Ból brzucha po lewej stronie może nie być groźny, ale bywa też symptomem poważnej choroby. Nie należy go lekceważyć, a w przypadku pojawienia się choćby najmniejszych wątpliwości warto szybko zasięgnąć porady lekarza.
Od czego boli brzuch?
Bóle brzucha w lewej okolicy podżebrowej mogą mieć różnorakie podłoże, dlatego też ich diagnostyka jest zwykle trudna i długotrwała. Bez wątpienia jednak pochodzą one najczęściej ze strony przewodu pokarmowego.
Przyczyną bólów brzucha po lewej stronie mogą być choroby narządów znajdujących się w tej okolicy, czyli trzustki, żołądka, śledziony i okrężnicy, jak również schorzenia organów zlokalizowanych w innych miejscach, np.
wątroby i pęcherzyka żółciowego, umiejscowionych po prawej stronie nadbrzusza.
Ostre zapalenie trzustki
Dolegliwości bólowe w lewej okolicy podżebrowej mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki (OZT), które wynika z przedwczesnej aktywacji proenzymów trzustkowych i powoduje różnego stopnia uszkodzenia sąsiadujących z tym narządem tkanek. Ból brzucha jest zwykle pierwszym objawem tej choroby – pojawia się nagle, cechuje się znacznym nasileniem i nierzadko promieniuje do pleców oraz do klatki piersiowej. Często towarzyszą mu również nudności i wymioty, które nie przynoszą choremu ulgi.
Do najczęstszych przyczyn ostrego zapalenia trzustki należą:
- kamica żółciowa,
- alkohol,
- hipertriglicerydemia.
Obecność złogów w drogach żółciowych powoduje również upośledzenie w odpływie żółci, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego w ich obrębie.
Charakterystyczna dla zapalenia dróg żółciowych triada objawów obejmuje:
- ból brzucha, zlokalizowany głównie w prawym nadbrzuszu i często promieniujący do lewego boku,
- gorączkę,
- dreszcze,
- żółtaczkę.
Zaburzenia czynnościowe i choroby przewlekłe
Bóle brzucha w lewej okolicy podżebrowej mogą być skutkiem zaburzeń czynnościowych, m.in.
w przebiegu zespołu jelita drażliwego (IBS), spowodowanego zaburzeniami czynności motorycznej jelit oraz nadwrażliwością trzewną.
U pacjentów z IBS, oprócz dolegliwości bólowych, obserwuje się też zaburzenia rytmu wypróżnień, które trwają przez co najmniej 3 miesiące, wzdęcia, nadmierną ilość gazów oraz nudności.
U podłoża dolegliwości bólowych w okolicy lewego podżebrza leży również przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), objawiające się uczuciem szybkiej pełności po posiłku, obecnością wzdęć, tłuszczowej biegunki, spadkiem masy ciała w następstwie stopniowego, nieodwracalnego uszkodzenia wspomnianego narządu.
Odczuwanie bólów w lewym nadbrzuszu może być spowodowane powiększoną śledzioną, co określa się mianem splenomegalii, która uciska otaczające ją narządy. Przyczyn takiego stanu jest wiele, a wśród nich znajdują się: marskość wątroby, zakażenia bakteryjne, przewlekła białaczka szpikowa, choroby autoimmunologiczne i układowe, ostre białaczki czy niedokrwistości hemolityczne.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
Jest to problem, z którym zmaga się duży odsetek społeczeństwa. Najczęstszą przyczynę brzydkiego zapachu z ust stanowią choroby jamy ustnej, nosa i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, migdałków czy zatok, ale u jej podłoża leżą również niektóre choroby ogólnoustrojowe, powodujące dolegliwości bólowe w lewym nadbrzuszu. Należą do nich m.in.
marskość wątroby, choroba wrzodowa oraz zapalenie błony śluzowej żołądka. Spośród czynników etiologicznych powstawania halitozy szczególną rolę przypisuje się bakteriom Gram ujemnym, wytwarzającym lotne związki o przykrym zapachu. Dla osób zmagających się z problemem nieświeżego oddechu przeznaczone są tabletki o optymalnym składzie.
Znajdziemy tam: mentol, cynk, wyciąg z ziela tymianku i z ziela pietruszki.
Ból w lewym podżebrzu – leczenie
Postępowanie terapeutyczne jest ściśle uzależnione od przyczyny pojawiających się dolegliwości. Choroby żołądka wymagają zwykle przyjmowania inhibitorów pompy protonowej (IPP), np. omeprazolu – leku zmniejszającego produkcję kwasu solnego.
W przypadku stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori wskazane jest wdrożenie tzw. leczenia eradykacyjnego, które według najnowszych zaleceń, oprócz IPP, wymaga stosowania związków bizmutu oraz dwóch antybiotyków przez okres 10–14 dni.
Leczenie łagodnej postaci ostrego zapalenia trzustki polega głównie na terapii objawowej, czyli stosowaniu głodówki, intensywnym nawadnianiu pacjenta oraz przyjmowaniu przez niego leków przeciwbólowych.
W przewlekłej postaci tego schorzenia wskazana jest dieta trzustkowa i suplementacja enzymów trzustkowych w formie kapsułek, które pacjent przyjmuje do każdego głównego posiłku. Wspomagać pracę wątroby możemy dzięki diecie wątrobowej, a także przyjmowaniu preparatów, które wykazują działanie ochronne oraz regenerujące w stosunku do hepatocytów i zawierają w swoim składzie m.in. sylimarynę.
Dieta na wątrobę i trzustkę
Wątroba i trzustka to niezwykle ważne narządy, spełniające liczne funkcje. Aby działały prawidłowo, trzeba o nie dbać, a kluczem do ich zdrowia jest przede wszystkim właściwa dieta. Jeśli nasz tryb życia zbytnio je obciąża, zaczynają chorować, a to odbija się na całym organizmie.
Czytaj artykułZdrowe nawyki – zdrowy brzuch
Wiele powszechnie występujących dolegliwości (niestrawność, zgaga, wzdęcia, zespół jelita nadwrażliwego, nerwica żołądka) jest w dużej mierze konsekwencją niezdrowego trybu życia i złych nawyków żywieniowych.
Nie można bagatelizować sprawy – ból brzucha może być także objawem poważnego schorzenia, zagrażającego zdrowiu i życiu.
Warto zgłosić się do specjalisty, a jednocześnie systematycznie zmieniać stare przyzwyczajenia.
Czytaj artykułBadania profilaktyczne – zanim zacznie boleć brzuch
Jednym z narzędzi monitorowania stanu zdrowia są cykliczne badania profilaktyczne, z których wciąż korzysta zbyt mało osób. Duży odsetek późno zdiagnozowanych chorób stanowią pacjenci ze schorzeniami jamy brzusznej. Jakie testy powinniśmy wykonać, zanim zacznie nas boleć brzuch?
Czytaj artykuł
Ból w lewym boku – nad biodrem, pod żebrami. Co oznacza?
Ból i kłucie w lewym boku brzucha, ból w lewym podżebrzu, przewlekłe bóle brzucha pod żebrami – wszystkie te objawy mogą wskazywać m.in. na choroby trzustki, choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa, refluks, zapalenie żołądka) lub choroby czynnościowe (np. zespół jelita drażliwego). Jakie mogą być przyczyny bólu w lewym boku?
Co oznacza ból w lewym dolnym boku, kłucie przy biodrze lub promieniujący ból w lewym boku z tyłu pleców? Przyczyn bólu w lewym podżebrzu może być wiele, narządy znajdujące się w lewym boku brzucha to m.in.: żołądek, śledziona, trzustka, nerka, a w przypadku kobiet dodatkowo jajniki.
Ból i kłucie w lewym boku – na co wskazuje?
Diagnostyka bólu w lewym boku nie jest łatwa – wykrycie przyczyny dolegliwości bólowych polega na zdiagnozowaniu, w jakim narządzie pojawił się problem. Niestety ból w lewym boku może promieniować – do pleców lub do różnych części jamy brzusznej, co znacząco utrudnia diagnostykę.
Ból w lewym boku – problem z trzustką
Jeśli przyczyną bólu w lewym boku jest trzustka, to mogą występować m.in.:
- zapalenie trzustki (silny, ostry ból brzucha w nadbrzuszu),
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- torbiele rzekome trzustki,
- rzadziej nowotwory (rak trzustki – w tym przypadku objawy bólowe występują najczęściej w późnej fazie choroby).
Czytaj więcej: Gdzie znajduje się trzustka? Czym są hormony trzustkowe?
Ból brzucha po prawej lub lewej stronie, ból w nadbrzuszu lub podbrzuszu – w diagnostyce bólu brzucha ważna jest lokalizacja bólu i objawy towarzyszące / 123RF
Ból w lewym boku i gazy – problemy żołądkowe
Ból z lewej strony może również wynikać z problemów pokarmowych:
- zespół jelita drażliwego (IBS, inaczej: nerwica żołądka, jelito drażliwe, zespół jelita nadwrażliwego) – poza bólem brzycha z lewej strony dodatkowo mogą występować objawy: biegunki, zaparcia, zaburzenia rytmu wypróżnień, wzdęcia
- zaparcia
- niestrawność (dyspepsja)
Czytaj więcej:
- Ból brzucha – przyczyny. Na co wskazują bóle brzucha?
- Ból głowy od żołądka
Ból w lewym boku (pod żebrami) – kolka nerkowa
Przyczyną bólu lub kłucia w lewym boku może być m.in. kolka nerkowa, czyli obecność złogów (kamieni nerkowych) w drogach moczowych. Ból w lewym boku lub podżebrzu w przypadku kolki nerkowej może promieniować do pleców lub podbrzusza.
Ból w lewym boku – śledziona
Przyczyną bólu w lewym boku mogą być problemy ze śledzioną – uszkodzenie śledziony (np. pęknięcie śledziony) może wynikać z urazu. Dolegliwość ta może zagrażać życiu – szczególnie gdy dojdzie krwotoku do jamy brzusznej.
Torbiel jajnika (cysta na jajniku) jest chorobą polegającą na występowaniu patologicznej zmiany otoczonej cienką ścianą w obrębie jajnika / 123RF
Ból z lewej strony – problemy ginekologiczne
Przyczyny ginekologiczne bólu z lewej strony:
- torbiel jajnika,
- zapalenie przydatków macicy,
- nowotwór jajnika.
Czytaj też: Torbiel na jajniku – objawy, leczenie, torbiel jajnika a rak
Ból z lewej strony – tętniak aorty brzusznej
Ból i kłucie brzucha z lewej strony może pojawić się również w przypadku tętniaka aorty brzusznej. Czym jest tętniak? To poszerzenie światła tętnicy o ponad 50 proc. względem prawidłowej wartości. Objawy tętniaka aorty brzusznej mogą
Ból z lewej strony – diagnostyka
W diagnostyce bólu z lewej strony wykonywane są m.in.:
- USG jamy brzusznej,
- endosonografia,
- rezonans magnetyczny,
- tomografia komputerowa,
- morfologia.
Czytaj więcej:
Dowiedz się więcej Sprawdź Jesteś w obszarze ryzyka? Wejdź i sprawdź
Ból w lewym boku – co może oznaczać?
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Mówiąc, że „boli nas brzuch” nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać dokładną jego lokalizację. Jeżeli ból jest rwący i ostry, prawdopodobnie bez problemu zlokalizujemy jego źródło, jednak zdarza się, że ból rozlewa się po całej jamie brzusznej, co utrudnia precyzyjne wskazanie bolącego miejsca.
Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ może to pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. Należy też zwrócić uwagę na charakter i natężenie bólu. Czy jest ostry i kłujący? A może mniej intensywny, jednak utrzymuje się przez dłuższy czas lub nawraca? Istotne jest także to, w jakich okolicznościach ból słabnie lub przybiera na sile.
Pod uwagę należy wziąć także współistniejące choroby oraz przebyte niedawno operacje i zabiegi chirurgiczne.
Po lewej stronie jamy brzusznej znajduje się wiele narządów wewnętrznych, które mogą być źródłem bólu: lewa nerka, śledziona, żołądek, trzustka, lewy jajnik, a także fragment okrężnicy. Czy bolesne kłucie w lewym boku zawsze oznacza schorzenia tych organów?
ZOBACZ TEŻ: Ból w prawym boku brzucha – co może oznaczać?
Ból w lewym boku (na górze)
- Choroby trzustki – trzustka jest pojedynczym narządem, zlokalizowanym w górnej części jamy brzusznej, nieco na lewo od linii kręgosłupa. Sąsiaduje bezpośrednio ze śledzioną i dwunastnicą. Ból w nadbrzuszu może być objawem ostrego bądź przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli tego organu, a nawet zmian nowotworowych. Ból zazwyczaj jest tak silny, że odczuwany jest w całym nadbrzuszu i promieniuje nawet do pleców. Może mieć charakter napadowy, ostry, przeszywający, często nie reaguje na przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą nudności i wzdęcia, wymioty, spadek masy ciała i brak apetytu. Przy stanach zapalnych trzustki powłoki brzuszne są mocno napięte.
- Choroby żołądka – ból w lewym boku może wskazywać na schorzenia błony śluzowej żołądka. Wśród najczęstszych przypadłości wymienia się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadżerki błony śluzowej, zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
ZOBACZ TEŻ: Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest i jak go leczyć?
Ból w lewym boku (pod żebrem)
- Zapalenie uchyłków jelita grubego – ból w tej okolicy jamy brzusznej może wskazywać na obecność uchyłków jelita grubego, czyli wgłębień znajdujących się w ścianie jelita. Dolegliwość ta występuję u osób po 40. roku życia. Pojawienie się wewnątrz jednego lub kilku uchyłków jelita procesu zapalnego skutkuje bólem, czasem porównywalnym do tego przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.
- Powiększenie śledziony – śledziona to niewielki narząd znajdujący się między lewą nerką a żołądkiem, który pełni szereg istotnych funkcji. Dzięki swoim zdolnościom magazynowania krwi, śledziona potrafi kilkukrotnie zwiększyć swoje rozmiary (splenomegalia). Powiększenie to jest wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Niekiedy organ ten powiększa się na skutek reakcji na infekcję bakteryjną (np. malaria, toksoplazmoza) lub wirusową (np. mononukleoza, cytomegalia) bądź w wyniku obecności zmian nowotworowych. W wyniku powiększenia śledziony pacjent może odczuwać bolesny ucisk z lewej strony brzucha, ból pleców promieniujący do jamy brzusznej, nudności i/lub wymioty oraz uczucie pełności.
- Niedrożność okrężnicy – stan ten występuje, gdy dochodzi do zatrzymania procesu przemieszczania się trawionych resztek pokarmów. Czasem do niedrożności dochodzi tylko w jednym odcinku układu pokarmowego, jednak zdarza się, że występuje tzw. Niedrożność wielopoziomowa, czyli mająca miejsce w kilku miejscach przewodu pokarmowego naraz. Niedrożność okrężnicy objawia się bólem brzucha, na co wpływ ma rozdęcie jelita powyżej przeszkody mechanicznej, zatrzymaniem wiatrów i stolca oraz wymiotami.
ZOBACZ TEŻ: Jak objawia się zapalenie jajników? Profilaktyka i metody leczenia
Ból w lewym boku (na dole)
- Zespół jelita drażliwego – to schorzenie układu trawiennego, które charakteryzuje się zaburzeniami rytmu wypróżnień oraz przewlekłymi, silnymi bólami brzucha, które mogą być odczuwane także w lewym boku jamy brzusznej. Objawom tym najczęściej towarzyszą uciążliwe wzdęcia i nadmierne gazy, uczucie “przelewania się w żołądku”, odbijanie, zgaga oraz nudności i wymioty.
- Stan zapalny przydatków – zapalenie przydatków tj. jajników i jajowodów to częsta przypadłość u kobiet w wieku rozrodczym. Zwykle jest konsekwencją infekcji bakteryjnej – chorobotwórcze patogeny dostają się do narządów rodnych drogą wstępującą (przez pochwę) lub zstępującą (poprzez krew lub krążącą chłonkę). Dominującym objawem zapalenia przydatków jest silny ból w okolicy podbrzusza, promieniujący do ud i pachwin, a także podwyższona temperatura ciała, nudności, biegunka i wymioty.
- Pęknięcie torbieli jajnika – torbiel jajnika, inaczej, cysta, to niewielki “zbiornik” tworzący się na jajniku, wypełniony płynem surowiczym lub krwią. Zmiany te mają zwykle łagodny charakter, często nie dając żadnych objawów, jednak wskazana jest ich regularna obserwacja. Powikłaniem torbieli jajnika jest jej pęknięcie, a im większa cysta, bym objawy są bardziej dotkliwe. Pacjentki najczęściej mówią o silnym, jednostronny bólu podbrzusza, stanie podgorączkowym lub gorączce, nudnościach i wymiotach oraz ogólnym osłabieniu. Przy pęknięciu torbieli jajnika niemal zawsze konieczny jest zabieg operacyjny, ponieważ nasilające się objawy mogą stanowić poważne zagrożenie dla kobiety.
- Kamica moczowa – w wyniku gromadzenia się nierozpuszczalnych złogów w drogach moczowych, dochodzi do znacznej lub całkowitej ich niedrożności. Odpływ moczu z nerek jest niemożliwy, co skutkuje nagłym wzrostem ciśnienia w drogach moczowych oraz nagłym i ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni uda.
ZOBACZ TEŻ: Zespół jelita drażliwego – jak rozpoznać i jak leczyć?
Co zrobić, gdy odczuwamy ból w lewym boku?
Jeżeli ból nie ma przewlekłego charakteru i nie utrudnia codziennego funkcjonowania, można podjąć próby doraźnego złagodzenia go środkami przeciwbólowymi bądź naparami ziołowymi o działaniu rozkurczowym.
Jeśli jednak ból jest ostry, nasila się, a stosowanie leków nie przynosi rezultatów, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, by odkładnie opisać charakter towarzyszących nam objawów, co pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy.
W razie konieczności lekarz rodzinny skieruje nas do odpowiedniego specjalisty – gastroenterologa, ginekologa, urologa. Wizytę u lekarzy tych specjalizacji możemy zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
Kategorie: Zdrowie
Tagi: ból brzucha jak złagodzić ból brzucha ból brzucha jako objaw choroby ból w lewym boku ból brzucha po lewej stronie
Więcej artykułów
ból pod lewym żebrem po jedzeniu
- Artykuły
- Pytania do lekarzy
Ból pod lewym żebrem Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez różnorodne dolegliwości. (…) Objawy bólu pod lewym żebrem Promieniujący…
Następnego dnia warto sięgnąć po jedzenie, które dostarczy potasu – jednym z takich produktów są ziemniaki. (…) Co warto włączyć do menu, jeśli często cierpisz na ból głowy?
Każdy ból z lewej strony brzucha powinien być powodem do niepokoju. (…) Ból z lewej strony brzucha, który pojawia się najczęściej zaraz po jedzeniu i utrzymuje się…
Ból pod prawym żebrem – objawy Objawy towarzyszące bólowi pod prawym żebrem to tępy i nagły ból, który może promieniować pod prawą łopatkę. (…) Ból pod prawym żebrem…
Ból po lewej stronie brzucha może być też skutkiem chorób ginekologicznych. (…) * USG * Ból brzucha, a hormony * Ból brzucha i biegunka * Ból brzucha u kobiet Szczegółowa…
Ból z lewej strony pod żebrami – przyczyny Bóle z lewej strony pod żebrami jest związany z nieprawidłowościami występującymi w układzie pokarmowym. (…) Ból z lewej…
Często pacjenci skarżą się na ból w lewej lub prawej pachwinie, obawiając się jednocześnie poważnych chorób. (…) Ból w lewej pachwinie Zwykle ból w lewej…
Ból brzucha z lewej strony Po lewej stronie brzucha ból może być powodowany również chorobą Leśniowskiego-Crohna, lecz nie tylko. (…) mogą powodować ból brzucha z…
Ból brzucha z lewej strony to zawsze objaw alarmujący, ponieważ może wskazywać na poważne choroby. (…) Wtedy ból brzucha po lewej stronie jest bardzo silny, wręcz nie do zniesienia.
Zatrucie pokarmowe Ból żołądka po jedzeniu w większości przypadków świadczy o zatruciu pokarmowym. (…) Ból brzucha po jedzeniu może świadczyć o przejedzeniu, za szybkim jedzeniu,…
Jednak jedzenie na potencję przynosi rezultaty. Afrodyzjaki Pewne rośliny działają pobudzająco. (…) Przyprawy Jedzenie na potencję powinno być odpowiednio przyprawione.
Śledzionę można zlokalizować w lewym podżebrzu, pomiędzy 9 a 11 żebrem. Jednocześnie śledziona umieszczona jest pomiędzy żołądkiem a lewą nerką. (…) * Anatomia brzucha* Splenomegalia – śledziona, przyczyny, objawy*…
Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia: utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,spożywanie (…) posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,spożywanie…
Dziecko w czasie obiadu Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.
Serce znajduje się w lewej części organizmu. (…) Jedzenie przechodzi do kolejnych odcinków układu pokarmowego w naturalny sposób, a enzymy trawienne są uwalniane stopniowo, a nie wszystkie w jednym momencie
od kilku lat ból pod lewym żebrem.Nie regularnie bo raz na kilka miesiecy, a czasem kilka razy w tyg.Witam! Opisane dolegliwości bólowe mogą być związane z patologią przewodu pokarmowego, śledziony, mogą być to także nerwobóle. Jeśli dolegliwości pojawią…
Witam. Od jakiegoś czasu mam silny ból pod lewym żebrem Nie miałam żadnego urazu. Trzustkę mam zdrową. Co to może być?Witam! Podane dolegliwości mogą być spowodowane nieprawidłowościami w obrębie trzustki. Nie można wykluczyć innych patologii w obrębie…
od jakiegos czasu boli mnie w okolicach pod lewym zebrem bol jest jakby cos bylo sieszkiego nieraz mocno mnie uciska co jakis czas przestaje a potem boli przes pare dniWitam! Opisany ból może być spowodowany nieprawidłowościami w obrębie trzustki. Konieczne…
witam od dłuższego czasu boli mnie pod lewym żebrem ból mam przewlekły żnący coraz bardziej mi dokucza promnieniuje mi w dól i na całym lewym bogu cała lewa strona od pępka boli mnie już nawet w nocy podobne bóle odczuwałam przed wypróznianiem sie ciezko…
Witam, Odkąd skończyłam 10 lat co jakiś czas boli mnie brzuch, a dokładniej pod lewymi żebrami. Ból nie promieniuje jest zawsze w tym samym miejscu. Czasami tylko się nasila. Ostatnio miałam robione badania i wszystko było dobrze tylko OB było zwiększone…
Witam, od kilku miesięcy, gdy się najem występuje u mnie ból pod ostatnim lewym żebrem w miejscu, w którym znajduje się jego koniec. Gdy gwałtownie wstanę z pozycji leżącej łapie mnie straszny kłujący, paraliżujący na kilka sekund ból, gdy przyciska brzuch…
Witam! Od dwóch lat mam ból pod lewym żebrem. Nie jest to uporczywy ból, ale jest! Jest podobny do kolki. Robiłam wszelkie badania i nie znam przyczyny. Lubię piwo, a po nim najczęściej go czuję. Robiłam USG narządów, próby wątrobowe, badania na trzustkę…
od jakiegoś czasu wystepuje dosyć mocny bol pod lewym zebrem z przodu taki jakby atak ,jestem cukrzykiemWitam serdecznie, Proszę niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, internisty, który po konsultacji powinien dać skierowanie do lekarza…
Witam! Mam taki problem. Jestem osobą bardzo nerwową. Od 8 lat kłuje mnie prawa strona. Byłam uczulona, że to wyrostek. Porobiłam wszystkie badania, jakie tylko możliwe. Padanie moczu, wszystko OK, krwi wszystko OK, OB mam 4, leukocyty 7,3, CRP 0,22….
18 lat, kobieta i od ponad tygodnia mam bóle pod lewym żebrem ( ból pojawia się po jedzeniu)( bóle pojawiły się gdy podniosłam na rece młodszego brata około 18 kg) a od 2 dni czuje kłucie pod lewą pachą ( zaznaczając że nic od tygodnia ciężkiego staram…
Witam. Już od dość długiego czasu zauważyłam pewien guzek pod lewym żebrem,który boli kiedy go nacisnę. Gdy mam do czynienia z jakąś gimnastyką,bądź niepoprawnie się wygnę to odczuwam,jakby mi się on przemieścił gdzie indziej,albo pękł i mam dziwne odczucie…
WITAM . ODCZUWAM BÓL POD LEWYM DOLNYM ŻEBREM PRZY POCHYLANIU SIĘ W LEWĄ STRONĘ LEKKO W PRAWO. PROSZĘ O ODPOWIEDŻ.Szanowny Panie, Ból może mieć podłoże nerwowo-mięśniowe – sugeruję wizytę u internisty, który po zbadaniu podejmie decyzję o ewentualnym…
Rano przed wstaniem z łóżka odczuwam gniecenie lub ból pod lewym żebrem, ból ustępuje po jakimś czasie po wstaniu z łóżka. Co może być jego przyczyną?Witam! Opisane objawy mogą być wynikiem schorzeń przewodu pokarmowego, jak też może być to ból o charakterze…
Dzień dobry.Od jakiegos czasu mam ból pod lewym żebrem,zwłaszcza po jedzeniu,ale od kiedy zmniejszylam ilosc jedzenia bol jest mniejszy i rzedziej.Mam rownież taką plamke,tzn.miejsce na brzuchu ,które swedzi.Szanowna Pani, Ból w obrębie lewego podżebrza…
Witam. Od kilku dni odczuwam jakiś dziwny dyskomfort pod lewym żebrem, czuje jakby coś mnie gniotło w brzuchu, jakbym coś tam miała, takie dziwne uczucie, najczęściej odczuwam to jak siedzę niewyprostowana i mi tak niewygodnie, jakby mnie coś tam uwierało,…
Ból z lewej strony pod żebrami – przy dotykaniu, po jedzeniu
Spis treści
Należy zwracać uwagę czy jest to ból żeber czy tuż pod nimi, gdyż może to świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Gdy dyskomfort dotyczy żeber często ma to związek z uszkodzeniami kości – urazami czy złamaniami.
W sytuacji, gdy jest to ból w lewym boku pod żebrami, bądź ból w prawym boku pod żebrami oznaczać to może chorobę narządów, które znajdują się w jamie brzusznej, jak np. żołądek czy trzustka.
Przyczyny bólu pod żebrami
Ból żeber po prawej stronie lub po lewej stronie może pojawić się w wielu powodów. Najczęściej jest to objaw takich dolegliwości, jak:
Dyskomfort często pojawia się również na skutek nieprawidłowej diety. By ułatwić rozpoznanie schorzenia, warto zwrócić uwagę na dokładne miejsce dolegliwości.
Ból z lewej strony pod żebrami
By dowiedzieć się co może oznaczać ból pod lewym żebrem warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie narządy znajdują się z tej strony jamy brzusznej, a następnie jaki rodzaj schorzenia może dawać każdy z nich.
Ból po lewej stronie pod żebramidotyczyć może:
- żołądka – zapalenie błony śluzowej żołądka, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wrzody żołądka, zła diet,
- trzustki – najczęściej jest to torbiel ogona trzustki, jednak należy pamiętać, iż ten narząd często nie daje dolegliwości bólowych właśnie w tym miejscu (zwykle ból promieniuje do środka brzucha),
- śledziony – w momencie, gdy dochodzi do jej powiększenia to wtedy zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe np. na skutek uciskania śledziony na narządy znajdujące się obok,
- okrężnicy – są to najczęściej choroby zapalne jelita grubego.
W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości bólowych należy udać się do lekarza w celu rozpoznania, a także wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Reklama
Ból pod prawym żebrem
Ból z prawej strony pod żebramirównież zwykle ma związek z organami znajdującymi się w niedalekiej lokalizacji. Również warto wiedzieć, które narządy mogą go powodować. Przede wszystkim są to:
Gdy ból po prawej stronie pod żebrami opisywany jest, jako ostry i nasila się w czasie ucisku brzucha to może oznaczać on zapalenie otrzewnej, które wymaga wykonania operacji, ponieważ zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego.
Ból żeber w ciąży
Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami lub po prawej stronie pod żebrami często pojawia się w czasie ciąży. Co oznacza taki stan? W większości przypadków nie powinien on powodować niepokoju, gdyż jest to jeden z objawów pojawiających się na skutek powiększania się płodu,a tym samym jego ucisku na narządy w jamie brzusznej.
Dochodzi także do podnoszenia się dna macicy, a objawy zwykle są obecne w czasie długotrwałego siedzenia. U kobiet, u których ból pojawia się głównie z lewej strony, często oznacza to zgagę. Opisywany jest on, jako piekący oraz kłujący, a lokalizować się może również za mostkiem.
Gdy ból obecny jest w początkowych tygodniach ciąży to warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć obecność takich schorzeń, jak np. zapalenie mięśni międzyżebrowych czy choroba wrzodowa.
Ból żeber przy dotyku
Ból żeber z lewej strony, bądź z prawej strony w czasie dotyku w wielu przypadkach świadczy o kontuzjach żeber, a dokładniej o:
- stłuczeniach,
- złamaniach,
- urazach.
W takiej sytuacji przede wszystkim należy wykonać RTG żeber, by sprawdzić czy nie uległy one uszkodzeniu.
Ból z lewej strony pod żebrami przy jedzeniu
Ból pod żebrami z lewej strony pojawiający się w czasie jedzenia lub tuż po nim często oznacza problemy z trzustką, bądź świadczyć może o schorzeniach ginekologicznych– stanie zapalnym jajników czy zapaleniu przydatków macicy. Ból u wielu osób pojawia się również w czasie zaparć.
Czytaj również:
Kłucie pod żebrami – co może oznaczać?
Kłucie pod żebrami często określane jest też jako kłucie w boku. Może występować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, co jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Często uporczywe i nieprzyjemne kłucie w podbrzeżu powodują narządy wewnętrzne np. żołądek oraz jelita. Co jeszcze może powodować kłucie pod żebrami?
Kłucie pod żebrami – przyczyny
Kłucie pod żebrami może być spowodowane wieloma przyczynami. Najczęściej wiąże się ze wzdęciami, niestrawnością oraz innymi problemami, które dotyczą bezpośrednio układu pokarmowego. Jeżeli pojawia się po jedzeniu i mija np. po wypiciu ziołowego naparu, który ułatwia trawienie, to może być spowodowane zbyt szybkim spożywaniem posiłku i związanymi z połykaniem powietrza wzdęciami.
Inne możliwe przyczyny kłucia pod żebrami to, m.in.:
Często kłucie pod żebrami odczuwają osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz pracujące w pozycji siedzącej i stojącej-w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane np. problemami z kręgosłupem.
Okazjonalne kucie w podżebrzu nie powinno być powodowane poważnymi dolegliwościami, jednak w sytuacji, gdy ból lub kłucie przybierają na sile i utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba niezwłocznie skonsultować te dolegliwości z lekarzem!
Kłucie pod żebrami po prawej stronie – najczęstsze przyczyny
Kłucie pod żebrami z prawej strony może świadczyć o stanach zapalnych narządów wewnętrznych, które zlokalizowane są blisko od miejsca odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku lekarze biorą pod uwagę, m.in.:
Dolegliwości bólowe oraz kłucie w prawym podżebrzu mogą być też spowodowane np. zapaleniem wyrostka robaczkowego, schorzeniami jelita cienkiego oraz jelita grubego, jak również dolegliwościami, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu np. niestrawnością oraz wzdęciami.
Silny, nagły, kujący ból może też powodować neuralgia – w tym przypadku dolegliwości mogą być zlokalizowane zarówno po lewej, jak i po prawej stronie tułowia. Podobnie jest w przypadku schorzeń kręgosłupa, które także mogą powodować kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem.
W przypadku kobiet kłucie pod żebrami może być spowodowane schorzeniami narządów rodnych; często zdarza się także przed miesiączką oraz w czasie owulacji – w tym przypadku lokalizuje się zazwyczaj po stronie jajnika, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa. Kłucie w boku, które pojawia się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego i towarzyszą mu np. plamienia, upławy oraz ból w dole pleców powinno się skonsultować z ginekologiem!
Kłucie pod żebrami po lewej stronie – możliwe przyczyny
Kłucie pod żebrami z lewej strony tułowia także mogą powodować wymienione powyżej schorzenia, czyli choroby narządów wewnętrznych. Mogą być one także związane z neuralgią, czyli nerwobólami, problemami trawiennymi, jak i schorzeniami ginekologicznymi. U osób prowadzących aktywny tryb życia kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem jest często wynikiem przetrenowania.
Dolegliwości odczuwane jako kłucie pod żebrami z lewej strony mogą być także powodowane schorzeniami kręgosłupa, a nawet nerwicą. W tym przypadku lekarze mogą podejrzewać też, m.in.:
- problemy z sercem,
- tętniaka aorty brzusznej,
- zapalnie opłucnej lub zapalenie płuc,
- kamicę nerkową lub kamicę dróg żółciowych.
Podsumowując, kłucie pod żebrami nie zawsze spowodowane jest poważnymi schorzeniami, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości lub kłucie często nawraca.
Warto wiedzieć, że odczuwanie kłucia w okolicy podżebrza wcale nie musi być spowodowane schorzeniami toczącymi się w bezpośredniej okolicy miejsca bólu, który może też promieniować np.
od biodra i wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz kręgosłupa.
Czytaj także:Ból odbytu – wstydliwy, a poważny problem. Co może oznaczać?
Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?
Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy?
Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników. Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące.
Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność.
Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa.
Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy?
Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik.
Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku.
W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy. Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej.
Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki.
Ból brzucha z lewej strony pod żebrami
Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować.
Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy.
Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem.
Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty.
Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np. guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca.
W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit.
W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca.
Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku.
Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego.
Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej.
Ból brzucha po lewej stronie na dole
Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków.
Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością.
Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką.
Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego. Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie.
Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew.
Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje.
Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny.
Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka.
Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego. Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie. Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego.