Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Opuchnięte oczy to dolegliwość, która potrafi skutecznie popsuć samopoczucie – szczególnie, jeśli dotyka nas w dniu, gdy wyjątkowo zależy nam na pięknym wyglądzie. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko poradzić sobie ze spuchniętymi powiekami i “workami” pod oczami! Przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów.

Obrzęk powiek lub tzw. “worki” pod oczami mogą mieć najróżniejsze przyczyny – począwszy od zmęczenia, przez alergie, na poważnych schorzeniach (jak choroby układu krążenia czy nerek) kończąc. O ile problem nie pojawia się często, najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak opuchnięte oczy zaczynają dokuczać nam bardziej niż zwykle, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem i upewnić się, że naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Mając pewność, że obrzęki nie są spowodowane żadną chorobą, możemy wykorzystać sprawdzone domowe sposoby, które pomogą nam zmniejszyć opuchliznę i cieszyć się pięknym, promiennym wyglądem.

Genetyczne podłoże opuchlizny oczu

Na początku warto wspomnieć, że opuchnięte oczy mogą być problemem dziedzicznym. Jeśli zauważymy go u siebie, warto w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z rodzicami czy dziadkami.

Część osób ma bowiem genetyczne predyspozycje do tego typu dolegliwości, a wynikają one z naturalnej tendencji do nadmiernego odkładania się tłuszczu – który w tym przypadku zbiera się właśnie w okolicach oczu.

W takiej sytuacji być może będziemy musieli zaakceptować, że po prostu “taka nasza uroda” i przygotować się na to, że bez wykorzystania inwazyjnych metod, niestety nie zdołamy pozbyć się obrzęków w stu procentach.

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?Spuchnięte powieki to Twój problem? Umów się na profesjonalny zabieg!

Zła dieta przyczyną opuchniętych oczu

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, spuchnięte powieki oraz “worki” pod oczami mogą wynikać także z niewłaściwej diety. Głównym winowajcą jest w tym przypadku nadmiar soli – zawartej w posiłkach i przekąskach typu chipsy, solone paluszki czy orzeszki – która m.in.

zaburza prawidłowe krążenie limfy, a tym samym utrudnia usuwanie z organizmu toksyn i innych niepożądanych substancji. Jeśli słone potrawy i produkty często pojawiają się na naszym talerzu, bardzo prawdopodobne, że to właśnie one są przyczyną opuchniętych oczu.

I niewątpliwie oznacza to, że najwyższa pora poważnie przemyśleć swoją dietę – dla dobra całego organizmu.

Opuchnięte oczy – przekleństwo alergików

Bardzo powszechną przyczyną obrzęków w okolicach oczu są oczywiście alergie. Zarówno na pyłki (nie bez powodu w internecie aż roi się od memów przedstawiających alergików z czerwonymi i spuchniętymi oczami na wiosnę), jak i na kosmetyki (uwaga na źle dobrane i przeterminowane specyfiki), czy pokarmy.

W tym ostatnim przypadku podczas reakcji nierzadko puchną także inne części ciała, co może zagrażać nawet życiu uczulonej osoby, dlatego nie można bagatelizować tego problemu.

Alergicznemu obrzękowi oczu najczęściej towarzyszy uporczywe swędzenie, jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, warto odwiedzić alergologa.

Spuchnięta powieka – domowe sposoby

Istnieje całe mnóstwo domowych sposobów, które pomogą nam usunąć lub chociaż zmniejszyć obrzęki w okolicach oczu.

Wśród nich znajdziemy zarówno domowe zabiegi kosmetyczne, jak i tricki makijażowe, które może nie zlikwidują problemu, ale za to sprawią, że będzie znacznie mniej widoczny.

Celem jest przecież to, by nasza twarz zyskała promienny, wypoczęty wygląd – warto więc wypróbować każdy sposób, który może nam w tym pomóc. Przedstawiamy zatem kilka sprawdzonych metod na opuchnięte powieki!

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Okład z herbaty

Herbata (zarówno czarna, jak i zielona) to klasyczny, a jednocześnie bardzo skuteczny środek na opuchnięte oczy. Tajemnicą jej działania są naturalne substancje, takie jak garbniki czy kofeina, które poprawiają krążenie krwi, a jednocześnie powodują obkurczenie naczyń krwionośnych.

Aby przygotować okład z herbaty wystarczy zaparzyć dwie torebki (lub, w przypadku sypanej, ok. 2 łyżeczki) w szklance gorącej wody, po kilku minutach wyjąć je, delikatnie odsączyć, a po wystygnięciu położyć na zamkniętych oczach na około 15 – 30 minut.

Jeżeli korzystamy z herbaty sypanej, zamiast torebek wykorzystujemy sterylne gaziki nasączone naparem.

Okład z rumianku

Metoda bardzo podobna do herbacianej, jednak tu główną rolę odgrywa rumianek, który dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Za sprawą swoich właściwości nie tylko doskonale łagodzi opuchnięte powieki, ale także koi podrażnienia oczu i redukuje zaczerwienienia, zapewniając nam zdrowy i wypoczęty wygląd. Najlepiej wykorzystać tutaj rumianek w torebkach, które zaparzamy pod przykryciem przez około 10 minut.

Następnie wyciągamy je i delikatnie odsączamy, a gdy wystygną – nakładamy na opuchnięte oczy (zamknięte). Taki okład doskonale sprawdza się także w przypadku obrzęków spowodowanych reakcjami alergicznymi.

Okład z ogórka lub ziemniaka

Były zioła, pora zatem na kolejne rośliny – tym razem warzywa. Możemy zastosować tutaj zarówno plasterki świeżo pokrojonego ogórka lub ziemniaka, jak i przygotowane z nich soki.

W tym drugim przypadku w świeżo wyciśniętym soku z wybranego warzywa moczymy sterylną gazę, którą nakładamy na opuchnięte powieki (zamknięte) na około 20 – 30 minut.

Na koniec dokładnie przemywamy twarz ciepłą wodą.

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?Masz ochotę na zabieg u kosmetyczki? Umów się na wizytę!

Okład z mleka

Dobrym sposobem na opuchnięte oczy jest także okład z mleka – zwykłego lub sojowego. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, mleko doskonale koi i łagodzi obrzęki, przynosząc ulgę zmęczonym oczom. Cały zabieg jest niezwykle łatwy – po prostu moczymy gaziki lub waciki w zimnym mleku i nakładamy je na zamknięte oczy na 15 – 20 minut. Po zdjęciu okładu przemywamy twarz letnią wodą.

Masaż lodowy

Jeśli dokucza nam spuchnięta powieka, warto wypróbować także delikatny masaż kostkami lodu.

Uwaga! W żadnym wypadku nie przykładamy ich bezpośrednio do ciała – w ten sposób moglibyśmy przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku.

Aby uniknąć odmrożenia owijamy lód materiałową chusteczką, która zapewni skórze bezpieczną izolację. Zamiast lodu możemy wykorzystać także zwykłą łyżkę, schłodzoną wcześniej w lodówce lub zamrażarce.

Maseczka pod oczy z białek jaj

Ta niepozorna, jednoskładnikowa maseczka może przynieść naprawdę zaskakujące efekty.

Aby ją przygotować, wystarczy ubić pianę z białka, a następnie rozprowadzić jej niewielką warstwę w okolicach opuchniętych oczu – pędzelkiem lub palcami.

Białko zmniejszy stan zapalny będący przyczyną obrzęku, a dodatkowo zadziała tonizująco i poprawi napięcie skóry. Po około 10-15 minutach od aplikacji, dokładnie zmywamy produkt letnią wodą.

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Maseczka na cienie pod oczami

Obrzękom oczu często towarzyszą również cienie pod oczami. Choć u niektórych osób jest to po prostu kwestia urody, w wielu przypadkach można zastosować domowe kosmetyki, które rozjaśnią zacienienia.

Jednym z wartych uwagi przepisów jest maseczka z natki pietruszki i jogurtu naturalnego (lub kefiru). Drobno posiekaną natkę mieszamy z około 2 – 3 łyżkami jogurtu, po czym nakładamy pod oczy na 15 minut. Na koniec spłukujemy maseczkę ciepłą wodą.

Zawarta w pietruszce witamina C odżywki i rozjaśni skórę, a jogurt zapewni dodatkowe ukojenie i dawkę naturalnych substancji odżywczych.

Żel z aloesu

Aloes, a konkretnie powstający z jego liści żel, ma niezwykle szerokie zastosowanie. To za sprawą swoich wyjątkowych właściwości – wysokiej zawartości aminokwasów, działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, a nawet odmładzającym.

Żel z aloesu bardzo często wykorzystywany jest do łagodzenia oparzeń, ale równie dobrze sprawdza się na spuchnięte powieki. Można stosować go bez spłukiwania – wystarczy nanieść niewielką ilość na skórę w okolicach oczu.

Delikatny masaż okolic oczu

Wśród domowych sposobów na spuchnięte powieki warto wymienić także delikatny masaż, wykonywany przy pomocy specjalnego roll-onu.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się tak zwane rollery jadeitowe, czyli niewielki masażer wykonany z jadeitu – kamienia nazywanego przez niektórych “kamieniem młodości”.

You might be interested:  Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Masaż z wykorzystaniem takiego narzędzia wykonujemy na zimno – schładzając je wcześniej w lodówce (najlepiej po prostu przechowywać tam roll-on, aby był odpowiednio przygotowany zawsze, gdy będziemy go potrzebować).

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?Marzysz o promiennym wyglądzie? Umów się na profesjonalną pielęgnację!

Spuchnięta powieka? Cienie pod oczami? Na ratunek: makijaż!

Uzupełnieniem domowych zabiegów na opuchnięte oczy jest oczywiście odpowiednio wykonany makijaż. Z jego pomocą zdołamy ukryć wiele niedoskonałości, a także zadbać o to, by nasza twarz wyglądała na promienną i wypoczętą.

Po 1: korektor

W tym przypadku najlepiej sięgnąć po kosmetyki o lekkiej konsystencji – zapewnią nam one naturalny wygląd i nie zatkają porów. Warto wypróbować propozycje różnych marek, aby dobrać taką, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Korektor pomoże zatuszować niedoskonałości (w tym zacienienia) i wyrównać koloryt cery.

Po 2: rozświetlacz

To prawdziwy cudotwórca w zakresie ukrywania obrzęków i cieni. Z jego pomocą w kilka chwil osiągniemy efekt “otwartego” oka i nadamy swojej twarzy świeży, promienny wygląd. Po zastosowaniu korektora nakładamy niewielką ilość rozświetlacza na wybrane obszary, np. wewnętrzne kąciki oczu.

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?Masz ochotę na profesjonalny makijaż? Znajdź najlepszą kosmetyczkę w Twojej okolicy!

Trik makijażowy z wykorzystaniem korektora i rozświetlacza

Bardzo ciekawy sposób na odwrócenie uwagi od spuchniętych powiek i optyczne “otwarcie” oczu z pomocą makijażu jest wykonanie dwóch delikatnych łuków – zaraz nad i bezpośrednio pod brwiami (równo z ich linią).

Górny wykonujemy rozświetlaczem, zaś dolny korektorem, jasną kredką lub cieniem. Oba łuki delikatnie rozcieramy odpowiednim pędzelkiem.

W ten sposób “rozjaśniamy” całe swoje spojrzenie i sprawiamy, że twarz wygląda na bardziej wypoczętą.

Opuchnięte oczy? Pij dużo wody!

Spożywanie odpowiednich ilości wody jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu – i ma również związek ze spuchniętymi powiekami.

Jak to możliwe? Dzięki właściwej wymianie płynów, z naszego organizmu usuwane są zanieczyszczenia i toksyny, które – jeśli zostaną zatrzymane w organizmie – mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym właśnie obrzęki oczu (oraz innych partii ciała).

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Źródło:

  • https://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,spuchniete-powieki-jak-pozbyc-sie-tej-dolegliwosci,10404953,artykul.html

Opuchnięte powieki – przyczyny miejscowe i ogólne. Badania i leczenie obrzęku powiek

Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?
fot. Adobe Stock

Spis treści:

Przyczyny opuchniętych powiek: miejscowe i ogólne

Najczęstszą przyczyną zgłaszanego lekarzowi obrzęku powiek są reakcje alergiczne: dotyczące tylko powieki lub uogólnione – np.

związane z obrzękiem śluzówki nosa albo z groźniejszym obrzękiem naczynioruchowym (obrzękiem Quinckego). Za opuchnięcie jednej powieki może odpowiadać jęczmień, gradówka lub ugryzienie owada.

Natomiast obie powieki mogą puchnąć, jeśli mamy migrenę, niedoczynność tarczycy lub zapalenie spojówek. 

Opuchnięcie powiek występuje nie tylko jako następstwo schorzeń dotykających powiek, oczu i ich okolicy, ale też całego organizmu.

Do możliwych przyczyn opuchniętych powiek należą:

  • schorzenia miejscowe (np. alergia miejscowa, gradówka, jęczmień, zapalenie brzegów powiek, infekcyjne zapalenie powiek, półpasiec, ugryzienie owada),
  • schorzenia oczodołu i okolicy (np. zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej), 
  • schorzenia uogólnione (np. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, obrzęk uogólniony).

Jak rozpoznać i jakie badania wykonać?

Rozpoznanie opuchniętych powiek (obrzęku powiek) ustala się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych. Do stwierdzenia wielu z przyczyn wystarczy zbadanie chorego i ocena symptomów.

Na przykład swędzenie, brak bólu (niekiedy uogólnione reakcje jak pokrzywka, świsty przy oddychaniu, katar alergiczny) wskazują na alergiczne podłoże opuchniętych oczu. W razie wystąpienia objawów ogólnych, jak duszność, świsty, obrzęk w innych miejscach ciała, trzeba wezwać karetkę pogotowia

Gdy obrzęk objął nie tylko powieki, ale opuchnięte są również twarz, stopy czy dłonie, lekarz może podejrzewać choroby nerek, wątroby lub serca, dlatego powinien zlecić dodatkowe badania: oznaczanie enzymów wątrobowych (tzw. próby wątrobowe), kreatyniny (służącej monitorowaniu pracy nerek), EKG, echo serca. 

Jeżeli, oprócz opuchnięcia oczu, zajęte są rzęski, widoczne jasne łuski na brzegach powiek, należy podejrzewać zapalenie brzegów powiek. Do tego pojawiają się pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie. Okulista stawia diagnozę bez badań i przepisuje leki.

Z kolei charakterystyczny dla nadczynności tarczycy wytrzeszcz oczu, może być również symptomem zapalenia oczodołu (zwykle jednak występuje wtedy jednostronnie) lub zakrzepicy zatoki jamistej.

Gdy występuje wytrzeszcz bez bólu, konieczne są badania hormonów tarczycy (TSH, T4), a jeśli podejrzewa się choroby oczodołu i okolicy (może pojawić się gorączka, dolegliwości bólowe, w tym ból głowy, porażenie ruchów gałki ocznej, zaburzenie ostrości widzenia), pilnie należy wykonać tomografię lub rezonans magnetyczny

Oko i pobliski obszar to miejsce często atakowane przez uśpionego wirusa ospy, który uaktywnia się w postaci półpaśca.

Trudno pomylić tę chorobę z inną – oprócz obrzęku jednej powieki i oka, uwidaczniają się zgrupowane pęcherzyki, z czasem zasychające, owrzodzenia, zaczerwienienie skóry, a chory odczuwa silny ból.

Lekarz stawia diagnozę bez dodatkowych badań. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwwirusowych oraz maści kortykosteroidowej na obrzęk powieki i oka. 

Miejscowe zaczerwienienie i ból oraz białawy guzek, a także obrzęk brzegu powieki lub powieki, wskazują na gradówkę lub jęczmień. W obu przypadkach należy udać się do okulisty. Lekarz przepisuje maść lub krople z antybiotykiem. W przypadku jęczmienia pomocne są nagrzewania lub suche rozgrzewające kompresy.

Zarówno gradówka, jak i jęczmień mogą ustąpić samoistnie. Jeżeli leczenie doraźne nie przynosi efektów, przeprowadza się zabieg chirurgiczny.

Należy dodać, ze jeżeli opuchnięcie powiek występuje z ociepleniem miejscowym tkanek, zaczerwienieniem, bólem (nasilającym się przy dotyku), to wskazuje na stan zapalny lub infekcję. Jeżeli oczy są spuchnięte, ale nie swędzą, to raczej nakierowuje na choroby układu krążenia albo nerek. Z kolei świąd mówi nam o alergii.

Jeżeli dolegliwości ograniczają się do jednego oka, nie należy panikować, zwykle nie jest to nic poważnego. Jeśli jednak obrzęk jest duży, obustronny, powinno nas to zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Alarmujące objawy przy opuchniętych powiekach

Zawsze gdy oprócz opuchnięcia powiek zauważymy te objawy, należy szukać pomocy medycznej: 

  • gorączka,
  • trudność lub niemożność ruszania oczami,
  • wytrzeszcz gałek,
  • problemy ze wzrokiem, np. utrata ostrości wzroku.

Leczenie opuchniętych oczu

Jeżeli spuchnięcie powiek nastąpiło w wyniku alergii na jakiś składnik, np. roślinny, kosmetyk, lek, wówczas złagodzenie objawów powinno nastąpić po wyeliminowaniu alergenu. Ulgę przyniesie również chłodny okład. W przypadku nieustąpienia obrzęku po 24 godzinach, zalecane jest użycie maści kortykosteroidowej

Alergia nie zawsze jest źródłem dolegliwości. W innych okolicznościach należy leczyć chorobę powodującą opuchliznę

Źródła: R.S. Porter i inni (red.), The Merck Manual. Objawy kliniczne, Wydanie I polskie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015, R.Berkow, MSD Manual. Podręcznik diagnostyki i terapii, Urban & Partner, Wrocław 1995.

Więcej na podobny temat:Opuchnięte powieki – przyczyny i jak się ich pozbyć domowymi sposobamiUrazy oczu – co robić?Przyczyny bólu oczu – 9 najczęstszych dolegliwościDomowe sposoby na spuchnięte powieki – 8 sprawdzonych sposobów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Opuchnięte powieki – przyczyny powstawania i metody leczenia

Opuchnięte powieki mogą pojawiać się jako efekt nieprzespanej nocy ale są też oznaką niektórych chorób. Jakie są przyczyny powstawania tego stanu i jak sobie z nim radzić?

1. Opuchnięte powieki – przyczyny powstawania

Opuchnięte powieki to symptom, który  powstaje na  skutek nadmiernego  gromadzenia się płynu limfatycznego zawierającego toksyny co powoduje obrzęki tkanek powiek.  Często obrzękom towarzyszy świąd jak i pieczenie oczu.

You might be interested:  Toksoplazmoza – zakażenie, objawy, badania, leczenie

Do najczęściej występujących przyczyn puchnięcia powiek należą:

Opuchnięte powieki mogą być spowodowane infekcjami

  • stany po urazach oczu, obecność ciała obcego które, powodują mechaniczne uszkodzenie tkanek oka oraz powiek wskutek czego pojawia się opuchlizna,
  • alergie szczególnie na pyłki drzew kwiatów i traw, szczególnie wiosną i jesienią,
  • zapalenia w obrębie oczu takie jak: zapalenie brzegów powiek (z pieczeniem, świądem, łzawieniem), gradówka (z zaczerwienieniem i opuchnięciem jednej powieki), infekcyjne zapalenie spojówek (z czasami obecną wydzieliną ropną, obrzękiem powieki i powiększeniem węzłów chłonnych),
  • zaburzenia w obrębie oczodołu do których należą: zakrzepica zatoki jamistej (z wytrzeszczem oczu a także zmniejszoną ruchomością gałki ocznej), zapalenie oczodołu (także przebiegające z wytrzeszczem, bolesnością i zmniejszoną ostrością widzenia), przedprzegrodowe zapalenie oczodołu (z gorączką i wytrzeszczem),
  • zapalenia zatok, którym towarzyszy  też bolesność podczas pochylania się i zmniejszenie ruchomości gałek ocznych,
  • schorzenia ogólne dotyczące przede wszystkim:
  1. tarczycę, szczególnie jej nadczynności czyli nadprodukcji hormonów. Dodatkowo mogą występować też suchość oka czy wytrzeszcz,
  2. przewlekłe schorzenia nerek (na przykład zespół nerczycowy jako efekt zapalenia kłębuszków nerkowych),
  3. niewydolność wątroby,
  4. zaburzenia krążenia,
  5. cukrzycę,​infekcje bakteryjne, które przebiegają z bolesnością, łzawieniem i uczuciem obecności ciała obcego pod powieką,
  • jęczmień oka, który jest powodowany przez okresowe spadki odporności, objawiający się bolesnością i dużą opuchlizną powiek,
  • ugryzienia przez owady, które dodatkowo  niosą za sobą świąd, pieczenie i bolesność,
  • długotrwały płacz, tarcie oczu, zmęczenie.

2. Opuchnięte powieki – leczenie

Sposobów na pozbywanie się obrzęku powiek jest wiele. Jeśli ten stan nie ma podłoża chorobowego to można mu zaradzić stosując zimne okłady czy na przykład z ogórka. Można też zastosować żelową maseczkę.

Szeroko dostępne na rynku są też krople do oczu, które łagodzą opuchliznę i ją zmniejszają niosąc jednocześnie ulgę. Jeżeli natomiast obrzęk powiek pojawił się nagle i nie ustępuje to może oznaczać pojawienie się choroby. Wtedy należy się udać do lekarza okulisty aby stwierdzić przyczynę.

Mogą być też konieczne badania laboratoryjne, które dadzą podpowiedź na temat możliwej przyczyny. Czasami w takich przypadkach trzeba podjąć leczenie farmakologiczne.

Artykuł zweryfikowany przez: Lek. Izabela Lenartowicz Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej.
Weronika Muszkiewicz,  3 tygodnie temu

Przyczyny i leczenie opuchniętych powiek

Przyczyny opuchniętych powiek

Jednym z najczęstszych źródeł opuchniętych powiek jest reakcja alergiczna. Towarzyszy jej zwykle dolegliwy świąd i obrzęk oczu.

Świąd, a także pieczenie, łzawienie i wreszcie owrzodzenie części powiek to z kolei objawy zapalenie brzegów powiek.

Innymi częstymi przyczynami opuchniętych powiek są wywołane infekcją zapalenie spojówek (poza obrzękiem rozpoznamy ją po wydzielinie ropnej) lub przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego.

Opuchnięta powieka jednego oka oraz ropna wydzielina towarzyszą zwykle wywołanemu bakteriami jęczmieniowi na oku, szczególnie silny ból oka, przekrwienie i obrzęk są natomiast objawem półpaśca ocznego, a zaczerwienie oka i wytrzeszcz – zapalenia oczodołu.

Wreszcie za opuchniętymi powiekami stać mogą również schorzenia ogólne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność wątroby, problemy z nerkami i układem krążenia. Oczywiście tym ostatnim zawsze będą towarzyszyć inne niezwiązane z oczami objawy.

Banalne, ale uciążliwe

Opuchnięte powieki mogą być również skutkiem bardziej trywialnych na pozór, ale nierzadko nie mniej dokuczliwych czynników.

Uczucie suchego oka, nieznośne pieczenie, uczucie zmęczenia oczu i generalnie słaba kondycja naszego zmysłu wzroku bywają spowodowane również brakiem snu, reakcją na kurz, dym, zbyt długą pracę przed monitorem komputera lub oglądaniem telewizji, suchym powietrzem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, częstymi zmianami temperatury, czy w końcu używaniem soczewek kontaktowych. Jeśli za opuchnięte powieki odpowiadają wspomniane czynniki wizyta u okulisty nie zawsze będzie niezbędna, o ile oczywiście zawczasu zadbamy o odpowiednią regenerację czy (to w zależności od potrzeb) nawilżenie oczu. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów na opuchnięte powieki, ale szczególnie polecany jest Dexoftyal, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dexoftyal-ud-krople-do-oczu-10-amp,10808.html.

Recepta na opuchnięte powieki

Ratunkiem na opuchnięte powieki są dostępne bez recepty krople, w wyborze których w zależności od objawów pomoże okulista lub kompetentny farmaceuta. Zapewnią one regenerację i nawilżenie oka, pomogą w przypadku uczucia suchego oka, pieczenia i zmęczenia.Ponadto dobre preparaty można używać także w trakcie noszenia soczewek kontaktowych.

Domowymi sposobami na opuchnięte powieki są z kolei, między innymi okłady z ogórka lub herbaty, albo przykładanie kostek lodu.

Oczywiście jeśli obrzęk pojawił się bez wyraźnego powodu, jest silny i nie ustępuje, należy czym prędzej zasięgnąć porady lekarza i przeprowadzić specjalistyczne badania, które pomogą zdiagnozować problem oraz wykluczą lub potwierdzą chorobę.

Opuchnięte powieki rano, przyczyny, co stosować? – Pelafen tabletki / Pelafen syrop

Opuchnięte powieki, to objaw, który może towarzyszyć różnym schorzeniom. W większości przypadków jest związany z występowaniem alergii wziewnych, rzadziej pokarmowych, czy kontaktowych. W innych przypadkach opuchnięte powieki rano są skutkiem działania czynników środowiskowych bądź substancji chemicznych. Co jeszcze wywołuje opuchnięcie powiek?

Opuchnięte powieki – przyczyny 

 Przyczyny opuchniętych powiek rano są bardzo zróżnicowane. Dodatkowo bez względu na podłoże zwykle obserwuje się przy tym swędzące oczy, obrzęk powiek oraz zaczerwienienie powieki. 

Opuchnięte powieki w alergii

Opuchnięte powieki rano są jednym z objawów występowanie alergii. Zaczerwienienie powiek, swędzenie powiek oraz opuchlizna oka mogą być wynikiem atopowego, wiosennego zapalenia spojówek i rogówki. Oko, a dokładnie spojówka jest nieustannie narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, w tym alergenami.

Reakcja alergiczna w obrębie narządu wzroku polega na uwolnieniu mediatorów stanu zapalnego, cytokin oraz licznych komórek immunokompetentnych.

Opuchnięte powieki i zaczerwienienie pod oczami przy zapaleniu spojówek może być wynikiem wiosennego zapalenia spojówek lub występowania alergii wielonarządowej, przy atopowym zapaleniu skóry, alergii pokarmowej oraz astmie oskrzelowej. 

Opuchnięte oczy, a infekcja 

Opuchlizna i zaczerwienienie oczu bardzo często są jednym z objawów towarzyszących przeziębieniu lub infekcji. Dodatkowo zwykle występuje ból głowy i zatok oraz katar oraz ogólne osłabienie organizmu.

Swędzenie i łzawienie oczu obserwuje się przy wszelkich nieżytach nosa. Objawy te ustępują wraz z chwilą zwalczenia choroby.

Przyjmowane leki, aerozole, które wykazują działanie obkurczające na śluzówkę, częściowo niwelują objawy opuchniętych powiek. 

Czerwone powieki, a zakażenie bakteryjne

Opuchnięte powieki, zaczerwienienie oka oraz bolesność to charakterystyczne objawy zakażenia bakteryjnego w obrębie narządu wzroku.

Schorzenie zwane jęczmieniem wywołane jest działaniem bakterii gronkowca lub paciorkowca i umiejscowione jest na gruczołach brzegowych powiek. Oprócz opuchniętych powiek odczuwany jest dyskomfort, ze względu na ograniczenie pola widzenia.

Spuchnięta powieka u dziecka jest wynikiem zatarcia oka brudną ręką, podczas czego zwykle dochodzi do zakażeń. 

Opuchnięta powieka, a działanie czynników chemicznych

Opuchnięte i swędzące powieki mogą być wynikiem uczulenia na składniki chemiczne zawarte przede wszystkim w kosmetykach. Zarówno produkty do pielęgnacji skóry twarzy, jak i kosmetyki do makijażu mogą powodować opuchnięcie i zaczerwienienie powieki.

Dodatkowo zwykle osoba odczuwa pieczenie i efekt „piasku pod powieką”. Bardzo często opuchnięta górna powieka, rzadziej spuchnięta dolna powieka oraz zaczerwienienie oczu występują podczas aplikacji sztucznych rzęs.

Jest to wynikiem fizycznego podrażnienia okolic narządu wzroku oraz oparów kleju wykorzystywanego podczas aplikacji. 

Opuchnięte powieki oraz czerwone oczy mogą pojawić się także po wizycie na basenie, gdzie czynnikiem drażniącym będą środki chemiczne wykorzystywane do odkażania wody oraz dezynfekcji posadzek i pomieszczeń.

Opuchnięte powieki, a warunki środowiskowe

Suche powieki, swędzenie i łzawienie oka oraz zaczerwienienie powieki mogą być spowodowane działaniem czynników fizycznych takich jak słońce, silny wiatr, czy mróz. Warto też zwrócić uwagę na zanieczyszczenia środowiska, gdyż smog i wysokie stężenie szkodliwych pyłów działa drażniąco na oczy, które są stale narażone na kontakt z czynnikiem szkodliwym. 

You might be interested:  Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu?

Opuchnięte oczy, a choroby przewlekłe

Opuchnięte powieki mogą być jednym z objawów występującym w przebiegu chorób przewlekłych. Opuchnięte oczy rano obserwuje się w chorobach o podłożu zarówno hormonalnym np. niedoczynność tarczycy, jak i chorobach metabolicznych m.in. cukrzyca. Obrzęk powiek może wystąpić także w schorzeniach nerek, chorobach układu krążenia ze względu na zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. 

Opuchnięte powieki rano, a brak snu

Spuchnięte i zaczerwienione oczy mają osoby, które regularnie zaburzają rytm dobowy i nie przeznaczają wystarczająco dużo czasu na nocną regenerację.

Może to wynikać jednakowo z zaburzeń snu o różnym podłożu lub ze świadomego nieprzestrzegania zasad rytmu okołodobowego.

Nocne oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe powodują opuchnięcie oczu rano, zaraz po przebudzeniu. Jest to bardzo częsty powód spuchniętych powiek po nocy.

Opuchnięte i swędzące powieki, a styl życia

Opuchnięte powieki i zaczerwienione oczy nie muszą wynikać z istnienia choroby, czy występowania alergii.

Rodzaj pracy, szczególnie długie siedzenie przed ekranem komputera, klimatyzowane lub silnie ogrzewane pomieszczenia również mogą przyczyniać się do podrażnienia oka i opuchlizna i swędzenie powiek.

Warto wspomnieć o nieprawidłowej diecie, opartej na daniach typu fast-food i wysokiej zawartości sodu, czego skutkiem może być m.in. spuchnięta górna powieka. 

Opuchnięte powieki – co stosować?

Rozwiązanie na opuchnięte powieki wybiera zależności od przyczyny, która wywołała obrzęk powiek. Domowym sposobem będą okłady z herbaty lub okłady z rumianku na oczy. Działanie obkurczające naczynia krwionośne będą miały kostki lodu lub schładzane specjalne okłady żelowe układane na spuchnięte powieki. 

Jeżeli opuchlizna oczu nie zmniejsza się lub mamy podejrzenie, że jej przyczyną jest stan chorobowy lub uraz mechaniczny należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Opuchnięcie powiek może również występować w poważniejszych stanach chorobowych, np. zapalenie sitowia. Zawsze warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Lek. Michał Dąbrowski

Przyczyny obrzęku powiek

Opuchnięte oczy może mieć każdy z nas. Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii.

Jednak czasem mogą to być symptomy znacznie poważniejszych chorób. Nawet stosując najlepsze kremy pod oczy, nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować obrzęknięte powieki.

Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny powstawania tej dolegliwości.

1. Najczęstsze przyczyny obrzęku powiek

Opuchnięte oczy mogą wystąpić z wielu powodów. Ich przyczyny są najczęściej wieloczynnikowe. Opuchlizna powiek może się pojawić z wielu przyczyn. Warto je więc poznać.

  • Bardzo często opuchnięte oczy to wynik miejscowej reakcji alergicznej. Można o niej mówić, kiedy pojawia się cielisty obrzęk oczu i towarzyszy mu dokuczliwy świąd. Nawet najlepsze kremy nie są skuteczne, jeśli chodzi o leczenie obrzęku powiek.
  • Opuchlizna jest charakterystyczna w przypadku pojawienia się stanów zapalnych oczu. Bardzo często jej przyczyną jest zapalenie brzegów powiek, której objawami jest świąd, pieczenie, owrzodzenie i zaczerwienienie brzegów powiek. Czasem może to być jęczmień, którego cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie i ból tylko jednej powieki. Stan zapalny i opuchnięte oczy mogą się także pojawić w wyniku infekcyjnego zapalenia spojówek.
  • Za opuchnięte oczy może też odpowiadać półpasiec oczny. Dotyka on rogówki oka i charakteryzuje się obrzękiem powiek, nadżerką rogówki, jej naciekami i bólem oka.

Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii

  • Chorobą bakteryjną, która odpowiada za obrzęk oka, jest gradówka. W wyniku jego pojawienia występuje ból obejmujący często tylko jedną powiekę. Pojawiają się obrzęki brzegu powieki i czasem ropna wydzielina.
  • Opuchnięte oczy mogą być spowodowane przez ugryzienie owada. Pojawiają się wtedy grudki na powiekach, świąd i zaczerwienienie oczu.
  • Przyczyną obrzęku może być zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. W ich wyniku może się pojawić wytrzeszcz oczu i zmniejszyć ostrość widzenia.

Warto wiedzieć, że za opuchnięte oczy mogą odpowiadać także schorzenia ogólne. Bardzo często są to choroby, których nie podejrzewalibyśmy o to, że mogą być przyczyną obrzęku oczu.

Zaliczyć do nich można:

Niezależnie od tego, co jest przyczyną pojawienia się obrzęku powiek, należy ją zdiagnozować, a następnie wyeliminować. Może to wymagać wizyty u lekarza okulisty. Delikatne obrzęki oczu spowodowane np. zmęczeniem, można zlikwidować, stosując odpowiednie kremy. Te najlepsze radzą sobie z tym doskonale.

Michał Dziurdzik,  ponad rok temu

Obrzęk oczu

Obrzęk oczu wywołuje znaczny dyskomfort i jest nieestetyczny. Może występować rano po przebudzeniu lub pojawiać się w trakcie długiego dnia, w stresujących sytuacjach.

Obrzękowi oczu często towarzyszą inne dolegliwości oczu, takie jak zaczerwienienie, pieczenie lub ciemne kręgi wokół oczu. Przyczyną obrzęku nie musi być całonocna impreza, ani łzy wzruszenia po oświadczynach. Spuchnięte oczy mogą mieć wiele różnych przyczyn.

U niektórych osób obrzęk oczu występuje tylko sporadycznie, u innych pojawia się niemal każdego dnia rano.  

Obrzęk oczu? Oto przyczyny!

Obrzęk oczu może mieć wiele różnych przyczyn.

Osoby, u których ta dolegliwość pojawia się tylko od czasu do czasu, zwykle wiedzą, co ją wywołuje: zbyt mało snu, wieczór w zadymionym klubie lub łzy wzruszenia na romantycznym filmie.

Spuchnięte powieki i wyraźnie zaznaczone woreczki łzowe to znak, że poprzedniego dnia oczy były zbyt obciążone. Następnego ranka należy sięgnąć po sposoby o natychmiastowym działaniu, które złagodzą obrzęk i odświeżą oczy.

Osoby, u których obrzęk oczu pojawia się regularnie i względnie często, z reguły nie znają przyczyn tego zjawiska.

Być może przyczyną jest zbyt męcząca dla oczu praca przed komputerem lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W takich przypadkach z reguły nakładają się na siebie różne objawy zespołu suchego oka, a pacjentom zaleca się stosowanie długotrwałej, intensywnej terapii oczu.

Przyczyną obrzęku oczu mogą być też choroby, takie jak przeziębienie, zapalenie oka lub alergie. Wówczas należy koniecznie udać się do okulisty, aby ustalić przyczynę obrzęku i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pomoc w częstych obrzękach powiek

Jeżeli często lub stale cierpisz na obrzęk powiek, spróbuj wyeliminować możliwe przyczyny i zastosuj odpowiednie leczenie. Dobrym rozwiązaniem jest regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu, zwłaszcza jeżeli obrzękowi powiek towarzyszą inne objawy typowe dla zespołu suchego oka.

Możesz użyć różnych produktów z serii HYLO EYE CARE® , w zależności od nasilenia objawów: klasyczne krople do oczu HYLO COMOD® doskonale sprawdzają się w leczeniu łagodnych i umiarkowanych objawów, z kolei HYLO® GEL zapewnia intensywne nawilżanie w przypadku bardzo nasilonych dolegliwości.

Trzeba też zadbać o odpowiednią higienę i długość snu. Optymalna ilość snu to około siedmiu godzin dziennie. Najlepiej chodzić spać zawsze o tej samej porze w pomieszczeniu, w którym nie może być zbyt ciepło. W takich warunkach oczy szybciej się regenerują.

Kolejnym czynnikiem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się picie 1,5-2 litrów wody lub niesłodzonej herbaty dziennie. Warto też zmniejszyć ilość soli w diecie.

Zgodnie z zaleceniami Niemieckiego Towarzystwa Żywienia maksymalna ilość dziennego spożycia soli wynosi 10 gramów.

Wyższe spożycie jest szkodliwe dla zdrowia i powoduje zatrzymanie wody w tkankach, również w powiekach.

Jeżeli pracujesz przed komputerem, rób sobie przerwy w pracy. Zamykaj oczy, kiedy rozmawiasz przez telefon lub spoglądaj w dal przez okno.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *