Pierwsze objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne

Pierwsze objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne

Menopauzę definiuje się jako ostatnią w życiu kobiety miesiączkę. Ewolucjoniści zastanawiają się, jakie korzyści odnoszą kobiety z utraty możliwości reprodukcji. Tracą przecież wtedy szansę na przekazanie swoich genów. „Hipoteza matki” próbuje wyjaśnić to zjawisko.

Opiera się na założeniu, że większe profity można odnieść wkładając wysiłek w opiekę nad istniejącym już potomstwem (nosicielami połowy genów rodzica) niż rodząc ponownie. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko komplikacji okołoporodowych, kobieta ryzykuje więc własnym życiem.

Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety mający miejsce między 45. a 55. rokiem życia (czasem wcześniej). Wiąże się ze znacznym obniżeniem produkcji hormonów przez jajniki. Zmniejszenie aktywności jajników następuje po 40.

roku życia – już wtedy pojawiają się cykle bezowulacyjne, wydłuża się czas ich trwania. Po menopauzie zmniejsza się wytwarzanie estrogenów, ustają miesiączki i zdolności reprodukcyjne.

Choć menopauza to proces fizjologiczny niejednokrotnie jest najtrudniejszym okresem w życiu kobiety.

Objawy menopauzy

Najczęstszymi objawami dotykającymi do 80% kobiet w trakcie i po menopauzie są tzw. objawy naczynioruchowe, czyli uderzenia gorąca i napadowe pocenie się. Uczucie gorąca pojawia się w okolicy klatki piersiowej wędrując wyżej, towarzyszy temu najczęściej zaczerwienienie twarzy.

Nie wiadomo do tej pory, jaka jest bezpośrednia przyczyna. Wystąpieniu tych objawów sprzyjają: stres, kawa, alkohol, otyłość. Oprócz wyżej wymienionych do tzw.

„zespołu klimakterycznego” zalicza się także: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, bezsenność, trudności w koncentracji, przygnębienie.

Ze względu na obniżenie poziomu estrogenów zanikowi ulega tkanka łączna, spada napięcie mięśni. Dochodzi do zaniku błon śluzowych – jamy ustnej, spojówek oraz pochwy. Sytuacja taka prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji oraz nieprzyjemnego odczucia suchości. Ponadto może dojść także do rozwoju osteoporozy.

Estrogeny naturalnie hamują procesy degradacji tkanki kostnej i sprzyjają jej budowaniu. Niestety – w okresie menopauzy zwiększa się resorpcja wapnia z kości, zmniejsza się ich gęstość i wzrasta ryzyko złamań. Okres menopauzy wiąże się też ze zmianami metabolicznymi.

Bardzo często wzrasta poziom cholesterolu całkowitego oraz jego niekorzystnej frakcji (hormonalna terapia zastępcza pomaga w wyrównaniu profilu lipidowego). Dodatkowo u kobiet w fazie przekwitania często trzustka wydziela mniej insuliny.

Choć wydzielanie jest mniejsze to stężenie insuliny we krwi bardzo często przekracza górną granicę normy – pojawia się hiperinsulinemia. Wynika to z faktu, że hormon ten jest wolniej degradowany w wątrobie. Paradoksalnie pomimo mniejszego wytwarzania insuliny, pojawia się insulinooporność mogąca prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Oczywiście występowanie cukrzycy czy osteoporozy nie jest regułą i nie jest powiedziane, że schorzenia te dotykają każdą kobietę, jednak ryzyko na tym etapie życia znacznie wzrasta. Niestety charakterystyczne dla menopauzy są także znacznie obniżające jakość życia objawy psychiczne.

Objawy psychiczne menopauzy

Objawy natury psychicznej w menopauzie wiążą się z niedoborem estrogenów. Hormony te naturalnie zwiększają działanie serotoniny – jednego z neurotrasmiterów odpowiadających m.in. za nastrój.

Niezależnie od kontynentu objawy menopauzy są podobne u kobiet każdej rasy. Charakterystyczne są zmiany nastroju, poczucie beznadziejności, drażliwość, bezsenność, spadek libido, koncentracji.

Przekwitanie można podzielić na 2 okresy:

 • premenopauza – okres kilku lat przed menopauzą
 • postmeopauza – okres po roku od menopauzy

Dieta przy menopauzie

W okresach menopauzy i postmenopauzalnym dochodzi do pewnych zmian w metabolizmie, co sprawia, że dieta staje się szczególnie ważnym aspektem.

Profil lipidowy pogarsza się – najczęściej podnosi się stężenie niekorzystnej frakcji cholesterolu i triglicerydów, zwiększa się ryzyko cukrzycy ze względu na zaburzenia wydzielania insuliny.

Tłuszcz zaczyna odkładać się w okolicy brzucha, co jest wyjątkowo niekorzystne jeśli chodzi o prawidłowe działanie insuliny (zmniejsza wrażliwość tkanek na jej działanie). W Polsce nawet do 2/3 kobiet w okresie pomenopauzalnym ma nadwagę lub jest otyła.

Tłuszcz zlokalizowany w okolicy brzucha jest metabolicznie czynny, to znaczy wytwarza wiele substancji zaburzających funkcjonowanie organizmu. U kobiet po menopauzie zaobserwowano wysokie stężenie leptyny w stosunku do adiponektyny (hormon „chroniący” przed cukrzycą i nadwagą), co sprzyja rozwojowi cukrzycy.  Aby nie doprowadzić do przyrostu masy ciała  należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. 

 1. Spożywaj min. 4 posiłki w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. W porównaniu z osobami, które spożywają do 3 posiłków dziennie (bardziej obfitych), osoby jedzące częściej rzadziej cierpią na otyłość i cukrzycę typu drugiego.
 2. Unikaj cukru

Początek menopauzy – czym się objawia?

Pierwsze objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne

Uderzenia gorąca czy huśtawki nastroju to główne objawy, które kojarzą nam się z menopauzą, czyli okresem stopniowego ustawienia menstruacji. Jednak musimy wiedzieć, że nie są to jedyne symptomy, na które kobiety powinny zwracać uwagę. Pamiętajmy, że u każdej z nas, ten okres w życiu będzie dawał o sobie znać w inny sposób.

Kiedy menopauza się rozpoczyna

Menopauza, to jak najbardziej naturalny czas, który przychodzi w życiu każdej kobiety.

Chociaż jest to jednak temat, zazwyczaj dotyczący pań w okolicach 40-50 lat, musimy pamiętać, że zdarzają się także przypadki, gdy klimakterium dotyka trzydziestopięciolatek.

Konieczne jest jednak podkreślenie faktu, że okres, gdy powoli produkcja komórek jajowych się zmniejsza, czyli premenopauzalny może trwać kilka lat, zanim rzeczywiście pojawi się ostatnia miesiączka.

U każdej kobiety, moment jej wystąpienia będzie kwestią indywidualną, jednak możemy wyróżnić szereg czynników, które przyspieszają wystąpienie menopauzy, jak między innymi choroby autoimmunologiczne, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, stres, niedbałość o higienę snu, a także późno macierzyństwo, czy nawet sam brak potomstwa.

Pierwsze objawy menopauzy

Jednym z pierwszych objawów menopauzy są zaburzenia miesiączkowania: zmiana długości całego cyklu, krótsze lub dłuższe krwawienia, występujące z różną obfitością. Wcześniej wspominaliśmy również o uderzeniach gorąca, które obejmują twarz, szyję oraz dekolt.

Niekiedy, razem z nimi, pojawia się kołatanie serca, uczucie niepokoju, a nawet, w skrajnych przypadkach – ataki paniki. Kobiety skarżą się w tym okresie na spadek libido oraz liczne dokuczliwości bólowe. Z falami gorąca często idzie w parze nadmierna potliwość, za którą odpowiada nasza gospodarka hormonalna.

Menopauza, może też znacząco odbić się na kondycji psychicznej. Poza wcześniej wspomnianymi stanami lękowymi, w tym okresie tak samo dokuczliwe mogą być huśtawki nastroju, a także stany depresyjne, związane z tym, że kobieta musi odnaleźć się, w niewątpliwie nowej dla niej sytuacji.

Problemem jest w tym okresie również gorsza koncentracja, która wiąże się ze wcześniej wspomnianymi zmianami hormonalnymi.

Jak dbać o siebie w czasie klimakterium?

Gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy świadczące o tym, że nadchodzi okres przekwitania, powinniśmy udać się do lekarza, aby potwierdzić, że zaburzenia miesiączkowania rzeczywiście są związane z menopauzą, a nie zwiastują żadnej poważnej choroby. Pojawiające się objawy, złagodzić mogą specyfiki, które zaleci nam lekarz. Dodatkowo pomocne będzie prowadzenia zdrowego trybu życia. Warto jest również raz na jakiś czas badać poziom cholesterolu, sprawdzać ilość cukru we krwi czy też mierzyć ciśnienie. Istotne jest, aby właśnie wtedy szczególnie czytać znaki, które daje nam nasze ciało i w razie potrzeby jak najszybciej reagować. Konieczne jest również pamiętanie o antykoncepcji, ponieważ pomimo występowania zaburzeń płodności, zajście w ciążę nie jest całkowicie wykluczone.

Menopauza jest okresem, który może być nierzadko, trudny dla kobiet, zarówno poprzez symptomy fizyczne, jak i częste spadki nastroju. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o siebie i regularnie kontrolować swój stan zdrowia.

cze 30, 2020borbis

Objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne symptomy

Organizm kobiety w różny sposób może manifestować rozpoczynający się czas menopauzy.

Najczęściej pojawiają się uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zmęczenie, problemy z koncentracją, zmiany ciśnienia krwi, spadek libido.

Objawy menopauzy u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej – jedne przechodzą ten okres w miarę łagodnie, innym drastycznie pogarsza się jakość życia.

Menopauza jest fizjologicznym procesem związanym ze starzeniem się kobiecego organizmu.

Powolne wygaszanie pracy jajników, które produkują hormony zwane estrogenami, prowadzi nie tylko do utraty płodności, ale także do różnych zaburzeń psychicznych i somatycznych, a w konsekwencji tego do wzrostu ryzyka zachorowania na wiele chorób.

 Choć menopauza jest uwarunkowana genetycznie to każda kobieta przechodzi ją w indywidualny sposób i wiele korzysta z dostępnych leków na menopauzę. Mimo tych indywidualnych różnic Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że każda menopauza składa się z trzech okresów:

 • okresu przejściowego, czyli premenopauzy,
 • okresu okołomenopauzalnego, czyli, perimenopauzy,
 • okresu po menopauzie, czyli postmenopauzy. 

Menopauza nie pojawia się nagle, to proces stopniowego zaniku funkcji rozrodczych, rozłożony na wiele lat. Zanim nadejdzie ostatnia miesiączka (przyjmuje się, że w Polsce dotyka to Pań w wieku 45-55 lat), kobieta doświadcza wielu różnych objawów przekwitania.

You might be interested:  Uczucie niepełnego wypróżnienia – co to znaczy?

Premenopauza – pierwsze objawy menopauzy

Pierwszym sygnałem, że organizm przygotowuje się do przekwitania jest skracanie się cyklu menstruacyjnego.

 Wahania hormonalne sprawiają, że między miesiączkami mogą pojawić się plamienia, napięcie miesiączkowe jest odczuwalne silniej niż do tej pory, bardziej tkliwe są również piersi.

 Zanikająca owulacja sprawia, że organizmowi zaczyna brakować progesteronu (przy równoczesnym prawidłowym wydzielaniu estrogenów). Przejawem tego są zaburzenia płodności, nieregularne miesiączkowanie i nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Inne wczesne objawy menopauzy to:

 • obrzęk i silne bóle piersi,
 • bóle w podbrzuszu i pleców,
 • obrzęki i bóle kończyn dolnych,
 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • bóle głowy,
 • uderzenia gorąca,
 • zawroty głowy.

Po zaburzeniach miesiączkowania do głosu dochodzą inne symptomy świadczące o tym, że kobieta weszła w okres przekwitania. W drugiej fazie klimakterium, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do znacznego spadku stężenia estrogenów i nadmiernego uwalniania gonadotropin przysadkowych, dochodzi do pierwszych nieprzyjemnych objawów o charakterze naczyniowym.

Kobiety odczuwają:

 • gwałtowne uderzenia gorąca,
 • rumień na twarzy,
 • uderzenia krwi do głowy,
 • kołatanie serca,
 • wahania ciśnienia krwi,
 • nocne poty.

Menopauza – objawy psychiczne

Menopauza to także trudny moment dla kobiecej psychiki. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 procent kobiet w tym okresie. Z wielu badań wynika, że ryzyko wystąpienia depresji u przekwitających kobiet jest około 2-5 razy większe niż w okresie przed klimakterium, a także po jego zakończeniu. Charakterystyczne dla tego czasu są:

 • wahania nastroju,
 • drażliwość,
 • nadmierna wrażliwość psychiczna,
 • brak zainteresowania otoczeniem.

Do tego mogą dojść zaburzenia snu, apatia, osłabienie zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania. Nasilające się objawy tego typu powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, który pomoże kobiecie przywrócić równowagę psychiczną.

Menopauza – objawy fizyczne

Zdaniem wielu kobiet, tym co najbardziej męczy je w okresie klimakterium, są uderzenia gorąca. Fale, którym towarzyszy charakterystyczny zimny pot, potrafią pojawić się zupełnie niespodziewanie, w najmniej oczekiwanych momentach. Uderzenia gorąca są przyczyną dyskomfortu w ciągu dnia i zaburzeń snu w nocy. Innymi uciążliwymi objawami są:

 • ogólny stan zmęczenia,
 • przyrost tkanki tłuszczowej, 
 • osłabienie libido,
 • suchość pochwy i skłonność do infekcji intymnych,
 • nietrzymanie moczu,
 • dysfunkcje seksualne,
 • zawroty i bóle głowy,
 • drętwienia kończyn,
 • pogrubienie głosu,
 • rozwój nadmiernego owłosienia,
 • skłonność do tycia,
 • częste zaparcia i wzdęcia,
 • dyskineza dróg żółciowych,
 • wzrost stężenia cholesterolu we krwi, które prowadzi do rozwoju miażdżycy i kamicy żółciowej.

W organizmie kobiety w okresie klimakterium dochodzi także do schorzeń naczyń krwionośnych, których charakterystycznymi objawami są:

 • nadciśnienie,
 • uczucie kołatania serca,
 • bóle w okolicach serca.

Czasem zdarzają się obrzęki i widoczne siniaki na rękach i nogach.

W trzecim etapie klimakterium całkowicie zanika podstawowa funkcja jajników, co daje pewien stan równowagi hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że proces starzenia się nie postępuje.

Bardzo często dochodzi do demineralizacji kośćca, czego konsekwencjami są złamania przede wszystkim główki lub szyjki kości udowej oraz zwyrodnienia odcinka krzyżowego kręgosłupa. Skóra marszczy się coraz bardziej i nadmiernie rogowacieje.

Częstą przypadłością dermatologiczną tego okresu jest rumień i trądzik różowaty. 

Nietypowe objawy menopauzy

Najbardziej nietypowym objawem menopauzy są ataki paniki i silnego lęku, często mylone z nerwicą. Początek klimakterium może objawiać się u niektórych kobiet szumami w uszach i zawrotami w głowie.

Nietypowym objawem są również ataki duszności u osób, które nie chorują na astmę, alergię czy zaburzenia pracy tarczycy.

Zmiany hormonalne mogą prowadzić także do świądu skóry, znacznego jej przesuszenia, pogorszenia się kondycji paznokci.

Przedwczesna menopauza – objawy

Zdarza się, że objawy klimakterium występują u kobiet dużo młodszych, które dopiero co skończyły 30. rok życia. Mówimy wtedy o przedwczesnej menopauzie, która oprócz zaniku miesiączki charakteryzuje się:

 • zmęczeniem,
 • spadkiem odporności,
 • stanami depresyjnymi i apatią,
 • brakiem energii,
 • płaczliwością.

Jeśli wykonane badania potwierdzą, że rzeczywiście mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, to razem z lekarzem ustala się strategię leczenia. Wszystko zależy od stanu zdrowia, trybu życia, a także planów związanych z macierzyństwem. Pacjentki najczęściej decydują się na terapię hormonalną.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Kobieta w okresie przekwitania nie jest skazana na pogorszenie jakości życia. Będąc pod stałą kontrolą lekarza, który zleci jej odpowiednią dla niej formę leczenia, łagodniej przejdzie przez ten trudny okres. Wiele kobiet zaufało hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która dobrze dobrana, wykazuje się dużą skutecznością.

Niestety menopauza dla wielu kobiet wciąż pozostaje tematem tabu. Z badania, jakie Pracownia ARC Rynek i Opinia przeprowadziła wśród kobiet w wieku 45-55 lat wynika, że 28 proc.

kobiet z objawami klimakterium nie stosuje żadnych preparatów łagodzących objawy menopauzy, 47 proc. nie jest w stanie ocenić, czy odczuwa uderzenia gorąca i kołatanie serca, a 24 proc.

nie wie, czy w ogóle ma menopauzę.

Sprawdź także:

Menopauza (klimakterium) – jakie są pierwsze objawy i zmiany w organizmie?

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w końcowym okresie płodności, określa się potocznie mianem menopauza. Fachowo jednak powinniśmy mówić o premenopauzie lub perimenopauzie.  Menopauza bowiem to ostatnia miesiączka po której następuje jeden pełen rok bez miesiączkowania.

Wyjaśnijmy te nazwy:

·         Premenopauza – to czas, gdy poziom hormonów w ciele kobiety zaczyna się obniżać, ale menstruacje są jeszcze regularne.

·         Perimenopauza (zamiennie klimakterium) – to czas przed i po ostatniej miesiączce, kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Pierwszym symptomem sygnalizującym nadejście tego okresu jest skrócenie cyklu menstruacyjnego u kobiety. U większości kobiet po 40. roku życia cykle są zwykle krótsze, niż gdy miały 20 lat.

·         Postmenopauza – to okres, który zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki minęło co najmniej 6 miesięcy.

Menopauza, a właściwie klimakterium – co się zmienia w ciele?

Gdy w ciele kobiety zaczyna się zmieniać poziom hormonów, pojawiają się również zmiany fizyczne i psychiczne. Na przykład obniżenie poziomu estrogenów ma wpływ na skórę – traci ona swoją elastyczność. Mogą również wypadać włosy lub zacząć rosnąć w nietypowych miejscach.

Mniejszy poziom estrogenów oznacza również mniejszą  produkcję łoju przez gruczoły w skórze głowy, przez co włosy stają się suche i łamliwe. U wielu kobiet zmienia się również kształt ciała, inaczej zaczyna się odkładać tłuszcz. Estrogeny bowiem mają wpływ na enzymy odpowiedzialne za spalanie i odkładanie się tłuszczu w różnych partiach ciała.

Kiedy spada ich poziom, sposób odkładania się tłuszczu się zmienia. Biodra stają się mniej wyraziste, talia grubsza. Im bardziej przybywa nam w tali, tym większe ryzyko pojawienia się chorób serc. Zmiany hormonalne mają również wpływ na stawy i kości, układ trawienny, spada odporność. Zmiany zachodzą nawet w mózgu.

U kobiet w okresie klimakterium spada koncentracja, mogą pojawić się problemy z pamięcią, zmianie ulega również nastrój. Pojawia się gorsze samopoczucie.

Objawy menopauzy – czyli jak rozpoznać, że to już klimakterium?

U każdej kobiety inaczej przebiega okres związany z ostatnią miesiączką, czyli menopauzą. Są jednak objawy, na które narzeka większość pań. Należą do nich m.in.:

 • ·         uderzenia gorąca,
 • ·         nocne pocenie,
 • ·         ogólne zmęczenie,
 • ·         problemy ze snem (bezsenność),
 • ·         problemy z pamięcią i koncentracją,
 • ·         wahania nastroju,
 • ·         bóle głowy,
 • ·         suchość i świąd pochwy
 • ·         problemy z pęcherzem
 • ·         zmiany skórne
 • ·         wrażliwość piersi,
 • ·         wzdęcia i gazy.

Jak złagodzić objawy menopauzy (tzn. objawy klimakterium)?

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia objawów menopauzy jest podawanie hormonów zastępczych (hormonalna terapia zastępcza, HTZ).

Uzupełniają one poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenu, a czasami również progesteronu, który w okresie menopauzy również drastycznie spada.

Nie wszystkie kobiety chcą się jednak tej terapii poddać i wolą minimalizować objawy innymi sposobami. Poniżej kilka takich pomysłów na te najpopularniejsze i najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy.

Uderzenia gorąca – aby zminimalizować ten objaw można działać na kilku poziomach: zmiana diety (należy wyeliminować produkty wzmagające tę dolegliwość), zwiększenia aktywności fizycznej (regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, organizm lepiej znosi ekstremalne temperatury i szybciej się chłodzi), picie ziół lub przyjmowanie odpowiednich suplementów diety. W leczeniu uderzeń gorąca pomocne będą zioła, takie jak: niepokalanek pospolity, dzięgiel chiński, szałwia. Zioła te (w gotowych saszetkach) możesz kupić w aptece. Warto również – w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą – rozważyć przyjmowanie suplementów diety na bazie soi.

Ogólne zmęczenie, osłabienie – tutaj również zaleca się działanie na trzech poziomach. Dieta, aktywność fizyczna i leczenie preparatami na przykład na bazie ziół. W tego typu dolegliwościach zaleca się picie naparów z żeń-szenia syberyjskiego. Roślina ta zwiększa odporność i stymuluje układ odpornościowy.

You might be interested:  Zawał serca u kobiet – objawy i rozpoznanie zawału mięśnia sercowego

Problemy ze snem (bezsenność) – na problemy ze snem może wpływać wiele czynników, dlatego w tym przypadku warto zastanowić się nad przyczyną (poza zbliżającą się menopauzą oczywiście).

Stosowanie tabletek nasennych może uzależniać i sprawiać, że z czasem trzeba będzie przyjmować coraz większe dawki. Tego typu preparatu powinniśmy zostawić jako ostateczność. W przypadku tej dolegliwości warto również sięgnąć po zioła dostępne w aptekach.

Na przykład w złagodzeniu uczucia zmęczenia i niepokoju można pić napar z męczennicy. Czasami warto zastosować suplementy pomagające regulować poziom melatoniny.

Wahania nastroju – u kobiet przed menopauzą pojawiają się okresy smutku, zniechęcenia, niepokoju, a nawet poirytowania. Zawsze warto taki stan omówić z lekarzem, ewentualnie sięgnąć po zioła poprawiające nastrój. Na przykład po miłorząb lub dziurawiec. Warto jednak ich stosowanie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, bo dziurawiec może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. 

Bóle głowy – na tę dolegliwość warto stosować miłorząb, który poprawia krążenia i tym samym zapobiega bólom głowy. Na ból głowy można również stosować wrotycz maruna.

Suchość i świąd pochwy – w aptekach jest wiele preparatów nawilżających, kremy, czopki i inne środki nawilżające pochwę. Na przykład krem na bazie korzenia lukrecji. Dobre efekty daje również napar z pluskawicy. 

Uniwersalnym preparatem przynoszącym ulgę w okresie menopauzy jest Doppelherz Aktiv-Meno FORTE – suplement diety, który pomaga kobietom po 40 roku życia dbać o zdrowie.

Objawy menopauzy oraz sposoby radzenia sobie z dolegliwościami w okresie przekwitania

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety.

Towarzyszące menopauzie objawy dotykają nas zarówno na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej, jak i seksualnej, dlatego gdy zauważamy pierwsze objawy klimakterium, zgłośmy się do lekarza ginekologa po pomoc. Specjalista pomoże nam dobrać najlepszą kurację i podpowie, jak radzić sobie z dolegliwościami, jakie odczuwamy w okresie klimakterium.

Menopauza a klimakterium – kiedy zaczyna się menopauza, a kiedy kończy?

Aby dobrze zrozumieć, co dzieje się z naszym organizmem, należy rozróżnić dwa, często mylone ze sobą pojęcia. Menopauza to ostatnia miesiączka i okres 12 miesięcy bez występowania krwawienia.

Rok bez krwawień jest potwierdzeniem przebytej menopauzy.

Jeśli przez pełny rok nie miałyśmy miesiączki, a po tym czasie wystąpiło krwawienie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza – takie krwawienie nie musi oznaczać nic groźnego, ale każdą anomalię powinnyśmy sprawdzić.

Menopauzę przechodzimy najczęściej między 55. a 60. rokiem życia, jednak pierwsze objawy odczuwamy znacznie wcześniej. Większe podrażnienie, bolesne stosunki, nieregularne miesiączki, stany depresyjne, znaczne pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, nieuzasadnione przybieranie na wadze, kłopoty z pamięcią, kołatanie serca czy nagłe napady potliwości możemy uznać za objawy klimakterium.

Klimakterium to okres od pojawienia się pierwszych oznak zmian hormonalnych, aż po zakończenie się zachodzących zmian w organizmie. To, ile trwa przekwitanie, kiedy się zaczyna i kiedy kończy, jest sprawą indywidualną. Możemy jednak przyjąć, że pierwsze oznaki klimakterium pojawiają się między 45. a 50. rokiem życia, a przekwitanie kończy się około 5 lat po przebytej menopauzie.

Objawy menopauzy – jak złagodzić dolegliwości menopauzy?

O większości dolegliwości wspomnieliśmy przed chwilą. Najczęściej są to właśnie uderzenia gorąca, które występują szczególnie w nocy.

Ponadto możemy odczuwać rozdrażnienie lub przygnębienie, a nawet stany depresyjne. Na te ostatnie szczególnie narażone są panie, które jeszcze przed klimakterium cierpiały na wahania nastroju.

Innym bardzo charakterystycznym objawem jest nieregularność miesiączek.

Kołatanie serca możemy skojarzyć z przemęczeniem, jednak w okresie klimakterium problemy z sercem są dość charakterystyczne. Kolejnym symptomem klimakterium są słabsze kości, które tracą zdolność wchłaniania wapnia, przez co jesteśmy narażone na złamania.

Za wszystkie objawy odpowiedzialne są zmiany hormonalne, a szczególnie wahania w wytwarzaniu estrogenu, którego zaczyna brakować.

A estrogeny to hormony odpowiedzialne za wiele funkcji i biorące udział w wielu procesach, między innymi: wchłanianie przez kości wapnia, prawidłowa praca serca, przyswajanie białek, wydalanie złego cholesterolu (LDL) wraz z żółcią, produkcja kwasu hialuronowego i kolagenu, prawidłowa praca tarczycy i nadnerczy zależą także od prawidłowej ilości estrogenu.

Ponieważ tak wiele zależy właśnie od estrogenu (chociaż to niejedyny hormon, którego produkcja jest zaburzona w czasie klimakterium), kurację osłabiającą dolegliwości podczas menopauzy opiera się stosowaniu suplementów diety z fitoestrogenami.

Fitoestrogeny występują w niektórych roślinach, np. w soi, lnie i czerwonej koniczynie. Budową i funkcją są niezwykle zbliżone do estrogenów, które odpowiadają za tak wiele funkcji w naszym organizmie.

Dlatego gdy tylko zauważymy pierwsze objawy klimakterium, zacznijmy stosować suplementy na menopauzę.

Lekarz po zleceniu kilku badań może także zalecić terapię hormonalną, przed którą nadal wiele Polek się wzbrania. Jakiś czas temu Amerykanie przeprowadzili badanie, które wskazywało na rakotwórcze właściwości środków hormonalnych stosowanych podczas menopauzy.

Po kilku latach jednak okazało się, że badania nie były przeprowadzone prawidłowo, a wnioski nieodpowiednio odczytane. Jeśli więc lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, a my zgłosimy się do niego przed 60.

rokiem życia, terapia hormonalna HTZ może okazać się naszym wybawieniem.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Niezwykle istotne podczas przechodzenia menopauzy i klimakterium w ogóle jest nasze podejście. Wiele kobiet cierpi, ponieważ menopauzę uważa za utratę kobiecości. Weźmy sprawy w swoje ręce i zadbajmy o nasze zdrowie i urodę.

Stosujmy także metody relaksacyjne, nieoceniona może okazać się joga. Zalecana jest także aktywność na świeżym powietrzu – długie spacery, marszobiegi, nordic walking, jazda rowerem. Aktywność nie tylko sprawi nam dużo frajdy, pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, ale także wzmocni nasze kości, poprzez zwiększenie ich gęstości.

Najważniejsze, by nie zwlekać z terapią. Gdy tylko zauważmy pierwsze oznaki przekwitania, udajmy się do lekarza, dobierzmy najlepszy sposób łagodzenia objawów, a menopauza będzie znacznie mniej uciążliwa.

Wcześniej czy później

Menopauza? Ho, ho! Przecież to jeszcze kupa czasu. I tak zwalamy pierwsze, nietypowe objawy na stres, przemęczenie, problemy osobiste. Wydaje nam się przecież, że wciąż jesteśmy za młode na to, by wejść w okres przekwitania. Poza tym wielokrotnie słyszałyśmy, że menopauzę zwiastują uderzenia gorąca i nieregularne miesiączki.

Menopauza, zwana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, występuje najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Pierwsze objawy mogą jednak pojawiać się nawet 10 lat wcześniej, w momencie, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje i nie zauważa delikatnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, spowodowanych hormonami.

Menopauza jest całkowicie naturalnym procesem, występującym między okresem rozrodczym, a starzeniem się, jednak nie wszystko panie potrafią się z tym pogodzić.

Szczególnie, gdy przekwitanie rozpocznie się wcześniej niż standardowo (przyspieszenie wynika najczęściej z innych chorób lub zabiegów operacyjnych) lub objawia się nietypowo.

Okres przedmenopauzalny

Charakteryzuje się zmniejszoną produkcją hormonów płciowych (progesteronu i estrogenu), co skutkuje przede wszystkim nieregularnymi miesiączkami i trudnościami z zajściem w ciążę.

Zmiany te powodują objawy fizyczne i psychiczne.

O ile uderzenia gorąca, nocną potliwość czy nieregularne (ale także zbyt skąpe/obfite) krwawienia potrafimy szybko skojarzyć z menopauzą, problemy z koncentracją, szumy w uszach lub ataki lęku już niekoniecznie.

Właśnie ten ostatni objaw bagatelizujemy najczęściej. Nagłe, nieoczekiwane napady niepokoju i paniki wiążemy ze stresem, którego doświadczamy w codziennym życiu. Niektóre z nas szukają więc pomocy u psychiatry lub psychologa, co oczywiście nie jest błędem, ponieważ sparcie psychiczne jest w tym momencie potrzebne. Często jednak nie chodzi o nerwicę czy depresję, a o zaburzenia hormonalne.

W okresie przedmenopeuzalnym pojawiają się także problemy z oddychaniem, dające wrażenie duszenia się. Objaw ten może sugerować alergię czy astmę. Te z nas, które namiętnie palą papierosy, pewnie zrzucą wszystko na swoje uzależnienie.

Do innych objawów, które bardzo łatwo mogą zmylić, zaliczamy m.in.: kołatanie serca, spadek libido, suchość pochwy, bóle mięśni i stawów, pogorszenie pamięci i notoryczne zmęczenie.

Menopauza

Menopauzą określa się dzień ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Dla wielu z nas już sama świadomość, że okres rozrodczy się skończył, jest bardzo trudnym doświadczeniem. Nieprzyjemne objawy, z którymi musimy się zmagać przez kilka miesięcy a nawet lat wcześniej, nie ułatwiają pogodzenia się z przekwitaniem.

Wielu lekarzy proponuje kobietom zastępczą terapię hormonalną, która znacznie łagodzi symptomy klimakterium. Aby jednak można było ją wprowadzić, konieczna jest odpowiednia diagnoza.

Większość pań niestety unika kontaktu z lekarzami, ponieważ bagatelizuje swoje objawy. Inne natomiast boją się samego hasła „menopauza” i wolą dowiedzieć się jak najpóźniej.

Zdarzają się jednak i takie, które odwiedzą wielu specjalistów (kardiologa, pulmunologa czy ortopedę), zanim trafią do ginekologa, który zleci badania hormonów.

You might be interested:  Jak rozpoznać grzybicę paznokci? Jakie daje objawy?

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że menopauza jest naturalnym zjawiskiem, którego doświadczają wszystkie kobiety. Przygotuj się na wystąpienie niektórych nieprzyjemnych objawów. Gdy zastanawiasz się, czy proces ten już się u ciebie rozpoczął, porozmawiaj na ten temat ze swoim ginekologiem.

Poszukaj wsparcia wśród innych kobiet. Niestety klimakterium wciąż jest tematem tabu, a szkoda, ponieważ wymiana doświadczeń jest w tej sytuacji bardzo pomocna.

Większość pań z reguły jest przerażona nagłymi wahaniami nastroju, wywołanymi zmianami hormonalnymi, co może prowadzić do depresji.

Najlepsze, co możesz w tej sytuacji zrobić dla siebie, to wizyta u ginekologa i szczera rozmowa z drugą kobietą.

Źródło: Menopauza/Medonet

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Żyjemy w czasach, gdy codziennością jest lawirowanie między tematami dopuszczalnymi a tematami tabu, jednak o niektórych kwestiach warto zacząć mówić głośno.

Jedną z nich jest menopauza – naturalne zjawisko, które prędzej czy później dotyka każdą kobietę. Chociaż jego opis nie brzmi zachęcająco, przekwitanie może być pięknym i satysfakcjonującym czasem.

Jak odczarować klimakterium, zrozumieć jego proces i się go nie bać? Przede wszystkim – dowiedzieć się o nim jak najwięcej!

Menopauza, klimakterium, przekwitanie – co znaczą te terminy?

Wbrew potocznemu rozumieniu, menopauza nie jest całym procesem towarzyszącym naturalnej utracie płodności przez kobietę, lecz jedynie fachowym określeniem na ostatnią miesiączkę w życiu. Mówiąc o „menopauzie”, najczęściej mamy na myśli klimakterium, czyli okres przekwitania, którego menopauza jest kulminacyjnym momentem. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy owego procesu:

 • okres premenopauzalny – czas poprzedzający ostatnią miesiączkę (ok. kilku lat), w którym występują objawy przekwitania;
 • okres okołomenopauzalny – gdy miejsce ma ostatnia miesiączka w życiu;
 • okres postmenopauzalny – około roku od ostatniej miesiączki, gdy objawy klimakterium są obecne, ale mniej uciążliwe.

Kiedy rozpoczyna się menopauza? Wiek kobiet wchodzących w klimakterium jest bardzo różny – niektóre z nich zaczynają odczuwać pierwsze objawy już przed pięćdziesiątką, a niektóre – dopiero po 60 roku życia.

Na czym polega klimakterium?

Jak przebiega menopauza? Objawy przypadają na okres przekwitania, czyli czas, gdy pomału ustaje praca jajników. Nie dzieje się to jednak nagle, z dnia na dzień, ani nawet z roku na rok, lecz najczęściej trwa kilka-kilkanaście lat.

Zmiany wynikają z innej niż dotychczas gospodarki hormonalnej – jajniki wytwarzają bowiem coraz mniej hormonów, m.in. estrogenu i progesteronu. Estrogen kontroluje cykl miesiączkowy, stąd w okresie przekwitania mamy do czynienia z jego zaburzeniami.

Zmiany hormonalne wywołują niekiedy prawdziwą rewolucję w organizmie kobiety. Chociaż nie zawsze objawy przekwitania są silne i uprzykrzające życie, niekiedy mogą wymagać leczenia hormonalnego.

Jednak klimakterium samo w sobie jest całkowicie naturalnym procesem, a nie zaburzeniem – większość kobiet doświadcza jedynie kilku jego objawów, i to w umiarkowanym stopniu.

Menopauza a miesiączka

Okres przekwitania nie wiąże się z tym, że kobieta nagle całkowicie przestaje miesiączkować.

Jednym z pierwszych objawów przekwitania są zaburzenia cykli, które stają się krótsze lub dłuższe i mogą być mniej regularne (występować co parę miesięcy albo co dwa tygodnie). Krwawienia zaś są bardziej skąpe albo wprost przeciwnie – obfitsze.

Zdarza się, że pojawiają się plamienia występujące w środku cyklu, a sama miesiączka może trwać nawet ok. dwóch tygodni. Zazwyczaj jest dłuższa, za to bardziej skąpa albo krótsza, za to bardziej obfita.

Chociaż w pewnym wieku takie objawy są całkowicie naturalnym zjawiskiem, nadal warto zachować czujność i nie rezygnować z kontrolnych wizyt u lekarza. Badania krwi pozwolą ci spać spokojnie dzięki wiedzy, że przyczyną twoich zaburzeń miesiączkowania jest właśnie klimakterium, a nie schorzenia zdrowotne. 

Menopauza a ciąża 

Zamiast pytać, czy możliwe jest zajście w ciążę w czasie menopauzy, należałoby raczej zapytać, czy jest to możliwe w czasie klimakterium. A odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W okresie przekwitania, wraz z zaburzeniami miesiączkowania, pojawiają się zaburzenia płodności.

Przed menopauzą jednak (czyli przed ostatnią miesiączką) zajście w ciążę może być możliwe. Dopiero po około 12 miesiącach od ostatniego okresu można się spodziewać, że kobieta stała się trwale bezpłodna. Pewność jednak dają nam dopiero odpowiednie badania hormonalne.

Dlatego pierwsze objawy klimakterium bynajmniej nie są dla nas sygnałem, że zajście w ciążę jest już niemożliwe.

W jakim wieku zaczyna się przekwitanie? 

Organizm kobiety już od ok. 35 roku życia powoli przygotowuje się do nadchodzących zmian. Najczęściej klimakterium rozpoczyna się ok. 45-55 roku życia (średnio między 49 a 52 rokiem życia). Nie jest to jednak bezwzględną regułą.

Płodność zaczyna zanikać nawet ok. 10 lat przed menopauzą, zaś od momentu jej wystąpienia znika całkowicie. Jednak o tym, że dana miesiączka była tą ostatnią, dowiadujemy się dopiero wówczas, gdy przez kolejny rok nie wystąpiło krwawienie.

Przekwitanie może rozpocząć się później (nawet po 60 roku życia – mówimy wówczas o późnej menopauzie) albo wcześniej (przed 45, a nawet 40 rokiem życia; jest to przedwczesna menopauza). Istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć na przyspieszenie wystąpienia klimakterium, m.in.:

 • późne macierzyństwo (lub brak potomstwa),
 • predyspozycje genetyczne,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • używki (kawa, alkohol, papierosy),
 • niezdrowy, nieregularny styl życia (kiepska dieta, stres, brak ruchu czy higieny snu). 

Jak rozpoznać objawy klimakterium i nadchodzącej menopauzy?

Zazwyczaj jednym z pierwszych objawów przekwitania są zmiany w cyklu miesiączkowym. Najczęściej krwawienia nie tylko stają się nieregularne, ale również występują rzadziej. Często zmienia się też ich przebieg, nie ma tu jednak reguły: mogą być lżejsze, bądź wprost przeciwnie – bardziej obfite i bolesne.

Kolejnym bardzo powszechnym objawem są uderzenia (inaczej: fale) gorąca. Zwykle kobieta odczuwa je na twarzy, w głowie, czasem obejmują również szyję czy dekolt. Może im towarzyszyć kołatanie serca, a nawet objawy lękowe.

Oprócz tego mogą wystąpić dodatkowe symptomy (zazwyczaj tylko niektóre spośród nich), takie jak: wzmożona potliwość, szczególnie silne nocne poty (niekiedy powodujące konieczność zmiany piżamy i pościeli), suchość pochwy, dyskomfort intymnych okolic ciała, częstsze infekcje intymne, problemy z nietrzymaniem moczu i potrzeba częstszego oddawania go. Co boli przy menopauzie? Pojawiają się wówczas bóle różnych części ciała (np. głowy, podbrzusza, nóg czy mięśni), wzdęcia i zaparcia, nasilony PMS (w tym większa bolesność i nadwrażliwość piersi) czy wreszcie częste zmiany ciśnienia krwi i zawroty głowy. Do bardziej nietypowych objawów możemy zaliczyć m.in. wystąpienie nadmiernego owłosienia na ciele, obrzęki na kończynach, obniżenie tembru głosu czy większą skłonność do przybierania na wadze.

Menopauza objawia się również w sferze psychiki. W tym okresie, wskutek zmian gospodarki hormonalnej, kobieta może być szczególnie wrażliwa i nadmiernie zmęczona, cierpieć na wahania nastroju lub mieć problemy z koncentracją, libido czy snem. Niekiedy pojawiają się nawet stany do złudzenia przypominające depresję lub nerwicę.

Wystąpienie powyższych symptomów warto jednak zawsze zgłaszać lekarzowi. Mogą one bowiem świadczyć nie tylko o początku przekwitania, lecz także o chorobie – wówczas naszym sprzymierzeńcem jest szybki czas reakcji i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Co poradzić na uderzenia gorąca i inne uciążliwe objawy? 

Przekwitanie nie zawsze musi być niezwykle trudnym i uciążliwym przeżyciem. Większość kobiet doświadcza niewielu objawów i nie są one mocno nasilone. Jeśli jednak staną się doskwierające, można je łagodzić domowymi sposobami, takimi jak picie ziołowych naparów czy po prostu szeroko rozumiane dbanie o siebie. Nieprzyjemnych objawów klimakterium możesz się pozbyć m.in.:

 • ograniczając używki (dotyczy to nie tylko papierosów i alkoholu, ale też np. kawy),
 • dbając o lepszą jakość snu,
 • pilnując różnorodnej, bogatej w składniki odżywcze diety,
 • uzupełniając dietę o odpowiednie suplementy,
 • prowadząc regularny i spokojny tryb życia.

Jednymi z najważniejszych składników preparatów mogących polepszać samopoczucie kobiet w okresie przekwitania są m.in. fitoestrogeny, czyli np. izoflawony sojowe. To estrogeny roślinne o budowie podobnej do żeńskich hormonów płciowych, czyli „roślinne hormony”. W naturalny sposób pomagają one organizmowi w uporaniu się ze skutkami zmniejszonego wydzielania estrogenów przez jajniki.

W łagodzeniu objawów, takich jak nadmierna potliwość czy drażliwość, pomaga też wyciąg z szyszek chmielu. Również zawiera on cenne fitoestrogeny, dzięki którym dokuczliwe objawy przekwitania są łagodniejsze, a które nie powodują skutków ubocznych.

Oba te składniki w optymalnej dawce, połączone z witaminami z grupy B oraz wapniem i witaminą D, zawiera preparat Doppelherz Aktiv-Meno FORTE – suplement diety, który poprawia samopoczucie w czasie klimakterium i pomaga kobietom po 40 roku życia dbać o zdrowie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *