Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Magdalena Więch

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Patrycja Nawojowska

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Natalia Gregorowicz

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Lena Helman

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Natalia Suchocka

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Sandra Nowicka

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Patrycja Nawojowska

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Zuzanna Pujanek

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Justyna Mazur

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Ewa Wojciechowska

Przemysław Ćwik

Magdalena Bury

Ewa Wojciechowska

Przemysław Ćwik

Marta Dragan

Ewa Wojciechowska

Monika Wysocka

Małgorzata Kujda

Ewa Wojciechowska

Marta Figas

Małgorzata Germak

Patrycja Fijałkowska

Joanna Germak

Zuzanna Kowalewska

Brzydki zapach z ust świadczy o chorobach – nie wolno lekceważyć

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza? Brzydki zapach z ust nie dodaje urody. Zdj. ilustracyjne Fot. pixabay.com

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach może być z powodu próchnicy, chorób dziąseł, zakażenia drożdżakowego jamy ustnej, a nawet kamienia nazębnego, ponieważ kamień powstaje z utwardzonej płytki bakteryjnej, która buduje się na zębach po każdym posiłku.

Brzydki zapach może też być efektem źle dobranej protezy. Za tę specyficzną woń najczęściej odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, które produkują lotne związki siarki, w tym m.in.

siarkowodór, który przypomina zapach zgniłych jaj oraz merkaptan metylu – zapach zgniłej kapusty. Do produktów metabolizmu bakterii należą również kwas masłowy – zapach zjełczałego masła i putrescyna o zapachu gnijącego mięsa.

Dlatego, jeżeli takie zapachy powstają w jamie ustnej należy skontrolować stan zębów i jamy ustnej u stomatologa.

Jeśli zęby i dziąsła są zdrowe, a nieprzyjemny zapach wciąż powraca, wtedy przyczyną „smoczego oddechu” mogą być migdałki. Gdy migdałki są powiększone i rozpulchnione, to tworzą się w nich nisze, w których zalegają i rozkładają się resztki pokarmu. Może się w nich gromadzić również wydzielina spływająca z chorych zatok i nosa. Taki problem rozwiąże laryngolog.

Zaburzenia w wydzielaniu śliny mogą towarzyszyć stresowi, zmianom hormonalnym związanym z miesiączką, oddychaniu przez usta, przyjmowaniu niektórych leków, odwodnieniu, gorączce. Zbyt mała ilość śliny powoduje, że bakterie są zbyt słabo wypłukiwane z migdałków, gardła i całej jamy ustnej, więc dlatego pojawia się brzydki zapach.

Mogą to też być problemy z nerkami. O tej chorobie świadczy wydobywający się z ust zapach amoniaku. Może on również wskazywać na tzw. mocznicę, gdy we krwi gromadzi się zbyt dużo mocznika, którego nerki nie są w stanie w całości wydalić. Przy przewlekłej niewydolności nerek zauważalny jest tzw. mocznicowy zapach z ust, co jest następstwem rozpadu mocznika do amoniaku w ślinie.

Zapach przypominający kał może wskazywać na problemy z układem trawiennym i zaburzenia perystaltyki jelit, np. refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia i niedrożność jelit. Przy tych niedomaganiach kał dłużej zalega w jelitach. Często towarzyszą temu objawy takie jak zgaga czy bóle brzucha. Źródłem nieprzyjemnego oddechu może być także zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Mdła stęchła woń o słodkawej nucie w oddechu może świadczyć o skrajnej niewydolności wątroby, jak np. marskości wątroby.

Zapach przypominający owoce – tzw. ketonowy oddech – świadczy na zaawansowaną, niekontrolowaną cukrzycę, a konkretniej na jej groźne powikłanie. Wówczas intensywny zapach acetonu, który jest wyczuwalny z ust przypomina słodką, owocową woń jabłek.

Kwaśny zapach zapowiada astmę. O mukowiscydozie przypomina woń kwaśnego mleka, to świadczy o nietolerancji laktozy.

Na podst. Onet/Medonet

Zapach acetonu z ust – jakie mogą być przyczyny, co oznacza?

Zapach z ust mówi sporo o twoim zdrowiu. Sprawdź!

Wśród winowajców są nie tylko papierosy i dieta bogata w czosnek, cebulę lub ostre przyprawy. W ok. 90 proc. przypadków nieświeży oddech, zwany także halitozą, pochodzi z jamy ustnej, migdałków oraz gardła.

Za tę specyficzną woń najczęściej odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, które w wyniku rozkładu białek produkują lotne związki siarki (VSC): siarkowodór (przypomina zapach zgniłych jaj), merkaptan metylu (zapach zgniłej kapusty) oraz siarczek dimetylu (zapach siarki i czosnku, zbliżony do aromatu duriana).

Do produktów metabolizmu bakterii, których woń może przeniknąć do wydychanego powietrza należą również związki takie jak skatol (zapach fekaliów), kwas izowalerianowy (przypominający zapach sera), kwas masłowy (zapach zjełczałego masła), propionowy, kadaweryna (tzw. trupi jad) i putrescyna (zapach gnijącego mięsa).

Gdy nie dbamy o higienę jamy ustnej, te wątpliwej urody związki zapachowe przedostają się na pierwszy plan powodując problem halitozy (stężenie związków siarki w wydychanym powietrzu możemy ocenić podczas badania tzw. halimetrem). Dlatego, jeśli doskwiera nam problem nieprzyjemnego zapachu z ust, w pierwszej kolejności powinniśmy skontrolować zdrowie jamy ustnej u stomatologa oraz zadbać o dobre nawyki higieniczne.

Nieświeży oddech jest bez szans. Pożegnaj halitozę

– Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, dokładnie i ze wszystkich stron.

W szczelinach międzyzębowych często gromadzą się resztki pożywienia, które również mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, więc zawsze oczyszczajmy je za pomocą nitki dentystycznej oraz używajmy płukanki antybakteryjnej bez dodatku alkoholu.

Czyszczenie języka z nalotów, szczególnie tylnej jego części, gdzie lubią gromadzić się bakterie, również jest niezbędne. Język szorujemy regularnie za pomocą specjalnego skrobaka lub szczoteczki z odpowiednią końcówką – mówi dr Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie.

Namnażaniu bakterii powodujących nieświeży oddech sprzyjają również suchość w jamie ustnej, źle dopasowane protezy dentystyczne lub nieszczelne wypełnienia w zębach.

Nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszy metaliczny posmak w jamie ustnej może świadczyć o stanach zapalnych dziąseł i paradontozie. – Przy schorzeniach przyzębia dochodzi do powstania tzw.

kieszeni dziąsłowych, w których może gromadzić się pożywienie. Zaleganie resztek w kieszeniach, a następnie ich gnicie sprzyja namnażaniu bakterii i przykrej woni z ust.

Jeśli chcemy uniknąć takich problemów, warto kontrolować kamień nazębny i leczyć schorzenia dziąseł u dentysty – wyjaśnia ekspert.

Inne przyczyny nieświeżego oddechu to m.in. infekcje drożdżakowate jamy ustnej, próchnica lub zgorzel zęba.

Jeśli jednak podczas przeglądu stomatologicznego, lekarz nie stwierdza nieprawidłowości, to prawdopodobnie problem ma inne podłoże. Zmiany hormonalne np. przed menstruacją, niektóre leki (np.

na nadciśnienie lub przeciwhistaminowe), a nawet oddychanie przez usta, mogą powodować suchość w jamie ustnej, a przez to powodować problem halitozy.

Zagrażają ludzkości? Niebezpieczne wirusy i bakterie

Po zapachu możesz rozpoznać chorobę

Gastrolog lub laryngolog, zamiast dentysty? To bardzo prawdopodobne. Z badań wynika, że 5-10 proc. przyczyn nieświeżego zapachu z ust ma swoje źródło poza jamą ustną. Specyficzny zapach z ust może być oznaką problemów zdrowotnych, które wymagają leczenia kierunkowego u specjalisty.

You might be interested:  Hipertermia – przyczyny, objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Nieprzyjemny zapach z ust może wskazywać na laryngologiczne problemy m.in. ropne zapalenie migdałków i obecność tzw. kamieni migdałkowych, infekcje zatok przynosowych oraz polipy w nosie.

Dolegliwości te sprzyjają gromadzeniu się drobnoustrojów, ciał obcych i metabolitów powodujących nieświeży oddech. Zapach gnicia może wskazywać na infekcje dróg oddechowych np.

zapalenie oskrzeli, a także ropień płuca, gruźlicę, rozedmę płuc czy zapalenie płuc.

Zapach owoców (lub tzw. ketonowy oddech) może wskazywać na zaawansowaną, niekontrolowaną cukrzycę, a dokładnie jej groźne powikłanie tzw. kwasicę ketonową (intensywny zapach acetonu, który jest wówczas wyczuwalny przypomina słodką, owocową woń jabłek).

Zapach owoców, orzechów lub acetonu nie zawsze oznacza chorobę. Może być również wynikiem diety niskowęglowodanowej (np. dieta ketogeniczna lub dieta Atkinsa), w trakcie której organizm wytwarza związki chemiczne – ketony.

Intensywny rybi zapach jest charakterystycznym objawem trimetyloaminurii (zespół odoru rybnego), rzadkiego zaburzenia metabolicznego o podłożu genetycznym. W organizmie chorych odnotowuje się podwyższone stężenie związku zwanego trimetyloaminą, co powoduje, że w moczu, pocie oraz oddechu wyczuwalny jest odór gnijącej ryby.

Zapach amoniaku może wskazywać na choroby nerek i ich następstwa, szczególnie mocznicę, ponieważ wówczas we krwi gromadzi się zbyt dużo mocznika, którego nerki nie są w stanie w całości wydalić. Przy przewlekłej niewydolności nerek zauważalny jest tzw. mocznicowy zapach z ust, co jest następstwem rozpadu mocznika do amoniaku w ślinie.

Kwaśny zapach z ust może sygnalizować astmę lub mukowiscydozę. Woń kwaśnego mleka może również zdemaskować nietolerancję laktozy.

Nieprzyjemny zapach z ust (tzw. foetor hepaticus – odór wątrobowy) może być symptomem chorej wątroby. Skrajna niewydolność wątroby (np. marskość wątroby) prowadząca do tzw.

śpiączki wątrobowej często sygnalizowana jest przez stęchłą woń o słodkawej nucie w oddechu. Jest to wywołane siarczkiem dimetylu. Zapach jest charakterystyczny i mdlący, niektórym kojarzy się z zapachem zwłok czy zgniłych jaj.

Jest to tak częsty objaw, że nieświeży oddech może być potencjalnym narzędziem diagnostycznym do wykrywania problemów z wątrobą.

Zapach przypominający kał może wskazywać na problemy z układem trawiennym i zaburzenia perystaltyki jelit, np.

refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia i niedrożność jelit (wówczas kał dłużej zalega w jelitach).

Często towarzyszą temu objawy takie jak zgaga czy bóle brzucha. Źródłem nieprzyjemnego oddechu może być także zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Może prowadzić do utraty zębów: zapalenia przyzębia. OBJAWY

Jeśli mimo wzorowego dbania o zęby, nasz wstydliwy problem nie znika, to warto brać różne scenariusze pod uwagę i obserwować swój organizm. Nieprzyjemny zapach z ust może być nawet objawem nowotworów np. języka, krtani, płuc czy żołądka.

– Nie zawsze słaba higiena jamy ustnej czy zepsuty ząb są winne, wtedy doradzamy pacjentowi, aby wykonał dodatkowe badania i skierował się do lekarza ogólnego. Utrzymujący się problem nieświeżego oddechu, na dodatek o charakterystycznej woni, może wskazywać na poważne schorzenia ogólnoustrojowe, nierzadko zagrażające nawet życiu – ostrzega stomatolog.

Hialitoza – o jakich chorobach świadczy nieprzyjemny zapach z ust

Bywa objawem wielu schorzeń – nie tylko tych o podłożu stomatologicznym. Ocenia się, że problem hialitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, dotyczy prawie połowy populacji dorosłych Polaków.

autor: dr n. med. Leszek Marek Krześniakspecjalista chorób wewnętrznych

Hialitoza znana była już w czasach antycznych. Przed wiekami wytrawni lekarze już na podstawie samych zapachów dobywających się z ust potrafili stawiać diagnozy lub też zapachy te ukierunkowywały ich poczynania diagnostyczne.

Szczególnie dużą wagę przywiązywali do nich starożytni lekarze chińscy. Według Talmudu nieprzyjemny zapach z ust uprawniał małżonków do rozwodu. Zaś wyznawcy Islamu z hialitozą nie byli wpuszczani do meczetów, aby nie obrażali Boga.

Współczesna nauka w normalnym ludzkim oddechu wyodrębnia około 400 lotnych substancji organicznych.

Chociaż w jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, to za nieprzyjemny oddech odpowiadają tylko dwie substancje, a mianowicie: siarkowodór i metanotiol, które są produkowane przez zaledwie cztery gatunki bakterii: Veillonella alcalescens, Fusobacterium nucleatum, Bacterioides malaninogenicus i Klebsiella pneumoniae.

Choć niektórzy ludzie sami odczuwają nieprzyjemny zapach wydobywający się z ich ust, większość osób cierpiących z tego powodu dowiaduje się o swoim problemie dopiero z otoczenia. Zazwyczaj nie odbierają nieprzyjemnej woni jako przykrej, bądź też w ogóle tego faktu nie odnotowują.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust:

 • zmiany zapalne na śluzówkach jamy ustnej i zmiany okołozębowe, paradontoza, nasilona próchnica zębów, gdy nagromadzone bakterie wytwarzają toksyny i gazy o nieprzyjemnym zapachu;
 • zaniedbania higieniczne, niemycie zębów lub rozkładające się resztki pokarmowe, które znajdują się w dziurawych zębach, pod protezami, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów wydzielających gazy o nieprzyjemnym zapachu;
 • obecność drożdżaków na śluzówkach jamy ustnej z towarzyszącym białym nalotem na języku, czasem także aftami i zajadami;
 • angina, ropne zmiany na migdałkach lub czopy ropne w kryptach, bakteryjne zapalenie gardła, zatok obocznych nosa;
 • refluks żołądko-jelitowy, kiedy kwaśna treść żołądkowa wraca do przełyku i jamy ustnej, tu charakterystyczne jest pojawianie się kwaśnego zapachu bezpośrednio po odbijaniu się;
 • gorzki zapach zdarza się u ludzi po przebytej resekcji pęcherzyka żółciowego i cierpiących na żółciowy nieżyt żołądka, kiedy obfita treść żółciowa cofa się z dwunastnicy do żołądka, a następnie jest zarzucana do przełyku i jamy ustnej, nierzadko do takich sytuacji dochodzi także w czasie snu;
 • zapach acetonu z ust wyczuwa się u chorych z niewyrównaną cukrzycą, u niektórych osób zapach ten może być objawem zaawansowanej, a nie rozpoznanej jeszcze cukrzycy;
 • zapach acetonu z ust pojawia się także u osób, które intensywnie odchudzają się przy pomocy diety bezwęglowodanowej;
 • zapach amoniaku wyczuwa się u osób z ciężkimi chorobami wątroby;
 • nieprzyjemny zapach z ust występuje u osób z chorobami nerek, takimi jak mocznica, czyli kiedy we krwi nagromadzi się nadmierna ilość mocznika, którego chore nerki nie są w stanie wydalić;
 • nieprzyjemne zapachy z ust występują u osób z dysbakteriozą jelitową, kiedy najczęściej dochodzi do kolonizacji jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego szczepami drożdżaków Candida albicans na miejsce pałeczek kwasu mlekowego, które w przewodzie pokarmowym hamują rozwój drożdżaków, stany zapalne na śluzówkach jamy ustnej, pleśniawki są także przyczyną nieprzyjemnych zapachów;
 • także spożywanie niektórych pokarmów roślinnych, jak cebula, czosnek, w których zawarte są organiczne związki siarki wydzielające się przez skórę i błony śluzowe są przykrymi i trudnymi do wytrzymania przez otoczenie zapachami;
 • u osób palących papierosy i u nadużywających alkoholu znacznie częściej występują nieprzyjemne zapachy z ust niż u niepalących i stroniących od nadmiernych ilości napojów wyskokowych;
 • u osób, u których w żołądku doszło do zakażenia bakterią Helicobacter pylori, w powietrzu wydychanym stwierdza się znaczne ilości związków siarki i merkaptanu metylowego, co również jest powodem nieprzyjemnych zapachów z ust;
 • genetycznie uwarunkowane zaburzenia metaboliczne charakteryzujące się brakiem enzymu rozkładającego trimetylaminę są przyczyną tzw. „zespołu rybiego zapachu” wydobywającego się z ust, a także z moczu i potu.
You might be interested:  Objaw chvostka – co oznacza, przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzycę można wykryć zaglądając do ust? | Serwis Zdrowie

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Rys. Krzysztof ‘Rosa’ Rosiecki

Dentyści w Polsce mają pełne ręce roboty. Nie tylko leczą pacjentów z próchnicą czy paradontozą, ale coraz częściej pełnią też rolę lekarzy pierwszego kontaktu wykrywając inne choroby, np. cukrzycę. Nie zdziwmy się zatem, gdy od dentysty wrócimy ze skierowaniem na badanie poziomu glukozy we krwi.

– Cukrzyca daje dość charakterystyczny obraz w jamie ustnej. Niektóre objawy, np. suchość w ustach, pieczenie, kandydoza (drożdżyca) jamy ustnej, stany zapalne i infekcje dziąseł, krwawienia z nich czy trudno leczące się rany w ustach, a nawet zaburzenia smaku, mogą wskazywać na wahania poziomu glukozy we krwi.

U dzieci typowe jest przedwczesne wyrzynanie się zębów stałych. Specyficznym objawem zaawansowanej cukrzycy, a dokładnie jej powikłania, tzw. kwasicy ketonowej, jest również utrzymujący się nieświeży oddech – informuje lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Specjalistka podkreśla, że przy tego rodzaju nieświeżym oddechu wyczuwalny jest silny zapach acetonu, który przypomina słodką, owocową woń, a kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dla pacjenta.

Na tym jednak nie koniec.

– Cukrzyca sprawia, że wiele schorzeń jamy ustnej ma zaostrzony przebieg, a ich leczenie jest o wiele trudniejsze i dłuższe.

Dlatego pacjent z cukrzycą wymaga innego podejścia podczas zabiegów stomatologicznych. Trudniej goją się np.

rany po zabiegach stomatologicznych, rośnie także ryzyko infekcji, bo wysoki poziom cukru obniża odporność i uniemożliwia białym krwinkom zwalczanie bakterii – mówi ekspertka.

Co więcej, u pacjentów z cukrzycą, infekcje dziąseł osłabiają zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru we krwi i upośledzają działanie insuliny.

Dlatego, widząc typowe dla cukrzycy objawy w jamie ustnej, dentyści coraz częściej reagują.

– Jeśli pacjent sygnalizuje, że dba o higienę, a mimo to zmiany chorobowe szybko postępują, a do tego w rodzinie pojawia się cukrzyca, to takiego pacjenta wysyłamy na badania krwi. Zwłaszcza jeśli dawno nie wykonywał badań kontrolnych, ma nadwagę i jest po 50-tce – mówi Monika Stachowicz, alarmując, że tego typu przypadków jest coraz więcej.

Szacuje się, że w Polsce ponad 6 proc. kobiet ma cukrzycę typu 1 lub 2. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi ponad 5 proc. Niestety spora część chorych o tym nie wie.

vik, zdrowie.pap.pl 

Kotu śmierdzi z pyszczka – jakie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust kota są wszelkiego rodzaju choroby zębów i dziąseł. Z kamieniem nazębnym na czele. Tak, przypadłość dotyka również naszych pupili.

Kamień na zębach to zmineralizowana mieszanka substancji zawartych w ślinie i pochodzących z pokarmu, w tych związków mineralnych, takich jak wapń i fosfor.

Niestety taka mineralna płytka na zębach stanowi doskonałą pożywkę dla licznych bakterii.

Rozrastający się kamień na zębach bardzo łatwo może prowadzić do rozwoju zapalenia dziąseł u kota, a nawet ropni wokół korzenia zęba. W takiej sytuacji naszemu kotu śmierdzi z pyska, a nie po prostu brzydko pachnie. Pamiętajmy jednak, iż tak zaawansowane schorzenie nie powstaje z dnia na dzień.

Pogorszenie się zapachu kociego oddechu pojawić się może również w przypadku innych infekcji bakteryjnych, na przykład przy bakteryjnym zapaleniu gardła. Bezpośrednim źródłem brzydkiego zapachu są bowiem produkty przemiany materii wytwarzane przez rozwijające się drobnoustroje.

Kamień nazębny i zakażenia bakteryjne są jednak względnie niewielkim problem. Źródłem nieprzyjemnego zapachu z kociego pyszczka mogą być bowiem znacznie poważniejsze choroby, jak chociażby nowotwory jamy ustnej – rak płaskonabłonkowy i włókniakomięsak, które na szczęście nie występują zbyt często – bądź limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej.

Nieprzyjemna woń towarzyszy ponadto niektórym chorobom narządów wewnętrznych. Między innymi sugeruje zaburzenia pracy wątroby lub nerek.

Brzydki zapach jest tu skutkiem gromadzenia się we krwi toksycznych produktów przemiany materii – w pierwszym przypadku amoniaku, w drugim mocznika – które wraz z krwią docierają do błon śluzowych jamy ustnej, po czym przenikają do powietrza wydychanego przez zwierzę.

Z kolei wyraźna woń acetonu dobywająca się z pyszczka naszego pupila świadczy o kwasicy ketonowej, będącej objawem rozwijającej się cukrzycy.

Z innych groźny  chorób, które objawiają się zmianą zapachu kociego oddechu wymienić powinniśmy jeszcze koci katar.

To  wirusowa choroba atakująca przede wszystkim młode i bardzo młode osobniki, o której świadczą również zapalenia spojówek i górnych dróg oddechowych.

Zapalenie dziąseł, skutkujące przykrą wonią pojawia się ponadto przy schorzeniach osłabiających system odpornościowy: białaczce kociej oraz nabytym niedoborze odporności.

Oczywiście nieprzyjemny zapach z ust kota może być także skutkiem niewłaściwej diety. Dochodzi wówczas do zalegania treści pokarmowej i jego fermentowania w jelitach.

You might be interested:  Gruźlica skóry – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętajmy, że koty mają bardzo krótki przewód pokarmowy dostosowany do trawienia i wchłaniania pokarmu pochodzenia zwierzęcego, a nie marchewek i ziemniaków.

Przyczyną problemów z trawieniem u naszych bywa nawet mleko, choć w powszechnym odczuciu to jest ona bardzo zdrowe.

Co zrobić, gdy kotu śmierdzi z pyska?

Jak z powyższego wynika, nieświeży oddech u kota ma swoje źródło przede wszystkim w różnorodnych problemach zdrowotnych.

Gdy zatem naszemu kotu śmierdzi z pyska, pierwszym co powinniśmy zrobić, to udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Tam lekarz specjalista potwierdził lub wykluczył ewentualne choroby, zaczynając o sprawdzenie stanu uzębienia naszego pupila. I gdy zajdzie taka potrzeba, podejmie odpowiednie leczenie czy usunie kamień nazębny.

Wspólnie z lekarzem weterynarii możemy przeanalizować ponadto dietę naszego pupila. Być może nadszedł czas na jej zmianę. Pamiętajmy jednak, że najdroższa karma nie musi być najlepszą.

W sklepach znajdziemy wiele gotowych pokarmów, które relatywnie nie kosztują drogo, a są naprawdę dobrej jakości.

Jak to określić? Ze zrozumieniem przeczytać skład karmy, ponieważ to właśnie on świadczy o wartości produktu, a nie cena, ani tym bardziej zapewnienia producenta.

Gdy kotu śmierdzi z pyska doraźnie możemy również zaaplikować mu jeden z dostępnych na rynku suplementów diety, który zawiera chlorofil. Ten pozyskiwany z roślin, alg i sinic związek jest doskonałym remedium na nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka. Musimy mieć tylko świadomość, iż jest to środek leczący objawy, a nie chorobę!

Nie powinniśmy też spocząć na laurach, gdy uda nam się pozbyć źródła problemu.  Ten bowiem, szczególnie w postaci kamienia i schorzeń przyzębia szybko może powrócić.

Profilaktyka jamy ustnej u kotów polega przede wszystkim na podawaniu odpowiedniej karmy. Pamiętajmy przy tym, że kot musi gryźć, a nie tylko łykać – gryzienie powoduje mechaniczne ścieranie gromadzącego się na zębach osadu.

Jeśli podajemy pupilowi suchą karmę, możemy wybrać produkt typu „dental”, który został opracowany, by ograniczać osadzanie się kamienia nazębnego.

Ważne są również okresowe kontrole stanu zdrowia naszego pupila i czyszczenie zębów w razie konieczności.

Niepokojący zapach moczu. Uważaj, to może być objaw poważnej choroby

Nagła zmiana zapachu moczu może, ale nie musi, być objawem chorobowym. W wielu sytuacjach okazuje się, że za zmianę zapachu moczu odpowiada nasza dieta lub stosowanie leków i suplementów. Zmianę zapachu moczu obserwuje się po spożyciu dużej ilości szparagów, czosnku, cebuli, niektórych przypraw oraz np. preparatów z witaminami z grupy B.

Zapach i kolor moczu – o jakich dolegliwościach zdrowotnych mogą świadczyć?

Świeży mocz zdrowego człowieka nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i zwykle ma barwę od słomkowej do bursztynowej; powinien być przejrzysty i klarowny.

Warto wiedzieć, że zmiana koloru i zapachu moczu może mieć związek także z działaniem hormonów oraz odwodnieniem, które powoduje jego zagęszczenie i dość charakterystyczny intensywny, ale nie wyjątkowo nieprzyjemny zapach.

Czasami dochodzi do chwilowej zmiany zabarwienia moczu na różową – jeżeli spożywaliśmy większe ilości buraków lub soku z tych warzyw, to najprawdopodobniej różowy mocz jest tego efektem.

Jeżeli w czasie oddawania moczu nie tylko wyraźnie wyczuwamy inną niż zwykle woń, ale także pojawiają się dolegliwości bólowe w podbrzuszu, parcie na pęcherz lub pieczenie cewki moczowej, to znak, że mamy do czynienia z infekcją dróg moczowych. W szczególności stany zapalne pęcherza dotyczą kobiet, które są narażone na łatwe przenikanie chorobotwórczych drobnoustrojów do układu moczowego z powodu dość specyficznej budowy anatomicznej.

Ostry zapach moczu – pierwszy objaw odwodnienia

Coraz więcej osób cierpi na przewlekłe odwodnienie organizmu, które spowodowane jest piciem zbyt małej ilości wody. W takim przypadku mocz szybko zmienia barwę na ciemnożółtą lub wręcz brązowawą, co można zaobserwować np.

podczas pierwszej, porannej wizyty w toalecie. W przypadku odwodnienia mocz wydziela też intensywniejszą woń.

Problem ustępuje, gdy zadbamy o prawidłowe nawadnianie organizmu, które pozwala także uniknąć nawracających infekcji dróg moczowych i kamicy nerkowej.

Rybi zapach moczu – objaw rzadkiej choroby metabolicznej

Rybi zapach może zacząć wydzielać np. pobrana próbka moczu, którą na dłuższy czas pozostawmy w wysokiej temperaturze i wówczas jest on efektem działania bakterii.

Dlatego właśnie należy zwracać uwagę na prawidłowe pobieranie moczu oraz jego odpowiednie przechowywanie przed oddaniem do badania – próbka powinna dotrzeć do laboratorium w jak najkrótszym czasie i nie może być narażona na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury.

Innym powodem pojawienia się rybiego zapachu moczu jest tzw. zespół odoru rybiego, który pojawia się w przypadku rzadkich zaburzeń metabolicznych. Wówczas rybi zapach moczu obserwowany jest po spożyciu ryb i powodują go niedobory enzymu niezbędnego do rozłożenia trimetyloaminy.

Mocz o zapachu zepsutego mięsa – objaw zakażeń bakteryjnych układu moczowego

Zapach zepsutego mięsa, który wyczuwalny jest podczas oddawania moczu, świadczy o zakażeniach bakteryjnych w obrębie dróg moczowych lub układu rozrodczego.

Często towarzyszy mu złe samopoczucie, bóle podbrzusza oraz krzyża, gorączka, objawy grypopodobne oraz swędzenie i pieczenie pochwy; objawy te wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.

Zakażenia bakteryjne mogą objawiać się także wyczuwalną wonią amoniaku podczas oddawania moczu.

Mocz może także wydzielać zapach, który przypomina woń świeżych drożdży. Wówczas mamy najczęściej do czynienia z zakażeniami grzybiczymi, które są szczególnie częste u kobiet.

Zapach moczu a cukrzyca

Pierwsze objawy cukrzycy nie zawsze są charakterystyczne. Jednym z nich jest zmiana zapachu z ust i zmiana zapachu moczu na wyraźnie owocowy oraz kojarzony z wonią acetonu lub alkoholu. Mocz o zapachu acetonu świadczy o poważnym stanie chorobowym, jakim jest kwasica ketonowa.

Podsumowując, każda zmiana zapachu moczu lub jego zabarwienia powinna wzbudzić naszą czujność.

Jeżeli przebiega bez innych objawów i szybko mija, to zwykle spowodowana jest stosowaną dietą, jednak warto zawsze skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn zaobserwowanych zmian.

Wykonanie badania moczu jest nie tylko sposobem na wykrycie wielu schorzeń, które często rozwijają się bezobjawowo, ale także pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu. W przypadku, gdy zmiana zapachu i koloru moczu dotyczy niemowląt lub dzieci, trzeba zawsze skonsultować się z lekarzem!

Czytaj także:Dieta cytrynowa – detoks, który sprzyja odchudzaniu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *