Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórneCukrzyca to choroba XXI wieku. Lekarze twierdzą, że nawet epidemia. Bardzo dużo chorych nie wie w ogóle, że ma cukrzycę. A ona powoli osłabia nasze zdrowie. Oczywistymi objawami cukrzycy jest: niezaspokojony głód, częste oddawanie moczu, drętwienie rąk lub stóp. Okazuje się, że są jeszcze inne nietypowe objawy cukrzycy.

Cukrzyca powoduje zmiany skórne

Ciemne plamy na skórze, zwykle z tyłu szyi, na łokciach lub kostkami palców, często są wczesnymi oznakami zwiększonego poziomu cukru we krwi.

Chociaż takie plamy mogą pojawiać się również przy zmianach hormonalnych lub mogą być uwarunkowane genetycznie.

Wysoki poziom insuliny pobudza wzrost komórek skóry i melaniny, pigmentu znajdującego się w tych komórkach. I wtedy pojawiają się te ciemne plamy.

Niewyraźne widzenie jest objawem cukrzycy

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Chcesz pozbyć się okularów, bo wydaje ci się, że niewyraźnie w nich widzisz. Zanim to zrobisz, zbadaj krew.

Bardzo często niewyraźne widzenie jest typowym objawem cukrzycy, ale pogarszanie i polepszanie wzroku jest już objawem nietypowym.

Pacjenci mówią, że ich widzenie uległo poprawie, gdy ich stężenie cukru we krwi było podwyższone. A gdy rozpoczęli leczenie musieli z powrotem używać okularów.

 • Zobacz też:
 • Co można jeść na diecie cukrzycowej?
 • Ksylitol – zamiennik cukru
 • Cukier – czy można się od niego uzależnić

Cukrzyca powoduje swędzenie skóry

Cukrzyca osłabia krążenie krwi, co może doprowadzić do suchości i swędzenia skóry. Ci którzy zaczynają chorować na cukrzycę ale jeszcze o tym nie wiedzą, mówią o swędzeniu kończyn – rąk, podudzia i stóp. Jeżeli regularne stosowanie balsamu nie zmniejszy swędzenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Cukrzyca pogarsza słuch

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Jeśli coraz częściej rozkręcasz głośność w telewizorze lub prosisz o powtórzenie tego co inni mówią, koniecznie wykonaj badanie poziomu cukru we krwi. Uszkodzenie słuchu może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym cukrzycy.

Osoby z wyższym niż normalny poziom cukru we krwi, które jeszcze nie spełniają kryteriów cukrzycy o 30% bardziej narażone są na uszkodzenia słuchu niż te o normalnym poziomie glukozy.

Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne i nerwy ucha wewnętrznego.

Jesteś senny i chrapiesz to znak, że masz cukrzycę

Około połowa chorych na cukrzycę typu 2 ma zaburzenia oddychania podczas snu. Więc jeśli najbliżsi powiedzieli ci, że głośno chrapiesz i dodatkowo jesteś senny w ciągu dnia sprawdź swój poziom cukru we krwi.

Tagi: cukrzyca, objawy cukrzycy, wykrycie cukrzycy, zdrowie 2 1 Kliknij w Zdrowie 21 marca 2019 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 1 września 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 9 lipca 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 29 czerwca 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 15 kwietnia 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 14 kwietnia 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 14 kwietnia 2020 Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Kliknij w Zdrowie 10 marca 2020 Kliknij w Zdrowie 28 lutego 2020 Kliknij w Zdrowie 27 lutego 2020 Kliknij w Zdrowie 23 stycznia 2020 Kliknij w Zdrowie 20 stycznia 2020 Kliknij w Zdrowie 16 stycznia 2020

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem? Czy choruję na Covid-19?

 • Piątek, 17 kwietnia (08:35) Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Naukowcy alarmują, że koronawirus może być wszędzie, a 80 proc. zakażonych nie ma żadnych objawów. Co powinno nas jednak zaniepokoić? Jakie są pierwsze oznaki Covid-19? Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne Jakie są pierwsze objawy koronawirusa? (zdjęcie ilustracyjne) //Łukasz Gągulski /PAP Eksperci zgodnie przyznają, że od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów zarażenia koronawirusem może minąć nawet do 14 dni.Najczęstsze objawy choroby koronawirusowej, zwanej też COVID-19, to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Większość ludzi, czyli około 80 proc. zdrowieje bez potrzeby specjalnego leczenia.W rzadszych przypadkach choroba ma ciężki przebieg i może nawet być śmiertelna. U osób starszych i mających inne schorzenia, takie jak astma, cukrzyca lub choroby serca, zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej choroby.
  • – kaszel,
  • – gorączka,
  • – zmęczenie,
  • – rozbicie,
  • – osłabienie,
  • – bóle mięśni,
  • – trudności z oddychaniem (w ciężkich przypadkach)
  • – czasem także wymioty i biegunka.
  • AKTUALNA MAPA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. SPRAWDŹ >

Zarówno grypa sezonowa, jak i COVID-19, czyli choroba wywołana przez nowy koronawirus (SARS-CoV-2), są chorobami zakaźnymi układu oddechowego. Między grypą a COVID-19 jest kilka podobieństw, ale istnieją także różnice. Przy ocenie zagrożenia związanego z COVID-19 należy wziąć pod uwagę, że jest to nowy wirus i naukowcy wciąż pracują nad jego lepszym poznaniem.

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Okazuje się, że u około jednej trzeciej pacjentów z COVID-19 występują objawy oczne, charakterystyczne dla zapalenia spojówek. Z testów wynika, że koronawirus rzadko występuje we łzach. Możliwe jest natomiast przenoszenie się go poprzez kontakt z wydzieliną z oka.

Także nagła utrata węchu i smaku może oznaczać koronawirusa. W Korei Południowej, Chinach i we Włoszech u około 1/3 pacjentów, u których testy na obecność SARS-CoV-2 dały wynik pozytywny, stwierdzono utratę węchu (anosmia lub hiposmia).

Co ciekawe, u zakażonych koronawirusem może pojawić się wysypka. Zmiany skórne zaobserwowano u jednej piątek pacjentów z SARS-CoV-2 w północnych Włoszech. 

Naukowcy hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV) doszli z kolei do wniosku, że zmiany na skórze mogą być czasem jedyną oznaką choroby COVID-19.

Zmiany mogą pojawić się na dowolnym obszarze skóry, jednak zauważono, że wysypka najczęściej występuje na brzuchu i plecach. Czasem wygląda jak zwykła pokrzywka albo zaczerwienienie, czasem upodabnia się do wietrznej ospy.

Skóra może też przyjmować ciemną barwę, jak po odmrożeniu. Nie tylko na tułowiu, ale też na dłoniach i stopach, mogą wystąpić małe pęcherzyki.

Jeśli masz wątpliwości, czy zostałeś zarażony koronawirusem, możesz sprawdzić to sam. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. System ‘Sprawdź, czy masz objawy COVID-19’ ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to krótki wywiad elektroniczny.

Aplikacja jest dostępna w serwisie www.pacjent.gov.pl. 

Jest tam także instrukcja, która krok po kroku wyjaśnia, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19.

Nie ma leku pozwalającego zapobiegać chorobie koronawirusowej (COVID-19) lub ją leczyć. Chorzy mogą wymagać wspomagania przy oddychaniu.

 1. Jeśli masz łagodne objawy, nie wychodź z domu, dopóki nie wyzdrowiejesz. Aby złagodzić objawy:
 2. – dużo odpoczywaj i śpij,
 3. – wygrzewaj się,
 4. – pij dużo płynów,
 5. – używaj nawilżacza powietrza lub bierz gorące prysznice, by złagodzić kaszel i ból gardła.

Szumowski: Możemy zapomnieć o takich wakacjach jak do tej pory. Kolonie, obozy? Możemy zakładać, że ich nie będzie Michał Dukaczewski / RMF FM

Źródło:

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Pierwsze objawy cukrzycy. Lepiej ich nie lekceważyć

Objawy cukrzycy – pierwsze symptomy, nietypowe i skórne

Objawy cukrzycy mogą być bardzo mylące, szczególnie na początku choroby. Oprócz chudnięcia, zwiększonego pragnienia, częstego oddawania moczu, czy senności mogą pojawić się symptomy, których wielu z nas nie powiązałoby z cukrzycą. Warto wiedzieć, kiedy udać się do specjalisty.

Objawy cukrzycy są przez niektórych pacjentów ignorowane, przez co choroba często pozostaje niezdiagnozowana. Choć cukrzyca była kiedyś kojarzona z osobami starszymi, coraz częściej dotyka ona młodych osób.

Na całym świecie chorych na cukrzycę jest ponad 400 milionów ludzi, z czego niecałe 90% przypadków stanowi cukrzyca typu 2.Warto zatem wiedzieć, jakie objawy świadczą o początkach tej choroby, a które są tak mało charakterystyczne, że przez długi czas mogą być ignorowane.

Objawy cukrzycy mogą być nietypowe w początkowej fazie choroby

Za rozwój cukrzycy odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, a także czynniki modyfikowalne. Choć co prawda skłonność do rozwoju choroby jest dziedziczna, nasz tryb życia także ma duże znaczenie.

You might be interested:  Dziwny okres i kolor krwi podczas okresu – co oznacza?

Cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Nasz organizm, nie mogąc wykorzystać cukrów, sięga po inne źródła energii, takie jak białka i tłuszcze.

W efekcie u pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1 obserwuje się widoczny spadek masy działa.

Jeśli zaś przybieramy na wadze, może być to objawem cukrzycy typu 2, gdyż wysokie stężenie insuliny zwiększa apetyt i pobudza organizm do odkładania tkanki tłuszczowej.

Chroniczne zmęczenie i senność również mogą być objawami choroby. Dzieje się tak, gdy organizm nie potrafi wykorzystać do pracy wysokiego stężenia glukozy. Zwłaszcza po posiłku, gdy organizm otrzyma dużą dawkę węglowodanów, potrzebuje czasu, by zrównoważyć to odpowiednią ilością insuliny. Stan ciągłego zmęczenia może z czasem coraz bardziej utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Ważnym objawem cukrzycy typu 2, którego nie należy bagatelizować, jest wzmożone pragnienie. Jeśli towarzyszy nam uczucie suchości w ustach i wciąż musimy się nawadniać bez żadnej przyczyny, możliwe, że nasz organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy i niejako zmusza się do picia, by wydalić cukier z moczem.

Nie powinniśmy także bagatelizować częstych infekcji i problemów skórnych. Niekorzystny wpływ cukrzycy na działanie układu odpornościowego sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych. Szczególnie te ostatnie rozwijają się dość szybko, gdyż wysoki poziom cukru sprzyja powstawaniu grzybów.

Gdy nasza skóra staje się wrażliwa, przesuszona i podatna na uszkodzenia, także powinniśmy przyjrzeć się naszemu zdrowiu. Objawy te mogą wskazywać na cukrzycę, gdyż wysoki poziom cukru wpływa także na kondycję naczyń krwionośnych.

Ponadto na skutek nadmiernego metabolizmu białek powstaje duża ilość tzw. ciał ketonowych. Jak podaje portal stylzycia.polki.pl, nasz organizm, próbując odzyskać stan równowagi metabolicznej, wydala ciała ketonowe z moczem, przez co nabiera on przykrego, kwaśnego zapachu.

W stanie zaawansowanej cukrzycy również oddech może mieć nieprzyjemny zapach. Z powodu ketonemii, czyli zbyt wysokiego stężenie ciał ketonowych w organizmie, mogą pojawiać się nieustające nudności.

Uszkodzeniu mogą również ulec naczynia krwionośne w gałce ocznej, co wpływa na pogorszenie widzenia. Układ nerwowy także cierpi przez wysokim poziom glukozy w organizmie. Chorzy mogą odczuwać osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśni, mrowienie kończyn oraz zaniki czucia. Choroba nie sprzyja także gojeniu się ran.

Oprócz wymienionych objawów są też inne typowe symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Są to między innymi częste bóle głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, obniżenie nastroju, nadmierna potliwość czy wzmożone łaknienie.

Wykrycie cukrzycy staje się jeszcze trudniejsze, gdy zwiastują ją sygnały, które na pierwszy rzut oka nie mają z nią nic wspólnego, np. drętwienie i mrowienie rąk, napady głodu, skurcze łydek czy świąd sromu.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. ‘Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy’2. Polacy czekają na niedzielę handlową w sierpniu. Gdzie dzisiaj zrobimy zakupy?

Najlepszym sposobem, by zdiagnozować chorobę, jest wizyta u lekarza. Odpowiednie badania pokażą, jak poradzić sobie z chorobą i w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe oraz styl życia.

ZOBACZ TAKŻE:

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł

 • zdrowie
 • pacjent
 • Cukrzyca
 • Diabetologia
 • Profilaktyka

Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać

Wśród objawów cukrzycy wskazuje się m.in. nadmierne pragnienie i łaknienie, a także częste oddawanie moczu. Chory boryka się z problemami ze wzrokiem i słuchem, jest nieustannie zmęczony. Symptomem są również huśtawki nastroju. Wczesne wykrycie cukrzycy i wdrożenie leczenia umożliwia prowadzenie normalnego życia. Rozwój choroby powstrzyma dieta, ruch i leki na cukrzycę.

1. Co to jest cukrzyca?

Jest to choroba metaboliczna o przewlekłym charakterze. Istotą tego schorzenia jest podwyższony poziom cukru we krwi, co jest rezultatem nieprawidłowego wydzielania lub działania hormonu – insuliny. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1, tak zwaną młodzieńczą, i cukrzycę typu 2 – nazywaną insulinoniezależną.

2. Jakie są objawy cukrzycy?

Symptomem cukrzycy jest polidypsja, czyli nadmierne pragnienie, i poliuria, czyli nadmierna mikcja.

Zazwyczaj chory pije kilka litrów płynów dziennie i wielokrotnie korzysta z toalety w celu oddania dużych ilości moczu. Wielomocz jest skutkiem prób organizmu podejmowanych w celu rozpuszczenia i wydalenia niewykorzystanej glukozy.

Jeżeli osoba z cukrzycą będzie przyjmowała niewystarczającą ilość płynów, może dojść do odwodnienia organizmu.

Niedobór wody prowadzi również do spadku wagi. Gwałtowna utrata masy ciała przy jednoczesnym wzroście apetytu również świadczy o rozwoju cukrzycy. Organizm, który nie potrafi uzyskać energii z pożywienia, rozkłada tłuszcz i mięśnie. Ciągłe wrażenie głodu to rezultat problemów organizmu z wyprodukowaniem lub zużyciem insuliny. Odczucie sytości u diabetyków jest zaburzone.

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian w obrębie mięśni. Chory może odczuwać drętwienie, ból o charakterze łagodnym lub przeszywającym i pulsowanie w kończynach górnych i dolnych.

Symptomem cukrzycy są także ostre przeczulice dotykowe i brak czucia w stopach. Co więcej, cukrzyk może borykać się z upośledzeniem funkcji motorycznej kończyn.

Objawy takie jak pieczenie czy swędzenie skóry mogą mu doskwierać szczególnie w nocy.

Symptomem cukrzycy typu 1 są problemy ze wzrokiem. Dolegliwość tę obserwuje się u 6 na 10 chorych z cukrzycą typu 2.

Retinopatia cukrzycowa to wynik uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki wywołanego przez wysoki poziom cukru we krwi.

Diabetycy często borykają się z takimi chorobami narządu wzroku jak jaskra i zaćma. Z powodu niewystarczającej produkcji ilości łez chory odczuwa dyskomfort pod powiekami.

U osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 dwa razy częściej obserwuje się problemy ze słuchem. Naczynia prążka naczyniowego i nerwy słuchowe zostają uszkodzone na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi. Diabetycy powinni zatem systematycznie badać słuch, ponieważ tylko wcześnie postawiona diagnoza i wdrożenie terapii pozwala na usunięcie tego objawu.

Szacuje się, że 6 na 10 diabetyków skarży się na permanentne zmęczenie, które trwa dłużej niż 6 miesięcy i nie jest rezultatem nadmiaru pracy czy braku snu.

W ich przypadku proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest zaburzony. Niedobór insuliny powoduje trudności z przenikaniem przetworzonych węglowodanów w cukier prosty (glukozę) do komórek.

W konsekwencji część glukozy pozostaje we krwi.

Symptomem cukrzycy mogą być również nagłe zmiany nastroju – od stanów depresyjnych

Objawy cukrzycy. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jakie są nietypowe objawy cukrzycy?

Jak czytamy na stronie NFZ, objawy, które mogą wskazywać na rozwój cukrzycy to:

 • spadek masy ciała,
 • wzmożone pragnienie,
 • wielomocz,
 • osłabienie,
 • pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Inne objawy cukrzycy to kwaśny zapach z ust (gdy stężenie glukozy jest bardzo duże) i senność. Cukrzyca typu 1 rozpoczyna się gwałtownie, a objawy są bardzo nasilone, utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Chory – mimo dobrego apetytu – szybko traci na wadze, niezależnie od warunków atmosferycznych i wysiłku fizycznego wypija przynajmniej trzy litry płynów, odczuwa ciągłe zmęczenie, a w końcu – senność, której nie może w żaden sposób opanować. 

Z kolei cukrzyca typu 2 przez lata może być niezauważona. Często bywa rozpoznawana przypadkiem, przy rutynowych badaniach lub wtedy, gdy pojawią się jej powikłania (jak np. zawał serca). Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom cukru we krwi.

Na cukrzycę mogą wskazywać także inne symptomy, które często bagatelizujemy lub przypisujemy im inne źródła. To m.in. zaburzenia widzenia, drażliwość, nawracające zapalenia pęcherza moczowego, świąd skóry czy apatia. Objawy charakterystyczne dla kwasicy i ketozy to m.in.

bóle brzucha, bolesne skurcze, zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty oraz zaburzenia świadomości, a także duszności. Cukrzycy typu 2 może towarzyszyć także niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

You might be interested:  Magnetostymulacja – co to jest, wskazania, efekty, przeciwwskazania

Również cukrzyca ciążowa może nie dawać charakterystycznych objawów, a kobiety są zdziwione, gdy zostanie zdiagnozowana podczas obowiązkowego badania. Nieoczywiste symptomy to nawracające infekcje bakteryjne lub grzybicze.

O tym, że matka choruje na cukrzycę ciężarnych można także podejrzewać, gdy dziecko jest za duże w stosunku do wieku ciąży lub ma zaburzone proporcje ciała.

Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity):

Cukrzyca to wspólna nazwa grupy chorób metabolicznych, które łączy podwyższony poziom cukru we krwi. Wynika on z nieprawidłowej produkcji insuliny przez komórki beta trzustki lub zaburzeń wrażliwości na ten hormon. WHO klasyfikacji WHO wyróżnić można:

 1. cukrzycę typu 1,
 2. cukrzycę typu 2,
 3. inne specyficzne typy cukrzycy,
 4. cukrzycę ciążową.

Chorzy na cukrzycę typu 1 muszą przyjmować insulinę w formie zastrzyków – w ich organizmach uszkodzone są komórki beta trzustki, odpowiedzialne za produkcję tego hormonu.

Cukrzyca insulinozależna nazywana jest także cukrzycą młodzieńczą. Z kolei cukrzycy typu 2 sprzyja otyłość, siedzący tryb życia i niezdrowa dieta.

Ten typ cukrzycy najczęściej – poza postacią ciężką – nie wymaga przyjmowania insuliny.

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą cukrzycy jest cukrzyca typu 2, nazywana też cukrzycą wieku dorosłego lub cukrzycą insulinoniezależną.

Dominującym objawem tej choroby jest przekraczające normę stężenie glukozy we krwi, któremu towarzyszy oporność na działanie insuliny.

Choć organizm produkuje jej dużo, tkanki mają obniżoną wrażliwość na jej działanie. Stan ten określa się mianem insulinooporności.

Za rozwój choroby odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, a także czynniki modyfikowalne, czyli takie, na które mamy duży wpływ. Choć skłonność do rozwoju choroby jest dziedziczna, niehigieniczny tryb życia może być czynnikiem wyzwalającym cukrzycę. Wskazuje się tu m.in. na otyłość brzuszną, która sprzyja rozwojowi insulinooporności, a także:

 • podwyższone stężenie trójglicerydów i cholesterolu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niską aktywność fizyczną, 
 • wiek (ryzyko rozwoju choroby zwiększa się wraz z wiekiem),
 • przewlekłe zaburzenia snu,
 • przebycie cukrzycy ciążowej,
 • palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Czynniki genetyczne i występowanie cukrzycy typu 2 w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego osoby należące do grupy ryzyka powinny co roku wykonywać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Osoby zdrowe, które ukończyły 45. rok życia takie badania powinny przeprowadzać raz na trzy lata.

ZOBACZ TEŻ: Cukrzyca typu 1: przyczyny, objawy i leczenie

Pierwsze objawy cukrzycy typu 2

Choć lekarze od wielu lat mówią, że badania profilaktyczne są szansą na wczesne wykrycie choroby lub stanu przedcukrzycowego, pacjenci rzadko przestrzegają tych zaleceń.

Z tego powodu choroba często diagnozowana jest już na zaawansowanym etapie. Dzieje się to również dlatego, że objawy cukrzycy typu 2 są dosyć różnorodne i jednocześnie mało specyficzne, przez co choroba może rozwijać się przez wiele lat niezauważona.

Warto zatem obserwować swój organizm i reagować zawczasu.

Wzmożone pragnienie

Wczesnym objawem cukrzycy typu 2 jest uczucie suchości w ustach i, co za tym idzie, wzmożone pragnienie, czyli polidypsja. O wzmożonym pragnieniu możemy mówić, gdy często musimy się nawadniać, nawet w nocy i to bez żadnej  przyczyny.

Osoby z polidypsją potrafią wypić do 8 litrów płynów w ciągu dnia, mimo to nadal skarżą się na uczucie suchości w ustach. Dlaczego tak się dzieje? Organizm chcąc pozbyć się nadmiaru glukozy niejako zmusza się do picia, by wydalić cukier z moczem.

Wysokie spożycie płynów wiąże się z częstymi wizytami w toalecie, czyli wielomoczem.

Chroniczne zmęczenie i senność

Utrzymujące się wysokie stężenie glukozy, której organizm nie potrafi wykorzystać do pracy, objawia się zmęczeniem i nadmierną sennością

Jakie są nietypowe objawy cukrzycy? Co warto wiedzieć?

Nietypowe objawy cukrzycy mogą być mylące, a jako takie – lekceważone. Jeśli nie współwystępują z symptomami typowymi, pacjent o cukrzycy często dowiaduje się dopiero w zaawansowanym stadium choroby lub w wyniku rutynowych badań kontrolnych.

Dlaczego nietypowe objawy cukrzycy są groźne?

Cukrzycy przypisuje się całą paletę objawów typowych, często jednak są to ustalenia akademickie, książkowe, nie zawsze znajdujące odzwierciedlenie w realnym życiu.

Tymczasem zwłaszcza cukrzyca typu 2 – nie tak groźna jak typ 1, za to zdecydowanie bardziej powszechna (80-90 procent przypadków) – objawia się często w sposób nietypowy, niecharakterystyczny, niewyraźny.

Nietypowe objawy cukrzycy mogą nie budzić podejrzeń, a przez to pozwolić na niepostrzeżony rozwój choroby przez długie lata.

Co symptomatyczne, w Polsce cierpi na cukrzycę ponad 3 miliony osób, z czego jednak – jak się szacuje – mniej więcej 25 procent nie ma świadomości choroby. Można w takich sytuacjach podejrzewać, iż schorzenie ujawnione zostanie dopiero w zaawansowanym stadium, po wystąpieniu objawów typowych i jednoznacznych lub też w wyniku rutynowych badań kontrolnych (np. w ciąży).

Jakie są typowe objawy cukrzycy?

Mówimy cukrzyca – myślimy: nieustanne pragnienie. Do najbardziej typowych objawów cukrzycy należy częstomocz (poliuria), czyli – jak sama nazwa wskazuje – częste oddawanie moczu.

Prowadzi to do znacznej utraty płynów (ponad 3 litry na dobę), czego efekty są odczuwalne i zauważalne gołym okiem. Pacjenci cierpią na przesuszenie skóry i błon śluzowych, odczuwają wspomnianą suchość w ustach.

Odwodnienie powoduje silne pragnienie, które pacjenci zaspokajają wlewając w siebie litry wody.

Charakterystyczna dla cukrzycy jest nie tylko częstotliwość mikcji, ale też ciemniejsze zabarwienie oraz większa gęstość moczu. Niezwykle typowy jest też zapach acetonu z ust. Tego typu objawów nie sposób pomylić z symptomami innych chorób.

Oprócz tego istnieje jednak szereg objawów nietypowych cukrzycy, które są albo mało charakterystyczne albo słabe – dlatego bywają lekceważone lub błędnie przypisywane innych dolegliwościom, takim jak nerwica, przemęczenie, brak kondycji, zaburzenia wzroku, zaburzenia układu krążenia etc.

Nietypowe objawy cukrzycy – układ pokarmowy

Cukrzyca bardzo często zwiększa nie tylko pragnienie, ale też apetyt. Chory odczuwa wzmożone łaknienie i pochłania coraz większe ilości pokarmu. Paradoksalnie jednak w przebiegu zawansowanej cukrzycy nie przekłada się to na przyrost masy ciała, a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach waga spada.

Może to być mylące dla osób nie mających specjalistycznej wiedzy medycznej, jako że cukrzyca kojarzona jest powszechnie z otyłością. W istocie, nadwaga ma duże znaczenie, ale w patogenezie choroby: prowadzi do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, czyli hormon metabolizujący węglowodany, czego efektem jest zwiększony poziom glukozy we krwi i rozwój cukrzycy.

Nietypowe objawy cukrzycy – psychiczne

Cukrzyca może prowadzić do takich zaburzeń, jak: apatia, senność, rozkojarzenie, rozdrażnienie, nerwowość, agresja.

Bardzo często cukrzycy towarzyszą stany depresyjne i lękowe, a także maniakalne.

Sytuacja, w której cukier krąży bezproduktywnie razem w krwi i nie jest przetwarzany na energię, może też powodować uczucie przewlekłego przemęczenia.

Objawy te, w zestawieniu z poliurią, suchością skóry i wzmożonym pragnieniem, wchodzą wprawdzie w skład żelaznego kanonu symptomów cukrzycy, jeśli jednak występują samoistnie – niezwykle ciężko jest przypisać je tej właśnie chorobie.

Równie dobrze mogą kierować podejrzenia na zaburzenia neurologiczne, nerwicowe, czy osobowościowe.

You might be interested:  Obrzęk śluzowaty – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zdarza się, że pacjenci uskarżający się na brak energii, zrzucają to na karb przemęczenia w pracy i zamiast na badania pod kątem cukrzycy, wybierają się na długi urlop (w czasie którego objawy mogą ulec chwilowemu zmniejszeniu, co ma związek ze wzmożeniem aktywności fizycznej, redukcją stresu czy zmianą diety).

Nietypowe objawy cukrzycy – neurologiczne

Osoby cierpiące na cukrzycę, bywają niekiedy postrzegane, jako będące pod wpływem alkoholu. Ma to związek z innym nietypowym objawem – bełkotliwością mowy. Do tego może dochodzić chwiejny chód, związany z zaburzeniem funkcji motorycznych kończyn. Osłabieniu może ulec także działanie aparatu słuchu.

Nowe doniesienia ws. koronawirusa. Pierwsze objawy inne niż grypopodobne

Szpital Ludowy Uniwersytetu Wuhan 24 stycznia wydał oświadczenie, aby przypomnieć personelowi medycznemu i opinii publicznej o zachowaniu dużej czujności względem objawów zarażenia koronawirusem niezwiązanych z oddychaniem.

Zawiadomienie o nowym planie diagnostyki i leczenia zapalenia płuc w przebiegu choroby wieńcowej (wdrożenie próbne) podaje, że objawy kliniczne (typowe dla zapalenia płuc) koronawirusa to głównie gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Na interdyscyplinarnym oddziale Medycyny Oddechowej i Krytycznej, Gastroenterologii, Szpitala Ludowego Uniwersytetu w Wuhan odkryto wiele „nietypowych” przypadków podczas diagnozowania i leczenia nowego typu zapalenia płuc.

Profesor Yu Honggang, dyrektor Wydziału Gastroenterologii Szpitala Ludowego Uniwersytetu Wuhan przedstawił jeden z nich. 45-letni mężczyzna udał się na ambulatoryjne leczenie gastroenterologiczne na 3 dni z powodu biegunki.

Lekarz wielokrotnie prosił o historię chorób, aby potwierdzić, czy w przeszłości pacjent miał kontakt z nowym zapaleniem płuc w wyniku koronawirusa, ale nie miał wyraźnej gorączki i powiązanych objawów oddechowych. Gruntowną tomografię komputerową wykonano po konsultacji między lekarzem a pacjentem.

Wyniki wykazały, że w obu płucach pojawiło się wiele zmian, a test na obecność koronawirusa w wymazie z gardła był pozytywny. Diagnoza została ostatecznie potwierdzona.

Profesor Chen Guozhong, jeden z moderatorów badania i dyrektor jednego z oddziałów Szpitala Ludowego Uniwersytetu Wuhan poinformował, że w wielu przypadkach klinicznych pacjent nie miał typowych objawów oddechowych, takich jak gorączka i kaszel w czasie konsultacji, za to wystąpiły pierwsze objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak słaby apetyt, zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka itp. Wykazał też objawy neurologiczne, takie jak ból głowy, objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, takie jak kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej itp. oraz objawy po stronie wzroku, takie jak zapalenie spojówek. Pacjent wykazywał także lekki ból kończyn lub mięśni dolnej części pleców.

Eksperci przypomnieli, że brak oczywistych i specyficznych objawów klinicznych zwiększa trudność diagnozy, łatwo prowadzi do przeoczenia lub błędnej diagnozy i zwiększa ryzyko transmisji infekcji.

Personel medyczny musi zwracać uwagę na pacjentów z osłabionym apetytem, ​​zmęczeniem, bólem mięśni (w tym łagodnym) i zaburzeniami psychicznymi oraz wykonywać w odpowiednim czasie badania.

Tacy „nietypowi” pacjenci muszą być izolowani, a personel medyczny musi wzmocnić kontrolę na oddziałach.

Czytaj także:Koronawirus. Chinka prześliznęła się przez kontrolę na lotnisku. Chwaliła się tym w sieci

Nietypowe objawy menopauzy i typowe symptomy klimakterium

Uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość – to typowe symptomy menopauzy. Jednak klimakterium nie zawsze objawia się tak samo. Do nietypowych objawów menopauzy zaliczyć można szumy uszne, mrowienia kończyn oraz parcie na mocz.

Sprawdź, jakie są najdziwniejsze objawy przekwitania.

Spis treści

Nietypowe objawy menopauzy

Nietypowe objawy menopauzy to temat interesujący wiele kobiet, które skończyły 45 lat. Niektóre panie w oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych symptomów menopauzy, obserwują swoje ciało i każdą dolegliwość, której wcześniej nie odczuwały, postrzegają jako objaw zbliżającego się klimakterium. 

W okresie przekwitania zachodzi bowiem wiele zmian hormonalnych w ciele kobiety. Wraz z tymi zmianami pojawiają się różne objawy, zarówno neurowegetatywne, jak i psychoemocjonalne. Mnogość symptomów sprawia, że niemal każdy odczuwany przez kobietę objaw może być postrzegany jako przejaw przekwitania. Jak rozpoznać, że kobieta wchodzi w tzw. okres okołomenopauzalny? 

Objawy klimakterium

Zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, zimne poty oraz drażliwość – to klasyczne objawy klimakterium. Pojawienie się wymienionych symptomów większość kobiet od razu skojarzy z menopauzą. 

Do typowych objawów przekwitania zaliczyć można także:

 • zawroty i bóle głowy
 • duszność
 • omdlenia
 • zaburzenia rytmu serca
 • zmęczenie
 • bezsenność
 • nerwowość 
 • trudność w radzeniu sobie ze stresem
 • płaczliwość 
 • obniżony nastrój
 • problemy z koncentracją i pamięcią
 • depresja
 • spadek libido
 • bóle mięśniowo-stawowe.

Nietypoweobjawyzbliżającejsięmenopauzy’>

Reklama

Nietypowe objawy zbliżającej się menopauzy

O ile większość kobiet przechodzących menopauzę zgłasza lekarzowi pojawienie się wyżej wymienionych objawów, to warto wiedzieć, że nie zawsze klimakterium przebiega tak samo. Niektóre panie zamiast objawów klasycznych mogą odczuwać dolegliwości, których nie powiązałyby z wygasaniem czynności jajników. 

Do nietypowych objawów menopauzy można zaliczyć parestezje, czyli mrowienia lub drętwienia kończyn, będące efektem utraty kolagenu w skórze. Poza parestezjami skutkiem zaniku kolagenu w skórze jest wypadanie włosów oraz ścieńczenie skóry, które z czasem doprowadzi do pojawienia się pierwszych zmarszczek. 

Z kolei do nietypowych objawów menopauzy, ale występujących znacznie później (zwykle po upływie roku od ostatniej miesiączki), zalicza się atrofię urogenitalną. Pod pojęciem atrofii urogenitalnej kryje się zespół objawów, związanych z zanikiem błony śluzowej pochwy, takich jak:

 • suchość w pochwie,
 • świąd,
 • pieczenie,
 • parcie na mocz,
 • nawracające infekcje dróg moczowych,
 • wypadanie narządów rodnych,
 • nietrzymanie moczu.

Dziwneobjawyprzekwitania’>

Dziwne objawy przekwitania

Do dziwnych objawów przekwitania zaliczyć można także:

 • szumy uszne, 
 • ataki lęku i paniki,
 • tkliwość piersi,
 • obrzęki kończyn,
 • choroby serca i naczyń,
 • dyslipidemię,
 • insulinooporność,
 • otyłość brzuszna,
 • miażdżycę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zespół suchego oka,
 • osteopenię,
 • osteoporozę.

Najdziwniejszedolegliwościprzedmenopauzą’>

Najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą

Na miano najdziwniejszej dolegliwości przed menopauzą zasługują szumy uszne. Wiele pacjentek zastanawia się, w jaki sposób wygasanie czynności hormonalnych jajników może przekładać się na dolegliwości uszne. Zależność tkwi w gospodarce hormonalnej organizmu. Hormony mają bowiem wpływ na funkcjonowanie niemal każdego układu w ciele człowieka. 

Czym są szumy uszne? To różnego rodzaju piszczenie, dudnienie, pukanie czy szeleszczenie słyszane przez pacjentki bez żadnego pobudzenia akustycznego z zewnątrz. Tego typu subiektywne szumy uszne są odczuwane w głowie lub drogach słuchowych. 

Szumy uszne są najczęściej efektem zmian w uchu wewnętrznym, ale mogą być także objawem menopauzy. Wielu lekarzy obserwuje w swojej codziennej praktyce ustąpienie szumów usznych u pacjentek, które rozpoczęły hormonalną terapię zastępczą.

Czytaj też:

 • Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534.
 • Mędrela-Kuder E., Poziom wiedzy na temat zagrożeń i dolegliwości okresu klimakterium wśród kobiet w wieku przedmenopauzalnym, Rocz. PZH 2011, 62, Nr 1, 71 – 75.
 • Mroczek B., Wróblewska I., Jamrocha K., Jurczak A., Kurpas D., Jakość życia kobiet w okresie menopauzy, Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 2: 136–137.
 • Bartnik G., Szumy uszne w pytaniach i odpowiedziach, Magazyn Otorynolaryngologiczny, wydanie specjalne, kwiecień 2004.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *