Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to stan zapalny spojówki ‒ cienkiej błony śluzowej, która pokrywa białą część gałki ocznej. Kiedy zostaje zainfekowana, jedno lub dwoje oczu zostają podrażnione, co objawia się zaczerwienieniem – stąd zapalenie spojówek bywa często nazywane „czerwonym okiem”.

Co wywołuje zapalenie spojówek?

Przyczyną zapalenia spojówek jest najczęściej zakażenie o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Istnieją jednak również inne czynniki (niezakaźne), które przyczyniają się do wystąpienia charakterystycznego „czerwonego oka”. Przyczyną mogą być m.in. stany zapalne czy sezonowe alergie.

Najczęstsze przyczyny „niezakaźnego” zapalenia spojówek:

 • alergiczne zapalenie spojówek – ta forma zapalenia spojówek dotyczy osób, które są podatne na sezonowe i całoroczne alergie oczu. Jeśli wspomniane osoby zetkną się z takimi substancjami jak np. pyłki pochodzące z kwitnących roślin, pyłki kurzu czy inne zanieczyszczenia powietrza – spowoduje to reakcję alergiczną, która może prowadzić do obrzęku spojówki;
 • olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek –  jest to reakcja na obecność ciała obcego w worku spojówkowym. Dotyka najczęściej osoby noszące soczewki kontaktowe (zarówno miękkie, jak i twarde), protezy oczne oraz chorych z pozostawionymi szwami po zabiegach okulistycznych. W leczeniu istotne jest działanie przyczynowe. Konieczna jest prawidłowa higiena przy stosowaniu soczewek kontaktowych, skrócenie czasu ich używania oraz odpowiednie dobranie rodzaju soczewek dla pacjenta. Doraźnie stosuje się środki przeciwalergiczne.
 • zespół suchego oka (suche zapalenie spojówek i rogówki) – schorzenie wywołane jest przez zaburzenie filmu łzowego, a nieleczone doprowadza do stanu zapalnego powierzchni oka. Zasadniczym elementem terapii zespołu suchego oka jest substytucja łez przy pomocy preparatów tzw. sztucznych łez. W zależności od nasilenia objawów stosuje się również inne metody leczenia, jak np. fototerapię gruczołów tarczkowych (gruczoły odpowiadające za produkcję jednej z warstw filmu łzowego).

Najczęstsze przyczyny „zakaźnego” zapalenia spojówek:

 • bakteryjne zapalenie spojówek: najczęściej wywoływane jest przez bakterie paciorkowca i gronkowca (Streptococcus i Staphylococcus), w dużej mierze odpowiedzialne także za wywoływanie infekcji układu oddechowego. Cechą charakterystyczną bakeryjnego zapalenia spojówek jest wydzielina ropna, czasami gęsta, utrudniająca otwarcie rano oczu. Dodatkowo może pojawić się również przekrwienie i obrzęk spojówek. Choroba ma tendencję do samoistnego wycofywania się po około 2 tygodniach.
 • wirusowe zapalenie spojówek: jak wskazuje nazwa, infekcja ta jest wywoływana przez wirusy, najczęściej te wywołujące przeziębienie czy grypę. Kiedy układ oddechowy zakażonej osoby jest narażony na infekcję wirusową, wirus, który ją wywołuje, zwykle zajmuje też pozostałe części ciała – włącznie z oczami. Wirusowe zapalenie spojówek trwa zwykle od dwóch do trzech tygodni, może także powodować silne zaczerwienienie i nadmierne łzawienie zainfekowanych oczu. Zazwyczaj zapalenie spojówek nie ma negatywnego wpływu na zdolność widzenia, jednak w trakcie jego trwania można doświadczyć wrażenia rozmycia lub oślepienia, patrząc na źródło światła. Tego typu zapalenie jest wysoce zakaźne.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek mogą się różnić w zależności od tego, jakie jest podłoże schorzenia. Mimo to zaczerwienione, przekrwione, spuchnięte oczy są wspólnym mianownikiem świadczącym o infekcji. Pozostałe symptomy obejmują swędzenie, uczucie pieczenia wewnątrz oka lub lepkie rzęsy, odczuwalne zaraz po obudzeniu.

Symptomy, jakich możesz doświadczyć podczas zapalenia spojówek:

 • nadmierne łzawienie,
 • uczucie pieczenia i swędzenia w oku, które skutkuje produkcją gęstej wydzieliny,
 • opuchnięte węzły chłonne w okolicach szczęki i uszu,
 • podrażnienie wywołujące silne zaczerwienienie jednego lub obojga oczu,
 • bardzo duża wrażliwość na światło,
 • infekcja górnych dróg oddechowych lub przeziębienie,
 • nieznacznie zamglone, niewyraźne widzenie.

Jak zapobiec zapaleniu spojówek?

Zapalenie spojówek może łatwo rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami, takimi jak poszewki na poduszki, chusteczki, ręczniki, a także drogą kropelkową podczas kichania lub kasłania.

W sytuacji, gdy zapalenie spojówek jest zaraźliwe (np. wirusowe) należy zastosować specjalne środki ostrożności. Mycie rąk to oczywiście podstawa.

Należy także wyrzucać zużyte, jednorazowe chusteczki oraz unikać korzystania ze wspólnych ręczników oraz przedmiotów osobistych.

Dzieci, które chorują na zapalenie spojówek, mogą zarazić swoich rodziców, jeśli w trakcie leczenia nie zachowują od nich odpowiedniej, bezpiecznej odległości.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

W niektórych przypadkach objawy zapalenia spojówek mogą ustąpić samoistnie po upływie ok. 2 tygodni, dlatego leczenie farmakologiczne nie zawsze jest wymagane.

Kiedy zapalenie spojówek zostanie wywołane nie przez bakterie, ale wirusy, antybiotykoterapia nie jest skutecznym rozwiązaniem. Krople do oczu z antybiotykiem mogą być pomocne w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i zwykle używa się ich w formie kuracji trwającej od 1 do 2 tygodni.

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek zwykle obejmuje użycie nawilżających kropli do oczu, środków przeciwbólowych wraz z zimnymi okładami oraz regularnego oczyszczania powieki. Podobnie jak przeziębienie czy grypa – wirusowe zapalenie spojówek zniknie, gdy Twoje ciało zwalczy zarazki i nabierze odporności.

W przypadku ostrego wirusowego zapalenia spojówek lub w momencie, gdy zakażeniu ulega także rogówka, do leczenia mogą zostać włączone krople zawierające sterydy.

Jeśli chorujesz na jakikolwiek z rodzajów zapalenia spojówek – nie powinieneś w tym czasie nosić soczewek kontaktowych. Powinieneś być też pod opieką lekarza okulisty..

Czym leczyć zapalenie spojówek?

Sposoby leczenia zapalenia spojówek różnią się w zależności od stopnia zaawansowania infekcji i przyczyny, która ją wywołała. Przede wszystkim należy unikać noszenia soczewek kontaktowych oraz makijażu, dopóki infekcja nie zniknie. Bardzo ważne, aby zapobiec ponownemu zakażeniu i wyrzucić soczewki kontaktowe, krople do oczu oraz kosmetyki, które miały kontakt z zainfekowanym okiem.

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Jeśli cierpisz na wirusowe zapalenie spojówek, bardzo prawdopodobne, że jego przyczyną było przeziębienie. Wirusowe zapalenie spojówek zwykle znika samo, bez konieczności stosowania kuracji. Może to jednak trwać do 14 dni.

W przypadku wirusowego zapalenia spojówek warto pamiętać, że antybiotyki nie są pomocne w jego leczeniu. Zawsze należy udać się na konsultację do lekarza okulisty w sytuacji zaostrzenia objawów, bólu oka, zaburzenia widzenia.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Jeśli powodem zapalenia spojówek są bakterie – antybiotyk to najlepsze rozwiązanie. Obecność bakterii wymaga ciągłej kuracji antybiotykowej w formie doustnej, maści do oczu lub kropli do oczu, które są przepisywane przez lekarza. Zawsze należy udać się na konsultację do lekarza okulisty w sytuacji zaostrzenia objawów, bólu oka, zaburzenia widzenia.

Leczenie zapalenia spojówek wywołanego przez podrażnienie

Jeśli zapalenie spojówek zostało wywołane przez substancję drażniącą, która dostała się do Twojego oka, powinno się przemywać je czystą wodą przez około 5 minut, aby całkowicie wypłukać substancję. Dzięki temu zredukujemy podrażnienie. Zawsze należy udać się na konsultację do lekarza okulisty w sytuacji zaostrzenia objawów, bólu oka, zaburzenia widzenia.

Zapobieganie zapaleniu spojówek

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

 1. Myj ręce regularnie i utrzymuj je w czystości poprzez używanie antybakteryjnego mydła lub żelu do rąk, w szczególności przed i po jedzeniu czy przed dotykaniem oczu.
 2. Przemywaj regularnie oczy (nawet kilka razy dziennie), aby uniknąć nagromadzenia się w nich bakterii. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosisz makijaż. Pamiętaj o dokładnym usunięciu jego pozostałości w trakcie demakijażu.
 3. Regularnie zmieniaj swoje poszewki na poduszki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się znajdujących na nich bakterii, roztoczy itp., mogących być przyczyną potencjalnej infekcji, zapalenia.
 4. Jeśli Twoje oczy są zainfekowane, staraj się nie pogarszać ich stanu przez ciągłe pocieranie palcami. Zamiast tego użyj chusteczki, aby wytrzeć wydzielinę z oka.
 5. Nigdy nie dziel się swoimi soczewkami kontaktowymi, okularami oraz produktami do makijażu oczu z innymi osobami.
 6. W sytuacji infekcji, podrażnienia oczu zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych.
 7. W sytuacji konieczności zastosowania kropli antybiotykowych aplikuj je tak długo jak zalecił to lekarz, nawet gdy objawy ulegną redukcji szybciej.
 8. W przypadku zapalenia spojówek nie zakrywaj oka opaską na oczy, ponieważ może to pogorszyć infekcję. Zamiast tego użyj kompresu zamoczonego w letniej, przegotowanej wodzie i powtarzaj tę czynność 3-4 razy dziennie. Zmniejszy to ból, zaczerwienienia oraz zredukuje opuchliznę.
You might be interested:  Ból w stawie biodrowym

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u niemowląt i dzieci oddziałuje na nie w ten sam sposób, jak w przypadku osób dorosłych. Jedyną różnicą jest sposób nabywania infekcji. Dzieci zwykle zakażają się w trakcie zabawy w szkole i na szkolnych placach zabaw, gdzie prawdopodobieństwo zakażenia się jest bardzo wysokie.

Wirusowe, bakteryjne zapalenie spojówek może wystąpić także w trakcie lub zaraz po infekcji ogólnej (katar, zapalenie ucha, gardła u dziecka).

W związku z tym, że wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek jest zaraźliwe, dzieci powinny pozostać w domu aż do momentu całkowitego wyleczenia.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu – według badań nawet 40% zgłoszeń do lekarza okulisty spowodowane jest właśnie tym schorzeniem. Objawy mogą być  wyjątkowo dokuczliwe i w zależności od ich przyczyny mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Warto wyjaśnić czym jest spojówka. Spojówka jest błoną śluzową, która powleka wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną powierzchnie gałki ocznej. Zbudowana jest z dwóch warstw – nabłonka oraz zrębu. Jej podstawowe funkcje to ochrona gałki ocznej oraz produkcja łez.

Zapalenie spojówek – czym można się zarazić?

Zapalenie spojówek może mieć różną etiologię. Za wystąpienie nieprzyjemnych objawów mogą odpowiadać rozmaite czynniki – od chemicznych, fizycznych, infekcyjnych tj. bakterie, wirusy, alergeny.

W przypadku etiologii zakaźnej zapaleniem spojówek można się zarazić od osoby chorej.  Jeśli przebywasz w otoczeniu osób, które chorują, koniecznie pamiętaj o zachowaniu odpowiednich zasad higieny, unikanie bliskiego kontaktu, mycie rak po ekspozycji.

Zapalenie spojówek – jak długo trwa?

Pieczenie, swędzenie, obecność wydzieliny, uczucie „piasku w oku”, światłowstręt czy też przekrwienie gałki ocznej – ile to może trwać? Objawy w znaczący sposób ograniczają codzienną aktywność.

Czas trwania zapalenia spojówek w dużej mierze zależy od czynnika, który ją wywołał. Zapalenia bakteryjne trwają zwykle około tygodnia, wirusowe dłużej, bo 2-3 tygodnia, czasami nawet ponad miesiąc.

  W przypadku bakterii atypowych zapalenie może ciagnąć się miesiącami.

Wirusowe zapalenie spojówek

Za zapalenie spojówek odpowiadają rozmaite czynniki. Należą do nich także te, wywołane przez wirusy – zaliczamy do nich m.in. adenowirusowe oraz herpetyczne zapalenie spojówek.

Pierwsze z nich cechuje się łatwym przenoszeniem na inne osoby – do transmisji patogenu może wystarczy nawet kontakt z skażonym przedmiotem. To mikroorganizmy, które powodują choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz oczu.

Zapalenie spojówek spowodowane przez adenowirusy czasami występuje u osób u których w wywiadzie wystąpiła niedawno infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha lub gardła. Można więc powiedzieć, że zapalenie spojówek często występuje przy przeziębieniu.

Opryszczkowe zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusa Herpes simplex, albo Varizella-Zoster i najczęściej towarzyszy  opryszczkowego zapalenia rogówki. Z uwagi na łatwość rozprzestrzeniania, wirusowe zapalenia spojówek często występują w dużych skupiskach ludzi (np.

szkoły, biura, akademiki) i trwa średnio około dwóch, trzech tygodni.

Bakteryjne (ropne) zapalenie spojówek

Czasami nazywane jest również ropnym zapaleniem spojówek . Wywoływane jest przez bakterie,
najczęściej szczepy paciorkowców i gronkowców oraz gram-ujemne pałeczki.

Wyróżnić można trzy stany bakteryjnego zapalenia spojówek:
 – ostre 
 – nadostre
 – przewlekłe

Ostre to takie, w którego przypadku występuje zaczerwienienie, obrzęk spojówek, łzawienie oraz obecność wydzieliny śluzowo ropnej. Najpierw zajmuje jedno oko, a następnie po kilku dniach przechodzi na drugie.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest wydzielina o ropnej konsystencji, powodująca sklejanie się ze sobą brzegów powiek (zwłaszcza nad ranem).

W tym stadium, mamy również do czynienia z mocno spuchniętymi powiekami,
co daje efekt “opadających powiek”.

Forma nadostra występuje najrzadziej. Można ją spotykać u noworodków oraz u osób dorosłych, które są aktywne seksualnie.

Typowe objawy to: bardzo duża ilość żółtozielonej ropnej wydzieliny, znaczny obrzęk powiek i spojówek, powiększenie przyusznych węzłów chłonnych oraz ból.

Możliwe jest wytwarzanie się błon na spojówkach oraz duże ryzyko szybkiego przejścia na rogówkę a w konsekwencji nawet jej perforacji. Jest to stan w którym natychmiast jest potrzebna konsultacja lekarska.

Zapalenie przewlekłe zwykle wywołane jest przez gronkowce. Często współistnieje z zapaleniem brzegów powiek. Jego objawy są dużo mniej nasilone. Symptomy to: przekrwienie i pogrubienie spojówki
(znacznie mniejsze niż w stanie ostrym), reakcja brodawkowa oraz niewielka ilość wydzieliny.

Bakteryjna odmiana zapalenia spojówki najczęściej nie trwa więcej niż 5-7 dni.

Zapalenie spojówek – co robić?

Pojawia się pytanie, co robić w razie wystąpienia niepokojących objawów typowych dla zapalenia spojówek. Po pierwsze, leczenie zależy od czynnika, który wywołał zapalenie.  W przypadku jeśli podłożem jest ekspozycja na alergen, lub fizyczny, chemiczny czynnik drażniący przede wszystkim unikanie kontaktu z nimi.

W przypadku etiologii infekcyjnej korzystne może być włączenie leków przeciwbakteryjnych, lub przeciwwirusowych.

  Jeśli występują takie objawy jak pieczenie, świąd, „uczucie piasku pod powiekami”, zaczerwienienie gałki ocznej, konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą, który na podstawie wywiadu oraz specjalistycznego badania będzie mógł postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek podstawę leczenia stanowią krople z antybiotykiem, które znacznie skracają czas trwania infekcji oczu. Wirusowe zapalenie spojówek leczone jest za pomocą środków, które hamują jego replikację i skracają czas trwania choroby. Tak zwane wiosenne zapalenie spojówek występuje u osób z alergią – w takim przypadku może okazać się konieczna współpraca lekarza okulisty oraz alergologa.

Zapalenie spojówek chociaż może mieć dokuczliwe objawy, stosując odpowiednie leczenie zwykle szybko ustępuje, nie pozostawiając poważnych następstw. W przypadku nawracającego zapalenia spojówek może okazać się konieczne poszerzenie diagnostyki, aby wykluczyć inne schorzenia.

Bibliografia:

 1. Jefferis J., Perera R., Everitt H., van Weert H., Rietveld R., Glasziou P., Rose P. Acute infective conjunctivitis in primary care: who needs antibiotics? An individual patient data meta-analysis. Br J Gen Pract. 2011 Sep; 61(590): e542-8. doi: 10.3399/bjgp11X593811. PMID: 22152728; PMCID: PMC3162176.
 2. Høvding G. Acute bacterial conjunctivitis. Acta Ophthalmol. 2008 Feb; 86(1): 5-17. doi: 10.1111/j.1600-0420.2007.01006.x. Epub 2007 Oct 29. PMID: 17970823.
 3. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
 4. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83224,zapalenie-spojowek-u-doroslych

Od czego można dostać zapalenia spojówek?

Kiedy pierwszy raz zauważysz u siebie „czerwone oko”, czyli inaczej w potocznym języku zapalenie spojówek, możesz się przestraszyć. Najprawdopodobniej odczujesz swędzenie i dyskomfort, a oczy będą zaropiałe i zaczerwienione – no właśnie, okropność.

Spojówka (biała część oka otaczająca źrenice) staje się krwistoczerwona lub całkowicie różowa – stąd potoczna nazwa tego schorzenia. Oprócz tego, że przez jakiś czas będziesz wyglądać  jak wampir, nie ma się czym za bardzo martwić. Objawy zazwyczaj ustępują po upływie około tygodnia.

You might be interested:  Bloker potu – działanie, stosowanie, opinie, cena

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat łagodzenia objawów zapalenia spojówek i gdzie znaleźć informacje? Czytaj dalej!

Czy łatwo się zarazić zapaleniem spojówek?

W mediach społecznościowych często spotykamy się z komentarzami nastolatków i młodszych dzieci pytających: „Jak można zarazić się zapaleniem spojówek?” Odpowiedź brzmi: Zapaleniem spojówek można się zarazić łatwo – a nawet bardzo łatwo. Kaszel, kichnięcie lub dotyk może rozprzestrzenić infekcję, a w sprzyjających warunkach rozwija się ona błyskawicznie.

Czyli zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zdecydowanie tak!

Występuje często u dzieci w wieku szkolnym i jest bardzo zaraźliwe, co oznacza, że powinieneś na ile to możliwe unikać kontaktu z innymi osobami przez pierwsze dwa dni po zarażeniu. Zakrywanie ust podczas kaszlu i częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się tej infekcji.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko ma zapalenie spojówek, staraj się na ile to możliwe ograniczyć kontakt z innymi osobami. Oznacza to, że przez pierwsze 36-48 godzin od zarażenia – czyli w okresie ryzyka zakażenia bakteryjnym zapaleniem spojówek – nie należy chodzić do pracy lub szkoły.

W celu uzyskania dalszych informacji skonsultuj się z lekarzem – zwłaszcza, jeśli objawy nie ustępują po pięciu dniach.

Co to jest „czerwone oko”?

Bardziej precyzyjna odpowiedź to: „czerwone oko” jest stanem zapalnym spojówki, przezroczystej błony, która pokrywa gałkę oczną.

Zapalenie spojówek ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. Ich odróżnienie nie zawsze jest proste. Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się większą ilością zaschniętej wydzieliny ropnej rano, która wypływa z oka w nocy. Wirusowe zapalenie spojówek ograniczone jest zwykle do jednego oka, podczas gdy postać bakteryjna dotyka zwykle obojga oczu. 

Bakteryjne zapalenie spojówek można leczyć antybiotykami. Wirusowe zapalenie spojówek po prostu mija samo. Tak jak w poprzednim przypadku, jeśli po upływie pięciu dni nie nastąpi poprawa, odwiedź lekarza.

Leczenie zapalenia spojówek

Jak już powiedzieliśmy, zapalenie spojówek zazwyczaj przechodzi samo po kilku dniach. Aby szybciej pozbyć się bakteryjnego zapalenia spojówek i towarzyszącego mu zaczerwienienia oka, można stosować antybiotykowe krople dostępne bez recepty w większości aptek.

Spróbuj też domowego sposobu leczenia zapalenia spojówek polegającego na przykładaniu ciepłych kompresów. Mogą one przynieść w jakimś stopniu ulgę, tak samo jak odpoczynek i relaks.  Unikaj oglądania telewizji i zdecydowanie nie używaj ręczniczków do mycia twarzy, z których korzystają inni domownicy do robienia kompresów. Może to przenieść na nich infekcję – i to bardzo szybko.

Jak możesz sobie wyobrazić, cała rodzina cierpiąca z powodu objawów czerwonego oka to żadna przyjemność. Jak tylko zauważysz objawy infekcji, zastosuj się do ogólnych zaleceń, które tu zamieściliśmy, natomiast jeśli objawy nie ustąpią, odwiedź lekarza, a wkrótce będziesz na dobrej drodze do wyleczenia tej dokuczliwej, lecz zazwyczaj niegroźnej choroby oczu.  

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu. Może ona mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły. Często ustępuje samoistnie, bez leczenia, jednak w większości przypadków pacjenci zaniepokojeni wyglądem swoich oczu zgłaszają się po poradę do specjalisty.

Najczęściej schorzenie to ma charakter ostry i charakteryzuje się silnym przekrwieniem spojówki – tzw. “czerwone oko”, surowiczą lub śluzowo-ropną wydzieliną oraz w wielu przypadkach obrzękiem spojówki. Charakterystyczna jest triada objawów do której zaliczamy: zadrażnienie gałki ocznej (zaczerwienienie), światłowstręt, łzawienie.

Najczęstszymi przyczynami zapalenia spojówek są bakterie, wirusy i alergeny np. kurz, pyłki roślin.

Schorzenie to także częściej dotyka osoby cierpiące z powodu zespołu suchego oka, noszące soczewki kontaktowe (najczęściej z powodu braku odpowiedniej higieny) czy też często korzystające z basenów kąpielowych, w których woda dezynfekowana jest chlorem. U dzieci często obserwujemy zapalenie spojówek towarzyszące przeziębieniu z katarem czy zapaleniu ucha.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek – objawy

Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się zwykle nagłym, obustronnym zadrażnieniem gałki ocznej, z gęstą żółtawą wydzieliną.

Podobne objawy (zaczerwienienie oczu) stwierdza się przy zapaleniu wirusowym, ale w tym przypadku wydzielina jest bardziej wodnista.

Niektórym, bardzo zakaźnym postaciom zakażeń wirusowych może towarzyszyć powiększenie przyusznych węzłów chłonnych – tak jest np. w tzw. nagminnym zapaleniu spojówki, w przebiegu którego występuje także uszkodzenie rogówki oka.

Bakteryjne zapalenie spojówek jest schorzeniem wysoce zakaźnym, dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny takich, jak mycie rąk przed i po aplikacji kropli do oczu, unikanie dotykania oczu, stosowanie oddzielnego ręcznika do twarzy (najlepsze są rączniki jednorazowe, które zaraz po użyciu wyrzucamy do śmieci).

Alergiczne zapalenie spojówek

Zapalenia alergiczne są spowodowane reakcją na alergen. Istnieje wiele typów schorzeń alergicznych oczu, z czego najbardziej niebezpieczne jest zapalenie atopowe. Charakterystycznymi objawami alergii ocznej jest swędzenie, łzawienie, zadrażnienie gałki ocznej oraz wydzielina o charakterze wodnisto-śluzowym.

Stopień nasilenia objawów jest różny, zwykle jest to dyskomfort, który nie powoduje obniżenia ostrości widzenia. Jedną z postaci jest alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek. Leczenie polega na stosowaniu preparatów antyalergicznych oraz kropli nawilżających, które łagodzą nieprzyjemne objawy i wypłukują alergen.

Swoistą postacią odczynu alergicznego jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, będące efektem stałego drażnienia przez ciało obce. Takim “ciałem obcym” mogą być soczewki kontaktowe, dlatego pogorszenie widzenia w soczewkach oraz wydzielina są wskazaniem do wizyty okulistycznej.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie w wielu przypadkach nie jest konieczne, gdyż objawy ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Aby przyśpieszyć proces leczenia należy przemywać oczy solą fizjologiczną. Niewskazane jest stosowanie okładów z herbaty czy rumianku, gdyż często są one przyczyną uczuleń.

Pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia oka takich jak np. pieczenie będą krople. Zaczerwienienie oczu zmniejszą krople obkurczające naczynia i łagodzące objawy stanu zapalnego.

Należy jednak pamiętać, że preparatów obkurczających naczynia nie należy stosować przewlekle, gdyż przy dłuższym stosowaniu mogą być one przyczyną podrażnienia oka, a ponadto powodować rozszerzenie źrenicy, co może być niebezpieczne u osób z wąskimi drogami odpływu cieczy wodnistej.

Jeśli objawy nie ustępują lub wręcz nasilają się, należy skonsultować się ze specjalistą.Bakteryjne zapalenie spojówek nierzadko ustępuje samoistnie, ale w przypadku nasilonych lub przedłużających się zmian zaleca się podawanie do worka spojówkowego antybiotyków w kroplach lub maści. O dawce i czasie stosowanie leku zawsze decyduje lekarz po uprzednim zbadaniu pacjenta.

Wirusowe zapalenia spojówek, szczególnie powikłane zajęciem rogówki, wymagają stosowania specyficznych preparatów przeciwwirusowych, dostępnych na receptę. Niestety, jak wspomniano wcześniej, nie istnieje leczenie przyczynowe niektórych odmian chorób wirusowych np. wysoce zakaźnego nagminnego zapalenia spojówki i rogówki. W takim przypadku stosuje się tylko leczenie objawowe.

Jeśli przyczyną zapalenia oka jest reakcja alergiczna – lekarz może zalecić leki przeciwalergiczne np. przeciwhistaminowe lub kromoglikany, a wspomagająco preparaty sztucznych łez.

Konsultacje medyczne: dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista

Zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie – Czytelnia apteki Cefarm24

Spojówka jest delikatną błoną śluzową, która pełni funkcję ochronną oczu przed urazami i infekcjami, a jednocześnie rozprowadza łzy na ich powierzchni. Wykazuje jednak dużą wrażliwość na zanieczyszczenia, bardzo ostre światło czy mocne pocieranie rękami.

You might be interested:  Ropniak opłucnej (ropa w płucach) – przyczyny, objawy, leczenie

Wynika z tego, że do zapalenia może dojść niezwykle łatwo i szybko. Czasami wystarczy, że coś wpadnie do oka albo zbyt intensywnie będzie się je pocierać, aby wystąpiło zaczerwienienie, ból i wydzielina.

Najbardziej charakterystyczne są objawy podmiotowe, a więc odczuwalne przez osobę chorą, jak pieczenie, swędzenie, łzawienie, światłowstręt i kłucie w oku.

Dokładne rozpoznanie rodzaju choroby jest jednak możliwe na podstawie objawów przedmiotowych, do których zalicza się przekrwienie spojówki, wydzielinę towarzyszącą zapaleniu oraz typ reakcji w postaci obrzęku lub grudek. Warto podkreślić, że dolegliwość może pojawić się praktycznie w każdym wieku i bez względu na płeć.

Rodzaje zapalenia spojówek.

Za rozwijający się stan zapalny odpowiadają przede wszystkim bakterie, wirusy, grzyby, a w ostatnich latach również alergeny. W zależności od tego, co wywołuje chorobę, to mamy do czynienia z różnymi rodzajami zapalenia spojówek. Bakteryjne zapalenie spojówek jest wyjątkowo częste i zazwyczaj obejmuje oboje oczu.

Jego cechą charakterystyczną jest wydzielina ropna, czasami tak gęsta, że trudno wręcz otworzyć oczy. Dodatkowo pojawia się przekrwienie i obrzęk spojówek. W stanach bardzo zaawansowanych mogą wystąpić plamy w kolorze szarożółtym albo krwiste wybroczyny. Ten typ zapalenia z reguły zdarza się u dzieci, ma gwałtowny początek i niekiedy ciężki przebieg.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Z kolei wirusowe zapalenie najczęściej nie wymaga interwencji lekarskiej i mija samoistnie. Zazwyczaj występuje w okresie jesienno-zimowym podczas nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych.

Typowym objawem jest swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, wydzielina surowicza oraz obrzęk. Niekiedy dochodzi też do światłowstrętu, łzawienia i bólu.

W wielu przypadkach początkowo choroba obejmuje tylko jedno oko, aby po kilku dniach przenieść się na drugie.

Zapalenie spojówek a alergie

W ostatnich latach wyjątkowo często zdarza się alergiczne zapalenie spojówek z powodu kontaktu z alergenem, zwłaszcza pyłków roślin kwitnących. Przyczyna może tkwić również w reakcji na roztocza, kosmetyki, środki chemiczne czy lekarstwa.

Podstawowe objawy to przekrwienie, silne swędzenie, łzawienie oraz obrzęk powiek. Grzybicza forma zapalenia zdarza się rzadko i najczęściej stanowi powikłanie po długotrwałej kuracji antybiotykowej. Niekiedy też może wynikać z przeniesienia zakażenia np. z narządów płciowych.

Objawia się zaczerwieniem, swędzeniem i łzawieniem, a ponadto mogą się tworzyć białawe złogi w kanalikach łzowych. Warto także wspomnieć o zapaleniu prostym wywołanym silny wiatr, ostre światło, pył, mechaniczne podrażnienie, a nawet chroniczny brak snu.

Z kolei przy zaburzeniach filmu łzowego może dojść do zespołu suchego oka, który charakteryzuje się uczuciem piasku pod powiekami, zaczerwienieniem i podrażnieniami.

Sposoby leczenia

Zapalenia spojówek nie należy bagatelizować. Jeżeli objawy stają się naprawdę dokuczliwe i nie mijają, to należy skonsultować się z okulistą. W przypadku bakteryjnego zapalenia u dzieci jest to wręcz nieodzowne. Metody leczenia zależą od rodzaju zapalenia.

Przy bakteryjnym zakażeniu podaje się krople antybiotykowe o szerokim spektrum działania, a przy wirusowym leki przeciwwirusowe i stosowną maść lub krople. Zespół suchego oka wymaga nawilżenia powietrza oraz zakraplania tzw. sztucznych łez.

Z kolei alergiczne zapalenie wiąże się z koniecznością podania leków przeciwhistaminowych – doustnie lub miejscowo. Niekiedy należy też przeprowadzić odczulanie i o ile jest taka możliwość dobrze unikać kontaktu z alergenem. Zapalanie grzybicze natomiast wymaga zastosowania kropli lub maści przeciwgrzybiczych.

Warto pamiętać, że lekceważenie objawów może doprowadzić do poważnych problemów z oczami, a nawet do pogorszenia widzenia.

Domowe metody na zapalenie spojówek

Objawy schorzenia warto łagodzić domowymi sposobami. Na obrzęki i zaczerwienie doskonale się sprawdzą chłodne okłady z lodu albo nałożenie specjalnych maseczek silikonowych schłodzonych w lodówce. Można przemywać oczy naparem z ziela świetlika. Ulgę przyniesie noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Lepiej zrezygnować też na jakiś czas z kosmetyków do makijażu oczu i soczewek kontaktowych, aby dodatkowo nie podrażniać i tak już nadwrażliwych spojówek. Na pewno w tym czasie nie należy chodzić na basem. Mimo że oczy strasznie swędzą, to nie powinno się ich pocierać.

Z kolei wydzielinę można usuwać wacikiem lub chusteczką jednorazową.

A na przyszłość warto pamiętać, aby należycie dbać o higienę oczu, co pozwoli uniknąć przykrego schorzenia. Konieczne jest częste mycie rąk. Lepiej nie pożyczać kosmetyków do makijażu czy soczewek kontaktowych, a przede wszystkim nie powinno się za często dotykać oczu.

Zapalenie oka

Zapalenie oka oznacza, że w określonym obszarze narządu wzroku postępuje stan zapalny. Proces zapalny może objąć różne części oka.

Określenie „zapalenie oka” jest terminem ogólnym, obejmującym różne choroby zapalne narządu wzroku. Towarzyszą im odmienne objawy i dolegliwości, zależne od obrazu klinicznego choroby.

W rzadkich przypadkach ciężkie zapalenie oka może grozić nawet utratą wzroku. Zapalenie oka najczęściej dotyka spojówkę, rogówkę i powieki.

Wiele z objawów zapalenia oka występuje również w przypadku zespołu suchego oka. Są to w szczególności:

 • zaczerwienienie
 • swędzenie
 • pieczenie
 • uczucie ciała obcego
 • łzawienie
 • obrzęk  

Inne, bardziej charakterystyczne objawy to:

 • ból
 • sklejanie się powiek
 • nieostre widzenie
 • nadwrażliwość na światło
 • wydzielina ropna  

Ropna wydzielina jest oznaką infekcji bakteryjnej. Niektóre osoby mogą odczuwać dotkliwy ból i znaczne pogorszenie ostrości widzenia.  

Przyczyny zapalenia oka

Zapalenie oka może mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych winowajców należą infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze oka. Narząd wzroku to miejsce, przez które do organizmu mogą przenikać drobnoustroje chorobotwórcze. Oczy nieustannie stawiają czoła nowym „najeźdźcom”, a stan zapalny oznacza, że zarazki zdołały przechytrzyć mechanizmy obronne układu odpornościowego.

Do innych przyczyn zapalenia oka należą między innymi reakcje alergiczne, np. alergiczny nieżyt nosa, choroby autoimmunologiczne i czynniki środowiskowe wywołujące podrażnienia, takie jak przeciągi, drobinki kurzu lub promieniowanie słoneczne. Zapalenie oka mogą też wywołać przyczyny mechaniczne, które wywołują podrażnienie oka, np. wrastająca rzęsa.

Diagnoza i leczenie zapalenia oka

Jeżeli wystąpiły objawy zapalenia, oko powinien zbadać lekarz okulista przy pomocy specjalnej lampy szczelinowej. Lekarz ustali, która część oka jest objęta procesem zapalnym, i przepisze właściwe leczenie.

W przypadku wczesnej diagnozy i szybkiego włączenia leczenia proces gojenia zwykle przebiega bez żadnych powikłań. Jeżeli przyczyną zakażenia są bakterie, zwykle zaleca się stosowanie kropli do oczu zawierających antybiotyki.

Jeżeli zapalenie wywołała reakcja alergiczna, należy unikać lub wyeliminować kontakt z alergenem. Alergiczne zapalenie oka można łagodzić specjalnymi kroplami do oczu, np. HYLO DUAL®.

W infekcjach wirusowych często stosuje się krople do oczu o działaniu przeciwwirusowym. Lekarz zwykle przepisuje też maści do oczu zawierające kortyzon.  

Domowe sposoby na zapalenie oka?

Zapalenie oka zasadniczo wymaga konsultacji z okulistą. W najgorszym przypadku zapalenie może mieć ciężki przebieg i może prowadzić do trwałego pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Regenerację oka objętego stanem zapalnym mogą przyspieszyć nawilżające krople lub maści do oczu. Na oko stosuje się ciepłe wilgotne okłady wspomagające gojenie powieki w miejscu, w którym występuje zapalenie lub jęczmienie. Podczas stosowania okładów należy zwracać szczególną uwagę na staranną higienę, aby uniknąć rozprzestrzeniania infekcji.

Ze względu na ryzyko reakcji alergicznej nie zaleca się stosowania płukanek ani okładów z rumianku. Ponadto delikatne drobinki kwiatów rumianku mogą dodatkowo podrażniać oko.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *