

Po drugie, należy zapewnić wystarczające spożycie kalorii z tłuszczów i węglowodanów, aby zrekompensować zużycie energii przez organizm.

Co wyeliminować lub ograniczyć?

Należy usunąć z naszej diety produkty w puszkach, produkty wędzone i marynowane, groch, fasolę i inne rośliny strączkowe.

Wskazane będzie też ograniczenie żywności bogatej w potas (morele, rodzynki, ziemniaki), fosforany (produkty mleczne, ryby), magnez (ziarna, rośliny strączkowe, otręby, kolendra, bazylia). Owsiankę i makaron powinno się ograniczyć do minimum.

Jajka – nie więcej niż jedno dzienne. Ponadto produkty mleczne również muszą być zredukowane, gdyż zawierają dużo białka.

Można przyjmować płyny – taką ilość, jaką się wydala. Sok najlepiej rozcieńczać wodą. Można pić wodę wysoko mineralizowaną. Spożywać chleb pozbawiony białka, na bazie białej pszenicy z otrębów, bez soli. Zupy warzywne, wegetariańskie, gotowane bez soli.

Mięso zwierzęce można jeść gotowane, z uwzględnieniem ograniczenia ilości białka – 100g mięsa zawiera około 20-25g białka.

Ryba gotowana i nietłusta oraz warzywa gotowane lub świeże takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kalafior, sałata, pomidory, świeże ogórki, pietruszka i zielona cebula.

Technologia przetwarzania żywności

W powyższej diecie jest dopuszczalne smażenie potraw jednak dopiero po ich wcześniejszym ugotowaniu. Do żywności nie powinno się dodawać soli.

Jeśli ciśnienie krwi osoby chorej jest normalne, nie ma objawów niewydolności sercowo-naczyniowej oraz wyraźnego obrzęku, wtedy do gotowych posiłków można dodać odrobinę soli.

Istotne jest to żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej ilości spożywanej soli czyli ¼ łyżeczki do herbaty(3g). Ku poprawie smaku można dodawać przyprawy i zioła.

Restrykcyjną dietę mogą urozmaicić sosy: pomidorowy, bezbiałkowy, warzywny sos-marynata z dodatkiem pomidorów. Dobre będą również sosy słodkie i kwaśne oraz warzywne i owocowe. Należy jednak unikać sosów grzybowych, mięsnych czy też na bazie ryb.

Do picia zalecana jest słaba herbata, najlepiej ziołowa, rozcieńczone soki owocowe i warzywne oraz zdrowotny napar z dzikiej róży. Owoce można jeść bez ograniczeń, np. w formie galaretki, puree i musu, przygotowane na bazie pęczniejącej skrobi.

Nie zabrania się spożywania cukru, miodu oraz dżemów, ale w rozsądnych ilościach.

Jak widać, nawet przy przewlekłej niewydolności nerek dieta, może być bardzo zróżnicowana.

Leczenie zabiegowe

Przed zdecydowaniem się na jakąś metodę leczenie należy najpierw wykonać niezbędne badania. Każdy rodzaj kamieni nerkowych można wykryć w trakcie badania USG. Dodatkowo warto wykonać urografię, która polega na zrobieniu 3-4 zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej po dożylnym podaniu kontrastu.

Od wyników tego badania będzie zależeć dalsza terapia. Jeśli okaże się, że pacjent cierpi na kamicę becieniującą (czyli ma kamienie moczanowe) zwykle wystarczy zastosować specjalną dietę oraz odpowiednie preparaty, które pomogą rozpuścić i usunąć kamienie. Taka terapia trwać może od 6 do 8 tygodni.

Jeśli jednak pacjent cierpi na kamicę cieniującą sprawa staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku kamieni nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe.

Na szczęście w większości przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne takie jak: litotrypsja (ESWL), zabieg przezskórny nefrolitotrypsję (PCNL), ureterorenoskopię (URSL) oraz Retrograde Internal Surgery (RIRS).

Bardzo rzadko natomiast wykonuje się klasyczną operację, która polega na rozcięciu nerki lub moczowodu i wyjęciu kamienia. Po krótce przyjrzyjmy się każdej z metod małoinwazyjnych.

Litotrypsja
Polega na rozbiciu kamieni falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych jednak nie wymaga znieczulenia. W tym przypadku nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Jeśli po kilku tygodniach kamienne okruchy nie zostaną wydalone z moczem należy go powtórzyć.

Nefrolitotrypsja
Zabieg ten polega na dotarciu do kamienia specjalną igłą, rozbiciu go i wyciągnięciu na zewnątrz. Wykonywany jest w szpitalu oraz wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Zazwyczaj wymagany jest tylko jeden taki zabieg, jednak po jego wykonaniu należy zostać w szpitalu na kilkudniową obserwację by lekarze mogli w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Ureterorenoskopia
W tym przypadku kamienie są wydobywane przez cewkę moczową. Przy zabiegu tym niezbędne jest znieczulenie i jest on wykonywany w szpitalu. W tym przypadku również powinien wystarczyć jeden zabieg i po jego wykonaniu zostajemy w szpitalu na 2-3 dni.

RIRS
Zabieg ten polega na usunięciu kamienie dzięki giętkiemu aparatowi optycznemu, który wprowadzany jest przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, gdzie kamienie kruszone są za pomocą lasera. Nie wymaga ona długiego pobytu pacjenta w szpitalu, a jego powrót do zdrowia następuje w ciągu kilku dni.

Jednak w przypadku wszystkich tych zabiegów nie ma gwarancji, że kamienie nerkowe nie pojawią się ponownie. Aby zmniejszyć ryzyko ich powrotu należy przestrzegać odpowiedniej diety i wypijać odpowiednią ilość płynów.

Jak pozbyć się kamieni – naturalne sposoby

W przypadku kamicy nerkowej leczenie naturalne pełni nieocenioną rolę. Postępowanie terapeutyczne polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia, w tym na wyeliminowaniu błędów żywieniowych. O diecie już wspomnieliśmy w tym artykule, teraz skupimy się na gotowych, naturalnych rozwiązaniach pomocnych w rozwiązaniu tego problemu.

Ziołolecznictwo od zawsze było i będzie stosowane w leczeniu kamicy moczowej. Preparaty ziołowe są przydatne, eliminują stany zapalne i pomagają w rehabilitacji, odciążają organizm w trakcie terapii farmakologicznej, a nawet zastępują antybiotyki.

Takie właśnie rozwiązania przygotowała firma Biolit. Posiadamy szeroką gamę produktów opartych na ekstraktach roślinnych pochodzących z ekologicznie czystych obszarów Syberii i Ałtaju.

Wśród nich znajdują się suplementy diety zawierające substancje czynne szczególnie pomocne w leczeniu kamicy nerkowej. Przyjrzyjmy się po krótce każdemu z nich.

Zioła na sprawny układ moczowy

Zawiera zioła cięte: rdest ptasi, korzenie łopianu, owoce jarzębiny, liście brzozy, skrzyp polny.

Substancje czynne surowca wpływają na utrzymanie kontroli w stanach zapalnych, mają działanie moczopędne, wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu mikroflory i na utrzymanie prawidłowej pracy i skurczów mięśni oraz hemostatyczność.

Stosowanie regularne związków aktywnych mieszanki wpływa na kontrolę w powstawaniu kamieni moczowych i kontrolę bólu po zabiegach litotrypsji. Dodatkowo wspomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu.

Wierzbownica

Zawiera ziele wierzbownicy poddane procesowi fermentacji. Substancje czynne zioła wpływają na prawidłowy stan układu moczowego. Działają moczopędnie, wspomagają leczenie chorób i stanów zapalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Urolizin

Substancje aktywne w wodnych ekstraktach ziół tego preparatu skutecznie utrzymują stan prawidłowej mikroflory i wpływają na normalizację ukrwienia narządów miednicy.

Związki czynne skutecznie utrzymują kontrolę stanów zapalnych i kontrolę w powstawaniu kamieni nerkowych oraz normalizują wydalanie moczu.

Pomocniczo przy dysfunkcji nerek i dróg moczowych, zapaleniu i rozroście gruczołu krokowego oraz spadku popędu seksualnego.

Urobiol

Substancje aktywne wpływają na utrzymanie prawidłowej formuły krwi. Wpływają na kontrolę stanu zanieczyszczeń i toksyn we krwi. Prowadzą kontrolę wydalania z organizmu soli kwasu moczowego, normalizują metabolizm wszystkich substancji. Stosowany wspomagająco w kontroli powstawania kamicy nerkowej, kamieni żółciowych oraz normalizacji pracy jelit.

Florenta

Substancje czynne preparatu jak fitoncydy posiadają właściwości przeciwwirusowe i wpływają na utrzymanie prawidłowej mikroflory układu moczowego, adaptują organizm do zmieniających się warunków.

Kwarcetyna i polifenole wzmacniają efekt przeciwutleniający.

Zalecana do wspomagania w kontroli powstawania kamicy nerkowej, chorób zapalnych układu moczowo-płciowego, stanach obniżonej odporności oraz zaburzeniach metabolizmu.

Biota complex

Naturalny kompleks pro- i prebiotyków, czyli symbiotyk. Biota Nr 1 kontroluje równowagę mikroflory jelitowej, hamuje rozwój patogennej mikroflory, kontroluje stan toksyn i układ odpornościowy, utrzymuje prawidłowy metabolizm. Biota Nr 2 wpływa na kontrolę układu moczowego, procesy zółciopędne i napotne. Tworzy środowisko życia dla korzystnej bioty jelitowej.

Ekstrakt wodny z liści pokrzywy

Pokrzywa zawiera barwniki roślinne, witaminę K, witaminy z grupy B, flawonoidy, garbniki i kwas krzemowy. Substancje czynne liści pokrzywy wpływają na łagodzenie stanów zapalnych dróg moczowych. Działają moczopędnie i pomagają w wydalaniu substancji toksycznych.

Jak często słyszymy o wiele rozsądniej jest zapobiegać niż leczyć. Wobec tego już dziś zadbajmy o swoje nerki!

Monografia:
1. Gazeta „Biolit” nr 3 2019r. Wydawnictwo: Biolit Europe sp. z o.o. Chorzów.

Źródła:
1. Hesse A, Brandle E, Wilbert D, et al. Study on the prevalence and incidence of urolithiasis in Germany comparing the years 1979 vs. 2000. Eur Urol 2003 Dec;44(6):709-13.
2. http://journals.tsu.ru/vestnik /&journal_page==archive&id= 912&article_id=945
3. РИА Томск, https://www.riatomsk.ru/article/20170228/uchenie-tgu-i-sibgmu-issleduyut-kak-bezopasno-drobitj-kamni-v-pochkah/
4. Doktor nauk medycznych Elena Zuglovaya (Nauka i życie Nr 14/2014)

5. Profesor Aleksandr Vladimirovich Gudkov (Biolit nr 3/2019)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *