Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci?

Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci?

Zielona kupka u dziecka wzbudza emocje. Krążą nawet żarty na temat młodych rodziców, których tematem przewodnim rozmów przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka są właśnie kolorowe kupki. Mówi się o nich z przymrużeniem oka, ale faktem jest, że gdy świeżo upieczona mama widzi na pieluszce zieloną niespodziankę, może się całkiem poważnie zaniepokoić. Czy słusznie?

Prawidłowy wygląd kupki niemowlaka

Swoją przygodę z wydalaniem noworodek zaczyna często właśnie od zielonego koloru. Pierwsza kupka po urodzeniu – tak zwana smółka, ma właśnie taką barwę. Po kilku dniach noworodek zaczyna robić kupki o zabarwieniu ciemnożółtym – musztardowym.

Mają konsystencję ziarnistej jajecznicy (mogą być w nich grudki) i pojawiają się dość często. Po kilku kolejnych tygodniach sytuacja nieco się normuje, maluszek robi kupkę 2-3 razy na dobę.

Niemowlętom karmionym piersią kupki mogą zdarzać się rzadziej, ponieważ mleko matki jest lepiej przyswajalne.

Najczęstsze przyczyny zielonej kupki niemowlaka

– Taki kolor może być związany z lekami podawanymi maluszkowi (szczególnie antybiotykami), ze źle dobranym mlekiem modyfikowanym lub takim z dużą ilością żelaza albo po prostu niedojrzałością układu pokarmowego. Flora bakteryjna jest u maluszków inna niż u osoby dorosłej, a motoryka jelit jest znacznie przyspieszona.

– Zdarza się także, że karmiąca mama szybko zmienia pierś, w związku z czym dziecko dostaje sporą porcję mleka pierwszej fazy z dużą ilością laktozy, która ma wpływ na proces fermentacji w jelitach i zieloną barwę kału. Także kontakt z powietrzem może utleniać stolec, nadając mu zielonkawy kolor.

– Zielone kupki nie są rzadkością wśród dzieci, które ząbkują. Te maluchy uwielbiają brać do buzi wszystko, co mają w zasięgu rączek, więc są narażone na mnóstwo bakterii. Warto wtedy włączyć dziecku probiotyk.

– Stolec dzieci, które mają już rozszerzoną dietę może być zielony po brokułach czy szpinaku. Podobnie jest zresztą z czerwonym stolcem po buraczkach, pomarańczowym po marchewce, a ciemnym po jagodach.

Kiedy zielone kupki powinny niepokoić?

Wcześniej czy później nadchodzi moment, gdy na pieluszce zobaczymy zielony kolor. I nierzadko wpadamy w panikę. Intuicja podpowiada, że taka barwa stolca nie jest naturalna i wiąże się z czymś niepokojącym. I rzeczywiście może tak być. Trzeba zacząć od tego, czy zielona kupka pojawia się sporadycznie, czy jest codziennością.

Z doświadczenia wiem, że dopóki dziecko przybiera na wadze, lekarze raczej nie przejmują się zgłaszanym przez rodziców zielonym kolorem kupy niemowlaka, nawet jeśli jej barwa zahacza o wiosenną zieleń. A jeśli już zwrócą na to uwagę – najczęściej wskazywaną przyczyną są kłopoty alergiczne, szczególnie alergia na nabiał.

Pediatrzy często proponują wtedy karmiącym mamom przejście na dietę beznabiałową, co nie jest proste, biorąc pod uwagę, że produkty mleczne znajdują się też w pieczywie czy słodyczach (np. serwatka w proszku lub masło). Konieczne jest także wyeliminowanie z diety wołowiny i cielęciny.

Jeśli rzeczywiście tutaj tkwił problem – sytuacja powinna się poprawić po kilkunastu dniach.

Większość lekarzy bliżej przyjrzy się problemom zielonej kupki, gdy dziecko przestanie przybierać na wadze, albo pojawią się dodatkowe dolegliwości jak biegunka czy zbity stolec. Temat zielonej kupy warto powiązać ze zmianami skórnymi albo wysypką, bo mogą to być reakcje uczuleniowe.

Niepokoić powinny także ciemne punkty lub strzępki krwi w kupie niemowlaka. Być może to tylko pozostałość po krwi zasysanej z poranionych sutków mamy albo wynik przyjmowanych leków, ale warto ten fakt zgłosić pediatrze.

Jeśli krew pojawia się w kupie o normalnej konsystencji może oznaczać jakąś alergię pokarmową. Natomiast przy biegunce może wskazywać na infekcję bakteryjną. Ślady krwi w stolcu dziecka powinny niepokoić zawsze niezależnie od koloru kupki.

Jeśli powtarzające się zielone kupki są pieniste lub zawierają śluz także trzeba przyjrzeć się tematowi z zaufanym pediatrą. To również może być objaw alergii albo stanu zapalnego układu pokarmowego.

Zielony stolec może być też powiązany z żółtaczką fizjologiczną, którą maluszek przechodzi. Oprócz tego, że skóra i białka oczu mają żółty odcień, barwnik  – bilirubina dostaje się do jelit i jest wydalany. Podczas tego procesu może zabarwiać kupkę i na żółto, i na zielono.

Oczywiście zawsze – bez względu na kolor kupki – czujność rodziców powinny wzbudzać bóle brzucha dziecka, zaparcia czy kolki.

Zawartość pieluszek niemowlaka może całkiem sporo powiedzieć o jego zdrowiu.

Z biegiem czasu i rozwojem dziecka (wprowadzaniem pokarmów stałych) zachodzą zmiany i w jego kupkach. Ważne jest, aby odróżnić takie naturalne zmiany od tych ostrzegawczych – wymagających wizyty u lekarza.

Na szczęście zielony kolor kupki najczęściej nie zwiastuje niczego złego, jest to stan przejściowy, który wkrótce stanie się wspomnieniem. I tego – jako mama niemowlaka z zielonymi kupkami – wszystkim rodzicom życzę.

Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci?

Zielony stolec, biegunka i inne problemy z kupą. Co oznaczają?

Zielony stolec, kał luźny lub zbity w grudki, widoczna domieszka śluzu albo krwi – wygląd stolca może ujawnić problemy związane z trawieniem i ogólnym stanem zdrowia. Choć uznawany za wstydliwy temat, często pomaga we wczesnym postawieniu diagnozy i leczeniu niektórych chorób.

Nie namawiamy, aby kwestia wizyt w toalecie stała się nagle wiodącym tematem small talków, ale przypominamy: to, co wydalamy, naprawdę wiele mówi o stanie naszego organizmu. Znaczenie ma kształt, kolor kału, jego zapach i konsystencja.

Co oznaczają zielony stolec i inne problemy z kupą?

Ludzki kał nie jest tylko trawiennym odpadkiem.

Jego kolor (czarny, żółty, zielony?), zapach, a nawet (tak!) dźwięk, jaki wydaje, gdy uderza o wodę w toalecie – może zdemaskować wiele chorób.

Dlatego właśnie każdy z nas powinien czasem „rzucić okiem” do muszli klozetowej. Oprócz pozostałości po smacznym obiedzie możemy tam znaleźć objawy wielu chorób i dolegliwości.

Wygląd stolca i sposób wypróżnienia zdradza całkiem sporo. Zielony stolec pojawia się np. u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, jego żółty kolor może być efektem chorej trzustki.

Nieznośny zapach pojawia się przy infekcji jelit, a nawet celiakii. Cukrzyca i niedoczynność tarczycy mogą natomiast objawiać się m.in. zatwardzeniem.

Jakie jeszcze choroby jesteśmy w stanie zobaczyć w stolcu? Na co zwracać uwagę przy wypróżnieniach? Zebrałyśmy najważniejsze informacje.

Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci? Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci?

Zdrowy stolec powinien być w odcieniach koloru brązowego. To zasługa naszej krwi. A dokładniej jednego z jej składników: sterkobilinogenu.

– Po przekształceniach w jelicie utlenia się on do brunatnej sterkobiliny barwiącej kał na brązowo – tłumaczy dr n. med. Lech Trzeciak.

O czym może świadczyć stolec w innym kolorze?

Czarny stolec

Czarny stolec to najniebezpieczniejszy z odcieni, jaki może nam się ukazać. Lekarze ostrzegają, że najczęściej jest objawem krwawienia z przewodu pokarmowego. Gdy krew przedostanie się do żołądka, wskutek trawienia i degradacji hemoglobiny barwi kał na czarno.

Warto wtedy sprawdzić, czy nie borykamy się z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, gastropatią krwotoczną, pęknięciem żylaków przełyku, zespołem Mallory’ego-Weissa, chorobą refleksową przełyku albo… rakiem jelita grubego. Czarny kał może dodatkowo zdradzać poważne nieprawidłowości krążenia: niedokrwienie jelit czy żylaki przełyku.

Żółty stolec

Zdarza się też kał żółty. Można przy tym wyróżnić przynajmniej dwie jego odmiany. Pierwsza z nich – stolec odbarwiony i jasny, a jednocześnie pokryty tłuszczem i luźny, który brudzi bieliznę.

Tak przeobraża się kał chorych z niewydolnością trzustki (przewlekłe zapalenie, stany po operacji, rak). Powód? Chora trzustka nie trawi tłuszczu.

Niestrawiony tłuszcz wydostaje się więc z kałem, który w efekcie choroby zmienia barwę na jasną.

Stolec może być także jasnożółty. Tutaj zmiany koloru należy szukać gdzie indziej. Konkretnie w wątrobie.

Kał jest odbarwiony ze względu na zaburzenia przemiany żółci i w konsekwencji problemy z metabolizmem bilirubiny (barwiącej kał na brązowo), która nie jest wydalana do jelita. Chorobą mogącą zaburzać pracę wątroby, a jednocześnie towarzyszącą jasnożółtym stolcom jest m.in.

kamica dróg żółciowych. Jasnożółty kał może też demaskować ciężkie uszkodzenie wątroby spowodowane stanem zapalnym albo… zbyt dużymi ilościami wypitego alkoholu.

Zielony stolec jest częstym problemem u dzieci. Przyczyna takiego zabarwienia zarówno u dorosłego, jak i u dziecka jest zwykle nieco myląca, bo często to wina obecnej w nim żółci. Dlaczego nie jest więc żółty?

– Żółć ma zielony kolor. Gdy więc wędrówka żółci przez przewód pokarmowy jest, z jakichkolwiek powodów, przyspieszona, to żółć pozostaje zielona. Na taki też kolor barwi stolec – tłumaczy dr M. Picco z prestiżowej Mayo Clinic.

Zielony stolec u niemowlaka występuje m.in. na skutek niepełnego karmienia jedną z piersi (dziecko może nie pobrać pojawiającego się pod koniec mleka o wysokiej zawartości tłuszczu, co wpływa na proces trawienia).

You might be interested:  Wirusowe zapalenie wątroby typu e (wzw e) – przyczyny, objawy, leczenie

Zielona kupa wydalana jest również czasami przez niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym zawierającym hydrolizaty białka. Zielony stolec może oznaczać także, że dziecko posiada nieprawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Zwykle wydalanie zielonej kupy przez malucha nie stanowi powodu do niepokoju. Konsultacja z pediatrą jest zalecana, jeśli problem utrzymuje się przez kilka kolejnych dni lub w przypadku, gdy towarzyszy mu biegunka i występuje związane z tym ryzyko odwodnienia.

Zielony stolec u dorosłych częściej jest objawem choroby. Może sugerować obecność schorzeń, takich jak m.in.:

Zielony kolor kału często podpowiada oprócz tego alergie pokarmowe.

Zwykle jest jednak po prostu efektem diety, którą stosujemy – zawarty w roślinach chlorofil (np. ze szpinaku, jarmużu, sałaty) lub sztuczne barwniki zawarte w przetworzonej żywności mogą barwić stolec na zielono. Zielony kał może wystąpić również po zażyciu suplementów żelaza.

Zdrowy stolec powinien przyjmować formę gładkiej, smukłej papki. Ani twardej, ani luźnej, czyli takiej, która pozwala na bezproblemowe wydalanie.

Dzięki ściągawce przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu możemy w szybki sposób sprawdzić, czy nasz kał odpowiada najwyższym standardom. Opracowana przez nich tzw. skala uformowania stolca, uwzględnia aż siedem jego typów:

 • typ 1 – pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia,
 • typ 2 – stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty,
 • typ 3 – stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni,
 • typ 4 – smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie,
 • typ 5 – miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane),
 • typ 6 – kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami,
 • typ 7 – wodnisty, bez stałych elementów (ciecz).

Okazuje się, że wśród typów prawidłowych są tylko te w postaci trzeciej i czwartej. Pozostałe wskazują na trudności w usuwaniu stolca z organizmu, to znaczy zbyt wolny albo szybki transport pokarmu przez jelito grube.

Największymi „grzebułami” są towarzyszące zaparciom grudkowate stolce występujące w dwóch pierwszych formach. Dlaczego tak wyglądają?

– Im dłuższy czas przechodzenia stolca przez jelito grube, tym staje się twardszy i bardziej bobkowaty (przypominający kulki) – tłumaczy lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś z Oddziału Klinicznego Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

U osób niemających dotychczas problemów z wypróżnieniem powtarzające się zaparcia trzeba potraktować jako objaw wymagający obserwacji. Mogą bowiem zapowiadać wiele poważnych chorób:

 • schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa),
 • cukrzycę,
 • niedoczynność tarczycy,
 • endometriozę,
 • przepuklinę,
 • hemoroidy,
 • zespół jelita drażliwego,
 • chorobę Hirschprunga,
 • raka jelita grubego, jamy brzusznej, miednicy bądź jajnika albo macicy.

W nie lepszej sytuacji są osoby zmagające się z przewlekłą biegunką. To stolce, które w bristolskiej skali przyjmują postać typu piątego i szóstego.

Do takiej formy wypróżnień prowadzić mogą: choroby trzustki, celiakia i choroby zapalne jelit (w tym uciążliwe nieswoiste zapalenie jelit czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz miażdżyca.

Ostatnia natomiast postać kału dotyczy najczęściej infekcji bakteryjnej.

Nikt nie jest pod tym względem wyjątkowy. Każda kupa ze względu na występujące w niej bakterie ma specyficzny zapach. Brzmi kiepsko, a może być gorzej.

Według naukowców za bardziej nieznośny niż zazwyczaj zapach stolca odpowiedzialne jest występowanie w jelitach procesów gnilnych.

 Problem w tym, że może być to związane z różnymi chorobami: infekcją jelitową, chorobą Crohna, zapaleniem trzustki, celiakią, mukowiscydozą.

Badania przeprowadzone na niemowlętach w szpitalu East Birmingham potwierdziły też ciekawy związek między zapachem stolca, a chorobami. Konkretnie chodzi o rotawirusa. Jak się okazuje, według angielskich naukowców można rozpoznać tę chorobę nawet po zapachu stolca.

Jeśli spada z donośniejszym odgłosem i chlupotem, to w kale najprawdopodobniej pozostały niestrawione resztki pokarmu. Może być więc to wskazówka sugerująca problemy z trawieniem albo choroby jelit.

Stolec powinien ewentualnie chwilę unosić się na powierzchni, po czym opadać swobodnie na dno miski klozetowej. Pływający stolec nie jest co prawda schorzeniem, gdyż jego umiejętność może według naukowców wynikać z dużej zawartości gazów (szczególnie po posiłku z kapustą, fasolą, jabłkami czy mlekiem) albo wody, ale trzeba uważać.

Jak mówi R. Kivi z Uniwersytetu w Illinois, może być też objawem celiakii, mukowiscydozy i zespołu jelita krótkiego. Jeśli dodatkowo mocno brudzi sedes i nie daje się spłukać, to znaczy, że kupa zawierała dużo tłuszczu, co jest związane z dolegliwościami trzustki.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że obecność krwi w stolcu może sygnalizować jakieś dolegliwości. Najczęściej łączy się je jednak z hemoroidami.

Gdy krew powleka stolec albo znajdzie się na papierze, to zdaniem lekarzy faktycznie najprawdopodobniej przyczyną krwawienia są żylaki odbytu – hemoroidy, guzki krwawnicze.

Nie są to natomiast jedyne możliwe przyczyny obecności krwi w stolcu.

Jeśli skrzepy krwi lub jej ślady są zmieszane ze stolcem, możliwe, że źródło krwawienia znajduje się w jelitach.

– Najlepiej wtedy jak najszybciej sprawdzić, czy powodem kłopotów nie jest rak jelita grubego – ostrzega dr n. med. W. Zych z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii w Warszawie.

Również widok śluzu w stolcu potrafi niektórych poważnie zaniepokoić. I słusznie. Śluz ma co prawda w kale każdy z nas, ale powinien on być niewidoczny dla oka. Gdy się ostentacyjnie ujawni, może wskazywać na czerwonkę pełzakową, ostre zapalenie jelita cienkiego lub grubego, a nawet nowotwory (np. odbytnicy, okrężnicy).

Sytuacja, gdy w stolcu zaobserwujemy tłuste plamy albo resztki jedzenia, to też znak, że nie wypróżniamy się prawidłowo. Prawdopodobnie to efekt przejściowych problemów z trawieniem.

Jeśli jednak przy tych dolegliwościach pojawią się dodatkowo luźne stolce, to już nie przelewki.

Takie objawy często idą w parze z zaburzeniami wchłaniania (celiakia), chorobą zapalną jelit (choroba Crohna), nietolerancją pokarmową, niewydolnością trzustki oraz infekcjami przewodu pokarmowego.

W przypadku zmian związanych z wypróżnieniem ważne jest, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Uważne obserwowanie wyglądu stolca i nieodwlekanie wizyty u specjalisty to podstawa. Mimo że niemal u każdego temat ten wywołuje zażenowanie, nie ma się czego wstydzić. Z kim, jeśli nie z lekarzem, lepiej o tym porozmawiać? Szybkie działanie może oszczędzić zdrowie!

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zielony stolec u dziecka i dorosłych. Co oznacza?

Zielony stolec – co oznacza zielony kał u dorosłych i dzieci?

Fot: Annie Engel / gettyimages.com

Zielony kolor stolca może być obserwowany u noworodków i niemowląt w stanach fizjologii. Jego przyczynę może stanowić nieukształtowana w pełni flora bakteryjna przewodu pokarmowego. Pokarm czy niektóre mleka modyfikowane również mogą wywołać zielony kolor stolca.

Kolor stolca jest jednym z wykładników stanu przewodu pokarmowego. Najczęściej zwraca się uwagę na konsystencję stolca, a konkretnie na wystąpienie np. zaparć lub biegunki.

Należy jednak pamiętać, że wiele chorób nie zmienia konsystencji stolca czy rytmu wypróżnień, a jedynie jego kolor. Prawidłowy stolec jest ciemnobrązowy, brązowy lub żółtobrązowy.

Jakikolwiek inny – odbarwiony, zielony, czarny – powinien skłonić do obserwacji organizmu. Może być to przypadkowy incydent wywołany spożytym pokarmem, ale również objaw poważnej choroby.

Zielony stolec u dziecka

Szczególnie u małych dzieci załatwiających się w pieluchę, każda zmiana koloru stolca budzi niepokój. Na szczęście pojawienie się zielonego stolca u dziecka zazwyczaj nie świadczy o chorobie. Należy pamiętać, że zabarwienie może wynikać z przyspieszenia pasażu treści pokarmowej przez jelita lub zmian we florze bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

Jest to bardzo częste szczególnie u niemowląt w pierwszych miesiącach życia, kiedy przewód pokarmowy ulega kolonizacji przez bakterie. Dziecko karmione sztucznie mlekiem zawierającym hydrolizat białek również może oddawać stolec o zielonkawej barwie. Jeśli nie ma żadnych innych niepokojących objawów, sam zielony kolor stolca nie powinien martwić.

Jeśli zielony stolec u dziecka jest jednostkowym wypadkiem, absolutnie nie może stanowić podstawy do diety eliminacyjnej.

Dodatkowe objawy niepokojące u dziecka, jak krew czy śluz w stolcu, zmiany skórne, biegunka lub zaparcia, mogą skłaniać ku rozpoznaniu nietolerancji pokarmowych. Najlepiej jednak w pierwszej kolejności skonsultować się z pediatrą.

U dzieci nie można zapominać o pokarmowej przyczynie zielonego stolca. Słodycze w postaci lizaków, żelków i kolorowych napoi zawierają barwniki, które mogą zmienić barwę stolca i moczu.

Zielony stolec u dorosłych

Zielony stolec może wynikać z zawartej w nim żółci. Żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym i przechodzi do treści pokarmowej na wysokości dwunastnicy. Co prawda odpowiada za brązowe zabarwienie stolca, jednak zanim stanie się brązowa, ma kolor zielony.

Zbyt szybkie przejście treści przez przewód pokarmowy powoduje, że barwa nie ulega zmianie.

Przyspieszony pasaż jelitowy towarzyszy biegunce zarówno w przebiegu infekcji, jak i w przypadku stosowania środków przeczyszczających.

Objawem świadczącym o przyspieszeniu pasażu jelitowego lub zaburzeniach trawienia mogą być (poza zielonym kolorem stolca) również resztki niestrawionego pokarmu obecne w stolcu.

Zmiana koloru stolca na zielony uwarunkowana jest odpowiednim składem flory jelitowej przewodu pokarmowego. Po stosowaniu antybiotyków może dojść do zaburzeń w zakresie fizjologicznej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a tym samym do zmiany koloru stolca.

Niekiedy zdarza się to w przebiegu infekcji jelitowych, np. zatrucia Salmonellą.  Zawsze należy wziąć pod uwagę obecność nietolerancji i alergii pokarmowych. Częste jest, że ujawniają się dopiero u dorosłych, a nie u dzieci.

You might be interested:  Bakteryjne zapalenie pochwy – leczenie

Należy brać je pod uwagę, jeśli nagle zacznie się oddawać zielony stolec.

Podobnie jak u dzieci, nie wolno zapominać o wpływie pokarmów i barwników pokarmowych na kolor stolca. Część z nich wydalana jest przez układ moczowy, a część przez przewód pokarmowy, czego skutkiem jest zmiana zabarwienia stolca. Przykładowo zielony stolec mogą wywołać zielone warzywa zjedzone w bardzo dużej ilości.

U kobiet w ciąży również może pojawić się zielony stolec. Powinien być wówczas bacznie obserwowany. W zaawansowanej ciąży dochodzi często do zaburzeń pasażu jelitowego, może pojawić się biegunka, co sprzyja pojawieniu się zielonego koloru stolca.

Jeśli jednak kolor ten utrzymuje się dłużej niż 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Diagnostyka zielonego stolca

Jeśli zielony kolor stolca utrzymuje się co najmniej 2 dni, a dodatkowo towarzyszą mu objawy w postaci np. gorączki i biegunki, warto wykonać badania ogólne i bakteriologiczne kału. Czasami konieczne jest przeprowadzenie przez gastrologa badań czynnościowych, np. testu nietolerancji laktozy, czy też badania czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki.

Zaburzenia wchłaniania i trawienia wymagają szerokiego panelu badań pozwalających na wykrycie niedoborów pokarmowych oraz przeciwciał we krwi, które towarzyszą nietolerancjom pokarmowym. Ciemnozielony stolec u dorosłego zawsze powinien być zróżnicowany ze stolcem czarnym, który jest oznaką krwawienia z przewodu pokarmowego, a tym samym objawem poważnych schorzeń.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Żółta, zielona biegunka – co mówi nam kolor biegunki?

Biegunka należy do tych dolegliwości, o których raczej niechętnie opowiadamy, dzieląc się z innymi swoimi uwagami i doświadczeniem. Jednak jest to reakcja organizmu, która bardzo wiele mówi nam o stanie zdrowia.

Nie tylko jej konsystencja, zapach, ale przede wszystkim zabarwienie, które odbiega od normy, może świadczyć o konkretnych problemach.

Dlatego warto dowiedzieć się, jakie choroby kryją się za zielonym lub żółtym kolorem biegunki.

Czym jest biegunka?

Biegunka to objaw schorzenia przewodu pokarmowego lub schorzenia ogólnego, który polega na zbyt częstym oddawaniu stolca (częstotliwość większa niż trzy razy w ciągu doby). Jeśli rozwolnienie trwa tylko jeden dzień, może być objawem przejściowego i niegroźnego zatrucia pokarmowego np. nieświeżym jedzeniem.

Jeśli jednak trwa dłużej, na pewno jest wynikiem jakiegoś poważniejszego schorzenia. Warto wtedy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor biegunki, ponieważ to jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić. Barwa stolca zależy choćby od tego, jaki pokarm spożywamy i ile wypijamy wody, dlatego nie od razu musi być niepokojący.

Jednak gdy nienaturalna barwa utrzymuje się przez jakiś czas i towarzyszą temu inne dolegliwości, czas na alarm.

O czym świadczy żółta biegunka?

Naturalny kolor kału powinien być brązowy – od barwy jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Kał składa się z wody, pokarmu i bakterii, powinien być dobrze uformowany i nie zawierać widocznych resztek jedzenia. W przypadku biegunki zmienia się nie tylko konsystencja odchodów, ale czasem także ich kolor.

W przypadku, gdy zauważamy żółte zabarwienie stolca, może być to spowodowane po prostu spożywaniem bardzo dużej ilości karotenu zawartego w marchwi czy pomarańczach. Częściej jednak żółta biegunka sygnalizuje problemy z wątrobą.

Narząd ten produkuje żółć i jest odpowiedzialny za jej przemianę, dlatego w sytuacji, gdy pracuje nieprawidłowo, żółć dostaje się do jelit i zabarwia kał. Może się tak zdarzyć w przypadku np. wirusowego zapalenia wątroby. Żółta biegunka bywa także objawem kamicy pęcherzyka żółciowego i zapalenia dróg żółciowych.

Bardzo jasna, żółtawa barwa pojawia się również wtedy, gdy dochodzi do problemów w funkcjonowaniem trzustki, a dzieje się tak z powodu niedoboru enzymów.

Na co wskazuje zielona biegunka?

Zielony kolor stolca również może być efektem diety. Pojawia się, gdy jemy bardzo dużo produktów o tym zabarwieniu czyli m.in. szpinaku, sałaty, brokułów czy kapusty. Jednak zielona biegunka może być jedną z kilku, różnych przyczyn chorobowych.

Niekiedy zielona barwa wynika z zaburzenia mikroflory jelitowej albo pojawia się po zażyciu leków przeczyszczających.

Najczęściej przedłużająca się zielona biegunka u dorosłego oznacza poważne schorzenia, takie jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna albo zaburzenia wchłaniania.

Taki kolor wskazuje także na różnego rodzaju alergie pokarmowe, w tym dość rzadką celiakię, czyli uczulenie na gluten. To jednak nie wszystkie możliwości. Zielone rozwolnienie pojawia się również w związku z obecnością żółci w kale.

W początkowej fazie trawienia jest ona właśnie zielona i jeśli w takiej postaci zostanie wydalona z kałem, oznacza to, że treść pokarmowa zbyt szybko przeszła przez jelita. W medycynie określa się taką sytuację jako przyspieszony pasaż treści jelitowej. Zielona biegunka bywa też efektem różnych chorób zakaźnych, takich jak chociażby giardia albo salmonella.

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli stolec wyraźnie zmienił kolor i sytuacja ta utrzymuje się przez dłuższy czas, a towarzyszą temu także inne, uciążliwe objawy, warto przeprowadzić diagnozę i znaleźć przyczyny zmian.

W przypadku żółtego zabarwienia rzadkiego stolca warto skonsultować się z lekarzem, który określi wówczas stan wątroby i trzustki pacjenta.

Przy zielonym kolorze diagnostyka będzie dotyczyła przyczyn infekcyjnych, czyli wykonane zostanie badanie bakteriologiczne kału oraz testy pod kątem obecności grzybów i pasożytów. U dzieci podejrzewa się przede wszystkim podłoże alergiczne.

Co oznacza zielona biegunka u dziecka?

Obserwowanie kupki dziecka odbywa się właściwie codziennie: podczas zmiany pieluchy. Jednak zielona barwa stolca wcale nie musi oznaczać choroby. Często spowodowana jest po prostu karmieniem dziecka zmodyfikowanym mlekiem, bogatym w żelazo.

Jeśli niemowlę karmione jest piersią, konsystencja kupki jest rzadsza, ale nadal kolor zielony może powstać w sposób naturalny. Zdarza się to zwłaszcza gdy dziecko krótko i naprzemiennie karmione jest mlekiem pierwszej fazy z dużą ilością laktozy z obu piersi.

Wtedy wzmaga się proces fermentacji, a stolec utlenia się przy kontakcie z powietrzem

Zielona barwa kupki może także oznaczać alergię dziecka na któryś z pokarmów zjedzonych przez karmiącą matkę. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wprowadzenie u niej diety eliminacyjnej, która wskaże najbardziej uczulające pokarmy.

Inaczej jest, kiedy zielona biegunka u dziecka utrzymuje się dłużej, a przy okazji łączy się z innymi symptomami. Gdy w kupce pojawi się śluz albo krew, a na skórze wystąpi wysypka, na pewno ma się do czynienia ze stanem chorobowym. Może to być przede wszystkim alergia pokarmowa.

W przypadku nieco starszego, kilkuletniego dziecka zielony stolec może się wiązać z wieloma przyczynami. Powodują go m.in. stany zapalne, infekcje wirusowe (np.

rotawirusy) i bakteryjne, żółtaczka, zakażenia grzybicze, zatrucia pokarmowe albo alergie. Zielony, rzadki stolec może się pojawić także po kuracji antybiotykowej, gdy zmienia się mikroflora jelit oraz przy nadmiarze żelaza w diecie.

W przypadku niepokojących objawów należy udać się po konsultację do pediatry.

Po zmianie koloru stolca nie zawsze należy od razu panikować. Wiedza na ten temat pozwoli odróżnić sytuacje, w których barwa zmienia się z przyczyn naturalnych, od takich, które wymagają wizyty u lekarza i podjęcia leczenia.

Zielony stolec u dorosłego – co oznacza?

Kolor, konsystencja, struktura oraz zapach stolca to czynniki, na podstawie których można wywnioskować stan układu pokarmowego. Choć przyglądanie się swoim wydzielinom dla wielu może wydawać się obrzydliwe, często właśnie w ten prosty sposób udaje się zapobiec rozwojowi chorób – zauważając w porę niepokojące objawy.

Zmiana barwy i konsystencji uzależniona jest zwykle od tego, co zostało spożyte poprzedniego dnia. Krótkotrwała zmiana nie jest niczym niepokojącym, zwłaszcza, jeśli występuje tylko jednokrotnie między kolejnymi wypróżnieniami.

Jeśli jednak zmiana koloru występuje przez dłuższy czas, warto przyjrzeć się bliżej swojemu organizmowi – może to bowiem świadczyć o mniej lub bardziej poważnych problemach ze zdrowiem.

Jeśli stolec przybiera barwę inną, niż kolor starego złota i utrzymuje się przez jakiś czas, należy potraktować to jako ostrzeżenie i udać się do lekarza, by ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Jedną z sytuacji, która powinna zwrócić uwagę, jest zielona barwa stolca.

Zielone zabarwienie stolca wynika z kilku przyczyn. W wątrobie nieustannie wydzielana jest żółć, spływająca bezpośrednio do jelita cienkiego, lub magazynowana w pęcherzyku żółciowym. To właśnie ona odpowiada za prawidłowe, brązowe zabarwienie stolca.

W wyniku oddziaływania bakterii jelita grubego, żółć zmienia stopniowo swoje zabarwienie z zielonkawego na żółty, a następnie brązowy.

You might be interested:  Flegmatyk – typ osobowości, jakie ma cechy, jaki jest w pracy i związku?

Jeśli stolec ma zielone zabarwienie, może to być sygnałem, że pokarm przeszedł przez jelito w szybszym tempie, niż powinien – na etapie, gdy żółć jeszcze nie zmieniła swojego koloru z zielonego na brązowy. Jest to szczególnie częsty przypadek w sytuacji rozwolnienia.

Zielony kolor stolca może być również spowodowany spożywaniem dużej ilości pokarmu bogatego w chlorofil (warzywa liściaste, szpinak, kapusta). To naturalny barwnik występujący w dużych ilościach w tych pokarmach.

Jeśli zielony stolec u dorosłego występuje po spożyciu takich produktów, nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak pojawia się pomimo braku spożycia warzyw zawierających chlorofil, a także utrzymuje się dłużej niż 2 dni, należy udać się do lekarza – może to być bowiem objaw: 

 • zatrucia pokarmowego,
 • skutków ubocznych leków,
 • chorób układu pokarmowego ,
 • zaburzeń wchłaniania,
 • zwiększonej ilości nieprzyjaznych bakterii w jelicie cienkim,
 • chorób układu pokarmowego (wrzodziejącego zapalenia jelita przyjaznych bakterii w jelicie cienkim.

To również może cię zainteresować:

Zielone kupki u noworodka

Zielone kupki u noworodka czasem nie oznaczają niczego złego i nie należy się nimi przejmować, a niekiedy bywają zapowiedzią różnych dolegliwości albo chorób maluszka: alergii pokarmowej, niewłaściwego wchłaniania jelitowego, zakażenia grzybiczego, nadmiaru żelaza, zatrucia pokarmowego, infekcji.

Jeśli dziecko robi zielone kupki, ale przy tym nie płacze, nie jest apatyczne, nie ma gorączki i normalnie przybiera na wadze, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak wypróżnianiu się towarzyszą takie objawy, jak bóle brzucha, oddawanie gazów, wzdęcia itp. – udaj się z dzieckiem do lekarza.

Warto poznać przyczynę problemów maluszka z brzuszkiem.

1. Smółka u noworodka

Pierwsze kupy noworodka, oddawane niedługo po porodzie, to smółka. Wygląd smółki może przerazić niejednego. Pierwsza kupa noworodka jest bowiem ciemnozielona, niemal czarna.

Stanowi wydalone z przewodu pokarmowego maluszka resztki wód płodowych, złuszczonego nabłonka skóry, śluzu, żółci i wielu innych substancji – gromadzonych w jelitach w czasie życia płodowego. Ilość smółki jest duża: może wynosić 5-10 dag.

Z powodu wydalania smółki w pierwszych dniach życia u dziecka następuje fizjologiczny spadek masy ciała.

2. Stolce przejściowe

Gdy zaczynasz karmić noworodka mlekiem z piersi, pojawiają się tzw. stolce przejściowe. Mogą mieć różne zabarwienie: od zielonobrunatnych, przez zielonożółte, aż po zupełnie żółte. Stolce przejściowe mogą zawierać pasemka śluzu i grudki niestrawionego pokarmu. Są często wodniste i pienią się.

Zielonkawe stolce u noworodka mogą sugerować niedojrzałość układu pokarmowego. Przewód pokarmowy dziecka z czasem przyzwyczai się do trawienia mleka mamy czy mieszanki mlecznej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dzieci karmione naturalnie mają z reguły mniejsze problemy żołądkowe, ponieważ mleko matki pozwala łatwiej i szybciej dojrzeć układowi pokarmowemu.

Na zielone stolce przejściowe u noworodka duży wpływ ma fermentacja laktozy w jelicie grubym i siara zawarta w kobiecym mleku, która rozluźnia stolce. Stolce przejściowe są wydalane w ciągu doby kilka razy. W ten sposób przewód pokarmowy noworodka oczyszcza się z resztek smółki.

3. Wygląd kupy noworodka

Kupy noworodka karmionego piersią powinny wyglądem przypominać ściętą jajecznicę i mieć żółtawy kolor. Stolce mogą mieć lekko kwaśny zapach, a dziecko załatwia się do kilku razy na dzień.

Bywa jednak, że nie wypróżnia się nawet dwa-trzy dni, ponieważ mleko matki jest prawie całkowicie przyswajalne. Kupy noworodka karmionego butelką mają barwę żółtą lub jasnobrązową.

Zwykle dziecko wypróżnia się do dwóch razy na dobę, mogą występować problemy z zaparciami.

Zielona kupa u noworodka zwykle oznacza, że jakiś składnik w diecie matki karmiącej nie posłużył maluszkowi. Jeśli dziecko podczas wypróżniania się popłakuje, napina się, oddaje gazy, a stolce mają zielonkawy kolor, być może nie toleruje składników z diety mamy.

Kobieta karmiąca piersią powinna wykluczyć z menu pomidory, owoce cytrusowe, produkty mleczne, truskawki, wiśnie, czereśnie, orzechy, czekoladę, napoje gazowane, potrawy wzdymające. Do zniwelowania wzdęć i bólów brzucha zalecane jest picie herbatki z kopru włoskiego. Można ją podawać noworodkowi.

Mama może również pić pół szklanki dziennie. Herbatka koperkowa pomaga przy bólach kolkowych.

U dzieci karmionych sztucznie zielona kupa w pieluszce może oznaczać, że mleko modyfikowane zostało dobrane nieprawidłowo.

Jeśli maluszek ma problemy z brzuszkiem, najlepiej udać się do lekarza, który zaleci właściwą mieszankę mleczną. Już noworodki mogą cierpieć na nietolerancję laktozy i alergię na białko mleka krowiego.

W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnego mleka dla alergika, które zawiera hydrolizowane substancje białkowe.

4. Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Pamiętaj, że przejściowy incydent w zabarwieniu czy konsystencji kupy dziecka nie oznacza jeszcze niczego złego. Jeśli jednak noworodek ciągle robi zielone kupki, przy tym płacze, jest rozdrażniony lub apatyczny, należy skonsultować się z lekarzem.

Do pediatry warto również się udać, gdy kupy noworodka są silnie cuchnące, wodniste, zawierają pasemka śluzu lub krwi. Jeśli oddawaniu zielonych stolców towarzyszą takie objawy, jak gorączka i/lub wymioty, nie czekaj i natychmiast jedź z maluszkiem do szpitala.

W takiej sytuacji łatwo bowiem o odwodnienie.

Lekarz wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy powodem nieprawidłowych kup u dziecka nie jest rozwijająca się infekcja, np. biegunka rotawirusowa, zapalenie jelit, grypa, przeziębienie albo inna choroba wieku dziecięcego.

Zielone stolce u noworodka często występują, jeśli dziecko po poporodowym zakażeniu bakterią coli było poddawane antybiotykoterapii. Antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną jelit, doprowadzając do zaburzeń jelitowych i skutkując problemami trawiennymi.

Ponadto, sprzyjają rozwojowi zakażeń grzybiczych przewodu pokarmowego. Warto dlatego podawać maluszkowi od pierwszych dni probiotyki i często przystawiać go do piersi.

Czy zielone kupy dziecka są powodem do niepokoju? – BebiKlub

Nietypowe zabarwienie stolca może się pojawić u dzieci karmionych piersią. Najprawdopodobniej jest to wynik nadwrażliwości na jakiś produkt, np.

na nabiał w diecie matki – jeśli dodatkowo w stolcu pojawia się śluz lub krew, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wyeliminuj na jakiś czas ze swojej diety produkty, które podejrzewasz o to, że szkodzą dziecku.

Niekiedy za zielony kolor kup odpowiadają herbatki laktacyjne pite przez mamę – zazwyczaj po ich odstawieniu kolor kupki wraca do normy. Pamiętaj aby samodzielnie nie podejmować decyzji o stosowaniu jakikolwiek ziół czy suplementów diety w okresie kiedy karmisz piersią. Zawsze konsultuj się najpierw z lekarzem.

Zielona kupka u malucha może pojawić się także po zjedzeniu pokarmu zabarwionego biliwerdyną, która jest utlenioną formą pomarańczowego barwnika żółci.

Jeżeli pokarm jest lekkostrawny i pasaż jelitowy jest bardzo szybki, stolec może zostać zabarwiony na zielono. U starszych dzieci takie objawy mogą nastąpić również po zjedzeniu intensywnie zielonych produktów, jak np.

szpinak, brokuły czy jarmuż, jednak nie jest to powód do niepokoju, jeśli nie zauważyłaś innych objawów.

Zielona kupka może być spowodowana podawaniem dziecku mleka modyfikowanego, które jest fortyfikowane żelazem. Jeśli dodatkowo nie pojawiają się żadne objawy (np. kolka niemowlęca lub zaparcia), najprawdopodobniej kolor zielony nie jest niczym groźnym i niebawem kolor kupki wróci do normy.

Jeśli podajesz dziecku leki bądź inne preparaty z wysoką zawartością żelaza, również powinnaś spodziewać się zmiany koloru kupki na zielony. Pamiętaj jednak, że kolor stolca jest oznaką tego, że w spożytym produkcie było dużo żelaza, jednak może być również sygnałem o tym, że żelazo nie jest odpowiednio przyswajane.

Jeśli podajesz mleko modyfikowane ze zhydrolizowanym białkiem (typu HA), to również możesz spodziewać się zielonych kup maluszka.

Stolec w kolorze zielonym może być jednak objawem choroby, np. żółtaczki lub infekcji wirusowej lub bakteryjnej.  Zielona kupka może także sygnalizować problemy z mikrobiotą jelitową, dlatego jeśli objawy utrzymują się długo, skonsultuj z pediatrą, jakie badania powinny zostać wykonane (np. badanie ogólne kału czy posiew kału), by sprawdzić przyczynę dolegliwości maluszka.

Zielona kupka zazwyczaj jest tylko reakcją organizmu maluszka na zmianę diety lub produkty, które spożywa on sam lub jego mama (w przypadku karmienia piersią). Warto jednak bacznie obserwować swoje dziecko, ponieważ jeśli oprócz zmiany koloru stolca pojawiają się również inne objawy, np.

dziecko stało się apatyczne, nerwowe, ma problemy z oddawaniem stolca lub znacząco zmieniła się częstotliwość oddawania stolca, może to być sygnał świadczący o tym, że dziecku coś dolega.

Niepokojącym sygnałem powinna być również nagła zmiana konsystencji bądź zapachu kupy czy pojawienie się gorączki.

Nie każdą kupę należy konsultować z lekarzem, jeśli jednak zauważysz, że dziecko męczy się z biegunkami, traci na wadze lub występuje stan podgorączkowy, skonsultuj się z pediatrą, który podpowie, co powinnaś zrobić.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *