Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

W skrócie: Hymenoplastyka – możliwość odbudowy błony dziewiczej

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Hymenoplastyka to zabieg, którego celem jest odtworzenie przerwanej błony dziewiczej. Operacja polega na zszyciu fałdów pozostałych po uszkodzonym hymenie i odtworzeniu go w pierwotnym kształcie.

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od 20 minut do godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym.

Ingerencja chirurgiczna nie wymaga długiej rekonwalescencji, a współżycie seksualne można rozpocząć po zagojeniu się ran, czyli zazwyczaj 2-3 tygodnie po dokonanym zabiegu.

Zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą oraz przeprowadzenie podstawowych badań. Na siedem dni przed rozpoczęciem działań hymenoplastycznych należy odstawić wszystkie leki, który mogłyby wejść w konflikt ze środkami anestetycznymi.

Po skutecznym znieczuleniu pacjentki, lekarz przechodzi do zabiegu właściwego, podczas którego fałduje śluzówkę, następnie naciąga ją i zszywa, by przywrócić jej pierwotny wygląd. Cała procedura trwa od 20 minut do godziny. Hymenoplastyka to tzw.

“zabieg jednego dnia”, dlatego po mniej więcej dwóch godzinach pacjentka, jeżeli jej samopoczucie na to pozwala,  może udać się do domu.

  • skuteczność i niska inwazyjność 
  • krótki czas wykonania zabiegu i rekonwalescencji
  • zabieg nie wymaga hospitalizacji
  • zabieg polecany kobietom, które pragną podarować przyszłemu partnerowi prezent w postaci dziewictwa, a inicjację seksualną mają za sobą
  • forma terapii kobiet, które zbyt szybko zaczęły eksperymentować ze swoją seksualnością i w momencie inicjacji nie były na nią naprawdę gotowe
  • terapia traumy ofiar gwałtu, które przed jego dokonaniem były dziewicami
  • rozwiąznie dla dziewczynek, które rodzą się z uszkodzonymi narządami płciowymi lub bez błony dziewiczej
  • pomoc w sytuacji przypadkowego przerwania błony dziewiczej, np. podczas sportowych aktywności
  • pomoc dla kobiet, które z przyczyn kulturowych lub religijnych muszą być dziewicami, a z powodu braku błony dziewiczej mogą spotkać się z prześladowaniem
  • zabiegu hymenoplastycznego nie wolno przeprowadzać u kobiet ciężarnych, miesiączkujących ani cierpiących na nowotwory
  • przeciwwskazaniem do operacji rekonstrukcji błony dziewiczą są także: infekcje w obrębie waginy, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz cukrzyca

Pacjentka przedstawia swoje oczekiwania. Lekarz opisuje procedury zabiegowe, informuje o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką oraz analizie jej stanu zdrowia lekarz sporządza harmonogram działań.

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Krótka rekonwalescencja pozabiegowa.

Pacjentka pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy działanie terapeutyczne zostanie definitywnie zakończone.

  • Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, więc sam jako taki nie jest bolesny.
  • W naszych czasach sytuacje wymagające odbudowania błony dziewiczej nie są rzadkością ani dziwactwem. Dla wielu kobiet zabieg ten ma wartość terapeutyczną, zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychologicznym (kobiety urodzone bez błony dziewiczej, gwałt, wymogi kulturowe itp.)
  • Procedura zabiegowa trwa od 20 minut do godziny, nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu, więc w przypadku braku przeciwwskazań pacjentka wraca do domu w tym samym dniu. Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić.
  • Podczas hymenoplastyki do odtworzenia błony nie wykorzystuje się implantów czy innych nieautonomicznych elementów – struktura błony dziewiczej zostaje odtworzona na bazie jej pozostałości.

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia.

Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam.

I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości.

Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku.

Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć.

Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaOdtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Hymenoplastyka – kosmetyka czy terapia? (Artykuły)

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Okazuje się, że dziewictwo można stracić więcej niż jeden raz.. Na zabieg tzw odtworzenia błony dziewiczej, z różnych względów decyduje się coraz więcej kobiet…

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Jeszcze niedawno zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej traktowane były przez niektórych jako kaprys i fanaberia – niegroźna o tyle, o ile pozostająca jedynie w sferze marzeń kobiety.

Obecnie kosmetoginekologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, a kolejne kliniki chirurgii plastycznej poszerzają swoją ofertę o typowo „kobiece’ operacje, mając świadomość bardzo szybko rosnącego zainteresowania nimi ze strony pacjentek.

Do najpopularniejszych zabiegów należy labioplastyka, czyli korekta warg sromowych, oraz waginoplastyka (plastyka pochwy), przeznaczona głównie dla kobiet po wielokrotnych porodach – czyli operacje poprawiające estetykę miejsc intymnych, a także pomagające wyleczyć kompleksy i różnego typu schorzenia, w tym inkontynecję.

Coraz częściej kliniki oferują także operacje, których celem jest przede wszystkim poprawa jakości doznań seksualnych (powiększenie łechtaczki bądź punktu G). Największe kontrowersje budzi jednak zabieg, który wiąże się z zarówno ze sferą seksualną, jak i leczeniem kompleksów – hymenoplastyka.

Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Katowice Rzeszów Częstochowa Gliwice ———————————— Sosnowiec Tychy Sprawdź ofertę »

Hymenoplastyką (z łac. Hymen – błona dziewicza) nazywa się odtworzenie błony dziewiczej, polegające na zszyciu fragmentów błony w znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji chirurg fałduje śluzówkę, naciąga ją i zszywa, by zrekonstruować błonę do dawnej postaci. Zabieg trwa od 20 minut do godziny, nie wymaga pobytu w klinice, więc w przypadku braku przeciwwskazań pacjentka wraca do domu w tym samym dniu. Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić i można wtedy wrócić do aktywności seksualnej. Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania Kosmetoginekologia spełnia marzenia kobiet o powtórnym dziewictwie

Rekonstrukcja błony dziewiczej jest prostym zabiegiem chirurgicznym, ma jednak ogromne znaczenie dla kobiety – przede wszystkim ideologicznie.

Interesują się nią pacjentki, dla których fakt odzyskania dziewictwa jest niezwykle istotny, z kolei jego brak może rzutować na całe jej życie.

Do najczęstszych powodów pojawienia się w klinice należą względy religijne, chęć zamknięcia za sobą trudnego rozdziału życia, a także trauma gwałtu.

Powody hymenoplastyki

Oficjalnie kosmetoginekologia narodziła się niespełna dekadę temu w USA (w 2004 roku powstało tam International Society of Cosmetogynecology, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Kosmetoginekologii), ale trzeba mieć świadomość, że idea powtórnego dziewictwa jest o wiele starsza.

Jej początków należy szukać w kulturze społeczeństw, dla których czystość kobiety jest jednym z najważniejszych wyznaczników jej wartości – głównie są to kraje arabskie. Posiadanie nienaruszonej błony dziewiczej jest dla muzułmanek podstawowym warunkiem zamążpójścia.

W wielu krajach jest  to wręcz kwestia życia i śmierci, dlatego tak dużą wagę przykłada się do ukrycia braku dziewictwa.

Według hiszpańskiego portalu elpais.com w dużej mierze ów problem dotyczy europejskich muzułmanek, które żyją jak ich rówieśniczki aż do momentu ślubu. Wtedy czeka je tzw. test czystości, który mogą przejść wyłącznie dzięki hymenoplastyce. Rosnące zainteresowanie takimi operacjami zauważa francuski lekarz, dr Marc Abecassis (Clinique du Rond Point des Champs Elysées).

W jego gabinecie coraz częściej pojawiają się muzułmanki urodzone we Francji oraz mieszkanki Północnej Afryki. Coraz chętniej zabiegowi poddają się nie tylko one, ale również Europejki czy Amerykanki, które związały się z wyznawcą tej religii i pragną stać się „czyste’ dla niego.

Potwierdza to dr Magdy Hend, chirurg z londyńskiej Regency Clinic, w wywiadzie udzielonym w 2007 roku dla Chanel 4.

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania W USA, dzięki hymenoplastyce wiele małżeństw odnawia ceremonię, aby przeżyć powtórną noc poślubną

Poza względami religijnymi i kulturowymi istotna jest także chęć porzucenia hedonistycznego stylu życia, jaką przejawia część pacjentek. Pragną rozpocząć nowy etap i zapomnieć o przeszłości, czego wyrazem jest poddanie się rekonstrukcji błony dziewiczej i symboliczne stanie się nowym człowiekiem, który zaczyna od początku.

You might be interested:  Tlenoterapia – bierna i czynna – zasady, wskazania, skutki uboczne

Z tego powodu zabieg jest przyczyną kontrowersji i oburzenia wielu mężczyzn, którzy otwarcie nazywają go oszustwem. Traktują go bowiem jak próbę wymazania przeszłości i udawania osoby, którą się nie jest.

Z drugiej strony, hymenoplastyka jest często decyzją obojga partnerów, czego dobrym przykładem jest odnawianie ślubów w Stanach Zjednoczonych – chcąc powtórzyć ceremonię, para małżeńska pragnie przeżyć także powtórną noc poślubną oraz moment, w którym kobieta straciła dziewictwo.

Z tego typu „życzeniami’ często spotyka się dr Marco Pelosi, właściciel kliniki w New Jersey (Pelosi Medical Center). Miesięcznie wykonuje ok. 10 takich zabiegów.

Hymenoplastyce poddają się również kobiety, które urodziły się z niewłaściwie ukształtowanymi narządami płciowymi lub wręcz ich brakiem, a zabieg jest ostatnim krokiem w korekcie bądź rekonstrukcji miejsc intymnych. Z kolei w południowo-wschodniej Azji panuje pogląd, że stosunek seksualny z dziewicą wzmacnia męskość partnera.

Z tego powodu hymenoplastyce poddają się młode prostytutki, które w ten sposób stają się cenniejsze dla klientów. Natomiast powód, który dla społeczeństwa jest najbardziej zrozumiały i nie wzbudza negatywnych reakcji, jest najbardziej traumatyczny. To gwałt, w wyniku którego kobieta nie tylko przestała być dziewicą, ale i doznała wstrząsu.

W niektórych krajach (na przykład we Francji) w takich sytuacjach zabieg hymenoplastyki może być refundowany przez państwo.

Ceny zabiegów odtwarzania błony dziewiczej w Polsce

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania Odtworzenie błony dziewiczej przed i po

Ginekologia estetyczna pojawiła się w Polsce niedawno, ale rozwija się bardzo szybko. Poszerzyła ofertę wielu klinik chirurgii plastycznej, a do tego stopniowo powstają kolejne placówki poświęcone wyłącznie wykonywaniu zabiegów kosmetoginekologicznych. Natomiast hymenoplastyka staje się, obok labioplastyki i plastyki pochwy, coraz popularniejszą operacją. Chirurdzy przeprowadzają standardowe zabiegi przy użyciu skalpela (np. klinika Medifem w Warszawie), wykonują je ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, wykorzystując nowoczesne lasery,  (m.in. Centrum Laserowej Ginekologii Estetycznej w Poznaniu) bądź właściwości diatermii niskotemperaturowej, tak jak robi to dr med. Piotr Kolczewski ze szczecińskiej kliniki Esthegyn.

Zróżnicowane są zarówno metody wykonywania zabiegów, jak i ich ceny. Przykładowo, w Warszawie, w prowadzonej przez dr Adama Gumkowskiego klinice AGklinik, hymenoplastyka kosztuje 4,5 tys. złotych. Za 3 tys.

złotych zabiegi wykonuje dr Joanna Pabich-Worożbit z Uni-Klinik,  tyle samo wynosi koszt operacji przeprowadzanej przez dr Andrzeja Barwijuka z kliniki Medifem.

Nieco taniej jest w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Marka Szczyta, kolejnej stołecznej placówce, gdzie za hymenoplastykę trzeba zapłacić 2 tys. złotych.

W pozostałych miastach jest podobnie. Dr Marcin Wiatroszak (Klinika Wiatroszak – ESTmedica, Wrocław) przeprowadza rekonstrukcję błony dziewiczej w cenie 4,5 tys. złotych. W Szczecinie wspomniany już dr Kolczewski (Esthegyn) wykonuje takie zabiegi za 3-4 tys. złotych.

Hymenoplastyka na świecie – koszty zabiegu

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania Cudzoziemki coraz częściej decydują się na hymenoplastykę w Polsce

Rozbieżność cenowa poza granicami Polski jest niezwykle duża – przykładowo, według źródeł portalu hospitalscout.com ceny zabiegu odtwarzania błony dziewiczej w USA mieszczą się w granicach 1,800-5,000$ (1330-3696 euro), podczas gdy w Tajlandii hymenoplastykę wykonuje się już za 780$ (Yanhee Hospital, Bangkok). Zagraniczne pacjentki medyczne szukają bardziej ekonomicznych rozwiązań, wyjeżdżając na operacje do krajów oferujących ich wykonywanie w niższych cenach – między innymi do Polski, Czech, a nawet do dalekich Indii.

Według specjalistów portalu consultingroom.com ceny hymenoplastyki w Wielkiej Brytanii oscylują w granicach 1,700-3,000 funtów (1980-3493 euro). W Niemczech, przykładowo, w  Sensualmedics (Munich Medical Center), cena takiej operacji to 2.200 euro.

Dr med. Stephan Günther z kliniki Aestetix (Dusseldorf) przywraca pacjentkom błonę dziewiczą za około 1200 euro. Z kolei koszt zabiegu u francuskiego lekarza, dr Yohanna Derhy (Centre Esthétique Hoche Médical), oscyluje w granicach 1700-3000 euro.

Natomiast dr V.D. Singh (VM Plastic Surgery) wykonuje zabieg za 70,500 rupii indyjskich, czyli za ok. 977.30 euro.

Czeska klinika PEM (Praga) oferuje zabiegi rekonstrukcji błony dziewiczej za 15 000 Kč, czyli ok. 585 euro. Niewiele większe koszty poniesie pacjentka kliniki Esteticusti s.r.o.

z Ústí nad Labem – specjaliści ośrodka przeprowadzają hymenoplastykę już od 16 000 Kč (ok. 625 euro).

Zagraniczne pacjentki w polskich klinikach

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania Hymenoplastyka pomaga leczyć kompleksy i poprawia doznania w sferze seksualnej

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej jest popularny wśród muzułmanek z Tunezji, Libanu czy Senegalu. Poddają mu się Wietnamki, a coraz częściej także Amerykanki i Europejki. W poszukiwaniu rzetelnego i – co istotne – dyskretnego lekarza przemierzają nieraz setki kilometrów. Coraz chętniej pojawiają się również w Polsce. Według dr Piotra Kolczewskiego pacjentkami naszych gabinetów są przede wszystkim kobiety przyjeżdżające z Europy zachodniej, które planują ślub z wyznawcą islamu. Bardzo często są to Polki z Berlina, w którym istnieje duża diaspora muzułmańska. Przyciąga ich głównie cena, ale także profesjonalizm lekarzy i nowoczesne gabinety, w niczym nie odbiegające od norm zachodnich.

Odtworzenie błony dziewiczej

– kliniki w

Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Katowice Rzeszów Częstochowa Gliwice ———————————— Sosnowiec Tychy Sprawdź ofertę »

Zagranicznych pacjentek będzie z roku na rok przybywać, ponieważ polska turystyka medyczna jest coraz lepiej promowana, a nasi specjaliści cieszą się renomą i coraz większym zaufaniem cudzoziemców.

W ramach pierwszego rządowego programu współfinansowanego przez Unię Europejską ministerstwo gospodarki przeznaczyło 4 mln zł na promocję turystyki medycznej w Polsce w latach 2012-15 (według portalu rynekzdrowia.pl).

Jak twierdzi Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, rynek turystyki medycznej w naszym kraju ma ogromny potencjał i będzie systematycznie wspierany poprzez misje gospodarcze, imprezy targowe i różnego rodzaju szkolenia dla polskich firm. Dzięki temu do naszych klinik zawitają kolejni zagraniczni goście.

Oceń: Ocena: 4.3/5 (opinie 12)

Czym jest hymenoplastyka i kto jej potrzebuje?

Hymenoplastyka to zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej, który polega na przywróceniu wyglądu błony dziewiczej. Powinien przywracać wygląd i działanie błony w sposób jak najbardziej zbliżony do pierwotnej formy. Odtwarzanie błony dziewiczej polega na przywróceniu ciągłości dziewictwa kobiecie.

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania

Zwykle hymenoplastykę wykonuje się w celu spowodowania krwawienia podczas następującego wkrótce stosunku. Zabieg należy do zakresu zainteresowań ginekologii plastycznej.

W ostatnim czasie przeżywa szybki rozwój. Jest to jedna z młodszych gałęzi medycyny powstałą w odpowiedzi na potrzeby kobiet.

Wraz z postępem cywilizacyjnym wzrasta świadomość i chęć poprawy własnego wyglądu, jak również strefy intymnej.

Można zauważyć kilka zróżnicowanych przyczyn zgłaszania się pacjentek w celu wykonania zabiegu tego typu. W zależności od kraju pochodzenia czy kultury powody bywają odmienne. Jednym z nich są względy etniczne i religijne.

W niektórych krajach kultura czystości jest bardzo rygorystycznie postrzegana. Utrata dziewictwa przez przyszłą pannę młodą jest w takich przypadkach przyczyną braku honoru w rodzinie. Zwykle osoba tego typu spotyka się z ostracyzmem.

Z kolei pewna grupa kobiet podaje przyczynę jako „podarowanie prezentu” przyszłemu partnerowi seksualnemu.

Ostatnio słychać także o panującym trendzie wśród młodych kobiet. Niektóre kobiety poddają się zabiegowi hymenoplastyki na swoje 25-te urodziny w celu stania się na nowo dziewicą.

Błona dziewicza

Błona dziewicza jest fałdem błony śluzowej. Mieści się około 1,5-2 cm powyżej ujścia pochwy. Jest ona rozpostarta na tzw. pierścieniu pochwowym. Jej fizjologiczne funkcje nie są do końca znane.

Uważa się, że zabezpiecza waginę przed infekcjami oraz pozwala na odprowadzanie krwi menstruacyjnej. Tkanka błony dziewiczej jest rozciągliwa i unaczyniona.

Jej właściwości zmieniają się jednak wraz z wiekiem kobiet.

Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazaniaBłona dziewicza ulega przerwaniu podczas waginalnych czynności seksualnych, takich jak stosunek czy masturbacja. Może również ulec uszkodzeniu w czasie stosowania nieodpowiednich tamponów lub uprawiania sportów gimnastycznych, jeździectwa czy chociażby kolarstwa.

W takim przypadku przy pierwszym stosunku nie pojawia się krwawienie, co podważa biologiczne dziewictwo kobiety. Dodatkowo ani przerwanie błony dziewiczej, ani brak krwawienia podczas stosunku nie jest oznaką utraty dziewictwa.

Badania wykazują, że jedna na tysiąc kobiet rodzi się bez błony dziewiczej. U 52% pań błona dziewicza po rozpoczęciu współżycia nie zostaje przerwana. Świadczy to o tym, że pielęgnowana w niektórych krajach kultura czystości jest jedynie społecznym lub nawet mitycznym wyobrażeniem.

Piętno nieczystości

Kulturowe przekonania na tle religijnym dotyczące kultury czystości, a przy tym nienaruszonej błony dziewiczej, zmuszają kobiety do wykonania hymenoplastyki zważywszy na społeczny ostracyzm. Dzieje się to najczęściej w krajach arabskich i muzułmańskich.

Niezamężne kobiety często są skazywane na honorowe zabójstwa. Ma ono na celu podtrzymać lub niejako „uratować” honor rodziny. Odsetek chirurgicznego odtworzenia błony dziewiczej wzrasta w tych kulturach.

Hymenoplastyka stała się również popularna wśród francuskich kobiet z kręgów muzułmańskich. Niektóre z nich przyznawały, że we Francji za zabieg tego typu płaci się kwotę niekiedy 5 razy większą niż w Tunezji czy w Maroko.

Z drugiej strony, badania etnograficzne w Teheranie wykazały, że hymenoplastyka jest dla kobiet formą oporu wobec społecznych nakazów przedmałżeńskiej czystości, które nie dotyczą mężczyzn.

Zabieg wpisuje więc w ruch feministycznego dochodzenia praw kobiet. W duchu tego podejścia każda decyzja dotycząca jej ciała, podjęta przez kobietę w pełni świadomej swoich działań, powinna być respektowana.

You might be interested:  Osteoporoza i badania – które trzeba wykonać?

Kulturowe zachcianki Zachodu

W społeczeństwach, w których dziewictwo nie jest lustrowane, hymenoplastyka motywowana jest osobistymi preferencjami kobiet. Ma także związak z ich oczekiwaniami wobec swojego życia seksualnego.

Odtwarzanie błony dziewiczej traktowane jest zatem jako podniesienie satysfakcji seksualnej związanej ze zmniejszeniem wejścia do pochwy.

Ponadto, poddanie się hymenoplastyce jest traktowane jako rodzaj prezentu, który można ofiarować mężczyźnie przez seksualnie aktywne kobiety, rozpoczynając współżycie.

Praktyki tego rodzaju wiążą się niekiedy ze specjalnymi okazjami, jak rocznica czy odnowienie ślubów małżeńskich. Istnieją również i takie kobiety, które poddają się zabiegowi odtworzenia błony dziewiczej z powodów przypadkowego jej przerwania, czyli przykładowo w czasie sportowych aktywności.

Psychiczne motywacje ponownego dziewictwa

Inne powody mogące skłaniać kobiety do wykonania hymenoplastyki mają charakter terapeutyczny. Często dzieje się to w wypadku odzyskania kontroli nad życiem i ciałem kobiet, które doświadczyły gwałtu.

W takim wypadku odnowa błony ma wymiar nie tylko fizyczny. Chodzi również o aspekt wewnętrzny. Pozwala na niejakie zerwanie z traumatycznym doświadczeniem i powrócenie do stanu sprzed wydarzenia. W niektórych krajach zachodnich odtworzenie błony dziewiczej dla ofiar przemocy seksualnej jest zabiegiem refundowanym.

Na hymenoplastykę decydują się również kobiety, które w przeszłości eksperymentowały ze swoją seksualnością pod wpływem grupy rówieśniczej, ale nie były emocjonalnie gotowe na bliskość tego rodzaju. Zrekonstruowanie biologicznego atrybutu dziewictwa umożliwia im zatem zapanowanie nad życiem seksualnym, co przekłada się na pozytywną samoocenę.

Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonuje się także w Centrum Medycznym Inter-Med w Będzinie. W celu dokonania zabiegu hymenooplastyki należy wcześniej przyjść na konsultację ginekologiczną.

Odtworzenie błony dziewiczej

Ginekologia plastyczna umożliwia odtworzenie błony dziewiczej. Rekonstrukcja błony dziewiczej to hymenoplastyka. Większość lekarzy wykonuje odtworzenie błony dziewiczej na wniosek kogoś, kto potrzebuje operacji z powodów etnicznych, kulturowych czy religijnych.

Warto wiedzieć, że zabieg hymenoplastyki nie jest wykonywany u pań, które urodziły dziecko. Chirurgia intymna jest w Polsce coraz bardziej popularna.

Decydując się na zabieg chirurgii estetycznej krocza, należy pamiętać o długotrwałej rekonwalescencji, a także o konieczności restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny po zabiegu, które pozwolą uniknąć infekcji.

1. Błona dziewicza

Błona dziewicza (grec. hymen) ma postać cienkiego fałdu błony śluzowej u wejścia do pochwy, zwykle o pierścieniowatym kształcie. Zbudowana jest z włókien alastynowych i kolagenowych. Budowa błony dziewiczej zależy od wielu czynników, m.in. od zmian wrodzonych, odmienności rasowych, wpływu hormonów.

W okresie dojrzewania, gdy wzrasta stężenie estrogenów, błona dziewicza staje się grubsza. Pośrodku niej znajduje się mały, rozciągliwy otwór. Wielkość otworu jest różna.

Ze względu na kształt otworu wyróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą i sitowatą.

Czasem otwór jest na tyle duży, że błona nie ulega przerwaniu przy pierwszym stosunku, tylko otwór zostaje po prostu powiększony.

U większości dziewcząt błona dziewicza pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku płciowego, lecz czasem może nie być w pełni wykształcona lub zostać uszkodzona jeszcze przed podjęciem aktywności seksualnej.

Niewiele osób wie, że stosunek płciowy nie jest jedyną możliwą drogą przerwania błony dziewiczej.

Do pęknięcia błony dziewiczej może dojść na skutek niektórych ćwiczeń, urazów, masturbacji, wypadku oraz nieprawidłowej aplikacji tamponu.

W momencie defloracji, czyli rozerwania błony dziewiczej, dochodzi zwykle do krwawienia. Czasem utracie dziewictwa towarzyszy niewielki ból. Niekiedy błona jest tak elastyczna, że ugina się w czasie stosunku i pozostaje nietknięta.

W ten sposób kobieta jest dziewicą aż do urodzenia pierwszego dziecka. Z medycznego punku widzenia błona dziewicza nie pełni żadnej istotnej funkcji. Jeżeli zaś chodzi o uwarunkowania społeczne, kulturowe oraz religijne, ma ona znaczenie symboliczne.

Oznacza niewinność i w niektórych krajach arabskich jest warunkiem zamążpójścia.

2. Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Wbrew pozorom, zabieg nie opiera się na całkowitym odtworzeniu błony dziewiczej, a na zszyciu fałdów jej pozostałości – dokładnie na sfałdowaniu śluzówki, naciągnięciu jej i połączeniu.

Pomysłodawczyniami zabiegu były muzułmanki chcące ukryć brak niewinności. Kiedy nadchodził czas założenia rodziny, zaczęły uciekać się do osiągnięć chirurgii intymnej. Obecnie nie tylko muzułmanki korzystają z tego rodzaju operacji plastycznych.

Są one coraz bardziej powszechne i mogą być wykonywane przez każdą kobietę.

Rekonstrukcja błony dziewiczej ma na celu stworzenie wrażenia jej obecności u partnera – chodzi tu o opór przy immisji, czyli penetracji pochwy i o wystąpienie krwawienia przy stosunku. Niekiedy, podczas badania ginekolog może pomylić odtworzoną błonę dziewiczą z naturalną.

Jednak wykonanie zabiegu rekonstrukcji z całą pewnością zostanie stwierdzone w wyniku precyzyjnego badania, przeprowadzonego przez specjalistę medycyny sądowej.

Ocena autentyczności błony dziewiczej staje coraz popularniejsza w krajach islamskich, gdzie mężczyzna poddaje takiemu testowi przyszłą żonę.

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej polega na zszyciu pozostałości jej fałdów. Trwa około godziny, a jego koszt wynosi około 5000 złotych.

Operacja rekonstrukcji błony dziewiczej wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, okres rekonwalescencji wynosi od kilku dni do tygodnia. Operacje tzw. strefy sekretnej są coraz bardziej popularne.

Wykonywane z różnych względów, umotywowane w różnoraki sposób. Etyczne czy nie? Na to pytanie każda z pań poddająca się tego typu zabiegowi musi odpowiedzieć sobie sama.

3. Przyczyny poddawania się hymenoplastyce

– Chęć oszukania partnera lub otoczenia z powodu:

  • uwarunkowań kulturowych – np. w krajach islamskich brak dziewictwa u panny młodej upoważnia męża do zerwania związku i naraża kobietę na odwet jej rodziny (tzw. zabójstwo honorowe); natomiast w południowo-wschodniej Azji hymenoplastyka niekiedy przeprowadzana jest u młodych prostytutek. W ten sposób stają się one cenniejsze dla klienta. W tym regionie uważa się, że stosunek seksualny z dziewicą wzmacnia jej partnera;
  • uwłasnych uwarunkowań – czasem kobieta (albo jej najbliżsi) sądzą, iż dziewictwo jest najlepszą metodą na znalezienie wartościowego męża –tzw. dobrej partii.

– Czynniki medyczno-psychologiczne:

  • zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być wykonany u kobiet, które doświadczyły gwałtu, a wcześniej nie przeszły inicjacji seksualnej; w ten sposób ofiara łatwiej osiąga równowagę psychiczną po tak traumatycznym doświadczeniu. W niektórych krajach, np. we Francji, koszty zabiegu, jeśli pacjentka jest ofiarą gwałtu, mogą zostać zwrócone przez państwo;
  • hymenoplastyka może także stanowić ostatni krok w serii zabiegów operacyjnych u kobiet urodzonych z niewłaściwie ukształtowanymi narządami płciowymi lub ich brakiem.

– Pozostałe czynniki:

  • chęć podkreślenia przez kobietę faktu zerwania z dotychczasowym „złym życiem”;
  • chęć lepszego „powtórzenia ślubu”, co jest popularne w Stanach Zjednoczonych. Czasem para małżeńska z okazji którejś rocznicy ślubu chce powtórzyć ceremonię i rekonstrukcja błony dziewiczej ma ułatwić powtórne przeżycie nocy poślubnej sprzed lat, kiedy kobieta straciła dziewictwo.

Tak naprawdę dziewictwo nie jest równoznaczne z posiadaniem błony dziewiczej – to raczej stan umysłu, a nie stan wejścia do pochwy.

Fakt rozpoczęcia współżycia już na stałe jest wbudowany w umysł dziewczyny i czy będzie to seks koitalny, gdy dochodzi do penetracji członka w pochwie, czy seks analny, czy stosunki przedsionkowe – sam kontakt jej narządów intymnych i dopuszczanie mężczyzny blisko w sytuacji seksualnej to już utrata dziewictwa.

Hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka (z gr. hymen – błona dziewicza) to jeden z zabiegów z dziedziny ginekologii estetycznej oferowany przez coraz więcej klinik chirurgii plastycznej. Polega na rekonstrukcji błony dziewiczej, czyli fałdki błony śluzowej znajdującej się u wejścia pochwy, która zwykle pozostaje nienaruszona do momentu inicjacji seksualnej. Bywa jednak uszkadzana również na skutek aktywności fizycznej, zabiegu medycznego, badania lekarskiego, stosowania tamponów czy masturbacji. Zrekonstruowana błona dziewicza daje wrażenie obecności zupełnie jak w przypadku tej naturalnej, ponieważ podczas stosunku partner odczuwa opór w trakcie penetracji, a także pojawia się lekkie krwawienie. Również ginekolog na pierwszy rzut oka nie rozpozna czy błona jest nienaruszona czy zrekonstruowana.

Przed zabiegiem lekarz poleci wykonać szereg badań takich, jak: morfologia, badanie krwi, ogólne badanie moczu, a po ukończeniu 40. roku życia także EKG. Przez dwa tygodnie przed poddaniem się hymenoplastyce nie należy przyjmować leków takich, jak: aspiryna i jej pochodne, leków przeciwgrypowych czy witaminy E.

Zawarte w nich substancje mogą spowodować nadmierne krwawienie w czasie operacji. Na kilka dni przed rekonstrukcją błony dziewiczej warto znacznie ograniczyć palenie papierosów, a na 6 godzin przed hymenoplastyką należy powstrzymać się od jedzenia i picia.

Przede wszystkim, by zabieg odbył się bez komplikacji, należy stosować się do zaleceń lekarza.

Rekonstrukcja błony dziewiczej to prosty zabieg chirurgiczny. Zwykle trwa około pół godziny i nie wymaga hospitalizacji. Po kilkugodzinnej obserwacji można wrócić do codziennych obowiązków.

You might be interested:  Ból i pieczenie podczas oddawania moczu u mężczyzn – jakie są przyczyny?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na zszyciu pozostałości naturalnej błony dziewiczej znajdującej się na ściankach pochwy. Często stosowaną metodą jest tradycyjny zabieg chirurgiczny przy użyciu skalpela, ale można go wykonać z użyciem lasera diodowego, który zastępuje szycie.

Wszystkie metody są bezpieczne i szybko pozwalają wrócić do codzienności. Po zabiegu należy dbać o higienę pochwy, by uniknąć infekcji. Przez kilka dni po hymenoplastyce należy również prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać zbytniej aktywności fizycznej.

Po 7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną, by lekarz ocenił, czy miejsce zabiegu goi się prawidłowo. Rany powinny się zagoić w ciągu 2 – 3 tygodni. Wówczas można także wrócić do współżycia.

Rekonstrukcja błony dziewiczej dostępna jest dla wszystkich pań, które spełnią podstawowe kryteria. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: nieuregulowana cukrzyca, infekcja pochwy oraz choroby nowotworowe. Nie mogą z niego skorzystać również kobiety, które rodziły siłami natury.

Im wcześniej, tym lepiej. Rozmowa o ginekologii estetycznej z dr Dariuszem Czekałą

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej poprawiają wygląd sfer intymnych, niwelują dolegliwości fizyczne (np. nietrzymanie moczu) i pozwalają uzyskać lepsze doznania podczas współżycia. O zasadach korzystania z procedur tego typu rozmawiamy z dr n.med. Dariuszem Czekałą, specjalistą ginekologiem-położnikiem z kliniki InviMed w Gdyni.

Jakie problemy może rozwiązać ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna ma bardzo duże zastosowanie w leczeniu zaburzeń anatomicznych na wczesnym etapie ich zaawansowania.

Nieinwazyjne procedury są szczególnie pomocne w przypadku zaburzeń anatomii dna miednicy małej lub budowy zewnętrznych narządów tzn. sromu i warg sromowych.

Przy zaburzeniu statyki dna miednicy i ścian pochwy bardzo dobre efekty ginekologia estetyczna osiąga w grupie pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

W jakich sytuacjach nie można skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Przeciwwskazaniami do zabiegów ginekologii estetycznej są: zakażenia i infekcje okolic intymnych, miesiączka, ciąża, karmienie piersią i okres połogu, choroby nowotworowe potwierdzone lub w fazie diagnostyki, brak aktualnej cytologii z szyjki macicy, opryszczka, a także padaczka.

Jaki moment jest optymalny na skorzystanie z zabiegów ginekologii estetycznej? Czy czasem lepiej jest poczekać, czy działać zgodnie z zasadą „im wcześniej, tym lepiej”?

Przy braku przeciwwskazań powinna obowiązywać zasada „im wcześniej, tym lepiej”.

Czy młode kobiety, które nie rodziły mogą zdecydować się na taki zabieg? Czy przebyta procedura może wpłynąć na przebieg porodu?

Zabiegi ginekologii estetycznej nie powinny mieć wpływu na przebieg porodu. Jednak staramy się wykonywać je u kobiet, które już rodziły. Wyjątek stanowić może plastyka warg sromowych, możliwa do wykonania u nieródek i nie mająca wpływu na przebieg porodu.

Jak długo utrzymują się efekty leczenia?

Efekty leczenia utrzymują się długo. Trudno jednoznacznie określić ten okres przy szerokim wachlarzu zabiegów. Pewne zabiegi, takie jak labioplastyka, mają efekt trwały.

Natomiast zabiegi laserowe – pochwowe (np. rehabilitacja, zmniejszenie pochwy po porodzie) utrzymują swój efekt przez kilka lat. Jeżeli po roku od leczenia wykona się tzw.

zabieg przypominający, efekt leczenia dodatkowo się wydłuża.

Czy można zdecydować się na zabieg bez wskazań medycznych, wyłącznie w celu poprawy wyglądu sfer intymnych?

Tak, ponieważ wskazania medyczne w ginekologii estetycznej traktuje się nieco inaczej. Ważniejsze jest tutaj samopoczucie pacjentki, jej odczuwany dyskomfort i obniżone poczucie własnej wartości. Lekarz z kolei powinien być wierny zasadzie „primum non nocere” – „po pierwsze nie szkodzić”.

Zabiegi laserowe z zakresu ginekologii estetycznej trwają 5-10 minut, a przynoszą widoczne rezultaty. Czy takie szybkie działanie jest w pełni bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Poza tym dla każdej pacjentki indywidualnie dobiera się optymalne wartości poszczególnych parametrów lasera. Po zabiegu można niekiedy zaobserwować jedynie lekkie zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort, które zazwyczaj mijają po około 1-2 dniach.

Jakie zalecenia otrzymują pacjentki po laseroterapii?

Po wykonaniu zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego, unikanie gorących kąpieli, a także wstrzemięźliwość seksualna do 7 dni. Należy przez 4-5 dni unikać czynników powodujących infekcje bakteryjne (basen, sauna, współżycie).

Nie można w tym czasie stosować mydła, spirytusu i środków myjących na bazie alkoholu. Nie wolno również wykonywać irygacji. Niewskazane jest także drażnienie skóry w tych okolicach, gdzie został wykonany zabieg.

Zamiast wycierać miejsca po zabiegu, należy je delikatnie osuszać gąbką lub ręcznikiem. Przez 2 tygodnie nie należy wykonywać innych zabiegów na sromie, np. depilacji. Wskazane jest nawilżanie miejsc po zabiegu preparatami nawilżającymi 2-3 razy dziennie.

Po 4-6 tygodniach pacjentka powinna przyjść na wizytę kontrolną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy skontaktować się z lekarzem.

Lifting mięśni krocza nićmi Vaginal Narrower to kolejny zabieg cieszący się popularnością wśród pacjentek kliniki. Czy każda kobieta może z niego skorzystać?

Tak, choć z pewnymi ograniczeniami. Najczęściej są to pacjentki po przebytych kilku porodach drogami natury.

Warto uświadomić sobie, że u kobiet, które nie rodziły, również dochodzi do osłabienia struktur miednicy małej prowadzących do obniżenia ścian pochwy, obniżenia okolicy podcewkowej, a w konsekwencji nawet do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dlatego należy podkreślić, że zabieg nićmi Vaginal Narrower powinien być wykonywany u kobiet po okresie rozrodczym, nie planujących już zajścia w ciążę.

Czy zwężenie ujścia pochwy nićmi liftingującymi może zmniejszyć podatność na infekcje intymne?

Tak. Zaobserwowano, że szerokie ujście pochwy, szczególnie ze współistniejącym niskim kroczem, czyli bardzo małą odległością od przedsionka pochwy do odbytu, sprzyja nawracającym infekcjom pochwy. Dlatego zabieg zwężenia ujścia pochwy zmniejsza istotnie podatność na infekcje intymne.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej?

Poza dokładnym wywiadem ginekologicznym i wykluczeniem wcześniej wymienionych przeciwwskazań, należy przeprowadzić kwalifikujące badanie ginekologiczne z badaniem USG dopochwowym.

Kontrola cytologii szyjki macicy jest konieczna, chyba, że pacjentka dysponuje aktualną cytologią – nie starszą niż 6 miesięcy.

U pacjentek z nietrzymaniem moczu wskazane byłoby badanie urodynamiczne, czyli test przepływu oraz zalegania moczu.

Czy to prawda, że punkt G zmniejsza się z wiekiem?

Tak, związane jest to z naturalnym, fizjologicznym zmniejszaniem się poziomu hormonów jajnikowych,  w konsekwencji prowadzącym do zmniejszenia się grubości błony śluzowej pochwy i jej fałdów, aż do zmian atroficznych.

Identycznie tym zmianom podlega również punkt G, czyli najbardziej erogenna strefa ciała kobiety, umiejscowiona na przedniej ścianie pochwy. Punkt G jest tam, gdzie łączą się ze sobą zakończenia naczyń krwionośnych, nerwów czuciowych oraz gruczołów.

Niekiedy jednak miejsce to nie jest istotnie uwydatnione, co przekłada się na jakość życia seksualnego.

Jest na to sposób?

W takich przypadkach ginekolodzy zalecają poddanie się zabiegowi powiększenia punktu G z zastosowaniem kwasu hialuronowego, jest to np. zabieg Desirial Plus. Zabieg ten jest wskazany dla tych kobiet, które w trakcie aktu seksualnego nie odczuwają orgazmu pochwowego.

Czy kwas hialuronowy jest w pełni bezpieczny, gdy aplikuje się go w okolicach intymnych?

Kwas hialuronowy charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania również w okolicach intymnych. Powikłania po zabiegach z tym kwasem są niezwykle rzadkie, a ryzyko uczulenia jest tak niskie, że nie ma potrzeby robienia testu przed zabiegiem.

W ramach ginekologii estetycznej wykonuje się też hymenoplastykę, czyli zabieg odtworzenia błony dziewiczej. Na czym polega i czy jest popularny w Polsce?

Odtworzenie błony dziewiczej, czyli hymenoplastyka, to procedura polegająca na zszyciu fałdów pozostałych po przerwanej błonie dziewiczej. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od 20 do 60 minut, i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Czas gojenia trwa 2-3 tygodnie. Istotą zabiegu hymenoplastyki jest naciągnięcie i zszycie śluzówki przedsionka pochwy w taki sposób, aby odzyskała ona zbliżoną anatomię. Obecnie nie jest to zabieg popularny w Polsce.

Zdarzają się jednak pacjentki zainteresowane odtworzeniem błony dziewiczej.

Patrząc na problem z drugiej strony, czy to prawda, że naturalna błona dziewicza może być zbyt twarda, żeby przebić ją podczas stosunku?

Tak, wprawdzie rzadko, ale zdarzają się pacjentki, u których budowa anatomiczna błony dziewiczej uniemożliwia rozpoczęcie współżycia. Zalecany jest wówczas zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym polegający na nacięciu błony dziewiczej w 3-4 punktach z następowym zaopatrzeniem hemostatycznym. Czas gojenia to również 2-3 tygodnie, a czas trwania zabiegu to 20-30 minut.

Dziękujemy za rozmowę!

***

dr n. med. Dariusz CzekałaSpecjalista ginekolog-położnik z tytułem doktora nauk medycznych i wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Członek Norweskiego Związku Lekarskiego. W klinice InviMed w Gdyni udziela konsultacji ginekologicznych, wykonuje zabiegi z zakresu odpowiedzialnej antykoncepcji oraz ginekologii estetycznej.

Im wcześniej, tym lepiej. Rozmowa o ginekologii estetycznej z dr Dariuszem Czekałą was last modified: Czerwiec 3rd, 2019 by Mat. Redakcyjne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *