Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Ból mięśni i stawów jest zjawiskiem bardzo powszechnym. To najczęściej zgłaszana dolegliwość w zakresie układu ruchu. Zazwyczaj spowodowany czymś zupełnie błahym, ale może też sygnalizować poważniejsze dolegliwości. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu mięśniowo-stawowego.

Ból mięśniowo-stawowy − o co zapyta lekarz?

Przed wizytą u lekarza, przygotuj się na cały zestaw pytań. Właściwie zebrany wywiad to podstawa ustalenia rozpoznania, dlatego Twój doktor będzie węszył i pytał o następujące obszary:

 • czas trwania bólu,
 • obecność konkretnych okoliczności wywołujących ból, np. uraz, przeciążenie, powtarzalne mikrourazy (praca zawodowa, rekreacyjne uprawianie sportu),
 • umiejscowienie i ewentualne promieniowanie bólu, np. ile i które stawy bolą, czy ból stawów jest symetryczny, czyli występuje w tych samych lokalizacjach po obu stronach ciała,
 • charakter bólu,
 • zależność bólu od ułożenia ciała,
 • czynniki, które wyzwalają lub nasilają ból, ale także to, co przynosi ulgę,
 • objawy towarzyszące, np. obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawu, uczucie sztywności, napięcia i stwardnienia mięśni albo inne niepokojące objawy (nieuzasadniony ubytek masy ciała, gorączka, zmęczenie, wzmożone pocenie w nocy),
 • współwystępowanie innych chorób, np. choroby tarczycy, wątroby, zaburzenia jelitowe, zapalenie błony naczyniowej oka, łuszczyca,
 • narażenie na czynniki trujące lub toksyczne,
 • wywiad rodzinny (czy w rodzinie występują choroby mięśni lub stawów).

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Następnie lekarz dokładnie Cię zbada – oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem układu ruchu. Badania laboratoryjne i obrazowe, które Ci zleci, będą zależały od wyniku wywiadu i badania przedmiotowego.

Lekarz może zlecić wykonanie następujących badań laboratoryjnych – morfologia krwi, markery stanu zapalnego (OB,CRP), a także posiew krwi. W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się bardziej specjalistyczne badania, np. ocena autoprzeciwciał chorób układowych tkanki łącznej, badanie płynu stawowego, badania histologiczne wycinka mięśniowego.

Uzupełnieniem wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań laboratoryjnych mogą być badania obrazowe, np. RTG, USG, TK, MRI, scyntygrafia kości. Zobacz, na czym polega scyntygrafia kości: Scyntygrafia kości − na czym polega badanie?. Wyboru metody obrazowania dokonuje się indywidualnie w każdym przypadku.

Jaki lekarz pomoże przy bólu mięśni i stawów?

Doskwiera Ci ból mięśni i stawów i nie wiesz, do jakiego lekarza się zgłosić? Nie ma „lekarza od mięśni”, ale z tematem dolegliwości mięśniowych pomoże Ci ortopeda. Ortopedia to dziedzina, która obejmuje nie tylko dolegliwości,wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu szkieletowego, ale zajmuje się też zaburzeniami w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien i nerwów.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Jakie są przyczyny bólu mięśni i stawów?

Wymieniona wyżej lista pytań i badań wydaje się może długa, ale to tylko dlatego, że przyczyn bólu mięśni i stawów też jest sporo. Diagnostyka w tym przypadku to prawdziwa zabawa w detektywa. Przy objawach takich jak ból mięśni czy wędrujące bóle stawów przyczyny mogą być różne.

Oto główne przyczyny:

 • przeciążenie (zbyt intensywny wysiłek fizyczny) i związane z nim zakwasy oraz często nadmierne obciążenie stawów,
 • czynniki fizyczne (uraz),
 • zakażenia: wirusowe (grypa, różyczka, ospa wietrzna), bakteryjne (borelioza), pasożytnicze (toksoplazmoza, włośnica),
 • zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, choroby przytarczyc, otyłość, cukrzyca),
 • zaburzenia elektrolitowe,
 • choroby układowe tkanki łącznej, takie jak: zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórno-mięśniowe, choroba Stilla,
 • choroby z odkładania soli wapnia (chondrokalcynoza, artropatia  apatytowa).

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

O chorobach tkanki łącznej, które często objawiają się bólami mięśni i stawów, pisze farmaceutka Irmina Turek:

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to przewlekła choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym i nie do końca poznanych przyczynach. Najczęściej przebiega z objawami zapalenia na symetrycznych stawach i symptomami ogólnymi.

Polimialgia

Zespół chorobowy o nieznanym podłożu występujący głównie u osób powyżej 50. roku życia, w którym dominują ból i sztywność mięśni szyi, obręczy barkowej lub miednicy.

Toczeń rumieniowaty układowy

Choroba autoimmunologiczna o nie do końca poznanym mechanizmie. Prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego w wielu tkankach i narządach. Więcej o tej chorobie dowiesz się z artykułu: Choroba Seleny Gomez – co to jest toczeń?.

Twardzina układowa

Choroba tkanki łącznej, która objawia się włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych zaburzeniami morfologii i funkcji naczyń krwionośnych oraz nieprawidłowościami układu immunologicznego.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Przebiega ona z uszkodzeniem tkanek w obrębie stawu i patologicznymi zmianami w strukturze chrząstki stawowej.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Dna moczanowa

Czyli stan zapalny stawów, który wynika z krystalizacji moczanu sodu w płynie stawowym, fagocytozą kryształów i powstawaniem ich złogów w tkankach stawowych oraz w innych tkankach i narządach. O tym, jak zapobiegać chorobie, przeczytasz tu: Dna moczanowa – zapobieganie podagrze u mężczyzn.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Jak złagodzić bóle mięśni i stawów?

Leczenie bólu mięśniowo-stawowego zależy od jego przyczyny. Zadbaj przede wszystkim o profilaktykę. Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – dzięki temu wzmocnisz mięśnie i stawy, a także utrzymasz prawidłową masę ciała. Pamiętaj o odpowiednim podnoszeniu ciężarów i właściwej pozycji podczas leżenia i siedzenia.

Jeśli boli Cię tu i teraz (i do tego mocno), mam dla Ciebie 5 dobrych rad:

1.Jeśli to tylko możliwe − odciążaj stawy. Ogranicz ich nadmierną aktywność.

2.Zastosuj środki działające miejscowo, np. okłady z lodu, maści, żele, plastry.

Irmina Turek opisuje szerzej ich działanie:

„Okłady i preparaty o działaniu miejscowym mają wiele zalet. Przede wszystkim unikasz obciążania organizmu przez łykanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które mogą podrażniać żołądek lub wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi środkami.

Dowiedz się więcej na temat często wykorzystywanych w sytuacjach bólowych lekach z grupy NLPZ: Niesteroidowe leki przeciwzapalne: na ból, gorączkę i stany zapalne. Jak działają?. Jeśli chodzi o produkty do stosowania miejscowego na ból mięśni i stawów, to można użyć tych, które rozgrzewają bądź chłodzą dany obszar ciała.

Możesz też sięgnąć po takie, które zawierają substancje chemiczne łagodzące ból i stan zapalny.

Pierwsza grupa to maści, plastry czy okłady chłodzące lub rozgrzewające. W silnym bólu lub po kontuzjach zwykle najlepiej sprawdzą się produkty chłodzące, które znieczulą i zahamują tworzenie się obrzęku.

W aptekach dostępne są też preparaty w aerozolach ze sztucznym lodem, które można użyć w wypadku bolesnych kontuzji.

Jeśli natomiast pojawia się ból mięśniowy związany z zakwasami lub powstały na skutek narażenia na niskie temperatury, pomocne mogą okazać się preparaty rozgrzewające.

W przypadku zakwasów ciepły okład spowoduje szybsze rozkładanie się kwasu mlekowego oraz lepsze ukrwienie i regeneracje mięśnia. W sytuacji przykurczonych mięśni w wyniku przewiania czy nadwyrężenia ciepło powinno zadziałać rozluźniająco. Dowiedz się także więcej o działaniu plastrów rozgrzewających: Plastry rozgrzewające na ból mięśni − kiedy pomogą?.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

W aptekach dostępne są też środki przeciwbólowe do stosowania miejscowo w plastrach lub do smarowania w formie kremów, maści i żeli.

Jeśli odczuwasz bardziej ból związany z pracą stawów niż ten mięśniowy, dobrym wyborem będą produkty, które zawierają diklofenak.

Substancja ta ma zdolność większego kumulowania się w organizmie właśnie w obrębie stawów, dlatego dobrze sprawdza się, kiedy to właśnie tam toczy się stan zapalny i występuje ból. Inne substancje dobre na bóle mięśni i stawów to: ibuprofen, naproksen czy etofenamat”.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

3.Polecam lekkie ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne, ale tylko w wypadku, gdy nie powodują zwiększenia bólu.

4. Poszukaj fizjoterapeuty! Być może ulgę przyniesie Ci fizykoterapia, kinezyterpia, terapia manualna, masaż czy kinesiotaping.

5.Doraźnie możesz zastosować leczenie farmakologiczne – paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo. Można je stosować samodzielnie przez kilka dni, nie przekraczając zalecanych dawek.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Bóle stawów i mięśni − o czym warto pamiętać?

Bóle mięśni i stawów mogą mieć wiele różnych przyczyn: od zwykłego przeciążenia, po dużo poważniejsze choroby tkanki łącznej czy ogólnoustrojowe. Bóle mięśniowe możesz zwykle złagodzić za pomocą stosowanych miejscowo maści chłodzących lub rozgrzewających i maści czy żeli z substancjami leczniczymi.

Zanim je zastosujesz, przeczytaj ulotkę czy skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli ból nie ustaje, udaj się do ortopedy lub lekarza pierwszego kontaktu (ten pokierować może Cię do specjalisty). Odpowiedz szczegółowo i dokładnie o rodzaju bólu oraz jego umiejscowieniu.

Wtedy medyk będzie mógł jasno określić przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Źródła:

 1. Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wyd. 3. Kraków 2011
 2. Sarzi-Puttini P., Cimmino M.A., Scarpa R. i wsp.: Osteoarthritis: an overview of the disease and its treatment strategies. Arthritis Rheum., 2005
 3. Mantyh P.W.: The neurobiology of skeletal pain. European Journal of Neuroscience, 2014

8 chorób, którym może towarzyszyć ból mięśni

Ból mięśni jest istotnym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Może mieć różne podłoże, dlatego warto zrozumieć mechanizm powstawania bólu oraz jego przyczyny.

Dość częstą dolegliwością jest ból mięśni. Można go odczuwać wszędzie tam, gdzie znajduje się tkanka mięśniowa.

Zlokalizowany w konkretnym obszarze najczęściej spowodowany jest przeciążeniem danej partii, np. z powodu nadmiernej aktywności fizycznej. Ogólnoustrojowy odczuwany w całym organizmie zazwyczaj bywa spowodowany infekcją, chorobą lub niepożądanym działaniem leku. Powstaje w wyniku aktywacji specyficznych receptorów — nocyceptorów.

You might be interested:  Grzybica ogólnoustrojowa – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy organizmu

Zostały one odkryte w 1906 roku przez Charlesa Scotta Sherringtona. 

Naukowiec badał zwierzęta i poddawał je różnego rodzaju stymulacjom wywołującym rozmaite odruchy.

Zauważył wówczas, że ból to odczucie spowodowane przez nocyceptory odpowiedzialne za wykrywanie bodźców zdolnych do uszkodzenia tkanek i subiektywnie postrzegane jako bolesne. To wolne zakończenia nerwowe neuronów, które otaczają tkanki.

Zostały połączone z centralnym układem nerwowym za pomocą charakterystycznych włókien. Ból mięśni może towarzyszyć wielu chorobom i dolegliwościom. 

Ból mięśni w czasie grypy i przeziębienia

Grypa i przeziębienie to infekcje wirusowe, których jednym z pierwszych bardzo charakterystycznych objawów jest ogólnoustrojowy ból mięśni.

W przypadku przeziębienia symptomy ostrzegawcze występują z czasem i mogą być niejednoznaczne, przez co często nie są zauważane. Grypa pojawia się nagle, a jej objawy są bardziej nasilone. Nie można ich nie dostrzec.

Poza bólem mięśni i stawów widoczne jest też zmęczenie wokół oczu, osłabienie, ból głowy. Dolegliwości ze strony gardła, katar i kaszel uaktywniają się w drugiej kolejności.

Różyczka — choroba, której może towarzyszyć ból mięśni

W początkowej fazie różyczka objawia się tak samo jak grypa. Występuje gorączka, ból mięśni i głowy, powiększenie oraz bolesność węzłów chłonnych, a także ból gardła, katar, suchy kaszel. Tymczasem w organizmie rozwija się wirus Rubella virus. Następnie pojawia się wysypka w postaci czerwonawych plamek i grudek — początkowo za uszami, a później na reszcie ciała.

Wydział Międzynarodowego Zdrowia (Institute of Medicine w Waszyngtonie) opublikował raport pt. „Działania niepożądane szczepionek przeciw różyczce”, w którym badano związek między szczepieniem zapobiegającym tej chorobie a przewlekłym zapaleniem stawów.

Komitet przez półtora roku zbierał dowody (badania epidemiologiczne, laboratoryjne, dane zgłaszane przez producentów szczepionek, lekarzy i pacjentów) i uznał, że istnieje powiązanie między szczepionką przeciw różyczce a wystąpieniem przewlekłego zapalenia stawów u dorosłych kobiet.

Wskazano jednak, że należy przeprowadzić dodatkowe, dobrze zaprojektowane badania, które wyjaśnią mechanizm powstania tej zależności.

Ospa wietrzna naraża pacjenta na ból mięśni

Wysypka w postaci czerwonych, swędzących grudek jest najbardziej charakterystycznym objawem ospy wietrznej. Dzień bądź 2 dni wcześniej pojawiają się symptomy charakterystyczne dla przeziębienia lub grypy. Chory może mieć stan podgorączkowy albo gorączkę, ból głowy i mięśni.

Ból mięśni a wirusowe zapalenie wątroby

Pierwsze objawy wirusowego zapalenia wątroby są takie same jak w przypadku infekcji grypowej. Osoby, u których rozwija się WZW typu A, B lub C odczuwają ból stawów, mięśni i głowy, skarżą się na złe samopoczucie. Dopiero w następnej fazie pojawiają się objawy bardziej charakterystyczne dla tej choroby.

Bóle mięśni w boreliozie

Bóle mięśni i inne symptomy grypopodobne są również jednym z objawów boreliozy. W obszarze stawowo-mięśniowym może pojawić się ból ścięgien, sztywność oraz obrzęk stawów, sztywność karku.

Bolerioza jako choroba wieloukładowa daje także liczne niecharakterystyczne objawy ogólne, neurologiczne, skórne, ze strony słuchu i wzroku. Jest dolegliwością bakteryjną wywołaną przez różne szczepy bakterii należące do krętków, więc leczenie obejmuje stosowanie antybiotyków, m.

in. penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny. Co ciekawe, bóle mięśni i stawów oraz zmęczenie mogą utrzymywać się również po leczeniu. To tzw. zespół poboreliozowy, który może trwać nawet pół roku.

Choć mechanizm występowania bólu mięśni nawet po kuracji nie jest znany, to domniemywa się, że odpowiedzialne za niego jest uszkodzenie układu odpornościowego.

Bóle mięśni występujące w wyniku niedoczynności tarczycy

Hormony tarczycy (trijodotyronina — T3, tyroksyna — T4) wpływają m.in. na metabolizm kolagenu i kości, a zaburzenia ich pracy na układ mięśniowy oraz szkieletowy.

Stąd ból mięśni, ścięgien, kości oraz stawów — proces chorobowy niedoczynności tarczycy może obejmować te wszystkie elementy.

Poza bólem chorzy mogą odczuwać osłabienie, sztywność i skurcze mięśni, a także ból oraz sztywność stawów.

Fibromialgia przyczyną bólu mięśni

Fibromialgia charakteryzuje się ogólnym bólem układu ruchu. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne określiło typowe punkty położone symetrycznie wrażliwe na ucisk. W ten sposób sprecyzowano kryteria, dzięki jakim można rozpoznać fibromialgię. Ból jest wtedy umiejscowiony w lewej i prawej połowie ciała, powyżej oraz poniżej pasa, w okolicy szkieletu osiowego.

Pojawia się podczas ucisku przynajmniej w 11 z 18 precyzyjnie określonych punktów. Przyczyny fibromialgii nie są znane. Naukowcy zauważają u chorych zaburzenia fazy NREM, zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz podwyższony poziom neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za transfer bodźców bólowych. Jednak mechanizm powstawania choroby i jej przyczyny nie zostały wyjaśnione.

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny 8.99 zł
 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? plaster, ból, reumatyzm 3.99 zł
 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? ketoprofen, kapsułki, ból, gorączka, zapalenie, stan zapalny 9.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?
 • Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny? Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 
 • Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?
 • Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 
 • Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 
 • Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?
 • Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Wissenswertes über Muskel- und Gelenkschmerzen

Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

 • Uraz mięśni. Podczas uprawiania dyscyplin sportu, w których następuje wiele szybkich, powtarzalnych ruchów (np. w piłce nożnej czy tenisie), może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. W takiej sytuacji odczuwamy ból nie tylko kiedy próbujemy poruszać obolałą częścią ciała, ale nawet wtedy, gdy jej dotykamy.
 • Skurcze mięśni. Ten rodzaj bólu mięśni zwykle spowodowany jest niedoborem magnezu lub dużym wysiłkiem podczas uprawiania sportu. Nadmierna potliwość przyczynia się do obniżenia poziomu magnezu. Skutkiem są często bolesne skurcze mięśni łydek.
 • Napięcie mięśniowe. Zła postawa ciała, a także długotrwałe siedzenie np. przy komputerze, mogą powodować powstawanie napięcia mięśniowego. Skutkuje to bólem mięśni ramion, pleców, a także bólem mięśni szyi. Obolałe obszary są zwykle twarde i wrażliwe na dotyk.
 • Choroby mięśni. Patogeny takie jak bakterie (np. laseczka tężca) czy wirusy (np. grypy) mogą wywołać stan zapalny będący przyczyną bólu. Zdarzają się również choroby niewiążące się z zapaleniem, przy których objawem jest ból mięśni m.in. niedoczynność tarczycy.
You might be interested:  Dlaczego dym tytoniowy szkodzi?

Ból mięśni, zwłaszcza wówczas, gdy jest spowodowany nadwyrężeniem lub skurczami, zwykle ustaje samoistnie. Jeśli jednak nie wiesz, co było przyczyną bólu lub objawy nie ustąpiły w ciągu kilku tygodni, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to także sytuacji, gdy podejrzewasz naderwanie mięśnia lub włókien mięśniowych.

W ludzkim ciele jest około 650 różnych mięśni. Największą powierzchnię ma mięsień najszerszy grzbietu (Musculus latissimus dorsi) znajdujący się na plecach. Do najsilniejszych mięśni organizmu należą natomiast mięśnie żucia.

To najczęstsza przyczyna rozległych bólów mięśni

Ruch i ciepłe okłady

To dobry sposób na ból mięśni

Leki przeciwbólowe

Mogą być skutecznym wsparciem pomagającym złagodzić dolegliwość

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

 • Fizjoterapia
 • Masaż
 • Maść lub tabletki przeciwbólowe
 • Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego.

Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu.

Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Chcesz zapobiec nawracaniu bólu? Ruch to podstawa! Regularna aktywność fizyczna, która nie nadwyręża stawów i pleców – jak jazda na rowerze, pływanie czy piesze wędrówki – pomaga wzmocnić kości i mięśnie. Stopniowo zwiększaj poziom wysiłku i pamiętaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz intensywny trening, upewnij się, że nie masz urazów, a w przypadku nadwagi zacznij od zrzucenia kilogramów.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów potrafią uprzykrzyć życie – stawy ogrywają przecież kluczową rolę w czynnościach ruchowych. Ból utrudnia prawidłowe poruszanie się i sprawia, że przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Nie zawsze jego przyczyną muszą być poważne choroby. Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem stawów i jak mu zapobiegać.

 • Najczęstsze przyczyny bólu stawów
 • Prawidłowe interpretowanie objawów
 • Możliwe sposoby leczenia
 • Czy powinno się unieruchamiać bolące stawy?

Ból stawów może mieć różne podłoże. Z jednej strony wywoływać go mogą różne schorzenia m.in. reumatyzm, borelioza czy zapalenie stawów. Z drugiej strony objawy te często towarzyszą chorobom, np. grypie lub odrze. Bóle stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, wiążą się ze ścieraniem powierzchni chrząstki w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przeciwieństwie do chronicznego bólu towarzyszącego chorobom, krótkotrwały, lecz ostry ból zwykle powstaje w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Przyczyna jest w takim przypadku mechaniczna. Może być to stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie części ciała, związane na przykład z dużym wysiłkiem fizycznym lub wywołane nadwagą.

Bóle stawów można podzielić na trzy kategorie:

 • Ból ruchowy, który pojawia się, gdy wykonywany jest ruch.
 • Ból nocny i spoczynkowy, który występuje przy bezruchu, także podczas snu.
 • Ból naciskowy, z którym mamy do czynienia, kiedy staw podlega naciskowi.

W leczeniu bólu stawów bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy przyczynami mechanicznymi a chorobowymi.

Na przykład ostre zapalenie stawów lub kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu powinny być skonsultowane z lekarzem.

Tabletki Aspirin® Pro złagodzą ból w większości przypadków, dzięki czemu poruszanie stanie się łatwiejsze i możliwe będzie zastosowanie ukierunkowanych metod leczenia.

Ból może pojawić się w wyniku nadwyrężenia lub urazu stawu. Jest to główna przyczyna dolegliwości stawowych u młodych osób. U seniorów ból stawów wywołany jest przede wszystkim chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ból w okolicach stawów może być też odczuwany w przypadku zapalenia kaletki lub ścięgna. Opisane poniżej sposoby leczenia będą odpowiednie we wszystkich tych sytuacjach. Niektóre objawy wymagają jednak szczególnej uwagi.

Jeśli w tym samym czasie doskwiera nam ból stawów w różnych częściach ciała, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zwróć się po pomoc do specjalisty, jeżeli:

 • Zauważysz silną opuchliznę lub zaczerwienienie w okolicy stawu lub gdy w okolicy stawu pojawi się uczucie gorąca
 • Masz wysoką gorączkę
 • W okolicy stawu skóra jest wrażliwa na dotyk, opuchnięta, popękana lub po prostu boli
 • Odczuwasz nagły, silny ból

W takich przypadkach lekarz ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.

to częsta przyczyna ostrego bólu

Zapalenie stawów

wywołuje ból u osób starszych

Ruch i ciepłe okłady

stanowią uzupełnienie leczenia

Jeszcze do niedawna zalecano, by odciążać bolące stawy. Nie jest to jednak skuteczna metoda – zamiast pomóc, może nawet zwiększyć ból. Pomimo odczuwanego dyskomfortu nie powinniśmy rezygnować z aktywności! Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na stawy. Gdy ćwiczymy, do chrząstki dostają się substancje odżywcze, a odprowadzane są metabolity.

Aktywność fizyczna ma jednak wiele obliczy. Wybierajmy takie, które nie przeciążają stawów, ale jednocześnie gwarantują dużą ilość ruchu. Mogą być to na przykład:

 • Pływanie
 • Jazda na rowerze
 • Spacer

Fizjoterapia również skutecznie wspiera mięśnie i stawy. Dzięki wzmacnianiu mięśni stawy stają się stabilniejsze, a pacjent nabiera dobrych nawyków ruchowych. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj fizjoterapii będzie odpowiedni przy występujących u Ciebie objawach.

 • Oprócz treningu wytrzymałościowego równie ważny dla stawów jest trening siłowy. Im mocniejsze są mięśnie otaczające stawy, tym lepiej radzą sobie one z obciążeniem zewnętrznym.
 • Unikaj wysiłku asymetrycznego. Chodzi o sytuacje takie jak noszenie ciężkich toreb lub kartonów.
 • Zrzuć zbędne kilogramy. Każdy nadmiarowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, mimo że nie zawsze natychmiast to zauważamy. Na dłuższą metę jest to jednak wyraźne. Z tego względu redukcja masy może pomóc zwalczyć ostry ból.
 • Leki przeciwbólowe uśmierzają ból np. Aspirin® Pro. Przynoszą ulgę stawom, dzięki czemu ćwiczenia mogą być wykonywane bez przysparzania dodatkowych niedogodności.
 • Ciepłe i zimne okłady także mogą złagodzić ból i pomóc rozluźnić mięśnie.

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

Jak leczyć bóle stawów i mięśni?

Czy zastanawiałeś się, jak wiele może być przyczyn powodujących bóle mięśni i stawów? Czym różni się ból mięśniowy od bólu stawu? Jakie mogą być ich przyczyny? Na co zwrócić uwagę i na jakich informacjach warto się skupić, by znaleźć źródło bólu.

Jaką profilaktykę stosować, a także jak sobie radzić z bólem mięśniowo- stawowym? Dieta, aktywność fizyczna, relaks, prawidłowa postawa.

Kiedy sięgnąć po farmakoterapię, a kiedy po fizjoterapię? Tej ostatniej przyjrzymy się dokładniej, wyjaśniając, czym jest terapia manualna, krioterapia, elektrostymulacja prądami, metoda plastrowania kinesiotaping oraz gimnastyka lecznicza leczenie ruchem. 

Bóle stawów i mięśni- przyczyny i charakterystyka

Bóle mięśniowo-stawowe są jednymi z najczęściej występujących rodzajów bólu. Same w sobie mogą sygnalizować nam wiele nieprawidłowości i chorób.

Za najczęstsze przyczyny występowania bólu w mięśniach i stawach uchodzą: miejscowe urazy, przeciążenia i nadmierne rozciąganie.

Do lekarzy najczęściej zgłaszają się pacjenci z przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym, którego przyczyny mogą tkwić nie tylko w mięśniach czy stawach, mogą to być infekcje, choroby układ nerwowego czy choroby ogólnoustrojowe. 

Za główne przyczyny bólów mięśni i stawów uznaje się:

 • bezpośrednie czynniki fizyczne powodujące uraz 
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny powodujący przeciążenie w obrębie mięśniowo-kostnym
 • zaburzenia elektrolitowe
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • choroby reumatyczne:
 • – zapalenie wielomięśniowe
 • – zapalenie skórno-mięśniowe 
 • – reumatoidalne zapalenie stawów 
 • – fibromialgia
 • zespół przewlekłego zmęczenia
 • niedoczynność tarczycy
 • zaburzenia endokrynologiczne:
 1. – choroby tarczycy
 2. – choroby przytarczyc
 3. – cukrzyca
 4. – otyłość
 5. – wirusowe: grypa, przeziębienia, różyczka, ospa wietrzna
 6. – bakteryjne: borelioza
 7. – pasożytnicze: toksoplazmoza, włośnica
 • chorobę zwyrodnieniową stawów
 • dnę moczanowa
 • choroby z okładania soli wapnia np. artropatia apatytowa
 • zespół bólu mięśniowo-powięziowego
 • zespół niespokojnych nóg
 • zapalenie kaletki maziowej
 • niedobór potasu, który w niedoborze powoduje pojawiające się bóle i skurcze mięśni, zwłaszcza nóg
You might be interested:  Suchość w jamie ustnej – przyczyny i leczenie

Warto zróżnicować czym różni się ból mięśniowy od ból stawów. Ból mięśniowy może dotyczyć jednego mięśnia lub mieć charakter ogólny, czyli dotyczyć grupy mięśniowej. Z bólem stawów mamy zazwyczaj do czynienia, gdy w obrębie stawu doszło do zapalenia. Stawowi towarzyszy obrzęk, skóra go pokrywająca jest zaczerwieniona a jej temperatura wyższa. 

Wizyta u lekarza – na przekazaniu jakich informacji należy się skupić

W przypadku dokuczliwego i przewlekłego bólu warto skierować się do lekarza pierwszego kontaktu. Już przed wizytą należy spróbować odpowiedzieć sobie na pewien zestaw pytań, które to ukierunkują lekarza i pozwolą mu postawić diagnozę. Należy zwrócić uwagę na charakter i czas trwania bólu.

Gdzie ból jest umiejscowiony, czy promieniuje, czy jest to jeden mięsień czy grupa mięśni, czy ból pojawia się przy konkretnych czynnościach jak np. uprawianie sportu. Czy doszło, dochodziło do jakichś mikrourazów, przeciążeń, nadwyrężeń. Czy ból jest w tych samym lokalizacjach identyczny po obu stronach ciała. Jak rozkłada się ból w zależności od ułożenia ciała.

Jakie objawy mu towarzyszą, w jakich sytuacjach się nasilają, a kiedy się minimalizują. Czy występują inne choroby, czy występowały w rodzinie przewlekłe choroby mięśni i stawów, a także jakie objawy najczęściej towarzyszą bólowi.

Tu warto zwrócić uwagę na uczucie sztywności, napięcie, stwardnienie mięśni, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawu, a także na gorączkę, przewlekłe zmęczenie, wzmożone pocenie się w nocy, ubytek masy ciała. 

Po uzyskaniu takich informacji lekarz powinien zbadać pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem narządów układu ruchu. Lekarz może zlecić badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, markery stanu zapalnego (OB, CRP), a także posiew krwi.

W zależności od przypadku, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy, mogą również być zlecone badania obrazowe takie jak RTG, USG, TK, czy scyntygrafia kości.

W niektórych przypadkach wykonuje się także specjalistyczne badania – badanie płynu stawowego, badania histologiczne wycinka mięśniowego czy ocena autoprzeciwciał chorób układu tkanki łącznej. 

Bóle stawów i mięśni – jak sobie z nimi radzić?

Wielu z nas zastanawia się jak szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego, nieprzyjemnego bólu mięśni i stawów. Prawda jest taka, że leczenie bólu musi być poparte sprawdzeniem jego źródła. Lekarze i fizjoterapeuci zwracają uwagę na odpowiednią profilaktykę, na regularną aktywność fizyczną, która pomoże wzmocnić mięśnie i stawy.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, a co za tym idzie odpowiedniej i zdrowej diety, jest także niezwykle istotne. Odciążanie stawów, odpowiednia pozycja przy siedzeniu i staniu, a przede wszystkim przy uprawianiu sportu i wykonywaniu ćwiczeń. Na miejscowe bóle można stosować maści, żele, plastry czy okłady z lodu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się akupunktura, fizjoterapia, masaże, terapia manualna, kinesiotaping, ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające. 

Co do diety, to powinna być bogata w przeciwutleniacze, witaminy, minerały, błonnik i białko. Odpowiednie, właściwie skomponowane menu odgrywa kluczową rolę przy bólach spowodowanych chorobami stawów, po urazach czy w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej.

  Właściwa dieta dostarczy cząstek budujących kolagen, który jest podstawowym składnikiem stawów, aminokwasów, które tworzą białka włókien mięśniowych i mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni. Niezwykle istotne jest także dotlenienie organizmu, regularna  dawka ruchu – w postaci codziennej gimnastyki.

Farmakoterapia – kiedy po nią sięgnąć przy bólu mięśni i stawów?

Wprzypadku bólu mięśniowo-stawowego spowodowanego infekcją wynikającego z urazu czy z rodzaju schorzenia o charakterze zapalnym stosuje się środki farmaceutyczne w postaci leków przeciwbólowych. W przypadku konkretnego urazu są to najczęściej środki miejscowe z lekiem przeciwbólowym lub przeciwzapalnym w postaci plastrów czy żeli.

W wyniku infekcji leki są przepisywane przez lekarza i przyjmuje się je okresowo. W przypadku poważniejszych chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie mięśni czy zapalenie stawów, gdzie bóle są silne, uciążliwe, wręcz uniemożliwiające codzienną aktywność przyjmowanie leków przeciwbólowych jest zazwyczaj długoterminowe.

 

Fizjoterapia – z jakich metod skorzystać?

Oto kilka metod, które zdają się być najbardziej skuteczne w walce z bólem mięśni i kości. Niezwykle istotne jest, by zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana, odpowiednio przeszkolona, profesjonalista, który nam pomoże, a nie zaszkodzi. 

Terapia manualna 

 • – masaże rozluźniające lub stymulujące, które stanowią idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, pleców, nóg i tzw. zakwasy po treningu; jest to metoda przyjemna, podczas której można się cudownie zrelaksować i odprężyć
 • – poizometryczna relaksacja mięśni, która służy do obniżania napięcia mięśniowego
 • – w terapii osób uprawiających sport dużą popularność zdobył flossing, zarówno w leczeniu stanów ostrych, jak i przewlekłych; do zabiegu wykorzystuje się elastyczną taśmę, którą owija się miejsce zabiegowe, ucisk utrzymuje się kilka minut, podczas gdy pacjent wykonuje określone ruchy i ćwiczenia; zabieg powoduje regenerację tkanek i stanowi doskonałe uzupełnienie terapii manualnej
 • – jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod jest terapia manualna Levita – wykorzystywana do leczenia dolegliwości kręgosłupa oraz stawów obwodowych takich jak kolano czy bark
 • – koncepcja Maitland – terapeuta manualny koncentruje się na największym problemie bólowym, z jakim zgłosił się pacjent; jest to metoda dedykowana osobom z rwą kulszową, dyskopatią, a także innymi dolegliwościami kręgosłupa oraz stawów obwodowych
 • – metoda dr Ackermanna określana jest jako łagodna chiropraktyka i osteopatia strukturalna; jest skuteczna w bólach głowy, kręgosłupa szyjnego, stawów obwodowych, a także dolegliwościach związanych z narządami wewnętrznymi

Krioterapia 

 1. – jest metodą leczniczą, której istotą jest schładzanie powierzchni ciała bardzo niską temperaturą, w efekcie działania dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, które odbywa się nawet czterokrotnie szybciej
 2. – jest rodzajem leczenia, które wykorzystujenaturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur
 3. – pomaga przywrócić równowagę w funkcjonowaniu całego ciała
 4. – oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy; powoduje wzmożone wydzielanie endorfin – hormonów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponadto zmniejsza się napięcie mięśni
 5. – leczenie zimnem przynosi zadowalające efekty i ulgę chorym stawom; 
 6. – idealnie sprawdza się w leczeniu bólów pourazowych, pomaga zmniejszyć stany zapalne
 7. towarzyszące reumatoidalnym zapaleniu stawów czy w przypadku chorób  
 8. metabolicznych jak np. dna moczanowa

Kinezyterapia 

 • – jest to leczenie ruchem, tak zwana gimnastyka lecznicza
 • – za podstawę tej dziedziny fizjoterapii uważa się ćwiczenia ruchowe – ruch jako środek leczniczy, który wpływa na cały organizmu
 • – jej zadaniem jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji 
 • – stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, usprawniania układ ruchu w chorobach reumatycznych, a także po udarach mózgu, po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu
 • – dzielimy ją na miejscową i ogólną
 • – kinezyterapia ogólna zawiera w sobie ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną i ćwiczenia w wodzie i dotyczy części ciała nie objętych chorobą
 • – kinezyterapia miejscowa dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo i zawiera w sobie ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapię lub aparat CPM (Continuous Passive Motion – ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego; ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości; ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie rozluźnia mięśnie; ćwiczenia samowspomagane – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni; ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczenia odcinka ciała; wyciągi; ćwiczenia synergistyczne – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni i ćwiczenia oddechowe

Kinesiotaping 

 1. –  to metoda plastrowania polegająca na naklejania specjalnej taśmy, o właściwościach elastycznych, na powierzchnię ciała
 2. – zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka
 3. – taping bywa określany wyrażeniem „plastry dla sportowców”, wynika to z faktu, że jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej
 4. – plastrowanie dynamiczne stosuje się w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko dla sportowców
 5. – służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu; dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.

TENS 

 • – elektrostymulacja prądami – przezskórna elektryczna stymulacja nerwów
 • – metoda niefarmakologicznego i nieinwazyjnego, a przez to pozbawionego wielu skutków ubocznych, leczenia dolegliwości bólowych
 • – znajduje zastosowanie w wielu stanach chorobowych, pourazowych i dysfunkcjach, którym towarzyszy ból
 • – efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Lek. Michał Dąbrowski

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *