Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

 • 15 lat doświadczenia w leczeniu żylaków
 • Metoda leczenia Venefit nazwana na świecie „złotym standardem flebologii”
 • Metoda VenaSeal to z kolei najnowocześniejszy zabieg, który jest rekomendowany przez wielu europejskich specjalistów
 • Bez niepotrzebnego bólu – powrót do codziennej aktywności następnego dnia

Żylaki to, najprościej ujmując, poszerzone i wydłużone żyły przybierające „kręty przebieg”. Jest to najbardziej zauważalny, lecz tylko jeden z wielu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jej rozwojowi sprzyjają: czynniki dziedziczne, płeć żeńska, przebyte ciąże, wiek i charakter pracy (długie siedzenie lub stanie).

Choroba może objawiać się już w bardzo młodym wieku, a z wiekiem narasta. Typowymi objawami są:

 1. Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
 2. Obrzęki kończyn dolnych,
 3. Dolegliwości bólowe,
 4. Zmiany skórne nóg,
 5. Owrzodzenia i otwarte rany.

Warto zdecydować się na leczenie żylaków zanim dolegliwości utrudnią codzienne funkcjonowanie. 

Diagnostyka

Podstawową metodą diagnostyczną pozwalającą ustalić wskazania do leczenia operacyjnego jest badanie USG doppler, wykonywane w Domu Lekarskim. To nieinwazyjna metoda obrazowania, która umożliwia z wysoką precyzją określić miejsce przecieku krwi wskutek niewydolności zastawek oraz określić zakres niezbędnego zabiegu.

Leczenie żylaków

Powodem, dla którego do specjalisty zgłaszają się pacjenci we wczesnym stadium choroby, jest estetyka. Uczucie ciężkości nóg, czasem pieczenie czy skurcze łydek, nie są przypisywane rozwijającej się chorobie.

Do głównych zadań lekarza flebologa należy prawidłowa ocena na ile zmiany są zaawansowane i propozycja skutecznej metody.

Nieleczone schorzenie może doprowadzić do różnorodnych stanów zapalnych, a w efekcie do zapalenia żył.

Istnieje wiele metod leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych, natomiast warto szukać tych najbardziej skutecznych i małoinwazyjnych.

Polecana przez naszego flebologa metoda VENEFIT została okrzyknięta złotym standardem w terapii niewydolności żylnej podczas 33 sympozjum Charing Cross w Londynie.

Jest to innowacyjna technika, które wykorzystuje energię fal radiowych do precyzyjnego zamknięcia zmienionej chorobą żyły.

Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

Zalety metody leczenia żylaków Venefit:

 • Potwierdzona badaniami skuteczność na poziomie 97,4%.
 • Ponad 650 000 osób zoperowanych na świecie.
 • W zależności od zaawansowania dolegliwości brak lub bardzo niewielka ilość obrzęków, małych krwiaków, czy niezauważalnych blizn.
 • Krótki pobyt na oddziale – kilka godzin, maksymalnie doba.
 • Powrót co normalnego trybu po jednym lub dwóch dniach.
 • Minimum bólu.
 • Brak powikłań.

Dr n. med. Tomasz Hamera w roku 2014 przeprowadził największą ilość zabiegów techniką

VENEFIT w Polsce. (dane firmy Covidien)

System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, małoinwazyjna, nietermiczna  metoda leczenia żylaków.

Żylaki kończyn dolnych – metody leczeniadr n. med. Tomasz Hamera podczas zabiegu VenaSeal

Nie wymaga znieczulenia, które stosuje się rutynowo przy innych zabiegach wewnątrznaczyniowych (np. przy radioablacji czy laseroterapii) oraz noszenia pończoch uciskowych. Tym samym umożliwia pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie powoduje przebarwień, trwa około 30-40 minut.

Terapia może być wykonywana również w okresie letnim, a stosuje się ją także w przypadku bardzo dużych żylaków i u osób z niewydolnością tętniczą.

Zalety metody leczenia żylaków metodą VenaSeal:

 • zabieg trwa jedynie 30-40 minut
 • brak znieczulenia
 • praktycznie bezbolesna metoda
 • natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania
 • brak pończoch uciskowych po zabiegu
 • możliwość poddawania zabiegom nawet b. dużych zmian żylnych
 • zabieg można wykonywać o każdej porze roku

Skleroterapia żylaków to zabieg wykonywany strzykawką z bardzo cienką igłą wprowadzającą do rozszerzonych naczyń specjalny preparat powodujący obkurczenie ścian naczyń. Takie obkurczanie żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Pojedyncza sesja ostrzykiwania żylaków nóg trwa około 20 minut i w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych zabieg powtarza się od 2 do 5 razy. Przed kuracją specjalista flebolog musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie.

USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył. 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień po kuracji.

Bezpośrednio przed obliteracją nie zaleca się golenia nóg, przyjmowania leków miejscowych oraz smarowania skóry balsamami, kremami czy oliwkami.

*dr Ewelina Jastak-Zawadzka przeprowadza konsultacje i kwalifikacje do zabiegu.

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

*dr Ewelina Jastak-Zawadzka w Centrum Medycznym w Outlet Park przyjmuje w wybrane soboty w godz. 11:40-15:00 – o szczegóły proszę pytać w rejestracji telefonicznej.

KONSULTACJE I BADANIA Konsultacja – dr Ewelina Jastak-Zawadzka Konsultacja z USG Doppler żył kończyn dolnych – dr Ewelina Jastak-Zawadzka ZABIEGI Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Metoda Venefit – jedna noga Metoda Venefit – dwie nogi Metoda VenaSeal (klej wewnątrzżylny) – jedna noga Metoda VenaSeal (klej wewnątrzżylny) – dwie nogi *Cena zawiera 1 dobę hospitalizacji. Skleroterapia + kompresoterapia *Przed zabiegiem skleroterapii należy odbyć konsultację flebologiczną z USG Doppler. KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty. MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70 albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.

 • Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
 • Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
 • Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem proszę kontaktować się z p. Małgorzatą Dymkowską 534 387 845, [email protected] Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00.

W przypadku zabiegów ze znieczuleniem ogólnym prosimy o przyjście na oddział bez makijażu oraz bez zrobionych, pomalowanych paznokci (dot. głównie lakieru kolorowego, zasłaniającego płytkę paznokcia, m.in. żel, hybryda, akryl).

Klejenie żył | klejenie żylaków / Klinika Flebologii

Lekarze Kliniki Flebologii w Warszawie jako pierwsi wprowadzili do Polski pionierskie zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych przy użyciu systemu VenaSeal.

Członkowie naszego zespołu: Tomasz Grzela, Cezary Szary, Justyna Wilczko zaczęli wykonywać procedury wewnątrzżylnego klejenia żylaków po odbyciu certyfikowanego szkoleniaprzeprowadzonego pod kierownictwem Doktora Jensa Alma z Hamburga. 

Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

Pierwszym na rynku zestawem do wewnątrzżylnego klejenia niewydolnych pni żylnych na nogach (system wszedł do użycia na przełomie 2011/12) był amerykański system VenaSeal. Na początku swojej historii dystrybuowany był przez amerykańską firmę Sapheon. Od 2014 r. system VenaSeal znajduje się w portfolio znanej na całym świecie firmy Medtronic.

Główne badanie kliniczne dotyczące klejenia żylaków o nazwie VeClose, porównywało skuteczność dwóch systemów wewnątrzżylnych: VenaSeal i stosowanego od lat systemu ClosureFast (EVRF). W badaniu dowiedziono nieco większej skuteczności metody klejenia w ocenie krótkoterminowej.

W obserwacji półrocznej odsetek skutecznie zamkniętych żylaków na nogach przy zastosowaniu  systemu VenaSeal wyniósł 98,9%.

 Po 12 miesiącach obserwacji okazało się, iż odsetek skutecznie zamkniętych żył na nogach jest zbliżony i wynosi około 97% przy zastosowaniu obu metod leczenia.

Najnowsze dane z badania VeClose, udostępnione po 2 latach obserwacji, dowiodły 94,3% skuteczności metody klejenia żylaków systemem VenaSeal, przy 94.0% u pacjentów leczonych ClosureFast.

Chwilę później na rynku europejskim (2014 r.) pojawił się kolejny system o nazwie VariClose, służący do małoinwazyjnego klejenia żylaków kończyn dolnych z dostępu przezskórnego.

W Polsce pierwsze zabiegi klejenia żylaków systemem VariClose, we współpracy z jego producentem firmą Biolas, zostały wykonane wiosną 2015 r. przez lekarzy Tomasza Grzelę i Cezarego Szarego.

W roku 2016 lekarze z zespołu Kliniki Flebologii jako pierwsi w Polsce zaczęli stosować klej tkankowy nowej generacji o nazwie VenaBlock, służący do leczenia szerszego spektrum chorób żylnych.

Więcej o leczonych przez nas patologiach żylnych przeczytacie Państwo poniżej.

W Polsce pierwsze badanie porównawcze zestawiające dwie techniki wewnątrzżylne terminczą i chemiczną (klejową), systemami ELVeS 1470 nm i VenaBlock, zostało przeprowadzone w Klinice Flebologii w latach 2017/2018 na grupie ponad 80 pacjentów. Pozwoliło ono jeszcze lepiej uściślić wskazania do “systemów klejowych” w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Według naszej oceny klejenie żylaków kończyn dolnych takimi systemami jak VenaBlock czy VenaSeal, to podejście wyjątkowo bezpieczne, mało uciążliwe dla pacjenta i co najważniejsze pozwalające zamykać żylaki z bardzo wysoką skutecznością przy dobrze wyselekcjonowanej grupie pacjentów.

You might be interested:  Samoistna plamica małopłytkowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych systemami VenaSeal, VariClose i VenaBlock zaliczane są do grupy procedur nietermicznych. W czasie ich wykonywania nie jest wymagane tumescencyjne znieczulenie nasiękowe.

Wynika to z faktu, iż w czasie klejenia żylaków generowana w wyniku polimeryzacji energia cieplna jest nieodczuwalna przez pacjenta.

W czasie przeprowadzania wewnątrzżylnych procedur termicznych, wykorzystujących technologię laserową (EVLA), efekt przegrzanej pary wodnej (SVS) czy falę radiową (EVRF), znieczulenie tumescencyjne na przebiegu całej żyły jest czymś koniecznym.

Czym różnią się od siebie systemy VariClose, VenaBlock i VenaSeal?

We wszystkich systemach klejenia żylaków kończyn dolnych (VariClose: ang. varix – żylak, ang. close – zamykać; VenaBlock: łac. vena – żyła, ang. block – blokować; VenaSeal: łac. vena – żyła, ang. seal – kleić) wykorzystywana jest ta sama zasada działania kleju tkankowego z grupy cyjanoakrylatów.

Mieszanka specjalnie przygotowanych związków chemicznych przeznaczonych do bezpiecznego stosowania wewnątrznaczyniowego, polimeryzuje w świetle żyły w sposób kontrolowany, zapoczątkowując proces klejenia, a następnie nieodwracalnego włóknienia żylaka.

Po kilku tygodniach (rzadziej miesiącach) dochodzi finalnie do reakcji zarastania światła naczynia i jego unieczynnienia (zostaje wyłączone z krwiobiegu).

Różnica w działaniu współczesnych systemów do klejenia żył tkwi w różnej gęstości i lepkości związków wykorzystywanych do zamykania naczyń, co przekłada się na ich różne czasy polimeryzacji.

 System VariClose pozwala na nieco szybszą likwidację żylakówniż przy użyciu metody VenaSeal. Podobnie system VenaBlock, który jest obecnie najbardziej uniwersalnym i najszybszym systemem do zamykania żył, nie tylko żylaków.

 System VenaSeal ma jednak inne zalety, których poznanie wymaga nabrania doświadczenia w wykonywaniu tego typu zabiegów. Z naszej praktyki wynika, iż większość procedur klejenia systemem VariClose trwa do 20-25 minut, a systemem VenaSeal do 5-10 minut dłużej.

Zamykanie żylaków systemem VenaBlock to kompletna rewolucja czasowa, przeciętny czas zamykania żylaka przy użyciu tego systemu to 7-10 min. 

Jak przebiega procedura klejenia żylaków?

Zabieg klejenia żylaków na nogach w większości przypadków zastępuje metodę klasycznego, chirurgicznego ich usuwania. Przeprowadzany jest ambulatoryjnie, w warunkach komfortowych dla pacjenta. Procedurę klejenia żylaków na jednej nodze przeprowadza się średnio w ciągu 10-25 min., na obu nogach jednocześnie zwykle do 20-45 min.

 Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych wykonywane są w Klinice Flebologii przez dwóch lekarzy specjalistów, zawsze pod kontrolą sondy USG o wysokiej rozdzielczości. Taki sposób przeprowadzania zabiegów na żylakach zapewnia precyzję, dobrą kontrolę i łatwe, niechirurgiczne (bez cięć) dojście do naczynia.

Procedura klejenia, poza punktowym znieczuleniem w miejscu przezskórnego dojścia do żylaka, nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego.

W Klinice Flebologii w większości przypadków dostęp do naczynia żylnego uzyskujemy przy pomocy wyjątkowo delikatnych zestawów do nakłuć skóry, dzięki temu unikamy jej nacinania i wyciągania na wierzch. Skóra po zabiegu pozostaje bez szpecących blizn, co ma duże znacznie dla pozabiegowej estetyki nogi.

Sam zabieg wpuszczania kleju do światła naczynia odbywa się w przypadku wszystkich metod (VenaSeal, VariClose lub VenaBlock) z różną prędkością. W tych wszystkich metodzach klej podawany jest przy pomocy specjalnie skalibrowanych dozowników o wyglądzie pistoletu. Ten sposób aplikacji kleju zapewnia należytą precyzję i bezpieczeństwo pacjenta w czasie zabiegu.

Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych należy do najnowszych i najbardziej obiecujących ze wszystkich małoinwazyjnych wewnątrzżylnych metod leczenia niewydolności żylnej.

W naszej praktyce codziennej klejenie żylaków stosujemy również w połączeniu z uniwersalną metodą skleroterapii piankowej, wykorzystując do tego celu jej różne autorskie modyfikacje.

Stosowane przez nas techniki leczenia pozwalają nam jeszcze bardziej zwiększać skuteczność metody klejenia żylaków.

Zabiegi klejenia żył systemami VariClose, VenaBlock czy VenaSeal mają wiele istotnych zalet na tle wszystkich metod leczenia żylaków, tych chirurgicznych, jak i nowocześniejszych niechirurgicznych.

W filmie instruktażowym ekspert Kliniki Flebologii prezentuje podstawowe zalety metody klejenia żył.

Podstawowe zalety metody klejenia żylaków kończyn dolnych to:

 • mała inwazyjność wykonywanej procedury (bez znieczulenia tumescencyjnego, bez konieczności nacinania skóry)
 • krótki czas trwania procedury, po której pacjent opuszcza Klinikę i wraca natychmiast do codziennych obowiązków (nie jest wymagane zwolnienie z pracy)
 • okres wstrzymywania się od większych obciążeń fizycznych jest krótszy niż po skleroterapii, laserze czy zamykaniu żylaków falą radiową
 • w większości przypadków brak konieczności stosowania pończoch uciskowych w okresie pozabiegowym
 • małe ryzyko przebarwień na skórze i zapaleń tkankowych w okolicach zamykanych żył
 • możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie
 • wysoka skuteczność przy zamykaniu dużych pni żylnych i żylaków, których średnica przekracza nawet 10 mm (istotna przewaga nad skleroterapią piankową, której skuteczność drastycznie spada przy tak dużych średnicach naczyń żylnych!)
 • wyjątkowo wysoka skuteczność zabiegu (wg badania VeClose w obserwacji 12-miesięcznej pełne zamknięcie zamykanego pnia żylnego jest na poziomie 97.2%, po 24 miesiącach 94.3%)

Czym charakteryzują się kleje tkankowe nowej generacji podawane do naczyń żylnych?

 • Kleje tkankowe nowej generacji używane w systemach VenaBlock i VariClose odznaczają się krótszym czasem polimeryzacji i inną konsystencją, co pozwala na bezpieczne ich podawanie do różnych typów naczyń żylnych, nie tylko do głównych pni żylnych, tak jak to się dzieje przy użyciu systemów cewnikowych.
 • System VenaBlock to nowy technologicznie typ zestawu do klejenia, który pozwala jeszcze szybciej, precyzyjniej i całkowicie bez znieczulenia, aplikować łatwo biodegradowalny klej cyjanoakrylowy do światła naczynia żylnego.
 • Zespół Kliniki Flebologii w Warszawie jako pierwszy ośrodek w Polsce zaczął w 2016 roku wykonywać zabiegi klejenia żylaków nowymi systemami VenaBlock i VeinOff.

VeinOff to z kolei nowa formuła zabiegu klejenia przy użyciu środka leczniczego bliźniaczego w stosunku do VenaBlock.

System VeinOff w połączeniu z VenaBlock czy VariClose, pozwalają stosować klej nowej generacji do zamykania mniejszych, krótszych i bardziej krętych niż do tej pory naczyń żylnych. W Klinice Flebologii w Warszawie technikę klejenia przy użyciu systemów nowej generacji wykorzystujemy obecnie m.in. do leczenia krętych żylaków na nogach, żył przeszywających (tzw.

perforatorów), żylaków atypowych czy żylaków okolic intymnych. Więcej o zastosowaniach flebologicznych nowych klejów tkankowych znajdziecie Państwo w dziale poniżej.

Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych zyskały na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność w Europie, w tym także w Polsce. Lekarze Kliniki Flebologii jako pierwsi w Polsce zaczęli stosować różne techniki klejenia żył. Na bazie swoich doświadczeń poszerzyliśmy ofertę zabiegów klejenia o leczenie wszystkich rodzajów niewydolności żylnej.

Na początku klejenie żył polegało jedynie na zamykaniu głównych pni naczyniowych, później żylaków podskórnych. W Klinice Flebologii w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych metodę klejenia wewnątrzżylnego, poza zamykaniem głównych pni żylnych, wykorzystujemy m.in. do zamykania i likwidowania:

 • niewydolnych żył dodatkowych
 • żylaków atypowych
 • krętych gałęzi podskórnych
 • niewydolnych perforatorów

Zespół lekarzy Kliniki Flebologii stosuje również z powodzeniem kleje tkankowe dedykowane do żył w leczeniu malformacji żylnych i często złożonych angiodysplazji naczyniowych, gdzie komponent żylny odgrywa kluczowe znaczenie. Więcej na ten temat można znaleźć w dziale: MALFORMACJE ŻYLNE. 

Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

Istnieją szczególne grupy pacjentów, w przypadku których zabiegi klejenia żył stosujemy w pierwszej kolejności. Należą do nich osoby chcące zlikwidować żylaki latem, wtedy kiedy noszenie wyrobów uciskowych jest dość uciążliwe, a ryzyko przebarwień wynikające z ekspozycji na słońce bardzo wysokie.

Do zabiegu klejenia żylaków kończyn dolnych kwalifikowani są w szczególności pacjenci z istotną niewydolnością tętnic kończyn dolnych (PAD, ang.

peripheral artery disease), osoby z otyłością, osoby z obrzękami tłuszczowymi i limfatycznymi, u których dobór wyrobów uciskowych, bądź ryzyko niekorzystnych działań wynikających z ich stosowania, są zbyt wysokie.

Zabiegi klejenia są również idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z ograniczonymi możliwościami poruszania się, kwalifikowanymi do różnego rodzaju zabiegów ortopedycznych (wymiany stawu kolanowego czy biodrowego).

Jakie badania laboratoryjne należy wykonać przed zabiegami klejenia żylaków na nogach?

 • grupa krwi z czynnikiem Rh
 • morfologia z rozmazem
 • czasy krzepnięcia (INR, aPTT)
 • elektrolity (Na+, K+)
 • poziom kreatyniny

Minimalnie inwazyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Światowa Organizacja zdrowia definiuje żylaki kończyn dolnych jako nadmiernie poszerzone żyły powierzchowne o workowatym lub cylindrycznym kształcie i uszkodzonym aparacie zastawkowym [1].

 W 70% przypadków zmiany te dotyczą żyły odpiszczelowej [2] i stwierdza się u 40-60% kobiet oraz 25-30% mężczyzn [3].

Przez swój powolny, ale postępujący charakter choroba przez wiele lat może nie powodować istotnych objawów klinicznych, by po tym bezobjawowym okresie zamanifestować się powikłaniami zakrzepowymi lub owrzodzeniami troficznymi goleni.

Do głównych czynników patofizjologicznych choroby należą czynniki genetyczne, siędzący lub stojący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę. Niestety u większości chorych ze względu na ich aktywność zawodową czynniki te pozostają niemodyfikowalne, a zalecenia lekarskie dotyczące ich eliminacji mają jedynie charakter życzeniowy.

Diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej oparta jest o ultrasonografię metodą Dopplera. Ocena układu żylnego przed zabiegiem operacyjnym pozostaje obecnie złotym standardem i pozwala na:

 • określenie wydolności żył powierzchownych i przeszywających,
 • określenie wydolności układu żył głębokich,
 • określenie odmian anatomicznych,
 • określenie warunków anatomicznych umożliwiających skuteczny zabieg,
 • określenie potencjalnego punktu dostępu.
You might be interested:  Pierwsze objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne

Metody leczenia

Najpowszechniejszą metodą leczenia przyczynowego choroby w Polsce jest chirurgiczne podwiązanie ujścia i tzw. stripping odpowiedzialnej za nią niewydolnej żyły powierzchowej (odpiszczelowej lub odstrzałkowej) uzupełniony miniflebektomią zmienionych żylakowato gałęzi.

Zabieg ten wiąże się z niewielkim ryzykiem poważnych powikłań ogólnych.

 W większości mają one charakter miejscowy pod postacią infekcji rany pooperacyjnej, krwiaków lub uszkodzenia nerwów obwodowych, niemniej nieadekwatnie duża w stosunku do samych ran urazowość wymaga kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji pooperacyjnej.

Wprowadzane pod koniec lat 90. XX wieku przezskórne wewnatrzżylne metody ablacji niewydolnych żył powierzchownych przez swoją niewielką inwazyjność stały się atrakcyjną alternatywą dla operacji chirurgicznych i mimo braku refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia wciąż zyskują na popularności.

Jako pierwszą ze wspomnianych technik w 1998 roku zaproponowano metodę opierającą się na użyciu fal radiowych (radiofrequency ablation, RFA). Rok później wprowadzono sposób opierający się na zastosowaniu lasera (endovenous laser treatment, EVLT) – metoda ta jest najczęściej używaną w leczeniu żylaków kończyn dolnych na świecie [4].

Pojawienie się tej alternatywy podzieliło środowisko flebologów na entuzjastów i sceptyków, którzy zarzucali nowym procedurom małą skuteczność wynikającą z braku krosektomii [5], niemniej obserwacje odległych wyników leczenia nie potwierdziły tych obaw, a ryzyko nawrotowości żylaków określono na poziomie porównywalnym do strippingu.

Metoda z użyciem fal radiowych

Metoda z użyciem fal radiowych (RFA) opiera się na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości radiowej, który przekazywany jest na ścianę naczynia za pomocą małych elektrod, znajdujących się na końcu cewnika przypominającego parasolkę. Narzędzie z bipolarną elektrodą wprowadzane było metodą Seldingera.

Pierwszym używanym cewnikiem był Closure PLUS [2,4]. Urządzenie dostępne było w dwóch rozmiarach – 5F dla żył o średnicy do 8 mm oraz 8F dla żył do 12 mm. Z powodu długiego czasu ablacji (2,5-3 cm/minutę) i częstej konieczności przerywania zabiegu w celu wyczyszczenia końcówki instrumentu, cewnik przestał być używany [2].

Obecnie operację można wykonać sposobem Closure Fast, który jest metodą segmentową i najczęściej wykonywaną, lub RFITT. W pierwszym poszczególne fragmenty żyły (po 7 cm) poddawane są działaniu prądu przez ok. 14 s [4]. Procedura w proksymalnym odcinku powinna być powtórzona. Zakres temperatury na końcu cewnika sięga 85-120˚C.

Podczas kontaktu fal radiowych z tkanką energia mechaniczna atomów zamieniona zostaje w energię termiczną [2]. Dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia naczynia m.in. przez zniszczenie śródbłonka i denaturację kolagenu. Rezultatem jest termiczna obliteracja ściany, włóknienie i zanik żyły [2].

Przewagą tej metody nad ClosurePlus jest krótszy czas zabiegu (2-3 minuty) i większa skuteczność [2]. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zamknięcie naczynia następuje bez pośrednictwa rozgrzanej krwi, jak w przypadku EVLT. Mniejszy ból pooperacyjny niż w przypadku EVLT wynika z niższej temperatury generowanej na końcu cewnika [6].

Skuteczność metody ClosureFast określono na 99,6% [7], natomiast w innych analizach wskaźnik wyleczonych pacjentów przekraczał 90% [6,8].

W technice RFITT cewnik wycofywany jest z prędkością 1 cm w ciągu 2,5-6 sekund. Po pierwszych 10 cm obliteracji procedura powinna zostać powtórzona. W przypadku żył o dużej średnicy zabieg należy przeprowadzać z mniejszą prędkością [9]. Skuteczność tej metody po 103 dniach od zabiegu oszacowano na 90% [10], a po 5 latach na 85% [11].

Wewnątrznaczyniowa ablacja laserem

Wewnątrznaczyniowa ablacja laserem (EVLT) polega na zamknięciu światła żył układu powierzchownego za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Ze względu na budowę cewnika szerokość operowanego naczynia powinna wynosić co najmniej 5 mm oraz nie przekraczać jednocześnie maksymalnej średnicy 10-12 mm [4].

Podobnie jak w RFA światłowód wprowadza się z ukłucia igłą 21G pod kontrolą USG oraz za pomocą prowadnika 0,035 i koszulki 5Fr w pobliżu ujścia operowanej żyły do układu żył głębokich.

Temperatura na końcu prostego lasera sięga nawet 1200˚C, dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie znieczulenia nasiękowego zmniejszającego przewodzenie ciepła do tkanek okołonaczyniowych. Po aktywacji lasera cewnik jest powoli wycofywany.

Energia przekazywana do krwi i ściany żyły powoduje uszkodzenie śródbłonka, a następnie zwłóknienie wzdłuż całej jego długości [12].

Na rynku dostępne są lasery z diodą o częstotliwości fali 810 nm, powodujące absorpcję hemoglobiny, 980 nm – dodatkowo absorbujące wodę oraz 1320 i 1460 nm, których efektem działania jest absorpcja wody skierowana na koagulację kolagenu w świetle naczynia. Powoduje to silniejsze działanie na ścianę naczynia i co za tym idzie zmniejsza liczbę powikłań, takich jak wybroczyny, zapalenie okołożylne, parestezje, a także ból pooperacyjny [13,14]. Zalecana dawka energii to 60-80 J/cm [15].

Chorzy uruchomiani są 15 minut po zabiegu. W postępowaniu pooperacyjnym zaleca się pończochy uciskowe przez 4 tygodnie i heparynę drobnocząsteczkową przez 10 dni jako profilaktykę żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

W największym dotychczas badaniu przeprowadzonym przez Rasmussena i wsp. porównującym opisane powyżej metody wewnątrzżylne z metodami chirurgicznymi wykazano równie wysoką ich skuteczność, lecz metoda z użyciem fal radiowych wiązała się z szybszym powrotem do pełnej aktywności i mniejszym bólem pooperacyjnym [16].

Van den Bos w 5-letniej obserwacji wykazał 95,4% skuteczność leczenia metodą EVLT, która znacząco przeważała nad innymi technikami wewnątrzżylnymi, takimi jak RFA (79,9%), stripping (75,7%) czy skleroterapia pianą (73,5%) [17].

Najczęściej obserwowane powikłania związane z ablacją termiczną – ból, parestezje, krwiaki oraz przemijające przebarwienia skóry – występują u kilku do kilkunastu procent operowanych. Inne poważne powikłania jak uszkodzenie żył głębokich, jatrogenna przetoka tętniczo-żylna czy zator płucny fragmentem oderwanego włókna laserowego mają charakter kazuistyczny [13,18,19].

W Wielkiej Brytanii w latach 2010-2011 wykonano 33000 zabiegów leczenia żylaków kończyn dolnych. Według zaleceń National Institute for Health and Care Excellence (NICE) jako metodę z wyboru rekomendowano zabiegi wewnątrznaczyniowe [20].

Obecnie dysponujemy już wynikami licznych badań z udziałem dużych grup chorych jednoznacznie dokumentujących przewagę zabiegów wewnątrzżylnych nad strippingiem.

 W zgodnej opinii większości autorów swój sukces zawdzięczają znacznie mniejszej ilości powikłań, szybszemu powrotowi operowanych chorych do aktywności fizycznej i zawodowej oraz większemu ich zadowoleniu z racji na doskonały efekt kosmetyczny [2-4,16,20-23].

Metody leczenia żylaków oraz cennik — MediRaty

Kompresoterapii nie powinno się stosować w przypadku silnie zaawansowanych miażdżycy lub cukrzycy, zapalenia tętnic kończyn dolnych, zmian zapalnych skóry, stanów zapalnych mięśni lub uczulenia na surowce, z których wykonane są pończochy.

Leczenie kompresjoterapią jest utrudnione latem, ponieważ wysokie temperatury nie sprzyjają noszeniu grubych, uciskowych rajstop, jednak, także w przypadku dużych żylaków, nie powinno to stanowić przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ponieważ w wysokich temperaturach większym zagrożeniem są żylaki niż ewentualny, zwykle ograniczony czasowo, dyskomfort związany z noszeniem wyrobów uciskowych.

Przy stosowaniu tej formy leczenia żylaków należy pamiętać, że rajstopy lub pończochy uciskowe muszą być dobrane przez lekarza dla każdego pacjenta indywidualnie. Nieprawidłowe uciskanie naczyń krwionośnych może być szkodliwe.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia nie odgrywa roli zasadniczej w leczeniu żylaków, ponieważ nie prowadzi do ich likwidacji.

Jest jednak niekiedy pomocna – poprawia napięcie ścian żylnych, przeciwdziała zastojom limfatycznym, wspomaga leczenie stanów zapalnych, które często towarzyszą żylakom, obrzęków i stanów pourazowych.

Leki stosowane w chorobie żylakowej poprawiają przepływ krwi, łagodzą dolegliwości skurczowe, niwelują uczucie ciężkości nóg i ból. W zaawansowanej chorobie żylakowej często podawane są również leki przeciwzakrzepowe.

Zabiegi małoinwazyjne

Mianem zabiegów małoinwazyjnych określa się w medycynie taki rodzaj zabiegów, który możliwie jak najmniej ingeruje w powłoki ciała.

Główne założenie polega na tym, aby rana operacyjna, krwawienie, ból i dyskomfort pooperacyjny pacjenta były jak najmniejsze, a jego powrót do sprawności jak najszybszy. Ten rodzaj zabiegów pojawił się w latach 90. XX w. za sprawą rozwoju nowoczesnych metod badania naczyń krwionośnych.

Inwazyjne metody operacyjne zostały zastąpione zabiegami wykonywanymi wewnątrz naczyń. Nie trzeba już było usuwać niewydolnych pni żylnych. Zaczęto je zamykać od środka w trakcie zabiegów monitorowanych ultrasonografem.

W leczeniu żylaków zabiegi małoinwazyjne polegają na trwałym zamykaniu zmienionych chorobowo pni żylnych od środka. Zabiegi te wykonuje się środkami chemicznymi, chemiczno‑mechanicznymi lub metodami termicznymi.

Metody chemiczne

Przez długie lata jedyną metodą chemiczną usuwania żylaków była skleroterapia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się jednak bardzo nowoczesne rozwiązanie polegające na klejeniu żył objętych chorobą.

Skleroterapia jako metoda leczenia żylaków została zapoczątkowana w XX w., chociaż pierwsze próby dokonywane były już w XIX w. Skleroterapia polega na ostrzykiwaniu żylaków preparatem wywołującym stan zapalny i w konsekwencji obliterację żył (zamknięcie światła żyły).

You might be interested:  Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Stosuje się ją w przypadku występowania teleangiektazji, żylaków małych i średnich, kiedy żyły pni głównych są wydolne lub jako uzupełnienie leczenia żylaków za pomocą miniflebektomii (ambulatoryjnego usunięcia żył). Przeciwwskazaniem do zabiegu ostrzyknięcia żył jest uczulenie na środek leczniczy lub ciąża.

Zabieg skleroterapii poprzedza analiza stanu żył, zarówno głębokich, jak i powierzchownych, wykonana na podstawie badania USG Doppler i mapping żylaków – oznaczenie na skórze niewydolnych żył, do których podawany będzie środek leczniczy.

Iniekcja roztworu leczniczego, wykonywana w kilku miejscach bezpośrednio do chorej żyły, odbywa się powoli, aby nie doszło do rozerwania cienkich ścian żylaka.

Skleroterapię wykonuje się także przy użyciu obliterującej pianki. Ta postać środka powoduje, że utrzymuje się on dłużej w żyle i może być stosowany w przypadku nieco większych żylaków. Metoda ta nosi nazwę skleroterapii metodą Tessariego.

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych (Artykuły)

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem.

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do siebie, że są mało inwazyjne, dzięki czemu znacząco skracają czas potrzebny na rekonwalescencję.

Jakie sposoby zaliczamy do nowoczesnych metod usuwania żylaków?

Jedną z najpopularniejszych nowoczesnych metod usuwania żylaków podudzi, ud oraz łydek jest laseroterapia. Polega ona na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń poprzez tak zwaną termoablację laserową.

W wyniku termicznego uszkodzenia ściany naczynia, dochodzi do jego obkurczenia, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego i krzepnięcia krwi w świetle żylaka. W konsekwencji następuje jego całkowite zwłóknienie i zarośnięcie, a finalnie wchłonięcie przez otaczające tkanki.

Do nowoczesnych metod leczenia żylaków zalicza się także skleroterapię, której mechanizm jest oparty na iniekcji specjalnej substancji chemicznej do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia.

Roztwór wywołuje stan zapalny i doprowadza do wykrzepiania krwi w żyle, proces ten przebiega zatem podobnie jak przy laseroterapii.

Laserowe leczenie żylaków – znajdź klinikę

Pokaż placówki najbliżej mnie

Flebogrif

Nowatorskim rozwinięciem i udoskonaleniem klasycznej skleroterapii jest opracowana w Polsce metoda obliteracji mechaniczno-chemicznej z wykorzystaniem systemu Flebogrif.

Łączy ona element mechanicznego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego z reakcją chemiczną spowodowaną działaniem spienionego środka sklerotyzującego.

Podobnie jak wszystkie nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych ta również wiąże się ze zminimalizowaniem dolegliwości bólowych i możliwością szybkiego powrotu do codziennych zajęć.

Klejenie jako nowoczesna metoda usuwania żylaków

Jednym z zyskujących na popularności sposobów innowacyjnego usuwania żylaków ud, łydek, jak i podudzi, jest ich tak zwane klejenie. Metoda ta polega na wprowadzeniu do światła zmienionego chorobowo naczynia specjalnego kleju. Po jego wpuszczeniu lekarz uciska odpowiedni punkt na ciele, co powoduje, że żyła się zasklepia.

W konsekwencji ustaje przepływ krwi w jej wnętrzu, przez co dochodzi do stopniowego zarośnięcia, a finalnie zaniku żylaka. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu metod, która nie wymaga noszenia wyrobów uciskowych w okresie rekonwalescencji.

Dzięki temu jest chętnie wybierana latem, gdy produkty te sprawiają pacjentom najwięcej kłopotu.

 • Warto wiedzieć: Klejenie żylaków to dobre rozwiązanie także dla osób otyłych, mających problemy z obrzękami tłuszczowymi lub limfatycznymi oraz cierpiących z powodu niewydolności tętnic kończyn dolnych.

Nowoczesne metody leczenia żylaków: para wodna i fale radiowe

Dwie niezwykle nowoczesne metody usuwania żylaków zakładają wykorzystanie pary wodnej oraz fal radiowych. W przypadku leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną, energia niezbędna do zamknięcia chorobowo zmienionego naczynia jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej.

To sposób dobry szczególnie dla pacjentów, którzy walczą z wieloma żylakami – podczas jednego zabiegu można bowiem zamknąć wszystkie chorobowo zmienione naczynia.

Z tej metody powinni skorzystać także alergicy, ponieważ dzięki temu, że do żył nie jest wprowadzana żadna substancja chemiczna, nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Do usuwania żylaków można wykorzystać także fale radiowe. W tym przypadku podczas zabiegu do światła zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale radiowe wysokiej częstotliwości. Ich energia znacznie podwyższa temperaturę naczynia, a co za tym idzie – powoduje jego zamknięcie, obkurczenie i uszkodzenie.

Laserowe leczenie żylaków

– sprawdź ceny w 59 klinikach!

Oceń artykuł: 3.9/5 (opinie 16)

Żylaki – klasyczne i nowoczesne metody leczenia

Żylaki to często spotykany w dzisiejszych czasach problem medyczny. Przyczyn powstawania żylaków należy upatrywać przede wszystkim w uwarunkowaniach genetycznych i środowiskowych takich jak siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, nadwaga i problemy z krzepliwością krwi.

Objawami, które wskazują na problemy z żyłami są m. in. bóle kończyn dolnych i zjawisko ciężkich nóg, obrzęki, niepokojące zmiany skórne czy wreszcie pojawienie się widocznych żylaków. W każdym z tych przypadków nie należy czekać na pogorszenie stanu zdrowia, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty – chirurga naczyniowego.

Metody leczenia żylaków

Metod leczenia żylaków jest wiele, a wybór najbardziej odpowiedniej zależy od stadium choroby, rekomendacji lekarza prowadzącego i decyzji pacjenta.

Żylaki można leczyć stosując nieinwazyjne metody leczenia naczyń krwionośnych lub poprzez leczenie operacyjne. Ciekawym rozwiązaniem, przynoszącym efekty jest też połączenie kilku metod leczenia.

Stosując leczenie hybrydowe, zwiększamy szanse na szybkie uporanie się z żylakami. Każde działanie, powinniśmy jednak konsultować z lekarzem.

Operacja

W opinii specjalistów, najskuteczniejszą metodą leczenia żylaków jest leczenie operacyjne, polegające usunięciu dużych pni żylnych. Przesłanką do przeprowadzenia tego typu zabiegu jest sytuacja, w której mimo stosowania innych metod żylaki powiększają się, krwawią lub powodują zakrzepy i stany zapalne.

Usunięcie żylaków poprawia przepływ krwi w kończynach dolnych i zmniejsza ryzyko powikłań. Pozbycie się zniszczonych żył, nie gwarantuje jednak wyleczenia z żylaków na stałe.

U niemal połowy osób, po operacji pojawiają się nawroty spowodowane niedomykalnością zastawek w żyłach, które w momencie przeprowadzenia zabiegu były jeszcze zdrowe.

Laserowe leczenie żylaków

Laseroterapia to jedna z najpopularniejszych metod usuwania żylaków. Stosuje się ją najczęściej w przypadku żylaków podudzi oraz łydek. Dużą zaletą jest to, że laser jest małoinwazyjny i niemal bezbolesny.

Do żyły wprowadza się światłowód i za pomocą energii cieplnej, dokonuje się termoablacji czyli zamknięcia niewydolnej żyły.

W konsekwencji uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, dochodzi do jego obkurczenia i powstania miejscowego stanu zapalnego skutkującego krzepnięciem krwi żylaka.

Skleroterapia

Do nowoczesnych metod leczenia żylaków należy także skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia specjalnego preparatu, który wywołuje stan zapalny ścian żyły. W konsekwencji krew krzepnieje, a żylak powoli zanika. Mechanizm ten działa podobnie jak w przypadku laseroterapii.

Para wodna

Leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną należy do najnowocześniejszych metod leczenia żylaków. W tym przypadku energia niezbędna do zamknięcia chorej żyły jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody aplikowanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej.

Sposób ten sprawdzi się u pacjentów, którzy mają bardzo wiele żylaków, ponieważ podczas jednego zabiegu można zamknąć wszystkie chorobowo zmienione naczynia.

 Będzie też odpowiedni dla alergików, ponieważ niweluje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej związanej z zastosowaniem innej substancji chemicznej.

Fale radiowe

W przypadku leczenia falami radiowymi, w trakcie zabiegu do zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale o wysokiej częstotliwości. Efektem tego jest wytworzenie energii, która energia podnosi temperaturę naczynia i konsekwencji zamyka je, obkurcza i powoduje krzepnięcie krwi. Żylak zostaje wchłonięty, a funkcje krwionośne przejmują inne naczynia.

Leczenie farmakologiczne

Leki są środkiem uzupełniającym dla innych metod leczenia. Ich zadaniem jest opóźnienie rozwoju choroby i ograniczenie niektórych objawów, poprzez wzmocnieni żył, poprawy krążenia i właściwości przeciwzapalnych. Leki na żylaki możemy stosować w formie tabletek, kropli, a także maści i żelów. Zanim jednak zaczniemy ich używać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Chirurg naczyniowy Wawer

Osoby mające problemy z żylakami oraz innymi schorzeniami układu krwionośnego mogą zasięgnąć porady naszego chirurga.

Dr Stanisław Mazur to ceniony lekarz, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz otwartym i wewnątrznaczyniowym leczeniu miażdżycy tętnic, szczególnie w zaawansowanych postaciach niedokrwienia w cukrzycy, minimalnie inwazyjnym leczeniu tętniaków aorty i innych tętnic oraz w nowoczesnych sposobach leczenia chorób żył.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *