Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

Leczenie protetyczne polega na odbudowie utraconych tkanek zęba, jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem w tej dziedzinie stomatologii jest wstawianie brakujących zębów. Istnieje wiele metod odbudowy protetycznej:

 • Licówki
 • Korony
 • Mosty
 • Protezy częściowe i całkowite
 • Implanty
 • Illay i onlay

Licówka jest to cienki płatek porcelany nakładany na przednią (licową) część zęba. Dzięki licówkom można łatwo i w mało inwazyjny sposób ukryć defekty estetyczne uśmiechu. Metoda ta pozwala zmienić wygląd zębów, nadać im nowy kształt, wydłużyć, poszerzyć, zlikwidować szpary między zębami, a nawet w niektórych przypadkach umożliwia wizualną korektę ustawienia zębów.

Jednak zmiana kształtu zęba (lub zębów) nie satysfakcjonuje tak bardzo jak zmiana koloru. Właśnie dlatego, dzięki licówkom można zmienić barwę naszego uzębienia.

Materiał z jakiego wykonywane są licówki to porcelana, która poprzez różnorodność swoich odcieni umożliwia odpowiednie dopasowanie koloru do oczekiwań pacjenta.

W celu rozjaśnienia uśmiechu, licówki zakładane są na przednie zęby – od trójki do trójki lub w razie potrzeby od czwórki do czwórki. Na pozostałe zęby widoczne podczas uśmiechu stosuje się korony porcelanowe.

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

W zależności od przypadku, możemy zastosować:

 • Koronę całkowitą , która jest pełną rekonstrukcją zęba. Może być wykonana zarówno na zębie żywym jak i na zębie martwym uprzednio przeleczonym kanałowo.
 • Korona całkowita na zębie żywym – zabieg ten polega na oszlifowaniu / spiłowaniu części zęba, w taki sposób aby powstał filar, do którego można będzie przytwierdzić „czapeczkę” odzwierciedlającą naturalny kształt naszego zęba.
 • Korona całkowita na zębie martwym – w tym przypadku konieczne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego w celu wzmocnienia filaru protetycznego by precyzyjnie umieścić na nim koronę. 

Korony mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej, gdzie metal stanowi wnętrze korony, natomiast warstwę wierzchnią tworzy porcelana, dzięki której metal jest  zupełnie niewidoczny.

Jednak należy liczyć się z tym, że metal  jest materiałem nieprzeziernym i odbija światło w niekorzystny sposób, a co za tym idzie, przy nieodpowiednim oświetleniu, ząb może wydawać się matowy i nienaturalny.

Korony na podbudowie metalowej, mogą być wykonane z wykorzystaniem:

 • Stali stomatologicznej
 • Stopu złota z platyną

Ze względu na trwałość metalu, korony te, doskonale sprawdzają się przy odbudowie zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Natomiast do odbudowy zębów przednich zaleca się korony pełnoceramiczne. Materiał, z którego są wykonane, posiada bardzo zbliżone właściwości, do tego który naturalnie występuje w zębach.

W odróżnieniu od koron na podbudowie metalowej, korony pełnoceramiczne nie posiadają metalowego trzonu, w tym rodzaju odbudowy metal zastąpiony jest tlenkiem cyrkonu, dzięki czemu wokół korony nie tworzy się szare przebarwienie dziąsła.

Korona na podbudowie z tlenku cyrkonu charakteryzuje się wysoką przenikalnością światła, a im więcej światła w sztucznej koronie tym bliżej do naturalnego wyglądu zęba.

Tlenek cyrkonu sprawdza się nie tylko poprzez swoje właściwości optyczne, jest również materiałem trwałym, odpornym na zgniatanie, ścieranie i tworzenie się przebarwień.

Jednak największą zaletą tego rodzaju koron jest wysoka biozgodność z tkankami i błoną śluzową, dzięki czemu nie wywołuje alergii, dodatkowo sprzyja procesom samooczyszczania, umożliwia najlepszą higienę, nie powodując zalegania osadów nazębnych.

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

Most protetyczny jest formą stałego (niezdejmowanego) uzupełnienia braków międzyzębowych.

Warunkiem do tego rodzaju odbudowy jest obecność odpowiednio usytuowanych zębów filarowych, na których osadzony zostanie most. Wizualnie most protetyczny składa się z kilku połączonych ze sobą koron tworzących przęsło, dzięki czemu możliwe jest wypełnienie pustych przestrzeni międzyzębowych.

Mosty metalowe licowane porcelaną –  w tym przypadku metal stanowi wnętrze koron składających się na most, natomiast warstwę wierzchnią tworzy porcelana, dzięki której metal jest zupełnie niewidoczny.

Jednak należy liczyć się z tym, że metal  jest materiałem nieprzeziernym i odbija światło w niekorzystny sposób, a co za tym idzie, przy nieodpowiednim oświetleniu, zęby mogą wydawać się matowe i nienaturalne.

Mosty pełnoceramiczne – materiał z którego są wykonywane to tlenek cyrkonu, posiada on bardzo zbliżone właściwości, do tego który naturalnie występuje w zębach. Mosty pełnoceramiczne charakteryzują się wysoką przenikalnością światła, a im więcej światła, tym bliżej do naturalnego wyglądu zębów.

Tlenek cyrkonu sprawdza się nie tylko poprzez swoje właściwości optyczne, jest również materiałem trwałym, odpornym na zgniatanie, ścieranie i tworzenie się przebarwień.

Największą zaletą tego rodzaju uzupełnień protetycznych jest wysoka biozgodność z tkankami i błoną śluzową, dzięki czemu nie wywołuje alergii, dodatkowo sprzyja procesom samooczyszczania, umożliwia najlepszą higienę, nie powodując zalegania osadów nazębnych.

Mosty adhezyjne –  są to uzupełnienia protetyczne mocowane do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego. Wskazaniem do ich stosowania są braki jednozębowe.Nie wymagają szlifowania zębów, są więc znacznie mniej inwazyjne w porównaniu do tradycyjnych mostów porcelanowych.

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

Protezy częściowe są to ruchome uzupełnienia protetyczne, stosowane w przypadku rozległych braków zębowych.

Wyróżniamy kilka typów protez częściowych:

 • akrylowe – zarówno płyta protezy jak i zęby wykonane są z akrylu. Utrzymywane są w jamie ustnej za pomocą klamer protetycznych – haczyków wystających z protezy i obejmujących ząb lub zęby pacjenta. Proteza akrylowa jest alternatywą w przypadku, gdy nie ma warunków do wykonania innej protezy np. szkieletowej bądź pacjenta nie stać na wykonanie protezy innego rodzaju. Proteza akrylowa nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem, jej największa wada polega na tym, że opiera się bezpośrednio na błonie śluzowej i dziąsłach. Wywiera w ten sposób nacisk na kość znajdującą się pod nimi prowadząc do jej sukcesywnej utraty.
 • szkieletowe – skonstruowane są z metalowego szkieletu zaopatrzonego w klamry i ciernie – zwane również trzpieniami. Ciernie są to wypustki opierające się na żujących powierzchniach zębów i przenoszące tym samym siły żucia poprzez zęby na ozębną i kość. Jest to fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych i stanowi niewątpliwie zaletę tego rodzaju uzupełnień. Dzięki metalowej konstrukcji, proteza jest wytrzymała i stabilna, a przy tym cienka, delikatna i łatwa w utrzymaniu higieny. Jedynym mankamentem tego rodzaju uzupełnień protetycznych są wcześniej już wspomniane metalowe klamry, które odpowiadają za utrzymanie protezy w jamie ustnej. Aby uniknąć niekosmetycznego wyglądu, możliwe jest wykonanie specjalnego mocowania na koronach poprzez zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe. Jednak wymaga to okoronowania zębów sąsiadujących z protezą. Połączenie protezy z koronami następuje bez widocznych elementów metalowych, co umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu kosmetycznego.
 • nylonowe – wykonane ze specjalnego elastycznego tworzywa, dzięki czemu nie łamią się i nie pękają. Nylon jest materiałem bardzo transparentnym, przez co doskonale komponuje się z naturalną śluzówką pacjenta. Poza tym uzupełnienia protetyczne tego rodzaju są lekkie, cienkie, dobrze utrzymują się w jamie ustnej, ale co najważniejsze, nie mają metalowych klamer – estetyczne klamry w kolorze dziąseł. Protezy nylonowe nie wywołują reakcji alergicznych.

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

Inlay i onlay, są to stałe wypełnienia porcelanowe lub kompozytowe wykonywane w laboratorium protetycznym. Jest to doskonałe rozwiązanie przy ubytkach obejmujących znaczną część korony zęba. Aby wykonać takie wypełnienie konieczne jest pobranie wycisków aby perfekcyjnie odwzorować kształt zęba. Wypełnienia tego rodzaju charakteryzują się  wyjątkową trwałością, dokładnością i estetyką.

MOSTY PROTETYCZNE

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych
PROTETYKA
Warszawa, ul. Belgradzka 12 tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123    
 • O NAS
 •  USŁUGI
 • NASI LEKARZE
 • CENY
 • GALERIA
 •  MEDIA O NAS
 • PORADY
 • JAK DOJECHAĆ
 • KONTAKT
strona główna > usługi > protetyka > mosty > pytania MOSTY | KROK PO KROKU | PYTANIA Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące mostów protetycznych. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt. Co to jest most protetyczny? Pojęcie most protetyczny jest bardzo trafne, gdyż doskonale ujmuje istotę tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Most protetyczny odbudowuje brakujące zęby w postaci wiszącego przęsła, dla którego zakotwiczenie stanowią zęby własne pacjenta lub implanty. Most protetyczny należy do uzupełnień stałych, to znaczy takich, których pacjent nie jest w stanie samodzielnie wyjąć z buzi. Dzięki temu mosty protetyczne są uzupełnieniami bardzo komfortowymi dla pacjenta. Pacjent użytkujący mosty protetyczne jest w stanie czuć się z nimi tak komfortowo, jak z własnymi zębami. Jest to komfort nieosiągalny dla żadnego rodzaju protez wyjmowalnych. Most protetyczny Kliknij aby powiększyć animację do góry   Jakie są wskazania do wykonania mostów protetycznych? Wskazaniem do wykonania mostu protetycznego są braki międzyzębowe. Oznacza to, że z jednej i drugiej strony luki musi być ząb kwalifikujący się jako filar mostu. Mostu nie można wykonać, jeśli brakuje zęba filarowego. Na przykład nie można odbudować za pomocą mostu szóstki, jeśli zęby kończą się na piątce. W takiej sytuacji rozwiązaniem są implanty lub protezy ruchome. do góry   Jakie są rodzaje mostów protetycznych? Rodzaj mostu protetycznego zależy przede wszystkim od tego, jakie rodzaju korony protetyczne go tworzą. Most protetyczny może składać się z:

 • koron porcelanowych na podbudowie stalowej
 • koron porcelanowych na podbudowie ze złota
 • koron pełnoceramicznych LAVA na podbudowie z tlenku cyrkonu
 • koron pełnoceramicznych InCeram
 • koron akrylowych (mosty tymczasowe)

W zależności od rodzaju filarów mosty protetyczne mogą być oparte na zębach własnych lub implantach. do góry   Jakie są alternatywne dla mostów metody leczenia protetycznego? Zamiast mostów protetycznych możemy zastosować implanty. Przewagą implantów jest przede wszystkim brak zaniku kości, który ma miejsce pod przęsłem mostu (więcej na ten temat w odpowiedzi na pytanie dlaczego kość pod przęsłem mostu zanika). Kolejna zaleta to brak konieczności szlifowania i okoronowywania zębów filarowych, szczególnie jeśli te zęby same z siebie nie wymagają koron protetycznych i byłyby okoronowywane tylko ze względu na zaplanowany most. W tym zestawieniu implanty mają tylko jeden minus, jest to bowiem rozwiązanie droższe.Alternatywę dla mostów protetycznych stanowią również protezy ruchome. Jeśli warunki na to pozwalają (jest dostateczna liczba zębów własnych) mogą to być protezy szkieletowe. W innych przypadkach będą to protezy osiadające (oparte na błonie śluzowej). Protezy ruchome są zdecydowanie mniej komfortowe dla pacjenta niż mosty. Protezy ruchome również nie chronią kości wyrostka zębodołowego przed zanikiem, natomiast protezy osiadające nie tylko nie chronią kości przed zanikiem lecz drastycznie ten zanik przyspieszają. Podstawową zaletą protez ruchomych jest jednak niska cena w porównaniu do kosztów leczenia mostami protetycznymi czy implantami. do góry   Czy wykonanie mostu jest bolesne? Wykonanie mostu protetycznego wymaga oszlifowania zębów filarowych. Gdy są one żywe, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on całkowicie bezbolesny. W przypadku zębów martwych, po leczeniu kanałowym nie ma nawet potrzeby podawania znieczulenia. do góry   Czy warto uszkadzać zdrowe zęby żeby zrobić most? Szlifowania zębów pod most protetyczny z całą pewnością nie można nazywać ich uszkadzaniem. Jest to jednak leczenie inwazyjne, a zęby oszlifowane już zawsze będą musiały być przykryte koronami, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy o zastąpieniu mostu implantami. Mimo to zdecydowanie gorszym rozwiązaniem jest pozostawienie nie uzupełnionego braku zębowego. Zęby stanowią połączony układ, brak nawet jednego zęba, szczególnie zęba trzonowego, powoduje znaczące zaburzenia w tym układzie. Zęby sąsiadujące z luką zaczynają się przechylać a zęby przeciwstawne – wysuwać się. Wieloletnie pozostawienie bez uzupełnienia rozległych braków w odcinkach bocznych powoduje przeciążenie zębów przednich doprowadzające do ich rozchwiania i utraty. Dlatego uzupełnienie wszystkich brakujących zębów, nie tylko istotnych z puntku widzenia estetyki zębów przednich ale także i bocznych jest podstawowym celem leczenia protetycznego. Pozostaje kwestia doboru metody: najlepsze rozwiązanie to implanty a najmniej korzystne – protezy ruchome. Mosty protetyczne są niejako pośrodku z ogromną przewagą nad protezami wyjmowalnymi, a z komfortem i estetyką zbliżonym do implantów. Wymagają jednak, niestety, oszlifowania zębów filarowych. Jednak wszędzie tam, gdzie trzeba uzupełnić braki zębów, a implanty z różnych przyczyn nie wchodzą w grę, mosty protetyczne są najlepszym rozwiązaniem nawet wziąwszy pod uwagę konieczność oszlifowania zębów. Dylematu takiego nie ma, jeśli zęby przeznaczone pod filary mostu i tak wymagałyby wykonania koron z innych wskazań, są na przykład bardzo zniszczone lub mają bardzo duże, nie rokujące utrzymania wypełnienia. W takiej sytuacji bez żalu można pogodzić się z koniecznością oszlifowania zębów. Więcej we wskazaniach do wykonania koron protetycznych. do góry  Czy można łączyć w moście implanty z własnymi zębami? Takie rozwiązanie nasuwa się samo w przypadku braków skrzydłowych, kiedy nie można zrobić standardowego mostu ze względu na brak dalszego zęba filarowego (na przykład zęby kończą się na piątce, a chcemy odbudować szóstkę i siódemkę). Wydawałoby się, że wystarczy wówczas wprowadzić jeden implant i połączyć go za pomocą mostu z własnym zębem pacjenta. Niestety nie można tak robić. Wynika to z różnicy ruchomości implantów i zębów własnych. Te ostatnie dzięki ozębnej mają zawieszenie hydrauliczne, to znaczy wykazują pewną ruchomość. Implanty natomiast są zespolone z kością w sposób trwały. Połączenie implantów i zębów własnych za pomocą mostu powodowałoby systematyczne odcementowywanie się korony filarowej na implancie, w skrajnym przypadku mogłoby doprowadzić do patologicznej ruchomości implantu. Dlatego w przypadku braków skrzydłowych należy wprowadzić dwa implanty i wykonać na nich niezależny most na implantach, bez włączania zębów własnych. do góry   Co to jest punkt w moście? Co to znaczy most trzypunktowy lub czteropunktowy? Punkt w moście to jedna korona protetyczna. Jako punkt liczy się każda korona, zarówno filarowa jak i ta z przęsła (odbudowująca brakujący ząb). Zatem most trzypunktowy będzie składał się z trzech koron – dwóch filarowych i jednej w przęśle (brakującej). Analogicznie most czteropunktowy będzie składał się z czterech koron: dwóch filarowych i dwóch w przęśle mostu (odbudowujących brakujące zęby). Znając tę zasadę łatwo można obliczyć liczbę punktów w moście potrzebną do odbudowy określonej luki międzyzębowej. Do liczby brakujących zębów należy dodać dwa punkty (korony filarowe). Znając liczbę punktów w przyszłym moście bardzo łatwo możemy obliczyć jego cenę. Cena mostu jest równa cenie danej korony pomnożonej przez liczbę punktów (czyli liczbę takich koron w moście). do góry   Moje zęby kończą się na czwórkach. Czy mogę odbudować kolejne zęby za pomocą mostów? Za pomocą klasycznego mostu protetycznego opartego na zębach własnych niestety nie. Wynika to z braku tak zwanego dalszego filaru – to tak samo, gdyby ktoś chciał wykonać most nad rzeką mocując go tylko z jednej strony. Zasady fizyki wykluczają prawidłowe utrzymanie takiego mostu. Alternatywą jest most na implantach. W sytuacji przedstawionej w pytaniu należałoby wprowadzić implanty w miejscu piątki i siódemki i wówczas wykonać trzypunktowy most na implantach. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy nie lepiej wprowadzić trzy implanty i wykonać na nich trzy oddzielne korony protetyczne. Oczywiście jak najbardziej można tak zrobić, wiąże się to jednak z kosztami trzeciego implantu. Rezygnacja z dodatkowego implantu na rzecz mostu protetycznego pozwala na ostateczne zmniejszenie ceny leczenia protetycznego. Więcej informacji o mostach na implantach. do góry   Ile czasu trwa wykonanie mostu protetycznego? Czas wykonania mostu protetyczneego zależy od jego rozległości (wielkości) oraz rodzaju koron, z których zostanie wykonany. Czas wykonania mostu składającego się ze standardowych koron porcelanowych na podbudowie ze stali stomatologicznej lub ze złota wynosi około 5-7 dni roboczych i obejmuje 2-3 wizyty (zobacz mosty krok po kroku). Dodatkowe 2 dni robocze i 1 wizyta będą potrzebne w przypadku konieczności uprzedniego wykonania wkładu koronowo-korzeniowego na jeden z zębów filarowych. Wykonanie mostu pełnoceramicznego z tlenku cyrkonu w systemie LAVA trwa około 8-14 dni roboczych i obejmuje 2-3 wizyty (zobacz mosty krok po kroku). Czas ten jest dłuższy, gdyż komputerowy projekt mostu jest wysyłany do Centrum Frezowania LAVA, które wykonuje i przesyła do naszego laboratorium podbudowę cyrkonową. Czas wykonania pracy może się wydłużyć przy większej liczbie wykonywanych mostów. Podane powyżej terminy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie (skróceniu lub wydłużeniu) w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Szczegółowy harmonogram pracy i wizyt jest zawsze ustalany z pacjentem przed rozpoczęciem leczenia a Przychodnia Stomatologiczna ANIDENT dokłada wszelkich starań, aby został on dotrzymany. do góry   Czy do czasu wykonania mostu protetycznego będę zmuszony/a chodzić z nieuzupełnioną luką? Nie. W stomatologii i protetyce nie ma sytuacji, w których pacjent jest zmuszony opuścić gabinet stomatologiczny bez uzupełnionego braku zębowego. Zawsze stosuje się uzupełnienie tymczasowe. Jego rodzaj zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli pacjent dotychczas użytkował ruchomą protezę częściową, może z powodzeniem korzystać z niej jeszcze przez kilka dni do czasu wykonania mostu protetycznego. Jeśli pacjent nie ma uzupełnienia własnego, wykonuje się tymczasowy most protetyczny wykonany z koron akrylowych. Taki most z powodzeniem spełnia swoją podstawową rolę, to znaczy zapewnia pacjentowi odpowiedni komfort i estetykę. Dzięki mostowi tymczasowemu fakt trwania leczenia protetycznego pozostaje do wiadomości tylko pacjenta i protetyka. W przypadku braków zębów bocznych, kiedy luki nie widać przy uśmiechu a  pacjent  jest przyzwyczajony do tej sytuacji, rezygnuje się z wykonania mostu tymczasowego. W takim przypadku dla pacjenta nic się nie zmienia, natomiast ogranicza się koszty leczenia związane z ceną wykonania mostu tymczasowego. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym wypadku oszlifowane zęby filarowe wymagają przykrycia koronami tymczasowymi dla ich ochrony. W zależności od wybranego rozwiązania mogą to być pojedyncze korony tymczasowe tylko na oszlifowane zęby filarowe albo most tymczasowy. do góry   Dlaczego kość pod przęsłem mostu zanika? Zanik kości pod przęsłem można zaobserwować po kilku -kilkunastu latach użytkowania mostu protetycznego. Zanik ten nie jest związany z samą obecnością mostu, kość zanikałaby w tym miejscu dokładnie tak samo, gdyby mostu nie było. Przyczyną zaniku kości jest brak stymulacji. Każdy ząb przenosząc siły żucia na kość, stymuluje jej rozwój w swojej bezpośredniej okolicy. Po utracie zęba dochodzi do rozrzedzenia kości w tej okolicy, a następnie zmniejszania się jej w wymiarze podłużnym i poprzecznym. Wykonanie mostu protetycznego rozwiązuje problem estetyczny i funkcjonalny natomiast pozostaje bez wpływu na zanik kostny, gdyż most protetyczny nie zapewnia bezpośredniej stymulacji kości w miejscu utraconych zębów. Wśród uzupełnień protetycznych taką stymulację zapewniają jedynie implanty, które są mocowane bezpośrednio w kości i przenoszą siły żucia na tę okolicę dokładnie tak, jak robiły to zęby naturalne. Zanik kostny niesie za sobą szereg niekorzystnych następstw. Ubytki ilościowe i jakościowe kości wpływają na ogólne pogorszenie sprawności układu stomatognatycznego proporcjonalnie do obszaru zaniku. Zanik kostny utrudnia przyszłe leczenie protetyczne (gorsza retencja protez) oraz implantologiczne (brak miejsca na implanty) i wymusza zabiegi regeneracyjne w postaci sterowanej regeneracji kości. Wreszcie zanik kostny po wielu latach powoduje obniżenie się wyrostka kostnego co może doprowadzić do powstania szpary między grzbietem wyrostka kostnego a przęsłem mostu. W skrajnych sytuacjach, po wielu latach taki most będzie wymagał wymiany na nowy most protetyczny z odpowiednio dłuższymi koronami w przęsle, dopasowanymi do nowych warunków. do góry   Mam most. Czy mogę zamienić go na implanty? Tak, można wykonać implanty w miejscu brakujących zębów, wcześniej uzupełnionych za pomocą mostu. Trzeba jednak pamiętać, że po zdjęciu mostu protetycznego zęby filarowe pozostaną oszlifowane i będą wymagać przykrycia koronami protetycznymi. Wówczas będą to już pojedyczne korony na każdy ząb filarowy, natomiast w luce pod przęsłem zdjętego mostu można umieścić implanty. Muszą być oczywiście spełnione wszystke warunki wymagane do wprowadzenia implantów, czyli odpowiednia ilość i jakość kości oraz brak przeciwskazań. do góry  Czy mosty protetyczne to dobre rozwiązanie? Podstawową zaletą mostów protetycznych jest komfort ich użytkowania. Jako uzupełnienia stałe stwarzają warunki bardzo zbliżone do fizjologicznych, dzięki czemu pacjent niejako zapomina, że gryzie nie swoimi zębami. Dlatego mosty protetyczne są wielokrotnie lepsze niż wszelkiego rodzaju protezy wyjmowalne. Jedyną alternatywą dla mostów, o podobnym komforcie i estetyce stanowią implanty. Jednak implanty wciąż pozostają rozwiązaniem droższym. Szczególnie w przypadku odbudowy rozległych braków zębowych mosty okażą się wielokrotnie tańsze niż analogiczna odbudowa na implantach. Ostateczna decyzja co do wyboru metody leczenia protetycznego zależy głównie od dwóch czynników: warunków klinicznych oraz kosztów leczenia. Wszędzie tam, gdzie warunki kliniczne pozwalają na wykonanie mostów protetycznych, a implanty nie wchodzą w grę ze względu na cenę lub ze względu na złą jakość kości, mosty protetyczne są najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem. do góry   Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Przychodni ANIDENT. Szczegóły na stronie kontakt. Zobacz również: do góry  

NZOZ PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA Warszawa ul. Belgradzka 12 metro Natolin  tel. 507 300 900 22 43 66 123 22 43 66 122 Przychodnia jest czynnaod poniedziałku do piątku w godzinach

 1. 800 – 2100 w soboty 800 – 1400
 2. ZAPRASZAMY

→ Implanty zębów • Warszawa Bemowo • leczenie implantologiczne, wszczepianie implantów zębowych • • • FachowyDentysta.pl

Każdy ubytek w uzębieniu wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Implanty zębów stanowią rodzaj “odbudowy” utraconego zęba wraz z jego korzeniem.

Jest to bardzo ważny element odbudowujący, który wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie.

W naszym centrum stomatologii Fachowy Dentysta wykonujemy implanty stomatologiczne, stosując przy tym nowoczesne i przystępne cenowo rozwiązania.

Czym są implanty zębów?

Implanty to najnowsza odpowiedź stomatologii na problem utraty zębów, spowodowany próchnicą, chorobami przyzębia czy urazami. W przeciwieństwie do starszych metod, które zaledwie ukrywały braki w uzębieniu, zastosowanie implantów pozwala zarówno odtworzyć piękny uśmiech, jak i przywrócić funkcję zęba.

Implant zębowy wykonany jest z tytanu i przyjmuje postać niewielkich śrubek umieszczanych w kości, które zastępują korzeń zęba. Tak jak korzenie zdrowych zębów, są one niewidoczne.

Materiał, z którego są wykonane implanty zębów, zostaje w sposób naturalny przyjęty przez organizm pacjenta.

Tytanowe implanty zębowe stanowią podstawę, na której mocuję się porcelanową koronę protetyczną uzupełniającą brak uzębienia lub, w przypadku większych braków w uzębieniu, most lub protezę.

Implanty doskonale wkomponowują się w uzębienie, dając dzięki temu poczucie komfortu i trwałości. Najlepiej działają wtedy, kiedy wszczepione są jak najszybciej, nawet w dniu usunięcia zęba. Pomaga to uniknąć problemów związanych z zanikiem kości i deformacją łuków zębowych prowadzących do niekorzystnej zmiany wyglądu twarzy.

W stomatologii implant zastępuje korzeń zębowy i zostaje wszczepiony w kości w miejscu braku zębowego. Osadzony implant działa jak fundament dla odpowiedniej korony, protezy, lub mostu protetycznego.

Jest to jedyny sposób na zastąpienie naturalnego, zdrowego zęba pod względem estetyki, jak również prawidłowej funkcji.

Osadzenie implantu to zabieg chirurgiczny, który ma na celu wszczepienie tytanowego implantu w tkankę kostną, która naturalnie odbudowuje się wokół implantu w procesie „osteointegracji”. Dzięki temu procesowi możliwe jest wytrzymałe i pewne zamocowanie implantu.

Implant sam w sobie nie stanowi substytutu utraconego zęba – dopiero właściwa rekonstrukcja protetyczna (np. korona, proteza, czy most) zamocowana na jednym lub większej ilości implantów pozwala odtworzyć działanie naturalnych zębów. Część protetyczna zostaje zamontowana na implancie dopiero po pełnej osteointegracji.

Zobacz, jakie systemy implantologiczne stosujemy w naszej klinice stomatologii.

Korony na zęby – wskazania, rodzaje, zakładanie, cena, alternatywa dla koron zębowych

 • brak pojedynczego zęba;
 • brak kilku zębów obok siebie lub w różnych miejscach;
 • brak większości zębów (bezzębie);
 • nietolerancja tradycyjnych (wyjmowanych) protez.

Brak jednego lub kilku zębów może przyczyniać się do dyskomfortu psychicznego oraz prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Dlatego ważne jest, aby po utracie nawet jednego zęba jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, ponieważ nieleczone braki w uzębieniu prowadzą do ścierania się zębów, pęknięć szkliwa, ubytków przyszyjkowych, a także zwiększają podatność na próchnicę i paradontozę.

Do leczenia implantologicznego kwalifikuje się większość pacjentów o dobrym ogólnym stanie zdrowia. Warunkiem wszczepienia implantów są zdrowe dziąsła i tkanki przyzębia oraz odpowiednia ilość tkanki kostnej, potrzebnej do stabilnego zamocowania implantu. Wszyscy pacjenci, którzy rozważają możliwość leczenia implantologicznego, otrzymają w naszej klinice odpowiednią konsultację lekarską.

Przeciwwskazania do implantów zębowych

Istnieją pewne warunki, które stanowią przeciwwskazanie do zastosowania implantów, lub wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem. Występują one u:

 • pacjentów nałogowo palących tytoń, co utrudnia proces gojenia;
 • pacjentów nadużywających alkoholu, który zatrzymuje gojenie tkanek przyzębia;
 • pacjentów cierpiących na paradontozę (choroby przyzębia należy w pierwszej kolejności wyleczyć, aby umożliwić skuteczne wszczepienie implantów);
 • pacjentów o obniżonej odporności (np. cierpiących na choroby układu odpornościowego, zażywające leki sterydowe, lub leczonych radioterapią).

Ponadto na liście ogólnych przeciwwskazań (względnych) do założenia implantów zębowych znajduje się:

 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • zaawansowana osteoporoza;
 • nowotwory;
 • choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm);
 • zaburzenia układu krzepnięcia krwi;
 • choroba reumatoidalna;
 • padaczka;
 • wiek poniżej 16-17 lat ze względu na niezakończony jeszcze proces rozwoju kości.

Przygotowanie do zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych

Przed implantacją stomatologiczną lekarz dokonuje szczegółowego badania jamy ustnej.

Zwraca uwagę przede wszystkim na stan zębów i dziąseł, rozmiar zatok przynosowych i szczękowych, położenie kanału nerwu zębodołowego dolnego oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów.

W tym celu przeprowadzane jest kilka badań, m.in. badanie RTG i pantomogram, które pozwalają określić, w jakim stanie są okolice planowanej implantacji.

Jak przebiega założenie implantów zębowych?

Leczenie implantologiczne przebiega kilkuetapowo:

I Konsultacja i przygotowanie odpowiedniego planu leczenia

Pierwszym krokiem jest konsultacja z chirurgiem stomatologicznym i przygotowanie odpowiedniego planu leczenia. Na pierwszej wizycie określane są możliwości i wskazania do zabiegu na podstawienie badań RTG i pantomogramu.

II Część chirurgiczna – wszczepienie implantu

Wszczepienie implantów odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa około 60 minut, jest bezbolesny, ale wymaga ogromnej precyzji.

Aby wprowadzić implanty, należy nawiercić w kości niewielkie otwory, w które wkręca się tytanowe implanty zębów. Następnie należy odbudować ząb za pomocą mostu porcelanowego czy korony porcelanowej mocowanej na implantach.

Wszczepiony implant wymaga czasu na zintegrowanie się z kością, a proces rekonwalescencji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

III Wizyty kontrolne – proces gojenia

Około 7-10 dni po wszczepieniu implantu pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, podczas której usuwane są szwy.

Następnie po okresie minimum 3 miesięcy w przypadku zębów dolnych oraz minimum 6 miesięcy w przypadku zębów górnych pacjent przychodzi na osteointegrację implantu (zarośnięcie kością).

Po tym czasie chirurg stomatolog odsłania górną część implantu i wprowadza tzw. śrubę gojącą na czas tygodnia w celu ukształtowania tkanek miękkich dla uzyskania optymalnej estetyki.

IV Część protetyczna – wybór odpowiedniej korony

Po upływie około tygodnia od wprowadzenia śruby pobierany jest wycisk na łącznik i koronę. Podczas ostatniej wizyty w gabinecie stomatologicznym zostaje przykręcony łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie to jest stabilne, stomatolog przechodzi do zamocowania korony protetycznej.

Aby uzyskać więcej informacji na temat założenia implantów zębowych, zachęcamy do zapoznania się z naszym szczegółowym opisem na temat tego, jakie krok po kroku są etapy leczenia implantologicznego.

Wskazania po zabiegu założenia implantów zębowych

Bezpośrednio po wszczepieniu implantów zębów nie należy:

 • palić i spożywać alkoholu;
 • podejmować wysiłku fizycznego;
 • gryźć twardych pokarmów w okolicach implantu;
 • dotykać implantu językiem ani zębami;
 • wykonywać gwałtownych ruchów szczoteczką do zębów.

Jeżeli w miejscu zabiegu pojawi się obrzęk, objawy można złagodzić za pomocą stosowania zimnych okładów.

Implanty stomatologiczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły jeden lub kilka zębów.

Obecna technologia umożliwia wszczepienie implantów nawet tym osobom, które utraciły ząb/zęby wiele lat temu.

Implanty pozwalają uzupełnić brakujące zęby bez konieczności ingerowania w strukturę zdrowych zębów. Najważniejsze zalety wynikające ze zastosowania implantów stomatologicznych to:

 • Poprawa wyglądu oraz samopoczucia fizycznego i psychicznego – dzięki implantom zęby odzyskują swoją naturalną urodę i poprawiają estetykę twarzy.
 • Doskonała odbudowa w przypadku bezzębia – dzięki implantom znika problem ruszającej się protezy. Implanty dają komfort i bezpieczeństwo, jakiego nie daje żadna ruchoma proteza.
 • Większa wygoda – implanty nie powodują dyskomfortu, takiego jak ruchome protezy.
 • Wzmocnienie uzębienia – implanty nie naruszają sąsiadujących zębów, dzięki czemu zwiększa się ich trwałość.
 • Ochrona przed zanikiem tkanki kostnej – po wyrwaniu zęba, bez wszczepienia implantu, tkanka kostna zaczyna stopniowo zanikać, ponieważ nic jej nie utrzymuje w pierwotnym położeniu.
 • Przywrócenie naturalnego uzębienia – implanty przywracają funkcję swobody wymowy, gryzienia i żucia.

Wytrzymałość – tytanowe implanty są bardzo wytrzymałe, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą nawet dożywotnio spełniać swoją funkcję, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do oszczędności finansowej.

Całkowity koszt leczenia implantologicznego jest uzależniony od ilości zastosowanych implantów, rodzaju rekonstrukcji protetycznej oraz od tego, czy konieczna jest poprawa kości przed zabiegiem.

Standardowo koszty leczenia dzieli się na dwie części rozłożone w czasie. W pierwszym, chirurgicznym etapie leczenia pacjent ponosi koszt zabiegu wszczepienia implantu.

W drugiej części zawiera się koszt właściwej odbudowy za pomocą korony lub mostu.

W klinice Fachowy Dentysta całkowita cena pojedynczego implantu wraz z odbudowaną na nim koroną porcelanową (na metalowej podbudowie) to około 4500 PLN. Wykorzystanie w pełni ceramicznej korony na implancie to koszt 5250 PLN.

Zapraszamy Państwa do naszego cennika implantów zębowych, w którym znajdą Państwo szczegółowe ceny zabiegów implantologicznych. Oferujemy Państwu atrakcyjną możliwość finansowania ratalnego w systemie Santander.

W naszym gabinecie oferujemy zarówno mosty i korony wykonane z porcelany na podbudowie metalowej lub w pełni porcelanowe z podbudową cyrkonową. Ze względu na potrzebę użycia specjalnych łączników pomiędzy koroną a implantem, odbudowanie koron na implantach jest droższe od użycia koron na korzeniu naturalnego zęba.

Najlepszym wyborem będą implanty. Implanty to najlepsza metoda na uzupełnienie zębów, które daje pacjentom komfort taki jak przy użytkowaniu naturalnych zębów. Implanty są estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne. Służą po wszczepieniu na długie lata, w przeciwieństwie do protez, które trzeba systematycznie wymieniać.

Najlepszym wyborem są implanty. Most jest alternatywą dla pacjentów, u których występują przeciwwskazania do implantacji. Most sprawdza się tymczasowo oraz różni się wyglądem od naturalnego zęba. Implanty służą długie lata, most trzeba systematycznie wymieniać.

Licówki możemy wykonać tylko na naturalnych zębach pacjenta, natomiast implanty wykonujemy, gdy pacjent traci naturalny ząb wraz z korzeniem. Wtedy najlepszą metodą uzupełnienia jest wszczepienie implantu zębowego.

Sam zabieg wszczepienia implantu w znieczuleniu miejscowym wymaga jednej, godzinnej wizyty w klinice. Po zabiegu, nowy implant musi zagoić się i zintegrować się z kością, co trwa od 3 do 4 miesięcy w przypadku dolnych implantów i 5 do 6 miesięcy, jeśli chodzi o implant w miejsce górnego zęba.

Przez cały ten okres implant jest niewidoczny. Po pełnym zagojeniu i udanej osteointegracji lekarz może założyć na implant koronę protetyczną, most, czy protezę. U pacjentów, u których kości żuchwy lub szczęki jest za mało lub są zbyt słabe by utrzymać implant, niezbędne są dodatkowe zabiegi odbudowy kości.

W takich przypadkach leczenie może trwać dłużej o rok lub więcej.

Współczesna medycyna zna odpowiedź na ten problem – istnieją sposoby na skuteczną poprawę poziomu tkanki kostnej, co umożliwia odpowiednie wszczepienie i solidne zamocowanie implantu. Nasz implantolog przeprowadza zabieg sinus lift, czyli podniesienie zatoki, oraz GBR, czyli zabieg sterowanej regeneracji tkanki kostnej.

Jeśli są one traktowane przez pacjenta z odpowiednią opieką, mogą spełniać swoją funkcję dożywotnio. Należy pamiętać, że każdy ząb zrekonstruowany na implancie narażony jest na szkodliwe czynniki, takie jak choroby przyzębia, nieodpowiednią higienę, czy urazy fizyczne, dlatego należy dbać o niego tak samo, jak o własne zęby.

Podczas wszczepienia implantu stosuje się znieczulenia miejscowe, dzięki czemu jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Masz więcej pytań dotyczących implantologii stomatologicznej? Zobacz, o co najczęściej pytają pacjenci, decydując się na implanty zębowe.

Zapraszamy do naszego centrum stomatologii na Bemowie, gdzie profesjonalnie wszczepiamy implanty zębów.

UsługaCena
Konsultacja ze specjalistą w zakresie implantologii100 zł
Zdjęcie szwów i znieczulenieW cenie zabiegu
Sterowana regeneracja kości (GBR) ( włącznie z ceną materiału)1500 zł
Zabieg podniesienia dna zatoki (Sinus Lift)3 500 zł
Cześć Chirurgiczna
Wszczepienie implantu oraz odsłonięcie (system Mis)2 250 zł
Wykręcenie miniimplantu100 zł
Cześć Protetyczna
Korona porcelanowa (podbudowa metalowa)2 250 zł
Korona porcelanowa (podbudowa metalowa) w przęśle mostu1 000 zł
Korona cyrkonowa z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym3 800 zł
Pełnoceramiczna korona na implancie3 000 zł
Pełnoceramiczna korona w przęśle mostu1 500 zł
Proteza (pełen łuk) mocowana na zatrzaskach do implantów5 000 zł
Całkowity koszt
1 implant (włącznie z 1 koroną porcelanową)4 500 zł
1 implant (włącznie z 1 koroną pełnoceramiczną; na łączniku standardowym)5 250 zł
1 implant + 1 korona pełnoceramiczna z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym standardowym6 050 zł
Wykonanie indywidualnego wysokoestetycznego łącznika800 zł
 • https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
 • https://fachowydentysta.pl/
 • No more posts to load.
 • Load More Posts

Loading posts…

 1. 10b9b9
 2. /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
 3. off
 4. off

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *