Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Krzywy penis – całkiem często się zdarza, iż w momencie wzwodu męski członek wcale nie jest idealnie prosty.

Niewielkie odchylenia ‘od pionu’ obserwuje u siebie bardzo wielu mężczyzn i zwykle to skrzywienie penisa nie stanowi jakiegokolwiek problemu.

Może być jednak i tak, że krzywe prącie utrudnia normalne współżycie albo jest przyczyną innych poważnych kłopotów. Co wtedy robić? I czy da się tę wadę w ogóle wyeliminować ?

Zakrzywienie w erekcji spowodowane jest słabymi ciałami jamistymi, i osłabionymi ściankami komórek, co pozwala trzonowi na zginanie się w jedną stronę.Przypadłość ta również może objawiać się tym, iż członek może być twardy u podstawy, ale miękki na szczycie lub cienki pośrodku.  W tej przypadłości może pomóc ci prolongsystem

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Skrzywienie prącia nie jest niczym wyjątkowym. Większość męskich członków podczas erekcji wykrzywia się lekko w jedną stronę, a dzieje się tak dlatego, ze ciała jamiste członka nie wypełniają się krwią w sposób równomierny. Wykrzywienie penisa jest możliwe w górę, w dół, w lewo albo prawo, i dopóki nie przekracza ono 15 stopni, nie ma żadnych powodów do obaw.

Ze statystyk wynika że najczęściej występuje skrzywienie prącia w lewo i skrzywienie prącia w dół. Jednak inne krzywizny nie są rzadkością.

Gdy jednak kąt skrzywienia prącia jest spory, w granicach 30 stopni bądź więcej, pojawiają się problemy ze współżyciem. W trakcie erekcji mężczyzna może odczuwać ból, a dla partnerki seks może być po prostu mało komfortowy. Wtedy jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza urologa.

Warto Pamiętać:

Warto przed taką wizytą zrobić zdjęcie członka w stanie erekcji, ponieważ pomoże to ocenić lekarzowi skalę problemu. W jaki sposób? Skrzywienie prącia określa się zawsze właśnie podczas wzwodu, a trudno taki stan osiągnąć w gabinecie u lekarza, dlatego zdjęcie będzie cenną wskazówką przy stawianiu diagnozy.

Warto Przeczytać : Jes Extender

Dolegliwość skrzywienia penisa powoduje następujące czynniki:

 • niedobór witaminy E
 • zmiany miażdżycowe
 • uszkodzenie penisa podczas stosunku i zapalenie ścian tkanki gąbczastej
 • także może być uwarunkowana genetycznie.

Skrzywienie penisa jest często wrodzone. Jest to efekt wad rozwojowych układu moczowo-płciowego, przede wszystkim nieprawidłowego położenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej na prąciu. Jeśli ujście cewki znajduje się na tylnej powierzchni członka, dochodzi do skrzywienia w dół, nazywanego spodziectwem.

Z kolei ułożenie ujścia cewki na grzbietowej części penisa powoduje skrzywienie w górę, czyli wierzchniactwo. Gdy natomiast źle rozwinięte są ciała jamiste penisa, mówimy o skrzywieniu prącia w bok.

Zobacz także artykuł o male edge pro który też używany jest to prostowania krzywizny penisa jak i jego powiększania.

Nie tylko wrodzone wady odpowiadają za skrzywienie penisa. Może być też ono nabyte, a najczęściej dzieje się tak wskutek stwardnienia plastycznego prącia, czyli choroby Peyroniego.

Jakie zmiany powoduje choroba peroniego ?

Choroba ta powoduje zwłóknienie osłonki białawej prącia, a bezpośrednim efektem tych zmian jest bolesne odkształcenie członka, któremu czasami towarzyszyć mogą także zaburzenia erekcji. Choroba Peyroniego dotyka zazwyczaj mężczyzn dojrzałych, którzy skończyli 40 lat.

Inną przyczyną skrzywienia jest złamanie penisa – błona biaława zostaje przerwana, czemu towarzyszy mocny obrzęk prącia, krwiak, silny ból oraz nietypowy, charakterystycznie zagięty kształt penisa.

Jakie są przyczyny choroby Peyroniego ?

Przyczyną choroby Peyroniego są najprawdopodobniej urazy ścian jam wewnętrznych penisa, wskutek których formuje się tkanka bliznowata. Jest ona nieelastyczna i twarda, powodując pochylenie penisa. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka około 1% mężczyzn.

Skrzywienie penisa jest czasami związane ze stulejką, czyli zwężeniem napletka o czym możesz poczytać na naszej podstronie – budowa penisa.

Gdy nie da się napletka ściągnąć całkowicie poza żołądź członka, osiągnięcie wzwodu jest dość kłopotliwe, pojawia się wtedy nieprzyjemny ból, a prącie nie jest w stanie osiągnąć prawidłowej pozycji.

Bywa też, że skrzywienie penisa pojawia się po leczeniu prostaty, jako jedno z powikłań.

Jak naprostować członka ?

Krzywy penis nie jest sam w sobie medycznym problemem. Dopóki mężczyzna nie ma kłopotów z seksem, a erekcji nie towarzyszy ból, prostowanie członka nie jest konieczne. Gdy jednak wzwód powoduje bolesność, a uprawianie seksu jest mocno utrudnione, nie obejdzie się bez specjalnych urządzeń prostujących lub też interwencji lekarskiej.

Także ci mężczyźni, którzy odczuwają ogromny dyskomfort psychiczny z powodu nie dość idealnego kształtu penisa, powinni zwrócić się o pomoc do specjalisty. Przy skrzywieniu penisa stosuje się leczenie farmakologiczne albo chirurgiczne i to do lekarza należy decyzja o wyborze właściwej kuracji.

Kiedy i ja należy leczyć skrzywienie penisa?

Przypadłość ta szczególnie dotyka młodych mężczyzn rozpoczynających dopiero współżycie seksualne( nie wliczając choroby Peryoniego o czym wspominaliśmy powyżej). Z racji tego, że nie mają oni zbyt wielu, lub wręcz w ogóle żadnych doświadczeń seksualnych, są głęboko przekonani, że z tej przyczyny nie będą w stanie odpowiednio zaspokoić swojej partnerki w łóżku.

Problem istnieje raczej w samej głowie mężczyzny. Kobiety zaś czasem nawet nie dostrzegają, że coś jest nie tak, a przede wszystkim nie czują różnicy podczas stosunku seksualnego. Młodzi mężczyźni wpędzając się w kompleksy, znacznie obniżają swoją samoocenę i wywołują w sobie ogromny wstyd przed podejmowaniem bliższych kontaktów z kobietami.

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Prolongsystem jest urządzeniem trakcyjnym, takiego typu urządzenia są często stosowane w ortopedyce i innych zabiegach które na celu mają stymulowanie jaki regeneracja nowych komórek.

 Przeprowadzone testy jak i badania pokazują że urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o prostowanie skrzywionego członka.(Aktualne promocje na urządzenie znajdziesz – tutaj )

Jest to naturalny bez inwazyjny sposób, bez konieczności operacji chirurgicznej. Jest także łatwym urządzeniem do obsługi, penis a raczej jego tkani reagują na ciągłą trakcję tak zwane rozciąganie pozwala to na rozrost penisa i korektę jednocześnie.

 Pierwsza faza to tak zwana faza przystosowania która trwa do 20 dni, wiadomo że jest to pewna nowość dla twojego ciała i może występować pewnego rodzaju dyskomfort

Jest to faza początkowa do 2 miesięcy. W tym okresie powinny być już zauważalne pierwsze oznaki że prolongsystem działa czyli korekt skrzywienia.

Kolejna faza można ją nazwać środkowa jest to 3 i 4 miesiąc.Tutaj korekt jest już bardziej widoczna i dochodzi do 20 procent.

Faza ostatnia czyli końcowa, dwa ostatnie miesiące, tutaj powinniśmy widzieć wyraźna poprawne skrzywienia, oprócz tego widoczne będą efekty rozciągania i nasz penis będzie większy.

Wyprostuj penisa już terazKUP PROLONGSYSTEM
Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Gdy leczenie farmakologiczne nie wystarcza, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne. Jest kilka metod prostowania prącia, ale zdecydowanie najpopularniejszą jest metoda Nesbita. Jak to wygląda? Przed zabiegiem do ciał jamistych członka wlewana jest sól fizjologiczna, tak by wywołać pełną erekcję.

Następnie, gdy członek jest już w stanie wzwodu, przeprowadza się zwężanie tych części członka, które są wolne od zmian bliznowatych. W efekcie tych działań członek się prostuje, może jednak przy okazji stać się nieznacznie krótszy.

Druga metoda operacyjnego prostowania penisa

Drugim powszechnie stosowanym zabiegiem jest metoda Schroeder-Essed – tutaj na osłonkę białawą członka nakłada się specjalne szwy, dzięki którym członek odzyskuje właściwy kształt. Czasami podczas zabiegu prostowania członka wycina się także zgrubiałe tkanki wywołujące skrzywienie, a w ich miejsce przeszczepia się skórę z innych miejsc albo wszczepia się materiały syntetyczne.

You might be interested:  Guz jelita grubego – jak rozpoznać i jak leczyć guz na jelicie grubym?

Po zabiegu członek pozostaje obrzęknięty i dochodzi do zaburzeń czucia, jednak w przeciągu dwóch miesięcy po operacji wszystko powinno wrócić do normy.

Leczenie farmakologiczne jest oczywiście mniej skomplikowane i stosuje się je najczęściej przy chorobie Peyroniego. Pacjent otrzymuje w takim przypadku kolchicyny, ale czasami stosuje się kurację sterydową – sterydy podawane są w formie zastrzyków bezpośrednio do ciał jamistych prącia. Leczenie farmakologiczne trwa z reguły kilka miesięcy.

Nabyte i wrodzone skrzywienie penisa – przyczyny i leczenie

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?Skrzywienie penisa jest częstą przypadłością trapiącą mężczyzn. Choć jest zjawiskiem stosunkowo często spotykanym (niektóre ze statystyk podają, ze dotyczy ok. 1-3 % mężczyzn) może wzbudzać uczucie dużego dyskomfortu i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie utrudnia podejmowania kontaktów seksualnych oraz penetracji nie ma powodów do obaw i podejmowania jakichkolwiek działań.
Skrzywienie penisa można podzielić na:

Wrodzone skrzywienie prącia (izolowane skrzywienie prącia)

Co to jest wrodzone skrzywienie penisa?

Izolowane skrzywienie prącia jako wada rozwojowa występuje rzadko – z częstością 0,6 %. Zwykle zaburzenie to towarzyszy innym wadom rozwojowym np.

:
spodziectwu (czyli umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej stronie prącia) – wtedy skrzywienie będzie w kierunku brzusznym;
wierzchniactwu (czyli umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej na grzbietowej stronie prącia) – skrzywienie w kierunku grzbietowym;
nierównomiernemu rozwojowi ciał jamistych – skrzywienie boczne.
Do oceny stopnia skrzywienia prącia określa się kąt skrzywienia. Z klinicznego punktu widzenia istotne skrzywienie prącia występuje jeżeli kąt skrzywienia jest większy niż 30°. Skrzywienie powyżej 60°może uniemożliwiać odbywanie prawidłowych stosunków płciowych w dorosłym życiu.

Jak rozpoznaje się wrodzone skrzywienie penisa?

Izolowane skrzywienie prącia może być nierozpoznane do czasu dojrzewania, ponieważ skrzywienie obserwuje się jedynie we wzwodzie.

Jeżeli towarzyszy spodziectwu lub wierzchniactwu podczas operacji tych wad można, wywołując sztuczny wzwód, rozpoznać dodatkowo skrzywienie.

Prawidłowe zebranie wywiadu zazwyczaj wystarcza do postawienia diagnozy.

Pacjenci z reguły zgłaszają się po osiągnięciu dojrzałości, kiedy skrzywienie staje się zauważalne podczas erekcji, a znaczny kąt skrzywienia może utrudniać lub uniemożliwiać odbywanie prawidłowych stosunków płciowych. Badanie fizykalne podczas erekcji (autofotografia lub po wstrzyknięciu leków wazoaktywnych do ciał jamistych) jest przydatne dla dokumentacji skrzywienia prącia oraz wykluczenia innych patologii.

Jak przebiega leczenie wrodzonego skrzywienie penisa?

Leczenie wrodzonego skrzywienia prącia polega na wykonaniu operacji (techniką Nesbita) tzw.

plikacji, czyli zdwojenia, polegającej na założeniu szwów na błonę białawą po stronie zdrowej, tak by podczas wzwodu skrzywienie zostało zniwelowane.

Podobną metodą jest wycięcie części błony białawej po stronie zdrowej i zszyciu osłonki w celu uzyskania tych samych rezultatów. Błonę białawą nacina się poprzecznie łukowato usuwając ok. 1 mm na każde 10°skrzywienia.

W rezultacie prącie może być nieznacznie krótsze.
Operacje usunięcia skrzywienia prącia przeprowadza się u młodych dorosłych, u których skrzywienie zaburza odbywanie stosunków płciowych, to znaczy powoduje:

 • dolegliwości bólowe,
 • uniemożliwia wprowadzenie prącia do pochwy,
 • lub w sytuacji kiedy chory nie akceptuje wyglądu prącia, które jest dla niego przyczyną problemów natury emocjonalnej (unikanie kontaktów płciowych, depresja).

Leczenie operacyjne pozwala uzyskać dobre wyniki w postaci usunięcia skrzywienia, obarczone jest małym ryzykiem powikłań, takich jak obrzęk prącia po zabiegu, przemijające zaburzenia czucia. Ryzyko występowania zaburzeń erekcji jest minimalne.

Nabyte skrzywienie prącia

Jakie są przyczyny nabytego skrzywienia penisa?

Najczęstszą nabytą przyczyną skrzywienia prącia jest choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia).

W jej przebiegu dochodzi do zwłóknienia osłonki białawej prącia (na trzonie prącia można wyczuć stwardnienia w postaci płytek), czego skutkiem są odkształcenie prącia, ból, a u niektórych chorych również zaburzenia erekcji.

Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia.
Inna możliwa przyczyna skrzywienia to złamanie prącia, o którym można mówić, gdy dojdzie do przerwania ciągłości (czyli pęknięcia) błony białawej penisa.

Oprócz skrzywienia (prącie ma charakterystyczny kształt saksofonu) pojawiają się silny ból prącia, obrzęk i krwiak oraz charakterystyczny trzask łamanej gałęzi.

Do skrzywienia prącia może przyczynić się także stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego ściągnięcie poza żołądź prącia, lub zbyt krótkie wędzidełko napletka.

W tych przypadkach podczas wzwodu pojawiają się dolegliwości bólowe i skrzywienie prącia w różne strony.
Skrzywienie prącia może być także powikłaniem po chirurgicznym leczeniu chorób prostaty.

Jak leczy się nabyte skrzywienie penisa?

W przypadku kiedy przyczyną jest choroba Peyroniego lekarz urolog leczy tę chorobę. Ma tu zastosowanie leczenie farmakologiczne jak i chirurgiczne.
Leczenie farmakologiczne stosuje się zazwyczaj
przy chorobie Peyroniego.

Pacjentowi podaje się kolchicyny, para-aminobenzoesan potasu lub witaminę E. Popularne jest także podawanie zastrzyków  sterydowych bezpośrednio do ciał jamistych.

Kuracja taka trwa około kilku miesięcy i zazwyczaj przynosi pozytywne rezultaty.

Na czym polega chirurgiczne leczenie skrzywienia penisa?

Chirurgiczne leczenie skrzywienia prącia to również jedna z opcji leczniczych. Jedną z najbardziej popularnych metod operacyjnych jest metoda Nesbita. Polega ona na zwężeniu tych fragmentów penisa, gdzie nie występują zmiany bliznowate.

By to osiągnąć najpierw trzeba wywołać wzwód, co czyni się wlewając do ciał jamistych prącia sól fizjologiczną. W ten sposób członek zostaje naprostowany. Niekiedy jednak w wyniku zabiegu może dojść do nieznacznego skrócenia penisa.

 
Inna operacja skrzywienia prącia obejmuje działania zmierzające do pofałdowania osłonki białawej poprzez założenie specjalistycznych szwów, które nie ulegają rozpuszczeniu. Ten rodzaj operacji nazywany jest metodą Schroeder-Essed.

Wadę można też usunąć przez wycięcie zgrubiałych tkanek i wszczepienie w to miejsce innych komórek, np. żylnych, powięziowych, czy skórnych.
Po zabiegu pacjent z reguły przebywa w szpitalu około dwóch dób.

Może wtedy odczuwać ból, obserwować opuchliznę oraz brak czucia w miejscu operacji. Te objawy jednak mijają dość szybko. Należy jednak zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres co najmniej dwóch miesięcy po operacji.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach.

Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
wylecz.to/ginekologia/skrzywienie-pracia-wrodzone-i-nabyte-skrzywienie-pracia/
medme.pl/artykuly/skrzywienie-penisa-przyczyny-i-leczenie-nie-tylko-operacja,73686.html
postepyandrologii.pl/pdf/17-07-2018_PAO_1-2018_REKOMENDACJE.pdf

poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/skrzywienie-penisa-pracia-przyczyny-leczenie-metody-prostowania-pracia-aa-n5hz-4tcN-ZnFp.html

Jak można wyleczyć skrzywienie penisa?

Zdarza się, że mężczyźni, niezależnie od wieku, zastanawiają się czy kształt ich członka jest prawidłowy. Podobne wątpliwości dotyczyć mogą także długości i grubości penisa. Niektórych panów dotyczyć może natomiast skrzywienie penisa.

Jest to najczęściej spowodowanie wcale nierzadkim schorzeniem w medycynie nazywanym chorobą Peyroniego, która występuje nawet u 10% panów, najczęściej powyżej 40. roku życia.

Skrzywienie penisa spowodowane jest przez stwardnienie plastyczne prącia, a dokładniej stwardnienie osłonki białawej ciał jamistych.

Choroba Peyroniego może powodować nawet kilkudziesięciu stopniowe skrzywienie penisa, któremu towarzyszy zwłóknienie osłonki ciał jamistych prącia pod postacią blaszek na bocznej albo na górnej powierzchni członka, które są wyraźnie wyczuwalne.

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Skrzywienie penisa – jakie są objawy i przyczyny?

Choroba Peyroniego nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ani życia, natomiast może w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia różnych obszarów życia mężczyzny. Skrzywienia penisa, poza jego wyraźnym odchyleniem, charakteryzują najczęściej takie objawy, jak:

 • Bolesne erekcje
 • Zaburzenia erekcji
 • Ból podczas mikcji
 • Wyraźnie odczuwalny ból podczas stosunku
 • Dyskomfort przy czynnościach, związanych z higieną narządów płciowych
You might be interested:  Niedotlenienie mózgu – objawy, skutki, leczenie

Wyżej wymienione objawy mogą wyraźnie przyczynić się do obniżenia jakości życia seksualnego, a nawet do zupełnej rezygnacji z niego, co z kolei może powodować obniżenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach skrzywienie penisa może być podłożem depresji lub innych zaburzeń psychicznych, ze względu na permanentny dyskomfort odczuwany w okolicach prącia.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni znane.

Wielu specjalistów twierdzi, iż skrzywienie penisa jest skutkiem mikrourazów prącia, które mogą powstać w trakcie stosunków seksualnych i/lub masturbacji.

Istnieją też teorie znajdujące przyczyny schorzenia jako następstwa chorób wenerycznych lub infekcji, zażywania niektórych leków, jeszcze inne mówią o związku cukrzycy czy miażdżycy z chorobą.

Jak można skutecznie leczyć skrzywienie penisa?

W medycynie nadal poszukuje się wysoce skutecznej i bezpiecznej metody leczenia choroby Peyroniego. Leczenie operacyjne wiąże się zawsze z istotnym prawdopodobieństwem skrócenia prącia oraz wystąpienia zaburzeń erekcji.

Odpowiedzią na ten problem jest nowoczesna terapia ESWT, która wykorzystuje akustyczne fale uderzeniowe, aplikowane bezpośrednio na obszary prącia zmienione chorobowo.

Jest to bezinwazyjna i bezbolesna alternatywa dla chirurgicznej metody leczenia skrzywienia prącia .

Terapia ESWT daje możliwość zmniejszenia bólu oraz we wielu przypadkach przywrócenia naturalnego kształtu prącia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dodatkowymi atutami zabiegu ESWT są poprawa funkcji erekcyjnej penisa oraz jakości życia seksualnego mężczyzny.

Skrzywienie penisa. Metody prostowania prącia

W większości przypadków skrzywienie prącia jest czymś naturalnym i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wada ta może być nabyta lub wrodzona i zazwyczaj nie sprawia problemów w czasie współżycia. Co więcej, jest to jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych na świecie. Niestety, zdarza się, że skrzywienie penisa jest przyczyną problemów z erekcją, co uniemożliwia mężczyźnie uprawianie seksu. Jakie są metody prostowania prącia?

Penis to narząd o dość skomplikowanej budowie. Składa się z ciała gąbczastego oraz dwóch ciał jamistych, które w czasie wzwodu wypełniają się krwią.

Ruchoma część prącia jest zwieńczona żołędzią, nad którą skóra tworzy fałd zwany napletkiem. W czasie wzwodu penis usztywnia się i powiększa, co umożliwia uprawianie seksu.

Skrzywienie członka może jednak utrudnić współżycie z partnerką.

Skrzywienie penisa – przyczyny wrodzone

Do wrodzonych wad penisa zaliczamy spodziectwo i wierzchniactwo. Polegają one na niewłaściwym położeniu na prąciu zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Penis jest skrzywiony w dół, gdy ujście cewki znajduje się na tylnej powierzchni prącia – wówczas mówimy o spodziectwie.

Gdy umiejscowione jest ono na grzbietowej stronie członka, wykrzywia się on w górę, co nazywane jest wierzchniactwem. Niekiedy za skrzywienie prącia odpowiedzialne jest nierównomierne napełnianie się krwią ciał jamistych, co sprawia, że penis wygięty jest w bok.

Wrodzoną wadę zazwyczaj wykrywa się dopiero podczas dojrzewania chłopca, gdy pojawia się pierwszy wzwód.

Nabyte przyczyny skrzywienia penisa

Skrzywione prącie to typowy objaw choroby Peyroniego. Stan zapalny w obrębie penisa sprawia, że jego osłonka biaława włóknieje, a ciała jamiste twardnieją. Erekcja sprawia wtedy ból. Schorzenie to pojawia się u panów w wieku 40-55 lat.

Do wykrzywienia penisa może również przyczynić się złamanie prącia, zbyt krótkie wędzidełko napletka lub stulejka. Ta ostatnia polega na znacznym zwężeniu napletka, które w efekcie utrudnia lub nawet uniemożliwia jego ściągnięcie poza żołądź.

Do kłopotów z wykrzywiającym się prąciem mogą doprowadzić także urazy tego narządu oraz chirurgiczne leczenie chorób prostaty.

Leczenie skrzywienia prącia – wskazania

Choć skrzywienie prącia często nie wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzny, stanowi defekt kosmetyczny, który może być przez niego nie do zaakceptowania.

Wady w budowie członka mogą być przyczyną kompleksów, które nieraz są poważną barierą psychiczną podczas współżycia. Ponadto wykrzywiony penis może boleć podczas erekcji.

Czasem wada znacznie utrudnia lub uniemożliwia penetrację w czasie seksu lub jest przyczyną bólu u partnerki. W takich przypadkach urolodzy zalecają podjęcie odpowiedniego leczenia.

Stosowanie leków w leczeniu skrzywienia prącia

Metoda leczenia skrzywienia prącia zależy od jego pierwotnej przyczyny. Jeżeli u podłoża wady leży choroba Peyroniego, lekarze stosują farmakoterapię. Zmiany w penisie specjalista zazwyczaj stwierdza za pomocą USG i podczas badania stwardniałej masy przez skórę. Najczęściej przepisuje pacjentowi kolchicynę i para-aminobenzoesan potasu.

Leki te przyczyniają się do spadku bolesności prącia podczas wzwodu i niekiedy zatrzymują rozwój schorzenia. Stosuje się także witaminę E, choć nie potwierdzono jej skuteczności. Mężczyznom ze skrzywionym prąciem pomóc mogą także sterydy w formie zastrzyków podawanych bezpośrednio do ciał jamistych.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, zapisane przez lekarza środki trzeba stosować przez kilka miesięcy.

Chirurgiczne leczenie skrzywienia prącia

Niekiedy skrzywienie prącia wymaga leczenia operacyjnego. Lekarze w celu wyprostowania penisa stosują najczęściej metodę Nesbita. Polega ona na zwężeniu obszaru członka tam, gdzie nie ma bliznowatych zmian, po uprzednim napełnieniu ciał jamistych płynem fizjologicznym.

Penis prostuje się, choć ulega nieznacznemu skróceniu, co niektórych panów może zniechęcić. Nieco inna jest metoda Schroeder-Essed, podczas której fałduje się osłonkę białawą za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Niestety, mogą one uwierać i przeszkadzać pacjentowi.

Chirurg może także naciąć zewnętrzną warstwę osłonki białawej i zszyć tylko jej część wierzchnią. Kolejny sposób to wycięcie zgrubiałych tkanek i naszycie fragmentu skóry lub materiału syntetycznego, który uzupełni ubytek.

Specjalista dobiera odpowiednią i potencjalnie najbardziej skuteczną metodę podczas konsultacji z pacjentem.

Efekty operacji prostującej prącie

Operacja trwa zazwyczaj 1-2 godziny, a mężczyzna pozostaje w szpitalu najwyżej dwie doby. Zazwyczaj po zabiegu występuje obrzęk penisa i problemy z czuciem, jednak mijają one z czasem.

Za najskuteczniejszą uznaje się metodę Nesbita, która jest bardziej inwazyjna, ale rzadziej skutkuje nawrotami skrzywienia prącia. Po leczeniu operacyjnym rzadko zdarza się powikłanie polegające na zaburzeniach erekcji.

Niestety, w przypadku choroby Peyroniego ryzyko ponownego pojawienia się wady po zabiegu jest znacznie większe. Co ważne, pacjent po operacji penisa powinien unikać aktywności seksualnej przez dwa miesiące.

Choć wiąże się z pewnymi niedogodnościami, zabieg ma pozytywny efekt – przywraca mężczyznom radość z seksu, a także wpływa na ich pewność siebie w łóżku. Przełamanie wstydu i wizyta u urologa może zatem znacznie poprawić ich komfort życia.

 Karolina Solga

Powiązane artykuły

Skrzywienie prącia – choroba Peyroniego leczenie w Warszawie

Skrzywienie prącia (choroba Peyroniego; stwardnienie plastyczne prącia – induratio penis plastica – IPP) jest to choroba polegająca na nienaturalnym skrzywieniu prącia, które powstaje w wyniku występowania płytki włóknistej pod skórą prącia. Najczęściej występuje u mężczyzn w młodym i średnim wieku. Krzywe prącie przyczynia się do znacznego pogorszenia życia seksualnego i bolesnych erekcji. Nieleczone skrzywienie penisa całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Choroba Peyroniego to stan, w którym bolesne, twarde płytki tworzą się pod skórą prącia prowadząc do skrzywienia prącia. Ta płytka jest gęsta i może być odczuwalna przez skórę prącia.

 Ta płytka nie jest guzem, ale może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zakrzywione i / lub bolesne erekcje.

 Jeśli masz ból i krzywiznę prącia charakterystyczną dla choroby Peyroniego, poniższe informacje mogą pomóc ci zrozumieć twój stan i rozpocząć leczenie skrzywienia penisa.

You might be interested:  Bradykinezja – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są objawy choroby Peyroniego?

Blaszki choroby Peyroniego najczęściej rozwijają się na górnej stronie penisa. Płytki zmniejszają elastyczność penisa i mogą powodować pochylenie się penisa w górę podczas erekcji.

 Chociaż blaszki Peyroniego najczęściej znajdują się na górze penisa, mogą również występować na spodzie lub boku penisa, powodując odpowiednio wygięcie penisa w dół lub w bok.

 Niektórzy mężczyźni mają więcej niż jedną płytkę, co może powodować złożone skrzywienie penisa.

U niektórych mężczyzn może rozwinąć się obszerna blaszka biegnąca obwodowo dookoła prącia.

 Płytki te zazwyczaj nie powodują skrzywienia prącia, ale mogą powodować “wąskie gardło” i inne zniekształcenia prącia.

 W innych ciężkich przypadkach blaszka może gromadzić się w wapń i staje się bardzo twarda, prawie jak kość. Oprócz skrzywienia prącia, wielu pacjentów również zgłasza skurcz lub skrócenie penisa.

Leczenie skrzywienia prącia (nieoperacyjne)

Najnowszą metodą nieoperacyjną leczenia skrzywionego penisa jest wstrzyknięcie w okolicę wyczuwalnej płytki osocza bogatopłytkowego pozyskanego po odwirowaniu pełnej krwi pobranej od pacjenta z nieusieciowanym kwasem hialuronowym.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu – a więc jest całkowicie bezbolesny. Zabieg daje bardzo dobre efekty – 80 % pacjentów wraca do pełnej aktywności seksualnej i poprawy jakości stanu psychiczno-fizycznego.

Zapraszamy na konsultacje i leczenie bezoperacyjne.

  Dr n. med. Tomasz Ząbkowski  przyjmuje w przychodni w Warszawie ul. Trakt Lubelski 173. Godziny przyjęć na dole strony. Bez skierowań.

Doświadczenie urologa dr Tomasza Ząbkowskiego, specjalisty II stopnia, adiunkta WIM CSK MON w Warszawie, a także przebyte szkolenia i stypendia naukowe w uznanych zagranicznych klinikach urologicznych m. in.

w Niemczech w Uniwersyteckiej Klinice Urologii Ludwig – Maximilians Universitat Munchen Klinikum Grosshadern daje rękojmię naszym pacjentom uzyskanie kompletnego dostępnego leczenia w celu uzyskania najlepszych możliwych wyników.

Biogram dr n. med. Tomasza Zabkowskiego.

 Recepcja przychodni – rejestracja pacjentów czynna w godzinach w godz. 11.30 – 19.30 Telefoniczna informacja i zapisy do lekarza tel. kom.  791 533 555 w godzinach 11.30 – 19.30

W przypadku pierwszej j wizyty niezbędny jest dowód osobisty i wszystkie badania. 

 

Dni i godziny przyjęć

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

od 15.30od 15.30od 15.30od 15.30

Inne stanowiska administracyjne piastowane przez dr n. med. Tomasza Ząbkowskiego  Adiunkt KLINIKI UROLOGII OGÓLNEJ, CZYNNOŚCIOWEJ I ONKOLOGICZNEJ WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO CENTRALNEGO SZPITALA KLINICZNEGO  MON

  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem?

Warto wiedzieć, kiedy skrzywienie penisa wymaga wizyty u specjalisty, by móc cieszyć się idealnym życiem z nieidealnym członkiem.

Czym tak właściwie jest skrzywienie prącia?

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z pojęciem „ skrzywienie penisa ”. Czasem jednak brakuje nam wiedzy z zakresu anatomii, by wiedzieć, czym tak właściwie jest ten defekt i z czego wynika.

Jak można było zapamiętać na lekcji biologii, penis składa się z 2 ciał jamistych i ciała gąbczastego, które napełniają się krwią podczas wzwodu.

Jej ilość w obydwóch ciałach nie zawsze jest jednak taka sama, dlatego występować mogą skrzywienia penisa, które są kompletnie naturalne i nieutrudniające współżycia. Tego typu problem wynikać może również z wad w budowie członka.

Kiedy skrzywienie penisa wymaga interwencji urologa?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, krzywe prącie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Skrzywienia do 15°, oprócz aspektów wizualnych, nie czynią żadnej szkody i nie utrudniają funkcjonowania.

Dopiero te powyżej 30° wymagają natychmiastowej interwencji urologicznej, by móc określić źródło problemu.

W przypadku mniejszych skrzywień, które powodują ból, utrudniają lub uniemożliwiają odbycie współżycia, urolog również jest w stanie pomóc.

Nie możemy także bagatelizować powikłań psychicznych, które powodować może krzywy penis . Nawet jeżeli mieści się on w normie, ale wywołuje kompleksy czy dyskomfort psychiczny, problemem powinien zająć się specjalista, tak by mężczyzna nie został wpędzony w depresję czy inne zaburzenia związane z postrzeganiem samego siebie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Krzywy penis — przyczyny

Krzywy penis wynikać może z wad wrodzonych lub być wadą nabytą. W przypadku tej pierwszej grupy przyczyn skrzywienie prącia wynika z innych wad układu moczowo-płciowego. W zależności od ich rodzaju mamy do czynienia z różnymi skrzywieniami:

 • · skrzywienie prącia w lewo lub prawo wynika z nierównomiernego rozwoju ciał jamistych;
 • · skrzywienie prącia w dó ł może być spowodowane jest spodziectwem, czyli ulokowaniem ujścia cewki moczowej na tylnej powierzchni penisa; krzywy członek w dół jest także efektem zbyt krótkiego wędzidełka napletka;
 • · skrzywienie prącia w górę może być spowodowane wierzchniactwem, czyli ulokowaniem cewki moczowej na grzbietowej stronie penisa.

Zakrzywienie penisa wynikać może także z choroby Peyroniego, o której mowa w dalszej części tekstu, lub złamania prącia, czyli pęknięcie błony białawej penisa.

Tego typu wada wywoływania może być także przez stulejkę.

Warto zaznaczyć, że skrzywiony członek może być również efektem starzenia się, przyjmowania niektórych leków, a także może być powikłaniem po nieudolnie przeprowadzonej operacji prostaty.

Kilka słów na temat choroby Peyroniego

Choroba Peyroniego to schorzenie, którego efektem jest krzywy członek. Wynikać może ona z wieku, predyspozycji genetycznych czy cukrzycy.

Są to jedynie przypuszczenia, gdyż źródło choroby nie zostało jednoznacznie określone.

Cechuje się zwłóknieniem osłonki ciał jamistych prącia, czego efektem jest odkształcenie się penisa, ból, a także zaburzenia erekcji. Narażeni na tę chorobę są głównie mężczyźni po 40. roku życia.

Jak wyprostować penisa?

Krzywy penis nie musi być dożywotnim wyrokiem. Dzisiejsza medycyna umożliwia wyprostowanie go zarówno nieinwazyjnym leczeniem farmakologicznym, jak i operacyjnie.

Leczenie farmakologiczne wykorzystywane jest głównie w przypadku choroby Peyroniego. Polega ono na podawaniu para-aminobenzoesanu potasu, witaminy E lub iniekcjach sterydów do ciał jamistych. Tego typu leczenie trwa kilka miesięcy.

Rozwój medycyny sprawił, że powstała kolejna nieinwazyjna metoda leczenia tego schorzenia — ESWT. Polega na 4-6 zabiegach, w których czasie wykorzystane są fale uderzeniowe.

Ta choroba może być również leczona poprzez wstrzyknięcie w zgrubienia osocza wysokopłytkowego wywirowanego z własnej krwi pacjenta.

Operacyjne prostowanie skrzywienia prącia może być przeprowadzane na kilka ze sposobów. Pierwszym z nim jest metoda Nesbita. Polega ona na sztucznym wywołaniu erekcji, przy użyciu soli fizjologicznej. Następnie zwęża się członek w miejscu, gdzie nie ma zmian bliznowatych. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest ryzyko skrócenia się penisa.

Skrzywienie prącia można także zoperować metodą Schroeder-Essed. W tym przypadku wykonywane jest pofałdowanie osłonki białawej odpowiednimi szwami i wycięcie zgrubiałych tkanek. Czasem również stosuje się wycięcie fragmentów osłonki białawej po stronie przeciwnej do skrzywienia.

Operacja skrzywienia prącia obarczona jest ryzykiem powikłań.

Po zabiegu pacjent przebywa 1-2 doby w szpitalu, a przez kilka kolejnych dni dokuczać może mu obrzęk i zaburzenia czucia, które miną samoistnie z czasem. Po operacji zalecane jest wstrzymanie się od odbywania stosunku seksualnego przez ok. 2 miesiące.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *