Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Aparaty ruchome, zwane również aparatami wyjmowanymi, stosuje się w celu korygowania lekkich wychyleń zębów, a nie poważnych wad zgryzu. Ich zaletą jest to, że pacjent może je samodzielnie zdejmować.

Aparaty ruchome stosowane są najczęściej u dzieci, szczególnie tych posiadających jeszcze zęby mleczne. Dzięki rozpoczęciu leczenia aparatem ruchomym w młodym wieku pacjent często ma szansę uniknąć noszenia aparatu stałego.

Skuteczność leczenia aparatem ruchomym zależy przede wszystkim od ścisłej współpracy z lekarzem ortodontą i stosowaniem się do jego zaleceń.

Rodzaje aparatów ruchomych

Płytka Schwarza

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Płytka Schwarza to aparat wyjmowany, aktywizujący wzrost kości na szerokość, dzięki czemu poszerza górne i dolne łuki zębowe. Tego typu leczenie można zastosować przed zakończeniem skoku wzrostowego dziecka. Ortodonta decyduje o regulacji płytki, zależnie od postępów leczenia.

Aktywator

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Aktywator jest metodą wczesnego leczenia ortodontycznego. To aparat ruchomy umożliwiający przesunięcie wyżynających zębów do wskazanych miejsc w łukach zębowych (wykorzystuje do tego naturalną siłę mięśni pacjenta) i ukształtowanie prawidłowego zgryzu. Równie istotne jest to, że takie wczesne leczenie to profilaktyka wystąpienia wad w przyszłości.

Twin Block

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Aparat Twin Block tworzą dwie płytki, górna i dolna, z których jedna dopasowana jest do szczęki, druga – do żuchwy. Działają razem, aby korygować zgryz i przesunąć żuchwę do przodu. Aby osiągnąć zamierzony efekt, pacjent powinien nosić aparat nieustannie, jedynie z przerwami na mycie zębów i czyszczenie aparatu.

Również uprawianie dynamicznych sportów jest wskazaniem do jego wyjęcia. Pacjenci często zgłaszają zwiększone ilości śliny oraz pewne utrudnienia w artykulacji. Niezmiernie ważne jest, aby po każdym posiłku umyć dokładnie aparat i zęby.

To bardzo istotna reguła przy stosowaniu aparatów wyjmowanych – czysty aparat na czyste zęby

Trainer™

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

U dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne, często stosuje się aparaty PRE-Orthodontic TRAINER™. Dziecko powinno go założyć na całą noc i jedną godzinę w ciągu dnia przy zamkniętych ustach.

Leczenie polega na oddziaływaniu na mięśnie jamy ustnej, co wpływa na poprawę kształtu łuku zębowego i prawidłowe ustawienie zębów (większość standardowych aparatów działa przez nacisk wprost na zęby i wyrostek zębodołowy).

Expander lub Hyrax

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Aparaty te zalecane są tym pacjentom, u których szczęka jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy lub kiedy górne zęby są zbyt mocno stłoczone. Umożliwia poszerzenie szczęki (poprzez stopniowe rozkręcanie aparatu) i rozluźnia szew podniebienny.

Płytka Hassa

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Płytka Hassa działa w sposób zbliżony do aparatu Hyrax – służy do poszerzenia górnego łuku zębowego. Od aparatów Hyrax i Expander odróżniają ją dodatkowe elementy.

Pendulum

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Pendulum to aparat stały, mocowany do zębów przedtrzonowych, stosowany do dystalizacji, czyli przemieszczenia zębów trzonowych do tyłu. Pacjent nosi aparat przez około 3-6 miesięcy (czasem do 9 miesięcy).

Pendulum może powodować pewne problemy z poprawną wymową i ból przesuwanych zębów. Przy stosowaniu tego aparatu bardzo duże znaczenie ma staranna higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleconej diety (np.

rezygnacja z gumy do żucia i ciągnących cukierków oraz pokarmów twardych). Zalecane jest także częste płukanie ust płynami antyseptycznymi.

Quad Helix

Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Aparat Quad Helix mocowany jest do górnych zębów trzonowych za pomocą dwóch pierścieni oraz dwóch lub czterech sprężyn. Elementy te rozszerzają łuk zębowy, aby zrobić miejsce stłoczonym zębom. Quad Helix najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ortodonci stosują go w uzębieniu mieszanym lub stałym.

Aparaty ortodontyczne ruchome zalecane są w przypadku niewielkich defektów w uzębieniu. Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego. Aparaty ruchome zalecane są głównie dzieciom od 4 do 12 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby.

Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym jest przeprowadzenie niezbędnych pomiarów uzębienia przez ortodontę oraz przygotowanie odcisków zębów w specjalnej masie plastycznej. Pacjent powinien również wykonać badanie RTG.

Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i wycisków przygotowywany jest odpowiedni aparat ortodontyczny. W zależności od zaawansowania wady zgryzu lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ortodontyczny ruchomy. Z reguły aparat zaleca się nosić przez kilka godzin w ciągu dnia oraz na każdą noc.

Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Efekty noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego

Dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego ruchomego możliwa jest korekcja drobnych wad zgryzu. W ten sposób można korygować nadmierne wychylenie i przechylenia zębów, rozszerzać łuki zębowe oraz pobudzać wzrost kości.

 • Aparat ruchomy należy nosić ściśle według zaleceń ortodonty.
 • Aparat ruchomy należy zdejmować do jedzenia, mycia zębów i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych (np. zajęcia wf-u).
 • Śrubę w aparacie ortodontycznym należy rozkręcać zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Aparat ortodontyczny należy myć szczoteczką do zębów i pastą. W trakcie jego użytkowania wskazane jest przechowywanie go w specjalnym pudełku z otworami wentylacyjnymi.
 • Aparat zawsze należy zakładać na czyste zęby.
 • Aparatu nie wolno trzymać w gorącej wodzie ani polewać wrzątkiem.
 • Aparat należy przechowywać w miejscu uniemożliwiającym jego mechaniczne uszkodzenie.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wpływ na długość leczenia ma rodzaj wady zgryzu, częstotliwość noszenia i stała współpraca z ortodontą. Jeżeli tego brakuje, to leczenie wady zgryzu się przedłuża

Leczenie aparatem ortodontycznym jest bezbolesne (z wyjątkiem, gdy konieczne jest usunięcie zębów). Na początku jednak może być odczuwalny lekki dyskomfort, który powinien minąć wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu.

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej100 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)150 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta200 zł
Dokonanie wymiany ligatur50 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego50/100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk1900 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk2000 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki250 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki250 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3000 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
W przypadku łuku powielanego – dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3000 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Damon Clear – aparta od 5 do 53700 zł
Damon Clear – aparta od 3 do 33400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1000 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)150 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu100 zł
Koszt – płytka retencyjna500 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna500 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)400 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera120 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza650 zł
Aktywator ortodontyczny700 zł
Aparat o typie Twin Block1000 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)100 zł
Aparat typu Trainer400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem100 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu150-250 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant600 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii150 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)300 zł
Zabieg kortykotomii1500-2000 zł
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)350 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)400 zł
Łuk językowy (dół)300 zł
Aparat typu Hyrax700 zł
Aparat – typ Płytka Hassa800 zł
Aparat Pendulum600 zł
Expander600 zł
Rotator ortodontyczny500 zł
Dystalizator Carriere1200 zł
 • https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
 • https://fachowydentysta.pl/
 • No more posts to load.
 • Load More Posts

Loading posts…

 1. 10b9b9
 2. /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
 3. off
 4. off

Aparat hassa, hyrax – kiedy stosuje się aparat podniebienny?

Aparat podniebienny jest stosowany jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego. Oznacza to, że może, ale nie musi być wykorzystany. W artykule przedstawimy zastosowanie aparatu podniebiennego oraz odpowiemy na najczęstsze pytania pacjentów związane z tym rodzajem aparatu.

Podczas leczenia ortodontycznego, poza aparatem stałym, wykorzystywane są różne elementy dodatkowe, o których istnieniu pacjenci często dowiadują się dopiero podczas konieczności ich zastosowania. Jest to naturalne i nic w tym złego.

Ortodonta przed założeniem nowego elementu powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi, dlaczego go zakłada, jak się z nim obchodzić oraz czego się spodziewać.

Zdarza się jednak, że niespodziewanie, dopiero w trakcie leczenia, pojawia się konieczność zastosowania dodatkowych elementów w aparacie. Za niektóre z nich trzeba dodatkowo zapłacić.

Z tego względu warto wiedzieć jak najwięcej o leczeniu ortodontycznym, aby być świadomym możliwości pojawienia się nadprogramowych kosztów. Ponadto wiedza na temat istnienia i ewentualnej konieczności zastosowania dodatkowych elementów pozwala zaoszczędzić stresu w trakcie leczenia.

Po co stosuje się aparat podniebienny?

Cienkołukowe aparaty ortodontyczne nie zawsze są w stanie ustawić zęby w pożądanej pozycji, gdyż siła ich działania jest ograniczona. Aparat podniebienny (grubołukowy) stosowany jest u pacjentów ze znacznym zwężeniem szczęki. Służy więc on do rozszerzania łuku zębowego.

You might be interested:  Co Zrobic Na Dlugotrwaly Katar?

Aparat podniebienny składa się z pierścieni (aparat hass) lub akrylowych nakładek na zęby (aparat hyrax), łuków oraz śruby, która służy do rozszerzania szczęki. Aparaty tego typu pozwalają na osiągnięcie efektu w relatywnie krótkim czasie, nosi się je zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Warto wiedzieć, że pacjent, u którego założony został aparat podniebienny samodzielnie reguluje śrubę rozszerzającą podniebienie. Robi to oczywiście zgodnie z zaleceniami ortodonty, który na wizycie dokładnie tłumaczy w jaki sposób przykręcać śrubę.

Aparat podniebienny zwykle zakłada się przed założeniem aparatu stałego.

Czy aparat podniebienny boli?

Założenie aparatu podniebiennego nie boli. W pierwszych dniach z takim aparatem pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, jednak jest on porównywalny do odczuć po wymianie łuku w aparacie stałym.

Z uwagi na to, że aparat hassa/hyrax umiejscowiony jest na podniebieniu, organizm musi przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w ustach. Dodatkowo aparat zajmuje część miejsca na język w jamie ustnej, co sprawia pewien dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Nawet jeśli brzmi to dosyć strasznie – nie ma się czego obawiać.

🙂 Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych warunków i już po kilku dniach aparat podniebienny przestanie przeszkadzać.

Rady dla pacjentów z aparatem podniebiennym

 • Dbaj o higienę jamy ustnej – resztki jedzenia mogą wchodzić pomiędzy podniebienie a śrubę, co w przypadku twardszego pokarmu może spowodować podrażnienia. Do  czyszczenia aparatu używaj szczoteczki, irygatora oraz wykałaczki stomatologicznej.
 • Stosuj wosk ortodontyczny – pomoże on zapobiegać w powstawaniu podrażnień od pierścieni lub śruby w aparacie podniebiennym.
 • Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza – to ile razy i jak często regulować śrubę jest kwestią bardzo indywidualną. Dlatego bardzo ważne jest, abyś trzymał się zaleceń ortodonty.
 • Unikaj problematycznego jedzenia – mowa tu o pokarmach twardych, które mogą spowodować uszkodzenie aparatu, ale także np. o takich, które zawierają małe pestki, np. truskawki. Mogą one wejść pod aparat i bardzo drażnić podniebienie.
 • Konsultuj się z lekarzem – jeśli aparat się uszkodzi lub masz problem z jego regulacją, nie czekaj do kolejnej wizyty. Skontaktuj się bezzwłocznie ze swoim ortodontą.

POZOSTAŁE APARATY

Aparaty wyjmowane stosuje się u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Niektóre wady zgryzu lepiej leczyć już u małych dzieci, aby nie doszło do nasilenia nieprawidłowości, inne nieco później, kiedy możemy liczyć na lepszą współpracę ze strony młodego pacjenta.

Leczene wczesne (w wieku od 5-10 lat) ma za zadanie niedopuszczenie do pogłębienia wady zgryzu i często zapobiega problemom w przyszłości, które wymagałyby skomplikowanego i długotrwałego leczenia.

W naszej klinice staramy się zoptymalizować czas leczenia, aby uzyskać jak najlepsze i trwałe wyniki.

Stałe aparaty grubołukowe

Aparaty grubołukowe montowane są wewnątrz jamy ustnej najczęściej na podniebieniu, rzadziej od strony językowej zębów dolnych.

Wykonane są z grubego drutu i przymocowane do pierścieni założonych na pierwsze trzonowce. Może to być łuk podniebienny, Quadhelix, bihelix, hyrax, aparat Nance’a.

Używane są do korekty lub utrzymania pozycji szóstek, a także poszerzenia łuku zębowego lub podstawy szczęki.

Aparaty zewnątrzustne Headger

Headger to aparat stosowany do modyfikacji wzrostu twarzy i jest wybitnie skuteczny w leczeniu tyłozgryzów współistniejących z wystawaniem górnych zębów i szczęki oraz zgryzów otwartych.

Aparat składa się z metalowego łuku twarzowego, który wprowadza sie do specjalnie do tego przeznaczonych rurek w aparacie wewnątrzustnym oraz czapki z taśm parcianych lub opaski karkowej, które łączy się z łukiem twarzowym przy pomocy elastycznych naciągów.

Stosuje się trzy rodzaje wyciągów: niski czyli karkowy (low pull), wysoki czyli ciemieniowo-potyliczny (high pull) i mieszany (medium pull).

Jaki rodzaj wyciągu powinien być zastosowany lekarz określa na podstawie zdjęcia rentgenowskiego bocznego głowy, na jego podstawie określa się również ile godzin dziennie wyciąg należy nosić i ile miesięcy potrzeba do osiągnięcia korekty.

Wyciąg zakłada się na 10-12 godzin czyli wieczorem i w czasie godzin nocnych, kiedy najintensywniej się rośnie. Całkowitą korektę zgryzu uzyskuje się w czasie 6-9 miesięcy, po tym okresie należy nosić wyciąg co drugi dzień dla utrwalenia efektu.

Aparat Delaira

(Maska Delaira , Maska Twarzowa, Odwrotny Headger)

Aparat Delaira jest wyciągiem zewnątrzustnym odwrotnym stosowanym do leczenia przodozgryzów powstałych na tle niedoboru wzrostu szczęki do przodu. Mechanizm działania polega na wysuwaniu szczęki i górnych zębów do przodu i dołu oraz rotowaniu żuchwy do dołu i tyłu. Do jego zastosowania konieczny jest założony na stałe aparat wewnątrzustny.

Maskę przykłada się do twarzy i rozpina elastyczne wyciągi gumowe pomiędzy nią a aparatem wewnątrzustnym. Kierunek i siła ciągu jest indywidualnie dobierana przez lekarza. Maskę nosi się 12-14 godzin na dobę, sześć do dwunastu miesięcy w zależności od wskazań. Najlepszy wiek do zastosowania takiego leczenia to 7-9 rok życia.

Uzyskany efekt często pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie zakresu zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po wzroście.

Hyrax

(syn, Aparat Hassa)

Jest to aparat stały grubołukowy, służy do znacznej rozbudowy podstawy kostnej szczęki co umożliwia uzyskanie miejsca na zęby górne i poszerzenie dna nosa.

Składa się ze śruby i jej ramion oraz pierścieni lub nakładek akrylowych.

Dla osiągnięcia znacznego poszerzenia szczęki należy przekręcać śrubę przy pomocy specjalnego kluczyka codziennie wieczorem, począwszy od drugiego dnia po zamontowaniu prez określoną liczbę dni.

Nie jest możliwe samodzielne wyjmowanie aparatu z ust, więc konieczna jest pomoc drugiej osoby. Sposób przekręcania śruby jest zawsze dokładnie pokazany i omówiony w gabinecie. Po niedługim czasie pojawi się szpara pomiędzy jedynkami górnymi.

Jest to objaw prawidłowego działania aparatu, a szpara pomiędzy jedynkami znika samoistnie po kilku tygodniach. Po uzyskaniu pożądanej szerokości szczęki śruba jest blokowana, a aparat pozostaje na zębach przez sześć miesięcy dla utrwalenia efektu.

Aparat stały podniebienny PENDULUM

Pendulum jest to aparat montowany na podniebieniu na stałe do zębów przedtrzonowych – stałe piątki i szóstki i do trzonowych – szóstki. Aparat lekko dotyka do podniebienia. Jego zadaniem jest dystalizacja – przesuwanie do tyłu zębów trzonowych (szóstki i siódemki). Leczenie Pendulum przynosi najlepsze efekty u pacjentów w okresie wzrostu, tj.

11-13 lat, ale również z powodzeniem stosowany jest u dorosłych. Okres aktywnego leczenia aparatem wynosi około 3-9 miesięcy. Po leczeniu aktywnym  jest on zdejmowany, a na jego miejsce zakładany jest aparat stabilizujący, który ma za zadanie ‘utrzymać’ trzonowce we właściwej pozycji. Aparat stabilizujący trzonowce zakładany jest na około 3-6 miesięcy.

Podczas pierwszych dni działania aparatu możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu, a nawet wystąpienie niewielkiego bólu, który powinien ustapić w ciągu 3-7 dni. Pendulum może początkowo powodować trudności w mówieniu i połykaniu, nieznacznie zmieniając mowę.

Aby szybciej przyzwyczaić się do obecności aparatu należy głośno czytać przez okres kilku dni.

W ciągu pierwszych tygodni powinno się  spożywać posiłki pokrojone na małe kawałki, unikać jedzenia spaghetti, bigosu, kiszonej kapusty, chrupiącego pieczywa i mięsa, chrupek, chipsów oraz żucia gumy.

Należy pamiętać, że dobra higiena jamy ustnej stanowi o powodzeniu leczenia. Rekomendowane jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oprócz szczotki i pasty do zębów.

Na języku lub czasem na podniebieniu może pojawić się odcisk aparatu, co nie jest problemem – to zniknie. Natomiast jeśli pojawi się infekcja w tej okolicy to już jest niedobry objaw.

Właściwa higiena zapobiega takim sytuacjom.

Aparat Herbsta do wysuwania żuchwy

(Aparat Malu)

Aparat ortodontyczny Malu jest to modyfikacja aparatu Herbsta do leczenia tyłozgryzów. Tyłozgryz polega na cofnięciu żuchwy (dolna szczęka) do tyłu. Szczęka i siekacze górne wydają się wysunięte do przodu.

Ortodontyczny aparat Herbsta i jego modyfikacja Malu są często jedynymi alternatywami dla leczenia takich wad eliminującymi konieczność usuwania zębów lub interwencji chirurgicznych.

Zawiasy wysuwające żuchwę do prawidłowej pozycji, montowane na stałe (na okres 9 miesięcy) w jamie ustnej pacjenta. Stosowane najczęściej wraz z aparatem stałym.

Miniśruba ortodontyczna

(Mini implant ortodontyczny)

Mini implanty ortodontyczne to małe śrubki tytanowe umieszczane na czas leczenia między zębami, stanowią punkt zaczepienia dla wyciągów przesuwających zęby w wybranym kierunku. Zastosowanie tych implantów pozwala na precyzyjną kontrolę przesuwania zębów i zapewnia lepsze wyniki leczenia.

Zabieg wszczepienia mini śrub jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Podczas implantacji możliwe jest odczuwanie lekkiego nacisku. Natomiast po ustąpieniu znieczulenia ,czasem przez pierwsze 24 godziny występuje lekki dyskomfort. Leki przeciwbólowe ogólnodostępne (np.

ibuprom, paracetamol) całkowicie rozwiązują ten problem.

Stripping

Stripping – zabieg polegający na zebraniu paskami ściernymi powierzchownej (0,1-0,3 mm) warstwy szkliwa na powierzchniach stycznych zęba, najczęściej przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego i w przypadku niewielkich stłoczeń, również w celach estetycznych (dysproporcja wielkości zębów) oraz w celu profilaktyki przeciwpróchnicowej. Po zabiegu następuje remineralizacja szkliwa jonami naturalnie zawartymi w ślinie oraz poprzez zastosowanie żelu do fluoryzacji.

Aparaty retencyjne

(syn. retainer, płytka retencyjna, szyna retencyjna)

Zadaniem aparatów retencyjnych jest utrzymanie efektów leczenia osiągniętych za pomocą aparatów stałych. Po zakończeniu leczenia aktywnego (z użyciem aparatu stałego), w związku ze sprężystością tkanek, zęby zwykle mają tendencję do powrotu do ich początkowego położenia.

Aby doszło do utrwalenia i utrzymania wyników leczenia, konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju aparatów retencyjnych.

O czasie i rodzaju leczenia retencyjnego zawsze decyduje lekarz, indywidualnie rozpatrując rodzaj przeprowadzonego leczenia, nasilenie wady czy wiek pacjenta. W przypadku żuchwy najczęściej stosujemy retainer czyli przyklejany do zębów od strony języka cieniutki drucik.

Jest on zupełnie niewidoczny i praktycznie niewyczuwalny dla pacjenta. W łuku górnym najczęściej jest to specjalna płytka lub szyna retencyjna, także prawie niewidoczna.

You might be interested:  Zgrubienie w piersi – zmiany łagodne i złośliwe w piersiach

Wartość aparatu na zęby – jak wybrać najlepszy podczas wizyty u ortodonty?

Korygowanie wad zgryzu nie należy do najprostszych i najtańszych zabiegów. Jest to czasochłonny proces, który wymaga od pacjenta nie tylko cierpliwości i samozaparcia, ale również dość zasobnego portfela.

Efekty jednak przechodzą najśmielsze oczekiwania i po pewnym czasie można się w końcu cieszyć pięknym uśmiechem. Co istotne, aparaty ortodontyczne z powodzeniem sprawdzają się u dorosłych osób. Dlatego też praktycznie każdy może wyprostować sobie zęby, niezależnie od tego ile ma lat.

Ile kosztuje założenie aparatu? Jakie mamy aparaty na zęby do wyboru i z czym wiąże się leczenie wady zgryzu?

Współczesna ortodoncja ma do zaoferowania niezwykle nowoczesne rozwiązania, które całkowicie zmieniły oblicze leczenia wad zgryzu.

Pamiętajmy o tym, że aparaty ortodontyczne nie tylko prostują krzywe zęby, ale także korygują szeregi innych wad jamy ustnej, takich jak chociażby tyłozgryz czy szparowatość.

Ogólnie pomimo niezaprzeczalnych efektów estetycznych, działanie aparatów ortodontycznych wychodzi daleko poza wymiar uzyskania pięknego uśmiechu. Proste zęby i odpowiednie ustawienie szczęki to również gwarancja silnych i zdrowych zębów.

Jakie aparaty ortodontyczne mamy do wyboru?

Decydując się na prostowanie zębów, mamy do wyboru dwie podstawowe technologie ortodontyczne. Są to aparaty ortodontyczne stałe i aparaty ruchome, które określane są często jako aparaty na noc. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady i oba różnią się pomiędzy sobą. Czym dokładnie? Mianowicie:

 • ceną;
 • długością noszenia;
 • wygodą noszenia;
 • częstotliwością wizyt u dentysty;
 • pielęgnacją zębów w trakcie terapii.

Jednak to, które rozwiązanie będzie najlepsze, nie zawsze związane jest z zasobnością naszego portfela i wygodą. Czasami rodzaj wady zgryzu będzie determinował konieczność użycia danego rodzaju aparatu. I w tej sytuacji to ortodonta podejmie decyzję, co będzie dla nas najlepsze.

Zanim udamy się jednak na wizytę, warto zapoznać się z kosztami, jakie wiążą się z korekcją wady zgryzu. Sprawdźmy, ile kosztuje aparat ortodontyczny wraz z wizytami kontrolnymi i wszystkimi związanymi z jego noszeniem wydatkami.

A także dowiedzmy się dokładniej, jak wygląda leczenie wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Aparaty ortodontyczne stałe – ceny i rodzaje

Stałe aparaty ortodontyczne to konstrukcje, które jak sama nazwa wskazuje, mocowane są do zębów na stałe. W podstawowej postaci składają się one najczęściej z tak zwanych zamków przyklejanych do zębów za pomocą specjalnych klejów silikonowych oraz drucianego łuku, którego zadaniem jest korekcja wady zgryzu.

Oczywiście aparaty w zależności od rodzaju wady posiadają dodatkowe elementy, takie jak sprężynki, haczyki czy pierścienie oraz niezwykle popularne wśród dzieci ligatury, czyli specjalne gumki do aparatu. Nie wszystkie aparaty stałe wyglądają jednak tak samo i korzystają z tych samych rozwiązań.

Dzielimy je również pod względem materiałów, z których są zrobione i są to:

 • aparaty metalowe (ze stali chirurgicznej) – jeden łuk (góra lub dół) kosztuje 900-2000 złotych
 • aparaty ceramiczne (w tym kompozytowe) – jeden łuk kosztuje 1800-3000 złotych
 • aparaty kryształowe – jeden łuk kosztuje 2000-4000 złotych

A to nie jedyne podziały. Aparaty ortodontyczne stałe mają również zróżnicowaną budowę. Pod tym względem możemy zdecydować się na:

 • aparat podniebienny, który służy do powiększenia szczęki górnej i jego cena wynosi od 500 do 900 złotych;
 • aparat lingwalny (aparat językowy), który mocuje się na wewnętrznej stronie zębów, przez co jest to praktycznie niewidoczny aparat na zęby – jego koszt za jeden łuk wynosi od 3000 do 8000 złotych;
 • aparat samoligaturujący – nie posiada ligatur, co pozwala na rzadsze wizyty u ortodonty i krótsze leczenie – koszt za jeden łuk to około 2300-2500 złotych.

Jeśli potrzebujemy aparatu na oba łuki zębów, koszty liczymy podwójnie, czyli za dwa łuki aparatu metalowego zapłacimy od 1800 zł do 4000 zł.

Przy czym pamiętać trzeba, że jest to cena za sam aparat, do tego należy doliczyć jeszcze inne koszty.

Z reguły to czy zdecydujemy się na stały aparat kryształowy, czy aparat stały porcelanowy albo aparat lingwalny, podyktowane jest estetyką, ponieważ aparaty te charakteryzują się podobnym działaniem.

Dodatkowe koszty związane z aparatami ortodontycznymi

Do kosztu samego aparatu trzeba doliczyć jeszcze inne wydatki, które poniesiemy w związku z korekcją wady zgryzu.

Niektóre z nich zależne są od tego, ile ostatecznie będziemy musieli nosić aparat, co wiąże się z systematycznymi wizytami kontrolnymi u ortodonty.

Z reguły aparaty stałe nosi się 1-2 lat, a koszty wizyt kontrolnych należy pomnożyć przez ten okres. Do wszystkich pozostałych kosztów ortodontycznych związanych z aparatami stałymi zaliczamy:

 • konsultacja ortodontyczna – 100-200 zł
 • pobranie wycisku – 100-300 zł
 • założenie aparatu – 100-300 zł
 • wizyty kontrolne – 100-300 zł (w przypadku aparatów stałych najczęściej jest to wizyta co 1-2 miesiące i jeśli leczenie trwa np. 2 lata z wizytami co 2 miesiące przy średniej cenie 200 zł za wizytę to otrzymamy kwotę 2400 zł)
 • zdjęcie aparatu ortodontycznego – 100-300 zł

Dla wielu osób, które nie przepadają za wizytą u dentysty, ważne jest zapewne również to, ile trwa zakładanie aparatu stałego. (-4G1PT-) W tej kwestii wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki dokładnie rodzaj aparatu zakładamy i czy robimy to na jeden, czy na oba łuki zębowe.

Ogólnie nie powinno to zająć więcej czasu niż około 30 minut na jeden łuk zębowy, przy czym najpierw dentysta musi dokładnie wyczyścić zęby. Inną kwestią jest jeszcze to, że aparat ortodontyczny można założyć tylko na zdrowe zęby, więc jeśli konieczne będzie jakieś leczenie, to również musimy doliczyć jego koszty do całości.

W innym razie ortodonta nie założy nam aparatu stałego. 

Przedstawiamy listę serwisów internetowych, które pomogą Ci zaoszczędzić i zarobić pieniądze na zdrowy i piękny uśmiech :

Odzyskaj część wydatków z każdego zakupu online tutaj.

Zamawiaj towary na Allegro. Do 18 kwietnia wszystkie zamówienia są dostarczane za darmo w ramach programu Allegro smart, który jest dostępny dla każdego użytkownika.

Zdobądź nowe umiejętności i poproś swojego pracodawcę o podwyżkę. Pomogą Ci w tym kursy internetowe od Udemy. Szkolenia zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Aparat ortodontyczny ruchomy – cena i kiedy warto się na niego zdecydować?

Ruchome aparaty ortodontyczne, które często zakładane są na noc, to rozwiązanie tańsze, które charakteryzuje się zarówno wadami, jak i plusami. Ich największą zaletą jest to, że nie są tak drogie, jak stałe i można je zdjąć w każdym momencie.

Szczególnie jest to przydatne w trakcie spożywania posiłków i łatwiej przez to dbać o higienę zębów. Wadą tego typu rozwiązania jest dłuższy czas korekcji wady zgryzu, który często wynika z braku subordynacji noszących go osób.

Czasami po prostu nie chce się go zakładać, ponieważ jest o wiele bardziej niewygodny w noszeniu niż aparat stały.

Wszystko za sprawą akrylowej płytki, będącej jego częścią, która może przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu i połykaniu śliny.

Ogólnie tego typu aparaty nie są zalecane dla dorosłych, ale jeśli kogoś nie stać na aparat stały, zawsze pozostaje mu do wyboru taka alternatywa.

Tym bardziej że jednak w ostatnim czasie powstało kilka interesujących rozwiązań, które nieco zwiększyły komfort noszenia aparatów ruchomych. Ile kosztuje aparat ruchomy i jakie są jego rodzaje?

 • aparat akrylowy z drutem – 400-1500 zł
 • aparat Twin-Block (wygodniejszy w codziennym użyciu) – 450-1500 zł

Warto pamiętać również o tym, że czasami leczenie ortodontyczne obejmuje stosowanie kilku rodzajów aparatów, co zwiększa ogólny koszt aparatu ortodontycznego. O tym jednak decyduje ortodonta po dokładnym rozeznaniu się w sytuacji. Cena takich dodatkowych aparatów ruchomych lub stałych wynosi od 200 do 1500 zł i są to np.

 • aparat Nance'a;
 • aparat Hyrax;
 • maska Delaire’a (tzw. maska ortodontyczna);
 • wyciąg zewnątrzustny.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych a aparaty ortodontyczne dla dzieci

Różnica pomiędzy aparatami ortodontycznymi dla dzieci i dla dorosłych nie dotyczy ceny, ale zastosowanych rozwiązań. Warto tutaj pamiętać o tym, że dzieci do około 12 roku życia (a nawet dłużej) mogą jeszcze mieć mleczaki. Ogólnie główną rolą aparatów dla dzieci jest likwidacja takich wad zgryzu jak np. tyłozgryz.

I z reguły nie stosuje się tutaj aparatów stałych, a aparaty ruchome dla dzieci, określane często jako aparaty czynnościowe. Niestety dzieci często nie chcą w nich chodzić, ponieważ nie należą one do najwygodniejszych.

Aparaty stałe zakłada się z reguły dopiero wtedy, gdy dziecko ma już wszystkie zęby stałe, czyli najczęściej w okolicach 11-13 roku życia.

Ewentualnie jeśli wada jest bardzo duża, można zastosować aparat stały przy uzębieniu mieszanym. Dzieci mogą wtedy wybrać sobie kolorowe gumki na aparat, co uatrakcyjnia im nieco proces leczenia.

U dorosłych częściej stosuje się aparaty stałe, ponieważ zależy nam na szybkich efektach, a przy nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak aparaty lingwalne, można korygować wady zgryzu w bardzo dyskretny sposób.

A co z refundacją aparatów ortodontycznych? Kto może na nią liczyć? Niestety tylko dzieci i jak się okazuje tylko do pewnego wieku, dlatego z prostowaniem zębów musimy się pospieszyć. Dorośli natomiast mogą liczyć tylko na prywatne usługi ortodontyczne.

You might be interested:  Jak Opisać Złamanie Obojczyka Do Pzu?

Aparat ortodontyczny dla dzieci NFZ – kiedy można liczyć na refundację?

Niestety, ale nawet przy refundacji aparatu ortodontycznego dla dziecka nie poszalejemy.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie dość, że refunduje tylko aparaty ruchome, to robi to tylko w przypadku dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, włączając w to kontrolę retencji leczenia do 13 roku życia oraz ewentualną naprawę aparatu – także do ukończenia przez dziecko 13 roku życia. Tego typu aparat dla dziecka jest bezpłatny.

Aparaty stałe dla dzieci nie są objęte refundacją wcale, dlatego też, gdy rodzice chcą się na nie zdecydować, muszą pokryć koszty ze swojej kieszeni. Oczywiście leczenie zębów dzieci do 18 roku życia jest refundowane, więc wszystkie zabiegi konieczne do przywrócenia zębom zdrowia przed założeniem aparatu powinny być bezpłatne.

Higiena zębów a aparaty ortodontyczne

W czasie noszenia aparatu stałego niezwykle ważna jest precyzyjna higiena jamy ustnej, która również może być nieco kosztowna. Zaleca się bowiem w takiej sytuacji korzystanie ze szczoteczek elektrycznych, które są wyposażone w specjalne końcówki ortodontyczne. Tego typu szczoteczki kosztują około 50-150 zł, a koszt końcówek to około 50 zł.

Najlepiej w czyszczeniu zębów z aparatem sprawdzają się jednak szczoteczki soniczne, które kosztują od 100 do nawet 600 złotych. Warto uwzględnić również i te wydatki w trakcie leczenia, ponieważ higiena jamy ustnej przy aparatach ortodontycznych jest szczególnie ważna, zwłaszcza jeśli nosimy aparat na zęby stały. Na co nam proste zęby, jeśli mają się popsuć przez nieodpowiednią higienę.

 Sprawdzić cenę można na pod tym linkem.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego i leczenie retencyjne

Ostatnim etapem prostowania zębów jest retencja, czyli utrwalenie efektów. W tym celu stosuje się dodatkowe aparaty retencyjne, które należy nosić po zakończonym leczeniu. Najczęściej mają one postać wkładek akrylowych, które przypominają nieco aparaty ruchome. Istnieją również przezroczyste aparaty retencyjne w postaci nakładek na zęby. Z reguły zakładane są one na noc.

Okres noszenia tego typu aparatów to niezwykle indywidualna sprawa. Jednak czasami, gdy chcemy utrzymać proste zęby, musimy zdecydować się na aparat retencyjny stały, który będziemy musieli zakładać do końca życia.

Aparaty retencyjne w postaci płytki kosztują od 200 do 800 zł – za jeden łuk, natomiast w postaci silikonowej nakładki, tak zwana szyna ortodontyczna, to wydatek rzędu 300 zł za jeden łuk.

Zadbane i proste zęby – w świecie, w którym aparycja jest niezwykle istotna, to świetny atut. Warto zainwestować w swój uśmiech, ponieważ zęby po aparacie ortodontycznym nie tylko dodadzą nam uroku, ale także pewności siebie.

Może i nie jest to zbyt tanie, bo w ogólnym rozrachunku wynosi kilka tysięcy złotych, ale koszty całego leczenia rozłożone są w czasie. Dzięki temu nie są aż tak bardzo odczuwalne.

Nie masz teraz na aparat albo chcesz sprawić aparat na zęby dla dziecka? Możesz skorzystać z naszej kredyty chwilówki i zacząć drogę do zdrowego i pięknego uśmiechu już teraz! Sprawdź nasze chwilówki i wybierz odpowiednią dla Ciebie!

Aparat ortodontyczny ruchomy – wskazania, efekty, higiena

Aparat ortodontyczny ruchomy to skuteczne narzędzie do walki z niewielkimi wadami zgryzu. Najczęściej zalecany jest w terapii dzieci i młodzieży na etapie ich rozwoju. Może też być z powodzeniem stosowany u dorosłych. Warto wiedzieć, jak działa ruchomy aparat na zęby i jak długo trwa terapia do czasu uzyskania oczekiwanego efektu.

Jak działa aparat ortodontyczny ruchomy? 

Aparat ortodontyczny ruchomy stosowany jest do korekcji wybranych wad zgryzu poprzez wywieranie celowanego nacisku na konkretne zęby. Projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta po pobraniu wycisku. Pozwala on na kształtowanie łuku zębowego w zaplanowany sposób.

Aparat ruchomy tworzy akrylowa płytka oraz stalowe śruby i sprężyny. Niekiedy urządzenie posiada też gumowe wyciągi. Siła niezbędna do wywołania zamierzonego skutku terapeutycznego uzyskiwana jest poprzez aktywowanie, czyli podkręcenie śruby lub sprężyny stanowiącej element aparatu. Ruchome aparaty na zęby korygują wady zgryzu oraz pozwalają na pozbycie się szkodliwych nawyków.

Jak wygląda leczenie i jakie są efekty? 

Aparat ruchomy na zęby nie jest na stałe przytwierdzony do uzębienia. Po włożeniu do jamy ustnej, osadzany jest na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy, zależnie od korygowanej nieprawidłowości zgryzu.

Działanie lecznicze uzyskiwane jest tylko w czasie regularnego stosowania aparatu, czyli utrzymywania go na zębach.

Z tego powodu, niezwykle ważna jest systematyczność stosowania ruchomego aparatu ortodontycznegoi chęć współpracy z ortodontą.

Standardowo urządzenie powinno pozostawać założone na zębach co najmniej przez ok.12–14 godzin. Ważne dla uzyskania pożądanego efektu, by aparat utrzymywać założony na zęby także na noc. Zawsze należy postępować ściśle według zaleceń lekarza.

Przy systematycznym stosowaniu, pierwsze efekty noszenia zdejmowanego aparatu będą widoczne już po ok. 2 miesiącach. Średnia długość czasu stosowania aparatu ortodontycznego zdejmowanego to ok. 24 miesiące.

Całość terapii ortodontycznej to jednak dłuższy okres, trwający nawet 3–4 lata. 

Najlepsze efekty stosowania ruchomego aparatu na zęby zauważalne są u dzieci i młodzieży w czasie rozwoju, czyli przed okresem dojrzewania. Zwykle w czasie, gdy uzębienie jest mieszane, zatem obecne są pierwsze zęby stałe, jak i mleczaki.

Najczęściej aparaty zdejmowane stosowane są u dzieci od 4. do 12. roku życia. Pozwala to na skuteczne korygowanie niewielkich wad zgryzu poprzez, m.in.

: poszerzenie lub zwężenie łuku zębowego, wychylenie zębów w oczekiwanym kierunku, rozsunięcie szwu podniebiennego czy uzyskanie właściwego ułożenia szczęki i żuchwy względem siebie. 

Aparaty ortodontyczne ruchome mogą być również stosowane u pacjentów dorosłych, jednak mają nieco ograniczone działanie, z uwagi na zakończony okres wzrostu kości. Wówczas wymagają długotrwałego stosowania w porównaniu do stałych aparatów ortodontycznych.

Dowiedz się, czym jest zgryz krzyżowy i jak go leczyć

Zakładanie i zdejmowanie aparatu 

Aparat na zęby ruchomy wymaga uważnego zakładania i zdejmowania w celu uniknięcia jego deformacji i uszkodzenia. Ortodonta przekazuje dokładne zalecenia co do tego, jak zakładać i zdejmować aparat ruchomy na zęby. Warto przestrzegać tych wskazówek w trakcie całego procesu leczenia. 

Jeśli wkładany jest aparat na zęby szczęki górnej, należy umieścić i docisnąć płytkę akrylową do błony śluzowej podniebienia.

W przypadku stosowania aparatu na żuchwę, trzeba płytkę akrylową umieścić i docisnąć do językowej powierzchni wyrostka zębowego, używając palców wskazujących. Należy to zawsze robić symetrycznie, by nie uszkodzić aparatu.

Następnym krokiem jest założenie klamer podtrzymujących na zęby. Potwierdzeniem prawidłowego założenia aparatu jest uzyskanie wrażenia ścisłego jego przylegania do błony śluzowej. 

Podobnie, oburącz, aparat na zęby powinien być wyciągany.

W aparacie na szczęce górnej w pierwszej kolejności należy, przy użyciu minimalnej siły (delikatnie), pociągnąć w dół ostatnie klamry palcami wskazującymi.

W przypadku płytki zakładanej na żuchwę trzeba równomiernie i jednocześnie podważyć kciukami ostatnie klamry. Ważne, by unikać pociągania tylko za jedną stronę aparatu, by go nie zdeformować

Każdorazowo należy aparat ortodontyczny zdejmować w celu spożycia napojów i posiłków. Pozwoli to na utrzymanie czystości urządzenia i uniknięcie jego uszkodzenia. 

Jak przykręcić aparat ortodontyczny ruchomy?

Siła oddziaływania ruchomego aparatu ortodontycznego na zęby musi być kontrolowana oraz zmieniana w celu uzyskania oczekiwanego efektu leczniczego. Zachodzi zatem konieczność podkręcania aktywnych części aparatu – śruby lub sprężyny.

Służy do tego kluczyk przekazywany pacjentowi w chwili pierwszego założenia aparatu. Lekarz, planując leczenie, ustala dokładny okres, co jaki wymagana jest regulacja aparatu, czyli konieczność przykręcenia aparatu ortodontycznego ruchomego.

Zwykle jest to wskazane co 7–10 dni. 

Kluczykiem zmienia się położenie śruby o 90°, a więc o jeden skok zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę umieszczoną na płytce aparatu. Powoduje to zwiększenie uczucia nacisku aparatu na zęby, które stopniowo ulega zmniejszeniu. Jest to oznaka prawidłowo prowadzonego leczenia. Należy jednocześnie odbywać regularne wizyty kontrolne u ortodonty w celu oceny efektów terapii.

Sprawdź, co to jest i jak wygląda zgryz głęboki 

Aparat ortodontyczny ruchomy – rodzaje 

Aparaty ruchome na zęby dzieli się przede wszystkim zależnie od liczby łuków zębowych, na które są zakładane. Dostępne są aparaty ruchome jednoszczękowe (na jeden łuk) lub dwuszczękowe (na oba łuki).

Istnieje kilka rodzajów ruchomych aparatów ortodontycznych różniących się między sobą funkcją i oczekiwanym efektem. Są to m.in.:

 • aktywator – aparat stosowany we wczesnym, początkowym etapie terapii ortodontycznej. Pełni funkcję profilaktyczną, zapobiega powstawaniu wad zgryzu w przyszłości. Jego stosowanie w prawidłowy sposób ustawia wyrzynające się zęby w łuku zębowym.
 • Trainer – aparat kształtujący łuk zębowy oraz ustawiający w prawidłowy sposób zęby poprzez oddziaływanie na mięśnie jamy ustnej. Zalecany przy uzębieniu mlecznym.
 • Płytka Schwarza – wywołuje powiększenie łuku zębowego na szerokość dzięki aktywacji wzrostu kości w tym wymiarze. 
 • Twin Block – aparat zbudowany z dwóch oddzielnych płytek odpowiednio wyprofilowanych, by wymusić odpowiednie przesunięcie żuchwy ku przodowi.
 • Expander , Hyrax, płytka Hassa – aparat, który zwalcza stłoczenie zębów szczęki, wywołując jej poszerzenie oraz rozsunięcie szwu podniebiennego.
 • Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny. Korekta wady zgryzu następuje dzięki zaplanowanej wymianie alignerów, czyli przeźroczystych nakładek. Jest to aparat ortodonyczny ruchomy polecany dla dorosłych.
 • Clear Aligner – aparat ruchomy składający się ze zdejmowalnych, przeźroczystych nakładek umieszczonych na szynie. Stosuje się go u pacjentów dorosłych w celu leczenia diastemy czy stłoczenia zębów.

Czy wiesz, jak działa retainer i kiedy jest wskazany?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *