Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg?

Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg? Drętwienie nóg to objaw, który często pojawia się w obrębie stóp Siam Pukkato/123RF

Drętwienie nóg to objaw zaburzeń przewodnictwa nerwowego w ich obrębie, który wiąże się też ze ograniczeniem odczuwania bodźców z kończyn dolnych. Dolegliwości opisywane jako cierpnięcie, kłucie czy mrowienie w nogach mogą wynikać z choroby, więc jeśli się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem. Wyjaśniamy, jakie są możliwe przyczyny problemu i jak przebiega ewentualne leczenie.

Drętwienie nóg, opisywane także jako cierpnięcie, objawia się odczuwaniem charakterystycznego mrowienia lub kłucia w kończynach dolnych, czemu może też towarzyszyć utrata czucia. Czasami równolegle pojawia się obrzęk, pieczenie, a w niektórych przypadkach również ból.

Problem może mieć charakter czasowy lub ciągły i postępujący. Nieprzyjemne uczucie jest wywołane przez parestezje, czyli niewłaściwe odczuwania bodźców związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczny dopływ krwi do kończyny, który może mieć różne podłoże.

Przyczyny drętwienia i mrowienia w nogach

Problem drętwienia, mrowienia i cierpnięcia nóg często pojawia się u osób, które ze względu na wykonywaną pracę lub przyzwyczajenie do pasywnego wypoczynku prowadzą siedzący tryb życia.

Długie siedzenie w jednej pozycji, zwłaszcza nieprawidłowej, doprowadza do wystąpienia ucisku na naczynia krwionośne i nerwy, skutkując zmniejszeniem dopływu krwi do kończyn i wystąpieniem powyższych objawów.

Warto więc zadbać o to, żeby w miejscu pracy móc zajmować ergonomiczną pozycję, które nie wymusza garbienia się czy pochylania głowy. Złych nawyków warto unikać też w domu, m.in.

oglądając filmy czy śpiąc – potrzebny będzie materac o odpowiedniej twardości i sprężystości, a także wyprofilowana poduszka.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw…

Jeśli nieprzyjemne objawy są odczuwane regularnie i niezależnie od przyjmowanej pozycji, lub gdy równolegle występują inne niepokojące dolegliwości, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Właściwi specjaliści to w tym przypadku ortopeda, angiolog i neurolog. Drętwienie i cierpnięcie nóg może bowiem wynikać ze stanu chorobowego.

Drętwienie i mrowienie nóg, które wymaga konsultacji lekarskiej, często jest wywołane przez:

 • uszkodzenie nerwu, np. w następstwie urazu samego nerwu lub kończyny dolnej, bądź złamania kości,
 • zaburzenie przewodnictwa nerwowego w wyniku oparzenia, odmrożenia lub pod wpływem ekspozycji na działanie substancji chemicznych i toksycznych,
 • ucisk na nerw wywołany przez zmianę nowotworową lub krwiak,
 • zaburzenie ukrwienia nerwów, co jest charakterystyczne m.in. dla miażdżycy czy choroby Buergera,
 • niedostateczne ukrwienie centralnego systemu nerwowego, które pojawia się m.in. przy udarze mózgu,
 • choroby zapalne i o podłożu autoimmunologicznym, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, układowy toczeń trzewny czy zespół Guillaina-Barrego,
 • niewłaściwe nawyki żywieniowe, zwłaszcza niedobór witaminy B6, magnezu lub wapnia.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że drętwienie nóg jest wywołane nieprawidłową dietą, należy wzbogacić jadłospis w produkty będące źródłem niedoborowych witamin i składników mineralnych, ew. sięgnąć po odpowiedni suplement diety.

Przyczyna drętwienia nóg jest diagnozowana na podstawie wywiadu, w trakcie którego lekarz zadaje pytania na temat objawów, charakteru dolegliwości i występujących schorzeń.

Konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, obrazowych i przewodnictwa nerwowego.

Niestety, w niektórych przypadkach nie da się ustalić pierwotnej przyczyny występowania problemu.

Drętwienie nóg jest jednym z objawów występujących w przebiegu dyskopatii, czyli zwyrodnienia jednego z krążków międzykręgowych, czyli dysku. Powodem jest przyspieszone zużycie jego do którego przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia.

W wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych dochodzi do ucisku elementów kostnych kręgu na nerwy kręgosłupa, co skutkuje zaburzeniem ich przewodnictwa i pojawianiem się mrowienia w nogach oraz uczucia ich drętwienia. Objaw ten jest charakterystyczny dla zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym lub krzyżowym.

W większości przypadków dyskopatia leczona jest poprzez wdrożenie rehabilitacji i fizjoterapii. Lekarz może ponadto zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych.

Drętwienie nóg może być następstwem postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów. W jej przebiegu dochodzi do degradacji chrząstki, czyli gładkiej i elastycznej tkanki, otaczającej kości tworzące staw. W wyniku rozrzedzenia i pęknięcia chrząstki pojawia się tarcie towarzyszące każdemu ruchowi, co wywołuje trwałe uszkodzenia zmienionego stawu.

Nie jest prawdą, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy wyłącznie osób, które ukończyły 60. rok życia. W niektórych przypadkach może ona dotykać także ludzi młodszych. Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby należy wymienić otyłość, siedzący tryb życia i często pojawiające się urazy, wynikające z uprawiania sportu lub charakteru wykonywanej pracy.

Drętwieniem nóg objawiają się zwyrodnienia stawów kręgosłupa i biodrowych, a często towarzyszą temu inne objawy, których nasilenie postępuje w czasie:

 • osłabione czucie,
 • zmniejszona siła mięśniowa, co najsilniej odczuwane jest w nocy i w godzinach porannych, zawroty głowy występujące w wyniku nacisku na naczynia krwionośne,
 • silny ból nóg,
 • nietrzymanie moczu,
 • paraliż kończyn dolnych.

Zmiany, które wywołuje choroba zwyrodnieniowa, są nieodwracalne. Leczenie ma zatem charakter objawowy. Choremu przepisywane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i o działaniu rozluźniającym mięśnie.

Drętwienie nóg może pojawiać się w przebiegu schorzeń dotyczących kości, m.in. choroby Pageta. Wywołuje ona zaburzenia w procesie tworzenia struktury kostnej, skutkując przerostem niektórych fragmentów kości i zbyt słabym rozwinięciem innych obszarów. Choroba osłabia ich strukturę, co zwiększą podatność na złamania.

Przyczyna rozwoju choroby Pageta pozostaje nieznana, jednak uważa się, że duże znaczenie mają czynniki genetyczne – u niemal połowy pacjentów schorzenie pojawiało się wśród krewnych pierwszego stopnia.

W niektórych przypadkach choroba cechuje się przebiegiem bezobjawowym. W innych występowanie symptomów jest uzależnione od tego, która kość uległa zmianom. Charakterystyczny jest ból będący następstwem mikrozłamań kości i przeciążenia stawów. Schorzenie doprowadza do deformacji kości, jednak w niektórych sytuacjach pierwszym objawem jest złamanie.

Zniekształcone kości mogą wywoływać ucisk na naczynia krwionośne i nerwy, co może objawiać się bólami głowy, osłabieniem słuchu i zaburzeniem widzenia. Pojawia się drętwienie nóg i rąk. U niektórych chorych dochodzi do udaru niedokrwiennego mózgu.

W leczeniu choroby Pageta wykorzystuje się leki antyresorpcyjne, które spowalniają postępujące zmiany i łagodzą dolegliwości bólowe w obszarze kostnym. Jeżeli dojdzie do istotnych powikłań, jak choćby do ograniczenia ruchomości stawu, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji. Całkowite wyleczenie choroby nie jest jednak możliwe.

Drętwienie nóg może ponadto towarzyszyć rozwijającemu się nowotworowi kości. Pojawia się, gdy zmiany zaczynają wywierać ucisk na nerwy i/lub naczynia krwionośne.

Rak kości niezbyt często występuje w formie pierwotnej, bo zazwyczaj jest rezultatem przerzutów z innych narządów. Objawy nowotworu kości są różne i w dużej mierze zależą od rodzaju choroby (kostniak, kostniak kostninowy, guz olbrzymiokomórkowy, chrzęstniak, kostniakomięsak, mięsak Ewinga, szkliwiak, chrzęstnomięsak).

Charakterystycznym symptomem, występującym bez względu na typ nowotworu, jest ból kości nasilający się w godzinach nocnych. Mogą wystąpić także obrzęki i patologiczne złamania. Dolegliwości bólowych nie daje jedynie szkliwiak – nowotwór rozwijający się w szkliwie zębów.

Nowotwory kości podlegają leczeniu operacyjnemu. Wspomagająco stosowana jest radio- i chemioterapia. Nie dotyczy to chrzęstnomięsaków, które nie reagują na ten rodzaj leczenia.

Mrowienie w stopach jest jednym z wczesnych objawów neuropatii

Mrowienie nóg – jak sobie z nim radzić?

Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg?

Najczęstszym powodem występowania odczucia mrowienia w nogach jest uraz, zwłaszcza uraz nerwów. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że między poszczególnymi częściami ciała występują powiązania nerwowe – na przykład uraz pleców może spowodować mrowienie w nogach. Podobne odczucie będzie miała osoba, na której kręgosłup stale wywierany jest nacisk, na przykład, gdy przepuklina uciska na kręgosłup. Mrowienie w nogach może być również związana z miażdżyca – w tym stanie chorobowym krew nie krąży w prawidłowy sposób w organizmie, a jej dopływ do tętnic jest ograniczony lub nie dochodzi do niego w ogóle. Niestety, mrowienie w nogach może być również efektem odmrożenia kończyn dolnych [2].

Wśród innych przyczyn mrowienia w nogach można wymienić niedobór niektórych substancji w organizmie, takich jak pierwiastki i witaminy. Do takich substancji można zaliczyć wapń, magnez, potas, sód, witaminy z grupy B.

Mrowienie w nogach może być również objawem towarzyszącym chorobom takim jak cukrzyca, kamica nerkowa lub układu moczowego, stwardnienie rozsiane, nadczynność tarczycy [2].

Mrowienie w nogach a zespół niespokojnych nóg

O zespole niespokojnych nóg słyszymy coraz więcej. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Zespół objawia się nieprzyjemnym mrowieniem i swędzeniem kończyn dolnych.

Objawy te nasilają się w nocy w trakcie snu, gdy nogi spoczywają nieruchomo.

Sposobem na mrowienie w nogach, które jest objawem zespołu niespokojnych, jest zmiana diety na taka wzbogaconą o żelazo, kwas foliowy i witaminę C [1].

Mrowienie nóg od kolan w dół – przykry problem

Najczęstsza przyczyna mrowienia w nogach w dolnej ich części jest zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Do potwierdzenia tej dolegliwości niezbędne jest wykonanie prześwietlenia RTG. Dopiero na jego podstawie można określić, czy jest to rzeczywiście zwyrodnienie.

Mrowienie w nogach – leczenie

Z problemem mrowienia w nogach można sobie poradzić na kilka sposobów:

 1. Jeśli mrowienie w nogach jest spowodowane uciskiem na kręgosłup, warto wyeliminować ten problem zmieniając często pozycję. Gdy spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, na przykład w pracy, co jakiś czas warto wstać, odbyć króciutki spacer i rozciągnąć mięśnie pleców. Dzięki temu rozluźnimy spięte mięśnie.
 2. Warto również co jakiś czas zgiąć i wyprostować nogi, a także wykonywać stopami okręgi – dzięki temu usprawnimy przepływ krwi przez naczynia nóg.
 3. Gdy mrowienie w nogach jest często powtarzającym się problemem warto również zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania – ułóżmy się na plecach, głowa powinna znajdować się jak najbliżej materaca. Pod nogi należy włożyć grubą poduszkę lub koc. Dzięki temu krew dużo swobodniej będzie krążyć w naczyniach kończyn dolnych przez całą noc.
 4. Szpilki – to przyczyna zatrzymania właściwego przepływu krwi przez żyły kończyn dolnych. Nienaturalna pozycja nóg sprawia, że mięśnie cały czas są napięte. Warto więc zmienić eleganckie szpilki na dużo bardziej wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.
 5. Jazda na rowerze lub pływanie to idealny sposób na usprawnienie przepływu krwi przez żyły kończyn dolnych.
 6. Pielęgnację nóg z problemem mrowienia można również wzbogacić o specjalne suplementy diety, które mają problem z ciężkością i zmęczeniem nóg.
 7. Warto również pomyśleć o zmianie diety na taką, która jest bogata w witaminy i minerały.
 8. W cięższych przypadkach, gdy problemy z mrowieniem nóg nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy, który skieruje nas specjalne zabiegi rehabilitacyjne lub fizykoterapię.
You might be interested:  Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Ciemięga R, Brzozowska_Jaśkiewicz A. Ty śpisz, a one tańczą! Zespół niespokojnych nóg. Samo Zdrowie. 2017;6:38-39.

Malicka M. Mrowienie i drętwienie https://www.damian.pl/files/www/o-nas/media-o-nas/mrowienie-i-dretwienie/mrowienie-prz4-2016.pdf Dostęp: 22.04.2018

Mrowienie w nogach


Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg?

Mrowienia, wrażenia “biegających mrówek”, drętwienia – wszystkie te wrażenia czuciowe są przez lekarzy nazywane parestezjami – czuciem opacznym.

Parestezje w obrębie nóg mogą być objawem różnych schorzeń. Należy na pewno brać pod uwagę żylaki kończyn dolnych i niedokrwienie kończyn dolnych w wyniku chorób tętnic.

Dla pierwszej jednostki bardziej charakterystyczne jest uczucie “ciężkości nóg”, ustępujące po nocnym odpoczynku lub obrzęki nóg, dla niedokrwienia tętniczego z kolei – chromanie przestankowe.

Określenie “mrowienie” jest jednak bardzo subiektywne, stąd nie należy, bez badania, wykluczać tych dwóch chorób.

Kolejną grupą przyczyn parestezji w obrębie nóg są schorzenie neurologiczne dotyczące lędźwiowo-krzyżowego odcinka rdzenie kręgowego i kręgosłupa. Tu na pierwszy plan wysuwają się zmiany zwyrodnieniowe w dyskach i stawach międzykręgowych. Należy również wykluczyć zmiany zapalne i guzy w obrębie samego rdzenia. Podobne objawy mogą także towarzyszyć SM (stwardnienie rozsiane).

Przyczyną parestezji w obrębie kończyn dolnych, która łączy w sobie zagadnienia neurologiczne i kardiologiczne, jest cukrzyca. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmian w naczyniach i nerwach (mikro i makro angiopatia oraz polineuropatia cukrzycowa).

Neuropatia rozwijająca się w nerwach kończyn dolnych daje, po za parestezjami, charakterystyczne “skarpetkowe” zaburzenia czucia. Chory znacznie gorzej odbiera wrażenie dotyku z niższych partii swojej kończyny.

Dochodzą do tego zaburzenia czucia głębokiego (chory bez kontroli wzroku nie potrafi określić, jak ułożone są palce jego stóp) oraz zniesienie czucia wibracji (to zaburzenie pojawia się najwcześniej, ale zwykle jest dla chorego niezauważalne).

Przyczyną mrowień (parestezji) mogą być także zaburzenia elektrolitowe (hipokaliemia, hipomagnezemia).

Cukrzyca jest chorobą wynikającą z zaburzeń metabolizmu glukozy. Przyczyną tych zaburzeń jest względny lub bezwzględny niedobór…

Chromanie przestankowe jest objawem niedokrwienia kończyn. Podczas pracy mięśnie zwiększają swoje zapotrzebowanie na tlen….

Magnez (Mg) występuje w naszym organizmie w kościach, w komórkach oraz we krwi. Norma Mg: 0,65-1,25 mmol/l. Stężenie magnezu…

Hipokaliemia to stan, w którym stężenie jonów potasu (K) w surowicy krwi jest poniżej wartości przewidywanych przez normy…

Obrzęk nóg może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z układem sercowo-naczyniowym. Ważne jest, czy obrzęk jest…

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn…

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich) dotyczy układu żył głębokich. Na skutek uszkodzenia ściany naczynia…

Owrzodzenia podudzi to objaw przewlekle utrzymującej się i nieleczonej niewydolności żylnej. Jednocześnie jest to najpoważniejsze…

Zmiany miażdżycowe rozwijające się z wiekiem i pod wpływem rozlicznych czynników ryzyka, dotyczą nie tylko tętnic wieńcowych….

Krytycznym niedokrwienie kończyny dolnej może być konsekwencją postępującego zwężenia naczyń na tle miażdżycowym lub ostrego…

Zaburzenia lękowe są złożonym zagadnieniem. Części z nich, szczególnie w przypadku napadów paniki, towarzyszą objawy z różnych…

Guzy mózgu mogą dać bardzo różne dolegliwości. Objawy zależą przede wszystkim od umiejscowienia guza oraz od tempa w jakim…

Polineurapatia cukrzycowa to termin określający uszkodzenia obejmujące czuciowe, ruchowe i autonomiczne włókna nerwowe osoby…

Parestezje to inaczej czucie opaczne. Wrażenie czuciowe są opisywane przez chorych jako pieczenia, mrowienia, uczucie…

 • mrowienie
 • drętwienie
 • czucie opaczne
 • chromanie

Podziel się swoimi zmaganiami z drętwieniem kończyn, skóry lub innymi. Skąd się biorą, jak sobie radzić z nagłymi atakami oraz jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania…

Mrowienie bywa odczuwane na tle nerwowym, ale również może świadczyć o chorobie układu nerwowego. Opowiedz o swoich dolegliwościach innym użytkownikom i zapoznaj się z ich…

Na nogach zaczęły pojawiać Ci się nieestetyczne pajączki? Odczuwasz ból i puchnięcie nóg? Mogą to być żylaki. Porozmawiasz tutaj na temat żylaków, ich objawów, leczeniu…

Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?

Bez dokładnej diagnostyki trudno określić co oznacza mrowienie w nogach. Często pochodzi ono od kręgosłupa lub pojawia się wyniku niedoboru substancji odżywczych. Diagnostykę bardzo ułatwia, jeśli osoba cierpiąca na tę dolegliwość potrafi określić, w jakich sytuacjach mrowienie znika, a w jakich się nasila.

Mrowienie nóg od kręgosłupa

Mrowienie nóg może pochodzić od kręgosłupa, szczególnie jeżeli występuje ucisk na rozgałęziający się nerw kulszowy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

W takim przypadku może, ale nie musi mu towarzyszyć ból kręgosłupa promieniujący na pośladek, udo, łydkę i aż do stopy. Mrowienie nóg może pojawić się tylko w stopie lub od kolan w dół, w zależności od tego, w którym miejscu dochodzi do ucisku.

Warto zwrócić uwagę, że takie dolegliwości mogą wystąpić również w przypadku zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Zobacz także: Mrowienie w stopach i dłoniach – objawy cukrzycy, dyskopatii, nerwicy i niedoboru mikroelementów

Charakterystyczne dla mrowienia pochodzącego od kręgosłupa jest to, że jego nasilenie zmienia się w zależności od przyjmowanej pozycji – najczęściej nie pojawia się w trakcie ruchu, ale podczas leżenia czy długotrwałego siedzenia. Przesłanką do takiej diagnozy są wcześniejsze problemy z kręgosłupem.

Mrowienie nóg – zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest objawem klinicznym, który charakteryzuje pojawienie się drętwienia lub mrowienia w nogach wywołującego u chorego przymus do chodzenia. Jego ataki najczęściej pojawiają się w nocy i utrudniają spanie, a czasami towarzyszą im nawet mimowolne ruchy kończyn podczas snu.

Dotychczas nie odkryto przyczyn pojawiania się tej dolegliwości, która często dotyka również kobiety w ciąży. U części cierpiących na nią osób pomocna jest suplementacja magnezem, potasem, wapniem i żelazem, niektórym natomiast pomagają leki podnoszące poziom dopaminy.

Mrowienie nóg a niedobór substancji odżywczych

Mrowienie nóg najczęściej wywołane jest zaburzeniami gospodarki mineralnej – w szczególności wapnia, magnezu, potasu i sodu. Ich poziom można określić za pomocą prostego badania z krwi. Często potrzebna jest długotrwała suplementacja. Może być ono także związane z niedoborami witamin z grupy B.

Mrowienie nóg a zatrucia

Mrowienie w nogach może być skutkiem zatrucia organizmu niektórymi lekami, nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zatruć metalami ciężkimi.

Mrowienie nóg w ciąży

W ciąży często dochodzi do mrowienia nóg. U wielu kobiet zostaje wówczas zdiagnozowany zespół niespokojnych nóg, który najczęściej samoistnie ustępuje po porodzie. Przyczynami tego stanu są najczęściej: anemia ciężarnych, niedobory mikroelementów oraz ucisk powiększającej się macicy na nerwy.

Mrowienie nóg a nerwica

Po wykluczeniu groźnych przyczyn, niedoborów składników odżywczych oraz problemów z kręgosłupem lekarz często wysuwa przypuszczenie, że mrowienie nóg może mieć charakter psychosomatyczny.

Podstawą do takiej diagnozy może być nasilanie się tej dolegliwości w trakcie sytuacji stresowych lub do kilku dni po nich. Stosowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych powinno usunąć problem, jeżeli mrowienie w nogach wywoła nerwica.

Stres i zaburzenia nerwicowe mogą wywołać nawet chwilowy paraliż lub niedowład.

Mrowienie nóg jako powikłanie przewlekłych chorób

Do mrowienia nóg może dojść w przebiegu chorób przewlekłych. W przypadku cukrzycy najczęściej obserwuje się najpierw mrowienie w palcach u nóg, a następnie rozprzestrzenia się ono na większe obszary ciała. Ich przyczyną jest neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie zakończeń włókien nerwowych na skutek nadmiernej ilości cukru w organizmie.

Dolegliwość ta może również wystąpić na skutek zaburzeń krążenia krwi powstałych w przebiegu miażdżycy. Najczęściej wówczas obserwuje się inne objawy, takie jak obrzęki, zmiany koloru i temperatury skóry nóg.

Jakie groźne przyczyny może mieć mrowienie nóg?

Mrowienie w nogach może też mieć poważne przyczyny. Jest to charakterystyczny objaw groźnej choroby neurodegeneracyjnej, jaką jest stwardnienie rozsiane.

Jeżeli towarzyszą mu inne objawy neurologiczne (zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zmiany czucia, brak stabilności przy chodzeniu) należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Stwardnienie rozsiane może zostać potwierdzone przez wykonanie obrazowego badania mózgu i płynu mózgowo-rdzeniowego. Podobne objawy dają inne choroby, w których dochodzi do neurodegeneracji – na przykład neuroborelioza.

Jeżeli do mrowienia w nodze dochodzi nagle i towarzyszą mu zaburzenia świadomości, bełkotliwa mowa, jednostronny niedowład i opadanie kącika ust, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ objawy te świadczą, że doszło do udaru mózgu.

Bibliografia:

Szady J. i Slawek J., Zespół niespokojnych nóg – epidemiologia, diagnostyka i terapia, “Polski Przegląd Neurologiczny”, 2(4), 2006, s. 193-202.

Przyczyny i profilaktyka w drętwieniu kończyn

Drętwienie kończyn to dolegliwość, z którą spotkał się chyba każdy z nas. Jej podłoże może być bardzo różne. Począwszy od zwykłego ucisku na  nerwy wywołanego przez np.

długotrwałe klęczenie, poprzez niedobory w diecie, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, neuropatię czy nawet udar mózgu.

You might be interested:  Bradykardia – wolne bicie serca – przyczyny, objawy, leczenie

Warto więc zapoznać się bliżej z tematem drętwienia kończyn, by mieć świadomość podłoża odczuwanych dolegliwości i wiedzieć, jak im zaradzić.

Jakie czynniki wywołują drętwienie kończyn?

Drętwienie rąk – objawy i przyczyny

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, które zwykle odczuwane jest w obrębie palców. Dochodzi do niego w konsekwencji niedostatecznego ukrwienia lub unerwienia tych miejsc. Wówczas chorzy odczuwają mrowienie, dłonie są osłabione, przez co wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności bywa problematyczne.

Zespół cieśni nadgarstka

W wielu przypadkach przyczyną drętwienia i bólu dłoni jest tzw. zespół cieśni nadgarstka, który jest wywoływany przez ucisk nerwu pośrodkowego. Chorzy odczuwają mrowienie, drętwienie, a nawet ból nasilający się szczególnie w nocy w obrębie trzech palców – środkowego, wskazującego oraz kciuka. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby:

 • pracujące przy komputerze,
 • wykonujące prace manualne oraz ciężkie fizyczne,
 • kobiety w okresie ciąży i połogu,
 • chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę czy niewydolność nerek.

Jeśli dokucza nam drętwienie dłoni w obrębie wskazanych powyżej trzech palców, to warto przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Lekarz zapewne po przeprowadzeniu wywiadu podejmie decyzję o wykonaniu badania EMG.

Jeśli okaże się, że nerw jest blokowany, to pierwszym krokiem będzie skierowanie pacjenta na rehabilitację. W sytuacji, gdy badanie wykaże znaczne uszkodzenie nerwu, konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny.

Drętwienie dłoni a choroby kręgosłupa

Inną przyczyną drętwienia rąk mogą być choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, w tym  dyskopatia. Ból karku wywołany uciskiem na korzenie nerwowe, może promieniować aż do dłoni i tym samym powodować ich drętwienie.

W celu eliminacji tych dolegliwości lekarze zazwyczaj w pierwszej kolejności zalecają rehabilitację odcinka szyjnego kręgosłupa oraz przyjmowanie leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Wskazane są również ćwiczenia rozluźniające, fizykoterapia oraz masaże.

Neuropatia, a drętwienie rąk

W wielu przypadkach przyczyną drętwienia kończyn górnych jest także neuropatia, czyli choroba, która doprowadza do uszkodzenia nerwów obwodowych. Odpowiadają one za przekazywanie impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym, a danymi partiami naszego ciała.

Trzeba jednak mieć świadomość, że pojęcie neuropatii jest bardzo szerokie. Jej podłoże może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Przypadki wrodzonej neuropatii są dość rzadko spotykane.

Z kolei te o charakterze nabytym występują na skutek cukrzycy, nadużywania alkoholu, urazów i uszkodzeń nerwów, niedoboru witamin i mikroelementów (w szczególności witaminy B1, B12, E oraz kwasu foliowego), chorób autoimmunologicznych czy zaburzeń hormonalnych.

Ze względu na złożoność choroby, zarówno proces diagnostyczny, jak i terapia neuropatii są dość skomplikowane. Leczenie najczęściej bazuje na próbie opanowania choroby, która stała się źródłem problemów w postaci drętwienia kończyn.

Drętwienie nóg – objawy i przyczyny

Przyczyn drętwienia kończyn dolnych może być wiele. Zazwyczaj wynikają one z zaburzeń w przewodnictwie nerwowym, które mogą mieć charakter przejściowy, trwały lub postępujący.

W większości przypadków podłożem dolegliwości objawiających się jako mrowienie, utrata czucia czy ból, jest zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.

Uczucie drętwienia kończyn dolnych bardzo często pojawia się, gdy siedzimy w nieprawidłowej pozycji, przykładowo siadamy na jednej z nóg lub zakładamy jedną na drugą.

Jednorazowe i przejściowe uczucie mrowienia czy drętwienia nie powinno budzić większego niepokoju. W sytuacji, gdy jednak dolegliwość ta często się powtarza lub towarzyszą jej obrzęki nóg, to należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Mrowienie i drętwienie kończyn dolnych mogą być bowiem objawem innej, poważniejszej choroby.

Dyskopatia a drętwienie nóg

W wielu przypadkach za zdrętwienie nóg odpowiadają choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Gdy dochodzi bowiem do zmian w strukturach kręgów, znacznie wzrasta ryzyko ucisku na wybrane partie nerwów.

Jeśli odczuwamy ból w dolnym odcinku kręgosłupa, który dodatkowo przechodzi przez przednią część uda i promieniuje do stopy, to z dużym prawdopodobieństwem zmagamy się z dyskopatią lędźwiową.

W takiej sytuacji lekarz w pierwszych dniach zaleci nam zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a w dalszej kolejności skieruje nas na rehabilitację.

Choroba niedokrwienna kończyn i jej wpływ na drętwienie nóg

Drętwienie kończyn dolnych jest również często wywołane niedokrwieniem, które następuje na skutek miażdżycy lub choroby Buergera. Przy takich współistniejących chorobach, drętwienie nóg występuje z reguły w stanach nagłych i ostrych, niż przewlekłych i każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem.

Przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki kończyn dolnych wymagają bowiem stałej kontroli oraz specjalistycznego postępowania medycznego. W sytuacji, gdy oprócz uczucia drętwienia pojawią się obrzęki czy skurcze, lekarz może zalecić stosowanie maści z heparyną czy wyciągiem z kasztanowca oraz noszenie specjalnych rajstop uciskowych. Pomocne będzie także czasowe unoszenie nóg do góry.

Wpływ neuropatii na uczucie drętwienia nóg

Tak jak i w przypadku drętwienia rąk, tak i w przypadku kończyn dolnych przyczyną dolegliwości może być neuropatia. Szczególnie często spotykana i groźna jej forma jest ta o podłożu cukrzycowym.

W skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do zupełnego zaniku czucia w obrębie stopy. Aby uniknąć takich sytuacji, należy systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi i w razie potrzeby, przyjmować leki.

Przyczyną omawianych dolegliwości może być też neuropatia współtowarzysząca chorobie alkoholowej, autoimmunologicznej czy polekowej.

Zespół niespokojnych nóg

Drętwienie kończyn dolnych występuje także w zespole niespokojnych nóg, zwanym z angielskiego RLS (restless legs syndrome). Chorzy odczuwają zmęczenie, drętwienie oraz niepokój nóg, które przybierają na sile w czasie spoczynku lub snu.

Wówczas pojawia się potrzeba ruszania kończynami czy ich masażu. W większości przypadków (szacuje się, że nawet w 90%) osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg wykonują ruchy przypominające kopanie także podczas snu.

To z kolei w dłuższej perspektywie sprzyja bezsenności i ogólnemu pogorszeniu samopoczucia.

Choroba ta może dotknąć każdego, jednak najczęściej pojawia się u osób starszych i u kobiet w ciąży. Często towarzyszy osobom, które mają niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza oraz tym, których nerki nie pracują prawidłowo. Pojawia się także u osób z niedoborem magnezu, jak i w przebiegu polineuropatii.

Diagnoza RLS przebiega na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta oraz objawów klinicznych. Przed postawieniem ostatecznego rozpoznania, bardzo ważną kwestią jest także wykluczenie innych przyczyn, które mogą dawać podobne objawy.

W szczególności mowa tu o cukrzycy, chorobie nerek czy wątroby, przewlekłych stanach zapalnych, czy różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega przede wszystkim na eliminacji pierwotnej dolegliwości, która wywołała dane symptomy chorobowe.

Co zrobić, gdy odczuwamy drętwienie kończyn?

Jeśli zmagamy się z problemem drętwienia kończyn, to przede wszystkim musimy nakierować nasze działania na ustalenie przyczyny odczuwanych dolegliwości. Czasem wystarczy suplementacja odpowiednimi witaminami i minerałami, aby uprzykrzające życie mrowienia ustąpiły.

W niektórych przypadkach wskazana jest też zmiana trybu życia na bardziej aktywny oraz skupienie się na rehabilitacji. Z całą pewnością warto jednak każdy przypadek skonsultować ze specjalistą, aby nie przeoczyć i nie zbagatelizować żadnych symptomów.

Im dokładniej bowiem przejdziemy ścieżkę diagnostyczną, tym prędzej ustalimy podłoże drętwienia kończyn i szybciej powrócimy do pełni sprawności.

MROWIENIE W NOGACH PRZYCZYNY | InfoZdrowie24.pl

Wypowiedzi na forum o:

pewnie przyczyn mrowienia moze byc wiele, ale rzeczywiscie jedna z nich bywa kregoslup, ja niestety wlasnie przechodze przez ostra dyskopatie i mam podobne objawy, z tym ,ze mrowienie pojawia sie kiedy zmieniam pozycja z lezacej na stojaca lub z siedzacej na stojaca. co by nie bylo

Moja nastoletnia córka ma bóle lewej nogi od łydki aż przez całą stopę. Ból miewa różne natężenie. Czasem jest bardzo silny. Nie mija w pozycji leżącej. Trochę się martwię i czekam na wizytę u lekarza, ale może któraś z Was wie, co to może być? Boję się choroby zatorowo-zakrzepowej – nie wiem jak

przyczyna moze byc kregoslup,ale mozliwe ,ze masz za malo potasu lub magnezu we krwi.Kup sobie w aptece Aspargin,jest bez recepty.Jest to polaczenie magnezu z potasem,warto sprobowac

Znam 16-latka, który jest w trakcie leczenia problemów zakrzepowych i są kłopoty ze zdiagnozowaniem, też był problem z bólem nogi– wybierz się dla własnego spokoju z córką do lekarza.

Córka nie miała problemów z kręgosłupem. Jest wysportowana i sprawna. Poza tym noga nie boli ją od góry tylko od łydki w dół i raczej z tyłu. Ból bywa bardzo silny niezależnie od pozycji.

kolezanka miala podobne problemy lekarz przepisał jej magnez ale jakąś mocniejsza dawkę do tego stosowała miejscowo veno spray w celu uśmierzenia bólu miejscowo, to taka musująca pianka z mentolem

witaj, mam od roku takie same objawy, czekam w kolejce na przyjecie na neurologię, nie mam jeszcze diagnozy, proszę napisz co bylo u ciebie przyczyna i czy jest juz lepiej. czekam niecierpliwie na wiadomosc od ciebie. Pozdrawiam

Problem polega na tym, że od kilku miesięcy mam prawie nieustające mrowienie, rwanie w prawej nodze. Stopa prawa jest zimniejsza niż lewa. Chwilami mam wręcz wrażenie, że od kolana w dół mam nie nogę a kołek. Coraz częściej również w samym kolanie odczuwam nieprzyjemne coś jakby świdrowanie

-150) Wit. B12: 379,3 pg/ml (191-663) Czy ktoś z Was mógłby się odnieść do powyższych wyników badań? Czy jest tu się czego uczepić czy dać sobie spokój i szukać przyczyny gdzie indziej?

Mam bardzo podobny problem.Też mam” mrowieniew udzie.Nie pomaga siedzenie z uniesionymi nogami ani spacery.Czy jest na to jakieś lekarstwo?

[Cholesterol] Jakie witaminy i leki powinnam przyjmować, jeśli odczuwam mrowienie palców u rąk i nóg?

Problemy z sercem Andrzej Śniegurski, mgr farm.

You might be interested:  Bigeminia komorowa – przyczyny, objawy i leczenie

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku, serce przeciętnego Polaka jest nawet o 8-9 lat starsze, niż wynika to z jego metryki. Oznacza to, że nasze serce starzeje się szybciej, niż przemijają lata. Wiąże się to z trybem życia: brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, stres oraz używki. Jakie realne zagrożenia dla naszego zdrowia powoduje „starzejące się” serce?

Wysoki cholesterol Maciej Klimczyk, mgr farm. Słysząc „cholesterol”, myślimy zwykle – miażdżyca, zawał, udar.

Jest to jednak tylko pół prawdy, ponieważ cholesterol spełnia też pozytywną rolę w naszym organizmie.

Aby zachować dobrą formę i zdrowie, nie należy całkowicie wystrzegać się cholesterolu, a jedynie utrzymywać go w prawidłowych granicach. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Niedobór i suplementacja witaminy B12 Antonina Kłudkiewicz, mgr farm. Witamina B12, inaczej kobalamina lub „czerwona witamina” to witamina z grupy B o bardzo dużym znaczeniu dla naszego organizmu.

Jej najważniejszą funkcją jest wsparcie tworzenia czerwonych krwinek, odpowiada również za zdrowie psychiczne, funkcjonowanie układu pokarmowego, krwionośnego i nerwowego.

Niedobór kobalaminy jest dość powszechny, zwłaszcza wśród wegan i wegetarian.

Witaminy dla kobiet: w przygotowaniach do ciąży, w ciąży, podczas karmienia piersią, podczas menopauzy Ewa Leszczyńska, mgr farm. We współczesnym świecie kobiety obarczone są dużą liczbą obowiązków – praca, dom, rodzina.

Bywa, że w szaleństwie dnia codziennego zapominają o sobie samej – nie dosypiają, żyją w ogromnym stresie, żeby ze wszystkim wszędzie zdążyć, o niczym nie zapomnieć.

Są wiecznie zmęczone, nie dojadają albo jedzą nieregularnie, a stąd krótka droga do zaburzeń we właściwym funkcjonowaniu kobiecego organizmu, wynikających z niedostatecznej podaży witamin przyjmowanych wraz z pożywieniem.

Witaminy i suplementy Bartosz Grządzielewski, mgr farm. Witaminy stanowią grupę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość z nich przyswajamy z pożywieniem.

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi ich wystarczającą ilość wraz z dietą.

Warto wówczas zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty bądź dietetyka, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego preparatu.

Magnez – co ma do niego kawa, stres i wit. B6? Antonina Kłudkiewicz, mgr farm. Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie każdego z nas. Jeśli odczuwamy skutki jego niedoboru lub jesteśmy nimi zagrożeni (któż z nas nie żyje w stresie?) warto rozważyć jego suplementację zarówno metodami naturalnymi jak i tymi z aptecznej półki.

Zdrowe mięśnie, stawy i kości Magdalena Miduch, mgr farm. Mięśnie, stawy oraz kości składają się na tak zwany aparat ruchu, a gdy są zdrowe i sprawne, pozwalają nam cieszyć się każdym aspektem życia, związanym z aktywnością fizyczną.

Kiedy wszystko sprawnie funkcjonuje, praktycznie ich nie zauważamy, ale wystarczy drobny uraz typu skręcenie, tzw.

zakwasy poprzedzone nadmiernym wysiłkiem, czy też długi okres rekonwalescencji po złamaniu, a odczuwamy znaczny dyskomfort i tracimy radość z normalnego funkcjonowania.

Leki bez recepty – czy na pewno są bezpieczne? Maciej Klimczyk, mgr farm. Z prostymi dolegliwościami zdrowotnymi radzimy sobie sami, stosując leki dostępne bez recepty. To duże udogodnienie, lecz z drugiej strony również spore zagrożenie dla zdrowia.

Preparaty dostępne bez recepty mogą wywoływać poważne problemy, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie objawów chorobowych którym chcieliśmy przeciwdziałać, uzależnienie po dłuższym stosowaniu, a nawet doprowadzić do śmierci. Samodzielne leczenie zgagi czy kataru może prowadzić do poważnych powikłań.

Jak sobie z tym radzić, kiedy powiedzieć “stop” i jak to zrobić bez szkody dla naszego zdrowia?

Skuteczne sposoby na stres Jakub Rutkowski, mgr farm. Sukces życiowy, pogoń za wyższymi zarobkami i awansem – to wszystko doprowadzić może do pracy ponad siły i stresu.

Zbyt wysoki jego poziom nie tylko obniża komfort życia, ale może spowodować również choroby psychiczne.

W jaki sposób zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym? I jak stanąć na nogi, jeśli stres przerodził się już w lęk lub depresję?

Choroba Hashimoto a problemy z tarczycą Katarzyna Mądrzak, mgr farm. Choroba Hashimoto, choć brzmi egzotycznie, to obecnie najczęściej diagnozowana choroba autoimmunologiczna na świecie, najczęstsze schorzenie endokrynologiczne oraz najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Warto dowiedzieć się nieco więcej o objawach, diagnozie oraz leczeniu choroby Hashimoto.

Reumatoidalne zapalenie stawów – RZS Katarzyna Borkowska, mgr farm. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęstsza choroba zapalna. Choruje na nią aż 1% populacji, w tym 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn. O objawach choroby oraz metodach walki z nią rozmawiamy z lekarzem reumatologiem Dagsem Zwirbulisem.

Zaparcia – jak z nimi walczyć? Małgorzata Grabowska, mgr farm. Z zaparciami miał do czynienia niemal każdy, a wciąż stanowią bardzo wstydliwy temat. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na problemy z wypróżnianiem, m.in. zmiana stylu życia oraz preparaty przeczyszczające. Jak je stosować oraz czego nie robić?

Stwardnienie rozsiane – jak leczyć SM? Karolina Zygmunt, mgr farm. Zaburzenia czucia, wzroku, zdolności poruszania się, czy nawet świadomości, mogą świadczyć o stwardnieniu rozsianym (SM). Dotknięty tą chorobą organizm atakuje i niszczy swój własny układ nerwowy. Skąd bierze się stwardnienie rozsiane i jak się je leczy? Czy zawsze prowadzi do niepełnosprawności?

Zaparcia Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Zaparcie to przedłużone zaleganie treści jelitowej w jelicie grubym lub problem z wydaleniem stolca z odbytnicy. Określa się je jako zmianę rytmu i trudności z wypróżnieniem. W aptece bez recepty kupimy leki w tabletkach, czopki, preparaty w zawiesinie czy herbatki, które pozwolą nam zwalczyć tą dokuczliwą dolegliwość.

Ból mięśni i stawów Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Ból mięśni i stawów może pojawić się po intensywnym wysiłku, być wynikiem stanów zapalnych, skręceń i innych urazów. Może towarzyszyć również grypie. Preparaty dostępne w aptece pozwalają poczuć nam się lepiej.

Witamina B12 Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. Witamina B12, inaczej kobalamina, poza udziałem w wytwarzaniu czerwonych krwinek, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz przemianę kwasu foliowego do aktywnej biologicznie formy.

Magnez Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. Magnez warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego, a także reguluje gospodarkę hormonalną.

Pierwiastek ten łagodzi objawy stresu, lęku i zmęczenia. Jego niedobór może objawiać się drganiem powiek czy kurczami mięśni.

Część preparatów z magnezem zawiera również witaminę B6, która działa synergistycznie z magnezem, zwiększając odporność na stres.

Stres i bezsenność Aleksandra Krawiec, mgr farm. Problemów ze stresem i snem doświadcza w swoim życiu wielu ludzi na całym świecie. Z pewnością każdy z nas zaliczył nieprzespaną noc, stresującą sytuację lub okres obniżonego nastroju. Jeśli jednak problemy te zdarzają się częściej, powinniśmy bardziej o siebie zadbać i bliżej się im przyjrzeć.

Potas Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. Potas – jeden z ważniejszych pierwiastków w organizmie, odpowiada m.in.

za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, funkcjonowanie serca i mięśni szkieletowych oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Dobrze zbilansowana dieta pokrywa zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Małgorzata Bekier, mgr farm. Co jakiś czas w mediach pojawia się mrożąca krew w żyłach informacja, że na cukrzycę choruje coraz więcej ludzi, w tym również dzieci. Jednak czy cukrzyca zawsze oznacza to samo? Z artykułu dowiecie się, czym różnią się od siebie cukrzyca typu 1 i 2 oraz inne typy cukrzycy i jakie mity się z tym wiążą.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Jakie mogą być przyczyny mrowienia palców u nóg oraz pięt? Czy należy przyjmować jakieś witaminy? 1 odpowiedź Ania, około roku temu

 • Jakie jest działanie suplementu diety A-Cardin? 63 odpowiedzi Janusz, około 11 miesięcy temu
 • Jak długo można stosować Neurovit? 3 odpowiedzi J chl, około 5 miesięcy temu
 • Jaki produkt dostępny w aptekach ma skład podobny do produktu ReCardio? 3 odpowiedzi Ola ,Wrocław, około roku temu
 • Dlaczego Ketonal w żelu jest na receptę, skoro kiedyś był dostępny bez niej? 7 odpowiedzi TOMEK, około roku temu
 • Czy to prawda, że wysokie dawki witaminy B12 leczą refluks? 7 odpowiedzi Magdalena, około roku temu
 • Czy mogę stosować środki nasenne, jeśli przyjmuję leki Neurovit, Betaserc i Nilogrin? 3 odpowiedzi janek, około 10 miesięcy temu
 • Czy Sulfarinol został wycofany z aptek? 163 odpowiedzi Ola, około roku temu
 • Czy temperatura 35,5 stopnia Celsjusza jest groźna? 11 odpowiedzi bonia, około roku temu
 • Jak długo stosować Sirdalud, jeśli nie czuję się po nim najlepiej? 5 odpowiedzi Darek, około roku temu
 • Czy można jednocześnie zażyć leki: Neurovit, Lipanthyl, Glucophage XR 1000, Structum i Debutir? 1 odpowiedź ela, około 3 miesięcy temu
 • Po jakim czasie odczuwalne jest działanie leku Metypred? 5 odpowiedzi Dawid, około 2 miesięcy temu
 • Jakie zamienniki preparatu Re Cardio znajdziemy w aptekach? 2 odpowiedzi Ola ,Wrocław, około roku temu
 • Czy można podawać Immunotrofinę i Juvit multi równocześnie? 10 odpowiedzi AMELIA14, około 3 miesięcy temu
 • Czy biorąc Metypred 4 mg mogę szczepić się przeciwko COVID-19? 7 odpowiedzi Hen, około 3 miesięcy temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Ewa Pilch, dr n. med. farmaceuta, redaktor ostatni post około 6 godzin temu Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. farmaceuta, redaktor Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. farmaceuta, redaktor Marta Janocha, mgr farm. farmaceuta, redaktor Justyna Bartoń , mgr farm. farmaceuta, redaktor

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *