Obrzęki w chorobach nerek

Układ moczowy oczyszcza krew oraz usuwa z organizmu nadmiar wody i zbędnych substancji, np. mocznika z moczem. Układ ten składa się z dwóch nerek, dwóch moczowodów odprowadzających mocz z nerek do pęcherza moczowego oraz cewki moczowej wydalającej mocz poza organizm. W kontroli wydalania moczu pomagają mięśnie.

Nerki są narządami w kształcie ziaren fasoli, znajdującymi się poniżej klatki piersiowej po lewej i prawej stronie pleców. Wprawdzie człowiek posiada dwie nerki, lecz w przypadku uszkodzenia lub usunięcia jednej z nich organizm nadal może funkcjonować.

Nerki otrzymują krew z tętnic, filtrują ją a następnie przesyłają do serca, z właściwymi proporcjami związków chemicznych i płynów dla całego organizmu.

Nerki kontrolują ilość i jakość płynów w organizmie. Wytwarzają również hormony i witaminy, które wpływają na czynność wielu narządów – na przykład hormon o nazwie renina, wspomaga kontrolę ciśnienia tętniczego krwi.

W przypadku zaburzenia pracy nerek, produkty rozkładu i płyny mogą nagromadzić się do niebezpiecznego poziomu, stanowiąc zagrożenie życia.

Nerki wspomagają kontrolę stężenia sodu, potasu, chlorków, wodorowęglanów (HCO3-), pH, wapnia, fosforanu i magnezu.

 • W załączeniu link do strony informująca o działaniu nerek (w języku angielskim).
 • Choroby i stany kliniczne mające wpływ na pracę nerek

W USA choroby nerek znajdują się na dziewiątym miejscu wśród przyczyn zgonów. Najczęstsze powody przewlekłej choroby nerek to cukrzyca i nadciśnienie. (Pacjenci z cukrzycą lub nadciśnieniem są bardziej narażeni na choroby nerek. Odnośniki do informacji zamieszczono poniżej w rozdziale pod tytułem   “Podobne strony w Internecie”).

Wszelkie choroby atakujące naczynia krwionośne, w tym cukrzyca, nadciśnienie i arterioskleroza (stwardnienie tętnic) mogą upośledzać zdolność nerek do filtrowania krwi i regulacji płynów w organizmie. Choroby i infekcje innych narządów mogą również spowodować zaburzenia pracy nerek. Zaburzenia takie mogą zagrażać życiu pacjenta i dlatego wymagają szybkiej interwencji.

Choroby nerek często dają objawy dopiero w późnych stadiach, co może doprowadzić do ostatecznej niewydolności nerek stanowiącej bezpośrednie zagrożenie życia. W takim przypadku niezbędne jest dializowanie lub przeszczep. Istnieje ponad 100 rodzajów schorzeń mogących doprowadzić do postępującego wyniszczenia nerek.

Poniżej opisano najczęściej spotykane z nich oraz objawy, których nie należy lekceważyć.

Zator

W układzie moczowym może powstać niedrożność lub zator wywołany na przykład przez kamień nerkowy, nowotwór, powiększanie się macicy podczas ciąży lub powiększony gruczoł stercza.

Nagromadzenie moczu może prowadzić do zakażenia lub urazu nerki. Obecność kamieni nerkowych zazwyczaj powoduje ból.

Zator z innej przyczyny może przebiegać bezobjawowo a wykrywa się go dopiero po uzyskaniu nieprawidłowych wyników badania moczu lub badania obrazowego RTG, USG).

Infekcja

Infekcje układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego, mogą prowadzić do poważnych powikłań. Objawy to między innymi gorączka, nagła potrzeba i częste oddawanie moczu oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Często towarzyszy im ucisk lub ból w podbrzuszu lub krzyżu a czasami oddawanie cuchnącego moczu lub krwiomocz. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą tkanki nerek, często występującą w wyniku zapalenia pęcherza moczowego.

Ryzyko wystąpienia zakażenia wzrasta w przypadku zatoru, jak również w przypadku zakażeń w innych częściach organizmu, jak na przykład zakażenie bakteriami paciorkowca, liszajec lub infekcja bakteryjna serca.

Choroby kłębuszków nerkowych

Choroby te dotyczą elementów nerek odpowiedzialnych za filtrowanie krwi. Mogą być wynikiem cukrzycy lub nadciśnienia i stanowią główną przyczynę przewlekłej choroby nerek.

Krew filtrowana jest przez  mikroskopijnej wielkości naczynia krwionośne zwanych kłębuszkami nerkowymi. Od każdego z nich odchodzi mała cewka, która zbiera odfiltrowane produkty rozkładu.

Układ filtrujący (kłębuszek nerkowy wraz z cewką) to nefron.

Choroba kłębuszków nerkowych często wywołana jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, kiedy mechanizmy obronne organizmu przez pomyłkę atakują tkankę nerkową.

Czasami przyczyną jest też choroba autoimmnizacyjna, taka jak układowy toczeń rumieniowaty lub zespół Goodpasture'a.

Choroba kłębuszków wystąpić może również po przebytej infekcji bakteryjnej w innej części ciała, jak na przykład bakterie paciorkowca w gardle lub na skórze, liszajowiec lub też infekcja serca. Czynnikiem wywołującym chorobę kłębuszków mogą być również wirusy, na przykład HIV.

W chorobach i stanach klinicznych klasyfikowanych jako zapalenie kłębuszków nerkowych (zwane również zapaleniem nerek lub zespołem nerczycowym), kłębuszki nerkowe objęte są stanem zapalnym. Wraz z zaburzeniem filtracji krwi spada ilość wydalanego moczu, woda i produkty rozkładu odkładają się we krwi a krew pojawia się w moczu.

Krwinki rozpadają się, przez co mocz często zabarwiony jest na brązowo a nie na czerwono. Z powodu nadmiaru wody w organizmie pewne tkanki zwiększają swoją objętość (stan zwany obrzękiem).

Rezultat może być różny – stan taki może ustąpić po kilku tygodniach, trwale ograniczyć funkcję nerek lub doprowadzić do ich trwałej niewydolności.

Zespół nerczycowy to utrata białka z krwi do moczu spowodowana uszkodzeniem błony pomiędzy kłębuszkami i cewką.

Wraz z obniżeniem ilości albuminy (głównego białka) we krwi, w poszczególnych częściach ciałach tworzą się obrzęki ze względu na nadmiar płynu (zazwyczaj są to okolice oczu, brzuch lub nogi).

Inne choroby mogą również doprowadzić do powstania tego zespołu oraz mogą spowodować powikłania takie jak skrzepy krwi lub wysoki poziom cholesterolu. Zespół nerczycowy u dzieci z reguły jest podatny na leczenie i nie powoduje trwałego uszkodzenia nerek.

Inne czynniki

Każdy przypadek znacznej utraty krwi lub ograniczenia przepływu krwi może spowodować zaburzenia pracy nerek.

Czynnikami mogącymi wywołać nagłe problemy nerkowe są między innymi znaczne odwodnienie, niektóre zabiegi chirurgiczne wykonywane na tętnicach lub na sercu, ostra infekcja krwi lub serca i ostra niewydolność serca.

Uszkodzenie jest zazwyczaj odwracalne, chociaż w przypadku wstrząsu lub ostrej infekcji może być trwałe. Niektóre leki i odczynniki diagnostyczne mogą mieć skutki toksyczne.

W pewnych przypadkach do uszkodzenia nerek przyczynić mogą się niesterydowe leki przeciwzapalne (jak na przykład ibuprofen sprzedawany bez recepty, lub inne przepisane przez lekarza), kontrast podawany przy prześwietleniu, inhibitory ACE oraz niektóre antybiotyki. Ostra (nagła) niewydolność nerek może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu pacjenta i wymagać natychmiastowej interwencji lekarza.

Nowotwory w obrębie układu moczowego są znacznie rzadsze niż w obrębie innych narządów. Istnieją dwa główne rodzaje. Jeden z nich to guz Wilmsa występujący u małych dzieci, który wykryć można z powodu twardego obrzęku brzucha.

Rak nerkowokomórkowy występuje z kolei u osób starszych i w średnim wieku. Może on powodować obecność krwi w moczu, lecz często nie zostaje wykryty do momentu wystąpienia przerzutów.

Nowotwory pęcherza moczowego są częściej spotykane i niejednokrotnie towarzyszy im bezbolesne oddawanie moczu z krwią. Niejednokrotnie obecność krwi wykrywa się dopiero po wykonaniu badania ogólnego moczu.

Wcześnie wykryte nowotwory pęcherza moczowego są uleczalne, więc w przypadku wykrycia obecności krwi w moczu (wyjątek stanowi krwawienie miesięczne u kobiet) należy udać się do lekarza.

Choroby nerek często przez wiele lat nie dają żadnych objawów, lub objawy są zbyt nieswoiste, aby powiązać je z nieprawidłowościami w obrębie tego narządu.

Z tego powodu bardzo ważne jest wykonywanie rutynowych badań; można dzięki temu wykryć krew lub białko w moczu oraz nieprawidłowe ilości substancji chemicznych takich jak kreatynina lub azot mocznikowy we krwi (BUN), co stanowi wczesny objaw nieprawidłowego funkcjonowania lub niewydolności nerek. Poniższe stany mogą być objawem choroby nerek i nie należy ich ignorować, lecz jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

 • obrzęki, szczególnie wokół oczu, na twarzy, nadgarstkach, podbrzuszu, udach lub kostkach
 • mocz pienisty, z krwią lub koloru kawy
 • zmniejszona ilość oddawanego moczu
 • problemy przy oddawaniu moczu takie jak pieczenie, nieprawidłowa wydzielina lub zmiana częstotliwości oddawania moczu, szczególnie w nocy
 • ból w środkowej części pleców (boki), poniżej żeber, w okolicach nerek
 • wysokie ciśnienie krwi.

Wraz z postępem choroby, mogą wystąpić następujące objawy:

 • świąd
 • zmęczenie, brak koncentracji
 • brak łaknienia, nudności i/lub wymioty
 • obrzęk i/lub drętwienie dłoni i stóp
 • ciemnienie skóry
 • skurcze mięśni
You might be interested:  Skurcze nóg – jakie są przyczyny bolesnych i nocnych skurczów nóg i łydek?

Badania wykonane na próbkach krwi i moczu pacjenta są pierwszym sposobem wykrycia choroby nerek i minimalizacji ich uszkodzenia.

Tego rodzaju oznaczenia mogą wykazać, w jakim stopniu nerki wydalają nadmiar płynów i produkty rozkładu.

W przypadku podejrzenia problemów strukturalnych stosuje się różnorodne techniki obrazowania, mające na celu ocenę pracy nerek. Czasami w celach diagnostycznych wykonuje się biopsję tkanki nerkowej.

Najczęściej wykonywane badania przesiewowe i diagnostyczne

W celu wykrycia choroby nerek lub układu moczowego wykonuje się kilka powszechnie dostępnych badań. Jest to między innymi oznaczenie kreatyniny we krwi, oszacowanie współczynnika filtracji kłębuszkowej (EGFR) oraz oznaczenie stężenia azotu mocznika we krwi (BUN).

Poziom tych substancji we krwi wzrasta wraz ze spowolnieniem filtracji. Nieprawidłowy wynik badań jest zazwyczaj pierwszym objawem choroby nerek. Zazwyczaj w ramach rutynowych badań przesiewowych wykonuje się również badanie ogólne moczu.

Oznaczenia te mają na celu wykrycie objawów wskazujących na chorobę nerek lub układu moczowego, takich jak obecność czerwonych krwinek, białych krwinek (lub leukocytów) i białka we krwi.

U pacjentów z cukrzycą lub nadciśnieniem ilość białek (mikroalbumin) w moczu należy oznaczać co najmniej raz w roku, aby móc wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium. W przypadku objawów wskazujących na zakażenie posiew moczu może potwierdzić infekcję bakteryjną.

Badania monitorujące czynność nerek

W przypadku rozpoznania choroby nerek wykonuje się badania pomagające monitorować czynność nerek. Stężenie azotu mocznika i kreatyniny we krwi oznacza się w celu oceny stadium zaawansowania choroby.

Można również wykonać badania wapnia i fosforanu we krwi oraz równowagę elektrolitową w surowicy i moczu, ponieważ choroba nerek niejednokrotnie prowadzi do jej zaburzenia.

Można również oznaczyć hemoglobinę w ramach badania morfologii krwi, ponieważ nerki wytwarzają hormon o nazwie erytropoetyna, który kontroluje wytwarzanie czerwonych krwinek. Całkowite białko w moczu może służyć do oceny skuteczności leczenia cukrzycy i zespołu nerczycowego.

Stężenie hormonu przytarczyc, kontrolującego stężenie wapnia, jest często podwyższony u pacjentów z chorobą nerek. Często oznacza się go, aby sprawdzić, czy organizm otrzymuje wystarczającą ilość wapnia i witaminy D, jako zapobieganie uszkodzeniu kości.

Obrzęki w chorobach nerek

Techniki obrazowe

W przypadku podejrzenia problemu strukturalnego lub zatoru pomocne może okazać się zdjęcie nerek.

W tym celu można wykorzystać techniki obrazowe takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa, scyntygrafia izotopowa lub pielografia dożylna (IVP).

Wykonuje się również badania rentgenologiczne takie jak urografia dożylna, cystografia mikcyjna czy też arteriografia (lub angiografia) nerkowa.

Biopsja nerek

Biopsja może pomóc w ustaleniu przyczyny obecności białka we krwi lub moczu i może służyć w celu monitorowania skuteczności leczenia. Badanie wycinka tkanki nerkowej może wyjawić rodzaj i zakres uszkodzenia nerki. Biopsja wykonana przy pomocy igły i techniki obrazowej jest przydatnym elementem diagnostycznym w przypadku podejrzenia choroby kłębuszków nerkowych.

Sposób leczenia zależy od rodzaju choroby nerek lub układu moczowego. Wczesne rozpoznanie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Niezbędne może okazać się zachowanie odpowiedniej diety, leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

W przypadku utraty zdolności nerek do usuwania produktów rozkładu i wody z organizmu, kilka razy w tygodniu pacjent poddawany jest dializie przy pomocy urządzenia przejmującego filtracyjną funkcję nerek. W przypadku niewydolności nerek można również wykonać przeszczep.

Pacjenci z cukrzycą lub nadciśnieniem powinni kontrolować ciśnienie i poziom cukru we krwi, co pozwala zapobiegać uszkodzeniu nerek, lub minimalizować jego stopień.

Choroby nerek – objawy, przyczyny, leczenie

Choroby nerek to heterogenna i rozległa grupa schorzeń. Należą do nich m.in.

ostre uszkodzenie nerek, przewlekła choroba nerek, choroby kłębuszków nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek, tubulopatie, kamica nerkowa, infekcje, torbiele nerek, nowotwory nerek i inne.

Każdy z tych stanów ma swoje przyczyny, objawy i sposób leczenia. Jak rozpoznać chorobę nerek? Co na nią wskazuje i jakie badania warto wykonać?

Obrzęki w chorobach nerek

Choroby nerek – objawy, których nie wolno bagatelizować

Zwróć uwagę, jak różnorodną grupą są choroby nerek. Objawy różnią się więc w zależności od konkretnej jednostki chorobowej. W ostrym uszkodzeniu nerek, dominują symptomy choroby, która doprowadziła do uszkodzenia – np.

objawy sepsy, objawy zatorowości płucnej, krwotok czy rzucawka.

W około połowie przypadków dochodzi do skąpomoczu (oddawanie mniej niż 500 ml moczu w ciągu doby) lub bezmoczu (mniej niż 100 ml moczu na dobę), po czym następuje faza wydalania zwiększonych objętości moczu.

Przewlekła choroba nerek może przez dłuższy okres (nawet przez wiele lat) przebiegać bezobjawowo. Po jakimś czasie pojawia się niedokrwistość i jej symptomy (np.

wzmożona męczliwość, trudności z koncentracją), nadciśnienie tętnicze, wielomocz (oddawanie ponad 2500 ml moczu na dobę), nykturia (częste oddawanie moczu w nocy), wzmożone pragnienie i utrata apetytu, osłabienie, nieprzyjemny posmak w ustach, nudności oraz wymioty.

W schyłkowej niewydolności nerek (czyli zaawansowanym stadium choroby nerek), objawy i powikłania pochodzą z różnych narządów i układów. Zaburzenia w układzie krążenia objawiają się nadciśnieniem tętniczym i objawami niewydolności serca.

Pojawia się charakterystyczny kwasiczy, pogłębiony oddech Kussmaula, skóra jest blada i ziemista, ze skłonnością do podbiegnięć krwawych. Zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody trawienne prowadzą do symptomów z przewodu pokarmowego.

Zaburzenia w obrębie układu nerwowego objawiają się upośledzeniem skupiania uwagi i pamięci, wzmożoną drażliwością, bólami głowy, osłabieniem mięśni, a nawet śpiączką. Mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania i obniżenie libido. Zakłócenie metabolizmu kości manifestuje się bólami kości i stawów oraz patologicznymi złamaniami.

Choroby kłębuszków nerkowych to również niejednorodna grupa schorzeń i mogą objawiać się w różny sposób. Na kłębuszkowe zapalenie nerek mogą wskazywać: obrzęki, nadciśnienie tętnicze, krwinkomocz lub krwiomocz, białkomocz, kiepskie samopoczucie, spadek apetytu, nudności, wymioty, skąpomocz, gorączka czy bóle stawów. Dla chorób nerek na tle infekcji, np.

odmiedniczkowego zapalenia nerek charakterystyczny jest natomiast ból w okolicy lędźwiowej, podwyższenie temperatury ciała i dreszcze. W kamicy nerkowej typowo pojawia się kolka nerkowa, o której świadczy ból promieniujący od lędźwi do spojenia łonowego i narządów płciowych, parcie na mocz i częste oddawanie moczu, nudności i wymioty oraz krew w moczu.

Jak sam widzisz, ogromne spektrum symptomów może wskazywać na choroby nerek. Nietypowe objawy, których pewnie nie powiązałbyś z nerkami, np. osutka plamisto-grudkowa, również mogą być nimi spowodowane. Taka wysypka, wraz z bólem lędźwi, gorączką i skąpomoczem jest typowa dla polekowego ostrego cewkowo- śródmiąższowego zapalenia nerek.

Choroby nerek – badania i diagnostyka

Jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę nerek (np.

chorujesz na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę), wystąpiły u Ciebie niepokojące objawy lub w Twojej rodzinie występują choroby nerek, koniecznie pozostań pod stałym nadzorem lekarza.

Lekarz, w oparciu o obraz kliniczny, Twój wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zdecyduje o poszerzeniu diagnostyki w odpowiednim kierunku.

Zwróć uwagę, że przewlekła choroba nerek latami może nie dawać żadnych symptomów. By jej nie przegapić, niektóre badania wykonuje się przesiewowo, szczególnie wśród obciążonych pacjentów.

Badania laboratoryjne przydatne w wykrywaniu chorób nerek to przede wszystkim: badanie ogólne moczu oraz badania z krwi: stężenie kreatyniny (wraz z oszacowaniem GFR), mocznika, kwasu moczowego, triglicerydów, cholesterolu, fosforanów, potasu, wapnia oraz morfologia. Wszystkie powyższe badania możesz wykonać w Diagnostyce. W zależności od podejrzewanej przyczyny choroby, panel badań może obejmować też inne parametry np. miano antystreptolizyny. Czasem konieczne jest wykonanie USG nerek, RTG brzucha lub biopsji nerki.

Choroby nerek – leczenie i profilaktyka

Leczenie choroby nerek w dużej mierze zależy od jej przyczyny. Jeśli znane jest źródło uszkodzenia nerek, konieczne jest dążenie do jego usunięcia (np.

zahamowanie krwotoku, pozbycie się przeszkody utrudniającej odpływ moczu czy zaprzestanie stosowania leków nefrotoksycznych).

Warto pamiętać o leczeniu hamującym postęp przewlekłej choroby nerek, leczeniu chorób współistniejących, zapobieganiu powikłaniom i leczeniu żywieniowym.

W niektórych jednostkach chorobowych stosuje się leczenie immunosupresyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku zaawansowanej choroby, leczenie nerkozastępcze (takie jak hemodializa czy dializa otrzewnowa) może okazać się jedynym wyjściem. Czasem szansą na wyleczenie staje się przeszczepienie nerki.

Aby zapobiegać chorobom nerek, dbaj o odpowiednie nawodnienie, unikaj leków nefrotoksycznych i sumiennie lecz swoje choroby przewlekłe – wiele z nich może bowiem wpływać na stan układu moczowego (szczególnie nadciśnienie i cukrzyca). Nie ignoruj niepokojących objawów, a raz na jakiś czas, w porozumieniu ze swoim lekarzem, skontroluj parametry nerkowe. Odpowiednie badania możesz wykonać np. w Diagnostyce.

You might be interested:  Wysoki poziom cholesterolu – przyczyny, skutki, leki i dieta na za wysoki cholesterol

SPRAWDŹ E-PAKIET NRKOWY

Bibliografia:

Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik

Układ nerwowy w przewlekłej chorobie nerek

Marcin Renke, Bolesław Rutkowski

Obraz kliniczny przewlekłej choroby nerek (PChN) zależy od choroby podstawowej i stopnia jej zaawansowania. W początkowych stadiach nie stwierdza się zwykle żadnych objawów klinicznych, pojawiają się one dopiero w miarę zmniejszania się GFR.

Ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN) następuje upośledzenie koncentracji i pamięci, zaburzenia snu i zachowania, mogą też pojawić się uporczywe bóle głowy i czuciowa neuropatia obwodowa, zwykle poprzedzająca neuropatię ruchową.

Charakterystycznym powikłaniem neuropatii czuciowej jest zespół niespokojnych nóg, polegający na odczuwaniu dyskomfortu, który zmusza pacjenta do stałego poruszania kończynami dolnymi. Neuropatia ruchowa prowadzi do zaniku głębokich odruchów ścięgnistych, osłabienia siły mięśniowej oraz drżeń grubofalistych i kurczów pęczków mięśniowych.

Występuje również przewlekła czkawka. Czasami dochodzi do porażenia nerwów, a w najcięższej postaci neuropatii ruchowej do porażenia czterokończynowego. W zaawansowanej PChN rozwijają się objawy ciężkiej encefalopatii lub obrzęku mózgu; pojawiają się drgawki lub śpiączka.

Encefalopatia mocznicowa

Definicja

Encefalopatia mocznicowa jest spowodowana spowolnieniem metabolizmu tkanki mózgu oraz zaburzonym uwalnianiem neuroprzekaźników. Jest schorzeniem czynnościowym, w którym objawy kliniczne są następstwem nieleczonej mocznicy.

Epidemiologia

Encefalopatia mocznicowa należy do obrazu rozwiniętej mocznicy. Dzięki dostępowi do dializ i wczesnemu rozpoczynaniu leczenia nerkozastępczego rozwija się dziś tylko sporadycznie.

Obraz kliniczny

Objawem encefalopatii są narastające ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości. Początkowo pojawia się apatia, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i bóle głowy.

 Z czasem dołączają się drżenia oraz toniczno-kloniczne napady drgawkowe. Pacjent jest splątany. Może dojść do uogólnionych napadów drgawkowych, które najczęściej poprzedzają rozwój śpiączki mocznicowej.

Zaobserwowano pozytywną korelację między stopniem zaburzeń świadomości a stadium niewydolności nerek.

Diagnostyka

U pacjenta z zaawansowaną przewlekłą chorobą nerek i zaburzeniami świadomości, u którego podejrzewamy encefalopatię, należy wykonać badania obrazowe (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny) w celu wykluczenia innych przyczyn pogorszenia stanu neurologicznego, np. krwawienia śródczaszkowego. Przydatne jest badanie EEG, w którym obserwuje się spowolnienie czynności elektrycznej mózgu.

Leczenie, powikłania i rokowanie

Zaburzenia neurologiczne u chorego z przewlekłą chorobą nerek leczonego zachowawczo są wskazaniem do leczenia nerkozastępczego. Po rozpoczęciu dializoterapii objawy cofają się częściowo lub całkowicie w zależności od stopnia zaawansowania zmian w …

5 najczęstszych oznak choroby nerek. To nie tylko ból i obrzęk

Pierwsze sygnały choroby nerek bywają niecharakterystyczne i je zignorować lub powiązać z innymi schorzeniami. Bywa, że pacjenci latami zmagają się z chorobą, a ich stan cały czas się pogarsza. Sprawdź, które objawy należy zgłosić lekarzowi.

Jakie objawy dają choroby nerek?

Ból i dyskomfort w dolnej części pleców to jedne z najczęstszych objawów choroby nerek. Ból może wystąpić po jednej lub obu stronach pleców. W niektórych przypadkach ten dyskomfort złagodzi się podczas oddawania moczu.

Innym częstym sygnałem ostrzegawczym są zmiany w moczu. Może to być dziwny lub nieznany zapach, bledszy lub ciemniejszy kolor oraz inna częstotliwość oddawania moczu. Korzystanie z toalety może być bolesne.

Gdy nerki nie działają prawidłowo, może to powodować obrzęk, ponieważ nie usuwają skutecznie odpadów z organizmu. Płyny te mogą gromadzić się w okolicach rąk, nóg, kostek lub twarzy. W bardzo poważnych przypadkach obrzęk może rozwinąć się w płucach i sercu.

Słabo funkcjonujące nerki mogą doprowadzić do gromadzenie się toksyn w organizmie. To często skutkuje suchością, wysypką i mocnym swędzeniem. Jeśli zaobserwujesz taki objaw, to sygnał do odwiedzenia lekarza.

Jedną z podstawowych funkcji nerek jest produkcja erytropoetyny, która jest ważna dla produkcji tlenu przenoszącego czerwone krwinki. Niedobór czerwonych krwinek w organizmie może skutkować anemią lub niedoborem żelaza. Niski poziom żelaza może powodować uczucie zimna nawet w ciepłym otoczeniu, a także chroniczne osłabienie i zmęczenie.

Nerki – budowa

Nerki mają kształt ziarna fasoli i znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Przylegają do nich nadnercza, a ich krótszy brzeg łączy się z moczowodem, tętnicą i żyłą nerkową oraz nerwami.

Nerka zbudowana jest z kory i rdzenia nerki, z czego na ten ostatni składają się piramidy nerkowe, kielichy mniejsze oraz większe, które ostatecznie poprzez miedniczkę nerkową łączą się z moczowodem. U kobiet nerka waży około 115-155 g, a u mężczyzn 125-170 g przy wymiarach około 10x5x3 cm.

Organy te mają bordowy kolor, gdyż w ciągu doby przepływa przez nie nawet 1500 litrów krwi!

Funkcje nerek

Nerki pełnią w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiadają za usuwanie nagromadzonych toksyn – filtrują krew (a dokładnie osocze) i wraz z moczem wydalają szkodliwe produkty przemiany materii poza organizm.

Kiedy ich praca przebiega nieprawidłowo, może dojść do zatrucia organizmu, a nawet śmierci.

Właśnie dlatego, gdy tylko zauważymy u siebie któryś z pierwszych, niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem i zrobić kilka podstawowych badań.

Czytaj też:Te trzy choroby łączą się ze sobą, czyniąc spustoszenie w organizmie

Gdy nerki wołają o pomoc!

Nerki to narządy, które są niezmiernie ważne, bez których prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a nawet życie jest niemożliwe. Dlatego nigdy nie powinniśmy o nich zapominać i w każdej chwili starać zadbać o nerki, aby mogły wykonywać swoja prace bez szwanku przez długie lata.

Jednak czasem mimo wszystko narażamy je na niebezpieczeństwo poprzez nieprawidłową dietę czy spożywanie niedostatecznej ilości wody. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze sygnały, które mówią, że praca nerek nie jest do końca prawidłowa.

Poznaj kilka ewidentnych objawów świadczących o początkach problemów z nerkami i nie daj się zaskoczyć!

Chore nerki? kilka objawów świadczących o ich chorobie

Pogłębianie wiedzy dotyczącej nas samych i naszego ciała jest bardzo ważne. Im więcej będziemy wiedzieć, tym, w razie konieczności, szybciej będziemy reagować na początki problemów, a jak wiadomo nieraz, szybkie zdiagnozowanie to klucz do powrotu do zdrowia.

Najważniejsze to wsłuchać się uważnie w swoje ciało, gdyż ono wysyła nam sygnały, kiedy coś jest nie tak. Z drugiej strony, nie można popadać w obsesję i każdy najmniejszy objaw przypisywać ciężkim chorobom.

Symptomy świadczące o chorobach nerek są dość ewidentne dlatego nie zaszkodzi się im przyjrzeć.

1. Zmiany przy oddawaniu moczu

Jest to najbardziej oczywisty i najłatwiejszy do zaobserwowania objaw świadczący o nieprawidłowościach w pracy nerek

 • gdy w nocy jesteśmy zmuszeni wstawać częściej niż zwykle, a po dotarciu do toalety nie oddajemy więcej niż kilka kropel moczu
 • zmiany w barwie moczu. Oprócz tego że oddajemy go częściej niż zwykle, przyjmuje on ciemniejszy kolor (zbliżony do koloru coca-coli, co jest spowodowane śladową obecnością krwi) i może być spieniony.

2. Zmęczenie

Czasem, bez konkretnego powodu może dopaść nas zmęczenie. Wystarczy, że podniesiemy się kilka pieter po schodach, pospacerujemy chwile i już czujemy się wyczerpani. Po powrocie z pracy nie myślisz o niczym innym jak położeniu się do łóżka i pogrążeniu w głębokim śnie.

Czym jest to zmęczenie i brak energii? Zdrowe nerki produkują hormon zwany erytropoetyną, która odpowiada za transport tlenu do krwi.

Jednak jeżeli w nerkach ma miejsce jakaś nieprawidłowość, produkcja tego hormonu spada, a nerki zaczynają gorzej pracować.

Wszystko to przyczynia się do tego, że mięśnie szybciej się meczą, ponieważ spada ilość czerwonych krwinek, a co za tym idzie transport tlenu. Efektem tego może być anemia czy niedokrwistość i powinniśmy być na to szczególnie wyczuleni.

3. Obrzęki

Masz spuchnięte kostki? Obrzęknięte nogi? Masz problem z założenie butów? Bardzo możliwe, że to skutek nieprawidłowego funkcjonowania nerek, jednak nie popadaj w panikę! Również może być to zwykły problem z krążeniem krwi na skutek, na przykład siedzącego trybu życia. Dlatego trzeba zwrócić uwagę czy obrzękom towarzyszą inne objawy takie jak wypadanie włosów, opuchnięcie twarzy czy palców u rąk. Wszystko to może świadczyć o tym, że nerki mają problem z pozbyciem się nadmiaru płynów, które zaczynają być gromadzony w organizmie.

You might be interested:  Krwotoczne zapalenie żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

4. Wysypka i świad

Jest to świąd inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ma się wrażenie, że swędzą nas kości, a nawet sama krew. To dość męczący objaw i spowodowany jest tym, że nerki nie usuwają wszystkich zanieczyszczeń z krwi. Akumulacja ich – powoduje nieprzyjemne odczucia.

5. Metaliczny smak w ustach

Kolejny fakt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Przy problemach z nerkami możliwe jest, że jedzenie straci swój oryginalny smak, nie smakuje już tak samo. Dodatkowo oddech charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem amoniaku.

Zaburzenia odczuć smakowych mogą spowodować utratę apetytu, ponieważ wszystko zaczyna mieć posmak żelaza i metalu.

Jest to wyraźny sygnał choroby nerek i jeżeli masz podobne objawy, nie lekceważ ich, tylko jak najszybciej udaj się do lekarza!

6. Nudności i uczucie dyskomfortu

Jak wiadomo jest wiele czynników, które mogą wywoływać w nas uczucie dyskomfortu i niepokoju. Jednak gdy nudności utrzymują się niepokojąco długo, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Może być to skutek nagromadzenia we krwi dużej ilość nieusuniętych zanieczyszczeń i toksyn, co może w konsekwencji zakończyć się przewlekłą niewydolnością nerek.

7. Uczucie zimna

Na skutek spadku ilości czerwonych krwinek i niedokrwistości, osoba staje się bardziej wrażliwa na zmiany temperatury, a zwłaszcza na zimno. Szczególnie stopy i ręce są lodowate, co jest bardzo charakterystyczne przy problemach z nerkami.

8 Ból pleców po jednej stronie i opuchnięte nogi

Przytrafiło Ci się kiedykolwiek? Spokojnie, to jeszcze nie świadczy o problemie z nerkami, może być bowiem spowodowane przez wiele innych czynników.

Powinno być powodem do zaniepokojenia w momencie, gdy pojawia się regularnie i trwa przez kilka dni z rzędu.

Gdy dokucza Ci ból w dolnej partii pleców lub po bokach, spuchła któraś z nóg i odczuwasz niewyjaśnione parcie na pęcherz, czas na interwencje!

Zwróć szczególną uwagę, czy ból występujący w plecach utrzymuje się tylko z jednej i tej samej strony, bo właśnie to może świadczyć o tym, że powodem dolegliwości jest nerka.

Przyczyną może być zespół policystycznych nerek — choroba, w której w nerkach powstają torbiele wypełnione płynem, a czasem stwierdza się ich obecność również w wątrobie i są przyczyną bardzo silnego bólu.

Podsumowując nigdy nie lekceważ powyższych objawów i sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm! Nie popadajmy też w obsesje, jednak jeżeli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, a Twoje samopoczucie jest kiepskie, nie wahaj się ani chwili, tylko zasięgnij porady specjalisty, który na pewno znajdzie wytłumaczenie i zaleci kurację, dzięki której na pewno wszystko wróci do normy!

 • Jha, V., Garcia-Garcia, G., Iseki, K., Li, Z., Naicker, S., Plattner, B., … Yang, C. W. (2013). Chronic kidney disease: Global dimension and perspectives. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(13)60687-X
 • Coe, F. L., Evan, A., & Worcester, E. (2005). Kidney stone disease. Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1172/JCI26662
 • Moss, A. H. (2011). Kidney Failure. In Palliative Care. https://doi.org/10.1016/B978-1-4377-1619-1.00028-7

"Cichy zabójca", czyli choroby nerek

 • Wtorek, 10 marca 2015 (19:05) Schorzenia nerek rozwijają się powoli, często nie dają wyraźnych objawów, ale doprowadzają do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Choroby nerek dotyczą 4 milionów Polaków – wynika z największych w Polsce badań przesiewowych nerek NEFROTEST. Większość chorych nawet nie domyśla się, że ich nerki są chore – dlatego choroby nerek nazywa się „cichym zabójcą”. Stacja dializ, zdj. ilustracyjne / Julian Stratenschulte PAP/DPA / Badania NEFROTEST potwierdziły, że ponad 9,3 proc. z blisko 40 tysięcy przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek. Badania prowadzono dotąd w 50 powiatach z 15 województw. W tym roku odbędą się w niedzielę 15 marca w Kutnie. Chorego ratują: dializa lub przeszczep. Niestety, niezdiagnozowane na czas choroby nerek, są również coraz częstszą przyczyną przedwczesnych zgonów.Niewykryte, nieleczone, rozwijające się przez wiele lat choroby nerek prowadzą do zatrucia organizmu i śmierci. U wielu osób schorzenie przebiega bezobjawowo nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego choroby nerek nazywa się „cichym zabójcą” – mówi prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTU.

Nerki nie bolą – głosi popularna opinia i potwierdzam ją jako lekarz – mówi dr Dariusz Aksamit, prezes NEFRON, Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska. Często łatwo jest zlekceważyć lub powiązać z innymi schorzeniami pierwsze objawy choroby nerek, takie jak obrzęki kończyn czy osłabienie – dodaje dr Aksamit.

Nerki starzeją się tak jak ludzie. Ich sprawność spada wraz z wiekiem, a kryzys w funkcjonowaniu nadchodzi około 60. roku życia.

Najważniejsze objawy, mogące świadczyć o chorobie nerek to uczucie ciągłego zmęczenia, częste oddawanie moczu w nocy, obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp i  kostek czy łuszczenie się skóry – trzeba wtedy przeprowadzić podstawowe badania.

Najlepiej jednak szanować swoje nerki: unikać nadużywania leków przeciwbólowych, pić dużo wody, mniej solić potrawy, dbać o aktywność fizyczną.

Przez nerki przepływa kilkaset litrów krwi dziennie. Każdego dnia, dzięki milionom kłębuszków, widocznych tylko pod mikroskopem, oczyszczają one krew i usuwają nadmiar wody. Zdrowe nerki oznaczają błyszczące włosy i mocne kości, ponieważ ich praca wpływa na funkcjonowanie innych narządów i produkcję hormonów.

Dzięki nim zachowana jest równowaga zasadowo-kwasowa oraz właściwy poziom sodu. To, co jest niepotrzebne lub w nadmiarze, jest wydalane. Dlatego, jeśli nerki zaczynają niedomagać, krew nie jest dostatecznie oczyszczana i dociera do innych organów z toksynami oraz odpadami przemiany materii.

Wtedy ulega zatruciu cały organizm człowieka. Kiedy do tego dochodzi i nerki nie są już w sanie prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest podjęcie leczenia.

W pierwszych stadiach przewlekłej choroby nerek (PChN) skuteczne jest leczenie farmakologiczne, w schyłkowych stadiach życie pacjenta ratuje leczenie nerkozastępcze – czyli przeszczep lub dializa.

Z danych Poltransplantu, instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, wynika, że w ubiegłym roku w całym kraju przeszczepiono 1064 nerki oraz 37 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Natomiast stale dializowanych jest blisko 20 tysięcy osób. Liczba ta wciąż wzrasta.

 • OBJAWY PRZEWLEKŁEJ CHOROBY NEREK:
 • PChN  NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJE U OSÓB:
 • JAK ZBADAĆ NERKI?
 • DLA ZDROWIA NEREK WAŻNE SĄ:
 • DIALIZOTERAPIA

Niewydolność nerek najczęściej rozwija się skrycie. Większość chorych nie odczuwa żadnych objawów aż do chwili, gdy ich nerki są bardzo zniszczone. Niestety dopiero wtedy mogą się pojawić:•    uczucie ciągłego zmęczenia,•    trudności z koncentracją,•    słabszy apetyt,•    bezsenność,•    skurcze mięśni, szczególnie występujące w nocy,•    obrzęki nóg, twarzy,•    suchość i swędzenie skóry,•    częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy.•    chorych na cukrzycę,•    cierpiących na nadciśnienie,•    skarżących się na choroby serca, po zawałach, udarach,•    nadużywających środków przeciwbólowych,•    otyłych i palących papierosy,•    mających choroby nerek w rodzinie,•    po 60. roku życiaWarto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci proste badania pozwalające na ocenę funkcji nerek. Badania te są dostępne w każdym laboratorium i tanie (ok. 10-12 zł):•    badanie stężenie kreatyniny we krwi (na jej podstawie wylicza się wielkość filtracji kłębuszkowej  – eGFR)•    badanie ogólne moczu,•    pomiar ciśnienia krwi.•    aktywny styl życia,•    zdrowa dieta z przewagą warzyw i owoców,•    umiarkowane używanie soli,•    ograniczenie ilości cukru w diecie,•    odpowiednia ilość płynów (ok. 2 litry dziennie),•    porzucenie nałogów,•    regularny pomiar ciśnienia krwi,•    raz do roku badania krwi i moczu.Dializa powoduje wydalenie z organizmu produktów przemiany materii i wody, których nie mogą usunąć, z powodu niewydolności, nerki. Dializa pomaga także w uzyskaniu równowagi metabolicznej, eliminuje z krwi szereg toksycznych związków. Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek nie mogliby żyć bez dializy z powodu nagromadzenia toksyn we krwi. Zabieg trwa 4-5 godzin i musi być przeprowadzany trzy razy w tygodniu.

www.nefron.org.pl

(mpw)

RMF 24

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *