Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Ból podbrzusza może być odczuwany przez pacjentkę jako kłucie lub rozpieranie. Może dotyczyć zarówno prawej, jak i lewej strony, a także promieniować do innych obszarów, np. pleców.

Nieraz ma przeszywającą formę, co na szczęście nie zawsze wiąże się z poważnymi schorzeniami.

O czym mogą więc świadczyć bóle podbrzusza, jak sobie z nimi radzić i kiedy bezwzględnie udać się do lekarza?

Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Ból podbrzusza – co warto wiedzieć? 

Ból podbrzusza może wiązać się z wieloma różnymi dolegliwościami i dotyczyć zarówno układu rozrodczego, moczowego, jak i pokarmowego. Jego przyczyną mogą być np. choroby jelit, które niewątpliwie należy leczyć pod okiem gastrologa. 

Skupiając się zaś na obszarze narządów płciowych kobiety, często ból podbrzusza interpretowany jest jako problem związany z jajnikami. To właśnie w nich co miesiąc dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera w sobie komórkę jajową i umożliwia kobiecie zostanie matką.

Co więcej, jajniki są odpowiedzialne za produkcję takich hormonów płciowych, jak estrogeny, progesteron, androgeny czy też relaksyny. Obie te funkcje wiążą się z dynamicznym i zmiennym cyklem menstruacyjnym i nie zawsze muszą budzić niepokój.

Zdarza się jednak, że tego typu bolesność jest objawem poważnych chorób – warto więc wiedzieć, na co szczególnie zwrócić w tym kontekście uwagę. 

Ból podbrzusza – normalna reakcja fizjologiczna

 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – ból podbrzusza jest jednym z kluczowych elementów występujących podczas PMS. Podobnie jak zwiększone poczucie zmęczenia, a także huśtawka nastrojów. Dane wskazują, że większe ryzyko wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawia się w momencie, gdy cykl jest owulacyjny.
 • Owulacja – niektóre kobiety odczuwają owulację, czyli moment pęknięcia pęcherzyka Graafa, który wiąże się z uwolnieniem komórki jajowej. Nieprzyjemny ból zazwyczaj nie jest bardzo nasilony. Ważne jest w tym wypadku obserwowanie swojego ciała. Jeżeli kobieta zauważa, że to ból powtarzalny cyklicznie, może z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jest naturalną reakcją jej organizmu.
 • Ból po pierwszym stosunku – dziewczęta i kobiety, które wcześniej nigdy nie współżyły, mogą po pierwszym w życiu stosunku odczuwać ból podbrzusza. W tym przypadku może wynikać z przerwania błony dziewiczej podczas nacisku członka partnera.
 • Ciąża – ból podbrzusza odczuwany przez kobiety po zbliżeniu może być sygnałem wczesnej ciąży. Co jednak ważne, nie zawsze to reakcja fizjologiczna – dolegliwości bólowe u ciężarnych pacjentek mogą sygnalizować kłopoty i być niebezpieczne zarówno dla niej, jak i płodu, dlatego nie wolno ich bagatelizować i pomimo wszystko zalecana jest konsultacja lekarska. 
 • Pozycja seksualna – nieodpowiednio dobrane pozycje mogą uciskać kobiece narządy, co powoduje dyskomfort, a także bolesność podczas współżycia. Warto poobserwować, jak ciało reaguje na zmianę pozycji i poszukać tej, która jest najbardziej komfortowa dla budowy anatomicznej danej kobiety. Dyspareunia jest jednak wskazaniem do pogłębienia diagnostyki ginekologicznej.
 • Podłoże emocjonalne – ból podbrzusza może wiązać się z odczuwaniem lęku, który zupełnie nie wiąże się z obszarem seksualności (praca, codzienne obowiązki, dzieci etc.). Z drugiej strony może pojawić się także lęk przed stosunkiem (ewentualną ciążą, bliskością z partnerem, w związku z wcześniejszymi doświadczeniami etc.). Pracę nad znalezieniem przyczyn owych trudnych emocji, a następnie nad konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z nimi najlepiej wykonać pod okiem psychoterapeuty lub seksuologa.

Ból podbrzusza – objaw zmian chorobowych

 • Torbiele jajnika – powiększająca się torbiel jajnika może powodować ucisk znajdujących się obok tkanek, co wywołuje m.in. właśnie ból. Pojawiać mogą się również zaburzenia cyklu, krwawienia międzymiesiączkowe czy trudności podczas oddawania moczu.

Co istotne, torbiele mogą być zmianami łagodnymi, lecz także takimi, które zagrażają zdrowiu – szczególnie jeśli istnieje znaczne ryzyko ich pęknięcia. Odpowiedni sposób postępowania w przypadku wystąpienia torbieli jajnika należy skonsultować z lekarzem.

Mocno nasilony ból jajnika może wiązać się również ze skrętem torbieli lub jej pęknięciem, co wymaga pilnej reakcji chirurgicznej.

 • Endometrioza – to choroba, która dotyka nawet 5-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Wiąże się z występowaniem endometrium (błona wyściełająca jamę macicy) poza jamą macicy. Charakteryzuje się m.in. dużym nasileniem bólu, szczególnie w czasie menstruacji. Występowanie endometriozy nieraz również wiąże się z powstaniem torbieli, które są nazywane endometrialnymi. W procesie ich leczenia wykorzystuje się przede wszystkim metodę laparoskopową, włącznie z pobraniem materiału do dalszych badań, które pomogą postawić finalną diagnozę. Ból redukuje w tym wypadku głównie usunięcie zmian endometrialnych. Jeżeli jednak jest to I lub II stopień endometriozy, można starać się zastosować leczenie farmakologiczne.
 • Ciąża pozamaciczna – dochodzi do niej w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy, a zamiast tego w jajowodzie (w większości przypadków) czy np. w jajniku. Jej objawem może być ból, który rozprzestrzenia się także na inne obszary, ale również krwawienia, mdłości i inne.
 • Zapalenie przydatków – przydatki to jajniki oraz jajowody. Gdy dochodzi w nich po powstania stanu zapalnego (wywołanego bakteriami), pojawia się promieniujący do pachwin i ud ból podbrzusza. Mogą towarzyszyć temu również takie objawy, jak wymioty, gorączka, ogólne osłabienie i biegunka. Zapalenie przydatków jest stanem mogącym nieść poważne konsekwencje, stąd tak istotne jest jego leczenie, które polega na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii.
 • Polipy i mięśniaki macicy – również mogą być przyczyną bólu podbrzusza. Wyróżnia się polipy endometrialne oraz polipy szyjki macicy – gdy rozmiary tych zmian rozrostowych są znaczne, powodują często ból, a także krwawienie i wzmożoną produkcję wydzieliny pochwowej (brązowa wydzielina z pochwy może być symptomem różnych stanów chorobowych).
You might be interested:  Kaszel suchy i mokry – jakie są przyczyny i sposoby leczenia kaszlu mokrego i suchego?

Mięśniaki macicy (zwłaszcza duże i mnogie guzy) niejednokrotnie powodują dyskomfort oraz ból podbrzusza nie tylko po zbliżeniu, lecz także w trakcie. Dają też wiele innych objawów, takich jak obfite, długie i bolesne miesiączki czy uczucie parcia w okolicy brzucha.

Co ważne, znaczne rozmiary i ciągły rozrost polipów oraz mięśniaków macicy jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego.

 • Nowotwór jajnika – to choroba, która przez długi czas nie daje objawów. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy nowotwór rozrasta się już poza obszar jajnika. Dochodzi wtedy do silnych dolegliwości, które oprócz bólu wiążą się m.in. z wodobrzuszem, wzdęciami, niestrawnością, wymiotami czy uciskiem na pęcherz. Co ważne, ból podbrzusza może wiązać się także z innymi chorobami nowotworowymi: chłoniakiem, nowotworem jelita grubego, odbytu, narządów rodnych, pęcherza moczowego etc.
 • Infekcje intymne – uporczywe bóle podbrzusza mogą wynikać z infekcji intymnych, takich jak:
 • kiła,
 • chlamydioza,
 • rzeżączka,
 • wirus opryszczki,
 • zapalenie sromu,
 • zapalenie pochwy.

Zakażenia powodujące ból podbrzusza mogą dotyczyć także układu moczowego, w tym np. zapalenia pęcherza. 

Aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnej najważniejsza jest odpowiednia higiena intymna.

Zabiegiem, który może złagodzić uciążliwe objawy infekcji intymnych, jest irygacja pochwy lub przemywanie zewnętrznych narządów rodnych roztworem chlorowodorku benzydaminy.

Co jednak ważne, w razie podejrzenia infekcji intymnej należy przede wszystkim udać się do ginekologa i wdrożyć zalecone leczenie. Konieczna może być także terapia partnera seksualnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że ból podbrzusza może być objawem bardzo wielu dolegliwości, jeśli jest szczególnie silny, przedłużający się lub regularnie się powtarza, należy skonsultować problem z lekarzem ginekologiem oraz lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Bolesny stosunek – przed okresem, po porodzie, przyczyny, leczenie

Bolesny stosunek, czyli dyspareunia, to nazwa określająca przypadłość podczas stosunku seksualnego. Czasem ból może pojawić się na krótko przed i po nim.

Uczucie to jest na tyle silne, że uniemożliwia odczuwania przyjemności. Problem dotyczy głównie kobiet, ale niekiedy dotyka też mężczyzn.

W przypadku tej dolegliwości należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa, a w niektórych przypadkach seksuologa. Najważniejsze, aby poznać przyczynę problemu.

Bolesny stosunek – częste przyczyny

Suchość pochwy – spowodowana brakiem odpowiedniego podniecenia, niedostateczną grą wstępną, zmęczeniem lub stresem.

Inne przyczyny suchości pochwy to okołomenopauzalny wiek kobiety, zaburzenia hormonalne, stałe przyjmowanie leków, chemioterapia czy nadmierny wysiłek fizyczny.Alergia – powoduje ból i pieczenie podczas stosunku.

Może być wywołana przez proszek do prania, mydło, płyn do higieny intymnej czy też lateks, z którego zrobione są prezerwatywy.

Bolesny stosunek – przyczyny grzybicze, bakteryjne i wirusowe

Opryszczka narządów płciowych – powoduje pojawienie się swędzących pęcherzyków na narządach płciowych.Drożdżyca – powoduje gęste, serowate, bezzapachowe upławy, świąd oraz przekrwienie pochwy.

Rzęsistkowica – powoduje szare, żółto-zielone upławy, nieprzyjemny zapach, świąd i ból podczas oddawania moczu.

Chlamydioza – zakażenie bakteryjne wywołujące swędzenie, gęste upławy, bóle brzucha i krwawienie międzymiesiączkowe.

Bolesny stosunek – kolejne przyczyny

Endometrioza – rozprzestrzeniające się endometrium może wywołać ból u kobiety podczas penetracji, który nasila się w zależności od konkretnych pozycji seksualnych.

Zapalenie łechtaczki – może być spowodowane zbyt silnym pobudzeniem lub odkładaniem się woskowej wydzieliny w fałdzie skóry.

Zapalenie przedsionka pochwy – jego oznakami są brodawki powstałe w okolicy wejścia do pochwy.

Bolesny stosunek – inne przyczyny

Pochwica – ma podłoże psychiczne, przez co mięśnie wokół pochwy kurczą się tak mocno, że mężczyzna nie jest w stanie wprowadzić do niej penisa.

Schorzenie to dotyczy głównie kobiet, które doświadczyły niechcianych zachowań seksualnych (gwałt czy molestowanie) lub gdy wpojono im, że seks jest złą praktyką. Możliwe jest całkowite wyleczenie pochwicy, ale wymaga to psychoterapii oraz treningu głębokiego rozluźniania mięśni.

Ból przy głębokiej penetracji – jego przyczyną może być zapalenie przydatków. U kobiet z tyłozgięciem macicy przyczyną bólu bywa wtedy zatwardzenie.

Bolesny stosunek po porodzie – pierwsze stosunki seksualne po porodzie mogą wiązać się z bólem z powodu słabego nawilżenia pochwy lub drętwienia okolicy rany na kroczu. Zdarza się, że po porodzie krocze zostało niewłaściwie zszyte, co powoduje, że pochwa staje się dość ciasna. Wtedy należy poddać się zabiegowi.

Polecane zabiegi w leczeniu bolesnego stosunku:

Nici Vaginal NarroverWypełnianie warg sromowychRewitalizacja warg sromowych i łechtaczkiPowiększanie punktu GKwas hialuronowy

Ból podczas stosunku (dyspareunia)

To powtarzający się ból w okolicy narządów płciowych lub w obrębie miednicy podczas stosunku płciowego. Ból może być ostry bądź intensywny. Może wystąpić też po stosunku seksualnym.

Ból podczas stosunku znacznie obniża jakość życia seksualnego. Nie oznacza jedynie bólu fizycznego, wiąże się też z problemami emocjonalnymi. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma wiele możliwych przyczyn, ale można go leczyć.

U kobiety napięcie mięśni miednicy może wynikać z lęku i obawy, wynikających z negatywnych przeżyć seksualnych. Jednak podłożem tego bólu są także schorzenia ginekologiczne, np. endometrioza czy przebyte operacje miednicy. 

Na ból podczas stosunku mają wpływ infekcje intymne, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa budowa anatomiczna czy stany zapalne, jak również choroby przenoszone drogą płciową (brodawki narządów płciowych, opryszczka lub inne), zbyt wczesne stosunki po operacji lub porodzie. Ból podczas stosunku może być związany także z wulwodynią (przewlekłym bólem o niewyjaśnionej przyczynie, który dotyka zewnętrznych narządów płciowych kobiety).

Ból podczas stosunku to także wynik suchości pochwy (w menopauzie, po porodzie, w okresie karmienia piersią, przyjmowania leków bądź z powodu zbyt niskiego pobudzeniu przed stosunkiem), gdy w momencie stosunku nie ma jej odpowiedniego nawilżenia, jak również alergii na lateks, z którego wykonywane są prezerwatywy. Ból podczas stosunku jest odczuwalny przy wejściu do pochwy bądź w podbrzuszu. Może pojawić się także w ciąży. 

You might be interested:  Balonikowanie zatok – na czym polega zabieg balonoplastyki?

Ból podczas stosunku (dyspareunia) przyczyny

 • suchość pochwy,
 • drożdżyca pochwy,
 • zakażenia układu moczowego (ZUM),
 • nacięcie krocza,
 • histerektomia,
 • wulwodynia,
 • zapalenie pochwy,
 • spontaniczne zaciśnięcie mięśni ściany pochwy,
 • torbiele jajników,
 • endometrioza,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID),
 • mięśniaki macicy,
 • zespół jelita drażliwego (IBS),
 • radioterapia,
 • chemioterapia,
 • choroby przenoszone drogą płciową. 

Pełna lista objawów chorobowych >>  

bóle podbrzusza po stosunku

Ból w podbrzuszu może mieć różne natężenie. (…) Przyczyny bólu w podbrzuszu Przyczyny bólu podbrzusza po prawej i lewej stronie to: • zapalenie przydatków; • stan zapalny miednicy; • nieswoiste

Skurcze, które ciężarna może zaobserwować są nieregularne i mogą objawiać się swoistym ciągnięciem bądź pobolewaniem w podbrzuszu. (…) To sprawa indywidualna i dla niektórych będą to silne bóle podbrzusza

Decyzja o stosunku płciowym musi być zatem dobrze przemyślana. Co to w praktyce oznacza? Jak seks powinien wyglądać, by warunek ten był spełniony?

Bólowi miesiączkowemu współtowarzyszą bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Kobieta może skarżyć się na zaparcia lub biegunkę. (…) Bywa odczuwalny w trakcie stosunku płciowego. Towarzyszy mu gorączka i wydzielina z…

Bóle migrenowe to nic innego, jak skurcz naczyń. (…) Migrenowe bóle głowy to jednostronne i gwałtowne bóle, które pojawiać się mogą w stanach mocnego zdenerwowania lub silnego obciążenia fizycznego.

W czasie bólu podbrzusza można zaobserwować żółtaczkę i wzdęty brzuch. (…) Ból podbrzusza a choroby Ból w podbrzuszu u kobiety może pojawić się w czasie miesiączki.

Bóle psychogenne, określane także jako psychalgia, są formą zaburzenia somatoformicznego. (…) Uporczywe bóle psychogenne Bóle psychogenne często pojawiają się, gdy dziecko chce zwrócić na siebie uwagę,…

Najczęściej obustronne bóle w podbrzuszu, które są asymetryczne i mogą promieniować do pachwiny, a nawet w kierunku uda lub do okolicy lędźwiowej. (…) Typowym objawem zapalenia jajowodów są kłujące lub ciągłe bóle

Czy plamienie po stosunku w ciąży to faktycznie groźny objaw? (…) Stosunek płciowy może podrażniać szyjkę macicy i powodować niewielkie plamienie.

Bóle wzrostowe ustępują jednak samoistnie. Dlaczego pojawiają się bóle kości i stawów? (…) Bóle kości i stawów u dzieci są to często tzw. bóle przeciążeniowe.

Dolegliwości ciążowe Bóle głowy i złe samopoczucie to tylko nieliczne z możliwych dolegliwości w czasie ciąży.

Ból brzucha w ciąży Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Występuje on u 4 proc. kobiet w wieku rozrodczym i pań po menopauzie (doskwiera częściej niż bóle migrenowe). (…) Objawy zespołu bólowego miednicy mniejszej Jako symptomy bólu miednicy mniejszej wskazuje się: • silny ból w okolicy…

Bóle kręgosłupa w ciąży to dość typowa dolegliwość, która zazwyczaj nie zapowiada żadnych poważniejszych kłopotów. (…) To powoduje bóle kręgosłupa, a czasami rwę kulszową – ból nerwu kulszowego przebiegający od okolicy…

Ból podczas stosunku może mieć różne podłoża. (…) Może się jednak zdarzyć, że torbiel pęknie podczas stosunku.

Skąd biorą się bóle i skurcze w dole brzucha? Bóle i skurcze w dole brzucha zwiększają się lub pojawiają przy karmieniu piersią. (…) Podbrzusze po porodzie ma prawo być obolałe. Tkanki były mocno naciągane…

Jeśli bóle się nasilają i dodatkowo jesteśmy pewne, że nie są to typowe bóle związane z nadmiernym forsowaniem mięśni (niekiedy bóle mięśniowe mylone są (…) Kobiety najczęściej skarżą się na ból w dolnej…

Różne bóle brzucha to różne przyczyny. (…) Może pojawić się kłucie w podbrzuszu i uczucie jakby „rozrywania” w kroku.

Podczas połogu bóle brzucha mogą być spowodowane przez różne czynniki. (…) Karmienie piersią a bóle brzucha Należy zwrócić uwagę, że bóle podczas karmienia piersią noworodka mogą być silniejsze, ponieważ…

Skąd biorą się bóle i skurcze w dole brzucha? Bóle i skurcze w dole brzucha zwiększają się lub pojawiają przy karmieniu piersią. (…) Podbrzusze po porodzie ma prawo być obolałe. Tkanki były mocno naciągane…

Ból podbrzusza o charakterze fizjologicznym ma łagodny przebieg i występuje bocznie – po lewej i prawej stronie podbrzusza. (…) Czasami bóle jajników występują po stosunku płciowym…

Ból brzucha w czasie ciąży można odczuwać jako kłucie w podbrzuszu, wrażenie rozrywania w kroku. (…) Niebezpieczne są bóle brzucha, które objawiają się drętwieniem.

Według producenta tabletki po stosunku mają największą skuteczność do 24 godzin od stosunku. Potem skuteczność tabletki po stosunku maleje. (…) Niepożądane działanie tabletek po stosunku

Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO Zobacz też: Problemy z seksem
Ile powinien trwać stosunek seksualny? (…) Według ankiety przeprowadzonej przez LoveHoney, idealny czas trwania stosunku to 30 minut. Taki czas wskazało…

Duże cysty na jajnikach mogą powodować jednostronne, rozpierające i rozlane bóle podbrzusza, plamienia międzymiesiączkowe, ból podczas stosunku. (…) Objawy cyst w ciąży, to: niefizjologiczne skurcze…

You might be interested:  Guzki reumatoidalne – co to jest, jak wyglądają i jak leczyć?

Objawy bolesnego miesiączkowania to ponadto: • bóle i/lub zawroty głowy; • bóle kręgosłupa; • nudności, wymioty; • apatia; • biegunki. (…) Ulgę przyniesie masaż podbrzusza, ciepły okład…

Najczęściej kobieta decyduje się na konsultację jeśli pojawiają się silne bóle podbrzusza, nienaturalne upławy, zaburzenia cyklu owulacyjnego. (…) Kobieta może się również skarżyć na ból podczas stosunku.

Torbiele na jajnikach objawiają się kłującymi, niejednostajnymi bólami zlokalizowanymi w podbrzuszu. (…) , czyli odczuwaniem bólu podczas stosunku seksualnego.

Sposoby na ból porodowy Bóle brzucha w czasie ciąży towarzyszą każdej kobiecie i są całkowicie normalnym zjawiskiem, więc nie ma powodu do niepokoju. (…) W drugiej zaś bóle są związane z ruchami płodu i objawiają się…

Krwawienie w ciąży po stosunku najczęściej nie jest powodem do niepokoju. (…) Krwawienie po stosunku – skąd się bierze?

Ból w podbrzuszu po stosunku i w jego trakcie zwykle jest oznaką choroby

Ból w podbrzuszu po stosunku to objaw endometriozy, mięśniaków lub polipów macicy, torbieli na jajnikach czy chorób jelita grubego. Niektóre z nich mogą wywoływać też ból podbrzusza podczas seksu.

Ból w podbrzuszu po stosunku to objaw endometriozy, mięśniaków lub polipów macicy, torbieli na jajnikach czy chorób jelita grubego. Niektóre z nich mogą wywoływać też ból podbrzusza podczas seksu.

Endometrioza wywołuje ból w podbrzuszu po stosunku i w jego trakcie

Gdy błona śluzowa macicy rośnie poza tym organem, powoduje dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz w trakcie seksu i po nim. Endometrioza, bo o niej mowa, sprawia, że śluzówka macicy pokrywa inne obszary, np. wnętrze jamy otrzewnej czy pochwę.

Ponadto jest o wiele grubsza i bardziej wrażliwa niż prawidłowe endometrium w macicy. Z tych powodów jest mocno podrażniana podczas penetracji i wywołuje ból podbrzusza podczas stosunku, który utrzymuje się także po jego zakończeniu.

Torbiele na jajnikach skutkują bólem w podbrzuszu po stosunku

Ból w podbrzuszu po stosunku to tylko jeden z symptomów torbieli na jajnikach, występuje też u osób cierpiących na wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników. Choroba ta podobnie jak endometrioza powoduje też ból podbrzusza podczas stosunku. Bardzo silny ból po seksie może oznaczać skręcenie torbieli.

Natomiast gdy ból jest bardzo mocny i towarzyszy mu krwawienie, konieczne jest wezwanie pomocy lekarskiej, ponieważ może to być oznaka pęknięcia torbieli, co stanowi zagrożenie dla życia.

W zespole policystycznych jajników zauważalne są objawy takie jak nieregularne miesiączki lub brak okresu, problemy z zajściem w ciążę, hirsutyzm, czyli występowanie cech męskich, otyłość i trądzik, a także bóle podbrzusza i pleców w strefie krzyża.

Ból w podbrzuszu po stosunku a tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bólu podbrzusza podczas stosunku i po nim. Gdy trzon macicy znajduje się pod nieodpowiednim kątem do pochwy, wywołuje objawy, a tym ból w podbrzuszu po stosunku i ból dolnej części pleców w trakcie okresu.

Ból w podbrzuszu po stosunku a mięśniaki i polipy macicy

Pojedyncze mięśniaki czy polipy nie powinny powodować dolegliwości, ale zdarza się, że ich umiejscowienie skutkuje bólem w podbrzuszu po stosunku.

Polipy mogą pojawiać się także na ściankach pochwy, powodując nie tylko ból po zbliżeniu, ale i dyskomfort podczas seksu. Mięśniaki macicy wymagają, jak wszystkie inne nieprawidłowości w narządach rodnych, nadzoru ginekologa.

Polipy i mięśniaki usuwa się operacyjnie, jeśli zwiększają swoje rozmiary lub powodują dolegliwości, w tym ból.

Zespół jelita drażliwego też może wywołać ból w podbrzuszu po stosunku

Ból w podbrzuszu po stosunku w przypadku zespołu jelita drażliwego występuje na skutek pobudzenia jelit do ruchu lub choćby wywołania drżenia w ich pobliżu.

Ruchy podczas penetracji i skurcze mięśni pochwy mogą podrażniać jelita i sprawiać ból. Także inne choroby jelita grubego objawiają się bólem podbrzusza po współżyciu, m.in.

te zaliczane do nieswoistego zapalenia jelit, jak również choroby odbytu.

Ból w podbrzuszu po stosunku podczas choroby nowotworowej

Należy podkreślić, że sam ból w podbrzuszu po stosunku nie może świadczyć o chorobie nowotworowej.

Jest on zaledwie jednym z wielu objawów widocznych w badaniach krwi, usg, tomograficznych, histopatologicznych i innych służących do diagnozy raka.

Ból w podbrzuszu podczas seksu odczuwają kobiety cierpiące na nowotwór narządów rodnych, jelita grubego, odbytnicy lub odbytu oraz pęcherza moczowego.

Ból w podbrzuszu po stosunku w ciąży

Jeśli ból w podbrzuszu po stosunku pojawia się u ciężarnej, należy znaleźć inną pozycję, która będzie bardziej komfortowa. Natomiast gdy oprócz bólu podbrzusza w takcie stosunku lub po nim w ciąży wystąpi krwawienie, konieczna jest wizyta u lekarza. Ból w dole brzucha po seksie może zwiastować poród, ale tylko jeśli jest już po terminie lub ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka.

Dni płodne a ból w podbrzuszu po stosunku

W dni płodne ból w podbrzuszu po stosunku nie jest związany z samą penetracją, a wywołują go jajniki. Odczuwalny po jednej stronie silny ból czasem pojawia się wtedy, gdy pęka pęcherzyk Graafa, uwalniając gotowe do zapłodnienia jajeczko. Inne możliwe przyczyny to wspomniane już choroby, w tym torbiele, mięśniaki i polipy oraz endometrioza.

Ból po stosunku u mężczyzn

Również mężczyźni mogą odczuwać ból po stosunku, zwykle ból jąder lub członka. Ból w podbrzuszu może być oznaką kłopotów z prostatą lub pęcherzem. Przyczyny tych dolegliwości to często infekcje lub nieprawidłowości w budowie prącia, np. stulejka. Bolesny wytrysk może oznaczać zapalenie prostaty lub cewki moczowej, a także problemy neurologiczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *