Żółta wydzielina z pochwy

Infekcje intymne to częsty problem zdrowotny kobiet. Według szacunków, każda kobieta chociaż raz w swoim życiu doświadczyła nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją dróg rodnych.

W wielu sytuacjach infekcję można wyleczyć domowymi sposobami, bądź korzystając z leków bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Żółta wydzielina z pochwy, lub inna nieprawidłowa oraz objawy towarzyszące – ból, pieczenie, świąd mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji i potrzebie pilnego wdrożenia leczenia.

Objawy infekcji intymnych – żółty śluz, nieprzyjemny zapach, pieczenie itp

U wielu kobiet objawy, jakie towarzyszą infekcjom intymnym są bardzo do siebie podobne. Pacjentki z problemem infekcji odczuwają takie objawy jak:

 • swędzenie okolic intymnych – bardzo częsty objaw chorób infekcyjnych, bywa nieznośny i wielu pacjentkom ciężko jest sobie z nim poradzić;
 • pieczenie, szczypanie – może dotyczyć wejścia do pochwy i warg sromowych, jeśli pacjentka jednocześnie odczuwa świąd może mechanicznie podrażniać nadwątloną śluzówkę i pogarszać odczuwanie pieczenia.
 • upławy – żółta wydzielina z pochwy występuje najczęściej, czasem kolor upławów jest szaro-biały, zielonkawy lub brunatny. Kolor wydzieliny jest istotny z punktu widzenia diagnostyki i podłoża występujących objawów.
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych – ma tak samo duże znaczenie z punktu widzenia diagnostyki jak kolor upławów. Zmianę zapachu należy skonsultować z lekarzem, jeśli decydujesz się na konsultację.
 • zaczerwienienie wejścia do pochwy – spowodowane jest podrażnieniem, obsuszeniem śluzówki i mechanicznym jej uszkodzeniem.
 • zmiana wyglądu wydzieliny – zielona, brunatna czy żółta wydzielina z pochwy nie jest jedyną zmianą w wyglądzie śluzu pochwowego. Pieniste lub wodniste upławy również mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.
 • suchość w pochwie i podrażnienie jej wejścia.
 • problemy z oddawaniem moczu – zwykle towarzyszom zaawansowanym postaciom choroby.
 • dyskomfort w trakcie stosunku – związany z podrażnieniem i suchością.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Co oznacza żółty śluz z pochwy ? Czy to oznaka początku choroby ?

Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. Bywa, że towarzyszą jej przez wiele dni, stopniowo wzmagając się.

Nie należy zwlekać z ich leczeniem, ponieważ żółtawa wydzielina z pochwy jest nie tylko przyczyną dyskomfortu, ale może się wiązać z rozwojem powikłań – w skrajnych przypadkach z niepłodnością włącznie. 

Podobnie jak w przypadku chorób bakteryjnych, w grzybicy pochwy mogą występować typowe, wymienione wyżej objawy.

W przypadku grzybicy kolor śluzu jest inny, nie występują żółte upławy z pochwy tylko śluz ma białawy kolor i jednocześnie zmienioną konsystencję.

Wydzielina bywa porównywana do twarożku, ginekolodzy określają ją jako mleczną i serowatą. Nie zmienione jest środowisko kwasowe pochwy, co może stwierdzić jedynie lekarz po wykonaniu testu paskowego.

Inny obraz objawów występuje u pacjentek dotkniętych objawami infekcji wywołanych bakteriami. W przypadku zakażeń tego rodzaju upławy mogą mieć kolor żółty, zielony lub szary.

Jeśli jednocześnie dochodzi do plamienia i podrażnienia śluzówki w żółtej wydzielinie z pochwy pojawia się krew (czerwonawa i brunatna). Poziom pH pochwy jest nieprawidłowy i wyższy niż przyjmowany za normę 4,5.

Jednocześnie zewnętrzne narządy rodne są zaczerwienione, podrażnione, towarzyszy im obrzęk, świąd i pieczenie. Część kobiet ma problem z oddawaniem moczu – mikcje mogą być bardzo częste lub bolesne.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Czy w przypadku wystąpienia żółtej wydzieliny z pochwy po okresie konieczna jest wizyta w szpitalu ?

Zmieniony kolor wydzieliny pochwowej świadczy o toczącej się infekcji. Jakie są jej przyczyny?

 • złe nawyki higieniczne – nadmierna higiena lub jej brak sprzyjają zaburzeniom flory bakteryjnej pochwy. Nie należy stosować nadmiernych irygacji, ani dopuszczać do wpływania wody do pochwy. Woda i płukanki usuwają zdrową, fizjologiczną florę, co tworzy środowisko przyjazne grzybom i patologicznym bakteriom.
 • antybiotykoterapia i leki na choroby przewlekłe – zabijają bakterie, nie tylko te patologiczne, ale wszystkie. Podobnie jak irygacje źle to wpływa na środowisko pochwy. Lecząc się antybiotykami pamiętaj o przyjmowaniu probiotyków, zgodnie z zaleceniami lekarza i farmaceuty.
 • cukrzyca – nieleczona zaburza naturalną kwasowość pochwy.
 • ciąża – jest potężną burzą hormonalną, jednocześnie narządy rodne są rozpulchnione, a wrota zakażenia otwarte.
 • zaburzenia hormonalne – infekcje intymne częściej występują u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, zwłaszcza krążki dopochwowe. Jeśli masz skłonność do występowania intymnych infekcji porozmawiaj ze swoim lekarzem o innej metodzie zapobiegania ciąży.
 • suchość pochwy – związana z chorobami współistniejącymi, zaburzeniami hormonalnymi i menopauzą.

Wiele z tych czynników jest niezależnych od pacjentki, niektóre można modyfikować.

Redukcja stresu, przyjmowanie probiotyków, włączenie leczenia chorób przewlekłych i dbanie i nawilżenie i higienę (nie nadmierną) narządów płciowych pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania objawów takich jak zolta wydzielina z pochwy oraz ich nawrotów i występowania stanów przewlekłych infekcji.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Wizyta u lekarza – żółty śluz z pochwy

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od przyczyny. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo (tabletki, żele, maści, kremy oraz globulki i płukanki do irygacji) a w ciężkich, trudnych do leczenia przypadkach włącza się leczenie doustnie.

Wiele przypadków łagodnych i niepowikłanych infekcji intymnych, w przebiegu których występują objawy takie jak swędzenie, pieczenie, suchość, żółty śluz z pochwy czy trudność w mikcjach można leczyć samodzielnie. Leki dostępne w aptekach zwalczają patogeny, które są przyczyną infekcji i pomagają w regeneracji tkanek narządów rodnych.

Jeśli objawy nie ustępują, bądź dolegliwości się nasilają konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz po przeprowadzeniu badania wewnętrznego i przeprowadzeniu wywiadu może zalecić terapie lekami przeciwgrzybicznymi lub antybiotykami. Bywa, że zleci badania diagnostyczne, pobierze wymaz z pochwy lub wykona test poziomu pH.

Wydzielina z pochwy: o czym świadczy kolor wydzieliny?

Żółta wydzielina z pochwy Autor: thinkstockphotos.com Wydzielina z pochwy powinna być bezzapachowa i mieć jednolitą konsystencję.

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest bezzapachowa, jednolita i obfita. Świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. U kobiet zmagających się z infekcją intymną, jej kolor się zmienia: może stać się żółty, zielony, brązowy, różowy, szary. Zmienia się również konsystencja wydzieliny z pochwy: pojawiają się w niej grudki czy skrzepy.

Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest bezzapachowa, jednolita i obfita. Świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym.

U kobiet zmagających się z infekcją intymną, jej kolor się zmienia: może stać się żółty, zielony, brązowy, różowy, szary. Zmienia się również konsystencja wydzieliny z pochwy: pojawiają się w niej grudki czy skrzepy.

Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy pojawia się, gdy kobieta zaczyna dojrzewać i oznacza prawidłowo przebiegający cykl miesięczny. Wydzielina pomaga oczyszczać pochwę z martwych komórek i bytujących w nich bakterii, pomaga więc utrzymać właściwe PH i zapobiega infekcjom intymnym.

Wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta, lekko ciągnąca się, bezzapachowa i jednolita w swej konsystencji. Taka zwykle jest w pierwszej połowie cyklu, kiedy ze względu na stężenie estrogenów występuje jej więcej.

W drugiej połowie cyklu, po owulacji, ilość wydzieliny z pochwy się zmniejsza, ale nie zanika ona całkowicie. Takimi objawami nie należy się martwić – świadczą one o tym, że kobieta jest zdrowa.

Problem powstaje dopiero wtedy gdy wydzielina z pochwy zmienia swój kolor z przezroczystego na żółty, zielony, brązowy, różowy, szary i konsystencję z gładkiej na niejednolitą, pełną grudek. Co to może oznaczać?

Czytaj także: Kandydoza pochwy: przyczyny, objawy, leczenie

Wydzielina z pochwy: biała wydzielina z pochwy z grudkami

Biała wydzielina z pochwy o gęstej, serowatej, pełnej grudek konsystencji, niestety najczęściej oznacza grzybicę pochwy, inaczej zwaną kandydozą czy drożdżycą pochwy.

Wywołują ją grzyby ze szczepu Candida albicans, a jej pojawieniu się sprzyja noszenie bardzo obcisłych spodni, prowadzenie siedzącego trybu życia, uczęszczanie na basen czy częste przyjmowanie antybiotyków.

Grzybica pochwy może pojawiać się również w stanie obniżonej odporności.

Biała wydzielina z pochwy z grudkami jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u ginekologa, mimo że najczęściej nie towarzyszy jej obrzęk czy pieczenie sromu. Może pojawić się za to podrażnienie pochwy oraz uczucie świądu. W takiej sytuacji ginekolog przepisuje globulki dopochwowe oraz maści do smarowania pochwy. Leczenie trwa zwykle 7-14 dni.

Wydzielina z pochwy: żółta wydzielina z pochwy

Żółta wydzielina z pochwy to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji intymnej. Zwykle towarzyszy jej świąd, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz nieprzyjemne swędzenie pochwy. Oznacza stan zapalny pochwy lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który zbada przyczynę infekcji i przepisze odpowiednie leki. Leczenie zwykle polega na dopochwowym podawaniu globulek z antybiotykiem oraz zmianie płynu intymnego na taki, posiadający przyjazne PH.

You might be interested:  Stres a choroby układu sercowo-naczyniowego

Po zakończeniu kuracji ginekolodzy często zalecają suplementację preparatami, zawierającymi dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego, sprzyjającego odbudowie flory bakteryjnej w pochwie.

Czytaj także: Prawidłowa higiena intymna w ciąży zmniejsza ryzyko infekcji

Wydzielina z pochwy: zielona wydzielina z pochwy

Zielona wydzielina z pochwy, podobnie jak żółta, oznacza infekcję intymną. Często nawet nie da się jednoznacznie odróżnić jej koloru – nie musi być żółta czy zielona, może być żółtozielona.

Zielona wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach, pienistą konsystencję i oznacza zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Najczęściej towarzy jej ból i pieczenie sromu, może pojawić się również obrzęk.

Kobieta, która zaobserwowała u siebie zieloną wydzielinę z pochwy, ma trudności z oddawaniem moczu. W takiej sytuacji nie warto leczyć się samodzielnie (nawet kuracja globulkami z kwasem mlekowym, dostępnymi w aptekach, nie zwalczy infekcji).

Najlepiej szybko udać się do ginekologa i podjąć odpowiednie leczenie. Z reguły polega ono (podobnie jak w przypadku żółtej wydzieliny z pochwy) na przyjmowaniu dopochwowych globulek z antybiotykiem.

Wydzielina z pochwy: brązowa wydzielina z pochwy

U niektórych kobiet brązowa wydzielina z pochwy pojawia się w przeddzień i w ostatnich dniach miesiączki. Jest to objaw całkowicie normalny, nie należy go utożsamiać z żadną chorobą.

U części kobiet brązowe upławy występują również na początku ciąży – mogą wtedy sygnalizować implantację zarodka. Jest to również normalny, fizjologiczny objaw. Do ginekologa trzeba wybrać się wtedy gdy brązowa wydzielina z pochwy występuje w innej fazie cyklu.

Może ona bowiem oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Czytaj także: Upławy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Wydzielina z pochwy: różowa wydzielina z pochwy

Jasne, lekkoróżowe upławy, delikatnie zabarwione krwią mogą oznaczać pęknięcie któregoś z naczynek krwionośnych. Jeśli występują krótko i nie towarzyszą im żadne inne objawy (np. świąd czy pieczenie), nie trzeba się nimi niepokoić. W innych przypadkach trzeba zgłosić się do ginekologa. Różowa wydzielina z pochwy może bowiem również oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Wydzielina z pochwy: szara wydzielina z pochwy

Szara wydzielina z pochwy oznacza infekcję intymną. Zwykle jednak nie towarzyszą jej tak nieprzyjemne objawy jak pieczenie, zaczerwienie czy ból przy oddawaniu moczu.

Może pojawić się jedynie lekkie swędzenie czy podrażnienie pochwy, które powinno skłonić cierpiącą kobietę do zmiany płynu do higieny intymnej oraz do suplementacji preparatami z dużą zawartością kwasu mlekowego.

Jeśli to początkowe stadium, być może uda się zwalczyć infekcję bakteryjną. Należy uważnie obserwować organizm i jeśli kuracja nie przyniesie skutku, wybrać się do ginekologa. Warto również przyjrzeć się środkom, których używamy do prania bielizny.

Być może to one są winne infekcji. Na wszelki wypadek lepiej zmienić je na delikatne i hypoalergiczne oraz dokładnie płukać każdą sztukę bielizny.

Żółte upławy – przyczyny, sposoby leczenia

Upławy, w przeciwieństwie do prawidłowej, bezwonnej i białej wydzieliny fizjologicznej z pochwy, charakteryzują się żółtym, zielonkawym lub brązowym zabarwieniem, niejednokrotnie towarzyszy im przykry zapach oraz inne objawy, świadczące o danym stanie chorobowym. Niektóre pacjentki odczuwają duży niepokój, obserwując u siebie żółte upławy – czy słusznie? Czy zmiana barwy wydzieliny na żółtą jest sygnałem poważnych schorzeń i wymaga konsultacji ginekologicznej? Jakie są najczęstsze przyczyny żółtych upławów?

Żółta wydzielina z pochwy

Żółte upławy – grzybicze zapalenie pochwy

W 8 na 10 przypadków żółte upławy z pochwy świadczą o infekcji bakteryjnej. Jeśli ropnej wydzielinie towarzyszy:

 • pieczenie, 
 • świąd okolic intymnych,
 • nieprzyjemny zapach z pochwy, 
 • upławy mają gęstą konsystencję twarogu i biały kolor – najprawdopodobniej pacjentka choruje na drożdżycę (kandydozę), za którą odpowiedzialny jest zwykle grzyb Candida albicans. 

Przy grzybicy pochwy kobiety często skarżą się też na dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak częstomocz, a także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza.

Do zakażenia dochodzi wskutek współżycia, stosowania antybiotykoterapii (zwłaszcza leków z grupy tetracyklin, antybiotyki zaburzają naturalną mikroflorę pochwy).

Czynnikiem ryzyka jest również ciąża, wiele pacjentek, które spodziewa się potomstwa, zapada na infekcje pochwy wskutek wahań hormonalnych, które utrudniają utrzymanie kwaśnego środowiska w pochwie.

Zagrożone drożdżycą są także kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, chorujące na cukrzycę, a także te, które nie dbają o prawidłową higienę okolic intymnych. Zapalenie grzybicze pochwy leczy się za pomocą farmakoterapii (leków przeciwgrzybiczych). W czasie trwania kuracji wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna. Warto dodać, że grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych, z jakimi zmagają się kobiety. 

Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy 

Żółte upławy mogą być manifestacją nadżerki szyjki macicy, czyli ubytku nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się rzekomą (ektopię) i prawdziwą (właściwą) nadżerkę szyjki macicy, właściwe rozpoznanie wymaga, oprócz badania ginekologicznego – cytologii, posiewu i kolposkopii. Do powstawania ektopii przyczynia się:

 • ciąża,
 • poród,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • częste infekcje pochwy,
 • niektóre zabiegi ginekologiczne.

Natomiast do czynników sprawczych nadżerki właściwej zalicza się urazy mechaniczne, przewlekłe stany zapalne, poważne zaburzenia hormonalne.

Nadżerka rzekoma zwykle nie zagraża zdrowiu, wymaga jedynie obserwacji, regularnych badań (tzw. terapia wyczekująca). Leczenie nadżerki prawdziwej może obejmować zabieg laserowy, elektrokoagulację lub kriokoagulację.

Warto wspomnieć, że całkowicie zlekceważona nadżerka może w przyszłości przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, dlatego nie wolno jej bagatelizować i należy systematycznie odwiedzać ginekologa.

Objawem jakich innych chorób mogą być żółte upławy?

Żółte upławy – rzęsistkowe zapalenie pochwy 

Żółte upławy mogą sygnalizować rozwój rzęsistkowicy, którą wywołuje pasożyt dróg moczowo-płciowych, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego.

Innymi symptomami choroby, oprócz pienistych, żółtych upławów, jest ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częstomocz, bóle podbrzusza, świąd w okolicy krocza. Warto wspomnieć, że rzęsistkowica u mężczyzn, zwykle przebiega bez objawów.

Jeśli chodzi o metody leczenia, stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, konieczna jest także abstynencja seksualna oraz objęcie terapią również partnera. 

Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy 

Atroficzne zapalenie pochwy, czyli zanik śluzówki pochwy, objawia się świądem i pieczeniem okolic intymnych, mogą wystąpić również upławy.

Dolegliwość ta jest często diagnozowana u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, wpływając negatywnie na jakość ich życia seksualnego.

Główną przyczyną zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy jest niedobór estrogenów, dlatego celem terapii leczniczej jest uzupełnienie owego deficytu hormonalnego, stosując farmakoterapię (leki zawierające estrogen). 

O czym świadczą żółte upławy w ciąży?

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży? Najczęściej jest bezbarwny, bezwonny, może mieć lekko białawe zabarwienie. Jeśli natomiast pacjentka zauważa u siebie jakieś niepokojące objawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Podsumowując, żółte upławy mogą być symptomem wielu stanów chorobowych – poznanie źródła tej nieprawidłowej wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej i w razie konieczności wykonania specjalistycznych badań.

Upławy – co oznaczają brązowe i żółte, a co białe i zielone?

Upławy to nieprawidłowa i często świadcząca o infekcji intymnej wydzielina z pochwy. U zdrowej kobiety śluz pomaga nawilżać waginę, jest gęsty i mlecznobiały lub przezroczysty i ciągnący się – wszystko zależy od tego, w jakim momencie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta.

Prawidłowa wydzielina zawiera w 99% pałeczki kwasu mlekowego, które działają dobroczynnie na florę bakteryjną pochwy, zaś 1% stanowią drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie kałowe czy pałeczki gronkowca złocistego.

Kiedy równowaga flory bakteryjnej jest zachwiana, a poziom patogenów zwiększa się, możemy mówić o wystąpieniu infekcji intymnej, której najczęstszym symptomem jest wydzielina o nieprawidłowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Białe upławy – co mogą oznaczać?

Biała wydzielina z pochwy jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy przybiera bardzo gęstą konsystencję, która zaczyna przypominać twarożek i pojawiają się w niej liczne grudki.

Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami (grzybami) z gatunku Candida albicans, które kolonizując pochwę, okolice krocza, warg sromowych oraz odbytu, wywołują również dodatkowe dolegliwości.

Do najczęściej spotykanych objawów grzybicy należy uporczywe swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych i pochwy, zaczerwienienie oraz obrzęk warg sromowych, a także uczucie suchości w pochwie.

Zwykle białe upławy świadczące o zakażeniu grzybiczym nie charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, czasem jednak można wyczuć woń przypominającą zapach drożdży.

Jak należy leczyć białą wydzielinę z pochwy? Zalecana jest przede wszystkim konsultacja z ginekologiem, który przepisze globulki lub maści z substancjami działającymi przeciwgrzybiczo. Najczęściej wymagane jest stosowanie obu form leków – globulka leczy zakażenie wewnątrz pochwy oraz przywraca drogom rodnym prawidłową mikroflorę, zaś maści stosowane na wargi sromowe oraz okolice odbytu minimalizują przykre objawy – świąd i pieczenie.

You might be interested:  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pochwy?

Żółte upławy – czy jest to powód do niepokoju?

Nie każdy śluz z pochwy o żółtym zabarwieniu oznacza infekcję intymną – wydzielina o takim kolorze pojawia się również poza okresem owulacji. Jest to tzw. śluz szyjkowy.

Jeśli nie towarzyszą mu żadne, dodatkowe objawy, to znak, że flora bakteryjna pochwy jest w dobrym stanie.

Inaczej jest w przypadku wydzieliny, której występowanie wiąże się ze swędzeniem, pieczeniem okolic intymnych, a także przykrym zapachem – może to świadczyć o występowaniu nadżerki macicy.

Żółte upławy oraz wydzielina o zielonkawym zabarwieniu występuje również przy zakażeniu rzęsistkiem płciowym. Innymi objawami rzęsistkowicy są bóle podbrzusza, świąd i zaczerwienienie w okolicach pochwy oraz warg sromowych, a także częste oddawanie moczu, ból w czasie stosunku seksualnego czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Leczenie infekcji intymnej wymaga zastosowania antybiotyku.

Zielone upławy – zakażenie bakteryjne

Upławy z pochwy o charakterystycznej, zielonkawej barwie często oznaczają zakażenie bakteryjne (waginoza), które może być wywołane na przykład przez patogeny z gatunku Gardnerella vaginalis. Infekcji najczęściej towarzyszy pieczenie oraz swędzenie okolic krocza, obrzęk warg sromowych, ból przy oddawaniu moczu, a także charakterystyczny, rybi zapach z pochwy.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ lekceważenie ich może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – bakterie mogą wniknąć do kanału szyjki macicy. Zielone upławy mogą też oznaczać zanikowe zapalenie pochwy, na które cierpią panie w okresie menopauzy lub te, które borykają się z niskim poziomem estrogenów we krwi.

Upławy z krwią – czy jest się czego bać?

Nie każda brązowa wydzielina z pochwy jest powodem do niepokoju. Bardzo często plamienie tego typu pojawia się tuż przed wystąpieniem menstruacji. Upławy z krwią mogą też wystąpić w czasie owulacji lub w pierwszej fazie ciąży, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie macicy.

Czasem jednak brązowa wydzielina z pochwy może zwiastować problemy zdrowotne, występuje bowiem w przebiegu bakteryjnego zapalenia pochwy czy stanów zapalnych miednicy mniejszej. Zdarzają się również plamienia po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Na ogół nie jest to powód do niepokoju – organizm reaguje w ten sposób na odstawienie hormonów. Jeśli jednak problem dłużej się utrzymuje, warto skorzystać z pomocy lekarza, który ustali, czy upławy z krwią stanowią symptom poważniejszej choroby.

Leczenie na własną rękę nie jest wskazane, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

[Gynoxin] Jak sobie poradzić z żółtą wydzieliną z pochwy?

Jak nie zarazić się chorobą weneryczną? Andrzej Polski, dr n. farm. Lato to czas przygody, beztroski i zawierania nowych znajomości.

Skutki wakacyjnych zabaw mogą być jednak długotrwałe i niekoniecznie przyjemne dla naszego zdrowia. Czasami obok miłych wspomnień z wakacji możemy przywieźć „niechcianego towarzysza”.

Przeczytaj, jak zapobiegać chorobom wenerycznym, a gdy się pojawią – jak je rozpoznać.

Higiena Marcin Szczesio, mgr farm. Kompletując wakacyjną apteczkę i kosmetyczkę warto pamiętać o produktach, które pozwolą zachować nam odpowiedni poziom komfortu i poczucia świeżości w podróży oraz podczas wakacji. W aptece znajdziemy szereg kosmetyków i produktów niezbędnych do utrzymania codziennej higieny.

Infekcje intymne Marcin Szczesio, mgr farm. Infekcje stref intymnych objawiają się zwykle świądem oraz upławami. Warto zrobić testy i w razie infekcji – zastosować odpowiedni preparat z apteki.

Jak stosować preparaty ginekologiczne? Olga Sierpniowska, mgr farm. Zdrowie intymne jest bardzo ważne – jego utrzymaniu służą specjalistyczne preparaty. Pacjentki jednak często wstydzą się zadawać pytania o aplikację leków do pochwy w gabinecie lekarskim czy w aptece. Co warto wiedzieć o stosowaniu preparatów ginekologicznych?

Infekcje intymne – jak sobie poradzić? Olga Sierpniowska, mgr farm. Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet – co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Infekcje intymne przy karmieniu piersią Katarzyna Domagała, mgr farm.

Kiedy czujesz ból, swędzenie i pieczenie przy oddawaniu moczu, a okolice intymne są zaczerwienione, to znak, że być może pojawiła się u Ciebie infekcja intymna.

Zanim jednak wyjaśnimy, jakie preparaty można zastosować w takiej sytuacji podczas karmienia piersią, musisz wiedzieć, jak odróżnić zakażenie bakteryjne od grzybiczego.

Grzybica miejsc intymnych Karolina Siayor-Pietrzak, mgr farm. Grzybica okolic intymnych nie jest dolegliwością, która dotyka jedynie kobiety. Najczęściej przybiera postać grzybicy powierzchniowej (np. pochwy, sromu, pachwin, prącia, moszny). Objawami są zwykle zaczerwienienie, świąd, złuszczanie się lub pękanie skóry okolic intymnych, serowata wydzielina czy upławy.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

 • Po jakim czasie pojawiają się efekty leczenia po preparacie Gynoxin w dawce 600 mg? 5 odpowiedzi Iza, około roku temu
 • Co mam zrobić jeśli po zastosowaniu leku Gynoxin Optima pojawiło się u mnie krwawienie? 12 odpowiedzi Olga, około roku temu
 • Uszkodzenie błony śluzowej pochwy – co zastosować? 4 odpowiedzi Kasia, około miesiąca temu
 • Czy można stosować żel na zewnątrz pochwy przy stosowaniu globulek Gynoxin optima? 3 odpowiedzi Bby, około 2 miesięcy temu
 • Czy Gynoxin Uno może być stosowany przez kobiety, które nie korzystają z antykoncepcji? 3 odpowiedzi Ania, około 7 miesięcy temu
 • Czy można stosować Gynoxin Uno przy nadciśnieniu? 3 odpowiedzi Marta , około 9 miesięcy temu
 • Dlaczego po zastosowaniu Gynoxin Optima wystąpiły upławy z niewielką ilością krwi? 3 odpowiedzi Kari, około 8 miesięcy temu
 • Co mam zrobić, jeśli odczuwam silne bóle podbrzusza, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu i towarzyszy temu biała wydzielina? 5 odpowiedzi Ola, około roku temu
 • Czy na wodniste upławy o zapachu drożdży pomoże Gynoxin? 3 odpowiedzi Lucyna, około 10 miesięcy temu
 • Czy na infekcję intymną mogę zastosować Gynoxin, jeśli Pimafucin mi nie pomógł? 3 odpowiedzi Justyna55, około 10 miesięcy temu
 • Czy zwiększenie się objętości upławów po zastosowaniu kapsułki Gynoxin Uno to powód do niepokoju? 3 odpowiedzi Anonim, około 9 miesięcy temu
 • Czy mogę zastosować Gynoxin Uno, jeśli karmię piersią? 2 odpowiedzi Karolina, około 2 miesięcy temu
 • Czy to normalne, że po pierwszej kapsułce Gynoxin Optima czuję pieczenie? 1 odpowiedź AXXXXXX, około 14 dni temu
 • Czy powinnam się obawiać zajścia w ciążę, jeśli zaaplikowałam Gynoxin Uno? 1 odpowiedź Ewcia, około 9 miesięcy temu
 • Czy to normalne, że po stosowaniu leku Lactovaginal pojawiły się wodniste upławy białego koloru i pieczenie? 3 odpowiedzi Katarzyna , około 4 miesięcy temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. farmaceuta, redaktor Justyna Bartoń , mgr farm. farmaceuta, redaktor Małgorzata Bekier, mgr farm. farmaceuta, redaktor

żółta wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy – opis Wydzielina z pochwy podczas całego cyklu menstruacyjnego ulega zmianom a to za sprawą hormonów. (…) Wydzielina z pochwy

Katarem zatokowym nazywamy** ropny katar z żółtą wydzieliną**, któremu towarzyszy ból głowy. (…) Śluzowo-ropna wydzielina może mieć również żółto-zielone zabarwienie.

Jak zinterpretować wyniki biocenozy pochwy? Czym jest badanie czystości pochwy? (…) powszechnie stosowanych skal można wymienić skalę Amsela, w której o obecności stanu zapalnego świadczy stwierdzenie co najmniej…

W czasie ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, co ma związek z większą produkcją estrogenu oraz obfitszym przepływem krwi do okolic pochwy. (…) Aneta Zwierzchowska Wszystkie odpowiedzi lekarzy Wydzielina

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy ma specyficzny zapach i konsystencję. (…) Niekiedy wydzielina jest podbarwiona krwią. Odczuwane w związku z zakażeniem pieczenie pochwy ma tendencję…

Dzwonkiem alarmowym w przypadku wydzieliny z pochwy jest zmiana jej odcienia. (…) – Upławy w ciąży
– Brązowe upławy w ciąży
Żółte upławy w ciąży
– Grzybica w ciąży

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy ma specyficzny zapach i konsystencję. (…) Niekiedy wydzielina jest podbarwiona krwią. Odczuwane w związku z zakażeniem pieczenie pochwy ma tendencję…

Jak uniknąć swędzenia pochwy w ciąży? W profilaktyce świądu pochwy najważniejsza jest właściwa higiena osobista. (…) W żadnym wypadku nie należy wykonywać irygacji pochwy, by nie zaburzać równowagi…

Pochodzenie i objawy grzybicy pochwy Klasyczne objawy grzybicy pochwy to swędzenie, pieczenie pochwy oraz charakterystyczne upławy. (…) Są one najczęściej gęste, ich kolor mieści się w gamie od białych…

Główną przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek. (…) * Badanie Amslera na zwyrodnienie plamki żółtej
* Czym charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej?

You might be interested:  Blokada kręgosłupa – co to jest, działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

Są one niszczone laserem, ale nie mogą być położone w centrum plamki żółtej. (…) * Badanie Amslera na zwyrodnienie plamki żółtej
* Czym charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej?

Przez dwa do czterech dni wydzielina będzie bardziej wodnista i miała różowy kolor. (…) Przez kolejne dziesięć dni – będzie jej mniej i zmieni barwę na żółtą lub żółto-białą.

Objawy zakażenia pochwy w ciąży Objawami infekcji intymnych są: upławy z dróg rodnych (mogą mieć biały, szary, żółty, a nawet zielony odcień),
nieprzyjemny (…) zapach z pochwy,
swędzenie pochwy,
pieczenie…

Wyniki badania czystości pochwy Aby ujednolicić rozpoznania obrazu mikrobiologicznego pochwy, stosuje się czterostopniową skalę czystości pochwy: (…) W trakcie badania lekarz, za pomocą cienkiego…

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka Warto znać objawy, jakimi charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej oka. (…) Jak rozpoznać zwyrodnienie plamki żółtej?

pienistą wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, pieczeniem i świądem pochwy, podrażnieniem śluzówki pochwy i sromu, plamieniem, uczuciem dyskomfortu (…) Wodnista, mleczna wydzielina

Badanie czystości pochwy, inaczej ocena biocenozy pochwy lub badanie flory pochwy jest istotnym i często wykonywanym badaniem w praktyce ginekologicznej (…) powszechnie stosowanych skal można wymienić…

Przebieg plastyki pochwy Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii (…) Operacja polega na wycięciu rozciętego fragmentu pochwy,…

Należy również pamiętać, że ser żółty jest nie tylko pyszny, ale też bardzo zdrowy. (…) Obejrzyj wideo i poznaj wszystkie właściwości sera żółtego.

Schorzenia, które dotykają plamki żółtej, to zazwyczaj zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatia, zakrzep żyły, zakrzep tętnicy środkowej siatkówki. (…) Test Amslera pozwala na diagnozowanie nieprawidłowości plamki żółtej.

Jesteś ciekawy, co może sprawić, że liście storczyka są żółte? Zapraszamy do naszej galerii. (…) Ich liście będą wysuszone i żółte. Trzeba jednak uważać.

Jego objawy to: pienista, obfita, żółtoszara wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu,
częste i bolesne oddawanie moczu,
ból podczas stosunku (tzw (…) Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu: pH wydzieliny

W trakcie ciąży wydzielina z pochwy zmienia swój kolor i zapach, co często niepokoi ciężarne. (…) Natomiast kiedy wydzielina ma charakter upławów w kolorze żółtym lub zielonkawym, o…

Jest to niewielka ilość wydzieliny z pochwy, która jest połączona z krwią, w niektórych przypadkach jest to tylko krew. (…) Przy regularnym cyklu miesiączkowym takie plamienie przed okresem jest związane w większości…

Wybór sera żółtego nie jest łatwy. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem wyrobów seropodobnych. Jak poznać czy ser, który kupujesz jest prawdziwy? (…) Prawdziwy ser żółty Ser żółty lubią wszyscy….

Domowe sposoby na żółte paznokcie Istnieje kilka naturalnych produktów, które mogą pomóc nam w pozbyciu się żółtych paznokci. (…) Ocet na żółte paznokcie Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianego…

Co zatem sprawia, że mimo wysiłków twoje zęby są żółte? Zobacz także: Co zawiera najwięcej kofeiny? Wcale nie kawa

pochwy czy sromu. (…) * Śluz w ciąży – dlaczego występuje, kolor, brzydki zapach, swędzenie i pieczenie pochwy
* Wymaz w ciąży
* Wydzielina z pochwy – opis, wydzielina

Często zdarza się, że nieregularna miesiączka ma związek z innymi dolegliwościami, takimi jak suchość pochwy. (…) Ponadto mają korzystny wpływ na ciałko żółte.

Po porodzie każda kobieta może zaobserwować u siebie krwistą wydzielinę z pochwy. (…) Podczas połogu łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy.

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

Bezbarwna wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym w prawidłowo przebiegającym cyklu miesięcznym. Zabarwiona często oznacza zapalenie miejsc intymnych, na które narażone są kobiety. Wszelkie zmiany w kolorze upławów mogą też sugerować poważniejsze choroby, z których najgroźniejszą jest rak szyjki macicy.

Brązowa wydzielina z pochwy – czy zawsze oznacza raka szyjki macicy?

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie brudzącą wydzielinę o brązowym zabarwieniu, oznacza to, że znajduje się w niej krew. Bardzo często tego typu wydzielina z pochwy pojawia się regularnie w okresie owulacji.

Jeżeli nie występują niepokojące objawy towarzyszące, jak: dotkliwy ból jajników czy pieczenie oraz świąd pochwy i sromu, nie należy się niepokoić. Wydzielina najprawdopodobniej poprzedza zbliżającą się menstruację.

Jeżeli jednak dodatkowo występują wymienione zespoły objawów lub taka wydzielina pojawia się u kobiet po menopauzie, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna.

Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać na nadżerkę (najczęściej spotykaną zmianę chorobową części pochwowej szyjki macicy, która występuje na skutek infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej), polipy, mięśniaki, a także raka szyjki macicy. Leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może świadczyć o implantacji zarodka, czyli jego zagnieżdżeniu i jest pierwszym z objawów ciąży. Niestety taka, w której znajdują się skrzepy krwi i której towarzyszą skurcze, może być też symptomem poronienia. Każdy niepokojący ciężarną objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także: Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Brązowa wydzielina w opisanych przypadkach zazwyczaj jest bezwonna. Jeżeli jednak ma bardzo nieprzyjemny zapach, może oznaczać przetokę z przewodem pokarmowym, a cuchnąca woń jest skutkiem przedostania się kału do wydzieliny. Zdarza się, że przetoka występuje jako powikłanie po porodzie, przebytych operacji w obrębie miednicy lub chorób jelita grubego.

Biała wydzielina z pochwy – infekcja grzybicza

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie białą wydzielinę o gęstej konsystencji, w której niekiedy pojawiają się grudki (wydzielina taka nazywana jest przez ginekologów wydzieliną serowatą) i która ma nieprzyjemną woń, powinna podejrzewać infekcję grzybiczą. Często pojawiają się też zaczerwienienia, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Biała wydzielina z pochwy u kobiet w ciąży także oznacza zakażenie drożdżakami, które wymaga konsultacji ginekologicznej.

W przypadku infekcji bakteryjnej upławy są wodniste, również o nieprzyjemnym zapachu (porównywanym z rybim), ale o szarej barwie. Miejsca intymne są wówczas podrażnione i pojawia się świąd.

Zobacz także: Upławy w ciąży – co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Zdarza się, że poza śluzem w upławach pojawia się ropa. Ropne upławy mogą świadczyć o chlamydiozie, chorobie wywołanej przez bakterie, które przenoszone są drogą płciową. Ma ona charakterystyczne objawy towarzyszące. Poza ropnymi upławami występują niezwiązane z menstruacją krwawienia, pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból podczas stosunku i ból w okolicy lędźwiowej.

Żółta wydzielina z pochwy – nadżerka i stany zapalne

Żółtawe lub zielonkawe upławy o wodnistej konsystencji mogą być objawem zanikowego zapalenia pochwy, które dotyka głównie kobiet w okresie menopauzy oraz z niskim poziomem estrogenów. Pojawia się wtedy zaczerwienienie warg sromowych i świąd.

Żółta lub zielona wydzielina z pochwy, która jest pienista i ma nieprzyjemny zapach, świadczy o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Infekcja, poza zaczerwienieniem, może powodować ból, który nasila się w trakcie stosunku i oddawania moczu. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie i obrzęk sromu. Zakażenie zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej.

Nadżerka również może powodować zabarwienie wydzieliny z pochwy na zielono bądź żółtawo. Zapach śluzu określany jest jako nieprzyjemny, a dodatkowo kobieta z nadżerką może odczuwać pieczenie lub swędzenie sromu.

Choroba w początkowym stadium nie daje innych objawów, lecz o jej zaawansowanej postaci (na skutek braku leczenia) będą świadczyły: krwawienie niezwiązane z menstruacją, plamienia czy bóle, odczuwane zwłaszcza w trakcie stosunku.

Różowa wydzielina z pochwy – obecność krwi w wydzielinie z pochwy

Jeżeli w wydzielinie z pochwy znajduje się niewielka ilość krwi, zmienia ona barwę na różową. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie owulacji, kiedy pęka tzw. pęcherzyk Graafa i może dojść do pęknięcia okolicznych naczynek krwionośnych, z których krew dostanie się do wydzieliny.

Różowa wydzielina z pochwy może występować w trakcie pierwszego etapu ciąży i procesu zagnieżdżania się zarodka, a przy braku dodatkowych objawów nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju przyszłych mam.

Znacznie poważniejsze jest stan, w którym wydzielina jest silnie zabarwiona krwią i cuchnie. Tego typu upławy są też objawem raka sromu bądź szyjki macicy i wymagają szybkiej konsultacji z ginekologiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *