Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Zatrzymanie wody w organizmie nie jest poważną przypadłością, zagrażającą zdrowiu, ale na pewno uciążliwą. Ciągłe zmęczenie, worki pod oczami, opuchnięte nogi i waga wskazująca więcej niż zwykle to jej typowe objawy. Na szczęście ten problem nie wymaga specjalistycznego leczenia i możemy zwalczyć go prostymi sposobami.

Zmień dietę

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

(Shutterstock)

Po pierwsze musisz ograniczyć ilość spożywanej soli – to główna przyczyna zatrzymania wody w organizmie.

Ponadto osoby, u których dolegliwość nawraca, powinny zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, czyli śmieciowego jedzenia, chipsów, gotowych dań, zupek błyskawicznych, konserw i marynat. Należy również unikać tłustego mięsa i sera żółtego. Zamiast solą, przyprawiaj dania ziołami. Warto samemu komponować mieszanki, które oczyszczają organizm.

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

(123RF)

Korzystne jest również włączenie do diety warzyw i owoców, które zawierają dużo potasu i działają moczopędnie.

Potas, który chroni przed szkodliwym działaniem sodu, znajdziesz w ziemniakach, fasoli, soczewicy, soi i grochu.

Na drogi moczowe dobrze działają także żurawina, arbuzy, truskawki, grejpfruty, melony, czereśnie, a z warzyw: seler naciowy, burak, marchew, ogórki, pomidory, pietruszka i natka pietruszki.

Pij wodę

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Wypijanie 2 litrów wody dziennie to minimum.

Należy jednak pamiętać, że istotne jest nie tylko to, ile pijemy, ale też w jaki sposób – wodę (najlepiej mineralną, o niskiej zawartości sodu) powinno się spożywać w niewielkich odstępach czasu i małymi łykami – nie chodzi o to, aby wypić naraz pół butelki, ale by dać organizmowi sygnał, że regularnie go nawadniamy, zatem nie musi magazynować zapasów płynów.

Pij zioła

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

(123RF)

Warto również sięgnąć po zioła, które usuwają z organizmu toksyny. Nie wystarczy jednak, że raz na jakiś czas wypijesz herbatę oczyszczającą – efekty są widoczne wyłącznie przy regularnym stosowaniu, a więc zioła powinno się pić co najmniej 3 razy dziennie.

Ruszaj się

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Uprawiając aktywność fizyczną również szybciej pozbędziemy się zatrzymanej wody w organizmie, ponieważ sport poprawia krążenie krwi.

Słabe krążenie wpływa na zastój płynu w tkankach, co prowadzi do obrzęku ciała. Tymczasem wystarczy 30 minut aktywnego wypoczynku dziennie, aby poprawić samopoczucie i pozbyć się opuchlizny na nogach. Dlatego przesiądź się z samochodu na rower, wybieraj schody zamiast windy – nawet jeśli nie masz czasu na siłownię, jest wiele prostych sposobów, aby zażyć nieco ruchu.

Ogranicz alkohol

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

(123RF)

Jeżeli doświadczasz zatrzymania wody w organizmie, powinieneś zrezygnować lub chociaż ograniczyć spożywanie alkoholu, który ma działanie odwadniające i sprawia, że organizm zaczyna magazynować płyny.

Dlaczego tak się dzieje? Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, dlatego woda wnika w przestrzenie międzykomórkowe, zamiast dostawać się wprost do tkanek.

Ponadto napoje wyskokowe mogą uszkodzić wątrobę, która bierze udział w produkcji albuminy – niedobór tego białka sprzyja natomiast powstawaniu obrzęków.

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania Kornelia Ramusiewicz Zobacz wszystkie »

Nadmiar wody w organizmie, czyli retencja wody

Data dodania: 17-06-2019 Powszechnie przyjmuje się, że woda stanowić może od około 45% do aż 80% masy ciała dorosłej osoby, a jej dokładna ilość wynika z prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety.

Mimo swych wielu pozytywnych dla organizmu właściwości i wskazań do codziennego spożycia, woda związana może być z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest retencja wody, czyli zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Przyczyn może być wiele, począwszy od zmiany estetyki naszego ciała tj.

gwałtowny wzrost wagi z dnia na dzień i związane z tym wahania, cellulit, opuchlizna oczu czy nóg w okolicach kostek. Retencja wody, inaczej zatrzymanie wody występuje wtedy, gdy w wielu miejscach w organizmie człowieka, m.in.

pod skórą, w niektórych organach, a także w układzie krążenia, dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach. W większości przypadków woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder, których obwody, nawet mimo wielu intensywnych ćwiczeń nie ulegają pomniejszeniu.

Ze względu na samą specyfikę retencji wody m.in.

to, że jest ona stanem przejściowym, narażone na nią są wszyscy ludzie, bez dokładnej specyfikacji czy szczególnego narażenia poszczególnych grup, niemniej nie należy jej się obawiać, ponieważ retencji można łatwo zapobiec oraz łatwo ją zwalczyć.

Pojawiające się w różnych godzinach dnia obrzęki, zazwyczaj nasilają się z upływem czasu. W pierwszej kolejności następuje wzrost masy ciała, następnie dochodzi do opuchlizny oczu, by na samym końcu problemy sprawiała opuchlizna nóg.

Należy jednak zaznaczyć, że choć w większości opuchlizna pojawia się w okolicach oczu i nóg, to nie wyklucza to jednocześnie możliwości obrzmienia np. palców rąk.

Wraz z obrzękiem mogą wystąpić także inne symptomy, m.in. uczucie ciężkości oraz zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy.

Ponadto wystąpić mogą również objawy dotyczące choroby, która może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie.

PRZYCZYNY ZATRZYMANIA WODY W ORGANIZMIE

Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego też i nadmiar wody w organizmie również ma swoje źródło. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody organizmie należy zbyt wysoki poziom sodu w organizmie.

Przekroczenie zalecanego poziomu powoduje to, że organizm zaczyna magazynować wodę. Sód nierozłącznie związany jest z ilością dostarczanej do organizmu soli, co oznacza iż im większe spożycie soli, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do opuchlizny ciała.

Według National Health and Medical Research Council, dostarczenie organizmowi około 1600 mg sodu, co przekłada się odpowiednio na ok. 4 g soli, stanowi wystarczającą i odpowiednią dawkę, jaką dziennie należy spożyć.

 Retencja wody może być spowodowana również kreatyną, albowiem odżywka ta powoduje zatrzymywanie wody, jednakże tylko w sytuacji dostarczania jej do organizmu w sporych dawkach, tzn. więcej niż 5 g dziennie.

Przyczyną zatrzymania wody w organizmie mogą być również zaburzenia hormonalne, albowiem hormonami mającymi wpływ na zatrzymanie płynów jest m.

in progesteron, estrogen, insulina czy kortyzol, który z uwagi na swoje właściwości ogranicza działanie aldosteronu, czyli hormonu regulującego równowagę płynów, co w efekcie końcowym prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Z kolei zbyt wysoka ilość np.

estrogenów może prowadzić do opuchlizny przed miesiączką czy też w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Przyczyną zatrzymania wody mogą być również nieprawidłowo działające naczynia włosowate, których celem jest wymiana substancji oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką. Wymiana ta odbywa się poprzez różnicę ciśnień, zatem wszelkie nietypowe w tym zakresie zmiany mogą prowadzić do zatrzymania wody. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się także dolegliwości związane z ciśnieniem krwi oraz pracą nerek, których głównym zadanie jest wydalanie nadmiaru substancji z organizmu.

Z uwagi na specyfikę retencji wody, w szczególności jej przebieg, przyczyn można upatrywać również w wielu innych rzeczach, do których należą dieta odchudzająca, jeżeli prowadzi do niedożywienia lub jest uboga w białko, które wiąże wodę, nadmiar alkoholu, jako że alkohol powoduje odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie, ciąża, znikoma aktywność fizyczna, w szczególności siedzący tryb życia, który powoduje wolniejszy przepływ krwi w organizmie oraz leki takie jak minoksydyl, blokery kanału wapniowego lub pigułki antykoncepcyjne, zatrzymujące wodę.

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY W ORGANIZMIE?

Dla wielu osób nadmiar wody w organizmie i związane z tym ewentualne dolegliwości powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aczkolwiek istnieją metody, które pomagają w walce z niniejszym problemem oraz ograniczają ryzyko wystąpienia takiego stanu.

 Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru wody, choć na pierwszym rzut oka wydawać może się to niedorzeczne, jest zwiększenie spożywanej ilości wody, ponieważ jeżeli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów, nie ma konieczności uruchomienia mechanizmu odpowiedzialnego za ich magazynowanie.

Jako, że sól jest związana z wystąpieniem nadmiaru wody w organizmie, jest ograniczenie spożycia jest kolejnym sposobem na walkę z retencją wody.

W związku z tym zaleca się ograniczenia lub też całkowite wyłączenie z diety produktów wysoko przetworzonych, albowiem co do zasady zawierają one więcej soli niż mogłoby się wydawać. Oznacza to m.in. rezygnację z chipsów, ciasteczek czy wędlin.

W przypadku, gdy zatrzymywanie wody wynika z wysokiego poziom sodu w organizmie, dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie diety w potas, m.in. przez banany, awokado, warzywa liściaste czy szpinak, albowiem przyjmuje się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu.

Kolejnym sposobem mającym na celu „zwalczenie” retencji wody jest wzbogacenie swojej diety o niezwykle cenny składnik, jakim jest błonnik, zawarty w takich rzeczach jak m.in produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa, albowiem z uwagi na swoje cenne właściwości, błonnik pomaga wchłonąć dużą ilość wody w jelita.

Walkę z nadmiarem wody wspomóc mogą także suplementy ziołowe, do których należy np. mniszek lekarski, który zostały ostatnimi czasy wyróżniony przez środowisko suplementacyjne.

Mniszek lekarski jest suplementem powszechnie używanym jako naturalny środek moczopędny, który pomaga ‘wypłukać’ nadmiar płynów z organizmu, co w kontekście retencji wody ma kluczowe znaczenie.

Do naturalnych środków zwalczających retencję należy oczywiście zaliczyć również aktywność fizyczną, która jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia. Oprócz środków naturalnych skorzystać można również z profesjonalnych zabiegów jakim jest m.in.

drenaż limfatyczny, czyli zabieg polepszający krążenie krwi i limfy i usuwający z organizmu niepotrzebne produkty przemiany materii.

CZY NADMIAR WODY W ORGANIZMIE MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH SCHORZEŃ?

Niewątpliwie występujący nadmiar wody w organizmie, choć łatwy do usunięcia, nie jest stanem pożądanym przez organizm, ponadto może wskazywać na liczne choroby, takie jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żył głębokich, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby. Tym samym, w przypadku zaistnienia retencji wody w organizmie, nie można i wręcz nie wolno jej lekceważyć, tylko najlepiej od razu zdefiniować stopień problemu oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki, których skutkiem będzie wyleczenie się z niniejszego stanu.  

You might be interested:  Paski do glukometru – jak używać, bez recepty, refundacja

SCITEC Water Cut 100 kaps

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Water Cut jest kompleksową formułą przeznaczoną zarówno dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej jak również dla profesjonalnych sportowców. Produkt wzmagający eliminację nadmiaru wody z organizmu.

Formuła zawiera połączenie ośmiu szczegółowo wyselekcjonowanych synergicznych ekstraktów ziołowych i mikroelementów.

Zaprojektowany w celu minimalnej stymulacji używkami, a jednocześnie maksymalnej wszechstronności!

NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) – 340 gram

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Doskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.

 • NOW FOODS Spirulina Certified Organic (Organiczna Spirulina) 500mg – 200 tabletek wegańskich
 • Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Spirulina jest bogata w beta-karoten, (witaminę A) i witaminę B-12 i ma naturalnie występujące białko i GLA (gamma-kwas linolenowy), popularny kwas tłuszczowy z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ponadto Spirulina ma naturalnie występujące minerały, pierwiastki śladowe, sole komórkowe, aminokwasy i enzymy. – Czysta bez GMO – Bogata w beta-karoten (wit. A) i B-12,

– Naturalnie występujące GLA i chlorofil.

 1. VODAVODA Artesian Water (Woda Artezyjska NSF Certified for Sport) 500ml
 2. Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Nazywam się VODAVODA. Jestem skomponowana i zaprojektowana przez naturę na głębokości 605 metrów. Naturalnie jestem filtrowana przez warstwy wapienia, jestem absolutnie biologicznie czysta. Dzięki wyważonej kompozycji jestem idealną jednością minerałów i soli, idealną do codziennego użytku.

Moje butelkowanie bezpośrednio ze źródła sprawia że zachowuję autentyczną czystość bez żadnego przetwarzania. Wiele osób pyta mnie, dlaczego mam butelkę w kształcie kwadratu. Każda moja kropla niesie życie samo w sobie i jestem łącznikiem między ludźmi a naturą.

Wybrałem wyjątkowe, racjonalne i pragmatyczne opakowanie, które dostosowałem do Twoich potrzeb, aby zawsze było pod ręką.

ŹRÓDŁA: 1. Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012, November 22). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms.

Journal of Caring Sciences (1)4, 183-189 2. Heine, R. P., & Swamy, G. K. (2009, August). Lower-extremity edema during late pregnancy 3.  Mayo Clinic Staff. (2014, November 25).

Water retention: Relieve this premenstrual symptom

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Autor: Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

 • Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania
 • Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu? Czy Ty też masz takie problemy?

Obrzęki wokół kostek? Na brzuchu? Opuchnięta i księżycowata twarz? Wahania masy ciała i cellulit? Witaj w klubie!  

Te wszystkie objawy mogą świadczyć o zatrzymywaniu wody w organizmie. Przyczyną tego stanu mogą być: siedzący tryb życia, zbyt niski poziom aktywności fizycznej oraz nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Dodatkowo problemy te nasilać mogą zaburzenia równowagi hormonalnej czy nawet wahania poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego.

Przyczyną zatrzymywania wody w organizmie mogą być także niektóre choroby bądź zażywanie niektórych leków.

Zatrzymywanie wody ma zarówno negatywny wpływ na nasze zdrowie jak i samopoczucie. Jest ono często przyczyną niezadowolenia kobiet z własnego wyglądu.

W związku z powyższym zapewne wielu z Was nasuwa się pytanie: jak pozbyć się jego pozbyć? Z pewnością zmiana niektórych nawyków może pomóc w walce z nadmiarem wody.

Poniżej przygotowałam dla Was kilku porad mówiących o tym, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu

Paradoksalnie nadmiaru wody z organizmu możemy się pozbyć dbając o właściwe nawodnienie naszego ciała. Pamiętajmy, że dorosła kobieta dziennie powinna wypijać około 2 l płynów, a dorosły mężczyzna około 2,5 l.

Do zalecanych źródeł płynu należy głównie woda mineralna niegazowana. Niemniej jednak picie zielonej lub białej herbaty może także skutecznie pomóc pozbyć się nadmiaru wody.

Unikajmy z kolei picia dużej ilości kawy, napojów alkoholowych oraz słodkich napojów gazowanych.

PIJ WODĘ!

Ogranicz spożycie soli

Kolejnym elementem pozbycia się nadmiaru wody z organizmu jest ograniczenie spożycia soli. Sól jest źródłem sodu niezbędnego do utrzymania właściwej równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Jednak z drugiej strony nadmierne spożycie soli może być przyczyną obrzęków i zatrzymywania płynów.

Pamiętajmy, że ograniczyć należy nie tylko sól dodawaną do potraw, ale także spożycie produktów solonych, np. paluszki, precelki, krakersy, solone orzeszki, chipsy, produkty marynowane, konserwowe i wędzone, sery żółte i wędliny, które często również zawierają duże ilości soli.

Duże zawartości soli występują ponadto w żywności wyokoprzetworzonej, żywności typu instant i produktach w proszku.

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Zwiększ spożycie produktów bogatych w potas

Niedobór potasu może być przyczyną występowania obrzęków. Zwiększenie jego spożycia może więc pomóc pozbyć się nadmiaru wody.

Do produktów bogatych w potas należą: pomidory, ziemniaki, awokado, banany, a także suszone owoce takie jak: figi i morele oraz niektóre orzechy.

Oprócz tego, że produkty te są dobrym źródłem potasu to zawierają również spore ilości błonnika, witamin i innych składników mineralnych.

Zaserwuj sobie sok pomidorowy!

Postaw na produkty moczopędne

Do produktów o właściwościach moczopędnych należą m.in. pietruszka, seler, pasternak, bakłażan i arbuz. Spośród nich pietruszka posiada najsilniejsze właściwości moczopędne. Zwiększa objętość wydalanego moczu, co efektywnie wpływa na zmniejszenie zalegających w organizmie płynów.

Co więcej pietruszka pomaga również w leczeniu kamicy nerkowej przez zmniejszenie odkładania szczawianów wapnia. Pietruszkę (zarówno liście jak i korzeń) można śmiało dodawać do różnego rodzaju dań. Liście pietruszki mogą być dodatkiem do sałatki, zup czy koktajlów. Lepiej jednak wybierać świeże niż suszone liście, a po suszone sięgać gdy świeża natka nie jest dostępna.

Z suszonych liści można z kolei przygotować napar, który także posiada właściwości moczopędne.

Zaserwuj sobie napar z pietruszki z cytryną! PYCHA!

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Sięgnij po zioła

Bez nich nie wyobrażam sobie dnia!

Pomocne w walce z powstającymi obrzękami i gromadzeniem wody w organizmie mogą być niektóre zioła takie jak: pokrzywa, mniszek lekarski i skrzyp. Pokrzywa jest od wieków stosowana jako tradycyjny środek moczopędny.

Regularne picie naparów z pokrzywy wpływa ponadto korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz pomaga w łagodzeniu łagodnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Z kolei mniszek lekarski nie tylko powoduje zwiększenie wydalania moczu, ale również działa żółciopędnie oraz przeciwzapalnie.

W medycynie ludowej natomiast to skrzyp był stosowany jako środek moczopędny i odtruwający.

Zaserwuj sobie kąpiel w skrzypie polnym!

Kąpiele w wywarze ze skrzypu polnego stosuję w szczególności po podróżach – zapewniają lepszą regenerację i dodatkowe odkwaszenie organizmu.

Sposób przygotowania: garść skrzypu namoczyć w zimnej wodzie na około 8 godzin. Następnie zagotować i przecedzić do wanny. Dolać ciepłej wody i kąpać się 20-30 minut. UWAGA!!! Kąpiel nie może być za ciepła!

Zwiększ poziom aktywności fizycznej

Nadmiar wody z organizmu pomogą także usunąć regularne ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna może pozwala na pozbycie się nadmiaru wody dzięki wzmożeniu procesów metabolicznych a także poprzez nasilenie wydalania wody z potem. Podczas treningów, z uwagi na duże straty płynów i elektrolitów, należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Zastosuj drenaż limfatyczny

Jeżeli powyższe metody nie pomogły wypróbuj drenaż limfatyczny. Zabieg ten ma na celu polepszenie krążenia krwi i limfy oraz ujędrnienie skóry. Drenaż limfatyczny pomaga ponadto w walce z cellulitem, obrzękami i zespołem ciężkich nóg. Decyzję o przeprowadzeniu takiego zabiegu należy jednak podjąć po konsultacji z lekarzem.

Polecam również zabiegi ICOONE!

Zastosuj chlorellę i spirulinę!

Zarówno chlorella, jak i spirulina mogą pomóc w walce z obrzękami.

Spirulina (Spirulina platensis) jest jednokomórkowym glonem o niebiesko–zielonej barwie. Swój zielony kolor zawdzięcza chlorofilowi, a niebieski – fikocyjaninie.

Utrata wagi często nie jest taka łatwa, jak nam się wydaje, szczególnie trudniej jest wraz z wiekiem. A tymczasem wyniki przeprowadzonych badań udowodniły, że spożycie chlorelli powoduje zauważalną redukcję tkanki tłuszczowej, obniżenie cholesterolu całkowitego w surowicy krwi oraz stężenia glukozy na czczo.

Zaserwuj sobie koktajl z rana!

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania Pozwól, że pomogę Ci w diecie Poznaj diet by ann »

Jak pozbyć się wody z organizmu – metody

Cierpisz na obrzęki nóg, czujesz się opuchnięta, zmęczona i napompowana jak balon, a twoja waga się waha? To może oznaczać, że w twoim organizmie zgromadził się nadmiar płynów.

Być może jest to objaw syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wiąże się ona ze zmianami w hormonalnymi występującymi przed rozpoczęciem okresu.

Jednak zatrzymanie wody to również skutek spożywania nadmiernej ilości soli oraz objaw nieprawidłowej pracy nerek, serca, wątroby czy tarczycy. Nie należy więc tego problemu lekceważyć.

Zapomnij o lekach na odwodnienie. Poniżej znajdziesz domowe sposoby, które pomogą ci pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.Jeśli jednak nie zadziałają, skonsultuj się z lekarzem.

1. Po pierwsze: pij wodę!

Brzmi absurdalnie? Otóż, przyczyną gromadzenia się płynów w organizmie może być właśnie picie zbyt małej ilości wody. Dzieje się tak, ponieważ kiedy mało pijesz, organizm dostaje sygnał, aby zacząć oszczędzać płyny, by w ten sposób obronić się przed odwodnieniem. Poza tym, wydalany z moczem sód pozostaje w organizmie, a to jeszcze utrudnia odpływ wody z tkanek.

Niedostateczna ilość wody w organizmie ma negatywny wpływ na pracę nerek, wątroby, a także na procesy cyrkulacji i wypłukiwania toksyn z naszego ciała oraz spalanie tłuszczu. To wszystko objawia się wzdętym, obrzmiałym brzuchem rano.

You might be interested:  Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Dietetycy zalecają, aby pić około dwóch litrów wody dziennie (osiem szklanek). Nie lubisz „zwykłej” wody? Do dzbanka wrzuć kilka listków mięty, plasterek cytryny lub pomarańczy, kilka truskawek. Pamiętaj jednak, by pić ją regularnie, powoli, małymi łykami w niewielkich odstępach czasu. W ten sposób dasz organizmowi sygnał, że nie musi zbierać wody na zapas.

2. Po drugie: wyrzuć solniczkę!

Jak mantrę powtarzasz sobie, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, jednak nie robisz nic by ograniczyć jej spożycie. Wyeliminowanie jej z diety nie tylko zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się płynów, ale także pomoże uniknąć nadciśnienia, miażdżycy, chorób nerek, nowotworów żołądka, cukrzycy typu 2, otyłości czy chorób układu nerwowego.

Wystarczą dwa tygodnie, aby odzwyczaić się od jedzenia słonych potraw. Zupy, sałatki, mięsa, sosy można przyprawiać świeżymi lub suszonymi ziołami, które nie tylko wpłyną na walory smakowe dań, ale także dostarczą nam witamin, soli mineralnych oraz podkręcą metabolizm.

Zwracaj też uwagę na etykiety. Unikaj produktów, które zawierają nadmiar soli, dotyczy to przede wszystkim wysoko przetworzonej żywności. W tej grupie znajdują się m.in. chipsy, krakersy, orzeszki, konserwy, marynaty, gotowe dania i sosy, soki warzywne, ketchup, zupki w proszku.

3. Po trzecie: rusz się z kanapy!

Siedząca praca i mała aktywność fizyczna sprawiają, że krew wolniej krąży.

Przyczynia się to do zatrzymania płynów w tkankach, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się obrzęków nóg w okolicach kostek.

Najlepszą receptą na poprawę krążenia jest aktywność fizyczna. Ile ruchu potrzebujemy? Oczywiście jak najwięcej, ale wystarczy już 30 minut dziennie, aby uporać się z obrzękami.

Jeśli masz pracę siedzącą i doskwiera ci opuchlizna kostek, co kilka minut unoś nogi równolegle do podłogi. Rób też częste przerwy, aby się rozprostować. Zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, używaj schodów zamiast windy, a twoje ciało na pewno ci za to podziękuje.

4. Po czwarte: zmień dietę!

Aby poradzić sobie z nadmiarem wody, zmień nawyki żywieniowe. Wprowadź do codziennego menu więcej świeżych warzyw i owoców, produkty bogate w błonnik oraz naturalne probiotyki.

Warzywa i owoce obfitują w potas, który neutralizuje szkodliwe działanie sodu. Znajdziesz go np. w  grochu, fasoli, soczewicy, soi, a także w bananach. Truskawki, arbuzy, czereśnie, melony, grejpfruty zawierają dużo wody, poza tym wykazują właściwości moczopędne. Podobnie jak pietruszka, natka pietruszki i natka pietruszki, pomidory czy ogórki.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie pozwali pozbyć się nadmiaru wody. Która zalega w jelitach. Znajdziesz go m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, otrębach, bakaliach, nasionach chia. Dodatkowo błonnik pozwoli uporać się z uporczywymi zaparciami.

Warto także zadbać o florę bakteryjną w jelitach. W tym celu sięgaj po kefiry i kiszonki, czyli naturalne probiotyki, które odkwaszają organizm.

5. Po piąte: pij ziołowe herbatki!

Regularne picie ziołowych herbatek również może pomóc w szybkim uporaniu się z problemem gromadzenia wody organizmie. Sięgnij po moczopędne zioła takie jak koper włoski, krwawnik, mniszek, pokrzywa, skrzyp, czarny bez, brzoza.

6. Po szóste: idź na masaż!

W usunięciu nadmiaru zgromadzone w organizmie wody może pomóc masaż limfatyczny. Pobudza on krążenie krwi i limfy, pomaga usunąć toksyny, a dodatkowo ujędrni skórę i pozwoli rozprawić się z cellulitem.

Drenaż stosujme się głównie przy problemach z żylakami i przy zespole ciężkich nóg, a także, by przyspieszyć regenerację organizmu po operacjach, urazach itd. Drenaż stanowi także integralny element kuracji odchudzających. Zanim jednak zapiszesz się na masaż, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ istnieje dużo przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

7. Jeśli nadmiar wody wciąż się utrzymuje

Jeżeli przetestowałaś już wszystkie sposoby, a obrzęki nadal się utrzymują, może to być objaw groźnej choroby. Dlatego nie lekceważ tego i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Uważaj także na reklamowane suplementy diety na odwodnienie. Nie używaj ich na własną rękę. Farmaceutyki mogą bowiem jedynie zamaskować poważny problem ze zdrowiem.

Zobacz także: 5 prysznicowych nawyków, które niszczą Twoją skórę

Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie. Przyczyny, objawy i leczenie zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie, jak i odwodnienie, to dwie niebezpieczne sytuacje dla naszego zdrowia. Dlaczego występują, czym się objawiają i jak się je leczy? Czy są jakieś domowe sposoby, które pomagają poradzić sobie z tymi problemami?

Woda w organizmie każdego z nas pełni bardzo ważną rolę. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów oraz ogólnie utrzymuje nas przy życiu.

Jeśli jest w odpowiedniej ilości, to czujemy się dobrze, mamy dużo energii, dobrze śpimy i lepiej znosimy wymagania, jakie stawia przed nami życie każdego dnia. Jednak w niektórych sytuacjach organizm człowieka zaczyna gromadzić ją w zbyt dużych ilościach.

Czasami dochodzi też do sytuacji odwrotnej, czyli do odwodnienia.

Norma wody w organizmie

U osób dorosłych norma wody w organizmie wynosi 60%. U dzieci jest to znacznie większa ilość, bo aż 75%, natomiast osoby starsze mają zaledwie 50% wody w stosunku do masy ciała.

Co zrobić, gdy jest za dużo wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej związane jest z pracą hormonów, ale nie zawsze. Często świadczy o poważniejszych problemach zdrowotnych, np. związanych z układem krążenia. Gromadzenie wody w organizmie stanowi też konsekwencję cukrzycy.

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się wzrostem wagi, pojawieniem się opuchlizny (szczególnie w okolicy kostek) oraz złym samopoczuciem i osłabieniem.

Zatrzymanie wody w organizmie – hormony

Kobiety bardzo często cierpią na zatrzymanie wody w organizmie, które pojawia się szczególnie na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Wtedy są w stanie wyraźnie spuchnąć i również przytyć – nawet o kilka kilogramów. Zazwyczaj sytuacja wraca do normy po ustaniu miesiączki.

Jednak zatrzymanie wody w organizmie jest bardzo nieprzyjemne, dlatego kobiety szukają sposobów na poradzenie sobie z tym. Mogą np.

skorzystać z sauny, wybrać się na mocny trening fizyczny, podczas którego wypocą sporą ilość wody, wypić kilka szklanek naparu z szałwii lub zażyć leki odwadniające.

Odwodnienie – jak się objawia?

Brak wody w organizmie, a konkretniej jej optymalnej ilości, jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. W najgorszych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci.

Objawy odwodnienia można zauważyć nawet jeszcze przed wizytą u lekarza. Gdy w organizmie brakuje około 2% wody, to zaczynamy odczuwać silne pragnienie.

Jeśli wtedy nie uzupełnimy wody, to w następnej kolejności może dojść do utraty nawet 4% wody, co objawia się przez suchość w ustach.

Jeśli po zauważeniu takich symptomów nadal nie nawodnimy organizmu, to nastąpi jeszcze silniejsze odwodnienie, które zauważymy po trudnościach w przełykaniu spowodowanych zahamowaniem wydzielania śliny.

Do odwodnienia mogą doprowadzić różne sytuacje.

Poza nie wypijaniem odpowiedniej ilości wody, a przy tym dodatkowo używaniem napojów odwadniających, jak kawa, cola czy energetyki, istnieją też inne sytuacje, które szybko doprowadzają do odwodnienia. To przede wszystkim biegunka, przebywanie przez dłuższy czas na zewnątrz podczas upałów, wymioty, stosowanie leków moczopędnych lub przeciwpotowych.

Jak szybko nawodnić organizm?

Jeśli zależy nam na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania organizmu, to powinniśmy od razu wziąć się za nawadnianie ciała. Należy wypić wodę, najlepiej niegazowaną. Ważne jest by po pierwszym mocnym ugaszeniu pragnienia skupić się na prawdziwym nawodnieniu organizmu, czyli przyjmować wodę małymi łykami, najlepiej co kilka minut.

Każdego dnia rano, zaraz po przebudzeniu, wypij jedną szklankę wody. To samo zrób przed snem. W ten prosty sposób dostarczysz swojemu ciału już pół litra wody dziennie, a zalecana norma, to zaledwie 4 razy więcej.

Dobrym pomysłem jest też zadbanie o uzupełnienie ciała w składniki mineralne tj. elektrolity, które utraciło w wyniku odwodnienia. W tym celu warto sięgnąć po specjalne płyny i proszki do przyrządzania napojów nawadniających, które je w sobie posiadają. Można je kupić w aptekach bez recepty.

Innym, równie polecanym pomysłem jest przygotowanie domowego napoju izotonicznego. Należy rozpuścić miód w wodzie mineralnej, dodać szczyptę soli i wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Taki napój można wzbogacić o napar z szałwii lub mięty, albo wrzucić do niego kilka listków świeżej mięty lub natki pietruszki.

Jaki zapobiegać odwodnieniu?

Dbając o własne zdrowie, należy zastanowić się, jak zapobiec ewentualnemu odwodnieniu w przyszłości.

Jak widać z naszego artykułu, organizm wysyła sygnały, że trzeba nawodnić ciało, dopiero wtedy gdy już jest odwodniony (uczucie pragnienia w momencie 2% utraty wody – przyp. red.), dlatego tak trudno jest przeciwdziałać odwodnieniu.

Jednak w dzisiejszych czasach można sobie w tym pomóc. Nie trzeba samodzielnie pamiętać o tym, by co chwilę wypić pół szklanki wody. Można po prostu skorzystać z aplikacji na telefon, które nam o tym sygnalizują.

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie i odwodnienie ciała to sytuacje, które nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać i cały czas starać się robić wszystko, by w naszym ciele była optymalna ilość wody.

Przyczyny i skutki zatrzymywania się wody w organizmie. Jak sobie z tym radzić?

Ludzkie ciało zawiera około 60% wody, która odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Jednak wiele osób martwi się o wagę wody. Dotyczy to w szczególności profesjonalnych sportowców i kulturystów, którzy chcą spełnić kategorię wagową lub poprawić swój wygląd. 

Woda ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest w dużej mierze odpowiedzialna za rozpuszczanie składników odżywczych i usuwanie odpadów. Gdy organizm nie usunie nadmiaru wody, określa się to jako retencję płynów.

Retencja wody jest często tymczasowa i łatwo się ją leczy, jednak czasami może wskazywać na poważny stan.

You might be interested:  Czym są bajpasy serca (by-passy) cabg – jak wygląda operacja, ryzyko, powikłania i rokowanie?

Jeśli doświadczasz retencji wody, która trwa dłużej niż tydzień, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny zatrzymania wody i wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

W przypadkach, gdy zatrzymywanie wody nie jest wynikiem poważnego stanu zdrowia, dyskomfort spowodowany obrzękiem można szybko i łatwo złagodzić.

Zatrzymanie płynu lub obrzęk oznacza, że w tkankach organizmu występuje nadmierna ilość wody, co powoduje puchnięcie organizmu, zwłaszcza w kończynach.

Zatrzymywanie płynów jest często spowodowane wzrostem ciśnienia krwi w żyłach, co zwiększa nacisk na naczynia włosowate. Nieregularne zmiany w naczyniach krwionośnych są związane z nawykami żywieniowymi.

Oznaki retencji wody

Jak rozpoznać zatrzymywanie wody w organizmie? Zwykle najpierw jest zauważany obrzęk kończyn. Jedną z oznak zatrzymywania wody jest trudność z utratą wagi pomimo wysiłków dietetycznych.

Znaki fizyczne są jednak bardziej widoczne. Fizyczne oznaki zatrzymywania wody obejmują obrzmiałe kostki i niewyjaśniony przyrost masy ciała w krótkim okresie czasu.

Ponadto możesz czuć napuchnięty żołądek.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy zachowujesz wodę, jest delikatne naciskanie stopy, kostki lub łydki za pomocą powolnego, stałego nacisku kciukiem. Jeśli występuje obrzęk, na skórze pojawi się wgniecenie. Wtedy nadal konieczna jest profesjonalna ocena w celu ustalenia przyczyny obrzęku nóg.

Zatrzymywanie wody może być również mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub pogarszać istniejący zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Przyczyny zatrzymywania wody

Ciała niektórych ludzi słabo reagują na niektóre rodzaje żywności, które zwiększają retencję wody. Retencja wody jest także związana z niedoborem białka, niedokrwistością i wysokim zapotrzebowaniem na witaminy i suplementy. Istnieje specjalny rodzaj diety zalecany przy zatrzymywaniu wody, który zmusza organizm do eliminowania nadmiaru płynu.

Zatrzymywanie wody może być również wynikiem problemów zdrowotnych obejmującego narządy takie jak wątroba, serce lub nerki. Gdy jakiś obszar ciała nie działa prawidłowo, ciało ma tendencję do zatrzymywania płynu w tym miejscu. Ciało staje się niezdolne do prawidłowego wyeliminowania płynu, gdy występują pewne schorzenia.

Stanie przez dłuższy czas powoduje gromadzenie się płynów w nogach, zwiększając w ten sposób retencję wody. Upalna pogoda może również prowadzić do zatrzymywania płynów, ponieważ organizm jest mniej skuteczny w usuwaniu płynu z organizmu. Niektóre leki mogą powodować zatrzymanie wody, zwłaszcza te na wysokie ciśnienie krwi i leki steroidowe (sterydy).

Szybka utrata masy ciała często polega na usunięciu wody. Gdy nagle ograniczysz przyjmowanie pokarmów, aby schudnąć, ciało jest zmuszone do przechowywania węglowodanów i rozkładania białka w mięśniach.

Ponieważ zarówno białko, jak i węglowodany utrzymują wodę w komórkach, utrata tych składników odżywczych powoduje utratę wody podczas szybkiej diety odchudzającej.

Ludzie, którzy szybko tracą na wadze, często odzyskują wagę w ciągu kilku tygodni, ponieważ ciało uzupełnia się wodą.

Istnieje większe ryzyko zatrzymania płynów u kobiet ze względu na różne poziomy hormonów. Obrzęk menopauzalny i przedmiesiączkowy jest spowodowany wpływem hormonów na równowagę płynów. Zmiany hormonalne u kobiet przed miesiączką również powodują zatrzymanie i mogą powodować objawy takie jak bolesność piersi.

Zmniejszenie retencji wody

Jednym ze sposobów zmniejszenia retencji wody jest zwiększenie spożycia potasu poprzez spożywanie zdrowej żywności, takiej jak świeże warzywa i owoce. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w potas i przyjmowanie suplementów potasu.

Pomocne może być także spożycie witaminy B6 lub pirydoksyny. Pomijanie fast foodów i ograniczanie pizzy, dań gotowych, które mogą zawierać ukrytą sól, to także niezbędne kompromisy. Zmniejszenie spożycia żywności o wysokiej zawartości sodu jest ważne, ponieważ zbyt duża ilość sodu we krwi może wpływać na tkanki powodując zatrzymanie wody.

Niektórzy lekarze zalecają również picie herbat ziołowych, ponieważ herbata pomaga również zmniejszyć retencję wody.

Jak ograniczyć zatrzymywanie wody?

Oto kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć retencję wody:

 • zmniejsz spożycie soli
 • unikaj przetworzonej żywności
 • wypij 8-12 szklanek płynów (woda, soki owocowe, mleko)
 • spożywaj więcej owoców cytrusowych i zielonych warzyw liściastych
 • uwzględnij pełnoziarniste węglowodany w codziennej diecie, takie jak makaron i ziemniaki.
 • jedz małe posiłki w regularnych odstępach czasu.

Konieczny jest również regularny ruch. Czynności takie jak jazda na rowerze i spacery mogą również pomóc w wypompowaniu całej wody lub innych płynów w kostkach i nogach.

Ćwiczenia fizyczne pomagają w poszerzeniu naczyń krwionośnych. Ludzie pracujący przy biurku powinni robić przerwy chociażby na spacer po biurze.

Jeśli stosujesz się do tych zasad, a nadal masz problemy wskazujące na zatrzymywanie wody – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć

Usuwanie wody z organizmu to temat na czasie, ponieważ dbanie o szczupłą sylwetkę w dużej mierze opiera się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w organizmie.

Dlatego zrzucanie kilogramów zawsze rozpoczyna się od pozbycia się części wody z ciała.

Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej, pomimo wpływu na wygląd sylwetki, decydują również o wszystkich procesach fizjologicznych.

Nadmiar wody w organizmie stanowi stan patologiczny dla ciała, tak samo jak jej niedobór, dlatego w takich przypadkach należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu wyregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody w organizmie bądź brak wody w organizmie to stany bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż woda decyduje o funkcjach komórek całego ciała.

Jak ważna jest woda w organizmie?

Ludzkie ciało składa się w od 60 do 70% z wody. To woda warunkuje żywotność oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak ważna jest woda w organizmie? Warto pamiętać, że człowiek bez wody byłby w stanie przeżyć ok. 2-3 dni bez znaczących objawów klinicznych. Dłuższy okres bez spożycia wody wpływa na bilans wody w organizmie , co może powodować szereg objawów.

 • Główne objawy niedoboru wody w organizmie to:
 • · suchość błon śluzowych,
 • · bóle głowy/zawroty,
 • · mdłości, wymioty,
 • · zaburzenia funkcji poznawczych oraz zaburzenia świadomości.
 • W skrajnych przypadkach może dojść do:
 • · zaburzeń rytmu serca,
 • · niewydolności nerek,
 • · śpiączki,
 • · śmierci.

Funkcje wody w organizmie człowieka

Łatwo dojść do wniosku, że woda jest ważna, jednak jakie dokładnie są funkcje wody w organizmie? Woda to składnik wszystkich przestrzeni organizmu z uwzględnieniem sfery wewnątrzkomórkowej oraz pozakomórkowej. Decyduje ona o przepływie jonów (kationów) z oraz do komórki. Tym samym decyduje o życiu każdej organelli znajdującej się w komórkach ciała.

Jaka jest odpowiednia ilość wody w organizmie?

Odpowiednia ilość wody w organizmie to taka, którą można obliczyć na podstawie masy ciała. Prawidłowo suma płynów powinna stanowić od 60 do 70% całkowitej wagi. Zatrzymywanie się wody w organizmie, tak jak i usunięcie wody z organizmu, wpływa na gospodarkę wodną oraz elektrolitową, co przynosi szereg objawów klinicznych.

Nadmiar oraz zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny, objawy, wydalanie wody z organizmu

Nadmiar wody w organizmie to stan patologiczny. Wymaga on podjęcia kroków, które niezwłocznie wpłyną na usuwanie wody z ciała.

 1. Zazwyczaj głównymi przyczynami nadmiaru wody w organizmie są:
 2. · nieodpowiednia dieta (sól zatrzymuje wodę w ciele),
 3. · dieta restrykcyjna (wpływa na bilans wody organizmu – niedobór białka powoduje przesącz wody przez naczynia, co daje w efekcie obrzęki),
 4. · nadmiar alkoholu (gospodarka wodna organizmu wariuje, alkohol odwadnia ciało, zaś procesy fizjologiczne pragną zatrzymać wodę, co powoduje obrzęki),
 5. · zaburzenia hormonalne (dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie w ciąży/zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem),
 6. · zbyt wysokie spożycie wody (zawartość wody w ciele przekracza normę, co powoduje zaburzenia w pracy nerek, małą wydajność wydalania płynów),
 7. · niewydolność nerek.
 8. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której mamy za dużo wody w organizmie , zdecydowanie zauważymy szereg objawów, a w tym:
 9. · obrzęki,
 10. · zaburzenia w pracy serca (bradykardia, tachykardia),
 11. · niewydolność żylną,
 12. · zespół nerczycowy.

Istnieje jednak wiele sposobów na leczenie tej patologii. Warto zaznaczyć, że wydalanie wody z organizmu to proces skomplikowany i czasem wymaga wsparcia lekarza.

 • Do najprostszych sposobów na to, jak szybko pozbyć się wody z organizmu zaliczyć można:
 • · tabletki na usuwanie wody z organizmu (zazwyczaj są to diuretyki, które zwiększają wydalanie moczu/wydalanie wody),
 • · odpowiednia dieta (często spotkać można pytania: czy kawa zatrzymuje wodę w organizmie i czy sól zatrzymuje wodę w organizmie. Sól wiąże wodę, przez co dieta musi być uboga w sód, zaś kawa wywołuje efekt moczopędny, w związku z czym nie ma dokładnych restrykcji co do jej spożycia w kontekście zatrzymywania wody w organizmie),
 • · leczenie farmakologiczne w zespole nerczycowym.
 • Warto wspomnieć, że na ten moment nie istnieje uniwersalny lek na zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego lekarz indywidualnie powinien zalecić metodę usuwania nadmiaru płynów.
 • Naturalne sposoby na pozbycie się wody z organizmu:
 • · zioła na pozbycie się wody z organizmu (pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny),
 • · odpowiednia dieta pozwala na szybkie usuwanie wody z organizmu oraz zapobiega zatrzymywaniu się wody w jamach ciała,
 • · aktywność fizyczna (w trakcie sportu, pocimy się, a tym samym tracimy duże ilości wody).

Znaczenie wody w organizmie jest nieocenione, dlatego każdy z nas powinien dbać o prawidłową gospodarkę wodną organizmu .

Szczególną uwagę należy skupić tutaj na osobach, które nie są w stanie same dbać o tę kwestię właściwie (ze względu na choroby czy wiek).

Warto pamiętać, że zmiany pogody również mają wpływ na ilość wody w ciele, dlatego w czasie upałów uzupełniajmy płyny, gdyż uchroni nas to przed rozchwianiem gospodarki wodno-elektrolitowej.

Zobacz film: Otyłość w Polsce.

0 Co sądzisz o tym artykule?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *