Lepka, gęsta ślina z krwią – jakie są przyczyny, co to znaczy?

Ślina jest niezbędna w jamie ustnej, ponieważ utrzymuje wilgotność tkanek i pomaga oczyszczać usta. Dlatego, gdy zmniejsza się jej ilość lub zmienia jej konsystencja, staje się na przykład gęstsza, to znak, że coś się dzieje. Gęsta ślina powoduje zmiany równowagi w jamie ustnej, co z kolei powoduje nierównowagę flory.

Za wytwarzanie śliny odpowiadają gruczoły ślinowe. Kiedy jednak praca gruczoły ulega zaburzeniu z różnych powodów, takich jak chemioterapia lub radioterapia, mogą one powodować różne zmiany morfologiczne w ślinie. Gęsta ślina to zatem wyraźny znak, że coś się dzieje.

Zwiększona gęstość śliny sprawia, że ​​jest lepka i ciągnąca. Ponadto oprócz dyskomfortu dla pacjenta może powodować problemy, takie jak trudności w mówieniu, jedzeniu, połykaniu, a nawet prawidłowym oddychaniu. Co możemy więc zrobić, gdy widzimy, że pojawia się u nas gęsta ślina? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego pojawia się gęsta ślina?

Gęsta ślina może się wiązać z występowaniem różnych schorzeń, takich jak:

Lepka, gęsta ślina z krwią – jakie są przyczyny, co to znaczy? Gęsta ślina może być spowodowana różnymi chorobami. Ponadto może również wystąpić z powodu zaburzeń hormonalnych, stosowania leków i starzenia się.

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Cukrzyca
 • Problemy z nerkami
 • Kamienie lub niedrożność przewodów ślinowych
 • Różne rodzaje raka
 • Choroba Parkinsona
 • HIV
 • Infekcje jamy ustnej
 • Udar naczyniowy mózgu

Gęsta ślina może również wystąpić z powodu podrażnienia lub suchości w jamie ustnej ze względu na zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet po 40-tym roku życia. Przyczyna może się również wiązać z procesem starzenia się.

Inną bardzo częstą przyczyną są także działania niepożądane leków i terapii. Może na przykład wystąpić przy chemioterapii, stosowaniu leków przeciwhistaminowych, leków przeciwdepresyjnych, leków moczopędnych a także środków przeciwbólowych.

Jakie problemy może powodować gęsta ślina?

Jeśli ślina staje się zbyt gęsta, sposób połykania może ulec zaburzeniu, powodując, że pacjent wdycha powietrze zamiast połykać z powodu powstającej trudności. Z czasem może to spowodować również aspiracyjne zapalenie płuc.

Występuje przy tym uczucie lepkości i suchości w ustach, które powoduje nieświeży oddech, trudności w przełykaniu, żuciu a także mówieniu. Towarzyszy mu ponadto wzrost próchnicy i chorób przyzębia w dziąsłach.

Ponadto, język może wyschnąć, zmieniając uczucie smaku. Mogą się tez na nim tworzyć małe pęknięcia. Bardzo powszechnie pacjencji skarżą się również na rany w jamie ustnej i spierzchnięte usta.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Jama ustna – 7 objawów stanów zapalnych

Diagnoza

Istnieją badania do oceny przepływu śliny, w którym ocenia się między innymi ilość śliny. Można również wykonać biopsje gruczołów ślinowych w celu ich analizy i poznania ich problemów anatomicznych lub patologicznych.

Jak możemy rozwiązać ten problem?

Jeśli gruczoły ślinowe są uszkodzone, nie istnieje obecnie żaden sposób leczenia. Możemy jednak zastosować różne wskazówki, aby spróbować zmniejszyć gęstość śliny:

 • Zwiększ ilość spożywanej wody w celu upłynnienia śliny.
 • Nawilżaj żywność sosami, bulionami itp.
 • Używaj nawilżacza pokojowego.
 • Śpij z podniesioną głową.
 • Płucz gardło.
 • Często myj zęby.
 • Żuj często gumę do żucia.
 • Ogranicz spożycie alkoholu i tytoniu.
 • Zmniejsz spożycie pikantnych potraw.

Leczenie zębów  jako sposób na gęstą ślinę

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno patologie i leki przyjmowane przez pacjentów, jak również czynniki psychologiczne. Pacjentowi można polecić substancje stymulujące wytwarzanie śliny lub substytuty śliny, takie jak:

 • Ksylitol
 • Aloe Vera
 • Fluor jako podstawowa część codziennej higieny.

Z pewnością zainteresuje Cię również ten temat: Zdrowotne właściwości aloesu i jego wpływ na organizm

Lepka, gęsta ślina z krwią – jakie są przyczyny, co to znaczy? Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna do złagodzenia skutków gęstej śliny. W ten sposób znacznie redukujemy nieświeży oddech generowany przez ten problem.

Ksylitol ma działanie remineralizujące i przeciwpróchnicze, chociaż działa również nawilżająco. Aloes natomiast leczy i zapobiega powstawaniu ran i pęknięć, zarówno na języku, jak i na ustach, poprawiając w ten sposób objawy.

Niezbędna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów szczoteczką o średniej twardości, a także pasty i płyny do płukania jamy ustnej z fluorem oraz żele nawilżające są bardzo dobrą pomocą dla pacjentów cierpiących na ten problem.

Ślinotok – możliwe przyczyny i wskazania do wizyty u lekarza. Jak leczyć nadmierne wydzielanie śliny?

Lepka, gęsta ślina z krwią – jakie są przyczyny, co to znaczy?Khuntnop Asawachiwantorngul (123RF)

Ślinotok może być spowodowany różnymi czynnikami, zarówno chorobowymi, jak i zewnętrznymi. Samo nadmierne wydzielanie śliny nie jest chorobą, ale może być objawem choroby, w tym bardzo poważnych schorzeń oraz zatruć substancjami toksycznymi. W każdym przypadku, gdy nadmierne wydzielanie śliny budzi podejrzenie, że mogło dojść do zatrucia, utkwienia w przełyku ciała obcego lub że jest ono wynikiem choroby, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza nadmiaru śliny z krwią i ślinotoku u dzieci (choć w ich przypadku ślinotok jest czasem, na przykład przy ząbkowaniu, zjawiskiem normalnym i niebędącym powodem do niepokoju).

Ślinotok to nadmierne wydzielanie śliny, które może mieć przyczyny zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do tych drugich należy na przykład reakcja na określone zapachy czy wygląd potraw, a nawet na samą myśl o jedzeniu. Nadmierne wydzielanie śliny może także zdarzyć się po zjedzeniu ostro przyprawionych czy kwaśnych potraw.

Do czynników wewnętrznych wywołujących ślinotok zalicza się choroby jamy ustnej, przełyku i gardła, choroby o podłożu neurologicznym, przyjmowanie niektórych leków oraz zatrucia pokarmowe – są to najczęstsze przyczyny nadmiaru śliny.

Ślinotok pojawia się przy wielu schorzeniach jamy ustnej, takich jak: afty i inne podrażnienia, nadżerki oraz owrzodzenia błon śluzowych, przy opryszczkowym i wrzodziejącym zapaleniu jamy ustnej (objawy dodatkowe to nieprzyjemny zapach z ust i podwyższona temperatura), ropowicy jamy ustnej oraz przy zmianach nowotworowych w obrębie jamy ustnej (np. raku policzka, języka czy dna jamy ustnej). Ślinotok pojawia się także przy nowotworach złośliwych przełyku, gardła i krtani.

You might be interested:  Jak szybko rzucić palenie?

Nadmierne wydzielanie śliny jest jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli cofania się treści żołądkowej do przełyku. Ślinotok w tym przypadku pojawia się zwłaszcza po posiłkach; towarzyszą mu takie symptomy jak zgaga, mdłości i kwaśny smak w ustach oraz ból w górnej części jamy brzusznej.

Przyczyną ślinotoku może być także ciało obce, które utkwiło w gardle lub przełyku. Stan ten jest szczególnie niepokojący u dzieci, które mają tendencję do połykania małych przedmiotów.

Utkwienie ciała obcego w przełyku lub gardle może być nawet powodem uduszenia się, dlatego należy jak najszybciej w takim przypadku zgłosić się na pogotowie lub w miarę możliwości samodzielnie spróbować usunąć powodujący ślinotok przedmiot (np. spowodować jego wykrztuszenie).

Ślinotok to także objaw pojawiający się przy chorobach neurologicznych, takich jak: porażenie mózgowe, epilepsja (padaczka), stwardnienie zanikowe boczne oraz choroba Parkinsona.

Możliwą przyczyną nadmiernego wydzielania śliny jest również zatrucie pokarmowe.

W tym przypadku zazwyczaj pojawiają się też inne objawy, takie jak: wymioty, biegunka, podwyższona temperatura oraz ból brzucha.

Ślinotok jest charakterystyczny dla zatrucia pestycydami, trującymi owocami i grzybami, lekami, środkami czyszczącymi o odczynie kwaśnym i zasadowym oraz pokarmowych zatruć bakteryjnych.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

Nadmierne wydzielanie śliny pojawia się także w przebiegu wirusowych chorób zakaźnych, takich jak: mononukleoza i ospa wietrzna, choć nie u wszystkich chorych musi ono wystąpić.Ślinotok jest natomiast charakterystyczny dla choroby Wilsona (schorzenie o podłożu genetycznym), która polega na zaburzeniu metabolizmu miedzi, która gromadzi się w wątrobie i powoli zatruwa organizm.

Bardzo poważną chorobą odzwierzęcą powodującą ślinotok jest wścieklizna. Jeśli zachodzi podejrzenie, że powodem nadmiernego wydzielania śliny jest pogryzienie przez zwierzę chore na wściekliznę, rokowania są na ogół złe (to dlatego po pogryzieniu przez dzikie lub nieszczepione zwierzę należy jak najszybciej podać szczepionkę na wściekliznę).

Inną chorobą odzwierzęcą powodującą ślinotok jest pryszczyca, którą można zarazić się, pijąc surowe mleko pochodzące od chorego zwierzęcia, a nawet tylko głaszcząc je. Choroba ta na szczęście nie jest groźna i zazwyczaj ustępuje po upływie 2 tygodni.

Leki wywołujące ślinotok to przede wszystkim substancje psychoaktywne, na przykład leki przeciwpsychotyczne.

Nadmierne wydzielanie śliny zdarza się także w ciąży. Ślinotok w ciąży ma prawdopodobnie podłoże hormonalne i zwykle towarzyszy odczuwanym przez kobietę mdłościom.

Nadmiar śliny może być objawem ochoty na zjedzenie czegoś smacznego (ślinienie się na widok jedzenia), ale może też być objawem poważnej dolegliwości.

Szczególny niepokój powinna budzić krew w ślinie, problem z przełykaniem śliny oraz gęsta ślina u niemowlaka pojawiająca się w dużej ilości (może to spowodować zakrztuszenie się śliną).

Nadmierne wydzielanie śliny u dzieci pojawia się w czasie ząbkowania i jest to zjawisko naturalne. Natomiast gęsta ślina produkowana w nadmiarze nie jest normalnym stanem i wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą.

Do lekarza należy zgłosić się zawsze, gdy oprócz ślinotoku pojawia się uczucie drętwienia jamy ustnej, krew w ślinie, nieprzyjemny zapach z ust lub szczękościsk.

Wizyta u lekarza jest konieczna przy podejrzeniu, że ślinotok spowodowany jest utknięciem w przełyku ciała obcego, a także wówczas, gdy nadmierne wydzielanie śliny spowodowane jest połknięciem substancji toksycznej.

Metody leczenia ślinotoku

Metoda leczenia ślinotoku zależy od przyczyny wywołującej ten objaw. W przypadku chorób podaje się odpowiednie leki lub wdraża bardziej specjalistyczną procedurę (np. chemioterapię w przypadku zmian nowotworowych). Jeśli ślinotok spowodowany jest przyjmowaniem określonych leków, można rozważyć ich zmianę (jednak o tym decyduje lekarz).

W przypadku ślinotoku spowodowanego utkwieniem w gardle lub przełyku ciała obcego należy jak najszybciej je usunąć, ponieważ jego zaleganie może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Nie należy samemu próbować usuwać ciał obcych, ponieważ w ten sposób możemy bardziej zaszkodzić poszkodowanemu niż pomóc.

Ślinienie się podczas snu (często zgłaszany problem) zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju – by mu zapobiec, można na przykład rozważyć zmianę pozycji snu oraz zgubienie zbędnych kilogramów (jedną z najczęstszych przyczyn tego zjawiska jest nadwaga, a także nieodpowiednia dieta i nadużywanie alkoholu).

Natomiast ślinotok w ciąży można złagodzić stosując naturalne metody takie jak herbatka z imbirem.

Należy raz jeszcze podkreślić, że ślinotok nie jest chorobą, a jedynie może być objawem choroby, dlatego trzeba przede wszystkim zdiagnozować jego przyczynę. To samo dotyczy problemów takich jak zbyt lepka ślina, krew w ślinie, biała ślina czy kwaśna ślina.

Odrębnym problemem jest brak lub niedobór śliny. Może on być spowodowany przez stres, palenie papierosów oraz nieodpowiednią dietę (nadmierną ilość soli). Brak śliny pojawia się także w wyniku stosowania niektórych leków oraz na przykład po radioterapii.

Stan ten jest bardzo niekorzystny dla zdrowia jamy ustnej i może spowodować rozwój grzybicy oraz zmian próchniczych zębów.

Ślina pełni w organizmie szereg ważnych funkcji: umożliwia trawienie (zawiera enzym – amylazę ślinową, która wstępnie rozkłada skrobię), umożliwia mówienie i połykanie pokarmów, pozwala czuć smak potraw oraz chroni jamę ustną przed czynnikami chorobotwórczymi, dlatego jej brak jest bardzo niekorzystnym dla zdrowia stanem.W aptekach dostępna jest sztuczna ślina w tabletkach – jest to jedna z metod szybkiego zaradzenia problemowi niedostatecznej ilości śliny.

Lepka, gęsta wydzielina w gardle

Użytkownik:

Witam, mam 17 lat i nie pamiętam odkąd męczę się wydzieliną w gardle. Z tej przyczyny co jakiś czas odchrząkam, odkaszlnę ten śluz. Mam wieczny kaszel, mało nasilony ale w dłuższej perspektywie bardzo męczący.

Mam stwierdzony refluks, biorę na niego leki, ale gastrolog powiedział że to nie jest przyczyna moich problemów z mową. Największym problemem jest mój głos, który jest cichy, przytłumiony, jakby nie mógł się wydostać. Jestem zmęczony i przybity.

You might be interested:  Wysoki poziom cholesterolu – przyczyny, skutki, leki i dieta na za wysoki cholesterol

Co robiłem: tomografię zatok, rentgen klatki piersiowej, wymazy z nosa i gardła, morfologię krwi, testy alergiczne:gazometrię i spirometrię-wszystko wyszło pozytywnie, bez żadnych zastrzeżeń. Jedynie wykryto gronkowca złocistego w nosie, dostałem antybiotyk doraźnie i przygotowywałem się na autoszczepionkę, ale 2 wymazy po antybiotyku nie wykazały obecności gronkowca.

Wiem, że ciężko go wytępić i być może wróci, ale w okresie kiedy brałem antybiotyk i po nim nie zauważyłem żadnej poprawy.

Odwiedziłem kilka gabinetów laryngologicznych, dowiedziałem się tylko, że wszystko wygląda w porządku, struny głosowe, gardło czy nos nie wzbudziły zastrzeżeń, tylko ta flegma i jak to dr nazwała’oddech jak u palacza’, ale na to dostałem tylko leki rozrzedzające wydzielinę, które nie pomogły.

Czasami jak oddycham to trochę mi świszczy, praktycznie cały czas odczuwam dyskomfort w gardle Ostatnia Pani laryngolog przepisała mi ismigen i laryng up, które skończyłem brać kilka dni temu. Brałem te leki podczas pobytu nad morzem, które miałem nadzieję trochę mi pomoże, ale jak zwykle nic.

Jak wróciłem do domu, tego samego dnia zacząłem odchrząkiwać gęstą, zółto-zieloną wydzieliną i od kilku dni jestem chory-zapalenie zatok i gardła. O dziwo mówi mi się znacznie lepiej i swobodniej, mój głos jest donośniejszy i bardziej dźwięczny. Mam okresy poprawy głosu, które trwają zwykle 1-2 dni i wszystko wraca do normy. Nos mam drożny.

Lekarz rodzinny poradził zrobić badania na mukowiscydozę, mówił że może to jakaś łagodna forma, jednak w tej chwili nie mam jak wziąć skierowania, zrobię to dopiero za kilkanaście dni. Bardzo proszę o pomoc lub nawet porady dotyczące zmiany stylu życia, już mam dość bycia wiecznie przybitym i głosu , który jest słaby i matowy, tak jakby ochrypły i bedźwieczny. Naprawdę to coś odbiera mi chęci do życia. Czasami kiedy flegma staje się żółta lub zielona ale mniej lepka nie mam problemu z odchrząknięciem jej z gardła i tym samym mówi mi się idealnie. Proszę o diagnozę, ewentualne dalsze badania. I mam pytanie, czy przyczyną tych dolegliwości mogą być pasożyty?

Informacje dodatkowe:

Leki na refluks:helicid, zirid

Lekarz:

Witam, a czy poza tą gęstą wydzieliną w gardle, od dzieciństwa często chorowałeś na infekcje dróg oddechowych (zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc), zapalenia zatok, zapalenia uszu i czy obecnie również często chorujesz?? czy miałeś kiedykolwiek wykonywaną tomografię klatki piersiowej i czy konsultowałeś się również z pulmonologiem?? czy był wykonywany posiew plwociny (odkaszlniętej wydzieliny)?? czy kaszel jest suchy czy też mokry z odrywaniem się tej wydzieliny?? czy ktoś w Twojej rodzinie miał podobne problemy zdrowotne?? rozumiem, że oczywiście nie palisz papierosów??

Użytkownik:

Papierosów nie palę, nie tak dawno byłem u pulmonologa i miałem wykonaną spirometrię i gazometrię i także badania krwi i jak na razie wszystko wychodzi w porządku, czekam jeszcze na wyniki krwi na czynniki alergiczne, ale sam lekarz spodziewa się że wszystko wyjdzie dobrze. Tomografii klatki piersiowej nie miałem.

Z tego co pamiętam od zawsze często chorowałem na zapalenia gardła, zatok, migdałków itp. Zapalenia płuc i oskrzeli nigdy nie miałem. Kaszel raczej suchy, choć raz na jakiś czas trochę tej wydzieliny wleci mi do gardła, w małych ilościach. Nikt z mojej rodziny nie skarżył się na podobne problemy.

Zamierzam zrobić również badania na pasożyty, czy one mogą być przyczyną takich problemów?

Jeżeli Ty również masz problem z wydzieliną spływająca po gardle -zapytaj koniecznie naszego lekarza jaka może być tego przyczyna w Twoim przypadku i czy możesz temu jakoś zaradzić… ZAPYTAJ LEKARZA

Lekarz:

Powiem szczerze, że jest to dość nietypowy przypadek, bo po pierwsze dolegliwości te nie pasują do żadnego ze znanych schorzeń, a po drugie poprzez liczne badania i konsultacje specjalistyczne wiele z nich zostało już wykluczonych.

Najbardziej pasującym schorzeniem byłoby przewlekłe zapalenie krtani lub też tak zwany refluksowy zespół krtaniowy (w zasadzie przewlekłe zapalenie krtani może być spowodowane poprzez refluks więc jakby jedno schorzenie wynika z drugiego).

Oba te schorzenia przebiegają z dokładnie takimi dolegliwościami jakie opisujesz – zaburzenia głosu, chrypka, przewlekły kaszel z uczuciem zalegania wydzieliny i potrzebą odkrztuszania. Co prawda powinny być widoczne pewne cechy zapalenia w laryngoskopii, ale może nie są one u Ciebie aż tak nasilone i przez to słabo widoczne.

Oczywiście takie zapalenie krtani może też mieć podłoże alergiczne więc na pewno trzeba poczekać na wyniki testów.

Przyczyny pulmonologiczne typu mukowiscydoza, czy astma oskrzelowa, albo dyskineza rzęsek nabłonka dróg oddechowych, które mogłyby być powodem przynajmniej niektórych z tych dolegliwości są tak mało prawdopodobne, że jeśli pulmonolog nie widzi konieczności diagnozowania w tym kierunku to ja również nie będę namawiała na poszerzanie diagnostyki.

Co do pasożytów to nie sądzę, żeby mogły mieć one jakikolwiek związek z tymi problemami, bo przez tyle lat pojawiłyby się z pewnością inne dodatkowe objawy (jak bóle brzucha, nudności, biegunki, osłabienie), które naprowadziłyby na rozpoznanie pasożytów. Moim zdaniem o ile wykluczona zostanie alergia to przyczyną jest właśnie refluksowy zespół krtaniowy i przewlekłe zapalenie krtani i tylko regularne zażywanie leków przeciwrefluksowych, dodatkowo odpowiednio wysokie ułożenie głowy w trakcie snu oraz spożywanie posiłków częściej a małymi porcjami i unikanie wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, może spowodować zmniejszenie tych uporczywych dolegliwości. Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne. Pozdrawiam!

You might be interested:  Niedociśnienie tętnicze – przyczyny, objawy, sposoby na niskie ciśnienie

Zadaj pytanie lekarzowi Jak to działa? Dlaczego warto zadać pytanie?

Suchość w ustach? Nie lekceważ jej! Może zwiastować groźne choroby

Ślina wchodzi w skład płynów ustrojowych człowieka, więc można powiedzieć, że jest bliską „kuzynką” krwi. Zdrowy dorosły człowiek produkuje do 2-3 litrów śliny na dobę, co daje średnio 10.000 l w ciągu całego życia.

Wbrew pozorom pełni ona bardzo istotną rolę: ułatwia przeżuwanie pokarmów, ponieważ usprawnia ruchy języka, wspomaga artykulację, a także jest istotnym elementem trawienia – to w ustach rozpoczyna się ten etap.

Z kolei amerykańscy naukowcy porównują badanie śliny do badania krwi i sugerują, że już wkrótce będzie ona cennym narzędziem diagnostycznym wielu poważnych chorób.

Już teraz pomaga ona stwierdzić podatność na próchnicę, paradontozę, a także zdiagnozować raka jamy ustnej, trzustki, wirusowe zapalenie wątroby A, B i C oraz wirusy HIV-1 i HIV-2.

Ślina w większości składa się z wody (ok. 99 proc.), ale zawiera również cenne dla naszego zdrowia substancje, m.in. enzymy, czynniki wzrostu o właściwościach regenerujących tkanki, wapń, fosfor oraz fluor, które pomagają w remineralizacji szkliwa oraz specjalne białka tzw. defensyny, zaburzające metabolizm bakterii i grzybów.

Dlatego ich obecność stanowi barierę dla drobnoustrojów, przez co chroni zęby przed ubytkami. Poza tym nawilża błony śluzowe oraz lekko oczyszcza zęby z resztek pokarmu. Gdy gruczoły wytwarzają zbyt małe ilości śliny, mówimy o kserostomii, czyli nadmiernej suchości w jamie ustnej.

Jest to stan patologiczny, ponieważ wnętrze ust powinno utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci. Jak rozpoznać dolegliwość?

– O kserostomii możemy mówić, gdy u pacjenta występuje ciągłe uczucie suchości w ustach lub gardle, wzmożone pragnienie, bolesne zmiany w jamie ustnej, popękane wargi lub kąciki ust, chrypka, ból gardła, nieprzyjemny zapach z ust, problemy z mówieniem i przeżuwaniem pokarmów, trudności w przełykaniu, pieczenie lub mrowienie błon śluzowych, najczęściej języka. Charakterystyczny jest też wygląd języka – przesuszony i czerwony – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Aby pozbyć się dolegliwości, należy wyeliminować jej źródło. Nie jest to jednak proste, ponieważ suchość jamy ustnej może mieć bardzo wiele przyczyn.

 • Przyczyny nadmiernej suchości jamy ustnej:
 • – podeszły wiek – mniejsza produkcja śliny;
 • – u kobiet menopauza – zmiany hormonalne wpływają negatywnie na ilość i jakość wydzielanej śliny;
 • – niektóre schorzenia i choroby pozastomatologiczne, np. jeden z objawów cukrzycy, anemii, mukowiscydozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, nadciśnienia, udaru, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zespołu Sjögrena, HIV/AIDS, świnki;

– skutek uboczny stosowania farmakoterapii. Suchość może powodować bardzo wiele leków, zarówno leki na receptę jak i bez recepty. Są to leki stosowane m.in. w terapii alergii (np. leki przeciwhistaminowe), przeziębienia, nadciśnienia (np. diuretyki), biegunki, nudności, astmy, trądziku, otyłości, padaczki, choroby Parkinsona, depresji, a nawet leki przeciwbólowe lub uspokajające;

– skutek uboczny niektórych zabiegów medycznych, np. po operacji ślinianek, gruczołu, który wytwarza ślinę, może dojść do ich uszkodzenia lub na skutek terapii nowotworów np. radioterapii okolic głowy i szyi oraz chemioterapii. Również celowy zabieg usunięcia gruczołów ślinowych;

 1. – uszkodzenie nerwów, np. w przypadku urazu mechanicznego głowy lub szyi lub zabiegu chirurgicznego;
 2. – odwodnienie organizmu, np. na skutek gorączki, wymiotów, biegunki, utraty krwi, nadmiernej potliwości;
 3. – styl życia, złe nawyki np. palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu, tłusta dieta z ostrymi przyprawami, co sprzyja wysuszeniu śluzówki jamy ustnej;
 4. – częste oddychanie ustami.
 5. Kiedy w ustach brakuje wilgoci
 6. Suchość w jamie ustnej utrzymująca się na stałym poziomie to dolegliwość, której nie powinniśmy lekceważyć.

– Odpowiednia ilość śliny pomaga kontrolować poziom bakterii i grzybów w ustach. Im większa suchość w jamie istnej, tym większe ryzyko m.in. próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej np. pleśniawek.

Częstą dolegliwością, która towarzyszy suchości jest również nieprzyjemny zapach z ust, co dla wielu pacjentów jest dodatkowym źródłem dyskomfortu. Suchość w ustach wzrasta również z wiekiem, co dla starszych pacjentów może stanowić duży kłopot.

Nadmierne wysuszenie błon śluzowych sprzyja bowiem podrażnieniom mechanicznym na skutek noszenia protezy zębowej – ostrzega stomatolog.

Jak leczyć dolegliwość?

Jeśli suchość występuje jako skutek uboczny farmakoterapii, możesz poprosić lekarza o zmianę leku lub jeśli to możliwe – o zmianę jego dawki.

– Jama ustna jest przesuszona, więc pomocne jest częste uzupełnianie płynów. Pacjenci z problemem suchości jamy ustnej mogą używać specjalnych płynów do płukania, które stymulują wydzielanie śliny oraz łagodzą podrażnienia.

Dostępne są również produkty w formie sprayu lub pastylek, które łagodzą dyskomfort, zmniejszają ryzyko próchnicy oraz odświeżają oddech, a także specjalne żele tzw. substytuty śliny, nawilżające śluzówkę jamy ustnej, które dedykowane są m.in. pacjentom noszącym protezy.

Taki pacjent powinien również jeszcze bardziej troszczyć się o higienę zębów, pamiętać o dokładnym szczotkowaniu, nitkowaniu oraz regularnie usuwać kamień nazębny u stomatologa – mówi dr Stachowicz.

TAK: woda mineralna, herbaty ziołowe, guma do żucia bez cukru, warzywa i owoce z dużą ilością wody np. jabłka, arbuzy, pomidory, ogórki lub cierpkie i kwaśne np. pomarańcze, grejpfruty, kiwi, żurawina, produkty, które pobudzają produkcję śliny np. twarde żółte sery, cykoria endywia, przyprawy jak imbir, koper, kardamon.

NIE: papierosy, alkohol (np. zawierające garbniki czerwone wino), mocne herbaty, kawa (odwadniają organizm) słodzone soki i napoje, ostre przyprawy typu chilli, tłusta dieta, słone i suche produkty jak orzechy lub krakersy, płyny do płukania jamy ustnej z dodatkiem alkoholu, pasty do zębów z SLS w składzie, słodycze (suchość w ustach i próchnica często idą w parze).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *