Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Rak piersi stanowi dużą grupę zróżnicowanych i heterogennych co do biologii i przebiegu nowotworów. Nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wykrywane u kobiet.

W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Częstość zachorowania związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa.

Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.

Wiedza na temat nowotworów złośliwych piersi poszerza się i ulega zmianie.

Choć nowe leki i opcje terapeutyczne pozytywnie wpływają na poprawę rokowania, to najważniejsze pozostaje wykrycie choroby na wczesny etapie zaawansowania. Pomóc może w tym zachowanie tzw.

czujności onkologicznej wyrażającej się znajomością potencjalnych objawów raka piersi i metod diagnostyki oraz korzystaniem z badań profilaktycznych i przesiewowych (skrining).

Poniższy poradnik zawiera informacje dotyczące objawów raka piersi, metod wykrywania i diagnostyki nowotworów sutka oraz podstawowe zalecenia związane z leczeniem guzów piersi.

SPIS TREŚCI:

Rak piersi – jakie daje objawy

Symptomy chorobowe i potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo i wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.

Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz. We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym.

W miarę rozrostu guza piersi dochodzą kolejne symptomy takie jak: asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki.

Najczęstszym objawem raka sutka jest guz, który nierzadko wykrywa sama chora. Częstość występowania tego objawu szacuje się między 65% a 76%.

Guz w piersi jest zwykle dość twardy, czasami ma nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice.

Guzek piersi jest najczęściej całkowicie niebolesny, a pacjentki bardzo rzadko zgłaszają towarzyszące mu objawy, takie jak kłucie czy pociąganie.

Innym charakterystycznym objawem jaki daje rak piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Sama brodawka może być wciągnięta, pogrubiała, o zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami.

Symptomy raka sutka mogą dotyczyć także skóry. Może ona być zaczerwieniona, zmieniona, z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia czy wciągnięcia. Objaw skórki pomarańczowej świadczy zazwyczaj o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego.

Do typowych objawów raka piersi nalezą również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz symptomy związane z przerzutami w odległych narządach.

Szczególnie agresywną postacią raka piersi jest zapalny rak sutka, który na szczęście występuje relatywnie rzadko. W badaniu przedmiotowym często nie stwierdza się guza, a objawem zapalnego raka piersi jest obrzęknięta „pomarańczowa” skóra.

ZOBACZ: JAK BADAĆ PIERSI

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Najczęstsze objawy raka piersi – lista

 • U kobiet, u których rozwija się rak sutka, zmiany w obrębie skóry piersi mogą obejmować zaciągnięcie skóry nad guzem (czasem bardzo dyskretne), obrzęk skóry, zmiany o charakterze tak zwanej „skórki pomarańczy” (objaw zaawansowanego raka piersi i częsty w raku zapalnym), zaczerwienienie skóry i jej owrzodzenie. Naciek skóry lub jej owrzodzenie to objaw zaawansowanego raka piersi podobnie jak guzki satelitarne.
 • Objawy raka piersi w obrębie brodawki sutkowej charakteryzują się wyciekiem z brodawki sutkowej, który ma charakter surowiczy lub surowiczo-krwisty, wciągnięciem brodawki (rzadki objaw nowotworu piersi), wykwitami o charakterze zmian krostowatych, w sytuacji progresji rakowi sutka może towarzyszyć krwawienie lub owrzodzenie.
 • Ból jest dość rzadkim objawem towarzyszącym pierwotnej zmianie w piersi, natomiast jest częstym symptomem zaawansowanego raka piersi, gdy na przykład obecne są przerzuty raka do kości. Niewielka grupa chorych kobiet z rakiem sutka odczuwa dyskretne dolegliwości w postaci kłucia, krótkotrwałego dyskomfortu i bólu w okolicy guza piersi.
 • Częstym objawem raka piersi jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie guza.
 • U niektórych chorych rak piersi przybiera postać zapalną i objawia się wówczas obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, zwiększonym uciepleniem i bolesnością.
 • U kobiet karmiących piersią, rak sutka został opisany jako zjawisko nazywane milk rejection sign, które polega na niechęci dziecka do ssania chorej piersi matki.
 • Charakterystyka objawów choroby nowotworowej piersi z przerzutami do odległych narządów zależy od lokalizacji tych zmian (duszność, bolesność związana ze złamaniem kości, zawrotu głowy i wymioty, niewydolność oddechowa)

Nowotwór piersi – jak wykryć

Rosnąca liczba wykrywanych nowotworów złośliwych w obrębie gruczołu piersiowego u chorych bez charakterystycznych symptomów i objawów raka piersi jest wynikiem prowadzonych na szeroką skalę badań rzesiewowych. Największe znaczenie we wczesnym wykrywaniu raka piersi ma mammografia, która umożliwia wykrycie postaci przedklinicznych.

Do cech sugerujących w badaniu mammograficznym obecność złośliwego procesu i mogących świadczy o rozwoju tak podstępnej choroby jaką jest rak sutka zaliczamy: asymetrię, obecność mikrozwapnień, litą zmianę o intensywnym wysyceniu i zaburzenia struktury gruczołu piersiowego. W przypadku wykrycia wspomnianych zmian konieczna jest dalsza ocena w kierunku diagnozy: rak piersi.

Nie każdy guz piersi jest rakiem, lecz do chwili wyjaśnienia jego natury powinien być traktowany jako potencjalny nowotwór złośliwy.

Warto pamiętać, że podstawą ustalenia ostatecznego rozpoznania w przypadku raka piersi jest zawsze wynik badania patomorfologicznego. Podstawą diagnostyki guza piersi jest biopsja gruboigłowa z oceną typu nowotworu, ekspresji receptorów, oceną stopnia złośliwości G i wskaźnika proliferacji Ki-67.

ZOBACZ: PROFILAKTYCZNA MASTEKTOMIA

Rak sutka – diagnostyka obrazowa

Diagnostyka nowotworów sutka opiera się na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznemu lub w niektórych przypadkach na badaniu rezonansem magnetycznym.

Klasyczna mammografia jest najważniejszą metodą obrazowania piersi.

Objawy mammograficzne zmiany łagodnej piersi to guzek o wysyceniu równym tkance gruczołowej, zmiana dobrze ograniczona, łagodne zwapnienia, zmiana o kształcie okrągłym, owalnym lub policyklicznym.

Mammografia pozwala na wykrycie zmiany o średnicy zaledwie kilku milimetrów, umożliwia ocenę lokalizacji guza oraz wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej)

Badanie USG cechuje się mniejszą czułością i swoistością, ale jest to technika szczególnie przydatna u młodych kobiet, które pragną sprawdzić czy w ich piersiach nie rozwija się tak podstępna choroba jak rak piersi. Ultrasonografia jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży. Nie znajduje zastosowania w badaniach przesiewowych ponieważ rzadko pozwala na wykrycie zmian niewyczuwalnych palpacyjnie.

Rezonans magnetyczny piersi to technika charakteryzująca się wysoką czułością i swoistością. Przeszkodą w powszechnej diagnostyce obrazowej raka piersi z wykorzystaniem MRI jest wysoki koszt procedury. W praktyce wykorzystywany jest w przypadku zmian niejednoznacznych i wymagających pogłębionej diagnostyki.

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Rak piersi – leczenie

Jak podkreślają eksperci – wczesne wykrycie guza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia raka piersi. W związku z tym, wszystkie kobiety powinny zachować czujność onkologiczną wyrażającą się znajomością objawów raka piersi oraz przestrzeganiem zasad profilaktyki. Należy również niezwłocznie konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące symptomy mogące sugerować rozwój raka piersi.

Rak przedinwazyjny przewodowy piersi (DSCI) wymaga leczenia chirurgicznego lub leczenia oszczędzającego pierś z uzupełniającą radioterapią, albo wykonania mastektomii.

W leczeniu radykalnym wczesnego raka piersi stosuje się: chirurgię, radioterapię, hormonoterapię, chemioterapię oraz leczenie anty-HER2.

Oznacza to, że optymalna strategia leczenia raka piersi powinna uwzględniać wielodyscyplinarną terapią skojarzoną. Wykorzystuje się zarówno metody leczenia miejscowego (zabieg chirurgiczny raka piersi i radioterapię) oraz postępowanie systemowe ( chemioterapia, hormonoterapia, leczenie celowane molekularnie lub immunoterapia).

Podstawą do ustalenia właściwej sekwencji leczenia raka piersi jest wynik badania histopatologicznego, ustalenie czynników prognostycznych i predykcyjnych oraz określenie stopnia zaawansowania choroby.

Zaleca się, aby pacjentki u których zdiagnozowano raka sutka był leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach referencyjnych.

W maju 2019 roku Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające w w Polsce system Breast Cancer Unit.

Oznacza to, że w naszym kraju powstaje sieć wyspecjalizowanych szpitali dedykowanym chorym z rakiem piersi. W takich placówkach osiąga się najlepsze wyniki leczenia raka piersi.

Rokowania przy raku piersi zależą od zaawansowania choroby, co podkreśla znaczenie wczesnego wykrycia guza oraz znajomości potencjalnych objawów raka piersi.

ZOBACZ: RAK PIERSI – BAZA WIEDZY

Bolą cię piersi? To może świadczyć o poważnej chorobie

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?fot. Adobe Stock

Każda z nas dba, żeby jej biust był piękny. Warto jednak zatroszczyć się też o jego zdrowie i reagować, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jednym z nich jest ból piersi, który może świadczyć ozmianach w gruczołach piersiowych– zwykle niegroźnych, czasem jednak wymagających pogłębionej diagnostyki. Oto 8 możliwych powodów.

Ból piersi:

Ból piersi przed okresem, czyli PMS

Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bolące, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Można wyczuć zgrubienia tkanki gruczołowej sutka, a brodawki bywają twarde. Przykre objawy ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki, powracają w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

You might be interested:  Niedociśnienie tętnicze – przyczyny, objawy, sposoby na niskie ciśnienie

Pomóc może dieta z ograniczeniem soli, kawy i czekolady. Czasem ból łagodzą chłodne okłady i leki ziołowe.

Ból piersi z powodu torbieli, czyli cyst

Duże zmiany powodują ból promieniujący do pachy. Niewielkie są jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Pojawiają się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Aby rozpoznać torbiel, trzeba wykonać USG i zazwyczaj biopsję cienkoigłową.

Ból piersi w ciąży i w połogu

Ból piersi w ciąży pojawia się już około 5 tygodnia. Piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Zdarza się, że po porodzie kobiety cierpią na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

W bólach ciążowych pomocne są chłodne okłady i naprzemienne natryski (ciepły – chłodny). W przypadku kłopotów połogowych ulgę przynosi przystawianie dziecka do piersi (mimo bólu). Doskonałe są też okłady z liści kapusty.

Mastopatyczny ból piersi

Charakterystyczny jest ból piersi, któremu towarzyszą obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (zgrubienia w piersiach). Ból wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem niemal natychmiast powraca.

Przyczyną mastopatii zwykle są zaburzenia hormonalne. Zmiany zwykle pojawiają się między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają. Aby je potwierdzić, konieczne jest USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, niekiedy mammografia. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne.

Na własną rękę możesz zażywać olej z wiesiołka, bo normalizuje poziom hormonów.

Ból piersi wywołany gruczolako-włókniakami

Są to guzy piersi. Wykrywa się je w badaniu USG i zawsze potwierdza przeprowadzając biopsję, która ostatecznie wskazuje, że zmiana jest gruczolako-włókniakiem.

Dość rzadko powodują ból – tylko w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do wylewu w obrębie guza. Zmiany przeważnie się usuwa. Jedynie małe gruczolako-włókniaki można pozostawić do obserwacji. Doraźnie, gdy pojawi się ból, pomaga schładzanie chorej piersi.

Ból piersi spowodowany np. stanikiem

Dolegliwości mogą mieć przyczyny bardzo prozaiczne, np. uraz wywołany mocnym naciskiem pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie hamowania. Bóle piersi nękają też kobiety, które noszą źle dobrane staniki (np. ze zbyt małymi miseczkami).

Jeśli masz kłopot z doborem biustonosza, poradź się brafiterki. A jeśli kupujesz go samodzielnie, pamiętaj, by zmierzyć obwód pod biustem oraz w biuście na wysokości brodawek.

W miseczkach powinno być 1–2 cm luzu, bo piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają, zmieniają kształt, natomiast pod biustem stanik powinien przylegać do ciała, ale nie może wrzynać się w nie.

Należy uważać na biustonosze z fiszbinami, które mogą zbyt uciskać piersi i powodować ból.

Ból piersi na tle nowotworowym

Ból piersi spowodowany rakiem pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy guzek przeważnie osiąga wielkość powyżej 1 centymetra i jest wyczuwalny przez kobietę podczas samobadania piersi. Może być umiejscowiony na obszarze całej piersi, także w obrębie sutka czy w okolicy dołu pachowego. Ma nieregularny kształt i nie daje się przesunąć palcami pod skórą.

W takiej sytuacji ważna jest szybka diagnoza. Dlatego po wyczuciu każdej zmiany w piersi bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków choroba jest wyleczalna. Konieczna jest operacja, a w przypadku nowotworu złośliwego operacja i chemio-radioterapia.

Każda kobieta powinna pamiętać o profilaktyce raka piersi, która powinna obejmować przede wszystkim regularne badania, czyli od 25. roku życia raz w roku obowiązkowo wykonywać badanie USG, a po 50. roku życia – mammografię.

Poza tym co miesiąc, pod koniec miesiączki lub za raz po miesiączce, kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi.

Jeśli będzie je wykonywać regularnie, będzie w stanie wychwycić każdą niepokojącą zmianę– przestrzega doktor Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

W przypadku raka piersi istotne są także kwestie genetyczne – na tę chorobę powinny być szczególnie uczulone te panie, które miały lub mają w rodzinie mamy, babcie czy ciocie chorujące właśnie na ten nowotwór w przeszłości.

Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy w najbliższej rodzinie kobiety chorowały na raka piersi. Jeżeli tak, to istnieje ryzyko obciążenia genetycznego. Wówczas należy zrobić badania genetyczne BRCA1 i BRCA2, aby potwierdzić lub wykluczyć mutację genów odpowiedzialnych za powstawanie nie tylko raka piersi, ale również jajników– dodaje doktor Basta.

Ból piersi wynikający ze stosowania antykoncepcji

Podczas przyjmowania tabletek lub stosowania plastrów antykoncepcyjnych zdarza się, że piersi są bardziej wrażliwe i mogą boleć. Wynika to z powiększenia gruczołów, na które oddziaływają hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych. Ból ustępuje po odstawieniu tabletek lub zmianie na inny rodzaj.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 21.05.2014 r.

Zobacz też:Jak zbadać piersi w domu?Co robić, gdy swędzą piersi?Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi?

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?Ekspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kłuje cię w piersiach? Tak może objawiać się sześć schorzeń

Każda z nas poczuje czasem taki ból. Zwykle trwa to tylko chwilę i samo przechodzi. Czasem jednak nie chce minąć albo nawraca. Sprawdźmy, o czym mogą ostrzegać takie dolegliwości.

O schorzeniu może świadczyć jednostronne kłucie. Przybiera na sile, gdy robimy głęboki wdech, kaszlemy lub wykonujemy ruchy tułowiem. Zmniejsza się po ułożeniu na bolesnym boku. Aby ustąpiło, konieczna jest farmakoterapia (ustalona przez lek. POZ).

Kłucie jest umiejscowione za mostkiem i udaje ból zawałowy. W rzeczywistości jednak to efekt… zbyt obfitego, tłustego i wzdymającego posiłku. Aby minęło, wystarczy poczekać, aż organizm strawi jedzenie (co może zająć nawet cały dzień).

Choć zazwyczaj daje o sobie znać w postaci pieczenia za mostkiem i zgagi, bywa, że wywołuje kłucie w klatce piersiowej. Dolegliwości pojawiają się po jedzeniu. Są silniejsze, gdy się pochylamy lub leżymy.

Pozbędziemy się ich dzięki lekkostrawnej diecie z ograniczeniem tłuszczu, kawy i alkoholu (zaleconej przez lek.

POZ), mniejszym posiłkom, a dodatkowo także zaprzestaniu palenia papierosów i noszeniu luźnej w pasie odzieży.

Gdy czujemy, że ból promieniuje z klatki piersiowej naokoło (np. do barków, ramion, pleców, szyi, szczęki lub nadbrzusza), zaczynamy się nagle zimno pocić, jest nam niedobrze lub wymiotujemy, a do tego ogarnia nas silny niepokój i lęk przed śmiercią – jak najszybciej wezwijmy pogotowie (dzwoniąc pod nr 999 lub 112) i, na ile się da, spokojnie na nie czekajmy.

Zdjęcie Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Spróbuj dokładnie zlokalizować ból /123RF/PICSEL

Alarmuje o nim kłucie za mostkiem, który jest silniejsze podczas głębokiego wdechu, leżenia lub skręcania tułowia. Typowe jest też, że dolegliwości słabną, gdy siedzimy lub pochylamy się do przodu. Możemy mieć gorączkę, spuchnięte nogi. Z pomocą przyjdzie nam farmakoterapia (zalecona przez lek. POZ).

Jeśli kłucie jest ciągnące, nasila się przy głębokim wdechu oraz niektórych ruchach, a do tego stopniowo się pogłębia, może być skutkiem zwyrodnień w odcinku szyjnym lub piersiowym. Dodatkowe objawy to np. bóle głowy i drętwienie rąk. Pomoże nam rehabilitacja (ze skierowaniem od specjalisty ortopedy).

Konsultacja: Hanna Dolińska, specjalista medycyny rodzinnej

Wideo

Zaczyna się sezon na pyszne i zdrowe borówki. Jakie mają właściwości?

Ból w klatce piersiowej – co może oznaczać?

Pacjenci bardzo częstoból w klatce piersiowej określają mianem bólu serca. Jednak te dolegliwości wcale nie muszą być związane tylkoz tym narządem.

Poza sercem w klatce piersiowej znajdują się duże naczynia krwionośne, nerwy, węzły i naczynia chłonne, a także płuca z drzewem oskrzelowym i początkowa część układu trawiennego.

Każdy z tych elementów, poza miąższem płuc, może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej bywa opisywany jest jako uczucie uciskania, gniecenia, pieczenia, rozpierania i kłucia, które może nasilać się podczas kaszlu lub wysiłku, a także promieniować do szyi, pleców i kończyn. Odczucia pacjentów są bardzo subiektywne i w głównej mierze zależą od przyczyny bólu. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć również:

 • zawroty głowy,
 • ogólne osłabienie,
 • duszności, 
 • nudności i wymioty,
 • zimne poty.
You might be interested:  Rehabilitacja kręgosłupa – ćwiczenia, zabiegi na kręgosłup

ZOBACZ TEŻ: Czym zajmuje się kardiolog? Jakie choroby leczy?

5 najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej

Zawał serca

Gniotącego, ściskającego i narastającego bólu w okolicy mostka i serca nie można lekceważyć, gdyż najprawdopodobniej jest to objaw zawału serca. Ból ten może promieniować do lewej ręki, a także szyi u żuchwy. Towarzyszą mu nudności i zawroty głowy, a pacjent jest osłabiony. W tej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pogotowie, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca, jest zespołem objawów spowodowanych niedostatecznym dotlenieniem komórek mięśnia sercowego. Przyczyną tego stanu jest stopniowe zwężanie światła tętnic, co utrudnia przepływ krwi do serca.

Stan ten objawia się bólem w klatce piersiowej zlokalizowanym za mostkiem, najczęściej w momentach wzmożonego posiłku, w stresie lub po posiłku. Ma on charakter uciskający i dławiący, towarzyszą mu duszności i uczucie rozpierania. Ból może promieniować do barków, szyi, żuchwy i szczęki oraz nadbrzusza.

Dolegliwości te należy jak najszybciej skonsultować z kardiologiem.

ZOBACZ TEŻ: Choroba wieńcowa – jak rozpoznać i jak leczyć?

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy, zwany też zgagą, objawia się uciskiem i bolesnym pieczeniem zlokalizowanym w okolicy mostka.

Powodem jest osłabienie dolnego zwieracza przełyku, co sprawia, że treść żołądkowa może się cofać. Objawom tym towarzyszą nudności, odbijanie się, ból gardła i kwaśny smak w ustach.

Jeżeli problem ma tendencję do nawracania, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Zatorowość płucna

To groźna choroba polegająca na zwężeniu lub zamknięciu tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez skrzepliny, powstałe w żyłach głębokich kończyn.

Objawy choroby pojawiają się nagle, najczęściej w postaci duszności, bólu w klatce piersiowej i suchego kaszlu. Zdarzają się przypadki zasłabnięć oraz plucie krwią.

Choroba wymaga leczenia przeciwkrzepliwego, a w cięższych przypadkach również hospitalizacji.

Zapalenie trzustki

Typowym objawem tej choroby jest uporczywy i silny ból w nadbrzuszu, utrzymujący się przez wiele godzin.

Z czasem przybiera on na sile, a towarzyszy temu podwyższona temperatura, nudności i wymioty. U części chorych ból może promieniować do pleców.

Jeżeli podejrzewamy, że może to być zapalenie trzustki, lepiej powstrzymać się od jedzenia i pić nieduże ilości płynów. Stan ten należy skonsultować z lekarzem.

Od pewnego czasu dokucza Ci ból w klatce piersiowej i chcesz się skonsultować ze specjalistą? Zamów wizytę na LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziesz tysiące spacjalistów przyjmujących pacjentów w całej Polsce.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Choć bólu w klatce piersiowej nie można lekceważyć, nie zawsze jest on objawem schorzenia zagrażającego naszemu życiu. Przykładowo taki ból może mieć podłoże psychicznie. Osoby, które często narażone są na silny stres w momentach zdenerwowania odczuwają kłujący ból w klatce piersiowej.

Podobnie bywa u osób mających częste ataki paniki, którym oprócz bólu towarzyszą duszności, zawroty głowy, nudności oraz przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. Ponadto niektóre leki mogą wywoływać ból w klatce piersiowej, w tym: inhibitory, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany.

Ból w klatce piersiowej to również typowy objaw w przebiegi półpaśca – choroby wywołanej reaktywacją wirusa ospy wietrznej.

Ból w klatce piersiowej – do kogo się zgłosić?

Gdy ból w klatce piersiowej ma charakter nawracający, nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż może być pierwszym sygnałem rozwijającej się choroby.

Pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i zleci podstawowe badania diagnostyczne. Na ich podstawie będzie mógł postawić wstępną diagnozę i zdecyduje, czy potrzebujemy pomocy specjalisty.

Wówczas możemy otrzymać skierowanie do kardiologa, gastrologa lub innego lekarza, w zależności od charakteru naszych dolegliwości.

ZOBACZ TEŻ: Ból w prawym boku brzucha – co może oznaczać?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Profilaktyka

Około 70% kobiet w ciągu życia doświadcza bolesności w obrębie piersi, jednak jedynie około 15% będzie wymagało leczenia. Większość dolegliwości bólowych występuje u młodych kobiet, przed menopauzą.

Lokalizacja bólu w obrębie piersi może być bardzo różna, dotyczyć jednej lub obu piersi lub występować w okolicy dołu pachowego. Również natężenie dolegliwości bywa różnorodne, od niewielkiego jak tkliwość czy ból piersi przy dotyku, uczucie ciężkości, napięcia czy przeszywające promieniujące kłucia.

 • Rozróżnia się dwa rodzaje bólu:
 • Ból cykliczny, związany z gospodarką hormonalną organizmu, występujący w tygodniu poprzedzającym miesiączkę, najczęściej w kwadrantach górnych – zewnętrznych piersi, w szczególności dotkliwy u kobiet z obecnością zmian mastopatycznych lub torbieli.
 • Ból niecykliczny, bez związku z działaniem hormonów, mogący występować w różnych kwadrantach, o różnej etiologii.

Najczęstsze przyczyny bólu w piersi występujące zarówno przy dotyku, jak i niezależnie od dotyku to:1. Torbiel w piersi – wypełnione płynem otorebkowane torbiele mogą powiększać się przed miesiączką i powodować kłujący ból.2.

Zmiany włóknisto-torbielowate, „mastopatyczne” powodują najczęściej ból w kwadrantach górnych-zewnętrznych przed miesiączką.3. Zapalenie piersi występujące najczęściej u kobiet karmiących lub po laktacji z powodu zablokowania przewodów mlekowych.

Widoczne są objawy stanu zapalnego na skórze w postaci zaczerwienienia, ucieplenia, obrzęku i bólu w piersi.4. Przebyte zabiegi operacyjne na piersiach – w trakcie formowania się blizny w postaci kłucia, pociągania.5.

Zapalenie w stawach żebrowo-obojczykowych objawia się bólem wzdłuż mostka jako miejscowy ból przy dotyku.6. Krwiak po urazie, stłuczeniu, któremu towarzyszą zmiany na skórze w postaci siniaka, otarcia.7. Niedopasowany biustonosz.8. Leki: hormonalne, antydepresanty, niektóre diuretyki.9.

Rak piersi pomimo, że najczęściej nie powoduje bólu, to pewne typy nowotworu jak rak zapalny mogą symulować obraz zapalenia i powodować miejscowy ból. Rosnące guzy mogą powodować uczucie dyskomfortu i tkliwości w piersi.

Należy pamiętać, aby nie lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych piersi. W przypadku występowania dolegliwości chronicznych, jak i nagłych ostrych napadów bólu piersi należy to skonsultować z lekarzem.

Niezależnie od występowania dolegliwości bólowych należy wykonywać regularnie badania profilaktyczne piersi.

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Ból piersi, szczególnie jeśli jest nietypowy lub występuje tylko w jednej z nich, może kojarzyć się z nowotworem. Tymczasem przyczyn bólu piersi może być mnóstwo – od źle dobranego biustonosza poprzez szalejące hormony aż po ciążę i wiele innych czynników.

Ból piersi przed okresem jest czymś, co zdarza się niezwykle często i nie jest objawem nieprawidłowym. Podobnie sprawa wygląda z bólem piersi w ciąży. Jest to zupełnie naturalne, że podczas magicznych 9 miesięcy piersi stają się wrażliwe, bolesne i nabrzmiałe.

Wiele kobiet uskarża się na bóle piersi pojawiające się na kilka dni przed planowaną miesiączką. Mogą występować również bóle piersi w połowie cyklu. Jest to naturalna reakcja tkanki gruczołowej, która zaczyna zatrzymywać wodę pod wpływem gwałtownego spadku estrogenów i jednoczesnego wzrostu progesteronu.

U niektórych kobiet ta zmiana hormonalna może zajść zaraz po jajeczkowaniu, dlatego bardzo często można usłyszeć o bólu piersi po owulacji. Ból związany z działaniem hormonów jest tępy, niekiedy kobiety określają go jako „kłujący”. Nasila się przy dotykaniu i zdejmowaniu stanika.

Poza tym piersi mogą wydawać się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Należy pamiętać, że każdy cykl miesiączkowy może różnić się od poprzedniego, jeśli chodzi o poziom wzrostu i spadku hormonów. Ma to odzwierciedlenie właśnie w bólu piersi – nie zawsze musi być on tak samo intensywny lub pojawiać się w tych samych dniach cyklu.

Nawet przy regularnych, np. 25-dniowych cyklach, ból piersi może występować raz na tydzień przed okresem, a raz 2 dni po owulacji.

Bolesność i tkliwość piersi może być pierwszym objawem ciąży. Nie jest to jednak ból wywołany spadkiem estrogenów. W tym przypadku poziom tych hormonów znacznie wzrasta, co pozwala na przeprowadzenie „rozbudowy” piersi przyszłej mamy. Zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe, dzięki którym będzie możliwe karmienie dziecka piersią.

Ból piersi w ciąży jest szczególnie uciążliwy w pierwszym trymestrze, a więc do końca 12. tygodnia. Po tym czasie staje się on nieco lżejszy i łatwiejszy do zniesienia, a piersi są mniej wrażliwe. Kobiety, które dotychczas sypiały bez biustonosza, mogą mieć z tym problem – piersi podczas zmiany pozycji w nocy mogą boleśnie „ciągnąć”.

Konieczna będzie również zmiana stanika na większy, ponieważ dotychczasowy może stać się za mały, co tylko będzie potęgować dyskomfort. Biust na początku ciąży znacznie się uwydatnia – dzieje się tak z powodu pojawienia się w nich kanalików mlekowych oraz zatrzymywania wody przez progesteron.

 Oprócz bólu, tkliwości i powiększania się, przyszłe mamy zauważą ściemnienie brodawek i uwidaczniające się na piersiach żyły. Wiele kobiet uskarża się na swędzenie piersi i uczucie suchej skóry. Już od pierwszych dni ciąży warto zadbać o jej uelastycznienie i nawilżenie. Dobrym pomysłem jest wcieranie oliwki po każdej kąpieli czy prysznicu.

Pomimo że biust w drugim trymestrze już nie jest tak bolesny, należy rozpocząć odpowiednią pielęgnację piersi, poprzez używanie kremów zapobiegających rozstępom. Ból piersi podczas karmienia w pierwszych dniach po porodzie może świadczyć z kolei o niewłaściwym przystawianiu dziecka.

Jeśli pomimo prawidłowego karmienia bolesność nie mija, warto zasięgnąć porady lekarza – może być to infekcja piersi lub nawał pokarmu. Szczególnie niepokojącym objawem jest towarzysząca bólom gorączka.

Odczuwanie nieznacznego bólu sutków na początku sesji karmienia piersią jest uznawane za normalne. Jeśli znaczny dyskomfort trwa przez cały czas trwania karmienia, zwykle wymaga to ustalenia i wyeliminowania jego przyczyny. Wśród powodów obecności bólu piersi w czasie laktacji wymienia się m.in.

występowanie na nich pęknięć, pęcherzów lub siniaków. Te objawy mogą pojawić się, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś, co często wynika z zastosowanej techniki przystawiania.

W niektórych przypadkach przyczyna leży w zaburzeniach anatomicznych, czego przykładem jest schorzenie nazywane ankyloglosją, polegające na występowaniu u dziecka zbyt krótkiego wędzidełka języka.

Stan ten może utrudniać karmienie piersią, a w przyszłości stanowić przyczynę wad zgryzu i zaburzeń wymowy, dlatego dąży się do wyeliminowania przyczyny na wczesnym etapie życia poprzez wykonanie chirurgicznego zabiegu podcięcia wędzidełka.

Występujący w czasie laktacji ból piersi w niektórych przypadkach może wynikać z powstania stanu zapalnego sutków (łac.

mastitis), które objawia się nabrzmieniem i zaczerwienieniem sutków, z towarzyszącą gorączką i złym samopoczuciem. Najczęściej symptomy zgłaszane są przez kobiety w czasie pierwszych 3 miesięcy laktacji.

Za podstawową przyczynę zapalenia sutków uznaje się zbyt słaby drenaż mleka, który może wynikać m.in. z:

 • uszkodzenia sutka, powodującego obrzęk i ucisk na przewody mleczne,
 • nadmiernej produkcji mleka,
 • zbyt rzadkich sesji karmienia.

Jeśli stan ten utrzymuje się przez 12-24 h, może dojść do infekcji bakteriami obecnymi w mleku. Skutkiem zakażenia jest zapalenie i pojawienie się jego objawów wspomnianych powyżej. Szacuje się, że zapalenie sutków pojawia się u 2-10 proc. kobiet karmiących piersią.

Postępowanie w łagodnych przypadkach stanu zapalnego sutków obejmuje głównie leczenie objawowe, polegające na podawaniu niesteroidowych środków przeciwzapalnych oraz stosowaniu zimnych kompresów.

 Zaprzestanie karmienia piersią nie jest konieczne w tej sytuacji – zaleca się całkowite opróżnienie piersi właśnie poprzez karmienie dziecka i/lub z wykorzystaniem laktatora. W zapaleniu sutków o cięższym przebiegu, przy dłuższym utrzymywaniu się objawów (powyżej 12-24 h) i obecności gorączki, konieczne może być dodatkowo zastosowanie antybiotyków.

Jeśli w ciągu 2-3 dni nie dojdzie do poprawy, powinna zostać przeprowadzona diagnostyka w kierunku innych przyczyn leżących u podłoża występujących objawów.

Ból piersi i sutków rzadko związany jest z występowaniem raka. Do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku nowotworu piersi, warto się jednak zgłosić, jeśli poza bólem zauważyłaś także co najmniej jeden z poniższych objawów:

 • guzek lub zgrubienie w piersi, którego nie było wcześniej,
 • zmiany w rozmiarze lub kształcie piersi,
 • wydzielina z sutków,
 • guzek lub opuchlizna pod pachą,
 • wgłębienie pod skórą piersi,
 • wysypka w okolicy brodawek sutkowych,
 • zmiana w wyglądzie sutków, np. pojawienie się wgłobienia.

Wymienione symptomy częściej świadczą o obecności nowotworu piersi niż odczuwanie bólu sutków. Ból piersi może być objawem jednego z rzadko występujących typów nowotworów – zapalnego raka piersi.

U pacjentów z tą chorobą obserwuje się tkliwość i powiększenie piersi. Dodatkowo, skóra na piersi jest ciepła i pogrubiona, może wyglądem przypominać skórkę pomarańczową. Ten rodzaj nowotworu stanowi około 1 proc.

przypadków raka piersi.

Bolesność piersi może mieć też zupełnie inne przyczyny, np. spowodowane urazem wywołanym przez nacisk pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie gwałtownego hamowania lub noszenie ciężkiej torby na ramieniu.

Ból piersi może być efektem nadmiernego wysiłku fizycznego i to nie tylko w czasie ekstremalnych ćwiczeń na siłowni, ale nawet domowych porządków. Na ból piersi skarżą się także biegaczki.

Jak pokazały wyniki badania wśród uczestniczek maratonu w Londynie w 2012 roku, na taki dyskomfort uskarżała się 1/3 startujących pań, a część z nich musiała zejść z trasy z powodu bólu. Działają tu prawa fizyki: podczas chodzenia kobiece piersi przemieszczają się w górę i w dół oraz na boki – ok. 33 proc.

w każdym kierunku, a wraz ze zwiększającym się tempem wzrasta odległość, na jaką przemieszczają się piersi – nawet do 51 proc. w górę i w dół. Przykładowo piersi kobiet o rozmiarze D potrafią przemieszczać się w czasie biegu nawet ok. 15,2 ± 4,2 cm.

Źle dobrany stanik jako przyczyna bólu piersi

Na ból piersi mogą się też uskarżać kobiety noszące źle dobrane biustonosze. Bielizna o zbyt luźnym obwodzie pod biustem powoduje ból wynikający ze złego podtrzymywania piersi, natomiast biustonosze o zbyt małych miseczkach powodują dyskomfort związany z nieustannym deformowaniem piersi.

Przy doborze właściwego stanika najlepiej skorzystać z porad brafiterki. Jeśli dobieramy go samodzielnie, pamiętajmy, by zmierzyć obwód pod biustem (zaniżając wartość) oraz w biuście na wysokości brodawek (tym razem nie ściskając się mocno).

W miseczkach powinno być 1-2 cm luzu, bo piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają, zmieniają kształt, natomiast pod biustem stanik powinien mocno przylegać do ciała.

Ból piersi – gruczolakowłókniaki

Gruczolaki i gruczolakowłókniaki są fragmentami nadmiernie rozwiniętej tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi, która odłączyła się od reszty.

Takie guzki są gładkie, twarde, ale – co ważne – są ruchome, czyli pod naciskiem dłoni przesuwają się pod skórą w stosunku do otaczających tkanek. Mogą być przyczyną powiększenia piersi, ale raczej nie bólu.

Pamiętajmy jednak, że żaden guz nie może być zdiagnozowany tylko za pomocą dotyku, wstępne rozpoznanie trzeba potwierdzić badaniami obrazowymi, a potem ewentualnie biopsją.

I chociaż gruczolakowłókniaki nie są złośliwe, lepiej dmuchać na zimne, dlatego w większości przypadków usuwa się je chirurgicznie, by potem każdą zmianę przebadać pod mikroskopem. Jedynie u kobiet poniżej 25. roku życia pozostawia się je do obserwacji (choć na życzenie pacjentki, po konsultacji z lekarzem, mogą być usunięte).

Przyczyną bólu piersi mogą być torbiele. Czy bolą? W zależności od fazy cyklu mogą się zmniejszać lub powiększać, zwłaszcza przed miesiączką, co powoduje, że piersi stają się wówczas wrażliwe na dotyk, tkliwe.

 Torbiele są okrągłe, zwykle miękkie, przypominają pęcherzyki wypełnione płynną lub galaretowatą substancją i tak jak gruczolaki przesuwają się pod wpływem dotyku. Torbiele zaczynają rosnąć, gdy wchodzimy w okres menopauzy, czyli wtedy, kiedy poziom hormonów zaczyna spadać.

Choć niekiedy bywają one duże i bolesne, to bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Ale na pewno należy je uważnie obserwować.

Silny ból piersi powodują także brodawczaki. Zmiany te tworzą się w przewodach mlecznych, blokują je, prowadząc do powstania stanów zapalnych i bolesnych ropni.

Inne przyczyny bólu piersi i sutków

Niecykliczny ból sutków może pojawiać się na skutek występowania kilku innych czynników. Wśród nich wymienia się:

 • przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej – badania pokazują, że nawet u 1/3 kobiet otrzymujących pomenopauzalną hormonalną terapię zastępczą pojawia się problem bolesności piersi,
 • nielaktacyjne zapalenie sutków – choć zapalenie sutków występuje najczęściej w czasie laktacji, czasami może dojść do tego stanu także z przyczyn niezwiązanych z karmieniem piersią; objawy to – tak jak u kobiet karmiących – ból, obrzmienie, zaczerwienienie oraz podwyższenie temperatury ciała,
 • ropnie mnogie pach – choroba zapalna skóry, objawiająca się jako guzki zapalne; choć najczęściej objawy ograniczone są do dołów pachowych, czasami zajęte mogą być także brodawki sutkowe,
 • zażywanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, kardiologicznych, antybiotyków.

Źródła:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *