Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

You might be interested:  Grudki i krosty na języku – czy to objaw choroby?

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból żołądka na czczo

Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?

Poranne bóle żołądka, określane również jako bóle głodowe, to przypadłość, która pojawia się stosunkowo często. Poranne dolegliwości bólowe pacjenci określają jako ścisk w dołku. Należy wskazać, że ucisk w okolicy żołądka stanowi niespecyficzny objaw pojawiający się ze strony jamy brzusznej, odczuwany również jako kłucie w żołądku. Przypadłości nierzadko towarzyszy zgaga, odbijanie i nudności. Jakie są przyczyny porannych dolegliwości bólowych żołądka? Co robić w przypadku bólu nadbrzusza na czczo?

Przyczyny bólu żołądka na czczo

Ból żołądka na czczo nierzadko jest skutkiem złej diety bądź zatrucia pokarmowego. Niemniej jednak jest również częstym objawem choroby.

Najczęściej przyczyną bólu żołądka rano jest stres, infekcyjne zapalenie żołądka i jelit, zatrucia pokarmowe spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu, które zawiera toksyny bakteryjne.

Wśród innych przyczyn bólu żołądka rano można wymienić dyspersję czynnościową, zaawansowany rak żołądka, a także ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywołane jest infekcją Helicobacter pylori lub stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Nieprzyjemne dolegliwości często towarzyszą zapaleniu błony śluzowej żołądka bądź wrzodom trawiennym. W tej sytuacji ból brzucha pojawia się w godzinach nocnych oraz wczesnorannych – na czczo oraz przez około 1-3 godziny po spożyciu posiłku.

Należy wskazać, że dolegliwości bólowe w przypadku choroby wrzodowej ustępują zazwyczaj po posiłku, jedzenie bowiem działa w sposób neutralizujący bądź po zastosowaniu środków alkalizujących lub leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Poranne bóle brzucha i nudności mogą być objawem chorób żołądka i dwunastnicy, między innymi w chorobie wrzodowej czy zapaleniu.

O chorobie wrzodowej dwunastnicy świadczyć mogą bóle, które pojawiają się najczęściej w nocy, rano, a także pomiędzy posiłkami.

Ból żołądka, brzucha i jelit to częsta przypadłość, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przypadłość ta może być spowodowana różnymi czynnikami, które nie są groźne dla zdrowia.

Niemniej jednak, u niektórych pacjentów są symptomem poważnych chorób i schorzeń narządów wewnętrznych, dolegliwości bólowe mogą być bowiem objawem stanu zapalnego śluzówki przewodu pokarmowego, wrzodów, choroby jelit bądź żołądka.

Z tego powodu konieczne jest ustalenie przyczyny bólu brzucha rano na czczo, którą pomoże ustalić lekarz. 

Bóle brzucha na czczo, które pojawiają się okresowo, mogą być wynikiem nieprawidłowej diety, spożywania ciężkostrawnych, tłustych i obfitych posiłków. W takiej sytuacji niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych.

Należy stosować lekkostrawną dietę, która polega na przyjmowaniu 5-6 niewielkich posiłków dziennie.

Ponadto, jeżeli przyczyną dolegliwości bólowych i skurczów żołądka rano jest zapalenie błony śluzowej żołądka postępowanie terapeutyczne, poza przyjmowaniem środków farmakologicznych, powinno uwzględniać wykluczenia żywieniowe pokarmów, które są źle tolerowane, czyli ciężkostrawnych, smażonych potraw i unikanie produktów, działających drażniąco na przewód pokarmowy, tj. kawa, herbata, ostre przyprawy czy alkohol. W sytuacji, kiedy mimo przestrzegania prawidłowych nawyków żywieniowych, dolegliwości nie ustępują, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Poznanie przyczyny bólu żołądka, który pojawia się rano, umożliwia wdrożenie odpowiedniego dla chorego leczenia. Należy wskazać, że postępowanie w tym przypadku powinno obejmować w pierwszej kolejności terapię, której celem będzie wyeliminowanie przyczyny dolegliwości bólowych.

Niezbędna jest zatem wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne, diagnostyka i rozpoznanie bólów żołądka, brzucha i jelit wymaga dokładnego określenia miejsca występowania bólu, jego promieniowania, a także dolegliwości towarzyszących.

Konieczny jest zatem szczegółowy wywiad lekarski, który dotyczy wszystkich chorób pacjenta, przyjmowanych leków, używek i przebytych operacji.

Lekarz, po szczegółowym zebraniu wywiadu lekarskiego i przeprowadzeniu badania fizykalnego decyduje, czy istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań endoskopowych (gastroskopia) oraz innych badań laboratoryjnych i obrazowych, np. USG jamy brzusznej.

Co ważne, lekarz pierwszego kontaktu może skierować chorego do gastrologa, w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Ponadto, lekarz rodziny kieruje chorego na podstawowe badania krwi, enzymy oraz badanie kału. Jeżeli lekarz uzna, że możliwą przyczyną dolegliwości jest stres, może on przepisać leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. 

Bibliografia:

Gajewski P. (red.), Choroby wewnętrzne na podstawie Interny Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2013

Kaczka A., Małecka – Panas E., Ból brzucha. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2011

Ból żołądka: przyczyny i objawy ▷▷ Co pomaga na ból żołądka?

Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?

Ból żołądka to ogólne określenie na szereg dolegliwości (m.in. skurcze żołądka, kłucie, pieczenie), które mogą występować z różnych przyczyn. Niekiedy jest bardzo ostry, kłujący, pojawia się nagle i równie szybko ustępuje, innym razem trwa przez dłuższy czas. Czasem pojawia się po jedzeniu, czasami przed. Z jakich powodów boli nas brzuch? Jak sobie radzić, gdy boli żołądek?

Ból żołądka odczuwalny jest w nadbrzuszu. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. nudności, wymioty czy wzdęcia. Przyczyn bólu żołądka może być wiele: od zupełnie błahych, związanych np. ze spożyciem nieodpowiedniego pokarmu, po bardzo poważne, wynikające z chorób układu pokarmowego. Nigdy zatem nie powinniśmy go lekceważyć.

Po lekturze tego artykułu poznasz m.in. przyczyny bólu brzucha po jedzeniu, alkoholu, w ciąży i u dzieci oraz co pomaga na ból żołądka. Opisujemy również domowe sposoby walki z dolegliwościami bólowymi – czyli zioła, które pomogą złągodzić objawy.

Dlaczego boli żołądek?

Przyczyn bólu żołądka może być kilka. Najczęściej jest to symptom innych dolegliwości, z którymi boryka się nasz organizm. Są to choroby takie jak:

 • Ból żołądka przy chorobie refluksowej. Bolący żołądek często doskwiera osobom cierpiącym na chorobę refluksową. Dodatkowo pojawia się wówczas również zgaga, pieczenie za mostkiem, cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
 • Ból żołądka przy zapaleniu trzustki. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból żołądka jest piekący, promieniujący, przeszywający. Zwykle utrzymuje się przez wiele godzin. W przypadku tej dolegliwości oprócz bólu żołądka, pojawiają się również stolce tłuszczowe.
 • Ból przy zapaleniu żołądka. Pojawiają się ostre, niespodziewane ataki bólu, którym towarzyszy ucisk w górnej części brzucha, tuż pod mostkiem (ból w dołku). Dodatkowo występują również krwista biegunka i wymioty. Zapalenie żołądka zwykle wynika z niezdrowego trybu życia (stres, niezdrowa dieta, jedzenie w pośpiechu itp.) lub nadmiernego przyjmowania niektórych leków.
 • Ból żołądka przy wrzodach. Pojawia się zwykle wraz z innymi dolegliwościami, m.in. zgagą, niestrawnością, wymiotami, zaparciami itp. Najczęściej występuje ok. 2-3 godziny po posiłku. Ból żołądka jest piekący i palący. Niekiedy towarzyszy mu tzw. ssanie oraz skurcze żołądka.
 • Ból żołądka a nowotwór. Jest to najpoważniejsza choroba, której towarzyszy ból żołądka. I chociaż nie występuje powszechnie, to należy również brać ją pod uwagę, by w przypadku pojawiających się problemów, jak najszybciej interweniować. Oprócz bólu żołądka pojawia się również pieczenie w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, wzdęcia, brak apetytu, uczucie pełności, suchość w jamie ustnej. Jeśli zatem obserwujesz u siebie tego typu objawy, a dodatkowo w twojej rodzinie odnotowano przypadki nowotworu żołądka, koniecznie powinieneś się przebadać.

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka nie zawsze jest objawem poważniejszej choroby, czasem wynika po prostu z nieodpowiedniej diety czy zatrucia pokarmowego. Najczęściej pojawia się również w przypadku kłopotów z niestrawnością.

Jeśli więc Twoim problemem jest ból żołądka po jedzeniu, zgaga lub niestrawność, to warto zatem abyś przeanalizował swój jadłospis i wyeliminował z niego dania czy produkty, które wprowadzone do posiłku mogą mieć niekorzystny wpływ na żołądek i prowadzić do bólu brzucha, np. smażone, tłuste, ciężkostrawne potrawy, gazowane napoje itp.

W ich miejsce należy wprowadzić m.in. bogate w błonnik warzywa i owoce, jogurty naturalne, herbaty ziołowe, co jest pierwszym krokiem w walce jeśli chodzi o niestrawność.

Ból może być spowodowany również przez określone produkty, które przez wzgląd na swoje właściwości, mogą drażniąco oddziaływać na żołądek, są to m.in. alkohol (stąd ból żołądka po alkoholu), kofeina, cytrusy, ostre przyprawy, czekolada, cebulaitd.

 

Ból i skurcze żołądka ze stresu

Ból w żołądku może być spowodowany sytuacjami stresowymi. Jest nagły, napadowy i przypomina „ściśnięcie” żołądka. Zwykle nie ma żadnego związku z innymi schorzeniami naszego organizmu czy dietą, lecz wynika z sytuacji, które powodują duży stres. Mogą towarzyszyć mu biegunka lub nudności.

Ból i skurcze brzucha pod wpływem sytuacji stresowych jest zupełnie naturalnym odruchem naszego organizmu i wynika z działania adrenaliny, która pobudza działanie kwasów trawiennych.

Zaburzenia na tle nerwowym mogą mieć więc bezpośredni związek z naszymi dolegliwościami trawiennymi. Nie ma powodów do obaw, gdy są tylko jednorazowe i szybko mijają. Ale gdy problemy ze stresem czy dolegliwości o charakterze nerwicowym utrzymują się dłużej, konieczna jest interwencja specjalisty.

Początkowy ból brzucha może po pewnym czasie przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby.

 

Ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciąży w większości przypadków to zupełnie normalna, niegroźna dolegliwość związana m.in. z powiększającą się macicą(głównie w pierwszej połowie ciąży) lub ruchem płodu (w drugiej połowie ciąży).

Są jednak sytuacje, gdy bolący żołądek sygnalizuje poważniejsze problemy, z którymi kobieta ciężarna koniecznie powinna udać się do specjalisty, np. przy bolesnych, intensywnych skurczach o charakterze napadowym.

Jeśli takie objawy występują w pierwszym trymestrze, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko poronienia. Podobnie należy postąpić, gdy dodatkowo pojawiają się plamienia z dróg rodnych, ponieważ może to świadczyć np.

o odklejeniu się łożyska.

 

Ból żołądka a karmienie piersią

Sily ból żołądka może pojawiać się w okresie karmienia piersią, co jest związane z produkcją hormonu zwanego oksytocyną.

Odpowiada on za wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a dodatkowo może powodować skurcze i rozkurcze macicy. Bóle mogą być delikatne lub nieco mocniejsze, co w dużej mierze wynika od indywidualnych uwarunkowań.

You might be interested:  Grzybica pochwy – przyczyny i leczenie. Jak poznać pierwsze objawy

Bóle żołądka w okresie karmienia piesią można łagodzić ciepłymi okładami lub masażem brzucha.

 

Ból brzucha u dzieci

Ból żołądka u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może mieć różne przyczyny – począwszy od całkiem błahych, skończywszy na poważniejszych schorzeniach przewodu pokarmowego.

Kiedy ból brzucha dziecka jest stosunkowo delikatny, nie występują dodatkowe objawy i mija po kilku godzinach, raczej nie ma powodów do obaw, wystarczą domowe sposoby uśmierzające chwilowe dolegliwości.

Jeżeli natomiast ból jest dotkliwy, utrzymuje się przez wiele godzin, towarzyszą mu wymioty, biegunka, gorączka, a dziecko wydaje się bardzo chore i nic nie przynosi ulgi, konieczna jest wizyta u lekarza – to może być choroba.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu żołądka i skurczy

u dzieci?

 • Kolka u niemowląt. Maluchy niestety bardzo często doświadczają bólu brzucha związanego z kolką, która pojawia się zwykle po południu lub wieczorem i może trwać nawet kilka godzin. To zwykle nic groźnego, ale z całą pewnością jest nieprzyjemna dla dziecka. Warto wówczas masować mu brzuszek, robić ciepłe okłady i stosować herbatki z kopru włoskiego, rumianku bądź melisy.
 • Zatrucie. Przy zatruciu oprócz bólu brzucha pojawiają się również biegunka, wymioty, złe samopoczucie. Niekiedy problemy mogą trwać nawet kilka dni. Konieczna jest wówczas zmiana diety na lekkostrawną i podawanie dziecku dużej ilości wody, ewentualnie herbatek ziołowych.
 • Pasożyty. Pasożyty to stosunkowo poważny problem, powiem wymaga bardziej kompleksowej diagnozy i późniejszej terapii. Ból brzucha jest wówczas rozległy, nawracający i towarzyszą mu cuchnące stolce, stany podgorączkowe i utrata wagi. Symptomy mogą być różne w zależności od tego, jakie pasożyty zaatakowały organizm. W przypadku glist bólowi żołądka towarzyszy kaszel, nudności, a nawet wysypka alergiczna. Owsiki przyczyniają się dodatkowo do braku apetytu i problemów z zaśnięciem. Lamblie natomiast poza bolącym brzuchem powodują również wodniste biegunki.
 • Nietolerancja pokarmowa. Bardzo często ból żołądka sygnalizuje problem z nietolerancją organizmu pewnych pokarmów, np. mleka, cytrusów, jajek itp. Należy wtedy obserwować dziecko, by w konsekwencji znaleźć produkt powodujący dolegliwości i wykluczyć go z diety.

 

Skurcze i ból żołądka – co jeść?

Przy dolegliwościach żołądkowych (takich jak niestrawność) konieczna jest zmiana diety na lekkostrawną.

Należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju tłustych, smażonych i pikantnych potraw, a także picia mocnej kawy czy napojów gazowanych. W zamian do posiłku warto sięgnąć po dania i produkty bardziej „przyjazne” naszemu żołądkowi, m.in.

kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, chude mięso (kurczak lub indyk), ryby. Tłuszcz zwierzęcy warto zamienić na olej roślinny lub oliwę z oliwek.

 

Jak złagodzić ból żołądka?

“Boli mnie brzuch! Jakie są domowe sposoby na ból żołądka?”. Gdy zaczyna doskwierać nam ból żołądka, można nieco złagodzić dolegliwości, stosując gorące okłady. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji termofor. Ulgę w bólu mogą przynieść również delikatne masaże brzucha.

Dodatkowo można próbować uśmierzyć dolegliwości pijąc herbatki ziołowe, ssąc cukierki miętowe oraz pijąc duże ilości wody.

 

Co pomaga na ból brzucha i żołądka?

Na ból żołądka pomagają przede wszystkim zioła np. w postaci naparów, herbat czy preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Oto kilka przykładów ziół, które mogą pomogą nam gdy boli żołądek:

 • rumianek – wykazuje m.in. właściwości rozkurczające i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Łagodzi ból, a jednocześnie wspomaga procesy trawienne układu pokarmowego.
 • nagietek – stosowany jest w przypadku skurczu żołądka, a dodatkowo zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
 • siemię lniane – jest oleiste, dlatego powleka śluzem cały układ pokarmowy, a dodatkowo uszczelnia ścianki żołądka.
 • liść babki zwyczajnej – również pokrywa śluzem układ pokarmowy, a dodatkowo poprawia wydzielanie soków trawiennych przewodu pokarmowego.
 • lukrecja gładka – wykazuje korzystne działanie, gdy ból żołądka wynika z nieżytu lub wrzodów.
 • aloes – działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku nadkwasoty żołądka.
 • melisa – wykazuje właściwości rozkurczające.

 

Mięta na ból żołądka

Naturalnym i od wieków stosowanym ziołem na ból żołądka jest mięta oraz jej olejki eteryczne.

 Herbatki oraz napary z mięty mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z bólem brzucha oraz z bólem układu pokarmowego ogółem, a także korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością czy trawienie.

Dodatkowo zaleca się żucie surowych liści mięty lub dodawanie ich np. do sałatek. Zadowalające efekty może przynieść również spożywanie kropli miętowych w celu uśmierzenia dolegliwości.

BÓL ŻOŁĄDKA: o czym świadczy? Przyczyną nie musi być problem z układem pokarmowym

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Zazwyczaj żołądek człowieka leży w środkowej części nadbrzusza (tzw. dołek sercowy) i lewym podżebrzu. Ból brzucha w tych okolicach najczęściej może oznaczać problemy żołądkowe.

Trzeba jednak pamiętać, że niejednokrotnie dolegliwości “rozlewają się” znacznie szerzej.

Kiedy więc boli cię górna część brzucha możesz stawiać na żołądek , szczególnie gdy dolegliwość pojawia się nagle, a nie narasta stopniowo, i towarzyszą jej wymioty.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że żołądek to kapryśny narząd i o problemach z nim mogą świadczyć nietypowe objawy, nawet nawrotowe zapalenia uszu. ( Więcej na ten temat w tekście: “Żołądek – kapryśna sakiewka pełna kwasu” )

Dla odmiany w miejscu, gdzie właśnie żołądek powinien nas boleć, mogą występować dolegliwości związane z chorobą innego narządu układu pokarmowego, a nawet problemem kardiologicznym czy grypą. Nie poradzimy: medycyna jest sztuką i diagnozę trzeba zostawić lekarzom.

Oczywiście wstępnie można samodzielnie szukać przyczyny. Uważna obserwacja reakcji organizmu przez samego pacjenta pomaga lekarzowi w diagnozie i ustalaniu kolejności badań.

Pamiętaj: żołądek nie musi boleć i to nieprawda, że jeśli dokucza często, to po prostu “taką masz urodę”. Nieprawdą jest też, że każdy ból brzucha trzeba leczyć w wyszukany sposób.

Postanowiłeś regularnie trenować od nowego roku? Brzuszki, skłony, świece? Im większy zapał, typowy zresztą na początku, tym większa szansa, że zaboli cię brzuch. Przetrenowanie bywa naprawdę nieprzyjemne.

Mini jednak, a lekarstwem jest… kontynuacja wysiłku. Porcję ćwiczeń zwiększaj jednak rozsądnie, systematycznie.

Za parę tygodni nie będziesz mógł uwierzyć, że tak mała dawka ruchu tak solidnie dała się we znaki.

Skąd masz wiedzieć, że to akurat to?

Ból najczęściej obejmuje całą szerokość brzucha, w miejscu jego naturalnego zginania, poniżej żeber. Można wręcz wyrysować wyraźny “pas”. Dolegliwościom nie towarzyszą wymioty, biegunka, zgaga, etc. Ból może nasilać się przy nabraniu powietrza, próbie powtórzenia ćwiczenia, etc. Zwykle nadchodzi dzień po treningu.

Najpierw boli cię brzuch w okolicy żołądka (np. nad pępkiem). Potem pojawia się gorączka, ale równie dobrze katar, kaszel, biegunka i uczucie ogólnego “rozbicia”. To może być infekcja wirusowa, popularnie zwana przeziębieniem. Kiedy dolegliwości dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego, mówi się też o “grypie jelitowej”, chociaż formalnie takiej jednostki chorobowej nie ma.

Przy dolegliwościach, które jednoznacznie kojarzymy z okresem przeziębień, a nawet mamy konkretne podejrzenia, kto nas wirusem poczęstował (chorował wcześniej krewny lub kolega z pracy), zazwyczaj wystarcza leczenie zachowawcze. Przykre objawy miną w ciągu kilku dni.

Możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które pomogą ci pokonać dolegliwości (więcej na ten temat).

Nic się nie stanie, jeśli 2-3 dni ograniczysz jedzenie, szczególnie, gdy boli cię gardło lub wymiotujesz, ale absolutnie nie zapominaj o uzupełnianiu płynów. Pij jak najwięcej, małymi łykami, wodę, ale i herbatki czy kompot.

Gorączkę powyżej 38.5 st. C obniżą leki bez recepty(typu paracetamol lub ibuprofen). Przy niższej temperaturze pozwól pracować układowi odporności i ogranicz się do sposobów domowych (herbatka z lipy, żeby się wypocić lub chłodna kąpiel: obie metody skuteczne).

Pamiętaj, że to, co dobre dla ciebie, niekoniecznie sprawdza się w przypadku dzieci. Im młodszy malec tym szybciej skorzystaj z porady lekarza. U kilkulatka możesz już poczekać 2-3 dni, by samodzielnie zwalczył “wirusówkę”. Pod warunkiem, że stan dziecka w kolejnych dniach się nie pogarsza, a gorączka nie przekracza 39 st. C.

Żołądek , podobnie zresztą, jak cały układ trawienny, nie znosi nadmiaru alkoholu, diety obfitującej w dania ostre, tłuste, wędzone.

Nie jest aż tak przeciwny kawie, jak się nieraz mówi, ale nie cierpi, gdy pijemy ją na czczo.

Uwaga! Często do podrażnień żołądka dochodzi, gdy stosujemy niewłaściwe leki, stąd zasadniczo: im bardziej się ich wystrzegamy (także tych bez recepty), tym dla niego lepiej.

Ból w okolicy żołądka bywa efektem przejedzenia. O nie nietrudno w święta, a potem w karnawale.

 • Zwykle kończy się bez konsekwencji, chyba, że od dawna mamy jakieś schorzenie, a przesadne biesiadowanie nasiliło tylko problem.
 • Jeśli jednak to tylko jednorazowy grzech, skorzystaj z naszych rad na klasyczne dolegliwości po obżarstwie:
 • Wzdęcia, zgaga i reszta

To mit, że zatrucia pokarmowe grożą nam przede wszystkim latem. Dopadają przez cały rok, a ich objawy to głównie ból okolic żołądka, biegunka, wymioty. Takie infekcje nie muszą być wywołane przez wirusy i same przejść po kilku dniach ( wszystko o zatruciach pokarmowych )

 1. Szczęśliwie, najczęściej nie są groźne i wystarczy głodówka oraz odpoczynek, by wszystko wróciło do normy.
 2. Pewnych sygnałów nie wolno jednak lekceważyć i koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli:
 3. – masz objawy odwodnienia (mocz ciemny i skąpy, uczucie rozdrażnienia, obniżone ciśnienie i
 4. “>tętno, skóra zwiotczała, po wzięciu w palce długo nie przyjmuje pierwotnego kształtu),
 5. – wymioty są bardzo obfite lub nie słabną przez sześć godzin,
 6. – biegunka utrzymuje się dłużej niż cztery doby,
 7. – w stolcu jest śluz lub krew,

– gorączka przekracza 39 st. C. lub utrzymuje się ponad trzy doby.

Ból w nadbrzuszu zwłaszcza, gdy przypomina ściskanie w dołku, bywa objawem stresu. Stres, jak wiadomo, może powodować najróżniejsze dolegliwości. I samodzielnie trudno ocenić, że właśnie on jest sprawcą. Ból stresowy jest bowiem jak najbardziej serio.

You might be interested:  Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Trzeba przy tym pamiętać, że może prowadzić do groźnych chorób. Chociaż udowodniono, że choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy nie powoduje, a winowajcą jest Helicobacter pylorii (w 2005 roku Barry J. Marshall oraz J. Robin Warren za to odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla ), to nie oznacza jeszcze, że stres żołądkowi służy.

Gastryczne objawy stresu to zwykle bóle brzucha 2-3 godziny po posiłku, ale i nocne, wyrywające ze snu, uczucie wzdęcia, zgaga, utrata wagi.

Jak walczyć ze stresem? Przeczytaj!

Niby o pomyłkę trudno, a wciąż bywa, że do kardiologa trafiają pacjenci ze zwykłą niestrawnością, a osoby przechodzące zawał serca lekceważą objawy, uznając, że to problem żołądkowy, który sam minie. Takie myślenie bywa zabójcze…

Przypominamy: u mężczyzn zawał serca zwykle sygnalizowany jest przez ból za mostkiem, duszność i ból oraz drętwienie lewej ręki.

W damskim wydaniu częściej jest to ból barku i okolicy krtani, duszność bez bólu w klatce piersiowej. U pań jednak ból może pojawić się w nadbrzuszu, jak przy chorobie żołądka. Często towarzyszy mu odbijanie, nudności lub wymioty.

Także: zmęczenie, spadek ciśnienia, nierówne bicie serca, zimny pot na czole i nad górną wargą.

Uwaga! Ból kardiologiczny nie mija przy zmianie pozycji czy nabraniu powietrza. Zawsze, gdy masz wątpliwości co do źródła dolegliwości, dzwoń na pogotowie (lub do innego, dostępnego lekarza). Osoba, która odbierze telefon, powinna pomóc postawić wstępną diagnozę.

Nie przejmuj się, że dyżurny nie jest zbyt miły. Nie musi być, ale pomóc powinien. Jest w pracy i to jego obowiązek. Jeśli przeprowadzi rozsądny wywiad, będzie mógł rozwiać twoje wątpliwości. Jeśli wyśle karetkę bez medycznego uzasadnienia, nie zapłacisz kary. Masz prawo się pomylić. I uzyskać poradę: przynajmniej przez telefon.

Zgaga, odbijanie, cofanie niewielkich ilości pokarmu do jamy ustnej: to klasyczne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

W każdej aptece kupisz środki łagodzące takie objawy, my jednak zalecamy konsultację z gastrologiem, gdy problem często wraca.

Refluks żołądkowo-przełykowy może być naprawdę groźny. Bywa, że wymaga interwencji chirurga. Kwas stale wracający do przełyku może go trwale uszkodzić.

Nieprawidłowe opróżnianie żołądka bywa spowodowane nieprawidłowościami w miejscu połączenia żołądka z przełykiem, ale i z samym kształtem żołądka lub problem z odźwiernikiem (połączenie żołądka i dwunastnicy).

Pomocna bywa zmiana trybu życia, diety, nawet ułożenia ciała podczas snu. Czasem konieczne jest przyjmowanie leków nie tylko zobojętniających kwasy, ale i poprawiających przemianę materii. Decyzję trzeba zostawić specjaliście.

Najczęściej, gdy boli nas górna część brzucha, stawiamy na wrzody żołądka. I bardzo często mamy rację. Mylimy się jednak sądząc, że można je pokonać samą dietą.

Ponad 80% osób, u których powstały ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, zwane wrzodami, choruje z powodu zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Można się jej pozbyć dzięki konsekwentnej, zwykle długotrwałej, terapii antybiotykowej, połączonej najczęściej ze stosowaniem leków osłonowych, bądź neutralizujących obecny w żołądku kwas solny.

Kompleksowe leczenie może zalecić tylko lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Warto pamiętać, że sama obecność bakterii nie oznacza jeszcze choroby. Tylko 10% osób nią zarażonych ma wrzody.

Wszystko o wrzodach żołądka

Często mylone jest z chorobą wrzodową. Wprawdzie zakażenie Helicobacter pylori bywa przyczyną przewlekłego zapalenia żołądka, ale to tylko jeden z przypadków.

Zapalenie żołądka może być ostre, bądź przewlekłe.

W pierwszym przypadku pojawia się bardzo silny ból w dołku podsercowym, który z czasem rozlewa się po całej górnej części brzucha. Bólowi towarzyszą wymioty, zazwyczaj z domieszką krwi, a także osłabienie i gorączka.

Takie zapalenie mogą wywołać bakterie (także spowodowana przez nie sepsa), czynniki chemiczne (niektóre leki, alkohol, kwasy), poważne choroby narządów wewnętrznych, nawet guzy mózgu.

Ponieważ przy ostrym zapaleniu żołądka może dojść do pęknięć śluzówki i groźnego dla życia krwawienia, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Nigdy zatem nie lekceważ krwi (nawet niewielkiej ilości) w wymiotach.

Przy zapaleniu przewlekłym objawy są podobne, jak przy chorobie wrzodowej. Zwykle nawracają bóle w dołku podsercowym. Pojawiają się kilka godzin po posiłku, jednak ból bywa silny, gdy jesteśmy głodni, czasem atakuje nocą, przypomina niestrawność. Zdarza się też uczucie pełności w nadbrzuszu.

Sprawcy zapaleń przewlekłych to również bakterie, ale i nieprawidłowa dieta z dużą ilością substancji drażniących żołądek, nieregularny tryb życia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne (np. cukrzyca).

Leczenie zazwyczaj analogiczne, jak przy chorobie wrzodowej.

Nawracające, piekące, kurczowe bóle (kolka) w nadbrzuszu mogą sygnalizować wiele chorób. Bywają jednak również objawem raka żołądka.

Stan alarmowy: bólowi towarzyszą nudności, wymioty (zwłaszcza fusowate), suchość w jamie ustnej i pieczenie języka, zgaga, odbijania, uczucie ucisku lub pełności, wzdęcia.. Nie ma na co czekać.

Koniecznie trzeba odwiedzić gastrologa (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu).

To nieprawda, że im cięższe schorzenie, tym bardziej wyraźne objawy. Wiele osób ze zdiagnozowanym rakiem żołądka początkowo obserwowało u siebie jedynie osłabienie i nieuzasadnioną utratę wagi, spadek apetytu.

Zatem, jeśli chudniesz, chociaż nie zmieniłeś złych nawyków żywieniowych, niekoniecznie masz powody do radości. Uczucia zmęczenia nie ma sensu w nieskończoność tłumaczyć sobie porą roku, obowiązkami. Lepiej to wyjaśnić.

Tak objawiają się i poważne choroby.

Więcej na ten temat: Tylko zmęczenie? A może choroba?

Ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, ale i niezdrowa żywność. Jeśli w najbliższej rodzinie ktoś chorował na ten typ nowotworu, jesteś jeszcze bardziej zagrożony.

Szczęśliwie poważne choroby żołądka są coraz wcześniej rozpoznawane i skuteczniej leczone. Bez żołądka można żyć. Nie można jednak pozwolić chorobie się rozhulać i zaatakować innych narządów.

Na wczesne rozpoznanie pozwala gastroskopia. Fakt: połykanie rurki, konieczne przy gastroskopii, nie jest przyjemne, ale nie aż tak skomplikowane, a wiedza, którą można uzyskać, bezcenna i niejednokrotnie ratująca życie.

Dzięki mikrokamerze wprowadzanej do żołądka lekarz wykonujący badanie może bardzo dokładnie sprawdzić, co się w żołądku dzieje.

Metoda ta umożliwia również pobranie wycinków z chorych miejsc błony śluzowej, co stanowi olbrzymią przewagę nad badaniem kontrastowym, szczególnie w rozpoznawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz w różnicowaniu choroby wrzodowej od raka żołądka.

Pamiętaj: rak żołądka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. Atakuje często zaraz po przekroczeniu czterdziestki. Nie ma więc sensu lekceważyć “banalnego” bólu brzucha.

 • Więcej na ten temat:
 • Ból pleców: to nie musi być problem z kręgosłupem
 • Powiedz, gdzie i jak boli brzuch, podpowiemy dlaczego

15 sposobów na ból żołądka

Dokładnie i powoli przeżuwaj jedzenie. Gdy jesz zbyt szybko, połykasz wraz z jedzeniem powietrze, co bywa przyczyną wzdęć. Nie mieszaj ze sobą wielu rodzajów pokarmów, gdyż obciąża to układ trawienny.

2. Jedzenie powinno mieć odpowiednią temperaturę

Jedzenie nie może być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące. Według wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia najkorzystniejsza dla naszego żołądka temperatura potraw spożywanych na ciepło to przedział 65-70°C, a dla zup 75°C. Optymalna temperatura potraw serwowanych na zimno to 4°C.

Na dania, które najlepiej smakują gdy są bardzo zimne albo bardzo gorące, pozwalajmy sobie jedynie od czasu do czasu.

3. Nigdy nie przepełniaj żołądka

Odchodząc od stołu, musisz czuć, że chętnie zjadłbyś więcej.

4. Nie jedz kolacji za późno

Zjedz lekką kolację dwie do trzech godzin przed zaśnięciem.

5. Negatywne emocje blokują metabolizm

Nie zajadaj smutków, nie objadaj się, kiedy się martwisz, jesteś zmęczony lub masz zły humor, ponieważ negatywne emocje blokują wytwarzanie soków trawiennych.  

6. Kontroluj ilość płynów przyjmowanych przez organizm

Powinieneś pić pół godziny przed posiłkiem i godzinę po. Jeśli nie wyobrażasz sobie posiłku bez popijania w trakcie, ogranicz ilość spożywanego płynu.

Ważnym czynnikiem jest rodzaj napoju. Napoje słodkie i gazowane czy nektary nie sprzyjają dobremu trawieniu. Z kolei kawa i herbata obniżają wchłanianie żelaza i wapnia, w związku z czym nie powinny być spożywane podczas posiłku ani bezpośrednio po nim.

Posiłki najlepiej popijać wodą. Mogą to też być herbatki owocowe lub ziołowe, naturalne soki bez dodatku cukru oraz bezcukrowy kompot.

Należy pamiętać, że codziennie powinno się spożywać około 2-2,5 litrów płynów.

7. Badaj się

Sprawdź, czy przyczyną niestrawności nie jest na przykład nietolerancja laktozy lub alergie pokarmowe.

8. Uważaj na swoją wagę

Niestrawność może być spowodowana także stresem oraz nadwagą.

9. Staraj się ćwiczyć 

Regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają powstawianiu wielu schorzeń, także niestrawności. Przy okazji pomagają utrzymać prawidłową wagę i kondycję.

10. Co robić, gdy już boli?

Jeśli Twój problem nie ma podłoża organicznego (np. infekcja bakteryjna, uszkodzenia błony śluzowej dwunastnicy lub żołądka), możesz przejść na dietę. Jeśli nie zauważysz poprawy, musisz skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

11. Co jeść?

Przede wszystkim owoce, które eliminują pozostałości po nieprzetrawionym jedzeniu. Najlepsza będzie cytryna, a także winogrona, grejpfruty, ananasy, pomarańcze, jabłka i gruszki. Przegryzaj marchewkę, pij warzywne koktajle i jedz warzywa gotowane na parze.

Jak ułatwić sobie spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców? Pomoże Ci w tym ekstraktor składników odżywczych NutriBullet, już od kilku lat będący hitem na całym świecie. Dzięki niemu szybko stworzysz zdrowe koktajle i rozgrzewające zupy kremy.

12. Używaj przypraw

Doprawiaj potrawy imbirem, kolendrą, kurkumą, kminkiem, pieprzem lub rozmarynem.

 

13. Potrawy, które zmniejszają nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku:

 • Sok z granatu ze szczyptą soli kamiennej i pieprzu;
 • Serwatka ze szczyptą soli i prażonymi ziarnami kminku;
 • Sok z ćwiartki limonki, szklanka ciepłej wody i pół łyżeczki sody oczyszczonej;
 • Świeży sok ananasowy, szczypta imbiru, pieprzu i pół łyżeczki cukru.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *