Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia

Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzeniaMówi się, że oczy są zwierciadłem duszy – nie bez powodu. To nie tylko wyznacznik tego, jacy jesteśmy, ale również naszego stanu zdrowia. Przejrzyste i pewne spojrzenie, biała gałka oczna, to oznaka zdrowia. Czasem zmiany w naszym narządzie wzroku mogą być sygnałem słanym przez organizm, więc warto przynajmniej na początku w teorii zorientować się, co owe zmiany mogą oznaczać. Obok zmian zewnętrznych, widocznych „gołym okiem”, są też te niezauważalne, które może tylko dostrzec lekarz okulista, ortoptysta itd.. Zazwyczaj wtedy mamy do czynienia z zaburzeniami widzenia, wadami refrakcji, nieprawidłową pracą mięśni gałek ocznych. W dobie technologii, które są dosłownie wszędzie – na dworcach kolejowych, pokładzie samolotu, w centrach handlowych, czy w szkole, domu, pracy (smartphone, laptop, tablet, e-book, iPod, PlayStation, komputer stacjonarny itd.), nie trudno o pogorszenie ostrości widzenia. Z każdej strony bombardowani jesteśmy niezliczoną ilością obrazów cyfrowych, w tym i informacji, które nasz wzrok musi przetwarzać. Taka ciągła praca strasznie go nadwyręża i jest bezpośrednią przyczyną tego, że w ostatnich 30-latach znacznie wzrosła ilość dzieci, które mają zdiagnozowaną krótkowzroczność, cierpią na skurcz akomodacyjny i inne dolegliwości narządu wzroku.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Najczęściej występujące zaburzenia widzenia

Zaburzenia (pola) widzenia to bardzo ogólne pojęcie. Bywa, że pojawiają się nagle. Do typowych zaburzeń widzenia zaliczamy: ślepotę, podwójne widzenie, zamglone widzenie, rozmyte obrazy, mroczki, błyski (jasne rozbłyski), zanik bocznego pola widzenia.

Obok takich zaburzeń występuje zazwyczaj ostry ból oka powstały na skutek ostrego ataku niedokrwienia oka, zapalenia nerwu wzrokowego albo ataku ostrej jaskry.

Niezależnie od tego, czy pojawił się tylko jeden niepokojący symptom, czy może kilka – to w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza okulisty! W naszym gabinecie okulistycznym udzielimy Waszemu dziecku pomocy, wizytę możecie zarezerwować telefonicznie: 22 266 09 95 bądź e-mailowo: [email protected]

Dlaczego miewamy zaburzenia widzenia?

Mogą być objawem wielu chorób wzroku, takich jak: jaskra, zaćma, stożek rogówki, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Przy chorobach ogólnoustrojowych (retinopatia cukrzycowa, nadciśnienie tętnicze) również mogą wystąpić zaburzenia widzenia.

Naczynia krwionośne odżywiające oko podlegają w przebiegu chorób ogólnoustrojowych identycznym zmianom jak pozostałe naczynia, więc symptomy słane przez oczy bardzo często pomagają w postawieniu prawidłowej diagnozy.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Przy nadczynności tarczycy występuje podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, podniesienie temperatury skóry, przyspieszenie akcji serca oraz silne bóle głowy, którym towarzyszą plamki świetlne i mroczki w polu widzenia.

Kiedy zaburzenia wzroku mają swoje źródło w układzie nerwowym, to ich pojawienie może świadczyć o: uszkodzeniu nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej albo ośrodków wzrokowych, które znajdują się w płacie potylicznym. Nawet małe zmiany w tych strukturach mogą przyczynić się do obniżenia ostrości widzenia, ubytków w polu widzenia, a niekiedy nawet do ślepoty!

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Pojawiająca się nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie (nieostry obraz) mogą świadczyć o zapaleniu tęczówki lub błony naczyniowej oka.

Postępujące lub nagłe pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w trakcie takich czynności jak: czytanie, pisanie, malowanie oraz puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych – to typowe objawy zwyrodnienia plamki gęstej. Występuje u osób starszych, najczęściej po 55. roku życia. Jedyną możliwą i skuteczną formą terapii jest leczenie laserowe.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Schorzenie zwane odwarstwieniem siatkówki grozi całkowitą utratą wzroku. Przy odwarstwieniu siatkówki również występują zaburzenia pola widzenia, takie jak: błyski pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy, mroczki, zanik bocznego pola widzenia, latające muszki, czarny deszcz, kropki lub urwane nitki przed oczami.

Zaćma (katarakta) spowodowana zmętnieniem soczewki oka, przejawia się zamglonym widzeniem i obecnością białej plamki widocznej na źrenicy oka.Wszelkie urazy gałki ocznej spowodowane obecnością ciała obcego mogą być przyczyną zaburzeń w polu widzenia.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Objawy i leczenie krótkowzroczności

Gdy Twoje dziecko jest krótkowidzem, to widzi zamazany obraz obiektów, które znajdują się w znacznej odległości od niego. Kiedy mruży oczy, to stają się wyraźniejsze, ponieważ zmniejsza się wówczas rozproszenie obrazu na siatkówce. Leczenie tej wady polega na korygowaniu poprzez soczewki rozpraszające.

Ich moc określa się w dioptriach ze znakiem – (minus). W celu skorygowania wady można nosić soczewki kontaktowe lub ortosoczewki, okulary korekcyjne (optyczne).

Trwałą korekcję krótkowzroczności zapewnia operacja przy użyciu lasera, a gdy towarzyszy jej zaćma – wymiana naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

A może to nadwzroczność?Gdy patrzymy na przedmioty położone blisko i towarzyszy nam przy tym ból głowy, nasze oczy męczą się, to oznacza, że prawdopodobnie jesteśmy nadwzroczni. Ta wada wzroku przychodzi zazwyczaj z wiekiem, ale można ją zniwelować, stosując okulary korekcyjne.

Twoje dziecko powinno przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać lekarza okulistę (i dyplomowanego ortoptystę), ponieważ w okresie wzrostu i rozwoju narządu wzroku zmiany zachodzą bardzo szybko i niekiedy niepostrzeżenie. To, że dziecku nic nie dokucza, to nie znaczy, że widzi nadal tak samo.

Dzieci nie mają punktu odniesienia – nie wiedzą co to znaczy “widzieć prawidłowo”, więc same nie powiedzą nam, że coś jest nie tak z ich wzrokiem. W wieku szkolnym tym bardziej wzrok naszego malucha jest narażony na różne zewnętrzne czynniki, więc regularnie poddawaj kontroli jego wzrok.

Nasz Gabinet okulistyczny i ortoptyczny zlokalizowany jest w Warszawie, tuż przy Centrum Arkadia, na Alei Jana Pawła II 80/130 w Babka Tower. Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację, możecie dzwonić do nas w tygodniu: tel. 22 266 09 95. Dla tych, którzy wolą kontakt e-mailowy: [email protected] Do zobaczenia!

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzeniaNiewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia

Kiedy mamy do czynienia z erozją rogówki?

Lekarze okuliści mają do czynienia z różnymi formami erozji rogówki: mikro- i makroerozjami. Pojęcie erozja rogówki oznacza ubytek w obrębie zewnętrznej warstwy oka tj. nabłonka rogówki.

Takim erozjom towarzyszy zazwyczaj silny ból, światłowstręt, łzawienie oraz przekrwienie gałki ocznej. Zdarza się, że spada również ostrość wzroku w trakcie trwania epizodu (bądź epizodów) choroby, ale po zaleczeniu wraca do normy.

Trwałe obniżenie ostrości wzroku grozi nam, gdy mamy kilkukrotne, trudno gojące się nawroty erozji albo centralnie umiejscowioną erozję. Niestety w przypadku zespołu nawrotowych erozji nabłonka rogówki, zsuwa się on zdecydowanie łatwiej i „goi” dłużej.

Terapia bywa długa i niekiedy bardzo uciążliwa dla pacjenta. W takim przypadku prawidłowa pielęgnacja i ostrożność są niezbędne obok wspomagania odpowiednimi medykamentami.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Jakie są częste przyczyny uszkodzeń nabłonka oka?

Sama erozja nabłonka powstaje na skutek tego, że nabłonek źle przylega do blaszki granicznej przedniej oka. Do takiej sytuacji może dojść, gdy wcześniej przebyliśmy np. urazy rogówki. Przykładowe urazy rogówki, które mogą doprowadzić do erozji:– zadrapanie palcem (bądź paznokciem) w wyniku pocierania oka;– uszkodzenie drobnym przedmiotem, cząsteczką, która dostała się do oka;

– gwałtowne zderzenie z owadem w locie – mocne uderzenie odwłokiem o powierzchnię oka może doprowadzić do miejscowej mikroerozji.

Najczęstsze objawy astygmatyzmu. Napisany w kategorii Artykuły poradnikowe – ekliniki.pl

Astygmatyzm to wada wzroku nazywana również niezbornością. Może występować z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Główne objawy astygmatyzmu to niewyraźne i nieco zamglone widzenie.

Jest to spowodowane wadą budowy oka lub soczewki, a także urazem lub zwyrodnieniem narządu wzroku. Stopień zaawansowania niezborności mierzy się jednostką o nazwie dioptria cylindryczna.

Najniższa dysfunkcja to taka, która nie przekracza 1 dioptrii, natomiast bardzo wysoka wynosi ponad 3 dioptrie. Istnieją trzy podstawowe rodzaje tej wady wzroku:

 • astygmatyzm rogówkowy – jest spowodowany niewłaściwą budową rogówki – zamiast koła ma ona kształt jaja lub piłki do rugby;
 • astygmatyzm soczewkowy – jego przyczynę stanowi nieregularny kształt soczewki oka;
 • astygmatyzm mieszany – jest to połączenie dwóch wyżej wymienionych wad – powód niezborności mieszanej to zarówno nieregularna budowa soczewki, jak i deformacja rogówki.

Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia

Najpopularniejsze objawy astygmatyzmu: ból głowy, mrużenie oczu i inne

Do najczęściej występujących objawów astygmatyzmu zalicza się:

 • bóle przedniej części głowy,
 • nieostre, zamglone i rozmyte widzenie (z bliska i z daleka),
 • zniekształcenie konturów przedmiotów oraz prostych linii,
 • tendencja do występowania zapalenia spojówek (minimum kilka razy w roku),
 • mrużenie i tarcie oczu,
 • świąd, pieczenie lub łzawienie oczu,
 • męczliwość w czasie skupiania wzroku (czyli pracy przed komputerem, czytania, szydełkowania, rysowania albo jazdy samochodem).

Jak korygować astygmatyzm

Astygmatyzm diagnozuje okulista. Wadę koryguje się za pomocą indywidualnie dobranych okularów albo soczewek kontaktowych. Koszt tych pierwszych wynosi blisko kilkaset złotych.

Cena jednej soczewki waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Osoby po 20. roku życia mogą poddać się również zabiegowi laserowej korekty niezborności. Operacja sprowadza się do nacięcia rogówki.

Koszt korekty jednego oka zazwyczaj wynosi od 2 do 4 tysięcy złotych.

Artykuł sponsorowany

Użyte tagi: objawy astygmatyzmu, astygmatyzm, soczewki, okulary, mojepierwszesoczewki.pl, soczewki kontaktowe, wp

Zobacz także:

Niewyraźna wizja w jednym oku lub obu oczach – Zdrowie – 2020

Na tej tronie: Wideo na temat niewyraźnych wizji Kiedy rozmyte widzenie jet poważne Niewyraźna wizja to utrata otrości wzroku, prawiająca, że ​​obiekty wydają ię nieotre i mglite.Głównymi przyczynami

Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia

Zadowolony:

Na tej stronie: Wideo na temat niewyraźnych wizji Kiedy rozmyte widzenie jest poważne

Niewyraźna wizja to utrata ostrości wzroku, sprawiająca, że ​​obiekty wydają się nieostre i mgliste.

You might be interested:  Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Głównymi przyczynami niewyraźnego widzenia są błędy refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm – lub starczowzroczność. Ale rozmyte widzenie może być również objawem poważniejszych problemów, w tym potencjalnie zagrażającej wzrok chorobie oczu lub zaburzeniom neurologicznym.

Niewyraźne widzenie może wpływać na oba oczy, ale niektóre osoby mają niewyraźne widzenie tylko w jednym oku.

Pochmurne widzenie, gdzie przedmioty są zasłonięte i wyglądają jak ‘mleczne’, często mylone jest z niewyraźnym widzeniem. Słabe widzenie zwykle jest objawem określonych stanów, takich jak zaćma, ale rozmyte i mętne widzenie może być zarówno objawem poważnego problemu ze wzrokiem.

Wykwalifikowany lekarz okulista może zmierzyć zakres niewyraźnego widzenia i określić przyczynę za pomocą kompleksowego badania wzroku, w tym wrażliwości kontrastu przestrzennego, lampy szczelinowej i standardowych testów wykresów oka Snellena.

Nagłe, zamglone widzenie może być oznaką poważnego problemu zdrowotnego i należy natychmiast udać się do lekarza. (Kliknij tutaj, aby znaleźć okulistę w pobliżu).

Niewyraźna wizja: przyczyny i leczenie

 • Krótkowzroczność. Niewyraźne widzenie w jednym oku lub w obu oczach może być objawem krótkowzroczności (krótkowzroczność), a także mrużenia wzroku, zmęczenia oczu i bólów głowy. Krótkowzroczność jest najczęstszym błędem refrakcji i powoduje rozmycie obiektów znajdujących się w odległości. Okulary, soczewki kontaktowe i operacje refrakcyjne, takie jak LASIK i PRK są najczęstszymi sposobami na poprawienie krótkowzroczności.

Obejrzyj wideo na temat tego, co powoduje niewyraźne widzenie i jak możemy je poprawić.

 • Nadwzroczność. Niewyraźne widzenie z nadwzroczności (dalekowzroczności) polega na tym, że odległe obiekty mogą być ostro widoczne, ale twoje oczy nie mogą prawidłowo skupić się na obiektach z bliska, lub powoduje to niezwykłe zmęczenie oczu i zmęczenie. W przypadkach poważnej dalekowzroczności nawet odległe przedmioty mogą wydawać się rozmyte. Podobnie jak krótkowzroczność, nadwzroczność można skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej oka.
 • Astygmatyzm. Niewyraźne widzenie na wszystkich dystansach często jest objawem astygmatyzmu. Rodzaj błędu refrakcyjnego, astygmatyzm jest zwykle spowodowany nieregularnie ukształtowaną rogówką. Dzięki astygmatyzmowi promienie światła nie docierają do pojedynczego punktu skupienia na siatkówce, aby uzyskać wyraźne widzenie, niezależnie od tego, jak daleko od obiektu patrzy obiekt. Astygmatyzm, podobnie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.
 • Dalekowzroczność starcza. Jeśli masz ponad 40 lat i zaczynasz widzieć bliskie widzenie z bliska – podczas czytania gazety lub innego drobnego druku, na przykład – jest to możliwe z powodu wystąpienia prezbiopii, naturalnie występującego stanu związanego z wiekiem. Podczas gdy objawy starczowzroczności są takie same jak te wywołane przez nadwzroczność (niewyraźne widzenie w bliskiej odległości, zmęczenie oczu podczas czytania), starczowzroczność jest zmniejszoną zdolnością do skupiania się na bliskich obiektach ze względu na stwardnienie soczewki wewnątrz oka, a nie na wadę widzenia spowodowaną przez ogólny kształt oka, jak nadwzroczność. Typowe zabiegi prezbiopii obejmują soczewki progresywne, okulary dwuogniskowe i okulary do czytania. Istnieją również opcje chirurgii prezbiopii – w tym wkłady rogówkowe, LISIK monovision i przewlekła keratoplastyka. W przypadku wszystkich okularów korekcyjnych w zakresie refrakcji i starczowzroczności, klarowność i komfort można poprawić za pomocą powłoki antyrefleksyjnej i soczewek fotochromowych. Zapytaj swojego optyka o szczegóły.

Na górze jest wyraźny widok Jack Russell terriera, a rozmyte zdjęcie w środku pokazuje, jak pies może wyglądać na bardzo krótkowzrocznego. W dolnej części widok jest zarówno zamazany, jak i zamglony, jak może się wydawać osobom z zaćmą.

 • Przewlekłe suche oczy. Zespół suchego oka może wpływać na oczy na wiele sposobów, w tym na rozmyte i zmienne widzenie. Podczas gdy sztuczne łzy (nawilżające krople do oczu) mogą pomóc, bardziej zaawansowane suche oczy mogą potrzebować leków na receptę lub punktowych wtyczek, aby utrzymać smarowane i zdrowe oko.
 • Ciąża. Niewyraźne widzenie jest powszechne w czasie ciąży, a czasami towarzyszy mu podwójne widzenie (diplopia). Zmiany hormonalne mogą zmieniać kształt i grubość rogówki, powodując rozmycie obrazu. Suche oczy są również powszechne u kobiet w ciąży i mogą powodować niewyraźne widzenie. Powinieneś zawsze zgłaszać lekarzowi wszelkie zaburzenia widzenia podczas ciąży. Podczas gdy nieostre widzenie nie zawsze jest poważne, w niektórych przypadkach może to być wskaźnik cukrzycy ciążowej lub wysokiego ciśnienia krwi.
 • Migreny oka lub migreny. Chociaż ogólnie nieszkodliwe i tymczasowe, niewyraźne widzenie, migotanie światła, halo lub zygzakowate wzorce są powszechnymi objawami przed rozpoczęciem migreny migrenowej lub migrenowej.
 • Muchy do oczu. Widzenie może być zamazane przez tymczasowe plamki lub pływaki dryfujące w twoim polu widzenia. Floatery pojawiają się zazwyczaj, gdy żelowe ciało szkliste zaczyna z czasem upływać, powodując mikroskopijne fragmenty tkanki w ciele szklistym, które swobodnie przemieszczają się wewnątrz oka, rzucając cienie na siatkówkę. Podczas normalnej części procesu starzenia, jeśli zauważysz nagły deszcz mętów, może to oznaczać rozdartą lub odłączoną siatkówkę i powinieneś natychmiast zobaczyć swojego okulistę.
 • Niewyraźna wizja po LASIK. Twoja wizja może być zamazana lub zamglona natychmiast po LASIK lub jakimkolwiek innym rodzaju chirurgii refrakcyjnej. Klarowność powinna poprawić się w ciągu kilku dni, ale może minąć kilka tygodni, zanim twoja wizja się całkowicie ustabilizuje.
 • Krople do oczu i leki. Niektóre krople do oczu, zwłaszcza krople do oczu zawierające środki lecznicze zawierające środki konserwujące, mogą powodować podrażnienie i niewyraźne widzenie. W większości przypadków te działania niepożądane mogą być kontrolowane za pomocą sztucznych łez, na receptę, na suche oczy lub na punktowe zatyczki. Ponadto niektóre leki, takie jak tabletki alergiczne, mogą powodować działania niepożądane w postaci suchych oczu i niewyraźnego widzenia. Podczas kompleksowego badania wzroku okulista lub okulista może doradzić, czy któryś z twoich leków może spowodować niewyraźne widzenie.
 • Nadmierne noszenie soczewek kontaktowych. Noszenie jednorazowych soczewek kontaktowych (lub rzeczywiście dowolnego rodzaju kontaktów) dłużej niż zalecany lekarz spowoduje gromadzenie się białek i innych zanieczyszczeń w filmie łzowym na soczewkach. Może to powodować niewyraźne widzenie i zwiększać ryzyko infekcji oczu.
 • Choroby i choroby oczu. Jeśli masz nagle niewyraźne widzenie w jednym oku i masz ponad 60 lat, być może w otworze siatkówki rozwinęła się plamka żółtego, w której występuje celowe ogniskowanie. Rozmyte widzenie może być również objawem odłączonej siatkówki, opryszczki oka lub zapalenia nerwu wzrokowego (zapalenie nerwu wzrokowego), między innymi. Niektóre stany i choroby oczu mogą spowodować trwałą utratę wzroku, dlatego ważne jest, aby odwiedzić lekarza okulistę w celu zdiagnozowania i szybkiego leczenia.
 • Zaćma. Zmiany widzenia, takie jak niewyraźne widzenie lub mętny wzrok, a także odblaski i nocne ‘halo’, mogą być objawami zaćmy. Jeśli nie zostaną usunięte, zaćma może w końcu stać się tak mętna, że ​​przeszkadzają w widzeniu aż do ślepoty. Ale zastępując kataraktę sztucznymi soczewkami, chirurgia zaćmy bardzo skutecznie przywraca utracone widzenie. (Przeczytaj więcej na temat zaćmy powodującej ślepotę.)

Wypróbuj te interaktywne formularze Rx, aby dowiedzieć się, co oznaczają wymiary na receptę na okulary lub na soczewkę kontaktową.

 • Jaskra. Niewyraźne widzenie lub ‘widzenie w tunelu’ może wskazywać na jaskrę. Objawy mogą obejmować stopniowe lub czasami nagłe zwężenie pola widzenia, któremu towarzyszy niewyraźne widzenie na krawędziach pola widzenia. Bez interwencji utrata wzroku będzie kontynuowana i może dojść do trwałej ślepoty.
 • Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Stopniowa utrata i rozmycie widzenia, w tym zniekształcenia, takie jak proste linie faliste lub złamane, mogą być objawami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), wiodącej przyczyny ślepoty wśród osób starszych.
 • Retinopatia cukrzycowa. Jeśli cierpisz na cukrzycę, niewyjaśnione niewyraźne widzenie może wynikać z pojawienia się retinopatii cukrzycowej, choroby zagrażającej wzrokiem, która uszkadza siatkówkę oka.
 • Choroby sercowo-naczyniowe i inne choroby ogólnoustrojowe. Niewyraźne widzenie, często w połączeniu z podwójnym widzeniem, może być symptomem podstawowego zagrożenia dla zdrowia, takiego jak udar lub krwotok mózgu; lub może być wczesnym objawem stwardnienia rozsianego. W przypadku nagłego rozmazania lub podwójnego widzenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
 • Jeśli masz niewielkie rozmycie, które pojawia się i znika, może to oznaczać po prostu zmęczenie, nadmierne narażenie na światło słoneczne lub zmęczenie oczu.
 • Jednak nagłe lub ciągłe zmiany w widzeniu, takie jak rozmycie, podwójne widzenie, widzenie w tunelu, martwe pola, aureole lub ciemność widzenia mogą być oznakami poważnej choroby oczu lub innego problemu zdrowotnego.
 • W przypadku nagłych zmian w widzeniu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem okulistą.

Wiadomości o rozmytej wizji

Nawet łagodne pogorszenie widzenia może postawić cię w niekorzystnej sytuacji życiowej

Nowe badania pokazują, że to, jak dobrze widzisz, może wpłynąć na twoją pozycję społeczną, zdrowie i szanse życiowe. W rzeczywistości, nawet osoby z umiarkowanym upośledzeniem widzenia mogą być narażone na wyższe ryzyko bezrobocia, ubóstwa i problemów ze zdrowiem psychicznym, wynika z nowych badań opublikowanych online w JAMA Ophthalmology w lipcu 2016 r.

Czy jesteś przegrany, jeśli potrzebujesz okularów? Oczywiście nie! Ale czasami społeczeństwo traktuje nas niesprawiedliwie dla naszych niedoskonałości.

Istnieje wiele badań pokazujących, że ślepota i inne formy poważnych zaburzeń widzenia korelują z pozycją społeczno-ekonomiczną. Ale do niedawna epidemiolodzy nie zdawali sobie sprawy, że nawet powszechne, łagodne zaburzenia wzroku mogą wpływać na pozycję społeczną, a także na zdrowie i szanse życiowe.

Naukowcy ocenili dane z 112.314 ochotników w Anglii i Walii, którzy mieli wizję obejmującą całe spektrum ostrości. I odkryli, że kluczowe wskaźniki pozycji społecznej były niezależnie związane z widzeniem w gradiencie w różnych kategoriach ostrości.

Upośledzenie funkcji wzrokowej z jakiejkolwiek przyczyny było związane z niekorzystnymi skutkami społecznymi i zaburzeniem zdrowia ogólnego i psychicznego.

W rzeczywistości nawet prawie normalne widzenie, które może nie zostać wykryte bez badania wzroku, ma namacalny wpływ na jakość życia. – AH

You might be interested:  Na Co Można Mieć Uczulenie Pokarmowe?

Astygmatyzm, nieostre widzenie

Astygmatyzm jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn słabego wzroku. Najczęściej osoby chore na astygmatyzm, również noszą okulary korekcyjne dla krótkowidzów lub dalekowidzów.stygmatyzm przejawia się u osób, które mają deformację rogówki oka lub soczewki.

Te części oka u osoby zdrowej powinny być kuliste, co pozwala elementom optycznym znajdować się w położeniu symetrycznym względem osi oka miarowego. Zdeformowana rogówka lub soczewka wywołuje powstawanie nieostrego obrazu.

Pacjenci, skarżący się na astygmatyzm, widzą dokładnie tylko część linii, natomiast pozostałość obrazu dla nich jest rozmyta.

Astygmatyzm rogówki wpływa na jakość wzroku w większym stopniu, aniżeli astygmatyzm soczewki. Przyczyną tego jest większa moc optyczna rogówki.

Okulary korekcyjne lub soczewki korekcyjne są niezbędne dla osób, które zauważą u siebie następujące objawy: częste mruganie, mrużenie oczu, tarcie oczu, bóle głowy (szczególnie w części czołowej), zakłócenie widzenia zarówno bliskich obiektów, jak i dalekich. Osoby, cierpiące na astygmatyzm, mogą także przekrzywiać głowę. Symptomy te są wynikiem próby ogniskowania obrazu, co jest bardzo trudne dla osób o takim schorzeniu oczu.

Wczesne Rozpoznanie

Bardzo ważnym jest wczesne rozpoznanie astygmatyzmu, które pomoże uniknąć poważnych powikłań wzroku, na przykład zeza. Największe szanse na odpowiednią korektę astygmatyzmu mają dzieci do 3 roku życia.

Jeżeli zauważysz u siebie któryś z powyżej wymienionych symptomów, należy udać się do okulisty i wykonać kompleksowe badania. Badania te pozwolą tobie dobrać właściwe szkła korekcyjne.

Do badania astygmatyzmu używane są takie przyrządy jak keratoskop i oftalmometr Jawala.

Keratoskop, wynaleziony przez Placido, jest narzędziem okulistycznym o kształcie krążka, na którym usytuowane są naprzemiennie białe i czarne okręgi. Celem tego badania jest sprawdzenie odbić tych okręgów na rogówce oka pacjenta.

Odpowiednie szkła korekcyjne nie mogą być dobrane bez obserwacji oczu za pomocą oftalmometra Jawały, inaczej nazywanego keratometrem. Ten przyrząd pomaga zmierzyć zarówno oś niezborności oka jak i jego stopień niezborności.

Astygmatyzm również może być zbadany przy użyciu nowoczesnej metody wideokeratografii komputerowej, która również stosuje keratoskop Placido. Badanie to jest bardziej kompleksowe, ponieważ umożliwia ono uzyskać przekrój powierzchni rogówki oka. Wideokeratografia komputerowa także oferuje mapę wartości cyfrowych krzywizn badanej rogówki, a także barwną mapę rogówki.

Niestety, szkła korekcyjne nie zawsze są w stanie doskonale zniwelować wadę, wywołaną astygmatyzmem. W takich przypadkach zastosowana może być korekcja laserowa, która poprawia kształt rogówki. Cienka rogówka oka również może być poddana terapii laserowej. Wówczas rogówka uzupełniana jest poprzez metodę, nazywaną cross-linkingiem.

Uwaga na zagrożenia

Zarówno brak leczenia zaawansowanego astygmatyzmu, jak i nieudana korekcja laserowa, może pogorszyć stan wzroku. Pogorszenie stanu przejawiać się może bólem głowy, szybkim zmęczeniem podczas pracy na komputerze i kierowaniem samochodu, zapaleniem części oka, na przykład, brzegów powiek lub spojówek.

Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia

Jeżeli pacjent woli szkła korekcyjne od korekcji laserowej, należy je dobrać bardzo precyzyjnie. Najczęściej w celu poprawy widzenia u cierpiących na astygmatyzm wykorzystywane są okulary korekcyjne o szkłach cylindrycznych.

Osoby, które nie przepadają za noszeniem okularów, przy astygmatyzmie najczęściej używają miękkich soczewek torycznych. Czasami jednak takie soczewki korekcyjne nie mogą być zastosowane, szczególnie w przypadku znacznych zniekształceń powierzchni rogówki. Wówczas wadę wzroku należy korygować za pomocą soczewek twardych.

Zaćma: 5 pytań, które najczęściej zadają osoby czekające na zabieg. Co robić, gdy świat zaczyna szarzeć i blednąć

Nie, tylko część osób po 50. roku życia ma zaćmę. Rzeczywiście z wiekiem u człowieka dochodzi do twardnienia soczewki w oku. Ale to, kogo choroba dotknie i jak bardzo zaburzy jego widzenie, jest sprawą bardzo indywidualną.

Wiele zależy od naszych predyspozycji genetycznych, rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia. Zmętnienie soczewki w oku może być również spowodowane przyjmowanymi przez lata lekami, np. steroidami, środkami stosowanymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów – to tzw. zaćma polekowa.

Istnieje też zaćma pourazowa – powstaje na skutek urazów oka lub głowy, np. odniesionych w dzieciństwie.

 • Zdarza się także zaćma wrodzona, gdy dziecko rodzi się z mętną soczewką lub soczewka mętnieje w wieku kilku lub kilkunastu lat.
 • Zaćma może być też obwodowa lub centralna – zmętnienie postępuje od środka soczewki na zewnątrz lub od jej krańców do środka.
 • Choroba zazwyczaj zaczyna się w jednym oku, ale potem najczęściej pojawia się też w drugim.

Częściej dotyczy kobiet. Przypuszcza się, że winne są hormony. Pojawianie się choroby około 50. roku życia pokrywa się u kobiet z okresem menopauzy. Wśród mężczyzn szczególnie narażeni na zaćmę są hutnicy czy piloci. Czynnikiem ryzyka są też choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca.

Ma też znaczenie kolor oczu. Osoby z brązowymi oczami częściej dotyka zaćma.

Nie, zaćma tak nie powstaje. Rzadko zdarza się, że pacjent przestaje widzieć w ciągu kilku dni. Prawdopodobnie w takich przypadkach zaćma rozwijała się od boku oka, czyli od części obwodowych ku środkowi pola widzenia.

Takie objawy choroby miała osoba, która gorzej widziała w słońcu, wieczorem, jakby przez brudną szybę, ale nie zwracała na to uwagi. Ostrość widzenia można stracić wtedy nagle, gdy zmętnienie soczewki dotrze do środka oka.

Pierwsze objawy zaćmy to najczęściej złe widzenie kolorów. Zaczynają one blednąć i szarzeć. Gorzej widzimy pod słońce. Przy zaćmie centralnej zaczynamy widzieć jak przez brudną szybę.

U różnych ludzi choroba może dawać odmienne objawy. Może się też pogorszyć ostrość widzenia na odległość. Widzenie na odległość jest zamglone. Zdarza się też podwójne widzenie.

Patrzenie w nocy na źródło światła może dawać odczucie oślepienia, a tekst podczas czytania i pisania staje się rozmazany. Niektórym mogą łzawić oczy. Ważne jest, by na czas wyłapać rozwój zaćmy. Dlatego warto po 40.

roku życia raz do roku odwiedzić okulistę. Jeśli w rodzinie były przypadki tej choroby – nawet dwa razy w roku.

W zaćmie na skutek zmętnienia soczewki w oku obraz staje się coraz bardziej blady i rozmyty Fot. Shutterstock

W przypadku zaawansowanej choroby pacjent bardzo słabo widzi. Rozróżnia, że są miejsca, gdzie jest jaśniej, widzi kontury, dostrzega ruch. I tylko tyle.

Chirurg nacina rogówkę – cięcie ma długość dwóch milimetrów. Chora soczewka zostaje rozbita za pomocą ultradźwięków i delikatnie usunięta.

W jej miejsce – za pomocą specjalnego aplikatora – okulista wkłada elastyczną, zwiniętą w rulonik, sztuczną soczewkę, która już w oku przyjmuje właściwy kształt. Rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, nie trzeba zakładać żadnych szwów. Ta metoda operowania zaćmy to fakoemulsyfikacja.

Nowatorskie urządzenia do fakoemulsyfikacji pomagają chirurgowi utrzymać w czasie operacji stałe, jak najniższe ciśnienie w oku. To ważne dla ochrony nerwu wzrokowego, a więc szczególnie dla pacjentów, którzy oprócz zaćmy chorują na jaskrę.

Nowoczesnym sposobem leczenia jest operacja z użyciem lasera femtosekundowego. Dokładnie zaprogramowany laser zastępuje skalpel i częściowo rękę chirurga. Nacina rogówkę, oddziela zmętniałe części soczewki od pozostałej tkanki i je rozbija.

Po tym, podobnie jak przy tradycyjnej fakoemulsyfikacji, chirurg usuwa rozdrobnioną zaćmę. Femtosekunda to biliardowa (10 do minus 15) część sekundy. Laser femtosekundowy wytwarza impulsy światła trwające kilka do kilkudziesięciu femtosekund, stąd jego nazwa.

Ta nowoczesna technologia pozwala na jeszcze większą chirurgiczną precyzję. Operacja jest delikatniejsza i bezpieczniejsza dla tkanek oka pacjenta.

Zaleca się, by pacjent pojawiał się w szpitalu w dniu zabiegu na czczo (lub nie jadł przynajmniej cztery-sześć godzin przed). Nie powinno się pić kawy, alkoholu i innych napojów, które podnoszą ciśnienie krwi.

Kobiety powinny przyjść na operację bez makijażu. Odradza się także używanie innych kosmetyków, zwłaszcza drażniących skórę (tonik na bazie kwasów, peeling).

W niektórych szpitalach zaleca się wygodne ubranie, tak żeby łatwo można się było rozebrać do połowy. Wtedy pacjent otrzymuje jednorazowy fartuch flizelinowy i idzie na salę operacyjną.

Jeśli nie czujemy się dobrze, jeszcze w dniu operacji zabieg może zostać odwołany. Przeszkodą jest poważna choroba. Wtedy po prostu nie stawiamy się w szpitalu.

Ale okulista może zdecydować, że nie będzie operował, nawet jeśli tylko kaszlemy.

Gwałtowny ruch głową podczas kaszlnięcia może spowodować, że niechcący poważnie zrani operowane oko. Przeszkodą może być też wystąpienie infekcji wirusowej.

Dzisiaj zabieg usunięcia zaćmy jest najczęściej bezbolesny. Możemy w jego trakcie i tuż po nim czuć lekki dyskomfort, ale nie powinien doskwierać ból. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest w formie kropli. Zabieg trwa bardzo krótko, bo ok. 15-30 min, i coraz częściej nie wymaga pobytu w szpitalu.

U wielu osób już w pierwszy dzień po operacji następuje poprawa widzenia. Ale musimy pamiętać, że nie u wszystkich dzieje się to tak z dnia na dzień. Okres gojenia może trwać nawet sześć tygodni. W tym czasie pojawić się mogą różne objawy, np. nieostre widzenie, dyskomfort, wrażenie ciała obcego w oku i zaczerwienienie. Proces gojenia jest procesem dynamicznym.

You might be interested:  Ciało obce w uchu

Podczas powrotu z kliniki lub szpitala do domu warto mieć wsparcie drugiej osoby. Głównie dlatego, że na operowanym oku założony jest opatrunek uniemożliwiający widzenie. Szczególnie ważne jest to dla osób, które nie widzą dobrze również na drugie oko.

Nie można z opatrunku zrezygnować, ponieważ odgrywa on ważną rolę w leczeniu – chroni przed potencjalnymi urazami i zanieczyszczeniami.

Niektórzy specjaliści pozwalają pacjentom zdjąć opatrunek tuż po przyjeździe do domu, inni zalecają zaczekać z tym do pierwszej wizyty kontrolnej.

– Najlepiej, by po operacji pacjent pojawił się u okulisty przynajmniej trzy razy. Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć w pierwszej dobie po zabiegu.

Kolejna – mniej więcej siedem do dziesięciu dni po operacji. A ostatnia – miesiąc po zabiegu. Na wizytach leczenie jest modyfikowane w zależności od stanu oka – mówi lek. med.

Anna Siemiątkowska, okulistka z Kliniki Okulistycznej „Optegra”.

I dodaje: – W okresie pooperacyjnym pacjent musi stosować krople zapobiegające powstaniu stanu zapalnego. Jedne mają w składzie antybiotyk i powinny być zakraplane od 7 do 14 dni. Kolejne niezbędne krople to kortykosteroidy i trzeba przyjmować je przez okres dwóch do czterech tygodni.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne rekomenduje też stosowanie przez cztery tygodnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Niektórzy pacjenci muszą również brać lek obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe, ponieważ po zabiegu może dojść do przejściowego wzrostu ciśnienia.

Z czasem ono mija, dlatego tego leku nie stosuje się najczęściej długo.

Krople podaje się do worka spojówkowego na siedząco. Należy odchylić głowę i patrzeć w sufit. Potem odchylić dolną powiekę, ściągając ją palcem wskazującym w dół, do policzka. Następnie spojrzeć w górę i wycisnąć jedną (nie dwie lub trzy!) kroplę leku. Najlepiej zamknąć oko i przycisnąć je w kąciku, ale uważać przy tym, by nie uciskać samej gałki ocznej.

– Trzeba pamiętać, by przed zakraplaniem leków umyć ręce. Istotne jest też, by jedna kropla nie wypłukała drugiej, dlatego trzeba pamiętać, by robić odstępy 5-10-minutowe pomiędzy lekami, czyli zastosować najpierw np.

krople z antybiotykiem, później odczekać 10 min i zastosować te mające w składzie kortykosteroidy. Do kolejności wkraplania leków nie przywiązujemy wagi. Pacjent może sobie wybrać, które krople zastosuje jako pierwsze.

Ważniejsze jest regularne dawkowanie i stosowanie się do zaleceń na karcie wypisowej – przestrzega okulistka.

Krople trzeba najczęściej po zabiegu stosować kilka razy dziennie. Niektórzy pacjenci muszą to robić cztery-pięć razy dziennie, inni nawet co dwie godziny. To sprawa indywidualna.

Na wizytach kontrolnych okulista sprawdza ostrość wzroku, prosząc o odczytanie liter na tablicach Snellena. Bada również ciśnienie wewnątrzgałkowe. A za pomocą lampy szczelinowej (biomikroskopu) ocenia strukturę przedniej części oka. Urządzenie to pozwala mu obejrzeć, jak się goi oko, i zauważyć ewentualnie tworzące się zapalenie.

– Jeżeli pacjent na ostatniej wizycie nadal widzi niewyraźnie, a w przednim odcinku oka nie stwierdziliśmy patologii, to sprawdzamy, czy przyczyną złego widzenia nie są choroby widoczne na dnie oka, np. problemy z plamką żółtą – komentuje specjalista okulistyki Anna Siemiątkowska.

I dodaje: – Jeśli podczas leczenia jakiś objaw zaniepokoi pacjenta, np. będzie czuł silny ból oka lub zauważy pogorszenie widzenia, to warto, by nie czekał do kolejnej wizyty kontrolnej, tylko jak najszybciej zgłosił się do okulisty. Mogą to być objawy wymagające pilnej modyfikacji dotychczasowego leczenia.

By nie doprowadzić do infekcji oka, po zabiegu trzeba się powstrzymać od dotykania, drapania i tarcia oka. Na spacery najlepiej wychodzić w okularach przeciwsłonecznych, by chronić oko przed zabrudzeniem.

Okulary mogą też być przydatne ze względu na pojawiającą się u niektórych osób po zabiegu zwiększoną wrażliwość na światło.

– Należy też unikać nadmiernego nasłonecznienia i sauny, a także kąpieli w basenach i zbiornikach wodnych. Do miesiąca po zabiegu zabroniony jest też intensywny wysiłek fizyczny.

W trakcie leczenia trzeba także zrezygnować z dźwigania i schylania się ze względu na możliwość przesunięcia się wszczepionej soczewki czy też ryzyko odwarstwienia siatkówki. Pacjenci mają problem z wdrożeniem tych zasad w życie codzienne. Zastanawiają się np., jak umyć głowę bez schylania się.

Radzą sobie w różny sposób: jedna z moich pacjentek kupiła sobie na czas leczenia myjkę fryzjerską, a inny pacjent zakładał kołnierz ortopedyczny na szyję, by pamiętać o zakazie – opowiada okulistka.

I dodaje: – Nie wolno również uciskać oka, co nie jest łatwą sztuką zwłaszcza w nocy, mimo zaleceń, by nie spać po stronie operowanego oka. By uniknąć przypadkowego uciśnięcia podczas snu, można nakleić plastrami na oko specjalnie do tego przeznaczoną osłonkę. Jest ona dopasowana do nosa i oczodołu.

Po opuszczeniu szpitala okuliści pozwalają na ogół pacjentom stosować okulary sprzed zabiegu.

Jeśli jednak wszczepiono nam soczewkę, która w znacznym stopniu koryguje wadę wzroku, jaką mieliśmy w operowanym oku, wówczas zalecana jest wymiana szkła korekcyjnego w okularach na zerowe.

Całkiem nowe okulary uwzględniające zmianę widzenia na skutek operacji dobierane są dopiero wtedy, gdy oko się zagoi. Po standardowym zabiegu usunięcia zaćmy, czyli metodą małego cięcia, trwa to ok. sześciu tygodni.

Osoby cierpiące poza zaćmą na inne choroby oczu, np. jaskrę, lub mające problemy z plamką żółtą muszą pamiętać, że operacja usunięcia zaćmy pozwoli jedynie wyeliminować objawy wywoływane przez zmętniałą soczewkę, czyli m.in. efekt „zamglonej szyby”. Operacja nie usunie pozostałych problemów z widzeniem wywołanych przez inne choroby.

Życzysz sobie więcej zdrowia? Zapisz się na nasz newsletter ‘Bądź zdrów!’

Zaburzenia widzenia – skąd się biorą, jakie diagnozowane są najczęściej i jak wygląda ich leczenie?

Oczy to bardzo delikatna struktura. Bardzo łatwo je uszkodzić, jednak większość z nas nie przykłada większej wagi do tego jak pracują i co im szkodzi. Części problemów czy zaburzeń wzroku można uniknąć, wystarczy pamiętać o higienie wzroku (tj.

dbanie przede wszystkim o to, aby nie narażać oka na ciągłe patrzenie w ekran monitora, telefonu komórkowego czy telewizora, uprawiać sport – najlepiej na świeżym powietrzu, aby oko mogło ‘ćwiczyć’ patrzenie w bliż i dal) oraz nie lekceważyć niepokojących sygnałów i regularnie badać wzrok.

Jeśli problem pojawia się nagle – chory w jednej chwili ślepnie, widzi podwójnie, obrazy są rozmyte, pojawiają się mroczki, jasne rozbłyski, zanika bocznego pola widzenia, a dodatkowo pojawia się ostry ból – może to sugerować atak jaskry, zapalenie nerwu wzrokowego lub niedokrwienie oka. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

 • Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka

Oba schorzenia wywołują nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka. Bardzo często pojawia się także ból głowy rozmyte widzenie.

 • Zwyrodnienie plamki żółtej

Do najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia należą nagłe lub stopniowe pogorszenie się wzroku. Zniekształcenie i znaczne ściemnienie obrazów, zwłaszcza podczas czytania.

Dodatkowo w centralne pole widzenia może stać się puste, a linie proste zaczną być widoczne jako pofalowane. Schorzenie daje o sobie znać zazwyczaj u osób po 55. roku życia.

Najlepsze efekty daje w tym przypadku leczenie laserowe.

Odwarstwienie siatkówki towarzyszą mroczki, świetlne rozbłyski i zanik bocznego pola widzenia. Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę zazwyczaj konieczny jest zabieg operacyjny.

Zaćma to zmętnienie soczewki oka. W pierwszej kolejności pojawia się zamglone widzenie i biała plamka widoczna na źrenicy oka. W leczeniu zaćmy najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.

 • Nadwzroczność i krótkowzroczność

Rozmyte obrazy i ból głowy, który pojawia się przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się stosunkowo blisko może oznaczać nadwzroczność.

Aby naprawić wadę koniczne jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. W sytuacji, gdy rozmyte wydają się być przedmioty, które znajdują się daleko mówi się wtedy o krótkowzroczności.

Przypadłość także można, a nawet trzeba skorygować odpowiednimi okularami.

Do zaburzeń widzenia bardzo często dochodzi wskutek uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak bezpośrednie – gałki ocznej. Jeśli w oku znajduje się ciało obce czasem można usunąć je samodzielnie, jeśli nie jest to możliwie konieczna jest wizyta u okulisty.

Problemy ze wzrokiem bardzo często towarzyszą innym schorzeniom. W rupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które zmagają się:

 • nadczynnością tarczycy – w ich przypadku niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, ocieplenie skóry i przyspieszeniem akcji serca oraz migrena z obecnością plamek świetlnych i mroczków przed oczami.
 • cukrzycą – retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka,  to jedno z najczęstszych powikłań u osób chorujących na cukrzycę. Jakiekolwiek zaburzenia związane ze wzrokiem w ich przypadku powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie może dojść do całkowitej utraty wzroku. Zaniepokoić powinny szczególnie słabe widzenie w nocy, nieostre obrazy, przy przechodzeniu z jasnego pomieszczenia do ciemnego (i na odwrót), tworzenie się nowych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki lub tęczówki oraz obrzęk siatkówki.

Ponieważ retinopatia cukrzycowa pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje konieczne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 raz w roku odwiedzały lekarza okulistę i badały wzrok.

Bardzo często zaburzenia wzroku mają związek z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej oraz ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym. Zmiany te mogą powodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a nawet utratę wzroku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *