Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Ból zęba, zależnie od osobniczej wrażliwości, potrafi być źródłem dużego dyskomfortu. Warto wiedzieć, jak długo boli ząb po ekstrakcji oraz jak skutecznie złagodzić dolegliwości. Czy każdy incydent bólowy wymaga wizyty u stomatologa?

Ból po wyrwaniu zęba staje się coraz bardziej odczuwalny w ciągu kilku godzin od przeprowadzenia zabiegu. Wynika to z faktu malejącego efektu działania leków znieczulających. 

Jeśli ekstrakcja wymagała długiego utrzymywania szeroko otwartych ust, może pojawić się ból szczęki po wyrwaniu zęba. Zwykle takie dolegliwości powinny samoistnie zniknąć w ciągu pierwszych 2-3 dni. Jeśli jednak pozostają tak samo odczuwalne lub ulegają nasileniu, warto udać się na konsultację stomatologiczną. 

Źródłem bólu może być szereg powikłań w postaci np. suchego zębodołu (przy braku obecności skrzepu w loży po ekstrakcji), pozostawienia zmian okołowierzchołkowych lub ostrych brzegów kostnych. 

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Jest to powikłanie poekstrakcyjne, które może wystąpić około 2-4 dni po zabiegu.

Ma to związek z problemami związanymi z brakiem obecności w ranie po usuniętym zębie prawidłowo wytworzonego skrzepu. Wówczas stwierdza się wspomniany suchy zębodół.

Stopniowo nieprzyjemne odczucia narastają i dolegliwości bólowe ulegają znacznemu nasileniu.

Stają się trudne do opanowania przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Mogą pojawić się nie tylko w okolicy po wyrwanym zębie, ale również promieniować.

Oprócz bólu dziąsła, niekiedy ujawnia się ból ucha lub ból głowy po wyrwaniu zęba. Wynika to z promieniowania dolegliwości wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego.

Taki objaw po ekstrakcji zęba powinien skłonić do jak najszybciej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.

Ból po wyrwaniu ósemki jest tak samo nieprzyjemny, jak w przypadku usuwania każdego innego zęba. Częściej jednak trzecie trzonowce ulegają zatrzymaniu w kości (ósemki dolne) lub w dziąśle (ósemki górne). Wymusza to przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego dłutowania ze względu na utrudniony dostęp do tych zębów. Zwykle taki zabieg usuwania ósemki kończy się założeniem szwów. 

Odruchowo miejsce to jest nagminnie dotykanie językiem, co każdorazowo je podrażnia. Zwiększa to znacznie natężenie bólu poekstrakcyjnego. 

Sprawdź, jak leczyć ząb zatrzymany

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Czas trwania dyskomfortu bólowego odczuwanego po zabiegu wyrwania zęba jest zależny od wielu czynników. Ważny jest sam sposób przeprowadzenia ekstrakcji (metoda chirurgiczna wymusza nacięcie dziąsła), prawidłowość zastosowanej dźwigni do wyciągnięcia zęba oraz kondycja dziąseł. 

To, ile boli okolica po usunięciu zęba jest również zróżnicowane indywidualnie. Przeciętnie przyjmuje się, że ból po wyrwaniu zęba trwa około 2-3 dni i ustępuje stopniowo samoistnie. W tym okresie może również pojawić się ból sąsiednich zębów po ekstrakcji, zwłaszcza gdy stomatolog miał trudności z rozchwianiem zęba przed jego usunięciem podczas wykonywania ruchów ekstrakcyjnych.

Każdy incydent bólowy w okolicy po przeprowadzonej ekstrakcji zęba powinien skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Należy dokonać kontroli loży po usuniętym zębie. W tym celu niezwykle pomocne jest wykonanie badania obrazowego RTG. Wraz z badaniem wewnątrzustnym pozwoli na postawienie prawidłowej diagnozy. 

Należy być świadomym, iż w przypadku zabiegów ekstrakcji o trudnym, skomplikowanym przebiegu może dojść do np. pozostawienia odłamków kostnych wewnątrz loży lub zmian okołowierzchołkowych. Znacznie spowalnia to prawidłowy proces gojenia się rany oraz może być źródłem stanów zapalnych.

Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym

Ból po ekstrakcji zęba jest zależny od wrażliwości osobniczej. Najlepszym sposobem na zmniejszenie jego intensywności jest stosowanie się do zaleceń stomatologa. Warto zapytać o to jak skutecznie załagodzić ból po wyrwaniu zęba. 

Poleca się zmniejszanie nasilenia dolegliwości poprzez przyjmowanie ogólnodostępnych bez recepty środków uśmierzających ból na bazie np. ibuprofenu czy paracetamolu. Pomocne są również zimne okłady na policzek w okolicy loży po wyrwanym zębie.

Są one skuteczne, gdyż obkurczają naczynia krwionośne, co hamuje tworzenie mikrowysięku. Zmniejszają też obrzęk. Dzięki nim obniża się przewodzenie nerwowe, co uśmierza ból. Można do tego użyć zarówno kostek lodu, jak i specjalnych kompresów z kriożelem.

Ważne, by nie przesadzić z chłodem i nie przykładać źródła zimna bezpośrednio do skóry. Nadmierne oziębienie tkanek może mieć negatywne skutki.

W łagodzeniu bólu po wyrwaniu zęba pomocne jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego m.in. chlorheksydynę. Ma on działanie antybakteryjne oraz wspomaga proces odbudowy zdrowej tkanki dziąseł. Należy jednak pamiętać, by płukanie jamy ustnej wykonać po upływie 2-3 dni od zabiegu. Unikniemy w ten sposób wypłukania tworzącego się skrzepu.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Płyn Paroex® 0.12% – łagodzi podrażnienia, niszczy bakterie, wpiera regenerację dziąsła

Sprawdź, jak działa

Można ograniczyć nasilenie dyskomfortu związanego z przeprowadzoną ekstrakcją zęba. Należy postępować według zaleceń przekazanych przez stomatologa. Przede wszystkim, trzeba powstrzymać się przed spożywaniem pokarmów i napojów w ciągu dwóch godzin bezpośrednio po wyrwaniu zęba. 

Ból będzie mniej dokuczliwy jeśli wprowadzi się pewne ograniczenia dietetyczne. Lepiej wybierać produkty o papkowatej konsystencji i chwilowo eliminować pokarmy twarde, pikantne oraz gorące. 

Dbając o higienę jamy ustnej, okolicę loży po ekstrakcji zęba należy szczotkować delikatnie, najlepiej miękką szczoteczką. Sprawdzi się specjalistyczna szczoteczka pooperacyjna o delikatnym, bardzo drobnym włosiu. Należ unikać płukania ust w ciągu 2-3 dni od zabiegu, by nie wypłukać skrzepu. 

Istotne znaczenie w powstawaniu ewentualnych powikłań po wyrwaniu zęba ma prawidłowe ukrwienie dziąseł. Z tego powodu doradza się zaprzestanie palenia papierosów, jeśli nie na stałe, to chociaż przez około trzy doby po zabiegu. 

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa i jak się go pozbyć?

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Usunięcie zęba często wiąże się z nieprzyjemnym doświadczeniem. Ból po wyrwaniu pojawia się tuż po przeprowadzonej ekstrakcji. Nie jest on jednak żadnym powodem do niepokoju. Przyczynami dolegliwości bólowych są: niewłaściwie zaopatrzony zębodół, zmiany okołowierzchołkowe czy ostre brzegi kostne. Po wyrwaniu ósemki, czy każdego innego zęba, możemy odczuwać dyskomfort. Wywołany jest on często bolesnym zapaleniem zębodołu.

W tym przypadku idealnym sposobem na złagodzenie bólu poekstrakcyjnego będą zimne okłady czy środki przeciwbólowe. Warto jednak wiedzieć, jak jeszcze można poradzić sobie z dolegliwościami zarówno kilka godzin po zabiegu, jak i w późniejszych dniach, gdy następuje proces gojenia.

Jeśli odczuwasz najmniejszy ból w okolicach zębów i dziąseł podczas szczotkowania, picia lub jedzenia koniecznie zwróć się o pomoc do dentysty. Być może są to pierwsze objawy zwiastujące o usunięciu zęba!

Kiedy pojawia się ból?

Usunięcie zęba sprawia, że ból pojawia się bezpośrednio po zabiegu. Jest to całkowicie normalne. Sytuacja, która powinna nas zaniepokoić, to ból poekstrakcyjny, który utrzymuje się kilka dni. Często wtedy towarzyszy mu gorączka lub szczękościsk. Konieczna będzie wtedy wizyta u dentysty.

Najczęstsze przyczyny bólu

Najczęstszą przyczyną bólu po wyrwaniu zęba jest niewłaściwie zaopatrzony zębodół. Dyskomfort mogą również powodować ostre brzegi kostne, ciała obce, a także pozostawione zmiany okołowierzchołkowe.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że gojenie się rany poekstrakcyjnej jest trudniejsze. Mogą także przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych.

Suchy zębodół a ekstrakcja

Suchy zębodół to kolejne z powikłań po ekstrakcji. Suche bolesne zapalenie zębodołu powstaje wskutek wypłukania bądź mechanicznego usunięcia formującego się skrzepu. Może mieć także związek z zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą lub niedokrwieniem tkanek.

You might be interested:  Jakie są najlepsze sposoby na wrastające włoski? jaki krem wybrać?

Pusty zębodół objawia się promieniującym, bardzo silnym bólem. Zamiast prawidłowego skrzepu powstają szarobrunatne cuchnące masy. Konieczne jest wtedy udanie się do stomatologa.

Skrzep po usunięciu ósemki

Skrzep po wyrwaniu zęba powinien być elastyczny, trwały, szary. Właśnie taki skrzep jest skutecznym naturalnym opatrunkiem dla gojącego się zębodołu. Przy suchym zębodole jego ściany są wrażliwe na dotyk, bolą, ale jednocześnie nie ma objawów zapalnych otoczenia. Inaczej jest w przypadku ropnego zapalenia.

Powikłania po wyrwaniu zęba

Do powikłań związanych z usunięciem zębów można także dodać: szczękościsk, czyli trudności z rozwieraniem szczęk, gorączkę, infekcyjne nacieki zapalne, przedłużone krwawienie.

Rzadko po wyrwaniu zęba boli ząb obok, jednak jest to spotykane. Zjawisko to może wystąpić w trudnych ekstrakcjach złamanych korzeni lub zębów zatrzymanych w momencie, gdy podrażnieniu ulegną tkanki ozębnej sąsiedniego zęba.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Jak radzić sobie z bólem po ekstrakcji zęba?

Skutecznym rozwiązaniem na ból po wyrwaniu zęba będą zimne okłady oraz leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty, np. paracetamol. Ekstrakcja zęba sprawia, że nie można jeść do 2 godzin od zabiegu, a przez dobę nie powinno się pić alkoholu, palić papierosów czy płukać jamy ustnej.

Najbardziej dokuczliwe są dolegliwości bólowe po usunięciu ósemki, czyli trzeciego zęba trzonowego. Związane są one z trudniejszym dostępem do zębów mądrości. To dlatego w przypadku ósemek najczęściej istnieje konieczność chirurgicznego dłutowania ze względu na zatrzymanie kości lub zniszczenie korony.

Jak dbać o ranę po usuniętym zębie?

Tuż po przeprowadzonym zabiegu jesteśmy pod wpływem znieczulenia, dlatego rana nie będzie jeszcze wrażliwa na dotyk. W tym czasie należy jednak zadbać o zahamowanie krwawienia. Przez ok.

dwie godziny po zabiegu, warto położyć na ranie jałowy gazik, który bardzo delikatnie zagryzamy. W momencie, gdy dziąsło nie będzie już krwawić, usuwamy gazik i jeszcze przez godzinę staramy się nie dotykać rany.

To właśnie wtedy powinien utworzyć się skrzep.

Przynajmniej dwie godziny po zabiegu, staramy się jak najmniej mówić. Należy również powstrzymać się od jedzenia i picia. Jeśli jednak będzie doskwierać nam pragnienie, sięgamy po napoje zimne bądź letnie. Spożywamy potrawy, których nie musimy gryźć. Przez pierwsze 2 dni od wyrwania unikamy gorących potraw.

Czego unikać po zabiegu?

Bezwzględnie po wyrwaniu zęba nie można pić alkoholu, czarnej herbaty oraz kawy, gdyż napoje te mogą nasilać krwawienie. Dokładnie z tego samego powodu konieczne jest także unikanie sauny oraz solarium. Przez pierwszą dobę od zabiegu nie palimy także papierosów.

Szczotkując zęby, omijamy zranione miejsca, zachowując szczególną ostrożność. Jama ustna powinna być płukana chłodną wodą i niezbyt energicznie. Po usuwaniu zębów nie jest także wskazany wysiłek fizyczny, gdyż może spowodować otworzenie gojącej się rany, a tym samym doprowadzić do uszkodzenia tkanki nabłonkowej.

Jak pozbyć się bólu?

Najczęściej zadawanym pytaniem przez pacjentów jest to, ile trwa ból po ekstrakcji zęba. Choć jest to kwestia mocno indywidualna, średnio dolegliwości bólowe utrzymują się od dwóch do trzech dni. Jeżeli chcemy je złagodzić, pomogą zimne okłady oraz środki przeciwbólowe bez recepty, zwane OTC.

Należy podkreślić, że po chirurgicznym usuwaniu zębów z ingerencją w tkankę kostną, dentyści zapisują profilaktycznie antybiotyk oraz lek przeciwbólowy na receptę. Może się jednak okazać, że nie będą one musiały być stosowane.

Gojenie się dziąsła

Cały proces gojenia się tkanek miękkich po wyrwaniu zęba trwa od tygodnia do miesiąca. Znacznie szybciej zagoi się dziąsło po usunięciu jednokorzeniowych zębów przednich. Proces trwa dłużej w przypadku wielokorzeniowych zębów bocznych.

Wpływ na przyspieszenie gojenia się tkanek dziąsła ma także zszycie rany poekstrakcyjnej. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze istnieje taka konieczność. Kluczowe znaczenie ma nieuszkodzenie skrzepu w zębodole. Wszelkich wskazówek i niezbędnych zaleceń dostarczy profesjonalny lekarz stomatolog. Należy ich bezwzględnie przestrzegać.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi powodowanymi suchym zębodołem, dentysta przepłukuje go, a następnie zakłada opatrunek przeciwbólowy. Może to być przykładowo jodoform lub aspiryna. Często wykorzystuje się także biostymulację laserową. Warto dopytać o szczegóły w wybranym gabinecie stomatologicznym.

W sytuacji ropnego zapalenia zębodołu, postępowanie będzie praktycznie takie samo. Jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli istnieją ciała obce lub tzw. bujająca ziarnina, konieczne będzie wyłyżeczkowanie.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu każdy pacjent powinien otrzymać szereg zaleceń od swojego dentysty. Musimy się do nich bezwzględnie stosować, jeśli proces gojenia ma przebiec sprawnie i bez powikłań.

Do powszechnych zaleceń należą m.in. spożywanie pokarmów rozdrobnionych, które nie są gorące, zjedzenie posiłku dopiero po około dwóch godzinach od ekstrakcji zębów, stosowanie z przerwami okładów z lodu.

Inne wskazania to:

  • niepalenie papierosów i niepicie alkoholu,
  • oczyszczanie zębów z omijaniem okolicy usuniętych zębów,
  • unikanie wysiłku fizycznego,
  • unikanie słońca i nagrzewania,
  • całkowita rezygnacja z solarium i sauny na czas gojenia,
  • nie płukanie jamy ustnej przez dobę od zabiegu,

Możemy ewentualnie stosować przepisane leki przez lekarza, jak środek przeciwbólowy czy antybiotyk.

W razie, gdy ból będzie się utrzymywał dłużej niż 3 dni, będziemy mieć do czynienia ze szczękościskiem, wystąpi gorączka, trzeba będzie udać się na wizytę do dentysty.

Objawy towarzyszące bólom po wyrwaniu zęba

Dolegliwości bólowe z pewnością są nieprzyjemne i wprowadzają znaczny dyskomfort do naszego codziennego życia. Mają związek z uszkodzeniem tkanek. Te, które występują po wyrwanych zębach, są najczęstszymi, choć z pewnością nie jedynymi powikłaniami. Pacjenci mogą skarżyć się dodatkowo na bóle szczęki, dziąseł czy głowy.

Po przeprowadzonym zabiegu usuwania zębów możemy także dostrzec:

  • obrzęk,
  • krwawienie,
  • podwyższenie temperatury ciała,
  • tkliwość uciskową dna jamy ustnej.

Wszystkie te powikłania mogą w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia procesu transportu tlenu do tkanek, a tym samym sprawić, że nie będą one dostatecznie zaopatrywane w substancje odżywcze.

W efekcie może rozwinąć się miejscowy stan zapalny. Powikłania zapalne mogą wywołać zjadliwe patogeny. Do tego wszystkiego doprowadza niewłaściwa aseptyka w czasie zabiegu dentystycznego, nieprzestrzeganie zasad higieny czy niedostosowanie się do zaleceń stomatologa.

Ważne jest, by udać się na zabieg ekstrakcji zębów wyłącznie do sprawdzonego gabinetu dentystycznego, a następnie stosować się do wszelkich rad i wskazówek specjalisty. Tylko wtedy rana odpowiednio się zagoi, dolegliwości bólowe nie będą bardzo dokuczliwe, a cały proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba?

Zarówno opuchlizna, jak i niekiedy dolegliwości bólowe są normalnymi następstwami usunięcia zęba. Warto jednak wiedzieć, co jest jeszcze zwykłą reakcją organizmu na ingerencję w tkanki, a co objawem wymagającym szybkiej konsultacji u stomatologa

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Nie mniej ważną kwestią od tej, ile czasu schodzi opuchlizna po usunięciu zęba jest sposób gojenia się rany i towarzyszące mu objawy. Jeszcze przed zapoznaniem się ze sposobem dbania o ranę dobrze zapamiętać, co jest szczególnie niepokojącym sygnałem wymagającym konsultacji ze stomatologiem: 

  • Pojawienie się wysokiej gorączki, ropnej wydzieliny lub mogącego świadczyć o jej obecności nieprzyjemnego zapachu i smaku – wskazują one na zakażenie rany.
  • Obfite krwawienie, zwłaszcza utrzymujące się po kilku dniach. Powinno być coraz skąpsze po uformowaniu się skrzepu i z czasem ustać.
  • Zbyt szybkie odpadnięcie skrzepu, wskutek czego dochodzi do poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu, potocznie nazywanym „pustym zębodołem” lub „suchym zębodołem” – towarzyszą mu wyjątkowo silne dolegliwości bólowe.
  • Opuchlizna zwiększająca się po 3. dniu, również z towarzyszącym jej narastającym bólem niemożliwym do ukojenia dostępnymi środkami przeciwbólowymi.
You might be interested:  Czy nadmierne odbijanie to objaw choroby? Jak sobie radzić z częstym odbijaniem po jedzeniu?

Ile czasu schodzi opuchlizna po ekstrakcji zęba?

Opuchlizna po ekstrakcji zęba może pojawić się już kilka godzin po zabiegu lub następnego dnia. Początkowo zwiększa się, aż do 2-3. dnia. Później zaczyna ustępować i może zniknąć już po 5-7 dobach od ekstrakcji. Zimne okłady, powszechnie kojarzące się z redukcją wszelkich obrzęków, znacząco pomogą tylko w pierwszych dwóch dobach  po usunięciu  zęba. 

Nie ma podstaw do niepokoju, gdy w ciągu tych kilku dni różne sposoby na to, jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu  zęba nie dadzą oczekiwanego efektu. Obrzęk pozabiegowy jest normalną odpowiedzią organizmu na przeprowadzony zabieg i  towarzyszy procesowi gojenia. Istotne jest, by odpowiednio dbać o ranę, co pozwoli uniknąć dodatkowego dyskomfortu lub powikłań.

 Jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu ósemki? 

Usunięcie ósemki nie wiąże się z koniecznością stosowania wyjątkowych środków. To, co na opuchliznę po usunięciu „zęba mądrości” zadziała kojąco będzie tak działać także w przypadku  usunięcia innego zęba.

Głównym powodem większego dyskomfortu po ekstrakcji ósemek jest ich stosunkowo duża liczba korzeni oraz rozmiar samego zęba. Wpływa on na wielkość powstałej rany, a dodatkowo ta ulokowana jest w miejscu trudniej dostępnym.

Dlatego zachęcamy do zapoznania się nie tylko ze sposobami na to, jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu zęba, ale też na prawidłowe dbanie o miejsce ekstrakcji.

Usunięcie jednego z dolnych zębów trzonowych, w szczególności ósemki, może jednak powodować dodatkowy dyskomfort w postaci uczucia mrowienia lub drętwienia w jego okolicy. Wynika to z bliskości nerwu językowego i nerwu zębodołowego dolnego, jednak przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu z czasem ustąpią.

Co na opuchliznę po usunięciu zęba?

Pierwsze środki zmniejszające opuchliznę można zastosować jeszcze zanim ta osiągnie swój ostateczny rozmiar, tuż po powrocie do domu. Bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzyma opatrunek uciskowy, który należy zagryzać lub dociskać dłonią przez 30 minut.

Możliwe, że konieczna będzie zmiana opatrunku i dociskanie przez wskazany czas również w domu. Dyskomfort zwiększy się po ustaniu działania środków znieczulających.

Zimne okłady są dobrym sposobem na to, jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu zęba jedynie przez najwyżej pierwsze dwie doby po zabiegu – później obrzęk osiąga zazwyczaj swój maksymalny rozmiar, a zimne okłady są nieskuteczne, choć mogą nadal łagodzić ból.

Pomagają zarówno specjalne kompresy chłodzące wypełnione żelem, jak i proste woreczki z lodem – należy pamiętać, by nie przykładać ich bezpośrednio do twarzy, a izolować przez materiał. Zimny okład można przykładać najwyżej 20 minut, a przed kolejnym należy zrobić przerwę około pół godziny. Jakie jeszcze zalecenia dotyczą pierwszych dwóch dni po zabiegu?

  • Pierwszy posiłek można spożyć po co najmniej 2 godzinach od zabiegu, gdy przestaną działać środki znieczulające. Nie na każdy zabieg należy przychodzić na czczo – to zalecenie dotyczy zwykle tych przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym.
  • Nie powinno się przyjmować leków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna), który rozrzedza krew, co zwiększa ryzyko krwawienia i utrudnia gojenia się rany.
  • Zęby można myć po około 12 godzinach, o ile po ich upływie nie występuje nadmierne krwawienie. Okolicę rany należy początkowo omijać i delikatnie szczotkować dopiero po 2-3 dniach szczoteczką o miękkim włosiu.
  • Przez pierwszą dobę lub dwie należy się wstrzymać od palenia – nie tylko papierosów klasycznych ale także elektronicznych, chodzi bowiem o zaciąganie się tworzące w jamie ustnej podciśnienie, które może skutkować uszkodzeniem lub uwolnieniem skrzepu. Z tego samego powodu odradzane jest picie przez słomkę czy intensywne płukanie jamy ustnej. Szkodliwe są także nikotyna i substancje smoliste zawarte w spalanym tytoniu.
  • Szczególnie w tym okresie należy unikać czynności oraz używek podnoszących ciśnienie krwi. Dotyczy to również schylania się i spania z opuszczoną głową.
  • Spożywane posiłki i napoje powinny być najwyżej letnie – wysoka temperatura może uszkadzać powstający skrzep.
  • W drugiej dobie można rozpocząć płukanie jamy ustnej wymienionymi niżej preparatami.

Nie ma znaczących różnic między tym, jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu ósemki, a jak postępować po usunięciu innego zęba. Położenie w głębi jamy ustnej utrudnia jednak utrzymanie rany po wyrwaniu ósemki w czystości. W dbaniu o higienę rany po ekstrakcji w całym procesie gojenia pomóc mogą:

  • Preparaty zawierające chlorheksydynę. Część z nich ma w składzie dodatkowo wyciągi z jednej lub kilku roślin, stąd należy zapoznać się ze składem i działaniem poszczególnych komponentów przed osobnym zastosowaniem innych preparatów roślinnych.
  • Ostudzone napary z szałwii lub rumianku. Podobnie jak w przypadku dostępnych w aptece preparatów, i tymi należy płukać jamę ustną delikatnie, najlepiej poprzez ruchy głowy, nie intensywnie jak podczas np. wypłukiwania pasty do zębów. Zarówno naparami ziołowymi, jak i zakupionymi gotowymi preparatami należy płukać jamę ustną 3-4 razy dziennie, po spożyciu głównych posiłków. Częstsze ich używanie może skutkować przesuszeniem i podrażnieniem.
  • Sól fizjologiczna. Choć można przygotować roztwór soli kuchennej w ciepłej wodzie samodzielnie, odmierzone „na oko” ilości soli i wody niekoniecznie dadzą odpowiednie stężenie, za to w zakupionej soli fizjologicznej są ściśle określone.

(+48) 91 433 07 76[email protected]

Ból po usunięciu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

Fot: Deagreez / gettyimages.com

Ból po usunięciu zęba może trwa od momentu ustąpienia znieczulenia nawet do 2 tygodni po zabiegu. Wówczas uważany jest za normalną konsekwencję zabiegu. Jego zbyt długie utrzymywanie się lub nasilanie natężenia może być spowodowane rozwojem stanu zapalnego czy tzw. suchym zębodołem.

Natężenie bólu po usunięciu zęba jest bardzo indywidualne dla każdego pacjenta. Nie można tego generalizować. Proces gojenia może przebiegać prawie bez bólu w przypadku mało skomplikowanych i krótkich zabiegów usunięcia zęba.

Odwrotnie jest w przypadku skomplikowanych zabiegów, tak zwanych dłutowań, kiedy to można się spodziewać silnych i długo utrzymujących się dolegliwości bólowych.

Ma to bezpośredni związek ze znacznym naruszeniem ciągłości tkanek miękkich i kości podczas długiego zabiegu.

Na przebieg gojenia rany poekstrakcyjnej wpływ ma również zaopatrzenie zębodołu przez lekarza dentystę. Chodzi o zabezpieczenie skrzepu krwi za pomocą materiałów do tego dedykowanych oraz zbliżenia brzegów rany za pomocą szwów.

Utrzymanie skrzepu krwi w zębodole a tym samym zapoczątkowanie procesu gojenia jest kluczowe, również dla ustępowania dolegliwości bólowych – mówi lek. stom. Anna Lewczuk-Wesołowska, Medicover Stomatologia Inflancka.

 

Żeby utrzymać skrzep należy stosować się do zaleceń wydanych przez lekarza po zabiegu. Dotyczą one półpłynnej, chłodnej diety przez 2-3 dni lub dłużej, unikania pokarmów mogących podrażnić ranę (ostre przyprawy) oraz zawierających małe ziarna mogące bezpośrednio umiejscowić się w zębodole.

Higiena po usunięcia zęba

Staranna higiena – normalne mycie pozostałych zębów ma również wpływ na przebieg gojenia. W jamie ustnej należy zachować czystość.

Do czasu wygojenia rany zaleca się stosować do sąsiednich zębów miękkie manualne szczoteczki, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje na co dzień szczoteczki elektryczne bądź soniczne. Kolejne zalecenia dotyczą przyjmowania leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz antybiotykoterapii.

O tym zawsze decyduje lekarz wykonujący zabieg, na podstawie stopnia skomplikowania przeprowadzonego zabiegu oraz stanu wyjściowego, powodu z którego ząb został usunięty.

Przez co najmniej 24 godziny od usunięcia zęba nie należy palić tytoniu, spożywać alkoholu. Intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany przez 7 dni – dodaje specjalistka.

Jak odbudować zniszczone zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Ból po usunięcia zęba

Według definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu ból jest to nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie spowodowane uszkodzeniem tkanek lub potencjalnie do niego prowadzące.

Ból poekstrakcyjny, czyli ból po usunięciu zęba to najczęstszy, ale nie jedyny przykry objaw. Nierzadko towarzyszy mu obrzęk i tkliwość uciskowa a nawet podwyższenie temperatury ciała.

W konsekwencji może nastąpić zaburzenie procesu transportu tlenu do tkanek, zaopatrzenia je w substancje odżywcze, dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego.

Utrzymujące się bardzo silne dolegliwości po usunięciu zęba mogą oznaczać tzw. suchy zębodół. Zębodół nie zawiera skrzepu i jest wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Powodem braku skrzepu krwi w zębodole może być jego wypłukanie przez samego pacjenta w warunkach domowych. Intensywne, częste płukanie jamy ustnej jest wyjątkowo niewskazane.

Jamę ustną można bardzo delikatnie przepłukiwać, dla bezpieczeństwa dopiero od 3. doby po zabiegu. Należy to robić ostrożnie. Suchy zębodół to jest wyjątkowo męczące i przykre dla chorego. Przy suchym zębodole typowe objawy stanowią bardzo silny i ostry ból, który promieniuje do ucha i skroni, oraz duża wrażliwość rany na dotyk.

You might be interested:  Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Proces chorobowy rozwija się w ciągu 1–3 dni po zabiegu. Rozwija się przeważnie w żuchwie oraz po ekstrakcji zębów przedtrzonowych i trzonowców. Leczenie suchego zębodołu polega na mechanicznym usunięciu resztek rozpadłego skrzepu poprzez jego przepłukanie. Następnie są aplikowane wkładki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Metody te pozwalają na zlikwidowanie bólu w ciągu 7-14 dni.

Jak wygląda zakładanie implantów? Dowiesz się tego z filmu:

Co stosować na ból po usunięciu zęba?

Dolegliwości z reguły ustępują samoczynnie po okresie 7-14 dni, w miarę postępu gojenia się rany. Jeśli są uciążliwe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, pomocne będą ogólnodostępny leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Zazwyczaj pacjenci sięgają po sprawdzone przez siebie wcześniej leki, które wcześniej uśmierzały u nich wczesnej np. ból głowy. Należy unikać preparatów z kwasem acetylosalicylowym, mają one działanie rozrzedzające krew, przyjmowane często mogą powodować krwawienie z zębodołu.

Niekiedy konieczne jest ponowne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.

Lekarz wykona kontrolę gojenia zębodołu i w razie potrzeby zadecyduje o dodatkowym leczeniu farmakologicznym i zaleci skuteczniejsze leki przeciwbólowe dostępne na receptę. W aptece można nabyć specjalny żel antyseptyczny, który nakłada się na okolicę zębodołu -lek. stom. Anna Lewczuk-Wesołowska, Medicover Stomatologia Inflancka. 

Czy artykuł okazał się pomocny?

Ile trwa ból po ekstrakcji zęba? | Dentysta Kraków

Ekstrakcja zęba związana jest z ingerencją w strukturę dziąsła i kości szczęki lub żuchwy, toteż występujący po niej ból jest czymś całkowicie naturalnym. Pytanie, które często zadają w sieci pacjenci, brzmi jednak: jak długo ból może się utrzymywać i po jakim czasie należy się zgłosić do dentysty?

Dwudniowy ból – czy to norma?

W sieci, zarówno na forach jak i na blogach czy portalach tematycznych, nie brak porad dotyczących bólu zęba po wyrywaniu. Większość osób radzi, że jeżeli po 2-3 dniach dolegliwości nie znikają, co więcej, pojawia się opuchlizna lub z rany zaczyna sączyć się ropa, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Opinia eksperta:

Prawda

Przyczyny wydłużenia procesu gojenia

Na portalach dotyczących stomatologii znaleźć można również informacje, że długość utrzymywania się bólu jest sprawą dość indywidualną i zależy od szeregu czynników: umiejscowienia zęba, tego, czy wyrywany on był w całości czy usuwano tylko korzeń, stopnia skomplikowania zabiegu, a zatem ewentualnego zastosowania narzędzi chirurgicznych.

Znaczenie mogą mieć ponadto towarzyszący zabiegowi stan zapalny czy też problemy z zatokami. Jeśli w trakcie zabiegu okazuje się, że zatoka jest otwarta i trzeba ją zamknąć, proces gojenia ulega znacznemu wydłużeniu.

  Jeśli wziąć pod uwagę umiejscowienie zęba, najtrudniej goją się ósemki dolne. Ból w tym wypadku utrzymuje się około tygodnia, a proces gojenia się rany może trwać nawet miesiąc.

Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy korzenie są pokrzywione lub też jeśli w czasie zabiegu nie usunięto całego zęba i w zębodole pozostały jego fragmenty.

W takiej sytuacji konieczne jest powtórzenie zabiegu i dokładne wyczyszczenie zębodołu.

O wydłużeniu procesu gojenia może decydować także usuwanie zęba w stanie zapalnym, czyli w przypadku wystąpienia zgorzeli. Na niektórych stronach można znaleźć również informację, że przedłużający się ból wynika niekiedy z podania znieczulenia w formie zastrzyku, kiedy to w wyniku wkłucia do dziąsła pojawia się niewielki krwiak.

Opinia eksperta:

Ból po ekstrakcji ósemek górnych nie powinien trwać dłużej niż jeden dzień, zaś po ósemkach dolnych jeśli ekstrakcja nie jest skomplikowana nie powinien również trwać dłużej niż 2-3 dni. Czasami jeśli zabieg jest długotrwały i skomplikowany dolegliwości mogą utrzymywać się do ok. tygodnia.

Brak skrzepu a ból zęba

Jako przyczynę bólu podaje się często także nieprawidłowe gojenie zębodołu.

Jeśli w procesie zasklepiania rany nie wytworzy się skrzep, proces rekonwalescencji ulega wydłużeniu, a pacjent powinien zgłosić się do stomatologa.

Powód? Rana nie jest w żaden sposób osłonięta, ale pozostaje pusta i jest bardziej narażona na działanie drobnoustrojów. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy założyć specjalną wkładkę.

Opinia eksperta:

Czasami po zabiegu szczególnie skomplikowanym pojawia się tzw suchy lub pusty zębodół jest to objaw rozpadu skrzepu krwi jaki powinien wytworzyć się po usunięciu zęba w zębodole. W wyniku czynników np.

palenie tytoniu ,wypłukanie płynami, uszkodzenie mechaniczne lub obecności bakterii beztlenowych dochodzi do rozpadu skrzepu i zębodół jest pusty. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe. Należy wtedy udać się do lekarza, który wyczyści lub przepłucze zębodół założy wkładkę leczniczą i następuje poprawa .

czynności te mogą być wymagane kilkukrotnie celem całkowitego wygojenia się rany poekstrakcyjnej. Pomocne przy gojeniu rany jest również założenie szwów szczególnie na większe rany.

Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

Które zęby można usunąć?

Zęby stałe (dentes permanentes) są ułożone w dwa łuki, po szesnaście zębów w każdym. Ich funkcje są zróżnicowane. Każdy człowiek posiada następujące rodzaje zębów:

  • sieczne (dentes incisivi),
  • kły (dentes canini),
  • przedtrzonowe (dentes premolares),
  • trzonowe (dented molares).

W praktyce dentystycznej istnieje możliwość ekstrakcji każdego z zębów, ale jest to zazwyczaj ostateczność. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. wtedy, kiedy zęby:

  • Są na tyle zniszczone, że nie da się ich odbudować.
  • Nie mają wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby się pomieścić.
  • Są zatrzymane, czyli tkwią w kości żuchwy lub szczęki.

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu usunięcia zęba stałego. Właśnie dlatego każdy przypadek wymaga szczegółowej konsultacji, szeregu badań oraz precyzyjnie zaplanowanego leczenia.

Jednak kiedy stomatolog zaleca takie postępowanie, jest ono w większości przypadków nieuniknione i dlatego warto przeprowadzić jak najszybciej zabieg ekstrakcji, aby uniknąć ewentualnych zmian zapalnych oraz bólu, które wywołuje ząb przeznaczony do usunięcia.

Jak długo trwa ból po usunięciu zęba?

Kiedy zapadnie decyzja o usunięciu stałego zęba, warto odpowiednio wcześniej wiedzieć, jak łagodzić ból, który pojawia się po ustąpieniu znieczulenia.

Niestety – może on trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni, w zależności od zastosowanych metod i złożoności problemu.

Zwłaszcza, że każdy pacjent jest indywidualnym przypadkiem i kiedy u jednego usuwanie powszechnie zwanej „ósemki” może odbyć się bezproblemowo, tak u innego będzie to bardziej skomplikowany zabieg.

Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

W momencie, gdy minie czas znieczulenia, ból może zacząć się stopniowo nasilać. Warto być wtedy zaopatrzonym w zimne okłady oraz odpowiednie środki przeciwbólowe.

Miejsce po usunięciu zęba pozostanie przez dłuższy czas wrażliwe, stąd należy trzymać się zaleceń stomatologa odnośnie spożywania posiłków i picia. Początkowo na pewno dobrze jest przygotowywać potrawy płynne o niezbyt wysokiej temperaturze.

Po pewnym czasie, w zależności od rad dentysty lub farmaceuty oraz stanu rany, dobrze jest wdrożyć odpowiednie środki, które mogą pozytywnie wpłynąć na proces gojenia.

Roztwór Glimbax wykazuje szybkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki zawartości diklofenaku. Nie zawiera alkoholu i jest dostępny bez recepty.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *