Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

​Na co może wskazywać pulsujący, uporczywy lub często powracający ból głowy z lewej strony? W zależności od przyczyny może to być ból klasterowy, bóle migrenowy lub napięciowy. Powodem może być zarówno brak snu i przemęczenie, jak i rzadkie schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Sjaastada, neuralgia Arnolda, neuralgia nerwu trójdzielnego.

Ból głowy po lewej stronie zaliczany jest do objawów niespecyficznych, co oznacza, że objaw ten nie jest charakterystyczny dla konkretnej choroby. Nie można jednak bagatelizować tego typu objawu – przyczyną bólu głowy z lewej strony może być zarówno napięcie lub przeciążenie lewego barku, jak i migrena lub choroby neurologiczne.

Jednostronny ból głowy może mieć również związek z wyrzynającą się ósemką, stanem zapalnym w jamie ustnej lub uchu.

W diagnostyce jednostronnego bólu głowy bardzo ważny jest wywiad lekarski i określenie innych objawów towarzyszących bólowi – np.

jeśli poza bólem głowy z lewej strony dodatkowo występuje nadwrażliwość na światło i dźwięki, to przyczyną jest najczęściej migrena.

Ból głowy z lewej strony – przyczyny

 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby laryngologiczne
 • choroby reumatyczne
 • migrena
 • zwyrodnienie kręgosłupa
 • nerwobóle
 • wyrzynająca się ósemka
 • przeciążenie barku
 • choroby neurologiczne
 • choroby oczu
 • półpasiec
 • zapalenie opon mózgowych
 • guz mózgu

Najczęstsze przyczyny bólu głowy to stres, zmęczenie i brak snu. Nie oznacza to jednak, że powracające i silne bóle głowy nie wymagają konsultacji z lekarzem. O ile napięciowy ból głowy może nie mieć wyraźnej przyczyny i nie wiązać się z konkretną dolegliwością, o tyle ból głowy rano, impulsy bólu, a dodatkowo ból oka lub silny ból skroni – mogą wskazywać na chorobę.

Rodzaje bólu głowy

Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?Najczęściej diagnozuje się trzy rodzaje bólu głowy: napięciowy, klasterowy, migrenowy

Ból lewego oka i ból głowy z lewej strony a wada wzroku

Jeśli głowa boli z jednej strony, a dodatkowo pojawia się ból oka – przyczyną może być nadmierne napięcie gałki ocznej. Może pojawić się wówczas ból w okolicy czoła – po lewej lub po prawej stronie.

Poważne wady wzroku również mogą objawiać się jednostronnie występującymi dolegliwościami bólowymi. Ból oka dodatkowo może wskazywać na atak jaskry lub migrenę oczną z aurą.

Ból głowy z lewej strony – wyrzynająca się ósemka

Zarówno choroby dziąseł, jak i wyrzynające się ósemki mogą skutkować jednostronnym bólem głowy. Przy takich dolegliwościach dodatkowo mogą pojawić się: krwawienie z dziąseł i zaczerwienienie dziąseł. wyrzynająca się ósemka może dawać trudne do zdiagnozowania bóle głowy – w tym bóle głowy z lewej strony.

Ból głowy z lewej strony – zapalenie ucha

W tym przypadku poza bólem z lewej strony głowy mogą wystąpić bardzo charakterystyczne objawy zapalenia ucha, czyli: gorączka lub stan podgorączkowy, wycieki z ucha, sztywność karku.

Czytaj więcej: Ból głowy za uchem

Klasterowy ból głowy z lewej strony – zespół Hortona

Przyczyną bólu głowy z lewej strony może być zespół bólu głowy Hortona, inaczej zespół Raedera lub histaminowy ból głowy. Klasterowy ból głowy zaliczany jest do najbardziej intensywnych. To ból pierwotny – jego przyczyną nie jest więc żadna konkretna choroba.

Objawy zespołu Hortona to rozdzierający, bardzo intensywny ból głowy – zwykle jednostronny, nagłe napady bólu, zwykle ból głowy pojawia się w nocy, ból nie przemieszcza się – często pojawia się w tym samym miejscu.

dodatkowo mogą pojawić się obrzęki powiek, wycieki z nosa i uczucie zatkanego nosa.

Ból głowy z lewej strony – neuralgia nerwu trójdzielnego

Ból głowy z lewej strony może wynikać z neuralgii nerwu trójdzielnego (nerwoból). Zapalenie nerwu trójdzielnego (inaczej: rwa twarzowa) może objawiać się jednostronnym, krótkim, przeszywającym bólem. Dodatkowo mogą pojawić się: skurcze twarzy, łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry.

Ból po lewej stronie – z tyłu głowy

Jeśli ból głowy występuje przede wszystkim jednostronnie z tyłu głowy, to często taki objaw wskazuje na nadciśnienie tętnicze.

Czytaj też: Ból głowy z przodu

Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

Dowiedz się więcej
Sprawdź
Jesteś w obszarze ryzyka?
Wejdź i sprawdź

5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Z bólem głowy zetknął się praktycznie każdy. Nie sposób określić jednej przyczyny, która odpowiadałaby za jego występowania. Może być wynikiem urazu, zaburzeń neurologicznych, chorób czy czynników zewnętrznych. Czasem jednak przyczyna jest naprawdę banalna, a problem prosty do rozwiązania. Najczęściej mamy do czynienia z tzw.

napięciowym bólem głowy, który dotyczy większości dorosłych osób. W takich sytuacjach zwykle sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jak APAP, Aspirin, Ibuprom, Nurofen czy Metafen. Czasem jednak lepiej odstawić leki i poznać źródło bólu.

Może się bowiem okazać, że wystarczy drobna zmiana, by ból minął, jak ręką odjał.

ZOBACZ TEŻ: Jak pobudzić organizm bez kawy?

Ból głowy a odwodnienie

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że problem bólu głowy może rozwiązać szklanka wody. Zgodnie z zaleceniami WHO każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie. Przeważnie jednak sięgamy po wodę dopiero gdy odczuwamy pragnienie.

Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nawet niewielki jej ubytek może zaburzać jego pracę. Jednym z objawów świadczącym o odwodnieniu są właśnie bóle głowy. Jeśli więc czujemy, że za chwilę rozboli nas głowa, napijmy się wody.

Pamiętajmy, by nawadniać się regularnie w ciągu całego dnia, robiąc to powoli, małymi łyczkami.

Ból głowy a nieprawidłowe ciśnienie

Ból odczuwany z tyłu głowy, w obszarze potylicy najczęściej jest związany z nadciśnieniem tętniczym. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć częściej jednak osoby starsze i zmagające się z nadwagą. Przeważnie pojawia się rano, ma charakter pulsujący i towarzyszą mu szumy uszne oraz sztywność karku.

Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia i skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi powinno rozwiązać problem porannych bólów głowy.

Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może być niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

Ból głowy a leki

Czytając ulotki leków z pewnością natknęliśmy się na informację, że jednym z działań niepożądanych wynikających z ich przyjmowania są bóle głowy.

To często spotykany skutek uboczny, który dotyka znaczną część osób biorących leki, choć nie wszystkich.

Warto sprawdzić, czy dany lek nie wchodzi w interakcje z żywnością lub innymi preparatami, które obecnie przyjmujemy, co może skutkować bólem głowy.  Informacje te z łatwością znajdziemy w serwisie KtoMaLek.pl.

Choć brzmi to paradoksalnie, ból głowy mogą wywołać także leki przeznaczone do jego uśmierzania. Nadużywanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego może zwiększać częstotliwość występowania bólów głowy. Przyjmujmy je zatem odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Ból głowy a niedobory witamin

Dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze może przyczyniać się do występowania bólów głowy.

Niedobory takich witamin i minerałów, jak kwas foliowy, witamina B12 czy B6 sprzyjają anemii, której jednym z głównych objawów są bóle głowy, a także zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Również niski poziom witaminy D może skutkować bólem głowy lub migreną. Co można z tym faktem zrobić? Najlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe i włączyć do jadłospisu te produkty, które zawierają niezbędne witaminy. Pomocna może się okazać suplementacja, zwłaszcza witaminą D (Vitrum D3, Vigantoletten, D-Vitum Forte, Molekin D3).

 Jej głównym źródłem jest biosynteza, która zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety w naszej szerokości geograficznej może być ona niewystarczająca. Warto również wykonać badania krwi, na podstawie których łatwiej będzie nam zdiagnozować źródło problemu.

You might be interested:  Dychawica oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie

Ból głowy a nieprawidłowa postawa

Tech neck“, inaczej szyja technologiczna, to stosunkowo nowe zjawisko, które nasiliło się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza smartfonów.

Chcąc skorzystać z telefonu pochylamy głowę do przodu, co sprawia, że nasza pozycja jest nienaturalna i wyjątkowo szkodliwa dla kręgosłupa, który staje się nadmiernie obciążony w odcinku szyjnym (i nie tylko!). Stąd już prosta droga do bólu w okolicy szyi oraz zwyrodnień, które przyczyniają się do występowania bólu głowy.

Sposobem na pozbycie się tego problemu są regularne ćwiczenia mięśni szyi oraz przykręgosłupowych, które wzmocnią naszą postawę. Oczywiście należy również korygować złe nawyki i starać się trzymać telefon na poziomie głowy, bez konieczności pochylania się.

ZOBACZ TEŻ: Jak poradzić sobie ze stresem?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Nerwica a napięciowy ból głowy ᐅᐅ Amol.pl

Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

Nerwica objawia się różnorodnymi dolegliwościami, które obejmują emocje, umysł, zachowanie, a także ciało. Do jednych z podstawowych symptomów zaburzeń lękowych zaliczamy uciążliwy, napięciowy ból głowy. To poważna choroba o różnorodnych przyczynach. Jej leczenie jest długie, ale przy profesjonalnym wsparciu może być skuteczne.

Napięciowy ból głowy przy nerwicy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!                                          

Przyczyny nerwicy

Nerwica stanowi dość niejednolitą grupę schorzeń, które mogą różnić się swoim obrazem klinicznym (tj. specyficznymi objawami) i czasem trwania. Różnorodność ta wiąże się również z dużą liczbą przyczyn, które mogą powodować chorobę.

Możemy wyróżnić kilka grup przyczyn nerwicy, które mogą powodować rozwój choroby:

 • Przyczyny egzogenne nerwic

Przyczyny egzogenne dotyczą czynników pochodzenia zewnętrznego. To najczęstsza grupa przyczyn zaburzeń lękowych, a jednocześnie najbardziej zróżnicowana. Zaliczamy do niej m.in.

urazy psychiczne, silny stres, ważne wydarzenia życiowe, trudne sytuacje rodzinne (np.

brak należytej opieki rodziców, zbyt wygórowane oczekiwania wobec dziecka, lęk przed utratą jednego z rodziców lub oddzieleniem od niego).

 • Przyczyny endogenne i genetyczne

Badania potwierdzają, że oprócz przyczyn zewnętrznych (egzogennych), bardzo ważny czynnik w rozwoju choroby stanowią uwarunkowania genetyczne oraz neurobiochemiczne danej osoby. Oznacza to, że predyspozycje do nerwicy mogą być dziedziczone.

Predyspozycje te w większości przypadków oznaczają specyficzny typ osobowości. Do zaburzeń lękowych mogą predysponować osoby nadwrażliwe, nazbyt lękliwe, ze skłonnością do zaburzeń dysocjacyjnych (tzw.

histeria), niepewne siebie i swojej wartości itd.

 • Stres i zaburzenia psychiczne

Istotnym czynnikiem zaburzeń lękowych jest stres, który może pojawiać się w różnych skrajnych sytuacjach życiowych, np. na skutek przeżycia traumatycznego, powodującego uraz psychiczny lub fizyczny. Jest to rodzaj stresu, z którym człowiek nie jest w stanie sobie poradzić, gdyż przekracza on jego zdolności adaptacyjne.

Przykładem mogą być tutaj osoby, które doświadczyły nagłej śmierci bliskiej osoby (np. rodziców lub dziecka w wyniku wypadku) czy ofiary gwałtu, które muszą radzić sobie zarówno z własną tragedią, a często też z poczuciem wstydu i winy. Nieleczone objawy stresu pourazowego mogą prowadzić do poważnych zaburzeń nerwowych.

Istnieje też możliwość, że choroby psychiczne (np. depresja endogenna czy schizofrenia) stanowią podłoże do wystąpienia objawów charakterystycznych dla nerwicy. Kluczowe w tym przypadku jest trafne zdiagnozowanie choroby psychicznej i wczesne jej leczenie.

Przyczyną nerwicy mogą być też również choroby somatyczne, czyli takie, które dotyczą narządów ciała.

Schorzenia takie jak nowotwory, krwotoki, urazy, przewlekłe choroby układu ruchu często wiążą się z przewlekłym lub ostrym stresem, co może skutkować wystąpieniem lęku i innych objawów nerwic.

Co więcej, do chorób, które predysponują do rozwoju nerwicy, zaliczamy m.in. nadczynność tarczycy i guza chromochłonnego (barwiak).

Warto jednak pamiętać o tym, że czynniki, które u jednych osób powodują nerwicę, w przypadku innych nie przyczynią się do rozwoju zaburzeń lękowych. Decydujące znaczenie mają indywidualne predyspozycje, a także uwarunkowania społeczno-środowiskowe.

Czym się objawia nerwica?

Nerwicy towarzyszą różne objawy. Choroba ujawnia się poprzez emocje, zachowanie, a także ciało. Dotyka różnych sfer życia chorego. Zespół zaburzeń nerwicowych obejmuje różnorodne fobie, lęk, trudności w relacjach międzyludzkich, problemy z radzeniem sobie w różnych sytuacjach życiowych. Objawy nerwicy mogą mieć charakter emocjonalny, somatyczny (objawy fizyczne) i poznawczy.

 • Nerwica – objawy emocjonalne

Nerwica wpływa bezpośrednio na to, w jaki sposób postrzegamy świat oraz jakie emocje temu towarzyszą. Do objawów nerwicy możemy zaliczyć szereg objawów związanych bezpośrednio ze sferą emocjonalną, takich jak m.in.:

 • nieustanny lęk i niepokój występujący bez określonej przyczyny; specyficzny rodzaj ciągłego zdenerwowania, uczucie nieokreślonego niebezpieczeństwa
 • “czarne myśli”
 • fobie, niekontrolowany i nieuzasadniony lęk przed pewnymi sytuacjami, osobami, zdarzeniami (np. pająkami, przebywaniem w grupie ludzi, występami publicznymi, lataniem samolotem, małymi pomieszczeniami itp.)
 • apatia, brak motywacji i chęci do działania
 • uczucie ciągłej irytacji i frustracji, niecierpliwość
 • zmienność nastrojów
 • niestabilność emocjonalna
 • problemy z odczuwaniem przyjemności, brak radości i zadowolenia w życiu
 • trudności z zasypianiem
 • Nerwica – objawy związane z zaburzeniami poznawczymi

Nerwica może bezpośrednio wpływać na sferę poznawczą, związaną z myśleniem, zdolnością uczenia się, pamięcią i koncentracją. To tej grupy objawów nerwicy zaliczamy m.in.:

 • problemy z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie informacji, osób, wydarzeń, ważnych terminów itp.
 • trudności z koncentracją i skupieniem się
 • obsesyjne, irracjonalne myśli, których trudno się pozbyć
 • obsesyjne wykonywanie ruchów i czynności, takich jak np. mycie rąk, porządkowanie, sprzątanie itp.)
 • poczucie oddalenia od świata
 • Nerwica – objawy fizyczne

Nerwica, określana niekiedy jako “choroba duszy”, może mieć bezpośredni wpływ również na nasze ciało. W przebiegu choroby bardzo często pojawiają się różnego rodzaju bóle i dysfunkcje narządów. Do najczęstszych dolegliwości, które mogą być powiązane z nerwicą, zaliczamy m.in.:

 • napięciowy ból głowy, żołądka lub kręgosłupa oraz ból serca; dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej w momencie napięcia lub w sytuacjach stresowych lub też utrzymują się przewlekle, jeśli długo żyjemy w stresie
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca
 • fale gorąca
 • kłopoty z oddychaniem, uczucie duszności i ciężaru w klatce piersiowej
 • sztywność mięśni lub/i uczucie obolałego ciała
 • zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów, głównie słuchu i wzroku
 • zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, najczęściej układu pokarmowego
 • nerwica może też przyczyniać się do zmian skórnych, np. alergii lub atopowego zapalenia skóry

Nerwica – bóle głowy, nudności, drżenie mięśni

Do najczęstszych objawów fizycznych towarzyszących nerwicy zaliczamy przede wszystkim uporczywy, napięciowy ból głowy, a także zawroty głowy, drżenie mięśni i nudności. Dolegliwości somatyczne nie wynikają z żadnej choroby cielesnej, lecz stanowią reakcję na stres, lęk, uczucie permanentnego napięcia i zaniepokojenia.

Nerwica to poważna choroba, która znacząco zaburza funkcjonowanie i negatywnie wpływa na jakość życia chorego. Wpływa na sposób myślenia o świecie i sobie, zaburza sfery percepcji i emocji. Do osiowych objawów nerwicy zaliczamy nieustający lęk i niepokój, który stawia organizm w nieustannym stanie gotowości. Chory jest nadwrażliwy, ciągle czujny, napięty.

You might be interested:  Wady serca – wrodzone i nabyte u dorosłych – objawy, rodzaje i leczenie

Psychika człowieka jest bezpośrednio sprzężona z ciałem. To, co dzieje się w naszym umyśle, znajduje odzwierciedlenie w reakcjach fizjologicznych ciała.

 Napięciowy ból głowy najczęściej stanowi konsekwencję zaburzeń nerwicowych, ale może być też czynnikiem wywołującym nerwicę.

Osoba, która nieustannie cierpi na migreny, może w końcu skrajnie objawiać się o swoje zdrowie i zachorować na tzw. nerwicę hipochondryczną.

Co więcej, nerwica najczęściej dotyka najsłabszy organ w organizmie. Może to być głowa, ale również żołądek (tzw. nerwica żołądka) lub serce (nerwica serca). Zależy to przede wszystkim z indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. Stąd też oprócz bólu głowy mogą pojawić się też inne objawy somatyczne, takie jak m.in. nudności, drżenie mięśni, kołatanie serca itp.

Jak rozpoznać nerwicę?

Fachowe diagnozowanie zaburzeń nerwicowych to domena psychiatrów i psychologów klinicznych. Rozpoznanie jest możliwe na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, który musi spełniać kryteria zawarte w klasyfikacjach diagnostycznych. Lekarz szczegółowo analizuje objawy, a także czas ich występowania. 

Pacjenci najczęściej rozpoznają nerwicę na podstawie charakterystycznych objawów. Przykładowo, można podejrzewać pojawienie się nerwicy w przypadku występowania uczucia lęku w połączeniu z objawami somatycznymi, takimi jak np. duszność, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej itp. Bardzo istotne jest również określenie:

 • czy objawy nawracają lub utrzymują się przewlekle
 • czy są nieadekwatne w stosunku do zagrożenia lub pojawiają się bez powodu
 • czy utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżają jakość życia

Zaburzenia nerwicowe sprawiają, że chory nieustannie skupia się na swoich lękach i dolegliwościach fizycznych, co dodatkowo je nasila. Zmęczenie, zdenerwowanie, lęk prowadzą do obniżenia samooceny i nastroju.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku zaburzeń nerwicowych, w przeciwieństwie do schorzeń psychosomatycznych, pacjent ma pełną świadomość choroby, jest w stanie stwierdzić, że jego lęk jest nieadekwatny do realnego zagrożenia, często wręcz absurdalny.

Nerwica – jak się uspokoić?

Leczenie nerwicy wymaga czasu. Bardzo często lekarze decydują się na podanie leków łagodzących objawy zaburzeń lękowych. Są to przede wszystkim środki uspokajające, obniżające napięcie, niekiedy antydepresyjne.

Niestety sama farmakologia nie uwolni chorego całkowicie od dolegliwości. Czynią je jednak łatwiejszymi do zniesienia oraz sprawiają, że możliwe jest podjęcie psychoterapii, która ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą również dążyć do samodzielnego zredukowania napięcia i stresu. Bardzo duże znaczenie ma aktywny tryb życia oraz jak najczęstsze przebywania na świeżym powietrzu i w bliskości z naturą. Istotna jest również zdrowa dieta, bogata w magnez i witaminy z grupy B.

Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć, stosując pomocniczo lub profilaktycznie zioła. Nie zastąpią one leczenia rekomendowanego przez lekarza czy psychoterapii, ale mogą wspomóc chorego w łagodzeniu dolegliwości. Zioła w postaci naparów lub ziołowe olejki eteryczne wykazują różne właściwości, w tym uspokajające, poprawiające nastrój i odprężające.

Zioła i olejki eteryczne wspomagające łagodzenie dolegliwości związanych z nerwicą:

 • Melisa – odpręża, działa łagodnie usypiająco, łagodzi objawy somatyczne nerwicy, np. w problemach kardiologicznych, gastrycznych, zaburzeniach jelitowych. Stymuluje pracę mózgu, wzmacnia pamięć, zmniejsza nadpobudliwość. Najczęściej występuje w formie herbat i tabletek uspokajających.
 • Lawenda – sprzyja w łagodzeniu stanów nerwicowych, objawów depresji, niepokoju, wyczerpania nerwowego. Bywa pomocna przy migrenach, problemach z bezsennością i innych zaburzeniach snu. W przypadku zaburzeń lękowych zaleca się picie herbatek ziołowych z lawendy oraz dodawanie kilku kropel olejku lawendowego do kąpieli. Działanie uspokajające ma również wdychanie olejku. Doustnie stosuje się kilka kropel olejku (np. dodanych do napojów lub potraw) w przypadku stanów depresyjnych. Nerwicę serca, kołatanie i stany lękowe można próbować ukoić, dodając 4 krople olejku lawendowego do gorącej wody i spokojnie wdychając przez kilkanaście minut. Przy bólach głowy zaleca się wmasowanie olejku w skronie. Przy bezsenności można zakroplić olejkiem lawendowym kilkoma kroplami na poduszkę lub rozpylić w sypialni za pomocą dyfuzora.
 • Goździki – olejek goździkowy działa antystresowo. Pobudza umysł, redukuje zmęczenie psychiczne i wyczerpanie. Ułatwia też zasypianie. Stosowanie olejku goździkowego wspomaga leczenie zaburzeń neurologicznych, takich jak nerwica, depresja czy problemy z pamięcią.
 • Mięta – działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, stąd też zalecana jest w przypadku skurczów żołądka i jelit, będących wynikiem chronicznego stresu i napięcia. Zapach świeżo zerwanych liści oraz miętowych olejków eterycznych ma działanie regeneracyjne, orzeźwiające i pobudzające dla układu nerwowego.
 • Kozłek lekarski – wykazuje działanie uspokajające. Działa również nasennie, przeciwlękowo i wzmacniająco w przypadku różnego rodzaju zaburzeń układu nerwowego. Ma właściwości rozkurczowe, co znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości somatycznych nerwicy.
 • Rumianek – wykazuje delikatne działanie kojące i rozkurczowe. Pozwala się uspokoić, wyciszyć i odprężyć.

Słowa kluczowe: ból głowy, napięciowy ból głowy

Bóle głowy u dzieci | Gdy dziecko boli | Ibufen

*Dotyczy leków Ibufen dla dzieci, Ibufen dla dzieci FORTE, Ibufen Junior, Ibufen mini Junior, Ibufen Baby i Ibufen:

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym. Skład i postać: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym. Zawiesina doustna.

Zawiesina koloru białego lub prawie białego, o zapachu truskawkowym (Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym) lub malinowym (Ibufen dla dzieci o smaku malinowym). 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg ibuprofenu (Ibuprofenum).

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym: sodu benzoesan (E211), maltitol ciekły (E965), glikol propylenowy (E1520), sód. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 5 mg sodu benzoesanu, 2,4 g maltitolu ciekłego, 4,17 mg glikolu propylenowego, 9,67 mg sodu.

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym: sodu benzoesan (E211), maltitol ciekły (E965), sód. 5 ml zawiesiny zawiera: 5 mg sodu benzoesanu, 2,4 g maltitolu ciekłego, 9,67 mg sodu. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni, np.

w przebiegu zakażeń wirusowych, bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle na skutek ząbkowania, bóle głowy, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Produkt nie zawiera cukru, może być stosowany przez diabetyków. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.

Produkt jest przeciwskazany u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki.

Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ostatni trymestr ciąży. Skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. ChPL: 2020.04.28

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym. Skład i postać: Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym. Zawiesina doustna. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: maltitol ciekły (E 965), sodu benzoesan (E 211). 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 2,4 g maltitolu ciekłego, 5 mg sodu benzoesanu. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych).

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).

Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku; u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu błony śluzowej nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki; z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub nawracającym owrzodzeniem lub krwawieniem z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia); z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacją w wywiadzie występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek; z ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); z krwawieniem z naczyń mózgowych lub z innym czynnym krwawieniem, ze skazą krwotoczną; z niewyjaśnionymi zaburzeniami układu krwiotwórczego, takimi jak trombocytopenia; z ciężkim odwodnieniem (wywołanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów); w ostatnim trymestrze ciąży. Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u niemowląt ważących poniżej 5 kg. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. ChPL: 2020.09.04 – Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym; 2020.09.04 – Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym.

Ibufen Junior. Skład i postać: Ibufen Junior. Każda kapsułka miękka zawiera 200 mg ibuprofenu (Ibuprofenum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: sorbitol (E 420), maltitol ciekły (E 965), potas. Każda kapsułka zawiera 28,8 mg sorbitolu, 15 mg maltitolu ciekłego oraz 10,5 mg potasu.

Wskazania: Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bolesne miesiączkowanie, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Produkt jest przeciwskazany u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki.

Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej niezależne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, występujące po zastosowaniu NLPZ.Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek.

Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Stosowanie u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg. Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie. Stosowanie u pacjentów ze skazą krwotoczną. Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego, takie jak trombocytopenia. Ostatni trymestr ciąży. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. ChPL: 2020.02.26.

Ibufen mini Junior. Skład i postać: Ibufen mini Junior. Każda kapsułka zawiera 100 mg ibuprofenu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: sorbitol (E 420); maltitol ciekły (E 965). Każda kapsułka zawiera 19,6 mg sorbitolu, 10,2 mg maltitolu ciekłego.

Wskazania: Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie (np.

skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związanymi z przyjęciem kwasu acetylosalicylowego (ASA) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie w wywiadzie (dwa lub więcej niezależne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek.

Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Dzieci w wieku poniżej 4 lat i o masie ciała poniżej 16 kg. Pacjenci z krwawieniem z naczyń mózgowych lub z innym czynnym krwawieniem. Pacjenci ze skazą krwotoczną lub z niewyjaśnionymi zaburzeniami układu krwiotwórczego. Pacjenci z ciężkim odwodnieniem (wywołanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Ibuprofen jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. ChPL: 2020.03.13.

Ibufen Baby. Skład i postać: Ibufen Baby. 1 czopek zawiera 60 lub 125 mg ibuprofenu. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni towarzyszące przeziębieniu i grypie, bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle zębów, w tym bóle na skutek ząbkowania, bóle głowy, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku, lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Produkt jest przeciwwskazany u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ostatni trymestr ciąży. Skaza krwotoczna. Dodatkowo dla dawki 60 mg: nie stosować u niemowląt o masie ciała poniżej 6 kg (w wieku poniżej 3 miesięcy). Dodatkowo dla dawki 125 mg: nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 12,5 kg. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2020.01.15.

Ibufen. Skład i postać: Ibufen. Każdy czopek zawiera 200 mg ibuprofenu. Białe lub prawie białe czopki o torpedowym kształcie. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

Postać czopków jest szczególnie zalecana w przypadkach, gdy przyjmowanie ibuprofenu w postaci doustnej jest niemożliwe lub u pacjenta występują wymioty.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu błony śluzowej nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki; Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia); Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolnością nerek; Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); Ostatni trymestr ciąży; Skaza krwotoczna; Nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nr 23824 wydane przez MZ. Lek wydawany bez recepty. ChPL: 2020.01.15.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *