Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Ból pleców to nie tylko ból kręgosłupa lędźwiowego. Częsty jest również ból krzyża, odcinka piersiowego i szyjnego, mogący powodować ból w okolicy łopatek. Dolegliwości  najczęściej odczuwane są w dzień, ale mogą też pojawiać się również w nocy lub po wstaniu z łóżka.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Ból pleców na dole

Najczęstszy jest ból pleców na dole, którego inne nazwy to: lumbago, postrzał lub zapalenie korzonków.  Dolegliwości mogą mieć wiele źródeł,  ale najczęściej pochodzą z kręgosłupa lędźwiowego.

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest główną przyczyną bólu pleców na dole. Najczęściej za dolegliwości odpowiedzialna jest dyskopatia lędźwiowa oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Dyskopatia może powodować centralny ból w dole pleców, ale częściej dysk uciska korzeń nerwowy powodując ból kręgosłupa promieniujący do nóg, który zależnie od rozmieszczenia bólu nosi nazwę rwy kulszowej bądź rwy udowej.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych powodują ból pleców po lewej lub po prawej stronie, który nasila się przy długim staniu, chodzeniu oraz skrętach tułowia. Dolegliwości pojawiają się również podczas leżenia na brzuchu z uniesionym do góry tułowiem. Ulgę przynosi siedzenie z tułowiem pochylonym do przodu.

Ból pleców na dole jest częstą dolegliwością kierowców.  Wynika to głównie z długotrwałego siedzenia, a czasem z konieczności uczestniczenia w załadunku lub rozładunku towaru.

Lumbago mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak deformacja tułowia lub opadanie stopy, które pomagają zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Ból może pochodzić również z przeciążonych mięśni. Naciągnięcie, nadwyrężenie lub naderwanie mięśni pleców i kręgosłupa jest częstą przyczyną bólu pleców na dole. Najczęściej ból daje o sobie znać po dźwignięciu ciężaru w niewłaściwy sposób.

Ból kręgosłupa w ciąży jest częsty i może być bardzo dokuczliwy. Może pojawić się na początku ciąży, ale najczęściej plecy zaczynają boleć w 3 trymestrze.

Przyczyn takich dolegliwości może być wiele. Mają one związek z rosnącą macicą i masą ciała, zmianą krzywizny kręgosłupa oraz rozluźnieniu więzadeł.  Objawy najczęściej ustępują one po porodzie.

Często ból pleców w ciąży można złagodzić poprzez:

  • ćwiczenia
  • masaż
  • okłady
  • chodzenie w butach na płaskim obcasie

W razie silnych lub nie przechodzących bólów, zwłaszcza jeśli towarzyszy im krwawienie, skurcze macicy lub gorączka należy pilnie skonsultować się  z lekarzem.

Objawy alarmowe przy bólu pleców

Czasami ból pleców wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na numer alarmowy, jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak:

  • niedowład – znaczne osłabienie lub paraliż jednej lub obu nóg
  • zaburzenia kontrolowania oddawania moczu lub/i stolca
  • zaburzenia czucia.

Ból kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego może dawać różne objawy i być bardzo dokuczliwy.

Z reguły dolegliwości pochodzą ze zwyrodniałych stawów kręgosłupa lub towarzyszą deformacji pleców, na przykład skoliozie (skrzywieniu w bok) lub nadmiernej kifozie.

 Młodzieńcza kifoza (choroba Scheuermanna) jest chorobą zapalną, która objawia się deformacją grzbietu oraz może powodować ból pleców u dziecka lub nastolatka.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Ból z tyłu pleców  na wysokości płuc

Dolegliwości z tyłu pleców na wysokości płuc mogą mieć wiele źródeł.

Ból pleców przy oddychaniu może być wynikiem neuralgii międzyżebrowej lub bólu mięśni wywołanego na przykład punktami spustowymi lub  naderwaniem mięśnia. Takie dolegliwości pojawiają się też przy zapaleniu opłucnej oraz pewnym postaciom zapalenia  płuc.

Za ból pleców z lewej lub prawej strony pod żebrami z tyłu może odpowiadać entezopatia lub naderwanie mięśnia czworobocznego lędźwi lub choroby nerek.

Ból między łopatkami

Ból kręgosłupa między  łopatkami  lub ból pod łopatką może mieć wiele przyczyn. Najczęściej za ten rodzaj bólu pleców odpowiedzialne są:

  • Dyskopatia szyjna lub piersiowa
  • Zmiany w stawach kręgosłupa szyjnego i piersiowego
  • Punkty spustowe

Nagły i silny ból między łopatkami powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być objawem groźnych chorób takich jak:

  • Zawał serca
  • Zator płucny
  • Tętniak rozwarstwiający aorty
  • Kamica pęcherzyka żółciowego (ból pleców po prawej stronie pod łopatką)

Ból podbrzusza i pleców

Ból podbrzusza i pleców może towarzyszyć schorzeniom jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Silny i nagły ból pleców po lewej lub prawej stronie, który promieniuje do brzucha i pachwiny może być objawem kolki nerkowej. Mogą mu towarzyszyć wymioty oraz ból przy oddawaniu moczu.

Ból krzyża i  podbrzusza czasem pojawia się przed okresem lub w jego trakcie. Jeżeli objawy są silne i długotrwałe, jedną z ich przyczyn może być endometrioza.

Ból krzyża

Ból kręgosłupa krzyżowego, czyli kości krzyżowej często powoduje dolegliwości przy siedzeniu lub zakładaniu skarpet na stojąco. Jego częstymi przyczynami są: entezopatia więzadła krzyżowo guzowego oraz choroby stawu krzyżowo biodrowego.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Staw krzyżowo-biodrowy

Dysfunkcja, zapalenie lub zmiany zwyrodnieniowe stawów krzyżowo-biodrowych (ang. sacroiliac joints) są częstym powodem bólu pleców i krzyża. Jest on jest zlokalizowany w dole pleców lub w okolicy pośladka. Najczęściej promieniuje do pachwiny oraz nogi. Często dolegliwości pogarszają się przy  siedzeniu, staniu lub zakładaniu spodni na stojąco.

Ból kręgosłupa szyjnego

Choroby kręgosłupa szyjnego powodują dolegliwości w obrębie samej szyi, ale często również ból w górnej części pleców i klatki piersiowej.

You might be interested:  Ultrablanc pasta z aktywnym węglem – opinie, gdzie kupić, jaka jest cena?

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Najczęściej dolegliwości wynikają z przeciążenia mięśni. W innych przypadkach ich przyczyną może być  dyskopatia szyjna lub zwyrodnienie stawów kręgosłupa szyjnego. Oba schorzenia mogą powodować ból pleców między łopatkami i karku. Dolegliwości nasilają się przy odchylaniu głowy do tyłu i jej skręcania, na przykład podczas spoglądania do tyłu siedząc w samochodzie.

Przeciążenie mięśni karku

W obecnych czasach mięśnie szyi, karku i górnej części pleców są często przeciążane. Wynika to z nieprawidłowej postawy podczas długotrwałego korzystania ze smartfona, komputera lub tableta.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Pochylona do przodu głowa powoduje silne naprężenia w obrębie mięśni i wiezadeł co może prowadzić do powstania punktów spustowych oraz zapaleń przyczepów kostnych, czyli entezopatii.

Dyskopatia szyjna

Przepuklina lub wypuklina kręgosłupa szyjnego może uciskać korzenie nerwowe i powodować promieniowanie bólu do barku oraz wzdłuż ramienia i przedramienia aż do ręki. Taki zespół objawów nazywamy rwą ramienną lub rwą barkową.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych

Zwyrodnienie i zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego obok dolegliwości ze strony karku powoduje ból pleców w górnej części. Dolegliwości mogą nasilać się przy zmianie pogody, podczas przeziębienia lub po przewianiu. Często tylno boczna strona karku jest bardzo bolesna przy ucisku.

Ból pleców w nocy

Ból pleców w nocy jest bardzo dokuczliwy, gdyż prowadzi do bezsenności, a przez to do zmęczenia w ciągu dnia.

Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego bólu i często dopiero doświadczony specjalista potrafi postawić prawidłową diagnozę.

W przypadku nocnych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, gdyż część przyczyn może być niebezpieczna i szybkie ich zdiagnozowanie daje większą szansę na wyleczenie.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Najczęstszy  jest ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy, a jego typowymi przyczynami są przykurcze w stawach biodrowych, dyskopatia oraz zwyrodnienie  stawów międzywyrostkowych.

Ból kręgosłupa piersiowego w nocy może być  spowodowany złamaniem kompresyjnym kręgu, skoliozą lub nadmierną kifozą (wygięciem do tyłu). Również zwyrodnienie i zapalenie jego stawów może być bardzo bolesne.

Ból pleców po nocy może wynikać z podobnych przyczyn, co ból w nocny.

Podczas leżenia dochodzi do usztywnienia stawów oraz do zastoju płynu stawowego, w którym mogą w takich warunkach gromadzić się substancje powodujące zapalenie.

W miarę chodzenia następuje wymiana płynu stawowego oraz zwiększenie elastyczności w stawach. Dzięki temu dolegliwości mogą zmniejszać się ciągu dnia.

Czasami bóle nocne mogą być objawem bardzo poważnych chorób wewnętrznych, takich jak nowotwory, najczęściej jednak ich przyczyną jest rwa kulszowa wywołana przez masywną przepuklinę kręgosłupa.

Ból pleców nad pośladkami

Ból pleców  po lewej lub prawej stronie nad pośladkiem może mieć wiele przyczyn, z których najczęstsze opisuję poniżej.

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego powoduje przewlekłe dolegliwości promieniujące na pośladek, a czasem do pachwiny. Przy naciśnięciu na górną część talerza biodrowego pojawia się nieznośny ból nad pośladkiem.

Entezopatia przyczepu biodrowego mięśnia czworobocznego lędźwi

Mięśnie czworoboczne lędźwi (ang. quadratus lumborum) przyczepiają się do talerzy kości biodrowych (tuż nad pośladkami) oraz w górnej do kręgosłupa i ostatniego żebra. Przy nadmiernym obciążeniu przyczep biodrowy może ulec zapaleniu i zwyrodnieniu, co objawia się nieznośnym bólem pleców nad pośladkami, który narasta przy rotacji tułowia oraz głębokim wdechu.

Kolka nerkowa

Kamień nerkowy przemieszczający się wzdłuż moczowodu powoduje nagły i bardzo silny ból pleców zaczynający się nad prawym lub lewym pośladkiem i schodzący stopniowo w dół i do przodu – do brzucha i pachwiny.

Jak rozpoznać przyczynę bólu pleców?

Aby postawić prawidłową diagnozę należy zwrócić się do doświadczonego lekarza od kręgosłupa oraz wykonać badania obrazowe, wśród których z reguły najbardziej wartościowym jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. W pewnych przypadkach lekarz może skierować na specjalne badania krwi lub inne badania obrazowe, takie jak RTG czynnościowe lub tomografię komputerową.

Ból pleców – leczenie

W lżejszych przypadkach dolegliwości ustępują po pewnym czasie przy stosowaniu dostępnych bez recepty leków, lub nawet bez żadnego leczenia. Natomiast  aby wyleczyć lub złagodzić pozostałe bóle pleców należy najpierw poznać ich przyczynę i dobrać adekwatną do diagnozy metodę leczenia.

Fizjoterapia

Fizjoterapia pomaga poradzić sobie z atakiem bólu pleców oraz może zapobiec pojawieniu się nawrotów poprzez stosowanie specjalnie dobranych technik i ćwiczeń. Wartościowymi metodami  stosowanymi w fizjoterapii są między innymi:

  • Terapia manualna
  • Terapia mięśniowo powięziowa
  • Leczenie nakierowane na poprawę postawy oraz ergonomii pracy

Bezoperacyjne leczenie bólu

Istnieje wiele nowoczesnych metod bezoperacyjnego leczenia bólu.

Dzięki prawidłowej diagnozie można zastosować precyzyjne zabiegi monitorowane za pomocą specjalnej aparatury medycznej, które działają bezpośrednio na przyczynę bólu.

Przykładem takich zabiegów są zastrzyki nadtwardówkowe wykonywane pod kontrolą fluoroskopii, które są bardzo skuteczne w bezoperacyjnym leczeniu przepukliny kręgosłupa oraz wywołanej przez nią rwie kulszowej, udowej lub barkowej.

Leczenie operacyjne

W najcięższych przypadkach bólu pleców wykonuje się operację. Niezwłoczne leczenie operacyjne jest często wskazane w przypadku wystąpienia objawów alarmowych, takich jak niedowłady.

You might be interested:  Dyskopatia l5-s1 – co to jest, ćwiczenia, objawy, leczenie, operacja

Co robić, gdy boli kręgosłup – domowe sposoby na złagodzenie bólu

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo w ciągu dnia forsujemy swój kręgosłup. Osoby prowadzące aktywny tryb życia i świadome tego jak bardzo jest to ważna część naszego ciała, najczęściej dbają o niego wykonując odpowiednie ćwiczenia i starając się utrzymać właściwą postawę ciała.

Większość z nas, zaniedbuje jednak tę sferę, podnosząc ciężary w nieodpowiedni sposób, prowadząc siedzący lub stojący tryb życia i unikając aktywności fizycznej. Ból dopada nas często w nieoczekiwanych momentach.

Jakie domowe sposoby na ból kręgosłupa możesz zastosować, aby złagodzić dolegliwości?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyny bólu mogą być różne, a diagnoza najczęściej jest stawiana po szczegółowych badania. Najczęściej przyczyną są stany zwyrodnieniowe, osteoporoza lub wypadnięcia dysku, które z kolei wynika np. z gwałtownego i nieodpowiedniego podniesienia ciężaru.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

1. Umiarkowana aktywność fizyczna

Jeśli dopada Cię ból pleców, powinieneś ograniczyć intensywna aktywność fizyczną. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania się czy forsujących ćwiczeń siłowni. Z drugiej strony, to nie jest powód, aby położyć się do łóżka. Staraj się ruszać, ale z ostrożnością. Wychodź na spacery i staraj się normalnie żyć. Zupełny bezruch, może wydłużyć i z zintensyfikować ból.

2. Zastosowanie ciepła

Ciepło koi ból kręgosłupa i rozluźnia mięśnie. Możesz zastosować ciepłą, relaksującą kąpiel, gorące okłady lub maści rozgrzewające. Jeśli decydujesz się na kąpiel – użyj odpowiednich olejków eterycznych np.

mięty lub naparów ziołowych, które spotęgują efekt rozgrzewania. W aptekach są także dostępne specjalne plastry rozgrzewające, których możesz użyć idąc do pracy.

Rozgrzanie miejsca z którego pochodzi ból, zwykle pozwala na znaczne uśmierzenie dolegliwości, a czasem nawet całkowite zniwelowanie bólu na dłuższy czas.

3. Zastosowanie zimna

Zimno podobnie jak ciepło, może pomóc w uśmierzaniu bólu kręgosłupa. Jak okład możesz zastosować kostki lodu lub zimne ręczniki (wcześniej włożone do zamrażalki). Stosuj tego rodzaju okłady przez kilka dni, nawet dwa lub trzy razy dziennie.

4. Środki przeciwbólowe dostępne w aptekach

Na krótką metę, możesz spokojnie sięgnąć po środki przeciwbólowe powszechnie dostępne w aptekach. Oprócz tabletek zażywanych doustnie, możesz zastosować także maści przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Jeśli przed dłuższy czas ból nie ustępuje, powinieneś udać się do lekarza, który zleci badania i przepisze odpowiednie leki.

5. Unikanie ruchów, które sprawiają nam ból

Ten punkt w dużym stopniu łączu się z punktem pierwszym, czyli: nie forsuj się. Chodzi o to, aby unikać ruchów ciała, które potęgują ból. Najczęściej jest to schylanie się, podnoszenie przedmiotów lub siedzenie w określonej pozycji. Ból mnie szybciej, jeśli nie będziemy go przysłowiowo „prowokować”.

6. Odpowiednia pozycja podczas snu

Sen to najlepsze lekarstwo na ból.

Nie zaszkodzi, jeśli przez kilka dni położysz się wcześniej niż zwykle i pozwolisz odpocząć kręgosłupowi, który w ciągu dnia narażony jest na wiele przeciążeń.

Spróbuj położyć się i przespać noc na plecach. Materac nie powinien być zbyt miękki (nie powinieneś się zapadać w niego podczas snu). Prawidłowy, zdrowy sen pozwoli Ci szybciej uporać się z bólem.

Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

7. Profilaktycznie – ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Jeśli ból ustąpi, nie czekaj aż dopadnie Cię znowu i od razu podejmij kroki, które pomogą Ci w uniknięciu bólu w przyszłości. Przede wszystkim – zacznij się ruszać.

Jeśli wybierasz się na siłownię czy fitness, zapytaj instruktora o ćwiczenia, które wzmocnią kręgosłup i które możesz bez obaw wykonywać. Stosuj w domu także lekkie ćwiczenia rozciągające, wyginając kręgosłup do przodu.

Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, zapobiegniesz rozwojowi stanów zwyrodnieniowych i tym samym unikniesz bólu.

Domowe sposoby mają sporo zalet, jednak na dłuższą metę nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli w dłuższym czasie dokucza Ci ból pleców, nie wahaj się i odwiedź lekarza.

Co na ból pleców? 4 domowe zabiegi

Ból pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym, nie tylko odbija się na naszym samopoczuciu, ale może też skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków.

W celu pozbycia się uporczywych dolegliwości, zwykle sięgamy po leki i maści przeciwbólowe. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądany efekt i nie są obojętne dla naszego zdrowia.

W walce z bólem warto zburzyć schematy, korzystając z całkiem nowych, a zarazem skutecznych i prostych metod. 

Co na ból pleców zamiast tabletki?

Przyczyn bólu pleców może być wiele. Zależą one nie tylko od stanu zdrowia, lecz także wieku pacjenta. Bywa, że dolegliwości bólowe mają charakter ostry, czasem wręcz paraliżujący.

Mogą być spowodowane przeciążeniem kręgosłupa wskutek dźwigania ciężarów albo przebywaniem zbyt długo w pozycji siedzącej.

Bywa że ból chroniczny jest następstwem ukrytej choroby, takiej jak osteoporoza czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.

By udzielić sobie doraźnej pomocy, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe albo zmniejszające napięcie mięśni maści rozgrzewające. Czasami warto jednak wypróbować proste, naturalne i nowoczesne zabiegi uśmierzające ból pleców, które można wykonać we własnym domu. Oto nasza odpowiedź na pytanie o to, co zastosować na ból pleców. 

You might be interested:  Wyciek z sutka (brodawki) – jakie mogą być przyczyny?

Ruch to zdrowie – ćwiczenia rozciągające

Mimo że ćwiczenia fizyczne to ostatnia rzecz, która nam przychodzi na myśl w przypadku dolegliwości bólowych, to odpowiednio przeprowadzone, mogą przynieść poprawę samopoczucia.

Jeżeli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to jest duża szansa, że ulgę przyniosą ci ćwiczenia rozciągające… pośladka. Znajdujący się w nim mięsień gruszkowaty, a właściwie jego dysfunkcja, powoduje ból nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale też w biodrze i samym pośladku.

Zapoznaj się z filmem, w którym pokazano ciekawe ćwiczenia pozwalające na redukcję dysfunkcji tego mięśnia.

Więcej ćwiczeń rozciągających, które odciążą kręgosłup i wzmocnią mięśnie, opisaliśmy w artykule Ćwiczenia na ból pleców – wzmocnienie mięśni lędźwiowych. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem domowych treningów skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli cierpimy na ból pleców spowodowany urazem.

Relaks w wannie

Aby rozluźnić mięśnie – i tym samym pozbyć się potęgującego ból napięcia – wcale nie musimy stosować maści rozgrzewających. Taką samą funkcję spełni gorąca kąpiel, która zadziała na nasze ciało przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

W celu wzmocnienia efektywności takiego zabiegu, warto dodać do wody odrobiny soli do kąpieli lub odprężającego olejku lawendowego. Po kąpieli warto położyć się do łóżka – najlepiej na wznak.

W ten sposób ból pleców zostanie zniwelowany, a my, nawet po krótkiej drzemce będziemy w pełni sił. 

Świetne efekty mogą przynieść również aromatyczne kąpiele w ziołach leczniczych, np. lawendzie, rumianku czy szałwii. Wystarczy wymieszać sól morską lub kamienną ze wspomnianymi suszonymi ziołami i dodać ją do kąpieli.

Kojące okłady z lodu

Zamiast nakładać na bolące partie ciała maść chłodzącą, możemy przygotować domowy kompres. Tego typu forma radzenia sobie z bólem jest nie tylko bardziej ekonomiczna, lecz także pozostaje w zgodzie z naturą.

Zimne okłady z kostek lodu szybko przynoszą ukojenie i można je stosować dowolną ilość razy w ciągu doby.

Fizjoterapeuci jednak zaznaczają, że tego rodzaju kuracja może przynieść pożądany efekt do 72 godzin po wystąpieniu urazu. 

Kiedy stosować zimne okłady

Zimne okłady (czyli krioterapię)stosujemy w przypadku urazów ostrych – spowodowanych uderzeniem, skręceniem, upadkiem, ponieważ zmniejszają one obrzęk i ból. Lód obkurcza naczynia, co ogranicza wewnętrzne krwawienie w danym miejscu.

Zimne okłady są także stosowane w leczeniu urazów wynikających ze zmęczenia lub przewlekłego bólu u osób uprawiających sport. Przykładowo biegacze stosują często okłady na kolana po każdym intensywnym treningu.

Jeżeli zatem twój ból pleców wynika z długiego siedzenia przy komputerze, zimny okład będzie złym rozwiązaniem.

Rozgrzewający kompres

Z kolei maść rozgrzewającą zastąpi samodzielnie przygotowany kompres z folii spożywczej i gazy. Materiał wystarczy lekko namoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć do obolałego miejsca. Dla wzmocnienia działania okładu należy owinąć gazę folią spożywczą, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać. Alternatywnie można przykładać do ciała termofor wypełniony gorącą wodą.

Nie rekomendujemy jednak samodzielnego stosowania zimnych i gorących okładów, bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą czy lekarzem. Nieodpowiednie stosowanie tego typu okładów może pogorszyć Twój stan zdrowia, zamiast go poprawić.

Kiedy stosować ciepłe okłady

Ciepłe okłady będziemy stosować w przypadku przewlekłych urazów, które nie wiążą się z obrzękiem.

Sprawdzą się, kiedy chcemy rozluźnić napięte mięśnie (stąd ich wysoka skuteczność w przypadku bólów kręgosłupa), ale też po wysiłku, stresie, niestrawności a nawet niedyspozycjach jelitowych, które mogą powodować napięcie mięśni gładkich. Nie zapominajmy, że napięcia tych mięśni również mają wpływ na bóle pleców. 

Nie należy natomiast stosować ciepłych okładów po zakończeniu ćwiczeń ani bezpośrednio po urazie, ponieważ podnoszą temperaturę i zwiększają ukrwienie.

Okłady powinny być ciepłe – o temperaturze w okolicach 35-40 stopni Celsjusza. Często popełnianym błędem jest stosowanie gorących okładów. 

Prosty sposób na ból pleców?

Jak widać, aby poradzić sobie z bólem pleców, nawet tym najbardziej uporczywym, nie zawsze musimy sięgać po farmaceutyki. Naturalne metody nie tylko niemal nic nie kosztują, lecz także są zdrowsze i pozostają w zgodzie z naturą. Co ważne, poszczególne zabiegi możemy wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.

Nie od dziś wiadomo, że geniusz tkwi w prostocie. Z tego też powodu zbawienne na ból pleców mogą się też okazać zabiegi wibroterapii.

Jest to jeden z niewielu zabiegów fizykoterapeutycznych, które można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych – ze względu na dostępność urządzeń, ale również brak efektów ubocznych i bardzo krótką listę przeciwwskazań medycznych. 

Odpowiednie dobranie parametrów wibracji to klucz do skuteczności zabiegów.

Czytaj więcejBóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?

Zachęcamy także do zapoznania się z fizjoterapeutycznymi metodami leczenia bólu pleców. Ich zestawienie znajduje się w artykule Leczenie bólu kręgosłupa – przegląd dostępnych metod.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *