Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, nfz, opinie

Założenie aparatu ortodontycznego to poważny wydatek, jednak nie warto go odkładać. Dlaczego? Ponieważ to nie tylko inwestycja w atrakcyjny wygląd i pewność siebie, ale przede wszystkim we własne zdrowie.

Jeśli będziesz mieć prawidłowy zgryz i proste zęby, łatwiej utrzymasz higienę jamy ustnej, a dzięki temu zmniejszysz liczbę ewentualnych ubytków i chorób przyzębia.

Sprawdź, ile będzie cię kosztować leczenie u ortodonty.

Zakładanie aparatu na zęby – wstępne koszty

Pierwsze wizyty u ortodonty zwykle wyglądają podobnie. Specjalista zdiagnozuje stan twoich zębów i zgryzu, wykona zdjęcia RTG, wyciski oraz gipsowe modele szczęki. Następnie opracuje i przedstawi ci kilka wariantów leczenia. Wspólnie omówicie koszty każdego z nich i podejmiecie ostateczną decyzję o rodzaju zastosowanego aparatu.

Przy szacowaniu wydatków musisz wziąć pod uwagę, że twoja początkowa wizja dotycząca leczenia może znacząco różnić się od tego, co usłyszysz w gabinecie.

Możesz na przykład myśleć, że wystarczy założyć aparat na górne zęby, bo do dolnych nie masz większych zastrzeżeń.

Nie bądź jednak zaskoczony, gdy okaże się, że z medycznego punktu widzenia konieczne będzie założenie dwóch łuków, bo wyrównane zęby na górze nie będą dobrze współgrały z dolnymi.

Czasami niezbędne są również aparaty pomocnicze, które wspomagają leczenie ortodontyczne (m.in. maska twarzowa, headgear, łuk podniebienny do korekty wady wymowy), a także usunięcie kilku zdrowych zębów (zwykle czwórki, piątki lub ósemki), aby zrobić miejsce dla pozostałych.

U ortodonty dowiesz się także, że przed założeniem aparatu na zęby będziesz musiał doprowadzić je do jak najlepszego stanu. Konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków i stanów zapalnych w jamie ustnej.

Powinieneś wymienić też nieszczelne plomby i sprawdzić stan martwych zębów. Stomatolog podejmie decyzję, czy trzeba je usunąć bądź przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe.

Na koniec czeka cię zabieg higienizacji (usunięcie kamienia i osadu nazębnego) i ewentualnie fluoryzacja mająca na celu wzmocnienie szkliwa.

Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, NFZ, opinie

Ile kosztuje aparat ruchomy?

Aparaty ortodontyczne najczęściej dzieli się na stałe i ruchome. Te drugie nie są przyklejane do zębów, więc można je wyjmować np. na czas jedzenia. Wyróżnia się dwa typy aparatów ruchomych: dla dzieci (najczęściej do 12. roku życia) oraz dla młodzieży i dorosłych (niemal niewidoczne, przezroczyste aparaty nakładkowe).

Aparat ortodontyczny dla dziecka

Kiedy dziecko ma 6-7 lat, należy udać się z nim na pierwszą wizytę ortodontyczną. Jeśli okaże się, że maluch ma wadę zgryzu, konieczne będzie wdrożenie leczenia aparatem ruchomym (wyjmowanym). W porównaniu do aparatów stałych jego koszt jest niski.

Warto też wziąć pod uwagę, że to świetna forma profilaktyki ortodontycznej. Mali pacjenci, którzy noszą aparat ruchomy zgodnie z zaleceniami, mogą uniknąć noszenia aparatu stałego w przyszłości. Może to więc być dużą oszczędnością w domowym budżecie za kilka lat.

Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, NFZ, opinie

Refundacja NFZ na aparat dla dziecka

Rodziców zapewne ucieszy fakt, że za aparat ruchomy dla dziecka nie muszą nic płacić. Są jednak dwa warunki: leczenie musi odbywać się w placówce z podpisaną umową z NFZ, a maluch musi mieć poniżej 12 lat. Warto wiedzieć, że gdy dziecko przekroczy już ten wiek, to wciąż przez rok bezpłatnie będzie mogło korzystać z wizyt kontrolnych i napraw aparatu[1].

Przezroczysty aparat na zęby (nakładkowy)

Przezroczysty aparat nakładkowy ma formę niemal niewidocznych nakładek (szyn termoformowalnych, alignerów), które w każdej chwili można wyjąć. Pozwalają dyskretnie, szybko i bezboleśnie osiągnąć dobre rezultaty, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Znaczne koszty wynikają z konieczności przygotowania wielu kompletów indywidualnie dobranych nakładek.

Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, NFZ, opinie

Ile kosztuje aparat stały?

Aparaty stałe nakleja się specjalnym klejem do zębów na cały okres leczenia. Zwykle trwa ono około dwóch lat, ale pozbycie się poważniejszej wady czasami wymaga wydłużenia leczenia o kilka miesięcy.

Po zdjęciu aparatu, niezależnie od rodzaju początkowej wady i wybranej metody korekcji, trzeba nosić retainer, najczęściej w formie przezroczystych nakładek na górne zęby lub drucika przymocowanego do wewnętrznej strony dolnych zębów.

Przyjrzyjmy się, jakie rodzaje stałych aparatów ortodontycznych mamy na rynku.

Aparat metalowy

Najtańszym i jednocześnie najpopularniejszym aparatem ortodontycznym jest aparat metalowy. Choć jego cena jest stosunkowo niska, to aparat ten skutecznie niweluje wady zgryzu i prostuje zęby. Jeśli masz uczulenie na nikiel, nie musisz rezygnować z leczenia aparatem metalowym. Musisz jedynie dopłacić mniej więcej 500 zł za wersję antyalergiczną.

Aparaty estetyczne (kosmetyczne)

Niektórzy ze względów zawodowych lub związanych z obawami o swój wygląd nie chcą nosić metalowych zamków w aparacie. Właśnie z myślą o tych osobach powstały aparaty nazywane estetycznymi lub kosmetycznymi.

Aparat porcelanowy (ceramiczny)

Jednym z wariantów takiego aparatu jest aparat porcelanowy (ceramiczny). Materiał ten umożliwia dopasowanie koloru zamków do naturalnej barwy zębów. To nieco tańsza opcja aparatu estetycznego, ale zapłacimy za niego o połowę więcej niż za tradycyjny aparat metalowy.

Aparat kryształowy (szafirowy)

Do aparatów estetycznych zalicza się także aparat kryształowy, w którym zamki wykonuje się z wytrzymałego i idealnie przezroczystego szafiru. Nie mają one ostrych krawędzi i załamań, więc zapewniają duży komfort. Na taki aparat wydamy dwukrotność aparatu metalowego.

Aparaty bezligaturowe (samoligaturujące)

W aparacie bezligaturowym łuku nie przymocowuje się do zamków gumkami (ligaturami), ale

zamyka się go w zamkach za pomocą specjalnej klapki (zatrzasku). Takie leczenie jest szybsze i mniej bolesne w porównaniu do tradycyjnych aparatów. Jego cena jest porównywalna do leczenia za pomocą aparatów estetycznych.

Aparat lingwalny (niewidoczny, językowy)

Zamki w aparacie lingwalnym (językowym) przykleja się do wewnętrznych powierzchni zębów (od strony języka), co czyni aparat całkowicie niewidocznym. Występuje on w dwóch wariantach. Opcją tańszą jest zastosowanie zamków standardowych, które dostosowuje się do uzębienia pacjenta (aparat lingwalny prosty). Droższy jest aparat lingwalny z zamkami produkowanymi dla konkretnej osoby.

Aparat retencyjny (retainer)

Po leczeniu aparatem ortodontycznym niezbędne będzie noszenie aparatu retencyjnego (retainera). Ma on formę przezroczystych nakładek lub drucika przyklejanego do wewnętrznych powierzchni zębów. Koszt aparatu retencyjnego również nie jest mały, dlatego koniecznie trzeba go uwzględnić w planowaniu wydatków na leczenie ortodontyczne.

Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, NFZ, opinie

[1] http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/swiadczenia-zdrowotne-dla-dzieci-nfz-przypomina,6868.html

Aparat Ortodontyczny: Co Warto Wiedzieć Przed Założeniem

 Zadbane i proste zęby nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również ułatwiają właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje się ortodoncja, czyli jedna z dziedzin stomatologii.

W leczeniu wad zgryzu oraz zaburzeń w ustawieniu zębów w łukach zębowych bardzo często wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. Ich różne typy umożliwiają dopasowanie odpowiedniego rodzaju aparatu do potrzeb danego pacjenta.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, dla kogo przeznaczone są aparaty ortodontyczne, jakie są korzyści z ich noszenia oraz jak długo trwa proces korygowania nieprawidłowości zębowych.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

 Istnieją rozmaite powody, dla których warto zdecydować się na profesjonalne leczenie ortodontyczne. Pierwszą, najbardziej oczywistą zaletą noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwość uzyskania pięknego uśmiechu.Krzywe, nieprawidłowo ułożone zęby mogą stanowić źródło wielu kompleksów.

Pacjenci z takim problemem bardzo często zaciskają stanowczo wargi, unikając szerokiego uśmiechu. Warto zatem nosić aparat ortodontyczny, by cieszyć się wyrównanymi, prawidłowo ułożonymi zębami i promiennym, szczerym uśmiechem.Poza widocznymi efektami estetycznymi, leczenie ortodontyczne ma także bardzo duży wpływ na zdrowie pacjenta.

Korygowanie nieprawidłowości zębowych pozwala ograniczyć nadmierne ścieranie się zębów, wywołane, między innymi, wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu.

Co ważne, prawidłowo ułożone zęby ułatwiają właściwe dbanie o higienę oraz zdrowie jamy ustnej – dużo łatwiej jest usunąć z nich resztki pokarmów, docierając do wszystkich zakamarków. W ten sposób można zapobiegać pojawianiu się próchnicy, jak również chorób przyzębia.

Wady zgryzu niekiedy są także przyczyną chorób stawu skroniowo – żuchwowego oraz bólów głowy.

Zniwelowanie nieprawidłowości zębowych za pomocą aparatu ortodontycznego może pomóc całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych, jeśli były one wywołane zaburzeniami w ustawieniu zębów.

Aparat ortodontyczny – jak zmienia rysy twarzy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne jest w stanie opóźnić procesy starzenia się twarzy. Wady zgryzu bardzo często powodują, że tkanki miękkie ulegają zapadnięciu, na skutek czego dochodzi do zwiotczenia skóry twarzy, a także pogłębienia zmarszczek. Prawidłowo ustawione zęby stanowią wsparcie dla tkanek miękkich, jak również powodują wygładzenie skóry.

Jak działa aparat ortodontyczny?

 Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wiele osób zastanawia się, jak szybko widać efekty noszenia aparatu ortodontycznego. Warto wiedzieć o tym, że proces korygowania nieprawidłowości zębowych jest długotrwały – zazwyczaj zajmuje około dwóch lat. Jego dokładny przebieg zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju wada będzie poddawana leczeniu.

Co ważne, istnieją dwa główne typy aparatów ortodontycznych – ruchomy oraz stały. Pierwszy z nich jest stosowany zazwyczaj w przypadku dzieci, które nie zakończyły jeszcze procesu wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat ortodontyczny ruchomy pomaga w zmniejszaniu problemów, związanych z ułożeniem zębów, natomiast nie jest on przeznaczony do leczenia bardzo poważnych zaburzeń.

Jak aparat ortodontyczny prostuje zęby?

Bardziej skomplikowane nieprawidłowości zębowe koryguje się za pomocą aparatu ortodontycznego stałego. Umożliwia on, między innymi, zniwelowanie różnego rodzaju wad zgryzu, a także zmianę ułożenia zębów względem siebie. Proces prostowania zębów wymaga od pacjenta cierpliwości w oczekiwaniu na efekty.

You might be interested:  Problemy z wypróżnianiem – przyczyny i sposoby na kłopoty z wypróżnieniem

Aparat ortodontyczny stały wywiera nacisk na poszczególne partie zębów, dzięki czemu sukcesywnie przyczynia się do ich przemieszczenia, prowadząc do ich wyprostowania. Stopniowe przesuwanie zębów wynika z tego, że tam gdzie przemieszcza się ząb zanika tkanka kostna. W miejscu jego poprzedniego ułożenia tkanka kostna zaczyna się nawarstwiać.

Powolny proces korygowania nieprawidłowości w ułożeniu zębów jest spowodowany tym, że zanikanie tkanki następuje szybciej niż jej odbudowa.

Kiedy wynaleziono aparat ortodontyczny?

 Wbrew pozorom dbanie o stan uzębienia nie jest czynnością charakterystyczną jedynie dla czasów współczesnych. Usuwanie zębów, a także pierwsze próby pozbycia się próchnicy miały miejsce jeszcze przed naszą erą. Warto wiedzieć, że również w tamtych czasach próbowano borować zęby i wypełniać ubytki.

Przed naszą erą powstawały także pierwsze protezy zębowe, które miały jedynie pełnić funkcję estetyczną – zdaniem historyków były one wykonywane w VIII w. p. n. e. przez Etrusków.Pierwszy aparat ortodontyczny został stworzony natomiast w XVIII w. Jego twórcą był francuski chirurg oraz stomatolog – Pierre Fauchard, uznawany za ojca stomatologii.

Do korygowania ustawienia zębów służyły mu płaskie metalowe paski o niewielkich rozmiarach, które były mocowane w jamie ustnej pacjenta przy użyciu nici. Co ciekawe, do jego osiągnięć zalicza się również wykonanie prototypu współczesnego fotela stomatologicznego.

Kolejni wynalazcy starali się doprowadzić, między innymi, do leczenia wysuniętej żuchwy, przodozgryzów, a także stworzenia aparatu, umożliwiającego zwężenie lub rozszerzenie łuków zębowych.Na początku XX w. (a dokładniej – w roku 1906) został opracowany cienkołukowy aparat stały.

Jego pomysłodawcą był Edward Angle, który jest określany mianem ojca współczesnej ortodoncji. W czasach współczesnych powstały, między innymi, zamki samoligaturujące (zatrzaskowe) stosowane w aparatach oraz aparaty językowe.

Obecnie istnieje możliwość dopasowania aparatu ortodontycznego nie tylko do rodzaju nieprawidłowości zębowych, ale także do preferencji pacjenta. Możliwości współczesnej ortodoncji znacząco zwiększają komfort podczas leczenia.

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

 O konieczności założenia aparatu na zęby decyduje lekarz ortodonta. Wskazanie do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku dzieci, pierwszą wizytę u ortodonty, w celu kontroli, warto odbyć w okolicach 7 roku życia.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu, będące wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego, mogą być wrodzone – na przykład genetyczne – lub nabyte.

Te drugie najczęściej są konsekwencją niewłaściwych nawyków w dzieciństwie i wynikają z takich czynności, jak: ssanie kciuka, obgryzanie paznokci lub zasysanie policzków.

Aparaty ortodontyczne stosowane są, między innymi, w przypadku następujących nieprawidłowości:

  • Tyłozgryz
  • Wada ta polega na przesunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego dotylnie.

  • Przodozgryz
  • Przodozgryz to wysunięcie zębów żuchwy względem zębów szczęki doprzednio.

  • Zgryz otwarty
  • Wada ta polega na niestykaniu się zębów górnych z zębami dolnymi.

  • Zgryz głęboki
  • Zgryz głęboki występuje wtedy, gdy siekacze górne przykrywają ponad połowę wysokości koron siekaczy dolnych.

  • Stłoczenie zębów
  • W przypadku tej wady zęby nachodzą na siebie – brakuje im miejsca, by we właściwy sposób ustawić się w łuku zębowym.

  • Szparowatość zębów
  • Wada ta polega na występowaniu odstępów pomiędzy zębami, które wynikają z tego, że wielkość zębów jest mniejsza od ilości dostępnego miejsca w łuku zębowym.

  • Zatrzymany ząb
  • W tym przypadku ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, mimo prawidłowego rozwoju.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

 Aparat ortodontyczny jest przeznaczony do korygowania nieprawidłowości związanych z zębami. Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące ustawienia swoich zębów powinni udać się na konsultację do lekarza ortodonty. Specjalista zadecyduje, czy w tym konkretnym przypadku zachodzi potrzeba założenia aparatu ortodontycznego.

Co ważne, aparaty ortodontyczne nie są przeznaczone tylko dla dorosłych – mogą nosić je nawet dzieci. Jednakże, u osób w wieku od 4 do 12 lat, które posiadają chociaż część zębów mlecznych, stosowane są aparaty ruchome.

Zazwyczaj należy zakładać je na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia.

Młodzieży oraz osobom dorosłym przeważnie zaleca się założenie aparatu stałego, który jest w stanie skorygować bardziej skomplikowane nieprawidłowości zębowe.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Przeciwwskazaniami do noszenia aparatu ortodontycznego mogą być:

  • choroby związane z obniżeniem odporności organizmu,
  • stany zapalne w jamie ustnej,
  • choroby miazgi zęba,
  • choroba przyzębia,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Aparat ortodontyczny a ciąża

Nieodpowiednim momentem na założenie aparatu ortodontycznego jest ciąża. Leczenie bardzo często wymaga wykonywania zdjęć rentgenowskich, w celu dokonania oceny ustawienia korzeni zębowych.

Promieniowanie rentgenowskie może być niebezpieczne dla dziecka, dlatego wykonywanie zdjęć jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży. Poza tym w okresie ciąży mogą występować problemy z dziąsłami, które stają się wrażliwe oraz rozpulchnione.

Dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym byłoby utrudnione z powodu krwawiących tkanek.

Który aparat ortodontyczny wybrać?

 Intensywny rozwój ortodoncji spowodował, że pacjenci mają do wyboru szereg różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Dzięki temu mogą znaleźć taki, który odpowiada ich osobistym preferencjom. Wybór aparatu musi zostać skonsultowany z lekarzem ortodontą. Będzie on w stanie ocenić, czy w danym przypadku nie ma przeciwwskazań do zastosowania konkretnego typu aparatu.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Wśród aparatów ortodontycznych wyróżnia się dwa główne typy – ruchomy oraz stały. Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer. Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna.

W leczeniu osób, które zakończyły proces wymiany zębów mlecznych, na stałe stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Wyjątkiem jest aparat przezroczysty, który ma formę niewidocznych nakładek. Dopasowywane są one indywidualnie do każdego pacjenta. Tego typu aparat wyjmuje się jedynie podczas jedzenia oraz mycia zębów.

Osoby dorosłe mogą także zdecydować się na jeden ze stałych aparatów – wyróżniamy ich następujące rodzaje:

  • Aparaty ligaturowe (tradycyjne)
  • To standardowe aparaty ortodontyczne. Składają się one z takich elementów, jak: łuki, ligatury (gumeczki) oraz zamki. Oprócz tradycyjnego aparatu z zamkami metalowymi pacjenci mogą także zdecydować się na aparat estetyczny z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, kryształowymi lub szafirowymi. Istnieje również możliwość założenia aparatu antyalergicznego, w którym wykorzystywane są stopy tytanu.

  • Aparaty samoligaturujące
  • W tego typu aparatach ortodontycznych nie ma ligatur. Występują natomiast zamki – pacjent może zdecydować się na wersję metalową lub estetyczną. Warto wiedzieć o tym, że okres leczenia przy wykorzystaniu aparatu samoligaturującego może być krótszy niż w przypadku aparatu tradycyjnego.

  • Aparaty lingwalne
  • To aparaty, które składają się z zamków umieszczonych od wewnętrznej strony zębów. Oznacza to, że są one prawie niezauważalne w codziennym życiu. Założenie aparatu lingwalnego może jednak wiązać się z niewyraźnym mówieniem w początkowym okresie leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny – jak się przygotować?

 Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego, jest wizyta u stomatologa.

Dentysta powinien skontrolować stan uzębienia pacjenta, wypełnić ubytki oraz wykonać dokładne oczyszczanie – skaling i piaskowanie. Ortodonta zleca również wykonanie zdjęć rentgenowskich, które umożliwią mu ocenę ustawienia zębów.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego warto wiedzieć, ile kosztuje leczenie oraz jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny – cena

Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ w przypadku pacjentów poniżej 12 roku życia. Warto wiedzieć, że finansowane są jedynie aparaty ortodontyczne ruchome.

Przed założeniem aparatu opracowuje się indywidualny plan leczenia, który określa indywidualnie koszt aparatu oraz podaje szacunkowy czas leczenia.

Osoby, które decydują się na założenie aparatu stałego, mają do wyboru dwie opcje: opłacenie aparatu podczas jednej wizyty lub rozłożenie płatności na raty.

Cena aparatu jest uzależniona od jego rodzaju – jeden łuk aparatu metalowego może kosztować około 2 tysiące złotych, natomiast cena w przypadku aparatu samoligaturującego oscyluje wokół 3 – 4 tysięcy za jeden łuk. Pacjent ponosi także koszty wizyt kontrolnych, których cena zaczyna się od 80 zł.

Aparat ortodontyczny czy licówki?

Niewielkie nieprawidłowości zębowe można zniwelować, wykorzystując licówki.

To dobre rozwiązanie dla osób z małymi wadami zgryzu, które nie chcą decydować się na długotrwałe noszenie aparatu ortodontycznego i częste wizyty u lekarza ortodonty.

Warto jednak wiedzieć, że licówki nie są w stanie zlikwidować skomplikowanych nieprawidłowości. Dają one przede wszystkim efekt estetyczny – zmniejszenie niewielkiej wady zgryzu jest w tej sytuacji dodatkową zaletą.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Jak jeść z aparatem ortodontycznym?

W początkowym etapie leczenia ortodontycznego pacjent może odczuwać dyskomfort, spowodowany założeniem aparatu. Powinien wtedy spożywać produkty rozdrobnione, między innymi, kremowe zupy, pulpety oraz jogurty.

Przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego należy ograniczyć jedzenie ciągnących się produktów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepianie. Warto zrezygnować z gumy do żucia, lepiących się cukierków oraz karmelu.

Pacjenci nie powinni również jeść twardych owoców w całości – najlepiej rozdrobnić je, by ułatwić sobie gryzienie.

W czasie leczenia należy ograniczyć jedzenie orzechów, sucharów, pestek i nasion, które mogą uszkodzić aparat, wyginając łuk lub powodując odczepienie zamków. Dobrze jest także zmniejszyć częstotliwość spożywania produktów barwiących (na przykład kawy i czerwonego wina). Mogłyby one przyczynić się do odbarwiania ligatur.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Pacjenci, rozpoczynający leczenie ortodontyczne, powinni przygotować się na to, że ich zęby będą wymagały dokładniejszej pielęgnacji. Do aparatu ortodontycznego mogą przyklejać się resztki jedzenia, dlatego warto myć zęby po każdym posiłku.

W tym celu należy stosować dwie szczoteczki – jedną standardową i drugą, specjalistyczną, przeznaczoną do mycia trudno dostępnych miejsc. Przestrzenie międzyzębowe warto oczyszczać przy wykorzystaniu nici dentystycznej.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, jak i pasty do zębów należy skonsultować z ortodontą.

Kiedy zdejmuje się aparat ortodontyczny?

 Długość okresu leczenia ortodontycznego jest zależna od tego, z jakim rodzajem nieprawidłowości zębowych mamy do czynienia. To kwestia indywidualna, którą warto omówić z ortodontą. Jednakże stały aparat ortodontyczny nosi się zazwyczaj około dwóch lat – okres ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy.

Aparat retencyjny

Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest utrwalenie efektów leczenia. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne. Mają one za zadanie utrzymać zęby we właściwym położeniu, które udało się osiągnąć za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparaty retencyjne mogą być zarówno ruchome, jak i stałe.

Mogą, na przykład, przyjmować formę drutów, przyklejanych od wewnętrznej strony zębów.Długość okresu retencji jest zależna od konkretnego przypadku i decyduje o niej lekarz ortodonta.

W tym czasie również konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych, podczas których ortodonta będzie mógł zweryfikować, jak długo należy jeszcze korzystać z aparatu retencyjnego.

Aparat ortodontyczny – przed i po

Osoby, noszące aparat ortodontyczny, zazwyczaj nie mogą doczekać się momentu jego ściągnięcia. Powodem może być chęć spożywania ulubionych twardych produktów.

Warto zdecydować się na długotrwałe leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego – w wielu przypadkach efekty są spektakularne. Prawidłowo ustawione zęby dodają pacjentom pewności siebie, ponieważ lepiej się prezentują.

Po zakończeniu okresu leczenia odczuwa się również zmianę w pielęgnacji jamy ustnej – proste zęby o wiele łatwiej oczyścić, docierając do wszystkich zakamarków.

Współczesna ortodoncja umożliwia uzyskanie pięknego uśmiechu. Pomaga pacjentom w pozbyciu się kompleksów, związanych z wrodzoną lub nabytą wadą zgryzu albo skrzywionymi zębami.

Istnienie wielu rodzajów aparatów ortodontycznych powoduje, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie typ. Choć leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na efekty, to warto skorzystać z pomocy ortodonty.

Dobrym powodem są nie tylko względy estetyczne, ale również zdrowotne.

Do ilu lat jest aparat na zęby za darmo

Do ilu lat jest bezpłatny aparat ortodontyczny stały ? Czy boli przy jedzeniu ? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją. Bo coś wyszperałam , że do iluś lat jest za darmo lub ze zniżką. NFZ, czy długo się czekać?

Suwałkach syn czekał lata, ale warto było, ładnie mu się zęby wyprostowały. Do jakiego wieku aparaty stałe są zakładane za darmo? Ja córkę zapisałam do ortodonty jak miała lata przez pierwsze lata chodziliśmy na wizyty bez aparatu ( bo tu nigdzie nie jest napisane ale na aparat z NFZ czeka się lata) ale nie był to stracony czas bo Pani pilowala ząbki wyrastające itp.

Jak córka już skończyła lat odebralysmy aparat ortodontyczny. Moja córka ma lat i potężną wadę zgryzu. Nie stać mnie na aparat ortodontyczny i na wizyty co miesiąc u lekarza bo wychowuję córkę sama. Ostatnio córka zaczęła się skarżyć, że bolą ją zęby przy jedzeniu jabłka czy zwykłej kanapki. Darmowy aparat ortodontyczny.

Wówczas wymienia się je co 5–lat. W czasie noszenia aparatów retencyjnych trzeba odwiedzać lekarza co 1–miesięcy, zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki).

Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie. Wady zgryzu, występujące dosyć często w wieku rozwojowym u dzieci i młodzieży, są leczone w ramach gwarantowanych świadczeń stomatologicznych do 13-go roku życia łącznie z zastosowaniem aparatu ruchomego.

Do 12-go roku życia aparaty ruchome są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Raz w roku zapewniona jest także bezpłatna naprawa aparatu.

Chodzimy od lat do jednej ortodontki, do tej pory był aparat ruchomy (bezpłatny), ale nie pomógł i zmuszeni byliśmy założyć stały.

Syn rocznikowo ma lat, ale jeszcze nie skończył. Lekarka poinformowała mnie, że bez względu na wiek, stały aparat jest odpłatny. Aparat ortodontyczny służy do przywracania właściwego ustawienia zębów, korekty wad zgryzu, leczenia krzywego zgryzu.

Leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą rożnych modyfikacji aparatów na zęby, gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek. Dowiedz się więcej o aparatach ortodontycznych. Do końca zeszłego roku taka proteza przysługiwała bezpłatnie raz na pięć lat.

Gdy pacjent w tym czasie stracił kolejne zęby albo na przykład uległ wypadkowi, w wyniku czego zostawał. Składają się one z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do nich mocowany jest sprężysty drut, który działa na zęby w określony sposób.

Dzięki temu można je nie tylko dowolnie przesuwać, ale również obracać. Zanim ortodonta wykona i założy aparat, konieczne są odpowiednie badania. Mam pytanie i moze ktos powie mi czy moje plany sa wykonalne. Otóz mam zamiar zalozyc sobie aparat na zeby (mój najwiekszy kompleks).

Niemczech i mam juz lat. Do niedawna aparat ortodontyczny można było zobaczyć głównie u dzieci i nastolatków. Jednak coraz częściej na prostowanie zębów decydują się także osoby dorosłe. Moda na ładny uśmiech jest ponadczasowa, ale czy noszenie aparatu to na pewno dobre rozwiązanie.

Dziś charakterystyczne aparaty na zęby noszą wszyscy – dzieci i dorośli, aktorzy, piosenkarze, prezenterzy telewizyjni, biznesmeni. Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno.

Nie ma możliwości aby dorosły nosił aparat na zęby z NFZ-tu. Ze względu na bardzo długi czas (nawet do lat) oczekiwania na aparat na zęby ze środków NFZ rodzice zapisują dzieci do ortodontów dużo wcześniej.

Ile trzeba nosić aparat na zęby?

Skoro ma lat, to myślę, że warto zacząć od ruchomego aparatu, jeżeli będzie go nosić regularnie, to efekty też powinny być. Ale mogę wypowiedzieć się na temat aparatu stałego, samo założenie aparatu. Witam mam lat i wadę zgryzu progenię niestety mam małe dziecko i nie stać mnie na aparat ani dojazdy do innej miejscowości ponieważ w mojej nie ma takich specjalistów.

Posiadanie założonego na zębach aparatu stałego lub przyklejonego za zębami na stałe drucika retencyjnego NIE stanowi przeciwwskazania do wykonania badania Rezonansem Magnetycznym (MRI). Elementy aparatu oraz drut retencyjny są przymocowane na stałe do zębów (oczywiście żaden z zamków lub drut nie może być odklejony).

Najpopularniejszą metodą stosowaną w prostowaniu zębów jest aparat ortodontyczny, który bardzo często może być szalenie niewygodny dla pacjenta. W przypadku metalowych aparatów, metalowe druciki są przymocowane do przedniej strony zębów za pomocą zamków, na każdym zębie z osobna.

Te metalowe druciki w połączeniu z zamkami są stopniowo coraz mocniej zaciskane w miarę.

Kasiena, ja na aparat czekałam bardzo krótko od pierwszej wizyty:) w sumie będzie to gdzieś na wizycie( czyli w drugim tygodniu od pierwszej wizyty), gdzie już będę miała zakładany aparat na górne zęby. Za to na drugiej wizycie ortodontka założyła mi z tyłu, po między zęby rozciągające gumeczki po jednej stronie 2:) tak.

Aparat ortodontyczny – kiedy zdecydować się na jego założenie?

Budowa i sposób działania wszelkiego rodzaju aparatów ortodontycznych bazuje na trzecim prawie dynamiki Newtona, czyli “każdej akcji odpowiada równa, przeciwnie skierowana reakcja”. Z tego powodu, w wyniku ich odpowiedniego ustawienia, a także umocowania, dochodzi do ruchu zębów w żądanym kierunku. Pozwala to uzyskać ich prawidłowe ustawienie.

ZOBACZ TEŻ: Wybielanie zębów: w domu czy u stomatologa?

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na chwilę obecną wyróżniamy dwa rodzaje aparatów na zęby:

  • aparaty zdejmowane;
  • aparaty stałe.

Aparaty zdejmowane

Są one wykorzystywane do korekcji zgryzu u dzieci i młodzieży, a także u osób dorosłych. Ich stosowanie może prowadzić do zmiany budowy twarzy. Aparaty zdejmowane są również wykorzystywane do utrwalenia już osiągniętych zmian w położeniu zębów.

Są one zbudowane z drutu i akrylowej płytki. Zakłada się je na podniebienie lub na językowej powierzchni dolnego wyrostka zębodołowego. Sprężyste elementy aparatu zdejmowanego wywierają wpływ na łuk zębowy, prowadząc do uzyskania żądanego kształtu.

Istotnym elementem tego aparatu jest śruba ortodontyczna. Wykonana jest ze stali nierdzewnej i służy do ustawienia sposobu, w jaki aparat zdejmowany ma wpływać na zęby.

Dzięki niej możliwe jest takie ustawienie aparatu, aby oddziaływał na wymiar poprzeczny łuku zębowego lub wymiar szwu poprzecznego.

Aparaty zdejmowane charakteryzują się:

  • stosunkowo niską ceną;
  • możliwością zdjęcia aparatu;
  • nie niszczą zębów i dziąseł;
  • nie utrudniają utrzymywania higieny jamy ustnej;
  • łatwością  naprawy;
  • w celu uzyskania dobrego efektu muszą być regularnie noszone.

ZOBACZ TEŻ: Implant zęba – kiedy wstawić i ile kosztuje?

Aparaty stałe

Aparat tego typu jest wykonywany przez lekarza z odpowiedniego rodzaju pierścieni i zaczepów, które są na stałe przytwierdzone do zębów. Pierścienie aparatu stałego są zaczepiane na stałych zębach trzonowych.

Głównym punktem przyłożenia siły ortodontycznej są zamki, wykonywane obecnie z metalu, plastiku czy też ceramiki. W aparacie stałym wielkość zamka musi być dobrana do wielkości zęba, do którego będzie on przytwierdzony.

W celu określenia wielkości zamków, ze względów historycznych, stosuje się amerykańskie jednostki miary – cale. Istnieją dwa rodzaje aparatów stałych. Pierwszy z nich nosi nazwę aparatu cienkołukowego – są one wykonane z cieńszych drutów, a zamki usytuowane są po zewnętrznej stronie zęba.

Drugi rodzaj nosi nazwę aparatów grubołukowych – są one osadzone na wewnętrznych powierzchniach zębów, a ich główne zastosowanie polega na zwiększeniu szerokości górnego łuku zębowego.

Decydując się na stały aparat ortodontyczny, należy pamiętać, że:

  • mają stosunkowo wysoki koszt;
  • wymagają regularnych wizyt u ortodonty;
  • założenie ich zajmuje dużo czasu;
  • utrudniają wykonywanie zabiegów podstawowej higieny jamy ustnej.

ZOBACZ TEŻ: Piaskowanie zębów – sposób na osad nazębny

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny

Istnieje wiele przypadków, które mogą wskazywać na potrzebę zastosowania aparatu ortodontycznego.

Głównym powodem, dla którego powinniśmy zdecydować się na jego założenie jest nieprawidłowy zgryz – jest to istotne nie tylko z powodów kosmetycznych, ale także zdrowotnych.

Nieprawidłowe rozmieszczenie zębów w jamie ustnej może powodować bóle głowy lub żuchwy spowodowane napieraniem zębów na siebie, prowadzić do zwiększonej kruchości zębów, czy też do paradontozy.

W przypadku dzieci nieprawidłowy zgryz może spowodować problem z pojawieniem się zębów stałych lub nawet zahamować ich wyrastanie. Co więcej, aparat ortodontyczny może stanowić uzupełnienie terapii logopedycznej u dziecka w sytuacji, kiedy niewyraźna mowa jest spowodowana przez zbytnio cofnięty podbródek. 

Na chwilę obecną nie ma przeciwwskazań do noszenia aparatu ortodontycznego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyjątek stanowią jednak osoby z cukrzycą, chore na białaczkę czy też cierpiący na zaburzenia hormonalne.

W razie wątpliwości lub w celu założenia aparatu należy poradzić się lekarza stomatologa, a następnie umówić się na wizytę u lekarza ortodonty.

Dogodny termin wizyty u specjalisty zarezerwujemy on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Paradontoza – groźna choroba przyzębia

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Aparat ortodontyczny – charakterystyka, rodzaje, rodzaje aparatów stałych, higiena zębów

Kiedyś aparat ortodontyczny kojarzył się z „żelastwem”, które nosiły dzieci i nastolatki. Dzisiaj osoby z aparatem na zębach to częsty widok również wśród dorosłych, którzy chcą wyleczyć wady zgryzu, mieć piękny uśmiech i zdrowsze zęby. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i kto powinien je nosić?

1. Co to jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to proste urządzenie, którego zadaniem jest leczenie wad zgryzu i właściwe ustawienie zębów. W zależności od rodzaju wady, stanu zdrowia zębów oraz wieku pacjenta, ortodonta dopasowuje najlepiej pasujący i odpowiadający potrzebom aparat na zęby.

Wielu z nas zakłada aparat głównie ze względów estetycznych – chcemy mieć proste i ładne zęby, aby lepiej wyglądać. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowy zgryz pozwala lepiej dbać o higienę jamy ustnej oraz zapobiegać chorobom, takim jak próchnica czy paradontoza. Aparat na zęby jest więc sposobem na piękny uśmiech oraz środkiem, który pozwala dbać o zdrowie zębów i całej jamy ustnej.

Stabilność zakończonego powodzeniem leczenia ortodontycznego zależy od równowagi mięśni policzków, warg, twarzy i szyi, oddychania przez nos, symetrii twarzy, braku wady postawy i przewlekłych zaburzeń metabolicznych mogących wywołać wymienione zaburzenia. Konieczny również jest, zwykle trzyletni okres retencji po zakończeniu aktywnej fazy leczenia. Nosi się wtedy aparaty stabilizujące.

2. Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów aparatów ortodontycznych, jednak wciąż obowiązuje najprostszy podział na:

  • aparat ortodontyczny ruchomy – typ aparatu, który można samodzielnie zdejmować. Jest polecany dzieciom między 4. a 12. rokiem życia, kiedy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. W zależności od potrzeb, lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ruchomy. Zwykle z aparatem na zębach powinno się chodzić przez kilkanaście godzin w ciągu doby (najczęściej zakłada się go na noc);
  • aparat ortodontyczny stały – typ aparatu, który stosuje się wyłącznie na zęby stałe i nie można go zdejmować. Składa się z zamków i pierścieni (które mocuje się klejem do szkliwa zębów) oraz drutu, który wywołuje nacisk na zęby i w ten sposób „prostuje” je. Czas noszenia aparatu ortodontycznego jest uzależniona od rodzaju wady do korekty.

Aparaty ortodontyczne stałe są bardzo popularne nie tylko wśród nastolatków, ale również dorosłych. Szacuje się, że dorośli stanowią aż 25% pacjentów gabinetów ortodontycznych. Dlaczego tak późno decydują się na leczenie wad zgryzu? Głównie dlatego, że w czasie młodości dostęp do leczenia ortodontycznego był utrudniony, a aparaty na zęby bardzo drogie.

W ostatnich latach bardziej zwracamy uwagę na wygląd i chętniej naprawiamy niedoskonałości, stąd tak dużo dorosłych z aparatem na zębach.

Panuje również moda na chodzenie z aparatem ortodontycznym – bardzo dużo aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy decyduje się na korektę wad zgryzu, co przekłada się na większe zainteresowanie metodami poprawy wyglądu zębów.

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo rodzajów aparatów ortodontycznych.

3. Rodzaje aparatów stałych

Aparaty ortodontyczne stałe są najbardziej popularne i występują w wielu odmianach. Oto rodzaje aparatów ortodontycznych mocowanych na stałe:

  • aparaty ortodontyczne metalowe standardowe – to najtańszy rodzaj aparatów ortodontycznych stałych, a przez to najczęściej wybierany. Pacjenci do wyboru mają aparaty ortodontyczne z tradycyjnymi zamkami lub zamkami mini, które są mniej widoczne;

* aparaty ortodontyczne tytanowe – przeznaczona dla alergików uczulonych na nikiel;

  • aparaty ortodontyczne estetyczne – to aparaty ortodontyczne mało widoczne na zębów, często wybierane przez osoby, które czują dyskomfort związany z noszeniem tego rodzaju aparatu ortodontycznego. Kolor zamków dobiera się do naturalnego koloru zębów, przez co są bardzo estetyczne i nie rzucają się w oczy. Pacjenci, którym zależy na tym, by aparat był dyskretny mają do wybory aparaty ceramiczne, porcelanowe, szafirowe i kryształowe. Przy noszeniu tego typu aparatów należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać napojów i pokarmów, które mogą odbarwiać ligatury (tzw. gumki ortodontyczne).

Podczas noszenia aparatów ortodontycznych estetycznych z diety należy więc wykreślić czerwone wino, herbatę (czarną, zieloną, białą), kawę, papierosy, buraki, szpinak, jagody, ciemne soki (porzeczkowy, wiśniowy, żurawinowy) oraz napoje o ciemnej barwie (takie jak cola);

  • aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe) – to aparaty ortodontyczne stałe umieszczone na zębach od wewnątrz, czyli od strony języka, przez co są całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Leczenie ortodontyczne trwa tyle samo co przy standardowym aparacie, jednak koszty są dużo wyższe. Warto wiedzieć, że aparat lingwalny może powodować problemy z mówieniem oraz seplenienie. Nie każdy może stosować ten rodzaj aparatu – osoby o niskich zębach oraz z chorobami przyzębia nie kwalifikują się do aparatu lingwalnego;
  • aparaty ortodontyczne samoligaturujące – to nowoczesny rodzaj aparatów ortodontycznych, które dzięki specjalnej budowie pozwalają na użycie mniejszej siły przy prostowaniu zębów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort i ból, leczenie trwa krócej i nie ma konieczności tak częstych wizyt u ortodonty;
  • aparaty ortodontyczne Clear Aligner – to niewidoczne aparaty ortodontyczne, a raczej specjalne przezroczyste nakładki, które można stosować do leczenia ortodontycznego niektórych wad zgryzu. Szyny są dopasowane do konkretnego pacjenta i trzeba je wymieniać co 2 tygodnie. Pacjent nosi Clear Aligner przez cały czas, poza posiłkami i szczotkowaniem zębów.

Główną zaletą przezroczystych nakładek jest to, że pozostają niewidoczne dla otoczenia, przez co pacjenci nie czują dyskomfortu i skrępowania w związku z aparatem przez cały okres leczenia ortodontycznego. Nakładki sprawdzają się tylko przy niedużych wadach, a efekty są widoczne tylko wtedy, gdy pacjent rzeczywiście sumiennie chodzi z aparatem przez co najmniej 20 godzin na dobę.

4. Higiena zębów

Ruchome aparaty na zęby nie sprawiają problemów, ponieważ na czas mycia zębów należy je po prostu wyjąć.

A co z aparatami ortodontycznymi stałymi? Osoby decydujące się na korektę wady zgryzu muszą się przygotować na specjalne dbanie o czystość zębów.

Zęby z aparatem ortodontycznym należy czyścić po każdym, nawet bardzo małym, posiłku – to sposób na uniknięcie gromadzenie się osadu oraz bakterii w szczelinach między elementami aparatu.

Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę ortodontyczną oraz wyciorki, służące do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Poza tym warto używać nici oraz płynu do płukania jamy ustnej. Należy również pamiętać, aby wybierać pasty do zębów o małej ścieralności.

Sylwia Stachura,  8 miesięcy temu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *