Błona dziewicza (z gr. hymen) to cienki i elastyczny fałd błony śluzowej, zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy i w ten sposób ograniczający wejście do niej. Zbudowana jest z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej.
Błona nie jest całkowicie szczelna, ma jeden otwór (czasami kilka), dzięki czemu krew miesiączkowa, jak i inne wydzieliny mogą wydostawać się z pochwy. Jest ona na głębokości 1-1,5 cm od wejścia do pochwy i oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza, czyli jest na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych.
Mimo wszechobecnego dostępu do informacji, wokół tematu błony dziewiczej nadal jest wiele półprawd. Dlatego postanowiliśmy poprosić lek. med. Tomasza Leonowicza, ginekologa położnika i seksuologa, mającego prywatny gabinet w Warszawie o wyjaśnienie: Aby ją zobaczyć, wystarczy lekko rozchylić wargi sromowe.
Na granicy przedsionka pochwy będzie widoczny fałd błony śluzowej. Zazwyczaj ma kształt półksiężyca, co oznacza, że fałd błony zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko częściowo. Jeżeli chcesz wyraźnie zobaczyć swoją błonę dziewiczą, użyj lusterka. Błona dziewicza w dotyku przypomina… wnętrze policzka – jest elastyczna i śliska.
Niektóre kobiety mają błonę tak cienką, że mogą ją przerwać lub uszkodzić podczas aktywności fizycznej. U innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku. Błona dziewicza przez część naukowców postrzegana jest jako rodzaj naturalnej zapory chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami.
Jednak ze względu na szerokość jej otworów, teoria ta nie do końca ma uzasadnienie, gdyż jednak pozostaje możliwość wniknięcia bakterii do pochwy. Zwykło się uważać, że błona dziewicza nie spełnia żadnej funkcji w organizmie kobiety, będąc co najwyżej pozostałością po życiu płodowym.
Jednak badacze amerykańscy zwracali uwagę na to, że członek u praczłowieka był znacznie mniejszy i cieńszy niż u współczesnego człowieka, więc z błoną dziewiczą mógł sobie poradzić tylko osobnik z większym penisem. A stąd wniosek, że błona dziewicza to było coś w rodzaju próby wytrzymałości. Kto ją przebił za pierwszym razem, był dobrym samcem. I ta teoria ma wielu zwolenników.
Rodzaje błony dziewiczej
Ze względu na kształt otworu znajdującego się w błonie dziewiczej, ginekolodzy wyróżnili kilka jej rodzajów:
- pierścieniowata błona dziewicza
- półksiężycowata błona dziewicza
- strzępiasta błona dziewicza
- sitowata błona dziewicza
Poza wyglądem wszystkie te typy błony dziewiczej mogą różnić się grubością i elastycznością.
U większości kobiet występuje błona dziewicza półksiężycowata. Przypomina półokrąg. Fałd śluzówki nie jest szczególnie okazały, zaś znajdujący się wewnątrz błony otwór jest w miarę duży. Przebicie tego rodzaju błony sprawia niewielką bolesność i wiąże się ze śladowym jedynie krwawieniem, przez co kobieta wcale nie czuje, że błona dziewicza uległa przerwaniu w czasie pierwszego stosunku.
Utrata błony dziewiczej
Przerwanie błony dziewiczej nazywane jest defloracją i zazwyczaj ma miejsce podczas stosunku płciowego, gdy członek mężczyzny zostaje wsunięty do pochwy. Błonę dziewiczą można też przerwać podczas masturbacji lub pettingu wykonywanego palcami, lub wibratorem.
Zdarza się też, że do przerwania błony dziewiczej dochodzi podczas stosowania zbyt dużego rozmiaru tamponu, dlatego kobiety mające błonę dziewiczą powinny używać tamponów w najmniejszym rozmiarze.
Czy błona dziewicza może pęknąć samoistnie? Może się tak zdarzyć u dziewcząt bardzo intensywnie uprawiających sport, np. jazdę na rowerze lub motocyklu. Technicznie możliwe jest także, że błona dziewicza nie pęknie podczas współżycia.
Jeżeli fałd błony dziewiczej jest bardzo gruby lub wyjątkowo rozciągliwy. Szczególnie gdy członek w trakcie współżycia wprowadzany jest bardzo płytko i ma miejsce tzw. stosunek przedsionkowy. Bywa też tak, że członek nie jest na tyle gruby, aby przebić błonę dziewiczą.
Przebicie błony dziewiczej: czy boli?
Kobieta może odczuwać napięcie lub naprężenie błony śluzowej oraz jej pęknięcie. Czasem przebiciu błony dziewiczej towarzyszy lekki ból, może też pojawić się trochę krwi. W końcu została przerwana czasem mocno ukrwiona tkanka.
Tylko u połowy kobiet dochodzi do krwawienia i dolegliwości bólowych podczas defloracji. Wiele też zależy od budowy błony dziewiczej.
Ponieważ większość kobiet ma półksiężycowatą i podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu, nie ma też krwawienia, gdyż śluzówka jest mało ukrwiona i pęka bez trudu.
Jak zmniejszyć ból przy przebiciu błony dziewiczej? Bardzo ważne jest to, aby kobieta była zrelaksowana i pewna, że chce przerwać błonę dziewiczą i odbyć stosunek.
Napięcie i stres w takiej sytuacji będą powodować napięcie mięśni, a nawet większy ból przy stosunku. Duże znaczenie ma też gra wstępna. Długie pieszczoty pomogą rozluźnić ciało i sprawić, że wejście do pochwy będzie odpowiednio nawilżone i dobrze ukrwione, a zatem bardziej elastyczne.
Najlepsza pozycją seksualną będzie ‘klasyczna’. Kobieta leży na plecach z udami przywiedzionymi do tułowia – wtedy napięcie mięśni wokół pochwy jest najmniejsze, a błona dziewicza jest naciągnięta.
Można też zastosować lubrykant i posmarować nim przedsionek pochwy, dzięki czemu penisowi łatwiej będzie przebić błonę i mniej odczuwalne będzie napięcie.
Błona dziewicza: kiedy do lekarza?
Wizyta po rozpoczęciu współżycia nie jest konieczna, ale jest zalecana. Lekarz może zbadać kobietę, stosując wziernik. Badanie to jest o wiele dokładniejsze od badania przez odbyt, jakie wykonuje się kobietom mającym błonę dziewiczą.
Daje większy pogląd na temat stanu zdrowia pacjentki, umożliwia również wykonanie cytologii.
To zależy od tego, czy przebicie błony dziewiczej było bolesne i czy pojawiła się krew.
Jeżeli tak, to warto poczekać kilka dni, aby tkanka zagoiła się i nie bolała przy kolejnym zbliżeniu.
Gdy nie udaje się przebić błony dziewiczej
W wyjątkowych wypadkach błona dziewicza jest na tyle gruba, że nie udaje się jej przerwać. Może pojawić się silny ból i krwotok. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do ginekologa, który może na życzenie wykonać hymenotomię, czyli zabieg chirurgicznego lub laserowego nacięcia błony dziewiczej w znieczuleniu.
Przeszkodą może być również pochwica, czyli niezależny od woli kobiety skurcz mięśni otaczających pochwę i uniemożliwiający penetrację.
Przerwanie błony może też być niemożliwe w przypadku zespołu bólowego przedsionka pochwy – westibulodyni, czyli patologicznego stanu odczuwania bólu w obrębie przedsionka pochwy.
Błona dziewicza: ciążą
Nie, błona dziewicza absolutnie nie chroni przed ciążą, ponieważ nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy.
Dlatego podczas pieszczenia miejsc intymnych lub gdy członek wsuwany jest bardzo płytko do przedsionka pochwy, plemniki mogą przedostać się do pochwy i może dojść do zapłodnienia.
Trzeba także pamiętać, że żywe i zdolne do zapłodnienia plemniki znajdują się w płynie preejakulacyjnym, czyli substancji, którą wydziela członek jeszcze przed wytryskiem.
Hymenoplastyka: odtworzenie błony dziewiczej
b łona dziewicza nie odrasta. Jeżeli została przerwana, to już nie zrośnie się całkowicie i nie odzyska dawnego kształtu. Możliwy jest jednak zabieg jej odtworzenia.Odtworzenie błony dziewiczej to prosty zabieg. Trwa 30-60 minut i najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg polega na nacięciu i zszyciu za pomocą wchłanialnych szwów strzępków błony dziewiczej lub wytworzeniu jej ze śluzówki pochwy. Dzięki temu uzyskuje się efekt, jakby kobieta nigdy wcześniej nie miała przerwanej błony – podczas defloracji może wystąpić niewielkie krwawienie i lekki ból.
Zabieg odtworzenia błony dziewiczej kosztuje od 2 do 5 tysięcy złotych.
Czy można kupić sztuczną błonę dziewiczą? Taki wynalazek już pojawił się w internecie. Japońscy naukowcy opracowali sztuczną błonę dziewiczą.
Instrukcja obsługi tego erotycznego gadżetu jest bardzo prosta: wystarczy wsunąć implant do pochwy. Po upływie 15-20 minut, pod wpływem ciepła preparat zwiększa swoją objętość i dokładnie wyściela pochwę, imitując tym samym prawdziwą błonę dziewiczą.
Po wsunięciu członka do pochwy następuje pękniecie sztucznej błony i wypłynięcie substancji imitującej krew. Taki gadżet kosztuje ok. 200 złotych.
Zobacz też:
Błona dziewicza – gdzie jest, jak wygląda, głębokość
Błona dziewicza jest fałdem śluzówki, który nie ma większego znaczenia dla funkcjonowania organizmu, lecz obciążony jest znacznym ładunkiem znaczeń emocjonalnych i kulturowych. Czym jest błona dziewicza, jak wygląda i jak ją przebić? Gdzie znajduje się błona dziewicza?
Co to jest błona dziewicza?
Błona dziewicza to cienki fałd śluzówki, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Błona dziewicza powstaje mniej więcej w piątym miesiącu życia płodowego i rodzi się z nią zdecydowana większość dziewczynek. Aczkolwiek zdarza się, iż wytwarza się błona dziewicza w sposób niepełny, a w incydentalnych sytuacjach nie występuje w ogóle.
Zazwyczaj w trakcie pierwszego stosunku seksualnego błona dziewicza zostaje przerwana.
Moment ten z biologicznego punktu widzenia nazywamy defloracją, zaś w kontekście psychologiczno-kulturowym przebita błona dziewicza utożsamiana jest z utratą dziewictwa (są jednak przypadki, gdy w czasie pierwszego stosunku do defloracji nie dochodzi, teoretycznie możliwe jest również przerwanie błony dziewiczej przed inicjacją seksualną).
Czytaj też: Antykoncepcja długoterminowa – metody
Gdzie jest błona dziewicza – głębokość
Jak głęboko jest błona dziewicza? Głębokość położenia błony dziewiczej jest u większości kobiet zbliżona – zazwyczaj znajduje się ona około 1- 1,5 centymetra od wejścia do pochwy. Dlaczego właśnie w tym miejscu? Jaka jest jej rola? Pytania te pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi.
Po co jest błona dziewicza?
Błona dziewicza przez część naukowców postrzegana bywa jako rodzaj naturalnej zapory chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami, jednak ze względu względnie szeroki otwór, w który błona dziewicza jest wyposażona, tego typu teorie wydają się nietrafione. Częściej więc zwykło się uważać, iż błona dziewicza nie spełnia żadnej roli, będąc co najwyżej pozostałością po życiu płodowym, lub też wspomnieniem nieznanych funkcji, które pełnić miała we wcześniejszych stadiach ewolucji człowieka.
Czytaj też: Tabletka dzień po – jak działa, czy jest bezpieczna
Błona dziewicza – wygląd
Jak wygląda błona dziewicza? Na różnych etapach rozwoju człowieka – różnie. Tuż po wykształceniu się, jeszcze w łonie matki, błona dziewicza szczelnie zasklepia wejście do pochwy. Następnie jednak wykształca się w niej otwór (rzadziej – kilka otworów), który powiększa się w okresie dziecięcym i dojrzewania.
Dlatego w większości przypadków defloracja nie wiąże się z silnym krwawieniem. Zazwyczaj na pytanie, jak wygląda błona dziewicza, mówi się o kształcie pierścieniowatym, choć jest to daleko idące uproszczenie.
W przypadku błony dziewiczej wygląd jest silnie zindywidualizowany, aczkolwiek możliwe jest wyróżnienie 4 dominujących typów budowy.
Czytaj też: Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych
Błona dziewicza – rodzaje
Jeśli chodzi o rodzaj to u większości kobiet jest to błona dziewicza półksiężycowata. Tego typu błona dziewicza przypomina nieregularny okrąg, albo wręcz półokrąg.
Fałd śluzówki nie jest szczególnie okazały, zaś znajdujący się wewnątrz otwór jest relatywnie duży.
Budowa tego typu błony dziewiczej sprawia, że jej przebicie sprawia niewielką co najwyżej bolesność i wiąże się ze śladowym jedynie krwawieniem.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku, gdy błona dziewicza ma kształt brzeżny – w tym przypadku śluzówka otacza wprawdzie całe wejście do pochwy, jednakże zamykając je tylko w niewielkim stopniu.
Innym przypadkiem jest błona dziewicza perforowana oraz sitkowa. Obie stanowią zwartą powłokę zamykającą pochwę, posiadają jednak liczne mniejsze otwory, które umożliwiają odpływ krwi menstruacyjnej.
Czytaj też: Stosunek przerywany a ciąża – jakie jest ryzyko
Błona dziewicza – jak sprawdzić, czy jest?
Młode dziewczęta zaczynając się interesować swoją cielesnością, zastanawiają się jak pęka błona dziewicza, jak sprawdzić, czy jest ona na swoim miejscu, a także w jaki sposób dochodzi do jej przebicia. Ze względu na położenie, sprawdzenie błony dziewiczej jest niezwykle proste.
Zazwyczaj po rozchyleniu warg sromowych jest ona widoczna gołym okiem. Łatwo też jest osiągnąć i wyczuć błonę dziewiczą w czasie eksploracji miejsc intymnych palcem.
Czy należy przy tym szczególnie uważać? Czy można doprowadzić do defloracji w czasie samodzielnego „badania”, w czasie masturbacji, zakładając tampon, czy siedząc na fotelu ginekologicznym?
Czytaj też: Kalendarzyk małżeński – jak prowadzić
Błona dziewicza – jak przebić?
Jak sprawdzić czy błona dziewicza została przerwana? Budowa błony dziewiczej (a więc wyposażenie w duży otwór, a także jej duża elastyczność i wytrzymałość) sprawia, że do przypadkowej defloracji niezwykle trudno jest doprowadzić.
W większość przypadków błonę dziewiczą rozerwać można jedynie wprowadzając do pochwy „obiekt” o dużych gabarytach, ściśle wypełniający przestrzeń między ściankami. Zazwyczaj jest to penis, choć teoretycznie podobną rolę może spełnić duży wibrator.
Przebicie błony dziewiczej palcem, tamponem, czy ginekologicznym wziernikiem należy do rzadkości.
Przebita błona dziewicza najczęściej objawia się delikatnym krwawieniem i bólem, jednak nie jest to stan znacznie wpływający na komfort, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna.
Czytaj też: Co robić po zapłodnieniu
Przerwanie błony dziewiczej
Błona dziewicza, z greckiego hymen, to cienka błonka śluzowa zlokalizowana u wejścia do pochwy. Z anatomicznego punktu widzenia, posiadanie lub brak błony dziewiczej jest bez znaczenia. Ma natomiast znaczenie kulturowe.
Przerwanie błony dziewiczej utożsamiano z inicjacją seksualną, a zakrwawione prześcieradło wywieszano po nocy poślubnej przez okno, na dowód zachowania czystości przedmałżeńskiej. Jednak typowe objawy utraty dziewictwa, takie jak krwawienie i ból podczas pierwszego razu, nie są regułą.
Zdarza się i tak, że pierwszy stosunek płciowy nie kończy się przebiciem błony.
Rodzaje błony dziewiczej
Błona dziewicza ma zazwyczaj pierścieniowaty kształt. Na środku błony znajduje się niewielki otwór. Błona pęka zwykle podczas inicjacji seksualnej.
Wówczas pojawia się niewielkie plamienie z dróg rodnych, a wraz z nim wypływają strzępki błony. Kobieta podczas pierwszej penetracji czuje ból w podbrzuszu.
W sytuacji, gdy otwór w błonie jest duży, a błona wykazuje dużą elastyczność, utrata dziewictwa może przebiec bezobjawowo.
Brak krwawienia dotyczy również kobiet, które błony dziewiczej zwyczajnie nie posiadają. Zdarza się, że dziewczynki rodzą się bez błony lub posiadają tzw. błonę brzeżną. Taka błona występuje w szczątkowej postaci i znajduje się tylko przy brzegach wejścia do pochwy.
Niestety kobiety z tego typu dolegliwościami, narażone są na nieprzyjemności ze strony partnerów. Zapewnianie o dziewictwie, a następnie brak objawów jego utraty może sprawić, że partner poczuje się oszukany. Należy pamiętać, że przerwanie błony dziewiczej, to nie to samo co utrata dziewictwa. Odbycie pierwszego stosunku płciowego jest niezależne od stanu błony.
Przerwanie błony dziewiczej może nastąpić o wiele wcześniej, np. podczas dużego wysiłku fizycznego lub aplikacji za dużego tamponu. Jeśli fakt braku błony stanowi dla Ciebie duży problem, możesz skorzystać z usług chirurga plastyka.
Hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej, to mało skomplikowany zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.
Hymenofobia, czyli fobia defloracji
Niektóre kobiety czują lęk przed utratą dziewictwa, a raczej towarzyszącym jej bólem. W efekcie podczas pierwszego razu są na tyle spięte, że penetracja jest niemożliwa.
O ile w przypadku młodych dziewczyn, które dopiero raczkują w relacjach damsko-męskich jest to jak najbardziej wskazany stan, to u dojrzałych kobiet, albo co gorsza po ślubie, lęk przed bólem może przerodzić się w poważny problem.
Rozwijająca się pochwica, choroba polegająca na silnych skurczach wokół wejścia do pochwy, powoduje ból podczas prób wprowadzenia członka. Przyczyny pochwicy tkwią w psychice kobiety, dlatego pochwica wymaga bardzo delikatnego postępowania z kobietą. Być może wystarczy szczera rozmowa z partnerem, choć niewykluczone, że konieczna będzie wizyta u seksuologa lub psychologa.
Pierwszy raz u ginekologa
Choć nieliczne, istnieje grono pań, których błona dziewicza jest całkowicie zarośnięta lub posiada zgrubienia. Przebicie grubej błony może okazać się niezwykle trudne i bolesne.
Gdy naturalne przerwanie błony podczas stosunku jest niemożliwe, wymaga nacięcia przez lekarza. Chirurgiczne nacięcie lub usunięcie błony jest konieczne, gdy zrośnięta błona uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz krwi menstruacyjnej.
Do przerośnięcia błony dochodzi w skutek przebytych stanów zapalnych pochwy.
NASTOLATEK.PL
„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł BŁONA DZIEWICZA
Jak łatwo się domyślić, pytanie o błonę dziewiczą nurtuje tych, którzy zaczynają myśleć o rozpoczęciu współżycia.
Wynika z lęku, i to zarówno u dziewcząt w związku z jej przerwaniem, jak i chłopców – w związku z przekroczeniem (rozerwaniem, zniszczeniem) pewnej granicy w czyimś ciele. Dziewczyny oczywiście boją się bardziej, w końcu to one poniosą konsekwencje, głównie psychiczne.
Bo błona dziewicza to wciąż symbol, mimo zmian w obyczajowości, silnie ugruntowany w naszych głowach i to głównie na nieświadomym poziomie.
I jak bardzo nie wyzwolilibyśmy się z zaściankowego myślenia o dziewictwie, wciąż zostaje rzeczywisty stan rzeczy: błona dziewicza to psychiczna i fizyczna granica w ciele kobiety, za którą wpuszczony pierwszy w życiu mężczyzna albo jest ukochanym dopuszczonym do intymnej tajemnicy, albo jest intruzem i bezcześci intymne wnętrze.
Każdy stosunek płciowy (koitalny – czyli taki, gdy dochodzi do penetracji członka w pochwie) jest przekraczaniem tej granicy, ale błona dziewicza to granica pierwszego razu, granica między miłością młodzieńczą a dojrzałą, seksem BEZ konsekwencji a już tym Z, dzieciństwem a dorosłością, byciem dziewczyną a kobietą, i wielu innych „między”, pod które każdy może wstawić, co to dla niego znaczy. Do tego dochodzą marzenia, by symbolu dziewictwa nie zmarnować, by trafił się odpowiedniej osobie, lub by mieć chociaż raz w życiu kobietę, dla której się będzie tym pierwszym. Lub odwrotnie – ostentacyjny bunt przeciwko nadawaniu ważności błonie dziewiczej i przez to np. pierwszy raz byleby tylko mieć to już za sobą, żeby żadne myślenie o tym nie stało na drodze. W każdym bądź razie błona dziewicza to nośny symbol, pod który każdy sobie może wstawić co chce i umieścić w nim nieuświadomione problemy dotyczące własnej seksualności. Przykładem mogą być preferencje niektórych mężczyzn. Tacy, którzy lubują się w „rozdziewiczaniu” dziewcząt i mają do tego dorobione dobre teorie, należy przypuszczać, że mają spore kompleksy. Boją się doświadczonych, dojrzałych kobiet, porównywania z innymi mężczyznami albo czując się mało ważni, chcą być tym jedynym, najważniejszym bo pierwszym.
Do tego dochodzą przekazy kulturowe, np. „to cnotliwe znajdują mężów”, przekazy od rodziców, głównie matek, np. „jak oddasz mu swoje dziewictwo, przestanie cię szanować”, szemrane opowieści kolegów i koleżanek, niewybredne dowcipy. Atmosfera wokół nie sprzyja – lęk, niepewność rozrastają się, a im bliżej pierwszego razu, tym większe.
A czym w rzeczywistości jest błona dziewicza?
To niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do pochwy. Jest ona zbudowana z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej. Istnieje szereg anatomicznych odmian prawidłowej błony dziewiczej u dziewcząt.
Budowa błony dziewiczej zależy od wielu czynników, między innymi od zmian wrodzonych, odmienności rasowych, wpływu hormonów, okresu gojenia się po urazie lub zakażeniu. W czasie rozwoju od niemowlęctwa do okresu dojrzewania, zmienia swój wygląd i grubość.
W okresie dojrzewania, gdy wzrasta stężenie estrogenów (kobiecych hormonów płciowych), staje się grubsza i bardziej postrzępiona. Natura wyposażyła w nią kobiety nie po to, by świadczyła o ich moralnym prowadzeniu się czy była wskaźnikiem przydatności do zamążpójścia.
To zamysł natury mający chronić niedojrzałą kobietę i jej wewnętrzne narządy płciowe przed czymkolwiek mogącym uniemożliwić późniejsze urodzenie dziecka – od chorobotwórczych drobnoustrojów począwszy, na dziwnych, niebezpiecznych i chorych pomysłach kończąc.
Błona dziewicza nie może oczywiście całkiem zamykać wejścia do pochwy, bo musi być jakieś ujście dla wydzielin powstających w drogach rodnych. Wydzieliny miesiączkowe i inne, powstałe np. w wyniku stanów zapalnych, wydostają się na zewnątrz przez otwór lub otwory w błonie.
I oczywiście nie jest żadną zaporą dla plemników – seks z dziewicą nie chroni przed zapłodnieniem! Wielkość otworu jest różna u różnych dziewcząt. Ze względu na kształt otworu rozróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą, sitowatą.
Czasem jest to jeden tak duży otwór, że błona nie ulega przerwaniu przy pierwszym stosunku, tylko po prostu otwór zostaje powiększony(szczególnie, gdy jest to błona półksiężycowata). Czasem błona jest perforowana, czyli jak sito. Czasem jest cienka, a czasem gruba, a nawet przerośnięta.
I od tego wszystkiego zależy, co się z nią stanie przy pierwszym stosunku seksualnym (rozerwanie błony to defloracja).Niekiedy ani mężczyzna ani kobieta w ogóle nie czują zapory i nic nie musi pękać, nie ma ani bólu ani krwi, tak jakby w ogóle błony dziewiczej nie było. Niekiedy dochodzi do wyraźnego przebicia i pojawia się parę kropli krwi (błona jest ukrwiona).
Błona dziewicza może być na tyle mocna, że jej przerwanie jest bolesne. Niekiedy niestety kończy się interwencją lekarza, bo przerośnięta błona nie chce się przerwać a uczynienie tego na siłę doprowadza do krwotoku. Takie wypadki zdarzają się niezwykle rzadko, ale uczciwie trzeba powiedzieć, że zdarzają się. Jest na to jedna rada.
Zanim rozpocznie się życie seksualne, trzeba trafić choć raz do ginekologa. Ten przy rutynowym badaniu uprzedzi dziewczynę o takiej możliwości i na jej życzenie zaradzi temu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zapytać podczas takiej wizyty, jaka jest Twoja błona dziewicza – to bardzo mądre pytanie.
Bo jeśli jest ona bardzo gruba, lekarz może ją delikatnie naciąć, co uchroni przez bolesnym „pierwszym razem”. Zdarza się jednak, że nic nie wskazuje na kłopoty, a po przerwaniu błony ma miejsce długie krwawienie. Oznacza to, że jakieś naczynie krwionośne zostało niefortunnie przerwane i upływ krwi nie może samoistnie się skończyć, tak jak to bywa normalnie. Wtedy niezbędne jest zamknięcie takiego naczynia. Tyle krakania.
Częstszym scenariuszem jest „tyle strachu, a to nic takiego”. Zwłaszcza gdy partnerzy pierwszy raz przeżyli spontanicznie, w seksualnym uniesieniu, bez ustalania terminu, który przez sam fakt zbliżania się, stwarza napięcie.
A większość bólu przy pierwszym razie to nie ból z powodu przerwania błony, lecz z powodu napiętych, skurczonych ze strachu mięśni otaczających wejście do pochwy.
Jak tego uniknąć? Odpowiedź na to pytanie w W JAKIM WIEKU MOŻNA ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE SEKSUALNE? i CZY STOSUNEK PŁCIOWY BOLI?
PS:
Pytacie, czy możliwe jest przerwanie błony bez stosunku płciowego. Oczywiście, w końcu to tylko błona przy wejściu do pochwy, tak więc pewien rodzaj masturbacji czy pettingu, gdy wkłada się coś (np.
palce) do jej wnętrza, może spowodować rozerwanie, także używanie tamponów – wszystko zależy od rodzaju błony jaką posiada dziewczyna (od kształtu i wielkości otworu).
Pewien rodzaj sportów i ich intensywne uprawianie, zwłaszcza jeśli błona jest cienka, może ją naderwać.
Pytacie, na jakiej jest głębokości. Jest U WEJŚCIA do pochwy, ale jak większość wejść i to ma przedsionek. Czyli błona jest na granicy przedsionka i pochwy.
Pytacie czy ją można samemu zobaczyć, sprawdzić czy jest. Samemu raczej niemożliwe (chyba że przy użyciu lusterek), wyczuć też trudno niedoświadczonej osobie. Mógłby to zrobić partner o ile wie czego szuka 🙂 Lepiej pójść do lekarza, upewnić się że wszystko dobrze i poprosić go, by określił rodzaj błony oraz powiedział, czego można się spodziewać przy jej przerwaniu.
Pytacie, czy zawsze przebicie błony boli. Nie, wyczytałam w Internecie, że tylko co 10 kobieta odczuwa ból podczas pierwszego stosunku. Wynika on najczęściej ze strachu przed bólem, o którym krążą legendy.
Pytacie, czy to prawda, że dopóki ma się błonę dziewiczą, nie trzeba iść do ginekologa. Nieprawda. Nawet jeśli nie współżyjesz, ale skończyłaś 16 lat i miesiączkujesz, co pół roku badaj się u ginekologa.
Błona dziewicza nie chroni przed zakażeniem pochwy. Lekarz powinien przeprowadzić badanie jednym palcem lub przez odbyt. Najlepiej pójść do ginekologa specjalizującego się w ginekologii młodych dziewczyn.
Pytacie, czy może nie być w niej żadnego otworu. Owszem. Zdarza się, że błona całkowicie zarasta wnętrze pochwy. Wtedy blokuje wypływ krwi w czasie pierwszej miesiączki. W pochwie, jamie macicy lub jamie otrzewnej powstaje bolesny krwiak, co grozi powstaniem tam zrostów. Natychmiast trzeba iść do ginekologa!
Tego pytania nie było, ale uprzedzę – czy możliwe jest odtworzenie utraconej błony dziewiczej? Tak, to popularny zabieg m.in.
w krajach arabskich, gdzie dziewictwo jest bardzo ważne przy zawieraniu małżeństwa oraz USA i Brazylii, gdzie stało się modne. Polega to na odtworzeniu błony dziewiczej z fragmentu śluzówki pochwy.
Podobno w Polsce taki zabieg też jest możliwy – w szpitalu ginekologicznym.
Pytacie, kiedy i jak się jej pozbyć. Najlepiej pierwszy raz zaplanować po miesiączce, gdyż przed okresem większość dziewczyn męczy PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego (objawia się m.in. rozdrażnieniem, wahaniami nastroju i zwiększoną wrażliwością na ból).
Po miesiączce dziewczyna jest mniej spięta i mniej ją zaboli.
Są też „lepsze” i „gorsze” pozycje seksualne, przeczytajcie wypowiedź jak zwykle dociekliwego Hurricane29 pod tekstem, aczkolwiek nie we wszystkim zgodziłabym się z nieodżałowaną Panią Wisłocką, gdyż podniecenie owszem zwiększa krążenie ale też stężenie w organizmie naturalnych „środków przeciwbólowych”, nie mówiąc o zaaferowaniu, które odwraca od bólu uwagę. Jest też inna dobra pozycja, od tyłu, ale jak zwykle w tej fazie stosunku seksualnego polecam zaangażowanie i spontaniczność a nie planowanie.
I na koniec: dziewictwo nie jest równoznaczne z posiadaniem błony dziewiczej – to stan umysłu a nie stan wejścia do pochwy! Fakt rozpoczęcia współżycia już na stałe jest wbudowany w umysł dziewczyny i czy będzie to seks koitalny, analny czy stosunki przedsionkowe – sam kontakt jej narządów intymnych, dopuszczanie tak blisko mężczyzny w sytuacji seksualnej, penetracja penisa nawet jeśli nie w głąb pochwy, to już UTRATA DZIEWICTWA. Pomysły, by uprawiać w najlepsze seks, ale tak, by za wszelką cenę chronić błonę, by dalej móc mówić o sobie „dziewica”, to – nazywając je po imieniu – pomysły chore. Nie żyjemy w krajach arabskich, nikt dziewczyny nie rozlicza z posiadania nienaruszonej błony dziewiczej, od tego nie zależy, czy wyjdzie za mąż, te czasy u nas dawno minęły! Natomiast opinia o niej i to, co sama myśli o sobie, z posiadaniem błony nie mają nic wspólnego!
Błona dziewicza: jak wygląda? Co trzeba o niej wiedzieć?
Błona dziewicza jest to nic innego jak niewielki, zwykle cienki fałd błony śluzowej, zlokalizowany na początku wejścia do pochwy kobiecej. Błona ta stanowi barierę oddzielającą wnętrze pochwy od jej przedsionka. Zaczepiona jest o ścianki przedsionka pochwy. Co ciekawe, błonę dziewiczą można zobaczyć, rozchylając lekko wargi sromowe (ponieważ znajduje się na głębokości około 1,5 cm).
Błona dziewicza powstaje w 5 miesiącu życia płodowego i na początku bardzo szczelnie zakrywa wejście do pochwy. Po narodzeniu, fałd ten przekształca się w grupę otworów i rośnie wraz z wiekiem kobiety, około 1 mm rocznie.
Błona dziewicza jest to niewielki, delikatny fałd śluzówki, który ma różną grubość. U niektórych kobiet błona jest cienka i bardzo łatwo ją uszkodzić, przebić (nie tylko podczas stosunku, ale też podczas aktywności fizycznej, jazdy na rowerze), u innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku.
Błona dziewicza przyjmuje różne kształty – najczęściej przypomina półksiężyc (błona półksiężycowata) lub pierścień o nieregularnych brzegach (błona brzeżna).
U niektórych kobiet przybiera kształt sitkowaty lub perforowany (o takich kształtach mówi się, jeżeli błona posiada dużo, wyraźnych otworów).
Ta charakterystyczna błona, nie stanowi jednolitej fałdy, ponieważ zawiera liczne otwory, przepuszczające krew menstruacyjną.
W dotyku błona dziewicza przypomina wewnętrzną część policzka – jest elastyczna oraz śliska.
Funkcją błony dziewiczej jest zabezpieczenie wnętrza pochwy przed przedostawaniem się drobnoustrojów z zewnątrz oraz przed urazami mechanicznymi. Coraz popularniejsza jest teoria, że błona dziewicza, podobnie jak pępek, nie spełnia jednak żadnej funkcji i stanowi pozostałość po okresie płodowym kobiety.
Ze względu na to, że błona dziewicza stanowi niewielki fałd śluzówki o nieskomplikowanej budowie, istnieje możliwość jej odbudowania.
Rekonstrukcja błony dziewiczej zaliczana jest do zabiegów chirurgii plastycznej i fachowo nazywana jest hymenoplastyką.
Wbrew pozorom, zabieg ten nie polega na całkowitym odtworzeniu tej charakterystycznej błony, ale na zszyciu tkanek, które stanowią jej pozostałość.
Chirurgiczne odbudowanie błony dziewiczej zostało zapoczątkowane w kulturze arabskiej, gdzie dziewictwo jest bardzo ważne i często stanowi podstawę zawarcia związku małżeńskiego. Aktualnie nie tylko muzułmanki korzystają z tego rodzaju zabiegu plastycznego.
Odtworzenie błony dziewiczej stało się popularne w kulturze europejskiej i często wykonywane jest przy okazji operacji rekonstrukcji krocza. Istnieje wiele przyczyn odbudowywania błony dziewiczej.
Co ciekawe tylko niewielka część pań, które decydują się na ten zabieg, chce zatuszować fakt, że nie jest dziewicą.
Dużo częściej, przyczyną rekonstrukcji błony dziewiczej jest jej przerwanie wskutek gwałtu (odbudowanie tej fałdy ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej) lub traktowanie tego zabiegu jako ostatniego etapu zabiegów operacyjnych u kobiet, które urodziły się z nieprawidłowo wykształconymi narządami rodnymi lub ich brakiem.
Rekonstrukcja błony dziewiczej jest to jest zabieg bardzo kosztowny – jego cena wynosi około 5000 zł. Okres rekonwalescencji zależny jest od możliwości regeneracji danego organizmu i trwa zwykle kilka tygodni.
Najczęstszą przyczyną przebicia błony dziewiczej jest pierwszy stosunek płciowy. Jednakże, nie zawsze dochodzi do uszkodzenia tej fałdki podczas zbliżenia – u kobiet, które mają bardzo elastyczną oraz mocno ‘podziurkowaną’ błonę dziewiczą może ona pozostać nienaruszona po pierwszym stosunku.
Niektóre kobiety obdarzone są w wyjątkowo grubą fałdkę, która jest wyczuwalna przez mężczyznę i której przebicie jest bardzo bolesne oraz wywołuje intensywne krwawienie. Co ciekawe, nie każda kobieta posiada błonę dziewiczą.
U niewielkiego odsetka pań ta fałdka śluzowa nie wykształca się w życiu płodowym, co nie stanowi zagrożenia, ponieważ błona dziewicza, według części specjalistów, nie spełnia żadnej funkcji.
Defloracja – przerwanie błony dziewiczej. Jak przebić błonę dziewiczą?
Defloracja, czyli przebicie błony dziewiczej, jest ważną kwestią dla osób, które są przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współżycia. Często pojawia się wiele obaw związanych z utratą dziewictwa. Kobiety zastanawiają się, czy przerwanie błony dziewiczej boli, a ich niedoświadczeni partnerzy myślą o tym, jakie to uczucie, gdy błona dziewicza jest przez nich przebijana.
C: Defloracja u większości kobiet następuje podczas pierwszego stosunku seksualnego. Jednak zdarza się, że błona dziewicza została przerwana już wcześniej lub też jest na tyle gruba, że jej przebicie następuje dopiero podczas kolejnego stosunku.
Defloracja – budowa błony dziewiczej
Żeńskie narządy zewnętrzne zbudowane są ze wzgórka łonowego, warg sromowych, łechtaczki oraz przedsionka pochwy. Ten ostatni stanowi wejście do pochwy, które u dziewic przesłonięte jest cienkim fałdem błony śluzowej. Znajduje się on na głębokości około 1 centymetra i jest widoczny gołym okiem po rozchyleniu warg sromowych.
W większości przypadków błona dziewicza ma kształt pierścienia z elastycznym i rozciągliwym otworem w środku, który służy do wydalania krwi podczas menstruacji. Wyróżnia się jeszcze błony dziewicze sitkowate, półpierścieniowe i strzępiaste. Każda błona dziewicza różni się elastycznością i grubością.
Istnieją przypadki, w których dziewczynki rodzą się bez błony dziewiczej.
Biolodzy uważają, że w czasach praczłowieka penis był znacznie mniejszy niż u człowieka współczesnego, a przebicie błony dziewiczej było swego rodzaju sprawdzeniem męskości, ponieważ mógł ją przebić tylko samiec z silniejszym i większym penisem.
Obecnie uważa się, że błona dziewicza jest narządem szczątkowym, który nie ma znaczenia z punktu biologicznego, jednak wraz z pozostałymi narządami płciowymi zewnętrznymi może pełnić rolę ochronną.
Przerwanie błony dziewiczej ma duże znaczenie psychologiczne i kulturowe, zwłaszcza u par, które decydują się na rozpoczęcie współżycia dopiero po ślubie.
Przebicie błony dziewiczej
U zdecydowanej większości kobiet defloracja ma miejsce podczas pierwszego stosunku seksualnego, kiedy członek partnera zostanie wsunięty do pochwy lub przy udziale palca albo wibratora podczas pettingu bądź masturbacji. Czasami przebiciu błony dziewiczej może towarzyszyć niewielki ból i krwawienie z dróg rodnych.
Nie jest to sytuacja patologiczna i nie powinna wzbudzać obaw związanych ze stanem zdrowia. Jest to spowodowane budową błony dziewiczej. Jeżeli jest ona gruba, bogato ukrwiona lub ma sitkowaty kształt, pojawiają się wymienione objawy przebicia błony dziewiczej .
Krwawienie i ból podczas defloracji pojawia się także w sytuacji, kiedy partner nie był wystarczająco delikatny i wsuwał członek zbyt gwałtownie do pochwy lub pieszczoty podczas gry wstępnej były zbyt długie i intensywne, przez co narządy płciowe kobiety stały się nabrzmiałe i lepiej ukrwione.
Częściej jednak, zwłaszcza jeżeli błona dziewicza posiada większy otwór w środku lub ma półpierścieniowy kształt, przerwanie błony dziewiczej jest przez kobietę nieodczuwane i może nie wystąpić krwawienie.
Część kobiet posiada błonę dziewiczą, która jest cienka lub nie w pełni wykształcona. W takich przypadkach defloracja może nie być związana z rozpoczęciem współżycia seksualnego.
Do przebicia błony dziewiczej dochodzi podczas uprawiania niektórych sportów, na przykład gimnastyki, jazdy konno lub jazdy na rowerze, a także, kiedy kobieta używa tamponów podczas menstruacji.
U kobiet, które posiadają grubą i elastyczną błonę dziewiczą do jej przerwania może nie dojść podczas pierwszego razu, a dopiero w trakcie kolejnych stosunków.
Defloracja błony dziewiczej – hymenofobia
Wokół bólu podczas przebijania błony dziewiczej krąży wiele mitów U niektórych kobiet nastawienie się na ból i strach przed bolesnym pierwszym razem jest tak duże, że powstało zjawisko zwane hymnefobią.
Przekonanie o tym, że ból wystąpi jest na tak silne, że powoduje niechęć do podjęcia współżycia, a niekiedy strach, który może skutkować niezależnym od kobiety skurczem mięśni pochwy. Jest to na tyle silne, że partner nie jest w stanie wsunąć do niej członka.
Należy pamiętać, że odczucia podczas przerwania błony dziewiczej są sprawą indywidualną każdej kobiety, a stres z tym związany działa na pewno na niekorzyść.
Niektóre pary decydują się na przerwanie błony dziewiczej podczas pettingu za pomocą palców lub wibratora, aby właściwy stosunek seksualny był przyjemniejszy, mniej stresujący i nie kojarzył się kobiecie z bólem i dyskomfortem.
0 Co sądzisz o tym artykule?