Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Siwienie włosów sprawia, że zaczynamy odczuwać starzenie się naszego ciała. U niektórych ludzi może być to powodem do niższej samooceny, szczególnie, jeśli są w stosunkowo młodym wieku. Nie da się ukryć, że siwiejące włosy wiążą się z kompleksami na punkcie wyglądu. Na szczęście z siwizną można skutecznie walczyć inwestując np. w szampony likwidujące siwe włosy. […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Nadeszły chłodne dni, a na twojej szczotce lub grzebieniu pojawia się coraz więcej wypadających włosów? Jeśli stan twojego organizmu jest dobry, możesz mieć do czynienia z sezonowym wypadaniem włosów. Dowiedz się, dlaczego włosy wypadają jesienią i zimą, i jak skutecznie zahamować ten proces. Dlaczego włosy wypadają jesienią i zimą? Sezonowe wypadanie włosów wiąże się przede […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Rozdwojone końcówki włosów są zmorą wielu kobiet. Wyglądają nieestetycznie w stosunku do pozostałej części łodyg włosów, szybko tracą blask i sprężystość, są szorstkie w dotyku i nadmiernie się plączą. Jak radzić sobie z rozdwojonymi końcówkami, szczególnie jeśli marzysz o długich i gęstych włosach? Rozdwojone końcówki są problemem nawet u osób, które nie popełniają rażących błędów […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Gęste i grube włosy to nie tylko marzenie kobiet. Również mężczyźni borykają się z cienkimi, wypadającymi włosami. Sposobem na gęste włosy jest odpowiednia pielęgnacja, zmiana stylu życia oraz specjalistyczne kuracje, które pozwalają m.in. pierwsze objawy łysienia typu męskiego. Dlaczego włosy u mężczyzn tracą swoją gęstość? Przerzedzanie się i utrata gęstości włosów u mężczyzn, w tym […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Siwiejące włosy bez wątpienia dodają nam lat. Włosy, które tracą swój pigment, wymagają od nas szczególnej troski, która obejmuje działanie na wielu frontach.

Dowiedz się, dlaczego włosy siwieją i jak skutecznie spowolnić procesy siwienia włosów.

Dlaczego włosy siwieją? Główną przyczyną pojawiania się siwych włosów jest najzwyczajniej starzejący się organizm oraz uwarunkowania genetyczne. Siwienie włosów dotyczy […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Jesienią włosy nierzadko stają się łamliwe, suche i zaczynają wypadać w związku ze zmianą pogody z ciepłej na chłodniejszą.

Niebagatelną kwestią będzie tu zatem szczególna dbałość o zdrowe odżywianie i dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdź, na jaką pielęgnację włosów jesienią warto postawić.

Zmiany w pielęgnacji włosów jesienią są niezbędne. Zakładanie czapek, chłód na zewnątrz oraz […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Lato kojarzy nam się z ciepłymi, słonecznymi dniami, długim wieczorami oraz podróżami. Godziny spędzone  na słońcu, dają nam wiele przyjemności ale mogą być kłopotliwe, nie tylko dla naszej cery, ale także włosów. Po wakacjach cierpią z powodu nadmiaru słońca, słonej wody oraz suchego powietrza. Jeśli zauważyliście, że lato odbiło się negatywnie na ich kondycji jest […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Sezon na zwiewne sukienki, kwieciste wzory i neonowe kolory w pełni rozpoczęty. Niektóre z Pań stawiają na delikatny makijaż, ponieważ opalenizna i powstałe piegi dodają uroku. ???? To również moment, kiedy chętniej sięgamy po dodatki do włosów, które są idealnym uzupełnieniem stylizacji. Ozdobne gumki i kolorowe opaski – zdecydowany HIT Scrunchie, czyli kolorowa gumka to […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Mężczyźni powinni, w takim samym stopniu jak kobiety, dbać o włosy. W końcu ułożone i zadbane włosy mogą stać się ogromnym atutem. Jednak, aby tak się stało należy pamiętać o kilku poradach, a także wiedzieć po jakie kosmetyki najlepiej sięgnąć. Odpowiednia pielęgnacja Panowie, niestety, nie możecie korzystać z kosmetyków do włosów swoich kobiet. Są dopasowane […]

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? pielęgnacja włosów

Ostatnie miesiące sprawiły, iż zabieg farbowania włosów wiele pań musiało wykonywać samodzielnie w domu. Okazało się, iż efekty są równie zadowalające, jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Kto wie, może niektóre kobiety na jakiś czas pozostaną przy koloryzacji w czterech kątach. Na pewno niektóre doszły już do wprawy, a co za tym idzie jest to […]

Przyczyny siwienia oraz czy warto wyrywać siwe włosy ?

Problem siwienia włosów jest nieuchronny i dotknie każdego z nas na różnych etapach życia. Procesy siwienia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dla obu płci stanowiąc problem natury nie tylko estetycznej. Dlaczego siwiejemy i czy warto wyrywać siwe włosy ?

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Siwienie włosów utożsamiamy z nieuniknionym upływem czasu, z procesem starzenia się, z czym trudno się pogodzić bez żadnej walki.

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Jedni z nas siwieją koło dwudziestego roku życia, inni dopiero po czterdziestce. Dziś opowiemy Wam od czego to zależy, jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia i czy warto wyrywać siwe włosy :

Dlaczego siwiejemy?

Siwienie włosów jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym. Dotyczy to włosów, skóry całego ciała, a nawet naszych paznokci. Proces siwienia włosów postępuje z każdym rokiem i trwa do późnej starości każdego z nas. Pierwsze siwe włosy, których tak się obawiamy są wynikiem zmian zachodzących bezpośrednio w cebulkach włosów.

Melanina, czyli naturalny pigment włosa, traci swój kolor w macierzy włosa, czyli miejscu odpowiedzialnym za jego powstawanie. Melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik, dzięki któremu mamy ten, a nie inny kolor włosów, pod wpływem zaburzeń funkcjonowania nie produkują dostatecznej jego ilości.

Nasze włosy stają się siwe, czyli mówiąc inaczej bezbarwne.

Rodzaje siwienia

Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje:

  • Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne, postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup.
  • Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje  głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Wyrywać czy nie?

Funkcjonuje wiele mitów na temat wyrywania siwych włosów. Jeden z nich mówi, że siwych włosów nie należy wyrywać, bo w miejscu jednego wyrwanego włosa, powstanie kilka nowych siwków. Nie jest to prawda. Proces siwienia włosów, który już się rozpoczął jest ciężki do zatrzymania.

Gdy wyrwiemy jeden siwy włos, za jakiś czas obserwujemy na swej głowie kolejne ich pasma. Im jesteśmy starsi, tym bardziej proces ten jest widoczny. Pamiętaj, że w jednej cebulce wyrasta jeden włos, mity o wyrastaniu kilku siwych włosów w miejscu jednego usuniętego są wyssane  z palca.

Bez względu na to, czy będziesz wyrywać siwe włosy, czy nie, proces ten będzie sukcesywnie postępował. Możesz spowolnić jedynie jego tempo.

Drugi mit na temat siwych włosów mówi o ich bezwzględnym usuwaniu, co zapobiegać ma dalszemu siwieniu.

Owszem, wyrywanie pierwszych siwych włosów może zdać egzamin jeśli jesteśmy w młodym wieku, nie nękają nas choroby przewlekłe i prowadzimy aktywny tryb życia.

Mając zdrowe geny i ograniczając stres można spodziewać się wolniejszego tempa przyrostu siwych włosów. Jednak wyrywając pierwsze siwe włosy nie unikniesz siwienia całkowicie.

O naturalnych sposobach na siwe włosy  w następnym artykule. Zapraszamy!

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

You might be interested:  Zapalenie gruczołu Bartholina – jak leczyć ropień Bartholina?

Siwe włosy – przyczyny powstawania i ich pielęgnacja. Czy jest skuteczny sposób na siwe włosy?

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją? Siwe włosy od naturalnie napigmentowanych różnią się nie tylko kolorem, ale również strukturą: są szorstkie i chropowate, przez co też mniej przyjemne w dotyku. Przedwczesnym siwieniem nazywamy sytuację, gdy siwe włosy pojawiają się przed 20. rokiem życia. Głównymi przyczynami są choroby (anemia, choroby autoimmunologiczne związane głównie z tarczycą oraz genetyczne), niedobory i stres oksydacyjny. Magdalena Kmita-Kulesza

Siwe włosy to problem natury estetycznej, z którym borykają się nie tylko starsze osoby. Siwe włosy w młodym wieku to problem, z którym zmaga się wiele kobiet i mężczyzn. Mechanizm siwienia włosów zależy do wielu czynników, w tym od poziomu stresu, diety oraz stylu życia. Mimo wszystko decydujące są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Sposób na siwe włosy to zamaskowanie niechcianego koloru za pomocą farb do włosów, szamponów koloryzujących lub henny. Czy pierwszy siwy włos w młodym wieku jest powodem do zmartwień?

Barwa włosów to cecha charakterystyczna dla każdej osoby. Wynika z odcienia, rodzaju oraz ilości występujących we włosach melanin: eumelaniny i feomelaniny, a także proporcji między nimi. Ciemne włosy brązowe i czarne mają więcej eumelaniny, natomiast jasne włosy blond i rude, więcej feomelaniny. Gdy we włosach całkowicie brakuje malanin, pojawiają się siwe włosy.

Pierwszy siwy włos może pojawić się w różnym wieku. Uzależnione jest to od pierwotnego koloru włosów i cech genetycznych oraz czynności hormonów. Truizmem jest, że produkcja melaniny obniża się stopniowo wraz z wiekiem. Proces siwienia włosów może rozpocząć się nawet ok. 30 roku życia, dlatego siwe włosy w młodym wieku, to problem niejednej kobiety i mężczyzny.

Według najnowszych badań naukowych za siwe włosy odpowiedzialny jest przede wszystkim proces zwiększonej produkcji w organizmie nadtlenku wodoru, który ma działanie wybielające.

W młodym wieku nadtlenek wodoru produkowany przez komórki ciała szybko ulega rozkładowi na tlen i wodór, dlatego nie wyrządza w organizmie większych szkód. Wraz z wiekiem proces rozkładu tej substancji spowalnia się i hamuje syntezę melaniny w mieszkach włosowych, co pozbawia włosy koloru.

Enzymem odpowiedzialnym za proces rozbijania nadtlenku wodoru na tlen i wodór jest katalaza.

Katalaza zwalcza gromadzący się u podstawy mieszków włosowych, niszczycielski nadtlenek wodoru. Kiedy poziom katalazy obniża się, zwiększa się poziom nadtlenku wodoru i dochodzi do siwienia włosów.

Inny proces, w którym naukowcy upatrują przyczyny siwienia włosów, to peroksydaza glutationowa. Polega ona na konwertowaniu nadtlenku wodoru w wodę. Z wiekiem także ten proces spowalnia, a siwych włosów pojawia się coraz więcej.

Także podwyższony poziom homocysteiny wynikający z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12 w diecie, może powodować siwy kolor włosów, ponieważ jego konsekwencją jest zwiększony poziom nadtlenku wodoru.

Nadtlenek wodoru powstaje za sprawą enzymu o nazwie oksydaza ksantynowa, więc jej zwiększona ilość w organizmie prowadzi do podwyższenia poziomu nadtlenku wodoru, a co za tym idzie – przyspiesza proces odbarwiania się (siwienia) włosów.

Szkody wyrządzone mieszkom włosowym przez nadtlenek wodoru naprawiane są przez enzym o nazwie Methionin Sulfoxide reduktaza A i B (MSRA i B). Z wiekiem poziom tego związku w organizmie spada, co obniża jakość procesów regenerujących włosy. Obniżeniu ulega proces syntezy tyrozynazy, glikoproteiny uczestniczącej w procesie wytwarzania melaniny, nadającej włosom barwę.

Przyczyny pojawienia się pierwszego siwego włosa są złożone, ale bezpośrednim powodem wydaje się zbyt wysoki poziom nadtlenku wodoru, spowodowany niskim stężeniem katalazy, MSRA i B oraz tyrozynazy. Naukowcy wykazali też w eksperymentach na myszach, że brak czynnika stymulującego wzrost komórek macierzystych o nazwie SCF powoduje pojawianie się siwego koloru włosów.

Włosy lecą garściami? Poznaj 10 przyczyn nadmiernego wypadania włosów!

Siwy kolor włosów spowodowany nieobecnością w mieszkach włosowych melaniny, z których wyrastają włosy. Odcień siwych włosów różni się w przypadku indywidualnych osób, gdyż w przypadku niektórych przybiera srebrny lub bardziej zażółcony, śnieżno biały lub nawet niebieskawo-fioletowy.

Panuje przekonanie, że siwe włosy są mocniejsze, grubsze i rosną szybciej niż włosy normalne. Nie ma to potwierdzenia w badaniach naukowych. Włosy siwe wydają się grubsze, ponieważ są jaśniejsze. Wiele z nich jest jednak słabszych i bardziej łamliwych niż włosy wybarwione normalnie.

Ponieważ istnieją amatorzy i przeciwnicy siwych włosów, można zachować i podkreślić ich srebrny kolor lub skoncentrować się na jego zamaskowaniu. Jeśli siwe włosy nie stanowią problemu, wystarczy o nie dbać. Siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji dopasowanej indywidualnie do kondycji i stanu struktury włosów.

Przeważnie polecane są preparaty nawilżające, zawierające aloes, miód, glicerol, sorbitol oraz natłuszczające z olejami roślinnymi. Uzupełniająco wskazane są preparaty z proteinami mlecznymi, z jedwabiu lub keratyną, które odbudowują strukturę włosa, ale nie należy stosować częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Najkorzystniej stosować jest zamiennie z kosmetykami o działaniu nawilżająco-natłuszczającym.

Gro kobiet i mężczyzn nie zadowala siwy kolor włosów, a w takim przypadku polecane będzie farbowanie siwych włosów lub zdrowsza i dająca naturalny efekt henna na siwe włosy. Przy stosunkowo złej kondycji włosów poleca się używanie szamponów neutralizujących żółte odcienie, a następnie hennowanie.

Farbowanie siwych włosów nie musi być wykonane farbą trwałą, odpowiednie są także szampony koloryzujące, które stopniowo powodują przyciemnienie siwych włosów. Farbowanie siwych włosów niczym nie różni się od zmiany koloru włosów wybarwionych.

Wybierając ciemne odcienie, należy pamiętać o regularnym farbowaniu odrostów, ponieważ dysproporcja między siwym kolorem włosów a nadanym ciemnym odcieniem będzie mocno rzucała się w oczy, dając nieestetyczny efekt. Farbowanie siwych włosów na blond, rudy czy jasny brąz nie wymaga tak częstego farbowania odrostów, ponieważ są one mniej widoczne.

Na uwadze należy mieć fakt, że farby blond niszczą, wysuszają i osłabiają włosy, ponieważ oparte są na działaniu nadtlenku wodoru.

  • Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Proces siwienia włosów nie jest możliwy do odwrócenia – siwy włos w naturalny sposób nie nabierze koloru. Jest natomiast możliwe przywrócenie włosom naturalnego koloru poprzez powstrzymanie lub spowolnienie procesu siwienia za pomocą odpowiedniej diety, suplementacji witamin i zmiany trybu życia na zdrowszy.

Niektóre kosmetyki reklamowane są jako przywracające siwym włosom ich naturalny kolor, ale ponieważ nie jest to możliwe, od tych produktów można oczekiwać odżywienia skóry głowy i pobudzenia produkcji melaniny w mieszkach włosowych.

Jeśli chodzi o suplementy diety i zioła, które korzystnie oddziałują na organizm i powstrzymują zmiany prowadzące m.in. do siwienia włosów, polecane są przede wszystkim produkty bogate w składniki antyoksydacyjne i pomagające usuwać z organizmu toksyny. Związki obficie występują w ziołach i przyprawach, świeżych owocach i warzywach, a także tłoczonych na zimno olejach roślinnych.

Dieta powinna dostarczać witaminę B12 zawartą w pokarmach odzwierzęcych, oraz kwas foliowy występujący obficie w zielonych warzywach.

Dobrze jest zadbać o prawidłową podaż z żywnością magnezu, cynku, manganu, miedzi, kwasu foliowego i krzemu.

Powinna być bogata w składniki zawierające substancje o właściwościach przeciwzapalnych i zwalczających wolne rodniki. Najbardziej wskazana jest tzw. dieta przeciwzapalna.

Zalecane jest też prowadzenie zdrowego trybu życia, ponieważ odpowiednia ilość snu, rzucenie palenia, ograniczenie konsumpcji alkoholu i regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie i stan zdrowia organizmu. Korzystnym jest maksymalna redukcja stresu, poprzez naukę efektywnych sposobów radzenia sobie z nim. Wskazane jest również unikanie słońca, ponieważ promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na skórę głowy i włosy.

Źródło:

Dlaczego mam na głowie siwe włosy?

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Najczęściej argumentuje się ich wystąpienie genetyką. Za siwe włosy, jak prezentują badania, nie odpowiada tylko i wyłącznie wiek. Mimo że, są one traktowane jako synonim starości i z tego względu całkowicie niemile widziane na głowie – mogą pojawić się znacznie wcześniej, bo nawet w wieku młodzieńczym.

You might be interested:  Przekwitanie – w jakim wieku, objawy, leczenie i czas trwania okresu przekwitania

Powszechnie, tempo życia wielu młodych ludzi i nie tylko, skutkuje dużą ilością stresu, a ta – zmianą pigmentu włosów. To jednak niejedyna, poza wiekiem i genetyką przyczyna siwienia włosów.

Dowiedz się, dlaczego włosy siwieją i poznaj sposoby, które pomogą ci ponownie uzyskać piękne włosy, a co najważniejsze – zdrowe włosy!

Nawigacja:

Pierwszy siwy włos synonimem starości

Powszechnie przyjmuje się, że siwizna jest społecznym synonimem starości. Nie działa to jednak w każdym przypadku, bo włosy siwe mogą wystąpić w znacznie wcześniejszym etapie życia.

Czyli kiedy? Uwaga – już w wieku młodzieńczym 20-25 lat, a nawet wcześniej! Z czego to wynika? Naturalny proces siwienia włosów następuje w wieku 30-40 lat, kiedy to w organizmie dochodzi do ograniczenia ilości melaniny.

Problem zmiany barwy, tak ważnej części wizerunku – włosów – może pojawić się w okresie młodości na skutek: przebytych chorób, nieprawidłowego trybu życia i nieodpowiedniej pielęgnacji.

Predyspozycje włosów do siwienia są inne dla każdego przypadku – u kogoś mogą wystąpić pierwsze objawy tego procesu w wieku 20-25 lat, a u innych – nie dać o sobie znać, nawet w wieku 50 lat. O tym, kiedy się pojawią i w jakim tempie będą się kształtować siwe włosy, decyduje genetyka. Wystąpienie siwych włosów, wcześniej niż w okresie starości, może być także spowodowane chorobą – tarczycą, która związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu.

Dlaczego włosy siwieją? Czy wiek jest jedynym powodem?

Blond, czerń, brąz […], można by wymieniać dalej, dzieląc wskazane odcienie na ich pochodne, aby określić kolor włosów, który jest indywidualny w przypadku każdej jednostki. Barwa włosów zależy od melanocytów, które znajdują się w korzeniach włosów i produkują substancję koloryzującą – melaninę.

Proces siwienia następuje w wyniku niedoboru ilości melaniny, czego przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Utrata naturalnej barwy włosów związana jest z uwarunkowaniami fizjologicznymi organizmu – wraz z kolejnymi latami, ilość włosów siwych na głowie może się zwiększać.

Spowodowane to jest zmniejszeniem ilości barwnika włosów. To jednak niejedyna przyczyna zmiany pigmentu. Proces siwienia włosów następuje również w wyniku trybu życia i wcale nie dotyczy tylko osób starszych. Z problemem siwizny borykają się także młodzi ludzie.

W ich przypadku pojawienie się bezbarwnej struktury włosa określa się przedwczesnym siwieniem.

Nieprawidłowy tryb życia a włosy siwe dookoła całej głowy

Wszystko to, co jemy oraz to, jak się czujemy, wpływa na funkcjonowanie organizmu – prawidłowe lub zaburzone. Zasada ta działa także w przypadku włosów. Zbyt małe ilości minerałów w spożywanych posiłkach, niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Niedobór witaminy B niekorzystnie wpływa na włosy – powoduje, że są nie tylko osłabione, ale i podatne na wcześniejsze siwienie. Jeżeli więc marzysz, aby twoje włosy były nie tylko zdrowe, ale i piękne – kontroluj to, co jesz.

Nieraz pewnie słyszałeś z czyichś ust „zaraz osiwieję z tych nerwów” – jak się okazuje – jest to możliwe w perspektywie czasu. Szczególnie powszechnie, gdy jesteśmy narażeni na to negatywne działanie na co dzień w wielu sytuacjach – w pracy, domu itd.

Ważne jest, aby w tym zawrotnym tempie życia znaleźć chwilę na odpoczynek. Nagłe osiwienie ze strachu lub pojawienie się w miejscu wyrwanego siwego włosa – kolejnych to jednak mity.

Badania potwierdzają coś innego – szkodliwe działanie papierosów dla całego organizmu, w tym włosów, powoduje przyspieszenie procesu siwienia. Zawarte w tytoniu duże ilości wolnych rodników, skutkuje uszkodzeniem genów i degradacją komórek, co wpływa na proces starzenia. Produkcję wolnych rodników wzmaga także spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Na siwienie włosów wpływa także ich nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt częste korzystanie z kosmetyków do włosów, suszenie i prostowanie.

Skoro już wiesz dlaczego siwieją włosy – nie bądź bierny wobec tego procesu!

Włosy, które straciły swój naturalny pigment i stały się siwe – nie powrócą do swojej pierwotnej barwy ot, tak. Nie pomoże też czarodziejska różdżka, są jednak inne sposoby, dzięki którym twoje włosy mogą odzyskać kolor.

Wśród nich: farby, leki i jednocześnie – prawidłowy styl życia i odpowiednia dieta. Do jadłospisu należy dołączyć potrawy bogate w minerały, witaminy i jednocześnie wykluczyć używki – alkohol oraz papierosy.

Producenci suplementów diety, gwarantują piękne i zdrowe włosy w ramach kuracji kapsułkami, które oferują. Na liście polecanych leków, które przeciwdziałają siwieniu włosów, jest GRAY PROTECT.

Kapsułki są doceniane przez klientów, którzy nie kryją swojego zadowolenia z ich skutecznego działania. Z ich opinii wynika, że pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu stosowania.

Źródła:

  1. Wielopolska, Anna. “Siwe włosy mogą się przydać.” Business Week-edycja polska 8 (137) (2003): 60-61.
  2. Łuczak-Zielkiewicz, Izabela, and Mirosław M. Szutowski. “Wartość diagnostyczna włosów.” Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego. WUM 8 (2013): 56-64.

starzenie-sie-wlosa-efekt-siwizny

Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów. Pigment dostaje się do włosów rosnących znajdujących się w fazie anagenu. Wyróżniamy 2 rodzaje melaniny feomelaninę nadającą rudy kolor włosom oraz eumelaninę od której zależy czarny i brązowy kolor włosów.

Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach. Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby.

Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20. a 30. rokiem życia. U osób czarnoskórych i Azjatów siwienie rozpoczyna się później.

Siwienie jest procesem długotrwałym. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.

Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, więc jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku. Przyczyną siwienia jest stres oksydacyjny, który poprzez gromadzenie wolnych rodników np. nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych doprowadza do upośledzenia tworzenia melaniny przez melanocyty.

Siwienie może być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np. promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją).

Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H.

Szybciej siwieją również osoby zmagające się z chorobami takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność tarczycy, niedobory niektórych witamin i minerałów, niedożywieni.

U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos.

Siwe włosy – charakterystyka

Siwe włosy są pozbawione barwnika, czyli puste w środku, dlatego zmieniają swoją strukturę, są mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie. Starzenie się skóry głowy i włosów wiąże się również ze zmniejszeniem produkcji potu i łoju, przyczynia się to w następstwie do wysuszenia naskórka, a także wzrost włosów ulega spowolnieniu.

You might be interested:  Retainer – co to jest, jakie są rodzaje, jak długo nosić, w jaki sposób czyścić, ile kosztuje?

Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.

Istnieją na rynku preparaty przyciemniające kolor siwych włosów, jak płukanki, szampony czy odżywki koloryzujące oparte na barwnikach, które wnikają płytko do wnętrza włosa.

Mogą być to barwniki pochodzenia chemicznego lub naturalnego jak: czarna herbata, kora dębu czy łupiny orzecha włoskiego.

Z uwagi na fakt, że siwe włosy są suche i matowe, a także wypadają, warto szukać szamponu ze składnikami poprawiającymi jakość włosów (np. d-panthenol, polimery kationowe) oraz hamującymi ich wypadanie, czy stymulującymi porost.

Ponieważ siwienie dotyczy zarówno pań, jak i panów, u których obok siwizny – drugim coraz mniej akceptowanym, a często współwystępującym problemem jest wypadanie i przerzedzenie włosów. Stąd dynamiczny rozwój metod hamujących łysienie i stymulujących wzrost włosów.

Ciekawym składnikiem produktów aptecznych jest antyoksydant – naryngenina, wykazująca podwójne działanie, ponieważ opóźnia ona proces starzenia się włosów i przywraca ich naturalną pigmentację.

 Naryngenina aktywuje mitochondria komórkowe odpowiedzialne za procesy życiowe komórek, wydłużając ich żywotność, poprawia ukrwienie hamuje utratę barwnika.

Siwienie włosów jest nieodzownym procesem naszego życia. Jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi i dość trudno jest opóźnić jego proces, choć jest to jak najbardziej możliwe.

Poza genami na szybsze siwienie wpływa zła dieta, stres, palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska.

Jeśli na wczesnym etapie życia wyeliminujemy te czynniki predysponujące i zastosujemy prawidłową pielęgnację możemy spowolnić ten proces.

Tajemnica siwych włosów — obalamy mity!

Niektórzy uważają, że są oznaką mądrości i doświadczenia. Według innych coraz więcej siwych włosów jest koszmarnym dowodem na to, że czas nieubłaganie płynie, a my się starzejemy. Wokół siwych włosów krąży wiele mitów, które dziś postaramy się zweryfikować.

Dlaczego włosy zaczynają przybierać siwy kolor? Dlaczego niektórzy siwieją wcześniej niż inni? To tylko niektóre z pytań, jakie dręczą nas na temat siwych włosów. Dziś odpowiemy na te i wiele innych.

Potwierdzamy fakty, obalamy mity na temat siwych włosów

Włosy siwieją wraz z wiekiem

Prawda – siwe włosy pojawiają się wraz z przybywaniem lat, ponieważ jest to skutek starzenia się skóry głowy. Jest to konsekwencją zanikania melatoniny we włosach, która odpowiada za ich kolor.

Tempo, w jakim pojawiają się siwe włosy zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Może się zdarzyć, że u niektórych już w wielu 25-ciu lat pojawiają się pierwsze jasne kosmyki.

Inni natomiast jeszcze po pięćdziesiątce wciąż cieszą się swoim naturalnym kolorem.

Po wyrwaniu siwego włosa, pojawia się siedem nowych

Mit – nie ma jeszcze naukowych dowodów na to, że po wyrwaniu siwego włosa pojawia się ich zwiększona ilość. W związku z tym, że wszyscy po ujrzeniu pierwszego takiego włosa wyrywamy go natychmiast, trudno jest zbadać czy właśnie to jest przyczyną pojawiania się nowych, czy też jest to naturalny proces matki natury.

Siwe włosy rosną szybciej

Połowiczna prawda  istnieją badania, które potwierdzają to, że siwy włos rośnie szybciej niż wtedy, kiedy posiadał pigment nadający mu kolor. Z drugiej strony inne eksperymenty nie potwierdzają tej teorii i w wynikach okazuje się, że rosną one z taką samą szybkością, a nawet wolniej niż w innych etapach życia.

Stres przyspiesza pojawianie się siwych włosów

Mit – tak naprawdę dość trudno jest określić czy kilka stresowych sytuacji dzisiaj doprowadzi do tego, że w przyszłości osiwiejemy szybciej. Faktem jest, że obecne tempo życia funduje nam spore dzienne dawki stresu dziennie.

Jednak nie jest to przyczyną tego, że spotykamy dziś więcej osób o siwych włosach niż kilkadziesiąt lat temu.

Wytłumaczeniem może być fakt, że w niektórych rodzinach szybkie siwienie włosów zapisane jest w genach, które odpowiadają za ten proces.

Siwe włosy są silniejsze od włosów z pigmentem

Może być prawdą – nie udowodniono, że średnica włosa siwego jest większa od średnicy włosa z barwnikiem. Prawdą natomiast jest to, że światło odbijane od siwych włosów może dać wrażenie, że rzeczywiście są one grubsze. Według niektórych siwe włosy mogą mieć lepszą strukturę i być mocniejsze.

Być może zainteresuje Cię także: Piękniejsze włosy dzięki tym 12 produktom

Siwe włosy są… siwe

Mit – wymieszanie ciemnego barwnika włosów wraz z jasnym daje efekt wizualny w postaci siwych włosów. Jednak w rzeczywistości nie są one ani siwe, ani białe, lecz żółte.

Dzieje się tak, ponieważ po kolorze został tylko odcień już bez keratyny i melatoniny. W zależności od cebulki włosa może być on bardziej żółty lub bardziej białawy.

Brak witaminy B przyspiesza proces siwienia włosów

Prawda – jeżeli wciąż jesteś młody (masz mniej niż 35 lat), a już zaczynasz zauważać u siebie nadzwyczaj dużo siwych włosów, jest to znak, że w organizmie panuje deficyt witaminy B, a szczególnie witaminy B15 i kwasu pantotenowego. Można dostarczyć ich w tabletkach lub w pokarmie.

Sprawdź także ten artykuł: Odżywka pobudzająca porost włosów – przepis

Palenie przyspiesza siwienie włosów

Częściowa prawda – jest to przypadek podobny do stresu. Palenie tytoniu jest fatalne w skutkach dla całego organizmu, nie tylko dla włosów. Przeprowadzono kilka badań, które potwierdziły, że u osób palących częściej pojawiają się siwe włosy w młodym wieku. Może to być jednak również skutkiem predyspozycji genetycznych.

Siwe włosy powinno się farbować tylko permanentnymi farbami do włosów

Mit – istnieje wiele sposobów na zakamuflowanie siwych włosów, dlatego nie daj się zwieść informacjom, że tylko permanentna farba do włosów da oczekiwane efekty. Istnieją naturalne barwniki i henny, które są mniej szkodliwe dla Twoich włosów, a przy tym równie skuteczne.

Siwienie włosów jest odwracalne

Mit – nie ma żadnych badań stwierdzających samoistny powrót siwych włosów do pierwotnego koloru. Można to osiągnąć tylko przy pomocy farb lub lekarstw i odpowiedniej żywności. Włos, który raz stracił swój kolor, już go nie odzyska.

Traumatyczne przeżycia powodują siwienie włosów

Mit – na pewno nie raz już to słyszałeś: nie denerwuj się, bo osiwiejesz. To praktycznie niemożliwe, aby po kilku stresowych sytuacjach na następny dzień obudzić się z kilkoma siwymi włosami więcej. Oddziaływanie to może mieć znaczenie po upływie czasu, jeżeli ma się do siwienia predyspozycje genetyczne.

Koniecznie zajrzyj do tego artykułu: Stres – 10 śladów na Twoim wyglądzie

Przebywanie na słońcu sprzyja pojawianiu się siwych włosów

Mit – włosy kasztanowe lub rude mogą przez słońce zostać delikatnie rozjaśnione, ale nie ma żadnych dowodów na to, że ekspozycja włosów na promienie UV powoduje ich siwienie.

Odpowiedzialne za siwienie włosów są geny

Całkowita prawda – to genetyka determinuje to, w jakim wieku włosy zaczynają siwieć.

Przeprowadź obserwacje i wywiad w swojej rodzinie i sam określ wiek, w którym siwe włosy pojawią się i na Twojej głowie. Faktem jest również to, że na to, co jest zapisane w Twoim DNA nikt i nic nie ma wpływu i nie da się już tego zmienić.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *