Ozonowanie zębów to metoda leczenia zębów, która często stosowana jest u dzieci. Nie każdą zmianę można jednak wyleczyć tą metodą. Zobacz, co to jest ozonoterapia, skutki uboczne, jakie może mieć i jak skuteczna jest ta metoda leczenia zębów u dzieci?
Próchnica u dzieci − skąd się bierze?
Leczenie ubytków próchniczych u najmłodszych pacjentów niejednokrotnie spędza sen z powiek rodzicom i lekarzom pedodontom, czyli lekarzom stomatologom, który leczą dzieci. Nie tylko zęby mlecze, ale i świeżo wyrżnięte zęby stałe, czyli takie, w których nie nastąpiło zakończenie rozwoju korzenia, są szczególnie narażone na rozwój ogniska próchniczego.
Do rozwoju próchnicy przyczyniać się może też kilka cech anatomicznych:
- cienka warstwa zewnętrznej warstwy zęba, czyli szkliwa
- szerokie kanaliki zębinowe, które ułatwiają penetracje bakterii
- duża komora zęba z rogami, które podchodzą wysoko pod warstwę zębiny
- głębokie, trudne do oczyszczenia bruzdy
- obniżona sprawność manualna młodego pacjenta
- dieta bogata w węglowodany
Połączenie tych czynników sprawia, że bardzo szybko dochodzi do rozwoju próchnicy. Niestety, wtedy wizyta u dentysty staje się konieczną traumą dla dzieci, rodziców i lekarza. Klasyczne usuwanie ogniska zapalnego z użyciem wiertła, czyli popularnie nazywane „borowaniem” okazuje się niemożliwe.
Młodociany pacjent nie jest w stanie znieść towarzyszącemu mu dyskomfortu, boi się znieczulenia, a także nie jest w stanie utrzymać długo otwartej buzi tak, żeby lekarz mógł pracować. Na prowadzenie wizyt adaptacyjnych, czyli zapoznających dzieci z gabinetem i zabiegami jest już za późno.
I co wtedy?
Ozonoterapia w stomatologii − na czym to polega?
Ozon to wysoko reaktywnym gaz, bezpieczny dla tkanek i obojętnym smakowo. Pozwala na dezynfekcje pola zabiegowego lub tkanek zęba już w ciągu 20 sekund!
Leczenie zębów z wykorzystaniem ozonu opiera się na jego działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwwirusowym i zdolności do dezaktywacji produktów metabolizmu bakterii próchnicotwórczych (Streptococcus mutans).
Ozonoterapię można stosować w stomatologii zarówno w trakcie leczenia zębów mlecznych (ozonowanie zębów mlecznych), jak i stałych. Zabieg jest szybki i całkowicie bezbolesny. Na ząb zakładany jest specjalny silikonowy kapturek, który połączony jest w obiegu zamkniętym z ozonatorem, czyli urządzeniem wytwarzającym ozon.
Zamknięty obieg gazu jest istotny, żeby zabieg był bezpieczny.
Pamiętaj o tym, że ozon to wysoko reaktywny utleniacz i jego wdychanie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia! Niemniej jednak, jeżeli zostaną zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa pracy nie ma niebezpieczeństwa kumulacji gazu w organizmie czy powstania jakikolwiek skutków ubocznych.
Niestety, mimo oczekiwań rodziców, zabieg ten nie jest złotym środkiem na wyleczenie każdej zmiany próchniczej. Trzeba pamiętać, ze owszem działa on bakteriobójczo, ale uniknąć „borowania” można tylko w nielicznych przypadkach.
Ozonowanie zębów będzie skuteczne, gdy zmiana jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju, tak naprawdę obejmuje tylko zewnętrzna warstwę − szkliwo.
Kiedy tkanki zęba są miękkie, niestety konieczne jest usunięcie ich tradycyjnymi metodami, przy użyciu wiertła, a zabieg ozonoterapii można zastosować wtedy tylko wspomagająco.
Leczenie zębów ozonem − inne zastosowania ozonu
U dzieci, u których pojawiają się pierwsze zęby trzonowe, wykorzystuje się ozon w trakcie lakowania bruzd i w przy zabiegu fluoryzacji.
U dorosłych natomiast ozonoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób przyzębia, do dezynfekcji kanałów w trakcie leczenia kanałowego, przed implantacją jako odkażenie pola zabiegowego i profilaktycznie po usunięciu ósemek, jako metoda zapobiegająca powstawaniu powikłań zapalnych. Ozon pozwala także wyeliminować nadwrażliwość zębów.
Ozonoterapia − przeciwwskazania
Zabiegów z zastosowaniem ozonu nie powinno stosować się u:
- astmatyków,
- u osób cierpiących na choroby kardiologiczne (po świeżo przebytym zawale lub użytkowników rozrusznika serca),
- z nadczynnością tarczycy
- schorzeniami neurologicznymi takimi jak np. padaczka
- u kobiet w ciąży (zwłaszcza w I trymestrze)
- przy stwierdzonej alergii na ozon
- przy zaburzeniach krzepnięcia, małopłytkowości
Podsumowując, zabieg ozonoterapii może być bezpiecznie wykorzystywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Ale dopiero po ocenie zarówno ich stanu zdrowia, a przede wszystkim obrazu klinicznego zmiany w zębie. Zastosowanie lecznicze tylko i wyłącznie ozonu jest możliwe w przypadku wczesnej zmiany próchniczej. Najczęściej jednak konieczne jest tradycyjne leczenie i wypełnienie zębów.
To daje gwarancję uniknięcia w późniejszym czasie dolegliwości bólowych i całkowite wyleczenie zęba przyczynowego. Ważne, żeby pamiętać, że to lekarz stomatolog podejmuje decyzję odnośnie leczenia.
Dlatego, szczególnie rodzicie małych pacjentów, nie powinni naciskać na niego i traktować ozonoterapii jako cudownego środka na rozwiązanie problemu „zepsutych zębów”. To prawidłowa higiena i regularne wizyty kontrolne powinny być podstawą profilaktyki przeciwpróchniczej.
Leczenie zębów mlecznych – Lapisowanie i czy lapisowanie bezbarwne jest równie skuteczne?
Strona główna » Poradniki » Leczenie zębów mlecznych – Lapisowanie i czy lapisowanie bezbarwne jest równie skuteczne?
dr Arleta Nawrolska (współautor) 10.10.2019
Lapisowanie jest zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę.
Dzięki zabiegowi lapisowania zmienione chorobowo tkanki zęba ulegają wysyceniu substancją o działaniu bakteriobójczym – nie cofa to zmian które zaszły, ale zapobiega ich progresji.
Niestety po standardowym lapisowaniu zęby mleczne stają się czarne, co jest główną wadą lapisowania. Istnieje jednak jeszcze metoda lapisowania bezbarwnego.
Lapisowanie zębów mlecznych powinno się wpisać w dziedzinę profilaktyki stomatologicznej, bo jest ono właściwie próbą hamowania początkowego procesu próchnicowego.
Metodę tę stosuje się w przypadku obecności próchnicy powierzchni gładkich zębów mlecznych u dzieci, które ze względu na brak współpracy często nie sposób leczyć w tradycyjny sposób.
Najczęściej zabieg dotyczy zębów przednich zaatakowanych przez tzw. „próchnicę butelkową”.
Do standardowego zabiegu lapisowania wykorzystuje się przede wszystkim azotan srebra, co niestety zabarwia zęby na kolor czarny.
Jest to ten element, który martwi rodziców w lapisowaniu najbardziej – przebarwienie tkanek zęba na charakterystyczny czarny kolor na skutek wytrącenia się cząsteczek srebra stanowi dość dużą obawę przed wykonaniem zabiegu.
Ponieważ próchnica u dzieci rozwija się bardzo dynamicznie i obejmuje w krótkim czasie wiele zębów co finalnie może doprowadzić do zniszczenia mleczaków oraz pojawienia się stanów zapalnych tkanek sąsiadujących.
Ważne jest aby zabieg lapisowania zastosować możliwie jak najszybciej po pojawieniu się zmian chorobowych.
Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie nie zareagują, możliwe że jedyną metodą walki z próchnicą pozostanie usunięcie zębów.
Dostępna jest metoda lapisowania bezbarwnego z wykorzystaniem chlorku cynku zamiast azotanu srebra , jednak zarezerwowana jest dla drobnych, wczesnych zmian próchnicowych. Metoda bezbarwna jest mniej skuteczna niż metoda z zastosowaniem srebra.
Jednakże rozpoczęta w odpowiednim momencie przynosi równie dobre rezultaty.
W obydwu przypadkach lapisowania, z uwagi na proces leczenia, bardzo ważne jest przywiązywanie wagi do systematycznej powtarzalności zabiegu zgodnie z planem leczenia i stosowania się do ogólnych zaleceń lekarza.
Zabieg lapisowania polega na nałożeniu preparatu na osuszone, zmienione powierzchnie zębów i nie powoduje doznań bólowych u dziecka.Taką procedurę należy powtórzyć jeszcze dwa razy w odstępach okołotygodniowych- łącznie 3 wizyty. Po 3 miesiącach cała seria jest powtarzana.
Po kolejnych 3 – kontrolujemy efektywność działań i zazwyczaj powtarzamy procedurę. Niekiedy, po tym etapie leczenia, gdy zmiany próchnicowe się nie powiększają rezygnujemy z dalszego nakładania preparatu.
Zazwyczaj leczenie lapisowaniem jest kontynuowane aż do momentu wymiany uzębienia na stałe.
Gdy zdarzy się, że dojdzie do progresji zmian chorobowych pomimo lapisowania będzie konieczne zastosowanie innych metod leczenia. Dlatego zachowanie odpowiedniej procedury i higieny w czase całego procesu leczenia jest niezwykle ważne.
Cały zabieg trwa krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku.
Lapisowanie jest rozwiązaniem czasowym i nie leczy próchnicy, a jedynie hamuje jej rozwój. Impregnowanie jest więc wyborem lepszym lub jedynym możliwym, gdy nie można borować czy usunąć zęba. Dodatkowo za wyborem tego zabiegu przemawia, iż jest on bezbolesny i powoduje mniejszy stres u dziecka.
Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza zarówno przed wizytą oraz po zabiegu lapisowania. Podstawowym zaleceniem jest, iż po wizycie dziecko nie może przez godzinę jeść i pić. Należy pamiętać, że efekt zabiegu jest w dużej mierze zależny od przestrzegania zasad i wskazówek dotyczących procesu leczenia, a sam lapis bez odpowiedniej higieny i diety nie da rezultatu!
Bezbarwny lapis dla małych dzieci!
W przypadku metody z zastosowaniem lapisu bezbarwnego problem przebarwienia nie występuje. W klinice Pro Ortodont stosujemy lapisowanie bezbarwne – leczenie zębów mlecznych u małych dzieci.
Zabieg lapisowania nie leczy próchnicy tylko powstrzymuje jej rozwój.W późniejszym okresie po zahamowaniu procesu próchnicowego możemy spokojnie pracować nad adaptacją do wizyt stomatologicznych i czekać, aż dziecko dojrzeje do tradycyjnego leczenia oraz wzrośnie zaufanie między nim a lekarzem dentystą.
Wtedy planuje się oczyszczenie ubytków wiertłem i wypełnienie ubytków materiałem glass-jonomerowym lub estetycznie kompozytem. We wczesnym rozpoczęciu leczenia pomagają nowoczesne metody znieczulenia jak np.
„bezigłowe” znieczulenie WAND, które pozwoli na bezstresowe rozpoczęcie procesu leczenia.
Lapisowanie jest często koniecznością. Niestety wśród rodziców krąży dość częste przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo i tak wypadają i zostają zastąpione zębami stałymi.
Jest to myślenie błędne, które może zaszkodzić naszym dzieciom w przyszłości. O zęby mleczne również należy dbać, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zębów stałych.
Lapisowanie i pozostałe formy leczenia mleczaków są więc bardzo istotne.
- Dbajmy zatem o zęby naszych dzieci a unikną one wielu problemów w przyszłości.
- Artykuł opracowała klinika Pro Ortodont
Lapisowanie, czyli dlaczego niektóre dzieci mają czarne ząbki?
Zabieg jakim jest lapisowanie wzbudza dosyć spore kontrowersje. Niektórzy nie wyobrażają sobie dopuścić do tego by ich dzieci miały czarne ząbki, inni traktują go jako ostatnią deskę ratunku u niechętnego do leczenia dziecka. Dziś rozłożę zabieg lapisowania zębów mlecznych na czynniki pierwsze i odpowiem na pytania które najczęściej się w związku z nim pojawiają.
1. Co to jest lapisowanie?
Lapisowanie, a w zasadzie impregnacja, to dosyć popularny zabieg stosowany w celu leczenia próchnicy w zębach mlecznych. Polega na nasączeniu chorej części zęba (tej gdzie jest próchnica) antybakteryjnym preparatem, który powstaje w wyniku połączenia dwóch płynów .
Po ich połączeniu zachodzi reakcja chemiczna podczas której na zębie osadza się warstwa impregnatu działająca bakteriobójczo. Do impregnacji można zastosować kilka środków chemicznych jednak zdecydowanie najpopularniejszym jest azotan srebra. Po jego połączeniu ze strącalnikiem wytwarzany jest białczan srebra który działa silnie bakteriobójczo.
To właśnie on odpowiada za ciemny (czarny/ brązowy) kolor zęba po zabiegu.
Lapisowanie wielu osobom myli się z lakierowaniem i lakowaniem. O różnicach pomiędzy zabiegami przeczytacie w TYM WPISIE.
2. Komu proponujemy zabieg lapisowania?
Zabieg lapisowania jest bardzo szybki w przeprowadzeniu i całkowicie bezbolesny, dlatego najczęściej proponowany jest u najmłodszych pacjentów, którzy nie wytrzymają na fotelu tradycyjnego leczenia. Wynika to także z tego, że ten sposób leczenia próchnicy stosujemy przy płytkich ale rozległych ubytkach, a takie zmiany są właśnie charakterystyczne dla zębów mlecznych u malutkich dzieci.
3. Jak wygląda zabieg lapisowania?
Lekarz delikatnie oczyszcza zęby dziecka miękką szczoteczką z wodą utlenioną. Następnie je osusza i izoluje od pola zabiegowego. Dentysta przykłada na zmianę dwie watki nasączone różnymi płynami (każdą po 3 razy) – w wyniku ich połączenia na zębie wytrąca się antybakteryjna warstwa impregnatu. Całość jest całkowicie bezbolesna i bardzo szybka w przeprowadzeniu.
4. Czy zabieg lapisowania trzeba powtarzać?
Tak, zabieg lapisowania przeprowadzamy w seriach. Wizyty powtarzamy 3 razy w tygodniowych odstępach, a następnie wracamy na kolejną serię po 3 miesiącach.
5. Czy po lapisowaniu mozna założyć do zęba wypełnienie?
Jak najbardziej można, a nawet powiem, że trzeba! Lapisowanie powinno być traktowane jako leczenie tymczasowe i jak tylko lekarzowi uda się osiągnąć porozumienie z małym pacjentem, należy założyć wypełnienia ostateczne.
Jedną z Wad lapisowania jest to, że w żaden sposób nie odbudowuje ono ubytku w zębie przez co ząb jest cały czas osłabiony i podatniejszy na wszelkie uszkodzenia.
Dlatego też powinno się dążyć do jak najszybszego założenia wypełnienia.
6. Co to jest bezbarwny lapis?
Zamiast azotanu srebra do lapisowania można użyć chlorku cynku. Zaletą tej metody jest brak ciemnego przebarwienia na zębach. Badania wskazują jednak, że ta metoda jest mniej skuteczna i nie nadaje się do stosowania przy ostro przebiegającej chorobie próchnicowej.
7. Czy zęby się osłabiają po lapisowaniu?
Zęby nie osłabiają się po lapisowaniu, ale także nie zostają dzięki niemu odbudowane także są zdecydowanie słabsze od zdrowych zębów. Sam lapis nie osłabia zębów ani nie sprawia, że są one bardziej kruche – to wszystko wina próchnicy. Dlatego jak tylko to będzie możliwe, należy założyć w takim ząbku wypełnienie.
8. Zęby mleczne zostały zalapisowane, co dalej?
Godzinkę po lapisowaniu maluch powinien powstrzymać się od picia oraz jedzenia. Niestety zaimpregnowanie zębów nie rozwiązuje wszystkich stomatologicznych problemów Waszego dziecka.
Tak na prawdę, lapis pomoże Wam wyhamować galopującą próchnicę, ale to od Was w dużym stopniu zależy jak dalej potoczy się sytuacja. Bez wzorowej higieny jamy ustnej, prawidłowej diety, odpowiednio dobranej profilaktyki fluorkowej próchnica wróci i dalej będzie “zjadać” zęby.
Do tego trzeba pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie. A jak tylko dziecko sobie pozwoli (i będzie jeszcze do czego) to należy rozważyć założenie wypełnienia w zębie.
9. Jeżeli nie lapisowanie, to co?
Niestety, bez leczenia zęby Waszego dziecka same się nie uzdrowią. Jeżeli w zębach jest już próchnica, to trzeba jak najszybciej przejąć nad nią kontrolę nawiązując ścisłą współpracę z dentystą (w TYM wpisie napisałam Wam dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne).
Alternatywą dla lapisowania jest ozonowanie. Polega na podawaniu specjalną końcówką na powierzchnię zęba przez około 40-60 sekund ozonu. W tym czasie dziecko także musi wykazać się cierpliwością i współpracować z lekarzem. Niewiele gabinetów jest jednak wyposażonych w sprzęt do ozonowania.
Najlepszą metodą leczenia jest założenie wypełnienia do zęba. Przy absolutnie niewspółpracujących maluchach rozważamy wykonanie zabiegu w narkozie, w sedacji wziewnej (gaz rozweselający), czy z pomocą środków farmakologicznych.
Warto też znaleźć stomatologa, który ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi i w stosowaniu wymienionych metod.
Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!
Lapisowanie zębów
2017-11-09 7:15 lek. dent. Krzysztof Górowski
Lapisowanie zębów, inaczej impregnacja, to technika leczenia próchnicy, która atakuje zęby mleczne. Kiedy konieczne jest lapisowanie zębów? Jak przebiega i czy jest bezpieczne? Jakie są skutki uboczne lapisowania zębów? Jaka jest skuteczność lapisowania zębów?
Lapisowanie, inaczej impregnacja, jest techniką leczenia próchnicy. Stosowane jest lapisowanie zębów mlecznych. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej malucha już około 5-6 miesiąca życia.
Do około 3 roku życia w jamie ustnej widoczne są już wszystkie zęby mleczne. Już od początku należy o nie odpowiednio dbać. Wśród dorosłych krąży mit, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak same wypadną. Nie jest to prawdą.
O zęby mleczne należy prawidłowo dbać i jeżeli to konieczne odpowiednio leczyć. Uzębienie mleczne bierze udział w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy. Zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla swoich stałych następców.
Często przedwczesna utrata zęba mlecznego powoduje rozwinięcie lub nasilenie wady zgryzu, co skutkuje koniecznością leczenia ortodontycznego w przyszłości.
Spis treści
Posłuchaj, na czym polega i jak przebiega lapisowanie zębów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video
Na czym polega lapisowanie?
Impregnacja ubytku polega na wysyceniu związkami chemicznymi próchnicowo zmienionych tkanek zęba. Do impregnacji najczęściej używa się dwóch związków azotanu srebra lub chlorku cynku. Pierwszy z nich ze względu na swoją skuteczność jest częściej stosowany.
Lapisowanie, jeżeli jest wskazane może zostać wykonane już w bardzo wczesnym wieku.
Związki chemiczne stosowane do lapisowania mają dwojakie działanie. Po pierwsze są bakteriobójcze, po wtóre powodują mineralizację a więc wzmacniają rozmiękłe tkanki zęba.
Wskazaniem do wykonania lapisowania są rozległe płaskie ubytki próchnicowe, w których nie ma możliwości założenia wypełnienia, czyli potocznie nazywanej ,,plomby’’. Ubytki takie występują między innymi w ‘próchnicy butelkowej’, często spotykanej u maluchów.
Ten rodzaj próchnicy charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, który w krótkim czasie powoduje całkowite zniszczenie koron zębów. Szczególnie narażone są na nią zęby sieczne. Inną sytuacją, która może skłonić do wykonania zabiegu lapisowania jest dziecko nieskore do współpracy, niecierpliwe.
W takiej sytuacji łatwiej nakłonić dziecko do bezbolesnego, szybkiego zabiegu, który zahamuje postęp procesu próchnicowego, aż do czasu kiedy wykonanie wypełnienia będzie możliwe.
Po zabiegu bardzo ważna jest poprawa higieny jamy ustnej oraz zmiana nawyków żywieniowych. Zabieg lapisowania w zamierzeniu ma zmniejszyć dynamikę procesu próchnicowego, nie uleczy on zębów i nie przywróci utraconych tkanek zęba, dlatego jeżeli to tylko możliwe ubytki próchnicowe powinno się wypełniać odpowiednimi materiałami stomatologicznymi.
Lapisowanie krok po kroku
Impregnacja ognisk próchnicowych jest bezbolesnym, bezpiecznym i szybkim zabiegiem. Polega ona na wcieraniu w próchnicowo zmieniane tkanki dwóch roztworów jeden po drugim. Najczęściej stosowanym roztworem jest azotan srebra, który strącać można z użyciem np. płynu Lugola.
Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia mechanicznego zęba z nalotów oraz osuszenia zęba. Błona śluzowa powinna zostać odizolowana od przypadkowego kontaktu z roztworem impregnującym.
Następnie w powierzchnię zmiany próchnicowej wciera się dokładnie pierwszy z roztworów, tuż po nim na chore miejsce nakłada się drugi z roztworów ( tzw. strącalnik).
Po zakończonym zabiegu mały pacjent przez około godzinę nie powinien nic jeść ani pić.
Cykl lapisowania składa się z trzech wizyt w odstępach tygodniowych. Na każdej z wizyt lapisowane są wszystkie wymagające tego zęby.
Zabieg lapisowania nie jest trwały i wymaga powtórzenia po około 3 miesiącach a następnie po pół roku od pierwszej impregnacji.
Lapisowanie zębów mlecznych jest procedurą, która może zostać wykonana w ramach świadczeń finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wady i zalet lapisowania
Zacznijmy może od zalet impregnacji. Niewątpliwie na korzyść lapisowania działa fakt, że jest to zabieg szybki i bezbolesny. Nawet najbardziej nieskłonne do współpracy dzieci zazwyczaj udaje namówić się do ‘pomalowania’ ząbków. Dzięki działaniu związków chemicznych proces próchnicowy zostaje zahamowany a zęby mogą przetrwać.
Oczywiście należy pamiętać, że kiedy dziecko nabierze zaufania do lekarza i poczuje się nieco pewniej w gabinecie stomatologicznym, zalapisowane zęby powinny zostać wypełnione (o ile pozwalają na to warunki).
Tak więc lapisowanie pomaga zachować zęby mleczne, tak aby jak najdłużej utrzymywały przestrzeń dla zębów stałych.
Wadą lapisowania jest fakt, że najczęściej stosowany i najskuteczniejszy środek impregnujący (azotan srebra) powoduje przebarwienie zębów na ciemny czarny, ciemnobrunatny kolor. Przebarwienie dotyczy oczywiście tylko miejsc dotkniętych próchnicą.
Zdrowe zęby pozostają bez zmian w zabarwieniu. Dostępne są też preparaty, które nie mają działania przebarwiającego zęby, a zabieg z ich użyciem to tzw. bezbarwne lapisowanie.
Preparaty przeznaczone do bezbarwnego lapisowania cechują się nieco mniejszą skutecznością w hamowaniu próchnicy.
Innym minusem lapisowania jest fakt, że nie leczy ono próchnicy.
Jest to zabieg, który ma na celu spowolnić lub zahamować rozwój ubytku próchnicowego, tak aby zęby mleczne jak najdłużej pozostały w jamie ustnej utrzymując miejsce dla zębów stałych.
Lapisowanie nie przywróci utraconych tkanek oraz funkcji zębów, dlatego jeżeli to tylko możliwe leczenie próchnicy powinno polegać na opracowaniu i wypełnianiu ubytków próchnicowych odpowiednimi materiałami stomatologicznymi.
Lapisowanie zębów mlecznych – charakterystyka, przebieg, stosowanie
Lapisowanie zębów mlecznych to zabieg impregnacji za pomocą azotanu srebra. Impregnuje się tkankę próchniczą, co sprawia, że zmiany próchnicze się cofają, a rozmiękła masa zęba staje się znów twarda.
Wadą takiego leczenia próchnicy jest fakt, że ząb po takim zabiegu staje się czarny (jednak w przypadku leczenia zębów mlecznych nieestetyczny wygląd będzie towarzyszył dziecku niezbyt długo, aż do momentu wypadnięcia mleczaka).
Lapisowanie zębów mlecznych stosowane jest więc zwykle wtedy, kiedy ze względu na duże zniszczenia nie ma szans na zachowawcze leczenie plombą.
1. Lapisowanie zębów mlecznych – charakterystyka
Zabieg lapisowania zębów mlecznych polega na wcieraniu 40-procentowego roztwóru azotanu srebra (przez około 2-3 minuty) w dotknięty próchnicą ząb mleczny. Po tym ząb jest osuszany i wciera się w niego tzw. strącalnik, np. sól kuchenną, eugenol czy kwas pirogalusowy.
Pod wpływem tych zabiegów w zębie pojawia się białczan srebra, odporny na próchnicę, o działaniu antybakteryjnym. Po zabiegu ząb pod wpływem wytrącającego się srebra jest przebarwiony na czarno, co jest zupełnie normalne. Zaczernienie zęba pojawia się tylko tam, gdzie było ognisko próchnicy.
W trakcie zabiegu nie pociemnieją pozostałe zęby.
2. Lapisowanie zębów mlecznych – przebieg
Przebieg zabiegu lapisowania zębów mlecznych wygląda tak:
- najpierw usuwa się osad nazębny za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną;
- ząb jest płukany strumieniem wody;
- ząb jest osuszany sprężonym powietrzem;
- zabezpiecza się mleczaka przed dostępem śliny;
- powierzchnię zęba zwilża się płynem Lugola (jod z jodkiem potasu w roztworze wodnym), aby ją zdezynfekować;
- ząb nasączany jest roztworem azotanu srebra przez około 2-3 minuty;
- jamę ustną trzeba wypłukać substancją strącającą azotan srebra.
Zabieg lapisowania zębów mlecznych powtarza się trzykrotnie, najlepiej jest go powtarzać co tydzień. Jednak ze względu na wygodę i oszczędność czasu, bywa wykonywany trzykrotnie podczas jednej wizyty. Po zakończeniu zabiegu należy pamiętać, aby dziecko przez dwie następne godziny nic nie jadło ani nie piło.
3. Lapisowanie zębów mlecznych – stosowanie
Lapisowanie zębów mlecznych azotanem srebra stosuje się wtedy, kiedy nie ma już możliwości leczenia zachowawczego za pomocą plomby. Alternatywą jest wtedy jedynie usunięcie zęba.
Jest to dość nieprzyjemne przeżycie, szczególnie że mamy do czynienia z dziećmi. Impregnowanie jest więc lepszym wyborem ze względu na jego całkowitą bezbolesność i mniejszy stres, jaki wywołuje u dziecka.
W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci.
Czasem wydaje się, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Niestety, próchnica w mleczakach jest wyjątkowo zjadliwa i szybko się rozprzestrzenia. Może dostać się także do już obecnych zębów stałych (szóstki od razu rosną jako zęby stałe i pojawiają się około 5.- 6. roku życia).
W przypadku zębów mlecznych często ma miejsce próchnica okrężna i butelkowa, która na początku wygląda jak zwykły osad nazębny (ze względu na położenie przy dziąśle i kolor, który dopiero z czasem staje się czarny) i nie jest zauważana przez rodziców.
Innym zabiegiem bezbolesnego leczenia mleczaków, jaki oferuje stomaotologia estetyczna, jest także ozonowanie.
Lapisowanie – zalety, wskazania, przebieg
Lapisowanie jest zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę przy użyciu azotanu srebra. Dzięki niemu po lapisowaniu zmiany wywołane przez próchnicę znikają, a tkanka zęba jest na powrót twarda. Niestety po lapisowaniu zęby mleczne stają się czarne, co jest główną wadą lapisowania.
1. Lapisowanie – zalety
Lapisowanie jest często koniecznością. Niestety w Polsce krąży powszechne przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo i tak wypadają i zostają zastąpione stałymi.
Jednak nie jest to prawdą. O zęby mleczne również należy dbać, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zębów stałych. Lapisowanie jest więc bardzo istotne.
Lapisowanie zębów mlecznych jest ważne, ponieważ zęby mleczne są słabsze. Próchnica szybciej je atakuje, a nieleczona może doprowadzić do ropnych zakażeń, które trzeba leczyć antybiotykami.
Lapisowanie jest również bardzo istotne dla zapobiegania wadom zgryzu. Jeżeli dziecko straci jeden ząb z powodu próchnicy, może to wpłynąć na pojawienie się wad zgryzu, które wymagają wizyt u ortodonty.
Eliminacja próchnicy zabiegiem lapisowania uchroni również przyszłe zęby stałe przed próchnicą.
2. Lapisowanie – wskazania
Lapisowanie jest jedną z dostępnych metod leczenia próchnicy zębów mlecznych u dzieci. Najczęściej lapisowanie jest wykorzystywane, gdy próchnica zębów mlecznych jest tak zaawansowana, że istnieje ryzyko, że normalnie stosowane plomby mogą się nie utrzymać w zębie.
3. Lapisowanie – przebieg
Lapisowanie to inaczej zabieg zaimpregnowania zęba azotanem srebra. Ta substancja jest wykorzystywana w czasie lapisowania zębów, ponieważ zabija bakterie, co zostało udowodnione badaniami. Dlatego lapisowanie zębów mlecznych powstrzymuje postęp próchnicy i sprawia, że nie ma konieczności wyrwania zęba.
Lapisowanie przebiega kilku etapowo. Pierwszym etapem lapisowania jest dokładne oczyszczenie zęba z wszelkich osadów wodą utlenioną. Przed lapisowaniem należy następnie ząb wypłukać, osuszyć i zabezpieczyć przed śliną.
Lapisowanie rozpoczyna się od dezynfekcji zęba specjalnym płynem, a następnie nasączenia go roztworem azotanu srebra przed ok. 2-3 minuty. Aby lapisowanie dało efekty, należy na koniec zabiegu posmarować zęba np. kwasem porogalusowym.
Dzięki temu po lapisowaniu azotan srebra tworzy na zębie odporny na próchnicę białczan srebra.
Lapisowanie daje najlepsze efekty, gdy jest powtarzane co kolejne 3 tygodnie. Jednak dentyści raczej powtarzają lapisowanie 3 razy w ciągu jednej wizyty. W ten sposób lapisowanie jest mniej stresujące dla dziecka.
Lapisowanie jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem. Warto również zauważyć, że lapisowanie jest bezbolesne.
Niestety efektem ubocznym lapisowania jest zabarwienie zęba na czarny kolor przez wytrącanie się srebra.
Do takiej reakcji po lapisowaniu dochodzi w miejscu rozwoju próchnicy, dlatego czernieją tylko zęby z próchnicą, a nie zdrowe.
Należy pamiętać, że próchnica zębów mlecznych wpływa na zdrowie całego organizmu dziecka. Więc profilaktyka jej rozwoju jest bardzo ważna i trzeba uczyć dzieci dbania o zęby od najmłodszych lat.
Lakowanie zębów – wskazania, przebieg zabiegu, efekty
Lakowanie zębów polega na pokryciu zębów, a szczególnie szczelin i bruzd anatomicznych, specjalnym preparatem na bazie żywicy, czyli tak zwanym lakiem. Zabieg taki ma na celu ochronę zębów przed próchnicą. Wykonywany jest zarówno u dzieci (na zębach mlecznych), jak i u osób dorosłych na zębach stałych.
Powierzchnia zębów, szczególnie zębów trzonowych, nie jest równa, gładka i jednolita. Jest na niej sporo zagłębień i szczelin, w które po każdym posiłku wnikają chorobotwórcze bakterie. Powstaje na nich również płytka nazębna, która jest powodem rozwoju próchnicy.
Lakowanie zębów wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Bruzdy i szczeliny w zębach pokrywa się preparatem zawierającym dodatkowo jony fluoru, który ma działanie przeciwpróchnicze i wzmacnia szkliwo zęba. Lakowanie zębów zabezpiecza zęby oraz ułatwia ich czyszczenie.
Lakowanie zębów to zabieg szybki i bezbolesny. W przypadku dziecka może ono wybrać sobie kolor laku. Dentysta najpierw specjalną szczoteczką oczyszcza powierzchnię zęba, który ma zostać poddany lakowaniu.
Następnie na ząb nanoszony jest wytrawiacz w żelu, który pozwoli dokładnie przymocować do powierzchni zęba preparat na bazie żywicy. Wytrawiacz wypłukuje się wodą, a powierzchnię zęba dokładnie osusza.
W dalszym etapie stomatolog nakłada na powierzchnię zęba cienką warstwę laku i rozprowadza ją równomiernie, tak by zakryte były wszystkie szczeliny i bruzdy. Lak ma płynną konsystencję, która staje się stała pod wpływem naświetlania specjalna lampą.
Dentysta sprawdza jeszcze, czy warstwa laku nie przeszkadza w prawidłowym zgryzie i nie wystaje ponad inne zęby – i zabieg lakowania zębów jest zakończony.
Lakowanie zębów to zabieg, który można wykonać na wszystkich zębach trzonowych (mlecznych i stałych) oraz przedczłonowych. Najczęściej lakuje się zęby trzonowe, które są narażone na ścieranie się i w których powstaje wiele bruzd oraz szczelin.
Lakowanie zębów powinno przeprowadzić się możliwie najszybciej po wyrżnięciu się stałego zęba trzonowego, ponieważ zapewnia to wówczas optymalną ochronę przed czynnikami chorobotwórczymi. W większości przypadków stałe zęby trzonowe pojawiają się u dzieci już w wieku 6-8 lat i wtedy też należy wykonać lakowanie.
Kolejne zęby należy lakować w miarę ich pojawiania się.
Jedną z odmian lakowania zębów jest tak zwane lakowanie poszerzone. Wykonuje się je wówczas, gdy bruzdy zęba mają skomplikowany kształt, są głębokie lub szczelinowate.
- Kiedy u dziecka występuje już niewielka próchnica, wykonuje się technikę PPR, czyli usuwa się diamentowym wiertłem zmiany próchnicze, a następnie nakłada się na powierzchnię zęba cement szkłojonomerowy.
- Lakowanie zębów w momencie, gdy dopiero się pojawiły, powinno dać efekt w postaci braku zmian próchniczych.
- Lakowanie zębów w 90 procentach eliminuje też proces demineralizacji szkliwa.
W przypadku lakowania zębów mlecznych daje to gwarancję, że zęby stałe nie będą zaatakowane próchnicą. Taki zabieg przeprowadza się wkrótce po wyrżnięciu się mleczaków, a zatem u bardzo małych dzieci.
Lakowanie zębów stałych u osób dorosłych jest mniej skuteczne niż u dzieci, ponieważ poddane one już były działaniu niekorzystnych czynników i mogły rozwinąć się w nich zmiany próchnicze. Zabieg ten pozwala jednak zabezpieczyć zdrowy ząb i przedłużyć jego żywotność.
Lakowanie zębów to zabieg nieinwazyjny i niemający niekorzystnych efektów ubocznych. Jeśli w preparacie do lakowania zębów wykorzystany jest fluor, remineralizuje on zęby, to znaczy odnawia tkanki zniszczone przez bakterie. Ma to zatem nie tylko efekt profilaktyczny, ale także leczniczy.
Lakowanie pierwszych zębów trzonowych jest refundowane do 8. roku życia. Za lakowanie pozostałych zębów lub lakowanie w późniejszym wieku trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Koszt lakowanie zębów to około 30-60 zł za jeden ząb.
Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich powierzchni specjalnym płynem, lakierem lub żelem z wysoką zawartością fluoru. Zabieg taki warto wykonywać kilkanaście razy w roku. Lakierowanie może być stosowane zarówno na zdrowych zębach, jak i tych z początkowymi zmianami próchnicznymi.
Zabieg taki utwardza szkliwo zęba i czyni je bardziej odpornym na działanie bakterii powodujących próchnicę, ale nie zapewnia tak wysokiej ochrony, jak lakowanie zębów.
Lakowanie zębów przeprowadza się również zdecydowanie rzadziej – w późniejszym wieku należy jedynie uzupełniać warstwę laku nałożoną w młodości, nie ma potrzeby ponownego ich lakowania.
- Lakowanie zębów Wszyscy chcą zachować piękne zęby przez wiele lat, a najchętniej do końca życia. Niestety nie każdemu się to udaje, bo zęby są zagrożone wieloma chorobami, a…
- Lukrecja w walce z próchnicą zębów i paradontozą Dwie substancje z korzenia lukrecji – rośliny stosowanej np. w chińskiej medycynie tradycyjnej oraz w produkcji słodyczy – niszczą bakterie będące główną…
- Zgorzel zęba – przyczyny, objawy, leczenie, konsekwencje Właściwa higiena jamy ustnej stanowi kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych nie tylko zębów, ale i dziąseł. Nieleczona próchnica powoduje stan zapalny miazgi,… Magdalena Wawszczak | Onet.
- Mezoterapia igłowa – lekarstwo dla skóry Mezoterapia igłowa jest zabiegiem medycyny estetycznej, który ma na celu dostarczenie skórze substancji nawilżających, odżywczych i regenerujących. Wnikając…
- Zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ czy prywatnie? Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje ponad 800 tys. osób, a z roku na rok liczba ta będzie tylko rosnąć. Medycyna dysponuje obecnie bardzo skutecznymi…
- 10 chorób, które widać na języku Z anatomicznego punktu widzenia język to narząd mięśniowy pokryty z zewnątrz błoną śluzową. Zdrowy jest różowy, sprężysty i wilgotny. Kiedy zaczynamy chorować -…
- Olej kokosowy przeciw próchnicy zębów Według irlandzkich badaczy z Athlone Institute of Technology olej kokosowy, poddany działaniu enzymów, zatrzymuje rozwój bakterii Streptococcus – głównej…
- Farba, która zabija MRSA Jak informuje na swoich stronach Rensselaer Polytechnic Institute (USA) tamtejszym uczonym udało się skonstruować powłokę w nanoskali, która zabija MRSA. Pokrycie…
- Mezoterapia bezigłowa – na czym polega ten zabieg i kiedy można go stosować? Mezoterapia bezigłowa to zabieg medycyny estetycznej, którego celem jest poprawa kondycji skóry. Jest to zabieg alternatywny wobec tradycyjnej mezoterapii…
- Guma do żucia – dlaczego ortodonci jej nie polecają? Guma do żucia zapobiega próchnicy, ale powoduje duże straty w uzębieniu i żołądku. Ortodonci gumy do żucia nie lubią i mają ku temu poważne powody. Maria Janiszewska