- Opis
- Działanie
- Sposób użycia
- Uwagi do stosowania
Test do badań pH pochwy to profesjonalny test przeznaczony do samodzielnego określania poziomu pH pochwy.
Dzięki pH Testowi możesz sprawdzić, czy poziom pH mieści się w normie i czy nie jesteś narażona na infekcje okolic intymnych. Poziom pH informuje o tym, czy środowisko pochwy jest zasadowe czy kwaśne. Fizjologiczny poziom pH w pochwie jest kwaśny i waha się w między 3,8 a 4,4.
Kwaśny odczyn zabezpiecza środowisko pochwy przed rozwojem drobnoustrojów i powstawaniem infekcji. Test ma formę aplikatora, który umieszcza się na 10 sekund w pochwie.
Pod wpływem wydzieliny pochwy, powierzchnia testowa na aplikatorze zmienia barwę, którą następnie porównuje się ze skalą barwną na foliowym opakowaniu.
Test jest dopochwowym aplikatorem o długości ok. 8 cm, z wbudowanym paskiem pomiarowym (wskaźnik pH f.Merck, pH 4,0-7,0, non-blood, 1.09542.0001). Aplikator dopochwowy składa się z okrągłego uchwytu oraz szpatułki testowej o długości ok. 5 cm.
Na jednej stronie szpatułki testowej znajduje się okienko, w którym umieszczony jest pasek do pomiaru pH. Okrągły uchwyt umożliwia bezpieczne trzymanie aplikatora dopochwowego, który jest wprowadzany do pochwy na głębokość ok. 2,5 cm, gdzie następnie obszar pomiaru pH powinien być delikatnie przyciśnięty do tylnej ściany pochwy w celu zwilżenia go przez wydzielinę.
Następnie aplikator zostaje usunięty z pochwy i poziom pH może być odczytany.
ETAP 1: WYKONANIE BADANIA
Umyj ręce przed przeprowadzeniem testu.
Wyjmij aplikator z foliowej kopertki. Zachowaj kopertkę do odczytu wyniku testu.
- Trzymaj aplikator za uchwyt między kciukiem a palcem wskazującym.
- UWAGA: Palec wskazujący powinien znajdować się zawsze po stronie aplikatora z powierzchnią pomiarową.
Usiądź na muszli klozetowej z szeroko rozstawionymi kolanami lub stań w lekkim rozkroku.
5. Wolną ręką delikatnie rozszerz ujście pochwy, ostrożnie rozsuwając wargi sromowe.
Wprowadź aplikator do pochwy na głębokość ok. 2,5 cm (ale nie głębiej niż do okrągłego uchwytu) przyciskając polem testowym w kierunku odbytu przez 10 sekund.
Następnie ostrożnie wyjmij aplikator z pochwy.
ETAP 2: ODCZYTANIE I OCENA WYNIKU TESTU
Odczytaj wynik testu natychmiast po wyjęciu aplikatora z pochwy.
Porównaj barwę, która wystàpiła na powierzchni testowej pH ze skalą barwną umieszczoną na foliowym opakowaniu.
Twój wynik to wartość pH przy barwie najbardziej zbliżonej do tej na pasku testowym.
WAŻNE: Jeśli po przeprowadzeniu testu powierzchnia pomiarowa pH nie wykazuje jednolitego koloru, to oznacza to, że test został przeprowadzony nieprawidłowo. Możliwą przyczyną jest niedostateczne nawilżenie przez wydzielinę pochwy. W takim przypadku można poprawić nawilżenie z użyciem tego samego aplikatora.
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HYDREX
Pozwolenie: CE*
Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były prawidłowe i kompletne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi dyżurującymi farmaceutami. Jeśli widzisz błąd, daj nam znać.
Lactovaginal, 10 kapsułek
Iladian direct plus, 10 tabletek dopochwowych
Gynauxil, 10 globulek dopochwowych
Parenton, 60 kapsułek
Prostatan, 60 kapsułek
Feminella Hyalosoft, globulki dopochwowe, 10 sztuk
Durex Play 2w1, żel stymulujący z Guaraną, 200 ml
Prostalong Complex, 90 kapsułek elastycznych
Kilka naturalnych sposobów, aby równoważyć poziom pH
Poziom pH naszego organizmu zależy od wielu czynników. Najlepiej jest, aby równowaga kwasowo – zasadowa była na prawidłowym poziomie, ponieważ zaburzenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Przedział skali pH zaczyna się od 0, a kończy na 14.
Oczywiście wartość najniższa, czyli 0 – 6 oznacza, że mamy do czynienia z kwaśnym odczynem pH, 7 jest natomiast neutralne, a od 8 – 14 mamy odczyn zasadowy. Miejsca intymne u kobiet mają zwykle pH w przedziale 3,5 – 4,5 i jest to odczyn kwaśny.
Główną przyczyną problemów z miejscem intymnym kobiety jest to, że często dochodzi do zaburzenia równowagi pH, co wiążę się z rozwojem większej ilości bakterii.
Zdjęcie
ptawidłowe ph /© Photogenica
Zdjęcie
badanie ph /© Photogenica
Utrzymanie prawidłowego odczyny pH pomaga utrzymać świeżość i komfort higieny. Otrzymanie wartości pH powyżej 4,5 może powodować stany zapalne pochwy oraz rozwój bakterii, które przyczyniają się do chorób przenoszonych drogą płciową takich jak chlamydia oraz rzeżączka.
- Jakie są przyczyny podwyższonego pH?
- – miesiączka – pH krwi wynosi 7,4
- – stosunek płciowy – pH nasienia mieści się w przedziale od 7,1 do 8
- – środki higieniczne – większość płynów do higieny intymnej ma pH powyżej 8
- – wahania hormonalne – w okresie ciąży, menopauzy oraz zaburzonych cykli pH może się zmieniać
- – dieta oraz ćwiczenia
- – tampony – zbyt długie używanie tamponu może powodować znaczne podwyższenie poziomu pH
Jeśli nie chcesz mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej higieny i pH miejsc intymnych, możesz skorzystać z kilku cennych rad dotyczących dbania o higienę. Gdy odczyn pH zwiększa się, może dojść do rozwoju mikroorganizmów, które powodują nieprzyjemny zapach i dyskomfort.
Zdjęcie
prawidłowe ph /© Photogenica
Najlepszym sposobem, aby dbać o higienę intymną jest używanie środków na bazie naturalnych produktów. Większość płynów do mycia zawiera substancje, które mogą powodować podrażnienia i zaburzenia pH.
Dlatego też, coraz więcej kobiet przekonuje się do naturalnych płynów, które są bezwonne oraz nie zawierają ani grama mydła.
Poniżej znajduje się kilka propozycji, które na pewno przypadną Ci do gustu i sprawią, że raz na zawsze zapomnisz o problemach z higieną.
Zdjęcie
jogurt /© Photogenica
Świeży aloes najlepiej jest uzyskać prosto z rośliny, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że faktycznie jest świeży. Aloes kupiony w drogerii często może być doprawiony jakimś chemicznym środkiem lub konserwantem. Jak przygotować płyn z aloesu? Najlepiej jest wziąć niewielką ilość aloesu dodać do filiżanki wody i po krótkim mieszaniu użyć tak jak płynu do higieny intymnej.
Jogurt
Jogurt od lat jest znany ze swoich właściwości, które pomogą nam otrzymać odpowiednie pH miejsc intymnych. Dodatkowo jogurt świetnie sprawdzi się podczas pielęgnacji miejsc intymnych w momencie wystąpienia grzybicy pochwy. Działanie antybakteryjne bakterii w jogurcie pomoże łagodzić objawy grzybicy oraz będzie działał kojąco na skórę.
Zdjęcie
rumianek na zdrowie /© Photogenica
Parzony rumianek działa kojąco na podrażnione okolice miejsc intymnych.
Świetnie nadaje się do przemywania oraz łagodzenia pieczenia, które występuje w momencie kiedy mamy do czynienia z zapaleniem w okolicach miejsc intymnych.
Rumianek najlepiej zaparzyć na świeżo, następnie wystudzić i w momencie, gdy będzie letni przemywać miejsce intymne. Dodatkowo rumianek ma właściwości, które pozwolą utrzymać prawidłowe pH.
Soda
Jeśli chodzi o równoważenie pH, soda jest świetnym rozwiązaniem. Roztwór sody pozwala wyeliminować nieprzyjemny zapach i podrażnienia wywołane zmiennym pH skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest zanurzenie się w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem połowy szklanki sody do wody. Już po kilku minutach kąpieli poczujemy znaczną różnicę.
pH pochwy – co jest bezpośrednią przyczyną infekcji intymnych?
Czy wiesz, że pH pochwy ma kluczowe znaczenie w kwestii infekcji intymnych? Kiedy jest ono niskie, chorobotwórcze drobnoustroje nie namnażają się.
Co ciekawe, naukowcy odkryli, że właściwości obniżające pH pochwy ma sperma. Seks nie jest jednak najlepszym sposobem na zwalczenie infekcji intymnych.
Jak więc możesz wpływać na pH swojej pochwy i czy możliwe jest jego kontrolowanie?
Krótka droga do infekcji
W poprzednim wpisie powiedziałam Ci, że infekcje intymne związane są z zaburzeniem prawidłowego pH pochwy. Dowiedziałaś się też, że u zdrowiej kobiety wynosi ono zwykle od 3,5 do 4,5. Zdarza się, że w trakcie miesiączki wzrasta do około 5, ale jest to naturalne. Co się dzieje, gdy Twoje pH jest poza granicami tej normy?
Prawdopodobnie rozwija się u Ciebie infekcja intymna. Czy wiesz, że wydzielina z pochwy jest niezwykle bogata w drobnoustroje? Około 95% z nich to pałeczki kwasu mlekowego, zwane również bakteriami Lactobacillus spp, pozwalające na utrzymanie kwaśnego pH pochwy. Pozostałe 5% stanowią bakterie tlenowe, beztlenowe oraz grzyby rodzaju Candida.
Tak znaczna przewaga pałeczek kwasu mlekowego pozwala zachować równowagę i nie dopuszcza do namnażania niebezpiecznych patogenów. Niektóre czynniki powodują jednak, że ich liczba nagle niebezpiecznie się zmniejsza. Stąd zaś tylko krok dzieli Cię od rozwoju infekcji intymnej.
Co może zaburzyć PH Twojej pochwy?
Zanim zaczniesz zwalczać problem zaburzeń pH pochwy, poznaj jego przyczyny. Wyeliminowanie czynników, które temu sprzyjają, zwiększy Twoje szanse na szybsze przywrócenie kwaśnego środowiska Twoich okolic intymnych.
- Antybiotykoterapia: często przebyte choroby, których leczenie związane jest z przyjmowaniem antybiotyków może wpłynąć na zaburzenia środowiska pH pochwy, co jednak nie zawsze jest zależne od nas samych. Postaraj się jednak w maksymalny sposób ograniczyć zażywania podobnych środków, oczywiście w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.
- Stres: towarzyszy nam on praktycznie codziennie i trudno jest go wyeliminować. Jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że na stres dobra jest relaksująca kąpiel z olejkami eterycznymi, sport i długie spacery.
- Przemęczenie: dobry sen i odpowiednie odżywianie, to przepis na dodatkowe nakłady energii. Zadbaj o siebie i znajdź czas na to, aby wypocząć i tym samym zatroszczyć się o swój komfort również kobiecych sfer intymnych.
- Niewłaściwa higiena: niestety zbyt mała wiedza na temat dbania o higienę okolic pochwy sprawia, że z problemem boryka się tak wiele kobiet. Stosowanie kosmetyków, które zawierają więcej szkodliwych substancji, niż tych, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Czytaj skład preparatów – to ważne! Żadnych parabenów, mydeł SLS i chemicznych substancji.
- Zaburzenia hormonalne: pH płata nam figle również w zależności od wieku. PH pochwy wzrasta u kobiet wraz z wiekiem, co nie jest dobrą informacją dla wielu z Was. Przyczyną jest spadek poziomu estrogenów towarzyszący w okresie menopauzy, co bezpośrednio wpływa na osłabienie pałeczek kwasu mlekowego.
Sama widzisz, że nie trudno o zaburzenia związane z pH pochwy. Która z nas nie ma do czynienia ze stresem czy przemęczeniem? Jak więc kontrolować pH pochwy i nie dopuścić do tego, aby rozwinęły się infekcje intymne?
PH pochwy pod kontrolą
W aptekach dostępne są domowe testy pH. Pozwalają one w łatwy i szybki sposób stwierdzić, czy w Twoim organizmie nie dzieje się coś niepokojącego. Wiele kobiet wykorzystuje je do określenia, z jakim typem infekcji ma do czynienia.
Samo pH oczywiście nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem. Jednak przy współistniejących objawach można wysnuć pewne wnioski.
Jeśli Twoje pH wynosi ≤ 4,5 i jednocześnie doskwiera Ci świąd, pieczenie, białe (serowate upławy), zaczerwienienie pochwy i sromu oraz obrzmienie warg sromowych, to prawdopodobnie nabawiłaś się grzybicy.
Z kolei pH > 4,5 wraz z występującymi objawami takimi jak wydzielina (szara, mleczna) o rybiej woni, podrażnienie błony śluzowej okolic intymnych sugeruje, że możesz mieć bakteryjne zapalenie pochwy.
Jak zachować prawidłowe PH pochwy?
Pewnych życiowych sytuacji nie uda nam się uniknąć. Żadna z nas nie chce się stresować czy też być przemęczona. Tak czasami po prostu bywa, nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować w 100%.
Zadbaj wtedy jednak w sposób szczególny o swoje zdrowie intymne. Przydatna jest np. suplementacja pałeczkami kwasu mlekowego. Na rynku dostępne są preparaty dopochwowe (globulki) jak i również doustne.
Zastosuj też specjalny płyn do higieny intymnej z tym dodatkiem.
A może masz inny sprawdzony sposób na zachowanie prawidłowego PH pochwy? Jeśli tak, powiedz nam o nim w komentarzu.
Do przeczytania wkrótce!
Diana Piech
Infekcje intymne
Infekcje intymne
Infekcje intymne to jedne z najczęstszych dolegliwości z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego.
Nie leczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym do stanu zagrażającemu życiu (sepsa u pacjentek hospitalizowanych). Co 10 lat, podwaja się ilość zachorowań na grzybicze zapalenie pochwy i sromu.
Zwykle już po 2-3 miesiącach od zakończenia leczenia następuje nawrót dolegliwości. Wiele pacjentek leczy się z tego powodu 3 – 4 razy w ciągu roku.
Większość infekcji pochwy i sromu jest wywołana przez drożdżaki Candida albicans. Etiopatogeneza infekcji jest bardzo złożona. Wiele czynników może mieć wpływ na rozwój drożdżycy.
Czynniki predysponujące do rozwoju infekcji grzybiczej
|
- Objawy infekcji grzybiczej
- ✔ Świąd i pieczenie
- ✔ Obrzęk błon śluzowych
- ✔ Upławy żółto – zielone o nieprzyjemnym często rybim zapachu
- ✔ Upławy grudkowate, białe o konsystencji twarożku
- ✔ Ból podczas oddawania moczu
- Jakie jest prawidłowe pH pochwy?
pH pochwy powinno być kwaśne. Odczyn kwaśny tworzy naturalną barierę przed różnymi patogenami. Kwaśne pH pozwala, także na rozwój mikroflory – dobroczynnych bakterii, które chronią nasz organizm przed chorobotwórczymi mikroorganizmami.
Niestety, przez nieodpowiednią higienę oraz tryb życia, bardzo łatwo można to pH zmienić, doprowadzając do rozwoju infekcji. pH pochwy może, także wzrastać podczas ogólnych infekcji, a także w czasie spadku odporności.
W pochwie naturalnie znajdują się pałeczki kwasu mlekowego.
Płyn do higieny intymnej. ..
Stosowanie płynów do higieny intymnej nie jest konieczne. Wiele płynów do higieny intymnej zawiera substancje, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną, a także prowadzić do podrażnień i uczuleń. Generalnie wystarczy sama woda.
Są jednak pacjentki, które nie wyobrażają sobie higieny osobistej bez płynu. Z kolei w przypadku leczenia infekcji, a także podrażnienia błon śluzowych, zastosowanie dobrego płynu może złagodzić dolegliwości.
Na co należy zwracać uwagę wybierając płyn do higieny intymnej?
1. Należy czytać skład. Dobry płyn nie powinien zawierać:
- SLS – środków myjących. Wszystko co ma końcówkę Lauryl Sulfate
- substancji zapachowych
- alkoholu
- barwników
- parabenów i konserwantów
- formaldehydu i jego pochodnych
2. Mycie należy zawsze przeprowadzać w kierunku od pochwy do odbytu.
3. Myć należy zawsze całą okolicę odbytniczo–pochwową. Badania wskazują, iż okolice odbytu są siedliskiem wielu grzybów, które łatwo przenoszą się do pochwy.
4. Nie należy przesadnie dbać o higienę. Niewskazane jest mycie okolic intymnych częściej niż 1 raz dziennie. Wyjątek stanowi okres menstruacji. Tutaj wskazane jest mycie przy każdej zmianie środków higienicznych.
5. Należy wybierać płyny zawierające w składzie pałeczki kwasu mlekowego.
Czy profilaktycznie lepiej przyjmować probiotyki doustne czy dopochwowe?
W przypadku nawracających infekcji grzybiczych pochwy warto profilaktycznie stosować probiotyki. Profilaktykę można przeprowadzać w cyklach (na przykład 2 – 3 razy do roku). Zwykle, profilaktycznie raczej stosujemy probiotyki doustne. Probiotyki dopochwowe wykazują silniejsze działanie.
Globulki działają od razu miejscowo,a bakterie w nich zawarte wykazują dużą adhezję do błon śluzowych.
Globulki będą świetnych rozwiązaniem w czasie leczenia infekcji lub jako profilaktyka przed i po sytuacjach, które u zwykle wyzwalają nawrót dolegliwości (po menstruacji – w trakcie nie stosujemy globulek, na kilka dni przed i po wyjściu na basen, po antybiotykoterapii itp.).
- Unikam basenu, ponieważ często po wyjściu na basen mam infekcję grzybiczą….
- W przypadku nawracających infekcji po wyjściu na basen zalecamy:
- ✔ ogólne wzmocnienie odporności – oleje z rekina, trany, laktoferyna stosowane przez dłuższy czas
- ✔ wzmocnienie mikroflory pochwy miejscowo – globulki przed i po wyjściu na basen przez okres około 7dni
✔ w trakcie przebywania na basenie stosowanie tamponów probiotycznych (np. Ellen).
✔ po powrocie do domu od razu myjemy okolice intymne płynem zawierającym pałeczki kwasu mlekowego
✔ osoby szczególnie wrażliwe powinny unikać chodzenia na basen w czasie menstruacji. Menstruacja obniża czasowo odporność organizmu i znacznie łatwiej jest wtedy złapać różnego rodzaju infekcje.
Prowadzę zdrowy tryb życia, dbam o higienę, zażywam probiotyki, a infekcje i tak wracają…
Nawrotowość infekcji grzybiczych jest dosyć duża.
Należy zadać pytanie, czy dbanie o higienę nie oznacza nadmiernej higieny? Warto czasowo odstawić wszelkie płyny do higieny intymnej, a mycie przeprowadzać tylko 1 raz dziennie.
Nie można także stosować zwykłych żeli do mycia ciała. Mają inne pH i mogą podrażniać. Warto zrezygnować z codziennego stosowania wkładek higienicznych, które także bywają powodem nawrotów infekcji.
Ważną kwestią jest także wstrzemięźliwość seksualna w czasie leczenia infekcji, a także do 14 dni po całkowitym ustąpieniu objawów. W przeciwnym razie, partner staje się nosicielem patogenów i koło się zamyka.
Irygacje…
Irygacje polegają na płukaniu pochwy płynami o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i przeciwbólowym. Irygator należy wprowadzić możliwie jak najgłębiej. Irygacji nie należy przeprowadzać zbyt często. Mogą bowiem doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia pochwy. Zbyt częste płukanki, zaburzają także naturalną mikroflorę i mogą doprowadzić do częstszych infekcji.
- Irygacje można przeprowadzać profilaktycznie (przed i po zabiegach ginekologicznych).
- W czasie kuracji antybiotykiem stosowałam probiotyk, a i tak mam infekcję grzybiczą…
- Jakie czynniki mogły spowodować pojawienie się grzybicy?
- Probiotyk był złej jakości (nieodporny na działanie kwasu solnego, zbyt mała liczba bakterii, nieznany szczep itp)
- Probiotyk był stosowany razem z antybiotykiem, pomimo iż producent zaleca przerwę.
Enterol, Dicoflor – można stosować równocześnie
- Probiotyk był stosowany tylko 1 raz dziennie, pomimo iż producent zaleca 2 – 3 razy dziennie
- Probiotyk był stosowany zbyt krótko – zaleca się przyjmowanie nawet do kilku tygodni po antybiotyku
- Nic nie daje 100% pewności. Jeśli organizm jest bardzo osłabiony, a pacjentka kolejny raz przyjmuje antybiotyk ryzyko infekcji wzrasta.
Probiotyki na infekcję grzybiczą….
W czasie leczenia infekcji grzybiczej zaleca się stosowanie globulek z probiotykami przez minimum 7 dni. Globulki mają o wiele silniejsze działanie niż probiotyki doustne. Poza tym, działają od razu miejscowo. Probiotyki doustne proponujemy zastosować po kuracji globulkami jako leczenie podtrzymujące.
Globulki z substancją przeciwgrzybiczą bez recepty…
Od niedawna na rynku pojawiły się globulki OTC Gynoxin zawierające substancję przeciwgrzybiczą fentikonazol 200mg. Globulki należy aplikować przez kolejne 3 dni najlepiej na noc.
Czy to prawda, że Polki mają inną florę bakteryjną…..
Flora bakteryjna pochwy jest zmienna geograficznie. Oznacza to, iż inną florę będą miały Polki, inną Rosjanki, a jeszcze inną kobiety mieszkające np. w Afryce. Rodzaje, a także ilości poszczególnych szczepów muszą być odpowiednio dobrane. Flora bakteryjna pochwy Polek zawiera głównie:
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus fermentum
- Lactobacillus plantarum
- Takie bakterie występują w produktach: Invag oraz Provag.
- Poproszę probiotyki dopochwowe o statusie leku…
- Status leku posiadają:
- Lakcid Intima
- Lactacyd Intimed
- Lactovaginal
- Invag
Jakie kremy można stosować gdy swędzi i piecze….
Można oczywiście stosować Clotrimazol w kremie. Następnie kremy i żele zawierające bakterie probiotyczne oraz substancje nawilżające (Iladian, Provag, Mucovagin..).
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kremu regenerującego ADERMA DERMALIBOUR. Jest on przebadany ginekologicznie i może być stosowany w pobliżu błon śluzowych.
Działa nie tylko przeciwświądowo, ale także gojąco i łagodząco.
Suchość pochwy, a infekcje intymne
Kobietom z nawracającymi infekcjami pochwy, warto zaproponować stosowanie globulek lub kremów nawilżających dopochwowych. Kremy dopochwowe oraz globulki działają kojąco, regenerująco, nawilżająco i zabezpieczają błony śluzowe, które stają się mniej podatne na infekcje.
Jeśli chodzi o globulki nawilżające to w aptece mamy duży wybór. Kremów dopochwowych jest mało. W zasadzie, jedynym kremem typowo dopochwowym (z aplikatorem) jest Vagisan.
Pozostałe, jak Feminum nie są przeznaczone do podania dopochwowego. Mogą być stosowane jedynie zewnętrznie lub w celu ułatwienia przeprowadzenia badania ginekologicznego.
Nie posiadają specjalnych aplikatorów, które umożliwiają podanie dopochwowe.
Rodzaje infekcji intymnych, objawy i pH pochwy | Loffme.com
Maj 7, 2021 w kategorii Loffme
Infekcje intymne zdarzają się każdej z nas. Są to schorzenia dróg rodnych, które mogą objawiać się na kilka sposobów. Często towarzyszy im świąd, upławy, pieczenie oraz parcie na pęcherz. Mimo że wydają się podobne, to różnią się w zależności od tego, czym zostały wywołane.
Każdą infekcję intymną wyleczymy w inny sposób. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić, czy infekcja została wywołana przez bakterie, czy przez grzyby. A może mamy do czynienia z infekcją mieszaną. Jak sprawdzić i dowiedzieć się o niej więcej?
Zapachy i sygnały świadczące o infekcji
Każda kobieca pochwa charakteryzuje się tym, że żyje w niej kilkaset rodzajów mikroorganizmów. Jednak tylko niewielki procent może wywołać chorobę.
Jeśli we florze bakteryjnej pochwy dominują pałeczki kwasu mlekowego i nadają jej kwaśny odczyn, to znak, że działa prawidłowo.
Jeśli pH pochwy podwyższy się, to złe bakterie, takie jak drożdżaki, pałeczki E. coli czy rzęsistki spowodują infekcję intymną.
Obserwując własne ciało możemy stwierdzić, kiedy mamy do czynienia z infekcją. Pochwa poprzez zapach czy upławy sygnalizuje o stanie zdrowie, w jakim aktualnie się znajduje.
Jeśli będziesz miała do czynienia z zaawansowaną infekcją, to wyczujesz dość charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Grzybicze zakażenie objawi się mocno drożdżowym zapachem, a upławy będą gęste i grudkowate.
Natomiast infekcji o charakterze bakteryjnym będzie towarzyszył niepożądany, rybi zapach, a upławy staną się gęste i przybiorą żółte zabarwienie.
Pierwszym i najważniejszym zaleceniem, które należy zastosować w przypadku problemów z infekcją intymną jest wizyta u ginekologa. W tym czasie warto poświęcić więcej czasu i uwagi swojemu ciału i szczególnie zadbać o higienę intymną.
Dla kobiet, potrzebujących łagodnego zabezpieczenia przy zaburzeniach mikroflory pochwy, w szczególności po kuracji antybiotykowej, polecamy naszą wielorazową wkładkę higieniczną Antibacterial.
Barierowa struktura materiału, z którego powstała wkładka, uniemożliwia rozwój grzybów i bakterii, a korzystając z wkładki unikniesz wydzielania nieprzyjemnego zapachu.
Warto wiedzieć, że na ściankach pochwy naturalnie bytują pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie Lactobacillus. To właśnie one mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu w pochwie i chronią przed infekcjami. Stanowią podstawę do zachowania kobiecego zdrowia. Bakterie obecne w pochwie służą za naturalną tarczę ochronną przed zewnętrznymi i wewnętrznymi patogenami.
Co warto wiedzieć o pH pochwy?
Jeśli mówimy o infekcjach intymnych to warto dowiedzieć się nieco więcej o samym pH pochwy.
To ilościowa skala kwasowości i zasadowości w roztworach wodnych, która opiera się na stężeniu jonów wodorowych w danym roztworze. Pojęcie pH wprowadził duński biochemik Søren Sørensen w 1909 roku.
Nazwa stanowi połączenie dwóch składowych – litery „p” oznaczającej potęgę i H jako oznaczenie atomu wodoru.
Jakie powinno być pH w pochwie?
Odczyn pH pochwy powinien być kwaśny, a prawidłowe pH powinno mieścić się w przedziale 3,5-4,5.
To właśnie przez waginę wypływa krew menstruacyjna podczas cyklicznych krwawień czy też po porodzie krew połogowa.
Warto wówczas zadbać o odpowiednią higienę intymną i zabezpieczyć się w środki higieniczne tak, aby nie zaburzać naturalnej flory bakteryjnej oraz nie niszczyć naturalnych pałeczek kwasu mlekowego.
W trosce o naszą pochwę oraz z myślą o najbardziej wrażliwych i najczystszych miejscach na ciele kobiety powstały podpaski wielorazowe Loffme.
Podpaska jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych, ma wysokie parametry „oddychalności”, dzięki czemu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem w higienie intymnej dla osób zmagających się z problemami alergicznymi skóry i nawracającymi infekcjami.
Ukryta w kobiecym ciele pochwa pełni tak ważne funkcje w organizmie, dlatego każdego dnia powinnyśmy myśleć o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji.
pH TEST (10 testów) – szybki test do badania pH pochwy
pH TEST Szybki test do badania pH pochwy
Wyrób medyczny do diagnostyki in vitro do użytku profesjonalnego (według definicji ustawy o wyrobach medycznych z 20.05.2010 r.) Testy nie są przeznaczone dla użytkowników w domu
Zakupu mogą dokonać:
Szpitale, przychodnie, laboratoria, kliniki, zakłady i punkty opieki zdrowotnej, lekarzy, laborantów, diagnostów, farmaceutów, pielęgniarki/pielęgniarzy, weterynarzy, a także przez inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą (na tzw. NIP), pod warunkiem wykonywania tych testów przez profesjonalistów.
pH Test to profesjonalny test przeznaczony do samodzielnego określania poziomu pH pochwy. Dzięki pH testowi możesz sprawdzić, czy poziom pH mieści się w normie i czy nie jesteś narażona na infekcje okolic intymnych. Poziom pH informuje o tym, czy środowisko pochwy jest zasadowe czy kwaśne.
- bada odczyn pH pochwy
- zakres pomiarowy pH 4,0 – 7,0
- materiał do badania – wydzielina z pochwy
- odczyt wyniku – 10 minut
- czułość diagnostyczna: 100%
- swoistość diagnostyczna: 91%
przechowywanie w temperaturze 2–30°C
DODATKOWE INFORMACJE:
Swędzenie pochwy bywa przykrą dolegliwością, która dokucza kobietom w każdym wieku. Objaw ten najczęściej wiąże się z infekcją lub wynika z podrażnienia miejsc intymnych.
Czasem wystarczy, że założysz niewygodną bieliznę ze sztucznych tkanin lub zmienisz płyn do higieny intymnej, by przypadłość dała Ci się we znaki. Jeśli jednak doszło do zakażenia – należy jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie.
Wiesz, jak radzić sobie z problemem?
Świąd pochwy – przyczyny
Dokuczliwe objawy ze strony pochwy zwykle oznaczają, że pH pochwy wzrasta.
Prawidłowe środowisko pochwy jest kwaśne – decydują o tym dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, które dominują w fizjologicznej florze bakteryjnej okolic intymnych i chronią przed zakażeniem.
Jeśli panująca tam równowaga zostaje zaburzona, pH rośnie, co sprzyja infekcjom, a tym samym może wywołać swędzenie pochwy.
W okresie przekwitania winę za dolegliwość ponoszą zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, zwłaszcza niskie stężenie estrogenów. Niekiedy skutkuje to zanikowym zapaleniem pochwy i sromu. Panie skarżą się wtedy na suchość, pieczenie i świąd pochwy. W terapii podaje się estrogeny – doustnie lub miejscowo.(1)
Dotkliwy świąd pochwy może wskazywać na podrażnienie wynikające ze stosowania m.in. nieodpowiednich środków do higieny intymnej, proszku do prania, podpasek czy bielizny. Swędzeniu pochwy często towarzyszą inne symptomy – pieczenie, ból pochwy, upławy, zaczerwienienie, obrzęk. To znak, że cierpisz na infekcję intymną.
Infekcje intymne należy leczyć!
Świąd okolic intymnych zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli podejrzewasz, że dotknęła Cię infekcja intymna. Swędzenie może często świadczyć o grzybicy pochwy. Choroba objawia się swędzeniem, obrzękiem, zaczerwieniem, pieczeniem i bólem pochwy oraz serowatymi upławami.
Grzybice okolic intymnych należy leczyć – lekarz zapewne przepisze leki przeciwgrzybicze o szerokim spektrum działania – miejscowe lub/i doustne(2).
Naruszenie równowagi flory bakteryjnej pochwy może prowadzić do waginozy bakteryjnej. W jej przebiegu występuje świąd i pieczenie pochwy, ból podczas oddawania moczu oraz upławy o przykrym, „rybim” zapachu. Jeśli lekarz stwierdzi, że zapadłaś na infekcję bakteryjną, zaleci odpowiedni antybiotyk (dopochwowy albo doustny).(3)
Możesz nabyć również leki do stosowania miejscowego bez recepty, które łagodzą przykre objawy okolic intymnych. Wybierz preparaty działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco.PH pochwy – kontroluj i dbajWarto zaopatrzyć się w testy domowe pod nazwą pH Test, które pomagają ocenić, czy pH pochwy jest prawidłowe.
Jeśli okaże się, że wzrosło powyżej wartości 4,4, a do tego dokuczają Ci typowe objawy infekcji intymnej (świąd, pieczenie pochwy, upławy), można podejrzewać, że doszło do zakażenia. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie testy mają wiele zalet – są niedrogie, bezpieczne i łatwe w użyciu.
Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce świądu pochwy szczególne znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny intymnej.
Staraj się unikać czynników, które mogą prowadzić do przykrych podrażnień – stosuj żele i płyny do higieny intymnej o fizjologicznym pH, używaj delikatnych środków do prania – dla dzieci albo dla alergików.
Po kąpieli starannie osuszaj okolice intymne – rób to delikatnie, zawsze czystym ręcznikiem (najlepiej jednorazowym).
Pamiętaj o odpowiedniej diecie, która może zapobiec swędzeniu pochwy w przyszłości – jedz i pij przetwory mleczne bogate w bakterie probiotyczne (np. jogurty „bio”, kefiry, maślanki). Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych – współżyj z jednym, pewnym i zdrowym partnerem. Zabezpieczaj się – prezerwatywy zmniejszają ryzyko zakażenia dróg rodnych.
Nie lekceważ swędzenia pochwy!
Swędzenie pochwy dotyka wiele kobiet – bez względu na wiek. Bardzo często dolegliwość bywa wynikiem podrażnienia lub infekcji intymnych. Jeśli cierpisz też z powodu pieczenia pochwy i upławów – zrób domowy test, który pomoże ocenić, czy pH pochwy jest w normie. Jeżeli wzrosło – pora zarejestrować się ginekologa.
Badanie pH pochwy – na czym polega, jakie są wskazania i jak interpretować wyniki?
Fizjologicznie pH pochwy ma odczyn kwaśny, mieszczący się w przedziale 3,5–4,5. Podczas miesiączki pH nieznacznie wzrasta, osiągając wartości około 5.
Kwaśne pH pochwy zapewniają pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum i Lactobacillus plantarum), które syntetyzują kwas mlekowy. Dzięki niskiemu pH zahamowany zostaje rozwój bakterii chorobotwórczych, które preferują nieco wyższy odczyn.
Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej i wzrostu pH, wówczas powstają optymalne warunki do namnażania chorobotwórczych bakterii.
Istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do zaburzenia pH pochwy. Najważniejsze z nich to:
- zaburzenia odporności i częste infekcje dróg moczowych,
- stosowanie antybiotyków lub przewlekła steroidoterapia,
- leki immunosupresyjne,
- chemio- i radioterapia,
- niewłaściwa higiena intymna – stosowanie podrażniających i wysuszających kosmetyków,
- zmiany hormonalne mogące towarzyszyć menopauzie, w przebiegu których dochodzi do spadku poziomu estrogenu i mniejszej liczebności pałeczek kwasu mlekowego; podobne zmiany mogą towarzyszyć laktacji,
- ciąża, w przebiegu której zachodzą zmiany hormonalne sprzyjające powstaniu bardziej zasadowego pH pochwy,
- kontakty seksualne bez zastosowania prezerwatywy; nasienie posiada zasadowe pH,
- cukrzyca,
- częste korzystanie z sauny czy basenu, noszenie nieprzewiewnej bielizny.
Wskazania do wykonania testu na pH pochwy
W przebiegu infekcji intymnych dochodzi do zmiany pH pochwy. Test ten powinien być zatem wykonany w przypadku podejrzenia infekcji dróg rodnych. Najczęściej podejrzenie infekcji intymnej nasuwa pojawienie się następujących symptomów:
Na czym polega test na pH pochwy?
Badanie odczynu pochwy to proste i całkowicie nieinwazyjne badanie, które można wykonać zarówno w gabinecie ginekologa, jak i w warunkach domowych.
Test polega na ocenie pH pochwy przy użyciu aplikatora. Aplikator ten nasączony jest związkami chemicznymi, które przyjmują różnorodną barwę w zależności od pH.
Otrzymany wynik porównywany jest ze specjalną paletą kolorystyczną dołączoną do testu.
Przygotowanie do testu pH pochwy i przebieg badania
Przygotowanie do badania pH pochwy jest bardzo proste – wystarczy na kilkanaście godzin przed badaniem zrezygnować ze współżycia, a także stosowania jakichkolwiek środków dopochwowych. Badanie należy wykonać co najmniej kilka dni po miesiączce, krwawienie jest przeciwwskazaniem.
Bezpośrednio przed wykonaniem badania należy umyć ręce. Po przyjęciu pozycji stojącej lub siedzącej należy wsunąć aplikator do pochwy na głębokość około 3 cm, przyciskając go do tylnej ściany pochwy.
Po upływie kilku sekund aplikator powinien być wyjęty, po czym należy bezzwłocznie porównać odcień na aplikatorze z kolorem wzorcowym.
Przy wykonywaniu badania pH pochwy kolor paska może się różnić w zależności od producenta, zatem zawsze należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce.
Dodatni wynik testu pH pochwy – co dalej?
Uzyskanie wyniku testu na pH pochwy świadczącego o bardziej zasadowym odczynie pochwy może wskazywać na infekcję intymną. Warto mieć jednak na uwadze, że samo wykonanie takiego testu nie jest wystarczające do postawienia diagnozy.
Jeśli wynik pH pochwy jest podwyższony, wówczas konieczna jest dalsza diagnostyka. Zalecana jest konsultacja z ginekologiem i wykonanie posiewu wymazu z pochwy.
Bibliografia:
- Leśkow E., Lipiński A., Atlas cytopatologii szyjki macicy. Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011.
- Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Jak oceniasz artykuł?
Średnia: 0.00 (0) Zostaw swoją ocenę.
Dziękujemy!