Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Domowe sposoby na suchy kaszel to m.in. inhalacje, stawianie baniek, nawilżanie powietrza, mikstury z siemienia lnianego, imbiru i cytryny.

Można też samemu przygotować domowe syropy na kaszel suchy lub wybrać lek na kaszel bez recepty. Po określeniu przyczyny kaszlu można dobrać leki hamujące odruch kaszlu i leki wykrztuśne.

Które sposoby na kaszel suchy są najbardziej skuteczne?

Suchy kaszel często występuje na początku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Uszkodzony w wyniku infekcji nabłonek skutkuje napadami suchego, męczącego kaszlu.

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?
  • Syrop Herbapect zaleca się stosować na suchy kaszel oraz w przypadku trudności z odksztuszaniem.
  • Herbapect nie zawiera cukru, a optymalne zestawienie wyciągu tymiankowego, nalewki z pierwiosnka oraz sulfogwajakolu potasu zapewnia skuteczność w zwalczaniu kaszlu i udrażnianiu dróg oddechowych.
  • WIĘCEJ INFORMACJI

>>> Tu znajdziesz syropy na kaszel suchy, tabletki na kaszel, krople

Suchy kaszel – przyczyny 

Jak określić przyczynę kaszlu suchego? Lekarz może określić przyczynę kaszlu m.in. na podstawie wyglądu plwociny oraz objawów towarzyszących.

  • zakażenia wirusowe;
  • przewlekłe zapalenie dróg oddechowych;
  • astma oskrzelowa;
  • choroby serca;
  • nadciśnienie płucne;
  • niewydolność krążenia;
  • alergia na sierść zwierząt;
  • refluks przełyku;
  • stosowanie niektórych leków;
  • wchłonięcie ciała obcego;
  • nowotwór płuc i oskrzeli;
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • dym papierosowy.

Objawy suchego kaszlu to m.in. drapanie w gardle, ataki kaszlu w nocy, ciągły odruch kaszlu, suchość w gardle, łaskotanie w gardle, kaszel, który utrudnia zasypianie i brzmi głucho. 

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Domowe sposoby na kaszel suchy to przede wszystkim zioła, inhalacje, domowe syropy i niektóre składniki potraw.

  • herbatka z lipy;
  • tymianek (na odkrztuszanie);
  • podbiał (ułatwia wykrztuszanie, łagodzi stany zapalne);
  • porost islandzki (hamuje odruch kaszlu, łagodzi stany zapalne);
  • dziewanna (osłonowo – na podrażnienia w gardle);
  • miód;
  • siemię lniane;
  • mleko z czosnkiem i masłem;
  • gorący rosół;
  • płukanie gardła szałwią;
  • składniki potraw: oliwa, czosnek, cytryna.

Tu znajdziesz leki na gardło, na chrypkę, pastylki do ssania, syropy

Suchy kaszel – syropy domowe

  • syrop z cebuli – taki syrop przyrządza się z pokrojonych w plastry cebul, które układa się warstwami, przekładając miodem lub zasypując cukrem. Nie zaszkodzi dodać kilku pokrojonych w plastry ząbków czosnku. Tak przygotowaną miksturę odstawia się na kilka godzin w ciepłe miejsce. Syrop powinno się pić od 3 do 5 razy dziennie;
  • syrop z buraków – umyj i oczyść dużego buraka czerwonego, ale nie oieraj go ze skóry; wytnij na górze stożkowaty otwór i wstaw do piekarnika na ok. 45 minut; syrop, który powstanie, można podawać nawet kilkumiesięcznym dzieciom podczas przeziębienia, kataru i kaszlu; syrop z buraka może też obniżać gorączkę.

Napary na suchy kaszel

Przy suchym kaszlu pomocne mogą być napary:

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

  • napar z lipy – 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy lub saszetkę lipy zalewa się wrzątkiem i parzy przez około 10 minut; do naparu można dodać miód, sok z cytryny lub sok malinowy;
  • napar z tymianku – łyżeczkę tymianku zalewa się wrzącą wodą, napar z tymianku należy przyjmować kilka razy dziennie, zawsze przygotowując, bo bezpośrednio przed wypiciem;
  • napar z rumianku;
  • napar z czystka;
  • napar z szałwii.

Można zarówno pić przygotowany napar, jak i stosować napary jako płukankę do gardła.

Tu znajdziesz dobre do przygotowania płukanek i naparów zioła:

Suchy kaszel w nocy

Jeśli suchy kaszel utrzymuje się kilka dni, domowe metody nie zmniejszają objawów, a dodatkowo męczący kaszel suchy przerywa sen lub nie pozwala zasnąć – konieczna jest wizyta u lekarza. Utrzymujący się długo suchy kaszel może wskazywać na zapalenie oskrzeli na poważniejsze schorzenia w obrębie dróg oddechowych i serca.

Jeśli suchy kaszel pojawia się w nocy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Kaszel nasila się od suchego i ciepłego powietrza. W tym celu można zastosować zarówno gotowe urządzenie nawilżające, jak i zainstalować na kaloryferach nawilżacze (z wodą i dodatkiem olejków zapachowych).

Suchy kaszel – inhalacje

Jakie inhalacje mogą pomóc na suchy kaszel? Skuteczne w leczeniu kaszlu suchego jest stosowanie nawilżającej drogi oddechowe pary wodnej – najlepiej z dodatkiem środków antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Jakie olejki warto dodać do wody?

Inhalacje na suchy kaszel:

  • olejek eukaliptusowy;
  • olejek sandałowy;
  • olejek rozmarynowy;
  • olejek z majeranku;
  • olejek z sosny;
  • olejek geraniowy.

>>> Tu znajdziesz olejki eteryczne.

Stawianie baniek a suchy kaszel

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Można stosować trzy rodzaje baniek: bezogniowe, szklane, próżniowe. Najbezpieczniejszą opcją są bańki bezogniowe. Odpowiednio wykonany zabieg stawiania baniek przynosi szybkie skutki i odbywa się bez bólu.

W przypadku suchego kaszlu, przeziębienia, grypy lub zapalenia płuc bańki stawiamy na klatce piersiowej lub na plecach. Najlepiej będzie, jeżeli wybierzemy najbardziej umięśnione partie ciała.

>>> Tu znajdziesz bańki lekarskie i akupunkturowe

Kaszel suchy a kaszel mokry

Warto wiedzieć, że suchy kaszel najczęściej oznacza początek infekcji, kaszel mokry pojawia się zwykle w przebiegu infekcji. Mokry kaszel, inaczej: kaszel produktywny, jest mniej męczący niż kaszel suchy, wynika z przemieszczania się wydzieliny.

Niepokój powinny wzbudzić objawy towarzyszące kaszlowi: ból, duszności, kłucie w klatce piersiowej, świszczący oddech, problemy z oddychaniem. Konsultacja z lekarzem jest konieczna również w przypadku, gdy kaszel suchy długo nie przechodzi w kaszel mokry.

Drapanie w gardle – główne przyczyny i domowe sposoby

Drapanie w gardle jest zazwyczaj związane z wysuszeniem błony śluzowej. Nabłonek zostaje uszkodzony, przez co czynniki drażniące mogą napierać na odsłonięte zakończenie nerwowe. Często nieprzyjemnym objawom towarzyszy również suchy kaszel, który doskwiera pacjentowi zarówno w nocy, jak i w dzień.

Drapanie lub łaskotanie w gardle powoduje dyskomfort podczas mówienia. Pacjent może się skarżyć na ciągły odruch kaszlu lub niekontrolowane ataki kaszlu. Z tego względu warto przygotować domową miksturę lub wybrać leki dostępne w aptece bez recepty, które zminimalizują niepokojące objawy.

Drapanie w gardle oraz towarzyszący suchy kaszel zazwyczaj ma podłoże wirusowe związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Nieprzyjemne łaskotanie może być również spowodowane wysuszeniem błon śluzowych. Ten problem często dotyka osób, które dużo mówią lub śpiewają (nauczycieli, lektorów, piosenkarzy czy aktorów).

Ponadto drapanie w gardle może występować po długotrwałym zażywaniu leków na serce, antydepresantów czy leków antyhistaminowych, które również podrażniają śluzówkę. Alergie, palenie tytoniu oraz zanieczyszczenie powietrze także mogą powodować nieprzyjemne drapanie w gardle. Poza wymienionymi przyczynami warto wspomnieć o takich jak:

  1. refluks;

  2. rak płuc i oskrzeli;

  3. nadciśnienie płucne;

  4. choroby serca;

  5. niewydolność krążenia;

  6. astma;

  7. przypadkowe wchłonięcie ciała obcego.

Drapanie w gardle to nieprzyjemna dolegliwość, której przyczyn może być wiele. Czasem do jej pokonania konieczne jest długotrwałe leczenie. Jeżeli czujesz, że problem staje się dla ciebie uciążliwy, umów się na telekonsultację online z laryngologiem, który pomoże ci rozpocząć odpowiednie leczenie.

W uporaniu się z nieprzyjemnym drapaniem w gardle pomagają przede wszystkim domowe sposoby. Najczęściej wykorzystuje się różne zioła (tymianek, aloes, imbir), które łagodzą objawy.

Tradycyjnym domowym sposobem na łaskotanie w gardle będzie zaparzenie herbaty z lipy czy wykorzystanie siemienia lnianego lub miodu. Dzieciom często podaje się mleko z miodem i czosnkiem.

Wszelkiego rodzaju inhalacje także mogą się okazać pomocne w leczeniu drapania w gardle i towarzyszącego mu suchego kaszlu.

Na suchość i drapanie w gardle działają również domowe syropy. Najpopularniejszy przygotowuje się na bazie cebuli. Dwie małe cebule wystarczy drobno posiekać, a następnie zalać ciepłą wodą, dodać dwie łyżki cukru i poczekać godzinę. Po tym czasie syrop jest gotowy do picia. Wystarczą 2-3 łyżki dziennie, by zniwelować niepokojące objawy.

Poza syropem z cebuli warto wspomnieć również o syropie z buraków. Czerwone buraka wystarczy umyć, a następnie wyciąć na górze stożkowaty otwór. Piekarnik rozgrzewamy, a następnie wkładamy do niego buraka na 45 minut. Powstanie z niego syrop, który nie tylko złagodzi drapanie w gardle, ale również może obniżyć gorączkę.

Przeczytaj też: Syrop na kaszel suchy i mokry

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Natrętne łaskotanie w gardle

2010-07-12 01:05:04 – adamoxx1

Witam,od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwamłaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopierowtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tymdołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żadensposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynammówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie iodruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczuciejakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływającepowietrze mnie łaskocze.Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wyglądanormalnie, bezbarwna.Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczuciełaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutekkaszlu.Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, cośsię przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.Tak to mogę mniej więcej opisać.Pozdrawiam

You might be interested:  Otępienie starcze (demencja starcza)

2010-07-12 01:19:06 – adamoxx1

adamoxx1 pisze:> Witam,> > od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwam> łaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.> > Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.> > Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).> > Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.> Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynam> mówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie i> odruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczucie> jakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływające> powietrze mnie łaskocze.> > Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wygląda> normalnie, bezbarwna.> > Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczucie> łaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutek> kaszlu.> > > Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, coś> się przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.> Tak to mogę mniej więcej opisać.> > Pozdrawiamw moim odczuciu może to być jakaś alergia, chociaż nigdy wcześniej niestwierdziłem u siebie żadnego uczulenia na cokolwiek.Widziałem też w internecie, że coś takiego może występować na tlepsychicznym/nerwowym.Ale dziwne – nigdy czegoś takiego nie miałem, nie było to nawracające.Mam 23 lata.Próbuję sobie przypomnieć, czy to uczucie nie pojawiło się równolegle zchwilą kiedy zacząłem używać dezodorantu nivea Dry Impact(antyperspirant z całym szeregiem różnych składników).Może przestanę go używać na jakiś czas i sprawdzę czy przejdzie.

2010-07-12 03:17:57 – Animka

W dniu 2010-07-12 01:19, adamoxx1 pisze:> adamoxx1 pisze:>> Witam,>>>> od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwam>> łaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.>>>> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,>> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.>>>> Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero>> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).>>>> Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym>> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden>> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.>> Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynam>> mówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie i>> odruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczucie>> jakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływające>> powietrze mnie łaskocze.>>>> Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wygląda>> normalnie, bezbarwna.>>>> Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczucie>> łaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutek>> kaszlu.>>>>>> Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, coś>> się przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.>> Tak to mogę mniej więcej opisać.>>>> Pozdrawiam>> w moim odczuciu może to być jakaś alergia, chociaż nigdy wcześniej nie> stwierdziłem u siebie żadnego uczulenia na cokolwiek.> Widziałem też w internecie, że coś takiego może występować na tle> psychicznym/nerwowym.> Ale dziwne – nigdy czegoś takiego nie miałem, nie było to nawracające.> Mam 23 lata.>> Próbuję sobie przypomnieć, czy to uczucie nie pojawiło się równolegle z> chwilą kiedy zacząłem używać dezodorantu nivea Dry Impact> (antyperspirant z całym szeregiem różnych składników).> Może przestanę go używać na jakiś czas i sprawdzę czy przejdzie.Ma 99% alergia na zapachy (perfumy). Ja tak mam.– animka

2010-07-12 12:43:45 – medea

adamoxx1 pisze:> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.> > Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).> > Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.Wydaje mi się, że to może być alergia. Ja tak mam w okresie pylenia traw, a jestem na nie uczulona.Czasem też tak mi się zdarzało oraz zdarza mojej córce, że faktycznie po jakiejś infekcji gardła długo utrzymuje się taki suchy kaszel. Lekarze radzą wtedy nawilżać gardło (dużo pić) oraz stosować syropy z prawoślazem. Spróbuj, może zadziała u Ciebie. Jeśli nie, to pewnie alergia wziewna na coś Ci się ujawniła. Zrób testy.Ewa

2010-07-12 13:43:50 – Animka

W dniu 2010-07-12 12:43, medea pisze:> adamoxx1 pisze:>>> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,>> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.>>>> Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero>> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).>>>> Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym>> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden>> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.>> Wydaje mi się, że to może być alergia. Ja tak mam w okresie pylenia> traw, a jestem na nie uczulona.>> Czasem też tak mi się zdarzało oraz zdarza mojej córce, że faktycznie po> jakiejś infekcji gardła długo utrzymuje się taki suchy kaszel. Lekarze> radzą wtedy nawilżać gardło (dużo pić) oraz stosować syropy z> prawoślazem. Spróbuj, może zadziała u Ciebie. Jeśli nie, to pewnie> alergia wziewna na coś Ci się ujawniła. Zrób testy.Prawoślaz (zioło) też może być alergenem.– animka

Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?

Drapanie w gardle jest nieprzyjemnym uczuciem występującym w przebiegu chorób infekcyjnych i alergicznych, ale też będącym efektem przesuszenia śluzówki bądź przeciążenia aparatu mowy.

Zobacz, jakie są przyczyny oraz metody leczenia. Poznaj domowe sposoby oraz podstawowe leki na drapanie w gardle.

Spis treści

Przyczyny drapania w gardle

Drapanie w gardle jest subiektywnym objawem towarzyszącym wirusowym bądź bakteryjnym infekcjom górnych dróg oddechowych, wywołanym podrażnieniem, uszkodzeniem lub przesuszeniem błon śluzowych.

Wymienić w tym kontekście można między innym grypę, przeziębienie, a także zapalenie gardła, krtani czy zatok przynosowych.

Symptom ten często występuje także u osób zdrowych, lecz nadwyrężających struny głosowe (nauczyciele, wykładowcy, lektorzy, śpiewacy itd.) 

Inne potencjalne przyczyny drapania w gardle to między innymi:

  • astma oskrzelowa – przewlekła, nieuleczalna choroba zapalna powodująca niewydolność dróg oddechowych, objawiająca się uczuciem duszności, świszczącym oddechem i męczącym, drażniącym śluzówkę kaszlem;
  • refluks żołądkowo-przełykowy, czyli patologiczne cofanie zakwaszonych treści pokarmowych w górę układu trawiennego;
  • alergiczny nieżyt nosa, powodujący spływanie drażniącej wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • ekspozycja na dym papierosowy, zanieczyszczenia przemysłowe, pyły grzewcze;
  • przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, silnie przegrzanych, ale też klimatyzowanych;
  • obecność ciała obcego w przełyku (najczęściej jest to twardy fragment pokarmu, np. kość, ość, skórka chleba, skorupa orzecha);
  • choroba nowotworowa krtani, przełyku, płuc.

Drapanie w gardle i kaszel

Uporczywe drapanie w gardle bardzo często współwystępuje z kaszlem, który silnie drażni śluzówkę. Problem ten zauważalny jest zwłaszcza w przypadku męczącego kaszlu suchego, nie związanego z odkrztuszaniem flegmy, nazywanego bezproduktywnym lub uporczywym. Jest on charakterystyczny dla infekcji wirusowych i bakteryjnych we wczesnym ich stadium. 

Drapanie w gardle i kaszel są typowe także w przebiegu astmy oraz różnego typu podrażnień związanych z przesuszeniem błon śluzowych. 

Przewlekłe drapanie w gardle, wraz z towarzyszącym mu pokasływaniem, często jest też konsekwencją długotrwałego stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych – infekcja ta związana jest nie tylko z bólem głowy i niedrożnością nosa, ale też stałym spływaniem wydzieliny do gardła. 

You might be interested:  Drętwienie opuszków palców i brak czucia w palcach – co to znaczy i jakie są przyczyny?

Drapanie w gardle w nocy

U wielu osób szczególnie odczuwane jest drapanie w gardle w nocy. W przypadku pacjentów cierpiących na astmę ma to bezpośredni związek z nasileniem objawów choroby – do ataków drażniącego śluzówkę kaszlu najczęściej dochodzi w porze snu. 

Problem ten występuje z większą mocą także u osób chorujących na ostre lub przewlekłe zapalenie zatok oraz nieżyt nosa o podłożu alergicznym lub infekcyjnym. W czasie snu nos nie jest regularnie oczyszczany, przez co większe ilości patologicznej wydzieliny trafiają bezpośrednio do gardzieli. 

W przypadku jednak braku innych symptomów chorobowych, warto zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w pomieszczeniu przeznaczonym do nocnego wypoczynku. W sezonie grzewczym często jest ono niewietrzone, a wilgotność powietrza za sprawą rozkręconych grzejników utrzymuje się znacznie poniżej zalecanego poziomu 40-60 proc. 

Co na drapanie w gardle?

Jak radzić sobie z męczącym objawem? Co na drapanie w gardle? Sposoby postępowania uzależnione są od patogenezy problemu. 

Jeżeli chodzi o domowe sposoby na drapanie w gardle, wymienić można:

  • nawilżanie, natłuszczanie i powlekanie błon śluzowych za pomocą naparów z siemienia lnianego (do picia lub płukania);
  •  łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień innymi naturalnymi środkami pochodzenia roślinnego, takimi jak: tymianek, podbiał, szałwia, rumianek, lipa, miód, porost islandzki, mech irlandzki i wiele innych;
  • picie własnoręcznie przygotowanych syropów na bazie miodu, cebuli i czosnku;
  • inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, morskiej lub kuchennej;
  • nawilżanie powietrza w mieszkaniu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. W tym celu można używać profesjonalnych nawilżaczy lub wieszać na grzejnikach pojemniki z wodą, ewentualnie także mokre ręczniki;
  • regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza w przypadku astmatyków oraz osób palących papierosy, a także używających w domu różnego typu środków chemicznych (farby, lakiery, silne detergenty itd.);
  • szczelne zamykanie okien oraz niewychodzenie na zewnątrz w okresie kwitnienia określonych roślin – skuteczny środek zapobiegawczy w przypadku alergików.

Jakie leki na drapanie w gardle?

Leczenie farmakologiczne w przypadku typowych infekcji wirusowych i bakteryjnych bazuje przede wszystkim na różnego typu syropach i pastylkach do ssania, hamujących odruch suchego, drażniącego kaszlu. 

Wyróżnić wśród nich można:

  • leki działające ośrodkowo, blokujące określone obszary aktywności mózgu, w tym przede wszystkim środki nieopioidowe, takie jak fosforan kodeiny i cytrynian butamiratu. Do grupy tej zalicza się też preparaty opioidowe (morfina, metadon), są one jednak stosowane w stanach bardzo ciężkich, m.in. w chorobach nowotworowych, leczeniu paliatywnym;
  • leki działające obwodowo, oddziałujące bezpośrednio na błony śluzowe gardła i krtani, w tym przede wszystkim prawoślaz, a także tymianek z podbiałem, ekstrakt z babki lancetowatej, czy wyciąg z sosny.

Oprócz tego w zastosowaniu są też leki obkurczające błony śluzowe i zmniejszające ilość wytwarzanej w nosie i zatokach wydzieliny (ksylometazolina, oksymetazolina, pseudoefedryna, fenylefryna), niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty antywirusowe, a w przypadku zakażeń bakteryjnych – antybiotyki. 

jakie leki na drapanie w gardle są skuteczne w przypadku astmy? Przede wszystkim środki antyhistaminowe oraz przeciwzapalne, które objawowo hamują odruch drażniącego kaszlu.

Przyczynowo astmę o podłożu alergicznym leczy się też za pomocą immunoterapii, a więc poprzez kontrolowany kontakt z substancjami uczulającymi.

Leki przeciwhistaminowe są też – obok glikokortykosteroidów – podstawą leczenia przewlekłego zapalenia zatok.

Czytaj też:

  • Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 4.
  • Iwona Stelmach, Astma u dzieci, , Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22 (2-3).
  • Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1).

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Skąd ta ciągła suchość w gardle?

Nieprzyjemne przesuszenie, drapanie, swędzenie, uczucie, że w gardle coś zalega… Na takie problemy uskarża się bardzo wiele osób, zwłaszcza dojrzałych i pracujących głosem np. nauczycieli.

SOS po pięćdziesiątce

Nie ma co ukrywać, że wraz z upływem lat coraz gorzej pracują organy odpowiedzialne za nawilżanie organizmu. Z wiekiem dochodzi m.in. do stopniowego zanikania śluzówek i gruczołów produkujących ślinę czyli ślinianek, najczęściej podżuchwowych. Dlatego tak wiele osób po 50.

roku życia, zwłaszcza pań, ma ciągłe uczucie suchości w gardle. Dolegliwość ta nosi nazwę kserostomii. Jest tym bardziej dokuczliwa, gdy za mało pijemy. Jest to częste u seniorów, którzy wypijają znacznie mniej niż zalecane przez lekarzy 2-3 litry płynów dziennie.

Problem nasila się gdy palimy papierosy, przebywamy w towarzystwie palaczy lub uwielbiamy kawę. Zawiera ona kofeinę, która przyczynia się do zwiększonego oddawania moczu i odwodnienia.

Warto dodać, że suchość w gardle może być jednym z objawów chorób pojawiających się z wiekiem, takich jak: schorzenie reumatyczne – zespół Sjögrena, cukrzyca, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby nerek, nadczynność tarczycy.

Jeśli suchość nie ustępuje mimo stosowania domowych środków zaradczych, warto zwrócić się do lekarza i wykonać badania w kierunku powyższych schorzeń. Suchość gardła powoduje też przyjmowaniem leków np. antyhistaminowych, psychotropowych, moczopędnych, kardiologicznych czy stosowanych w chorobie Parkinsona, które zmieniają ilość i skład wydzielanej śliny.

Przypadłość nauczycieli

Ta grupa zawodowa bardzo nadweręża narząd głosu. Praca nauczyciela wymaga bowiem mówienia nawet 6-7 godzin dziennie. Prowadząc lekcję, nauczyciel pobiera powietrze przez usta, a nie przez nos, który działa jak naturalny filtr dróg oddechowych.

Gdy do gardła dostaje się nieprzefiltrowane, zimne i nieoczyszczone powietrze, dochodzi do wysuszenia błony śluzowej. Uszkodzenie nabłonka górnych dróg oddechowych skutkuje odsłonięciem zakończeń nerwowych.

Już najmniejsze ich podrażnienie odczuwamy jako drapanie, swędzenie, łaskotanie. Ciągle mamy ochotę pozbyć się lepkiej treści w gardle, chrząkamy więc i pokasłujemy, ale bez większej ulgi.

Suchość gardła wzmaga też przesuszone powietrze w przegrzanych salach lekcyjnych, a latem – klimatyzacja, która wyciąga wilgoć z powietrza niczym bibułka.

Domowa pomoc

Aby złagodzić dolegliwości, dbajmy o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Często je wietrzmy i nie przegrzewajmy zimą. Stosujmy nawilżacze powietrza, ustawiajmy na kaloryferach płaskie naczynia z wodą. Powietrze nawilżają i oczyszczają także niektóre rośliny, np.

sansewieria, paprocie, zielistka, bluszcz, anturium, daktylowiec niski. Ważne by było ich kilka w pomieszczeniu np. w sypialni. Można wspomóc się też inhalacjami z naparu nagietka lub lipy, co nawilży błony śluzowe gardła.

Zawsze warto też mieć pod ręką praktyczny sprej z długim aplikatorem, który pozwoli rozpylić preparat ochronny na tylną ścianę gardła, gdzie powstaje problem. Szczególnie polecane są te na bazie oliwy z oliwek. Jest ona bogata w witaminy A i E o regenerujących właściwościach.

Oliwa pokrywa gardło ochronną warstewką, chroniącą przed czynnikami drażniącymi, a dodatkowo pozwala na szybszą odbudowę błony śluzowej. Oleista konsystencja sprawia, że preparat utrzymuje się na ściankach gardła dłużej niż inne spreje do nawilżania.

Naturalne sposoby na kaszel

Warto wiedzieć, że kaszel jest naturalnym odruchem fizjologicznym, co oznacza, że stanowi on prawidłową reakcję organizmu na obecność w drogach oddechowych wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać oddychanie.

Kaszel stanowi bowiem jeden z mechanizmów obronnych, służących naszemu zdrowiu. Między innymi pomaga pozbyć się zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny; odruch kaszlowy umożliwia również usunięcie ciała obcego, które przypadkiem tam się dostało, co dzieje się np. w sytuacji zakrztuszenia się.

Dochodzi wówczas do ataku gwałtownego kaszlu, umożliwiającego usunięcie przeszkody.

Leczenia wymaga kaszel, który jest objawem choroby. Jeśli mamy do czynienia z kaszlem ostrym, który zazwyczaj trwa nie dłużej niż dwa tygodnie, często możemy sobie z nim poradzić naturalnymi, domowymi sposobami.

Jeśli jednak kaszel się przedłuża lub trwa przez wiele tygodni, może wówczas świadczyć o poważniejszej chorobie i koniecznie trzeba go zdiagnozować celem wykluczenia lub potwierdzenia innych chorób.

Również jeśli, pomimo włączonego leczenia, nie obserwujemy poprawy lub napady kaszlu systematycznie nawracają, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań w kierunku potencjalnie możliwych innych schorzeń, których kaszel może być objawem.

Rodzaje kaszlu – jak je rozpoznać?

W leczeniu kaszlu koniecznie trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem tej przypadłości mamy do czynienia. Niestety, zdecydowana większość pacjentów nie potrafi rozróżnić, jaki kaszel im dokucza.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu:

  • Jeden określany jest jako suchy bądź nieproduktywny. Bywa on z reguły uciążliwy, męczący, duszący, zatykający, niekiedy może sprawiać ból. Występuje w postaci ataków lub jako suche pokasływanie. Nie ma tu wydzieliny. Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj w przebiegu infekcji wirusowej, w wyniku której nabłonek dróg oddechowych ulega uszkodzeniu i podrażnieniu. Gdy oddychamy, mówimy, śmiejemy się, przepływ powietrza podrażnia śluzówkę, co prowokuje napady suchego, duszącego kaszlu. Dlatego często chory określa, że łaskocze go w gardle, jakby ktoś drapał piórkiem, że w gardle coś drapie, kłuje lub drażni.
  • Drugi rodzaj określany jest jako kaszel produktywny. Nie jest tak gwałtowny jak kaszel suchy, ale może być męczący i bolesny, jeśli zalegająca wydzielina jest gęsta i trudna do odkrztuszenia i trzeba się sporo namęczyć, aby ją usunąć z dróg oddechowych. W przebiegu kaszlu mokrego (wilgotnego) wydzielina ma zazwyczaj ropny charakter. Dlatego kaszel tego rodzaju jest najczęściej rezultatem infekcji bakteryjnej lub nadkażenia bakteryjnego, nawet jeśli pierwotną przyczyną choroby było zakażenie wirusowe. Odkrztuszana wydzielina może być gęsta, zbita, w postaci grudek, o zabarwieniu żółtym, żółtozielonym lub nieco brunatnym albo może przyjąć postać lepkiego śluzu, przezroczystego lub białawego. Jeśli jest gęsta, kleista i lepka, trudno ją odkrztusić. Może spływać po tylnej ścianie gardła i wywoływać odruch kaszlu. Chory może również skarżyć się na drapanie i podrażnienie gardła z potrzebą ciągłego odkrztuszania, gdy w gardle gromadzi się śluz. Wydzielina zalega w układzie oddechowym, drażni śluzówkę i powoduje kaszel. Organizm próbuje się pozbyć śluzu, który mu przeszkadza w swobodnym oddychaniu. Dlatego kaszlu mokrego nie wolno hamować, gdyż spełnia on ważną rolę w oczyszczaniu drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny chorobowej.
You might be interested:  Sposoby na suchość w gardle i drapanie w gardle

To, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia determinuje wybór leków przeciwkaszlowych albo wykrztuśnych. Musimy wiedzieć, czy kaszel należy powstrzymywać i hamować, czy wręcz przeciwnie – pobudzać odruch kaszlowy, aby zmusić organizm do usunięcia szkodliwych czynników z dróg oddechowych.

Gdy tylko kaszel się pojawi, warto od razu sięgnąć po naturalne środki, które wspomogą organizm w walce z chorobą.

Przy suchym kaszlu wskazane są ciepłe napary z ziela babki lancetowatej, macierzanki, liści podbiału i ślazu dzikiego, a także dłużej gotowane wywary z korzenia prawoślazu i lukrecji.

Zioła te nawilżają gardło, łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo. Przy suchym i męczącym kaszlu można ugotować kompot z gruszek i migdałów, posłodzić go niewielką ilością miodu i pić ciepły płyn kilka razy dziennie.

Nawilży on wysuszone gardło i złagodzi suchy kaszel.

W kaszlu mokrym natomiast doskonale sprawdzi się herbata z tymianku, krwawnika lub anyżu, które działają wykrztuśnie, przeciwzapalnie i osuszająco. Napary i wywary ziołowe należy przygotowywać zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub według wskazówek farmaceuty.

W czasie, gdy dokucza nam kaszel z wydzieliną, dobrze jest także przygotować gorącą inhalację parową. Korzystne działanie wykazują takie olejki eteryczne, jak: sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy, miętowy, z drzewa herbacianego. Wdychanie aromatycznych oparów ułatwia oddychanie, oczyszcza drogi oddechowe, rozrzedza i upłynnia zalegającą w nich wydzielinę.

Naturalne leki homeopatyczne na kaszel

Skuteczne remedium na kaszel różnego rodzaju stanowią leki homeopatyczne. Podane jak najszybciej już od wystąpienia pierwszych objawów, mogą szybko pomóc pozbyć się dokuczliwej przypadłości. Również tutaj wyróżniamy specyfiki wskazane w suchym lub produktywnym kaszlu.

  • Lekiem zalecanym w suchym, napadowym i duszącym kaszlu jest Drosera. Lek ten podamy wtedy, gdy ataki kaszlu są prowokowane przez uczucie łaskotania w krtani, jakby w gardle znajdowały się okruchy lub piórko. Gardło jest suche, a głos zachrypnięty. Kaszel może być bolesny, więc chory trzyma się za klatkę piersiową w czasie ataku kaszlu. Charakterystyczne jest pogorszenie dolegliwości w nocy, w pozycji leżącej, w ciepłym łóżku. Dlatego Drosera znalazła zastosowanie szczególnie w leczeniu suchego kaszlu nocnego. W ciągu dnia kaszel dokucza podczas zbyt długiego mówienia lub przy śmiechu.
  • Na kaszel suchy i drażniący polecany jest lek Spongia tosta. Jest ona wskazana w napadach duszącego, zatykającego kaszlu, prowadzącego do podrażnienia gardła i krtani. Najczęściej określa się go jako kaszel szczekający, a jego odgłos może przypomina dźwięk jak przy piłowaniu drewna. Głos jest zdarty i osłabiony. Towarzyszy temu uczucie zdartego gardła i pieczenie w tchawicy i oskrzelach. Kaszel łagodnieje po wypiciu ciepłego napoju, natomiast zimne płyny ewidentnie nasilają dolegliwości. Czasem ataki kaszlu są na tyle intensywne, że powodują duszności.
  • W kaszlu mokrym natomiast stosuje się często lek Antimonium tartaricum. Jest on rekomendowany przy problemach z odkrztuszaniem, gdy kaszel jest głęboki, grzechoczący i ewidentnie produktywny, lecz kleista wydzielina jest trudna do usunięcia. Odkrztuszanie sprawia choremu spore trudności, ponieważ jest on zbyt osłabiony, aby wykrztusić głęboko zalegający śluz. Lek ten warto zastosować w przebiegu zapalenia oskrzeli lub płuc, gdy pacjent jest słaby, a wydzielina w drogach oddechowych jest gęsta i lepka.
  • Lekiem, który pomoże w odkrztuszaniu zalegającej, gęstej wydzieliny jest także Ipeca. Głęboko zalegająca wydzielina powoduje tu napady duszącego, spastycznego kaszlu. To z kolei może prowadzić do odruchu wymiotnego lub nawet do wystąpienia obfitych wymiotów ze śluzem. Język chorego jest przy tym nieobłożony i czysty, lecz pokryty dużą ilością śliny. Nie odczuwa on pragnienia i najczęściej jest blady i osłabiony. 

Czujesz swędzenie w jamie ustnej? Sprawdź, jakie mogą być tego przczyny

Czujesz, że swędzi Cię podniebnie, policzki lub inne obszary w jamie ustnej? To wyjątkowo nieprzyjemny objaw, bo przecież w buzi nie można się podrapać i przynieść sobie ulgę. Dlatego warto wiedzieć, że częsty lub przewlekły świąd może być objawem choroby, na przykład alergii lub infekcji. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny świądu w jamie ustnej. Jak złagodzić swędzenie?

Swędzenie jamy ustnej jest częstym objawem infekcji wirusowych lub grzybiczych, ale bardzo często zdarza się również, że towarzyszy alergii. Ze względu na przyczynę, swędzenie w jamie ustnej może mieć łagodne nasilenie lub być naprawdę dokuczliwe. 

Wśród przyczyn świądu w jamie ustnej, oprócz alergii i zakażeń, wyróżnia się m.in. noszenie protez i aparatów ortodontycznych, palenie papierosów, przyjmowanie antybiotyków, przyjmowanie kortykosteroidów. 

Swędzenie jamy ustnej: alergia

Swędzenie w jamie ustnej może być objawem alergii na pyłki i alergii pokarmowej. Oprócz swędzenia w gardle (w jamie ustnej) alergicy mogą mieć również problem katarem, swędzącymi i zaczerwienionymi oczami, uczuciem mrowienia na podniebieniu, obrzękiem warg, języka, gardła.

Objawy alergii pokarmowej wywołują najczęściej: orzechy, jabłka, seler, rośliny strączkowe, ryby i skorupiaki, jajka, krowie mleko, soja, pszenica.

ZOBACZ: Alergia: co to takiego? Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii 

Swędzenie jamy ustnej: anafilaksja

Anafilaksja jest reakcją alergiczną, ale jest znacznie poważniejsza niż opisane wyżej objawy i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ludzie narażeni są na wstrząs anafilaktyczny, gdy ich układ odpornościowy staje się nadwrażliwy na ostre alergeny, takie jak użądlenia pszczół, pyłki i niektóre pokarmy.

Anafilaksja dotyka całego ciała i może powodować niskie ciśnienie krwi, silny obrzęk, zawroty głowy, szybkie bicie serca i nudności. Obrzęk może dotyczyć ust i gardła, wtedy oprócz opuchlizny występuje swędzenie, mrowienie  w jamie ustnej, problemy z oddychaniem i przełykaniem.

ZOBACZ: Wstrząs anafilaktyczny może być przyczyną śmierci. Czym jest anafilaksja? 

Swędzenie jamy ustnej: infekcja wirusowa

Wirusy atakujące górne drogi oddechowe, w tym te odpowiedzialne za przeziębienie lub grypę mogą powodować swędzenie jamy ustnej.

 Gdy rozwija się infekcja, układ odpornościowy wysyła wyspecjalizowane komórki w celu wychwycenia i zniszczenia atakujących patogenów.

Nagromadzenie się komórek odpornościowych może prowadzić do stanu zapalnego i przekrwienia, co z kolei może powodować swędzenie w jamie ustnej i gardle.

Swędzenie jamy ustnej: pleśniawki

Pleśniawki to kandydoza, czyli zakażenie grzybicze jamy ustnej. 

Pleśniawki to grube, kremowe plamy na języku, wewnętrznych stronach policzków, podniebieniu i gardle. Mogą objawiać się swędzeniem, pieczeniem lub ogólnym dyskomfortem w dotkniętych obszarach.

ZOBACZ: Pleśniawki: dziecięcy problem. Jak leczyć pleśniawki jamy ustnej? 

Swędzenie jamy ustnej: łagodzenie i zapobieganie

Możliwości leczenia swędzącej jamy ustnej różnią się w zależności od przyczyny.

Łagodna reakcja alergiczna może ustąpić sama, po wypluciu jedzenia lub po zaprzestaniu spożywania pewnych pokarmów. W przypadku alergii na pyłki objawy ustępują zwykle po przyjęciu leku przeciwhistaminowego. 

Ciężka reakcja alergiczna wymaga natomiast natychmiastowego leczenia. Osoba z reakcją anafilaktyczną może samodzielnie przyjąć lek za pomocą automatycznego wstrzykiwacza epinefryny, czasami nazywanego EpiPen.

Na pleśniawki stosuje się leki przeciwgrzybicze. 

Czasami swędzeniu nie da się zapobiec, może je natomiast łagodzić, pijąc duże ilości wody, nawilżając gardło, płucząc jamę ustną i gardło na przykład wyciągiem z szałwii lub rumianku, regularnie myjąc zęby, usuwając protezy zębowe na noc, a także unikając palenia tytoniu.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *