Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Znajdź lekarza w okolicy

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Wybierz termin i godzinę

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Zarezerwuj wizytę

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu głowy. Nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę jego występowania. Ból może być efektem urazu lub pewnych zaburzeń neurologicznych, a czasem występuje samoistnie. Mówimy wówczas o pierwotnym bólu głowy, który traktowany jest jako osobna jednostka chorobowa.

Zdarza się, że ból zlokalizowany w części potylicznej jest objawem poważniejszego schorzenia.

Dokładne określenie jego lokalizacji, natężenia, czy czasu trwania może pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy i wdrożeniu skutecznego leczenia.

Jeżeli od dłuższego czasu doskwiera nam ból z tyłu głowy, warto omówić ten problem z lekarzem rodzinnym. Wizytę można umówić przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie dostępnych jest wielu specjalistów z całego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Co mogą oznaczać zawroty głowy?

Ból z tyły głowy – jaka może być przyczyna?

Napięciowy ból głowy

Najczęściej występującą postacią bólów głowy jest tzw. ból napięciowy. Może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a nawet dni.

Ból zaczyna się w okolicy skroni i obejmuje całą głowę wraz z okolicą potyliczną i karkiem. Może mu towarzyszyć uczucie ściskania lub rozpierania. Epizody bólu mogą występować kilka razy w miesiącu, bez wyraźnej przyczyny.

Czynnikiem ryzyka może być przemęczenie, niedobór snu, głód, hałas, czy stres.

Nadciśnienie tętnicze

Jeśli odczuwany ból z tyłu głowy pojawia się z rana i ma rozpierający charakter, może być objawem nadciśnienia tętniczego. Dolegliwościom tym często towarzyszy pulsowanie oraz uczucie sztywności karku. Nasilanie się tych dolegliwości w godzinach porannych to przeważnie konsekwencja podniesienia się ciśnienia tętniczego, które spada, gdy zapadamy w sen.

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Migrena

Inną przyczyną bólu w okolicy potylicznej może być atak migreny. Ból może pojawić się nagle w okolicy skroni, z boku, a także z tyłu głowy, promieniując na kark.

Aktywność fizyczna nasila nieprzyjemne objawy, które często występują z nudnościami, nadwrażliwością na hałas, światło i intensywne zapachy. Napad migrenowy może się utrzymać nawet do 72 godzin. U części chorych ból poprzedzają różne objawy neurologiczne określane jako aura migrenowa.

Zalicza się do nich zaburzenia wzroku, drętwienie lub połowiczny niedowład, kłopoty z mówienie, utrata apetytu i zaburzenia nastroju.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Ból w okolicy potylicy może być konsekwencją patologii w odcinku szyjnym kręgosłupa. Mówimy wówczas o szyjnopochodnym bólu głowy. Taki ból bywa tępy, nieraz kłujący i rozpoczyna się w okolicy szyjnej, promieniując na głowę, a także ramiona i barki.

Ten rodzaj bólu to częsta przypadłość u osób po wypadkach komunikacyjnych. W trakcie kolizji (np. uderzenia w tył samochodu) głowa gwałtownie przemieszcza się do przodu i do tyłu, co skutkuje bolesnym urazem w szyjnym odcinku kręgosłupa. Warto też wspomnieć o tak zwanej szyi technologicznej (and.

tech neck). Zjawisko to nasiliło się przez rozwój nowoczesnych technologii, w tym częste korzystanie ze smartfonów. Dlaczego? Korzystając z telefonu pochylamy głowę do przodu, jednak jest to szkodliwa i nienaturalna pozycja dla naszego kręgosłupa.

Nadmierne obciążanie odcinka szyjnego przyczynia się do występowania bólu w okolicy potylicznej oraz bólu szyi.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Jak radzić sobie z bólem z tyłu głowy?

Gdy boli nas głowa, najchętniej sięgamy po leki przeciwbólowe. Statystyki mówią, że przyjmujemy ich zdecydowanie za dużo, dlatego warto walczyć z bólem głowy innymi metodami, by nie obciążać dodatkowo żołądka i wątroby.

Co można zrobić by złagodzić ból? Czasem może on być efektem odwodnienia, co zdarza się w upalne dni. Szklanka chłodnej wody może pomóc poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Na co dzień pamiętajmy o tym, by wypijać przynajmniej 2 litry płynów.

Zadbajmy także o prawidłową postawę ciała. Niewiele osób ma świadomość, że zwyrodnienia kręgosłupa mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, także na występowanie bólu głowy.

Dlatego unikajmy pochylania się nad telefonem, zadbajmy o odpowiednią postawę podczas pracy przy komputerze i postawmy na aktywność fizyczną, angażującą mięśnie przykręgosłupowe.

Wzmocnienie tych partii pomoże utrzymać fizjologiczne krzywizny kręgosłupa i jego prawidłowe ułożenie.

Dla dobrego samopoczucia niezwykle ważny jest sen i codzienny wypoczynek. Niewystarczające ilości snu mogą prowadzić do wielu zaburzeń. Należy zatem zadbać o odpoczynek, a także tzw. higienę snu.

Dobrze jest przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać oraz unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed snem.

Warto też zadbać o wygodny materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból głowy to często tylko efekt przemęczenia lub niezdrowych nawyków. Gdy pojawia się zbyt często, nie powinniśmy go lekceważyć. Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli ból:

 • nie przechodzi i się nasila,
 • pojawia się nagle i jest bardzo silny,
 • nie pozwala zasnąć lub pojawia się w nocy,
 • występuje z gorączka i sztywnością karku,
 • utrzymuje się po urazie głowy,
 • występuje podczas aktywności fizycznej,
 • dotyczy kobiety w ciąży lub dziecka.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Tagi:  ból głowy ból z tyłu głowy jak radzić sobie z bólem z tyłu głowy przyczyny bólu z tyłu głowy

Więcej artykułów

Ból z tyłu głowy – czy jest groźny? Zobacz, co oznacza

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?fot. Adobe Stock

Najczęściej występującym bólem głowy jest ból zlokalizowany z przodu i po bokach głowy. Jednak z wielu przyczyn ból może pojawić się też z tyłu głowy. Jeśli nie mija i jest ostry, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Spis treści:

Ból z tyłu głowy – rodzaje i objawy

Ból głowy jest jedną powszechniejszych dolegliwości zdrowotnych, z którą się zmagamy. Dużo osób miewa bóle głowy nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli ból głowy trwa kilka dni, jest silny, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koniecznie trzeba ustalić jego przyczynę.

Ból z tyłu głowy występuje rzadziej niż pozostałe, jak te zlokalizowane z przodu i boku głowy. Potrafi mieć różny charakter:

 • kłujący, punktowy – może być związany z bólami promieniującymi z kręgosłupa szyjnego (migrena szyjna) lub z neuralgią,
 • uciskowy – taki ból z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem tętniczym lub migreną (zobacz, czym charakteryzuje się migrena skojarzona),
 • pulsujący – często wiąże się z zapaleniem zatok i migreną, ale może też oznaczać poważną patologię jak wzrost ciśnienia śródczaszkowego,
 • ból o tępym charakterze – jego źródłem może być napięcie i stres (więcej o napięciowym bólu głowy).

Objawy towarzyszące bólowi z tyłu głowy

Poza samym bólem z tyłu głowy, chory może mieć nudności, wymioty, światłowstręt, przekrwienie spojówek, zaburzenia widzenia – mroczki, zamazywanie obrazu, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

Ból z tyłu głowy – przyczyny

„Najczęstsze bóle głowy to takie, które występują sporadycznie. Związane są z prowadzonym trybem życia.

Pojawiają się często w związku ze złym odżywieniem, niedostatecznym nawodnieniem, stresem, przemęczeniem, niewyspaniem czy niedostarczaniem do mózgu odpowiedniej ilości glukozy.

Ten rodzaj bólu głowy zdarza się od czasu do czasu u znaczącej większości populacji” – mówi dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog krakowskiej SCM clinic.

Ból z tyłu głowy może towarzyszyć takim dolegliwościom jak przeziębienie, zapalenie ucha, zapalenie zatok czy ból zębów. Często ból głowy wywołuje stres i napięcie, chroniczne zmęczenie, niewyspanie, niehigieniczny tryb życia i używki.

Bóle występujące przez dłuższy okres czasu w okolicy potylicznej często mają podłoże związane z zaburzeniami statyki i ruchomości kręgosłupa szyjnego.

Mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego lub jego przeciążeniu. Takie bóle promieniują z okolicy szyjnej i występują często u osób, które pracują w pozycji siedzącej– tłumaczy dr n.

med. Olga Milczarek, z krakowskiej SCM clinic.

O czym jeszcze może świadczyć ból z tyłu głowy:

 • nadciśnienie tętnicze – bóle głowy w okolicy potylicy mogą być wywołane skokami ciśnienia (zobacz szczegóły zależności – ból głowy a nadciśnienie), lepiej tego nie bagatelizować – nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu,
 • migrena – choć ból z tyłu głowy rzadko ma charakter migrenowy, to może się tak zdarzyć.

Ból w okolicy potylicznej, który pojawia się nagle, jest silny, określany przez chorych jako 'piorunujący', ma najczęściej związek z krwawieniem dośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się przy np. krwawieniu podpajęczynówkowym i jest stanem, który wymaga pilnego leczenia i diagnostyki– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

Diagnoza bólu z tyłu głowy

Jeśli ból głowy nie przechodzi, trwa dłużej niż kilka dni albo nasila się i jest bardzo ostry i trudny do zniesienia oraz gdy pojawił się nagle i przyjmuje charakter nieznany do tej pory pacjentowi – jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem.

Co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

Każdy ból głowy, który ma charakter nagły i jest inny niż wszystkie bóle głowy, które spotkaliśmy dotychczas, powinien skłonić do wizyty u lekarza.

You might be interested:  Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Niepokojące bywają również sytuacje, w których zdrowy dotychczas pacjent zaczyna odczuwać nieznane mu dotąd i stosunkowo częste bóle głowy.

Bóle głowy, którym towarzyszą dodatkowe objawy jak nudności, zawroty głowy czy wymioty, również powinny skłonić do konsultacji lekarskiej celem poszerzenia diagnostyki– uważa dr n. med. Olga Milczarek.

Lekarz, poza wywiadem lekarskim, może dać skierowanie do neurologa. Poza tym może zlecić badania:

Sposoby na ból z tyłu głowy

Boli cię głowa? Pierwsze, co warto zrobić, to dobrze nawodnić się. Spróbuj się wyspać i zregenerować. Wyjdź na spacer na świeże powietrze. Możesz spróbować skorzystać z domowych sposobów na ból głowy i wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

To jednak chwilowe rozwiązania, skuteczne jeśli ból nie ma podłoża organicznego i nie stoi za nim żadna groźna przypadłość. Najlepiej poznać przyczynę bólu i wyeliminować ją.

Wizyta lekarska jest niezbędna, gdy ból głowy nie ustępuje po leczeniu standardowym w warunkach domowych, czyli po zastosowaniu profilaktycznych zalecanych dawek paracetamolu czy ibuprofenu. Nawet w przypadku bólów migrenowych, które przyjmują charakter przewlekły i towarzyszą im dodatkowe objawy, pacjent może wymagać szpitalnej pomocy– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

Więcej o bólach głowy:Co oznacza kłujący ból głowy?Co robić, gdy boli głowa podczas kasłania?Ból głowy po jedzeniu – skąd się bierze?Czy alergia może wywoływać bóle głowy?Co robić, gdy głowa boli codziennie?

Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

dr n. med.

Olga Milczarek

specjalista neurolog

Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obrona pracy doktorskiej w roku 2011 z zakresu urazów głowy u dzieci. Prowadzi terapię komórkami macierzystymi u dzieci i dorosłych. Pracuje w krakowskiej SCM clinic.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co oznacza ból z tyłu głowy?

Bardzo wiele osób często skarży się na ból głowy. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż należy on do najczęściej pojawiających się dolegliwości.

Ból głowy pojawia się często, a jego występowanie może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie zwiastuje niczego groźnego i aby się go pozbyć, wystarczają domowe sposoby.

Czasem ból głowy przechodzi sam, czasem dopiero po zażyciu środków przeciwbólowych.

1. Tego nie należy lekceważyć

Nigdy nie należy lekceważyć bólu głowy, który zlokalizowany jest w jej tylnej części.

W przypadku, kiedy dolega nam męczący ból pulsujący i pojawia się on systematycznie, należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Bardzo często taki ból z tyłu głowy oznacza podwyższone ciśnienie tętnicze. W takim przypadku zwykłe sposoby na ból głowy nie zlikwidują przyczyn.

Bólu z tyłu głowy nie należy lekceważyć (123RF)

2. Czy głowa może boleć przez ciśnienie?

Wysokie ciśnienie tętnicze jest bardzo groźne i niebezpieczne dla zdrowia i życia. Przeważnie nie wiąże się z żadnymi objawami i bardzo często osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze nie zdają sobie z tego sprawy.

Pomimo że nie niesie za sobą żadnych uciążliwych objawów, obciąża naczynia krwionośne, co może spowodować nawet wylew krwi do mózgu. Nieleczone wysokie ciśnienie może przyczynić się do uszkodzenia nerek, układu krążenia, serca, a nawet układu nerwowego.

Jeśli więc od pewnego czasu dokucza nam tępy lub pulsujący ból w tylnej części głowy, należy zacząć pomiary ciśnienia. Może on być objawem nadciśnienia.

3. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

Ciśnienie powinniśmy mierzyć systematycznie, nie tylko wtedy, kiedy boli nas głowa. Zaleca się używanie ciśnieniomierzy z mankietem, ponieważ nadgarstkowe są zazwyczaj mało dokładne. Ciśnienia nie należy mierzyć zaraz po wysiłku.

Przed pomiarem powinniśmy odpocząć przez kilka minut. Przystępując do pomiaru, zajmujemy wyprostowaną pozycję siedzącą, obie nogi mamy oparte na ziemi. Mankiet ciśnieniomierza powinien być założony na gołą skórę.

Jeśli założymy go na koszulę lub bluzkę, pomiar będzie zafałszowany.

Pomiaru ciśnienia można dokonać w gabinecie lekarskim, w ambulatorium i w niektórych aptekach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mierzyć ciśnienie własnym aparatem w domu. Jeśli średnie wartości ciśnienia przekraczają 140/90, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza kardiologa. Może się okazać, że niezbędna będzie farmakoterapia, ale o tym decyduje lekarz.

4. Inne przyczyny bólu z tyłu głowy

Nadciśnienie nie jest jedyną przyczyną bólu z tyłu głowy. Często ból, który swoje źródło ma z tyłu głowy, promieniuje od karku.

W takim przypadku za taki stan rzeczy może być odpowiedzialne kilka czynników: zbyt duże obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa, naciągnięcie mięśni lub klasyczne przewianie.

Z takimi przyczynami bólu poradzimy sobie najczęściej samodzielnie, stosując sprawdzone metody na ból głowy.

Gdy ból głowy rozpoczyna się w karku, powodem może być zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, schylanie się, niewygodne łóżko. Kiedy jednak taki rodzaj bólu głowy często się powtarza, przyczyną mogą być zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.

Bardzo rzadko w tylnej części głowy pojawia się ból migrenowy. Nie jest to typowe, ale nie można tego wykluczyć bez odpowiednich badań. W przypadku bólu migrenowego mającego źródło w tylnej części głowy postępujemy jak w innych bólach migrenowych. Najlepiej jest udać się do lekarza, aby on dokładnie określił ich przyczynę.

Masz częste bóle z tyłu głowy? Zbadaj kręgosłup!

Ból z tyłu głowy występuje rzadziej niż ból głowy z przodu lub po bokach. Choć nie zawsze jest to objawy groźny, to powtarzające się bóle okolicy potylicznej powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Ból z tyłu głowy może być bowiem wynikiem uszkodzenia kręgosłupa, może występować po urazie lub po uszkodzeniu nerwów (tzw. nerwoból).

Jeśli ból jest ostry i narasta, nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza rodzinnego i wykonaj badania.

Ból z tyłu głowy to ból zlokalizowany w okolicy potylicznej. Nie jest to objaw częsty, nie występuje u każdego, choć może pojawiać się raz na jakiś czas na przykład z powodu wysokiego ciśnienia. 

Ból z tyłu głowy: przyczyny

Bóle w tylnej części głowy mogą być związane z patologią w odcinku szyjnym kręgosłupa, jest to szyjnopochodny ból głowy, który nie jest samodzielną jednostką chorobową, lecz wieloczynnikowym zespołem objawowym. Ból głowy w tych rejonach może również pojawić się po urazie odgięciowym kręgosłupa w okolicy szyjnej, np. podczas uderzenia w tył samochodu i szybkiego przemieszczenia się głowy do przodu i następnie do tyłu.

Inną, częstą przyczyną bólu z tyłu głowy jest nadciśnienie, z charakterystycznym bólem w godzinach porannych. Ból zlokalizowany u podstawy czaszki może również wskazywać na schorzenie zwane migreną podstawną lub na guza mózgu zlokalizowanego w części potylicznej.

Wśród przyczyn bólu głowy w tylnej części wymienia się także neuralgię, czyli nerwoból potyliczny, wynikający z zapalenia lub uszkodzenia nerwów potylicznych biegnących od szczytu rdzenia kręgowego przez skórę głowy.

Czynniki, które mogą wywoływać ból z tyłu głowy:

 • uraz głowy;
 • napięte mięśnie szyi i uraz szyi;
 • zapalenie kości i stawów;
 • guzy na szyi;
 • dyskopatia odcinka szyjnego;
 • infekcje;
 • cukrzyca;
 • zapalenie naczyń krwionośnych.

ZOBACZ: 6 typów migreny – na który z nich cierpisz?

Ból z tyłu głowy: objawy

Ból z tyłu głowy może mieć różny charakter i różne nasilenie, w zależności od przyczyny. 

Nerwoból potyliczny może powodować silny ból i kłujące, „elektryczne” uczucie w tylnej części głowy i szyi. Może również wystąpić nadwrażliwość na światło, ból podczas ruszania głową, ból za okiem, wrażliwość skóry głowy.

Ból głowy towarzyszący migrenie jest natomiast ostry, pulsujący, trudny do wytrzymania. 

Ból szyjnopochodny umiejscowiony jest w tyle głowy i w okolicy karku, obejmuje tylko połowę głowy. Opisywany jest jako tępy, głęboki, czasami kłujący. Występuje okresowo, może być wywołany lub nasilać się podczas określonego ustawienia głowy.

Migrena szyjna może utrzymywać się przez kilka godzin, dni, a nawet tygodni.

W przypadku bóli głowy szyjnopochodnych oprócz bólu często pojawiają się zawroty głowy, które pojawiają się w wyniku nagłego poruszenie głową lub szyją, a także szumy uszne.

ZOBACZ: Szumy uszne mogą być objawem choroby. Jak pożegnać się z szumami?

Ból z tyłu głowy: diagnozowanie

Bóle z tyłu głowy dotyczą zwykle tylnego dołu czaszki i wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy, ale mogą promieniować do czoła i skroni. 

Zwykle wykonuje się także zdjęcia RTG kręgosłupa szyjnego, by potwierdzić lub wykluczyć „kręgosłupowe” pochodzenie bólu.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Ból z tyłu głowy – przyczyny. Migrena, nadciśnienie czy ból głowy od kręgosłupa?

Ból głowy z tyłu może być bólem migrenowym, wynikać z nadciśnienia, zwyrodnień odcinka szyjnego lub innych chorób. Rodzaj bólu głowy ma duże znaczenie w diagnostyce – ból z tyłu głowy może być pulsujący, kłujący, tępy.

Ból głowy nie musi być objawem groźnej choroby, ale nie można go bagatelizować – szczególnie jeśli występuje coraz częściej lub pojawiają się dodatkowe objawy: gorączka, krwawienia z nosa, zaburzenie widzenia czy utrata masy ciała.

Ból z tyłu głowy może wynikać ze stresu, przemęczenia, braku snu, nadmiernego hałasu, nadużywania alkoholu. W takiej sytuacji mówimy o bólu samoistnym – czyli takim, który nie jest objawem choroby.

You might be interested:  Retinopatia nadciśnieniowa – przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli ból głowy z tyłu często się powtarza lub towarzyszą mu inne objawy, to należy skonsultować się z lekarzem.

Na co może wskazywać ból z tyłu głowy? Jakie objawy towarzyszące bólowi głowy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza?

Czytaj też: Ból głowy – przyczyny. Dlaczego boli głowa?

Ból z tyłu głowy a ciśnienie

Problemy z ciśnieniem mogą być powodem bólu głowy z tyłu. Przyczyną może być zarówno problem z ciśnieniem tętniczym, jak i nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego.

W pierwszym przypadku ból z tyłu głowy może być objawem nadciśnienia tętniczego. Zwykle ból głowy występuje rano lub w momencie wzrostu ciśnienia – tępy ból pojawia się w okolicach potylicy. W takim przypadku zawsze warto zmierzyć ciśnienie tętnicze.

W drugim przypadku ból z tyłu głowy może wystąpić szczególnie w momencie nagłej zmiany ciśnienia. Powodem mogą być: nagła zmiana pogody, podróż samolotem, wycieczki wysokogórskie.

 • Czytaj też:
 • Nadciśnienie – czynniki ryzyka
 • Dieta na nadciśnienie i domowe metody na wysokie ciśnienie
 • Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy

Ból głowy z tyłu a migrena

Migrenowy ból z tyłu głowy jest zazwyczaj jednym z objawów migreny. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi, nudności, nadwrażliwość na dźwięk, światłowstręt.

Migrena ma podłoże genetyczne

Dzień przed atakiem migrenowego bólu głowy zwykle pojawiają się: zmęczenie, senność i zwiększone pragnienie. Zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się przed i w trakcie ataku migreny, nazywany jest aurą migrenową. Migrenie mogą towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego.

Przyczyny migreny i wynikającego z niej bólu z tyłu głowy nie są do końca poznane – prawdopodobną przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Warto wiedzieć, że w przypadku migreny ból z tyłu głowy częst jest jednostronny, pulsujący.

Infekcje i zapalenia a ból z tyłu głowy

Ból głowy w okolicach potylicy może występować w przebiegu infekcji. Przyczynami mogą być zarówno zwykłe przeziębienia, jak i grypa, stany zapalne w okostnej, angina czy choroby zębów (np. wyrzynająca się ósemka).

Ból z tyłu głowy od kręgosłupa

Jeśli przyczyną bólu głowy jest zwyrodnienie kręgosłupa (szczególnie odcinka szyjnego), to wówczas występuje szyjnopochodny ból głowy. Inne nazwy tego schorzenia to zespół szyjny górny lub migrena szyjna.

Ból może wówczas promieniować do barków i trwać od kilku godzin do kilku dni. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania rentgenowskiego odcinka szyjnego i wybór odpowiedniego leczenia.

W zależności od stopnia zmian leczenie może polegać na domowej rehabilitacji lub zabiegach u fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach, gdy ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, konieczna jest operacja.

Czytaj też: Ból mięśni ostrzega przed chorobą

Ból z tyłu głowy – niepokojące objawy

Bólu z tyłu głowy nie wolno bagatelizować – szczególnie jeśli dodatkowo występują inne objawy. Które objawy wymagają pilnej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia?

 • wysoka gorączka
 • sztywność karku
 • napady padaczkowe
 • zaburzenia widzenia
 • bardzo silny ból z tyłu głowy
 • wymioty
 • osłabienie rąk
 • zaburzenia czucia
 • utrata masy ciała
 • krwawienie z nosa
 • wycieki z ucha
 • nalot na migdałkach
 • silny ból ucha

Ból z tyłu głowy – do jakiego iść lekarza?

Diagnozowaniem przyczyn bólu głowy zajmuje się neurolog – jeśli diagnoza jest prosta, to może ją postawić również lekarz rodzinny.

>>> Głowę masz tylko jedną – rozmowa o bólu głowy ze Zdzisławem Wacheckim, specjalistą neurologiem

Poranny ból głowy. Poznaj 9 możliwych wyzwalaczy porannego bólu głowy

Ból głowy jest najczęściej dotykającą nas dolegliwością.

Pojawia się, gdy jesteśmy zmęczeni, kiedy łapie nas przeziębienie, mamy stan podgorączkowy, gdy jesteśmy bardzo głodni, zmienia się ciśnienie atmosferyczne, gdy nadużyliśmy alkoholu, długo siedzimy w niewygodnej pozycji.

Bardzo często daje o sobie znać również wtedy, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Taki ból obejmuje przeważnie całą głowę i często przyrównujemy go do imadła ściskającego czaszkę.

 1. Ból z tyłu głowy, w obszarze potylicy

Często wskazuje na problemy z ciśnieniem tętniczym. Warto pamiętać, że jest to schorzenie, które przestało być zarezerwowane dla osób w podeszłym wieku i z wyraźną nadwagą. Coraz częściej nadciśnienie diagnozuje się u młodych ludzi, o prawidłowej masie ciała, zupełnie nieświadomych swojego zdrowotnego problemu.

Bo nadciśnienie – przynajmniej na początku – nie daje żadnych objawów. Dlatego taki sygnał organizmu, jak właśnie ból głowy w rejonie potylicy z towarzyszącym mu szumem w uszach, krwawieniami z nosa, pogorszeniem widzenia, powinien nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Specjaliści oceniają, że na nadciśnienie choruje dziś około 10 mln Polaków.

Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który, jeśli będzie taka potrzeba, przepisze leki na nadciśnienie.

Jak możemy sobie radzić z bólem głowy spowodowanym zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym? Doraźnie pomóc może przyłożony do karku na 3-4 minuty okład z kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Chłód zwęża naczynia krwionośne, co łagodzi ból.

Z leków przeciwbólowych należy wybierać paracetamol. To bezpieczniejszy wybór przy nadciśnieniu niż leki z grupy NLPZ, jak np. kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. NLPZ mogą bowiem prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Należy działać również na przyczynę bólu głowy, czyli zbyt wysokie ciśnienie, stosując niefarmakologiczne sposoby leczenia (odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia).

 1. Ból w okolicy szczęki promieniujący do skroni lub czoła

Jego przyczyną jest najczęściej chory ząb, niekoniecznie najbliższy miejscu, gdzie lokalizujemy źródło bólu. Stan zapalny zęba po lewej stronie może bowiem dawać objawy rozprzestrzeniające się na prawą połowę twarzy. Pewność, który ząb trzeba leczyć, da dopiero wykonanie pantomogramu.

Przyczyną bólu głowy w okolicach policzków może być też nieleczona od dzieciństwa wada zgryzu. Kiedy żuchwa nieustannie ciąży ku tyłowi, stawy skroniowo-żuchwowe są przeciążone i powodują ból głowy w okolicy żuchwy.

Jak sobie pomóc? Ponieważ ból spowodowany jest stanem zapalnym – to on powinien być celem leczenia. Doraźnie możemy złagodzić ból, zażywając niesteroidowy lek przeciwzapalny, np. ibuprofen. Spróbujmy też zimnych okładów: woreczek z lodem (koniecznie owinięty w ręcznik) przyłóżmy do policzka na 10 minut.

 1. Silny ból w okolicy oka promieniujący do szczęki

Jeśli jego napady pojawiają się o tej samej porze dnia, trwając zwykle przez dłuższy czas, można podejrzewać, że mamy do czynienia z bólem klasterowym.

Jego napady charakteryzują się silnym, intensywnym, świdrująco-kłującym bólem w okolicy oczodołu, który może promieniować do szczęki, karku lub ramienia. Dodatkowo mogą występować: łzawienie, zaczerwienienie spojówek, uczucie zatkanego nosa, opadanie powieki.

Klasterowe bóle głowy mogą wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej rozpoczynają się w 20.-30. roku życia i częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.

Przyczyny tego rodzaju bólu są nieznane, a ze względu na mnogość objawów diagnoza musi być niezwykle dokładna, gdyż łatwo go pomylić z zatokowym bólem głowy lub zagrażającym życiu tętniakiem. Ból głowy w tej okolicy może też wskazywać na nieskorygowaną wadę wzroku.

Może się bowiem zdarzyć, że oko widzi nieostro przedmioty zarówno oddalone od oka, jak i położone w bliskiej odległości, jednak wada jest na tyle mała, że mechanizm akomodacji jest w stanie ją skompensować, co pozwala na prawidłowe widzenie.

Wymaga to jednak dużego wysiłku akomodacyjnego, a taki przewlekły stan może wywołać utrwalony skurcz mięśnia oka, który wywołuje ból oczu i głowy.

Jak sobie pomóc? W leczeniu bólu klasterowego wykorzystuje się leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe (wybór metody trzeba jednak pozostawić neurologowi). Podczas ataku bólu nie powinniśmy się kłaść, ponieważ leżenie nasila ból. Zalecana jest też wizyta u okulisty.

 1. Ból w okolicy nosa, czoła, policzków

To umiejscowienie bólu sugeruje zapalenie zatok, najczęściej tych najbliższych miejscu powstawania bólu. Kiedy mamy katar, błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, co utrudnia swobodne spływanie śluzu z zatok do nosa i następnie jego wydalanie. Śluz zaczyna więc zalegać w zatokach, gęstnieć, co stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Gdy wdaje się zakażenie i powstaje stan zapalny błony śluzowej zatok, staje się ona obrzęknięta, uciska na zakończenia nerwowe, powodując ból. Ból głowy przy zapaleniu zatok nasila się przy pochylaniu głowy, a częściowo ustępuje bezpośrednio po usunięciu wydzieliny z zajętej zatoki.

Jak sobie pomóc? Musimy zadziałać na przyczynę powstawania bólu: zmniejszyć obrzęk śluzówki oraz rozrzedzić wydzielinę, by usunąć ją z zatok. Lekami o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa i zmniejszającym jej przekrwienie są stosowane donosowo krople i aerozole, np. z oksymetazoliną.

Do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny służą z kolei leki mukolityczne. W udrażnianiu i oczyszczaniu nosa pomogą roztwory soli morskiej lub fizjologicznej, a także domowe inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą należy wlać kilka kropel olejku, na głowę narzucić ręcznik i wdychać opary.

Czasami pomagają też zimne (lub przeciwnie – ciepłe) okłady przykładane do bolących miejsc.

Ponad 70 proc. osób, które miewa migreny, jest w stanie zidentyfikować tzw. wyzwalacz. Zna okoliczności powstawania nieprzyjemnych dolegliwości i umie w porę zareagować, by nie dopuścić do eskalacji bólu. Na co jeszcze warto uważać, jeśli jest się tzw. migrenowcem? Wśród przyczyn wymienia się:

Okazuje się, że nie tylko za krótki, ale też za długi sen nie jest wskazany. Migrena zwana weekendową może dopaść cię w sobotę lub w niedzielę, kiedy to odsypiasz sobie niedobory z tygodnia.

You might be interested:  Proteza szkieletowa – wskazania, opinie, wykonanie, cena, higiena

Lekarze uważają, że zachowanie stałego rytmu snu zmniejsza ryzyko bólu głowy. Co oznacza, że w weekend trzeba chodzić spać i wstawać o podobnych godzinach, co w ciągu tygodnia.

I nie dopuszczać do niedosypiania w tygodniu.

Minął ciężki okres w pracy, ogromny stres i napięcie, jedziemy na upragniony urlop, żeby odpocząć, i… kiedy właśnie zaczynamy się relaksować, dopada nas migrena.

O co chodzi? Według badań opublikowanych w 2014 roku w piśmie „Neurology” wakacyjny ból głowy to efekt spadku kortyzolu, „hormonu stresu”, który jest wydzielany w dużych ilościach w sytuacji stresu i zagrożenia. Organizm odzwyczajony od relaksu musi się przestawić na nowe warunki, a migrena może być skutkiem ubocznym.

Można jednak tego uniknąć ‒ wystarczy na miesiąc, dwa przed wakacjami zacząć regularnie rozładowywać codzienny stres, np. podczas zajęć jogi czy spacerów.

Generalnie sport rozładowuje stres i zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu głowy, ale są sytuacje, kiedy może go wyzwalać. 22 proc.

pacjentów biorących udział w badaniach amerykańskich naukowców z Headache Center w Atlancie skarżyło się na napady migreny właśnie po ćwiczeniach fizycznych.

Problem ten jednak dotyczy osób, które zaczęły nagle i intensywnie uprawiać jogging czy inny sport, a nie tych, które regularnie ćwiczą.

Wielu pacjentów (ok. 40 proc.) uskarżających się na bóle głowy twierdzi, że wyzwalaczem migreny często bywa alkohol. A szczególnie czerwone wino.

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i wpływa na wydzielanie serotoniny, a najprawdopodobniej przyczyny migreny leżą w nadmiernym wydzielaniu tej substancji (neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za napięcie naczyń w mózgu).

Gwałtowny skurcz i rozkurczanie się naczyń organizm odbiera jako ból głowy.

 1. Hot dogi, kiełbaski, salami

Wielbicieli wędlin może częściej boleć głowa. Winne są substancje konserwujące ‒ azotany i azotyny, które rozszerzają naczynia krwionośne. Jeśli zaobserwujemy u siebie taką zależność, warto porzucić hot dogi, polędwice czy salami i piec mięsa samodzielnie ‒ pieczony indyk lub pierś kurczaka mogą z powodzeniem zastąpić na kanapce wędlinę ze sklepu.

Niektórzy lekarze twierdzą, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia migreny.

Co prawda badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie tego nie potwierdzają, ale według ich autorki dr Barbary Lee Peterlin z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore istnieje zależność między otyłością i występowaniem migren, szczególnie u młodych kobiet. Temat wymaga jednak dodatkowych badań.

Nie tylko podstępnie niszczy zęby, ale przez niego możemy obudzić się z bolącą głową. Mimowolne zaciskanie szczęki i nocne zgrzytanie zębami zwykle wywołane jest stresem i napięciem psychicznym. Bruksizm może dotyczyć nawet 40 proc. Polaków.

Jeśli budzi nas ból głowy, ale też zębów, okolic uszu i karku, zamiast do neurologa wybieramy się do stomatologa. Problem rozwiąże specjalna szyna, która nie tylko ochroni zęby przed naciskiem, ale też wyeliminuje odruch zaciskania szczęki.

Leki, które bierzemy, żeby uśmierzyć ból, mogą stać się jego przyczyną. Dotyczy to między innymi kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i leków psychotropowych.

„Nadużywanie leków jest istotnym czynnikiem ryzyka zwiększającym częstotliwości występowania bólów głowy; może także spowodować zmianę bólów epizodycznych (mniej niż 15 razy na miesiąc) w bóle przewlekłe (więcej niż 15 epizodów bólów głowy miesięcznie przez co najmniej 3 miesiące)” – donoszą naukowcy w opracowaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (International Association for the Study of Pain). Dlatego po środki przeciwbólowe należy sięgać, gdy są rzeczywiście potrzebne, ale nie stosować ich w nadmiarze.

Choruje na nie około 10 milionów Polaków i choć utarło się, że nadciśnienie dotyczy osób w podeszłym wieku albo ze sporą nadwagą, to nie do końca prawda. Coraz częściej choroba diagnozowana jest u młodych ludzi o prawidłowej masie ciała.

Zwykle są oni nieświadomi swojej dolegliwości, gdyż nadciśnienie, szczególnie w początkowej fazie choroby, nie zawsze się objawia. I właśnie poranny ból głowy może być pierwszym sygnałem, zwłaszcza jeśli pojawia się w okolicy potylicy i towarzyszy mu szum w uszach.

Lekarze tłumaczą, że dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i rośnie ciśnienie, również w głowie.

Migrena, która atakuje nad ranem (prawie połowa ataków ma miejsce między godziną 4 a 9 rano), trzy razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Związane to jest ze zmianami w poziomie żeńskich hormonów płciowych. „Migrena miesiączkowa dotyczy tylko 3 proc.

populacji kobiet, ale wśród kobiet chorujących na migrenę stanowi 7-19 proc. Napady migreny miesiączkowej zwykle trwają dłużej niż typowa migrena, często nawet powyżej 72 godzin, i mają cięższy przebieg” – czytamy w pracy „Zaburzenia hormonalne a ból głowy” A. Zduńskiej, J. Cegielskiej, J.

Kochanowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Bóle głowy pojawiają się też u 30 proc. chorych na niedoczynność tarczycy, jednak ustępują po wdrożeniu leczenia hormonalnego. – Ból głowy przypisywany niedoczynności tarczycy zwykle jest ciągły, obustronny, nie ma charakteru pulsującego ani tętniącego.

Prawdopodobnie niedoczynność tarczycy zaostrza również przebieg migreny – uważają naukowcy.

Chore zatoki potrafią wywołać ból głowy szczególnie rano. Śluz, który zalega w zatokach, to podłoże dla drobnoustrojów. Gdy dojdzie do stanu zapalnego błony śluzowej zatok, w wyniku jej obrzęku nastąpi ucisk na zakończenia nerwowe, co wywoła ból. Jest on w miarę prosty do zdiagnozowania – nasila się przy pochylaniu głowy i ustępuje po wypłukaniu i oczyszczeniu zatok.

Nawet niewielki niedobór wody potrafi zakłócić pracę naszego organizmu. A jeśli w ciągu dnia nie nawadniamy się wystarczająco, po nocy tym bardziej organizm będzie cierpiał.

Jak złe nawodnienie wywołuje ból głowy? Istnieje teoria, która mówi, że jeśli ubytek wody wynosi 3-4 proc. masy ciała, zwiększa się napięcie w naczyniach krwionośnych w głowie, krew nie jest wystarczająco dotleniona i ból głowy gotowy.

Pamiętajmy, żeby nie pić dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, tylko regularnie przez cały dzień co najmniej 2-2,5 litra wody.

Picie wody i pozostawanie nawodnionym jest kluczem do zapobiegania lub radzenia sobie z bólami głowy. Bóle głowy często są objawem odwodnienia, a w niektórych przypadkach odwodnienie może wywołać migrenę. Picie wystarczającej ilości wody każdego dnia, w zależności od potrzeb, jest prostym sposobem na zapobieganie bólom głowy.

Na rynku dostępne są kojące maseczki na twarz wypełnione żelowymi kulkami, które wcześniej należy schłodzić w lodówce.

Można skorzystać także ze specjalnych woreczków na lód, które zakryją oczy, blokując dostęp światła, co jest kluczowe przy migrenach. Ochłodzenie głowy nie sprawi, że ból całkowicie zniknie, ale przyniesie ulgę, obkurczając naczynia krwionośne.

Zastosowanie zimnych okładów czy lodu złagodzi także napięcie mięśniowe, które możesz odczuwać w okolicach szyi i ramiom.

Kiedy mamy do czynienia z ostrym bólem głowy, czasami nie chcemy być dotykani.

Jednak delikatny masażu lub używanie narzędzia do masażu, takiego jak piankowy wałek lub piłka, może być przyjemne i przynieść ukojenie.

Dodatkowo, istnieją pewne punkty akupresury, które mogą pomóc złagodzić nudności, często związane z migrenami. Zasadniczo, należy robić wszystko, co może pomoże się rozluźnić i będzie dobre dla ciała.

Powodem, dla którego widzimy kofeinę jako składnik niektórych leków przeciwmigrenowych, jest fakt, że jest to czynnik zwężający naczynia krwionośne. Kiedy pojawia się ból głowy, naczynia krwionośne powiększają się.

Kofeina pomaga przywrócić je do normalnej wielkości.

Każdy reaguje inaczej na kofeinę, jednak National Headache Foundation sugeruje, że ludzie z bólem głowy powinni wypijać około 200-300 mg kofeiny (2 – 3 filiżanki kawy) dziennie.

Olejek konopny, znany również jako CBD, jest obecnie popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Niektórzy stosują go miejscowo w celu złagodzenia skurczy mięśni lub bólu. Istnieje wiele kremów lub preparatów typu „roll-on”, które można wetrzeć w czoło lub szyję podczas bólu głowy. Można użyć także innych olejków eterycznych, np. lawendowego.

Czasami najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, podczas bólu głowy lub migreny, to uciąć sobie drzemkę. Pamiętajmy jednak, że jeśli czujemy się tak, jakbyś codziennie musiał drzemać, może to być oznaką zbyt małej ilości snu. Najważniejsze jest to, aby opracować spójny harmonogram snu, ponieważ niewysypianie się jest częstym wyzwalaczem bólu głowy.

Olejek miętowy może koić ból głowy, gdy posmaruje się nim czoło i skronie, ponieważ przyniesie lekki chłód i wspomoże drogi oddechowe. Również cudownie pachnie.

Zbyt długi czas bez jedzenia może obniżyć poziom cukru we krwi i wywołać ból głowy. Niektórzy ludzie budzą się z bólem głowy, ponieważ ich poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Zjedz przekąskę – z błonnikiem lub białkiem – i sprawdź, czy poczujesz się lepiej.

Źródła:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/73936#treatment
 2. http://www.rice.edu/~jenky/sports/salt.html
 3. Norman M Kaplan, Joseph T. Flynn, Nadciśnienie tętnicze – aspekty kliniczne / Norman M. Kaplan, Bartosz Cebulski (tłum.), Andrzej Januszewicz (red.), Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2006

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *