Nieprzyjemny zapach z ust

PM

Profimed

czytanie przez 3 min

Prawdopodobnie każdy z nas dosłownie poczuł swój lub kogoś nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Jeżeli zdarza się to czasami, zwykle przyczyną jest rodzaj jedzenia, picia lub palenie papierosów. W przypadku problemów uporczywych i trwających długo jest to halitoza. Co dalej?

Nieprzyjemny oddech rano niepokoi dużo ludzi. Wynika to głównie z niskiej produkcji śliny podczas snu. Śliny przyczyniają się do naturalnego ciągłego czyszczenia jamy ustnej. Ponadto, stabilne środowisko w jamie ustnej w czasie snu i normalnego oddychania przez nos jest idealne do rozwoju bakterii.

Przyczyną są bakterie

Nieprzyjemny zapach z ust wywołują bakterie beztlenowe (te, które nie potrzebują tlenu do życia). Bakterie te żyją normalnie w jamie ustnej, ale zapach z jamy ustnej jest objawem ich rozmnożenia.

Siarka wytwarzana przez bakterie wytwarza wtedy typowy nieprzyjemny zapach. Więc powiedzenie, że ktoś „zieje siarkę” nie jest dalekie od prawdy.

Niektórzy ludzie mają dziedziczną skłonność do wyższej produkcji bakterii, ale to nie znaczy, że muszą pogodzić się z tym problemem.

Halitoza nie jest chorobą

Zapach z ust sam w sobie nie jest chorobą, jest tylko przejawem innych czynników. Najczęstsze z nich to palenie papierosów, picie alkoholu i regularne spożywanie aromatycznych pokarmów. Często zapach jest spowodowany niewystarczającą higieną jamy ustnej.

Nawet regularne czyszczenie zębów dwa razy dziennie przez 2 minuty nie gwarantuje dobrej pielęgnacji, jeśli nie jest wykonywane we właściwy sposób. Zwykły głód może powodować zapach z jamy ustnej.

Zwłaszcza jeśli trwa przez długi czas, na przykład przy ścisłej diecie i podczas postu.

Innym powodem może być nieleczona próchnica zębów, kamień nazębny lub paradentoza i procesy zapalne w jamie ustnej i okolicy.

Naturalne środowisko jamy ustnej zmieniają również bardziej burzliwe zmiany hormonalne (dojrzewanie, ciąża, klimakterium…) lub niektóre leki.

Halitoza może również wskazywać na chorobę przewodu pokarmowego, taką jak choroba refluksowa przełyku. Część zawartości żołądka z trawionym pokarmem i sokami żołądkowymi przenika z powrotem do przełyku.

Wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczeniaNieprzyjemny zapach z ust

Podstawowym warunkiem pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej jest wystarczająca higiena jamy ustnej. Ta oczywiście polega na czyszczeniu zębów przynajmniej rano i wieczorem. Gdy jesz aromatyczne jedzenie, oczyść zęby zaraz po nim tak jak po każdym papierosie. Zmieniaj szczoteczkę co 2-3 miesiące.

Używaj również szczoteczki międzyzębowej i nici dentystycznej. Czyść specjalną pastą do zębów, na przykład pastą żelową Gum HaliControl. Po czyszczeniu szczoteczką do zębów mechaniczną lub elektryczną następnie wypłucz jamę ustną wodą do płukania np.

Ultradex.

Trzeba czyścić również język

Istnieją specjalne skrobaki do czyszczenia języka np. marki TePe. Skrobaki są plastikowe, a ich kształt gwarantuje absolutnie bezpieczne użytkowanie. Na przykład można je połączyć z żelem do czyszczenia języka Miradent.

Nowoczesnym dodatkiem do idealnej higieny jamy ustnej jest irygator jamy ustnej. Ten dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem usuwa prawie całą płytkę nazębną z zębów. Wśród szerokiej gamy sprzętu jest specjalna dysza do łatwego płukania języka.

Guma do żucia i owoce

Przy nieprzyjemnym odczuciu w jamie ustnej w ciągu dnia, Nieprzyjemny zapach z ustszybką i łatwą pomocą jest guma do żucia – nie tylko w celu odświeżenia oddechu, ale także w celu zwiększenia produkcji śliny, usuwania niepożądanych bakterii. Jeśli nie wierzysz w jakość dostępnych na rynku gum do żucia, użyj całkowicie naturalnej gumy do żucia (na przykład z żywicy) lub specjalnej gumy do żucia Buccotherm zawierającej wodę mineralną i ksylitol. Często pomoże zmiana diety – zwłaszcza ograniczenie mięsa i kiełbasy oraz zwiększone spożycie świeżych owoców. Najbardziej sprawdzone są jabłka i pomarańcze. W przypadku regularnych i długotrwałych problemów nawet jeśli zastosujesz się do powyższych porad, należy odwiedzić lekarza, który przeprowadzi testy na ewentualne choroby.

Halitoza. Jak leczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Choć halitoza, czyli nieprzyjemny zapach s ust, nie jest stanem zagrażającym zdrowiu, to bardzo często stanowi dla pacjenta duży problem. Jest przyczyną kompleksów oraz wycofania się z życia społecznego. Na szczęście, brzydki zapach z ust można skutecznie leczyć.

Najważniejsza jest trafna diagnostyka oraz wdrożenie efektywnej terapii. Jeżeli dbamy o higienę jamy ustnej i wiemy, że nie borykamy się z żadną chorobą zębów i przyzębia, warto skonsultować się z otolaryngologiem, który pomoże nam w określeniu przyczyn oraz wdroży leczenie.

Rodzaj halitozyCharakterystyka
Halitoza rzeczywistaNieprzyjemny zapach z ust czuje zarówno pacjent, jak i otoczenie. W wydychanym powietrzu obecna jest siarka.
Oddech pseudocuchnącyPacjent odczuwa nieprzyjemny oddech, ale inne osoby go nie czują, a w wydychanym powietrzu nie ma związków siarki.
HalitofobiaLeczenie halitozy przebiegło z powodzeniem, ale pacjent nadal uważa, że ma nieświeży oddech.

Zadzwoń i umów wizytę: +48 794 795 738

Halitoza – przyczyny dolegliwości

Nieprzyjemny zapach z ustHalitoza najczęściej wiąże się z jamą ustną, choć może wynikać także z dolegliwości okolic gardła, przełyku, dróg oddechowych (górnych i dolnych), a nawet żołądka, nerek i wątroby. Trafna diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia. To właśnie dolegliwości ze strony jamy ustnej są najczęstszą przyczyną halitozy. W znacznej większości jest to nieprawidłowa higiena jamy ustnej, co powoduje nadmierny rozwój bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki, wpływające na nieprzyjemny zapach z ust.

Ponadto halitoza może mieć następujące przyczyny:

  • stomatologiczne: próchnica, kamień i osad nazębny, parodontoza, grzybica jamy ustnej, stan zapalny,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
  • niewłaściwa dieta,
  • halitoza poranna: przykry zapach z ust zaraz po przebudzeniu jest najczęściej spowodowany mniejszą produkcją śliny podczas snu,
  • stany zapalne układu oddechowego,
  • nowotwory układu oddechowego,
  • choroby układu pokarmowego,
  • gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałkowych.

Halitoza a czopy migdałkowe

Jedną z przyczyn halitozy jest gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałków podniebiennych.

Do takiej sytuacji może dojść, gdy migdałki tracą swoją naturalną zdolność do samooczyszczania – najczęściej w wyniku powstania bliznowaceń, będących pozostałością po stanach zapalnych.

Treść gromadzona w migdałkach (pozostałości pokarmu, limfocyty, komórki nabłonka) z czasem zaczyna gnić, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu ust. Co więcej, z czasem treść pod wpływem naturalnych procesów zamienia się w kamienie migdałkowe.

Kamienie migdałkowe mogą być usunięte podczas kaszlu, a czasem za pomocą łyżeczki lub np. końcówki szczoteczki do zębów. Są to jednak doraźne rozwiązania, które nie tylko nie rozwiązują problemu, ale mogą też upośledzać zdolność migdałków do samooczyszczania.

Sprawdź cennik zabiegów >> tutaj

Nieprzyjemny zapach z ust – jak się go skutecznie pozbyć?

Głównymi odpowiedzialnymi za halitozę są lotne związki siarki. To one w wydychanym powietrzu sprawiają, że czujemy brzydki zapach z czyichś ust.

Związki siarki są produkowane przez bakterie beztlenowe, które najczęściej dostają się do jamy ustnej wraz z resztkami jedzenia. Wilgotna jama ustna to w końcu doskonałe poletko, aby bakterie te mogły się rozmnażać.

Najczęściej dzieje się to tuż za językiem, a więc w miejscu, które nie jest tak często czyszczone jak powinno.

Nieświeży oddech powstaje także z innych przyczyn. Jedną z nich są choroby zębów i przyzębia. Tworzący się na zębach kamień nazębny pozwala rozmnażać się bakteriom, o których już wspominaliśmy.

Podobnie próchnica, tworząca ubytki w uzębieniu, stwarza dobre warunki dla drobnoustrojów. Uszkodzenia zębów i dziąseł mogą też wynikać z niewłaściwego dopasowania protezy lub aparatu korekcyjnego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także wszelkie zapalenia, np.

zapalenie dziąseł (paradontoza), w których występuje ropna wydzielina.

Inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust

Sugeruje się, iż wśród powodów powstawania brzydkiego zapachu jest także nieodpowiednia dieta, pełna cebuli, mięsa, czosnku, a więc produktów o silnym aromacie.

Ich rozkład w żołądku połączony z przejadaniem się może powodować przedostawania się zapach w górę układu pokarmowego. Z drugiej strony, w przypadku głodówek czy niedożywienia stwierdza się tzw.

“oddech głodu”, który również nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to efekt rozkładu białek, wydychany przez płuca.

Jeśli jesteśmy jednak pewni, iż to nie dieta ani przypadłości stomatologiczne, to przyczyna może tkwić w infekcjach gardła, zatok lub np. migdałków (np. angina). Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z ust występuje często u osób, które mają w ustach naturalnie niższe pH.

Powoduje to łatwiejsze namnażanie wspomnianych bakterii i produkcję związków siarki. Wśród chorób kojarzonych z nieprzyjemnym zapachem z ust wymienia się: cukrzycę, marskość wątroby, nowotwory okolic ust oraz zapalenia płuc i oskrzeli.

Pośrednim powodem nieświeżego oddechu jest nałogowe palenie papierosów.

Jak leczyć halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust należy leczyć, ale podstawą jest dokładna diagnoza stanu zdrowia osoby dotkniętej tą przypadłością. Na tę chwilę nie istnieje medyczne badanie poza organoleptycznym, które obiektywnie stwierdzi brzydki zapach z ust.

Zanim jednak lekarz zdecyduje o przepisywaniu lekarstw, powinien określić, czy halitoza jest wtórna, czy też pierwotna. W pierwszym wypadku należy najpierw wyeliminować, o ile to możliwe, chorobę właściwą, a następnie potem ocenić stan oddechu. Aby tymczasowo pozbyć się kłopotliwego oddechu można zastosować specjalne preparaty.

Najpierw jednak należy zrewidować własną higienę, w szczególności jamy ustnej, dokładne mycie i nitkowanie zębów oraz języka itp.

Jeśli mamy to już za sobą, a dolegliwość nie ustępuje, można zastosować antybakteryjne płyny do płukania, które zatrzymują produkcję związków siarki. Innym sposobem na przykry zapach z ust są preparaty z cynkiem, które neutralizują związki siarki i również działają antybakteryjnie.

Często ich dodatkiem jest mentol czy szałwia, wspierające przez dłuższy czas świeży oddech (w przeciwieństwie do gum do żucia), a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Alternatywą są spraye z metabolitami bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, przywracające równowagę w jamie ustnej.

Pamiętajmy też o zmianie diety – wszystkie te kroki powinny sprawić, że pozbędziemy się przykrego zapachu, a i nasi bliscy odetchną z ulgą.

You might be interested:  Złamanie Żebra Ile Trwa Leczenie?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust i jak go leczyć?

Higiena jamy ustnej

Przykry zapach z ust dla wielu osób jest źródłem kompleksów i ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Najczęściej kojarzy się z niedostateczną higieną jamy ustnej, ale czy słusznie? Co powoduje nieprzyjemny zapach z ust i jak go zwalczać? Oto kilka rad od eksperta allecco.pl.

Przykry zapach z ust określany jest jako halitoza. Nie zawsze łatwo stwierdzić, co ją powoduje, ponieważ przyczyn może być wiele. Mając na uwadze kilka najczęstszych powodów, można znaleźć te wywołujące problem u nas. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie z nim walczyć, tym bardziej, że halitoza może, a wręcz powinna być leczona.

Brzydki zapach z ust – skąd się bierze?

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć różne przyczyny. Są to:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne dbanie o higienę całej jamy ustnej, w tym również języka i dziąseł. Sprzyja to rozwojowi różnorodnych zarazków, w tym również bakterii produkujących m.in. lotne związki siarki, odpowiadające za brzydki zapach z ust.
  • Choroby zębów i dziąseł – próchnica, paradontoza i inne schorzenia w obrębie jamy ustnej często są wynikiem złej higieny tego obszaru lub nieodpowiedniej diety, ponadto nadmiar spożywanych cukrów sprzyja rozwojowi próchnicy.
  • Wady zgryzu – osoby z wadami zgryzu mają większą tendencję do pojawienia się różnych schorzeń w jamie ustnej, np. zapalenia dziąseł lub odkładania płytki nazębnej, co często powoduje przykry zapach z ust.
  • Zbyt mała ilość wydzielanej śliny – może być wynikiem choroby lub stosowanych leków. Proces ten wiąże się również z okresem menopauzy, kiedy to dochodzi do zmian hormonalnych, a także stresem.
  • Choroby nosa, uszu, gardła, zatok, migdałków.
  • Choroba refluksowa przełyku i inne schorzenia przewodu pokarmowego, które wiążą się z niewłaściwym trawieniem i zaleganiem pokarmu.
  • Choroby dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, gruźlica.
  • Papierosy – palenie tytoniu.

Niektórzy pacjenci uskarżają się na metaliczny zapach z ust lub metaliczny posmak. Tutaj również przyczyn może być wiele.

Metaliczny zapach z ust to jedno z możliwych działań niepożądanych, które pojawiają się podczas przyjmowania takich leków jak: niektóre antybiotyki, leki obniżające ciśnienie tętnicze, środki przeciwalergiczne lub antydepresanty.

Można go odczuwać także przy stosowaniu preparatów z wapniem, żelazem lub chromem. U niektórych kobiet metaliczny posmak jest jednym z pierwszych objawów zajścia w ciążę. Rzadziej tego typu odczucie pojawia się w przypadku cukrzycy.

Problem ten nie dotyczy tylko dorosłych: powszechny jest też nieprzyjemny zapach z ust dziecka. Przyczyny tej dolegliwości są takie same niezależnie od wieku. U dzieci jednak częściej problemem jest niewłaściwa higiena w obrębie jamy ustnej niż choroby układu pokarmowego lub inne, poważniejsze schorzenia.

Halitoza – leczenie

Aby wyeliminować przykry zapach z ust, w pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się naszej codziennej higienie jamy ustnej. Jest to najczęstsza przyczyna tego krępującego problemu.

Niewłaściwe dbanie o stan naszych zębów, dziąseł i pozostałych elementów jamy ustnej, to początek wielu problemów stomatologicznych, w tym także halitozy. Dobra szczoteczka do zębów, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust to podstawa codziennej higieny.

Takie regularne zabiegi pomogą dokładnie oczyścić jamę ustną, pozbyć się zalegających resztek pokarmu i zapobiec rozwojowi płytki nazębnej. Nie zapominajmy także o starannym czyszczeniu języka, a szczególnie jego tylnej części.

Osoby stosujące aparaty ortodontyczne lub protezy powinny przykładać szczególną uwagę do ich regularnego czyszczenia. Na sztucznych zębach też może pojawić się kamień nazębny, dlatego trzeba regularnie usuwać z ich zakamarków wszelkie resztki pokarmowe.

Produkty do higieny jamy ustnej można znaleźć w zakładce – Jama ustna i zęby .

.

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka powinien stanowić sygnał alarmowy dla rodziców. Warto wtedy zastanowić się, jak nasza pociecha dba o zęby i czy robi to systematycznie.

Pomocne w ocenie efektywności szczotkowania zębów mogą okazać się wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się w miarę regularnie.

Ponadto lekarz dentysta zawsze sprawdzi stan całej jamy ustnej i w razie konieczności wyleczy pojawiający się kamień czy stan zapalny.

Systematyczne wizyty u stomatologa są równie ważne dla osób dorosłych. Dzięki nim możemy na bieżąco kontrolować stan swoich zębów i dziąseł, nie dopuszczając tym samym do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej.

Wielu stomatologów zaleca, aby wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym zaczęły się w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Maluchy trzeba zachęcać również do szczotkowania zębów już od samego początku.

Wybór dostosowanej do ich wieku szczoteczki, jej ciekawy wygląd lub dołączony licznik czasu, bardzo dobrze sprawdzają się w tej kwestii. Pamiętajmy też, że dzieci naśladują dorosłych.

Jeśli widzą, jak rodzice dbają o higienę jamy ustnej, same również będą chętniej to robić.

Jeśli brzydki zapach z ust nie zniknie, mimo dużej dbałości o higienę, a stomatolog nie znajdzie niepokojących zmian, należy szukać pomocy dalej.

Warto w takim wypadku udać się do lekarza rodzinnego, aby sprawdził, czy za metaliczny zapach z ust nie odpowiada jakaś choroba, np. zapalenie migdałków lub zatok.

Czasem konieczna może okazać się wizyta u gastrologa, szczególnie jeśli pojawią się też inne objawy, jak chociażby zgaga.

Jakie tabletki na nieprzyjemny zapach z ust są skuteczne?

Poza dbaniem o dokładne i regularne oczyszczanie zębów oraz języka, można skorzystać z aptecznych preparatów, które przywrócą świeżość, a także komfort osobom, borykającym się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Można sięgnąć po tabletki do ssania na przykry zapach z ust zawierające cynk.

Reaguje on z lotnymi związkami siarki, które są jednymi z głównych przyczyn odpowiadających za nieprzyjemny zapach, dzięki czemu niweluje krępujący problem. Przykładem jest Halitofar. Dodatkowo zawiera on wyciąg z ziela tymianku, pietruszki i mentol, które odświeżają oddech i przywracają uczucie świeżości.

Tabletki na nieprzyjemny zapach z ust to również Halitomin. W przypadku halitozy, tabletki te można stosować w ilości do 3 sztuk dziennie. Warto pamiętać, aby po użyciu takiej tabletki do ssania na przykry zapach z ust, nie jeść ani nie pić przez ok. 30 minut.

Dzięki temu zawarte w tych preparatach substancje dłużej pozostają w jamie ustnej i ich działanie jest efektywniejsze. Nieco większą dawkę cynku ma produkt Halitofast, również wzbogacony o ekstrakt z ziela tymianku. Ze względu na większą zawartość cynku, zaleca się stosować maksymalnie 2 tabletki dziennie.

Wymienione preparaty przeznaczone są dla osób dorosłych, przy czym Halitofast może być stosowany u młodzieży powyżej 15-ego roku życia.

Podczas leczenia halitozy można również stosować odświeżacze do ust. Nie działają one na przyczynę problemu, ale maskują nieprzyjemny zapach, dając tym samym uczucie świeżości i przywracają komfort.

Suchość w jamie ustnej

Pamiętajmy również, że często za nieprzyjemny zapach z ust dziecka lub dorosłego odpowiada zbyt mała ilość śliny. Dlatego większość z nas doświadcza tego problemu zaraz po przebudzeniu.

W nocy, ale także podczas menopauzy lub w okresie wzmożonego narażenia na stres nasze ślinianki wydzielają mniej śliny, przez co bakterie nie są efektywnie usuwane z jamy ustnej i wydzielają substancje odpowiadające za przykry zapach. W takim wypadku należy mieć przy sobie zawsze szklankę lub butelkę wody i często po nią sięgać.

Pomocne mogą być też gumy do żucia, ponieważ sam proces żucia zwiększa produkcję śliny. Jeśli to właśnie niedostateczna ilość śliny powoduje halitozę, leczenie można wspomóc preparatem MucoDry X, który zapobiega suchości jamy ustnej.

Nieprzyjemny zapach z ust to częsty problem, który w znacznym stopniu negatywnie wpływa na pewność siebie i kontakty towarzyskie.

Aby skutecznie leczyć halitozę, należy najpierw zwrócić uwagę na naszą codzienną higienę jamy ustnej, a jeśli nie ona okaże się przyczyną, trzeba szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie halitozy jest potrzebne nie tylko po to, aby przywrócić komfort osobie cierpiącej na tą dolegliwość, ale również po to, aby ewentualnie wykryć i leczyć inne problemy zdrowotne, których jednym z objawów jest właśnie przykry zapach z ust.

mgr farm. Dominika Pagacz-Tokarek, ekspert allecco.pl

  • Kto dla Was pisze?
  • Ekspert allecco.pl o sobie:

Nazywam się Dominika Pagacz-Tokarek. Bycie farmaceutą to dla mnie nie tylko zawód, ale przede wszystkim możliwość niesienia pomocy innym. Aby robić to coraz lepiej, ciągle się uczę i doszkalam. W wolnym czasie czytam książki i układam puzzle. Lubię też aktywnie spędzać czas w gronie rodzinnym.

Masz pytania?

Napisz: [email protected]

Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego.

Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nieprzyjemny zapach z ust. O czym może świadczyć?

Krępuje i utrudnia zwykle relacje z innymi osobami. Obniża poczucie pewności siebie, a może pojawić się nawet gdy bardzo dbamy o higienę. O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust? Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

You might be interested:  Złamanie Kręgosłupa Jak Długo Trwa Leczenie?

Nieświeży oddech (halitoza), choć jest powszechnym problemem, to mało kto zastanawia się czy nie wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Choć zwykle wynika z rodzaju spożytego pokarmu, to może wynikać też z zażywania niektórych leków lub toczących się w organizmie przewlekłych chorób układu pokarmowego i oddechowego, zatok lub nawet ze źle leczonej cukrzycy.

Nieświeży oddech – przyczyny

Pierwszą i najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest spożyty pokarm. Szczególnie takie produkty jak czosnek czy cebula mogą powodować przez kilka godzin uczucie niesmaku i niemiły aromat z ust. Pokarm aż dwojako wpływa na pojawienie się krępującej woni.

Z jednej strony składniki pokarmu bezpośrednio emitują charakterystyczne nuty zapachowe. A z drugiej, resztki pokarmu pozostające na języku i przestrzeniach międzyzębowych stają się pożywką dla bytujących tam bakterii. Pamiętajmy także, że pod źle dopasowaną protezą mogą gromadzić się resztki jedzenia.

Drobnoustroje produkują lotne związki siarkowe (tzw. LZS), które są bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. 

Nieprzyjemny zapach jest często efektem zaniedbania higieny jamy ustnej, chorób zębów lub dziąseł. Regularne mycie zębów usuwa z powierzchni zębów płytkę nazębną, a to właśnie w niej gromadzą się bakterie. To właśnie kamień nazębny, tocząca się próchnica, paradontoza czy stany zapalne dziąseł przyczyniają się pośrednio do pojawienia się przykrego zapachu z ust. 

Sojusznikiem w walce o świeży oddech jest ślina. Wszystkie czynniki, które powodują zmniejszenie jej wydzielania, przyczyniają się do rozwoju halitozy.

Ślina nie tylko zmywa z powierzchni języka i zębów substancje o przykrym zapachu, ale także wypłukuje resztki jedzenia z zakamarków jamy ustnej.

Wysoka temperatura, klimatyzacja, picie małej ilości płynów oraz palenie papierosów ograniczają wydzielanie śliny, co może powodować przewlekłe problemy z nieświeżym oddechem.

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust? 

Halitoza, szczególnie ta utrzymująca się przez dłuższy czas, może także wynikać z chorób zatok, schorzeń układu pokarmowego lub oddechowego. 

Kwaśny zapach z ust może towarzyszyć zapaleniu błony śluzowej żołądka, chorobie wrzodowej czy zespołowi złego wchłaniania. Wszelkie dolegliwości związane z problemami z trawieniem powodują zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Jedzenie rozkłada się, a nawet gnije, nie przechodząc do kolejnych części przewodu pokarmowego. Podobne efekty może powodować grzybica przewodu pokarmowego. 

Zastanawiając się, czy jest związek między trzustką a nieprzyjemnym zapachem z ust, warto oprzeć się na opinii specjalistów.

O związku między halitozą a problemami z trzustką możemy domyślać się, jeśli zmagamy się z niestrawnością. Zaburzenia prawidłowej pracy trzustki skutkują nieprawidłową produkcją enzymów trawiennych.

Podejrzewając problemy z trzustką, warto porozmawiać ze specjalistą i wykonać badania diagnostyczne. 

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć związek także z chorobami wątroby, z przewlekłym zapaleniem zatok, schorzeniami związanymi ze ściekaniem śluzu po tylnej ścianie gardła oraz z chorobami układu oddechowego, takimi jak: zapalenie oskrzeli, infekcje, gruźlica, guzy, grzybica, ropnie. Do rozwoju halitozy mogą przyczyniać się także choroby nerek (dająca wyczuwalną woń moczu) oraz nieprawidłowo leczona cukrzyca – wówczas w oddechu pojawia się nuta acetonu.

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Podstawą zapobiegania pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Należy codziennie, regularnie, co najmniej 2 razy dziennie dokładnie szczotkować zęby oraz czyścić język i przestrzenie międzyzębowe za pomocą nitki dentystycznej, flosserów lub irygatorów.

Powoduje to usunięcie z powierzchni zębów, języka i wszelkich zakamarków jamy ustnej resztek pokarmu i bakterii odpowiadających za powstanie nieświeżego oddechu. 

Mając tendencję do halitozy, warto szczególnie zadbać o higienę zębów i jamy ustnej. Jak to zrobić?

  • regularne wizyty u dentystki i higienistki – specjaliści sprawdzą stan uzębienia, wyleczą ewentualne ubytki, usuną zalegającą płytkę nazębną
  • mycie i dokładne płukanie zębów po każdym posiłku – ma to uniemożliwić bakteriom bytowanie na resztkach jedzenia i wydzielanie lotnych związków siarkowych
  • pasty antybakteryjne, które pomagają zwalczać szkodliwe bakterie (np. ELGYDIUM pasta do zębów ANTI-PLAQUE lub LACALUT FLORA świeży oddech)
  • czyszczenie języka – zaopatrz się w specjalną skrobaczkę lub szczotkę do czyszczenia języka
  • używaj płynu do płukania ust – minimum to raz dziennie; wybieraj płukanki o właściwościach antybakteryjnych, które redukują odkładanie się płytki nazębnej (np. BIOMED płyn do płukania jamy ustnej Citrus Fresh, ELUDRIL lub EKODENTA płyn)

Można także sięgnąć po doraźne sposoby na nieświeży oddech w postaci odświeżaczy do ust. Tabletki na nieprzyjemny zapach z ust najczęściej zawierają w składzie cynk, który wiąże się z lotnymi związkami siarki i neutralizuje go. W ten sposób działają m.in. preparaty:

W walce z nieświeżym oddechem ważne jest wielokierunkowe działanie. Kluczowe jest usunięcie przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego oddechu, dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty. 

Poznaj produkty do walki z nieświeżym oddechem>> 

Nieprzyjemny zapach z ust, nieświeży oddech. Przyczyny i leczenie

“Około 75% przypadków nieświeżego oddechu, czyli halitosis, wywołanych jest przyczyną zlokalizowaną w jamie ustnej. Do pozostałych przyczyn należą problemy żołądkowe, infekcje zatok i ostra choroba dziąseł” – mówi dr stomatologii Mark Wolff, dyrektor wydziału stomatologii operacyjnej Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brook.

Jednym z kluczy do udanego leczenia nieświeżego oddechu jest określenie jego przyczyny. Dopiero gdy stomatolog odkryje źródło problemów, można rozpocząć leczenie11.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu to:

  • Czynniki zewnętrzne – niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, napoje takie jak kawa i alkohol oraz palenie tytoniu
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – na zębach pozostają resztki pożywienia i płytka nazębna
  • Choroby jamy ustnej – zapalenie dziąseł i choroby przyzębia
  • Protezy – gromadzi się nich płytka nazębna i resztki jedzenia, które należy codziennie usuwać
  • Migdałki – w kryptach migdałkowych mogą zbierać się resztki jedzenia
  • Infekcje dróg oddechowych – infekcje gardła, zatok i płuc
  • Suchość jamy ustnej (kserostomia) – może być spowodowana zaburzeniem pracy ślinianek, przyjmowaniem leków, oddychaniem przez usta, terapią radiologiczną lub chemioterapią
  • Choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, płuc, zatok oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jaki jest związek między chorobą jamy ustnej a chorobą ogólnoustrojową? Najnowsze badania wskazują na istnienie powiązań między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzycą, chorobami układu krążenia, udarem, infekcjami dróg oddechowych i chorobą Alzheimera) oraz innymi schorzeniami.

Podczas zapalenia dziąseł mediatory zapalne występujące w tkankach dziąseł, zwane cytokinami, mogą przedostać się do śliny i wraz z nią zostać zaaspirowane do płuc. Bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia również mogą przeniknąć do układu krążenia w pobliżu zębów i przedostać się do innych części ciała.

Bakterie z jamy ustnej mogą spowodować wtórne zakażenia lub zapalenia w innych tkankach i układach organizmu (2).

Kogo należy się poradzić w przypadku nieświeżego oddechu? Jeśli uważasz, że przyczyną nieświeżego oddechu jest Twoja dieta, skonsultuj się z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, którzy pomogą Ci zmienić sposób odżywiania.

Jeżeli nie zachowujesz właściwej higieny jamy ustnej i cierpisz z powodu zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia (utrata kości wokół zębów, zwana też ropotokiem), skonsultuj się ze swym dentystą, periodontologiem i higienistką stomatologiczną w celu wyleczenia zapalenia dziąseł i uzyskania szczegółowych porad w zakresie domowej higieny jamy ustnej.

Leczeniem infekcji migdałków oraz dróg oddechowych powinien się zająć Twój lekarz rodzinny lub specjalista laryngolog lub pulmonolog. 

Większość pacjentów w Stanach Zjednoczonych cierpi na suchość jamy ustnej spowodowaną przyjmowaniem leków, zaburzeniem pracy ślinianek lub radio- i chemioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów. Należy skonsultować się ze swym lekarzem rodzinnym, chirurgiem szczękowym lub onkologiem, którzy przepiszą lub polecą sprzedawane bez recepty produkty łagodzące objawy suchości jamy ustnej.

Pacjenci chorujący na cukrzycę lub ze schorzeniami wątroby lub nerek powinni udać się do swego lekarza rodzinnego, urologa lub gastroenterologa w celu uzyskania wskazówek nt. złagodzenia problemu nieświeżego oddechu spowodowanego tymi schorzeniami. Zapytaj w swej przychodni dentystycznej o specjalistę stomatologa lub lekarza, którego powinieneś się poradzić w sprawie nieświeżego oddechu.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura: 1. Ooh, That Smell: What to Do if It’s Coming From You – Dentists Discuss Treatments for Bad Breath. Więcej informacji na stronie hhttp://www.webmd.com/news/20010809/ooh-that-smell-what-to-do-if-its-coming-from-you. 2. Stan jamy ustnej jest niezmiernie ważny dla zachowania zdrowia całego organizmu. Więcej informacji na stronie www.oralsystemicconnection.com.

Halitoza – Nieprzyjemny Zapach z Ust. Leczenie i Zabiegi – Gdańsk

Halitoza (halitosis) to inaczej przykry zapach z ust. Nie wiążą się z tym niebezpieczne konsekwencje dla organizmu.

Dziwny zapach z ust może jednak stanowić przyczynę problemów z poczuciem własnej wartości, nawiązywaniem kontaktów, prowadzeniem życia towarzyskiego, a także problemy w życiu zawodowym.

Chcąc skutecznie wyeliminować tę dolegliwość nie wystarczą domowe metody. Należy poznać przyczynę i ją zwalczyć.

Leczenie halitozy kryptolizą  – podstawowe informacje
Cena:1800 zł (każdy następny zabieg kryptolizy 900 zł)
Czas zabiegu:30 min
Znieczulenie:tak, miejscowe
Zdolność do pracy:tak
Czas utrzymania się efektów:trwałe

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Nieświeży oddech – przyczyny

Przyczyn nieświeżego oddechu może być kilka. Po pierwsze wykluczyć należy niewłaściwą higienę jamy ustnej. Warto zadać sobie pytanie, czy myjemy zęby we właściwy sposób, nie zapominając przy tym o higienie języka. Na taki problem może szczególnie wskazywać nieświeży oddech rano.

You might be interested:  Uczulenie Na Hybryde Jak Leczyć?

Ponadto warto wybrać się do dentysty, który sprawdzi, że przyczyną nie jest uzębienie, dziąsła, czy inne elementy jamy ustnej. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą bowiem leżeć w ubytkach w płytce zębowej, infekcji, zgorzeli, stanie zapalnym dziąseł lub ślinianek.

Nieprzyjemny zapach z ust rano, w ciągu dnia, czy wieczorem może wynikać z treści zgromadzonej w kryptach migdałków podniebiennych. Przebyte stany zapalne gardła środkowego i migdałków podniebiennych nierzadko powodują bliznowacenie migdałków i zaburzenie mechanizmu ich samooczyszczania.

Zgromadzona treść (komórki nabłonka, resztki pokarmu, limfocyty) nie potrafi wydalić się z krypt migdałkowych i może zacząć gnić, co i sprawia nieprzyjemny zapach z ust. Powstały proces może predysponować do częstych stanów zapalnych gardła.

Z czasem masy mogą zamienić się w grudki zwane kamieniami migdałkowymi.

Czasem kamienie migdałkowe usuwane samoistnie podczas kaszlu. Można je również usunąć poprzez wyciśnięcie palcem, łyżeczką bądź szczoteczką do zębów lub za pomocą irygatora. To jednak doraźne rozwiązanie, a problem zawsze powraca.

Nieświeży oddech – okiem eksperta

– Przed tym jak zakwalifikować pacjenta do kryptolizy, musza być wykluczone wszystkie zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej i gardła, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, poza, oczywiście czopami/ kamieniami migdałkowymi.

Po wykluczeniu w/wym zmian, lekarz kwalifikujący do zabiegu musi upewnić się, że migdałki podniebienne nie służą źródłem infekcji w organizmie, co można stwierdzić na podstawie wywiadu i badań laboratoryjnych. Dopiero po tych czynnościach pacjent może mieć wykonaną kryptolizę migdałków podniebiennych.

powiedział dr n. med. Dmitry Tretiakow

Nieświeży oddech – leczenie

Jeśli chodzi o sposoby na nieświeży oddech spowodowany czopami/ kamieniami migdałkowymi, to jedną z najskuteczniejszych i najbardziej bezpieczną metodą jest kryptoliza.

Polega na zamknięciu drobnych krypt migdałkowych i na poszerzenie i spłycenie większych, a nie na całkowitym usunięciu migdałków. To niezwykle istotne, gdyż migdałki pełnią ważną funkcję. Dlatego też, gdy nie ma wyraźnej konieczności ich usunięcia, lepiej tego nie robić.

Kryptoliza to zabieg, który przebiega bez narkozy, bez opatrunkowo, bezkrwawo i bezboleśnie. Zaraz po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych zajęć.

Zabieg trwa około 30 minut i zaczyna się od podania znieczulenia. Przed zabiegiem wypłukuje się krypty migdałkowe i usunięta zostaje zalegająca treść.

Kryptoliza polega na wykorzystaniu lasera ablacyjnego CO2, aparatu do kriochirurgii bądź diatermii radiofalowej, który pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób bezinwazyjny.

Końcówka narzędzia dotyka tkanek w okolicy ujścia krypty migdałkowej i doprowadza do uszkodzenia błony śluzowej, co skutkuje złuszczeniem, przebudową oraz powstaniem blizn. Proces gojenia trwa około 1 – 2 miesięcy i dopiero po tym czasie lekarz może ocenić skuteczność zabiegu.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust? Najpierw należy zdiagnozować przyczynę takiej sytuacji. Dlatego warto zacząć od wybrania się do dentysty, a następnie laryngologa. Gdy przyczyną nieprzyjemnego zapachu są kamienie migdałkowe, warto skorzystać z kryptolizy.

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Nieprzyjemny zapach z ust – jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust dotyka średnio 25% społeczeństwa i wywołuje spory dyskomfort w życiu codziennym osób cierpiących na tę przypadłość. Gdy długotrwale się on utrzymuje, wówczas mówimy o halitozie. Odpowiedź, jak pomóc sobie lub osobie w Twoim otoczeniu z problemem nieświeżego oddechu, znajdziesz w tym artykule.

  • Nieprzyjemny oddech może pojawiać się rano po przebudzeniu. W tej sytuacji resztki pokarmu pozostałe w jamie ustnej poddawane są procesom gnilnym, podczas których namnażane są bakterie i wydzielane są gazy o brzydkim zapachu.
  • Brzydki zapach może występować przy problemach w jamie ustnej (niewyleczonej próchnicy, chorobach przyzębia, nieprawidłowo dobranej protezie zębowej czy też przez złogi kamienia nazębnego). Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii produkujących lotne związki siarki.
  • Powodem może być palenie tytoniu lub picie alkoholu.
  • Nieprzyjemny zapach może pojawiać się po zjedzeniu pokarmów produkujących lotne związki siarki, np. czosnek, cebula, szczypiorek czy rzodkiewka.
  • Nieświeży oddech może mieć przyczynę w chorobach ogólnoustrojowych (cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego, choroby płuc, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, czy też w przewlekłej chorobie nerek – poprzez wydzielany zapach jest nazywana również chorobą rybiego oddechu).
  • Przyczyną cuchnącego oddechu może być również występowanie kamieni migdałkowych. Są to najczęściej białe lub żółte złogi widoczne na migdałkach gardłowych. Krypty (wgłębienia) na gładkich wcześniej migdałkach powstają po przebytych infekcjach gardła (najczęściej anginie). Zalegają w nich między innymi resztki pokarmu, obumarłe tkanki, czy też wydzielina spływająca z zatok. Gdy w miejsca zakamarków dostaną się bakterie beztlenowe, wydzielane (na skutek rozkładu) zostają związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Nieprzyjemny oddech jest wstydliwym problemem, jednak w przypadku, gdy wykryjemy u siebie niepokojący nas zapach z ust, nie izolujmy się od ludzi lub nie stosujmy tylko półśrodków maskujących zapach (takich jak gumy do żucia czy aerozole odświeżające zapach), lecz stawiajmy czoła problemowi i zacznijmy od razu działać.

W przypadku, gdy nieprzyjemny zapach z ust nie jest spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi (które należy leczyć pod kontrolą lekarza) możemy sobie pomóc stosując się do poniższych rad.

  1. Przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o zdrowie zębów, wyleczenie zębów z próchnicą oraz stanu zapalnego dziąseł.
  2. Należy zachować codzienną prawidłową higienę jamy ustnej. Po ostatnim posiłku, przed snem, oprócz dokładnego szczotkowania zębów (szczotkowanie powinno trwać około 2 minut) ważne jest użycie nitki dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora. Usuną one resztki pokarmu z miejsc do których zwykła szczoteczka nie dotrze.
  3. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii ważne jest, by regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów. Zalecana jest wymiana co 2-3 miesiące oraz po każdym przebytym przeziębieniu czy infekcji gardła.
  4. Skuteczne może się również okazać stosowanie skrobaczki do języka. Dzięki odpowiednio dobranym wypustkom czyścik dociera do każdego zagłębienia w grzbiecie języka, w których gromadzą się bakterie. Czyścik usuwa bakterie wytwarzające lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Skrobaczki należy używać po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, przed płukaniem płynem.
  5. Istotna w zwalczaniu nieprzyjemnego oddechu z ust może być również modyfikacja diety. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto do spożywanych potraw dodawać przyprawy, takie jak: mięta, pietruszka, oregano czy tymianek, ponieważ ze względu na obecność olejków eterycznych zwalczają nieprzyjemny zapach i odświeżają oddech. Pozytywnie wpływa także picie zielonej herbaty zawierającej polifenole, które pomagają zapobiegać rozwojowi i namnażaniu bakterii. Pomóc może żucie bezcukrowej gumy do żucia, ponieważ pobudzi to pracę ślinianek zwiększając wydzielanie śliny. Należy ograniczyć również używki, takie jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, ponieważ mogą być one odpowiedzialne za nasilanie objawów halitozy, ponieważ wysuszają śluzówkę.
  6. W przypadku zauważenia u siebie kamieni migdałkowych warto wybrać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym zdiagnozowaniu może on zaproponować zabieg waporyzacji, czyli laserowego zamknięcia krypt na migdałkach, w których odkładają się cuchnące złogi. W przypadku często odkładających się kamieni, szybko powracających w miejscach po usunięciu poprzednich, lekarz może się zdecydować na chirurgiczne całkowite wycięcie migdałków, co skutecznie rozwiąże problem. 

Preparaty z apteki na nieprzyjemny zapach z ust

  • Produkty zawierające w swoim składzie związki cynku (np. Halitomin, Cynk organiczny, Halitus fresh, Solgar cynk). Cynk utlenia odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach lotne związki siarki w jamie ustnej – zmieniając je w bezzapachowe sole, neutralizują przykry zapach. Preparaty występują w postaci tabletek do ssania, które należy stosować od 1 do 3 razy dziennie. Pół godziny po zastosowaniu tabletki nie należy pić ani jeść. Działanie zaczyna się po kilku minutach i trwa do kilku godzin.
  • Płukanki do jamy ustnej z chlorheksydyną (np. Eludril, Corsodyl) działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, niszcząc bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zmniejszają one zdolność adhezji bakterii do powierzchni szkliwa. Należy pamiętać, by płynów z chlorheksydyną nie stosować w sposób ciągły dłużej niż 15 dni, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów.
  • Do płukania jamy ustnej sprawdzą się również płyny, w skład których wchodzą olejki eteryczne – mentol, eukaliptol, tymol (np. Listerine, Baikadent płyn, Colgate Plax). Uszkadzają one błonę̨ komórkową bakterii w jamie ustnej i pozostawiają uczucie świeżości. Warto również zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, by nie wysuszać dodatkowo śluzówki (np. Listerine zero, Biorepair). Płynem należy płukać zęby codziennie po umyciu zębów i oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
  • W przypadku użytkowania protez zębowych lub aparatów ortodontycznych konieczne jest dokładne dbanie o ich higienę i codzienne oczyszczanie za pomocą przeznaczonych do tego środków – tabletek czyszczących, past do protez oraz odpowiednio dobranych szczoteczek do protez zębowych.
  • Przy problemie kamieni migdałowych skuteczne okazać się może codzienne płukanie gardła naparami z szałwii, czy też np. roztworem wody utlenionej. Pomoże to wypłukiwać kamienie z krypt migdałkowych oraz będzie działało przeciwzapalnie i odświeżająco.

Z problem nieświeżego oddechu możemy sobie w większości przypadków poradzić zachowując prawidłową higienę jamy ustnej. Diagnozowanie halitozy najlepiej rozpocząć u stomatologa, który sprawdzi czy nasze zęby nie potrzebują leczenia. Warto również zmodyfikować dietę, ponieważ ma ona istotny wpływ na występowanie halitozy. W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie usuwają problemu, należy skonsultować się z lekarzem, by wykonał dokładne badania i pomógł nam go zwalczyć.

Polub nasz profil

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *