Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna)

Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna)

Niedomoga lutealna prowadzi do problemów z zajściem w ciążę i nawracających poronień. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób można leczyć to zaburzenie?

Niedomoga lutealna, czyli inaczej niewydolność ciałka żółtego, to stan, w którym ciałko żółte nie wydziela wystarczających ilości progesteronu lub produkuje go przez zbyt krótki czas. W efekcie może dojść do trudności z zajściem w ciążę i wczesnych poronień.

Niedobory progesteronu wiąże się z nieodpowiednią przemianą błony śluzowej macicy w celu przyjęcia zarodka. Przez to zarodek nie ma sprzyjających warunków do rozwoju. Zbyt wysoki poziom prolaktyny oraz podwyższone stężenie TSH również niekorzystnie wpływa na czynność ciałka żółtego.

Niedomoga lutealna – objawy

Nieudane próby zajścia w ciążę i powtarzające się poronienia mogą świadczyć o niewydolności ciałka żółtego.

Innymi symptomami świadczącymi o niedomodze lutealnej mogą być plamienia z dróg rodnych przed spodziewaną miesiączką, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), mastopatia (patologia w obrębie gruczołów sutkowych) oraz wydłużenie lub skrócenie cyklu miesiączkowego.

Niedomoga lutealna – diagnostyka

Dysfunkcję ciałka żółtego można rozpoznać na podstawie badań stężenia progesteronu, prolaktyny i TSH we krwi.

Ważnym badaniem w diagnostyce niedomogi lutealnej jest biopsja endometrium. Wykonuje się ją w czasie histeroskopii pod koniec fazy lutealnej, pomiędzy 24. a 26. dniem cyklu.

Rozpoznanie niewydolności ciałka żółtego polega też na obserwacji temperatury ciała po 6-godzinnym odpoczynku. Wydzielany przez ciałko żółte progesteron podwyższa bowiem temperaturę ciała. Pomiar należy wykonać po owulacji, a obserwacja powinna trać kolejne 2-3 dni. Wynik tego badania pokazuje, jakie zmiany zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem progesteronu.

Niedomoga lutealna – leczenie

Leczenie niewydolności ciałka żółtego uzależnione jest od przyczyny.

Jeżeli problemem są zaburzenia hormonalne osi podwzgórze-przysadka-jelita, leczenie będzie polegało na stymulowaniu dojrzewania pęcherzyka jajnikowego.

Dzięki temu po uwolnieniu się komórki jajowej przekształci się w wydalone ciałko żółte. Do tego celu stosuje się cytrynian klomifenu lub gonadotropinę menopauzalną.

Do pobudzenia wydzielania progesteronu stosuje się również hormon hCG.

Gdy zidentyfikowanie przyczyn niedomogi lutealnej jest niemożliwe, pacjentce zleca się suplementację progesteronu. Stosuje się go w przypadku kobiet, które planują zajść w ciążę. Preparat podawany jest w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Pamiętaj!Ciałko żółte to efekt przekształceń pęcherzyka jajnikowego. Proces przemiany pęcherzyka jajnikowego w ciałko żółte nazywany jest luteinizacją. Ciałko żółte produkuje progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Po zapłodnieniu ciałko żółte zaczyna się rozrastać i tworzy ciałko żółte ciążowe.

Źródło: www.mamazone.pl, www.wylecz.to

 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Jak przygotować się do In Vitro
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) E-raport: MĘŻCZYZNO, ZOSTAŃ TATĄ! Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) In vitro – jak przebiega leczenie i czego możesz się spodziewać?
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Chcemy Być Rodzicami 03/2021 (72) e-wersja Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) E-raport: NATURALNE I ALTERNATYWNE wsparcie płodności Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Chcemy Być Rodzicami 02/2021 (71) e-wersja Promocja Produkt w promocji
 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) Hormony ciążowe bez tajemnic
 • E-raport: STARANIA O DZIECKO – czas start! Promocja Produkt w promocji
 • Chcemy Być Rodzicami 01/2021 (70) e-wersja Promocja Produkt w promocji
 • Dieta w HASHIMOTO i innych problemach z tarczycą Promocja Produkt w promocji

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium! Sprawdź Konto Premium Zaloguj się

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje oraz 20% rabatu na zakupy.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Plamienia przed miesiączką i niedomoga lutealna – oto przyczyny niepłodności

Plamienia przed miesiączką są częstym objawem niedomogi lutealnej. Niewydolność ciałka żółtego jest z kolei przyczyną niepłodności wielu kobiet. Na czym polega niedomoga lutealna? Czy plamienia przed miesiączką zawsze na nią wskazują? A także, jakie są szanse na zajście w ciążę? 

Niedomoga lutealna, nazywana także niewydolnością ciałka żółtego bądź niedomogą fazy lutealnej, występuje wtedy, gdy ciałko żółte wydziela za małą ilość progesteronu lub produkuje go w krótszym niż standardowo (tj. 10-12 dni) okresie. 

Progesteron to hormon, który w II połowie cyklu wzrasta, aby przygotować organizm do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej – dzięki niemu zachodzi szereg zmian w macicy, gruczołach piersiowych i pochwie.

Progesteron produkowany jest przez ciałko żółte, które powstało po owulacji z pękniętego pęcherzyka Graffa.

Wysoki poziom progesteronu umożliwia rozwój ciąży, jeśli jednak do zapłodnienia nie doszło – stężenie hormonu spada, śluzówka się złuszcza i pojawia się miesiączka. 

Jeśli poziom progesteronu jest zbyt niski, błona śluzowa macicy nie jest odpowiednio przygotowana do przyjęcia zarodka. Dlatego też pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i powtarzające się poronienia.

Objawy niedomogi lutealnej:

 • plamienia przed miesiączką, 
 • PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, 
 • wydłużone lub skrócone cykle, 
 • skąpe miesiączki,
 • stopniowy spadek temperatury,
 • łagodne zmiany w obrębie piersi (mastopatia). 

Przyczyny niedomogi lutealnej

Niedomoga lutealna może wynikać z zaburzeń funkcjonowania układu podwzgórze-przysadka-jajnik. Progesteron wydzielany jest pod wpływem wytwarzanego przez ten układ innego hormonu – LH. Zaburzenia ciałka żółtego mogą wynikać także z nieprawidłowości w procesach jego dojrzewania (w I fazie cyklu), np.

ciałko żółte może szybciej obumierać, gdy powstało z pęcherzyka słabej jakości. Ponadto niedomoga lutealna często występuje u kobiet z podwyższonym poziomem prolaktyny, a także przy wysokim stężeniu TSH u osób chorych na niedoczynność tarczycy. Niedomoga lutealna występuje także częściej u kobiet, które już wcześniej poroniły.

Ponadto, krótka faza lutealna może być przyczyną schorzeń jajników. 

Plamienie przed miesiączką – co oznacza?

Plamienie przed miesiączką, czyli brązowa wydzielina z pochwy, występuje najczęściej u kobiet z niedomogą lutealną.

Warto jednak podkreślić, że plamienie nie zawsze jednak o niej świadczy.

Przyczynami plamienia, poza nieprawidłowym wzrostem endometrium spowodowanym niedostateczną produkcją progesteronu, mogą być: endometrioza lub nadżerka szyjki macicy

Do najczęstszych przyczyn plamienia przed miesiączką zalicza się także:

 • hiperprolaktynemię, 
 • choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność),
 • zaburzenia stężeń progesteronu i estrogenów,
 • PCOS (zespół policystycznych jajników), 
 • urazy i infekcje dróg rodnych,
 • polipy i mięśniaki,
 • zapalenie przydatków,
 • chlamydiozę,
 • antykoncepcję hormonalną (rozpoczęcie bądź zakończenie terapii),
 • założenie spirali wewnątrzmacicznej (pierwsze miesiące po umieszczeniu).

>>> przeczytaj: Uwaga na chlamydię! Zrób bezpłatne badanie i wyklucz przyczynę niepłodności

Niedomoga lutealna a zajście w ciążę – jakie są szanse?

Niedomoga lutealna to problem, z którym boryka się większość pacjentek z zaburzeniami jajeczkowania. Ponadto występuje także u części pacjentek, u których stosowano leki stymulujące owulację  i przeprowadzano procedurę IVF.

You might be interested:  Jakie są pierwsze objawy infekcji intymnej? Jak rozpoznać jej rodzaj?

– I chociaż czasem może manifestować się plamieniami przedmiesiączkowymi, to często przebiega również bezobjawowo.

Dlatego też szansa na zajście w ciążę u pacjentek, u których podejrzewa się niewydolność lutealną, zależy od wszystkich czynników współtowarzyszących, a przede wszystkim od wieku pacjentki i czasu starania o ciążę – podkreśla dr n. med. Jan Domitrz z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu “Artemida” w Białymstoku. 

Diagnostyka i leczenie

Pomimo obecności wielu metod diagnostycznych niedomogi fazy lutealnej, takich jak: pomiar stężenia progesteronu, prolaktyny i TSH bądź biopsji endometrium, nadal brakuje metody, która w sposób wiarygodny pozwalałaby na jej podstawie rzetelnie postawić jej rozpoznanie.

– Niedomoga lutealna leczona jest poprzez suplementację progesteronu w różnych sytuacjach, w których statystycznie często występuje, np. po leczeniu metodą pozaustrojowego zapłodnienia.

 Nierzadko suplementację  stosuje się  także w przypadku cykli stymulowanych gonadotropinami.

Rutynowo stosowana jest także w drugiej fazie cyklu, jednak bez podjęcia innych działań, nie poprawia statystycznej szansy na ciążę – dodaje dr n. med. Jan Domitrz.  

Najczęściej  niedomogę lutealną leczy się poprzez poprawę jakości owulacji. Indukcja  owulacji  może być najprostszym  i najbardziej efektywnym sposobem leczenia niewydolności lutealnej.

Poprawa jakości pęcherzyka nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej, ale również poprawia jego hormonalną funkcję, która jest odpowiedzialna między innymi za produkcje progesteronu w fazie lutealnej. Progesteron podaje się od 14. do 28. dnia trwania cyklu miesiączkowego.

Przy zaburzeniach fazy lutealnej nierzadko prowadzącej do niepłodności, szansę na ciążę zwiększają techniki wspomaganego rozrodu in vitro, inseminacja domaciczna.

Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna)

Konsultacja medyczna: dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii, enokrynolog z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu “Artemida” w Białymstoku.

 • Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna)
 • Polecamy także:
 • https://plodnosc.pl/tylozgiecie-macicy-jaki-ma-wplyw-na-plodnosc-ciaze-i-porod/

Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna)

Niewydolność ciałka żółtego: przyczyny, objawy, leczenie

2016-11-14 8:38 lek. Agnieszka Żalińska

Ciałko żółte to niewielka struktura bogato unaczyniona, pełniąca funkcje wydzielnicze, zatem zaliczana do elementów układu endokrynnego.

To pozostałość po pękniętym pęcherzyku jajnikowym, bezpośrednio po uwolnieniu komórki jajowej.

Nazwa ciałko żółte została zaczerpnięta na podstawie żółtego zabarwienia luteiny, która jest gromadzona przez komórki ziarniste otaczające komórkę jajową przed jej uwolnieniem.

Ciałko żółte produkuje i wydziela progesteron, jeden z podstawowych żeńskich hormonów płciowych.

Podstawowym zadaniem sekrecyjnym ciałka żółtego jest produkcja progesteronu, który z kolei jest naczelnym hormonem odpowiedzialnym za przygotowanie błony śluzowej macicy na ewentualne zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej, a następnie za podtrzymanie ciąży, zanim tą funkcję przejmie łożysko.

Jak zostało to już podkreślone ciałko żółte można nazwać strukturą wydzielniczą. Poza wspomnianym progesteronem obserwuje się produkcję innych substancji hormonalnie czynnych tj. estrogeny, prostaglandyny czy relaksyna.

Formy ciałka żółtego

 • Ciałko żółte menstruacyjne, inaczej zwane miesiączkowym – powstaje bezpośrednio po owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej. Funkcja tej struktury utrzymuje się zwykle około 10-12 dni, zatem niemalże całą druga część cyklu. W sytuacji, kiedy nie doszło do zapłodnienia ma miejsce transformacja ciałka żółtego w ciałko białawe, które jak można domniemywać, nie obfituje w pokłady luteiny. Zanika ono samoistnie po kilku miesiącach.
 • Ciałko żółte ciążowe – proces jego powstawania nie odbiega od opisanego powyżej, z tą tylko różnicą, że nie dochodzi do jego samoistnego zaniku. Powstałe ciałko żółte w przypadku zapłodnienia zwiększa swoje wymiary oraz produkuje progesteron nawet do 9-10 tygodnia ciąży, a zatem do czasu, kiedy tą funkcję przejmie łożysko. Przekształcenie w ciałko białawe ma miejsce dopiero po porodzie.
 • Ciałko żółte laktacyjne – jak sama nazwa wskazuje pojawia się w okresie laktacji, po pęknięciu pierwszego pęcherzyka jajnikowego. Natomiast przekształcenie w ciałko białawe ma miejsce po zakończeniu laktacji.

Przyczyny zaburzonej funkcji ciałka żółtego

Niewydolność ciałka żółtego oznacza, że ilość produkowanego progesteronu jest nieadekwatna do zapotrzebowania albo czas sekrecji jest krótszy niż 10-12 dni. Stan ten przekłada się przede wszystkim na problemy z płodnością oraz częstsze poronienia.

Progesteron to nadrzędny hormon odpowiadający za przygotowanie macicy do implantacji zarodka. Jego wydzielanie jest efektem stymulacji jednego z hormonów przysadki mózgowej – LH, która z kolei działa zależnie od nadrzędnego narządu wydzielniczego – podwzgórza w mechanizmie sprzężenia zwrotnego.

Powstanie niedomogi ciałka żółtego może ponadto wynikać z nieprawidłowego dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. W związku z tym ciałko żółte albo w ogóle nie powstaje albo jego funkcja jest wyraźnie upośledzona.

Prawidłowe działanie ciałka żółtego jest ponadto zależne od stężenia innych hormonów, w tym TSH oraz prolaktyny, a także od stanu jajników (chodzi tu głównie o ewentualne patologie, które mogą toczyć się w ich obrębie).

Objawy niewydolności ciałka żółtego

Zasadnicze objawy, które mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego to:

 • trudności z zajściem w ciążę
 • poronienia nawykowe
 • nieprawidłowe plamienia z dróg rodnych – przed miesiączką
 • mastopatia, czyli ból/dyskomfort piersi
 • zmiana długości cyklu miesiączkowego – wydłużenie/skrócenie

Rozpoznanie niewydolności ciałka żółtego

Aby rozpoznać nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego należy wykonać kilka badań:

 • pomiar podstawowej temperatury ciała, po 6 godzinnym odpoczynku, wzrost temperatury jest odzwierciedleniem podwyższonego stężenia progesteronu (wpływ na metabolizm komórkowy). Pomiar temperatury należy prowadzić w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, zaraz po owulacji. Prawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego możemy stwierdzić dopiero, gdy podwyższona temperatura utrzymuje się przez min 6 dni.
 • ocena stężenia progesteronu – trzy razy w fazie lutealnej, a ich suma powinna być wyższa niż 40 µmol, natomiast pojedynczy wynik nie powinien być niższy niż 5 ng/ml
 • ocena stężenia prolaktyny,
 • ocena stężenia TSH
 • biopsja endometrium, podczas histeroskopii pomiędzy 24 a 26 dniem cyklu. Lekarz ocenia przemianę błony śluzowej macicy.

Leczenie niedomogi ciałka żółtego

Z uwagi na różną etiologie zaburzenia, leczenie powinno być uzależnione od przyczyny niedomogi. Tylko w ten sposób dobrana terapia gwarantuje skuteczność leczenia. Jeżeli nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego wynika z dysfunkcji sprzężenia podwzgórze-przysadka-jajnik należy zadbać stymulowanie dojrzewania pęcherzyka jajnikowego.

Podaje się wówczas gonadotropinę menopauzalną lub kosmówkową (hCG) albo cytrynian klomifenu. U kobiet ze stwierdzoną hiperprolaktynemią lekiem pierwszego rzutu jest bromokryptyna. Natomiast pacjentki z zaburzeniem funkcji tarczycy w pierwszej kolejności mają regulowaną gospodarkę hormonalną tarczycy.

You might be interested:  Ręka szponiasta – przyczyny, objawy, jak wygląda i jak się leczy?

Brak jednoznacznej przyczyny niedomogi ciałka żółtego jest wskazaniem do włączenia progesteronu. Lek podawany jest od 14 do 28 dnia cyklu. Zazwyczaj leczenie niewydolności fazy lutealnej kierowane jest parom starającym się o dziecko.

W przypadku braku skuteczności postępowania terapeutycznego pozostają techniki wspomaganego rozrodu – inseminacje domaciczne czy zapłodnienie in vitro.

Czy artykuł był przydatny?

Więcej z działu Choroby kobiece

Niedomoga lutealna – przyczyny, badania i leczenie niewydolności ciałka żółtego

Niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego, to patologia prowadząca do bezpłodności i nawracających poronień na wczesnym etapie ciąży. Jej istotą jest obniżony poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

Diagnostyka niedomogi fazy lutealnej opiera się na pomiarach stężenia tego hormonu po owulacji, a także biopsji endometrium, aby zróżnicować niewydolność ciałka żółtego z opornością błony śluzowej macicy na progesteron.

Leczenie niedomogi lutealnej uzależnione jest od przyczyny. W wybranych przypadkach stosuje się suplementację progesteronu lub gonadotropiny kosmówkowej.

 

Ciałko żółte a przebieg cyklu miesiączkowego

Aby zrozumieć zagadnienie niedomogi lutealnej, czyli niewydolności ciałka żółtego, należy na początku przybliżyć, czym właściwie jest ciałko żółte.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia menstruacji, która trwa z reguły między 3 a 7 dni. Mniej więcej w 6. Lub 8. dniu cyklu pod wpływem przysadkowego hormonu folikulotropowego (FSH) w obrębie jajnika dochodzi do selekcji jednego pęcherzyka jajnikowego, w którym znajduje się komórka jajowa, która zostanie uwolniona w konkretnym cyklu podczas procesu owulacji.

Pęcherzyk zwiększa swój rozmiar i produkcję estrogenów. Hamują one rozwój pozostałych pęcherzyków jajnikowych, a jednocześnie zwiększają stężenie drugiego przysadkowego hormonu – lutropiny (LH), która odpowiada za wywołanie owulacji. Na około 24-36 godzin przed jajeczkowaniem występuje najwyższe stężenie hormonu lutropowego.

Po uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego, jego pozostała część przekształca się w procesie luteinizacji, również pod wpływem hormonu lutropowego, w ciałko żółte – najlepiej ukrwioną część organizmu. Odpowiedzialne jest ono przede wszystkim za produkcję progesteronu – hormonu przygotowującego błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko ulega zanikowi mniej więcej po 9–10 dniach od owulacji, czyli na krótko przed wystąpieniem kolejnego krwawienia miesiączkowego. W innym przypadku przekształca się w ciałko żółte ciążowe, które jest głównym źródłem progesteronu – hormonu podtrzymującego ciążę aż do około 10. tygodnia ciąży, kiedy funkcję tą przejmuje łożysko.

 

Niedomoga lutealna – jakie są przyczyny niedomogi ciałka żółtego?

Prawidłowa funkcja ciałka żółtego jest jednym z warunków implantacji i rozwoju zarodka. Niestety u niektórych kobiet stwierdza się tzw. niedomogę lutealną, czyli niewydolność ciałka żółtego.

Powoduje ona wydzielanie zbyt małych ilości progesteronu lub jego produkcję przez zbyt krótki czas. Błona śluzowa macicy nie ma wówczas możliwości przygotowania się na zagnieżdżenie komórki jajowej.

Prowadzi to do bezpłodności, problemów z zajściem w ciążę lub problemów z jej utrzymaniem (nawracające poronienia ciąż na wczesnym etapie).

Wśród przyczyn niedomogi lutealnej można wymienić zaburzenia procesu dojrzewania pęcherzyka jajnikowego w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego i wiele innych nieprawidłowości hormonalnych.

Należą do nich: zaburzenia funkcji podwzgórza, którego hormony wpływają na produkcję hormonów przysadkowych (hormonu folikulotropowego i lutropowego), zbyt wysokie poziomy prolaktyny (np.

wskutek występowania guza przysadki, który produkuje nadmierne ilości tego hormonu) czy podwyższone stężenie TSH u osób ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy.

 

Niewydolność ciałka żółtego – badanie progesteronu i biopsja endometrium

Diagnostykę w kierunku niedomogi lutealnej wdraża się zwykle u pacjentek, które borykają się z problemem nawracających utrat ciąż czy bezpłodnością.

Rzadko występują objawy niewydolności ciałka żółtego, które mogłyby zasygnalizować kobiecie występowanie jakiegoś schorzenia, takie jak: plamienia przedmiesiączkowe, nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy uciążliwa tkliwość i obrzęk piersi przed okresem.

W rozpoznaniu niedomogi lutealnej wykorzystuje się przede wszystkim pomiar stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu, czyli po owulacji, po której powstało ciałko żółte.

Ze względu na fakt, że cykle u pacjentek z niewydolnością ciałka żółtego mogą być skrócone lub wydłużone i czasem trudno jest ustalić moment owulacji, dokonuje się aż 3 pomiarów stężenia w przewidywanej drugiej fazie cyklu i sumuje się wszystkie wyniki.

Fizjologicznie suma stężeń powinna być wyższa niż 40 ng/ml. Niektóre pacjentki z niedomogą lutealną nie spełniają tego warunku.

Ze względu na fakt, że aż w połowie przypadków niewydolności fazy lutealnej poziomy progesteronów pozostają w normie, drugim koniecznym badaniem jest biopsja endometrium, którą wykonuje się między 24. a 26. dniem cyklu. Wówczas może okazać się, że funkcja ciałka żółtego pozostaje prawidłowa, natomiast problemem jest oporność błony śluzowej macicy na działanie progesteronu.

 

Niedomoga lutealna – leczenie niedomogi ciałka żółtego

Leczenie niedomogi lutealnej powinno być dobrane odpowiednio do przyczyny patologii. Jeśli problem leży w podwzgórzu (jego hormony stymulują produkcję hormonów przysadkowych), stosuje się cytrynian klomifenu, którego zadaniem jest stymulacja dojrzewania pęcherzyka jajnikowego – tak, aby po uwolnieniu komórki jajowej przekształcił się w wydolne ciałko żółte.

Jeżeli problemem okazuje się wysoka prolaktyna, należy ustalić jego przyczynę i w zależności od niej włączyć leczenie farmakologiczne za pomocą bromokryptyny lub leczenie operacyjne, np. w wybranych przypadkach gruczolaków przysadki mózgowej. Niedoczynność tarczycy leczy się natomiast suplementacją hormonów tarczycowych.

W sytuacjach kiedy nie jest możliwe ustalenie przyczyny niedomogi ciałka żółtego, terapia polega na suplementacji progesteronu. Stosuje się ją jednak wyłącznie w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę. Preparaty podaje się wówczas w drugiej połowie cyklu.

O ile progesteron przydatny jest w sytuacjach, gdy pacjentka ma problem z zajściem w ciążę, o tyle w badaniach nie wykazano polepszenia rokowania w przypadkach nawracających poronień na wczesnych etapach ciąż. Wówczas dużo korzystniejsze jest stosowanie preparatów gonadotropiny kosmówkowej.

Niedomoga lutealna objawy

 • Artykuły
 • Pytania do lekarzy

Objawy fazy lutealnej Dokładne rozpoznanie fazy cyklu miesiączkowego wymaga odpowiedniej wiedzy, a także doświadczenia w tym zakresie. (…) Podobne objawy mogą być jednak związane z ciążą, dlatego właściwe rozpoznanie…

Objawy choroby Gravesa-Basedowa 
Większość objawów choroby Gravesa-Basedowa jest typowa dla wszystkich rodzajów nadczynności tarczycy. (…) konwergencji,
objaw Balleta – niedomoga mięśni zewnątrzgałkowych.

You might be interested:  Hipnoza na rzucenie palenia

Między owulacją a miesiączką występuje faza lutealna. (…) O ile faza folikularna ma różną długość i zależy od osobniczych uwarunkowań, to faza lutealna ma stałą długość.

Gestageny stosuje się również w celu podtrzymania ciąży, w poronieniu zagrażającym czy w niedomodze ciałka żółtego. (…) Niedomoga ciałka żółtego i niewielka produkcja progesteronu może uniemożliwić rozwój ciąży.

folikularna (przed owulacją, po okresie): brokuły, marchew, zielony groszek, cukinia;
owulacja: szparagi, brukselka, szalotka, endywia, szpinak;
faza lutealna (…) Cynk odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu, który łagodzi objawy

u których wcześniej nie wystąpiły żadne problemy z miesiączką – okres zawsze był regularny – może to wskazywać na niewydolność ciałka żółtego, czyli niedomogę (…) Takie objawy najczęściej pojawiają się podczas pierwszych…

Suma punktów pozwoli stwierdzić, czy występują u ciebie objawy andropauzy. Pytanie 1. Czy odczuwasz, że brak ci energii? (…) Heinemanna oraz Kwestionariusz Niedomogi Androgennej Starzejących się Mężczyzn (ang. Androgen…

różnych typów estrogenów to: W przypadku** estradiolu:** faza folikularna, czyli pierwsza połowa cyklu – 10-90 pg/ml
środek cyklu – 100-500 pg/ml
faza lutealna (…) Kiedy wykonać badania Poziom estrogenu należy sprawdzić, jeśli niepokoją…

Ostatnia faza (faza lutealna) trwa od momentu owulacji do ponownego krwawnienia. Przypada na dni od 15 do 28.

Jeśli druga faza cyklu (tzw. faza lutealna) ma niewystarczającą długość to nawet w przypadku zapłodnienia, nie będzie w stanie podtrzymać ciąży. (…) Ponadto prowadząc obserwacje w kalendarzu owulacji (mierząc temperaturę ciała, obserwując…

Tysiące kobiet tak właśnie leczy swoje zdrowotne niedomogi cyklu miesiączkowego, co pozwala im zachować normalną aktywność.

Czasami lekarz może zlecić to badanie, gdy występują takie objawy, jak nocne poty, uczucie gorąca, bezsenność. (…) | 11,2 – 50,4 pg/ml (0,04 – 0,18 nmol/l) |
| Szczyt owulacyjny 13 – 330 pg/ml (0,48 – 1,17 nmol/l)…

Faza lutealna W czasie tej fazy w dalszym ciągu utrzymuje się wysoki poziom estrogenów. (…) U około 20% kobiet objawy te są na tyle silne, że wymagają leczenia farmakologicznego.

Faza lutealna – obejmuje czas od 15. do 28. dnia cyklu.

Miesiączka pojawia się zawsze 10-16 dni po owulacji (czas pojawienia się miesiączki jest stały, dla każdej kobiety, jest to tak zwana faza lutealna), ale

Witam. Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Od kilku cykli na kilka dni przed okresem (ostatnio przez 3 dni) miewam plamienia o brunatnym zabarwieniu. Okresy są bardzo skąpe, np. 3 dni bardzo lekkiego krwawienia, potem znów przez kilka dni krwawienie….

Witam 🙂 Bardzo proszę o pomoc, czy hiperprolaktynemia moze miec jakis związek z niedomogą lutealną? Wykryto u mnie te dwie choroby. bardzo proszę o pomocProszę udać się do ginekologa, po badaniu będzie można określić najbardziej odpowiednie postępowanie….

Witam, ostatnio zauważyłam u siebie brązowe plamienie między cyklami miesiączkowymi. Strasznie nachodze wodą i jestem bardzo tkliwa, mam bardzoo bolesny okres i PMS. Czy to może być niedomoga lutealna? jakie są jej jeszcze objawy i co należy wykonać…

Witam, mam problem z niedomoga luteinowa byłam u gin miałam zacząć brać luteine od nastepnego cyklu od 14-26dnia ale okres sie nie pojawil spóźnia sie juz 12 dni ,wiec pani gin kazała brac ta luteine 2dziennie po 1tab. Po jakim czasie powinnien byc okres…

czy przyczyn poronienia w tej samej ciązy moze być wiecej niż jedna? np. czy rówolegle może występować niedomoga lutealna i jakies wady rozwojowe płodu?Witam, Szanowna Pani, niestety przyczyny poronień są bardzo często złożone. Mogą wynikać z nieprawidłowści…

Witam!
Na kilka dni przed okresem występują u mnie bezwonne brązowe plamienia. Podejrzewam, iż jest to niedomoga lutealna. Tylko, że jestem w okresie dojrzewania, w związku z tym mam pytanie: czy taki brązowy śluz jest poważny, czy samoistnie ustąpi po…

Witam,
mam 32 lata, jestem szczęśliwą mamą, choć mam za sobą również poronienie sprzed lat. W tej chwili zdecydowałam się na kurację pigułkami antykoncepcyjnymi na kilka miesięcy, pomyślałam, że może mi to wyjść na zdrowie, bo coś się działo z moim cyklem,…

Spóźnia mi się miesiączka od tygodnia, mniej więcej 22.06. powinna była się pojawić. Uprawiałam seks z moim chłopakiem jakoś trzy tygodnie przed spodziewanym terminem miesiączki. Mieliśmy prezerwatywę i wytrysk nie nastąpił w mojej pochwie. Nie robimy…

mam plamienia rudo brązowe przez 2 dni a potem już nic a w poprzednim miesiącu bardzo obfity był okres .dlaczego.witam, możliwe zaburzenia hormonalne, niedomoga lutealna, infekcja pochwy lub ciąża

Witam, od ponad 5 cykli mam plamienia przed okresem. Początkowo wyglądało to tak, że miałam 2 dni plamień, później 3-4 dni okres. Teraz mam 5 dni plamień i 1-2 dni okresu. Czym może być to spowodowane? Zaburzeniami hormonalnymi, czy może być to coś groźniejszego?…

Brązowe plamienie w 21 dniu cyklu ból piersi i brzucha jak przed okresem długośc cyklu 28-29 dni nigdy wczesniej tak nie miałam co to może znaczyc?Możliwe jednorazowe zaburzenia hormonalne, np. niedomoga lutealna

Moje pytanie dotyczy badania prolaktyny i progesteronu. Zauważyłam brązowe plamienie kilka dni przed i po okresie, a ostatnio trwało przez 2 tyg w środku cyklu (najpierw lepka wydzielina, później brązowy śluz). Czy to może być niedomoga lutealna? Chciałabym…

Witam, mam 28 lat i od 3 lat mam plamienia przed okresem, które trwają 3-6 dni. Lekarz powiedział, że to normalne: stres, tempo życia, chemia w żywności. Ostatnio jednak zagłębiłam się w problem ze względu na chęć zajścia w ciążę. Rok temu miałam badanie…

O czym świadczy ciemnobrązowy śluz wydobywający się z pochwy?witam, -plamienie miesiączkowe – plamienie wczesnej ciąży związane z implantacją łożyska – infekcja – niedomoga lutealna – skutek uboczny tabletek antykoncepcyjnych – nadżerka, polip -…

Witam! Mam 27 lat. Od grudnia staramy się o dziecko. Tabletki odstawiłam we wrześniu 2011 roku. Moje cykle są regularne, co 29-30 dni, ale w trakcie 3 poprzednich miałam brązowe plamienia przed miesiączką. Lekarz po zbadaniu prolaktyny z krwi (wynik 590)…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *