Nudności – jakie są przyczyny nudności?

Mdłości w ciąży to jeden z pierwszych jej objawów. Jeśli starasz się zajść w ciążę albo przynajmniej tego nie wykluczasz, poranne nudności będą przesłanką do zrobienia testu ciążowego. Z kolei zgaga dotyka kobiety w zaawansowanej ciąży.

Jakie są ich przyczyny i co najważniejsze – jak z nimi walczyć? Sprawdź! 

Mdłości w ciąży dotykają ok. 50% przyszłych mam. Z jednej strony to całkiem sporo, z drugiej masz dużą szansę na ich uniknięcie. Nie ma 100% pewności, co jest powodem mdłości w pierwszym trymestrze ciąży.

Najprawdopodobniej są skutkiem wydzielania zwiększonej ilości hormonów, takich jak hCG, LH, progesteronu i estrogenów. Nie pomaga także wyostrzony węch oraz stres związany z nowym stanem. Niektóre hormony działają rozluźniająco na układ pokarmowy i spowalniają jego pracę, co skutkuje m. in.

nadmiarem kwasu żołądkowego, a w dalszej kolejności mdłościami i wymiotami.

Mdłości odczuwalne są mniej więcej od 6. do 12. tygodnia ciąży, ale może się zdarzyć, że męczą kobietę aż do porodu. Tak dzieje się zwłaszcza przy ciążach bliźniaczych. Jednak bez obaw – ciążowe nudności nie są niebezpieczne dla matki ani dla dziecka, są po prostu nieprzyjemne.

Istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się mdłości w ciąży albo chociaż je zminimalizować:

●  Picie dużej ilości płynów

W ciąży powinnaś pić dziennie ok. 2-3 litry płynów (liczą się także zupy). Picie rozrzedza kwasy żołądkowe i pomaga zlikwidować uczucie tzw. ssania w żołądku. Najlepiej pić wodę niegazowaną, lekkie herbaty, niesłodzone kompoty, napar z imbiru.

●  Regularne jedzenie, jedzenie rano

Mdłości najsilniejsze są rano, zanim wstaniesz z łóżka. Potęguje je głód oraz gwałtowne ruchy. Dlatego też zanim wstaniesz zjedz coś małego i lekkostrawnego: może to być biszkopt, wafel ryżowy banan. Ważne, żebyś zjadła niemal na leżąco, więc przygotuj przekąskę wieczorem albo poproś o nią partnera. Dopiero po zjedzeniu wstań powoli i zjedz pełne śniadanie.

W ciągu dnia jedz regularnie, nie doprowadzaj do uczucia silnego głodu, ponieważ może on spotęgować mdłości.

●  Sięgaj po migdały i imbir

Migdały oraz imbir mają właściwości przeciwwymiotne. Miej pod ręką paczkę migdałów i zjadaj kilka sztuk co 2-3 godziny. Popijaj napary z imbiru i napoje z jego dodatkiem (mowa o korzeniu, nie wersji sproszkowanej).

●  Ruszaj się

W miarę możliwości staraj się być aktywna. Spacer, joga, basen – ruch poprawia trawienie i samopoczucie, działa też odstresowująco.

●  Unikaj nieprzyjemnych zapachów

Jeśli jesteś nadwrażliwa na zapachy, unikaj tych przykrych.

Kiedy przyszła mama upora się już z mdłościami, często zaczyna męczyć ją zgaga. Pojawia się ona w II i III trymestrze ciąży, a częściowo odpowiadają za nią ci sami „winni”, co za mdłości ciążowe, czyli hormony. Tym razem progesteron i rozluźniająca relaksyna.

Progesteron też działa rozluźniająco, przede wszystkim na mięśnie przełyku i sprawia, że powstaje szczelina, przez którą kwasy żołądkowe mogą przedostać się wyżej.

  Dodatkowo w tym okresie macica naciska na żołądek, co powoduje, że kwas żołądkowy łatwiej dostaje się do przełyku, powodując charakterystyczne pieczenie.

Zgaga w ciąży może być potęgowana przez wiele czynników, jak choćby uciskające ubranie, a nawet schylanie się! Zgagi trudno uniknąć, ale są sposoby pozwalające ją zmniejszyć. 

Podstawowym sposobem na unikanie i zmniejszanie zgagi w ciąży jest rozsądna dieta. Zbyt obfite posiłki rozpychają żołądek i ułatwiają wydobywanie się z niego treści pokarmowych.

Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw: kotletów, karkówki, żeberek, bigosu.

Na czas po porodzie niech poczekają też mocno przyprawione dania kuchni indyjskiej czy tajskiej, dania z dodatkiem glutaminianu sodu, kofeina i cytrusy.

 • Pamiętaj też o ty, żeby:
 • ●  jeść spokojnie, dokładnie żując każdy kęs,
 • ●  unikać napojów gazowanych,
 • ●  jadać potrawy doprawione świeżym imbirem, migdały,
 • ●  pić kefir albo mleko (jeśli możesz),
 • ●  zastąpić czarną herbatę rumiankiem.

Możesz również przygotować sobie napar z siemienia lnianego. Jego zmielone nasiona pod wpływem wody nabierają gęstej, żelowej konsystencji i tworzą swoistą ochronę na ścianie przełyku. 1-2 łyżeczki siemienia zalej ok. 100 ml wrzącej wody i wypij, kiedy wystygnie.

Pomoże Ci także sól Vichy dostępna w aptece bez recepty. Ma postać musujących tabletek i zobojętnia kwaśną treść żołądka. Wypijaj ją po większych posiłkach.

Podobnie jak w przypadku mdłości, które być może dokuczały Ci w poprzednich tygodniach ciąży, dbaj o to, żeby odpowiednio dużo pić, jedz regularnie niewielkie porcje, a dzień zaczynaj od zjedzenia czegoś lekkiego.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i zgaga w ciąży bardzo Cię męczy, zgłoś ją swojemu lekarzowi. Istnieją lekarstwa dla kobiet w ciąży, które przyniosą Ci ulgę. 

Mdłości

O mdłościach mówi się, że są często pierwszą oznaką zajścia w ciążę. Objaw ten zazwyczaj pojawia się bowiem około czwartego tygodnia ciąży.Znane nam statystyki mówią, że nawet 90% kobiet w ciąży odczuwa mdłości. Różnią się one nasileniem, aczkolwiek w wielu przypadkach bywa tak, że towarzyszą im wymioty.

Przyczyny mdłości w ciąży

Istnieją trzy grupy przyczyn mdłości. Są to zmiany hormonalne, zwolnione tempo przemieszczania się treści pokarmowych do żołądka oraz czynniki psychologiczne.

Kiedy występują mdłości

Nudności występują zazwyczaj z samego rana, na czczo. Z powodu pory dnia, określa się je mianem „porannych”. Jednakże jak pokazują statystyki odczuwanie mdłości nie ogranicza się tylko do poranka, ale rozkłada się na cały dzień u 90% kobiet.

Mdłości towarzyszą kobietom zazwyczaj aż do 18. tygodnia ciąży. Swoje największe nasilenie osiągają średnio w dziewiątym tygodniu ciąży. Istnieją jednak odstępstwa od normy.

I tak, 5% kobiet odczuwa nudności sporadycznie, ale przez cały okres trwania ciąży.

Same nudności należą do objawów nieszkodliwych dla matki i płodu. Jak się bowiem okazuje, umiarkowane mdłości oraz wymioty powodują, że płód jest mniej narażony na obumarcie. Także w przypadku występowania umiarkowanych nudności, nie ma konieczności konsultacji z lekarzem. Można wtedy korzystać z domowych sposobów, które pomagają ograniczyć lub po prostu przetrwać nudności.

Kiedy nudności mogą nas zaniepokoić

Są natomiast objawy powiązane z nudnościami, które powinny nas zaniepokoić i przy których powinniśmy umówić się do lekarza.

Należy zgłosić się do specjalisty jeżeli z mdłościami i wymiotami pojawiają się:ból brzucha lub ból w obrębie miednicy,skurcze,utrata powyżej trzech kilogramów masy ciała,objawy odwodnienia (przejawiające się rzadkim oddawaniem moczu, jego ciemnym zabarwieniem oraz zawroty głowy),powtarzające się wymioty, które trwają ponad 12 godzin,wymioty z krwią.

Sposoby na mdłości w czasie ciąży

W przypadku występowania niegroźnych mdłości warto skorzystać z domowych sposobów, które złagodzą ten nieprzyjemny objaw.

W przypadku porannych mdłości zaleca się, by jeszcze przed wstaniem z łóżka ciężarna zjadła małą przekąskę. Najlepiej przygotować ją poprzedniego dnia i położyć na stoliku nocnym. Przekąską tą może być np. banan. Najlepiej popić go ciepłą herbatą. Po posiłku zaleca się,pozostanie w łóżku jeszcze jakieś 15 minut.

Wskazane jest spożywanie częstych ale małych posiłków ­nawet 6 w ciągu dnia. Zarówno przejadanie, jak i dopuszczanie do silnego głodu, może prowokować występowanie mdłości (znaczny spadek poziomu cukru we krwi może wywoływać nudności).

Dieta ciężarnej powinna być bogata w witaminę B6, która skutecznie zapobiega mdłościom oraz łagodzi odruchy wymiotne. Znaczne jej źródła dostępne są m.in. w:

ziemniakach,marchewce,bananach,chudym mięsie,orzeszkach ziemnych,fasolce.

W ciąży kobieta powinna przyjmować dużo płynów – najlepiej wody. Picie wody osłabia odruch wymioty oraz w przypadku wystąpienia wymiotów zapobiega odwodnieniu.

Inne napoje korzystne dla ciężarnych to naturalne soki warzywne i owocowe i melisa (działa uspokajająco nie tylko na umysł ale też na żołądek). Wykluczyć powinno się słodkie soki, nektary i napoje oraz mocną herbatę i kawę.

Przeciwwymiotnie działa imbir, który można spożywać w różnych postaciach jako dodatek do dań, napoi oraz na surowo.

Aby uniknąć mdłości z diety powinny zniknąć pikantne i bardzo tłuste dania, które podrażniają i nadmiernie obciążają układ pokarmowy oraz unikać zapachów, które wywołują odruchy wymiotne. W tym celu warto często wietrzyć mieszkanie.

You might be interested:  Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit?

Nie należy zapominać, że umiarkowana aktywność fizyczna i ćwiczenia dopasowane do potrzeb ciężarnej również korzystnie wpływają na układ trawienny, poprawiając perystaltykę jelit.

Nudności – przyczyny i domowe sposoby na mdłości

Nudności, które występują po jedzeniu, mogą wskazywać na różne dolegliwości pokarmowe, takie jak:

 • przejedzenie – zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia sprawia, że czujemy się ociężale, sennie i możemy mieć mdłości
 • zatrucie pokarmowe – pojawia się silny ból brzucha, nudności, często biegunka
 • jelitówka – popularna choroba, która szczególnie często występuje w wieku dziecięcym, dodatkowo pojawiają się osłabienie, gorączka, biegunka
 • nieżyt jelita – pojawia się mocny ból brzucha i mdłości
 • zapalenia wyrostka robaczkowego – oprócz mdłości odczuwa się też mocny ból brzucha
 • zatrucie alkoholowe – po wypiciu dużej dawki alkoholu pojawia się tak zwany “kac”. Oprócz wymiotów i nudności występuje ból głowy, osłabienie, ból brzucha, odwodnienie
 • wrzody żołądka lub dwunastnicy – w tym przypadku nudności zazwyczaj pojawiają się na czczo, a ustępują po zjedzeniu posiłku. 

Niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak przejedzenie czy lekki zatrucie, ustępują samodzielnie w krótkim czasie. Inne, jak zapalenie wyrostka czy wrzody, wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Nudności mogą mieć źródło w dolegliwościach i chorobach ośrodkowego układu nerwowego jak:

 • krwotok śródczaszkowy – pojawia się też zaburzenie świadomości i silny ból brzucha
 • urazy głowy – nudności są znakiem tego, że doszło do poważnego urazu, należy udać się na SOR
 • infekcje układu nerwowego – stany zapalne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego powodują nudności
 • migrena – nudności często poprzedzają ostry ból głowy
 • choroba lokomocyjna – nudności i wymioty pojawiają się podczas jazdy samochodem lub innym środkiem transportu. Jest to choroba niegroźna, ale bardzo uciążliwa
 • zapalenie błędnika – objawia się nudnościami, szumem, zawrotami głowy.

Choroby serca i układu nośnego, przy których mogą występować nudności, to:

 • zawał – mdłości są wynikiem drażnienia przepony w trakcie zawału, nudności występują przy zawale dolnej ściany serca
 • choroba niedokrwienna serca – dodatkowo pojawiają się wymioty, zawroty głowy, duszności i silny ból w klatce piersiowej
 • udar mózgu – oprócz nudności,występuje zaburzenia widzenia, zaburzenia ruchowe, zaburzenia mowy i niedowład. Należy jak najszybciej udać się na SOR.

Nudności mogą pojawić się także przy:

Nudności pojawiają się u wielu pacjentów po operacji w ogólnym znieczuleniu.

Wymioty i poranne nudności zwykle pojawiają się na początku ciąży i są wynikiem zmian hormonalnych. Zazwyczaj trwają od 4. do 12. tygodnia ciąży, ale niektóre kobiety cierpią na nie aż do końca ciąży.

Nudności mogą pojawiać się także przed okresem – jest to również efekt zmian hormonalnych, które następują w tym czasie.

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na nudności:

 • lekkostrawne jedzenie i niewielkie porcje – jedząc lekko i mało mamy pewność, że nie obciążymy dodatkowo organizmu i nie spowodujemy dalszych mdłości
 • Imbir wykazuje silne działanie przeciw nudnościom. Może on być przyjmowany w dowolnej formie – można pić napar imbirowy, ssać cukierki imbirowe lub plasterki świeżego imbiru. Imbir jest bezpieczny także w ciąży
 • migdały podobnie jak imbir, działają na nudności i pozwalają się ich pozbyć
 • unikanie ostrych przypraw – drażnią one żołądek i powodują dodatkowe nudności
 • picie wody – picie zimnej wody małymi łyczkami pozwala pozbyć się uczucia mdłości
 • położenie się z nogami wyżej niż głowa pozwoli oddalić uczucie mdłości

Zastosować można także środki przeciw wymiotom, które dostępne są w aptekach. Nie są one jednak zawsze polecane, należy przede wszystkim upewnić się, jaka jest przyczyna mdłości.

Nudności i wymioty mogą powodować wiele powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest odwodnienie organizmu. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby chory przyjmował dużo płynów. Wymioty mogą doprowadzić też do zachłystowego zapalenia płuc lub uszkodzenia przełyku. 

Mdłości po jedzeniu – jakie mogą być ich przyczyny?

 Nudności są zaliczane do objawów niebolesnych, niemniej jednak uznawanych przez pacjentów jako bardzo nieprzyjemne, polegające na odczuwaniu nieodpartej potrzeby zwymiotowania.

Tymczasem wymioty to fizyczne wydalenie treści żołądka poprzez usta, na skutek skurczu mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz mięśnia przepony. Nudności oraz wymioty mogą występować w sposób niezależny od siebie, jednakże zazwyczaj wymioty są poprzedzane nudnościami.

Choć z drugiej strony nie każde nudności muszą zakończyć się wymiotami. Wymioty często poprzedzane są tak zwaną fazą wstępną polegającą na pojawieniu się:

 • ślinotoku,
 • przyspieszonej akcji serca
 • potliwości.

Takie objawy mogą trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. 

Ciekawostka! Nudności i wymiotów nie powinno mylić się z ulewaniem, które jest zjawiskiem cofania się treści pokarmowej bez poprzedzających go nudności oraz bez obecności mimowolnych ruchów mięśni przewodu pokarmowego.

Część pacjentów posiada również zdolność ruminacji, czyli odruchu żucia pokarmu, który już trafił do żołądka i zostaje wypchnięty z niego z powrotem do jamy ustnej wskutek świadomego zacisku mięśni gładkich jamy brzusznej, do kilku minut po wcześniejszym połknięciu pokarmu. 

Nudności i wymioty – przyczyny 

Główne przyczyny nudności i wymiotów: 

 • leki i toksyny, np. cytostatyki, NPLZty, leki kardiologiczne, diuretyczne itp., 
 • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, 
 • nieżyty przewodu pokarmowego, np. spowodowane infekcją, 
 • nadwrażliwość pokarmowa, 
 • gastropereza – zaburzenie opróżniania żołądka, 
 • stany zapalne jamy brzusznej, np. zapalenie wyrostka, 
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego – niepokój, depresja, światłowstręt, 
 • choroby endokrynologiczne i metaboliczne, 
 • ciąża, 
 • choroby zakaźne. 

Jak zostało wspomniane wyżej, nudności mogą wywoływać wymioty, a te dzielimy na: 

 • ostre – trwające 1-2 dni, wywołane zazwyczaj zatruciami, chorobami infekcyjnymi, błędami dietetycznymi itp., 
 • przewlekłe – trwające powyżej 7 dni, które mogą stanowić objaw ciężkiej choroby przewlekłej. 

Nudności (oraz kryjące się za nim późniejsze wymioty) dzielimy na: 

 • występujące zaraz po jedzeniu – spowodowane np. zapaleniem odźwiernika lub błędem dietetycznym, 
 • występujące z opóźnieniem – mogące świadczyć o niedrożności układu pokarmowego, 
 • psychogenne – które mogą wystąpić zaraz po jedzeniu, niemniej jednak pacjenci często potrafią wstrzymać wymioty do momentu możliwości skorzystania z toalety, 
 • nudności poranne – pojawiające się zazwyczaj w ciąży. 

Na podstawie wymienionych wyżej przyczyn pojawiania się nudności i wymiotów powinniśmy pamiętać, aby nie bagatelizować żadnego symptomu chorobowego, i jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej, ponieważ nawet niewinnie wyglądający objaw może być przyczyną bardziej zaawansowanej choroby. 

W zależności od przyczyny nudności pacjent może uskarżać się na dodatkowe objawy takie jak: 

 • ogólnie rozumiany ból, 
 • ból za mostkiem, 
 • biegunka, 
 • zaparcia, 
 • gorączka, 
 • bóle mięśniowe, 
 • utrata masy ciała, 
 • zaburzenia widzenia, bóle głowy, zaburzenia świadomości, sztywności karku – są to objawy wskazujące prawdopodobnie na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, 
 • zawroty głowy i szum w uszach – możliwość uszkodzenia błędnika, 
 • zawroty głowy, suchość błon śluzowych, suchość ust, kołatanie serca, utrata napięcia skóry – możliwe odwodnienie.  

W poniższym artykule skupimy się jednak na bardziej „domowych” objawach nudności, czyli tych, które pojawiają się głównie po jedzeniu. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić? 

Nudności a ciąża

Nudności u kobiet bardzo często wiążą się z możliwością ciąży. Choć nudności ciężarnych kojarzą się raczej z porannymi dolegliwościami, to jednak objaw ten pojawiać się może w ciągu całego dnia i nasilać się właśnie po zjedzeniu posiłku. W tym przypadku pomocne mogą okazać się preparaty na bazie imbiru, który łagodzi odczuwanie nudności i może zapobiec wymiotom. 

Nudności a refluks żołądkowo-przełykowy 

Refluks to zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej, co ostatecznie nie kończy się wymiotami.

Pacjent uskarża się w takim wypadku na bóle i kłucie w żołądku, drapanie w gardle, nieprzyjemny zapach z ust i właśnie omawiane nudności, szczególnie po jedzeniu.

Refluks sam w sobie jest już kwalifikowany jako choroba przewodu pokarmowego, niemniej jednak może stanowić również objaw cięższej choroby takiej jak zapalenie żołądka, wrzody żołądka, niewydolność wątroby czy niedrożność przewodu pokarmowego. 

You might be interested:  Ozonowanie zębów – leczenie zębów ozonem – kiedy, u kogo, jak wygląda?

Refluks może pojawiać się również sporadycznie. Nie musi on wcale świadczyć o większym zaburzeniu przewodu pokarmowego. Może wystąpić w sytuacjach dosyć trywialnych, np. po przejedzeniu, spożyciu alkoholu czy spożyciu tłustego albo słodkiego posiłku.

Tego typu refluks może być poprzedzony ulewaniem oraz nudnościami projawiącymi się po jedzeniu. W takim wypadku pacjent może sięgnąć po produkty zobojętniające jak mleczka czy tabletki do ssania na bazie soli magnezowych lub soli glinu.

Należy również na jakiś czas przestawić się na dietę lekkostrawną

Mdłości a zatrucie pokarmowe 

Zjedzenie posiłku, w którym znajdowały się bakterie lub wirusy, może spowodować zatrucie pokarmowe, a wraz z nim nudności, a nawet wymioty.

Pojawiać się może również ból brzucha, biegunka, wzdęcia i uczucie przelewania w żołądku i jelitach.

W takim przypadku oczywiście najlepsza jest profilaktyka, czyli bezpieczne przechowywanie żywności i sprawdzanie stanu posiłku i daty przydatności do spożycia.  

Jeśli jednak dojdzie już do zatrucia pokarmowego, warto zastosować węgiel leczniczy, który wiąże toksyny, oraz leki rozkurczowe celem załagodzenia objawów bólowych.

Można również zastosować imbir, podobnie jak w przypadku ciężarnych, aby zmniejszyć odrzucenie nudności. Należy jednak pamiętać, aby pomiędzy przyjętym węglem a pozostałymi preparatami, jakie chcemy zastosować, albo lekami, które zażywamy na inne choroby przewlekłe, zachować odstęp paru godzin.

Dzięki temu nie dojdzie do związania leków przez węgiel w przewodzie pokarmowym i obniżenia ich skuteczność. 

Nudności a wysiłek fizyczny 

Zapewne wielu z nas przynajmniej raz słyszało, że nie należy ćwiczyć po posiłku, ponieważ możemy wówczas odczuwać nudności, a nawet doprowadzić do wymiotów. Dlaczego tak się dzieje? Podczas ćwiczeń fizycznych organizm transportuje krew, a z nią tlen i substancje odżywcze do najbardziej potrzebujących w tej chwili organów, czyli do serca, mózgu i mięśni.

Przewód pokarmowy zostaje w takiej sytuacji odcięty od dostaw krwi, przez co następuje spowolnienie rytmu trawiennego. Konsekwencją tego jest zaleganie niestrawionego pokarmu w żołądku i dwunastnicy, które wywołuje uczucie pełności, wzdęcia oraz nudności, a nawet wymioty.

Stąd też pamiętajmy, aby po jedzeniu zawsze dać organizmowi czas na strawienie posiłku, najlepiej kilka godzin. 

Mdłości po posiłku a stres 

Stres powoduje u człowieka wiele objawów. Czasem stres przewlekły może nawet prowadzić do nerwicy żołądka. (link do artykułu?) Stres prowadzi do wydzielenia w organizmie adrenaliny, co powoduje zwiększenie wydzielania kwasu żółciowego, przez co zaburza się rytm trawienny i może dochodzić do nudności, ulewań czy nawet refluksu. 

Przeczytaj również:Nerwica żołądka – jak poradzić sobie z „zestresowanym” żołądkiem?

Nudności pojawiają się często również u pacjentów ciepiących na depresję. 

Nudności i wymioty – jak zmniejszyć dolegliwości? 

W przypadku wystąpienia nudności i wymiotów należy przede wszystkim: 

 1. Wyrównać u pacjenta zaburzenia wodno-elektrolitowe. 
 2. Wdrożyć leczenie przyczynowe, czyli wprowadzić leczenie choroby, która wywołuje nudności. 
 3. W razie potrzeby wdrożyć leczenie objawowe – specjalnie użyto w tym zdaniu stwierdzenia „w razie potrzeby”, ponieważ często w trakcie zatrucia pokarmowego zaleca się nie tłumić nudności i odruchu wymiotnego, aby jak najszybciej pozbyć się toksyny z organizmu. 

W warunkach domowych w ramach doraźnego postępowania należy: 

 • jeść dietetyczne, lekkie posiłki, unikając potraw tłustych, ciężkich, zbyt słodkich lub zbyt słonych, 
 • pić chłodne, najlepiej klarowne płyny, 
 • spożywać posiłki powoli, starając się nie łykać przy tym powietrza, 
 • jeść mało, a często, 
 • wstrzymać się z aktywnością fizyczną uprawianą zaraz po jedzeniu, 
 • na czas odczuwania nudności unikać polipragmazji (stosowania wielu leków równocześnie). Takie postępowanie powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza. 

Przewlekłe wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, zaburzeń metabolicznych i zaburzeń elektrolitów, np. Hipokaliemii, co ostatecznie może skutkować zaburzeniami rytmu serca.

Nudności, refluks i wymioty mogą doprowadzić do nadżerek przełyku czy jamy ustnej, a nawet do wymiotów krwawych.

Dlatego pamiętajmy, by nie bagatelizować żadnych oznak nieprawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i konsultować dolegliwości z lekarzem. 

Źródła: 

 • Nudności i wymioty, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (4), p. 268-274 Anna Mokrowiecka, Ewa Małecka-Panas.  
 • Refluks żołądkowo-przełykowy  patogeneza, rozpoznawanie i leczenie Alergia Astma Immunologia, 1999, 4(4), 227-238, D.S. THEODOROPOULOS , R.F. LOCKEY , H.W. BOYCE JR , S.C. BUKANTZ. 
 • Nudności i wymioty w czasie ciąży, N Engl J Med 2010;363:1544-50, Jennifer R. Niebyl, M.D. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie mogą być przyczyny uporczywych mdłości i wymiotów?

Moja 70-letnia mama od ponad roku cierpi na uporczywe mdłości i wymioty w dzień i w nocy. Nie może przez to jeść. Badania wykazały duży poziom żółci. Wykryto też Helicobacter pylori. Zlikwidowano go antybiotykiem. Gastroskopia wykluczyła wrzód żołądka. Problem nie ustąpił. Mama przypuszcza, że może ma to związek ze stresem, nerwicą.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Nudności i wymioty mogą być objawem wielu chorób, w tym kilku chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeżeli wykonano gastroskopię i nie stwierdzono żadnych zmian patologicznych, można wykluczyć, że przyczyną stanowią zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, choroba wrzodowa czy choroby nowotworowe tej okolicy.

Trudno powiedzieć, co oznacza „duży poziom żółci” – czy chodzi o dużą ilość żółci w żołądku obserwowaną podczas gastroskopii, czy może w badaniach z krwi wykazano wysoki poziom bilirubiny czy innych enzymów świadczących o zastoju żółci?

Pierwsze mogłoby świadczyć o refluksie żółciowym, drugie zaś o różnych chorobach powodujących zastój żółci (choroby trzustki, dróg żółciowych itd.). Wszystkie te choroby mogą powodować nudności i wymioty, dlatego nie sposób stwierdzić, co jest przyczyną w opisanym przypadku.

Stres i nerwica oczywiście mogą powodować nudności i wymioty. Przykładem chorób psychosomatycznych są wymioty czynnościowe albo dyspepsja czynnościowa, gdzie nudności towarzyszą epizodom bólu w nadbrzuszu, nasilającego się po przyjęciu pokarmu.

Może występować także wczesne przesycanie, wzdęcia, uczucie pełności w jamie brzusznej. Inną przyczyną ww. objawów mogą być zaburzenia motoryczne przewodu pokarmowego (np. zaburzenia opróżniania żołądka – gastropareza), która często towarzyszy cukrzycy.

Wszelkie stany zapalne toczące się w obrębie jamy brzusznej (np. zapalenie trzustki, wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego) mogą powodować nudności i wymioty.

Ważne jest także wykluczenie działań niepożądanych stosowanych leków, ponieważ jest to najczęstsza przyczyna nudności i wymiotów.

Diagnostyka różnicowa jest bardzo szeroka i na podstawie informacji zawartych w pytaniu nie można ustalić rozpoznania. Należy zacząć diagnostykę od uzupełnienia podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

Nudności i wymioty mogą mieć wiele przyczyn, niekoniecznie związanych z chorobami przewodu pokarmowego. Być może trzeba będzie rozszerzyć diagnostykę o choroby innych narządów i układów, np.

choroby układu nerwowego, choroby endokrynologiczne (gruczołów dokrewnych), metaboliczne, zakaźne.

Nudności | Przyczyny i sposób zapobiegania

Cierpiący może odczuwać irytację z powodu mdłości, ale w rzeczywistości jest to bardzo przydatny mechanizm. Jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy informujący, że coś jest nie tak. Jeśli żołądek lub pierwsze odcinki jelita cienkiego uruchamiają lampki kontrolne (na przykład z powodu drażniących substancji w diecie), mogą się one objawić właśnie w postaci nudności. Dana osoba czuje się chora i wie, że musi być szczególnie ostrożna. Powinna także zadbać o to, by w przyszłości unikać produktu, który wywołał podrażnienie żołądka. W wielu przypadkach nudności zapowiadają wymioty.

Ciało zna wrażliwość przewodu pokarmowego. Aby uchronić się przed szkodliwymi czynnikami, opracowało mechanizmy usuwania zanieczyszczeń, patogenów lub nieprzyjemnych bodźców tak szybko, jak to tylko możliwe.

Z jednej strony szkodliwe treści można jak najszybciej wyeliminować z przewodu pokarmowego poprzez biegunkę, z drugiej strony mogą zostać usunięte z organizmu, zanim jeszcze wejdą w proces trawienia – poprzez wymioty.

Nudności niekoniecznie oznaczają, że zwymiotujesz. Często podrażnienie, które zaalarmuje żołądek i jelita, znika samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, uczucie dyskomfortu w żołądku może ulec szybkiemu nasileniu. Jeśli wymioty są nieuchronne, zwykle dadzą o sobie znać następującymi symptomami 15:

 • bladość na twarzy
 • nasilające się nudności
 • zimne poty
 • wzrost produkcji śliny – ciało robi to, by ochronić zęby przed żrącym kwasem żołądkowym
You might be interested:  Czy irygacja pochwy jest szkodliwa? Czy można bezpiecznie wykonywać płukanie pochwy?

Szczególnie w przypadku ostatniej oznaki, proces ten może trwać zaledwie kilka minut zanim faktycznie dojdzie do wymiotów.

Nudności i wymioty są niezbędnymi funkcjami ochronnymi organizmu. Czynniki je wywołujące i proces wewnętrzny są dokładnie koordynowane. Na przykład, jeśli poczujemy obrzydliwy zapach, nerwy węchowe nosa szybko przekazują informacje do ośrodka wymiotnego w mózgu. Jeśli nerwy w żołądku i jelicie cienkim napotkają podejrzane substancje podczas trawienia, robią to samo.

Natychmiast wysyłają sygnały nerwowe do ośrodka wymiotnego – poszkodowana osoba zaczyna się źle czuć. Jeśli pewien próg zostanie przekroczony, ośrodek wymiotny zareaguje: skoordynuje się z ośrodkiem oddechowym i układem sercowo-naczyniowym oraz wywoła gwałtowne skurcze mięśni jelit i przepony.

Zawartość żołądka i jelita cienkiego będzie tłoczona ku górze ze sporą siłą – człowiek zacznie wymiotować.

Istnieje niezliczona ilość czynników wywołujących nudności, a nawet wymioty – od łagodnych i łatwych do zredukowania aż po poważne, mogące wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej:

 • Obrzydzenie
 • Stres
 • Choroba lokomocyjna
 • kofeina, nikotyna i alkohol
 • migrena
 • zakażenia
 • zapalenie błony śluzowej żołądka
 • nietolerancja pokarmowa
 • czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak dyspepsja
 • kolki
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • zapalenie wyrostka robaczkowego

Wszystkie te czynniki i więcej są odpowiedzialne za nadejście nudności. W każdym przypadku, nudności i wymioty są oznakami, że coś złego dzieje się w organizmie. Nie ignoruj tych sygnałów ostrzegawczych.

Przewlekłe, trwałe lub nawracające nudności mają wiele przyczyn. Jedną z najczęściej wymienianych jest ciąża. Ale także alergie, nietolerancje pokarmowe, oraz zaburzenia takie, jak dyspepsja czy zespół jelita drażliwego mogą powodować nawracające mdłości.

Często występują one prosto po przyjęciu pokarmu, dlatego ludzie z przewlekłymi nudnościami rozwijają strach przed jedzeniem.

Niektórzy tracą bardzo dużo masy ciała z powodu przewlekłych mdłości, co sprawia, że mogą wyglądać anorektycznie, to nie oznacza jednak że chorują na anoreksję.

Ale przyczyny nie zawsze znajdują się w układzie żołądkowo-jelitowym. Także takie schorzenia jak choroby nerek, serca lub wysokie ciśnienie krwi również mogą powodować mdłości. Dlatego tak istotna jest konsultacja z lekarzem, jeśli nudności występują wielokrotnie.

Przewlekłe nudności rozpoznaje się, gdy następujące czynniki mają miejsce:

 • Nudności są uciążliwe (na tyle silne, że utrudniają zwykłe czynności). Występują co najmniej jeden dzień w tygodniu wraz / lub z jednym albo więcej epizodów wymiotów w tygodniu.
 • Wyklucza się wymioty, które wywołuje się samemu, a także zaburzenia odżywiania, regurgitację lub przeżuwanie.
 • W rutynowych badaniach (w tym w górnej endoskopii) nie zostały potwierdzone żadne choroby organiczne, ogólnoustrojowe lub metaboliczne, które mogłyby wyjaśnić występowanie nudności lub wymiotów.

Nudności to objaw, który może być związany z wieloma innymi symptomami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak refluks żołądkowy, odbijanie, zgaga itp.

Refluks oznacza „cofnąć się”. Mówimy o refluksie wtedy, gdy treść żołądka częściowo przepływa z powrotem do przełyku. Nudności są często związane z refluksem, ale mogą zależeć od wielu czynników i indywidualnej podatności.

Często występują problemy z mięśniem zwieracza między żołądkiem a przełykiem, ale sam refluks jest zjawiskiem do pewnego stopnia normalnym.

Wyjaśniając to najprościej: cofający się sok żołądkowy może podrażniać zakończenia nerwowe w ścianie przełyku, które wówczas przekazują sygnał do ośrodka wymiotnego. Jeśli Twoje nerwy są szczególnie wrażliwe, zareagują intensywniej.

Nudności często występują w połączeniu z innymi chorobami i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak:

 • refluks żołądkowy (jak opisano powyżej)
 • zgaga
 • odbijanie
 • dyspepsja czynnościowa
 • ucisk w żołądku
 • niestrawność
 • choroba nerek
 • zapalenie wątroby (hepatitis)
 • niewydolność serca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • guz w mózgu lub rdzeniu kręgowym

To możliwe, ale nadal niekonieczne przyczyny nudności.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na długotrwałe nudności (występują co najmniej jeden dzień w tygodniu wraz/ lub z jednym albo więcej epizodów wymiotów na tydzień), a także jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak silny ból w okolicy żołądkowo-jelitowej. Lekarze potrafią ustalić przyczynę i rozpocząć najbardziej odpowiednią dla Ciebie terapię.

Nudności występują częściej w pierwszych tygodniach ciąży. Zwykle zaczynają się około 7 i trwają do mniej więcej 20 tygodnia ciąży. Ale mogą również wystąpić później, z powodu zmiany gospodarki hormonalnej w organizmie i obciążenia macicy, od 31 tygodnia ciąży.

To może pomóc w zapobieganiu nudnościom w czasie ciąży:

 • Rozłóż posiłki w ciągu dnia, to zmniejszy ciśnienie w żołądku.
 • Pij dużo płynów i dostarczaj swojemu ciału witamin i minerałów. W przypadku nudności pomocne może być picie niegazowanej wody i herbat ziołowych, takich jak rumianek i herbata miętowa. To łagodzi uczucie osłabienia żołądka.
 • Podczas jedzenia, staraj się przyjmować mniejsze ilości pokarmu. Łatwe do strawienia są na przykład:
 • suszone owoce
 • krakersy
 • sucharki
 • banany
 • imbir

Jeśli chcesz złagodzić swoje dolegliwości za pomocą leków, zawsze przedyskutuj to najpierw z lekarzem.

Warto podjąć próbę leczenia nudności (jeśli nie mają poważnej przyczyny) za pomocą domowych sposobów.

Zmniejszenie ilości wypijanej kawy, alkoholu, kwaśnych soków, takich jak sok pomarańczowy oraz ograniczenie nikotyny może pomóc 93. Koper włoski zadziała uspokajająco na żołądek 55. Kiedy nudności powodowane są uczuciem pełności, cenne składniki kminku 39 mogą rozwiązać dolegliwości żołądkowe.

 • Marchew zawiera dużo błonnika po ugotowaniu i była stosowana w medycynie ludowej w celu wiązania toksyn w jelicie, może więc przyczynić się do szybszego zmniejszenia nudności.
 • Pomóc może picie większej ilości płynów: filiżanka ciepłej mięty, rumianku, herbaty imbirowej lub woda z plasterkiem świeżej cytryny.
 • Także świeże powietrze pomaga zwalczyć nudności – idź na krótki spacer lub otwórz okna.

Oczywiście zawsze najlepiej unikać pojawienia się nudności – jeśli znasz ich przyczyny. Nie wszystkie domowe sposoby pomogą cierpiącym na mdłości. Każdy jest inny i inaczej reaguje. Dlatego zaleca się próbować różnych środków, gdy znajdziesz właściwy sposób dla siebie, korzystaj z niego przy pierwszych oznakach nudności.

Wizyta u lekarza jest wskazana, jeśli objawy nasilają się, trwają kilka dni lub towarzyszą im inne symptomy, takie jak silny ból w okolicy przewodu pokarmowego. Opis przebiegu choroby i badania fizyczne pomagają zdiagnozować konkretną przyczynę nudności.

W dalszym leczeniu nie szukaj jedynie ulgi w objawach, ale celuj w leżące u ich podstaw przyczyny.

Kuracja lekiem Iberogast® łagodzi nudności jako objaw dyspepsji 23, 28, 45, 114, 115, 149, 187 , zwanej też niestrawnością czynnościową.

Płyn na bazie wyciągów z ziół leczniczych 5, 45, 98, 105 łagodzi nadwrażliwość nerwów żołądkowych 110, 132, 162, 163, chroni błonę śluzową żołądka 99 i normuje ruchy mięśni w obszarze żołądkowo-jelitowym 5, 130, 163.

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie.

Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami 5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Ziołowe krople Iberogast działają na różne odcinki układu pokarmowego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149 łagodzą objawy problemów trawiennych i są dobrze tolerowane 23, 28, 114, 115, 139, 149, 187.

Dowiedz się więcej

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Iberogast®.

Dowiedz się więcej

Połączenie 9 ziół leczniczych5, 45, 98, 105 użytych w leku Iberogast® zostało przebadane i opracowane w późnych latach 50 XX wieku.

Dowiedz się więcej

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *