Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Uderzenia gorąca wiążą się z niższym poziomem estrogenów w organizmie, dlatego w przypadku ich występowania endokrynolog najczęściej wystawia receptę na leki hormonalne, czyli proponuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Lekarze chętnie też przepisują antydepresanty oraz sugerują zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

O ile jednak uprawianie sportu gwarantuje obniżenie wagi ciała przy zachowaniu zdrowia (nie mówimy tutaj o ekstremalnych dyscyplinach, takich jak bungee czy parkour, które kojarzą się z częstymi urazami), o tyle stosowanie farmaceutyków może wiązać się z wystąpieniem tzw. niepożądanej reakcji polekowej. Na szczęście najnowsze badania wykazują, że to nie leki, ale właśnie ćwiczenia fizyczne przyczyniają się w największym stopniu do poskromienia objawów menopauzy1.

Zmień nawyki żywieniowe

Naukowcy od lat badają wpływ stylu życia, a zwłaszcza odżywiania, na odczuwane skutki menopauzy. W odniesieniu do uderzeń gorąca wykazano, że do diety warto wprowadzić produkty zawierające fitoestrogeny, które osłabiają ataki, zmniejszają potliwość, a także wzmacniają kości. Jakie produkty spożywcze zawierają największe ilości tych związków?

Listę otwiera soja wraz z produktami sojowymi, takimi jak mleczko i mąka sojowa oraz ser tofu. Łatwo polubić też desery sojowe i kiełki, które można dodawać do sałatek. W znacznie mniejszych ilościach fitoestrogeny są obecne w liściach zielonej herbaty, siemieniu lnianym, fasoli, soczewicy, grochu, bobie, orzechach i produktach zbożowych.

Uprawianie sportów wytrzymałościowych, np. biegów czy kolarstwa, sprawia, że organizm szybciej reaguje na podnoszącą się temperaturę ciała niż wtedy, gdy wysiłek fizyczny jest podejmowany sporadycznie.

Wiąże się to również z wcześniejszym wydzielaniem potu.

Jak wiadomo, pocenie się to nic innego, jak reakcja organizmu na wzrastającą temperaturę – parująca z powierzchni skóry woda “zabiera” ze sobą część ciepła, co prowadzi do ochłodzenia ciała.

Zdaniem naukowców aktywność fizyczna łagodzi skutki uderzeń gorąca właśnie dlatego, że powoduje odpowiednio wczesną reakcję organizmu na podnoszącą się temperaturę ciała, co często w ogóle zapobiega ich wystąpieniu.

Prowadzone pod tym kątem badania uwzględniały do tej pory jedynie krótkotrwały lub lekki wysiłek fizyczny, np. marsz. Ich wyniki nie mogły więc być w pełni satysfakcjonujące.

Dlatego ostatnio naukowcy zainteresowali się dyscyplinami bardziej wymagającymi, ale też bardziej obiecującymi w kontekście uderzeń gorąca, omdleń i związanej z nimi potliwości: joggingiem i jazdą na rowerze.

Pierwszy eksperyment, który został opisany w czasopiśmie “Journal of Physiology”, prowadzono przez 16 tygodni z udziałem 21 kobiet przechodzących menopauzę. Wykazano, że aktywność fizyczna rzeczywiście zmniejsza odczuwane skutki uderzeń gorąca. Dodajmy, że wcześniej badane nie uprawiały żadnego sportu.

Kobiety mogły same wybrać, do jakiej grupy chcą trafić: aktywnej czy kontrolnej. Następnie u badanych z grupy aktywnej wywoływano sztucznie uderzenia gorąca. Służyły do tego celu specjalne kombinezony, które po włożeniu wypełniano wodą, powoli podgrzewaną do odpowiedniej temperatury.

Po tym niełatwym doświadczeniu ochotniczki rozpoczynały trening fizyczny.

Pod koniec eksperymentu kobiety, które zgodziły się na wzięcie udziału w treningach, o wiele lepiej znosiły sztucznie wywoływane uderzenia gorąca niż ochotniczki z grupy kontrolnej: szybciej następowało wydzielanie potu, czyli organizm ulegał pożądanemu wychłodzeniu niwelującemu skutki uderzeń – można powiedzieć, że w związku z tym rzadziej do nich w ogóle dochodziło, a fale gorąca były opisywane jako łagodniejsze w porównaniu z wcześniejszymi2. Zmniejszeniu uległa także częstotliwość omdleń.

Naukowcy podejrzewają, że trening fizyczny zapobiega im, ponieważ przyspiesza wydzielanie potu, a także powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, co wspomaga przepływ krwi przez mózg.

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Podczas drugiego badania, opisanego na łamach czasopisma “Menopause”, grupę 21 kobiet najpierw poproszono o wypełnianie przez tydzień kwestionariusza dotyczącego natężenia i częstotliwości uderzeń gorąca, a następnie – podobnie jak w poprzednim eksperymencie – sztucznie je u uczestniczek wywoływano.

Nie zmieniła się również zasada dotycząca podejmowania aktywności fizycznej. Wyniki obserwacji porównano z rezultatami odnotowanymi w grupie kontrolnej3.

Podobnie jak w przypadku pierwszego badania, kobiety uprawiające sport wykazały większe zdolności adaptacyjne podczas uderzeń gorąca: temperatura ich ciał nie wzrastała tak bardzo jak przed rozpoczęciem eksperymentu, a same uderzenia były w związku z tym słabiej odczuwane.

W przypadku obu badań zespołami naukowców kierowała prof. Helen Jones z Liverpool John Moores University (Wielka Brytania), badająca wpływ aktywności fizycznej na zdrowie, jakość życia i zapobieganie chorobom. Chociaż w obu przypadkach były to studia pilotażowe na małej grupie ochotniczek, to ich wyniki są obiecujące i zachęcają do przeprowadzania kolejnych eksperymentów.

Inną metodą łagodzenia objawów menopauzy, której skuteczność właśnie zyskała naukowe potwierdzenie, jest akupunktura4. Jej dobroczynny wpływ na organizm coraz częściej staje się obiektem zainteresowania badaczy. I nic dziwnego, akupunktura w tradycyjnej medycynie chińskiej uchodzi za wybitnie efektywną metodę leczenia.

Zespół naukowców z Wake Forest School of Medicine (Stany Zjednoczone) prześledził rolę akupunktury w zapobieganiu uderzeniom gorąca i nocnym potom u 209 kobiet w wieku 45-60 lat. Losowo podzielono je na dwie grupy tak, że połowa kobiet przez sześć miesięcy uczestniczyła w 20 sesjach akupunktury, po czym “odpoczywała” przez następne pół roku.

W tym czasie poddawano identycznej terapii pozostałe panie. Tak więc eksperyment trwał rok.

Pierwszym odnotowanym skutkiem, który się ujawnił po zakończeniu eksperymentu, była mniejsza częstotliwość występowania dokuczliwych objawów menopauzy. Wykazano ponadto, że akupunktura znacząco poprawia jakość snu, łagodzi stany niepokoju i zapobiega depresji.

W jakim celu ochotniczki podzielono na dwie grupy, skoro w obu przypadkach – choć nie w tym samym czasie – zastosowano akupunkturę, a w dodatku żadna z grup nie spełniała tak naprawdę wymogów grupy kontrolnej? Odpowiedź jest prosta: dzięki tak skonstruowanemu eksperymentowi naukowcy przekonali się, że akupunktura nie tylko doraźnie łagodzi objawy menopauzy, ale też wpływa na organizm długofalowo – jej efekty utrzymywały się nawet po upływie sześciu miesięcy od zaprzestania terapii i były porównywalne z wynikami kobiet, które właśnie ją zakończyły.

Menopauza to trudny, ale też wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Organizm doświadcza przeróżnych zmian na wielu poziomach, także hormonalnym. Gonady zaprzestają produkcji estrogenów, co wywołuje kaskadę nieprzyjemnych symptomów.

Aby je złagodzić, lekarze wypisują recepty na leki hormonalne, czyli dopuszczają się swoistego oszustwa, które ma przekonać organizm pacjentki, że nic się nie zmieniło.

To działa nań dezorientująco: choć się starzeje, to jest zapewniany, że wciąż ma 20-30 lat.

Może to prowadzić do wystąpienia chorób układu krążenia, układu pokarmowego, a nawet raka sutka, któremu HTZ powinna przecież z założenia zapobiegać.

Na drugiej szali znajduje się zdrowy tryb życia i akupunktura.

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna chroni przed rozwojem wielu chorób, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na więzi międzyludzkie.

Akupunktury zachwalać nie potrzeba – jest stosowana od wieków jako skuteczne remedium na wiele dolegliwości. Mamy więc do wyboru albo medykamenty, abo nieinwazyjne metody łagodzenia objawów menopauzy – którą terapię wybieramy?

Julia Cember

tagi:

 • medycyna naturalna
 • ruch
 • hormony
 • więcej tagów

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:

Holistic Health 2/2017

Zioła w łagodzeniu objawów menopauzy

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Menopauza to stan naturalnie występujący u kobiet po 50. roku życia, związany z niedoborem estrogenów w wyniku zanikania pęcherzyków jajnikowych. Najczęstsze objawy w tym okresie to: ustanie miesiączki oraz zdolności rozrodczych, uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, ból i suchość pochwy, bezsenność, wahania nastroju, niepokój, zmęczenie. Klimakterium wiąże się nie tylko z nieprzyjemnymi dla kobiety objawami, ale również ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na osteoporozę. Niski poziom estrogenu w organizmie zaburza balans pomiędzy budową a resorpcją kości, osłabiając ich strukturę.

Leczenie objawów menopauzy

W leczeniu objawów menopauzy stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, zakładająca zewnętrzne podawanie preparatów estrogenu, najczęściej w skojarzeniu z progesteronem.

Pomimo efektywnego działania zmniejszającego nasilenie objawów oraz potencjalnej aktywności chroniącej przed wystąpieniem osteoporozy, Women Health Initiative (WHI) zaleca stosowanie takiego leczenia w najniższej efektywnej dawce i przez możliwie najkrótszy czas oraz tylko u tych kobiet, u których inna terapia jest niemożliwa.

Jest to spowodowane zwiększeniem ryzyka zachorowalności na nowotwory piersi, choroby sercowo-naczyniowe oraz zakrzepicę.

Obserwuje się rosnące zainteresowanie surowcami roślinnymi jako środkami alternatywnymi w leczeniu objawów menopauzy. Do gatunków stosowanych w łagodzeniu symptomów menopauzy należą m.in.

: pluskwica groniasta, koniczyna łąkowa, arcydzięgiel chiński, lukrecja gładka, pochrzyn skrzydlaty, żeń-szeń, pelargonia, dziurawiec zwyczajny, pieprz metystynowy, łopian większy, serdecznik pospolity, olej z wiesiołka, len, szałwia, melisa, miłorząb japoński, męczennica cielista, kozłek lekarski.

Za aktywność wymienionych surowców odpowiadają fitoestrogeny. Jest to heterogenna grupa związków, do której należą wtórne metabolity roślinne o niesteroidowej budowie, wykazujące działanie estrogenopodobne, przede wszystkim dzięki zdolności wiązania receptorów estrogenowych. Główne grupy fitoestrogenów to: izoflawony, kumestany i lignany.

Izoflawony najobficiej występują w nasionach roślin strączkowych, zwłaszcza w soi.

Znajdują się tutaj genisteina, daidzeina oraz ich prekursory- biochanina A i formononetyna, będące głównymi fitoestrogenami koniczyny.

Kumestany licznie występują w produktach roślinnych, ale jedynie niewielka część z nich wykazuje aktywność estrogenową, w tym kumestrol i trifoliol. Główne źródła pokarmowe to nasiona roślin strączkowych, lucerna, koniczyna biała i rozdęta.

Lignany występują w ziarnach zbóż, otrębach, warzywach krzyżowych, owocach jagodowych oraz nasionach i ziarnach. Najbogatszym ich źródłem są nasiona lnu, kolejnym (dużo uboższym) ziarna sezamu.

Stosowanie czerwonej koniczyny w okresie menopauzy może wpływać na poprawę jakości włosów (mniejsza łamliwość, lepsza ogólna kondycja), stan skóry (nawilżenie, tekstura, ogólna kondycja), wzrost libido, poprawę nastroju i jakości snu, zmniejszenie męczliwości oraz spadek stopnia nasilenia uderzeń gorąca. Należy pamiętać o możliwych interakcjach z przyjmowanymi lekami, tj. hormonami i antykoagulantami. Koniczynę można przyjmować w formie suplementu (tabletki, kapsułki) lub jako herbatę.

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Okres pomenopauzalny wiąże się ze zwiększeniem ryzyka osteoporozy, gdyż wygasa wówczas działanie ochronne hormonów płciowych. Surowce roślinne, będące źródłem fitoestrogenów, mogą być pomocne w profilaktyce tego schorzenia.

Szczególnie silne działanie mogą mieć fitoestrogeny lukrecji.

Ze względu na silne podobieństwo strukturalne do estradiolu, działają one agonistycznie wobec receptorów estrogenowych ER w tkance kostnej, niejako zastępując brakujące hormony i zmniejszając intensywność zachodzących zmian osteoporotycznych.

Lukrecja może też zmniejszać częstość i nasilenie uderzeń gorąca. Korzeń lukrecji ma słodki smak, dlatego po wysuszeniu i zmieleniu doskonale nadaje się do deserów czy herbaty jako zamiennik cukru, można także sporządzać z niego napar.

Siemię lniane oraz olej z lnu również mogą być pomocne w redukowaniu uderzeń gorąca, dzięki znacznej zawartości zarówno fitoestrogenów z grupy lignin, jak i kwasów omega-3.

Olej lniany jest wartościowym dodatkiem do sałatek, natomiast siemię można spożywać świeżo zmielone w koktajlach czy owsiance. Uderzenia gorąca skutecznie łagodzą także napary z liści porzeczki oraz szałwii.

Podobne działanie wykazują herbaty z żeń-szenia, które dodatkowo zapobiegają nadmiernemu poceniu się.

Pluskwica groniasta jest byliną, a w zielarstwie wykorzystywany jest suszony korzeń. Dzięki zawartości różnorodnych związków, wykazuje szeroką aktywność biologiczną, m.in.

: zwiększa działanie żeńskich hormonów płciowych, wykazuje własne działanie estrogenne, hamuje resorpcję tkanki kostnej, korzystnie wpływając na przebieg osteoporozy. Już po ok.

2-3 tygodniach stosowania naparu można zauważyć pierwsze efekty, obejmujące złagodzenie potliwości, uderzeń gorąca czy chwiejności emocjonalnej. Pluskwicy nie należy łączyć z lekami na nadciśnienie tętnicze.

Zioła, zarówno w formie naparów, jak i suplementów diety, mogą skutecznie łagodzić lub niwelować nieprzyjemne objawy występujące podczas menopauzy. Z uwagi na możliwe interakcje ziół i leków, niezwykle istotne jest uzgodnienie przebiegu takiej fitoterapii z lekarzem i dietetykiem.

Piśmiennictwo

 1. Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B. i wsp.: Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I. Post Fitoter 2012, 2, 79-92.
 2. Kaplinski A.: Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia. Zarządzanie i Edukacja 2012, 85, 97-116.
 3. Weil V., Cirigliano M., Battistini M.: Herbal treatments for symptoms of menopause. Hosp Physician 2000, 11, 35-44.
 4. Poluzzi E., Piccinni C., Raschi E. i wsp.: Phytoestrogens in postmenopause: the state of the art from a chemical, pharmacological and regulatory perspective. Curr Med Chem 2014, 21, 417-436.
 5. Lipovac M., Chedraui P., Gruenhut C. i wsp.: Effect of red clover isoflavones over skin, appendages, and mucosal status in postmenopausal women. Obstet Gynecol Int 2011, doi: 10.1155/2011/949302.
 6. Ghazanfarpour M., Sadeghi R., Latifnejad Roudsari R. i wsp.: Effects of red clover on hot flash and circulating hormone concentrations in menopausal women: a systematic review and meta-analysis. Avicenna J Phytomed 2015, 5, 498-511.
 7. Nahidi F., Zare E., Mojab F. i wsp.: Effects of licorice on relief and recurrence of menopausal hot flashes. Iran J Pharm Res 2012, 11, 541-548.
 8. Klasik-Ciszewska S., Wojnar W., Kaczmarczyk-Sedlak I.: Lukrecja Gładka (Glycyrrhiza glabra L.) i jej zapobiegawczy wpływ na rozwój osteoporozy. Post Fitoter 2016, 17, 106-110.
You might be interested:  Podrażnienie trzustki – przyczyny, objawy, leki, dieta na podrażnioną trzustkę

Ewa Jabłońskaabsolwentka dietetyki

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Menopauza – domowe sposoby na złagodzenie objawów

Menopauza, zwana również przekwitaniem bądź klimakterium, to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez co najmniej rok nie występuje kolejne krwawienie. W tym czasie spada poziom hormonów płciowych, tymczasem jajniki przestają produkować jajeczka, co oczywiście zmniejsza, a nawet wyklucza szansę na zapłodnienie.

Zazwyczaj przekwitanie dotyczy kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Ponieważ jednak ważne są tutaj kwestie genetyczne, prowadzony styl życia, dieta i inne uwarunkowania, nie da się określić sztywnych granic wiekowych.

Objawy menopauzy są niezwykle charakterystyczne, toteż łatwo je rozpoznać. Pierwsze symptomy pojawiają się już na kilka lat przed ostatnim krwawieniem.

Są to zazwyczaj niespodziewane uderzenia gorąca – trwające zwykle maksymalnie kilkadziesiąt sekund – a także wzmożona potliwość.

Dodatkowo już wtedy cykl miesiączkowy ulega rozregulowaniu, przez co krwawienie może pojawiać się rzadziej, np. w 2-, 3-miesięcznych odstępach.

Klimakterium nierzadko prowadzi do całego szeregu fizycznych dolegliwości. Możemy do nich zaliczyć ból głowy i ból mięśni, suchość i świąd pochwy, nietrzymanie moczu, problemy z koordynacją ruchową (np.

drętwienie kończyn) czy nawet kołatanie serca. Do tego dochodzą także problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Najczęściej spotykane są wahania nastrojów, nagłe napady płaczu, zaburzenia snu, trudności z koncentracją i pamięcią.

Menopauza – czy trzeba udać się do lekarza?

Chociaż menopauza jest w pełni naturalnym zjawiskiem, który dotyczy kobiet na całym świecie i którego niestety nie da się pominąć, to jednak zdecydowanie warto w tym czasie zasięgnąć pomocy ginekologa. Jest to konieczne, by upewnić się, że klimakterium przebiega prawidłowo. Ponadto bardzo przydatne są np. badania na poziom cholesterolu oraz testy kardiologiczne.

Dodatkowo lekarz może nam doradzić, w jaki sposób najlepiej zniwelować najbardziej uciążliwe objawy menopauzy. Dzięki temu zyskamy pewność, że dane rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i stosowanie go przywróci nam komfort. Jeśli któryś z symptomów jest szczególnie nasilony, np. świąd pochwy, może być to oznaka infekcji, więc tym bardziej wiedza medyczna okaże się niezbędna.

Nie tylko wizyta u ginekologa może być obowiązkowa w czasie klimakterium. Warto też rozważyć terapię z psychologiem.

Wszystko dlatego, że menopauza często pociąga za sobą konsekwencje związane z emocjonalnością i ogólnie rozumianą psychiką. Zdarza się, że niektóre kobiety w tym okresie zaczynają popadać w stany depresyjne.

Skorzystanie z fachowej pomocy może wtedy umożliwić uporanie się z takimi problemami.

Jak menopauza może wpływać na skórę?

Do często występujących objawów menopauzy należy również utrata jędrności, elastyczności i miękkości skóry.

Dlaczego tak się dzieje? Obniżenie poziomu hormonów w organizmie, które jest nieodzownym elementem menopauzy, oddziałuje również na cerę.

Niedobór estrogenów znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry, dlatego zmarszczek jest coraz więcej, z kolei te, które już się pojawiły, stają się głębsze.

To jednak nie wszystko. W określonym wieku organizm produkuje coraz mniej naturalnego kolagenu, a aktywność komórek naskórka słabnie. Tym sposobem skóra nie jest już tak sprężysta, staje się też przesuszona i szorstka w dotyku. Dodatkowo występujące w czasie menopauzy uderzenia gorąca prowadzą do silnych zaczerwienień i do powstawania przebarwień, a nawet plam pigmentacyjnych.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. Konieczne jest zadbanie o to, by cera była odpowiednio nawilżona i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Przydatne mogą się też okazać kosmetyki redukujące przebarwienia oraz takie, które wspomagają procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

W pielęgnacji cery dojrzałej ważna jest systematyczność, odpowiednie techniki aplikacji produktów oraz obecność składników aktywnych. Dzięki stosowaniu się do tych prostych zasad jesteśmy w stanie skutecznie opóźnić proces starzenia się.

Domowe sposoby na menopauzę

Kiedy zgłosimy się do ginekologa po rozpoznaniu pierwszych objawów menopauzy, istnieje duża szansa, że ten przepisze nam odpowiednie leki, które mogą znacząco zmniejszyć dyskomfort towarzyszący temu procesowi. Dość często spotykaną metodą jest tzw. THZ, czyli terapia hormonalna zastępcza, która polega na uzupełnianiu poziom hormonów poprzez dostarczanie ich sztucznych odpowiedników.

Warto jednak wiedzieć, że wiele metod łagodzących dolegliwości towarzyszące klimakterium możemy wprowadzić w domowym zaciszu i to bez konsultacji z lekarzem – choć zawsze warto poprosić ginekologa o poradę.

Niezwykle istotne jest chociażby pozostawanie w ruchu. Nie oznacza to oczywiście, że należy nadmiernie obciążać ciało, jednak aktywność fizyczna w łagodnej formie – np.

poprzez jogę, pływanie czy aerobik – umożliwi nam utrzymanie dobrej kondycji i zarazem wzmocnienie kości.

Dodatkowo zyskamy wówczas lepszą kontrolę nad masą ciała, gdyż w czasie menopauzy wiele kobiet zauważa pojawienie się nadmiernych kilogramów.

Jednocześnie w żadnym wypadku nie należy rezygnować z odpoczynku. Stres to jeden z czynników, który może nasilić objawy przekwitania. Dodatkowo nietrudno o uczucie napięcia i niepokoju, dlatego warto dbać o to, by rozładowywać negatywne emocje.

W tym celu najlepiej oddać się po prostu swojej ulubionej czynności.

Może mamy jakąś pasję, którą wcześniej porzuciliśmy z powodu braku czasu? A może od dawna nie wyszłyśmy z przyjaciółką na kawę i brakuje nam babskich pogaduszek? Wygospodarowanie chociaż kilku minut w ciągu dnia na relaks może przynieść naprawdę zbawienne skutki.

Czy możemy coś zaradzić na uporczywą suchość pochwy, która często powoduje ból w czasie stosunku? Jak najbardziej. Na rynku nie brakuje różnorodnych żeli nawilżających, które pozwalają na zmniejszenie dyskomfortu i tym samym czerpanie pełnej przyjemności z życia intymnego.

W czasie menopauzy warto też pochylić się nad… ziołami.

Jeśli dotychczas raczej bagatelizowałyśmy dobroczynne właściwości melisy, pokrzywy, dziurawca, kwiatów głogu, mięty czy rumianku, to właśnie nadeszła pora, żeby bliżej je poznać.

Odświeżające napary z ziół możemy pić w formie herbat, co wspomoże zasypianie albo stosować je w formie chłodnych okładów, które mogą się okazać prawdziwym ratunkiem podczas nagłych uderzeń gorąca.

Menopauza a dieta

Zdrowa dieta to jeden z najważniejszych elementów, o jakie należy zadbać, przechodząc przekwitanie. W ten sposób nie tylko unikniemy niepożądanego tycia, ale także sprawimy, że nasze samopoczucie poprawi się, a fizyczne dolegliwości zostaną znacznie zredukowane.

Z jadłospisu z pewnością powinny zniknąć fast foody oraz inne wysokoprzetworzone produkty. W grę nie wchodzą potrawy smażone na głębokim oleju, należy też unikać gazowanych napojów, słodyczy, a nawet kawy i mocnej herbaty.

Zamiast tego nasze codzienne posiłki powinny być bogate w błonnik, wapń, żelazo, a także witaminę C i A. Należy stale uzupełniać ewentualne niedobory minerałów, co znacząco wpływa na nasze zdrowie. Czego zatem nie powinno zabraknąć w przygotowywanych daniach? Z pewnością świeżych owoców i warzyw, ryb, chudego mięsa, nabiału czy też pełnoziarnistego pieczywa oraz orzechów.

Do tego powinno dołączyć także regularne picie wody. Utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia nie tylko usprawnia trawienie i poprawia samopoczucie, ale też wpływa na stan naszej skóry.

Menopauza – pielęgnacja i styl życia

Zdrowa żywność, aktywność fizyczna, czas na relaks – te wszystkie elementy mogą sprawić, że menopauza wcale nie będzie tak trudna do przejścia. To jednak nie wystarczy, by w pełni złagodzić jej objawy. Konieczna jest także zmiana naszych nawyków.

Przede wszystkim należy odstawić używki. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów nie tylko znacząco przyspieszają klimakterium, ale także sprawiają, że poszczególne symptomy stają się bardziej nasilone – przykładowo alkohol wzmaga uderzenia gorąca i zaczerwienienia.

Pamiętajmy też o tym, by trzymać się pewnych punktów w planie dnia i z nich nie rezygnować. Ponieważ przekwitanie często wiąże się z zaburzeniami snu, starajmy się chodzić spać o określonej godzinie, a przed położeniem się do łóżka pijmy ulubioną ziołową herbatę, by się wyciszyć i móc spokojnie zasnąć. Również posiłki powinny być spożywane o regularnych porach.

Zdecydowanie należy też unikać przemęczania się. Dlatego planując tydzień, starajmy się rozłożyć obowiązki w taki sposób, by nie załatwiać wszystkiego w ciągu jednego dnia. Zawsze zostawiajmy sobie miejsce na odpoczynek, tym bardziej, że nasze zmieniające się pod wpływem menopauzy ciało potrzebuje chwili, by móc się zregenerować i zmobilizować do ponownego działania.

Jeśli chodzi zaś o pielęgnację skóry dojrzałej, która pod wpływem klimakterium staje się Jeśli chodzi zaś o pielęgnację skóry dojrzałej, która pod wpływem klimakterium staje się jeszcze bardziej wymagająca, to tu z pomocą przychodzą dermokosmetyki Vichy. NEOVADIOL to gama produktów przeznaczonych właśnie dla kobiet, które zmagają się z menopauzą lub są po okresie przekwitania.

Ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków nie tylko do występujących problemów, ale także rodzaju cery. Może być to np. NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający

Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry normalnej i mieszanej dla kobiet w trakcie menopauzy, który nie tylko walczy z oznakami starzenia, ale także zapewnia cerze inne, równie wartościowe składniki.

Czasami skóra podczas przekwitania jest bardzo odwodniona, dlatego w takim przypadku sprawdzi się NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry suchej dla kobiet w trakcie menopauzy. Krem ten ma podobne działanie do wyżej wspomnianej wersji, ale jego skład został wzbogacony o dodatki, które zapewniają optymalne nawilżenie.

Jeżeli dla naszej cery będzie to wciąż mało, do porannej pielęgnacji należy dołączyć NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy.

Jest to produkt odmładzający, który wyróżnia się wysoką skutecznością działania. Wystarczy zaaplikować go na oczyszczoną cerę i poczekać aż do wchłonięcia. Należy omijać okolice oczu.

To kosmetyk o natychmiastowym działaniu – zaledwie po 4 godzinach widoczna jest różnica.

Jak już zostało wspomniane, w trakcie menopauzy łatwo o przebarwienia. Wynika to z częstego czerwienienia się oraz niespodziewanego wzrostu temperatury ciała.

Dlatego, by jeszcze bardziej poprawić wygląd skóry, warto stosować wieczorem Glyco-C Ampułki przeciw przebarwieniom na noc od Vichy z gamy LIFTACTIV SPECIALIST.

Kwas glikolowy, witamina Cg oraz bogactwo kilkunastu innych składników sprawia, że koloryt cery rzeczywiście zostaje wyrównany, a sama skóra jest zdecydowanie bardziej gładka i rozświetlona.

Menopauza – jak zmniejszyć dolegliwości?

 • Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciągu całego jej życia są w istotnym stopniu zależne od układu hormonalnego.
 • Hormony są odpowiedzialne za liczne procesy biologiczne w ludzkim organizmie.
 • Niezwykle ważną rolę w ustroju kobiety pełnią hormony płciowe, wytwarzane przez jajniki, czyli estrogeny i progesteron.
 • Estrogeny, zwane też hormonami młodości odpowiadają za:
 • rozwój cech płciowych,
 • wzrost błony śluzowej macicy i pochwy,
 • pobudzenie tworzenia kości i ich ochronę przed odwapnieniem, czyli osteoporozą,
 • jędrność i elastyczność skóry,
 • zwiększenie poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu HDL.

Rolą progesteronu jest przede wszystkim przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka oraz utrzymanie ciąży.

Kiedy następuje menopauza?

Około 40 roku życia w wyniku zmian hormonalnych maleje zdolność rozrodcza kobiety. Następuje stopniowe wygasanie funkcji jajników.

W okresie menopauzy gwałtownie spada stężenie progesteronu we krwi, znacznie zmniejsza się też ilość estrogenów. Zostaje w ten sposób zaburzona równowaga hormonalna między ilością estrogenów a poziomem progesteronu. To właśnie jest przyczyną wielu nieprzyjemnych i często bardzo kłopotliwych dolegliwości występujących w okresie klimakterium. Doświadcza ich ok. 70% przekwitających kobiet.

You might be interested:  Hipertermia – przyczyny, objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Pojawienie się pierwszych symptomów menopauzy jest sprawą indywidualną u każdej kobiety i zależy od bardzo wielu czynników.

Na wcześniejsze wystąpienie menopauzy mają wpływ:

 • wiek dojrzewania – kobiety, które w okres dojrzewania weszły później niż ich rówieśnice, okres przekwitania rozpoczynają wcześniej,
 • sposób odżywiania – dieta wegetariańska,
 • używki – palenie papierosów,
 • czynniki endokrynologiczne (zależne od stężenia hormonów), np. usunięcie jajników,
 • cukrzyca,
 • leki obniżające poziom estrogenów, np. doustna antykoncepcja,
 • czynniki genetyczne i dziedziczne.

Wystąpienie menopauzy opóźniają natomiast takie czynniki, jak:

 • otyłość,
 • liczne ciąże i porody.

Zwykle początek okresu przekwitania przypada na 47-55 rok życia, ale nie jest to regułą. U każdej kobiety objawy klimakterium mogą wystąpić w różnym czasie.

Zdarza się też tzw. wczesna menopauza, która może pojawić się nawet u kobiet młodych. Jest najczęściej spowodowana przebytymi chorobami nowotworowymi i związaną z ich leczeniem radio- i chemioterapią lub operacyjnym usunięciem macicy i jajników.

Objawy menopauzy

Do najważniejszych objawów menopauzy należą tzw. objawy wypadowe, opisane poniżej.

Zaburzenia miesiączkowania

Najbardziej charakterystycznym zwiastunem przekwitania jest rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Cykle stają się zbyt długie lub zbyt krótkie, a krwawienie bardzo skąpe lub zbyt obfite.

Uderzenia gorąca lub zlewne poty

Do objawów kłopotliwych i w niektórych przypadkach wręcz utrudniających życie należą nagłe wahania temperatury, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny, często pod wpływem stresu lub diety.

Bezsenność

Niektóre panie w nienaturalny wręcz sposób pocą się w nocy, co jest bardzo niekomfortowe, zakłóca też sen i niezbędny każdemu nocny wypoczynek.

Wahania nastroju, rozdrażnienie

Menopauzie często towarzyszą zmiany nastroju, które trudno kontrolować.

Tycie

Zmiana poziomu hormonów w okresie klimakterium powoduje także zmiany metaboliczne, które u niektórych osób mogą powodować wzrost wagi.

Duszność

Obok uderzeń gorąca, duszność to kolejny objaw zaburzenia termoregulacji ciała.

Chroniczne zmęczenie

 1. Może być objawem menopauzy, ale nie wolno go bagatelizować, gdyż przyczyny zmęczenia mogą być oznaką innych poważnych dolegliwości.

 2. Warto pamiętać o tym, że nie u wszystkich kobiet wystąpią wszystkie wymienione objawy i nie u wszystkich z jednakowym nasileniem.

 3. We współczesnym świecie mamy coraz większy dostęp do informacji, także tych związanych z naszym zdrowiem, jednak tempo życia i nasze zabieganie powoduje, że często nie zauważamy lub bagatelizujemy pierwsze symptomy zmian zachodzących w naszym organizmie.

Polki a menopauza

Niestety wiele Polek nie jest świadomych występowania menopauzy oraz nie rozpoznaje objawów towarzyszących.

Żyjąc w świecie, w którym siła, piękno i młodość są obecnie największymi atutami, kobiety wypierają ze swej świadomości fakt, że wchodzą w okres przekwitania.

Wiele z nich nie radzi sobie z objawami klimakterium, nie akceptuje siebie na tym etapie życia i traktuje menopauzę jako koniec kobiecości.

Tymczasem wiele z objawów przekwitania można złagodzić zarówno metodami niefarmakologicznymi, jak też przy pomocy odpowiednio dobranych leków.

Jakie badania należy wykonać na początku menopauzy?

Jeżeli jesteś w wieku ok. 40-45 lat i zauważysz u siebie zaburzenia miesiączkowania lub inne niepokojące objawy, po wykluczeniu ciąży testem ciążowym, zrób badanie w kierunku menopauzy.

Można w tym celu wykorzystać dostępny w aptece domowy test na menopauzę (np. Climea test menopauzalny). Wykonuje się go z pierwszego porannego moczu, tak jak test ciążowy.

Test menopauzalny wykrywa podwyższony poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu, skuteczność testu określana jest na ok. 98%.

Hormon folikulotropowy jest produkowany przez przysadkę i pobudza jajniki do wytwarzania estrogenów w I fazie cyklu miesiączkowego. Wygasanie czynności jajników i związana z tym zmniejszona produkcja estrogenów są sygnałem dla przysadki mózgowej do zwiększonego wytwarzania FSH, dlatego hormon ten jest stosowany jako wskaźnik okresu menopauzy.

Niezbędna jest również wizyta u lekarza ginekologa lub endokrynologa i oznaczenie poziomu progesteronu i estradiolu we krwi. Lekarz może zlecić także oznaczenie we krwi stężenia FSH.

W związku z tym, że menopauzie towarzyszą często zmiany metaboliczne, warto zbadać również poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Ginekolodzy i endokrynolodzy zalecają w okresie klimakterium zbadanie poziomu hormonów tarczycy.

Jakie leki łagodzą objawy menopauzy?

W złagodzeniu objawów przekwitania pomocne mogą być preparaty ziołowe. Zawierają one naturalne hormony pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogeny, które w połączeniu z receptorami estrogenowymi pełnią funkcję podobną do naturalnych estrogenów produkowanych przez organizm kobiety.

Terapię fitoestrogenową zaleca się już po 35 roku życia.

Najlepiej przebadaną grupą fitoestrogenów są izoflawony sojowe, które:

 • łagodzą objawy klimakterium, np. uderzenia gorąca, poty, zmęczenie,
 • wpływają korzystnie na poprawę nastroju,
 • hamują utratę tkanki kostnej,
 • wpływają na metabolizm witaminy D3,

domowe sposoby na menopauzę

 • Artykuły
 • Pytania do lekarzy

Miód Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne – niektórzy nawet cenią miód bardziej niż antybiotyki. Można śmiało stosować go w profilaktyce i leczeniu przeziębienia oraz infekcji dróg…

Warto więc skorzystać z domowych sposobów, aby uregulować ich pracę i cieszyć się zdrowie. (…) Domowe sposoby na oczyszczanie jelit Chcąc oczyścić jelita warto wprowadzić do codziennej…

Domowe sposoby na zgagę zioła Doprawiaj nimi potrawy. Używaj świeżej bazylii, oregano, czosnku. (…) Czasami domowe sposoby na zgagę nie są skuteczne.

Dieta w okresie menopauzy Tym, co szczególnie dokucza kobietom podczas menopauzy, są uderzenia gorąca. (…) Łagodzenie objawów menopauzy za pomocą diety W czasie menopauzy zachodzą…

Zioła w okresie menopauzy Jednym z ziół polecanych na objawy menopauzy jest pluskwica groniasta. (…) Kolejne zioło na menopauzę to wiesiołek dwuletni.

Dieta w okresie menopauzy Tym, co szczególnie dokucza kobietom podczas menopauzy, są uderzenia gorąca. (…) Łagodzenie objawów menopauzy za pomocą diety W czasie menopauzy zachodzą…

Jak się ich pozbyć domowymi sposobami w tydzień? Zobacz galerię.

Soja kontra menopauza Nie wszystkie kobiety w okresie menopauzy mogą lub chcą stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). (…) Weszłaś już w okres menopauzy? Podziel się swoimi doświadczeniami z naszymi…

Objawy menopauzy Nawet te kobiety, które przed menopauzą prowadziły zdrowy tryb życia i odżywiały się prawidłowo są narażone na wystąpienie nadwagi w (…) Dieta a menopauza W okresie menopauzy

związane z menopauzą. (…) Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta może się jednak okazać skuteczną receptą na przykre objawy oraz sposobem na uniknięcie dodatkowych kilogramów.

Menopauza jest procesem fizjologicznym występującym w życiu każdej kobiety. (…) Spożywanie dużych ilości soi polecane jest kobietom z mało nasilonymi objawami menopauzy lub negatywnie nastawionym do HTZ.

Menopauza rozpoczyna się, gdy poziom estrogenów w organizmie kobiety maleje. (…) Jak zrobić mleko sojowe w domowym sposobem? Obecnie w prawie każdym sklepie można kupić mleko sojowe w kartonie lub…

Wino domowej roboty jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe, jeśli spożywamy je w umiarkowanej ilości.

Jakie są domowe sposoby na kaca?Witam!
Proszę zapoznać się z treścią artykułu – http://portal.abczdrowie.pl/jak-pozbyc-sie-kaca

Co mam zrobic skoro mam rozwolnienie i nie moge isc d apteki ..W czasie biegunki najważniejsze jest uzupełnienie płynów i ustalenie przyczyny wystąpienia biegunki. Na podstawie etiologi lekarz rodzinny będzie w stanie zlecić odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na grzybice ?Dieta bez cukru i mąki.

Dzien dobry Chcialabym zapytac czy na hemoroidy mozna stosowac naturalne sposoby np takie jak smarowanie miodem i czy nic sie po nim nie stanie. Hemoroidy mam juz od 4 dni uzywam masci bez recepty pomogla bo nie swedzi a ni nie boli ale jest na wierzchu…

Jak usunąć domową metodą “nagnioty” ze stóp?Witam! Leczenie odcisków może mieć charakter zachowawczy (maści, żele, plastry, kremy) lub zabiegowy (usunięcie zmian w ciężkich przypadkach). Niestety w ramach porady internetowej nie mam możliwości bezpośredniej…

Jak się pozbyć zaskórników domowymi sposobamiWitam,
kremy pielęgnacyjne z kwasem migdałowym + skinoren krem.
Pozdrawiam

Co jest najlepsze na zredukowanie rozstepow domowymi sposobami?Nie ma domowych sposobów na rozstępy.Sprawa nie jest prosta nawet w gabinecie lekarskim. Może Pani spróbować robić regularnie zabieg z mezorolerem używając do tego jakiegoś preparatu do mezoterapii….

Jakie są domowe spopsoby na szybkie pozbycie się pryszczy ?Istnieje szereg domowych sposobów na walkę z trądzikiem (np.maseczki z drożdży, przemywanie skóry sparzonymi płatkami owsianymi), niestety ich skuteczność jest niewielka. Proszę o kontakt z dermatologiem…

Co zrobic z czesto pojawiającą się zgagąPacjentom z tą dolegliwością często pomaga picie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej.

Witam
Mam na czole, brodzie nosie i okolicach nosa trądzik. Czasem są to bolące krosty i mam jeszcze zwykłe pryszcze i takie czarne kropki. Co mam robić?! Nie mam za dużo pieniędzy na dermatologa czy też kosmetyczkę więc wolałabym sposoby naturalne czy…

Dzien dobry, mam pytanie – jestem w okresie menopauzy. Każdej nocy budzę się i kilka godzin nie śpię z powodu uderzeń gorąca w całym ciele, przez co jestem potem bardzo zmęczona następnego dnia. Przyjmuję tabletki Ligunin, ale nie zauważyłam poprawy….

Jakie są domowe sposoby na ból karku?Najlepszy jest gorący prysznic i masaż.

jakie są domowe sposoby na hamowanie wymiotów?Wszystko zależy od tego jaki jest powód występowania wymiotów i co je powoduje. Często w czasie wymiotów zaleca się spożywanie płynów elektrolitowych, chłodnych w małych ilościach ale często.

Witam , dopadła mnie opryszczka na pochwie .. Piecze , boli , swędzi , po nocach nie mogę spać , a wizytę u ginekologa mam dopiero w przyszły czwartek , nie wytrzymam do tego czasu . Mogę prosić jakieś domowe sposoby wyleczenia tego ? Proszę ..Nie ma….

Czy są jakieś domowe sposoby pomagające wrzuceniu palenia papierosów?Witam serdecznie. Tak na prawdę nie ma na to dobrego sposobu. Najważniejsze jest aby mieć silne postanowienie zerwania z nałogiem.

Uderzenia gorąca i poty – jak złagodzić objawy menopauzy?

Wraz z nadchodzącym przekwitaniem, w ciele kobiety zaczynają zachodzić liczne zmiany. Przede wszystkim rozpoczyna się powolne wygasanie pracy jajników, które wiąże się głównie z niedoborem produkowanych przez nie hormonów – progesteronu i estrogenów. To właśnie brak tych substancji powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Najczęstsze symptomy menopauzy to zimne poty, nachodzące fale gorąca, bezsenność i problemy z wagą. Większość można złagodzić za pomocą różnego rodzaju suplementów, zmian diety czy domowych sposobów. U części kobiet naturalne metody nie przynoszą jednak efektu.

Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem i dodatkowa terapia, na przykład hormonalna.

Uderzenia gorąca i poty – jak sobie radzić

Uderzenia gorąca są jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości menopauzy. Objawiają się nagłą falą ciepła przepływającego przez całe ciało i są szczególnie odczuwalne w okolicach głowy i szyi.

Mogą mieć różną intensywność i trwać od 30 sekund do nawet 30 minut.

Często towarzyszą im wypieki na twarzy i dekolcie, silne pocenie się, wrażenie kręcenia się w głowie i osłabienia, a nawet uczucie kołatania serca.

Za taką reakcję odpowiedzialny jest spadek estrogenów w organizmie. Zaniżony poziom hormonów zakłóca pracę podwzgórza, zwanego „termostatem ciała”, które wysyła do mózgu błędne informacje, że organizmowi jest zbyt gorąco. Mózg nakazuje ciału pozbyć się ciepła, co wywołuje natychmiastową silną reakcję serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Objawia się to tym, że:

 • naczynia krwionośne się rozszerzają,
 • tętno podwyższa się,
 • praca gruczołów zostaje przyspieszona,
 • organizm zalewa się potem,
 • skóra staje się mokra, nadchodzi gwałtowne oziębienie ciała.

Oczywiście, każda kobieta odczuwa napady gorąca nieco inaczej. Ogólne wrażenie jest jednak bardzo nieprzyjemne i wycieńczające, szczególnie że organizm w żaden sposób nie ostrzega o nadchodzącym uderzeniu gorąca i może ono pojawić się dosłownie w każdej chwili – zarówno w dzień, jak i w nocy.

You might be interested:  Zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe

Zmaganie z zimnymi potami i falami ciepła może trwać nawet kilka lat. Da się jednak nieco złagodzić niepożądane objawy, ograniczając:

 • picie kawy,
 • spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • zażywanie leków przeciwbólowych bez recepty.

Dodatkowo można zastosować też domowe sposoby takie jak:

 • picie ochłodzonych naparów i herbatek ziołowych

Najlepszymi ziołami na napady gorąca są szałwia, mięta pieprzowa, czerwona koniczyna, liście malin, a także lukrecja i kozłek lekarski. Gotowe mieszanki można kupić w sklepie lub parzyć zioła według własnej preferencji. Należy jednak pamiętać o regularnym spożywaniu naparów, w innym przypadku będą one miały znikomą skuteczność.

 • dodawanie octu jabłkowego do napojów

Posiłki można wzbogacić także ocet jabłkowy. Wystarczą dwie rozcieńczone łyżki dziennie. Wpłyną one na regulację potliwości i wydalanie toksyn podczas uderzeń gorąca. Przywrócą niezbędne minerały i wspomaga rewitalizację. Dzięki temu organizm będzie szybciej dochodził do siebie po napadach gorąca.

 • zażywanie ziołowych suplementów diety zawierających biotynę, kwas foliowy i fitoestrogeny.

We wzbogaceniu diety chodzi głównie o fitoestrogeny, czyli roślinny odpowiednik naszych ludzkich estrogenów, które częściowo zaspokajają niedobory wynikające z menopauzy. Najwięcej takich składników zawierają soja i siemię lniane, dlatego są szczególnie zalecane. Ekstrakty z tych roślin często znajdują się także w suplementach dla kobiet przechodzących pokwitanie.

Wzbogać dietę o preparaty bogate w witaminy łagodzące objawy menopauzy>>

Menopauza i bezsenność – co pomoże

Inną bardzo częstą dolegliwością w czasie klimakterium jest bezsenność. Często powodują ją nocne napady gorąca i zimne poty, ale bywa też spowodowana rozdrażnieniem i ogólnym rozemocjonowaniem.

Niestety, zmiany hormonalne związane z ustającą pracą jajników, znacząco wpływają na nastrój pań w okresie menopauzy. Mogą one być płaczliwe, odczuwać wzmożone zmęczenie, gniew, a nawet stany depresyjne.

Emocjonalna niestabilność wpływa znacząco na jakość snu, zbyt wczesne wybudzanie się, problemy z zasypianiem.

By wspomóc zasypianie można:

 • stosować napary ziołowe z melisy, dziurawca, szyszek chmielu lub suplementy je zawierające,
 • zacząć chodzić spać wcześniej i o regularnych porach,
 • wyciszać się przed snem za pomocą muzyki relaksacyjnej lub kąpieli,
 • spożywać suplementy diety zawierające melatoninę regulującą rytm dobowy i poprawiającą jakość snu,
 • brać preparaty magnezowe wzbogacone o witaminę B6, ułatwiającą przyswajanie makroelementu;
 • uprawiać sport w godzinach porannych lub jogę w godzinach wieczornych,
 • zasłaniać na noc okna. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim, gdy słońce wschodzi wcześniej, a wyczulone podwzgórze może zbyt szybko reagować na światło, powodując przedwczesne wybudzenia.

Domowe sposoby na objawy menopauzy

W momencie, kiedy zbliża się klimakterium, jajniki przestają produkować jajeczka, z kolei przysadka mózgowa wytwarza coraz mniej hormonów, które odpowiadają m.in. za płodność. Spada również poziom estrogenu i progesteronu.

Z czasem krwawienie u kobiety ustępuje, dlatego niemożliwe jest zajście w ciążę. Dzień ostatniej miesiączki to właśnie menopauza, z którą mamy do czynienia, kiedy krwawienie nie pojawia się potem przez co najmniej rok.

W razie jego wystąpienia po tak długim czasie koniecznie należy skonsultować się z ginekologiem.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Dlatego też przekwitanie jest długim, a przez to również męczącym procesem. Zmagają się z nim zazwyczaj kobiety między 45.

a 55. rokiem życia, choć jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Niemniej symptomy nie powinny się pojawić przed czterdziestką, a jeśli tak się dzieje, być może cierpimy na przedwczesną menopauzę. W tym przypadku konieczna jest fachowa pomoc.

Na przekwitanie, czas jego wystąpienia i sam przebieg ma wpływ wiele różnych czynników. Do głosu dochodzą nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także prowadzony styl życia, dieta, stosowanie używek itp. Wszystkie te zależności mogą wpłynąć zarówno na przyspieszenie, jak i opóźnienie klimakterium.

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Objawy menopauzy są niezwykle charakterystyczne, dlatego nawet jeśli nie posiadamy szczegółowej wiedzy na jej temat, to i tak jesteśmy w stanie z łatwością je dostrzec. Pierwszym sygnałem są zazwyczaj zaburzenia cyklu miesiączkowego – krwawienia stają się nieregularne, a do tego bardziej lub mniej obfite. Już to powinno nas zaalarmować.

Do najczęściej występujących symptomów należą z pewnością niespodziewane i nagłe uderzenia gorąca. Powoduje to także zaczerwienienie skóry, a nierzadko wiąże się też z nadmierną potliwością. Dodatkowo wiele kobiet odczuwa przewlekły ból głowy oraz ból mięśni.

Menopauza może niestety wpłynąć także na sferę intymną. Wiele osób zauważa znaczny spadek libido, na dodatek uporczywa suchość pochwy może prowadzić do bólu w trakcie stosunku. Częstym objawem jest również nietrzymanie moczu, co należy do najbardziej uporczywych dolegliwości.

Klimakterium w dużej mierze dotyka także sfery psychicznej. Kobiety przechodzące menopauzę muszą zazwyczaj zmagać się z wahaniami nastroju, nagłym uczuciem niepokoju czy napadami płaczu, a ponadto problemami z koncentracją i pamięcią. Zazwyczaj pojawiają się też kłopoty ze snem – występują trudności z zasypianiem, a w nocy zdarzają się niespowodowane niczym pobudki.

Czy menopauza wymaga konsultacji z lekarzem?

Kobieta w czasie przekwitania powinna być pod stałą opieką ginekologa. W ten sposób będzie miała pewność, że jest całkowicie zdrowa, a klimakterium nie wywołuje u niej żadnych niepożądanych dolegliwości. Lekarz może pomóc nam w zmniejszeniu niepokoju, który mogą wywoływać niektóre symptomy.

Na dodatek ginekolog może zaproponować profesjonalną pomoc, taką jak terapia hormonalna zastępcza czy też konkretne leki, które faktycznie mogą zredukować dyskomfort wynikający z menopauzy. Ponadto koniecznie należy umówić się na wizytę w chwili, gdy dostrzeżemy jakieś niepokojące oznaki, które odbiegają od zazwyczaj spotykanych objawów menopauzy.

Jeśli klimakterium wiąże się u nas z huśtawką nastrojów, a nawet ze stanami depresyjnymi, to pomóc może wizyta u psychologa. Terapeuta zapewni nam niezbędne wsparcie, co z kolei przełoży się na obniżenie napięcia i zarazem pozbycie się innych problemów natury emocjonalnej.

Objawy menopauzy – domowe sposoby

Wiele metod zwalczania objawów menopauzy opiera się na prostych sposobach, które możemy wdrożyć samodzielnie i które nie wymagają terapii farmakologicznej. Wiele z nich dotyczy przede wszystkim zmiany naszych nawyków oraz dotychczasowego stylu życia. Przykładowo w czasie menopauzy niewskazane jest picie kawy czy mocnej herbaty, a także palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

Jedną z najważniejszych kwestii jest dieta.

Wprowadzenie znacznie zdrowszego jadłospisu może nie tylko pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, ale również umożliwić kontrolę masy ciała – w trakcie klimakterium niejednokrotnie dochodzi do znacznego zwiększenia wagi. Dlatego jak najszybciej należy wykluczyć wysokoprzetworzone produkty, potrawy smażone na głębokim tłuszczu czy gazowane napoje.

Zamiast tego nasze posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a także w fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki ludzkich hormonów. Dostarczają ich m.in. soja oraz siemię lniane.

Dodatkowo warto oprzeć dietę na rybach, chudym mięsie i nabiale, a także na świeżych owocach i warzywach. Nie możemy też zapominać o piciu dużych ilości wody.

To wszystko sprawi, że nagłe uderzenia gorąca i poty staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.

Warto także bliżej zainteresować się właściwościami poszczególnych ziół. Sporządzanie naparów i picie ich lub stosowanie w formie chłodnych okładów również może wspomóc walkę z uderzeniami gorąca. Przykładowo możemy przygotowywać sobie herbaty na bazie kwiatów głogu, które obniżają ciśnienie krwi. Z kolei dziurawiec i melisa będą doskonałe, kiedy mamy problemy z zasypianiem.

Nie zapominajmy o uprawianiu aktywności fizycznej. Pozwoli to wzmocnić kości, a ponadto znakomicie rozładuje stres, który jest jednym z czynników decydujących o przebiegu menopauzy. Możemy tutaj rozważyć jogę, aerobik, basen lub dowolną dyscyplinę sportu, która sprawia nam największą przyjemność i jednocześnie nie forsuje nadmiernie ciała.

Równie istotny jest odpoczynek. Towarzyszące menopauzie zmęczenie możemy zneutralizować, dbając o to, by zawsze znaleźć czas na relaks. Można przygotować sobie gorącą kąpiel, obejrzeć ulubiony film, wyjść na spotkanie z przyjaciółką czy po prostu udać się na spacer. Relaks jest niezwykle istotny, dlatego od czasu do czasu warto odstawić obowiązki na bok.

Warto też dodać, że w czasie menopauzy nasze ciało przechodzi przemianę, co może odbić się również na wyglądzie cery i włosów. Skóra z reguły zaczyna tracić swoją dawną elastyczność i jędrność, dlatego należy pomóc jej od zewnątrz. Szczególnie wieczorna rutyna odgrywa ważną rolę.

Kompleks uzupełniający na noc Aktywna pielęgnacja odbudowująca dla kobiet w trakcie menopauzy od marki Vichy to produkt z gamy NEOVADIOL. Daje on niesamowicie przyjemny efekt chłodzenia.

Jak jeszcze pomaga? Skóra staje się bardziej napięta poprzez zwiększenie swojej gęstości, a kontur jest widocznie wymodelowany. 

Przed nałożeniem makijażu warto natomiast postawić na produkt, który nie tylko szybko się wchłonie, ale będzie jednocześnie redukował oznaki starzenia.

NEOVADIOL Magistral Odżywczy balsam przywracający gęstość skóry dla kobiet po menopauzie to kosmetyk przeznaczony do stosowania na dzień.

Jego działanie opiera się na właściwościach trzech głównych składników – olejków witalnych, Proteic Gf oraz Pro-Xylane. 

Na okolice szczególnie narażone na powstawanie zmarszczek zadziała Kompleks Uzupełniający Krem wygładzający skórę wokół oczu i ust z tej samej gamy od marki Vichy. Regeneruje, wzmacnia i koi. Niewielką ilość produktu należy zaaplikować we wskazanych miejscach.

Domowe sposoby na menopauzę – porada od lekarza

Chociaż o skuteczności domowych sposobów na objawy menopauzy można przekonać się w szybkim tempie, to jednak bardzo wiele kobiet się zastanawia, czy bezpiecznie jest je stosować. Nie od dziś wiadomo, że nawet zioła trzeba wykorzystywać umiejętnie i w odpowiednich ilościach, tak by przyniosły oczekiwane rezultaty.

Wobec tego w czasie wizyty u ginekologa możemy poprosić o poradę w zakresie powyższych metod redukowania symptomów menopauzy. Lekarz posiada rozległą wiedzę, która z pewnością pomoże nam zarówno w dopasowaniu odpowiedniej diety, jak i ćwiczeń czy nawet kosmetyków. Jednocześnie zyskamy pewność, że dane rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Pamiętajmy też o tym, że domowe sposoby na objawy menopauzy mogą być stosowane równolegle do leczenia farmakologicznego. Takie połączenie może dać naprawdę dobre efekty, które pozwolą nam znacznie łagodniej przejść przez proces klimakterium.

Menopauza – konsekwencje

Jak już wiemy, przekwitanie to naturalne zjawisko, którego niestety nie da się obejść. Poza zakończeniem okresu płodności w ciele kobiety zachodzi wiele zmian – niektóre z nich mogą być negatywne, choć można im zapobiec, stosując właśnie skuteczne domowe metody i nie tylko.

Menopauza wiąże się z pewnym ryzykiem. Do jej skutków mogą należeć:

 • tycie;
 • pogorszenie kondycji włosów oraz cery;
 • fizyczne dolegliwości, takie jak zaburzenia pracy tarczycy;
 • podwyższenie cholesterolu;
 • większe zagrożenie nowotworami;
 • obniżenie jakości życia seksualnego;
 • problemy natury emocjonalnej.

Pozostawanie pod stałą opieką lekarza wraz ze stosowaniem się do odpowiednich zasad – takich jak zdrowa dieta, uprawianie aktywności fizycznej, stosowanie dobrych kosmetyków pielęgnujących czy też regularne przechodzenie badań – może sprawić, że klimakterium nie zagrozi naszemu organizmowi. Zamiast tego z łatwością poradzimy sobie z objawami i zobaczymy, że życie wcale nie kończy się na menopauzie.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *