Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Strzykanie w kolanie, czyli trzeszczenie, chrupanie czy strzelanie w stawie kolanowym zdarza się dość często. I to nie tylko u starszych osób, ale także u tych młodych, zdrowych i aktywnych. Gdy takie krepitacje zdarzają się raz na jakiś czas, nie muszą oznaczać żadnej nieprawidłowości. Ale kiedy kolano strzela przy każdym ruchu, a dodatkowo towarzyszy temu ból, warto udać się do ortopedy.

Co oznacza „strzykanie” w kolanie

Strzykanie w kolanie to niemedyczne i potoczne sformułowanie. Pacjenci najczęściej używają go, żeby obrazowo nakreślić rodzaj odczuwanego objawu − strzykanie kojarzy się z klikaniem, chrupaniem czy strzelaniem, a więc jest to odgłos jaki wydaje Twoje kolano.

Staw kolanowy jest dużym, złożonym i mocno eksploatowanym stawem, przez co często narażony jest na urazy i uszkodzenia. Strzykanie w kolanie przy zginaniu nie musi jednak oznaczać poważnej choroby, ale warto poszukać jego przyczyny.  

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Jak zbudowane jest kolano?

Kolano to skomplikowany staw o złożonej budowie. Współpracują w nim ze sobą 3 kości: kość udowa, kość piszczelowa i rzepka wbudowana w ścięgno mięśnia czworogłowego uda. Ruchy, które odbywają się w stawie kolanowym, to nie tylko zginanie i prostowanie, ale również ruchy rotacyjne − obrót do wewnątrz i obrót na zewnątrz.

Używasz kolan, gdy chodzisz i biegasz, skaczesz, siadasz i wstajesz, kucasz, klękasz czy uprawiasz sporty (czyli prawdopodobnie korzystasz z kombinacji powyższych ruchów).

Mięsień czworogłowy uda prostuje kolano. Jest potężnym i grubym mięśniem i wywiera duże siły na staw kolanowy.

To wszystko sprawia, że kolano jest jednym z najbardziej obciążanych stawów i ryzyko jego przeciążenia jest duże.

Skąd się bierze strzykanie w kolanie?

Przyczyn trzaskania w kolanach może być wiele. Zbyt forsowne treningi, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, czy nadmierne napięcie mięśni mogą prowadzić do przeciążeń lub ruchów w stawie, które nie są do końca fizjologiczne. Odgłosem trzeszczenia manifestuje się wtedy tarcie uszkodzonej chrząstki w stawie rzepkowo-udowym.

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Przyczyną erozji chrząstki mogą być również urazy stawu kolanowego, nadwaga, osłabienie mięśni czy zaburzenia budowy anatomicznej.

 Przykładowo, koślawość kolan (czyli ułożenie nóg w literę X, gdy kolana skierowane są do środka) daje niefizjologiczne parcie mięśnia czworogłowego uda na rzepkę.

Nieprawidłowy tor ruchu rzepki i brak płynności jej poruszania mogą być odczuwane jako przeskakiwanie i strzykanie.

Jeśli strzykanie w kolanie jest izolowanym objawem, nie boli i nie można przypisać mu konkretnej przyczyny, możliwe, że odpowiada za nie zjawisko kawitacji. Pod wpływem zmian ciśnienia w stawie formują się pęcherzyki wypełnione gazem, co prowadzi do powstania charakterystycznego trzasku. Nie jest to wówczas nic niepokojącego.

Co oznacza strzykanie w kolanie i ból?

Pamiętaj, że czucie bólu, jest jedną z dróg, przez które Twój organizm się z Tobą komunikuje.

Gdybyś nie odczuwał bólu, co powstrzymałoby Cię, w dziecięcych latach, przed wsadzeniem dłoni w ognisko i obserwacją skutków? Dlatego jeśli strzelaniu w kolanie towarzyszy ból, uczucie blokady lub sztywności, obrzęk, trudności z wykonywaniem ruchów czy niestabilność w stawie, sprawa wydaje się być poważniejsza.

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Krepitacje i obrzęknięte kolana mogą być pierwszym objawem chondromalacji. Chondromalacja to schorzenie chrząstek, które prowadzi do ich rozmiękania i destrukcji. Najczęściej dotyczy właśnie stawu kolanowego i prowadzi do zwyrodnienia w stawie rzepkowo-udowym.

Wszystkie te nieprawidłowości (nadmierne obciążenia, źle prowadzony trening, zbyt duże napięcie mięśni, nieprawidłowa budowa, urazy, ale także podeszły wiek, brak ruchu czy choroby ogólnoustrojowe) zwiększają ryzyko chondromalacji rzepki.

Więcej o tej chorobie dowiesz się z tekstu: Chondromalacja rzepki − gdy Twoje kolana chrupią…

Ból i strzykanie w kolanie mogą być również efektem urazu. W taki sposób może obajwiać się na przykład uszkodzenie łąkotki czy więzadeł.

Jak leczyć ból i strzykanie w kolanie?

Jeśli strzykanie w kolanie jest częste i nieprzyjemne, towarzyszą mu inne objawy, trwa od dawna lub pojawiło się nagle (np. po urazie lub operacji − niekoniecznie kolana), warto udać się do ortopedy.  Lekarz po manualnej ocenie stawu i zebraniu dokładnego wywiadu może skierować Cię na dokładniejsze badania, np. USG, RTG czy rezonans magnetyczny.

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

W przebiegu leczenia potrzebne może okazać się skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty lub terapia wspomagająca chrząstki stawowe z użyciem kwasu hialuronowego. W przypadku poważniejszych schorzeń czasami konieczny będzie zabieg operacyjny.

Jak zapobiec problemom z kolanami?

Niestety, odpowiedź będzie podobna jak w przypadku większości problemów medycznych. Nie ma fantastycznego sposobu na zdrowe kolana. Ale warto wiedzieć, jak na własne życzenie nie zwiększać ryzyka.

Coraz częściej zwraca się uwagę, że intensywny i zwalający z nóg wysiłek po tygodniu biurowej i siedzącej pracy może czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Korzystniejsze będą umiarkowanie ciężkie ćwiczenia wykonywane systematycznie i na miarę własnych możliwości.

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Przy dużych obciążeniach Twoje ciało będzie próbowało ułatwić sobie pracę − zaangażuje inne grupy mięśniowe, albo dołączy nieprawidłowe ruchy w stawach. Z tego powodu, szczególnie na początku swojej przygody z aktywnością, warto trenować pod okiem wykwalifikowanego trenera, który w razie potrzeby skoryguje Twoje ćwiczenia.

Jeśli już masz problemy z kolanami i strzykanie w kolanie przy zginaniu czy też prostowaniu nóg nie jest Ci obce, bezpieczniej zaangażować się w sporty wzmacniające mięśnie, ale niezbyt obciążające stawy kolanowe. Nie zapominaj także o prawidłowo zbilansowanej diecie i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

Skąd się bierze trzeszczenie w stawie kolanowym, czyli krótka opowieść o rzepce

Kolano to dziwny staw. Niby masywny, stabilny, obudowany dużą ilością mięśni i więzadeł, a nadal to taki kolos na glinianych nogach. Ciągle gdzieś pobolewa.

To się skręci, to przeciąży, czasem coś w nim „przeskoczy” czasem zatrzeszczy…a no właśnie, co z tym trzeszczeniem? Czy taki kolana urok i każdy z nas tak ma, czy jednak jest się czym martwić kiedy podczas przykucania nasze kolano słyszy pół dzielnicy, nawet tej po siedemdziesiątce?

Skąd się biorą dziwne odgłosy, które wydaje nasze kolano za każdym razem kiedy stojąc na nim próbujemy je zgiąć? Przyjrzyjmy się budowie kolana i rozwińmy temat.

Szczęśliwa rzepka.

Staw kolanowy składa się z trzech kości: udowej, piszczelowej oraz z rzepki. Ta ostatnia jest specyficzną strukturą, ponieważ należy do tzw. trzeszczek. Już sama nazwa wskazywałaby, że powinna trzeszczeć, prawda?

Otóż trzeszczki są charakterystycznymi częściami naszego ciała, ponieważ podczas naszego rozwoju powstają w skutek kostnienia ścięgien czyli struktur bardzo mobilnych, co również w końcowym efekcie daje im dużą ruchomość.

Rzepka jako jedna z nielicznych kości tego typu miała szczęście, ponieważ jej ruchomość ograniczona jest przez specyficznie wydrążoną powierzchnię kości udowej, co daje tej największej trzeszczce dużą stabilność podczas ruchu w prawidłowych warunkach. Dodatkowo los naprawdę był dla niej hojny, ponieważ obdarował ją najgrubszą warstwą chrząstki stawowej ze wszystkich stawów organizmu ludzkiego.

Żeby jednak nasza rzepka za dobrze nie miała przytrafiło jej się również kilka wpadek. Przede wszystkim rządzi nią mięsień czworogłowy uda, dzięki któremu trzeszczka jest w stanie utrzymać się w tak zwanym bloczku kości udowej, czyli swego rodzaju rynnie, po której rzepka porusza się w czasie zgięcia i wyprostu kolana. I tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody.

You might be interested:  Rozrusznik (stymulator) serca – działanie, rodzaje, wskazania do zabiegu wszczepienia

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Przebieg poszczególnych głów mięśnia czworogłowego. Przyśrodkowa (czerwona), prosta wraz z pośrednią (fioletowy i zielony, boczna (niebieski).

Mięsień czworogłowy uda.

Jednym z zadań wszystkich czterech głów największego z mięśni uda jest utrzymanie rzepki we względnie centralnym położeniu kolana. Niestety jak to w pracy zespołowej zawsze coś nawala i trafia się jakiś leniwiec.

Jest nim głowa przyśrodkowa, która ze względu na swoją budowę potrafi bardzo szybko zanikać, przez co silniejsza głowa boczna „ściąga” rzepkę w swoją stronę i dociska ją do bocznej części wspomnianego wcześniej bloczka udowego. Podczas ruchu zgięcia i wyprostu dodatkowo wszystkie wspomniane głowy mięśniowe poprzez swoje napięcie dociskają rzepkę do kości udowej (powodują tak zwaną kompresję rzepki).

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Po lewej: prawidłowe ustawienie rzepki na bloczku kości udowej.Po prawej: boczne przyparcie rzepki, skutkujące szybkim ścieraniem się chrząstki stawowej i przeskakiwaniem.

W takich warunkach podczas ruchów w kolanie trzeszczka, która jest ustawiona zbyt bocznie ociera się o wewnętrzną część kości udowej, zaczyna szukać swojego ułożenia w centrum bloczka i w momencie kiedy je znajduje można powiedzieć, że „wskakuje” na swój tor ruchu powodując znany nam wszystkim trzask. Zazwyczaj jest to pojedynczy, niebolesny, za to zdecydowanie słyszalny dźwięk budzący ciarki na plecach co bardziej wrażliwych osób z naszego otoczenia.

Sytuacja taka może mieć również związek z koślawością kolan (nogi ustawione w literę “X”). W tym przypadku mięsień czworogłowy chcąc pracować w pionowej osi ściąga rzepkę do strony bocznej, tworząc tak zwany “objaw cięciwy łuku”.

  • Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)
  • Prawidłowa oś kończyny dolnej: biodro, kolano i stopa w jednej linii.
  • Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)
  • Koślawość kolana skutkująca bocznym przyparciem rzepki oraz objawem “cięciwy łuku”.

Inne przyczyny.

Oczywiście rzepka nie jest jedyną strukturą kolana, która może powodować krepitacje (to charakterystyczne trzeszczenie). Jeśli masz już kilka lat za sobą i kilka kilometrów na liczniku Twoich nóg mogą one być powodowane pierwszymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu.

Kolejną przyczyną trzeszczenia kolana może być ciało wolne w stawie, na przykład kawałek oderwanej chrząstki. Zazwyczaj jednak w takim przypadku oprócz krepitacji pojawia się również efekt blokowania kolana, uniemożliwiający co jakiś czas zgięcie lub wyprost.

W obu przypadkach, czy to ciało wolne czy zwyrodnienie stawu objaw trzeszczenia nie jest pojedynczy, pojawia się rownież obrzęk (ta potocznie zwana „woda w kolanie”, która tak na prawdę nie jest wodą) oraz ból. Jeśli obserwujesz podobne objawy u siebie nie zastanawiaj się za długo i rejestruj wizytę u ortopedy lub dobrego fizjoterapeuty na diagnostykę.

Są to symptomy znacznie poważniejsze niż krepitacji rzepki i w szybkim czasie mogą uszkadzać chrząstkę kolana.

Co poradzić?

Jeśli przeskakiwanie i trzaski rzepki trwa zbyt długo również może znacznie uszkodzić chrząstkę stawową, a to nieuchronnie prowadzi do pogłębiania się zmian zwyrodnieniowych i bólu. Jak temu zapobiec?

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Napinanie mięśnia czworogłowego. Zakres ruchu od zgięcia 40 stopni do wyprostu znacznie angażuje głowę przyśrodkową do pracy.

Przede wszystkim stabilizacja rzepki poprzez wzmocnienie leniwej głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego. To ona w największej mierze odpowiada za brak krepitacji w kolanie.

Drugą sensowną rzeczą jest mobilizacja rzepki ze strony bocznej do przyśrodkowej i ewentualny kinesiotaping. Łatwe do wykonania, a efekty słychać (a raczej ich nie słychać) bardzo szybko.

Jako wsparcie zawsze daję pacjentom ćwiczenia na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnie nad stopą.

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Taping stabilizujący rzepkę.

Terapia trzeszczącej rzepki jest szybka i nadzwyczaj skuteczna. Jeśli dotyczy Cie ten problem to nie zastanawiaj się i zacznij działać. Oszczędź Twojemu kolanu zwyrodnienia, a sąsiadom przeraźliwych trzasków. Na pewno i kolano i oni będą Ci za to wdzięczni:)

4.2 9 votes

Article Rating

Strzelające kolana – przyczyny, jak leczyć?

Strzelanie lub trzaski w kolanie to problem dotykający sporej ilości Polaków. Jednak dopóki przypadłość ta nie wiąże się z ostrym bólem, dopóty nie jest leczona i mało kto zastanawia się, jakie mogą być przyczyny strzykania.

Dlatego własnie warto jest się dowiedzieć czegoś więcej. Poniżej poruszone zostaną najważniejsze, związane z tym problemem zagadnienia.

Będzie można dowiedzieć się, czy strzykające kolana to duży problem, jak je leczyć, jaki jest jego związek z napięciem mięśni i więcej…

Strzelanie w kolanach – najczęstsze przyczyny

Tylko osoby, które kiedykolwiek uczyły się anatomii wiedzą, jak skomplikowana jest budowa stawu kolanowego i jak wielkie przenosi on siły i naprężenia.

Należy przy tym podkreślić, iż tylko stopy mają bardziej skomplikowaną budowę anatomiczną (ze całego układu kostnego) i przenoszą większe obciążenia.

Nie trzeba się też długo zastanowić, by stwierdzić, że na kolanach spoczywa – za wyjątkiem kilku kilogramów – prawie cały ciężar ludzkiego ciała. Dlatego właśnie, jeśli pojawią się trzaski w kolanie przy zginaniu, nie należy problemu bagatelizować.

Strzykające kolana to problem częsty pomimo tego, że akurat ta część ciała ma wysokie zdolności regeneracyjne. Przyczyną tej przypadłości jest zazwyczaj przeciążenie stawu kolanowego lub pojawiające się z wiekiem niedobory substancji smarującej (mazi) lub pogorszeniem się jej naturalnych właściwości.

Do tego mogą dojść mikro- lub makro-urazy chrząstki stawowej, błony maziowej lub – co przytrafia się bardzo często przy różnego rodzaju upadkach – urazy więzadeł albo kaletki pod- czy przedrzepkowej.

Przed wizytą u lekarza lub reakcją na własną rękę warto też wybadać, w którym dokładnie miejscu występują trzaski w kolanie.

Mechanizm niszczenia elementów stawu kolanowego powodujący strzykające kolana jest dość prosty. Wraz z poruszaniem się pojawiają się urazy, głównie pęknięcia i wytarcia chrząstki stawowej.

Pojawstają też zwyrodnienia, a z powodu niedoboru ruchu błona maziowa kolana nie produkuje substancji zmniejszającej tarcie chrząstek.

Czasami objawy, o których mowa w powyższych akapitach są niegroźne i mijają same, zaś innym razem towarzyszy im nasilający się ból i dyskomfort podczas ruchu. W żadnym z tych przypadków nie należy problemu bagatelizować!

You might be interested:  Zespół Edwardsa – dziedziczenie, przyczyny, objawy, leczenie, przeżywalność

Niezależnie od powyższych argumentów, najczęstszymi przyczynami opisywanej tu przypadłości są:

zbyt duże obciążenie stawów (dźwiganie, nadwaga, sport),przebyte lub aktualne urazy kolana,reumatoidalne zapalenie stawów,inne zmiany hormonalne – zwykle związane z niedoborem estrogenów,palenie tytoniu obniżające ogólny poziom kolagenu w organizmie.Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)

Skrzypiące kolana a napięcie mięśni

Strzelające stawy kolanowe mogą być związane również z napięciem mięśni. Tu znowu należy przyjrzeć się budowie stawu kolanowego. Tym razem chodzi o mięśnie i ścięgna.

Mięsień czworogłowy (ten w przedniej części uda) to jeden (zaraz po pośladkowym) z najsilniejszych mięśni ludzkiego ciała. Jest on powiązany z kolanem zakończeniami ścięgnowymi.

Dodatkowo poniżej uda człowiek ma dwie kości – piszczelową i strzałkową, co rodzi konieczność posiadania dodatkowych więzadeł (toczki, więzadło rzepki, więzadła boczne itd.).

Niewłaściwa stabilizacja kolona poprzez przebyte urazy, spadek poziomu kolagenu spowodowany paleniem papierosów lub przybywającymi latami może być odpowiedzialny za tzw. strzelające kolana.

O tyle, o ile niewłaściwie stabilizowane – niezależnie od przyczyn – stawy kolanowe, mogą same w sobie nie być bolesne i początkowo nie dawać większych dolegliwości ani nie powodować dyskomfortu, tak z czasem, prawie na pewno spowodują zużycie chrząstek, niewłaściwą pracę błony maziowej kolana, potem stany zapalne i poważne problemy z bólem i chodzeniem.

Bolesne strzelanie kolan

Niektórzy ludzie mają nieprzyjemny dla innych zwyczaj strzelania palcami. Jest to zjawisko kawitacji, czyli gromadzenia się w stawach pęcherzyków gazu (tzw. kawerny). Wygięcie palców sprawia, że ów gaz zostaje nagle uwolniony albo przemieszczony, a towarzyszy temu dość głośny dźwięk.

Strzelające kolana również mogą być związane z efektem kawitacji, lecz – z racji tego, że staw kolanowy jest znacznie większy niż te pomiędzy palikami palców – może proces ten być tak samo niekontrolowany, co bolesny.

Różnica ciśnień mazi w stawie kolanowym zostaje wyrównana podczas ruchu, czemu może towarzyszyć nieprzyjemny odgłos trzasku. Efekt ten wzmagany jest przez długi okres bezruchu.

Zatem, aby strzelające kolana nie przytrafiały się w sposób niepożądany i nie przerodziły się w stan chorobowy, należy często poruszać się zwłaszcza, jeśli ktoś ma np. pracę siedzącą!

Strzykanie w kolanach – czy jest groźne?

Przypadłość strzelania/strzykania w kolanach jest zwana także krepitacją stawową (medyczne określenie). Odpowiedź na pytanie, czy przypadłość ta jest groźna, nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.

Pewnym jednak jest to, iż aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zbadać przyczynę strzykania lub trzasków kolanowych.

Krepitacja – jak już wspomniano powyżej – może wynikać tylko z różnicy ciśnień płynów i gazów nagromadzonych w stawie, ale też może być pierwszym symptomem poważniejszych problemów.

W pierwszym z tych przypadków (ciśnienie gazów) staw strzela zwykle po dłuższym czasie bezruchu np. rano po przebudzeniu, po dłuższym siedzeniu czy odpoczynku. W przypadku urazów wymienionych w niniejszym artykule (stany chorobowe, zapalne, problemy z więzadłami, chrząstka itd.

) strzykaniu towarzyszą nasilające się ból lub dyskomfort podczas chodzenia (zginania nogi).

Dodatkowo, jeśli strzelanie w kolanie jest problemem poważniejszym niż tylko nagromadzenie się w nim gazów, od razu da się zauważyć, że występuje częściej niż tylko w określonych, sporadycznie występujących momentach.

Co prawda nie należy panikować i od razu spodziewać się u siebie stanów operacyjnych, jednak warto obserwować swoje kolana.

Jak już wspomniano wcześniej, staw kolanowy ma wysokie zdolności regenerowania się (choć rzadko w przypadku więzadeł), zatem w przypadku złagodzenia obciążania nóg na jakiś czas, problem może zniknąć samodzielnie tak szybko, jak nagle się zjawił.

Oczywiście istnieje na rynku sporo preparatów i suplementów diety mogących proces regeneracji kolana przyspieszyć albo nawet wywołać!

Trzaski w kolanie (trzeszczące i strzelające kolana)Przyśpiesza regenerację urazów

Strzykanie w kolanie – jak leczyć?

Trzaski w kolanie występujące przy zginaniu, ból stawów i wszelkie z tym związane niedogodności mogą zostać złagodzone lub całkowicie zażegnane dzięki stosowaniu odpowiednio dobranym lekom lub suplementom diety.

W zasadzie nawet lekarze podczas terapii i rekonwalescencji pacjenta, zalecają – oprócz fizjoterapii – lek na stawy.

Wiele z dostępnych na rynku produktów zawiera zbawienny dla wszystkich stawów i skóry kolagen, ale najlepszym rozwiązaniem będą tu specjalistyczne suplementy na stawy kolanowe.

Podsumowanie

Jedno jest pewne! Niezależnie od przyczyny występowania opisanych w powyższych akapitach dolegliwości kolanowych, nie należy problemu bagatelizować.

Niekoniecznie strzykanie kolana musi oznaczać poważny problem, ale zlekceważone może do niego doprowadzić.

Zatem należy polecić nie tylko specyfiki medyczne lub dietetyczne, ale też ruch, zdrową dietę i wyzbycie się ze swojego życia dewastujących używek!

Problem z rzepką – co robić kiedy „chrupie” nam w kolanach?

Na czym polega diagnostyka i leczenie tego schorzenia? Które objawy powinny nas niepokoić? Odpowiada lek. med. Krzysztof Radziszewski, ortopeda.

Do czego jest nam potrzebna rzepka kolanowa?

Rzepka kolanowa stanowi jeden z fragmentów stawu rzepkowo-udowego. Posiada lekko trójkątny, spłaszczony kształt i jest ulokowana w przedniej części stawu kolanowego. Rzepka kolanowa pokryta jest warstwą chrząstki stawowej, a w układzie kostno-szkieletowym spełnia kilka bardzo istotnych funkcji, a do głównych należą:

• amortyzacja obciążeń dynamicznych (powstałych m.in. podczas uprawiania sportu);• ochrona stawów kolanowych podczas ich zginania i prostowania;• zwiększenie możliwości ruchowej mięśnia czworogłowego uda.

Rzepka kolanowa przez całe nasze życie przyjmuje bardzo dużo obciążenia, dlatego jest narażona na częstsze pojawienie się urazów przeciążeniowych, kontuzji czy urazów. Ze względu na brak unerwienia i unaczynienia rzepki, często dolegliwości z nią związane są na początku nieodczuwalne, dlatego wiele schorzeń wykrywanych jest dopiero w dalszej fazie ich rozwoju.

Nie daj się bólom pleców! Zadbaj o kręgosłup

To skomplikowanie brzmiące schorzenie polega na rozmiękaniu chrząstki, które prowadzi do jej osłabienia, spadku sprężystości i twardości, przez co nie jest w stanie w pełni chronić znajdującej się pod nią tkanki kostnej.

Choroba zazwyczaj objawia się odczuwaniem bólu w przedniej części kolana, który nasila się zwłaszcza podczas biegania, szybkiego chodu czy wchodzeniu po schodach.

Wśród innych dolegliwości związanych z chondromalacją rzepki kolanowej możemy wyszczególnić: opuchliznę w obrębie stawu, „chrupanie” w stawie czy odczuwanie zmniejszenia ruchomości stawu. Do najczęstszych przyczyn jej pojawienia się należą:

You might be interested:  Poparzony język – jak wygląda, co na poparzenie, jakie są domowe sposoby?

• przeciążenie stawów kolanowych (głównie w następstwie zbyt intensywnego lub źle dobranego wysiłku fizycznego);• nadwaga;• urazy mechaniczne stawów kolanowych;• intensywny wzrostu wysokości ciała w wieku młodzieńczym.

Wyróżniamy cztery fazy rozwoju chondromalacji rzepki (tzw. klasyfikacja według Outerbridge`a):

• I stopnia – cechuje się niewielkimi zmianami w rzepce kolanowej. Poza bólem, który pojawia się w obliczu intensywniejszego wysiłku fizycznego, może wystąpić również obrzęk w okolicy stawu kolanowego. • II stopnia – zmiany chorobowe mogą w tym przypadku dotyczyć nawet ok. połowy grubości rzepki kolanowej.

Dodatkowo pojawiają się również pęknięcia w chrząstce (do 1,25 mm długości). Ból może mieć charakter ciągły – niezależnie od czynności, którą wykonujemy.• III stopnia – choroba dotyka większą część rzepki kolanowej. Pęknięcia w chrząstce przekraczają 1,25 mm i mogą sięgać kości podchrzęstnej.

• IV stopnia – stan chorobowy mogący bezpośrednio doprowadzić do stałego uszkodzenia rzepki. Zmiany mają charakter rozległy i sięgają kości podchrzęstnej.

Efekt „wow” czy zdrowie? Cała prawda o chodzeniu w szpilkach

Skąd wiemy że to chondromalacja?

Ból stawów, opuchlizna, osłabienie stawów to objawy, które mogą pojawić się w następstwie wielu przyczyn. W jaki sposób możemy zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z tą konkretną chorobą?

– Pierwszym elementem diagnostycznym w kontekście chondromalacji rzepki jest wywiad lekarski w gabinecie ortopedycznym, podczas którego specjalista uzyska informacje nt.

stylu życia pacjenta, charakteru i intensywności jego aktywności fizycznej, wagi ciała oraz oczywiście odczuwanych dolegliwości i momentów ich występowania. Następnie przyprowadzany jest szereg badań, które potwierdzą lub zaprzeczą występowaniu choroby.

Należą do nich: badanie rezonansem magnetycznym, czyli najdokładniejsze badanie obrazowe, pozwalające ocenić stan rzepki kolanowej oraz ocenić stopień rozwoju zmian chorobowych, USG – sprawdzające powierzchowną warstwę tkanki chrzęstnej oraz istnienie ewentualnego wysięku płynu maziowego oraz RTG. W niektórych przypadkach lekarz ortopeda może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na artroskopię kolana – komentuje lek. med. Krzysztof Radziszewski, ortopeda.

Jak wygląda leczenie?

Wprowadzenie formy leczenia jest uzależnione od stopnia rozwoju choroby. W jej wczesnych fazach stosuje się tzw. leczenie zachowawcze, w którego skład mogą wchodzić:

Środki farmakologiczne – na początku terapii ortopeda może przepisać pacjentowi środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Inną grupę leków stanowią te, które pozwalają regenerować chrząstkę stawową (np. zawierające kolagen). Mogą być one przyjmowanie doustnie lub aplikowane bezpośrednio do stawów kolanowych.

Kinezyterapia – czyli ćwiczenia (np. rozciągające czy wzmacniające mięśnie), które są przeprowadzane z pomocą fizjoterapeuty. Pozwalają one również zwiększyć zakres ruchomości stawów.•Fizykoterapia – zabiegi, których głównym zadaniem jest zmniejszenie, a w konsekwencji wyeliminowanie dolegliwości bólowych.

Wśród nich można wyszczególnić: ultradźwięki, krioterapię czy laseroterapię.

Jeżeli zmiany w obrębie rzepki kolanowej są zbyt rozległe i stosowanie leczenia zachowawczego nie przynosi oczekiwanych rezultatów, niezbędne może być podjęcie decyzji o przeprowadzeniu operacji.

Do najczęściej stosowanych metod operacyjnych zalicza się: chondroplastykę (usunięcie zewnętrznej warstwy chrząstki oraz wyrównanie i oczyszczenie powierzchni stawowej).

Zabieg wykonywany jest w trakcie artroskopii (podczas, której przez niewielkie nacięcie do naszego stawu wprowadzany jest artroskop zakończony kamerą i lampką, który pozwala na usunięcie zniszczonych fragmentów chrząstki).

Nie dopuść do operacji!

Leczenie operacyjne stanowi ostateczność, której możemy uniknąć jeżeli odpowiednio wcześnie zadbamy o właściwą profilaktykę, a w razie konieczności wdrożymy leczenie zachowawcze (fizykoterapia, kinezyterapia, stosowanie środków farmakologicznych).

Do nieinwazyjnych metod walki z chondromalacją rzepki należy również terapia leczenia z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MBST). Pozwala ona w pełni regenerować następstwa mikrourazów w obrębie rzepki kolanowej, dzięki stymulacji namnażania komórek.

Ponadto wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz pozwala na wchłanianie obrzęków. Leczenie za pomocą metody MBST jest stosunkowo krótkie (trwa 5, 7 lub 9 godzin), a jej efekt utrzymuje się min. 4 lata.

Metoda nie posiada skutków ubocznych, jest w pełni bezpieczna i komfortowa dla pacjenta, którego jedynym „zadaniem” podczas zabiegu jest ułożenie ciała w pozycji zaleconej przez lekarza. Jedna sesja trwa zaledwie 60 minut.

"Strzelają" ci kolana? Sprawdź czy to objaw czegoś poważnego

Eksperci nie są pewni, dlaczego powstaje odgłos „strzelania”. Być może poruszanie ciałem w pewien sposób sprawia, że niektóre części stawu ocierają się o siebie, co powoduje trzeszczenie. Inną teorią, która ma sporo zwolenników jest ta, zgodnie z którą hałas powodują gazy. W twoich stawach znajduje się płyn stawowy, który ułatwia „ślizganie się” chrząstkom stawowym.

Jeśli naciskasz, ciągniesz lub w inny sposób manipulujesz ciałem w sposób, który wywiera siłę na twoje stawy, to ciśnienie może sprawić, że powstaną pęcherzyki gazu (np. dwutlenku węgla lub azotu), które pękając wydadzą dźwięk. Niektórzy eksperci uważają jednak, że to nagłe utworzenie nowej przestrzeni w obrębie stawu wywołuje dźwięk, a nie pękanie gazowych, małych bąbelków.

Jeśli twoje stawy trzeszczą czasami, gdy poruszasz się w określony sposób, ale nie bolą cię, ani nie odczuwasz innego dyskomfortu, prawdopodobnie nic ci nie dolega. Ale gdy „strzelaniu” towarzyszy ból, obrzęk lub czujesz blokadę, powinieneś zobaczyć się z lekarzem.

W niektórych przypadkach trzeszczenie może być oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest formą zapalenia stawów. Gdy stawy ulegają zużyciu, chrząstka staje się cieńsza lub nieregularna. Ponieważ te zużyte powierzchnie trą o siebie, staw może hałasować. Choroba może powodować ból stawów, tkliwość, sztywność i ostrogi kostne, co utrudnia poruszanie się.

„Strzelanie” często powoduje również reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są do końca znane.

Inne jej objawy to ból, rozgrzanie i obrzęk stawów, ich sztywnienie, a także zmęczenie, gorączka i utrata masy ciała.

Może również wpływać na inne układy organizmu, powodując suchość oczu i ust, infekcje spowodowane upośledzoną funkcją immunologiczną i duszność.

Inne przyczyny trzeszczenia to uszkodzenie łąkotki, zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej (mała, wypełniona płynem torebka, osłaniająca kości, ścięgna i mięśnie w pobliżu stawów).

Samo okazjonalne trzeszczenie nie wymaga leczenia. Ale jeśli towarzyszy mu ból, utrudnia ruch lub po prostu powoduje dyskomfort w jakikolwiek inny sposób, zdecydowanie powinieneś odwiedzić lekarza, aby określić przyczynę. W zależności od rodzaju przypadłości może on zalecić niesteroidowe leki przeciwzapalne, okłady, fizjoterapię, a w cięższych przypadkach kortykosteroidy.

Są wizytówką każdej kobiety. Zadbaj o nie jesienią

Czy ruch to zdrowie? Lekarz stawia sprawę jasno

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *