Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Aby dobrze zrozumieć profilaktykę, a także – jeśli jest to konieczne – leczenie zapalenia krtani, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak działa sam narząd i jakie przyczyny wywołują jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Krtań znajduje się w górnej części odcinka układu oddechowego. Najprościej mówiąc, odpowiada za wydawanie dźwięków.

Jej nieprawidłowe działanie możemy zatem bardzo szybko rozpoznać po utracie głosu, chrypce, trudnościach z głośnym mówieniem. Zachorowania na zapalenie krtani najczęściej wzrasta w sezonie jesienno- zimowym.

Znacznie większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u palaczy i alergików, których śluzówka i aparat rzęskowy są samoczynnie niszczone.

Zapalenie nie zawsze przebiega w ten sam sposób i nie zawsze trwa tyle samo czasu. Może mieć charakter ostry i wówczas trwa krócej, ale objawy są znacznie intensywniejsze, oraz przewlekły, gdy utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Przy słabszej odmianie zapalenia bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś nam dolega.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Bardzo często zapalenie krtani jest wywołane zwykłą infekcją wirusową, jednak nie zawsze. Przyczyną mogą być też inne, trudniejsze do wyeliminowania czynniki:

 • infekcja wirusowa,
 • nadkażenie bakteryjne
 • intensywne, nagłe nadwyrężanie głosu ? schorzenie aktorów, lektorów, dziennikarzy, nauczycieli, wokalistów.

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to m.in.:

 • przewlekłe stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych (przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie gardła
 • refluks żołądkowo- krtaniowy i – gardłowy,
 • palenie papierosów (palenie czynne i bierne)
 • alergia
 • zanieczyszczenie powietrza
 • częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie oparów chemicznych,
 • długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych i innych leków wysuszających błonę śluzową krtani.

Uwaga! Przewlekłe zapalenie krtani może towarzyszyć innym chorobom internistycznym (niewydolność serca, choroby płuc i oskrzeli, GERD i in.) lub może być wynikiem powikłań po przeziębieniu lub zapaleniu oskrzeli. Częściej dotyczy osób, które borykają się z niedoleczonym zapaleniem zatok.

Przy przewlekłym zapaleniu krtani dochodzi do powikłań, które trudniej jest wyleczyć w szybkim tempie. Zwykle objawy utrzymują się dłużej, bo nawet ponad 3 tygodnie.

Osoba cierpiąca na schorzenie prawdopodobnie była narażona przez długi czas na wdychanie oparów, dymu lub innych szkodzących substancji chemicznych.

Przewlekłe zapalenie może być także wywołane chorobą refluksową przełyku lub zapaleniem zatok.

Jak odróżnić zapalenie gardła od zapalenia krtani?

Wirus, który wywołuje najpierw ostry nieżyt nosa, a potem gardła, przenosi się dalej. Dlatego zapalenie krtani bardzo często jest mylone z zapaleniem gardła. Jedno i drugie może objawiać się występowaniem chrypki i bólem gardła, a także drapaniem i trudnościami w przełykaniu.

Przy zapaleniu krtani dochodzą jednak problemy wydawaniem głosu a niekiedy z oddychaniem. Aby mieć pewność co do tego, co nam dolega, najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza. Ważne: każda chrypka, która ma charakter przewlekający (tzn. trwa dłużej niż 3 tygodnie), wymaga bezwzględnie konsultacji laryngologa.

Celem wizyty jest wykluczenie innych niż zapalne przyczyny chrypki (np. obrzęki, polipy, brodawczaki lub nowotwory).

Objawy zapalenia krtani

Najczęstszymi objawami ostrego zapalenia krtani są: chrypka, utrata głosu, kaszel, niekiedy występujące z gorączka. Z czasem, gdy dojdzie do zapalenia bakteryjnego, może pojawić się ropna wydzielina.

 Jeśli podrażnienie ma podłoże alergiczne, to do chrypki mogą dołączyć zmiana barwy głosu i zaburzenia oddychania.

Przy przewlekłym zapaleniu krtani chrypce mogą towarzyszyć: drapanie w gardle, pieczenie, zanikanie głosu, chrząkanie i in.

Gdy choroba trwa długo a objawy nasilają się, to występuje duże prawdopodobieństwo obecności obrzęków błony śluzowej lub polipów w krtani. Niestety, zdarzają się także nowotwory tego narządu. Możliwość zachorowania wzrasta szczególnie u mężczyzn powyżej 55 roku życia, głównie u palaczy oraz nadużywających wysokoprocentowego alkoholu.

Objawami nowotworu krtani może być przewlekła chrypka, stopniowa zmiana barwy głosu, częste odchrząkiwanie, w znacznym stopniu zaawansowania może pojawić się ból podczas połykania lub promieniujący do ucha, krew w wykrztuszanej wydzielinie oraz duszność.  Tych przypadkach powiększone węzły chłonne, mogą świadczyć o przerzutach nowotworowych.

Jak zdiagnozować i leczyć zapalenie krtani?

W prawidłowym leczeniu tego schorzenia kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie. Często wystarcza standardowy wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne.

Doświadczony lekarz z pewnością zapyta nas o dolegliwości towarzyszące oraz o czynniki drażniące takie jak: spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz rodzaj wykonywanego zawodu. Jeśli nastąpi podejrzenie o powikłania, skieruje nas na dalsze konsultacje.

Specjalistyczne badanie krtani przeprowadza się przy pomocy fiberoskopii (cienką “rurkę” z kamerą wprowadza się pacjentowi przez nos do tylnej części gardła i dalej do krtani, badanie zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale nie jest to konieczne).

Można wówczas dobrze ocenić budowę krtani oraz ruch fałdów (strun) głosowych podczas mówienia. Jeśli to konieczne to, zleca się pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także tomografię komputerową.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli zapalenie krtani ma charakter ostry, czyli najczęściej wirusowy, to w leczeniu stosuje się leczenie farmakologiczne, łagodzące nieprzyjemne objawy. Antybiotyki podaje się jedynie wtedy, gdy dojdzie do nad każenia bakteryjnego.

Leczenie kortykosteroidami wdrażamy, jeśli obserwujemy zaburzenia oddychania w wyniku znacznego obrzęku błony śluzowej.

Czasem decydujemy się na takie leczenie przy bezgłosie u osób pracujących głosem i przy uporczywym kaszlu, niereagującym na leczenie przeciwkaszlowe.

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym w krtani, to poza leczeniem objawowym powinniśmy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ czynników drażniących. Łączy się to ze zmianą stylu życia oraz prawidłowym leczeniem chorób innych narządów mogących być przyczyną zapalenia krtani.

W domowej profilaktyce warto zadbać o odpowiedni stan powietrza. Powinniśmy oddychać wilgotnym, czystym powietrzem, ale również unikać zbyt głośnego i intensywnego mówienia. Rzucić palenie i unikać przebywania w dymie tytoniowym. Należy też zadbać o prawidłowy tor oddychania przez nos, który jest naszym naturalnym filtrem, nawilżaczem i ogrzewaczem powietrza.

Przy ostrej infekcji kataralnej, dopuszczalne jest krótkotrwałe zastosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa (krople do nosa nie dłużej niż 3-5 dni). Jeśli oddychamy przez usta (np.

podczas przeziębienia), mamy uczucie suchości w gardle, warto dbać o to, by systematycznie nawilżać błonę śluzową gardła, pijąc dużo wody i stosując nawilżające! tabletki do ssania z dodatkiem tymianku, prawoślazu czy wyciągu z porostu islandzkiego.

W przypadku zapalenia gardła, zasadne jest nawilżanie równolegle ze stosowaniem preparatów ściągających i przeciwzapalnych (tzn. dostępnych bez recepty tabletek na gardło z chlorcheksydyną, miodem, cytryna, szałwią oraz płukania gardła wodą z dodatkiem soli lub szałwią, co również ma podobne działanie).

W trakcie zapalenia krtani, bardzo ważny jest reżym głosowy, czyli konieczne jest unikanie mówienia. Jeśli jednak musimy się porozumieć głosem to powinniśmy starać się mówić pełnym, choć ochrypłym głosem, a unikać szeptania. Ciche mówienie zdecydowanie bardziej obciąża krtań.

Warto zrezygnować też ze spożywania ostrych potraw, które częściej wywołują zgagę i podrażniają krtań, a zamiast tego jeść dużo warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych.

Nie wskazane ponadto jest przebywanie w miejscach, w których mogą występować nagłe zmiany temperatury lub drażniąca klimatyzacja.

Ostre wirusowe zapalenie krtani jest chorobą zakaźna, jak każde przeziębienie, dlatego powinno się na czas leczenia pozostać w domu, tym bardziej jeśli warunki środowiskowe w pracy są niesprzyjające leczeniu lub jeśli praca wiąże się z używaniem głosu.

Zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie krtani u dziecka powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. U małych pacjentów przebiega bowiem w zupełnie inny sposób niż u dorosłych, dlatego leczenie bardzo często kończy się hospitalizacją. U dzieci krtań jest ułożona nieco wyżej, a pod śluzówką jest dużo luźnej tkanki łącznej która łatwo ulega znacznemu obrzękowi, co powoduje wystąpienia u dziecka duszności, zagrażającej życiu. Jeśli zatem zauważymy, że dziecko jest niespokojne i ma podwyższoną temperaturę, ma suchy szczekający kaszel, dusi się, wydaje charakterystyczny świst, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub jeśli objawy szybko ulegają nasileniu- wezwać karetkę. Specjalista potwierdzi prawdopodobnie zapalenie krtani, najczęściej podgłośniowe.

Najczęściej jest to choroba wirusowa lub o podłożu alergologicznym, aczkolwiek może być także konsekwencją niewyleczonego przeziębienia.

Przy jej leczeniu ważne jest, by pacjent był stale nawadniany i przebywał w wilgotnym pomieszczeniu, dodatkowo stale wietrzonym (zimne powietrze może chociaż chwilowo złagodzić zaburzenia oddychania).

You might be interested:  Melatoninopauza – przyczyny, objawy, leczenie niedoboru melatoniny w menopauzie

Dziecku podaje się preparaty przeciwzapalne, środki mukolityczne oraz inhalacje z soli fizjologicznej, glikokortykosteroidów, a w cięższych przypadkach również z adenaliny.

Z kolei przy ostrym zapaleniu nagłośni ? innej odmianie zapalenia krtani u dzieci o tle bakteryjnym? występuje niedrożność dróg oddechowych i konieczność natychmiastowej hospitalizacji.

Objawami będą: mocny ból gardła, problemy z połykaniem, duszność, ślinotok, świst, mokry kaszel i temperatura, która raz spada, raz wzrasta. Jest to dolegliwość, która zwykle występuje u dzieci pomiędzy 2. a 7. rokiem życia. Chorego należy niezwłocznie hospitalizować.

Pamiętajmy o tym, że przy jakiejkolwiek odmianie zapalenia krtani u dzieci domowe metody są tylko uzupełnieniem leczenia specjalistycznego prowadzonego w oddziale szpitalnym.

Podczas hospitalizacji dziecko jest regularnie nawadniane, poddane antybiotykoterapii, na ogół wymaga drenażu szybko tworzącego się ropnia nagłośni w znieczuleniu ogólnym.

Niejednokrotnie zapaleniu krtani u dzieci może towarzyszyć zapalenie tchawicy i oskrzeli z tworzeniem się ?błon zapalnych? w ich świetle, wymagających w wykonywania bronchoskopii, mającej na celu oczyszczenie i udrażnianie dróg oddechowych.

Jak zapobiec zapaleniu krtani u dziecka?

 • Należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywają dzieci. Szczególnie w okresie sezonu grzewczego.
 • Nie powinno się palić papierosów przy dziecku, a także przebywać z nim w miejscu, w którym może być narażone na wdychanie dymu papierosowego.
 • Jeśli to możliwe, warto wyeliminować z jego otoczenia czynniki drażniące, jak opary, kurz, drażniące substancje, niestety czasem także sierść.
 • Warto zainwestować w inhalator, który po podłączeniu do prądu będzie tworzył mgiełkę w pokoju dziecka.
 • Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola lub żłobka, należy dbać o to, żeby unikało kontaktu z chorymi dziećmi. Czyli zwracać uwagę innym rodzicom, by nie przyprowadzali chorych dzieci.
 • Jeśli dziecko ma podejrzenie przerostu migdałka gardłowego, należy to zdiagnozować i w razie konieczności leczyć

dr Zuzanna Gronkiewicz

Zapalenie krtani – rodzaje, przyczyny i objawy. Jak leczy się zapalenie krtani?

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego, którego częstym objawem jest utrata głosu. Zapalenie krtani może mieć przebieg krótki i intensywny lub przewlekły. Co powoduje zapalenie krtani i jak wygląda leczenie?

Zapalenie krtani – najważniejsze informacje

Zgodnie z definicją, zapalenie krtani oznacza stan zapalny górnego odcinka oddechowego, który służy do wydawania dźwięków.

Położenie krtani pomiędzy gardłem a tchawicą sprawia, że choroba ta rzadko występuje samodzielnie – bardzo często wynika ona z wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła.

Zapalenie krtani może prowadzić do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji – ostrych zaburzeń oddychania. Powikłania choroby stanowią szczególne zagrożenie dla noworodków i małych dzieci, u których krtań jest nieco inaczej położona i ma inną budowę anatomiczną.

Ze względu na przebieg choroby, wyróżniamy dwa rodzaje zapalenia krtani: ostre i przewlekłe. Zapalenie krtani możemy też podzielić, biorąc pod uwagę lokalizację stanu zapalnego. W tym przypadku wymieniamy:

 • zapalenie nagłośni,
 • zapalenie głośni, czyli fałdów głosowych,
 • podgłośniowe zapalenie krtani.

W zależności od przebiegu i lokalizacji choroby, zapalenie krtani może mieć różne przyczyny.

Rodzaj zapalenia krtani Przyczyny
Ostre zapalenie krtani
 • Ostre podgłośniowe zapalenie krtani
  najczęściej jest spowodowane przez infekcję wirusową, natomiast zapalenie
  nagłośni – przez bakterie. Inne możliwe przyczyny to:
 • ·        
  nagłe
  oziębienie krtani, na przykład poprzez spożycie zimnego napoju,
 • ·        
  przebywanie
  w suchych, zakurzonych pomieszczeniach,
 • ·        
  nadwyrężanie
  głosu.
Przewlekłe zapalenie krtani
 1. Przewlekłe zapalenie krtani, czyli
  trwające dłużej niż trzy tygodnie, często jest spowodowane przez długotrwałe
  narażenie na wpływ czynników drażniących. Najczęstsze przyczyny przewlekłego
  zapalenia krtani to:
 2. ·        
  długotrwała
  ekspozycja na działanie dymu tytoniowego,
 3. ·        
  przewlekłe
  schorzenia układu oddechowego,
 4. ·        
  utrzymujący
  się, nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy,
 5. ·        
  przebywanie
  w pomieszczeniach klimatyzowanych i z suchym powietrzem,
 6. ·        
  regularny
  nadmierny wysiłek głosowy i praca głosem.

Zwiększoną zachorowalność na zapalenie krtani obserwuje się przede wszystkim na początku oraz pod koniec roku. Wtedy pogoda ulega pogorszeniu, a sytuacji nie poprawia ogrzewane, suche powietrze w domach, mieszkaniach i biurach, które sprzyja rozwojowi choroby.

Zapalenie krtani – największe czynniki ryzyka

Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na zapalenie krtani.

Wśród nich wymieniamy między innymi infekcje układu oddechowego, w tym przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok, w wyniku których może dojść do wystąpienia choroby. Czynnikiem ryzyka jest także nadwyrężanie głosu.

Z tego powodu zapalenie krtani często dotyczy nauczycieli, przedszkolanek, dziennikarzy, sprzedawców czy wokalistów, którzy mówią dużo lub podniesionym głosem, krzyczą i śpiewają.

Choroba może być również efektem ekspozycji krtani na działanie substancji drażniących – kwasu żołądkowego, dymu papierosowego, alkoholu czy substancji chemicznych. Na zapalenie krtani częściej zapadają też alergicy, u których uszkodzona jest śluzówka dróg oddechowych oraz aparat rzęskowy, mający je oczyszczać.

Zapalenie krtani – objawy

Do najczęściej występujących objawów ostrego zapalenia krtani zalicza się:

 • kaszel – suchy, szczekający, duszący, pojawiający się w godzinach nocnych i wybudzający ze snu;
 • świst słyszalny podczas oddychania, który wydobywa się z krtani;
 • przyspieszenie oddechu;
 • utrata głosu lub duże trudności z mówieniem;
 • ból gardła;
 • uczucie drapania lub łaskotania w gardle;
 • stan podgorączkowy lub gorączka;
 • osłabienie, uczucie zmęczenia.

Symptomy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani zazwyczaj pojawiają się drugiego lub trzeciego dnia wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie nagłośni rozwija się bardzo szybko i daje objawy niemal natychmiast.

Przewlekłe zapalenie krtani daje nieco inne objawy. Wśród nich wymieniamy:

 • chrypa,
 • kaszel,
 • szybkie męczenie się głosu,
 • drapanie w gardle.

W przypadku ostrego zapalenia krtani leczenie zwykle polega na oszczędzaniu głosu, nawilżaniu strun głosowych oraz przyjmowaniu leków dostępnych w aptece bez recepty, poleconych przez lekarza lub farmaceutę.

Najczęściej są to preparaty o właściwościach przeciwzapalnych, aerozol na ból gardła, pastylki do ssania na gardło, syrop hamujący kaszel na noc oraz syrop rozrzedzający wydzielinę na dzień. Jeżeli przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna, wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Z kolei przy przewlekłym zapaleniu krtani, zalecane jest przede wszystkim wyeliminowanie czynnika drażniącego.

Podczas leczenia zapalenia krtani należy dużo czasu przeznaczyć na wypoczynek. Chory powinien leżeć w łóżku, a temperatura w pokoju powinna wynosić około 20°C.

Pomieszczenie trzeba regularnie wietrzyć i stale nawilżać – w tym celu można wykorzystać nawilżacze powietrza lub kłaść grube, mokre ręczniki na kaloryferze. W trakcie leczenia trzeba oszczędzać głos i mówić tylko szeptem.

Nie wolno palić papierosów ani stosować ostrych przypraw, które mogą powodować podrażnienie krtani.

Zapalenie krtani – domowe sposoby. Czy warto je stosować?

Domowe sposoby nie powinny zastępować farmakologicznego leczenia zapalenia krtani, ale mogą je wspomóc. Jednym z nich są inhalacje przy użyciu gorącej wody z łyżką soli lub olejku eterycznego – eukaliptusowego czy rozmarynowego.

Odpowiednią stymulację układu odpornościowego zapewni natomiast miód – nie powinien być jednak podgrzewany powyżej 60°C. Możemy także sięgnąć po surowce zielarskie – na przykład kleik z nasion lnu będzie wspierać regenerację błony śluzowej gardła, a napar z siemienia lnianego zmniejszy kaszel.

Dla złagodzenia bólu krtani warto również smarować szyję kamforą i owijać ciepłym szalikiem.

Zapalenie krtani jest stanem zapalnym górnego odcinka układu oddechowego. Najczęściej przejawia się kaszlem, utratą głosu lub kłopotami z mówieniem, bólem gardła i osłabieniem. Choć lżejsza postać choroby zwykle nie jest powodem do niepokoju, przy dolegliwościach utrzymujących się powyżej dwóch tygodni lub w przypadku zaostrzenia istniejących symptomów, należy skonsultować się z lekarzem.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano: 2019-01-17

Krtań jest częścią układu oddechowego i znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą. Jej podstawową funkcją jest produkcja dźwięku (fonacja) oraz ochrona dolnych dróg oddechowych przed przedostawaniem się ciał obcych, poprzez gwałtowne domykanie się. Krtań jest również niezbędna do połykania lub kaszlu.

Stan zapalny tego odcinka dróg oddechowych nazywany jest zapaleniem krtani. Powoduje on obrzęk i może prowadzić do zmian głosu, takich jak jego utrata lub chrypka.

Dotyka on obu płci, w każdym wieku i jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem wpływającym na krtań i głos. Zazwyczaj występuje podczas epidemii sezonowych infekcji wirusowych, tj. późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną.

Zapalenie krtani może być krótkotrwałe (ostre) lub długotrwałe (przewlekłe). Większość przypadków tego schorzenia wywoływana jest przez czasową infekcję wirusową. 

U osób dorosłych nie jest ono groźne. Inaczej jest u małych dzieci, o czym w dalszej części artykułu. Ostre zapalenie krtani zwykle pojawia się szybko, a symptomy ustępują samoistnie w ciągu od 7 do 14 dni. W przeciwieństwie do powyższego, stan przewlekły rozwija się wolniej i utrzymuje się ponad 3 tygodnie.

You might be interested:  Zgryz otwarty – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie otwartego zgryzu

Zapalenie krtani u dorosłych i dzieci jest często związane z innymi infekcjami górnych dróg oddechowych, takimi jak przeziębienie, grypa lub zapalenie oskrzeli. Objawy obejmują:

 • Chrypkę;
 • Problemy z mówieniem lub utratę głosu;
 • Ból gardła;
 • Ból okolicy krtani podczas mówienia lub połykania;
 • Suchość w gardle;
 • Suchy, nieustępujący kaszel;
 • Uczucie przeszkody tzw. „guli” w gardle;
 • Niską gorączkę;
 • Obrzęk węzłów chłonnych w szyi;
 • Zmęczenie.

Symptomy te pojawiają się nagle i często nasilają się w ciągu kolejnych 2 – 3 dni. W niektórych przypadkach ostre zapalenie krtani, spowodowane infekcją, może rozprzestrzenić się na inne części dróg oddechowych.

Opisywana choroba – zapalenie krtani – może być bardzo groźna u dzieci, a takze noworodków. Może ona bardzo zmniejszyć i tak już małe drogi oddechowe i prowadzić do problemów z oddychaniem. Głównymi objawami są “szczekający kaszel” (tzw.

świst krtaniowy), chrypka i nagła duszność, dlatego też w przypadku pojawienia się powyższych dolegliwości konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Ostre i przewlekłe formy zapalenia krtani zazwyczaj wynikają z różnych czynników. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia krtani są wirusowe, rzadziej bakteryjne, infekcje górnych dróg oddechowych, a także nadużywanie głosu. Również u małych dzieci przyczyną omawianej dolegliwości są najczęściej infekcje wirusowe, niekiedy schorzenie ma podłoże alergiczne.

Przewlekłe zapalenie krtani u dorosłych zazwyczaj spowodowane jest:

 • Nadużywaniem głosu – nadmierne używanie głosu jest powszechne w niektórych zawodach, na przykład w nauczaniu. Śpiewanie lub krzyczenie może spowodować obrzęk strun głosowych i zapalenie krtani;
 • Polipami fałdów głosowych;
 • Paleniem;
 • Zgagą (refluksem żołądkowo-przełykowym);
 • Starzeniem się – w miarę starzenia się, struny głosowe mogą tracić napięcie;
 • Alergiami;
 • Zaburzeniami równowagi elektrolitowej – czasami może to powodować osłabienie mięśni, zwłaszcza w przypadku niskiego poziomu potasu;
 • Zaburzeniami endokrynologicznymi – szczególnie niedoczynnością tarczycy;
 • Stałą ekspozycją na pył lub inne czynniki drażniące w powietrzu;
 • Oddychaniem przez usta;
 • Nadużywaniem alkoholu;
 • Stosowaniem wziewnych leków steroidowych, takich jak inhalatory do astmy;
 • Zmianami przednowotworowymi.

Szacuje się, że u do 21 procent ludzi, w pewnym momencie ich życia, rozwinie się przewlekłe zapalenie krtani. 

Zapalenie krtani u dorosłych na ogół nie jest poważnym stanem i często ustępuje bez leczenia. Kuracja zwykle polega na odpowiednim odpoczynku i nawadnianiu.

Ponieważ najczęściej ostre zapalenie krtani jest wirusowe, zwykle nie zaleca się przyjmowania antybiotyków. Natomiast, mogą one zostać przepisane przez lekarza w przypadkach, gdy zapalenie zostało spowodowane przez zakażenie bakteryjne.

Przy omawianej dolegliwości najważniejszy jest odpoczynek, który oznacza ograniczenie korzystania z krtani: należy unikać śpiewania i mówienia, niewskazany jest nawet szept.

Jednak gdy nie ma poprawy po 2 tygodniach, występuje kaszel z krwią, gorączka powyżej 39° C lub problemy z oddychaniem, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zastanawiasz się co na zapalenie krtani sprawdzi się najlepiej?

Leczenie zapalenia krtani nastepuje poprzez całkowity odpoczynek głosowy, inhalacje parowe i unikanie substancji drażniących, takich jak dym papierosowy i alkohol. Należy pamiętać, że leczenie nie zadziała, dopóki nie zostanie usunięta podstawowa przyczyna.

Przykładowo, jeśli zapalenie jest spowodowane chorobą refluksową, terapia antyrefluksowa może również leczyć objawy zapalenia krtani. Niekiedy kuracja może wymagać zmiany stylu życia.

Na przykład, jeśli śpiew jest uważany za przyczynę zapalenia, pacjent może być zmuszony do zmiany metody śpiewu. Osoba może potrzebować zabiegu chirurgicznego w przypadkach, gdy struny głosowe zostały poważnie uszkodzone np. w wyniku wzrostu polipa.

Choć ostre zapaleni krtani u dorosłych przeważnie nie jest groźne, może być bardzo poważne w przypadku dzieci.

 • Ma problemy z oddychaniem lub podczas wdechu wydobywa się głośny, wysoki odgłos oddechu (świst);
 • Ma gorączkę powyżej 39,4° C;
 • Ma problemy z połykaniem lub ślini się bardziej niż zwykle.

Powyższe objawy mogą wskazywać na krup, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Choroba ta może być zwykle leczona w domu, jednak przy ciężkim przebiegu zalecana jest pomoc medyczna. Przywoływane symptomy mogą również świadczyć o, wywoływanym przez bakterie, zapaleniu nagłośni. Wskutek zakażenia, dochodzi do znacznego obrzęku, który może zablokować wlot do krtani i powodować duszenie się dziecka. Ta dość rzadka choroba, rozwija się błyskawicznie i zagraża życiu, dlatego też ważna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Poznaj także inne choroby krtani oraz sposoby ich leczenia.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie krtani, z łacińskiego „larynx”, to dolegliwość, która może być następstwem infekcji bakteryjnej, wirusowej, jak i wiązać się z alergią. Objawia się m.in. uporczywym drapaniem w gardle, ale mogą mu również towarzyszyć inne objawy. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak leczyć zapalenie krtani?

Zapalenie krtani – przyczyny

Zapalenie krtani przeważnie objawia się czasowym problemem z wydawaniem dźwięków, ale jeśli nie będziesz leczyć tej dolegliwości, to możliwa jest nawet całkowita utrata głosu.

Krtań to jeden z narządów w ludzkim organizmie o najbardziej skomplikowanej budowie. To dzięki krtani możemy się porozumiewać za pomocą mowy. Jest ona zlokalizowana pomiędzy gardłem a tchawicą.

Krtań posiadają również zwierzęta, ale jej funkcje są odmienne w zależności od gatunku. U dorosłego człowieka narząd ten ma długość od 5 do 6 cm.

Szkielet krtani składa się z chrząstek: tarczowatej, nagłośnieniowej, pierścieniowatej, nalewkowatej, różkowatej i klinowatej.

Jakie są przyczyny zapalenia krtani? Tych jest wiele. Jednak zdecydowanie najczęściej powodem jest infekcja wirusowa, rzadziej infekcja bakteryjna. Dolegliwość może również wynikać z:

 • częstych infekcji zatok,
 • nadużywania głosu,
 • nagłego oziębienia krtani,
 • nadużywania alkoholu,
 • zaburzeń hormonalnych,
 • przewlekłych schorzeń układu oddechowego,
 • częstego kontaktu z chemikaliami,
 • refluksu żołądka.

Na zapalenie krtani zachorować mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak zdecydowanie częściej dolegliwość ta dotyka najmłodszych, którzy nie mają jeszcze dostatecznie wykształconego układu odpornościowego. Najczęściej do zapalenia krtani dochodzi jesienią i zimą, w okresie obniżonej odporności.

Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia krtani:

 • Ostre – wynika najczęściej z infekcji górnych dróg oddechowych, pojawia się nagle, a jego objawy mogą utrzymywać się do 3 tygodni.
 • Przewlekłe – może dojść do niego na skutek długotrwałego stanu zapalnego krtani. Najczęściej jego przyczyną jest niedoleczenie ostrego zapalenia krtani lub niewłaściwe leczenie. Żeby mówić o przewlekłym zapaleniu krtani, objawy muszą się utrzymywać przez minimum 3 tygodnie. Nie zawsze oznacza to poważną infekcję. Z taką dolegliwością mogą się zmagać osoby, które nadużywają swojego głosu. Przyczyną przewlekłego zapalenia krtani może być również alergia bądź czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy. Co zrobić, jeśli zauważysz, że objawy utrzymują się ponad 3 tygodnie? Udaj się na wizytę do otolaryngologa, który zbada uszy, nos i gardło.

Zapalenie krtani – objawy

Zapaleniu krtani najczęściej towarzyszą liczne objawy, takie jak:

 • chrypka,
 • słabnący głos lub jego całkowita utrata,
 • ból gardła,
 • suchy kaszel,
 • złe samopoczucie,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • uczucie łaskotania w gardle.

W przypadku niemowląt zapalenie krtani może nawet zagrażać życiu. Dlaczego? Drogi oddechowe u maluszków są wąskie, dlatego nawet niewielki obrzęk może stanowić przyczynę duszności. Z tego powodu u małych dzieci jednym z pierwszych symptomów może być właśnie duszność.

Wirusowe zapalenie krtani najczęściej nie wymaga konsultacji ze specjalistą, ale jeśli twój stan nie poprawia się, to wizyta ma uzasadnienie.

Wybierz się do lekarza, jeśli ostremu zapaleniu krtani towarzyszy kaszel z krwią, trudności z oddychaniem, gorączka, którą trudno zbić czy problemy z połykaniem.

Natomiast w przypadku dzieci do wizyty u pediatry powinna cię skłonić gorączka, ale również świszczący oddech, problemy z oddychaniem i przełykaniem czy nadmierne ślinienie się.

You might be interested:  Przerost migdałka gardłowego – przyczyny, objawy, wskazania do usunięcia

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

Obu dolegliwościom towarzyszą bardzo podobne objawy, m.in. ból gardła, chrypka czy suchość w gardle.

W jaki sposób zatem rozpoznać, czy masz do czynienia z zapaleniem krtani? Otóż w takim przypadku pojawiają się problemy z oddychaniem – oddech może być spłycony.

Kolejną zauważalną różnicą jest to, że zapalenie krtani objawia się słabnącym głosem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się lekarzem.

Zapalenie krtani – leczenie

To, jakie należy rozpocząć leczenie, zależy od źródła choroby. Czym leczyć zapalenie krtani? Jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, to wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który najprawdopodobniej zaleci antybiotykoterapię. Z reguły jednak powodem infekcji jest wirus.

Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty walki organizmu z chorobą nie będą natychmiastowe. Na czas leczenia zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu. Staraj się jak najwięcej pić, np. wody. Nawilżaj powietrze w domu, żeby nie było ono zbyt suche.

Ponadto stosuj leczenie domowymi sposobami:

 • Inhalacje – bardzo dobre efekty mogą przynieść inhalacje na bazie rumianku i szałwii, ponieważ zioła te działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Może to być również inhalacja z soli fizjologicznej. Wystarczy, że do miski nalejesz gorącej wody, a do tego dodasz jeden z wymienionych dodatków i zaczniesz wdychać unoszącą się parę wodną.
 • Syrop z cebuli, miodu i cytryny – przygotuj słoik i wyparz go. Następnie pokrój cebulę na plastry i umieść w słoiku. Zalej ją sokiem z kilku cytryn i dodaj ok. 10 łyżek miodu. Po około 24 godzinach syrop powinien być gotowy. Możesz go pić 3 razy dziennie – jedną łyżeczkę syropu dodaj do połowy szklanki ciepłej wody.
 • Imbir – zmniejsza stan zapalny, obrzęk i ból. Możesz go dodać np. do soku. Innym sposobem jest picie kilka razy dziennie herbaty imbirowej.
 • Czosnek – działa antywirusowo i antybakteryjnie. Zapobiega rozwojowi stanów zapalnych. Możesz go przyjmować w różny sposób. Jednym z nich jest dodanie go do potraw – wystarczy pokroić ząbek na niewielkie kawałki lub zgnieść. Możesz również pić mleko w temperaturze pokojowej ze zgniecionym czosnkiem i łyżką miodu.      

lek. Michał Dąbrowski

Szczekanie i chrypka – tak zaczyna się zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani u dziecka jest częstą infekcją wirusową, mającą tendencję do nawracania.

Dotyczy przede wszystkim małych dzieci, ponieważ krtań u dziecka z powodu położenia i budowy anatomicznej jest bardziej narażona na infekcje i łatwej ulega obrzękom niż krtań osoby dorosłej.

Przeważnie jest niegroźną chorobą, lecz w pewnych przypadkach może rozwinąć się ostre zapalenie krtani o ciężkim przebiegu, mogące stanowić zagrożenie dla życia malucha. Poznaj objawy zapalenia krtani u dzieci i dowiedz się, jak wygląda leczenie.

Zapalenie krtani u dziecka – przyczyny

Choroba wywoływana jest przez wirusy, najczęściej: wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus. Zdarzają się też przypadki zakażeń bakteryjnych np. w przebiegu anginy, czy też powikłań po niedoleczonym przeziębieniu. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej, obrzęku w okolicy krtani i zwężenia światła dróg oddechowych. Rozwój choroby przypada zazwyczaj na I i IV kwartał roku – jest to okres wzmożonej aktywności wirusów, pogorszenia się pogody oraz intensywnego ogrzewania mieszkań. Ciepłe i suche powietrze sprzyjaj rozwojowi infekcji.

Zapalenie krtani przeważnie ma łagodny przebieg i wiąże się z gorączką, infekcją oraz problemami z oddychaniem, które jednak nie zagrażają życiu. Najczęstszym rodzajem jest podgłośniowe zapalenie krtani tzw. krup wirusowy. Nie należ go mylić z krupem (ostrym błoniczym zapaleniem krtani) wywoływanym przez maczugowiec błonicy.

Niebezpieczne dla życia mogą być natomiast: ostre zapalenie krtani i zapalenie nagłośni, objawiające się dużym obrzękiem uniemożliwiającym oddychanie.

Dlaczego tak się dzieje? Wrażliwa krtań u dziecka

Zapalenie krtani oraz ciężkie powikłania występują u małych dzieci, ponieważ mają one nieco inną budowę dróg oddechowych niż osoby dorosłe.

Tkanka podśluzowa krtani u dzieci jest luźniejsza i zawiera dużo naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, co zwiększa jej podatność na obrzęk; puszka krtani ustawiona jest dużo wyżej, światło krtani jest mniejsze, nagłośnia wiotka, a układ immunologiczny jest jeszcze niedojrzały. To wszystko sprawia, że krtań u dzieci jest narażona na infekcje.

Zapalenie krtani u dziecka objawy

Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka występuje między 6. miesiącem życia a 5-6. rokiem życia, przy czym najwięcej zachorowań notuje się w 2. roku życia. Na ten rodzaj infekcji częściej zapadają chłopcy niż dziewczynki, a rocznie choruje około 6-8% dzieci w wieku do 5 lat.

Objawy zapalenia krtani u dzieci pojawiają się nagle i są poprzedzone kilkudniowym okresem infekcji dróg oddechowych. Krup najczęściej pojawia się w nocy lub nad ranem, a objawy mogą mieć różne nasilenie: od łagodnego zapalenia obejmującego sporadyczny szczekający kaszel i chrypkę, aż po ciężki przebieg wymagający interwencji pogotowia ratunkowego.

Zapalenie krtani u dziecka objawy:

• Świst krtaniowy, tzw. stridor – wysoki dźwięk podczas oddychania wynikający ze zmniejszonego światła dróg oddechowych.

 • • Charakterystyczny szczekający kaszel.
 • • Chrypka.
 • • Szorstki głos, a nawet bezgłos.
 • • Lekka i umiarkowana duszność.
 • • Może występować niewielka gorączka.

Ostre objawy podgłośniowego zapalenia krtani:

 1. • Silna duszność odznaczająca się wzmożoną pracą mięśni klatki piersiowej.
 2. • Sine zabarwienie skóry.
 3. • Niepokój.
 4. • Zaburzenia świadomości.
 5. • Niewydolność oddechowa.

Zwężenie dróg oddechowych w okolicy podgłośniowej może szybko narastać i powodować silną duszność, dlatego infekcji nie należy bagatelizować, lecz jak najszybciej zadbać o odpowiednie leczenie.

Choroba przebiega z różną intensywnością, a objawy zapalenia krtani u dzieci początkowo niegroźne szybko mogą eskalować i stać się przyczyną niewydolności oddechowej.

Zapalenie krtani u dziecka leczenie w domu

Mimo iż objawy zapalenia krtani u dzieci mogą być niepokojące, w większości przypadków choroba ta ma łagodny przebieg i dobrze poddaje się leczeniu domowymi sposobami.

Co na zapalenie krtani u dziecka będzie skuteczne? Należy zadbać o atmosferę spokoju, gdyż nerwowość i napięcie będą potęgowały u dziecka strach, który – na zasadzie efektu błędnego koła – będzie potęgował duszności i niewydolność oddechową.

W zapobieganiu nasileniu duszności pomocne jest oddychanie zimnym, wilgotnym powietrzem, co zmniejsza obrzęk krtani. Zaleca się szeroko otworzyć okno lub wyjść z dzieckiem na taras/balkon i pozwolić mu pooddychać świeżym, chłodnym powietrzem.

Pamiętać należy przy tym o odpowiednim ubraniu maluszka, by go nie wyziębić.

Innym sposobem leczenia łagodnego zapalenia krtani u dziecka są inhalacje solą fizjologiczną oraz podawanie napojów.

Po ustaniu ataku duszności należy udać się do pediatry w celu ustalenia skutecznego leczenia zapalenia krtani.

Lekarz najlepiej będzie wiedział, co na krtań dziecka zastosować i jakie leczenie będzie najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. Prawdopodobnie zapisze glikokortykosteroidy lub inne leki zmniejszające obrzęk krtani.

A co zastosować co na krtań u dziecka, gdy pojawią się silne duszności? W takim wypadku należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W ciężkich incydentach może zaistnieć konieczność hospitalizacji, lecz dotyczy to mniej niż 5% małych pacjentów.

Źródła:

1. lek. med. Izabella Głodzik, Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), portal interne-towy mp.pl dział dla pacjentów (22.03.2017);

2. Krzysztof Ślączka, Lidia Zawadzka-Głos, Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania, Borgis – „Nowa Pediatria” 1/2014, s. 8-14;

3. Krzysztof Ślączka, Ewa Basiewicz-Ślączka, Lidia Zawadzka-Głos, Magdalena Mierzewska-Schmidt, Zapalenia krtani o ciężkim przebiegu u dzieci, Borgis – „Nowa Pediatria” 1/2015, s. 9-14;

4. Jakub Mierzejewski, Andrzej Kopta, Tomasz Ilczak, Marcin Rybakowski, Tomasz Magdziak, Ostre zapalenie krtani u dzieci w praktyce ratownika medycznego, „Na Ratunek” 4/17 s. 49-54;

 • 5. Rafał Zieliński, Anna Zakrzewska, Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci-podział morfologiczny, diagnostyka i terapia; „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, tom 4, nr 5, 366–371;
 • Autor:

Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *