Paski do glukometru – jak używać, bez recepty, refundacja

Paski do glukometru – jak używać, bez recepty, refundacja

Glukometr służy do codziennej samokontroli poziomu cukru we krwi. Jest on istotną częścią zestawu każdego diabetyka. Przy cukrzycy typu 1 należy sprawdzać poziom cukru we krwi kilka razy dziennie. Choć istnieje na Polskim rynku wiele glukometrów nie wszystkie urządzenia do badania poziomu cukru we krwi są sobie równe. Większość glukometrów robi dokładnie to co do nich należy czyli mierzy poziom cukru, ale różnią się rodzajem i liczbą funkcji, które oferują. Aby znaleźć glukometr, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i stylu życia, poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu oraz na udzielenie sobie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy rozmiar glukometru i jego wyświetlacza ma dla Ciebie znaczenie?

Większość glukometrów jest niewielka: ma 3 do 4 cm długości, a masa waha się pomiędzy 50-100 gramów. Wydaje się to niewiele jeśli masz zamiar nosić swój glukometr w torebce lub plecaku, rozmiar nie ma wtedy większego znaczenia.

Ale jeśli masz zamiar nosić go w kieszeni, lub potrzebujesz, aby pasował do jakiejś małej damskiej torebki, wielkość powinna być brana pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że małe glukometry mają także bardzo małe wyświetlacze.

Tak więc, jeśli Twój wzrok nie jest już doskonały, mały glukometr to nie jest najlepszy pomysł.

Jeżeli jest to rzeczywiście problem dla Ciebie, możesz również poszukiwać glukometrów zaprojektowanych  specjalnie dla osób niewidomych lub słabo widzących,  mają one większe, podświetlane ekrany i funkcje audio, które „mówią” wyniki badań. Tutaj nie ma jednego wskaźnika najlepszego wyboru, każdy musi wybrać jaki glukometr mu pasuje.

2. Jaka wielkość próbki krwi potrzebna jest do pomiaru?

Najnowsze modele  glukometrów wymagają tylko 0,3 mikrolitrów krwi (jest to ilość która zmieści się na główce od szpilki).

Chociaż większość modeli glukometrów używa 1,0 mikrolitr lub mniej, istnieje kilka, które wymagają znacznie więcej, aby uzyskać dokładny odczyt.

Moim zdaniem wielkość próbki krwi powinna być istotnym czynnikiem wyboru glukometru, zwłaszcza w wypadku dzieci. W tym punkcie im mniejsza próbka krwi  tym lepiej.

3. Wielkość wbudowanej pamięci do zapisywania wyników glukozy?

Paski do glukometru – jak używać, bez recepty, refundacjaGlukometr Bayer Contour USB pamięta 2000 wyników, może być także pamięcią pendrive o pojemności 500 MB.

Każdy glukometr ma jakąś wbudowaną pamięć, ale kilka z nim oferuj minimalne wielkości (10 do 125 badań). Większość mierników trzyma pomiędzy 250 a 500 testów, są też takie glukometry  jak One Touch UltraSmart będące  w stanie zarejestrować do 3000 testów. Z kolei glukometr Bayera CONTOUR® USB (nie dostępny w Polsce uprzedzając pytanie) potrafi trzymać 2000 wyników i dodatkowo jeszcze jest pendrive o pojemności 500 MB gdzie można trzymać jakieś pliki (np: PDF z wynikami dla lekarza). Sprytne.W tym przypadku im więcej pamięci tym lepiej.

4. Czy glukometr może komunikować się z komputerem lub telefonem?

Paski do glukometru – jak używać, bez recepty, refundacja

Jest to funkcja którą w jakiś sposób posiada każdy glukometr obecny na rynku. Niestety nie każdy tak samo dobrze ją spełnia.

Niektóre glukometry współpracują tylko ze specjalnymi przystawkami na podczerwień od producentów (np: glukometry Roche wymagają Accu-Chek SmartPix) lub wymagają jakiś dodatków.

Warto tutaj wspomnieć o 3 nowych urządzeniach rozwiązujących ten problem na różne sposoby: glukometr iBGStar jest sprzedawany z przystawką łączącą go z popularnym iPhone gdzie można odczytać wyniki i potem je dalej przesłać.

Natomiast glukometr Accu‐Chek Performa Combo może łączyć się i zdalnie sterować  pompą insulinową Accu‐Chek Spirit Combo za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. W inny sposób do tego zagadnienia podeszła firma Bayer ze swoim glukometrem CONTOUR® USB: sam glukometr wygląda jak popularny pendrive, którym także jest i ma wbudowane łącze USB oraz wgrane oprogramowanie.

Czy paski do glukometru można kupić bez recepty?

Leki na cukrzycę Epidemia XXI wieku – tak w skrócie można opisać cukrzycę, a szczególnie częstość jej występowania w ostatnich latach oraz tendencję do wzrostu ilości osób na nią chorujących w przyszłości.

W ciągu ostatnich 35 lat ilość osób cierpiących na cukrzycę wzrosła niemal o 50%. Co roku z powodu cukrzycy na świecie umiera więcej ludzi, niż łącznie na AIDS, malarię oraz gruźlicę. W Polsce rocznie z powodów powikłań cukrzycowych umiera aż 2% Polaków.

Co gorsze, około 30% chorych w ogóle nie wie, że choruje.

Cukrzyca w ciąży Dla kobiety spodziewającej się dziecka diagnoza cukrzycy to doświadczenie, które na pewno spędza sen z jej powiek. Najczęściej dowiaduje się o tym w drugim trymestrze ciąży po tzw. teście obciążenia glukozą. Polega on na pomiarze stężenia glukozy we krwi ciężarnej po wypiciu bardzo stężonego roztworu glukozy.

Ile kosztuje życie z cukrzycą typu 2? W XXI wieku życie z cukrzycą jest dużo łatwiejsze, niż jeszcze 100 lat temu. Przede wszystkim mamy dostęp do insuliny.

Formy kontroli poziomu cukru i podawania leków stają się coraz wygodniejsze, dzięki czemu osoby zmagające się z tą chorobą mogą prowadzić normalne, aktywne życie. Rzadziej mówi się jednak o kwestiach finansowych. Mimo że część leków jest w Polsce refundowana, to wciąż koszty życia z cukrzycą są znaczne.

Zapytaliśmy Jerzego Magierę, twórcę portalu mojacukrzyca.org, o jakich wydatkach mowa, zakładając, że pacjent po 50 roku życia słyszy od lekarzy diagnozę: cukrzyca typu 2.

Wszystko, co musisz wiedzieć o recepcie Zasady realizacji recept bywają skomplikowane dla pacjentów. Warto wiedzieć, jakie informacje muszą się znaleźć na recepcie, jak długo jest ona ważna oraz czym różni się recepta papierowa od e-recepty.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

 • Jakie są zamienniki oraz aktualna dostępność leku Glucophage XR 500? 4 odpowiedzi ola, około 1 lat temu
 • Czy farmaceuta może zamienić 2 opakowania 30-tabletkowe leku Glucophage XR 750 na lek Symformin XR 750? 4 odpowiedzi Urszula, około rok temu
 • Dlaczego Metformax SR 500 znika z aptek i kiedy wróci na rynek? 5 odpowiedzi Adam, około 1 lat temu
 • Jaki zamiennik mogę stosować za Metformax SR 500 i w jaki sposób go dawkować? 5 odpowiedzi Tatiana, około 1 lat temu
 • Jaki jest zamiennik leku Metformax SR 500? 5 odpowiedzi szymon, około 1 lat temu
 • Czym zastąpić Metformax SR 500? 5 odpowiedzi acik, około 1 lat temu
 • Jakie leki można stosować zamiast Metformaxu SR 500? 5 odpowiedzi Kuba61, około rok temu
 • Jeżeli lekarz nie zapisał na recepcie ilości tabletek leku Glucophage XR 750, a wpisał tylko 3 opakowania, to mogę otrzymać 3 opakowania po 30 czy 60 tabletek? 3 odpowiedzi Ina, około rok temu
 • Gdzie w okolicach Sulechowa kupię lek Glucophage XR 500 mg? 6 odpowiedzi Henryk , około rok temu
 • Kiedy i gdzie będę mogła wykupić receptę na Glucophage XR 500 ważną od 7 września? 3 odpowiedzi Elżbieta, około rok temu
 • Jaki lek jest zamiennikiem Glucophage XR 750? 5 odpowiedzi żons, około rok temu
 • W której aptece w Warszawie lub okolicach otrzymam lek Glucophage XR 750? 5 odpowiedzi Piotr, około rok temu
 • W której aptece otrzymam Glucophage XR 750? 5 odpowiedzi Wiesława, około 12 miesięcy temu
 • Kiedy będzie dostępny Glucophage XR 750? 7 odpowiedzi danka, około 12 miesięcy temu
You might be interested:  Woskowina w uchu – jak usunąć czop woskowinowy?

Czy wiadomo kiedy dokładnie będzie dostawa leku Glucophage XR 750? Czy można na zapas zarezerwować go w aptekach połączonych z GdziePoLek? 6 odpowiedzi Kamil, około 11 miesięcy temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Agnieszka Soroko, mgr farm. farmaceuta, redaktor Barbara Mierzwinska ekspert Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. farmaceuta, redaktor Bartlomiej Owczarek administrator Monika Alaszkiewicz, mgr farm. farmaceuta, redaktor Marianna Krajewska, mgr farm. farmaceuta, redaktor

Diabetyk24

Glukometr do pomiaru cukru we krwi w niektórych przypadkach można dostać za darmo w poradni diabetologicznej lub w aptece.

Jeśli jednak darmowy glukometr nam nie przysługuje, zapłacimy za niego – w zależności od modelu – od około 40 zł do ponad 350 zł.

Kto może otrzymać glukometr za darmo i jak to zrobić? Kiedy warto samemu kupić glukometr i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Darmowe glukometry, podobnie jak refundowane paski do glukometrów, przysługują:

 • diabetykom z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2.,

Nie przysługują natomiast:

 • kobietom z cukrzycą ciążową,
 • osobom ze stanem przedcukrzycowym.

Przy cukrzycy ciążowej obowiązuje regularna samokontrola, przy zaburzeniach tolerancji glukozy także należy raz na jakiś czas sprawdzać cukier, dlatego pacjenci z tych grup muszą zakupić glukometr we własnym zakresie.

Jak otrzymać glukometr za darmo?

Darmowy glukometr powinien otrzymać każdy, u kogo zdiagnozowano cukrzycę typu 1. lub typu 2. Poradnie diabetologiczne zwykle mają na stanie różne modele glukometrów do nieodpłatnego przekazywania pacjentom.

Jeżeli dana przychodnia nie dysponuje darmowymi glukometrami otrzymanymi od producentów, wówczas lekarz wypisuje receptę na paski i glukometr.

Realizując receptę w aptece, płacimy jedynie za paski, a glukometr otrzymujemy za darmo.

Rozwiązanie to ma swoje ograniczenia. Jeżeli odbieramy glukometr w poradni, to zwykle jesteśmy „skazani” na takie modele, jakie akurat są dostępne, a niekoniecznie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. Zdarza się też, że poradnie dysponują tylko jednym typem glukometru, więc pacjent tak naprawdę nie ma żadnego wyboru.

Nieco lepiej, przynajmniej w teorii, jest z odbiorem glukometru w aptece. Choć tutaj też sprawy nie dzieją się „od ręki”. Bardzo często zdarza się tak, że apteka, w której chcemy zrealizować receptę nie posiada właśnie tego glukometru, który przepisał nam lekarz.

Pozostają poszukiwania w różnych aptekach, albo poproszenie farmaceuty, by dany glukometr dla nas zamówił.

Glukometry – przedział cenowy

Rozpiętość cenowa glukometrów jest duża, przy czym najwięcej modeli znajduje się w przedziale cenowym do 100 zł. Aby ułatwić Ci wybór glukometru, podzieliliśmy dostępne na rynku glukometry na 5 kategorii cenowych: do 50 zł; 50-100 zł, 100-200 zł, 200-300 zł, 300-400 zł.

 Jak wybrać glukometr?

 Wyższa cena glukometru wynika najczęściej z dodatkowych funkcji/możliwości urządzenia.

Przykładowo, jeden z droższych modeli, glukometr Optium Xido Neo umożliwia pomiar ciał ketonowych z krwi, co jest przydatne u pacjentów z cukrzycą typu 1, w szczególności u małych dzieci, u których bardzo szybko może się rozwinąć kwasica ketonowa.

Z koeli iXell Audio przeznaczony jest dla osób niewidomych lub słabowidzących, ponieważ (jako jedyny na rynku) ma funkcję głosowego odczytu wyniku pomiaru.

Glukometry z serii Contour Plus Link współpracują z pompami insulinowymi Medtronic. Wyniki pomiaru z glukometru są automatycznie przesyłane do pompy i wykorzystywane w funkcji kalkulatora bolusa, czyli do obliczania sugerowanej dawki insuliny do posiłku i na korektę.

Bardziej zaawansowane modele glukometrów w większości współpracują z aplikacjami na telefon, które ułatwiają zarządzanie cukrzycą.

Na pewno dobrze sprawdzą się one u pacjentów leczonych insuliną i wykonujących wiele pomiarów w ciągu dnia.

Glukometry z dedykowaną im aplikacją nie będą optymalnie wykorzystane w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy mierzą cukier raz dziennie albo rzadziej.

Paski testowe do glukometru: rodzaje, stosowanie

Badanie poziomu cukru we krwi może wykonywać każdy w domowym zaciszu. Mimo tego, iż takie samodzielne badanie budzi w pierwszym momencie niepokój, nie ma się czego obawiać, bo użytkowanie glukometru jest niezwykle proste.

Badanie może przeprowadzić każdy, jednak, aby było ono prawidłowo wykonane należy przestrzegać kilku zasad. Pomiar stężenia glukozy polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia na opuszku palca albo płatku ucha, a następnie pobraniu próbki krwi na pasek połączony z glukometrem.

Przed pobraniem krwi należy dokładnie umyć ręce (mydłem, które nie zawiera detergentu), a podczas zabiegu można delikatnie masować opuszek palca, przez co krew łatwiej z niego wypłynie po wykonaniu wkłucia.

Miejsca, w którym będzie się dokonywało nakłucia koniecznego do pomiaru nie należy przemywać środkiem dezynfekującym ani alkoholem, ponieważ może to wpłynąć na wynik pomiaru.

Krew pobierana w ten sposób to krew włośniczkowa, czyli taka, która stanowi mieszaninę krwi żylnej oraz tętniczej. Najlepiej wykonać wkłucie i poczekać chwilę, aż na skórze utworzy się kropla krwi, do której przykłada się pasek.

You might be interested:  Torbiel zęba – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie torbieli zębopochodnej

Nie należy mocno naciskać na skórę w celu przyspieszenia wypływu krwi.

Przed przeprowadzeniem badania po raz pierwszy warto przeczytać instrukcję dołączoną do glukometru i pasków, ponieważ zalecenia dotyczące pomiaru mogą się różnić w zależności od producenta urządzenia.

Zasada działania pasków jest dość skomplikowana, jednak na szczęście jej znajomość nie jest niezbędna do przeprowadzenia pomiaru. Na każdym pasku znajdują się wtopione elektrody oraz odczynniki chemiczne, dzięki którym możliwy jest pomiar.

Po pobraniu krwi, wchodzi ona w reakcję z odczynnikiem, a paski emitują impuls elektryczny (prąd jest niewielki i całkowicie nieszkodliwy), który dociera do glukometru i jest przetwarzany na odpowiednią wartość stężenia glukozy we krwi.

Pomiar trwa kilka do kilkunastu sekund, a wynik pojawia się na ekranie glukometru. Niektóre urządzenia dodatkowo mają opcję zapamiętywania określonej liczby wykonanych pomiarów albo wyświetlają informację, czy dany wynik jest w normie, czy też poziom glukozy we krwi jest zbyt niski lub zbyt wysoki.

Nowoczesne modele dają możliwość podłączenia do komputera w celu przesyłania danych. Następnie z uzyskanych danych można tworzyć wykresy i tabele obrazujące zmiany stężenia glukozy we krwi.

Taka funkcjonalność znacznie ułatwia samokontrolę, ale jest przydatna również w przypadku wizyt kontrolnych u lekarza.

Większość pasków do glukometru działa w bardzo szerokim zakresie stężenia glukozy we krwi, zwykle od około 20 mg/dL do 600 mg/dL. Po wykonaniu pomiaru pasek testowy należy wyrzucić, nie nadaje się on do ponownego użytku.

Paski do glukometru są jednorazowego użytku i należy je przechowywać w oryginalnym opakowaniu, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że są one odpowiednio zabezpieczone, a pomiar dokonywany za ich pomocą jest prawidłowy.

Do każdego glukometru paski są inne, więc ich rodzaj należy dobrać odpowiednio do posiadanego urządzenia.

Nie należy stosować pasków, które nie są przeznaczone do konkretnego urządzenia, ponieważ pomiar może dawać nieprawidłowy (zawyżony lub zaniżony) wynik lub sprawiać, że pomiar glukozy wcale nie zostanie przeprowadzony. Wszystkie paski są odpowiednio kalibrowane i dopasowywane do działania razem z konkretnym urządzeniem.

Standardowo opakowanie do glukometru zawiera 50 pasków, z czego każdy wystarcza na jedno użycie. Takie opakowanie kosztuje mniej więcej 30 – 50 złotych, jednak dla osób chorych na cukrzycę cena ta jest niższa, gdyż paski są objęte częściową refundacją albo ryczałtem.

Obniżone koszty pasków dotyczą niektórych diabetyków, a wysokość odpłatności jest zależna między innymi od typu cukrzycy. Paski do glukometru można kupić w każdej aptece, jednak, żeby skorzystać z refundacji należy posiadać receptę.

Paski można zakupić bez recepty, ale należy liczyć się z poniesieniem 100 proc. kosztów.

Glucomaxx, 50 pasków testowych

Opis

Paski Glucomaxx to testy paskowe przeznaczone do samodzielnej kontroli stężenia cukru we krwi. Stanowią one kompatybilny komponent systemu Glucomaxx (dedykowane jedynie dla glukometru Glucomaxx), który umożliwia monitorowanie glikemii.

Aby wykonać prawidłowo pomiar stężenia cukru we krwi należy nanieść na pasek kroplę osocza o objętości 0,5 mikrolitra. Testy paskowe są duże i wygodne podczas stosowania. W opakowaniu znajduje się 50 sztuk sterylnych i oddzielnie zapakowanych pasków.

Należy pamiętać, że każdy pasek stanowi wyrób medyczny jednorazowego użytku. Testy paskowe Glucomaxx są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Działanie

Paski testowe Glucomaxx stosowane z glukometrami linii Glucomaxx są przeznaczone do przeprowadzania samodzielnego pomiaru stężenia glukozy we krwi w domu oraz przez profesjonalistów.

Skład

Część diagnostyczna paska zawiera:

 1. Dehydrogenazę glukozową ( E.coli) 8%

 2. Nośnik elektronów 55%

 3. Osłonę enzymatyczną 8%

 4. Dodatkowe niereagujące skąłdniki 29%

Sposób przechowywania 15°C – 25°C

Sposób użycia

Pomiar stężenia glukozy we krwi

Przed przystąpieniem do badania zawsze należy dokładnie umyć i osuszyć ręce.

Krok 1.Wsuń pasek testowy do szczeliny glukometru stroną ze stykami (styki muszą być w pełni wprowadzone do urządzenia). Po osiągnięciu oporu urządzenie rozpocznie proces samosprawdzenia.

Krok 2.Przygotuj próbkę krwi o objętości 0,5 µl. Aby wynik był dokładny próbka krwi powinna być wystarczającej objętości. Przyłóż kroplę krwi tak, aby zetknęła się z otworem chłonnym paska testowego i poczekaj tak długo, aż zapełni się całe okienko potwierdzenia. Nie używaj rozmazanej próbki krwi. Glukometr rozpocznie odliczanie.

Krok 3.Po upływie kilku sekund na monitorze pojawi się wynik pomiaru stężenia glukozy. Ostatni odczytany wynik jest automatycznie zachowywany w pamięci glukometru. Urządzenie można wyłączyć wyjmując z niego pasek testowy. Zużyty pasek testowy należy wyrzucić.

Szczegółowe informacje oraz ilustracje znajdziecie Państwo w instrukcji obsługi systemu Glucomaxx.

Zużyte lancety oraz paski testowe mogą być źródłem zakażenia i powinny być usuwane z zachowaniem ostrożności, zgodnie z lokalnymi przepisami bezpieczeństwa.

Producent / Podmiot odpowiedzialny: GENEXO

Pozwolenie: CE*

Zespół Apteline.pl dokłada wszelkich starań, aby opisy, zdjęcia oraz inne dane dotyczące produktów były zgodne ze stanem faktycznym. Wszystkie informacje pochodzą od producentów i staramy się je na bieżąco aktualizować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z dyżurującymi farmaceutami lub sprawdzenie zamówienia przy odbiorze w aptece.

Przeciwwskazania

 • Ksyloza: nie wolno wykonywać badania stężenia glukozy we krwi w trakcie lub krótko po poadaniu ksylozy. Ksyloza może dawać fałszywe wyniki stężenia glukozy we krwi.
 • Hematokryt: Poziom hematokrytu powinien być w zakresie od 35% do 60%. Nie znając wartości swojego hematokrytu, proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
 • Noworodki: paski testowe Glucomaxx nie są przeznaczone do pomiaru stężenia glukozy we krwi u noworodków.
 • Metabolity: dopamina, L-Dopa, metyldopa, kwas moczowy, kwas askorbinowy, paracetamol (acetaminofen), występujące w prawidłowych stężeniach we krwi, nie mają wpływu na wynik pomiaru.
 • Nie stwierdzono znaczącego wpływu galaktozy, maltozy lub fruktozy na wynik pomiaru glukozy we krwi.
 • Efekt lipemiczny: wzrost poziomu trójglicerydów we krwi do 3000 mg/dl (33,9 mmol/l) nie powinien znacząco wpływać na wartość uzyskanych wyników. Jednak powyżej tej wartości może wpływać na wartości odczytu.
 • Efekt wysokogórski: Paski testowe Glucomaxx mogą być wykorzystywane do wysokości 3 275 m. n.p.m. bez wpływu na wartość wyniku.
 • Tylko heparyna może być wykorzystywana jako antykoagulant dla próbek świeżej krwi kapilarnej (włośniczkowej) lub pełnej krwi żylnej.
 • W tabeli poniżej przedstawiono substancje wraz z ich granicznymi wartościami, powyżej których wyniki stężenia glukozy uzyskane przy pomocy systemu Glucomaxx mogą być zawyżone.
You might be interested:  Nerwica – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Zespół Apteline.pl dokłada wszelkich starań, aby opisy, zdjęcia oraz inne dane dotyczące produktów były zgodne ze stanem faktycznym. Wszystkie informacje pochodzą od producentów i staramy się je na bieżąco aktualizować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z dyżurującymi farmaceutami lub sprawdzenie zamówienia przy odbiorze w aptece.

Najczęściej zadawane pytania

Pytanie 190Czy receptę pro autore na lek psychotropowy wypisaną na druku bez kodów kreskowych możemy zrealizować tylko posiadając prawo wykonywania zawodu lekarza ?

Odpowiedź

Tak, taka recepta musi mieć przynajmniej kod kreskowy nr PWZ lekarza.___________________________________________________________

Pytanie 189Czy możliwa jest realizacja e-recepty na lek recepturowy refundowany nie zawierającej określonego sposobu dawkowania (np. 2x1g maści)? 

Odpowiedź

Ilość maści do dwóch ryczałtów (tj. do 200g) może nie mieć dawkowania._____________________________________________________

Pytanie 188 Na zapotrzebowaniu do gabinetu stomatologicznego mam :

 1. Adrenalina WZF ampułkostrzykawkę 0,3mg/0,3ml
 2. Dexaven 4 mg
 3. Phenazolinum 0.1g/2ml ampułki
 4. Relanium 5mg/ml amp.
 5. Cordarone 50mg/ml amp.
 6. Lidocaina aerozolCzy bez obaw mogę zrealizować to zapotrzebowanie? Czy są potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty? Czy mogę wypisać fakturę i na kogo?

  Odpowiedź

  Proszę zapoznać się z komunikatem WIF z poprzedniego pytania.

  Zgoda WIF na realizację zapotrzebowania na produkty z zestawu p/wstrząsowego też jest potrzebna. Proszę pamiętać, że wzór zapotrzebowania na leku z kategorii N i P jest inny.

  Fakturę wystawia się z NIPem na podmiot leczniczy._____________________________________________________

 • Pytanie 187 Czy nadal na Relnium ampułki do gabinetu stomatologicznego jest potrzebne tylko zapotrzebowanie? Czy może też pozwolenie WIF?OdpowiedźDany podmiot leczniczy musi mieć zezwolenie na posiadanie konkretnych, wymienionych produktów leczniczych z wykazu P i N. Musi wskazać konktetną aptekę w której zapotrzebowanie na te produkt realizauje. Bez takiego zewwolenia nie można zapotrzebowania zrealizowaćProszę zapoznać się z załączonym komunikatem ŚWIF oraz formularzem jaki wypełnia podmiot.Załącznik nr 1…                                    Załącznik nr 2…____________________________________________________________________

Pytanie 186Czy można zamienić Oxycardil 120 o przedłużonym działaniu na Oxycardil 60 na zniżkę? Zmianę dawkowania ustalono z lekarzem.

Odpowiedź

Nie, nie można ze względu na inną postać leku. Mimo, że w CHPL farmakokinetyka pkt.5.2 jest zbliżona to zamiana nie jest poprawna(uproszczony zapis).____________________________________________________________

Pytanie 185Czy dawkowanie 1 x 2 kaps przy 4 op leku refundowanego będzie poprawne? (chodzi mi o to że nie jest napisane że dziennie).

Odpowiedź

Zapis 1×2 kaps oznacza ‘raz dziennie dwie kapsułki’.    Jest to zapis poprawny._______________________________________________________________

Pytanie 184Recepty typu Rp. Polpril 2.5 mg kaps 3 op a 28. z dawkowaniem D,S 3 kaps. Chodzi mi o zapis dawkowania czy możemy uznać za poprawny i przyjąć że 3 kaps dziennie.

Odpowiedź

W domyśle 3 kaps. dziennie. Można wydać taką ilość.___________________________________________________

Pytanie 183Recepta wystawiona 7 maja- dwa opakowania Amlopin 5 mg x 30 tbl. Pacjent zgłasza się po wykupienie pierwszego opakowania 20 czerwca. Ponieważ nie zgłosił się w pierwszym miesiącu- czy dobrze rozumiem, ze moge mu wydać najmniejsze opakwanie czyli amlopin x 28 tabl?

Odpowiedź

Od daty wystawienia e-rec. do daty realizacji minęły 44dni. Jeśli recepta jest ważna rok, wpisane jest dawkowanie 1×1 to można wydać  1op a 28tabl. (import równoległy najmniejsze zarejestrowane i refundowane jednocześnie)._________________________________________________________________

Pytanie 182Na e-recepcie mam Ventolin 2 op a 200 dawek; dawkowanie 1 raz dziennie. Ile opakowań można wydać?

Odpowiedz

Można wydać tylko 1op leku. bo będzie przekroczony okres stosowania (360dni).______________________________________________

Pytanie 181Ile mogę wydać leku na zniżkę przy takim zapisie : Doreta tabl powl 0,075+0,650 x 90 tabl 1 op odpł 30%s. 1×1 ( doraźnie) .   2 najmniejsze zarejestrowane , czy refundowane ?

Odpowiedź

Lek wypisany jest ze zniżką więc przy takim zapisie dawkowania wydać należy max. dwa najmniejsze opakowania refundowane( 2 x 60 tabl.).Realizacja tej recepty jest prawidłowa mimo zapisu dawkowania._________________________________________________________

Pytanie 180Lacipil 4mg x 30 tabl (120 mg subst czynnej) a Lacipil 6mg x 30 tabl (180 mg subst. czynnej) Pacjent musiałby brać po półtorej tabl… Czy na pewno udzielili Państwo właściwej odp?

Odpowiedź

Tak, odpowiedź jest prawidłowa. Można dodatkowo wydać 1 op a 30 tabl w dawce 2mg.________________________________________________________

Pytanie 179Proszę o odpowiedz ile opakowań mam wydać na receptę wystawioną 29,04,2020 .Recepta ważna jest rok .

Lek wypisany to Plendil 4 op x28 tabl z dawkowaniem 1x1tabl pierwszy raz pacjent był po lek 01,06,2020 wybrał 2 op.

Kolejna jego wizyta w aptece to 08,06,2020 czy w tej sytuacji należy mu się jeszcze lek i ile?CO w sytuacji gdy na recepcie byłoby 3 op czy w takiej sytuacji farmaceuta powinien zaznaczyć całkowitą realizację?

Odpowiedź

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *