Autor: Getty images
Żółtaczka noworodkowa może pojawić się już w drugiej dobie życia. O jej przebiegu zadecyduje to, czy jest to żółtaczka fizjologiczna czy patologiczna. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy żółtaczki noworodkowej i kiedy konieczne jest leczenie w szpitalu.
Żółtaczka noworodkowa to dolegliwość, która często występuje u noworodków. Żółtaczka u noworodka nazywana jest też żółtaczką fizjologiczną, co oznacza, że nie powinna budzić niepokoju rodziców, choć warto wiedzieć, że czasami zamienia się w żółtaczkę patologiczną.
Spis treści:
Jakie są przyczyny żółtaczki noworodkowej?
Przyczyną żółtaczki fizjologicznej u noworodka jest hemoglobina. To specjalny barwnik w krwinkach czerwonych krążących we krwi. Dzięki hemoglobinie możliwe jest dostarczanie tlenu do wszystkich komórek organizmu. W czasie ciąży dziecko potrzebuje więcej krwinek czerwonych i więcej hemoglobiny niż po narodzinach. Poza tym płód ma specjalny rodzaj hemoglobiny.
Po porodzie konieczne są zmiany, bo dziecko nie potrzebuje aż tylu krwinek, a płodową zastępuje właściwa hemoglobina. W rezultacie dochodzi do rozpadu części niepotrzebnych już krwinek. Na skutek tych zmian powstaje żółty barwnik, bilirubina.
Dzięki pracy wątroby bilirubina trafia do jelit, a stąd wraz z kupką jest wydalana z organizmu. Ale wątroba noworodka jest jeszcze niedojrzała i nie zawsze potrafi sobie poradzić z przetworzeniem dużej ilości tego barwnika. Dlatego nadmiar bilirubiny przedostaje się do krwi, co powoduje zażółcenie skóry.
Żółtaczka fizjologiczna, która nie jest groźna, ma kilka typowych, charakterystycznych cech:
- pojawia się w drugiej lub trzeciej dobie życia dziecka,
- ustępuje sama w ciągu 10–14 dni, choć u wcześniaków trwa nieco dłużej,
- stężenie bilirubiny nie przekracza dopuszczalnej normy dla dzieci w tym wieku.
Jeśli żółtaczka nie spełnia tych kryteriów, np. zaczyna się w pierwszej dobie życia dziecka lub mijają kolejne dni, a skóra dziecka jest coraz bardziej żółta – konieczna jest wizyta u lekarza.
Czytaj: Żółtaczka fizjologiczna u noworodka. Podwyższona bilirubina u dzieci
Jakie są objawy żółtaczki u noworodka?
O żółtaczce noworodkowej mówimy, gdy skóra i błony śluzowe noworodka mają żółte zabarwienie. Kolor cytryny mogą mieć także białkówki oczu dziecka.
Nie stanowi ona zagrożenia, choć zażółcenie skóry może być niekiedy intensywne: czasem jest ledwie zauważalne, innym razem przypomina kolor cytryny.
Żółtaczka fizjologiczna widoczna jest również w badaniach krwi – u noworodka z żółtaczka widoczny jest podwyższony poziom bilirubiny- barwnika, który powstaje w wyniku rozpadu krwinek czerwonych.
Przed wypisem dziecka ze szpitala lekarz często zleca badanie stężenia bilirubiny we krwi, aby upewnić się, że jej poziom jest bezpieczny. Ale nawet jeśli poziom bilirubiny był prawidłowy, warto codziennie obserwować skórę dziecka. Problemy z żółtaczką u noworodka zdarzają się rzadko, ale lepiej dmuchać na zimne.
Czytaj: Pierwsze dni z dzieckiem: co cię zaskoczy? Rady dla świeżo upieczonych mam
Żółtaczka noworodkowa: jak dbać o dziecko?
Tak wygląda noworodek z żółtaczką (ZDJĘCIA)
Leczenie żółtaczki fizjologicznej
Jeśli skóra dziecka jest bardzo żółta, wręcz pomarańczowa, a ty wyszłaś już ze szpitala po porodzie, koniecznie zgłoś się do lekarza, który oceni nasilenie żółtaczki noworodkowej u dziecka. Pediatra zleci badanie stężenia bilirubiny we krwi. W szpitalach stosuje się czasem także pomiar bilirubiny przez skórę, ale wynik z krwi jest bardziej wiarygodny.
Jeśli poziom bilirubiny jest bezpieczny, wystarczy dalej obserwować malucha, karmić go regularnie, wychodzić codziennie na spacer i nie traktować żółtaczki jak choroby. Wkrótce żółtaczka noworodkowa sama minie.
W przypadku, gdy poziom bilirubiny jest zbyt wysoki lub za szybko narasta, konieczne jest kilkudniowe leczenie w szpitalu. Gdy bilirubina osiąga niebezpiecznie wysokie stężenie, dziecko musi przebywać w noworodkowym „solarium”, czyli pod specjalnymi lampami.
Lampy te wytwarzają promienie ultrafioletowe, które rozkładają bilirubinę w organizmie dziecka. Dzięki temu maleje jej stężenie we krwi. Takie leczenie nazywa się fototerapią. Ponieważ emitowane przez lampy promieniowanie mogłoby zaszkodzić oczom dziecka, zasłania się je na czas fototerapii opaską.
Dla rodziców okres przybywania dziecka w „solarium” jest dość trudny – nie można malca zbyt często wyjmować, bo skuteczność fototerapii zależy od czasu spędzonego pod lampą. Dlatego niemowlę trafia w objęcia rodziców głównie na czas jedzenia, przewijania i toalety.
Na szczęście przebywanie w solarium noworodkowym zwykle nie trwa długo. Często wystarczą 1–2 dni, aby obniżyć bilirubinę do bezpiecznego poziomu.
Czytaj: Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?
Żółtaczka noworodkowa patologiczna
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy żółtaczka noworodkowa całkowicie wymyka się spod kontroli. Patologiczna żółtaczka pojawia się w innym czasie niż fizjologiczna, czyli w pierwszej dobie życia dziecka lub już po okresie żółtaczki fizjologicznej.
Nienaturalnie długo także trwa, np. przez 1–2 miesiące. Objawy te wskazują, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie dziecka i konieczna jest bardziej wnikliwa diagnoza. Niepokój powinny wzbudzić towarzyszące czasem żółtaczce odbarwione, biało-szare stolce i ciemny mocz.
Przyczyn może być wiele, ponieważ noworodki reagują nasiloną żółtaczką na różne nieprawidłowości w organizmie, a nie ściśle określoną jedną przyczynę. Najczęstszym winowajcą są infekcje. Aby ustalić rodzaj zakażenia, lekarze muszą zbadać krew dziecka, mocz, a czasem także wykonać inne badania, np. posiewy krwi i moczu, USG główki, brzucha lub zdjęcie rentgenowskie.
Nieprawidłowy przebieg żółtaczki może być także sygnałem zakażenia, do którego doszło jeszcze w czasie ciąży. Tak się dzieje w przypadku wrodzonej toksoplazmozy lub cytomegalii.
Leczenie infekcji łagodzi także przebieg żółtaczki. Ale stężenie bilirubiny trzeba stale kontrolować, aby w razie potrzeby zastosować fototerapię. Ważne jest także pojenie i karmienie dziecka, aby nie doszło do odwodnienia, które może nasilać żółtaczkę.
Nadmiernie wysokie stężenia bilirubiny są niebezpieczne i mogą nawet prowadzić do uszkodzenia mózgu. Ale, na szczęście, w dzisiejszych czasach się to nie zdarza.
Przyczyną żółtaczki może być także konflikt serologiczny, czyli niezgodność grupy krwi mamy i dziecka. Bilirubina wzrasta wówczas ponad normę, ponieważ krwinki dziecka są niszczone przez przeciwciała mamy przekazane dziecku przez łożysko podczas ciąży.
Innym powodem nadmiernego zażółcenia skóry dziecka mogą być choroby wątroby lub dróg żółciowych, ale zdarza się to zdecydowanie rzadziej.
Czy żółtaczka może być spowodowana kobiecym mlekiem?
U niektórych dzieci karmionych piersią występuje szczególny rodzaj żółtaczki spowodowanej pokarmem kobiecym. Żółtaczka noworodkowa związana z karmieniem piersią trwa nawet 2–3 miesiące. Nie jest groźna, ale dziecko musi być co pewien czas badane przez lekarza, który oceni, czy poza tym nic niepokojącego się nie dzieje.
Takie niemowlę prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze, chętnie je, jest aktywne, a nie ospałe. Wygląd jego kupki i moczu nie budzą niepokoju.
Dlaczego taka żółtaczka występuje tylko u dzieci karmionych piersią? Ponieważ w mleku kobiecym są substancje, które hamują wychwytywanie bilirubiny z krwi, a w efekcie jej wydalanie. Bilirubina dłużej krąży w organizmie i żółtaczka przedłuża się nawet o kilka tygodni.
Żółtaczka noworodkowa spowodowana naturalnym pokarmem nie wymaga leczenia. Co ważne, absolutnie nie powinna być powodem rezygnacji z karmienia piersią! Aby się upewnić, że właśnie z tym rodzajem żółtaczki mamy do czynienia (lub jeśli stężenie bilirubiny jest duże), lekarz może zalecić przerwanie karmienia piersią na 1–2 dni.
Karmiąca mama może też odciągać pokarm, zagotować go i po ostudzeniu podawać dziecku. Niszczy to związki utrudniające wchłanianie bilirubiny. Dzięki temu w ciągu 1–2 dni stężenie bilirubiny maleje.
Czytaj: Jak prawidłowo ODCIĄGAĆ POKARM – bezbolesne ściąganie pokarmu
Jak dbać o dziecko z żółtaczką fizjologiczną?
Pamiętaj jednak, że zbyt rzadkie karmienie lub podawanie zbyt małych porcji mleka, a także odwodnienie mogą nasilać żółtaczkę noworodkową.
Dlatego tak ważne w pierwszych dniach po porodzie jest częste przystawianie dziecka do piersi: 8–12 razy na dobę lub podawanie mu regularnie, co dwie–trzy godziny, mleka modyfikowanego. UWAGA! Leczenie żółtaczki podawaniem dziecku wody z glukozą można włożyć między bajki.
Żółtaczka noworodkowa nie minie, za to dostarczy dziecku niepotrzebnie nadmiaru cukru – cukier zaspokoi głód i niemowlę wypije mniej wartościowego i potrzebnego mleka.
Jak ocenić nasilenie żółtaczki?
Przede wszystkim musisz to robić w dobrym oświetleniu, najlepiej przy świetle dziennym lub przy mocnym świetle sztucznym. Dobrze jest robić to zawsze w tym samym miejscu i przy tym samym źródle światła. Wszystko po to, aby kolor żarówki i jej natężenie nie fałszowały oceny koloru skóry.
Koniecznie rozbierz dziecko, zostaw tylko pieluszkę, a dopiero potem oglądaj skórę dziecka. Oceń nie tylko buzię i brzuszek, ale również nóżki. To ważne, ponieważ gdy stężenie bilirubiny maleje, zażółcenie skóry ustępuje od strony nóg. Dopiero później mniej żółte stają się brzuch, klatka piersiowa, a na samym końcu buzia.
Jeśli więc dostrzegasz, że nogi i brzuszek dziecka są mniej żółte niż dwa dni temu, to powoli zbliżacie się do końca żółtaczki. Ale jeśli noworodek miał wczoraj ledwie zażółconą skórę na brzuchu, a dziś jego nóżki są pomarańczowe, lepiej się poradź lekarza.
Na temat żółtaczki noworodkowej krąży sporo mitów. Nie należy dawać im wiary. Każde dziecko ma żółtaczkę.
NIEPRAWDANiektóre dzieci nie przechodzą żółtaczki lub stężenie bilirubiny jest u nich tak niewielkie, że trudno dostrzec zażółcenie skóry. Nie da się wcześniej przewidzieć – np.
na etapie ciąży lub porodu – czy u noworodka pojawi się żółtaczka ani jakie będzie miała nasilenie.
Każdy noworodek z żółtaczką powinien mieć fototerapię. NIEPRAWDANie każdy noworodek, którego skóra przypomina cytrynę, wymaga naświetlania. Stosowanie fototerapii zależy od intensywności rozpadu hemoglobiny płodowej.Jeśli jest jej zbyt dużo, zastosowanie solarium jest konieczne. Ale większość dzieci sama sobie radzi z jej usuwaniem.
Żółtaczka noworodków powoduje autyzm. NIEPRAWDANie ma na to żadnych dowodów. Wiadomo natomiast, że nieleczona żółtaczka patologiczna może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Dlatego tak duże znaczenie ma obserwacja skóry dziecka po wyjściu ze szpitala do domu. Dzięki temu można w porę zapobiec zbyt wysokiemu, czyli groźnemu dla dziecka wzrostowi stężenia bilirubiny.
Żółtaczkę można leczyć w domu, wystawiając dziecko do słońca. Nie jest konieczne leczenie w szpitalu nadmiernie wysokiego stężenia bilirubiny. NIEPRAWDABilirubinę rozkładają falę UV o specyficznej, niewidzialnej dla oka długości.
Emitują je specjalne lampy dostępne tylko w szpitalach. Dlatego nie ma możliwości leczenia zbyt wysokich stężeń bilirubiny w domu lub w przychodni. Poza tym wystawianie rozebranego do pieluszki kilkudniowego dziecka na słońce latem grozi poważnymi oparzeniami, a w pozostałych porach roku – wyziębieniem.
W rezultacie skutkuje to nasileniem żółtaczki.
Nasilenie żółtaczki noworodka to wyłącznie skutek niedojrzałości wątroby.
ZBYT DUŻE UPROSZCZENIEStężenie bilirubiny i nasilenie żółtaczki zależy od wielu czynników: częstotliwości i sposobu karmienia noworodka, intensywności rozpadu hemoglobiny płodowej, a także możliwej infekcji.
Niedojrzałość wątroby ma pewne znaczenie, ale nie zasadnicze. Przyczyny żółtaczki mogą być różne. Dlatego gdy zażółcenie skóry się nasila, dziecko powinien zbadać pediatra.
Żółtaczka mechaniczna – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Fot: rogerphoto / fotolia.com
Żółtaczka mechaniczna, inaczej pozawątrobowa, dotyczy najczęściej zastoju żółci. W wyniku częściowego lub całkowitego zatkania dróg żółciowych nie może ona przedostać się do dwunastnicy. Objawów żółtaczki mechanicznej nie należy bagatelizować – mogą być symptomem poważnych stanów chorobowych.
Żółć znajdująca się w wątrobie podczas żółtaczki mechanicznej nie może zostać przetransportowana drogami żółciowymi do jelit.
Zablokowanie odpływu żółci może być groźnym stanem dla zdrowia i życia, dlatego natychmiast należy skonsultować się z lekarzem. Do objawów wskazujących na żółtaczkę mechaniczną zalicza się m.in.
zażółcenie skóry, jamy ustnej i białek oczu, ciemny mocz, odbarwiony kolor stolca, a także czasami ból w nadbrzuszu, świąd i gorączkę.
Przyczyny i objawy żółtaczki mechanicznej
Przyczyn żółtaczki może być wiele. Najczęstszym powodem powstania żółtaczki mechanicznej jest kamica przewodów żółciowych. To choroba, w której wyniku kamienie żółciowe (złogi) powstałe w drogach żółciowych zatykają je częściowo bądź całkowicie (zatkanie brodawki Vatera).
Podczas kamicy oprócz żółtaczki mechanicznej występują takie objawy jak: gorączka, ból w nadbrzuszu, brak apetytu, nudności, wymioty oraz dreszcze. Jako powikłanie kamicy żółciowej – poprzedzona jest kolką. Inną przyczyną żółtaczki może być nowotwór dróg żółciowych.
W jego przypadku, podobnie jak podczas kamicy żółciowej, dochodzi do zamknięcia światła dróg żółciowych, co wywołuje żółtaczkę mechaniczną.
Wysokie stężenie bilirubiny powoduje silny świąd skóry. Do powstania żółtaczki mechanicznej może przyczyniać się także guz trzustki.
Narząd ten jest położony w pobliżu dróg żółciowych, dlatego guz może je uciskać, zamykając całkowicie bądź częściowo ich przepustowość.
Takie same objawy, ale rzadziej, wywołują guzy: dwunastnicy, żołądka, okrężnicy – w przypadku każdego z nich dodatkowo powiększone są węzły chłonne. Do innych, rzadkich przyczyn żółtaczki mechanicznej zalicza się pierwotną marskość żółciową i zapalenie dróg żółciowych.
Zobacz także: Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie
Żółtaczka mechaniczna – rozpoznanie
Żółtaczka mechaniczna jest objawem, który wraz z ewentualnymi objawami towarzyszącymi ułatwia rozpoznanie przyczyny występowania. Diagnostykę rozpoczyna się od zebrania wywiadu klinicznego.
Już na początku niektóre symptomy mogą wskazywać na konkretną przyczynę, np.
ból kolkowy, któremu towarzyszą wymioty, prawie zawsze występuje przy kamicy żółciowej, a w przypadku guza dróg żółciowych ból pojawia się dopiero w późniejszym stadium rozwoju.
Lekarz wykonuje badanie fizykalne, które może dostarczyć wielu informacji o stanie osoby chorej. Czasami można wyczuć powiększony, niebolesny pęcherzyk żółciowy, który nazywany jest objawem Courvoisiera (wskazujący na guz trzustki), bądź wodobrzusze.
Aby potwierdzić żółtaczkę mechaniczną, należy wykonać badanie krwi – dzięki niemu sprawdzony zostanie poziom stężenia bilirubiny, który podczas żółtaczki jest podwyższony. Sprawdza się również mocz, kał i próby wątrobowe.
W diagnostyce żółtaczki mechanicznej wykonuje się także badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne (USG), rezonans magnetyczny i endoskopowa ultrasonografia (EUS).
Żółtaczka mechaniczna – leczenie
Po zdiagnozowaniu żółtaczki mechanicznej i znalezieniu przyczyny jej wystąpienia należy leczyć konkretny stan chorobowy. W leczeniu tego typu żółtaczki bardzo częstą metodą jest endoskopia.
Polega ona na wprowadzeniu endoskopu do dwunastnicy, a następnie zlokalizowaniu ujścia przewodów żółciowych i trzustkowych, tzw. brodawki Vatera.
Następnie zostaje podany kontrast, który umożliwia ocenę zmian patologicznych.
Dzięki badaniu endoskopowemu można nie tylko poznać przyczynę żółtaczki mechanicznej, ale również udrożnić zwężony odcinek i tym samym usprawnić odpływ żółci do dwunastnicy. W trakcie badania można również pobrać wycinek materiału do badań, np. histopatologicznych.
Oprócz endoskopii w leczeniu zastosowanie znajdują także przezwątrobowy drenaż zewnętrzny przewodów żółciowych oraz nakłucie ściany przewodu pokarmowego i wewnętrzny drenaż przewodów żółciowych. W leczeniu żółtaczki mechanicznej stosuje się także leczenie operacyjne, które wykonywane jest w pierwszej bądź drugiej dobie od wystąpienia dolegliwości.
Im szybciej zostanie wykonana operacyjna interwencja medyczna, tym lepiej dla organizmu.
Powikłania żółtaczki mechanicznej
Stosowane najczęściej w leczeniu żółtaczki mechanicznej zabiegi endoskopowe na ogół są bezpieczne. Jednak, jak w przypadku każdej takiej interwencji, możliwe są również powikłania. Najczęstszym jest ostre zapalenie trzustki, występujące w formie łagodnej. Rzadko pojawia się także forma ostra tego zapalenia.
Po zabiegach endoskopowych mogą wystąpić krwawienia – nie są jednak groźne i nie wymagają leczenia operacyjnego. Ponadto do powikłań tych zabiegów należy zaliczyć zapalenie dróg żółciowych, powikłania sercowo-naczyniowe i zakrzepowo-zatorowe oraz oddechowe.
Warto pamiętać, że ryzyko związane z każdym zabiegiem operacyjnym zwiększają choroby przewlekłe, wiek oraz ogólny stan osoby poddawanej interwencji medycznej.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Żółtaczka – przyczyny, objawy i leczenie
Przyczyny żółtaczki
Bilirubina to żółty barwnik powstający wskutek rozpadu hemu. Hem natomiast, to składnik hemoglobiny, która jest podstawowym elementem budowy krwinek czerwonych.
W warunkach prawidłowych bilirubina jest cały czas wychwytywana przez wątrobę, gdzie ulega połączeniu z kwasem glukuronowym.
Taki kompleks jest rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu może być aktywnie wydzielany do żółci, skąd dalej trafia do jelita i ulega wydaleniu z organizmu.
Nadmierny wzrost stężenia bilirubiny odpowiada za, charakterystyczne dla żółtaczki, żółtawe zabarwienie białkówek oczu, błon śluzowych oraz powłok ciała. Jej nagromadzenie może być skutkiem wzmożonego wytwarzania (co spowodowane jest zwiększonym rozpadem krwinek czerwonych i uwalnianiem hemu) lub upośledzonego transportu wewnątrz- lub zewnątrzwątrobowego.
Rodzaje żółtaczek
Klasyczny podział żółtaczek przeprowadzony został na podstawie etiologii hiperbilirubinemii. Wyróżniamy zatem:
- Żółtaczkę przedwątrobową– spowodowaną nadmiernym wytwarzaniem bilirubiny, najczęściej na skutek zwiększonej hemolizy (rozpadu) erytrocytów. Do jej przyczyn zalicza się również niektóre choroby związane z upośledzeniem sprzęgania bilirubiny z kwasami żółciowymi,
- Żółtaczkę wątrobową– hiperbilirubinemia jest w tym przypadku związana z różnymi chorobami uszkadzającymi miąższ wątroby,
- Żółtaczkę pozawątrobową– spowodowaną zaburzeniami mechanicznymi w odpływie żółci, taki stan nazywany jest cholestaza zewnątrzwątrobowa.
Każdy z rodzajów żółtaczki ma nieco inną charakterystykę, inne spektrum objawów (poza zażółceniem powłok) i występuje w odmiennych grupach wiekowych.
Nadprodukcja bilirubiny w żółtaczce przedwątrobowej może być skutkiem: wrodzonych niedokrwistości hemolitycznych, mechanicznego uszkodzenia erytrocytów (mechaniczna zastawka serca), konfliktu serologicznego u noworodka, zakażeń (malaria, toksoplazmoza), ciężkich oparzeń, hipersplenizmu (nadmierna aktywność śledziony, powodująca intensywne niszczenie erytrocytów) lub nocnej napadowej hemoglobinurii. Również niektóre wrodzone choroby, które nie powodują uszkodzenia miąższu wątroby, takie jak zespół Gilberta i zespół Criglera-Najjara, zaliczamy do tego rodzaju żółtaczek.
Choroby, które prowadzą do żółtaczki wątrobowej są często związane z poważnym uszkodzeniem komórek wątrobowych (hepatocytów), a żółtaczka jest tylko jednym z wielu towarzyszących temu objawów.
Przykładowymi chorobami mogą być: marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, polekowe i toksyczne uszkodzenie wątroby (np.
zatrucie paracetamolem, grzybami) oraz nowotwory wątroby.
Cholestaza zewnątrzwątrobowa jest skutkiem zablokowania odpływu żółci przez przeszkodę mechaniczną. Ta zapora może przyjmować postać: kamienia żółciowego, guza lub miejscowego zapalenia (np. w przebiegu stwardniającego zapalenia dróg żółciowych).
Żółtaczka – objawy
Jak już wspomniano, podstawowym objawem żółtaczki jest żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych. Wydaje się, że nasilenie tego zabarwienia jest wprost proporcjonalne do stężenia bilirubiny we krwi.
Wyraźna żółtaczka zaczyna być zauważalna przy stężeniu przekraczającym 2,5 mg/dl, a pierwszym miejscem ulegającym zażółceniu są twardówki oczu. W następnej kolejności zajęte zostają błony śluzowe jamy ustnej oraz skóra.
U noworodków i małych niemowląt, żółtaczka pojawia się w charakterystycznej sekwencji- im wyższe stężenie bilirubiny tym bardziej końcowe części ciała ulegają zażółceniu. Zmiana barwy łydek i przedramion świadczy o znacznym nasileniu hiperbilirubinemii.
Zmiana zabarwienia skóry nie jest jedynym objawem żółtaczki. Nagromadzenie bilirubiny i zaburzenia jej transportu mogą również doprowadzić do zmiany koloru stolca i moczu.
Objawy te są obecne w zależności od etiologii żółtaczki i miejsca, w którym transport bilirubiny został zaburzony.
W przypadku żółtaczki przedwątrobowej kolor stolca i moczu będą prawidłowe, natomiast w żółtaczce pozawątrobowej (a niekiedy również wątrobowej) stolce będą odbarwione (jasne), a mocz ciemny.
Kolejnym, a równocześnie najbardziej dotkliwym dla pacjentów objawem jest świąd. W związku z tym, że ma on tendencje do nasilania po położeniu się pacjenta do łóżka i rozgrzaniu ciała, bywa on przyczyną bezsenności i zespołu zmęczenia. U chorych z uporczywym świądem, na ciele można zauważyć również tzw. przeczosy, które powstają wskutek drapania swędzącej skóry.
Żółtaczka – leczenie
Leczenie żółtaczki jest to przede wszystkim leczenie przyczynowe, ukierunkowane na konkretną jednostkę chorobową powodującą żółtaczkę. W niektórych schorzeniach przebiegających z żółtaczką i/lub świądem wspomagająco stosowane są również środki działające objawowo.
Zaliczamy do nich leki zawierające cholestyraminę (powoduje ona wzmożone wydzielanie kwasów żółciowych wraz z kałem) oraz leki poprawiające perystaltykę przewodu pokarmowego.
W przypadku uciążliwego świądu stosowane są dodatkowo leki przeciwhistaminowe oraz emolienty.
Źródła:
- Piotr Gajewski, Interna Szczeklika, mały podręcznik, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna 2019/2020
- Gastroenterologia dziecięca, podręcznik dla studentów medycyny. Pod redakcją Anny Szajewskiej i Piotra Albrecha; recenzent: prof. dr hab. Tadeusz Zalewski
- Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014. ISBN 978-83-7430-405-4
oczyszczanie wątroby – Warszawa TAG ALFA-LEK
Wirus zapalenia wątroby typu A – …zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej…
Przeciwciała przeciw antygenowi rozpuszczalnemu wątroby (SLA) – Autoimmunologia …przeciw antygenowi rozpuszczalnemu wątroby (SLA)
Badania laboratoryjne można wykonywać: od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 do 17:30,
w soboty…
Przeciwciała przeciw proteinie specyficznej wątroby (LSP) – Autoimmunologia …przeciw proteinie specyficznej wątroby (LSP)
Badania laboratoryjne można wykonywać: od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 do 17:30,
w soboty…
Wirus zapalenia wątroby typu B – …zapalenia wątroby typu B, HBV (ang. Hepatitis B Virus) – otoczkowy DNA wirus hepatotropowy i limfotropowy, z rodziny hepadnawirusów. HBV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby…
Wirus zapalenia wątroby typu C – …zapalenia wątroby typu C, HCV (z ang. Hepatitis C Virus) – otoczkowy ssRNA-wirus z rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus. Jego średnica wynosi około 60-70 nm. HCV jest przyczyną…
Wirus zapalenia wątroby typu G – …wirus RNA, z rodziny Flaviviridae, o budowie genomu zbliżonej do wirusa Wirus zapalenia wątroby typu C. Pierwsze nazewnictwo wirusa HGV swoją historią sięga aż do roku 1967, kiedy to wykazano…
Wirus zapalenia wątroby typu E – …zapalenia wątroby typu E, HEV (z ang. Hepatitis E Virus) – wirus RNA pierwotnie hepatotropowy, wielkości ok. 32 nm, przenoszony drogą fekalno-oralną, wywołujący żółtaczkę pokarmową…
Wirus zapalenia wątroby typu D – …zapalenia wątroby typu D, HDV (z ang. Hepatitis D Virus), nazywany też wirusem delta, jest małym, kolistym wirusem RNA. Wiriony są owalne, średnica ich wynosi 36 nm, zawierają kolistą…
Zapalenie wątroby typu C – sposób zakażenia, objawy i leczenie – …zapalenia wątroby typu C (hepatitis C virus – HCV) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C – ciężką, chorobę zakaźną. Namnaża się w wątrobie (ale może przetrwać…
Wątroba – …Obecnie przeprowadza się zabiegi polegające na usunięciu jednego z płatów wątroby (jako materiału do przeszczepu bądź z przyczyn leczniczych). Usunięty płat ulega regeneracji…
Wirusowe zapalenie wątroby – …zapalenie wątroby, WZW (łac. Hepatitis) – choroba wątroby wywołana zakażeniem wirusowym. Często potocznie nazywana “żółtaczką”, jest to jednak termin nieprawidłowy, niemedyczny…
Ropień wątroby – …wątroby (łac. abscessus hepatis) – choroba wątroby wywołana przez bakterie ropotwórcze. Ropnie wątroby są zazwyczaj mnogie, pojedyncze zaś najczęściej umiejscowione są w prawym…
Marskość wątroby – …wątroby (łac. cirrhosis hepatis) to postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu. Charakteryzuje się zastępowaniem komórek włóknami tkanki…
Wirus C – zabójca wątroby – …zapalenia wątroby typu C (hepatitis C virus – HCV) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C – ciężką, chorobę zakaźną. Namnaża się w wątrobie (ale może przetrwać…
Naczyniakomięsak wątroby – …nowotwór śródbłonka naczyń krwionośnych wątroby; może mieć związek z ekspozycją na chlorek winylu stosowany w przemyśle…
Dieta przyjazna wątrobie – oczyszczenie wątroby, detoks – …wykonywać wszystkie swoje zadania odpowiednio.
Istnieje wiele metod na oczyszczenie wątroby. Wprowadzenie umiejętnie zbilansowanej diety i konsekwentnie jej przestrzeganie przyczynia się do…
Zespół wątrobowo-płucny – …utlenowania krwi. Zespół ten pojawia się przede wszystkim w przebiegu marskości wątroby (najczęstsza przyczyna nadciśnienia wrotnego) wskutek rozszerzenia naczyń płucnych, co skutkuje…
Encefalopatia wątrobowa – …na skutek działania toksyn, pojawiających się w układzie w związku z uszkodzeniem wątroby przez niektóre leki, substancje toksyczne, ostre zakażenia podczas innych chorób wątoby…
Próby wątrobowe – …tłuste, ciężkostrawne przetworzone potrawy) przyczyniają się do zaburzenia pracy wątroby. Nie bez znaczenia są też wszelkie infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.
Podstawą…
Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby)- Wirus C …Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby)- Wirus C…
Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby) – Wirus B …Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby) – Wirus B…
Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby) – Wirus A …Diagnostyka WZW (wirusowego zapalenia wątroby) – Wirus A…
Rak wątrobowokomórkowy – …nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek wątroby…
Zespół wątrobowo-nerkowy – …ków wpływających na kurczliwość mięśni ścian naczyń u chorych z niewydolnością wątroby…
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe – …międzyzrazikowe (łac. ductuli interlobulares). Żółć jest produkowana w komórkach wątroby – hepatocytach. Przewodziki międzyzrazikowe łączą się w przewodziki żółciowe (łac. ductuli…
Kolka wątrobowa – ból pod żebrami –
Profil wątrobowy – Profile
WZW – …zapalenie wątroby, WZW (łac. Hepatitis) – choroba wątroby wywołana zakażeniem wirusowym. Często potocznie nazywana “żółtaczką”, jest to jednak termin nieprawidłowy, niemedyczny…
Wodobrzusze – …dochodzi do powstania wodobrzusza to nowotwory, niewydolność krążenia, marskość wątroby czy zespół nerczycowy.
Ilość płynu może dojść do 20 litrów płynu…
Zespół Dubina-Johnsona – …syndrome, DJS, hyperbilirubinemia II) – łagodna, genetycznie uwarunkowana choroba wątroby zaliczana do hiperbilirubinemii czyli chorób przebiegających ze zwiększonym stężeniem…
Żółtaczka miąższowa – …przyczynami wewnątrzwątrobowymi jako wynik upośledzenia wnikania bilirubiny do wątroby i sprzęgania jej z glukuronianem lub jej wydzielania do żółci (uszkodzenie toksyczne wątroby…
Witamina D – niedobór i nadmiar – działanie plejotropowe – …co oznacza, że jest ona magazynowana w tkance tłuszczowej oraz w miąższu wątroby i nie wydalamy jej z moczem, czy też potem. W jej suplementacji należy zachować ostrożność…
prof. zw. n. med. Jerzy Gil – Gastrolog, Gastroenterolog, …grubego
Nowotwory łagodnie i złośliwe jelit
Nieswoiste choroby zapalne jelit
Choroby wątroby i dróg żółciowych
Choroby trzustki Wykształcenie: Ukończył Wojskową Akademię…
Witamina A (A1 i A2) – …wypadanie włosów, zwiększa podatność na infekcje. Występuje m.in.w: tranie z wątroby dorsza i innych ryb. Jako prowitamina, czyli związek, z którego w organizmie tworzy się witamina…
Krew – …i hormony, * odprowadza do narządów wydalniczych (nerki, gruczoły potowe) i wątroby substancje zbędne bądź szkodliwe, * transportuje komórki krwi z miejsc hemocytogenezy…
Retinol – …wypadanie włosów, zwiększa podatność na infekcje. Występuje m.in.w: tranie z wątroby dorsza i innych ryb. Jako prowitamina, czyli związek, z którego w organizmie tworzy się witamina…
Puchlina brzuszna – …dochodzi do powstania wodobrzusza to nowotwory, niewydolność krążenia, marskość wątroby czy zespół nerczycowy.
Ilość płynu może dojść do 20 litrów płynu…
Skaza krwotoczna – …W przebiegu wielu chorób, np. w ostrej białaczce, aplazjii szpiku czy marskości wątroby może występować skaza krwotoczna maskująca właściwy obraz…
Szczepionki DNA – …zapobiegającymi zakażeniom HIV, wirusami opryszczki, wirusowego zapalenia wątroby typu B, malarii, cytomegalii, grypy, wścieklizny, gruźlicy i innych. Dla szczepionek DNA…
Paznokcie – wgłębienia, bruzdy, plamy i inne zmiany – …z chorobami autoimmunologicznymi, szczególnie z przewlekłym aktywnie zapaleniem wątroby oraz z zakażeniem wirusem HBV i HCV
bolesny guz pod paznokciem – może być objawem…
Pęcherzyk żółciowy – …pokarmu. Pęcherzyk żółciowy ma długość 12 centymetrów i wygląda ciemniej od wątroby ze względu na dużą zawartość żółci. Jest połączony z wątrobą i dwunastnicą poprzez…
Karczoch zwyczajny – działanie i zastosowanie – …i cholesterolu we krwi. Karczoch posiada silne działanie ochronne miąższu wątroby oraz poprawia działanie woreczka żółciowego.
Z powodu niewystępowania żadnych…
Mięta pieprzowa – …kolka jelitowa, brak łaknienia, wzdęcia, bóle kurczowe żołądka, choroby wątroby i dróg żółciowych.
olejek miętowy znalazł zastosowanie do inhalacji przy…
Kocanka piaskowa – …jej pozytywny wpływ jaki ma na wątrobę. Skutecznie wspomaga, regenerację miąższu wątroby, w przypadkach jego uszkodzenia, przez związki toksyczne, pochodzące z pokarmów albo…
Ostropest plamisty – …lecznicze:
Wyciąg z owoców ostropestu plamistego działa ochronnie na miąższ wątroby. Ostropestu używa się w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby i…
Insulinooporność – …glukozy, polegające na zmniejszeniu wrażliwości mięśni, tkanki tłuszczowej, wątroby oraz innych tkanek organizmu na insulinę. Insulinooporność jest jedną z przyczyn cukrzycy typu 2…
Chłoniak – typowe objawy – …a nawet zaparcia. Z symptomów pozawęzłowych na uwagę zasługuje powiększenie wątroby oraz śledziony. Niezależnie od typu chłoniaka często występują również objawy…
Cholestaza – przyczyny, objawy, leczenie – …przepływu żółci, która – wytwarzana przez komórki wątroby – niezbędna jest do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, oraz do…
Antybiotyki – kiedy stosować, a kiedy unikać – …u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u chorych z ciężką niewydolnością wątroby czy nerek, niewydolnością krążenia i chorobą alkoholową. Czasami przeciwwskazaniem jest…
Planowanie ciąży – jakie badania wykonać? – …w ciążę, lub być przyczyną poronień.
zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C – do nabycia odporności potrzebne są 3 dawki, a więc dokładnie 6 miesięcy (2 dawka…
Świetlik lekarski – …żołądkowo-jelitowych, ponieważ pobudza czynności wydzielnicze żołądka, wątroby oraz jelit, działa ściągająco i przeciwzapalnie.
Zielarze zalecają stosowanie świetlika…
Chroniczne zmęczenie – przyczyny i leczenie – …(uczuciem chronicznego zmęczenia charakteryzuje się chociażby wirusowe zapalenie wątroby typu C), nietolerancja pokarmowa oraz niezdrowy tryb życia i źle zbilansowana dieta…
Schorzenia towarzyszące chorobie Hashimoto – …można wymienić m.in. zaburzony metabolizm wapnia, zmniejszenie efektywności pracy wątroby oraz woreczka żółciowego, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów…
Badania i zaświadczenia zdolności do pracy – …z rodzaju Salmonella i Shigella, a także gruźlicy i w razie potrzeby wirusa zapalenia wątroby typu B,C oraz HIV ze względu ma możliwość przeniesienia zakażeń na inne osoby. Badania te…
Drenaż limfatyczny – wzmocnienie układu chłonnego – …nadciśnienie tętnicze; zdekompensowana niewydolność serca, wątroby i nerek; uszkodzenia skóry; ostre zakrzepowe zapalenie…
HEV – …Wirus zapalenia wątroby typu E, HEV (z ang. Hepatitis E Virus) – wirus RNA pierwotnie hepatotropowy, wielkości ok. 32 nm, przenoszony drogą fekalno-oralną, wywołujący żółtaczkę…
HGV – …wirus RNA, z rodziny Flaviviridae, o budowie genomu zbliżonej do wirusa Wirus zapalenia wątroby typu C. Pierwsze nazewnictwo wirusa HGV swoją historią sięga aż do roku 1967, kiedy to wykazano…
Aminotransferaza asparaginianowa – …pourazowe uszkodzenie m. serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych) choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii) uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy…
mgr inż. Iwona Sajór – Dietetyk, …wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, choroby wątroby i dróg żółciowych, zespół jelita drażliwego, stomia, choroba uchyłkowa…
AspAT – …sercowego, pourazowe uszkodzenie m. serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych)
choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii)
uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy, dystrofia…
dr n. med. Katarzyna Kurnicka – Kardiolog, …krążenia u chorych z ostrą zatorowością płucną, przed przeszczepami nerek i wątroby oraz u chorych z otyłością olbrzymią poddawanych operacjom bariatrycznym.
Akredytacja:
Posiada…
Aminotransferaza alaninowa – …sercowego, pourazowe uszkodzenie serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych) choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii) uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy…
Alkohol etylowy – …ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka dna jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku i wątroby (w przypadku wystąpienia marskości tego narządu) oraz prawdopodobnie raka piersi, okrężnicy i…
Ortodoncja …zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego a…
Profesjonalne oczyszczenie zębów …w celu wzmocnienia i utrwalenia końcowego efektu pięknego białego uśmiechu. Częste oczyszczanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego. Ma ono celu usuniecie płytki…
Adrenalina – …włókien nerwowych układu sympatycznego. Powoduje szybkie przekształcenie glikogenu wątroby w glukozę i wzrost jej poziomu we krwi. Adrenalina jest antagonistą insuliny! W układzie…
Akseroftol – …wypadanie włosów, zwiększa podatność na infekcje. Występuje m.in.w: tranie z wątroby dorsza i innych ryb. Jako prowitamina, czyli związek, z którego w organizmie tworzy się witamina…
ALAT – …pourazowe uszkodzenie serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych) choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii) uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy…
dr n. med Ewa Godziemba – Maliszewska – Gastrolog, Gastroenterolog, …chorób układu pokarmowego.
Posiada bardzo duże doświadczenie w leczeniu wątroby. Choroby wątroby i dróg żółciowych
Choroba refluksowa przełyku
Choroby…
Dr n. med. Jolanta Opoka – Kegler – Internista, Choroby zakaźne, …bakteryjne (borelioza, robaczyce mononukleoza zakaźna malaria wirusowe zapalenia wątroby typu A,B i C Doświadczenie:
Posiada ukończone specjalizacje z chorób zakaźnych oraz…
HAV – …zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej…
HBV – …zapalenia wątroby typu B, HBV (ang. Hepatitis B Virus) – otoczkowy DNA wirus hepatotropowy i limfotropowy, z rodziny hepadnawirusów. HBV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby…
GPT – …pourazowe uszkodzenie serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych) * choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii) * uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy…
GOT – …pourazowe uszkodzenie m. serca np. po zabiegach kardiochirurgicznych) * choroby wątroby (zapalenia wątroby niezależnie od etiologii) * uszkodzenie mięśni szkieletowych (urazy…
Fizjologiczna żółtaczka noworodków – …który zanika ok. 10 dnia życia.
Jest wynikiem nadmiernej hemolizy i niedojrzałości wątroby do wychwytu, sprzęgania i wydzielania bilirubiny. Przedłużajaca się żółtaczka w okresie…
Epinefryna – …włókien nerwowych układu sympatycznego. Powoduje szybkie przekształcenie glikogenu wątroby w glukozę i wzrost jej poziomu we krwi. Adrenalina jest antagonistą insuliny! W układzie…
HCV – …Wirus zapalenia wątroby typu C, HCV (z ang. Hepatitis C Virus) – otoczkowy ssRNA-wirus z rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus. Jego średnica wynosi około 60-70 nm. HCV jest przyczyną…
Czym zajmuje się gastroenterolog? – …te związane są przede wszystkim z chorobami: przełyku,
jelita grubego, wątroby,
dróg żółciowych żołądka,
dwunastnicy,
jelita cienkiego,
trzustki. Choroby…
Hepatologia – …– dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, budową i funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka i dróg…
HDV – …Wirus zapalenia wątroby typu D, HDV (z ang. Hepatitis D Virus), nazywany też wirusem delta, jest małym, kolistym wirusem RNA. Wiriony są owalne, średnica ich wynosi 36 nm, zawierają…
Drogi żółciowe – …żółciowe – zespół przewodów odprowadzających żółć z wątroby do dwunastnicy. Nadmiar żółci jest magazynowany w pęcherzyku żółciowym. Dzielą się na drogi żółciowe…
Czym są żylaki przełyku i jak je leczyć? – …krew.
Przeważnie przyczyną powstawania żylaków przełyku jest marskość wątroby, ale wymienić trzeba również zakrzepicę żyły śledzionowej, żył wątroby, żyły…
- Leczenie zapalenia ucha –
- Profilaktyka stomatologiczna
- Ból węzłów chłonnych –
- Choroby dwunastnicy – refluks, wrzody, nowotwory –
- Żółtaczka hemolityczna –
- Nerki – filtr naszego ciała –
- Szkarlatyna –
- Estradiol –
- Płonica –
- Tasiemiec, owsiki, glista ludzka – pasożyty układu pokarmowego –
- Estriol –
Choroba autoimmunologiczna narządowa i układowa – …insuliny jest na bardzo niskim poziomie, wtedy rozwija się cukrzyca.
zapalenie wątroby AZW – uważa się, że u jej podłoża leżą predyspozycje genetyczne osoby chorej do tak…
Nietolerancja glutenu u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie – …zębów, zaniku mięśni, zapalenia nerwów, padaczki, zaburzenia czynności wątroby, a także do…