Lumbalizacja kręgu s1, th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Dyskopatia L5 S1 to najczęstsza dyskopatia lędźwiowa. Objawy przepukliny L5 S1 to silny ból kręgosłupa lędźwiowego i rwa kulszowa. Leczenie bezoperacyjne polega na stosowaniu  zastrzyków nadtwardówkowych, ćwiczeń i rehabilitacji. Leczenie operacyjne stosuje się jedynie w najcięższych przypadkach.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Co to jest dyskopatia L5 S1?

Dyskopatia L5 S1 jest najczęstszą dyskopatią kręgosłupa lędźwiowego. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest zbudowany z pięciu kręgów. Najniżej położony kręg nazywa się L5.  Sąsiaduje on od dołu z kością krzyżową, której górny odcinek oznaczamy jako S1.

Pomiędzy kręgiem L5, a kością krzyżową znajduje się dysk, czyli krążek międzykręgowy L5 S1. Dysk ten jest największym i najbardziej  narażonym krążkiem międzykręgowym w organizmie. Dysk jest zbudowany z pierścienia włóknistego szczelnie opasującego znajdujące się w środku  jądro miażdżyste.

Normalny krążek międzykręgowy jest dobrze nawodniony i elastyczny.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Pęknięcie pierścienia włóknistego L5 S1

Na skutek wielu czynników i urazów pierścień włóknisty może pęknąć. Może towarzyszyć mu ból kręgosłupa lędźwiowego. Pęknięcie może się wygoić, jednak dysk będzie w tym miejscu słabszy i podatny na kolejne urazy.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Wypuklina krążka międzykręgowego L5 S1

Osłabienie włókien pierścienia włóknistego prowadzi do jego uwypuklenia. Wypuklina, czyli bulging krążka międzykręgowego L5 S1 uciskająca worek oponowy jest częstym zjawiskiem spotykanym podczas rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego.

Niewielki ucisk lub modelowanie worka oponowego najczęściej nie daje objawów neurologicznych. Jednak modelowanie lub ucisk nerwów rdzeniowych w zachyłkach bocznych może powodować ból promieniującego do nogi, gdyż są to korzenie nerwu kulszowego zwane też korzonkami.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Przepuklina L5 S1

Przepuklina kręgosłupa, nazywana też wypadniętym dyskiem powstaje, gdy przez pęknięty pierścień włóknisty zostaje wyciśnięte jądro miażdżyste. Dysk L5 S1 jest największy i dlatego jego przepukliny mogą być bardzo masywne.  Ze względu na kształt wyciśniętej masy, przepuklina L5 S1 ma różne nazwy.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Protruzja krążka międzykręgowego L5 S1 zwęża się w miarę oddalania od tarczy międzykręgowej.

Ekstruzja krążka międzykręgowego L5 S1 jest wąska przy dysku i rozszerza się w miarę oddalania od pierścienia włóknistego.

Sekwestracja  dysku L5 S1 powstaje, kiedy „wypadnięty” dysk całkowicie oddzieli się. Taki sekwestr może przemieścić się i powodować  objawy zależne od jego ostatecznej lokalizacji.

Wszystkie rodzaje przepukliny mogą powodować ból kręgosłupa i ból rwy kulszowej, tym większy im większy powoduje ucisk na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym.

Objawy

Objawy dyskopatii, a szczególnie przepukliny L5 S1 to bólem odcinka lędźwiowego oraz ból nerwu kulszowego. W przypadkach znacznego ucisku na korzenie nerwowe mogą też pojawić się objawy neurologiczne.

Ból kręgosłupa

Pierwszym objawem dyskopatii L5 S1 jest najczęściej ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ból jest odczuwany na dole pleców, nad kością krzyżową.

Dolegliwości z reguły zaczynają się po przeciążeniu kręgosłupa, na przykład po schyleniu się bez zachowania prawidłowej techniki, zwłaszcza gdy towarzyszu mu rotacja tułowia. Ostry ból przypomina ukłucie lub palenie w lędźwiach.

Czasem jest tak silny, że chorzy upadają na kolana i nie mogą się z nich podnieść. Ból pleców może zmniejszyć się w miarę upływu czasu.

Ból nerwu kulszowego

Kiedy przepuklina jest duża i wywiera ucisk na worek oponowy i nerwy rdzeniowe pojawia się ból nogi promieniujący od kręgosłupa lub pośladka poprzez tył lub bok uda, aż do łydki i stopy. Jest to droga przebiegu nerwu kulszowego, którego korzenie L5 lub S1 zostają uciśnięte.

Nerwy można porównać do kabli elektrycznych, których uszkodzenie będzie powodowało iskrzenie i zwarcia. W przypadku nerwów będzie to przede wszystkim nieznośny, elektryczny ból rwy kulszowej.

Jeżeli dojdzie do zwężenia otworów międzykręgowych ból nogi może promieniować do dużego palca i nasilać się podczas chodzenia. Są to objawy stenozy kanału kręgowego i mogą występować również przy zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego lub kręgozmyku L5 S1.

Najczęściej jednak przepuklina uciska znajdujący się w zachyłku bocznym korzeń S1 i powoduje ból promieniujący do kostki zewnętrznej i małych palców.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Objawy neurologiczne

Jeżeli masywna przepuklina bardzo mocno uciska worek oponowy i korzenie, odcina ona dopływ krwi do nerwów oraz powoduje ich silne zapalenie i obrzęk. Z czasem może to doprowadzić do uszkodzenia nerwów i powstania groźnych objawów neurologicznych. Jeżeli pojawią się następujące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem:

 • osłabienie lub paraliż nogi (niemożność uniesienia się na palcach lub opadanie stopy)
 • zaburzenia czucia (drętwa noga)
 • problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca

Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego

Częstym objawem dużej przepukliny L5 S1 jest deformacja tułowia polegająca na skrzywieniu kręgosłupa. Szybkie i skuteczne leczenie może zapobiec utrwaleniu się tej deformacji. Jeżeli objawy będą trwały długo, skrzywienie kręgosłupa może się utrwalić. Wtedy w celu wyprostowania grzbietu konieczna jest specjalna fizjoterapia.

Zaniki mięśni

Jeżeli uciśnięte nerwy nie zostaną szybko odbarczone może dojść od trwałego uszkodzenia czucia lub siły. Z biegiem czasu mięśnie pośladka, uda i łydki zanikają i pojawia się w nich niekontrolowane drżenie, czyli fascykulacje.

You might be interested:  Jak Zwalczyć Katar U 4 Miesięcznego Dziecka?

Badania

Badanie lekarskie obejmuje sprawdzenie obecności objawu Lasegue’a, czyli pojawiania się bólu przy podnoszeniu wyprostowanej nogi do góry w pozycji leżącej na plecach. Najważniejszym badaniem w diagnostyce dyskopatii jest rezonans magnetyczny.

Bardzo dokładnie pokazuje on choroby dysku takie jak dehydratacja lub obniżenie krążka międzykręgowego. Zdjęcie RTG, czyli tzw.

prześwietlenie  kręgosłupa jest znacznie mniej dokładne od rezonansu, ale może pokazać kręgozmyk lub dyskopatyczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5 S1.

Leczenie dyskopatii L5 S1

Im szybciej wygasi się zapalenie i odbarczy obrzęk korzeni nerwowych tym lepiej. Inaczej mogą pojawić się komplikacje takie jak przykurcze mięśniowe i punkty spustowe. W ogromnej większości przypadków przepuklinę można skutecznie leczyć bezoperacyjnie przy pomocy skutecznych zastrzyków nadtwardówkowych oraz rehabilitacji.

Leki

Leki w postaci zwykłych zastrzyków domięśniowych lub tabletek mogą pomóc w lekkiej dyskopatii, ale nie poradzą sobie w cięższych przypadkach, gdyż ucisk nerwów nie pozwala na dojście do nich leków. Najczęściej stosuje się tabletki i zastrzyki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie (tzw. rozkurczowe).

Nieoperacyjne leczenie dyskopatii L5 S1 – zastrzyk nadtwardówkowy

Wielokrotnie przepukliny na poziomie L5 S1 kręgosłupa bywają masywne i powodują nieznośny ból i zapalenie korzeni. W zdecydowanej większości przypadków można je wyleczyć bez operacji stosując popularne w USA nowoczesne zastrzyki nadtwardówkowe.

Ten zabieg polega na precyzyjnym wprowadzeniu igły do miejsca zapalenia i ucisku w kręgosłupie i podaniu tam silnych leków przeciwzapalnych, które wygaszają zapalenie, zmniejszają obrzęk i poprawiają ukrwienie.

W części przypadków w okolicę ucisku podaje się substancje odżywiające nerw oraz witaminy z grupy B, aby przyśpieszyć jego regenerację.  Po takim zabiegu przepuklina może się zmniejszyć, a pacjent powrócić do zdrowia.

Skuteczne i bezpieczne wykonanie tej nowoczesnej blokady wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i dokładnej znajomości anatomii kręgosłupa.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Przepuklina L5 S1 – rehabilitacja

Rehabilitacja ma szczególną funkcję po wygaszeniu zapalenia jak i po ewentualnej operacji kręgosłupa lędźwiowego. Istnieje wiele metod terapii, wśród których często stosowana  jest terapia manualna.

Przepuklina L5 S1 – ćwiczenia

Ćwiczenia powinny być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta przez doświadczonego lekarza kręgosłupa lub fizjoterapeutę.

Przerosty w ćwiczeniach McKenziego pomagają części pacjentów, ale w pewnych rodzajach przepukliny i zmianach zwyrodnieniowych są przeciwwskazane. Odpowiednia gimnastyka jest możliwa dopiero po wygaszeniu ostrego zapalenia.

Może on wtedy nie tylko zmniejszyć ból. ale również zmniejszyć ryzyko nawrotu objawów dyskopatii.

Dyskopatia L5 S1 – operacja

Operacja przepukliny L5 S1 to ostateczność, ale leczenie bezoperacyjne nie zawsze jest skuteczne.  Operacja dyskopatii niesie za sobą ryzyko, jednak są tak ciężkie przypadki, kiedy należy je podjąć.

Należą do nich przepukliny z ostrymi objawami neurologicznymi takimi jak paraliż. Szybkie odbarczenie ucisku nerwu może wtedy uchronić przed trwałym kalectwem. Operacją przepukliny kręgosłupa może być tradycyjna discektomia lędźwiowa.

Istnieją również mniej inwazyjne metody, której przykładem jest mikrodiscektomia L5 S1.

Lumbalizacja – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenie

Lumbalizacja jest wadą wrodzoną kręgosłupa, powstałą jeszcze w okresie ciąży. Nie jest to schorzenie zagrażające życiu, niekiedy jednak znaczenie utrudnia codzienność. Zdarza się również, że pacjenci w ogóle nie odczuwają bólu, a o dolegliwości lumbalizacji dowiadują się robiąc zdjęcie RTG.

Czym jest lumbalizacja?

Lumbalizacja kręgosłupa polega głównie na częściowym lub całkowitym braku zrostu kości krzyżowej. Odcinek krzyżowy jest zbudowany z 5 kręgów, które pod wpływem prawidłowego rozwoju łączą się w całość, tworząc kość krzyżową.

Jeśli pierwszy kręg krzyżowy nie zrośnie się z pozostałymi kręgami kości krzyżowej mówi się, że następuje wtedy lumbalizacja kręgu s1.

W wyniku tego w odcinku lędźwiowym znajduje się 6 kręgów lędźwiowych, a nie 5, jak jest w przypadku prawidłowej budowy kręgosłupa.

Jak objawia się lumbalizacja i jakie są jej przyczyny?

Jeśli zastanawiacie się, jakie są objawy lumbalizacji, to u większości pacjentów choroba ta przebiega bezobjawowo. Dlatego też, niejednokrotnie zdarza się, że pacjenci dowiadują się o jej istnieniu przypadkowo, podczas robienia zdjęć RTG odcinka kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego.

Lumbalizacja może jednak dawać bardziej uciążliwe objawy, w szczególności podczas przyjmowania pozycji przeciążania kręgosłupa, zbyt długiego pozostawania w pozycji siedzącej, zwłaszcza pochylonej, podnoszenia ciężarów czy nadmiernego prostowania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Również noszenie obuwia na wysokich obcasach i ciąża mogą mieć wpływ na pojawiające się impulsy bólowe. Lumbalizacja s1 może także objawiać się bólem miednicy w obrębie odcinka krzyżowego.

Rwa kulszowa

W wyniku zmian oraz stanów zapalnych występujących w kręgosłupie pojawia się ból nerwu kulszowego. Przyczyn powstania tego stanu jest wiele, jednak bardzo istotna jest tu lumbalizacja. To ona uciska na korzenie kości krzyżowej, powodując promieniowanie do miednicy oraz nóg.

Rwa kulszowa jest trudna do wyleczenia, dlatego należy robić wszystko, by leczenie i rehabilitacja lumbalizacji nie dopuściły do tego stanu. Każda choroba kręgosłupa jest sporym ciężarem dla pacjenta i sprawia mu wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu.

You might be interested:  Katar Wirusowy U Dziecka Jak Leczyc?

Zatem od samego poczatku warto dbać o swój kręgosłup, a w razie jakichkolwiek problemów korzystać z usług oferowanych przez niejedno Centrum rehabilitacji.

Leczenie i rehabilitacja

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenieŹródło: pixabay.com

Rehabilitacja każdej wady wrodzonej kręgosłupa jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym, a na jej efekty trzeba chwilę poczekać. W przypadku leczenia i rehabilitacji lumbalizacji objawiającej się bólem w dolnym odcinku pleców, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, a następnie do doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas wizyty fizjoterapeuta przedstawi schemat ćwiczeń i zabiegów, które są stosowane w przypadku wystąpienia tego schorzenia. Najczęściej są to masaże, trochę rzadziej akupunktura. Niejednokrotnie można również dostać rozpiskę ćwiczeń, które należy wykonywać w domu. Domowa rehabilitacja może przynieść sporo korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj najważniejsza jest systematyczność. Jeśli się zdarzy, że ból będzie bardzo duży należy zgłosić się na badanie, a lekarz zaleci zastosowanie środków farmakologicznych. Pacjenci u których objawy nie występują, powinni dbać o zachowanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej oraz unikać przeciążeń odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej.

Sakralizacja

Nie tylko lumbalizacja jest wadą wrodzoną kręgosłupa. Sakralizacja  jako wada kręgosłupa polega na całkowitym lub częściowym zroście piątego kręgu odcinka lędźwiowego z odcinkiem krzyżowym. Posiada się wtedy 4 kręgi w odcinku lędźwiowym, a 6 w odcinku krzyżowym czyli zupełnie odwrotnie jak w lumbalizacji.

Lumbalizacja s1, a sakralizacja l5

Na skutek lumbalizacji s1 następuje zwiększenie ilości kręgów odcinka lędźwiowego, a co za tym idzie zwiększa się ruchomość tego odcinka, natomiast w sakralizacji zrost kręgu l5 powoduje ograniczenie w swobodzie ruchów. Warto zaznaczyć, że tylko sakralizacja może prowadzić do wystąpienia kręgozmyku patologicznego.

Lumbalizacja kręgu S1, Th12, kręgosłupa – co to jest, objawy, rehabilitacja, leczenieLumbalizacja kręgu S1

Profilaktyka

Lumbalizacja czy też sakralizacja są schorzeniami wrodzonymi. Nie można się ich całkowicie pozbyć, można jednak należycie dbać o kręgosłup już od najmłodszych lat. Jeśli dzieci będą prowadziły aktywny, zdrowy styl życia, będą unikać przeciążeń kręgosłupa i siedzieć we właściwej pozycji, wada może nie być odczuwalna przez całe życie.

Również dorośli powinni zwracać uwagę na swoją postawę. Przyjęcie odpowiedniej pozycji do siedzenia, leżenia czy stania, może znacznie odciążyć kręgosłup. Tak samo jak unikanie otyłości, stresu oraz nierównomiernego rozkładania towarów trzymanych w rękach. Jednak, gdy profilaktyka nie uchroni nas przed bólem, trzeba postawić na leczenie.

Często ćwiczenia i rehabilitacja okazują się wspaniałą pomocą.

Trzeba pamiętać, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Źródło:

 • https://en.wikipedia.org/wiki/Congenital_vertebral_anomaly
 • K. Kostorz, A. Skorupiński, M. Szpala, Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences 63(3), 2017.
 • Edward C. Weber, Joel A. Vilensky, Stephen W. Carmichael, Kenneth S. Lee, Atlas anatomii radiologicznej wydanie drugie, 2014.

Kręgosłup

Kręgosłup człowieka to pięcioczęściowa kolumna zbudowana z 33-34 kręgów, której podstawowymi zadaniami są: – utrzymanie pionowej pozycji ciała, – ochrona rdzenia kręgowego, – łączenie miednicy i głowy z tułowiem, – połączenie z żebrami, które otaczają klatkę piersiową.

Odcinki kręgosłupa: – Szyjny (ang. Cervical) – C1 – C7 – Piersiowy (ang. Thoracic) – Th1 – Th12 – Lędźwiowy (ang. Lumbar) – L1 – L5 – Krzyżowy (ang. Sacrum) – S1 – S5 – Ogonowy (ang. Coccyx) – Co1 – Co4/5

Budowa kręgów:

Kości tułowia PDF

Dzięki uprzejmości Pana doktora nauk kultury fizycznej Janusza Wojtyna (źródło: http://www.jwojtyna.ajd.czest.pl)

Stawy kręgosłupa:

Połączenia kości tułowia PDF Dzięki uprzejmości Pana doktora nauk kultury fizycznej Janusza Wojtyna (źródło: http://www.jwojtyna.ajd.czest.pl)

Badania: RTG1 – AP i boczne RTG czynnościowe2 RTG celowane na C1 – przez usta RTG celowane na C0/C2 – przez usta + z pochyleniem głowy na boki MRI3 MRI czynnościowe4 Upright MRI5 (dostępne w Polsce – Głuchołazy) – Lista placówek posiadających rezonans pionowy w Europie Upright MRI czynnościowe (dostępne w Polsce – Głuchołazy)  TK6 TK z rotacją głowy (dla określenia niestabilności szczytowo – obrotowej) fluoroskopia7 EOS8

1RTG – zdjęcie Rentgenowskie 2RTG czynnościowe – zdjęcie Rentgenowskie po przyjęciu odpowiedniej pozycji, np.

pochylenie głowy 3MRI – rezonans magnetyczny 4MRI czynnościowe – rezonans magnetyczny podczas przyjęcia odpowiedniej pozycji, np.

pochylenie głowy 5Upright MRI – rezonans magnetyczny w pozycji pionowej 6TK – Tomografia komputerowa 7Fluoroskopia – film RTG 8EOS – RTG całego kręgosłupa do oceny balansu

Możliwe zaburzenia związane z kręgosłupem:1.   Niestabilność – jest wtedy, gdy kręgi poruszają się w większym zakresie niż powinny. Objawy: ból w okolicy miejsca niestabilności, neuropatia*, patologiczne napięcie mięśni, ból nasilający się podczas ruchu!

 • niestabilność potyliczno – szczytowa (C0/C1) niestabilność szczytowo – obrotowa (C1/C2) niestabilność potyliczno – szczytowo – obrotowa (C0/C1/C2)

Objawy: bóle głowy (potylicy, napięciowe bóle głowy), bóle za oczami, patologiczne napięcie mięśni podpotylicznych, zawroty głowy, uczucie, że świat wiruje, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, nieostrość obrazu, zamglenie obrazu, drżenie obrazu), zaburzenia słuchu (nadwrażliwość słuchowa, niedosłuch – mogą występować zamiennie, nadwrażliwość słuchowa bez możliwości rozpoznawania dźwięków/słów), trudności w mówieniu, trudności z połykaniem, bezdech nocny, chrapanie lub częste wybudzanie się, trudności w oddychaniu (trudność w nabraniu pełnego oddechu, duszności), dysautonomia, arytmia, zaburzenia propriocepcji*, niepewny chód, słabość rąk i/lub nóg, drętwienia kończyn

 • niestabilność w niższych partii kręgosłupa szyjnego (od C2 do C7)
You might be interested:  Zaleganie moczu – przyczyny, objawy, ocena zalegania moczu w pęcherzu

Objawy: bóle głowy, migreny, bóle karku, zawroty głowy, opadanie głowy, drętwienie połowy lub całego ciała, zależnie od poziomu – zaburzenia czucia, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej, zmienny paraliż różnych poziomów kończyny górnej

 • niestabilność szyjno – piersiowa (C7 – T2)

Objawy: bóle głowy, migreny, bóle karku, patologiczne napięcie mięśni karku i ramion, drętwienie połowy ciała, zaburzenia czucia, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej różnych poziomów kończyny górnej

 • niestabilność części piersiowej kręgosłupa

Objawy: bóle pleców, patologiczne napięcie mięśni pleców, bóle opasujące klatki piersiowej, kłujący ból w klatce piersiowej, zaburzenia oddychania, opadanie tułowia

 • niestabilność części lędźwiowej kręgosłupa

Objawy: bóle w okolicy lędźwi i pośladków, patologiczne napięcie mięśni okolicy niestabilności, zależnie od poziomu – zaburzenia czucia, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej, zmienny paraliż różnych poziomów kończyny dolnej, opadanie tułowia, zaburzenia w działaniu układu pokarmowego, moczowego i płciowego; niemożność wykonania pełnego skłonu.

*neuropatia – uszkodzenie nerwów

2.   Dyskopatia – wyjście krążka międzykręgowego poza obręcz trzonów kręgów.

centralna – w stronę kanału rdzenia kręgowego lewo/prawo – boczna – w stronę otworu międzykręgowego centralno lewo/prawo – boczna – w stronę kanału rdzenia kręgowego i jednego otworu międzykręgowego centralno – dwuboczna – w stronę kanału rdzenia kręgowego i obu otworów międzykręgowych

 • Objawy: patologiczne napięcie mięśni okolicy dyskopatii, dolegliwości na przebiegu uciskanego nerwu (rysunek), silny ból uniemożliwiający poruszanie się lub używanie danej kończyny.
 • 3.   Kręgozmyk (spondylolisteza) – przemieszczenie do przodu wyższego kręgu względem niższego
 • Objawy: najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak w poważniejszych przypadkach mogą wystąpić: patologiczne napięcie mięśni okolicy kręgozmyku, deformacja tułowia (charakterystyczna pozycja ciała – podwijanie miednicy do przodu, efekt wiszących pośladków), chód pajaca*; trudności w poruszaniu się (po przejściu kilkuset metrów, nogi robią się jak z waty); jeśli kręgozmyk jest duży może powodować ucisk nerwów rdzeniowych i dolegliwości podobne jak przy dyskopatii (rysunek), zaburzenia czucia (niedoczulica), silny ból uniemożliwiający poruszanie się lub używanie jednej kończyny, w skrajnych przypadkach paraliż ciała poniżej kręgozmyku.
 • Występuje kilka typów:
 • węzinowy (gdy dochodzi do przerwania węziny łuku kręgu)
 • dysplastyczny (niedorozwój łuków i stawów międzykręgowych)
 • zwyrodnieniowy (inaczej rzekomy – związany z procesem zwyrodnieniowym kręgów)
 • urazowy
 • jatrogenny – pojawiający się po operacji kręgosłupa
 • patologiczny (np. w przebiegu chorób wrodzonych – osteogenesis imperfecta, zespół Ehlersa Danlosa, zespół Marfana i in.)

*chód pajaca – taka pozycja wymusza poruszanie się na ugiętych kolanach i skręcanie stóp do zewnątrz.

4.   Tyłozmyk (retrolisteza) – przemieszczenie wyższego kręgu do tyłu względem niższego.

 1. Objawy: patologiczne napięcie mięśni okolicy tyłozmyku, dolegliwości na przebiegu uciskanego nerwu (rysunek), silny ból uniemożliwiający poruszanie się lub używanie danej kończyny, deformacja tułowia, deformacja chodu, zaburzenia czucia (niedoczulica, przeczulica), paraliż ciała poniżej tyłozmyku (w skrajnych przypadkach).
 2. Tyłozmyk jest najczęściej zdecydowanie mniejszy od kręgozmyku, powodując przy tym większe objawy.
 3. 5.   Kręgoszczelina (spondyloliza) – przerwanie węziny łuku kręgu; może prowadzić do kręgozmyku
 4. Objawy: najczęściej przebiega bezobjawowo, czasem występuje ból miejscowy oraz występuje nasilenie bólu w ruchu (przy codziennych czynnościach, a także przeproście i rotacji kręgosłupa), patologiczne napięcie mięśni.
 5. 6.   Zaburzenia postawy w projekcji czołowej

            a.    Skolioza – boczne wygięcie kręgosłupa wraz z rotacją i torsją kręgów. Rodzaje:

 • funkcjonalna – wynikają z powodu innych zaburzeń – np. skośnie ustawiona miednica przy skróconej kończynie lub przykurcz mięśni tułowia
 • strukturalna: –  idiopatyczna – bez znanej przyczyny –  wrodzona –  neuromięśniowa –  w chorobach układowych (np. zespół Ehlersa Danlosa, zespół Marfana) –  torakogenne (przy zniekształceniu klatki piersiowej)

Skolioza wrodzona jest związana z wrodzonymi deformacjami kręgów. Należy jednak zaznaczyć, że deformacja kręgu nie musi wywołać skrzywienia kręgosłupa:

 • nieprawidłowy rozwój kręgu
 • nieprawidłowy zrost kręgu
 • defekt mieszany (nieprawidłowy kręg nieprawidłowo połączony z innymi kręgami)
 • wady mnogie

Skolioza neuromięśniowa – spowodowana uogólnioną chorobą o podłożu nerwowym lub mięśniowym:

 • miopatia
 • dystrofia mięśniowa
 • miastenia
 • polineuropatia
 • atrofia rdzeniowa
 • porażenne po uszkodzeniu rdzenia kręgowego
 • Objawy: deformacja tułowia, odstająca łopatka/łopatki, wcześnie postępujące zwyrodnienia kręgów, asymetria miednicy, asymetria ramion, asymetria talii, garb żebrowy, wał lędźwiowy, zaburzenia oddychania, zaburzenia w pracy serca, ból kręgosłupa i/lub ból uogólniony, zaburzenia w poruszaniu się, może wystąpić drażnienie korzeni nerwowych
 • mała skolioza (

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *