Święta to czas obfitujący w wiele przyjemności, także pod względem jedzenia. Stoły uginają się od potraw, a nam często trudno powstrzymać się przed spróbowaniem wszystkiego. Nierzadko sięgamy po dokładki, nawet gdy nie mamy na nie ochoty, bo przecież w święta pozwalamy sobie na więcej. Później często pojawiają się wzdęcia, zgaga, mdłości, uczucie ciężkości. Co zrobić gdy nasz żołądek jest przepełniony, a my czujemy się ociężali i ospali?
nigdy, nie lubię się objadać 7% rzadko, próbuję wszystkiego ale w małych ilościach 18% czasem, wtedy gdy jedzenie bardzo mi smakuje 33% zawsze, nie mogę się powstrzymać od jedzenia 42% zakończona Łącznie głosów: 233 Uczucie ciężkości po zbyt obfitym lub ciężkostrawnym posiłku można w szybki sposób zniwelować, sięgając po stare domowe sposoby. Jednym z nich są ziołowe herbaty. Napar z rumianku, mięty, werbeny czy dzikiej róży skutecznie pomoże uporać się nam z “poświątecznymi” dolegliwościami.
Uczucie ciężkości, niestrawność, zgaga…
Prostym i skutecznym sposobem jest herbata imbirowa. Jest łatwa w przygotowaniu – wystarczy zalać wrzątkiem świeże kłącze imbiru lub sproszkowany imbir. Żołądek się rozgrzewa, wzrasta produkcja soków trawiennych i przemiana materii.
Popularny jest również koper włoski, znany mamom, których maluchy cierpią na kolkę. Wspomaga trawienie i łagodzi ból brzucha. Jeśli nie posiadamy gotowej “herbatki” śmiało możemy sięgnąć po nasiona – 1 łyżkę należy zalać szklanką wrzątku i parzyć 10 minut.
Po koper włoski nie powinny sięgać kobiety w ciąży.
– Jednym z ziół, które ma dobroczynne działanie jest owoc kminku. Ma on właściwości przeciwskurczowe i wiatropędne. Poprawia trawienie i likwiduje wzdęcia.
W owocach kminku znajdują się duże ilości olejków, sole mineralne, kumaryny, flawonoidy – informują Małgorzata Osmanowska i Monika Mastela ze sklepu zielarsko-medycznego Fragaria. – Innym zbawiennym ziołem, chroniących wątrobę i polepszającym trawienie, jest ostropest plamisty. W jego skład wchodzą m.
in sylimaryna, olejki eteryczne, sole mineralne, flawonoidy, witaminy B2, D, E, K. Najsilniej działają świeżo zmielone nasiona. Są skutecznie w przypadku niedokwaśności soku żołądkowego, na wzdęcia oraz odbijanie.
Majeranek łagodzi problemy wynikające z niestrawności. 2-3 łyżeczki suszonego lub świeżego majeranku parzymy pod przykryciem około 10-15 minut. Mięta sprawdzą się przy bólach brzucha, a napar z dziurawca będzie najlepszy przy zgagach i nieustępującej niestrawności. Melisa działa rozkurczowo na spięte mięśnie brzucha, łagodząc ból i mdłości, a napar z pietruszki lub żucie samej natki pomoże gdy doskwiera nam przepełniony żołądek.
Czytaj więcej o właściwościach pietruszki
Rumianek przyniesie ulgę przeciążonemu żołądkowi i przyspieszy trawienie. Ma także inne właściwości – osłania wątrobę i stymuluję jej pracę, gdy znajdzie się w niej nadmierna ilość tłuszczu. Napary z rumianku można pić jeszcze przed jedzeniem, dzięki temu zapobiegniemy uciążliwym skutkom przejedzenia.
Na zgagę najlepszym remedium będzie herbata lipowa lub zaparzone siemię lniane. Łyżka sody oczyszczonej popita wodą to również skuteczny środek zobojętniający kwasy żołądkowe. Wzdęcia znikną gdy sięgniemy po koper włoski, miętę, anyż, kminek lub szałwię.
– Jeżeli borykamy się z problemem nadkwaśności żołądka, popularnie zwanym zgagą, polecam zestaw ziół wg o.
Klimuszki: ziele majeranku, ziele krwawnika, ziele srebrnika, ziele szanty, korzeń prawoślazu, kwiatostan lipy, liść melisy, porost islandzki, kłącze perzu.
Napar w ilości 50g, należy pić 3 razy dziennie, po szklance, 20 minut przed posiłkiem – poleca Ewa Bagińska, technik farmaceutyczny ze sklepu zielarsko-medycznego Nagietek.
Jeśli nie posiadamy w domu ziół, warto zakupić gotowe preparaty medyczne lub mieszanki dostępne w sklepach ziołowych, ze zdrową żywnością lub aptekach.
– W ofercie zielarskiej obecnie znajduje się bardzo bogata oferta mieszanek ziołowych ułatwiających trawienie. W ich skład wchodzą m.in. liść mięty pieprzowej, kolendra siewna, mniszek lekarski, korzeń cykorii podróżnik, korzeń arcydzięgla, ziele piołunu, korzeń goryczki, ostropest plamisty – mówią właścicielki Fragarii.
– Dobrze dobrana kompozycja ziół z pewnością pomoże osobom borykającym się z problemami trawiennymi – przypomina Ewa Bagińska. – Przy doborze mieszanek ziołowych warto zwrócić uwagę na skład procentowy poszczególnych ziół oraz na fakt, że najczęściej różnią się one nazwą handlową i niejednokrotnie kupujemy to samo pod różnymi nazwami.Nie tylko ziołaOprócz wymienionych sposobów, pomagających nam walczyć z uczuciem przejedzenia, warto pamiętać, że możliwości jest o wiele więcej.
– Unikajmy potraw tłustych, smażonych, słodyczy, mleka, napojów gazowanych. Natomiast produkty wzdymające tylko ograniczmy, ponieważ są dobrym źródłem składników mineralnych, witamin, błonnika. Ich gazotwórcze działanie zniwelujemy przyprawami, które dodatkowo polepszą smak potraw – radzi technik farmaceutyczny z Nagietka.
Przy samym procesie gotowania dodajmy ziół i przypraw, które zapobiegną wzdęciom, np. kminek, kolendra, rozmaryn, majeranek, liście laurowe, imbir, cząber, czarnuszka, babka płesznik, pokrzywa, tymianek, szałwię. Wspomogą perystaltykę jelit i zniwelują skutki zbyt tłustych dań.Kieliszek czerwonego wina lub 50 ml wódki z pieprzem to popularny sposób na radzenie sobie z dolegliwościami żołądkowymi. Faktycznie, wspomagają trawienie i poprawiają krążenie w jelitach pod warunkiem, że sięgamy tylko po jeden kieliszek. Większa ilość może zadziałać w sposób odwrotny od zamierzonego i możemy się poczuć jeszcze gorzej.Ciepły kompot z suszu, który często gości na świątecznym stole, to również świetny środek na przejedzenie. Podobnie jak napój octowy czyli łyżka octu winnego, najlepiej jabłkowego, wymieszana w szklance ciepłej wody to dobrze znany sposób już Kleopatrze.
Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko podczas okresu Świąt i wzmożonej ilości spożywanego pokarmu. Nawet spokojny, krótki spacer szybko poprawi nasze samopoczucie i da uczucie ulgi.
Wzdęcia: przyczyny i objawy wzdęć i gazów jelitowych- Rennie
Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana z wzrostem ciśnienia w żołądku i obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.
Wzdęcia mogą pojawić się na dowolnym odcinku układu trawiennego, wywołując szereg objawów, takich jak uczucie “napompowanego” brzucha, odbijanie i wiatry.
Pozbywanie się gazów to całkowicie naturalny proces, czasami bolesny. Może on być spowodowany przez połykanie powietrza, jednak większość gazów powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej w obrębie jelit.
W procesie tym, bakterie jelitowe rozkładają niestrawialne włókna i skrobię, które nie zostały przyswojone w jelicie cienkim. Wytworzony gaz zazwyczaj złożony jest z dwutlenku węgla, tlenu, wodoru i metanu. Niektóre pokarmy mogą ponadto prowadzić do produkcji gazów zawierających siarkę.
Większość tych gazów absorbowana jest w różnych częściach przewodu pokarmowego, a reszta wydalana na zewnątrz.
Powszechne objawy gazów jelitowych to:
- Wzdęty żołądek lub brzuch;
- Oddawanie gazów lub odbijanie;
- Uczucie nieprzyjemnej pełności po posiłku;
- Odgłosy przelewania w żołądku;
- Skurcze żołądka;
- Nudności;
- Ból brzucha.
Po połknięciu powietrza podczas jedzenia lub picia, większość z niego uwalniamy w postaci odbijania. Pozostały gaz przechodzi do dalszych części przewodu pokarmowego, aż do jelita grubego, gdzie bakterie zajmują się rozkładem niestrawionego pokarmu – efektem tego procesu jest także produkcja gazów. Wszystkie te gazy oddawane są później na zewnątrz.
Gazy może wywoływać zbyt szybkie spożywanie pokarmów (ponieważ przy okazji połykamy powietrze), popijanie napojów gazowanych lub spożywanie posiłków w stresie. Zbyt obcisłe ubranie wokół pasa może nasilać problem. Nie każdy reaguje tak samo na spożywane pokarmy i napoje, ale najczęściej wina leży po stronie:
- Pokarmów gazotwórczych, takich jak fasola, brokuły, kapusta, cebula i kalafior, jeśli nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni.
- Napojów gazowanych.
- niektórych cukrów, np. fruktozy w dużej ilości, która przechodzi do jelita grubego w postaci niestrawionej i dlatego wymaga dokładniejszego przetworzenia (uwaga na soki owocowe).
- Przetworów mlecznych – jeśli ich spożywanie wywołuje objawy, możesz cierpieć na nietolerancję laktozy, która polega na niemożności trawienia laktozy, cukru znajdującego się w mleku.
- Ciężkostrawnych węglowodanów.
Cierpisz na wzdęcia? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą złagodzić ich objawy.
Jak pozbyć się uczucia ciężkości i pełności po jedzeniu?
Gdy uczucie ciężkości po jedzeniu nas dopadnie, możemy zastosować kilka sposobów zmniejszających nieprzyjemne objawy.
Możemy wówczas sięgnąć po napary ziołowe, szczególnie z mięty, rumianku, dziurawca, melisy, lukrecji, a także po mocną, nieposłodzoną herbatę lub wodę z imbirem.
Pomocny jest również kminek – możemy żuć jego ziarenka, tak samo jest w przypadku nasion kopru włoskiego.
Więcej o ziołach na jelita >>
Doraźnie można zastosować ciepłe okłady na brzuch. Pamiętajmy również o tym, aby poluzować ubranie i pasek, które przez ucisk mogą nasilić objawy. To, o czym musimy bezwzględnie pamiętać, to o zaprzestaniu jedzenia. Każdy dodatkowy pokarm może zintensyfikować objawy, zatem w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na ich zmniejszeniu.
Pomocne mogą okazać się preparaty na bazie ziół ułatwiające trawienie i wspomagające motorykę układu pokarmowego.
Jeżeli uczuciu pełności w brzuchu towarzyszą gazy, ulgę mogą przynieść leki przeciw wzdęciom (dimetikon, simetikon).
Należy jednak pamiętać, że takie preparaty nie są środkami wspomagającymi odchudzanie i nie powinny być stosowane nadmiernie. W ich przypadku zawsze należy zasięgnąć porady lekarza.
Uczucie ciężkości po jedzeniu – co robić, by tego uniknąć?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych, konkretnie to dieta powinna być lekkostrawna, a posiłku powinny być spożywane powoli i bez stresu; starannie przeżuwajmy każdy kęs, unikając mówienia w trakcie jedzenia.
Zapomnijmy o potrawach smażonych, za to postawmy na te gotowane i duszone.
Posiłki powinny być małe i spożywane o stałych porach, zaleca się 4-5 posiłków dziennie co 2-3 godziny, przy czym śniadanie powinno być spożyte maksymalnie godzinę po obudzeniu, a ostatni posiłek – na 3 godziny przed snem.
Podstawą każdej zdrowej diety jest ograniczenie lub eliminacja tłuszczów zwierzęcych i produktów powodujących wzdęcia (rośliny strączkowe, brokuły, kalafior, kapusta, napoje gazowane, nabiał).
W codziennym menu powinny pojawić się produkty poprawiające stan mikroflory jelitowej (produkty sojowe, warzywa i owoce, produkty zbożowe). Można wspomóc się również ziołami lub preparatami na bazie ziół wspomagającymi trawienie.
Dobroczynne działanie na perystaltykę jelit mają sfermentowane produkty mleczne jak kefiry, maślanki i jogurty naturalne – należy wybierać tylko te naturalne, bezsmakowe i bez dodatku cukru. Stosujmy również przyprawy wspomagające trawienie jak anyż, bazylia, cząber, imbir, kurkuma, majeranek, rozmaryn i tymianek.
Takie objawy jak wzdęcia, gazy i ucisk mogą być wynikiem wprowadzenia do diety produktów bogatych w błonnik jak warzywa i produkty pełnoziarniste.
Mogą one powodować nadmierne wydzielanie gazów, które jest odpowiedzialne za nieprzyjemne uczucie pełności w brzuchu.
Rozwiązaniem jest przyjmowanie większej ilości płynów w postaci wody, zielonej i czerwonej herbaty oraz naparów ziołowych. Powinniśmy pić dwa litry wody niegazowanej dziennie.
Dieta: Dieta na ból żołądka i niestrawność
Ponadto pomocne będzie również włączenie aktywności fizycznej do codziennego trybu dnia – niekoniecznie chodzi o uprawianie ekstremalnych sportów, sam piętnastominutowy spacer może pobudzić przemianę materii i ustabilizować pracę przewodu pokarmowego.
Niestrawność nie mija? Udaj się do lekarza!
Jeżeli domowe sposoby na niestrawność nie przynoszą upragnionej ulgi, a dolegliwości żołądkowe nie ustępują lub pojawiają się regularnie, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ uczucie ciężkości na żołądku może być objawem choroby.
Dokuczliwe bóle i wzdęcia niekoniecznie muszą pojawiać się na skutek przejedzenia.
Jeżeli pojawiają się regularnie i niezależnie od diety, ich przyczyna może leżeć w takich chorobach jak: choroba refluksowa przełyku, rak przełyku, zapalenie przełyku, choroba wrzodowa i dwunastnicy, rak żołądka, choroba wątroby i trzustki.
Jeżeli skarżymy się na częste bóle brzucha, wzdęcia i gazy, powinniśmy zacząć dokładnie obserwować organizm, ponieważ mogą pojawić się dodatkowe objawy jak krwawienia z przewodu pokarmowego czy utrata masy ciała. Każdy dodatkowy objaw, szczególnie ten pojawiający się regularnie, powinien nas zaniepokoić i jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
Nieprawidłowe trawienie
Istnieje różnica między nietolerancjami alergicznymi, a dużą grupą niealergicznych nietolerancji, w których problemem jest brak enzymu. Poza tym istnieją nietolerancje spowodowane niedoborem enzymu w wyniku choroby organicznej, np. niewydolności trzustki 108. Najbardziej powszechną niealergiczną czynnościową nietolerancją, jest nietolerancja laktozy 49. Przytrafia się ona ludziom, którzy mają problem z trawieniem laktozy, czyli cukru w nabiale, z powodu niedoboru enzymu zwanego laktazą w jelicie cienkim.
Aby zrozumieć, co może „pójść nie tak” i spowodować nieprawidłowe trawienie, należy przyjrzeć się zdrowemu trawieniu: proces ten rozkłada jedzenie na komponenty na dwa sposoby.
Mechanicznie, poprzez żucie i perystaltykę narządów, oraz chemicznie i enzymatycznie, za sprawą kwasu żołądkowego i enzymów.
Wówczas różne wartości odżywcze, minerały i witaminy są wchłaniane do krwiobiegu w ściankach jelit, a stąd rozprowadzane są po organizmie.
Wiele narządów jest zaangażowanych w proces trawienia, aby zapewnić, że nasz organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje. Nietolerancja może wynikać przede wszystkim z dwóch czynników:
- Nietolerancja oparta na alergiach pokarmowych 196: Nietolerancja może być rezultatem alergii pokarmowej (na przykład na orzechy, ryby, produkty sojowe). Oprócz problemów żołądkowo-jelitowych, może także wywołać inne reakcje alergiczne – rumieńce, wysypki, skrócony oddech.
- Nietolerancja oparta na braku enzymów: taka nietolerancja zdarza się, gdy niektóre produkty spożywcze nie mogą zostać rozłożone, ponieważ w organizmie nie ma wystarczającej ilości odpowiedzialnych za dane składniki enzymów 65.
Nieprawidłowe trawienie z powodu niewydolności trzustki
Enzymy trzustkowe rozkładają węglowodany, białka i tłuszcze z pokarmu, gdy tylko ten znajdzie się w jelicie cienkim 20. Wytwarzanie lub uwalnianie tych enzymów może być upośledzone z różnych powodów, np. w wyniku przebytej operacji, stanu zapalnego narządu lub innej choroby trzustki 156.
Złe trawienie spowodowane zaburzeniami funkcji żółci 65
Żółć, produkowana w wątrobie i przechowywana w pęcherzyku żółciowym, pełni inną ważną rolę trawienną. Jej funkcją jest rozkładanie i wchłanianie tłuszczy z pożywienia.
W przypadku zakłócenia produkcji lub uwalniania żółci, niektóre tłuszcze są wydalane niestrawione i dochodzi do tzw. stolca tłuszczowego.
Może to być spowodowane na przykład kamieniami żółciowymi, zapaleniem wątroby lub innymi chorobami narządów.
Nieprawidłowe trawienie w jelitach
W jelicie cienkim pokarm jest dalej zmniejszany przez skurcze mięśni i rozkładany za pomocą kolejnych enzymów 20. Niektóre choroby jelit mogą również prowadzić do redukcji tych enzymów, np. zapalenie jelit lub choroba Crohna.
Celiakia jest jedną z chorób, która może przybrać ciężki przebieg jeśli nie zostanie w porę wykryta 107. Oddziałuje przede wszystkim na jelito i jest spowodowana reakcją na gluten – czyli grupę białek występujących w niektórych ziarnach. Ma zarówno cechy alergiczne, jak i autoimmunologiczne.
W tej chorobie pokarmy zawierające gluten powodują zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego, czemu może towarzyszyć uszkodzenie komórek nabłonkowych jelit. W rezultacie wchłanianie składników odżywczych jest osłabione, co może prowadzić do poważnych objawów ich niedoboru.
Objawy i stopień zaawansowania obrazu klinicznego mogą być bardzo różne. Możliwe objawy to między innymi biegunka, wzdęcia, stolec tłuszczowy, utrata apetytu i masy ciała, nudności, zmęczenie. Ta choroba jednakże często pozostaje niewykryta przez długi czas.
Terapia przyczynowa nie jest nadal możliwa, jedynie dożywotnia abstynencja od żywności zawierającej gluten jest w stanie pomóc.
Inne poważne choroby układu pokarmowego mogą – ale nie muszą – być źródłem nieprawidłowego trawienia. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają. Może on z całą pewnością odkryć, co powoduje Twoje dolegliwości. Dopiero po postawieniu diagnozy, środki terapeutyczne mają sens.
Nieprawidłowe trawienie węglowodanów
Węglowodany jak laktoza (cukier w nabiale) i fruktoza (cukier w owocach) są składnikami odżywczymi, które dostarczają najwięcej kalorii w naszej diecie. Ale jeśli nie są prawidłowo trawione w jelicie cienkim, nie cierpimy jedynie z powodu nadwyżki kalorii.
Cukry dochodzą do naszych jelit niestrawione i zostają sfermentowane przez bakterie w jelicie grubym, jak tylko tam dotrą.
Gaz, który jest w tym procesie wytworzony, powoduje intensyfikację czynnościowych problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, gazy i ból brzucha.
Nieprawidłowe trawienie laktozy 108 lub fruktozy 99 może również być objawem innych chorób, takich jak wspomniana już niewydolność trzustki, choroba Crohna lub celiakia, a także wynikiem interwencji chirurgicznej lub po prostu starzenia się.
Niektórzy ludzie rodzą się z niedoborem laktazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru w nabiale), ale dość często to naturalny proces starzenia się zmniejsza skuteczność tego enzymu.
Można temu przeciwdziałać, spożywając preparaty z laktazą lub modyfikując dietę i zmniejszając spożycie laktozy.
Brak wystarczającej ilości enzymów, które wspierają trawienie fruktozy – czyli sacharazy i maltazy – może również być odpowiedzialny za występowanie objawów niestrawności – z tym, że często nie jest to spowodowane zmniejszeniem aktywności enzymu, ale raczej nadmiernym spożyciem fruktozy w pierwszej kolejności 107. Ludzkie jelita mogą przetwarzać jedynie ograniczoną ilość tych cukrów, zanim zaczną fermentować w okrężnicy. Podobnie jak w przypadku niestrawności laktozy, także tu dostępne są suplementy zwalczające objawy.
Zakres objawów nietolerancji i / lub złego wchłaniania jest zróżnicowany.
Może obejmować:
- nudności – czasami nawet wymioty
- wzdęcia
- skurcze brzucha
- ból brzucha
- biegunka i / lub zaparcia
- gazy
- tzw. tłuszczowy stolec (obszerny stolec w kolorze gliny o nieprzyjemnym zapachu)
Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję, poobserwuj przez chwilę swoje ciało – najlepiej stosując odpowiednią dietę i prowadząc dziennik objawów. Następnie zgłoś się do lekarza – przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i, jeśli to konieczne, zastosuje różne procedury diagnostyczne, aby wykluczyć inne przyczyny.
W przypadku podejrzenia nietolerancji, istnieje wiele sprawdzonych testów, na przykład:
- Test oddechowy (np. jeśli podejrzewana jest nietolerancja laktozy 108 lub fruktozy 97)
- Badanie krwi (gdy domniemana jest celiakia 196 lub nietolerancja histaminy)
- Badania moczu i kału
Podejście terapeutyczne jest tak zróżnicowane, jak przyczyny. Jeśli u podstaw leży choroba organiczna, pierwszym celem leczenia będzie poradzenie sobie z nią. Objawy zazwyczaj także wówczas ulegają poprawie.
Generalnie dieta pomaga przy czynnościowych nietolerancjach pokarmowych. Unikaj żywności, której nie trawisz poprawnie lub, która wywołuje u Ciebie alergię.
Istnieją diety umiarkowane, w których czynniki wyzwalające reakcję są jedynie redukowane (np. w przypadku nabytej nietolerancji fruktozy 107) ale również surowe diety, które wymagają całkowitego wyeliminowania produktu drażniącego.
Czasem możliwa jest suplementacja enzymu z zewnątrz, tak jest np. w przypadku nietolerancji laktozy 108.
Jeśli niestrawność, alergia lub inna choroba jako przyczyna Twoich objawów zostaną wykluczone przez lekarza, może to oznaczać, że cierpisz na zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, takie jak zespół drażliwego jelita lub niestrawność czynnościowa.
W takim przypadku zastosowanie leczniczych ziół może przywrócić równowagę w funkcjonowaniu mięśni w przewodzie pokarmowym i uspokoić podrażnione nerwy żołądka 110, 130, 132, 162, 163.
Wielu cierpiących używa leku Iberogast®, doustnego płynu, który zawiera dziewięć idealnie dobranych ziół 5, 45, 98, 105 i pomógł już ponad 80 milionom ludzi na całym świecie w walce z problemami takimi, jak ból brzucha, nudności lub wzdęcia 23, 28, 45, 114, 115, 149, 187 .
Jaka jest funkcja jelita cienkiego, grubego i jelitowej flory bakteryjnej? Dowiedz się wszystkiego o jelitach i ich działaniu już teraz!
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie.
Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami 5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.
Wszystko o Iberogast®
Ziołowe krople Iberogast działają na różne odcinki układu pokarmowego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149 łagodzą objawy problemów trawiennych i są dobrze tolerowane 23, 28, 114, 115, 139, 149, 187.
Dowiedz się więcej
Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Iberogast®.
Dowiedz się więcej
Połączenie 9 ziół leczniczych5, 45, 98, 105 użytych w leku Iberogast® zostało przebadane i opracowane w późnych latach 50 XX wieku.
Dowiedz się więcej
Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Bole żołądka – zmora każdego człowieka?
Ból żołądka
Każdy z nas nieraz doświadczył bólu żołądka. Określany on bywa również jako “ściskanie w dołku”, ucisk w dołku, gniecenie lub kolka. Często towarzyszy mu zgaga, nadkwaśność, wzdęcia, odbijania, uczucie ciężkości lub kamienia (szczególnie po jedzeniu), niestrawność.
Skąd ten ból żołądka?
Żołądek nie zawsze boli tak samo. Niektórzy skarżą się na ból kłujący, piekący, skurczowy, czy ściskający. Ból bywa ostry lub tępy, przewlekły lub taki, który trwa tylko chwilę. Może mieć charakter nawracający i pojawiać się zawsze w podobnych okolicznościach, np.
wtedy gdy jesteśmy głodni, lub wręcz przeciwnie – tylko po jedzeniu. W wielu przypadkach nie jest związany z dysfunkcją żołądka samego w sobie, lecz ma podłoże emocjonalne i wiąże się ze stresem, pośpiesznym trybem życia, nadmiernym napięciem nerwowym.
Żołądek daje znać o sobie w różnych sytuacjach.
Jeśli ból pojawia się regularnie i przez dłuższy okres czasu, należy skonsultować się ze specjalistą w celu wykonania dokładnej diagnostyki i wykluczenia (lub potwierdzenia) ewentualnych schorzeń, których ból żołądka może być tylko objawem.
Jakie są przyczyny bólu żołądka?
Przyczyny bólu żołądka są różne. Do najbardziej powszechnych należą:
- przejedzenie – gdy ból jest efektem rozciągania się ścianek żołądka w wyniku przyjęcia zbyt dużej ilości pokarmów.
- podrażnienie błony śluzowej żołądka – wynikające najczęściej z błędów dietetycznych, jak np. spożycie zbyt dużej ilości alkoholu, ostrych przypraw, wypicie kawy na czczo, czy nadmierne spożywanie pokarmów ciężkostrawnych lub tłustych, z którymi nasz układ trawienny przestaje sobie radzić.
- stres – zbyt silne napięcie nerwowe często powoduje ściskanie w żołądku, czego efektem może być następnie ból brzucha. Przedłużające się sytuacje stresowe i napięcie emocjonalne może z czasem skutkować przewlekłymi schorzeniami żołądka (nerwica żołądka, owrzodzenie śluzówki żołądka). Ból spowodowany stresem jest zazwyczaj określany przez chorego jako “ściskanie w dołku”. Zazwyczaj nie ma nic wspólnego z dietą i pojawia się niezależnie od spożytego posiłku, mogą mu towarzyszyć wzdęcia, zgaga i/lub biegunka. Stres może także powodować nadmierną utratę wagi, ponieważ pozbawia nas apetytu. Niekiedy dolegliwości pokarmowe wynikające z nadmiernego napięcia nerwowego są spowodowane niezdrowym trybem życia, prowadzonym przez osoby żyjące w ciągłym stresie i pośpiechu – wówczas istotnie ból żołądka może być efektem błędów dietetycznych, pożywiania się w pośpiechu, spożywania zbyt dużej ilości śmieciowego jedzenia, picia nadmiernej ilości kawy i alkoholu, nieregularnych posiłków itp.
- stany zapalne błony śluzowej żołądka – mogą być wywołane infekcją bakteryjną, zatruciem pokarmowym, spożyciem pokarmu zawierającego toksyny bakterii, ale również nadmiernym stosowaniem niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy bywają efektem chorób o charakterze autoimmunologicznym. W przypadku ostrego zapalenia żołądka ból pojawia nagle, z towarzyszącym silnym uciskiem pod mostkiem oraz nudnościami, wymiotami i możliwą biegunką. Przewlekłe zapalenie śluzówki żołądka zwykle przebiega bezobjawowo i świadczyć o nim mogą niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, utrata apetytu, odczucie pełności po posiłkach, trudności w trawieniu pokarmów tłustych i ciężkostrawnych oraz nasilenie dolegliwości po spożyciu alkoholu.
- choroba wrzodowa żołądka – typowy dla tego schorzenia ból żołądka ma charakter piekący lub palący i często towarzyszy mu ssanie w żołądku. Czasem obecne są takie objawy dyspeptyczne, jak: zgaga, odbijania, nudności lub wymioty, niekiedy chory odczuwa skurcze żołądka. Choroba wrzodowa może dotyczyć żołądka lub dwunastnicy. Wrzody żołądka charakteryzują się nasileniem bólu po jedzeniu. Zwykle pojawia się on od pół godziny do godziny po posiłku. Nasilają go potrawy ostro przyprawione, tłuste i kwaśne. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy ból daje znać o sobie na czczo, od razu po przebudzeniu się, a łagodnieje około 3 godziny po spożyciu posiłku. Chorzy skarżą się także na ssący ból, dokuczający im w nocy, określany powszechnie jako ból głodowy. Aby go złagodzić, należy wówczas zjeść cokolwiek lub wypić trochę mleka. Mleko, które ma odczyn zasadowy, będzie neutralizowało kwaśny odczyn w żołądku i złagodzi dolegliwości bólowe. Choroba wrzodowa jest o tyle groźna, że może dojść tu do powikłania w postaci perforacji ściany żołądka, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Więcej na temat choroby wrzodowej żoładka znajdziesz tu: kliknij
- refluks przełyku – objawem tej choroby jest silny ból żołądka z uczuciem gniecenia i ściskania, czemu towarzyszy z reguły zgaga, odbijania po jedzeniu, silne pieczenie w przełyku i w okolicach żołądka, ból za mostkiem oraz niekiedy chrypka. Okresowo dochodzi do cofania się treści żołądkowej z żołądka do przełyku, a nawet zwracania pokarmów. W związku z tą skłonnością objawy nasilają się zazwyczaj w pozycji leżącej oraz podczas schylania się.
- zapalenie trzustki – w przebiegu tego schorzenia ból żołądka ma charakter piekący, przeszywający, promieniujący do kręgosłupa, w związku z czym chory określa go jako opasujący i obejmujący również plecy (trzustka jest umiejscowiona mniej więcej pomiędzy żołądkiem, a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa). Zazwyczaj jest intensywny, może trwać nawet przez wiele godzin. Ból trzustki zazwyczaj pojawia się około pół godziny po spożytym posiłku lub niezależnie od posiłku, może nasilać się również po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu.
Jakie są objawy towarzyszące bólowi żołądka?
Bólowi żołądka towarzyszą czasem objawy dodatkowe, jak mdłości, wymioty, biegunka, ból głowy, a nawet gorączka. W zależności od prezentowanych zestawów objawów, możemy przypuszczać jaki jest zasadniczy powód, dla którego boli nas żołądek.
Z reguły są to epizodyczne przypadki, związane z niewłaściwą dietą, przejedzeniem, nadużyciem alkoholu, zatruciem pokarmowym bądź niestrawnością.
Jeśli jednak bóle nawracają lub powtarzają się systematycznie w podobnych okolicznościach, są wówczas wyraźnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem i odpowiedniego rozpoznania.
Czy naturalne sposoby leczenia bólu żołądka mogą być skuteczne?
Z reguły jednak potrafimy sobie poradzić z naszym żołądkiem za pomocą naturalnych, łatwo dostępnych, domowych sposobów.
W przypadku dolegliwości żołądkowych wskazane jest picie ciepłych naparów ziołowych z rumianku, mięty, dziurawca, nasion kopru włoskiego lub kminku. Rumianek złagodzi stan zapalny, mięta i dziurawiec ułatwi trawienie, koper i kminek działają rozkurczowo.
W stanach zapalnych śluzówki żołądka bardzo przydaje się również napar z siemienia lnianego, które działa łagodząco, powlekająco i przeciwzapalnie.
Bóle żołądka a dieta
Wskazane są również odpowiednie zalecenia dietetyczne, ograniczenie podaży jedzenia i spożywanie posiłków lekkostrawnych. Nie należy jeść w pośpiechu, zjadać dużych ilości na jeden raz oraz spożywać obfitego posiłku przed snem.
Zalecane jest dokładne przeżuwanie pokarmów; pamiętajmy, że proces trawienia rozpoczyna się już jamie ustnej, w której znajdują się enzymy trawienne obecne w ślinie.
W przypadku dolegliwości żołądkowych na tle stresowym korzystnie zadziałają roślinne leki uspokajające oraz zmiana stylu życia.
Jakie leki homeopatyczne możemy stosować przy bólach żołądka?
Niezwykle przydatne w zaburzeniach żołądkowych są leki homeopatyczne. W zależności od rodzaju objawów, można je dopasować dla każdego pacjenta, cierpiącego z powodu bólu żołądka na różnym tle.
Do najczęściej stosowanych należą: – NUX VOMICA- gdy, gdy dominującym objawem są silne bóle brzucha o charakterze skurczowym, którym mogą towarzyszyć nudności i wzdęcia, zgaga, niestrawność, a niekiedy również biegunka i wymioty. Dolegliwości nasilają się po jedzeniu, a łagodnieją po oddaniu stolca.
Nux vomica jest również sprawdzonym środkiem na skutki przejedzenia się, a zwłaszcza spożycia nadmiernej ilości potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawionych, kawy oraz alkoholu. Jest wskazany przy takich symptomach jak: uczucie ciężkości po jedzeniu, odczucie ?kamienia w żołądku?, senność po posiłku, zaparcia, czy szeroko pojęte dolegliwości dyspeptyczne.
Nux vomica jest ważnym lekiem dla osób, które ? ze względu na swój tryb życia ? są wyjątkowo predysponowane do wystąpienia różnych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.
Są to osoby zapracowane, zestresowane, nadużywające używek, kawy i alkoholu, lubiące ostrą i tłustą kuchnię, prowadzące głównie siedzący tryb życia, odżywiające się nieregularnie, nierzadko przyjmujące leki o działaniu uspokajającym lub preparaty stymulujące ośrodkowy układ nerwowy. Osoby te są przemęczone intelektualnie, mogą cierpieć na bezsenność, pracoholizm, ogólną nadpobudliwość nerwową i związaną z tym skłonność do rozmaitych zaburzeń pokarmowych.
- Kalium bichromicum – przydatny w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, gdy owrzodzenia mają regularne brzegi i wyglądają jakby były ?odciśnięte monetą? w błonie śluzowej. Występuje też zgaga i pieczenie w żołądku, promieniujące w kierunku kręgosłupa, a bóle żołądka pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu posiłku.
- Cuprum metallicum – wskazany szczególnie w ostrych bólach żołądkowych i jelitowych o charakterze skurczowym. Spastyczne bóle zmniejszają się nieco pod wpływem wypicia zimnej wody. Lek ten może być przydatny w przypadku choroby wrzodowej żołądka oraz takich syndromów jak: obfity ślinotok o metalicznym posmaku, nudności i wymioty z kurczowymi bólami, przeszywającymi aż do pleców, a także obfite biegunki o ostrym przebiegu z przeszywającymi bólami brzucha.
- Colocynthis – lek polecany w bólach spastycznych nadbrzusza, pojawiających się w przebiegu np. zapalenia błony śluzowej żołądka lub choroby wrzodowej. Bóle te mają z reguły charakter napadowy, są gwałtowne, skurczowe i trudne do zniesienia. Charakterystyczną cechą tych dolegliwości jest złagodzenie bólu pod wpływem ucisku (zgięcie ciała wpół lub przyciągnięcie kolan do brzucha) oraz pod wpływem ciepła, np. po przyłożeniu gorącego termoforu.
Więcej na temat doboru odpowiedniego leku do konkretnego rodzaju bólu żołądka przeczytasz tu: kliknij!
24. Marzec, 2021
Komentarze: 0
Katar, zwany również ostrym nieżytem nosa, jest bardzo popularną dolegliwością, nękającą nas szczególnie podczas jesieni, zimy i przedwiośnia. Jest nieodłącznym towarzyszem jesiennych chłodów i zimowych mrozów oraz nagłych zmian pogody, które narażają nas na wychłodzenie, przemarznięcie i przewianie.
14. Styczeń, 2021
przez Agnieszka Malicka ze Studia Sensitive
Komentarze: 0
Możliwości jakie obecnie daje technologia pozwalają skutecznie dbać o wygląd naszej skóry.W gabinetach kosmetycznych dostępnych jest wiele metod, które mogą być wykorzystywane jako zabiegi upiększające i poprawiające kondycje skóry. Zabiegi niegdyś popularne tylko u pań dzisiaj wykonują także panowie. Dbanie o siebie jest w modzie i dobrze!
30. Grudzień, 2020
Komentarze: 1
Kaszel to jedna z głównych dolegliwości nie tylko okresu jesienno-zimowego. Bywa, że pojawia się niezależnie od pory roku. Najczęściej jest objawem przeziębienia, zapalenia dróg oddechowych, grypy albo różnego typu infekcji, lecz jego przyczyny mogą być także innego rodzaju.
05. Grudzień, 2020
Komentarze: 0
VIROSTOP spray z ekstraktem z czystka kreteńskiego – ochronna tarcza przed koronawirusem
24. Wrzesień, 2020
Komentarze: 0
24. Wrzesień, 2020
Komentarze: 0
24. Wrzesień, 2020
Komentarze: 0
24. Wrzesień, 2020
Komentarze: 0