Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę może mieć wiele przyczyn. W artykule opisuję objawy i leczenie typowych źródeł takiego bólu.

Lewa pachwina to miejsce, gdzie dolna część brzucha przechodzi w lewe udo. Jest to obszar, w którym znajdują się ważne naczynia, nerwy oraz przyczepy mięśni i więzadeł. Ich schorzenia mogą powodować ból, który może promieniować do nogi. Dodatkowo niektóre choroby zlokalizowane w innych miejscach również mogą powodować takie dolegliwości.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Przyczepy i mięśnie

Pachwina jest miejscem przyczepu wielu mięśni i więzadeł. Ich nadmierne przeciążenie może prowadzić do ich uszkodzenia. Ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę często pojawia się u sportowców i jest wynikiem uszkodzenia mięśni (zwłaszcza przywodzicieli), bądź przyczepiających się do kości ścięgien i więzadeł.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Do diagnozy najczęściej wystarczy badanie przez doświadczonego lekarza, który w uzasadnionych przypadkach może posłużyć się USG.

Leczenie z reguły polega na odpoczynku oraz schładzaniu miejsca uszkodzenia. Czasami jednak konieczne jest wykonanie specjalnych zastrzyków, które mogą zmniejszać zapalenie lub/i przyśpieszać regenerację. Fizjoterapia również często może pomóc w leczeniu takiego bólu.

Schorzenia lewego stawu biodrowego

Ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę, zwłaszcza do przedniej części uda i kolana, może być objawem chorób stawu biodrowego, najczęściej jego zwyrodnienia, czyli koksartrozy. Dolegliwości często pojawiają się również w pośladku i biodrze oraz nasilają się podczas chodzenia.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Do postawienia diagnozy często wystarcza zdjęcie RTG stawu biodrowego.

Leczenie w początkowych stadiach zwyrodnienia opiera się na redukcji masy ciała, chodzeniu o lasce oraz specjalnych zastrzykach do stawu biodrowego, które zmniejszają zapalenie oraz ochraniają chrząstkę. W zaawansowanych zmianach przeprowadza się operację, którą może być wszczepienie endoprotezy, zwane też wymianą stawu biodrowego.

Lewostronna rwa udowa lub rwa kulszowa

Typową przyczyną zarówno rwy udowej jak i kulszowej jest dyskopatia lędźwiowa i ucisk na nerw rdzeniowy w kręgosłupie.

Ucisk ten powoduje ból pośladka lub/i ból kręgosłupa lędźwiowego, który promieniuje do uda, podudzia i stopy.

Ból w lewej pachwinie promieniujący do nogi jest bardziej charakterystyczny dla rwy udowej, jednak rwa kulszowa może również powodować dolegliwości w pachwinie.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

W postawieniu prawidłowej i precyzyjnej diagnozy bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. To badanie bardzo dokładnie pokazuje odcinek lędźwiowy oraz uwidacznia ucisk na korzeń nerwowy wywołany przez przepuklinę kręgosłupa.

Leczenie rwy zależy od jej ciężkości. W łagodniejszych przypadkach wystarczą odpowiednie leki i fizjoterapia, natomiast w cięższych przypadkach pomagają zastrzyki nadtwardówkowe podawane precyzyjnie do miejsca ucisku nerwu w kręgosłupie. Operacje wykonuje się w najcięższych i opornych na mniej inwazyjne leczenie przypadkach.

Zapalenie uchyłków jelita

Uchyłki jelita grubego to  patologiczne kieszonki powstałe z uwypuklenia jego ściany. W pewnych w Zapalenie uchyłków (ang. diverticulitis) powoduje dolegliwości zlokalizowane głównie w dolnej części brzucha po lewej stronie. Czasami pojawia się również ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę. Dolegliwościom może towarzyszyć gorączka.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Diagnoza jest stawiana przez lekarza na podstawie wyniku tomografii komputerowej jamy brzusznej oraz badań krwi, w których często pojawia się podwyższona liczba białych krwinek, czyli leukocytoza.

Leczenie często polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów oraz przyjmowaniu dożylnych antybiotyków. W ciężkich przypadkach konieczna jest operacja.

Przepuklina udowa lewostronna

Przepuklina udowa powstaje na skutek uwypuklenia się ściany brzucha przez osłabione miejsce w powłokach. W odróżnieniu od częstej przepukliny pachwinowej, przepuklina udowa jest rzadsza i zdarza się przede wszystkim u kobiet.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Jej objawami są:

  • Wyczuwalne uwypuklenie w pachwinie lub w górnej części uda, bardziej po wewnętrznej stronie, które może powiększać się podczas kaszlu
  • Ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę, głównie do wewnętrznej strony uda

W ciężkich przypadkach mogą pojawić się takie objawy uszkodzenia lub blokady jelit jak:

  • wymioty
  • bóle brzucha
  • gorączka
  • wzdęcie brzucha

Leczenie lewostronnej przepukliny pachwinowej jest chirurgiczne.

Zakrzepica żył głębokich lewej kończyny dolnej

Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, które bez szybkiego i prawidłowego leczenia może prowadzić do śmierci. Choroba polega na tworzeniu się zakrzepów krwi w żyłach odprowadzających krew z nóg. Wraz z prądem krwi, te zakrzepy przemieszczają się do płuc powodując tak zwany zator płucny, który może być śmiertelny.

Zakrzepica bardzo rzadko pojawia się u zdrowych, aktywnych osób. Najczęściej pojawia się u chorych z czynnikami ryzyka takimi jak:

  • genetyczna skłonność do zwiększonej krzepliwości krwi
  • długie unieruchomienie (na przykład w gipsie, lub podczas długiej podróży)
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • nowotwory

Objawami zakrzepicy żył głębokich lewej kończyny dolnej są obrzęk nogi, ból oraz jej zwiększone ucieplenie i bolesność przy dotyku. W części przypadków pojawia się zmiana koloru nogi, najczęściej jest to zaczerwienienie. Może pojawiać się też ból w lewej pachwinie promieniujący do na nogę.

Diagnostyka opiera się na wykonaniu badania poziomu D-dimerów we krwi oraz USG. W celu rozpoznania zatoru płucnego wykonuje się tomografię klatki piersiowej z kontrastem.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych polega między innymi na podawaniu leków, które rozrzedzają krew.

Neuralgia nerwu płciowo udowego lewego

Nerw płciowo-udowy lewy (ang. genitofemoral nerve) przewodzi czucie z lewej pachwiny, dolnej części brzucha i z narządów płciowych. Do jego uszkodzenia może dochodzić podczas operacji przepukliny pachwinowej lub jądra.

Ból spowodowany urazem tego nerwu nazywamy neuralgią, a jej objawem może być ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę i narządy płciowe.

U mężczyzn dolegliwości odczuwane są w lewej części moszny natomiast u kobiet w wardze sromowej lewej oraz  na wzgórku łonowym.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Diagnozę stawia się na podstawie badania oraz specjalnych blokad nerwów pod kontrolą USG.

Leczenie ma za zadanie zablokować impulsy bólowe wysyłane przez uszkodzony nerw. Niektóre z metod leczenia to:

  • Zastrzyki przeciwzapalne pod kontrolą USG
  • Neurolezja (kriolezja lub termolezja)
  • Pulsacyjne radiofrekwencja (PRF)

Zapalenie kaletki lewego mięśnia biodrowo lędźwiowego

Mięsień biodrowo lędźwiowy lewy jest w większości położony w jamie brzusznej i miednicy, a jego koniec przyczepia się do kości udowej w jej górnej części.

Nadmierne przeciążenie może doprowadzić do zapalenia kaletki, co powoduje ból w lewej pachwinie promieniujący na nogę. Dolegliwości mogą być też odczuwane w biodrze i pośladku.

Ból nasila się przy podnoszeniu z siedzenia (zwłaszcza rano) oraz podczas chodzenia. Najczęściej dolegliwości nasilają się nad ranem.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Obok badania lekarskiego, do postawienia diagnozy używa się często USG.

Leczenie może polegać na odpoczynku, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się usuwając zapalny płyn poprzez wkłucie igły oraz podanie miejscowo leków wygaszających zapalenie. Jedynie w najcięższych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Ból w pachwinie – przyczyny i fizjoterapia

Ból w pachwinie to dość częsta przypadłość w gabinecie fizjoterapeuty. Przyczyn może być naprawdę sporo, zaczynając od bólów mięśniowych, aż po dolegliwości związane z narządami wewnętrznymi. Warto więc przybliżyć temat i sprawdzić jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie.

Ból w lewej pachwinie – jakie przyczyny powodują ból w pachwinie lewej?

Ból w pachwinie – przyczyny, które występują najczęściej

Do najczęściej spotykanych w naszej praktyce fizjoterapeutycznej przyczyn zaliczamy:

1. Ból w pachwinie a grupa przywodzicieli uda

Mięśnie przywodziciele uda znajdują się po przyśrodkowej stornie uda. W ich skład wchodzi mięsień przywodziciel długi, krótki, wielki oraz mięsień grzebieniowy. Wszystkie te mięśnie przyczepiają się do kości łonowej, a przyczepy końcowe znajdują się na przyśrodkowej części kresy chropowatej uda. Ich główną funkcją jest przywiedzenie uda oraz stabilizacja miednicy.

You might be interested:  Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Najczęściej do ich uszkodzenia dochodzi podczas aktywności fizycznej, która wymaga dynamicznych zmian kierunków, przyśpieszeń czy zrywów. Do typowych objawów należy ból w okolicy pachwiny, który nasila się podczas obciążenia kończyny. Dodatkowo może dojść do krwiaka w miejscu urazu (naciągniecia, naderwania, zerwania) oraz ograniczenia w dużym stopniu ruchomości kończyny dolnej.

2. Ból pachwiny z grupy mięśni zginaczy biodra

Kolejną grupą mięśni, które mogą wywoływać bezpośrednio ból pachwiny lub w jej okolicy są mięśnie zginające staw biodrowy.

Szczególnie mięsień biodrowo-lędźwiowy, którego dystalna część przechodzi pod więzadłem pachwinowym przyczepiając się do krętarza mniejszego kości udowej, znajdującego się od przyśrodkowej strony uda.

Dodatkowo tkanki takie jak mięsień prosty uda, mięsień krawiecki również swoim położeniem i przebiegiem (podczas gdy ulegną uszkodzeniu) mogą prowokować bóle w obrębie pachwiny. Ich typowymi objawami jest ból przy specyficznych testach oporowych oraz ograniczenie ruchomości kończyny.

3. Ból w pachwinie spowodowany stawem krzyżowo-biodrowym

Stawy krzyżowo-biodrowe również mogą przyczyniać się bezpośrednio do bólu w obrębie pachwiny.

Dzieję się zazwyczaj tak, jeśli dojdzie do urazu w obrębie stawu lub jego zablokowania w nieprawidłowej pozycji, co powoduję nadmierną nutację lub kontrnutację kości krzyżowej.

Objawami takiego problemu jest najczęściej ból jednostronny, promieniujący w okolicach pośladka, tylnej części uda, a także często pachwiny.

Zobacz również: Ból w dole pleców – rehabilitacja.

4. Przepuklina pachwinowa lub udowa

Poprzez uwypuklenie się otrzewnej (guzek), ból pojawia się szczególnie po aktywności fizycznej. Szczególnie jest to widoczne przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej wykonując czynności takie jak np. kichanie, kaszel czy parcie.

5. Neuropatia lub uwięźnięcie nerwu udowego, biodrowo-pachwinowego

Do neuropatii dochodzi najczęściej z powodu uszkodzenia krążka międzykręgowego i związanej z tym kompresji jądra miażdzystego na korzeń nerwu. Problemem w tym przypadku mogą być zarówno różnego rodzaju infekcje, guzy kręgosłupa, jak również zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe.

Jeśli chodzi o uwięźnięcie nerwu to zachodzi przeważnie poprzez nadmierne napięcie tkanek miękkich w obrębie nerwu lub przeprowadzonych wcześniej zabiegów chirurgicznych, które grożą wytworzeniu się tkanki bliznowatej w rejonie uwięźnięcie nerwu.

Objawy takich przypadłości to zazwyczaj ból o charakterze pieczenia, zaburzeń czucia, promieniowania oraz osłabieniem siły mięśni kończyny dolnej.

6. Uszkodzenia strukturalne (koksartroza, uszkodzenia obrąbka, konflikt panewkowo-udowy)

Ból w pachwinie może być prowokowany zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego lub obrąbka stawowego, którego funkcją jest zwiększenie stabilności kości udowej.

Do zmian strukturalnych dochodzi zazwyczaj przez nieprawidłową mechanikę stawu, nadmierne napięcia tkanek otaczających staw, torebki stawowej i wytworzenie się zbyt dużych sił kompresujących powierzchnie stawowe, co skutkuję uszkodzeniem stawu. Bóle, w zależności od stadium, są na początku stosunkowe mało dokuczliwe.

Z czasem jednak większość wykonywanych ruchów stwarza problem i powoduje zwiększenie dolegliwości bólowych. Pacjenci często opisują je jako ból znajdujący się głęboko w stawie.

7. Ból pachwiny a narządy wewnętrzne

Kolejna przyczyna powodująca ból promieniujący w obszarze pachwiny może mieć swoje podłoże w narządach wewnętrznych. Mogą to być m.in. problemy z wyrostkiem robaczkowym, nerkami, jądrami czy układem ginekologicznym u kobiet np. torbiele, cysty jajników czy endometriozy. Wymaga to dodatkowej, poszerzonej diagnostyki.

Podsumowując, przyczyn dolegliwości jaką jest ból w pachwinie może być naprawdę sporo. Wymienione zostały jedne z najczęściej spotykanych wśród pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty. Należy jednak pamiętać, że objawiający się ból może być jeszcze innej przyczyny, co trzeba wziąć pod uwagę poddając pacjenta odpowiedniej diagnostyce.

Ból w pachwinie fizjoterapia

W przypadku dolegliwości jaką jest ból w pachwinie, powinna zostać przeprowadzona odpowiednia diagnostyka różnicowa przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Należy zebrać obszerny wywiad, a następnie wykonać wiele specyficznych testów funkcjonalnych, a także potwierdzić diagnostykę badaniem obrazowym.

To spowoduje, że fizjoterapeuta jest w stanie maksymalnie zawęzić obszar, który uległ dysfunkcji i przeprowadzić odpowiednią fizjoterapię.

Na powyższym filmie pokazujemy przykład pacjentki, która zgłosiła się do nas z problemem bólowym w obrębie pachwiny. Akurat w tym przypadku główną przyczyna było nadmierne napięcie grupy mięśni przywodzicieli stawu biodrowego i mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Głównym objawem były ograniczenia ruchomości i ból po przyśrodkowej stronie, w okolicy pachwiny podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Po zakończonej fizjoterapii, ból został zniesiony, a zakresy ruchu zwiększyły się, co pozwoliło bezproblemowo kontynuować uprawianie sportu.

Co oznacza ból w pachwinie u dzieci?

Na temat bólu w pachwinie, szczególnie u dorosłych, pisaliśmy już w artykule ‘Co oznacza ból w pachwinie?’. Tym razem skupimy się na bólu w pachwinie u dzieci, którego przyczyny mogą być nieco inne.

Bóle wzrostowe

Bóle wzrostowe związane są z szybkim wzrostem mięśni oraz ścięgien i najczęściej spotykane są u dzieci do 12 roku życia. Odczuwane są głównie w nogach, tj. w mięśniach tylnej części łydek oraz przedniej części ud. Bóle umiejscowione pod kolanem oraz w pachwinie wynikają z przyrostu i rozciągania się ścięgien.

Ból wzrostowy ma charakter napadowy. Może pojawiać się nieregularnie, co kilka dni bądź tygodni, najczęściej wieczorem i w nocy.

Upewnij się, że bólom mięśni i ścięgien nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka, brak apetytu, ból przy dotknięciu, a także opuchlizna i zasinienie są objawami niepokojącymi i nie występują w trakcie intensywnego wzrostu mięśni. Mogą świadczyć o początkach infekcji lub o wystąpieniu urazu.

Co robić, gdy dziecko uskarża się na bóle wzrostowe?

  • ulgę przyniosą delikatne masaże i głaskanie bolących mięśni, a ciepła kąpiel lub okłady mają działanie rozluźniające,
  • w razie silnego bólu można podać środek przeciwbólowy, np. paracetamol (np. Panadol, Apap Junior) lub ibuprofen (np. Nurofen Dla Dzieci Forte, Ibum forte) w dawce odpowiednio dobranej do masy ciała dziecka,
  • w okresie intensywnego wzrostu należy zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie dziecka oraz o właściwy poziom witaminy D3 (np. Juvit D, Vigantoletten), która sprzyja budowaniu zdrowych kości,
  • ruch to zdrowie, a lekkie ćwiczenia rozciągające pomogą złagodzić ból i przygotować ścięgna do dalszego intensywnego wzrostu.

Urazy u dzieci

Wypadek na rowerze przy dużej prędkości, upadek z drzewa lub intensywna gra na boisku może skończyć się zwichnięciem, a nawet złamaniem.

Złamanie czy zwichnięcie?

Ze zwichnięciem stawu biodrowego mamy do czynienia, gdy nasada kości udowej w wyniku urazu zostaje wysunięta z panewki stawowej. Pojawia się bardzo silny ból w okolicy pachwiny, uniemożliwiający poruszanie nogą. Towarzyszy mu obrzęk i rozległe zasinienie. Zmienia się także ułożenie kończyny, która zostaje wygięta w sposób nienaturalny w bok.

Do złamania kości udowej lub biodrowej u dzieci dochodzi zwykle w wyniku upadku z dużej wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Mamy wtedy do czynienia z przerwaniem ciągłości kości lub jej wyszczerbieniem. Objawami są silny ból, brak możliwości poruszania nogą, zasinienie i opuchlizna.

Jak pomóc po wypadku?

W przypadku złamania, jak i zwichnięcia objawy są bardzo podobne i często trudno je odróżnić. Istotnym jest, by w takim przypadku jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Można również unieruchomić uszkodzoną kończynę. Należy unikać samodzielnego przenoszenia dziecka, za wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne.

W ten sposób unikniemy dodatkowego uszkodzenia tkanek i zaoszczędzimy dziecku dodatkowego bólu.

Przepuklina pachwinowa

Otrzewna to błona wyściełająca wnętrze jamy brzusznej, której zadaniem jest utrzymywanie narządów wewnętrznych we właściwym miejscu. W procesie tym uczestniczą również mięśnie jamy brzusznej. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości mięśni, otrzewna tworzy tzw. worek przepuklinowy, w którym znajdują się narządy wewnętrzne.

You might be interested:  Grzybica ogólnoustrojowa – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy organizmu

Przyczyny powstawania przepukliny u dzieci

  • podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów,
  • długo utrzymujący się, uporczywy kaszel,
  • nawracające zaparcia,
  • duża nadwaga i otyłość (skutkuje osłabieniem mięśni brzucha).

Jak rozpoznać objawy przepukliny u dziecka?

W przypadku przepukliny pachwinowej, worek przepuklinowy może znaleźć się w lewej lub prawej pachwinie i być wyczuwalny jako miękki guzek, bolesny przy dotknięciu. Dziecko może uskarżać się na ból także podczas kaszlu, kichania lub oddawania stolca. Po stwierdzeniu podobnych objawów, warto wybrać się do pediatry, który może zlecić wykonanie badania USG.

Leczenie przepukliny

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny jest operacyjne połączenie przerwanej warstwy mięśni. Obecnie zabiegi te wykonuje się laparoskopowo, tzn. bez konieczności otwierania jamy brzusznej.

Jak zapobiec powstawaniu przepukliny u dziecka?

  • Dopilnuj, by dziecko nie podnosiło zbyt ciężkich dla siebie przedmiotów. Nawet lekkie krzesło lub większych rozmiarów książka może dla dziecka stanowić zbyt duże obciążenie.
  • W czasie infekcji górnych dróg oddechowych stosuj syropy odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu.
  • Podawaj dziecku odpowiednie ilości płynów oraz pokarmy bogate w dobroczynne bakterie. Znajdziesz je również w preparatach probiotycznych (np. Dicoflor, Floractin, Lacidofil). Prawidłowe odżywienie i nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko pojawienia się zaparć.
  • Dbaj o kondycję fizyczną dziecka. Regularny ruch wzmacnia mięśnie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil

Ból w pachwinie – przyczyny i leczenie

Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami bólu są często niezauważalne, ale ich pochodzenie jest drastycznie różne, co zmienia też sposób leczenia.

Ciało człowieka składa się z jam, które są od siebie oddzielone barierami z tkanki łącznej. Tkanka łączna zapobiega nachodzeniu jednych struktur na drugie i zapewnia im odpowiednie warunki pracy.

Jeśli jedna struktura wykona intruzję w przestrzeń innej struktury, mówimy o przepuklinie.

Jest to sytuacja potencjalnie bardzo niebezpieczna i może pojawiać się w różnych częściach ciała, a powagę sytuacji ocenia się po rodzaju tkanek biorących udział w przepuklinie i stopniu intruzji.

Ból w pachwinie udowej to przepuklina powstająca przez wydostawanie się tkanek jamy brzusznej poza obszar brzucha. Jest to skutkiem uszkodzenia bariery z tkanki łącznej i mięśni, która chroni dolną ścianę brzucha.

Jeśli przepuklina jest duża, ból w pachwinie przy chodzeniu lub kasłaniu nie jest niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj taka przepuklina pojawia się u mężczyzn w wyniku wysiłku fizycznego, ale może też mieć miejsce jako skutek zaawansowanej ciąży u kobiet.

Większy nacisk na tkanki brzucha powoduje ich wypychanie.

Ból w pachwinie promieniujący do kolan to ból wynikający z problemów z kręgosłupem. Boli bowiem nie noga czy staw, ale nerw, który tamtędy przebiega. Nerw sam w sobie boleć nie może, więc informacja dotyczy tkanek, które nerw kontroluje.

Mówiąc w sposób ścisły, nie jest to ból w pachwinie. Kompresja nerwu, kiedy jest jeszcze lekka, powoduje odczucia bólowe tylko w jego górnej części, przez co boli zwykle pachwina i pośladek.

Kiedy kompresja jest silniejsza, ból przenosi się do kolana, a następnie aż do stopy.

Leczenie bólu w pachwinie zależy od tego, co go powoduje.

W przypadku przepukliny podstawowym działaniem jest jej dokładne zlokalizowanie i zastosowanie pasów, które pozwolą na odciążenie brzucha i dadzą czas tkankom na odpowiednie zregenerowanie się.

Nie należy samodzielnie stosować pasów wspomagających, ponieważ mogą prowadzić do nieprawidłowego nacisku na tkanki, przez co sytuacja zostanie tylko drastycznie pogorszona.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

Jeśli ból pochodzi od kręgosłupa, konieczne jest zmniejszenie siły kompresji i walka ze stanami zapalnymi, które powstały.

Prowadzi się tutaj leczenie kręgosłupa, które może mieć nawet charakter operacyjny, jeśli doszło do poważnych zwyrodnień.

W obu przypadkach pacjent może być także leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które są dużo skuteczniejsze w przypadku problemu nerwowego.

To również może cię zainteresować:

Co może oznaczać ból w pachwinie?

Rodzajów bólu w pachwinie jest wiele. Ból można odczuwać zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Czasami jest to zwykłe, krótkie ukłucie, a czasami długi, nieprzerwany, rwący ból.

Na wystąpienie schorzenia powodującego ból w pachwinie wpływ na wiele czynników: płeć, wiek, uprawiany zawód, wysiłek fizyczny, uprawiana dyscyplina sportowa czy wcześniejsze choroby i urazy.

Ból w pachwinie może być niegroźną kontuzją, ale także i objawem rozwijającej się poważniejszej choroby. Nie wolno zatem tego objawu ignorować.

Przyczyny bólu w pachwinie

Przyczyn bólu w pachwinie może być bardzo wiele. Jednym z powodów może być przepuklina pachwinowa, której objawy narastają powoli, a wszystko zaczyna się od małego guzka, który stopniowo rośnie aż do momentu, gdy jedynym sposobem wyleczenia jest operacyjne usunięcie przepukliny.

Sportowcy często narażeni są na ból pachwiny powstały wskutek naderwania przyczepów mięśni przywodzicieli, naderwania mięśnia prostego uda czy uszkodzenia panewki stawu biodrowego.

Również wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony kręgosłupa, a także zapalenie czy zwyrodnienie stawu biodrowego mogą powodować dyskomfort w tej części ciała. Powiększenie węzłów chłonnych wskutek infekcji lub zakażenia przenoszonego drogą płciową może również skutkować bólem w pachwinie.

Istnieje także wiele innych dolegliwości, w których przebiegu spodziewać się można bólu w pachwinie. Mogą to być m.in. neuropatia nerwu udowego, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kamica dróg moczowych.

Płeć ma znaczenie

Bóle w pachwinie u kobiet mogą mieć związek z dolegliwościami narządów rodnych – są to między innymi stany zapalne jajników i jajowodów czy torbiele jajników.

U mężczyzn ból w pachwinie mogą powodować żylaki powrózka nasiennego. Spotyka się je najczęściej u młodych mężczyzn, a ich objawy nasilają się podczas długotrwałego stania, chodzenia i w czasie erekcji.

Także wszelkiego rodzaju urazy moszny i stany zapalne jąder mogą powodować ból w pachwinie.

  Jeśli natomiast bólowi w pachwinie towarzyszy obrzęk moszny i nadmierne jej ocieplenie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza! Może to być to objaw skrętu jąder!

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli ból w pachwinie utrzymuje się długi czas lub jest bardzo mocny czy uciążliwy należy udać się do lekarza. Przyczyna bólu może być zupełnie błaha, a może się za tym kryć dużo poważniejsza choroba.  

Podczas przeprowadzania wywiadu lekarz na pewno zapyta, jaki jest charakter odczuwanego bólu. Może to być ból np. tępy, ostry, rwący. Dobrze jest powiedzieć lekarzowi czy ból towarzyszy nam stale, czy pojawia się czasami.

Istotny będzie również fakt, czy ból promieniuje w jakieś miejsce ciała oraz czy jakieś konkretne czynności go nasilają. Należy także przypomnieć sobie, jak długo odczuwa się już ból w pachwinie, a także co go łagodzi.

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę lub skierować pacjenta do specjalisty, np. ortopedy, urologa, chirurga, wenerologa, internisty czy lekarza sportowego.

Lekarz zbada także, czy bólowi nie towarzyszą inne objawy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia w funkcjonowaniu dróg moczowych czy gorączka. Dodatkowo w diagnostyce pomocne mogą okazać się badania krwi lub badanie ultrasonograficzne (USG). W cięższych przypadkach można także posłużyć się badaniem radiologicznym lub rezonansem magnetycznym. ​

You might be interested:  Dzwonienie w uszach – przyczyny i sposoby leczenia dzwonienia w uszach

Co dalej?

Jeżeli ból jąder był wyjątkowo dotkliwy, można udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią metodę rehabilitacji. Dzięki zaproponowanym i indywidualnie dobranym ćwiczeniom pacjent będzie mógł odzyskać sprawność, a także przystosować ciało do ewentualnych kolejnych przeciążeń w przyszłości. 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ból w pachwinach

W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, które mogą być przyczyną dyskomfortu. Najczęściej przyszłe mamy skarżą się na ból w obrębie bioder i pachwin, a odczucia te są najsilniejsze w drugim i trzecim semestrze.

Przyczyny bólu w pachwinach

Przyczyny bólu w pachwinach mogą być różne. Najczęściej jest to:

  • rosnący poziom hormonów, który wywołuje zmiany mięśni, więzadeł, ścięgien podtrzymujących miednicę. Zmiękczają się one i rozciągają, przygotowując ciało do porodu.
  • zmiany w budowie kobiety – kiedy dziecko rośnie, powiększa się macica.
  • zwiększenie masy ciała, co powoduje większy nacisk na biodra, miednicę, stawy;  zmienia się także środek ciężkości ciała.
  • zmiany w gospodarce hormonalnej, czego skutkiem jest zwiększony transport krwi w okolice narządów rodnych (przez co organy stają się bardziej wrażliwe, obrzęknięte).
  •  ułożenie dziecka, już pod koniec ciąży – całkiem spory maluch może mieć mało miejsca i uciskać na nerwy.
  • Pod koniec ciąży ból w pachwinach może być zwiastunem zbliżającego się porodu.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Ból o lekkim bądź umiarkowanych natężeniu, występujący w okolicy miednicy, bioder i pachwin, niestety uznaje się w ciąży za normalny… Są jednak sytuacje, kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Co powinno niepokoić?

Jak sobie radzić z bólem w pachwinach?

  • Staraj się utrzymywać właściwą postawę ciała.
  • Nie noś butów na wysokim obcasie.
  • Nie noś i nie podnoś ciężkich przedmiotów. Nie forsuj się, nie przeciążaj.
  • Staraj się długo nie przebywać w pozycji stojącej. Kiedy siedzisz, nie krzyżuj nóg.
  • Spaceruj, pływaj – czyli uprawiaj niezbyt forsowny sport.
  • Wypoczywaj. W ciągu dnia staraj się poleżeć. W nocy dbaj o regenerujący sen. Najlepsze pozycje to leżenie na boku z podciągniętymi, zgiętymi w kolanach nogami lub leżenie na plecach, z nogami wspartymi, uniesionymi nieco wyżej niż tułów.
  • Dbaj o racjonalną dietę, bogatą w minerały (wapń, magnez).
  • Skonsultuj się z fizjoterapeutą, który zleci ci wykonywanie bezpiecznych ćwiczeń.

Pamiętaj, że:

Każdy niepokojący objaw, każdy rodzaj bólu czy niedyspozycji warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli ból w pachwinie nie daje ci spokoju i utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie lekceważ go – koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi. Nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Ból w pachwinie – Jak leczyć ból pachwiny?

Może być na przykład wynikiem urazu mechanicznego, naciągniętego mięśnia, rozwijającego się stanu zapalnego, a także groźnego tętniaka aorty czy nawet nowotworu węzłów chłonnych [1]. W poniższym artykule przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie.

Naciągnięcie przywodziciela uda lub uszkodzenie ścięgien przywodzicieli

Do tego typu urazu dochodzi zazwyczaj w wyniku ćwiczeń atletycznych przy nadmiernym rozciąganiu kończyn dolnych. Uraz ten pojawić się może również w przypadku innych aktywności jak bieganie czy jazda na rowerze [2].

Gdy uszkodzenie jest niewielkie kilka dni odpoczynku od aktywności fizycznej powinno wystarczyć na całkowitą regenerację tkanek.

Jednak, gdy ból nie mija lub staje się coraz silniejszy konieczna będzie wizyta u ortopedy, który pomoże powrócić nam do pełnej sprawności.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa może powstawać w wyniku zbyt intensywnego wysiłku lub na skutek urazu mechanicznego. Polega ona na uszkodzeniu powłok jamy brzusznej przez co otrzewna wraz z fragmentami jelita wysuwa się poza jej obszar, w okolicach pachwiny.

Objawy towarzyszące przepuklinie, jak ból w pachwinie, początkowo są przejściowe i występują głównie w trakcie skurczu mięśni przy wysiłku. Wraz z biegiem czasu w okolicy pachwiny zaczyna pojawiać się guzek, który jesteśmy w stanie wyczuć palcami i wcisnąć go w powłokę brzuszną.

W przypadku zaawansowanej przepukliny guzek zaczyna być widoczny i nie jesteśmy już w stanie wcisnąć go do brzucha [3].

Po zaobserwowaniu symptomów wskazujących na przepuklinę powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Gdy przepuklina jest niewielkich rozmiarów zabieg jej usunięcia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie ma potrzeby hospitalizacji [4]. Nieleczona przepuklina powiększa się i może doprowadzić do tzw.

uwięźnięcia jelita, które prowadzi do niedrożności jelita, martwicy uwięzionego fragmentu jelita, a w skrajnych przypadkach nawet do jego perforacji.

Kamienie nerkowe

Pojawienie się kamieni w układzie moczowym wiąże się z charakterystycznym bólem nazywanym kolką nerkową. Ból ten może różnic się intensywnością – od bólu łagodnego do ostrego. Odczuwany jest najczęściej w boku, pomiędzy żebrami, a biodrami, lub w dolnej części brzucha.

W obydwu przypadkach promieniuje on w stronę pachwiny. Dodatkowo wraz z kolką nerkową często obserwuje się krew w moczu, nudności, wymioty lub niemożność oddania moczu [5].

Chcąc złagodzić ból związany z kamieniami nerkowymi możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen [6].

Zapalenie stawu biodrowego

Schorzenie to nazywane jest również przemijającym zapaleniem stawu biodrowego (PZSB) i należy do chorób samoograniczających się, a więc ulega samoistnemu wyleczeniu. Dokładne podłoże tej dolegliwości nie jest znane, ale uważa się, że przyczyną może być infekcja wirusowa.

Choroba ta najczęściej dotyka dzieci pomiędzy 3, a 8 rokiem życia, choć przypadki o podobnych objawach notuje się również u osób dorosłych. Do najczęstszych objawów PZBS należy nagły ból pachwiny lub uda i unikanie obciążania kończyny dolnej, co powoduje utykanie. Ze względu na samoistne ustępowanie choroby jej leczenie ma charakter zachowawczy.

Polega wiec na ograniczeniu aktywności fizycznej, a także łagodzeniu bólu poprzez podawanie leków NLPZ [7].

Problemy ze stawem biodrowym

Ból w pachwinie może być związany ze stanami patologicznymi w obrębie stawu biodrowego jak jego zwyrodnienie czy choroby zapalne. Problemy ze stawem biodrowym mogą pojawić się w każdym wieku. Dlatego gdy odczuwamy długotrwały lub nawracający ból w pachwinie/okolicy biodra warto skonsultować to z lekarzem, który zleci ewentualną dalszą diagnostykę.

1. Lacroix, V. J. A Complete Approach to Groin Pain. Phys. Sportsmed. 28, 66–86 (2000).2. Macintyre, J., Johson, C. & Schroeder, E. L. Groin pain in athletes. Curr. Sports Med. Rep. 5, 293–9 (2006).3. Jenkins, J. T. & O’Dwyer, P. J.

Inguinal hernias. BMJ 336, 269–72 (2008).4. Kingsnorth, A. Treating inguinal hernias. BMJ 328, 59–60 (2004).5. Favus, M. J. & Feingold, K. R. Kidney Stone Emergencies. Endotext (MDText.com, Inc., 2000).6. Holdgate, A. & Pollock, T.

w Cochrane Database of Systematic Reviews (red. Holdgate, A.) CD004137 (John Wiley & Sons, Ltd, 2004). doi:10.1002/14651858.CD004137.pub37. Nouri, A., Walmsley, D., Pruszczynski, B. & Synder, M. Transient synovitis of the hip. J. Pediatr. Orthop.

B 23, 32–36 (2014).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *