Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Naciągnięty mięsień może zdarzyć się każdemu z nas – czy to podczas treningu na siłowni, w domu, w trakcie biegania, a nawet podczas uprawiania jogi. Jakie są jego przyczyny i jak rozpoznać tę dolegliwość? Dowiedz się, jak rozpoznać naciągnięty mięsień, czy naciągnięty mięsień chłodzić czy rozgrzewać oraz co jeszcze warto wiedzieć o tej popularnej kontuzji.

Naciągnięty mięsień:

1. Naciągnięcie mięśnia – objawy2. Ile przerwy od treningów?3. Jak leczyć naciągnięty mięsień4. Kiedy ogrzewać, a kiedy chłodzić5. Metodyka RICE

Które mięśnie i z jakiej przyczyny ulegają kontuzjom

Nadwyrężony mięsień jest rodzajem kontuzji, która może dotknąć praktycznie każdą partię ciała, jednak najczęściej dotyczy mięśni łydek, ramion, karku, ud oraz pleców. Naciągnięty mięsień łydki czy uda nie uważa się za poważną kontuzję ze względu na szybszy okres powrotu do zdrowia i mniejszą intensywność objawów niż w przypadku innych uszkodzeń włókien mięśniowych.

Skąd się biorą kontuzje takie jak naciągnięcie mięśnia? Mięśnie są zbudowane z miofibryli (włókien mięśniowych), które podczas ruchu kurczą się i rozkurczają. Kiedy poddajemy je działaniu sił przekraczających ich zdolności do adaptacji, ulegają uszkodzeniu, które powoduje rozwój stanu zapalnego.

Do podstawowych przyczyn nadwyrężenia mięśnia należą niedostosowanie intensywności lub długości treningu do możliwości. Kontuzję może spowodować także nieodpowiednie obciążenie, co najczęściej zdarza się osobom początkującym.

Brak rozgrzewki, a także niezwracanie uwagi na wcześniejsze niepokojące sygnały z organizmu mogą doprowadzić do uszkodzeń przekraczających 5% mięśnia. Wówczas można mówić o jego naderwaniu. Jeśli pomimo kontuzji nadal nie zrezygnujemy z treningów, może dojść do całkowitego zerwania mięśnia ze ścięgien, skutkującego długą rehabilitacją.

Naciągnięty mięsień uda czy łydki to problem dotyczący także profesjonalnych sportowców, pojawiający się w przypadku błędu technicznego bądź w rezultacie upadku i innych losowych wydarzeń.

Uszkodzenia mięśnia dzielą się na 3 stopnie:

  • Naciągnięcie – zerwane zostaje mniej niż 5% włókien mięśniowych.
  • Naderwanie – zerwane zostaje więcej niż 5% włókien mięśniowych.
  • Zerwanie – zupełnie przerwanie tkanki mięśniowej.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Naciągnięcie mięśnia – objawy

Naciągnięty mięsień – objawy to przede wszystkim ból, który pojawia się natychmiast, bądź nawet kolejnego dnia w przypadku profesjonalnych sportowców. Można go określić jako kłujący, punktowy ból, który nasila się przy dotyku oraz ruchu.

Nadwyrężony mięsień to kontuzja, która często objawia się także opuchlizną i siniakiem, a możliwość ruchu jest ograniczona.

Ile boli naciągnięty mięsień uda lub łydki? Jest to zależne od naszego organizmu, ale ból powinien zacząć ustępować po mniej więcej dwóch dniach.

Przypomnij sobie również, co to jest DOMS, jak go rozpoznać i leczyć.

Naciągnięty mięsień – ile przerwy od treningów?

W przypadku pierwszego stopnia uszkodzenia mięśnia, czyli gdy mamy np. naciągnięty mięsień łydki, należy zrobić sobie od kilku dni do nawet dwóch tygodni przerwy, w zależności od indywidualnych preferencji.

Po tym czasie zalecane jest rozpoczęcie powrotu do formy od lżejszych treningów.

Jeśli ból nadwyrężonego mięśnia nie zmniejsza się po jednym lub dwóch dniach od urazu, możemy mieć do czynienia z wyższym stopniem uszkodzenia i należy go skonsultować ze specjalistą.

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?

Leczenie nadwyrężonego mięśnia należy rozpocząć natychmiast, by nie pogorszyć swojego stanu. Pamiętaj, że nic nie zastąpi porady profesjonalnego fizjoterapeuty, dlatego nasze wskazówki należy traktować jako drogowskaz.

Jak wyleczyć naciągnięty mięsień łydki lub uda:

  1. Odpoczywaj – zrezygnuj z treningów, aby ustabilizować naciągnięty mięsień. Przez pierwsze dni od doznanego urazu należy ograniczyć ruch do minimum, następnie stopniowo go zwiększać.
  2. Zimne okłady – kompresy, żele i specjalne plastry pomogą uśmierzyć ból i zmniejszyć obrzęk.

    Po pewnym czasie można wprowadzić ciepłe okłady, gdy tkanki będą już na etapie regeneracji.

  3. Kinesiotaping – zastosuj plastry kinetyczne, które są używane przez profesjonalnych sportowców. Warto udać się do lekarza, który pokaże Ci jak odpowiednio je założyć.

  4. Masaż – jak rozmasować naciągnięty mięsień uda lub łydki? Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dzięki odpowiedniej technice zmniejszy bolesność i przyśpieszy regenerację.
  5. Bandaże i opaski elastyczne – można także zastosować opaski, jednak nie są one sposobem leczenia — ułatwiają jedynie funkcjonowanie na co dzień.

  6. Leki z ibuprofenem – zastanawiasz się czym smarować naciągnięty mięsień uda? Można sięgnąć po środki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym, a także środki z zawartością arniki górskiej, która przyspieszy regenerację tkanek.

  7. Odpowiednia dieta – wprowadź do jadłospisu więcej produktów zawierających kwasy omega-3 i witaminę C.

Jeśli ból nie będzie się zmniejszał, należy rozważyć udanie się do lekarza, gdyż mogło dojść do naderwania lub zerwania mięśnia.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Kontuzja – kiedy ogrzewać, a kiedy chłodzić

Wiele osób staje przed dylematem: naciągnięty mięsień chłodzić czy rozgrzewać? Ciepłe okłady powinny być stosowane na napięte mięśnie – po wysiłku (np.

ciepła kąpiel), stresie, a także przy niedyspozycji jelitowej czy miesiączce, gdyż oddziaływują przede wszystkim na mięśnie gładkie.

Doradza się, by ciepły okład miał temperaturę w zakresie 35-40ºC i był stosowany maksymalnie przez pół godziny, głównie wtedy, gdy odczuwamy ból. Zbyt wysoka temperatura może pogorszyć istniejący stan zapalny. Ciepło działa również dobrze na zatoki.

Chłodne okłady są odpowiednie na stany zapalne skóry, stłuczenia (bez widocznego krwiaka), a także uczulenia, wysypki czy poparzenia słoneczne. Chłód zmniejsza przepływ krwi i obrzęk. W razie lekkich kontuzji należy jednak stosować wodę chłodną, nie zamrożoną.

W przypadku ostrych stanów zapalnych można zastosować lód – będzie odpowiedni na skręcenia, złamania, wybicia palca, guzy oraz poważniejsze kontuzje sportowe.

Należy przykładać go na maksymalnie kilkanaście minut, najlepiej przez dodatkowy materiał.

Jeśli zadajecie sobie pytanie „co na naciągnięty mięsień”, to należy zacząć od zimnych okładów, przechodząc stopniowo do ciepłych, nigdy odwrotnie.

Uwaga: w przypadkach urazów spowodowanych wysoką temperaturą nie należy stosować zimnych okładów, a jedynie chłodne, by nie spowodować szoku termicznego. Jeśli uszkodziliśmy miejsce, które doznało kiedyś odmrożenia, należy zrezygnować z lodowych okładów.

Nadwyrężony mięsień – co robić w przypadku nagłych urazów (metodyka RICE):

  • Odpoczynek – REST
  • Schłodzenie – ICE
  • Kompresja – COMPRESSION
  • Uniesienie w górę kończyny – ELEVATION

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Co zrobić na naciągnięty mięsień – szybkie działanie to podstawa

Naciągnięty mięsień uda lub łydki pomimo tego, że może być bardzo bolesny, jest popularną kontuzją dotykającą z różnorodnych przyczyn sportowców profesjonalnych, jak i amatorów.

Teraz już wiecie, jaka maść na naciągnięty mięsień pomoże w regeneracji i jakie działania warto podjąć, by jak najszybciej powrócić do treningów.

Pamiętajcie o tym, że nie warto czekać – jeśli ból nie mija, należy szybko skonsultować się ze specjalistą.

Zobaczcie odzież sportową idealną na treningi w domu, na siłownię oraz odzież outdoorową.

Urazy mięśnia dwugłowego uda – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie

Naderwanie czy tylko naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda? Samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co nam się przytrafiło.

Kontuzje tego mięśnia mają bardzo podobne objawy, dlatego, żeby potwierdzić rodzaj urazu, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Z naszego tekstu dowiecie się, czym się różnią najczęstsze urazy mięśnia dwugłowego uda i jak może wyglądać ich leczenie.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Ból mięśnia dwugłowego uda

Mięsień dwugłowy uda znajduje się w tylnej części nogi. Dzięki przechodzeniu przez stawy kolanowy i biodrowy odpowiada za wiele istotnych ruchów, m.in. zginanie kolana, przywodzenie oraz rotowanie uda, pochylenie i unoszenie miednicy.

Ból mięśnia dwugłowego uda może oznaczać kilka różnych urazów – od lekkiego stłuczenia, przez naciągnięcie i naderwanie, aż po najtrudniejsze w leczeniu zerwanie. Wszystkie mają jednak podobne przyczyny.

Objawy i przyczyny urazów mięśnia dwugłowego uda

Stłuczony lub naciągnięty mięsień dwugłowy uda będzie dawał łagodniejsze objawy niż naderwany lub zerwany, ale żadnej z tych kontuzji nie warto ignorować. Co powinno obudzić naszą czujność?

  • ból mięśnia dwugłowego uda, czyli zlokalizowany w tylnej części uda – często nagły, kłujący,
  • krwiak lub siniak,
  • obrzęk,
  • zmniejszenie zakresu ruchu nogi,
  • tkliwość miejsca urazu i jego wrażliwość na dotyk.

Przyczyny zarówno stłuczenia, jak i zerwania mięśnia dwugłowego uda także bywają podobne. Do najczęstszych należą:

  • brak lub zbyt słaba rozgrzewka – nie tylko rozgrzanie, ale i rozciągnięcie mięśnia,
  • gwałtowny ruch: wyskok, zmiana kierunku, zatrzymanie,
  • przetrenowanie i brak czasu na regenerację lub zbyt duże obciążenie podczas treningu,
  • działanie siły zewnętrznej (np. uderzenie, upadek).

Ignorując pierwsze sygnały od organizmu, który alarmuje nas, że mięsień jest przeciążony, narażamy się na poważniejszą kontuzję. Dlatego jeśli daje nam się we znaki mięsień dwugłowy uda, leczenie najlepiej podjąć od razu, bo przy lekkim urazie wystarczą sposoby domowe.

Najpierw jednak wyjaśnijmy, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami kontuzji.

Stłuczenie mięśnia dwugłowego uda

Stłuczenie to uszkodzenie przede wszystkim tkanki podskórnej i naczyń krwionośnych. W przypadku silnego stłuczenia urażona może być także warstwa głęboka mięśni. Tę kontuzję najczęściej powoduje upadek lub uderzenie, zwłaszcza w napięty mięsień, dlatego często zdarza się ona osobom uprawiającym sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna, piłka ręczna, sporty walki.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Stłuczenie mięśnia dwugłowego uda utrudnia poruszanie się. Dlatego to po poziomie ograniczenia ruchu w stawie lekarz ocenia stopień urazu: stłuczenie niewielkie, dość ciężkie albo ciężkie.

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia oznacza zerwanie mniej niż 5% jego włókien, co wywołuje stan zapalny. Najczęściej jest spowodowane nagłym ruchem (np. trening bez rozgrzewki) lub przeciążeniem podczas pracy (np. zbyt intensywne ćwiczenia), ale może być także efektem zbyt mocnego rozciągnięcia lub uderzenia w bardzo napięty mięsień.

Jak odróżnić naciągnięty mięsień dwugłowy uda od naderwanego? Podstawową różnicą jest stopień ograniczenia sprawności ruchowej. Po naciągnięciu, choć jest to bardzo bolesne, wciąż jesteśmy w stanie wykonać nawet skomplikowane ruchy, które nie byłyby możliwe z naderwanym mięśniem dwugłowym uda. To jednak bardzo trudne do rozpoznania bez fachowej wiedzy, dlatego ocenę pozostawmy specjalistom.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda

Naderwanie to przerwanie ponad 5% mikrowłókien mięśnia. Tu także mamy do czynienia z bólem,  stanem zapalnym i – większym niż przy naciągnięciu – ograniczeniem zakresu ruchu. Zdarza się w podobnych sytuacjach, jednak przy większym obciążeniu mięśnia, czyli np. podczas intensywnego treningu bez rozgrzewki.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda odróżnia od wcześniejszych kontuzji pojawienie się skurczy mięśnia i wgłębienie w uszkodzonym miejscu (najczęściej na styku mięśnia i ścięgna) przy jednoczesnym zgrubieniu wokół urazu.

Zerwanie mięśnia dwugłowego uda

Zerwany mięsień dwugłowy uda oznacza natomiast uszkodzenie wszystkich lub niemal wszystkich włókien, a wraz z nimi naczyń krwionośnych i nerwów. W związku z tym pacjent nie ma kontroli nad mięśniem, czuje bardzo silny ból. Zrywaniu mięśnia zazwyczaj towarzyszy też charakterystyczny dźwięk chrupnięcia lub kliknięcia.

Przyczyny urazu są właściwie takie same, jak w przypadku naderwania lub naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda, tylko odpowiednio nasilone. Tak ostra kontuzja może być efektem intensywnej aktywności bez rozgrzewki, zwłaszcza wśród osób nieuprawiających regularnie sportu, ale zdarza się także ludziom stosującym środki anaboliczne, które powodują szybki rozrost mięśni.

Mięsień dwugłowy uda – leczenie najczęstszych urazów

Kiedy przytrafi nam się którakolwiek z powyższych kontuzji, bardzo ważne jest szybkie działanie. Natychmiast należy przerwać aktywność i unikać ruchów, które powodują ból. Najlepiej też od razu zastosować pozycję przeciwobrzękową (unieść nogę), by poprawić odpływ krwi, oraz stosować zimne okłady.

  • W celu diagnozy lekarz może wykonać badanie USG (żeby ocenić rozległość urazu) oraz RTG (żeby wykluczyć złamanie, które może towarzyszyć poważniejszej kontuzji mięśnia).
  • W trudnych przypadkach zerwania mięśnia dwugłowego uda konieczna może okazać się operacja.
  • Przy lekkich kontuzjach, takich jak stłuczenie czy naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda, leczenie skupia się na odpoczynku, ograniczeniu aktywności oraz farmakoterapii (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne).

Leczenie zachowawcze urazów może być wspierane różnymi rodzajami zabiegów fizjoterapeutycznych, m.in.:

  • laseroterapią (również wysokoenergetyczną), która rozgrzewa chorą tkankę i stymuluje jej regenerację,
  • krioterapią miejscową, która uśmierza ból i pobudza krążenie,
  • terapią ultradźwiękami o efekcie biostymulacyjnym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
  • magnetoterapią, działającą przeciwbólowo i przyspieszającą gojenie,
  • kinezyterapią, skupiającą się na ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających mięśnie,
  • masażem, służącym wzmocnieniu uszkodzonego mięśnia.
  • Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

    Aparat do ultradźwięków BARDOMED U1

Jednej z najbardziej skutecznych terapii w przypadku urazów uda poświęciliśmy odrębny artykuł: Urazy uda – leczenie laserem wysokoenergetycznym, a poniżej prezentujemy, jak wygląda taki zabieg:



Oczywiście – jak w przypadku każdej kontuzji, tak i po urazie uda bardzo ważna jest profilaktyka. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń zarówno dotyczących okresu leczenia, jak i późniejszej aktywności, ponieważ kontuzje takie jak naciągnięty czy zerwany mięsień dwugłowy uda mają tendencję do nawracania. Dlatego rozgrzewka i unikanie przeciążeń treningowych jest tak ważne.

Wymieszaj z oliwą i wetrzyj w skórę. Zapomnisz o przeszywającym bólu

Wydawać by się mogło, że na kontuzje często narażeni się wyłącznie sportowcy: zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Jednak wraz z nastaniem wiosny podejmujemy się intensywniejszej aktywności fizycznej, np.

spacerując w słoneczne dni, jeżdżąc na rowerze, spędzając czas ze swoimi pupilami lub realizując swoje postanowienia noworoczne dotyczące zrzucenia zbędnych kilogramów. Niestety, jeśli nie przygotujemy się do wysiłku odpowiednio, jesteśmy narażeni na naciągniecie mięśnia.

Może być ono niezwykle bolesne, ale – na szczęście – można sobie z nim poradzić w łatwy sposób.

Zdjęcie Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Naderwany mięsień sprawia bardzo ostry i silny ból /123RF/PICSEL

Wideo

Domowy olejek przeciwbólowy Interia DIY

Do naciągnięcie mięśnia dochodzi wskutek treningu bez wcześniejszego przygotowania, czyli tzw. rozgrzewki. W takiej sytuacji narażony jest na mikrourazy, które powodują bardzo silny ból i opuchliznę. Poza tym może do niego dojść w przypadku okazjonalnego albo nagłego wysiłku fizycznego, np.

podnoszeniu ciężarów czy podbiegnięciu do autobusu bądź tramwaju. Może również być także następstwem urazu lub stłuczenia. Jak poznać naciągnięty mięsień? Zdradza go bardzo silny i przeszywający ból nasilający się podczas poruszania lub dotykania.

Poza tym w jego miejscu tworzy się siniak oraz opuchlizna.

Zdjęcie Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Na naciągnięcie mięśni narażeni są nie tylko zawodowi sportowcy /123RF/PICSEL

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku naciągniętego mięśnia jest zastosowania zimnego okładu. Można do kończyny przyłożyć lód (najlepiej przez ścierkę lub gazę) albo specjalistyczny zimny kompres w postaci żelu.

Chłód najlepiej sprawdza się przez pierwszą dobę od powstania urazu: dzięki niemu łatwiej pokonać ból, a także zmniejszyć opuchliznę. Na drugi dzień zimne okłady lepiej zastąpić ciepłymi, np. termoforem.

W aptece można również nabyć specjalne maści, które pomogą zażegnać problem – wśród nich, najlepszą skutecznością odznacza się ta z dodatkiem arniki.

Jeśli naciągnięty mięsień daje się we znaki, z pomocą przychodzi ocet jabłkowy. Ten naturalny specyfik ma działanie przeciwzapalne i uśmierzające ból. Pomoże również zredukować opuchliznę.

Jak go zastosować? Najlepiej dwie szklanki octu wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą i moczyć kontuzjowaną część ciała przez pół godziny.

Można również wypróbować spożywanie specyfiku raz dziennie przez tydzień: wystarczy łyżkę octu rozpuścić w szklance ciepłej wody.

Zdjęcie Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Goździki mają niezwykłe działanie /123RF/PICSEL

Olejek goździkowy pomocny jest nie tylko w aromaterapii. To naturalny środek, który pomocny jest w łagodzeniu stanów zapalnych, a także działa przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Za tę zależność odpowiada eugenol – przyda się również w przypadku naciągniętego mięśnia. Wystarczy łyżeczkę specyfiku podgrzać, a następnie ostrożnie wetrzeć w bolesne miejsce.

Zdjęcie Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Chili nie tylko podkręca smak potraw, ale pomoże na ból /123RF/PICSEL

Chili jest ostrą przyprawą, która nadaje wyjątkowej pikanterii wielu potrawom. Zawiera kapsaicynę, która działa przeciwbólowo, rozgrzewająco, a także przeciwzapalnie. Chili może pomóc w przypadku naciągniętego mięśnia. Wystarczy pół łyżeczki specyfiku (lub pieprzy cayenne) wymieszać z taką samą ilością oliwy z oliwek. Przygotowaną pastą wystarczy wcierać w bolące miejsce dwa razy dziennie.

Choć domowe sposoby najczęściej szybko przynoszą ulgę, niekiedy niezbędna jest pomoc specjalisty. Przede wszystkim wtedy, gdy ból nasila się, a opuchlizna się nie zmniejsza. Powodem może być poważniejsze obrażenie i wykonanie specjalistycznych badań, które pomogą ustalić przyczynę bólu oraz wdrożyć skuteczne leczenie.

Naciągnięty mięsień pleców u sportowca – objawy i leczenie | Decablog

24 lipiec 2020

Naderwany mięsień pleców to nie to samo, co naciągnięty mięsień tułowia. W pierwszym przypadku ból jest mocniejszy i jego leczenie trwa dłużej. W obu przypadkach możliwy jest powrót do pełnej sprawności organizmu. Aby zapobiegać nadwyrężeniu mięśni pleców, należy pamiętać o rozgrzewce przed treningiem siłowym i nie dopuszczać do przeciążeń.

Uszkodzenie mięśni pleców – objawy naciągniętego i naderwanego mięśnia pleców

Mięśnie mogą ulec naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Każdemu z tych uszkodzeń towarzyszy mocny ból i ograniczona ruchomość danej części ciała – w tym przypadku tułowia. Naciągnięcie mięśnia pleców to uszkodzenie tzw.

pierwszego stopnia i ze wszystkich wymienionych jest uznawane za najlżejsze do wyleczenia. Poznamy go po bólu w dolnej części pleców i uczuciu mocnego napięcia.

Jednak mimo wyraźnego dyskomfortu będziemy w stanie w miarę sprawnie funkcjonować, choć treningi sportowe mogą być już niewykonalne. 

W przypadku naciągnięcia mięśnia pleców nie powinna pojawiać się opuchlizna ani siniaki. Mamy z nimi do czynienia przy drugim stopniu uszkodzenia mięśnia, czyli przy naderwaniu.

W tym przypadku ból stanie dominujący i będzie sprawiał, że zwykłe chodzenie, schylanie się i sięganie po wysoko postawione przedmioty będzie trudne. Może się pojawić opuchlizna oraz silne uczucie sztywności mięśni pleców.

Naderwanie mięśni pleców natychmiast wymusi na nas zakończenie treningu i zawieszenie ćwiczeń do czasu wyleczenia schorzenia. Objawy naderwanego mięśnia są znacznie bardziej dokuczliwe niż objawy zwykłego naciągnięcia.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Fot 1. Materiał własny

Jak sprawdzić, czy mamy naciągnięty czy naderwany mięsień pleców?

Najprościej jest udać się do lekarza. Jeśli jednak ból nie jest przeszywający i pozwala nam na w miarę sprawne funkcjonowanie, to prawdopodobnie mięsień został naciągnięty.

Przyczyną tego stanu może być brak rozgrzewki przed bieganiem lub inną aktywnością sportową, która mocniej angażuje mięśnie tułowia. Brak opuchlizny oraz siniaków to dobry znak (w tej sytuacji), ponieważ utwierdzi nas w przekonaniu, że mamy naciągnięty, a nie naderwany mięsień pleców.

Mięsień naderwany będzie zawsze dawał znacznie silniejsze objawy, które mogą wydawać się nam “nie do wytrzymania”.

Do naderwania mięśni pleców często dochodzi podczas podnoszenia ciężaru przy zastosowaniu złej techniki. Może być to zwykłe dźwiganie rzeczy bez rozgrzewki albo rozpoczęcie treningu siłowego bez rozgrzania całego ciała.

Dlatego też zanim udamy się na siłownię warto sprawdzić, jak zacząć ćwiczyć.

Inaczej możemy szybko stracić zapał do sportu, tak samo jak biegacze zmagający się urazami przeciążeniowymi mogą mieć trudność z utrzymaniem motywacji do biegania.

Jak leczyć nadwyrężone mięśnie pleców?

W przypadku naciągniętego mięśnia pleców wystarczy:

  • przerwanie aktywności fizycznej (jeśli ból wystąpił podczas treningu),
  • okład z lodu lub liści kapusty albo stosowanie kompresów i sprayów chłodzących,
  • zastosowanie maści przeciwbólowo-zapalnej (dobrym wyborem jest maść z arniki),
  • czasowe zawieszenie treningów siłowych, a nawet intensywnych wybiegań (na ok. 5 dni, do momentu całkowitego ustąpienia bólu).

Jeśli podejrzewamy, że doszło do naderwania mięśni pleców (czyli uszkodzeniu uległo więcej niż 5 proc. włókien mięśniowych), powinniśmy udać się do lekarza. Poza standardowym badaniem zleci on prześwietlenie tułowia.

Następnie zgodnie z diagnozą przypisze nam odpowiednią maść i środki przeciwbólowe, a także zaleci ograniczenie aktywności fizycznej na ok. dwa-trzy tygodnie. Zazwyczaj po naderwaniu mięśnia pleców konieczna jest dłuższa współpraca z fizjoterapeutą i wykonywanie specjalnych ćwiczeń.

Podczas treningu warto zakładać pas lędźwiowy stabilizujący SOFT 300 Tarmak. 

Polub artykuł 5

Komentarze Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Udostępnij

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Jak leczyć naciągnięty mięsień – jak poradzić sobie z bólem po treningu

Naciągnięcia mogą dotyczyć różnych partii mięśni – najczęściej łydek, ud, pleców, ramion oraz karku.

W zależności od rodzaju uprawianego sportu, obciążeniom poddawane są różne partie ciała, zaś brak odpowiedniej rozgrzewki, zbyt duża intensywność ćwiczeń lub ignorowanie sygnałów dochodzących z naszego ciała może doprowadzić do mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych, a następnie do rozwoju stanu zapalnego.

Uprawianie sportu to świetny sposób na zachowania zdrowia, witalności i poprawę samopoczucia.

W myśl popularnego powiedzenia “sport to zdrowie” i zdecydowanie warto go uprawiać, jednak w przypadku niedoświadczonych osób intensywne treningi i przeciążenia mogą prowadzić do bolesnej kontuzji.

Do najpowszechniejszych należy naciągnięcie mięśni, które objawia się przeszywającym bólem w trakcie wykonywania ruchu oraz obrzękiem.

Zwłaszcza w przypadku sportowców-amatorów, początkujących bywalców siłowni, czy osób które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów na bieżni często zdarza się, że wysiłek i przeciążenie organizmu skutkuje naciągnięciem mięśnia.

Choć z medycznego punktu widzenia nie jest to poważna kontuzja, to jednak brak odpowiedniej reakcji może powodować pogłębianie się problemów i skutkować naderwaniem mięśnia, co jest już nie tylko bolesne, ale wymaga również odpowiedniego leczenia, a często również długiej rehabilitacji.

Naciągnięcia mogą dotyczyć różnych partii mięśni – najczęściej łydek, ud, pleców, ramion oraz karku.

W zależności od rodzaju uprawianego sportu, obciążeniom poddawane są różne partie ciała, zaś brak odpowiedniej rozgrzewki, zbyt duża intensywność ćwiczeń lub ignorowanie sygnałów dochodzących z naszego ciała może doprowadzić do mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych, a następnie do rozwoju stanu zapalnego.

Do naciągnięć najczęściej dochodzi w miejscach, gdzie mięsień styka się ze ścięgnem. Jeśli powyżej 5% włókien w mięśniu ulegnie uszkodzeniu, wówczas możemy już mówić o naderwaniu mięśnia. Najgorszym przypadkiem uszkodzeń mięśni jest ich całkowite zerwanie ze ścięgien. Rehabilitacja jest wówczas długa i bolesna.

Profilaktyka czyli jak uniknąć naciągnięcia mięśni?

W przypadku każdego sportu niezwykle ważna jest rozgrzewka. Kilkanaście minut ćwiczeń rozciągających i rozgrzewkowych przygotuje nasz organizm do większego wysiłku. Musimy również pamiętać, aby kontrolować intensywność ćwiczeń, obciążenia zwiększać powoli i stopniowo reagując na wszelkie sygnały dochodzące z naszego organizmu (przemęczenie, ból, trudności z wykonywaniem ruchów).

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Fot. Pixabay CC0 Public Domain

Jak leczyć naciągnięty mięsień?

Każdy ruch obciążający mięsień powoduje ból, dlatego też jak najszybciej należy zaprzestać treningu, unieruchomić bolącą część ciała i unikać ruchu.

Podstawowym sposobem na radzenie sobie z naciągniętym mięśniem jest stosowanie zimnych okładów (np. z lodu). Zimne okłady pozwalają zmniejszyć obrzęk (zimna temperatura zwęża naczynia krwionośne), łagodzą również ból. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne żele, które możemy schłodzić w zamrażarce, a następnie zastosować jako zimny okład. Możemy użyć również spray’u chłodzącego.

Opaski elastyczne i bandaże pozwalają na stabilizację mięśnia. Ucisk ogranicza wrażenia bólowe, dzięki czemu łatwiej jest wykonywać ruchy.

Do złagodzenia skutków naciągnięcia mięśni można wykorzystać leki zawierające ibuprofen. Jest to substancja o działaniu przeciwbólowym, posiada również właściwości zmniejszające obrzęk. Ibuprofen jest jednym z podstawowych składników wielu tabletek przeciwbólowych. Ciekawym rozwiązaniem jest też np. żel z ibuprofenem, którego można również użyć jako zimny okład.

Jednym z popularnych obecnie sposobów niwelowania skutków naciągnięć mięśni u sportowców jest stosowanie specjalnych taśm (kinesio tape), które odpowiednio założone mogą odciążyć naciągnięte mięśnie i złagodzić ból.

Masaż może odciążyć i rozluźnić napięte mięśnie. Doświadczony fizjoterapeuta wie jaki rodzaj masażu należy zastosować, aby rozluźnić włókna mięśniowe i ograniczyć ból.

W trakcie rekonwalescencji warto przyjmować dodatkowe witaminy i suplementy, które pomogą organizmowi w powrocie do zdrowia. Wapno, witamina C, czy też kwasy omega 3 są niezwykle pomocne w trakcie regeneracji naszego ciała. Produkty bogate w te substancje warto uwzględnić w swojej diecie, innym rozwiązaniem jest suplementacja diety za pomocą preparatów opartych o nie.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Fot. Kyle Cassidy [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Naciągnięcia i przeciążenia mięśni to problemy, z którymi często spotykają się sportowcy – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Przy naciągnięciu mięśnia ważny jest odpoczynek, a także zastosowanie odpowiednich środków łagodzących ból, zmniejszających opuchliznę i regenerujących. Po upływie 3 dni mięśnie powinny się zregenerować, zaś dolegliwości bólowe powinny ustąpić.

Jeśli tak się nie stało, wówczas może to oznaczać, że doszło do naderwania mięśni, a wtedy koniecznie powinniśmy udać się do lekarza i przejść odpowiednie badania.

Jak leczyć naciągnięty mięsień?

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

4 lipca 2020Katarzyna Gładkowska

Brak regularnych ćwiczeń, duże obciążenie, czy wykonanie nagłego ruchu – to najbardziej charakterystyczne przyczyny naciągnięcia mięśnia.

Wielu z nas chociaż raz w życiu zmierzyło się z bolesnymi skutkami nadwyrężenia tej części ciała.

Jak skutecznie poradzić sobie z tego rodzaju kontuzją? Dziś kosmetolog Katarzyna Gładkowska opowie o leczniczych właściwościach Lampy LED TriWings®, która pomaga w szybkim powrocie do zdrowia. 

Naciągnięcie mięśnia – jak powstaje?

Mięśnie odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, dzięki nim możemy m.in. sprawnie się poruszać, mrugać oraz mówić. Są one zbudowane z włókien mięśniowych fachowo nazywanych miofibrylami.

W wyniku nagłego ruchu lub nadmiernego przeciążenia, bez uprzedniego przygotowania mięśni może dojść do rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych. W naruszonej tkance w wyniku uszkodzenia rozwija się stan zapalny.

ZOBACZ TAKŻE: Jak skutecznie leczyć bóle mięśniowo-szkieletowe?

Przyczyny:

  • Duży/nagły wysiłek – bez wcześniejszej rozgrzewki,
  • Brak regularnych ćwiczeń,
  • Nieodpowiednie obciążenie podczas treningów,
  • Działanie siły mechanicznej podczas upadku lub uderzenia.

Częste objawy:

  • Ostry ból o charakterze punktowym,
  • Obrzęk,
  • Stan zapalny,
  • Skurcz mięśnia,
  • Wrażliwość na dotyk,
  • Siniaki. 

Leczenie

Z uwagi na nierzadko pojawiający się obrzęk, który towarzyszy zerwanym włóknom mięśnia w pierwszej kolejności zaleca się przyłożenie zimnego okładu, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości sprawiające duży dyskomfort.

Skuteczne będą również leki przeciwbólowe oraz preparaty zawierające arnikę – naturalny środek niwelujący stany zapalne oraz bóle pourazowe.

Co w przypadku, kiedy wszystkie dostępne rozwiązania nie przynoszą skutku? Z pomocą przychodzi Lampa LED TriWings® – innowacyjna metoda, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów krakowskiej Kliniki VESUNA.

Lampa LED TriWings®

Zabieg z użyciem lamp LED TriWings® to przełom w dziedzinie fototerapii.

Urządzenie emituje aż 6 różnych długości fal światła, które pobudza i optymalizuje procesy biochemiczne w tkankach oraz przyspiesza procesy ich regeneracji na poziomie molekularnym.

Zabieg polega na bezbolesnym naświetleniu obszaru ciała, na którym doszło do urazu, dzięki czemu struktura mięśnia ma szansę na szybką odnowę.

Zalety zabiegu  

Coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie lampą LED TriWings®, głównie ze względu na przyspieszenie procesu gojenia się zerwanych tkanek mięśnia.

To świetne rozwiązanie dla osób, które pragną w bezbolesny i całkowicie bezpieczny sposób wyleczyć naciągnięty mięsień oraz wrócić do swoich codziennych zadań w możliwie jak najkrótszym czasie.

W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie kilku zabiegów trwających nie dłużej niż 20 minut.

Chcesz w szybki sposób pozbyć się dolegliwości występujących przy naciągnięciu mięśnia? Jeśli tak, mamy na to radę! Skontaktuj się z Kliniką VESUNA i umów się na pierwszą wizytę! Nasi pracownicy przedstawią Ci ofertę zabiegową dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Naderwany mięsień kończyny dolnej – poznaj jego przyczyny i leczenie na blog Orteo.pl

Do uszkodzeń mięśni kończyn dolnych bardzo często dochodzi u osób, które przed wysiłkiem fizycznym nie zadbały o prawidłowe przygotowanie ciała do ruchu.

Brak odpowiednio długiej rozgrzewki, obejmującej partie mięśni zarówno powierzchownych, jak i głębokich, może prowadzić do wielu różnych kontuzji. Najczęstsza z nich do naderwanie mięśnia.

Jak postępować w przypadku tego rodzaju urazu?

Tkanka mięśniowa charakteryzuje się określoną wytrzymałością. Każdy mięsień zbudowany jest z wielu włókien, które poddane nadmiernym obciążeniom mogą ulegać mikrourazom i przesunięciom względem siebie, co sprawia, że tracą swoją spójność. Wyróżnia się trzy stopnie uszkodzeń mięśni, które poddane zostały nagłemu rozciąganiu o dużej sile:

  • naciągnięcie mięśnia – zerwanie małej liczby włókien mięśniowych (mniej niż 5%) objawiające się delikatnym obrzękiem mięśnia, z minimalnym obniżeniem jego siły. Mięśnie kończyny dolnej, które najczęściej ulegają naciągnięciu, to mięsień czworogłowy uda i mięsień trójgłowy łydki.;
  • naderwanie mięśnia – zerwanie większej liczby włókien mięśniowych przejawiające się średnim obrzękiem mięśnia oraz umiarkowanym deficytem jego siły;
  • zerwanie mięśnia – zerwanie wszystkich włókien mięśniowych w przekroju poprzecznym mięśnia z całkowitą utratą jego funkcji i siły.

Naciągnięcie mięśnia bywa mylone z zapaleniem. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule: https://www.orteo.pl/blog/zapalenie-sciegna-jak-rozpoznac-i-leczy

Przyczyny kontuzji mięśni kończyn dolnych

Do wszelkiego rodzaju urazów mięśnia dochodzi m.in. wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia jego funkcji czy wzorców ruchowych. Cechuje się on wówczas obniżoną elastycznością. Występuje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu urazów kończyny dolnej. Zalicza się do nich m.in:

  • nieodpowiednie przygotowanie do treningu, 
  • wykonywanie zbyt trudnych i obciążających ćwiczeń, 
  • nieznajomość własnych możliwości,
  •  siedzący tryb życia. 

Naciągnięte mięśnie bardzo często są efektem brawury i nadmiernej ambicji, która po długim okresie bezczynności zmusza je do intensywnej pracy. Brak odpowiedniej rozgrzewki i pracy nad stopniowym rozciąganiem mięśni sprawia, że bardzo szybko może dojść do przeforsowania ciała.

Przemęczone mięśnie wciąż poddawane obciążającym treningom często ulegają poważnym kontuzjom już przy pierwszych ruchach, takich jak np. nagły wyskok czy gwałtowne zatrzymanie.

Co więcej, naciągnięty mięsień bez odpowiedniej rekonwalescencji oraz rehabilitacji nie zagoi się prawidłowo i będzie podatny na kolejne urazy.

Naciągnięty mięsień – jak się leczy naciągnięcie mięśnia?

Naderwany mięsień – jak przebiega rehabilitacja? 

Naciągnięty intensywnymi ćwiczeniami mięsień uda czy łydki bez odpowiedniej terapii może pogłębić swój uraz do naderwania. Odpowiednia rehabilitacja jest bardzo ważna, ponieważ mięśnie kończyny dolnej odpowiadają za pionową pozycję ciała i swobodne poruszanie się.

Zarówno naderwany mięsień czworogłowy uda, jak i naderwany mięsień łydki prowadzą do zaburzenia prawidłowego chodu. Ich uszkodzenia mogą objawiać się ostrym bólem, krwiakiem, obrzękiem oraz wrażliwością na dotyk.

Po naderwaniu mięśnia uda lub łydki należy jak najszybciej ograniczyć ruchomość kończyny, by nie pogłębiać urazu, a w bolesne miejsce przyłożyć zimny okład – lód zminimalizuje powstający obrzęk oraz krwiak. 

Konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni rozległość urazu i skieruje na odpowiednią rehabilitację. Niezbędny będzie odpoczynek oraz ograniczenie aktywności ruchowej, a także odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne.

W pierwszych dniach warto zastosować drenaż kończyny dolnej oraz taping medyczny, które zniwelują obrzęk. W następnej kolejności wprowadzane będą delikatne ćwiczenia rozciągające, a także fizykoterapia.

W leczeniu naciągniętego mięśnia łydki pomocny okaże się również masaż tkanki bliznowatej, który pozwoli na powrót naderwanego mięśnia do pełnej sprawności.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *